TVP1 i TVP2 jesień 2017

Jesienią na kanale TVP1 obejrzymy m.in. nowy serial: „Korona królów”, nowy brytyjski serial „Riviera”, nowe sezony „Komisarz Alex”, „Blondynka”, „Ojciec Mateusz”, „Dziewczyny ze Lwowa”, „Komisariat”,  „Klan” oraz „Rolnik szuka żony”. Nowy program „Rodzina wie lepiej” czy „The Wall. Wygraj Marzenia”. W TVP2 obejrzymy nowe seriale „Miasto skarbów” i „Pod wspólnym niebem”. Nowa odsłona „Koło Fortuny”,  nowy sezon „The Voice of Poland”, „Bake Off. Ale ciacho” czy „Pierwsza randka”.

Jesień w TVP zaczyna się już w sierpniu. Na widzów czekają oryginalne nowości, kontynuacje przebojowych, cieszących się niesłabnącą popularnością produkcji TVP1 i TVP2. Jedynka powraca z porannym programem „Dzień Dobry Polsko”. Od poniedziałku do piątku o godz. 6:00 widzów budzić będą nowi prowadzący: Justyna Śliwowska i Adam Giza, Anna Wojtkowiak i Karol Gnat oraz Sylwia Dekiert i Rafał Patyra.

W Dwójce od września w „„Pytaniu na Śniadanie” m.in. nowe cykle, praktyczne porady, poruszające historie, relacje z najciekawszych wydarzeń rozrywkowych i artystycznych. Każdego poranka, od poniedziałku do soboty, widzów TVP2 powitają popularne pary gospodarzy: Marzena Rogalska i Tomasz Kammel, Monika Zamachowska i Michał Olszański, Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny oraz Joanna Racewicz i Łukasz Nowicki. Na początek – wyjątkowe wydarzenie, czyli huczne 15. urodziny „Pytania na Śniadanie”!

Premiery seriali rozpoczną się w Dwójce od serialu kryminalnego „Miasto skarbów” z Magdaleną Różczką, Aleksandrą Popławską i Piotrem Głowackim w rolach głównych. Dzień później na Antenie zadebiutuje kolejny, tym razem komediowy serial „Pod wspólnym niebem” opowiadający o perypetiach dwóch rodzin. Lokatorska saga, swobodnie inspirowana dziełem Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia”, z Anną Samusionek, Markiem Bukowskim, Piotrem Szwedesem, Ewą Szykulską i Markiem Frąckowiakiem. W listopadzie Jedynka zaprosi na swoją historyczną superprodukcję „Korona Królów” w reżyserii Wojciecha Pacyny. Kostiumowa saga o kulisach władzy i losach jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski – Kazimierzu Wielkim.

Wielbicieli polskich seriali ucieszy możliwość ponownego spotkania z ulubionymi bohaterami „Dziewczyn ze Lwowa”, „Ojca Mateusza”, „Komisarza Aleksa”, „Komisariatu”, „Klanu”, „Barw szczęścia”, „Na sygnale”, „M jak Miłość” czy obchodzącego 18 rocznicę obecności na Antenie „Na dobre i na złe”. Późną jesienią widzowie TVP1 obejrzą kolejne perypetie bohaterów „Blondynki” i „Pensjonatu nad rozlewiskiem”.

Do TVP2 powróci znany teleturniej „Koło Fortuny” we współczesnej scenografii, wzbogacony o akcenty muzyczne z debiutującymi w roli prowadzących – Rafałem Brzozowskim i Izabellą Krzan. W Jedynce pojawią się dwa: „The Wall. Wygraj marzenia”, czyli nowoczesny, pełen napięcia teleturniej prowadzony przez Pawła Orleańskiego oraz „Rodzina wie lepiej”, którego gospodarzem będzie Marcin Rams. Ponadto na widzów czekają kolejne sezony najpopularniejszych programów rozrywkowych: „Rolnik szuka żony” w TVP1, a w Dwójce „The Voice of Poland”, „Bake Off – Ale ciacho!” oraz „Pierwsza randka”.

Jesienna ramówka TVP to też kilka zmian. „Wielkie Testy” będą emitowane w Jedynce we środy. Pierwszy z nich – „Wielki Test o Jasnej Górze” poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski. Dwa razy w miesiącu Antena zaprosi na widowisko „Wielki Test. Polacy Stulecia”. Gospodarzami programu będą Anna Popek i Przemysław Babiarz. W programie przypominane i przedstawiane będą osoby, które w sposób szczególny zapisały się w historii kraju. Wielbiciele Teatru Telewizji jesienią, dwa razy w miesiącu zobaczą premierowe spektakle. Pierwszy z nich „Wojna. Moja miłość” (reż. Wojciech Nowak) to melodramat ukazujący ostatnią noc z życia słynnej agentki Krystyny Skarbek. W głównej roli wystąpi Małgorzata Kożuchowska. Z kolei w „Lekcji polskiego” (reż. Mariusz Malec) w roli Tadeusza Kościuszki wystąpi Artur Żmijewski.

Z nowymi odcinkami popularnonaukowego cyklu „Sonda 2” do Jedynki wprowadzi się dr Tomasz Rożek, który w zrozumiałej i lekkiej formie przedstawi zawiłe, naukowe teorie. A do Dwójki wróci kultowy „997” – magazyn prowadzony przez Michała Fajbusiewicza, najbardziej rozpoznawalnego polskiego dziennikarza zajmującego się przestępczością. Program prezentować będzie kulisy autentycznych, nierozwikłanych zagadek kryminalnych.

Z kolei jesienią na antenie TVP INFO pojawią się flagowe programy informacyjne Telewizji Polskiej: „Wiadomości”, „Teleexpress” i „Panorama”.

 

JESIEŃ 2017 w TVP1

SERIALE I FILMY

DZIEWCZYNY ZE LWOWA PREMIERA sezon 2
emisja: niedziela, godz.20:25, od 3.09
Uliana, młoda absolwentka konserwatorium we Lwowie, po rozwodzie zostaje z dzieckiem bez środków do życia i szans na pracę. Polina straciła wszystko prowadzącą agencję modelek. Olya to prosta dziewczyna nieprzytomnie zakochana w Igorze, który potrafi tę miłość wykorzystać. Swietłana jest matką dwójki dzieci, desperacko poszukującą stabilizacji i oparcia o ramię odpowiedniego mężczyzny. Pozbawione środków do życia i szans na pracę desperacko podejmują decyzję i ruszają za chlebem do Polski. W tej serii widzowie będą obserwować dalsze losy bohaterek. Uliana nadal pobiera lekcje u profesora, ale marzy o koncertach. Polina spotyka swojego byłego szefa, który teraz jest po rozwodzie. Swieta nadal ma opory, żeby wprowadzić się do swojego mecenasa. Dostaje nową atrakcyjną propozycję pracy w swoim zawodzie. Olyia nadal jest w związku z Tomkiem i uczęszcza na kursy językowe, które umożliwią jej podjęcie studiów w Polsce.
Patronem medialnym serialu jest Tele Tydzień
Polska 2017
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Obsada: Magdalena Wróbel, Katarzyna Ucherska, Anna Gorajska, Anna Maria Buczek, Marian Dziędziel, Krzysztof Stelmaszyk i inni.
(II seria,13 odcinków)

 

OJCIEC MATEUSZ PREMIERA sezon 18
emisja: czwartek, godz. 20:25, od 31.08
Sandomierz doczekał się miana „polskiego Gotham City”, gdzie rolę Batmana ratującego ode złego świat i ludzi przejął proboszcz tamtejszej plebanii, ojciec Mateusz (Artur Żmijewski). Mrożące krew w żyłach chwile przeżyje napadnięta Basia Noculowa (Ewa Konstancja Bułhak), która w ciężkim stanie trafi do szpitala oraz porwana przez terrorystów Natalia (Kinga Preis). Sam Mateusz, jako zakładnik porywaczy będzie o krok od śmierci. Widzowie mogą liczyć na spektakularne morderstwa, wyłudzenia, szantaże, dziennikarskie i detektywistyczne śledztwa, seryjne zabójstwa, zuchwałą kradzież relikwii. W nowym sezonie nie zabraknie barwnych wątków obyczajowych. Babcia Lucyna (Aleksandra Górska) będzie wieść coraz barwniejsze życie towarzysko-rozrywkowe. Możejko (Piotr Polk) zdobędzie nowe sprawności w roli „słomianego” ojca. Ewa Kobylicka (Edyta Olszówka) i Natalia (Kinga Preis) poczują szybsze bicie serca. Ta pierwsza za sprawą przystojnego sąsiada i uznanego chirurga Wojtka (Jakub Wesołowski), druga za sprawą Pawła (Paweł Królikowski), miłośnika dobrej kuchni. Sensacje w mieście wywoła plotka o romansie Mateusza. Dziubak (Bartłomiej Firlet) przeżyje załamanie w związku z nieoczekiwaną wizytą matki (Hanna Śleszyńska), która ostatecznie zostanie zatrzymana pod zarzutem morderstwa i kradzieży.
Polska 2017
Reżyseria: Filip Zylber, Artur Żmijewski
Obsada: Kinga Preis, Artur Żmijewski, Piotr Polsk, Michał Piela, Aleksandra Górska, Jakub Wesołowski, Paweł Królikowski i inni.
Do stałej obsady dołączy kolejna plejada wspaniałych aktorów m.in.: Hanna Śleszyńska, Paweł Królikowski, Przemysław Bluszcz, Ilona Ostrowska, Jakub Wesołowski, Marcin Bosak, Andrzej Nejman, Anna Cieślak, Katarzyna Maciąg, Mariusz Drężek, Ewa Grzelak, Wojciech Majchrzak, Witold Dębicki, Jacek Kopczyński, Dominika Ostałowska, Jakub Wieczorek, Zbigniew Stryj, Tadeusz Chudecki, Patrycja Soliman oraz młodsze pokolenie aktorów m.in. Anna Karczmarczyk, Nikodem Rozbicki czy Marcel Sabat, Kornelia Maciejewska…
(XVIII seria, 13 odcinków)

 

 

KOMISARZ ALEX PREMIERA sezon 10
emisja: sobota, godz. 20:25, od 26.08
W nowych odcinkach serialu widzowie zobaczą oddelegowaną dwa lata temu do pracy we Wrocławiu Lucynę Szmidt (Magdalena Walach). Urocza pani podkomisarz i jako policjantka, i jako kobieta zrobi ogromne wrażenie na Piotrze (Krystian Wieczorek). Po wakacjach komisarz Piotr Górski zostanie wyznaczony do wygłoszenia prelekcji podczas ogólnopolskiej konferencji mającej odbyć się w jego rodzinnym mieście. Okaże się, że do szkoły policyjnej w Szczytnie przyjechała też z Wrocławia Lucyna Szmidt, z którą Piotr – choć zna ją doskonale z opowieści Ryśka (Ireneusz Czop) – nie miał dotąd okazji spotkać się osobiście. Piotr dowie się, że Lucyna prowadzi w Szczytnie śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci starszej kobiety. Zgodzi się pomóc swej nowej znajomej w odnalezieniu mordercy emerytki. Będzie zadowolony, że przy okazji lepiej pozna panią podkomisarz, o której jego współpracownicy z łódzkiej komendy opowiadali mu same dobre rzeczy. Zdradzamy, że Piotr bardzo polubi Lucynę… Czy namówi ją, by poprosiła swych przełożonych o pozwolenie na powrót do Łodzi i dołączenie do kierowanego przez niego zespołu?
Powrót Lucyny to nie jedyna niespodzianka, jaką dla fanów „Komisarza Aleksa” przygotowali twórcy serialu. Po wakacjach Nina (Karolina Nolbrzak) zostanie podkomisarzem i awansuje na stanowisko przełożonej grup śledczych w łódzkiej komendzie, a komendant Mędrzak (Zbigniew Lesień) będzie się musiał bronić przed oskarżeniem o… zabójstwo swej partnerki! Czy dowiemy się też, co stało się z Orliczem (Antoni Pawlicki) i Krassowską (Agnieszka, Więdłocha), którzy zaginęli w Brazylii?
W gościnnych epizodach pojawią się m.in.: Weronika Rosati, Renata Dancewicz, Katarzyna Zawadzka, Wojciech Brzeziński, Dominika Gwit, Aldona Struzik, Paweł Deląg i Ilona Ostrowska.
Polska 2017
Reżyseria: Krzysztof Lang
Obsada: Krystian Wieczorek, Magdalena Walach, Ireneusz Czop, Karolina Nolbrzak, Zbigniew Lesień i inni.
( X seria, 13 odcinków)

 

 

KOMISARIAT PREMIERA
emisja: poniedziałek-czwartek, godz.17:25, od 28.08
W nowym sezonie widzowie poznają między innymi historię ośmioletniego chłopca, który dzięki odwadze i determinacji, dzwoniąc na telefon alarmowy 112, ratuje życie swoje i siostry. Dzięki sprawnej akcji, prowadzonej przez komisarza Krzysztofa Maja, na jaw wychodzą prawdziwe zamiary ojca dzieci, który chce popełnić tzw. samobójstwo rozszerzone. Historia więźnia, który ucieka z jednego ze stołecznych szpitali, naprowadzi policjantów na sprawę gangu osławionych już „czyścicieli kamienic”. Sprawa okaże się na tyle skomplikowana i trudna, że ucierpi jeden z głównych bohaterów serialu, a zamieszeni w nielegalny proceder okażą się wysoko postawieni politycy. W jednym z najnowszych odcinków Komisarz Aneta Polakowska w ostatniej chwili ratuje życie 3 miesięcznego niemowlęcia, zostawionego w rozgrzanym samochodzie. Matka dziewczynki znika bez śladu. To może nie być zwykła bezmyślność, rodzice długo starali się o dziecko. Policjanci będą musieli jak najszybciej ustalić nie tylko co stało się z kobietą, ale też kto tak naprawdę stoi za tak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Na komisariat wróci głośna sprawa sprzed lat napadu na sklep z antykami. Została wtedy skradziona niezwykle wartościowa miśnieńska porcelana, która jak się okazuje, trafia na rynek trzy lata po napadzie. Dzięki metodom policyjnej specjalistki do spraw informatyki śledczej, Lidii Staniec, udaje się namierzyć sprawcę i odkryć tajemnicę rodziny właścicieli cennych przedmiotów. Nie zabraknie również wątków z życia prywatnego bohaterów Komisariatu. Komisarz Krzysztof Maj zmierzy się z mroczną przeszłością, kiedy spotka na swojej drodze dawną miłość, Ewę Szulc. Poznamy niezwykle żywiołowe dzieci aspiranta Zawilskiego, które wprowadzą małe zamieszenie na komisariacie. Dowiemy się, czy aspirant Wojciech Kurpisz pozna wreszcie miłość swojego życia i czy zaakceptuje ją jego zaborcza matka. Poznamy też nowe wybory życiowe komisarz Anety Polakowskiej, która zdecyduje się na prawdziwe życiowe wyzwania.
Reżyseria: Marcin Węgrzyn, Wojciech Węgrzyn
Obsada: Sebastian Wątroba, Anna Dzierża, Alex Mackiewicz, Konrad Makowski, Konrad Marszałek, Bartłomiej Pietraszewski

