TVP1 jesienią 2016

hit hit hurraJesienią Jedynka zaprasza na nowy serial kryminalny o pracy grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych – „Komisja morderstw” w reżyserii Jarka Marszewskiego i Adriana Panka (wtorek, godz. 21:30). Na antenę powrócą także znane i lubiane serie m.in.: „Ranczo” (niedziela, godz. 20:25), „Ojciec TVP1Mateusz” (czwartek, godz. 20:30), „Komisarz Alex” (sobota, godz. 20:25) oraz „Klan” (poniedziałek-piątek, godz.18:00). Jedynki kibicować będą także kolejnym osobom, które szukają miłości w programie „Rolnik szuka żony” (niedziela, godz. 21:30). Dobrą zabawę, a także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dostarczą takie programy, jak: teleturniej „Ja to wiem” (poniedziałek, godz. 20:30) oraz widowisko muzyczne „Hit Hit Hurra!” (środa, godz. 20:30). Tajemnice różnych zjawisk rozwiązywać będzie Radek Brzózka w „Jak to działa?” (niedziela, godz. 10:30). Muzyczną wiedzę sprawdzać będzie Robert Janowski w teleturnieju „Jaka to melodia?” (poniedziałek-piątek, godz. 17:25, niedziela, godz.18:35).

 

 

 

Jesienią Jedynka zaprasza na nowy serial kryminalny o pracy grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych – „Komisja morderstw” w reżyserii Jarka Marszewskiego i Adriana Panka (wtorek, godz. 21:30). Na antenę powrócą także znane i lubiane serie m.in.: „Ranczo” (niedziela, godz. 20:25), „Ojciec Mateusz” (czwartek, godz. 20:30), „Komisarz Alex” (sobota, godz. 20:25) oraz „Klan” (poniedziałek-piątek, godz.18:00). Jesienna propozycja TVP1 to także mocna publicystyka i interesujące filmy dokumentalne. Wśród programów publicystycznych pojawi się „Magazyn śledczy Anity Gargas” (środa, godz. 21:50, od 14 września), reportaże Witolda Gadowskiego „Łowca smoków” (czwartek, godz. 23:30), nie zabraknie też programów: „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego (czwartek, godz. 22:25), „Chodzi o pieniądze” Jacka Łęskiego (wtorek, godz. 22:30), a także „Sprawy dla reportera” Elżbiety Jaworowicz (czwartek, godz. 21:30). Od poniedziałku do piątku (godz. 15:20) Jedynka emitować będzie także program reporterski o tematyce interwencyjnej pt. „Obserwator”.

Filmy dokumentalne oglądać będzie można m.in. w trzech pasmach: w poniedziałki Historia w Jedynce” (filmy dotyczące historii zarówno Polski, jak i najważniejszych wydarzeń na świecie), w środy „Nasz świat w Jedynce” (produkcje polskie i zagraniczne o tematyce społecznej) oraz w czwartki „Dokument przed północą” (festiwalowe lub mocne filmy dla koneserów).

Pierwszą premierą teatralną nowego sezonu w TVP1 będzie spektakl „Breakout” autorstwa Ewy Pytki w reżyserii Wojciecha Tomczyka (19 września, godz. 20:30). Widzowie Jedynki kibicować będą także kolejnym osobom, które szukają miłości w programie „Rolnik szuka żony” (niedziela, godz. 21:30). Dobrą zabawę, a także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dostarczą takie programy, jak: teleturniej „Ja to wiem” (poniedziałek, godz. 20:30) oraz widowisko muzyczne „Hit Hit Hurra!” (środa, godz. 20:30). Na jesieni TVP1 planuje emisję kolejnych testów, już w poniedziałek 12 września, o godz. 21:30 – „Wielki test o zdrowiu”, a 17 października „Wielki test na prawo jazdy”. Tajemnice różnych zjawisk rozwiązywać będzie Radek Brzózka w „Jak to działa?” (niedziela, godz. 10:30). Muzyczną wiedzę sprawdzać będzie Robert Janowski w teleturnieju „Jaka to melodia?” (poniedziałek-piątek, godz. 17:25, niedziela, godz.18:35).

Jesienią na antenie Jedynki nie zabraknie także ważnych wydarzeń katolickich i emocji sportowych. Telewizja Polska, jak co roku, będzie towarzyszyć Polakom w świętowaniu Dnia Papieskiego (9 października 2016 roku). Natomiast już od września TVP1 pokazywać będzie relacje z Igrzysk Paraolimpijskich, mecze Polaków w Lidze Mistrzów oraz relacje z zawodów w skokach narciarskich.
PUBLICYSTYKA I PROGRAMY ROZRYWKOWE

„Obserwator”
poniedziałek – czwartek, godz. 15:20, od 30 sierpnia
Codzienny program reporterski o tematyce interwencyjnej. Autorzy programu naświetlają kontrowersyjne historie i ludzkie dramaty. Tematem będą patologie urzędnicze, sądownicze, komornicze, błędy lekarskie, stosunki sąsiedzkie, niesprawiedliwość ludzka, etc.

Celem programu jest pokazanie trudnej, mozolnej i często nieskutecznej walki jednostki z bezdusznym systemem oraz błędów urzędników, sędziów, prokuratorów czy biegłych, za które konsekwencje ponoszą jedynie poszkodowani. Bohaterami reportaży są ludzie bezradni wobec urzędniczej bierności, zagubieni w gąszczu przepisów prawnych, przeżywający osobiste dramaty – ale i tacy, którym udało się pokonać przeciwności. Pokazując ich losy, opowiadając konkretne historie autorzy zwracają uwagę na szerszy problem, skłaniają do myślenia i działania.

Materiały do programu przygotowywać będzie zespół znakomitych polskich reporterów i wydawców TVP w całej Polsce. Formuła programu pozwoli zaangażować także dziennikarzy z regionalnych ośrodków TVP. Lista tematów wydaje się być nieskończona, a wiele z nich dostarczają sami telewidzowie.

„Łowca smoków”
czwartek, godz. 23:30, pilot – 22 września (emisja serii od połowy listopada)
Witold Gadowski – główny narrator i reporter w jednej osobie, będzie spotykał się twarzą w twarz z ludźmi i zjawiskami, które ze społecznego punktu widzenia uosabiają zło i zagrożenie. Program będzie przybliżał różne kultury, tradycje religijne i duchowe – szukając ich znaczenia z punktu widzenia chrześcijaństwa. Reporterski zapis podróży, przygód i spotkań reportera ze „złymi” będzie największym atutem nowej serii.

Każdy program będzie zmierzał do decydującego spotkania, decydującej rozmowy, która będzie puentowała duchowe i fizyczne doświadczenia wynikające z podróży i poznawania innego świata. Zawsze będzie to rozmowa z najbardziej kontrowersyjnym przedstawicielem kultury, organizacji, religii czy zjawiska, które stara się zgłębić ekipa realizacyjna.

„Zaginieni. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”
piątek, godz. 15:20, od 2 września
Powrót popularnego programu TVP poświęconego poszukiwaniom osób zaginionych w kraju i poza jego granicami oraz pomocy ich rodzinom. W każdym odcinku przedstawione będą dwie historie zaginionych osób, prezentowane ich zdjęcia, rozmowy z rodziną oraz służbami zaangażowanymi w poszukiwania. Ustalane będą też okoliczności zaginięcia. Ekipa telewizyjna bierze czyny udział w akcji poszukiwawczej. Dziennikarz zbiera informacje, rozmawia z ludźmi, dociera do świadków, odkrywa nowe fakty. Oprócz nowych spraw autorzy programu wracają również do zagadkowych, głośnych zaginięć sprzed lat.
Prowadzący: Łukasz Kowalczyk

„Weterynarze z sercem”
niedziela, godz. 10:20, od 11 września
Pomysł na program powstał na fali rosnącej mody na świadome i odpowiedzialne wprowadzanie zwierząt domowych do życia polskich rodzin. Według raportów z 2012 roku, Polska jest na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby posiadanych kotów oraz na drugim miejscu pod względem liczby posiadanych psów. To ogromny rynek potencjalnych widzów, poszukujących przystępnej wiedzy o życiu zwierząt w środowisku ludzkim i możliwościach poprawy losu ich podopiecznych.

W kolejnych odcinkach pokazana będzie opieka medyczna nad pacjentami klinik weterynaryjnych, nad zwierzętami w ogrodach zoologicznych, ośrodkach ratujących dzikie zwierzęta, stadninach koni, hodowlach, ośrodkach rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz służbach wykorzystujących w swej pracy zwierzęta, takich jak policja, siły zbrojne, jednostki ratownicze czy służby celne. Autorzy chcą, by program dając rozrywkę jednocześnie edukował. Uczył empatii, pokazywał, jakie korzyści w rozwoju emocjonalnym i społecznym ludzi, a także w codziennym życiu dają zwierzęta i jak ważne jest dbanie o ich dobro.
„Hit Hit Hurra!”
środa, godz. 20:30, od 7 września
Hit Hit Hurra! – nowatorski muzyczny talent show przyjazny młodym wykonawcom. Autorska produkcja TVP rusza już 7 września. W programie weźmie udział 22 uczestników w wieku 9-16 lat, którzy zaśpiewają największe przeboje muzyczne przy akompaniamencie orkiestry, a także wystąpią w duetach z polskimi i zagranicznymi gwiazdami.

Nowatorska formuła programu wyklucza negatywną rywalizację, zakłada również przyjazne podejście jury do młodych wykonawców. Nie ma w nim negatywnych komentarzy a uczestnicy nie odpadają w żadnym z kolejnych 12 odcinków konkursu.

Lożę jurorską tworzą: Edyta Górniak – diva polskiej sceny muzycznej, Hirek Wrona – uznany dziennikarz i krytyk oraz Bartek Caboń – trener wokalny. Program poprowadzą dziennikarz Artur Orzech oraz Marta Zalewska – dyplomowana skrzypaczka i multiinstrumentalistka. Uczestnikom podczas występów będzie towarzyszyć 26-osobowa orkiestra pod kierownictwem Daniela Nosewicza.

„Z dużym entuzjazmem podchodzę do tego projektu” – mówi Edyta Górniak, jurorka „Hit Hit Hurra!” – „Praca z młodymi wykonawcami zawsze jest zaskoczeniem, przez co staje się inspirująca. Uwielbiam piękno i uwielbiam pozytywne emocje. Program „Hit Hit Hurra!” w swojej intencji, poza radością doświadczania muzyki na żywo, będzie także edukacyjny i motywacyjny. To właśnie zdecydowało, że przyjęłam zaproszenie do roli jurora”.

Prowadzący: Marta Zalewska, Artur Orzech
Jury: Edyta Górniak, Hirek Wrona, Bartek Caboń
Reżyseria: Maciej Piotrowski

„Ja to wiem”
poniedziałek, godz. 20:30, od 5 września
Teleturniej, w którym udział biorą zarówno uczestnicy w studiu, osoby znane i popularne, jak i widzowie, którzy wykorzystywać będą specjalną aplikację na urządzenia mobilne. W trakcie emisji każdego kolejnego odcinka widzowie odpowiadają na te same pytania co trójka uczestników w studiu – liczyć się będzie nie tylko poprawność odpowiedzi, lecz i szybkość. Pytania będą dotyczyły historii Polski. Zarówno tej dawnej, jak i najnowszej. Obok kwestii dotyczących najważniejszych faktów z dziejów naszego kraju, mogą pojawić się też dotyczące obyczajowości, bądź pytania z zakresu historii kultury i sztuki – będą miały one charakter filmowy i będą wzbogacone fragmentami najsłynniejszych polskich filmów, seriali, spektakli Teatru TV.

reżyseria: Jarosław Minkowicz
prowadzący: Mikołaj Cieślak

„Zatrzymaj chwilę”
niedziela, godz.17:30, od połowy września
To jedyny w swoim rodzaju program, który pozwala ludziom powrócić do chwil z młodości – kluczowych dla ich późniejszego życia. W każdym odcinku przedstawione są trzy ludzkie historie. Opowieść zaczyna się od prezentacji fotografii sprzed lat, na której uwiecznieni są bohaterowie odcinka. W następnej części opowiadają oni o kulisach powstania zdjęcia, a realizatorzy w nowej rzeczywistości odtwarzają scenerie z tych zdjęć. To pretekst do opowieści o miłości, przyjaźni, rozstaniach i powrotach. Sponsorem programu Zatrzymaj Chwile jest GSK (GlaxoSmithKline) Consumer Healthcare

Prowadzący: Anna Popek i Katarzyna Kołeczek

„Firmowe ewolucje”
wtorek, godz. 22:45, od 6 września
„Firmowe ewolucje” powracają na antenę Jedynki. Pierwszy telewizyjny show, w którym mali i średni przedsiębiorcy mają szanse zmienić swoje biznesy i zyskać pomoc w ich rozwoju. Nowy sezon to 10 odcinków, 9 zupełnie nowych firm i nagroda specjalna w odcinku finałowym – 100.000 złotych dla przedsiębiorcy, który zdaniem ekspertów, najaktywniej i najbardziej efektywnie wprowadzi zmiany w swojej firmie. W czasie programu widzowie poznają funkcjonowanie firmy „od środka”, ich problemy, potrzeby, ale także ich wartości i strategie rozwoju. Eksperci udzielą praktycznych porad i wskazówek dla ich właścicieli i kadry zarządzającej. „Firmowe ewolucje” to także program o codziennym życiu zawodowym, relacjach między ludźmi i problemach w pracy. Widzowie zobaczą, jakie zadania stają każdego dnia przed przedsiębiorcami.

W tej edycji pod okiem nowego prowadzącego – Arkadiusza Mierzwy (dziennikarz ekonomiczny, doradca i trener biznesu) przedsiębiorców wspierać będzie zupełnie nowy skład ekspertów: Cezary Szymanek (dziennikarz biznesowy, redaktor naczelny „Bloomberg Businessweek Polska” i magazynu „Sukces”), Katarzyna Twarowska (doradca i trener biznesu, Prezes ProfiLab) i Wojciech Dęmbiński (dyrektor programu Santander Advance w Grupie Banku Zachodniego WBK, realizujący strategię Banku dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw).

„Zakochaj się w Polsce”
niedziela, godz. 11:00, od 12 września
Program, który będzie pokazywał to co najcenniejsze i najpiękniejsze w naszym kraju – zabytki, naturę, niezwykłe miejsca i nietuzinkowych ludzi.
Prowadzący Tomasz Bednarek, w każdym odcinku wybierze się w inny zakątek Polski. Jego funkcja nie sprowadza się tylko do zwykłego zapowiadania – jest on postacią wszędobylską i ogromnie ciekawską. Wchodzi wszędzie i ogląda miejsca, o których niewiele osób słyszało. Tomek w każdym miejscu zdobywa też nowe umiejętności – uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze z sarmatami. Opowieść prowadzącego urozmaicą anegdoty, legendy i ciekawostki.

Program jest realizowany nowocześnie, dynamicznie – najbardziej spektakularne są zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

„Po pierwsze – zdrowie!”
poniedziałek, godz.8:30, od połowy września
W magazynie medycznym TVP1 przedstawiona zostanie „cała droga pacjenta” – od pierwszego wywiadu lekarskiego, poprzez nowoczesną diagnostykę, po leczenie różnych chorób. Lekarze praktycy, autorytety medyczne omówią na konkretnych przypadkach procedury medyczne, powiedzą o profilaktyce ale także o objawach różnych chorób. Chcemy chronić naszych telewidzów przed wieloma groźnymi chorobami i zachęcać do badań aby uchronić się przed skutkami chorób. Magazyn będzie gościł w wielu klinikach w całej Polsce.

Prowadząca: Anna Popek

„Astronarium”
piątek, godz. 8:30, od 23 września
Cykl programów telewizyjnych „Astronarium” przedstawia najnowsze badania Kosmosu. Opowiada o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają. Każdy odcinek jest poświęcony wybranemu tematowi przewodniemu. Nasze kamery odwiedzają różne ośrodki badawcze na terenie całej Polski, a nawet poza granicami naszego kraju.
Prowadzącym program jest Bogumił Radajewski. Natomiast producentami Polskie Towarzystwo Astronomiczne i TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, partnerem projektu jest czasopismo popularnonaukowe „Urania”.
PROGRAM KATOLICKI
Msza Św. Kanonizacyjna Bł. Matki Teresy z Kalkuty – Transmisja z Watykanu
4 września, godz.10:20
Kanonizacja bł. Matki Teresy z Kalkuty to jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele Katolickim w 2016 roku. Widzowie Jedynki będą mogli oglądać Uroczystą Mszę Świętą kanonizacyjną zakonnicy, która pracowała w Kalkucie. Uroczystościom w Watykanie będzie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

Bł. Matka Teresa założyła zgromadzenie zakonne – Misjonarki Miłości. Te pokorne siostry mają wiele powołań, ponad 5000 sióstr pracuje z najbiedniejszymi z najbiedniejszych w 137 krajach świata. Zajmują się pracą z porzuconymi dziećmi, trędowatymi, biednymi w krajach misyjnych, chorymi na AIDS, z mieszkańcami slumsów, pracują w szpitalach, więzieniach, z umierającymi.