 

 

KLAN PREMIERA sezon 21
emisja: od poniedziałku do piątku, godz. 17:55, od 28.08
Paweł (Tomasz Stockinger) przeżyje prawdziwy dramat, bo okaże się, że z powodu choroby nie może już operować i musi zmienić zawód. Agata (Maria Niklińska) urodzi upragnioną córeczkę i… umrze, a jej mąż Jacek (Tomasz Bednarek) zostanie samotnym ojcem. Beata (Magdalena Wójcik) przemówi bratu Michałowi (Michał Zawadzki) do rozsądku i nakłoni go, by wreszcie pogodził się z Jerzym (Andrzej Grabarczyk). Czarne chmury pojawią się nad małżeństwem Bożenki (Agnieszka Kaczorowska) i Miłosza (Konrad Darocha). Monika (Izabela Trojanowska) szybko pożałuje, że poślubiła Feliksa (Jan Piechociński). To wszystko wydarzy się w 21. sezonie „Klanu”, który po wakacyjnej przerwie wróci na antenę TVP1.

 

 

RIVIERA PREMIERA
emisja: wtorek, godz.20:25, od 29.08
Osadzony na francuskiej Riwierze międzynarodowy thriller, którego bohaterami będą bogacze, prowadzący skomplikowane pod względem moralnym życie i wplątani w poplątane relacje. A w centrum tego wszystkiego znajdzie się Georgina (Julia Stiles), dziewczyna z amerykańskiego Midwestu, która świetnie się odnalazła, jako żona miliardera Constantine’a Cliosa. Niestety, sielanka kończy się po zaledwie roku małżeństwa, kiedy małżonek ginie w tajemniczym wybuchu na jachcie rosyjskiego oligarchy i handlarza bronią. Przekonana, że za tą tragedią stoi coś więcej, Georgina rozpoczyna własne śledztwo, w trakcie, którego wyjdą na jaw mroczne sekrety jej męża, ona sama zaś znajdzie się w świecie kłamstw i przestępczości.
Wielka Brytania 2017
Reżyseria: Hans Herbots
Obsada: Julia Stiles, Adrian Lester, Lena Olin
(10 odcinków)

 

 

ACS: SPRAWA O.J. SIMPSONA PREMIERA
emisja: wtorek, godz. 21:20, od 29.08
Pierwszy sezon American Crime Story powstał w oparciu o książkę Jeffreya Toobina pt. „The Run of His Life: The People v. O. J. Simpson”. Proces sądowy byłego futbolisty oskarżonego o podwójne morderstwo jest tu przedstawiony z punktu widzenia prawników.
USA 2016
Reżyseria: Ryan Murphy, Anthony Hemingway, John Singleton
Obsada: Cuba Gooding Jr, John Travolta,  Sarah Paulson, David Schwimmer
(10 odcinków)

 

 

KORONA KRÓLÓW (emisja od listopada)
Akcja serialu rozpoczyna się w 1333 r. Król Władysław Łokietek, zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski, umiera. Na tronie ma zasiąść jego jedyny, żyjący syn – Kazimierz. Czy zdoła utrzymać scalone z takim trudem królestwo?
Opieka literacka: Ilona Łepkowska. Reżyseria: Wojciech Pacyna. Operator obrazu: Krzysztof Pakulski. Scenograf: Andrzej Haliński. Kostiumograf: Elżbieta Radke. Dekorator wnętrz: Teresa Gruber.
Obsada: Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Wiesław Wójcik (Król Władysław Łokietek), Mateusz Król (Kazimierz Wielki), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław Bogoria), Sławomir Orzechowski (Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik), Agata Bykowska (Kucharka Litewska) i inni.

 

 

 

PENSJONAT NAD ROZLEWISKIEM sezon 6 (emisja: od grudnia)
Wracają starzy bohaterowie znad rozlewiska: Małgosia i jej mąż Konrad, Tomasz, Marysia i Kuba, Paula i Sławek. Po śmierci Basi z trudem, ale odnajdują się w codzienności, może poza Tomaszem, który nadal nie radzi sobie ze stratą. Pensjonat ma swoją stałą klientelę i nowych gości, których perypetie możemy oglądać w kolejnych odcinkach. Wydawać by się mogło, że w końcu zapanował spokój. Nic bardziej mylącego. Jak grom z jasnego nieba spada na Małgosię wiadomość o ogromnym długu, jaki zaciągnęła jej mama tuż przed wyjazdem do Indii. Na poczet długu zostaje zlicytowany pensjonat. I nie udaje się go uratować, mimo ogromnego wysiłku. Przechodzi on w ręce nowego bezwzględnego i cynicznego właściciela. Personel pensjonatu stara się zachować jego dawny charakter, robiąc dobrą minę do złej gry, ale nadchodzi moment, kiedy trzeba się wyprowadzić. Przed pensjonatem parkują TIRy, a nad wejściem pulsuje neon hotelu Tempo. W serialu pojawi się zespół Perfect i Karol Strasburger.
Polska 2017
Reżyseria: Adek Drabiński
(VI sezon, 13 odcinków)

 

BLONDYNKA sezon 6 (emisja: od grudnia)
Tytułowa Blondynka, doktor Sylwia Kubus (Natalia Rybicka), jak zwykle będzie walczyć o słuszne sprawy, stawać po stronie wyższych racji i po stronie potrzebujących. W tej serii przejdzie jednak przemianę. Stanie się pewną siebie kobietą, która wie, czego chce od życia i która zda sobie sprawę, że życie jest pełniejsze, jeśli zrobi się w nim miejsce dla drugiego człowieka. Jej związek z Dawidem (Grzegorz Małecki) stał się w pełni dojrzały, ale kiedy Dawid otrzymuje po latach paczkę z rzeczami zmarłej w Syrii żony, przechodzi kryzys.
Państwo Fusowie, Jasiunia (Izabela Dąbrowska) i dr Fus (Krzysztof Gosztyła) wracają szczęśliwie z wojaży po Australii…, ale do Majaków zawita ponownie starosta Izabela Rychter i jak zwykle namiesza w życiu doktora. Oksana i wójt Traczyk zbliżą się do siebie, a ona zobaczy w nim dobrego człowieka, który nie myśli wyłącznie o władzy i pieniądzach. Majka (Marta Ścisłowicz) próbuje się odnaleźć, jako matka dwójki małych dzieci. Manej (Tomasz Borkowski) stara się towarzyszyć w tym wyzwaniu, ale nie zawsze mu się to udaje. W oddziale Maneja pojawia się młoda i atrakcyjna podporucznik Kaśka. Czy połączy ich coś więcej niż militarna pasja?
Polska 2017
Reżyseria: Mirosław Gronowski
Obsada: Natalia Rybicka, Grzegorz Małecki, Izabela Dąbrowska, Krzysztof Gosztyła i inni.
(VI seria,13 odcinków)

 

 

JAMES BOND W JEDYNCE
emisja w poniedziałki

DR NO
emisja: 28.08, godz. 21:20
Pierwszy film o przygodach Jamesa Bonda – słynnego agenta 007. Na Jamajce ginie agent brytyjskiego wywiadu. James Bond jedzie na wyspę, by wyjaśnić sprawę. Tam staje się więźniem tajemniczego naukowca – doktora No, który prowadzi na Jamajce dziwne eksperymenty.
Wielka Brytania 1962
Reżyseria: Terence Young
Obsada: Sean Connery (007), Ursula Andress (Honey Ryder), Joseph Wiseman (Quarrel), Jack Lord (Felix Leiter), Bernard Lee (M ), Lois Maxwell (Moneypenny),
Joseph Wiseman (Dr. No)

POZDROWIENIA Z MOSKWY
emisja: 4.09, godz. 21:40
Kolejne przygody superagenta 007. Tym razem James Bond rusza do Stambułu, aby wykraść z sowieckiej ambasady urządzenie dekodujące tajne meldunki. Wywiad brytyjski podejrzewa, że Rosjanie szykują pułapkę, lecz misja jest niezwykle doniosła i warta ryzyka.
Wielka Brytania 1963
Reżyseria: Terence Young
Obsada: Sean Connery, Daniela Bianchi, Lenya Lotte

GOLDFINGER
emisja: 11.09, godz.21:55
Wielka Brytania 1964
Reżyseria: Guy Hamilton
Obsada: Sean Connery, Gerd Erobe, Shirley Eaton
Wracając po udanej akcji z Karaibów brytyjski superagent zatrzymuje się w Miami. Tam otrzymuje zadanie rozpracowania multimilionera Goldfingera, podejrzanego o kradzież angielskiego złota. Goldfinger zagarnąwszy większość prywatnych zasobów szlachetnego kruszcu z całego świata, spędza teraz czas głównie na grze w karty, oszukując partnerów. Bond kładzie temu kres, dowiedziawszy się od sekretarki, jaką metodą posługuje się jej pracodawca. Za to dziewczyna zostaje ukarana: pomalowana przez jednego z ludzi Goldfingera warstwą farby z dodatkiem złota, które zatyka wszystkie pory, dusi się i umiera. Goldfinger znika a agent 007 wyrusza za nim w pogoń… Trzeci film o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. Wyświetlany w 1964 roku w Wielkiej Brytanii pobił tam wszelkie rekordy kasowe, powtarzając tym samym sukces komercyjny swego poprzednika.

OPERACJA PIORUN
emisja: 18.09, godz.22:05
Jeszcze jeden z filmów ze słynnego cyklu z superagentem Jamsem Bondem. Tym razem międzynarodowy syndykat zbrodni wysuwa żądania grożąc detonacją dwóch bomb atomowych. Oczywiście agent 007 odnajduje kryjówkę szefa organizacji, niejakiego Emilio Largo, oraz podwodną jaskinię, gdzie ukryte są bomby. Zostaje jednak rozpoznany, zanim zdąży przekazać te informacje…
Wielka Brytania 1965
Reżyseria: Terence Young,
Obsada: Sean Connery, Claudine Auger, Adolfo Celi

 

PROGRAMY, FILMY DOKUMENTALNE i REPORTAŻE

THE WALL. WYGRAJ MARZENIA NOWOŚĆ
emisja: piątek, godz.20:25, od 22.09
Każdy odcinek nowego teleturnieju Telewizji Polskiej to występ jednej, wyjątkowej pary. Uczestnicy walczą o swoje marzenia, a od spełnienia dzieli ich tylko tytułowa ściana. To ona decyduje o wielkości wygranej lub przegranej. U spodu wysokiej ściany znajduje się 15 kieszeni z kwotami od 1 do 100 tysięcy złotych. Po każdym pytaniu ze strefy u góry ściany spada kula, która odbija się od gęsto rozmieszczonych kołków. Te w nieprzewidywalny sposób zmieniają kierunek spadania kuli tak, że do ostatniego momentu nie wiadomo, w którą z 15 kieszeni wpadnie kula i jaką wskaże kwotę. Widz do samego końca nie wie co spotka uczestników, ani jaka będzie wysokość wygranej. Program poprowadzi Paweł Orleański.
Reżyseria: Szymon Łosiński

 

 

RODZINA WIE LEPIEJ NOWOŚĆ
emisja: poniedziałek-piątek, godz. 18:25, od 28.08
Kto komu zaufa, kto kogo wprowadzi w błąd, a kto wyjdzie ze studia z wygraną? Nowy teleturniej Jedynki to gra rodzinna, w której biorą udział 5-osobowe zespoły składające się z członków rodziny lub grupy przyjaciół. Główna nagroda to 40.000 zł. Zgodnie z zasadami programu rodziny wybierają spośród siebie jednego uczestnika, który będzie pełnił kluczową rolę odpowiadając na pytania z wiedzy ogólnej. Podczas odpowiedzi na pytania nie korzysta on z żadnej pomocy, a pozostali członkowie rodziny znajdują się w innym pomieszczeniu nie słysząc ani pytań, ani jego odpowiedzi. Po udzieleniu odpowiedzi przez uczestnika, rodzina musi odgadnąć, czy jej przedstawiciel odpowiedział na pytanie prawidłowo, czy też nie. Jeżeli rodzina uzna, że na zadane pytanie nie padła prawidłowa odpowiedź, może wykupić tzw. ubezpieczenie i przejść do kolejnej rundy gry.
Teleturniej poprowadzi Marcin Rams.
Reżyseria: Tomasz Kubski, Dariusz Goczał

 

 

WIELKI TEST O JASNEJ GÓRZE
emisja: 30 sierpnia, godz. 20:25 – uwaga emisja Testów w środy
Jasna Góra z Cudownym Obrazem Matki Bożej to wyjątkowe miejsce dla katolików, ale ma ono też duże znaczenie w historii Polski. W najbliższym Wielkim Teście sprawdzimy, co wszyscy wiemy o tym sanktuarium i o wydarzeniach, które przez wieki działy się w jego murach? Skąd się wzięły cięte rysy na twarzy Czarnej Madonny? Kto dowodził obroną Jasnej Góry podczas szwedzkiego potopu? Jakie przedmioty podarowali sanktuarium papieże? Gdzie powstał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu?
W „Wielkim Teście o Jasnej Górze” znajdą miejsce wybitne postaci, najcenniejsze skarby i kulisy ważnych historycznych wydarzeń. Internauci będą mieli możliwość rozwiązywania testu online na stronie wielkitest.tvp.pl oraz w aplikacji Wielki Test TVP. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski. Patronami medialnymi są: Interia i Super Express.
Reżyseria: Konrad Smuga