Święty Jan Paweł II podziwiał i wspierał Matkę Teresę. Mówił o niej: „Wielokrotnie miałem okazję spotkać ją osobiście, dobrze więc pamiętam jej drobną postać, przytłoczoną brzemieniem życia, które poświęciła służbie najuboższym z ubogich, ale zawsze pełną niewyczerpanej energii wewnętrznej: energii miłości Chrystusa”.
TEATR TV
„Breakout”
poniedziałek, 19 września, godz. 20:30
Pierwszą premierą teatralną nowego sezonu w TVP1 będzie spektakl autorstwa Ewy Pytki w reżyserii Wojciecha Tomczyka. To współczesna sztuka psychologiczno-obyczajowa z elementami komediowymi dotycząca ważnych wyborów moralnych, dokonywanych przez dzisiejszych 30 – i 40-latków. Sztuka napisana w konwencji realizmu magicznego, stanowi ciekawy obraz dzisiejszych postaw Polaków, oparty na konfrontacji ułomności typowych dla wielkiego miasta ze zdrowo-rozsądkową prowincją.
Obsada: Bartosz Opania, Zbigniew Zamachowski, Weronika Nockowska, Barbara Garstka, Józef Pawłowski. Kooprodukcja z NInA

FILMY DOKUMENTALNE
W jesiennej ofercie dokumentalnej Jedynki widzowie znajdą m.in. następujące premierowe propozycje:

„303”
28 sierpnia, godz. 20:20
Film opowiada historię pilotów Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Mirosława Ferica i Johna Kenta. Bohaterami filmu są ich dzieci: Witold Urbanowicz junior, Filip Feric i Alexandra Kent, którzy podążając śladami ojców odkrywają nieznane dla widza fakty z kariery i życia osobistego asów Bitwy o Wielką Brytanię. Urodzeni i wychowani poza granicami Polski komunikują się po angielsku, przez co opowiadana historia staje się łatwiej zrozumiała dla międzynarodowej widowni. Akcja filmu rozpoczyna się we wrześniu 2012 r. , kiedy to synowie pilotów odbywają podróż do Dęblina, aby wziąć tam udział w prezentacji samolotów Mig – 29 ozdobionych portretami Witolda Urbanowicza i Mirosława Ferica. Ważną częścią narracji filmu jest kronika Dywizjonu 303 założona przez Mirosława Ferica, a także niepublikowana dotąd korespondencja Witolda Urbanowicza z żoną Jadwigą Korsak oraz dzienniki Johna Kenta. Użyte zostaną także oryginalne nagrania radiowe i unikalne filmowe materiały archiwalne.
Reżyseria: Tomasz Magierski
HISTORIA W JEDYNCE
poniedziałek
Pasmo filmów historycznych. Historia to niewyczerpane źródło tematów. TVP1 pokaże filmy o wydarzeniach i ludziach nieznanych lub mało znanych oraz o wydarzeniach znanych, ale w nowym ujęciu czy z uwzględnieniem nowych odkryć.
Widzowie będą mogli tu obejrzeć filmy dokumentalne o tematyce historycznej, dotyczące zarówno historii Polski, jak i najważniejszych wydarzeń na świecie. Dobrze znane fakty i najnowsze odkrycia historyczne, postaci historyczne, bohaterowie wojenni, przywódcy polityczni dawnych lat, filmy wartościowe i edukacyjne.

„Powstrzymać Holocaust”
5 września, godz. 23:05
Historia Witolda Pileckiego, który trafił do obozu koncentracyjnego we wrześniu 1940 r., aby następnie stamtąd uciec i opowiedzieć światu co się tam dzieje. Pilecki opracowywał pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz, które wysyłał z obozu zagłady przez pralnicze komando do dowództwa i przez komórkę „Anna” w Szwecji dalej na Zachód. Meldunki o sytuacji w obozie przekazywane były także do głównej kwatery AK z pomocą uciekinierów z obozu. Drugim bohaterem filmu jest Eduard Schulte – niemiecki przedsiębiorca, który wykradał nazistom tajne informacje na temat Holocaustu i przekazywał je aliantom. Reżyseria: Juliette Desbois, Noémie Mayaudon, Marine Suzzoni.

„Wygrać z przeznaczeniem”
19 września, godz .23:30
Mało znana historia grupy 730 polskich dzieci – ofiar zsyłek syberyjskich z 1940 r. Dzieci te dotarły do tworzącej się w ZSRR armii gen. Władysława Andersa. Razem z wojskiem przeszły przez Turkmenistan do Iranu. Tam trafiły do domów dziecka, początkowo w Teheranie, a następnie w Isfahanie. Losem dzieci zainteresował się ówczesny konsul II RP w Nowej Zelandii, pan Wodzicki. To z jego inicjatywy pomoc dzieciom zaoferował rząd Nowej Zelandii. Dzieci zostały zabrane z Iranu i przetransportowane do Wellington. W filmie wykorzystano zdjęcia archiwalne i te zrobione współcześnie w Nowej Zelandii i Polsce (z udziałem grupy rekonstrukcyjnej). Walory artystyczne filmu podkreślają elegie zbudowane z animacji malarstwa Zdzisława Beksińskiego i poezji Zbigniewa Herberta.

Reżyseria: Marek Lechowicz

Jedynka planuje jesienią emisję także poniższych tytułów:
„Fritz Bauer sam posród swoich”
Bohaterem filmu jest Fritz Bauer – niemiecki sędzia i prokurator, który odegrał decydującą rolę m.in. w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie.   Bauer próbował w sensie prawnym rozliczyć czasy nazizmu, ale napotykał niewiarygodny opór w Niemczech, które do takiego rozliczenia nie były gotowe. Nie ufał też powojennemu, niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości.  Mówił – „spodziewaliśmy się zastać naród gotowy do wyjaśnienia przeszłości, a co zastaliśmy? Naród niechętny, niezdolny do wyjaśnienia win”. Mimo jego wysiłków perspektywa nowego porządku w Niemczech została zniszczona. Nazistowscy zbrodniarze mogli korzystać z amnestii.  Fritz Bauer obserwował proces ustawodawczy, ale było za późno i ustaw nie można było unieważnić z mocą wsteczną.  Dla Bauera w tym momencie skończyła się niemiecka historia. Spotkał się z niezwykle wrogim nastawieniem w całej Republice Federalnej.

Reżyseria: Ilona Ziok

„Bagaż strachu”
Film dotyczy wydarzeń rozgrywających się w latach 70. ubiegłego wieku. Kilku ówczesnych studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – Piotr Jegliński, Janusz Krupski, Bogdan Borusewicz i Wit Wojtowicz – postanowili drukować książki zakazane przez PRL-owskie władze. Jeden z nich wyjeżdża do Paryża, tam kupuje powielacz, który następnie przez Londyn przemycają do Lublina. Dzięki temu w Lublinie od 1976 r. działa środowisko niezależnego ruchu wydawniczego. Film opowiada historię sprowadzenia powielacza do Polski i towarzyszący temu strach, kontrole na granicy, konspiracyjne metody kontaktowania się studentów między sobą. W Lublinie w latach 70. powstało środowisko podziemnego ruchu wydawniczego, którego głównym inicjatorem był Janusz Krupski (zginął w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej). W latach 1977-1988 Krupski był w Lublinie redaktorem niezależnego pisma młodych katolików „Spotkania”. Współpracowali z nim m.in. Wojciech Samoliński, Janusz Bazydło, Bogdan Borusewicz, Jan Krzysztof Wasilewski, Janusz Drob, Jan Andrzej Stepek i Piotr Jegliński.

Reżyseria: Jerzy Bojanowski
NASZ ŚWIAT W JEDYNCE
środa
Pasmo przeznaczone na filmy dotyczące współczesności, a także te, które opowiadają historie ludzkie widziane z bliska.

W paśmie pojawią się filmy dokumentalne polskie i zagraniczne o tematyce społecznej, opisujące dzisiejszą Polskę i świat, ciekawe i aktualne tematy, nowatorskie pomysły realizacyjne, premiery i powtórki najwybitniejszych filmów zrealizowanych w ostatnich latach, o współczesnym świecie, o tematyce społecznej i społeczno – politycznej, przedstawiające interesujące postaci ze świata polityki, kultury, a także istotne fakty i wydarzenia, mające duży wpływ na naszą rzeczywistość.

„Ludzie w cieniu tablic”
31 sierpnia, godz.22:50
Historia tablic z 21 postulatami MKS, które zawisły na bramie Stoczni Gdańskiej podczas strajku w sierpniu 1980 roku. Po zakończeniu strajków w Sierpniu ’80 tablice zostały zdeponowane w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Ponieważ Tablice były często eksponowane poza Muzeum zdecydowano o wykonaniu ich kopii. Druga część filmu opowiada o tajnej akcji wyniesienia, pod koniec roku 1981, Tablic z Muzeum i zastąpienia ich kopią, co uratowało oryginał przed zniszczeniem przez SB w czasie stanu wojennego. W filmie wypowiadają się twórcy tablic – Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki (zdjęcia archiwalne). Część zdjęć jest inscenizowana – dotyczy sekwencji wykonania tablic.
W 2003 roku Tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO „Pamięć Świata”.

Reżyseria: Grzegorz Karbowski, Wojciech Ostrowski.

„11 września. Kulisy ataku”
11 września , godz. 15:00
Film dokumentalny – dziennikarskie śledztwo w sprawie wydarzeń z 11 września 2001 roku. Polityczne, historyczne, techniczne i naukowe aspekty tragedii i jej konsekwencje 15 lat po ataku terrorystycznym na World Trade Center w Nowym Jorku.

Reżyseria: Julien Adam

„Macedończyk”
14 września, godz. 22:20
Film opowiada o mało znanym epizodzie z historii Polski, jakim było uratowanie życia i stworzenie nowego domu dla 3500 dzieci, w tym 1750 dzieci pochodzenia macedońskiego, przed którymi Grecja ze względu na ich słowiańskie pochodzenie zamknęła swe granice po dziś dzień.

Reżyseria: Petro Aleksowski

„Wielka japońska emerytura”
21 września, godz. 22:15
Film dokumentalny BBC Worldwide. Japonia przeżywa zapaść demograficzną, nigdzie na świecie nie ma tylu starych ludzi. Więcej niż jedna czwarta społeczeństwa ma ponad 65 lat. Eksperci przewidują, że w ciągu 40 lat ludność Japonii zmniejszy się o jedną trzecią. Spadek urodzeń staje się powoli wielkim narodowym problemem. Japońskie giganty przemysłowe należą do największych na świecie, jednak w ciągu ostatnich dwudziestu lat gospodarka przeżywa stagnację a poziom życia rośnie wolniej niż w Europie czy Ameryce. Jaki wpływ na gospodarkę ma gwałtownie starzejące się społeczeństwo? Jak rządy radzą sobie z tym problemem? W jaki sposób zmienia się też życie codzienne? Przykład Japonii pokazuje, że troska o starzejące się społeczeństwo obejmuje wszystkie dziedziny życia: od wózków i półek w supermarketach po liczne ośrodki spokojnej starości.

Reżyseria: John Haldsworth Haldsworth
Jedynka planuje jesienią emisję również poniższych tytułów:

„Kobieta na prezydenta”
Bohaterką filmu jest Hilary Clinton, kandydatka Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA w 2016 r. Historia kobiety, która rozpoczęła karierę jako żona a dochodzi do szczytu, jakim może być Biały Dom. Nominowana przez Baracka Obamę Sekretarzem Stanu pełniła tę funkcję do 2013 r. Jest pierwszą kobietą senatorem.

Reżyseria: William Karrel

„Bracia”
Dwóm braciom – Alfonsowi i Mieczysławowi Kułakowskim – udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale zarazem nienawidzą. Jeden jest artystą, drugi realistą. Teraz los zmusza ich do rozpoczęcia życia po raz kolejny.

Reżyseria: Wojciech Staroń
DOKUMENT PRZED PÓŁNOCĄ
czwartek
Pasmo zaplanowane na późną wieczorną porę. Jedynka proponuje filmy dokumentalne dla bardziej wyrobionego widza, np. festiwalowe lub mocne filmy, które z różnych względów nie pasują do emisji wcześniej.
Filmy dokumentalne (polskie i zagraniczne) o tematyce społecznej, o współczesnym świecie, poruszające a czasem szokujące, zwycięzcy festiwali. Polskie i zagraniczne, znane, zmieniające oblicze dokumentu i sposób myślenia widza. Czasem kontrowersyjne.

„Korea Północna. Życie w tajemniczym państwie”
29 września, godz. 23:45
Film opowiada o odważnych Koreańczykach, którzy narażając się na śmierć próbują pokazać światu, to co dzieje się w Korei Północnej. Przemycają filmy i zdjęcia przez granicę, aby pokazać prawdę o obozach, biedzie, zastraszeniu, poniżaniu ludzi i wszystkich okrucieństwach, które północnokoreański reżim z Kim Dzong UInem na czele funduje swoim obywatelom. Wiele z tych materiałów nagranych za pomocą ukrytych kamer i telefonów komórkowych pokazuje szokujące zdjęcia głodujących, dzieci szukające jedzenia na ulicach i cierpiących ludzi.

Reżyseria: Team Mindeulle

Jedynka planuje jesienią emisję także poniższych tytułów:

„Po – Lin. Okruchy pamięci”
Po-lin, tu zamieszkamy powiedzieli Żydzi, którzy dotarli do Polski w XIII wieku spotkając się z gościnnością i życzliwym przyjęciem. Przez wieki, na terenach Rzeczypospolitej, stworzyli własny świat i kulturę.

Reżyseria: Jolanta Dylewska

„Don Juan”
Film to historia 22 – letniego Olega i jego matki, Mariny, która chce wyrwać go z letargu. Według niej chłopak cierpi na autyzm, w związku z czym kobieta wymyśla różne niekonwencjonalne pomysły, by go wyleczyć.

Reżyseria: Jerzy Śladkowski

„Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”
Film dokumentalny opowiadający o miłości. Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje są powoli uwalniane. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku lepszemu samopoczuciu i ku naprawie wzajemnych relacji.

Reżyseria: Paweł Łoziński
W jesiennej ramówce Jedynka kontynuować będzie emisję filmów przyrodniczych:
Natura w Jedynce – (poniedziałek – piątek, godz. 12:55) – filmy opowiadające o najrzadszych okazach fauny i flory, o niezwykłych miejscach na świecie, do których trudno dotrzeć przeciętnemu człowiekowi oraz BBC w Jedynce (niedziela, godz. 13:00) – Najnowsze filmy z katalogu BBC Worldwide o tematyce przyrodniczej, realizowane za pomocą najnowocześniejszego sprzętu.

OFERTA FILMOWA

POLSKIE SERIALE FABULARNE

„Komisja morderstw”
wtorek, godz. 21:30, od 30 sierpnia
Serial opowiada o pracy grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych. Zajmuje się ona rozwiązywaniem niewyjaśnionych zagadek sprzed lat, które dotykają np. losów Żołnierzy Niezłomnych, historii Ziem Odzyskanych czy tajemniczych przypadków z czasów II wojny światowej.

Polska 2016
Reżyseria: Jarek Marszewski, Adrian Panek
Obsada: Małgorzata Buczkowska, Krzysztof Pieczyński, Marcel Sabat, Paweł Małaszyński, Arkadiusz Bazak, Zbigniew Stryj, Roman Garncarczyk, Michalina Olszańska
epizodycznie: Katarzyna Herman, Łukasz Garlicki
Scenariusz: Krzysztof Kopka, Marcin Kurek oraz Waldemar Krzystek, Julia Popkiewicz
Koprodukcja: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Lokacje: Wrocław, Monachium. Retrospekcje: 1938 r.

odc.1
Podczas kopania fundamentów pod hotel, odkryte zostają podziemne magazyny przedwojennej Poczty Głównej w Breslau. Jedna z przechowywanych tu, niedoręczonych przesyłek ma makabryczną zawartość: dwie zmumifikowane główki dziecięce. To sprawa w sam raz dla nowo powstałego Wydziału Spraw Niewyjaśnionych KW Policji we Wrocławiu. Jego pracownicy: szefowa Alicja Grześkowiak, aspirant Dominik Hertz i młodszy inspektor Maciej Stasiński spotykają się w ruinach dawnej Poczty. Alicję i Macieja łączy bolesna tajemnica ze wspólnej przeszłości. Żeby rozwiązać sprawę, będą musieli wznieść się ponad wzajemne urazy oraz wypracować technikę dochodzenia wobec przestępstwa popełnionego przed kilkudziesięciu laty. W paczce z czaszkami jest zakrwawiona chusteczka z inicjałami BH, na wewnętrznej stronie papieru, w który zapakowana była przesyłka, śledczy odnajdują odciski palców. Przedzierając się przez archiwa ustalają, że ofiarami są dzieci Brigide Hoym, córki znanego wrocławskiego lekarza i kardiologa. Zostały one porwane w latach 30 – tych przez asystenta profesora Hoyma, Izaaka Silbermanna, któremu udało się uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Z akt tamtej sprawy bije niedbałość i błędy w dochodzeniu: można odnieść wrażenie, że nikomu nie zależało na złapaniu sprawcy. Gdy okazuje się, że Izaak Silbermann nadal żyje, mieszka w Monachium a ponadto został w 1968 roku oskarżony przez władze polskie o porwanie dwójki dzieci z Domu Dziecka, Alicja i Maciej udają się na rozmowę z nim. Alicja jest przekonana, że ma do czynienia z pedofilem i mordercą.