 

 

WIELKI TEST. POLACY STULECIA
emisja: 6.09, godz.20:25
Widowisko „Wielki Test. Polacy Stulecia” ma na celu przypomnienie i przedstawienie kilkudziesięciu osób, które w wybitny sposób zapisały się w historii naszego kraju na przestrzeni minionych stu lat, czyli od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Spośród nich widzowie i eksperci wybiorą jesienią 2018 roku w specjalnym plebiscycie Polaka stulecia. Bohaterów plebiscytu będziemy poszukiwać w różnych dziedzinach życia – w pierwszym odcinku wśród niezapomnianych męskich głosów polskiej piosenki. Uczestnicy programu w studiu telewizyjnym będą rozwiązywali test w duetach za pomocą specjalnych terminali, a widzowie mogą to zrobić na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając na urządzenia mobilna aplikację Wielki Test TVP. Pytania będą dotyczyły życia i twórczości wybitnych polskich piosenkarzy, w programie przypomnimy wielkie przeboje, a także kulisy ich powstawania. „Wielki Test. Polacy Stulecia” poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.
Reżyseria: Konrad Smuga

 

 

ROLNIK SZUKA ŻONY
emisja: niedziela, 3.09, godz.21:20
Bohaterowie – współcześni, polscy rolnicy mają wszystko: domy, ziemię, maszyny, dostęp do nowoczesnych technologii, ale brakuje im jednego – gospodyni/partnerki, która chciałaby z nimi dzielić radości i smutki dnia codziennego. Czy w czwartej edycji programu „Rolnik szuka żony” znajdą upragnioną miłość? W pierwszym odcinku, Kasia i Dawid – bohaterowie poprzedniej edycji programu – mówią sobie sakramentalne „tak”. Marta Manowska „tam była, miód i wino piła a co widziała”…. o tym w odcinku. Tradycyjnie Marta wcieli się także w rolę listonosza. Zawiezie pocztę piątce nowych bohaterów programu: Małgorzacie, Karolowi, Piotrowi, Mikołajowi i Zbigniewowi.  Spośród setek listów, rolnicy wybiorą te, których autorów chcą spotkać.
Program tradycyjnie poprowadzi Marta Manowska
Reżyseria: Anna Więckowska, Konrad Smuga

 

 

RODZINNY EXPRESS
emisja: piątek, godz. 9:30 od 15.09
Magazyn dla całej rodziny o charakterze poradnikowym. Tematy programu wyznaczane będą przez… samo życie. Prowadząca i jej goście rozmawiać będą m.in. o tym: jak sobie poradzić z ułożeniem i zharmonizowaniem dnia z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego, tak, aby w codziennym pędzie nie zatracić nic z rodzinnego ducha i wrażliwości, ale również o pielgrzymowaniu, jako jednej z form rodzinnego spędzania wolnego czasu z Panem Bogiem. Rozmowom w studiu towarzyszą dzieci, które bawią się, rysują, grają, ale też wypowiadają się. Program urozmaicą ciekawe felietony. Program poprowadzi Michalina Szymborska
Autorka: Sylwia Żołnacz-Lizak

 

 

STUDIO RABAN
emisja: sobota, godz.12:00, od 16.09
„Studio Raban” postara się odpowiedzieć na pytania, które nie dają spokoju, a z którymi warto się zmierzyć. W programie pojawią się historie młodzieży, która swoim życiem i działaniem inspiruje innych. Z niektórymi bohaterami spotkamy się w ich świecie, a z innymi w klimatycznych kawiarniach. W programie zagoszczą bohaterowie z Polski i zagranicy. Wyjątkowość wprowadzą ekskluzywne wywiady przygotowane w nietuzinkowych miejscach, np. na dachu jednego z warszawskich wieżowców. Wartością programu jest jego interaktywność na kilku płaszczyznach. Widzowie będą mogli śledzić działania twórców w mediach społecznościowych: już w trakcie emisji programu dostaną do wykonania specjalne zadania.
Autor: Michał Kłosowski

 

 

JAKA TO MELODIA?
emisja: poniedziałek – sobota, godz. 18:55, niedziela godz. 18:40
Już 28 sierpnia Jedynka rusza z 20. sezonem programu „Jaka to melodia?”, a 3 września zaprasza na odcinek specjalny poświęcony wybitnie utalentowanej i nietuzinkowej piosenkarce Beyonce. Gościem i ekspertem będzie dziennikarz radiowy Marcin Kusy, a w części artystycznej wystąpią m.in.: Sabina, Santi Bello, Golec uOrkiestra, Marek Kaliszuk, Feel, Bilguun, Ewa Farna, Monika Urlik, Danzel, Natomiast 10 września TVP1 zaprasza na odcinek z Marylą Rodowicz – poświęcony 50-leciu pracy na scenie tej wspaniałej i wybitnej artystki. W programie wystąpią m.in.: Alvaro Soler, Santi Bello, Sabina, Bad Boys Blue, Future Folk, Stefano Terrazzino.
17 września w Wielkim Finale Kwartału zmierzą się najlepsi zawodnicy marca, kwietnia i maja, a w części artystycznej wystąpią m.in.: Il Volo, Martin Fitch, Ania Dąbrowska, Poparzeni Kawą Trzy, Kasia Popowska, Santi Bello, Burak Yeter, Kasia Cerekwicka, Sabina,
Młodych, zdolnych i wyjątkowo utalentowanych Polaków widzowie Jedynki spotkają w „Jaka to melodia?” 24 września. W miejscu zawodników staną: Adam Zdanowicz- autor designerskich rowerów, rower jego autorstwa ma także Slash z Guns’ N Roses, Maciej Margas – laureat Grand Press Photo 2016, autor fenomenalnych zdjęć Warsaw on air, Warszawa z lotu ptaka, oraz Filip Miazek – jedyny na świecie twórca, który stworzył deskorolkę z panelami krzemowymi, czyli bateriami słonecznymi. Program urozmaicą m.in.: Elena, Pectus, Andrzej Dąbrowski, Marcin Jajkiewicz, Marlena Drozdowska, Mike&The Mechanics, Golec uOrkiestra, Oceana, K.A.S.A., Doda, Anna Głogowska i Caro Dance oraz, jak w każdym odcinku zespół Augustina Equrroli – grupa taneczna VOLT.

 

 

TEATR TV

WOJNA, MOJA MIŁOŚĆ PREMIERA
emisja: 04.09, godz. 20:25
Melodramat ukazujący ostatnią noc z życia słynnej agentki Krystyny Skarbek, jednej z najwybitniejszych kobiet – szpiegów II wojny światowej. Nie znała lęku – kochała życie, niebezpieczeństwa i adorację mężczyzn. „Mogła zrobić wszystko z dynamitem. Tylko go nie zjadła” – tak o Krystynie Skarbek, słynnej agentce pisała jej brytyjska biografka Claire Mulley. Jak głosi legenda była ulubionym szpiegiem Winstona Churchilla i prawdopodobnym prototypem Vesper Lynd, pierwszej dziewczyny Jamesa Bonda z powieści Iana Fleminga Casino Royale. Akcja spektaklu toczy się w londyńskim hotelu „Shelbourne“ w noc czerwcową 1952 roku, podczas której rozegrały się dramatyczne w skutkach wydarzenia.
Jaką cenę za swoje niepokorne i odważne życie płaciła odważna agentka? Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy?
Reżyseria: Wojciech Nowak
Produkcja: Telewizja Polska S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Obsada: Małgorzata Kożuchowska (Krystyna Skarbek), Ireneusz Czop (Gordon), Marek Bukowski (Andrzej Kowerski), Lesław Żurek (Roger), Jan Wieczorkowski (Dennis) , Krzysztof Szczepaniak (Waem), Michał Piela (Schenck) i inni

 

 

LEKCJA POLSKIEGO PREMIERA
emisja: 25.09, godzina 20:25
Wzruszający portret bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki połączony z pasjonującą lekcją historii Polski. To również romantyczna opowieść o uczuciu, które połączyło słynnego generała z młodziutką szwajcarską uczennicą.
Cesarz Napoleon Bonaparte nazwał Tadeusza Kościuszkę „bohaterem północy“, caryca Katarzyna Wielka – „bestią“, a Thomas Jefferson „najczystszym spośród synów wolności”. Mimo, iż generał wzbudzał kontrowersje, stał się nieskazitelnym symbolem polskości, bohaterem narodowym dwóch krajów i dwóch kontynentów. Żadnemu Polakowi przed nim nie udało się zawładnąć międzynarodową wyobraźnią na taką skalę.
Generał Tadeusz Kościuszko w sztuce Anny Bojarskiej na swoje niezwykłe losy patrzy z perspektywy schyłku życia, który spędził na emigracji w Solurze. Reżyser przedstawienia Mariusz Malec na solurską scenerię wybrał wnętrza krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego, a Kraków, miasto, które wyjątkowo kultywuje pamięć o generale (można tam zobaczyć np. pomnik konny Kościuszki przed Wawelem, Kopiec Kościuszki, oraz eksponowany w Sukiennicach obraz Jana Matejki Kościuszko pod Racławicami) uczynił ważnym elementem inscenizacji.
Reżyseria: Mariusz Malec
Produkcja: Telewizja Polska S.A.
Obsada: Artur Żmijewski (Tadeusz Kościuszko), Eliza Rycembel (Emilia Zeltner), Aleksandra Prykowska – Malec (Księżna Ludwika Lubomirska), Grzegorz Mielczarek (Generał Paszkowski)
Premiera w ramach obchodów ROKU KOŚCIUSZKI.

 

 

FILMY DOKUMENTALNE

MAM PRAWO
emisja: piątek, godz. 17:30, od 1.09
Dokument fabularyzowany, który ukazuje bezsilność obywatela w konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości. Przedstawia – i analizuje przy udziale najwybitniejszych specjalistów – przypadki niewiarygodne, sensacyjne, czasem wręcz groteskowe, szkodliwe społecznie. Choć trudno w to uwierzyć, łączy je jedno – wydarzyły się naprawdę. Spróbujemy je wyjaśnić i przede wszystkim wskazać, co należy zmienić, abyśmy wszyscy mieli realne prawa. Prawa działające i takie, które nas chronią, gdy powierzamy nasz los i życie w ręce instytucji i ludzi, którzy potrafią poruszać się w gąszczu paragrafów. Musimy im zaufać, ale często okazuje się, że zamiast porządku prawnego panuje chaos, a sprawiedliwe orzeczenia zastępują absurdalne decyzje. Co, jeśli nad literą prawa nie unosi się duch sprawiedliwości, a obywatel staje się ofiarą systemu, który w założeniu miał go chronić, być przejrzysty i przede wszystkim skuteczny?
Reżyseria: Jarosław Banaszek

 

 

MIASTO GNIEWU
emisja: środa, godz. 22:35, od 13.09
Format dokumentalno-reportażowy, przedstawiający zmagania polskiej policji z mafią. Ukazuje nieznane wydarzenia z historii polskiej przestępczości zorganizowanej, jej najważniejsze postaci, ale przede wszystkim działania policji w walce z różnymi organizacjami przestępczymi na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Reżyseria: Dawid Sawicki
(13 odcinków)

 

SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KRZYSZTOFA WYSZKOWSKIEGO
emisja: cz.1, 6.09, godz. 22:35, cz.2 – 7.09. 23:30
Dwu odcinkowy cykl dokumentalny, którego bohaterem i głównym narratorem jest Krzysztof Wyszkowski niezwykły świadek a zarazem uczestnik historii. Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL – u, inicjator Wolnych Związków Zawodowych, pomysłodawca nazwy związku SOLIDARNOŚĆ, doradca Lecha Wałęsy, premierów Bieleckiego, Olszewskiego. Najbardziej znany w ostatnich latach z bezkompromisowej postawy wobec agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy. Wyjątkowa osobowość człowieka, który w młodzieńczym wieku porzuca szkolę, by jako samouk rozpocząć w PRL walkę z totalitarnym systemem, powoduje, że znajdujemy go, jako świadka najważniejszych momentów współczesnej historii Polski.
Cykl zawiera:
Odc. 1 Na śmierć Solidarności (od młodości do 13.12.1981)
Odc. 2 Transformacja czy Niepodległość (od grudnia 1981 do listopadowych
wyborów parlamentarnych 1991 roku)
Reżyseria: Krzysztof Nowak, Paweł Nowacki

 

KSIĘŻNA DIANA. WŁASNYMI SŁOWAMI
emisja: 30.08, godz.23:20
Historia życia księżnej Diany. Zazwyczaj takie dokumenty o niej były opowieściami innych osób: przyjaciółek, specjalistów i znawców spraw dworskich. Tym razem zobaczymy nagrania samej Diany, które zostały przechowane od 1993 roku przez jej trenera głosu. Wywiady są wyjątkowe ze względu na ich bezpośredniość, intymność, rozbrajającą szczerość i wdzięk samej rozmówczyni. Film jest bogato ilustrowany archiwaliami. Posłuchamy również głosu tych, którzy pracowali z Dianą i dla niej. Księżna Diana zmarła 31 sierpnia 1997 roku w Paryżu na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Była ona jedną z najpopularniejszych osób w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Zasłynęła działalnością dobroczynną i charytatywną oraz zamiłowaniem do mody, które przyniosły jej przydomki Księżnej ludu oraz Ikony mody. Pogrzeb odbył się 6 września 1997 roku w Opactwie Westminsterskim.
Wielka Brytania 2017
Reżyseria: Kevin Sim

 

 