„Ojciec Mateusz”
czwartek, godz. 20:30, od 1 września
Jesienią 2016 r. Artur Żmijewski wystąpi ponownie w podwójnej roli: najsłynniejszego detektywa w sutannie i reżysera pięciu pierwszych odcinków nowego sezonu. 16. seria opowieści o ojcu Mateuszu to zupełnie nowe sprawy kryminalne i dylematy moralne. Mateusz, dzięki swojej intuicji i zwierzeniom parafian, rozwiąże niejedną zagadkę. Serial świętować będzie emisję 200 odcinka. Z tej okazji na plebanii pojawi się legendarny zespół „Papa D.” z liderem Pawłem Stasiakiem, który zostanie porwany tuż przed koncertem. Naczelnik Morus wpadnie na pomysł wydania policyjnego kalendarza w stylu Jamesa Bonda. Sesja do kalendarza odbędzie się z udziałem znanego fotografa, wyrafinowanego stylisty i pięknych modelek. Żony i partnerki sandomierskich policjantów zawiążą Pakt Wkurzonych Kobiet. Emilka zakocha się w starszym koledze, swoim korepetytorze. Nad sandomierskim niebem przeleci kometa, która sprowadzi na miasto wiele plag. Ekipa Możejki rozpracowywać będzie babski gang złodziejek, szantaże, zaginięcia, morderstwa, porwania, fałszywe tożsamości, napad doskonały. Sandomierska policja zostanie zaangażowana do akcji ABW ze świadkiem koronnym w roli głównej. Nie zabraknie także dochodzenia międzynarodowego z udziałem niemieckiej policji. Aspirant Dziubak nadal będzie wpadał na szachy do Mateusza i przy okazji z apetytem zaglądał w garnki Natalii. Jego zawodowe relacje z aspirant Ewą Kobylicką zyskają nową paletę barw, więcej zrozumienia, a nawet zaufania. Natalia po sukcesie w branży kulinarnej nie będzie mogła opędzić się od fanów. Jej autorskie menu znajdzie amatorów poza Sandomierzem. Szczególnie wrażliwe na smaki okaże się podniebienie Dziubaka. Basia Nocul niestety straci pracę. To nie jest jednak kobieta, która łatwo się poddaje. W Sandomierzu pojawi się kuzynka Pluskwy, Maja, która od razu wpadnie w konflikt z prawem. Przez chwilę życie Mateusza i Pluskwy będzie zagrożone, a Natalia wykaże się niebywałą odwagą. Miejscowa szkoła i kuria będą musiały zmierzyć się z aferą pedofilską.

Poza stałą obsadą w 16. sezonie serialu gościnnie wystąpi plejada znanych aktorów, a wśród nich: Roma Gąsiorowska, Antoni Pawlicki, Katarzyna Warnke, Elżbieta Romanowska, Katarzyna Gniewkowska, Małgorzata Pieczyńska, Leszek Żurek, Magdalena Schejbal, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Łukasz Nowicki, Rafał Olbrychski, Anna Gorajska, Marta Ścisłowicz, Dariusz Wnuk, Ewa Wencel, Grzegorz Wons, Olgierd Łukaszewicz, Edward Linde-Lubaszenko, Dominika Figurska, Halina Bednarz, Piotr Ligienza, Tomasz Schimscheiner, Krystyna Kołodziej-Szyszko, Igor Michalski, Delfina Wilkońska oraz Paweł Stasiak (Papa D).
odc.200 – „ IDOL”- reż. Artur Żmijewski

W Sandomierzu ma zagrać zespół „Papa D”. Natalia jest podekscytowana. Wyciąga z zakamarków szpulową kasetę zespołu i odsłuchuje ją z nieukrywaną przyjemnością z babcią i Emilką. Naczelnik Morus zapowiada na komendzie sesję do kalendarza, aby wzbudzić sympatię mieszkańców. Justyna umawia się z liderem grupy Pawłem Stasiakiem na wywiad. Na komendzie zjawia się fotograf Albert Człuchowski (Robert Rozmus) w towarzystwie stylisty Stefana Bili (Piotr Gąsowski) i modelek. Sugerują policjantom stylizowaną sesję z modelkami w plenerze. Zazdrosne Basia, Daria i Gibalska postanawiają przerwać tę farsę. Paweł Stasiak odwiedza na plebani babcię Lucynę. Okazuje się, że przyjaźniła się z babcią wokalisty. Stasiak wsiada do samochodu. Kierowca ma go zawieźć na wywiad z Justyną. W tym samym czasie w sali koncertowej zjawia się Justyna. Jest zdziwiona, że nie zastała Pawła. Mateusz, babcia i Natalia niepokoją się. Stasiak nie odbiera telefonu. Nie dotarł też na wywiad. Do Sandomierza przyjeżdża zaniepokojony sytuacją menadżer grupy (Łukasz Nowicki). Mateusz zgłasza zaginięcie Stasiaka. Podejrzewa, że chodzi o porwanie.
seria XVI, Polska 2016

Reżyseria: Maciej Dejczer, Wojciech Nowak, Artur Żmijewski
Obsada: Artur Żmijewski, Kinga Preis, Piotr Polk, Michał Piela

„Komisarz Alex”
sobota, godz. 20:25, od 3 września
Nowe przygody Michała Orlicza (Antoni Pawlicki) i Ryszarda Puchały (Ireneusz Czop) oraz ich czworonożnego pomocnika pełne będą, jak zwykle, skomplikowanych zagadek kryminalnych, pościgów za niebezpiecznymi przestępcami i  zaskakujących zwrotów akcji. Michał i jego podwładni zmierzą się z rozwiązaniem przerażającej zbrodni dokonanej w miejskim parku na parze młodych ludzi w momencie, gdy oddawali się miłosnym igraszkom. Wśród przestępstw, ściganiem których zajmie się tej jesieni zespół kierowany przez Orlicza będą też m.in. kradzież i nielegalny handel mumiami egipskimi i innymi antykami, napady i zbrodnie zlecone przez gangsterów oraz wzbudzające grozę praktyki wyznawców czarnej magii. Alex i jego opiekun kilka razy znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ale na szczęście uda się im zawsze wyjść cało z opresji.

W nowych odcinkach serialu nie pojawi się Lucyna (Magdalena Walach), która po awansie musiała rozstać się z przyjaciółmi i przenieść do innego miasta. Zwolnione przez nią miejsce zajmie oddelegowana do pracy w Łodzi z Trójmiasta podkomisarz Ewa Krassowska (Agnieszka Więdłocha), była studentka… Leona Bergera (Janusz Chabior). W 8. serii „Komisarza Aleksa” bardzo ważną rolę w pracy i w życiu Orlicza odegra też nowa komisarz Marta Grabska (Beata Fido) – wysokiej klasy specjalistka, psycholog i oficer w jednym. Widzowie poznają też legendarnego szefa Klaudusi i wszystkich łódzkich policjantów, energicznego komendanta Stanisława Mędrzaka (Zbigniew Lesień), który okaże się największym fanem czworonożnego detektywa.

Ci, którzy śledzą życie prywatne bohaterów serialu, też nie będą zawiedzeni. Michał spotka wreszcie dziewczynę, która zawładnie jego sercem i zdobędzie wielką sympatię Aleksa, a Puchała i Klaudusia przestaną drzeć koty o to, kto w ich związku tak naprawdę nosi spodnie.
seria VIII, Polska 2016
Obsada: Antoni Pawlicki, Ireneusz Czop, Agnieszka Więdłocha, Beata Fido, Katarzyna Cynka, Zbigniew Lesień

odc. 1 – „Policjantów się nie całuje”
Orliczowi wpada w oko atrakcyjna kobieta, która jeździ w parku na wrotkach. Kobieta ma na imię Ewa i podobnie jak Orlicz unika rozmów o swojej pracy. Zostają kochankami. Kiedy Orlicz śpi, kobieta wymyka się z jego domu. Rano na komendzie okazuje się, że Ewa jest policjantką, która zastąpi Lucynę w zespole. Ewa chce przerwać romans. Obawia się, że zależności służbowe skomplikują ich uczuciowe relacje. Orlicz przekonuje, że wszystko uda się poukładać. Na spory nie ma czasu, bo w parku zostaje znaleziona para zakochanych, zastrzelona w nocy. Policjanci podejrzewają, że zabójcą jest mąż kobiety, a motywem zazdrość. Jednak Puchała, który odwiedza knajpkę niedaleko miejsca zbrodni, zauważa rozbieżność w zeznaniach właścicieli knajpki – ojca oraz jego syna Mirka. Okazuje się, że Mirek był kiedyś podejrzany o zabójstwo dziewczyny. Orlicz z Alexem odwiedzają knajpkę pod osłoną nocy. W pokoju Mirka znajdują but, który należał do zamordowanej niegdyś dziewczyny. Choć w tamtej sprawie skazano winnego, ekipa Orlicza podejrzewa, że Mirek jest odpowiedzialny za obie zbrodnie. Wieczorem Ewa i Orlicz zjawiają się w knajpce. Udają zakochanych, co przychodzi im bez trudu, bo wspólna praca zbliża ich jeszcze bardziej. Odjeżdżają z butelką szampana i parkują nieopodal knajpki. Do ich samochodu zbliża się zamaskowany mężczyzna z pistoletem. Orliczowi i Ewie udaje się go obezwładnić. To ojciec Mirka, który przyznaje się do zastrzelenia pary. Nie zna jednak szczegółów zbrodni, dlatego Ewa i Orlicz są przekonani, że przyznał się, by osłonić syna. Kiedy przyjeżdżają, aby go aresztować, Mirek rzuca się do ucieczki. Jest uzbrojony. W opuszczonym magazynie celuje do Alexa, który odnajduje jego kryjówkę. Orlicz zasłania psa swoją piersią. Trafiony, upada na oczach przerażonej Ewy. Po chwili odzyskuje przytomność. Okazuje się, że ochroniła go skutecznie kamizelka kuloodporna.

„Ranczo”
niedziela, godz. 20:25, od 4 września
Dziesiąta, jubileuszowa seria „Rancza” przynosi dużo istotnych zmian w Wilkowyjach. Czerepach, Ola i prezes Kozioł wzniosą się na wyżyny politycznych mistyfikacji i partyjnych przepychanek. Przyświeca im jeden klarowny cel. W opozycji do ich działań, ale nie zachowując biernej postawy, znajduje się biskup, prywatnie brat bliźniak prezesa PPU. Zapowiada się iście kainowa walka dobrego ze złem. Wilkowyje mają nową wójtową. Cała wieś jest ciekawa jak sobie poradzi i czy będzie kontynuować drogę poprzedniczki, czy może wprowadzi swoje rządy? Po raz pierwszy w historii serialu realizowane były sceny zimowe, a emisja planowana jest, co także jest nowością, jesienią.

Dziewiąta seria zakończyła się wyborem nowej wójtowej. Mimo wyrównanych szans obu kandydatów – Krystyny Więcławskiej i Fabiana Dudy, stanowisko objęła Więcławska. Obejmując w spadku po Lucy świetnie funkcjonującą gminę, musi poznać zasady panujące w urzędzie i przede wszystkim określić, jakim typem wójta chce być i na ile wykorzystać w zarządzaniu swój zdecydowany charakter.

Nowa seria pokaże jak z codziennym brakiem Lucy i Dorotki radzi sobie Kusy. Czy wystarczą mu do szczęścia częste, ale jednak wirtualne kontakty z ukochaną żoną i jedzone dzień w dzień pierogi? Tym bardziej, że znajdzie się ktoś, kto „wpadnie” na chwilę do dworku z gościnną wizytą i oceniwszy sytuację, postanowi zagościć w nim na dłużej. Opieka nad biednym, opuszczonym mężczyzną (i artystą) to zawsze dobry pretekst, aby zbliżyć się do niego prywatnie… Co w tej sytuacji zrobi Kusy?

PPU realizuje ambitny plan prezesa. Temu celowi podporządkowane będą działania wszystkich członków partii i ich rodzin. Czerepach, Ola i prezes Kozioł wzniosą się na wyżyny politycznych mistyfikacji i partyjnych przepychanek. Sama świadomość co jest celem prezesa PPU budzi w niektórych przerażenie. Jedni, spanikowani boją się o tylko siebie, inni, kierując się patriotycznymi pobudkami, patrzą szerzej. Konsekwencje działań PPU zataczają coraz szersze kręgi.

Pietrek stanie przed życiową szansą. Musi tylko zmienić swoje przyzwyczajenia. Kompani z ławeczki nie są pewni, czy to jednak nie za duże poświęcenie. Jedynym głosem rozsądku w tej sprawie jest Stach, który nawet przez chwilę nie ma cienia wątpliwości, jaką decyzję powinien podjąć Pietrek.

Solejukowa obroniła licencjat z filozofii i cierpi na syndrom „opuszczonego gniazda”. Ona też staje przed szansą – na spełnienie swojego najskrytszego marzenia. Trudna jest jednak droga na szczyt, kiedy posiada się odbiegający od przyjętych norm wygląd i inteligencję popartą dodatkowo rzetelną wiedzą. Solejukowa to ostatnia osoba, którą zniechęcają przeszkody. Spektakularne efekty jej uporu doprowadzą niektórych do łez. I nie będą to bynajmniej łzy szczęścia…

Swoje powołanie znajdzie Wezółowa, która zajmie się organizowaniem domu dla samotnych i nieletnich matek. Mimo trudnego tematu, znajdzie sprzymierzeńca w samej Michałowej, której stanowisko w tej sprawie wprawi w zdumienie nawet biskupa, przyzwyczajonego do niespodzianek z jej strony.

seria X, od 4 września
Polska 2016
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Obsada: Ilona Ostrowska, Artur Barciś, Cezary Żak, Marta Lipińska, Paweł Królikowski.

odc.1
Lucy wyjechała z Dorotką do Ameryki. Życie Kusego straciło sens. Zapuszczony, zdołowany całe dnie spędza leżąc na kanapie. Kinga znajduje sposób, żeby poprzez częstsze kontakty z ukochaną żoną złagodzić jego osamotnienie. Kusemu ta metoda nie bardzo odpowiada, wie jednak, że z uporem Kingi nie wygra.

Nowym wójtem w Wilkowyjach została Krystyna Więcławska. Po tygodniu pracy w urzędzie dopadają ją panika i rosnące w lawinowym tempie wątpliwości, czy podoła temu wyzwaniu. Nie widząc zbyt wielkiego wsparcia ze strony męża, idzie po błogosławieństwo do księdza, z pokorą znosząc wszystkie niewygodne słowa wypowiadane przez „eminencję” pod swoim adresem. Dzięki konsultacjom z Lodzią i Dudą, znajduje sposób na zarządzanie gminą i swoje (nowe) metody natychmiast wprowadza w życie. Przez korytarz wilkowyjskiego urzędu przetacza się huragan, a imię jego „Krystyna”.

Solejukowa osiągnęła wymarzony licencjat. Jej szczęście jest bezgraniczne. Dzieci, pełnoletnie już, postanawiają uczcić tę chwilę symboliczną lampką szampana, na którą „załapuje” się też Solejuk. Solejukowa podejrzewa, że mężowska radość bierze się tylko stąd, że po pierwsze „umoczył dziób” w alkoholu, a po drugie nie rozumie znaczenia słowa „licencjat”.

Wikary kontynuuje plan codziennej pomocy starszym mieszkańcom wsi, niespodziewanie znajdując w tych działaniach sprzymierzeńca. Proste z pozoru czynności kończą się wypadkiem. Przeciwna temu pomysłowi Michałowa znowu triumfuje.

Czerepach daje senatorowi do podpisania plik dokumentów, w związku z kandydowaniem na urząd prezydenta. Wśród nich jest oświadczenie lustracyjne. Kozioł zastyga z długopisem na kartką – a jeśli na niego i na Czerepacha są jakieś papiery – wszak w przeszłości z różnymi „towarzyszami” wypili morze wódki. Wiadomo to, czy ktoś czegoś nie notował? Na obu pada blady strach. Obaj wiedzą, że jeśli IPN ma na nich teczki, to już po nich.
Kusy przerażony perspektywą rychłego przyjazdu Moniki, postanawia wyjść z domu. Jego spacer po Wilkowyjach przeradza się w dłuższą wyprawę z wydarzeniami, których nie planował.

„Klan”
poniedziałek – piątek, godz. 18:00, od 29 sierpnia
Paweł Lubicz (Tomasz Stockinger) będzie powoli wracał do zdrowia, Chojniccy (Barbara Bursztynowicz i Andrzej Grabarczyk) staną w obliczu bankructwa, a Daniel (Marek Kossakowski) pojedna się z ukochanym matki… Co jeszcze czeka członków rodu Lubiczów po wakacjach, czyli w 20. sezonie telenoweli?