GDZIE JEST POROZUMIENIE GDAŃSKIE
emisja: 31.08, godz. 23:50
Film dokumentalny „Gdzie jest Porozumienie Gdańskie?” to dziennikarskie śledztwo, poszukiwanie zaginionych w tajemniczych okolicznościach egzemplarzy porozumień podpisanych 31 sierpnia 1980 w Stoczni Gdańskiej. Nawet wśród historyków mało kto wie, że dziś oryginałów Porozumień brak, a przecież wciąż czeka na nie miejsce na Światowej Liście Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jest jednak szansa na ich znalezienie lub chociażby zrekonstruowanie ich losów. W tym celu od jesieni 2016 spotykamy się z naszymi rozmówcami w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Warszawie, Legionowie, Częstochowie, Krakowie, Myślenicach rekonstruując i odrzucając kolejne hipotezy na temat zaginięcia Porozumień Gdańskich.
Reżyseria: Krzysztof Brożek

 

KURACJUSZ JESTEM
emisja: 27.09, godz. 23:30
Samotność dotyka wielu starszych ludzi. Są jednak i tacy, którzy nie poddają się i wolą wziąć sprawy w swoje ręce. Bohaterowie filmu to szóstka emerytów i rencistów, dla których przyjazd do sanatorium jest spowodowany zarówno chęcią podreperowania zdrowia, jak i poszukiwaniem miłości. Udowodnią nam oni przez swoje kuracyjne, często zabawne perypetie, że młodość to przede wszystkim stan ducha i że na romans nigdy nie jest za późno.
Polska 2017
Reżyseria: Karolina Drogowska, Amelia Radecka

 

W POSZUKIWANIU BOGA Z MORGANEM FREEMANEM
emisja: od listopada
Serial dokumentalny z prowadzącym Morganem Freemanem pokazuje związki różnych religii i cywilizacji oraz zadziwiające analogie pomiędzy wyznaniami, nawet tymi, które wydają się być diametralnie inne. W kolejnych odcinkach gospodarz i narrator programu będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące fundamentalnych kwestii związanych z Bogiem i wiarą, takich jak stworzenie świata, pochodzenie osoby lub osób boskich, źródła zła, cuda, apokalipsa, czy zmartwychwstanie. Duchowe doświadczenia autor będzie zdobywać podróżując do najważniejszych miejsc kultu różnych religii, m.in. Ściany Płaczu w Jerozolimie, Drzewa Bodhi w Indiach, świątyni Majów w Gwatemali czy egipskich piramid. Te doświadczenia i rytuały skonfrontuje z najnowszymi osiągnięciami nauki.
Reżyseria: Tim Metzger, Wes Dorman
(6 odcinków)

 

JESIENNE HITY TVP2

Jesień w Dwójce zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. Na widzów czekają oryginalne nowości i kontynuacje przebojowych, cieszących się niesłabnącą popularnością produkcji TVP2.
W czwartek 14 września TVP2 zaprasza na premierę nowego serialu kryminalnego „Miasto skarbów” z Magdaleną Różczką, Aleksandrą Popławską i Piotrem Głowackim w rolach głównych. Intrygujące kobiety, frapujące zagadki, zrabowane dzieła sztuki i tajemniczy Kraków – na premierowe odcinki zapraszamy w każdy czwartek, o godz. 21:40.
Drugą serialową premierą jesieni w TVP2, która na Antenie zadebiutuje 15 września, będzie serial komediowy „Pod wspólnym niebem” opowiadający o perypetiach dwóch rodzin, które przez niefortunny splot zdarzeń, zmuszone są zamieszkać pod jednym dachem. Lokatorska saga, swobodnie inspirowana dziełem Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia” z Anną Samusionek, Markiem Bukowskim, Piotrem Szwedesem, Ewą Szykulską i Markiem Frąckowiakiem w piątki o godz. 22:10.
W niedzielę 10 września na antenie TVP2 zadebiutuje „Koło Fortuny”. Współczesna scenografia, formuła wzbogacona o akcenty muzyczne w wykonaniu obecnego w studiu bandu, emocjonująca rywalizacja, atrakcyjne nagrody i dwie indywidualności w roli prowadzących – Rafał Brzozowski i Izabella Krzan. Wszystko to złoży się na nowoczesne, dynamiczne show, łączące elementy rywalizacji i znakomitej rozrywki. Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 16:30 oraz w niedziele o godz. 14:40.
Kolejny wielki powrót kultowego tytułu Dwójka zaplanowała na 5 października. Tego dnia na antenie TVP2 pojawi się „997” – magazyn prowadzony przez Michała Fajbusiewicza, najbardziej rozpoznawalnego polskiego dziennikarza zajmującego się przestępczością. Program prezentować będzie kulisy autentycznych, nierozwikłanych zagadek kryminalnych. Emisja w każdy czwartek o godz. 22:35.
Widzowie Dwójki będą też mieli śledzić kolejne sezony najpopularniejszych programów rozrywkowych. W sobotę 2 września wystartuje 8. edycja „The Voice of Poland” z Michałem Szpakiem debiutującym w roli Trenera. Na poniedziałek 11 września zaplanowano premierę najsłodszego show w polskiej telewizji, czyli 3. serii „Bake Off – Ale Ciacho!”. Nowy juror, Michał Bryś, wspólnie z Krzysztofem Ilnickim oceni wypieki 12 uczestników programu. Z kolei perypetie singli poszukujących swojej „drugiej połówki” widzowie Dwójki śledzić będą od 31 sierpnia w kolejne czwartki, oglądając 2. sezon „Pierwszej randki”.
Jesienią tradycyjnie na Antenę TVP2 powrócą uwielbiane seriale. Dwójka zaprasza na dalsze perypetie bohaterów „M jak Miłość”, „Barw szczęścia”, „Na dobre i na złe” oraz „Na sygnale”, a także na nowe odcinki „O mnie się nie martw” i „Rodzinki.pl”. Nie zabraknie nowych, ekscytujących wątków i nowych bohaterów.
„Pytanie na śniadanie” od września pojawi się z nowymi cyklami, a także mnóstwem praktycznych porad, poruszających historii, ciekawych rozmów i dyskusji w studio, relacji z najciekawszych wydarzeń rozrywkowych i artystycznych z całego kraju oraz doniesień z życia gwiazd. Każdego poranka od poniedziałku do soboty widzów Dwójki witać będą popularne pary gospodarzy: Marzena Rogalska i Tomasz Kammel, Monika Zamachowska i Michał Olszański, Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny oraz Joanna Racewicz i Łukasz Nowicki. Na początek – wyjątkowe wydarzenie, czyli huczne 15. urodziny „Pytania na śniadanie”.

 

 

NOWOŚCI

MIASTO SKARBÓW Nowość
Czwartek, godz. 21:40 (od 14 września 2017)
Intrygujące kobiety, zrabowane dzieła sztuki i tajemniczy Kraków – to wszystko w najnowszym serialu kryminalnym Telewizji Polskiej „Miasto Skarbów”, do którego zdjęcia kręcone były w Krakowie. W rolach głównych Magdalena Różczka, Aleksandra Popławska i Piotr Głowacki.
13-odcinkowy serial kryminalny Dwójki „Miasto Skarbów” to opowieść o dwóch siostrach: Alicji (Aleksandra Popławska), genialnej historyk sztuki oraz Ewie (Magdalena Różczka), zdolnej marszandce, zajmującej się specyficznymi – i nie zawsze zgodnymi z prawem – zamówieniami dla bogatych kolekcjonerów sztuki.
Alicja rzuca pracę ekspertki w Ministerstwie Kultury w Warszawie i wraca do rodzinnego Krakowa. Podejmuje współpracę z wydziałem policji, który ściga przestępców zajmujących się kradzieżą dzieł sztuki. Tymczasem jej siostra Ewa to jedna z ważniejszych postaci grupy przestępczej, rabującej cenne skarby. Alicja i Ewa stoją po przeciwnych stronach barykady. Ich relacje są skomplikowane także ze względu na bujną przeszłość. Obie kobiety połączą jednak interesy…
Serial powstaje w koprodukcji z Krakowskim Biurem Festiwalowym, we współpracy z miastem Kraków.
Reżyseria: Marcin Ziębiński (odc. 1-6), Piotr Jaworski (odc. 7-13)
Występują: Aleksandra Popławska (Alicja Wakar), Magdalena Różczka (Ewa Wakar), Piotr Głowacki (komisarz Szatner), Adam Ferency (Moryc), Marcin Bosak (Max), Iza Kuna (matka), Edward Linde Lubaszenko (Natan Sharon), Adam Krawczuk (Harny), Helena Ganjalyan (Selena), Jan Wieczorkowski (Wroński), Norbert Rakowski (Karl Miller) i inni.
Serial powstaje w koprodukcji z Krakowskim Biurem Festiwalowym, we współpracy z miastem Kraków. Polska 2017

 

 

 

KOŁO FORTUNY Nowość
Poniedziałek – piątek, godz. 16:30, niedziela, godz. 14:40 (od 10 września)
Współczesna scenografia, formuła wzbogacona o akcenty muzyczne w wykonaniu obecnego w studio bandu, emocjonująca rywalizacja, atrakcyjne nagrody i dwie indywidualności w roli prowadzących – wszystko to złoży się na nowoczesne, dynamiczne show, łączące elementy rywalizacji i znakomitej rozrywki. Uczestnicy „Koła Fortuny” będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe, a zwycięzca odcinka zyska szansę, by wyjechać ze studia nowym samochodem.
„Koło Fortuny” poprowadzi energetyczny duet Rafał Brzozowski i Izabella Krzan. Oboje wiele łączy – doświadczenie telewizyjne, młodość, zamiłowanie do sportu. Wprowadzą do programu wigor i pozytywne wibracje.
Kariera muzyczna Rafała Brzozowskiego rozpoczęła się w 2002 roku od udziału w programie TVP2 „Szansa na sukces”. Jesienią 2011 roku Rafał z sukcesem wziął udział w programie „The Voice of Poland”. W tym samym roku wydał dwa single: „Nie mam nic” oraz „Na dobre masz zawsze mnie”. Ten ostatni jest piosenką finałową serialu „Na dobre i na złe”. W 2012 roku Rafał Brzozowski wydał kolejny singel „Tak blisko”, który stał się hitem lata. W lipcu 2013 roku wokalista wystąpił na koncercie „Lato ZET i Dwójki”, zdobywając nagrodę za najlepszy występ.
Izabella Krzan w 2016 roku zdobyła tytuł Miss Polonia. W przeszłości uprawiała siatkówkę, a także taniec towarzyski. W dyscyplinie tej w ciągu ośmiu lat zdobyła międzynarodową klasę taneczną „A” w tańcach standardowych i „B” w tańcach latynoamerykańskich. Była także gospodynią magazynu „Lajk!” emitowanego w TVP2.
„Koło Fortuny” to jeden z najlepszych teleturniejów w historii telewizji. Widzom Dwójki znany jest z lat 1993-1998  i 2007-2009. Był wówczas hitem Telewizji Polskiej. Od 1975 „Koło Fortuny” nieprzerwanie i z sukcesem emitowane jest w USA, a w ubiegłym roku ponownie zagościło w Niemczech, Holandii i Turcji. W Hiszpanii wyemitowana zostanie 15. seria teleturnieju, w Gruzji szósta, a w Grecji czwarta.

 

 

997 – MAGAZYN KRYMINALNY Nowość
Czwartek, godz. 22:35 (od 5 października)
Magazyn prowadzony przez Michała Fajbusiewicza, najbardziej rozpoznawalnego polskiego dziennikarza zajmującego się przestępczością, będzie prezentować kulisy autentycznych, nierozwikłanych zagadek kryminalnych. Dotychczasowymi ustaleniami podzielą się przedstawiciele policji oraz osoby bezpośrednio związane z poszczególnymi sprawami, w tym rodziny ofiar. Całość zilustrują felietony filmowe, a niepowtarzalna – znana z przeszłości – formuła programu wzbogacona zostanie o nowe techniki realizacyjne oraz potencjał mediów społecznościowych. Twórcy programu liczą, że dzięki informacjom uzyskanym od telewidzów uda się rzucić nowe światło na wiele zawikłanych śledztw, a w rezultacie wykryć winnych. Istotnym elementem magazynu „997” będzie też wątek edukacyjny, promujący bezpieczne zachowania.
Audycja zrealizowana zostanie we współpracy z Komendą Główną Policji.

 

 

POD WSPÓLNYM NIEBEM Nowość
Piątek, godz. 22:10 (od 15 września 2017)
„Pod wspólnym niebem” to serial komediowy opowiadający o perypetiach dwóch rodzin, które przez niefortunny splot zdarzeń, zmuszone są zamieszkać pod jednym dachem. Rodziny Monteckich i Kapuleckich dzieli wszystko, od poglądów po styl życia. Andrzej Montecki (Marek Bukowski), wykładowca, jego młoda konkubina Dżesika (Paulina Śmigielska) oraz syn z pierwszego małżeństwa, Roman (Przemysław Furdak), to ludzie nowocześni, liberalni, z wyższością traktujący ludzi o innych poglądach.
Głowa drugiej rodziny – Bożydar Kapulecki (Piotr Szwedes), objął właśnie posadę wiceministra bliżej nieokreślonego ministerstwa, a jego żona Bożena (Anna Samusionek) zasiada w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa. Kapuleccy mają czwórkę dzieci  (trzech małoletnich synów i nastoletnią Julię, chwilowo przebywającą na pielgrzymce w Meksyku).
Rodziny poznają się, gdy pragnący wyemigrować do USA Monteccy wynajmują swoje nowoczesne mieszkanie Kapuleckim, by za uzyskane w ten sposób pieniądze utrzymać się za oceanem. Niestety, wskutek politycznej afery Monteccy muszą jednak pozostać w kraju. Dwa patrzące na siebie z niechęcią rody są zmuszone zamieszkać razem w przerobionym ze starego pawilonu fabrycznego apartamencie, co prowadzi do licznych spięć i konfliktów. Pomimo jednak różnic, między przedstawicielami młodego pokolenia – Julią i Romanem – wybucha płomienna miłość.
Lokatorska saga, swobodnie inspirowana dziełem Williama Shakespeare’a już jesienią na antenie Dwójki.
Polska 2017
Reżyseria: Marek Śledziewski
Występują: Paulina Śmigielska (Dżesika), Przemysław Furdak (Roman Montecki), Marek Bukowski (Andrzej Montecki), Anna Samusinek (Bożena Kapulecka), Piotr Szwedes (Bożydar Kapulecki), Ewa Szykulska (Wiktoria), Marek Frąckowiak (Kapulheim), Marek Probosz (Alex Montecki), Ewa Mossakowska (Julia), Sebastian Konrad (Wrona), Tadeusz Chudecki (Paweł i Gaweł Nowopolscy) i inni.

 

NADZIEJA I MIŁOŚĆ Nowość
Poniedziałek – piątek, godz. 17:05 (od 1 września 2017)
Współczesny serial obyczajowy. Historia patchworkowej rodziny z przedmieść Stambułu opowiedziana z perspektywy 23-letniej obecnie Umut. Przed laty jej mama, Zeliha, po śmierci taty Umut, wyszła ponownie za mąż za wdowca z trójką dzieci – taksówkarza Zafera. Umut miała wtedy 8 lat i niełatwo jej było wychowywać się z przyrodnim rodzeństwem i konfliktowym ojczymem. Teraz Umut pracuje w zakładzie fryzjerskim. Przypadkowo trafia na bankiet  „wyższych sfer”, gdzie poznaje przystojnego birbanta – Ozana. Ozan zafascynowany dziewczyną zataja swoje bogactwo i, aby się z nią zaprzyjaźnić, przyjmuje pracę ucznia w tym samym zakładzie fryzjerskim…
Turcja 2013

 

 

NOCNY RECEPCJONISTA Nowość
Sobota, godz. 22:20 (od 2 września 2017)
Thriller szpiegowski (8 odcinków). Ekranizacja prozy Johna le Carre. Fabuła skupia się wokół Jonathana Pine’a, (Tom Hiddleston) byłego żołnierza brytyjskich służb specjalnych, pracującego w Kairze w luksusowym hotelu jako nocny recepcjonista. Pine poznaje Sophie, która przekazuje mu informacje o handlarzu bronią, Richardzie Roperze. (Hugh Laurie). Mężczyzna ma je przekazać władzom brytyjskim. Kiedy kobieta zostaje zamordowana za zdradę Jonathan postanawia pomścić śmierć Sophie, stając się szpiegiem wywiadu, który ma przenikać do organizacji handlarza bronią, Ropera.
Serial nagrodzony m.in. trzema Złotymi Globami za kreacje aktorskie dla Hugh Laurie, Toma Hiddlestona i Olivii Coleman oraz dwoma nagrodami Emmy za reżyserię i muzykę.
USA, Wielka Brytania 2016
Reżyseria: Susanne Bier
Występują: Tom Hiddleston, Hugh Laurie, Olivia Colman, Tom Hollander, Tobias Menzies, Elizabeth Debicki.

 

 

WYPADEK Nowość
Czwartek, godz. 22:10 (od 31 sierpnia 2017 – 2 odcinki, potem w kolejne czwartki po jednym odcinku).
Miniserial kryminalny (6 odcinków). Na autostradzie zostaje znalezione ciało młodej kobiety, Rebeki Cauvy. Samochód, którym jechała uległ zderzeniu czołowemu, a kobieta piła alkohol przed śmiercią. Jednak jej mąż, Gabriel (Bruno Solo) nie może pogodzić się z tym, że mógł to być wypadek lub samobójstwo. Zaczyna prowadzić swoje dochodzenie, aby przywrócić honor zmarłej żony. Pomaga mu w tym miejscowa policjantka, Solene (Charlotte Talpaert).
Francja 2016
Reżyseria: Edwin Baily
Występują: Bruno Solo, Charlotte Talpaert, Marc Citti, Romane Portail, Emma Colberti.

 

 

KONTYNUACJE
THE VOICE OF POLAND Edycja 8.
Sobota, godz. 20:05 (od 2 września)
W 8. edycji w fotelach Trenerów zasiądą największe osobowości polskiej sceny muzycznej. Najlepszego głosu w Polsce szukać będą: Maria Sadowska – piosenkarka jazzowa, popowa i funkowa, Andrzej Piaseczny – piosenkarz i autor tekstów, Tomson i Baron – najbardziej energetyczny duet polskiej sceny muzycznej oraz debiutujący w roli Trenera – Michał Szpak, niezwykle utalentowany i charyzmatyczny wokalista, finalista Eurowizji 2016. Do Barbary Kurdej-Szatan, Tomasza Kammela i Macieja Musiała dołączy Marcelina Zawadzka, laureatka Telekamery 2017 w kategorii „Nadzieja telewizji”, a na co dzień gospodyni programu „Pytanie na śniadanie”. Marcelina, przemierzając Polskę, będzie wręczać uczestnikom koperty z zaproszeniem do programu, a podczas odcinków na żywo, wspierać ich na backstage’u.
Na uczestników czeka specjalnie przygotowane studio, gdzie wraz ze swoimi rodzinami i bliskimi będą oczekiwać na występ. W nowej przestrzeni zostało przygotowanych wiele atrakcji m.in. pokój muzyczny, strefa chillout oraz beauty.
8 edycja programu „The Voice of Poland” to jednak przede wszystkim nowi uczestnicy, którzy walczyć będą o tytuł najlepszego głosu w Polsce. Niejednokrotnie zachwycą swoimi wykonaniami, a często też zaskoczą śpiewając arie operowe czy utwory reagge. Czy wśród nich jest nowa gwiazda muzycznej sceny? Będzie można się o tym przekonać na antenie telewizyjnej Dwójki już od września, w każdą sobotę, o godz. 20:05!
Podczas odcinków na żywo nie zabraknie występów gości specjalnych, w tym gwiazd światowego formatu. Kolejna odsłona „The Voice of Poland” będzie także okazją dla widzów do interakcji z wykorzystaniem tzw. drugiego ekranu. Program jest liderem wśród marek i programów telewizyjnych obecnych w mediach społecznościowych. Interaktywność programu pozwala fanom na komentowanie przebiegu odcinka w czasie rzeczywistym, podczas emisji w telewizji i wyświetlaniu na ekranie telewizora postów opublikowanych w mediach społecznościowych. Widzowie śledzący aktywność programu online mają dostęp do aktualności, ekskluzywnych materiałów zza kulis, transmisji na żywo, zabaw i konkursów.

 

 

BAKE OFF – ALE CIACHO! Edycja 3.
Poniedziałek, godz. 21:50 (od 11 września)
W trzeciej odsłonie najbardziej apetycznego programu TVP pojawi się nowa prowadząca oraz nowy juror. W duecie z Marceliną Zawadzką widzowie zobaczą aktorkę filmową i teatralną, Kasię Kołeczek. Podskoczy także poziom testosteronu, a to za sprawą nowego jurora, Michała Brysia, który wspólnie z Krzysztofem Ilnickim oceni wypieki 12 uczestników programu. Michał Bryś będzie też gospodarzem felietonów wplecionych w każdy odcinek. Dzięki nim widz uda się w niezwykle smakowitą podróż po kulinarnym świecie.
Najlepsi amatorzy-cukiernicy w Polsce przez 10 tygodni będą rywalizować o nagrodę główną – 50 tys. złotych oraz tytuł Polskiego Mistrza Wypieków. W bitwie zmierzą się ze sobą m.in.: informatyk, licealista, nauczyciel matematyki, germanistka oraz hodowca pszczół. Uczestnicy programu muszą popisać się kulinarną wiedzą, przygotowując wytrawne i słodkie wypieki m.in. kuchni polskiej, włoskiej i francuskiej.
Kulinarna rywalizacja w trzeciej edycji „Bake Off – Ale Ciacho!” rozegra się w nowej scenerii. Zdjęcia do programu zrealizowane zostały są na terenie niezwykle malowniczego, neorenesansowego pałacyku nad Zalewem Zegrzyńskim.
Kulinarne show Dwójki realizowane jest na podstawie brytyjskiego formatu „The Great British Bake Off” stworzonego przez Love Productions i pokazywanego w ponad 20 krajach.

 

 

PIERWSZA RANDKA Edycja 2.
Czwartek, godz. 20:40 (od 31 sierpnia)
Premierowa edycja „Pierwszej randki” emitowana wiosną w Dwójce zdobyła serca i uznanie widzów. Średnia oglądalność poszczególnych odcinków cyklu wyniosła ponad milion widzów, a społeczność ponad 15 tys. internautów na bieżąco obserwowała i komentowała poczynania randkujących par. Nie zabrakło emocji, a namiętne tańce i niewinne pocałunki przeplatały się z ostentacyjnymi wyjściami w połowie kolacji. Dla ponad 1/3 uczestników pierwsze spotkanie pod okiem kamer, znalazło swoją romantyczną kontynuację poza programem.
Kolejny sezon show TVP2 zapowiada się jeszcze bardziej emocjonująco. Nowy, przytulny wystrój restauracji zapewni uczestnikom maksimum komfortu podczas tego stresującego wieczoru. O wyjątkową atmosferę randek zadba – częściowo zmieniona – obsługa restauracji. Będzie ona dopingować randkowiczów i wspierać ich w trudnych chwilach. W ekipie restauracji pojawi się nowy manager Wojtek Bartoń oraz kelnerka Kamila Mruszczyk – oboje z ogromną pasją do gastronomii i niezwykle pozytywnym podejściem do ludzi. Za barem ponownie zobaczymy charyzmatycznego Darka Krupę, a przy stolikach gości – Magdalenę Jaroszewicz. Darek i Magda są doskonale znani widzom Dwójki z poprzedniej edycji „Pierwszej randki”.
W każdym z 12. odcinków dyskretne kamery towarzyszyć będą czterem świeżo dobranym parom, rekrutującym się z rozmaitych grup wiekowych i społecznych. Rozwój wydarzeń będzie obserwowany i na bieżąco komentowany przez obsługę restauracji. Po spotkaniu randkowicze w specjalnym pokoju zwierzeń podzielą się swoimi prawdziwymi wrażeniami i przemyśleniami.
„Pierwsza randka” zrealizowana została w oparciu o format „First Dates” stworzony przez Twenty Twenty Productions Limited i rozpowszechniany przez Warner Bros. International Television Production Limited. Jest to jeden z najlepiej ocenianych formatów, prezentujących intymny świat „randkowiczów”. Program podbił serca widzów na całym świecie, gromadząc wielomilionową widownię przed telewizorami w Kanadzie, Australii, Irlandii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a także w Polsce. Pierwszy sezon zdobył ponad milionową widownię każdego premierowego odcinka.

 

 

PYTANIE NA ŚNIADANIE Premierowe wydania
Poniedziałek – piątek, od godz. 8:00 do 11:00, sobota, od godz. 7:30 do 10:30
Jak dobrze rozpocząć dzień? Oczywiście z „Pytaniem na Śniadanie”, które od września powraca z nowymi cyklami, a także mnóstwem praktycznych porad, poruszających historii, ciekawych rozmów i dyskusji w studio, relacji z najciekawszych wydarzeń rozrywkowych i artystycznych z całego kraju oraz doniesień z życia gwiazd. Każdego poranka od poniedziałku do soboty widzów Dwójki witać będą popularne pary gospodarzy: Marzena Rogalska i Tomasz Kammel, Monika Zamachowska i Michał Olszański, Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny oraz Joanna Racewicz i Łukasz Nowicki.
Na początek – wyjątkowe wydarzenie, czyli huczne 15. urodziny „Pytania na Śniadanie”. Z tej okazji już 2 września w studiu „Pytania na Śniadanie” stawią się wszystkie pary prowadzących, a także plejada gwiazd TVP2, w tym popularni aktorzy znani m.in. z seriali Dwójki, wokaliści, twórcy, prezenterzy, jednym słowem – przyjaciele programu. Kuchnia „Pytania” zaserwuje specjalne, urodzinowe menu. Nie zabraknie też zabawnych oraz wzruszających materiałów archiwalnych oraz wspomnień i anegdot zza kulis produkcji. Tego dnia rozstrzygnięty zostanie także wielki konkurs dla widzów na nowe hasło „Pytania na Śniadanie”.

Jesienią w „Pytaniu na Śniadanie” wystartują również nowe cykle, m.in.
Rodzina na plusie
Cykl o „zwykłych”, a przy tym niezwykłych rodzinach. Familiach, które razem muzykują, podróżują, podjęły się jakiegoś niezwykłego zadania albo po prostu bardzo się kochają.
Trendy i błędy
Cykl poświęcony modnym w danym sezonie ubraniom i dodatkom. Eksperci podpowiedzą, jakie zasady obowiązują w ich doborze oraz jakich błędów unikać.
Kochajmy telewizję
Cykl oparty na materiałach z archiwum TVP. Najbardziej lubiane przez widzów programy, postaci i wydarzenia z długiej i bogatej historii TVP skomentują ich bohaterowie i twórcy. Z bardzo subiektywnej – i często zaskakującej – perspektywy.

 

 

LAJK! Premierowe wydania
Sobota, godz. 10:45 (od 2 września) i niedziela, godz. 19:25 (od 3 września)
Od września magazyn  „Lajk!” powróci w nowej, dynamicznej formule! Energetyczny duet prowadzących – Marta Laux i Mateusz Szymkowiak – zaproszą widzów na najciekawsze wydarzenia rozrywkowe i kulturalne tej jesieni. Koncerty, festiwale, premiery filmowe, pokazy mody, wydarzenia z udziałem gwiazd… – kamery „Lajka!” będą wszędzie tam, gdzie dzieje się coś emocjonującego, wartościowego, wartego uwagi.
Jesienią „Lajk!” emitowany będzie dwukrotnie – w kolejne soboty i niedziele (wydanie rozszerzone). Emisję niedzielną wzbogaci „Cafe Książka” – rzecz o nowościach wydawniczych, autorach, młodej literaturze. Niekoturnowo, bez zadęcia, dla przyjemności czytania. Redakcja programu będzie też rozdawać Lajki młodym twórcom, miejscom, trendom lub zjawiskom, które warto zauważyć i wyróżnić.