Wszyscy członkowie klanu Lubiczów staną po wakacjach w obliczu nowych wyzwań, ale też będą musieli walczyć z przeszłością. Wspierana przez Rafalskiego (Jacek Borkowski) Beata (Magdalena Wójcik) poruszy niebo i ziemię, by wyrwana ze szponów sekty Małgosia (Suzanna von Nathusius) wreszcie odnalazła spokój. Z kolei Daniel (Marek Kossakowski) sam uzna, że tylko ciężko pracując w restauracji Moniki (Izabela Trojanowska) i próbując znaleźć wspólny język z Feliksem (Jan Piechociński), może odzyskać zaufanie matki i wrócić do normalnego życia po tym, jak dał się omotać przywódcom „Dzieci słońca”. Agata (Maria Niklińska) i Jacek (Tomasz Bednarek) zmuszeni zostaną do rozstania się z marzeniami o adoptowaniu Damianka, który oddany zostanie pod opiekę ciotki. Zrozpaczeni Boreccy dojdą do wniosku, że – aby w przyszłości nie przeżywać podobnych rozczarowań – powinni jednak postarać się o własne dziecko! O wspólnym potomku coraz częściej będą też myśleć Agnieszka (Paulina Holtz) i Janusz (Michał Lesień-Głowacki), którzy zrozumieją, że nie potrafią żyć bez siebie…

Tymczasem czarne chmury zawisną nad związkiem Czesi (Anna Powierza) i Darka (Dariusz Lewandowski). Kurzawska kategorycznie sprzeciwi się wyjazdowi męża do pracy najpierw w Norwegii, a zaraz potem w Estonii, przypuszczając, że Darek rwie się nie tyle do zarabiania pieniędzy, co do swej nowej szefowej.
W obliczu poważnych problemów staną też Elżbieta (Barbara Bursztynowicz) i Jerzy (Andrzej Grabarczyk). Firma Jurka i Antka (Mirosław Jękot) znajdzie się na skraju bankructwa, a Chojnicki będzie chciał pożyczyć od żony pieniądze zarobione na wynajmie willi na Sadybie filmowcom, by spłacić swoje zobowiązania…

Reżyseria: Paweł Karpiński.
Obsada: Małgorzata Ostrowska, Magdalena Wójcik, Dariusz Lewandowski, Barbara Bursztynowicz, Tomasz Stockinger.

odc. 2962
Jadwiga i Paweł decydują się na ślub po skończeniu cyklu chemioterapii przez Pawła, tuż przed jego wyjazdem do Szwajcarii. Antek z Jerzym ciągle borykają się z problemami finansowymi firmy. Tymczasem niewtajemniczona Elżbieta domaga się wyjazdu na urlop. Darka całkowicie pochłania nowa praca. Szykuje się do kolejnej już podróży służbowej.
SERIALE ZAGRANICZNE
PIĄTEK, godz. 20:30
„Gorzki smak cukru”
piątek, godz. 20:30, od 2 września
Surinam, XVIII wiek. Piękna córka holenderskiego plantatora Sarith Fernandes i jej niezbyt atrakcyjna przyrodnia siostra Elza, walczą o względy świeżo przybyłego z metropolii zarządcy, Rutgera le Chausseura. Myśląc, że Sarith jest zakochana w przystojnym Nathanie, Rutger ku ogólnemu zdumieniu wybiera Elzę. Zraniona Sarith postanawia za wszelką cenę zniszczyć małżeństwo siostry i odbić jej męża. Narratorką tego miłosnego dramatu jest niewolnica Sarith imieniem Mini – mini, która próbuje usprawiedliwić okrutne i samolubne postępowanie swojej pani. Jednocześnie sama przechodzi gruntowną przemianę poszukując wolności i miłości. Ekranizacja powieści surinamskiej pisarki Cynthii McLeod.
4 x 45′ serial kostiumowy
Holandia 2013
Reżyseria: Jean van de Velde.
Obsada: Gaite Jansen, Yootha Wong-Loi-Sing, Yannick van de Velde, Benja Bruijning.

odc. 1 – SARITH I NATHAN
Sarith, zakochana bez pamięci w młodym Nathanie, przyjmuje za dobrą monetę jego zapewnienia, że nie poślubi innej kobiety, z którą swata go rodzina. Czeka ją srogi zawód.

„Downton Abbey”
sobota, godz. 15:40, od 3 września
Kontynuacja serialu kostiumowego, którego akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku. Bohaterami tej wielowątkowej opowieści są mieszkańcy posiadłości Downton Abbey – rodzina hrabiego Granthama i liczne grono służących.

sezon VI
odc.1
Carson i pani Hughes przygotowują się do ślubu. Isobel i Violet toczą ze sobą spór na temat przyszłości miejscowego szpitala. Mary jest szantażowana przez hotelową pokojówkę, która widziała ją z Tonym Gillinghamem w pokoju hotelowym. Nareszcie wyjaśnia się sprawa zabójstwa Greena. Anna i Bates zostają uwolnieni od wszystkich zarzutów.

Wielka Brytania/ 2015
Reżyseria: Minkie Spiro.
Obsada: Hugh Bonneville, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Laura Carmichael.

„Zagadka Hotelu Grand”
niedziela, godz. 16:00, planowana emisja od 11 września
Kontynuacja wątków z pierwszego sezonu. Luksusowy Grand Hotel należy do potężnej rodziny Alarcon. Pewnego dnia zjawia się w nim Julio Olmedo, który postanawia na własną rękę zbadać okoliczności zaginięcia jego siostry, Cristiny. Pod fałszywym nazwiskiem zatrudnia się jako kelner i prowadzi prywatne śledztwo. W hotelu poznaje piękną Alicię, córkę właścicielki hotelu. Młodzi zakochują się sie w sobie bez pamięci. Jednak Alicia jest już zaręczona z zarządcą hotelu – małżeństwo to zaaranżowała jej matka, głowa rodziny, Teresa. Alicia postanawia pomóc Julio. Razem odkrywają mroczne sekrety rodziny Alarcon
Hiszpania, Niemcy 2014
Reżyseria: Carlos Sedes.
Obsada: Amaia Salamanca,Yon Gonzalez, Adriana Ozores.

„Rozdarte serca”
wtorek, godz. 20:30
Kontynuacja serii. Gulseren mieszka w ubogiej dzielnicy Stambułu. Dilara w pięknej i ogromnej willi nad Bosforem. Obie są w ciąży i wskutek skomplikowanego zbiegu okoliczności obie rodzą w tej samej klinice, w sąsiednich salach. Na świat przychodzą dwie dziewczynki, których nazwiska różnią się tylko jedną literą. Roztargnione pielęgniarki zamieniają dzieci. Piętnaście lat później, również wskutek zbiegu okoliczności, prawda wychodzi na jaw.

Turcja 2014
Reżyseria: Cevdet Mercan.
Obsada: Alina Boz, Turgul Yesilcay, Erkan Petekkaya, Ebru Ozkan.

odc. 24 – 30 sierpnia
Keriman dowiaduje się, że Gülseren zawdzięcza nową pracę Deryi. Ozan jest sceptyczny wobec zmiany zachowania Hazal. Rahmi nalega, żeby Dilara wezwała go na świadka na rozprawę rozwodową. Gülseren przychodzi pod szkołę Hazal i próbuje ją zapewnić o swoich uczuciach. Dziewczyna jest wzruszona, ale nowe życie jest dla niej ważniejsze od uczuć matki. Rahmi zaprasza Keriman na obiad do restauracji. Dilara wyjawia swojej adwokat sprawę zmontowanego nagrania. Dżihan dowiaduje się o tym, zyskując duży atut przeciwko żonie. Czy jednak z niego skorzysta? Dilara i Dżihan spotykają się w sądzie na pierwszej rozprawie.

„Grzech Fatmagul”
poniedziałek – piątek, godz. 14:00, od 29 sierpnia
Młoda i piękna Fatmagül mieszka z bratem i bratową w Cesme, nadmorskiej miejscowości w zachodniej Turcji. Wkrótce ma się odbyć jej ślub z Mustafą, miejscowym rybakiem, którego kocha od dziecka. Dziewczyna z radością oczekuje dnia, w którym zamieszka z ukochanym mężczyzną we własnym domu, z dala od jędzowatej bratowej. Niestety tragiczne wydarzenie pokrzyżuje te plany i odmieni na zawsze jej życie. Pewnego dnia Fatmagül zostaje brutalnie zgwałcona przez czterech młodych mężczyzn odurzonych alkoholem i narkotykami.

odc. 35
Kerim odnajduje Fatmagül nad rzeką, niedaleko domu. Dziewczyna jest przemarznięta i wycieńczona. Mukaddes zdradza, że Asu jest przyjaciółką Mustafy. Rozgoryczona Fatmagül wyrzuca swą posagową skrzynię – ostatnią rzecz, jaka łączyła ją z Mustafą. Kerim niestrudzenie stara się zdobyć serce Fatmagül, tymczasem ona gniewem próbuje zdusić rodzące się w niej uczucie. Vural spotyka się z Asu, jest pewien, że ktoś ją na niego nasłał. Erdoan chce wykorzystać Mustafę przeciwko Kerimowi. Robi wszystko, aby uzależnić go od siebie. Proponuje Mustafie, że zatrudni u siebie jego rodziców i wszyscy razem będą mogli u niego zamieszkać.

Turcja 2011
Reżyseria: Hilal Saral.
Obsada: Engin Akyurek, Forat Celik, Esra Dermancioglu, Bugra Gulsoy.

„Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kosem”
poniedziałek – piątek, godz. 18:35, od 29 sierpnia
Premierowy odcinek telewizja turecka wyemitowała 12 listopada 2015 roku. Serial opowiada o życiu kobiety, która w historii Imperium Osmańskiego odegrała nie mniejszą rolę, niż znana ze „Wspaniałego Stulecia” sułtanka Hurrem (Roksolana). Mowa o Mahpeyker Kosem Valide Sultan Aliyyetü’ – San Hazretleri – znanej również, jako Mahpeyker Sultan lub Kösem (1589 – 1651) Piękna Greczynka imieniem Anastazja, sprzedana w wieku 15 lat do haremu sułtana Ahmeda I, w krótkim czasie została ulubioną nałożnicą, a potem żoną władcy i wywierała ogromny wpływ na politykę państwa osmańskiego. Dwa razy została regentką. Najpierw swojego syna, a później wnuka. Była bardzo wybitną postacią podczas tzw. Sułtanatu kobiet.

Turcja 2015
Reżyseria: Zeynep Günay Tan.
Obsada: Anastasia Tsilimpiou, Beren Saat, Hülya Avar.

odc. 62
Sułtanka Halime prosi sułtana Ahmeda o zgodę na wydanie Dilruby za wielkiego wezyra. Zaatakowany przez nagły ból żołądka sułtan przerywa rozmowę. Zazdrosny Mehmed każe odesłać z pałacu piękną Angelę, która nosi teraz imię Melek Sima. W ostatniej chwili dziewczyna ucieka do komnaty Osmana.
FILMY FABULARNE
WEEKENDOWY HIT JEDYNKI

dobre powtórki

piątek, godz. 21:30
„80 milionów”
2 września
Film autora „Małej Moskwy” o legendarnej akcji opozycjonistów, polski kandydat do Oscara. Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i… cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.

Polska 2011
Reżyseria: Waldemar Krzystek.
Obsada: Filip Bobek, Marcin Bosak, Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Piotr Głowacki.

„Zielona mila”
23 września
Dramat psychologiczny na podstawie powieści Stephena Kinga. Strażnik więzienny wspomina czasy, gdy pracował w zakładzie karnym dla morderców skazanych na karę śmierci. Film skupia się na historii więźnia osadzonego za gwałt i zabicie dwóch 9 – letnich sióstr. Obraz wzruszył również amerykańską Akademię Filmową, która przyznała mu aż 4 nominacje do Oskara.
USA 1999

Reżyseria: Frank Darabont
Obsada: Tom Hanks, David Morse, Bonnie Hunt

„Wzgórze nadziei”
30 września
Dramat historyczno – obyczajowy, ekranizacja powieści Charlesa Fraziera. Trwa wojna secesyjna. Inman, raniony w bitwie żołnierz wojsk Konfederacji, dezerteruje i wyrusza w drogę do domu, by połączyć się z kobietą, którą kocha – Adą. W drodze czyha na niego wiele niebezpieczeństw: napotkani ludzie mogą oznaczać zarówno zagrożenie, jak i pomoc. Tymczasem Ada usiłuje przetrwać na farmie swego ojca. Pomaga jej w tym twarda i doświadczona przez życie, energiczna Ruby. Myśl o ukochanej osobie i nadzieja na połączenie pomaga obydwojgu wytrzymać rozłąkę i trudy, do których przed wojną nie przywykli. Ale niepokojąca wizja – czarnej sylwetki odbitej w wodzie studni – nie pozwala Adzie do końca zaufać losowi.

USA 2003
Reżyseria: Anthony Minghella
Obsada: Jude Law, Nicole Kidman, Renee Zellweger
HIT NA SOBOTĘ
sobota, godz. 21:30
premiery

„Służby specjalne”
24 września
„Służby specjalne” nawiązują do sukcesu filmu i serialu „Pitbull”. Scenariusz filmu powstał na podstawie dokumentacji, którą Patryk Vega przeprowadził podczas dwóch lat spotkań z oficerami tajnych służb. „Służby specjalne” to historia odsłaniająca kulisy życia i pracy oficerów tajnych służb. Reżyser filmu bezkompromisowo wdziera się w ich psychikę i prywatność, ukazując z niespotykaną w polskim kinie wnikliwością portrety pracowników służb specjalnych. Serial przedstawia kulisy działalności operacyjnej służb specjalnych, zestawiając je z głośnymi wydarzeniami politycznymi i medialnymi. Po likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych zostaje stworzona nowa, tajna jednostka do zadań specjalnych. Trafiają do niej m.in. niepokorna, wyrzucona z ABW podporucznik, kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie oraz były pułkownik SB. Pracując nad aferami z pierwszych stron gazet będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą, dla kogo pracują i sami staną się celem.
Polska 2014

Reżyseria: Patryk Vega.
Obsada: Olga Bołądź, Janusz Chabior, Wojciech Zieliński, Andrzej Grabowski, Agata Kulesza.

„Miasto 44”
1 października
„Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał się okazać ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

Warszawa, lato 1944. Stefan opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym jak jego ojciec zginął w kampanii wrześniowej. Pracuje w fabryce Wedla znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Kiedy nadarza się okazja, wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama, sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli. Dziewczyna kocha się w Stefanie, jednak on patrzy przychylnie na subtelną i wrażliwą Biedronkę. 1 sierpnia 1944 roku, Stefan trafia pod komendę charyzmatycznego Kobry. Wspólnie przejdą krwawy szlak bojowy – od Woli, przez Starówkę i Śródmieście, po Czerniaków.

Polska 2014
Reżyseria: Jan Komasa.
Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski,
Tomasz Schuchardt, Karolina Staniec, Monika Kwiatkowska.

„Fotograf”
8 października
Film opowiada historię seryjnego mordercy działającego we współczesnej Moskwie. Nieuchwytny sprawca zostawia na miejscu zbrodni, wzorem techników policyjnych, kartoniki z numerami. Śledczy trafiają na trop prowadzący do byłego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy, do mrocznych wydarzeń z lat 70. W dochodzeniu bierze udział młoda milicjantka Natasza, jedyna dotychczas osoba, która rozmawiała osobiście z tytułowym „Fotografem” i… przeżyła.
Polska 2014
Reżyseria: Waldemar Krzystek.
Obsada: Tatiana Arntgolts, Aleksandr Baluev, Agata Buzek, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Kot, Adam Woronowicz.

ZAKOCHANA JEDYNKA
niedziela, godz. 22:30
„Masz talent”
4 września
Wieczorem 9 czerwca 2007 roku w Wielkiej Brytanii telewizja emituje pierwszy odcinek nowego reality show „Britain’s Got Talent”. Jednym z uczestników programu jest Paul Potts (James Corden), nieśmiały, nierzucający się w oczy mężczyzna, który śpiewa słynną arię „Nessun Dorma”. Piękne, wzruszające wykonanie zmienia całe jego życie. Zwycięża, staje się nagle bohaterem YouTube’a, a jego fenomenalnym głosem zachwyca się cały świat. Jednak tylko nieliczni wiedzą, jak heroicznego wysiłku dokonał, by znaleźć się w tym miejscu.

Wielka Brytania / USA
Reżyseria: David Frankel.
Obsada: James Corden, Alexandra Roach, Julie Walters.

Jesienią Jedynka planuje także emisję poniższych, premierowych filmów:
„Wesele w Sorrento”
Romantyczna komedia nagrodzonej Oscarem Susanne Bier z Piercem Brosnanem i Trine Dyrholm w rolach głównych. Walcząca z rakiem Ida przyłapuje męża na zdradzie. Mąż odchodzi do innej. W tym samym czasie w Sorrento ma się odbyć wesele córki Idy, Astrid z Patrickiem. Dwie różne rodziny spotykają się ze sobą i staje się to okazją do wielu komicznych sytuacji. Ida i Philip – ojciec pana młodego, bardzo się zaprzyjaźniają. Tymczasem mąż Idy pragnie do niej wrócić.

Dania, Francja, Włochy 2012
Reżyseria: Susanne Bier.
Obsada: Trine Dyrholm, Pierce Brosnan, Paprika Steen

“Mr Nobody”
Pewnego ranka Nemo Nobody (Jared Leto) budzi się w 2092 roku. Ma 118 lat i jest ostatnim śmiertelnym człowiekiem na Ziemi. W nowym świecie, w którym człowiek skolonizował Marsa i wygrał walkę ze wszystkimi chorobami, starzec budzi powszechne zainteresowanie. Znudzeni własną doskonałością ludzie głosują w audiotele, czy należy pozwolić mu umrzeć. Nemo ostentacyjnie twierdzi, że jest rok 2009, on ma dopiero 34 lata i wiedzie zwyczajne życie z żoną Elise (Sarah Polley) i trojgiem dzieci.

Kanada/Niemcy 2009
Reżyseria: Jaco Van Dormael.
Obsada: Jared Leto, Diane Kruger.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.