 

 

MAGAZYN EKSPRESU REPORTERÓW Premierowe wydania
Wtorek, godz. 21:55 (od 29 sierpnia)
Kilkumilionowa widownia, reporterzy w całej Polsce i Michał Olszański… Tak można krótko podsumować fenomen „Magazynu Ekspresu Reporterów”. Ludzkie tragedie, dramaty i bezradność, ale przede wszystkim miłość, nadzieja i bezinteresowna pomoc. Wszystko to w każdy wtorkowy wieczór w jednym z najbardziej cenionych magazynów TVP2.
Dewiza programu pozostaje niezmienna: „Nasze reportaże to prawdziwe życie”. Reporterzy magazynu docierają tam, gdzie inni zawodzą, gdzie dzieje się krzywda i trudno o pomoc. A także tam, gdzie człowiek czyni dobro.
„Magazyn Ekspresu Reporterów” to również dowód na wielką siłę widzów Dwójki. To właśnie dzięki ich reakcji i zainteresowaniu wielokrotnie udało się zmienić na lepsze życie wielu osób.

 

 

PODRÓŻE Z HISTORIĄ Premierowe odcinki
Sobota, godz. 13:25 (od 9 września 2017)
Radosław Kotarski, charyzmatyczny popularyzator wiedzy udowadnia, że nawet trudne zagadnienia można przedstawić w interesującej formie. Program zrealizowany został w duchu francuskiej szkoły historii „Annales”, skupiając się na codziennym życiu naszych przodków, ich emocjach i obowiązujących w przeszłości stosunkach społecznych, nie zaś na ogólnych wydarzeniach i datach, charakterystycznych dla szkolnych lekcji historii. W „Podróżach z historią” nie zabraknie zaskakujących eksperymentów i widowiskowych rekonstrukcji historycznych.
BYŁO… NIE MINĘŁO – EKSTRA – KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII
Sobota, godz. 14.40 (od 9 września 2017)
Program historyczno-naukowy. Podczas wypraw z prowadzącym Adamem Sikorskim widzowie dowiedzą się o burzliwej przeszłości ojczyzny, a także poznają regiony zamieszkiwane przez ludność napływową, nie znającą wciąż historii miejsca, w którym żyje. W Polsce nie ma miejsca, gdzie historia przynajmniej raz nie postawiłaby swej stopy. Te ślady dzisiaj, to gubiąca swe kształty mogiła na rozstajach dróg, pochylony krzyż, czy gasnąca opowieść pamiętana jeszcze tylko przez najstarszych. Zadaniem programu będzie nadanie nowych, świeżych barw naszej lokalnej „mapie pamięci”. Widzowie oprócz historycznego aspektu, otrzymają dużą dawkę wiedzy na temat sprzętu geofizycznego jakim dysponuje ekipa Adama Sikorskiego i doświadczą emocji towarzyszących poszukiwaczom.
Premierowe odcinki wzbogaci udział grup rekonstrukcji historycznej co uczyni opowieść bardziej plastyczną. W kanonie tematów, ku którym ruszy nasz prowadzący wraz ze swoją ekipą, znajdą się m.in.: powstania narodowe, dramatyczne dzieje Września 1939, Polskie Państwo Podziemne wobec obu totalitaryzmów, rok 1920, dzieje Rzeczpospolitej Szlacheckiej, historia zachodnich obszarów dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy ze szczególną pamięcią o opuszczonych i zapomnianych cmentarzach wojennych, śladach wojny bolszewickiej i walk Korpusu Ochrony Pogranicza, czy wreszcie polska myśl technologiczna.
Cykl „Było… Nie minęło – EKSTRA – kronika zwiadowców historii” emitowany był do tej pory m.in. na antenie TVP Info i TVP Historia.

 

 

SERIALE DWÓJKI

 

BARWY SZCZĘŚCIA Premierowe odcinki
Poniedziałek – piątek, godz. 20:05 (od 21 sierpnia 2017)
Przed nami kolejny pełen emocji sezon „Barw szczęścia”. Co tym razem wydarzy się w serialu? W premierowych odcinkach pojawi się nowy przystojniak. Angela (Helena Englert) pozna w końcu największe „ciacho” w szkole – nauczyciela geografii, Roberta Milewicza (Józef Grzymała). Kasia (Katarzyna Glinka) i Łukasz (Michał Rolnicki) znów wpadną w kłopoty. Alicja (Monika Dryl) odwiedzi redakcję „Szoku” i zapowie, że ma kompromitujące nagranie – dowód na to, że ją i Sadowskiego naprawdę łączył romans. Górka, na myśl o kolejnych problemach, będzie bliska załamania. Sadowski postanowi jednak odpowiedzieć na atak Alicji w mediach i pozwać byłą szefową do sądu. Marek (Marcin Perchuć) przekona w końcu Huberta (Marek Molak), by zgodził się na powrót Klary (Olga Jankowska) do domu i dał swojemu małżeństwu kolejną szansę. Sprawy skomplikują się jednak, gdy w serialu pojawi się nowa bohaterka: Kamila Skowrońska, siostra Uli (w tej roli Marianna Kowalewska). Miłosne „zawirowania” czekają również Bożenę (Marieta Żukowska) i Bruna (Lesław Żurek). Amelia (Stanisława Celińska) namówi ich, by urządzili podwójne wesele w klubokawiarni „Feel Good”. Czy młodzi zdecydują się na ten ruch? Dramatyczne chwile nie ominą Cieślaka (Przemysław Stippa). W laboratorium Biomeru będzie miał miejsce tragiczny wypadek: w budynku wybuchnie gaz, a Władek znajdzie się w samym centrum eksplozji. A co u Józka (Patryk Pniewski) i Julity (Katarzyna Sawczuk)? Młody sportowiec po kolejnym meczu wspomni w telewizji, że jego rodzina ma się powiększyć. Media od razu podchwycą temat i jeden z magazynów zaproponuje nawet młodej parze sesję zdjęciową oraz wywiad – Julita z takiej „reklamy” jednak się nie ucieszy… Tymczasem Natalia (Maria Dejmek) rozkwitnie w nowym związku, u boku Wilka (Adam Szczyszczaj), który okaże się jednak chorobliwie zazdrosny i zaborczy.

 

 

M JAK MIŁOŚĆ Premierowe odcinki
Poniedziałek i wtorek, godz. 20:50 (od 28 sierpnia 2017)
Nowy sezon – i nowe emocje… Już 28 sierpnia „M jak Miłość” wraca na antenę TVP2. Co wydarzy się w nowych odcinkach serialu? Tomek (Andrzej Młynarczyk) nadal będzie w śpiączce, a Joasia (Barbara Kurdej-Szatan) i mały Wojtek (Felek Matecki) zaczną w końcu tracić nadzieję. Chodakowski będzie jednak walczył o życie… Głowacki, pozostając na wolności wciąż jest bezkarny i zagraża rodzinie Tomka. Ewa otacza opieką Ewunię – dziewczynkę, którą znalazła w kościele, nieświadoma, że matka małej od tygodni ją okłamuje. W serialu nie zabraknie zaręczyn. Tym razem złoty pierścionek zalśni na palcu Natalii (Marcjanna Lelek). Franek (Piotr Nerlewski) zrobi ukochanej niespodziankę i poprosi ją o rękę w siedlisku, w obecności niemal całej rodziny. Po zabawie z bliskimi, zakochani spędzą romantyczną „noc przedślubną”. Tymczasem Paweł (Rafał Mroczek) kolejny raz spotka się z Teresą (Joanna Sydor). Zduński zaprosi przyjaciółkę na kolację, co nie spodoba się Ali (Olga Frycz), która zrobi mężowi niespodziankę i przyleci na kilka dni do Polski. Do obsady serialu dołączy Maria Winiarska. Popularna aktorka zagra Olę Kaczkowską – właścicielkę lokalnej cukierni… i pierwszą miłość Stefana (Zbigniew Waleryś). Czy w serialu szykuje się nowy romans? Zapraszamy przed telewizory!

 

 

NA DOBRE I NA ZŁE Premierowe odcinki
Środa, godz. 20:45 (od 30 sierpnia 2017)
Już od 30 sierpnia w Dwójce nowe odcinki „Na dobre i na złe” – serialu, który osiągnął na antenie Dwójki podwójną osiemnastkę – 18 sezonów emitowanych w ciągu 18 lat! W 19. serii widzowie śledzić będą kolejne miłosne perypetie serialowych lekarzy, którzy w murach szpitala w Leśnej Górze konfrontują się ze skomplikowanymi przypadkami medycznymi. Doktor Woźnicką (Emilia Komarnicka) czeka tej jesieni spory szok… W Leśnej Górze pojawi się nagle Paweł Lewicki (Maciej Marczewski) – bigamista, w dodatku człowiek niezrównoważony psychicznie, który złamał Agacie serce i o mało lekarki nie zamordował. Ola (Anna Karczmarczyk) tymczasem po raz pierwszy weźmie na ręce małego Janka – wymarzonego synka, o którego życie i zdrowie walczyła przez kilka ostatnich miesięcy. Dr Falkowicz (Michał Żebrowski) po powrocie ze szkolenia w USA wda się w szpitalu w ostrą kłótnię z Bartem. Falkowicz uzna, że nowy pacjent neurochirurga – z guzem mózgu – świetnie nadaje się do protonoterapii i zacznie przekonywać chorego, by zrezygnował z operacji oraz zmienił lekarza… Bartowi (Piotr Głowacki) bardzo się to nie spodoba. Gościnnie w pojedynczych odcinkach nowego sezonu wystąpią: Małgorzata Niemirska, Mikołaj Cieślak, Elżbieta Zającówna, Grzegorz Wons, Sambor Czarnota, Krzysztof Wach, Rafał Maślak, Piotr Zelt i Joanna Trzepiecińska. Do serialu powróci również Agnieszka Kaczorowska – jako tancerka z klubu go go, który znowu odwiedzi Latoszek (Bartosz Opania).

 

NA SYGNALE Premierowe odcinki
Środa, godz. 21:50 (od 28 sierpnia. Dodatkowe emisje: 21-25 sierpnia, godz. 20:40 oraz 31 sierpnia i 7 września, godz. 21:45)
Kontynuacja nagrodzonego trzykrotnie Telekamerami serialu opowiadającego o pracy ratowników medycznych, którzy stoją na pierwszej linii frontu w walce o życie i zdrowie pacjentów. Każdy odcinek opowiada historię innego pacjenta czy poszkodowanego, a stawką zawsze jest ludzkie życie i zdrowie. W nowym sezonie serialu widzów czeka wiele dramatycznych chwil i równie dramatycznych przypadków medycznych. Szef SOR-u, Potocki (Marcin Grzymowicz) stwierdzi, że po bójce z Adamem stracił częściowo słuch i zażąda od Wszołka, by zapłacił mu aż 80 tysięcy złotych. Zespół Wiktora odpowie na wezwanie do nietypowej panny młodej – seniorki, która zakochała się we Włochu i postanowiła odmienić swoje życie, choć dzieci kobiety ostro się jej małżeństwu sprzeciwią. W jednym z odcinków zespół Anny czekają też trudne negocjacje z ciężarną gwiazdą pop – Mają, nękaną przez paparazzi. Choć przyszła matka będzie odczuwać silny ból, to nie zgodzi się, by ratownicy zabrali ją do szpitala. Odepchnie też dr Reiter, gdy ta spróbuje ją badać. Niestety, już chwilę później kobieta zacznie rodzić. Tymczasem na ratowników czeka kolejne wyzwanie – jeden z fotografów, którzy ukryli się wokół domu gwiazdy, spada nagle z drzewa…

 

 

O MNIE SIĘ NIE MARTW Seria 7, premiera
Piątek, godz. 20:40 (od 8 września 2017)
W siódmej serii jednego z ulubionych seriali widzów TVP2 przebojową Igę (Joanna Kulig) i przystojnego prawnika, Marcina (Stefan Pawłowski) czeka bardzo odpowiedzialne zadanie – Państwo Kaszuba zostaną rodzicami! Iga świetnie znosi kolejną ciążę, wygląda kwitnąco i tak się czuje. Marcin tymczasem, chcąc zostać ojcem idealnym, przygotowuje się do nowej roli m.in. wertując poradniki poświęcone opiece nad niemowlętami. Iga pomimo swojego stanu cały czas angażuje się w pomoc innym, a Marcin zastanawia się jak poradzą sobie kobiety w fundacji, kiedy jego żona urodzi. Marta (Katarzyna Ankudowicz) z Krzyśkiem (Paweł Domagała) również starają się o dziecko. Piątkowa nie odpuszcza Małeckiemu nawet na chwilę – tak bardzo pragnie zostać mamą, że bierze urlopy w dni płodne, by zwiększyć szanse na rychłe macierzyństwo. W kolejnym sezonie do obsady serialu dołączą m.in. Jakub Wesołowski oraz Przemysław Cypryański.

RODZINKA.PL Seria 11, premiera
Piątek, godz. 21:45 (od 8 września 2017)
Odwołany ślub Tomka i Magdy mocno namieszał w życiu Boskich. Wszyscy zastanawiają się, czy para pogodzi się i wróci do siebie, czy ślub jednak się odbędzie? Z pewnością Bolo przekona się jakie konsekwencje niesie zdrada przyjaciela. Tymczasem Kuba nie próżnuje – zazdrosne o siebie Paula i Agata towarzyszą mu na każdym kroku. Kacper z pomocą Marka uczy się podejścia do kobiet. W 11 już serii „Rodzinki.pl” Natalia i Ludwik Boscy po raz kolejny pokażą nam jak sprostać codziennym trudnościom niesionym przez wychowanie trójki synów.

 

 

TELETURNIEJE DWÓJKI
FAMILIADA Premierowe odcinki
Sobota-niedziela, godz.14:00 (od 2 września)
„Familiada” od 1994 roku utrzymuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych programów rozrywkowych w Polsce. Aby wystąpić w teleturnieju wystarczy zgrana rodzina czy grupa przyjaciół, odrobina szczęścia i już można się bawić. Bo właśnie dobra zabawa jest w „Familiadzie” najważniejsza.
Program od samego początku prowadzi uwielbiany przez widzów Karol Strasburger.

 

JEDEN Z DZIESIĘCIU Premierowe odcinki
Poniedziałek-piątek, godz. 18:45 (od 28 sierpnia)
„Jeden z dziesięciu” od lat należy do najbardziej lubianych teleturniejów o charakterze edukacyjnym. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wszechstronną wiedzą, ale również refleksem – na poprawną odpowiedź mają zaledwie trzy sekundy. Laureat każdego odcinka zdobywa nagrodę pieniężną oraz nagrody rzeczowe. Dziesięciu najlepszych zawodników z tzw. odcinków eliminacyjnych spotyka się ponownie w Wielkim Finale.
„Jeden z dziesięciu” pozostaje na Antenie TVP2 od 1994 r. Gospodarzem programu jest trzykrotny laureat Telekamery w kategorii Osobowość Telewizyjna – Tadeusz Sznuk.

 

POSTAW NA MILION Premierowe odcinki
Sobota, godz. 19:05 (od 2 września)
Teleturniej dla widzów o stalowych nerwach. Tak potężnej dawki emocji, wiedzy i adrenaliny nie znajdą w żadnym programie rozrywkowym w Polsce. Uczestnicy stają przed niepowtarzalną okazją – mogą spełnić swoje marzenia i… przekonać się, ile waży milion złotych. Czy komuś uda się odpowiedzieć na wszystkie osiem pytań, nie tracąc pieniędzy? Widzowie TVP2 będą świadkami, jak w ciągu 60 sekund zmienia się życie zwykłych ludzi. To nie tylko sprawdzian wiedzy, ale również test charakteru, opanowania i pracy zespołowej. A przy tym – doskonała rozrywka.
Rodziny, przyjaciele z dzieciństwa, znajomi z pracy – wszyscy dobrani w zgrane pary – spotkają się w studiu z Łukaszem Nowickim, który wprowadza ich w tajniki niełatwej i ryzykownej gry.

 

FILMY FABULARNE

KINO RELAKS
Środa, godz. 22:20

DZIEŃ Z ŻYCIA BLONDYNKI Premiera
6 września
Komedia. Tego dnia Meghan (Elisabeth Banks) nie zapomni nigdy. Po tym, jak rzucił ją narzeczony i straciła szansę na awans, ruszy z koleżankami w szalony rajd po nocnych klubach. To będzie początek totalnej katastrofy. Porządna na co dzień dziewczyna zadrze z glinami, wejdzie w układ z gangsterami i straci głowę dla pewnego przystojnego barmana, Gordona.
USA, 2014
Reżyseria: Steven Brill
Występują: Elisabeth Banks, Ethan Suplee, James Marsden

NIEZWYKŁY DZIEŃ PANNY PETTIGREW Premiera
13 września
W przeddzień przystąpienia Wielkiej Brytanii do II wojny światowej, Londyn. Zagubiona, zaniedbana panna Pettigrew (Frances McDormand) zostaje wyrzucona z kolejnej posady guwernantki. Jej agencja nie ma już do niej zaufania i nie chce przydzielić jej nowej pracy, a wizja głodu i bezdomności staje się coraz bardziej realna. Wtedy panna Pettigrew, podstępem zdobywszy adres, dostaje posadę u zwariowanej, prowadzącej nadzwyczaj swobodny tryb życia Amerykanki, Delysii (Amy Adams). Jedna doba spędzona z pełną życia młodziutką kobietą i masa perypetii związanych z kręcącymi się wokół niej mężczyznami, odmieni życie obu pań.
USA, 2008
Reżyseria: Bharat Nalluri
Występują: Amy Adams, Frances McDormand, Ciaran Hinds, Shirley Henderson

FILIP I LETIZIA: MIŁOŚĆ I OBOWIĄZEK Premiera
20 września
Film inspirowany prawdziwą historią znajomości następcy tronu hiszpańskiego Filipa VI Burbona z dziennikarką Letizią Ortiz, która pracowała dla wielu czasopism i stacji telewizyjnych, była też korespondentką zagraniczną w Waszyngtonie. Gdy para poznała się Letizii trudno było zaakceptować ciągłe życie na cenzurowanym i wiele restrykcji ze strony dworu hiszpańskiego. Jednak dzięki inteligencji, wiedzy i urokowi osobistemu szybko zyskała akceptację rodziców Filipa – księcia Juana Carlosa i królowej Sophii. Mimo przeszkód formalnych i wahań ze strony Letizii, dzięki determinacji Filipa ich ślub odbył się w 2004 roku, a od 2014 Letizia jest królową Hiszpanii.
Hiszpania 2014
Reżyseria: Andreu Rebes
Występują: Amalia Salamanca, Juanjo Puigcorbe, Marisa Paredes

PS.KOCHAM CIĘ Premiera
29 listopada
Idealnie dopasowane, szczęśliwe małżeństwo Gerry’ego (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) Kennedych przerywa śmierć mężczyzny. Utrata miłości życia wpędza Holly w głęboką depresję. W dniu trzydziestych urodzin młoda wdowa otrzymuje jednak zagadkową przesyłkę. Do tortu dołączona jest taśma z nagraną wiadomością od Gerry’ego, który prosi ją, by wyszła zabawić się z przyjaciółmi. Wkrótce pojawiają się kolejne wiadomości, a każda kończy się dopiskiem „P.S. Kocham Cię”.
USA, 2007
Reżyseria: Richard LaGravenese
Występują: Hilary Swank, Gerald Butler, Harry Cornick Jr, Lisa Kudrow

Jesienią w paśmie KINO RELAKS również:
– MICKE OCH VERONIKA/LOVE IS THE DRUG, reż. Staffan Lindberg Premiera
– THE DUFF (#TA BRZYDKA I GRUBA), reż. Ari Sandel Premiera
– MIŁOŚĆ NA WYBIEGU, reż. Krzysztof Lang
– LEGALNA BLONDYNKA, reż. Robert Luketic
– NIEWYSŁANY LIST, reż. W.D. Hogan Premiera
– 27 SUKIENEK, reż. Anne Fletscher
– TO WŁAŚNIE MIŁOŚĆ, reż. Richard Curtis

FILM NA NIEDZIELĘ
Niedziela, godz. 20:05
W niedzielne wieczory TVP2 przypomni hity:
– GLADIATOR, reż. Ridley Scott
– IGRZYSKA ŚMIERCI: W PIERŚCIENIU OGNIA, reż. Neil Blompkamp
– IGRZYSKA ŚMIERCI: KOSOGŁOS cz. 1, reż. Francis Lawrence
– FALA, reż. Roar Uthang Premiera
– KRÓLOWIE ULICY, reż. David Ayer
– NIETYKALNI, reż. Olivier Nakache
– GRA TAJEMNIC, reż. Morten Tyldum Premiera
– GANG DZIKICH WIEPRZY, reż. Walt Becker

 

KINO BEZ GRANIC
niedziela, godz. 22:30

LEWIATAN Premiera
3 września
Kolejne dzieło Andrieja Zwiagincewa, jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców rosyjskiego kina, uhonorowane nagrodą za scenariusz na festiwalu w Cannes 2014. Przygnębiający obraz rosyjskiej prowincji, gdzie przeciętny obywatel jest całkowicie zdany na łaskę i niełaskę absolutnie bezkarnej lokalnej władzy, skorumpowanej i wiecznie pijanej. Wadim, miejscowy burmistrz, postanawia wybudować sobie luksusową daczę. Jego wybór pada na działkę, która od pokoleń należy do rodziny Nikołaja, mechanika samochodowego, męża melancholijnej Lili i ojca zbuntowanego Romy. Gdy Wadim, wykorzystując sądowe znajomości, za bezcen przejmuje ziemię Nikołaja, ten wzywa na pomoc przyjaciela, byłego wojskowego, a teraz wpływowego prawnika. Przyjazd moskiewskiego adwokata uruchamia lawinę nieszczęść, prowadzącą do tragicznego finału.
Rosja 2014
Reżyser: Andriej Zwiagincew
Występują: Aleksiej Serebriakow, Anna Ukołowa, Elena Liadowa,Władimir Wdowiczenkow

ONA Premiera
10 września
Theodore mieszka samotnie w wielkiej metropolii. Odkąd wyleciał z opiniotwórczej gazety, pracuje w serwisie BeautifulHandwrittenLetters.com. Pisze osobiste listy w imieniu klientów: wyznaje miłość najbliższym, wspomina piękne chwile ich wspólnego życia. Jest mistrzem imitacji, jednym z trybików w świecie iluzji. Zabiegani mieszkańcy świata przyszłości chętnie oszukują bowiem samych siebie. Rzeczywistość wirtualna jest dla nich przedłużeniem „normalnego” życia. Theodore nie jest wyjątkiem, on także w wirtualu poszukuje antidotum na swoją samotność. Pewnego dnia instaluje na komputerze nowoczesny system, który poznaje potrzeby użytkownika, by móc je jak najlepiej zaspokajać. Tak zaczyna się jego związek z OS (Scarlett Johansson), komputerowym systemem, który rozumie go lepiej niż jakikolwiek człowiek. Reżyser stawia znak równości między wirtualnym i realnym światem. Przestrzeń ludzkich emocji, potrzeb i projekcji okazuje się równie nierzeczywista jak wytwory cyberprzestrzeni.
USA 2013
Reżyseria: Spike Jonze
Występują: Joaquin Phenix, Scarlett Johansson, Amy Adams, Rooney Mara

DROGA DO ZAPOMNIENIA Premiera
17 września
Film oparty na faktach. Rok 1980, Wielka Brytania. Eric Lomax, weteran wojenny, w czasie II wojny światowej jeniec w japońskim obozie w Birmie, okrutnie torturowany, dowiaduje się, że jego prześladowca, Takashi Nagase, żyje i pracuje jako przewodnik oprowadzający po byłym obozie. Pomimo wojennej traumy Eric udaje się na miejsce, żeby dokonać zemsty na Japończyku. Sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót…
Australia, 2013
Reżyseria: Jonathan Teplitzky
Występują: Colin Firth, Nicole Kidman, Stellan Skarsgård

WHISKY DLA ANIOŁÓW Premiera
24 września
Robbie, Albert, Rhino i Mo znaleźli się właśnie na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć. Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w którym roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Rhino ma poczucie humoru, które rozbroi każdego, a Robbie – wrażliwy węch i głowę na karku. Chłopak ma wprawdzie kryminalną przeszłość, ale też dużo dobrych chęci. Dzięki swojemu opiekunowi, Harry’emu, odkrywa w sobie talent do rozpoznawania smaków whisky. Postanawia to wykorzystać, by odmienić swoje życie. Niezawodni przyjaciele przychodzą mu z pomocą.
Reżyser Ken Loach po raz kolejny stworzył film, w którym bardzo udanie połączył obserwację społeczną z podnoszącym na duchu przesłaniem i sporą dawką humoru. Nagroda Jury na festiwalu w Cannes i nagroda publiczności na festiwalu w San Sebastian w 2012 roku.
Wlk. Brytania/Francja/Włochy 2012
Reżyseria: Ken Loach
Występują: Paul Brannigan, John Henshaw, Gary Maitland

W cyklu również:
– BATALION, reż. Dmitrij Meszkijew Premiera
– KAPITAŁ LUDZKI, reż. Paolo Virzi Premiera
– ANIOŁ ŚMIERCI, reż. Lucia Puenzo Premiera
– DWA DNI, JEDNA NOC, reż. Jean-Pierre Dardenne
– STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ, reż. Felix Herngren Premiera

 

FILMY DOKUMENTALNE
CZY ŚWIAT OSZALAŁ
Poniedziałek, godz. 22:55

OSTATNI CZŁOWIEK W ALEPPO Premiera
25 września
Po 5 latach wojny w Syrii, w oblężonym i zupełnie zniszczonym mieście Aleppo pozostaje wciąż około 350 tysięcy ludzi. Dzięki ochotnikom i ratownikom syryjskiej obrony cywilnej, znanej również jako Białe Hełmy, zobaczymy jak wygląda teraz codzienne życie na ulicach tego miasta. Wolontariusze są pierwszymi, którzy wchodzą do zniszczonych budynków, odkopują gruz w poszukiwaniu ciał i jakichkolwiek oznak życia. Postanowili pozostać w Aleppo, aby sprawdzić czy jeszcze cokolwiek można tu uratować. Narażają się na ogromne niebezpieczeństwo, mogą zginąć w każdej chwili. Zastanawiają się też nad sensem kontynuowania poszukiwań. Film powstał we współpracy z Aleppo Media Center. To niezwykła historia prawdziwych bohaterów ogromnej ludzkiej tragedii, która ma swoje miejsce i przebiega na oczach zdystansowanych, międzynarodowych społeczeństw.
Wielka Brytania 2017

DZIECI ŻOŁNIERZE – NOWA WOJNA Premiera
16 października
Firmy ochroniarskie, działające w Afganistanie i Iraku, zatrudniają do pracy byłych dziecięcych żołnierzy z wojen afrykańskich lat 80. i 90. Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie ukazuje niezwykle kontrowersyjne praktyki prywatnych firm z USA i Anglii, funkcjonujących poza oficjalną strefą i niepodlegających publicznej kontroli. Afganistan i Irak stały się polem walki i wpływów nowej grupy międzynarodowych najemników, ukształtowanych w najkrwawszych konfliktach ostatnich dekad.
Outsorcing i pozorne oszczędności, przy jednoczesnym dążeniu do utajniania działań, przynoszą w aktualnych wojnach bliskowschodnich zaskakujące zjawiska, z których wyłania się nowa postać wojennej rzeczywistości i zasad nią kierujących.
Wielka Brytania 2016

 

POWRÓT CHODORKOWSKIEGO Premiera
20 listopada
Kim tak naprawdę jest były oligarcha Michail Chodorkowski? Czy będzie on w stanie zmienić Rosję? Reżyser Cyril Tuschi zrealizował już wcześniej film o Chodorkowskim, jako osobistym więźniu Wladimira Putina (Khodorkovsky, 2011). Teraz, po uwolnieniu, Chodorkowski przebywa na przymusowej emigracji, starając się odtworzyć działalność swego prodemokratycznego stowarzyszenia Otwarta Rosja, jednak jego poglądy i cele dalekie są od ukształtowanego na Zachodzie obrazu dobrego oligarchy. W jaki więc sposób Michail Chodorkowski działa i jak wpisuje się w aktualną rzeczywistość Rosji?
Izrael 2015

 

POZNAJ TRUMPA. OD IMIGRANTA DO PREZYDENTA Premiera
4 grudnia
Dokument przedstawia fascynującą historię rodziny 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – Donalda Trumpa. Z opisu losów jego dziadków, rodziców, rodzeństwa i żon wyłania się ciekawa opowieść o tym jakie wartości, cechy i atmosfera rodzinna ukształtowały obecnego przywódcę USA. Historia rodziny Trumpów to historia jednego z największych sukcesów odniesionych w Ameryce przez imigrantów.
Wielka Brytania 2017

ŁOWCA PEDOFILI Premiera
11 grudnia
Od kilku lat Stintson prowadzi wraz z kilkoma współpracownikami internetowe łowy na pedofilów. Na portalach społecznościowych zakłada profile jako kilkunastoletnie dziewczynki i chłopcy, a następnie czeka na kontakt, który później podtrzymuje, zbierając dowody na molestowanie dzieci przez dorosłych. Początkowe wymiany wiadomości na portalach, zamieniają się w sms-y i przesyłane na komórki zdjęcia, a kończą na bezpośrednim spotkaniu, podczas którego zaskoczeni nieobecnością dziecka pedofile są filmowani i informowani o przekazaniu dowodów policji. 99% przypadków przekazanych przez Stintsona policji kończy się skazującym wyrokiem sądu. Poruszające, mocne zdjęcia i wypowiedzi kierowane do 11–14-latków przez około pięćdziesięcioletnich mężczyzn, ich wulgarność i okrucieństwo w stosunku do dzieci, wywołują głębokie emocje. Pochodzący z rodziny nieuprzywilejowanej, molestowany w dzieciństwie Stintson, po latach wegetacji na marginesie społecznym, odnajduje sens i poczucie akceptacji w działalności przeciwko pedofilom, w obronie dzieci przed grożącym im rozpowszechnionym niebezpieczeństwem. Bezpośrednia obserwacja zarówno korespondencji z pięcioma pedofilami, jak i działań Stintsona i jego współpracowników składa się na wstrząsający obraz zagrożenia pedofilią we współczesnym społeczeństwie.
Wielka Brytania 2014

ŚWIAT BEZ FIKCJI
Wtorek, godz. 22:50
DIANA Premiera
5 i 12 września (2 odc. x 45 min.)
31 sierpnia 1997 roku o 3 rano, na skutek tragicznego wypadku samochodowego zmarła księżna Diana. Skala i intensywność żałoby, jaka ogarnęła Brytyjczyków i wielu ludzi na świecie była bezprecedensowa. Rodzina królewska, zaskoczona tak wielkimi emocjami tłumu znalazła się w bardzo kłopotliwej sytuacji, a ich wstrzemięźliwość w okazywaniu emocji i zwlekanie z decyzją o przyznaniu Dianie prawa do królewskiego pogrzebu doprowadziły do najpoważniejszego od lat kryzysu brytyjskiej monarchii. Film przedstawia przebieg dramatycznego tygodnia poprzedzającego pogrzeb Księżnej Walii oraz jego praktyczne, konstytucyjne i emocjonalne implikacje. Pokazuje też jak, paradoksalnie, śmierć Diany przyczyniła się do umocnienia pozycji rodziny królewskiej. W filmie wypowiadają się dawni pracownicy Księżnej, doradcy ówczesnego rządu, publicyści i zwykli ludzie, dla których tamten tydzień był ważnym momentem w ich życiu. Wielka Brytania 2016

ŁOWCY TROLI Premiera
24 października
Niezwykle popularna w Anglii blogerka, specjalizująca się w poradach dotyczących piękna, Em Ford, padła ofiarą internetowych ataków, z których twórcami postanowiła walczyć. Teraz śledzi i analizuje wzrastającą liczbę przypadków przemocy w sieci i próbuje namierzyć tych, którzy za nimi stoją. Z pomocą dziennikarza zajmującego się na co dzień sprawami nowych technologii, Davida McClellanda, Em rozmawia z osobami często atakowanymi, m.in. młodą, popularną modelką, wpływową polityk jednej z partii, trenerem ligowej drużyny piłkarskiej oraz z ekspertami od przemocy w sieci, usiłując zrozumieć naturę bezwzględnych, złośliwych i okrutnych zdarzeń, które zbierają coraz więcej ofiar. Em odnajduje też i rozmawia z samymi atakującymi, trollami, pytając ich o powody takiego postępowania.
Wielka Brytania 2016

CZARODZIEJSKA GÓRA Premiera
31 października
Czarodziejska Góra to niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Winkler wyemigrował z Polski w latach 60., by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy w bardzo nietypowy sposób: organizując artystyczne happeningi, marsze homoseksualistów, wystawy obrazów. Na tle wcześniejszych i późniejszych działaczy polskiej opozycji był niezwykle wyrazistą i barwną postacią, niezakorzenioną w żadnym ruchu politycznym. Wiódł skromne życie, a robienie kariery i chęć wzbogacenia się nigdy nie były jego celem. Wraz z narodzinami i rozwojem Solidarności Winkler zaczął wycofywać się ze spraw związanych z polską działalnością opozycyjną, nie widział tam dla siebie miejsca. Wszystko zmieniło się wraz z inwazją ZSRR na Afganistan, kiedy to jak sam mówił narodził się na nowo. Chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom i na tym rozdziale jego życia skupia się film Anci Damian. Polska 2014

KIEDY MIAŁAM 6 LAT POKONAŁAM RAKA Premiera
7 listopada
W dniu 5 kwietnia 2012 roku, reżyser filmowy Bruno Romy i jego żona Annabelle Cocollos dowiedzieli się, że ich sześcioletnia córka ma białaczkę i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Osiem miesięcy później postanowili, że nakręcą film o swojej walce z tą chorobą i nadziei, że uda się wyleczyć ich małą córeczkę. Film stanowi połączenie rysunków, zdjęć, animacji i krótkich filmów. Bohaterami są: Mika, ojciec Bruno, matka Annabelle i Odile, lekarz i kierownik Zakładu Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w centrum Caen.
Francja 2016

IMPERIUM SNÓW Premiera
19 grudnia
W Szanghaju czy Hongkongu biała twarz nie jest sensacją, ale już w mniejszym, prawie 10-milionowym Chongqing, za sam europejski wygląd można dostać pracę. W mieście powstają specjalne agencje, które oferują cudzoziemcom atrakcyjne wynagrodzenie za modeling, występy artystyczne, czy po prostu pojawianie się w miejscach, które mają przyciągnąć Chińczyków międzynarodowym klimatem. Dotyczy to restauracji, centrów handlowych, a coraz częściej również nowopowstałych osiedli mieszkaniowych i innych nieruchomości, na których otwarciu obcokrajowcy mogą zarobić jako „małpki”. Reżyser filmu przybył do Chin jako antropolog zainteresowany niezwykłym boomem mieszkaniowym. Szybko jednak trafił na trop „wypożyczalni cudzoziemców”, innego drapieżnie rozwijającego się przemysłu. Tak poznał 24–letnią Yanę, która wraz z kolegą prowadzi taką wypożyczalnię specjalizującą się w obsłudze rynku nieruchomości. Film koncentruje się na dziewczynie, jej ciężkiej drodze do realizacji chińskiego snu, ale też na jej rosnącej świadomości kłamstw i poświęceń, jakie się z tym wiążą. Pokazuje również sylwetki chińskich deweloperów, nabywców mieszkań, strażników i innych graczy chińskiego rynku nieruchomości. Spektakle dobrobytu i postępu, w jakich wszyscy biorą udział, maskują gliniane nogi, na których wspiera się chiński kolos. Dania 2016

 

RODZINNE OGLĄDANIE
Niedziela, godz. 11:00

300 MILIONÓW LAT Premiera
1 i 8 października (2 odc.)
300 milionów lat obejmuje okres dramatycznego kształtowania się europejskiego kontynentu: od karbonu do dzisiaj. Podczas tego długiego okresu Europa podróżowała pomiędzy różnymi strefami klimatycznymi, była przemieniana przez różne żywioły i kolizje z innymi kontynentami. Z perspektywy geologicznej ludzie żyją na Ziemi zaledwie od kilku chwil, jednak już podczas tego krótkiego okresu przemienili naszą planetę. Za pomocą grafiki komputerowej i spektakularnych zdjęć, filmu ukazuje geologiczną historię Europy.
Niemcy 2016

ZWIERZĘCE SUPER ZMYSŁY Premiera
15, 22 i 29 października (3 odc.)
Zmysły ludzkie dają nam możliwość postrzegania rzeczywistości w stosunkowo szerokim wymiarze. Jednak to, co postrzegamy, jest zaledwie nikłym fragmentem świata. Zmysły niektórych zwierząt zabierają je w zupełnie inne wymiary jak „widzenie” dźwiękiem lub węchem, albo widzenie świata w zwolnieniu. Dzięki efektom specjalnym, grafice komputerowej i poruszającym zdjęciom, miniseria ukazuje ukryty świat zwierzęcych zmysłów. Słonie potrafią słyszeć grzmot burzy z odległości 500 km, pszczoły porozumiewają się za pomocą zapachów, głęboko pod wodą pływają stworzenia o największym oku na ziemi, wielkości ludzkiej głowy. Biolog Patrick Aryee i fizyczka Helen Czerski wprowadzają widzów w świat zwierzęcych zmysłów i ukazują fascynujące możliwości, które zwierzęta dzięki nim zyskały. Zrealizowana w spektakularnym stylu seria prezentuje jedne z najdzikszych zakątków planety, wnikając w sam środek dzikiego życia.
Wielka Brytania 2014

WIELKA RAFA KORALOWA Premiera
3,10 i 17 grudnia (3 odc.)
David Attenborough wyrusza w wyjątkową podróż ukazującą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej. Wykorzystując najnowsze technologie (w tym zdjęcia satelitarne), grafikę komputerową oraz najnowsze odkrycia nauki, Sir David Attenborough prezentuje ostateczną wersję historii tego wyjątkowo pięknego zakątka Ziemi. Składająca się z 900 wysp rozciągających się na przestrzeni 2500 kilometrów rafa jest wyraźnie widoczna z kosmosu i stanowi największą żyjącą strukturę na Ziemi. Z bliska pulsuje bogactwem życia. Ta wyjątkowa seria ukazuje jak ten morski las deszczowy stworzył warunki dla powstania zdumiewającej różnorodności form organizmów żywych. Rafę zamieszkuje bowiem 1500 gatunków ryb, 30 gatunków waleni i delfinów, 6 gatunków żółwi morskich, 22 gatunków ptaków morskich i 32 gatunki ptaków przybrzeżnych.
Wielka Brytania 2015

SOBOTNI CYKL DOKUMENTALNY
Sobota, godz. 16:45

MARS Premiera
Od 2 września
Seria „Mars” (6 odcinków) łączy elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi, ilustrując dzieje ludzkiego dążenia do kolonizacji Marsa. Historia produkcji, której akcja osadzona jest zarówno w przyszłości, jak i teraźniejszości, opowiadana jest z perspektywy odbywającej się w 2033 r. fikcyjnej misji załogowej na Czerwoną Planetę. Fabularne elementy scenariusza i efekty specjalne malują realistyczny obraz świata przyszłości. W dziewiczej podróży statku kosmicznego Daedalus uczestniczy starannie wybrana międzynarodowa ekipa sześciu astronautów. Są w niej: amerykański dowódca misji Ben Sawyer (Ben Cotton), amerykańska pilotka koreańskiego pochodzenia Hana Seung (Jihae), hiszpański hydrolog i geochemik Javier Delgado (Alberto Ammann), francuska fizyk i biochemik Amelie Durand (Clementine Poidatz), nigeryjski inżynier i robotyk Robert Foucault (Sammi Rotibi) oraz rosyjska egzobiolog i geolog Marta Kamen (Anamaria Marinca). Tymczasem na Ziemi, w zespole kontroli lotu MMC, pracują: siostra bliźniaczka Hany Seung, oficer prowadząca komunikację z załogą (CAPCOM) Joon Seung (również grana przez Jihae) oraz francuski prezes MMC Ed Grann (Olivier Martinez). Po pomyślnym wylądowaniu Daedalusa na Marsie i przygotowaniu wstępnej bazy operacyjnej, brytyjska fizyk jądrowa Leslie Richardson (Cosima Shaw) wraz z mężem, światowej sławy botanikiem eksperymentalnym dr. Paulem Richardsonem (John Light), kieruje misją kolonizacyjną.
USA 2016

 

POPOŁUDNIOWE PASMO DOKUMENTÓW

CUDA Z ODZYSKU – URZĄDŹ MIESZKANIE ZA DARMO Premiera
Wtorek, godz. 14:30 (od 5 września)
Czy stylowy wystrój mieszkania musi kosztować krocie? Kirstie Allsopp, znana brytyjska specjalistka od nieruchomości wraz z zespołem projektantów udowadnia, że piękne wnętrza można urządzić za grosze, a rzeczy które powszechnie uważa się za śmieci, dzięki wyobraźni i pomysłowości, mogą się zmienić w prawdziwe cuda.

NASZ DZIWACZNY ŚWIAT Premiera
Środa, godz. 14:30 (od 6 września)
Natura nie przestaje nas zaskakiwać odkrywając kolejne dziwne zjawiska przyrodnicze czy niezwykłe zachowania zwierząt. Jaki jest wpływ słońca na muzykę klasyczną? Co łączy kozy i pająki? Czy z pajęczego jedwabiu da się zbudować kuloodporną skórę? Skąd małpy znają zasady reanimacji? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź znajdziemy w kolejnych odcinkach cyklu „Nasz dziwaczny świat”. Dzięki fascynującym eksperymentom, ciekawym i przystępnym wyjaśnieniom naukowców, niesamowitym opowieściom świadków i wyjątkowym materiałom filmowym, okryjemy tajemnice niezwykłych zjawisk, dziwnych zachowań, anomalii pogodowych i medycznych cudów.

 

 

źródło TVP

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.