„Robot Chicken” sezon 9 w listopadzie w AXN Black.

W listopadzie na kanale AXN Black obejrzymy nowy 9 sezon serialu animowanego „Robot Chicken” oraz filmy kung fu na kanałach AXN.

„Robot Chicken” sezon 9

Komediowa animacja wykonana techniką poklatkową, której twórcy drwią z ikon popkultury – zabawek, filmów, programów telewizyjnych, a także z bardziej niszowych produkcji, pokazując własne wersje wydarzeń z udziałem popularnych bohaterów. Jednym z bardziej znanych motywów jest pokazanie postaci fantastycznych w realistycznym otoczeniu.

Premiera poniedziałek 5  listopada godz. 00:05, emisja pon-pt około godz. 00:00 w AXN Black

 

 

Droga Przechwytującej Pięści,  czyli wszystko zaczyna się od Wejścia Smoka

W lipcu minęło 45 lat od premiery najsłynniejszego filmu kung fu, który na zawsze zmienił obraz popkultury. Wejście smoka rozpoczęło trwającą do dziś modę na kino sztuk walki i otworzyło drzwi do kariery takim aktorom jak Jackie Chan, Shih Kien, Bolo Yeung czy Cynthia Rothrock. W listopadzie kanały AXN i AXN Black przypomną klasykę filmów kung fu i karate z aktorami, którzy sławę zdobyli w hicie wszech czasów z Brucem Lee w roli głównej.

Żaden aktor chińskiego pochodzenia nie zdobył takiego uznania, sławy i uwielbienia, jak urodzony w San Francisco Bruce Lee – mierzący 160 centymetrów wzrostu twórca nowej sztuki walki Jeet Kune Do (Droga Przechwytującej Pięści). Widowiskowa technika łączy pochodzącą z Hongkongu szkołę Wing Chun mistrza Yip Mana, klasyczny boks i szermierkę. To właśnie mieszanka drogi przechwytującej pięści i kung fu pozwoliła Bruce’owi Lee zostać największym gwiazdorem kina sztuk walki i rozpocząć nowy rozdział w historii kinematografii.
Paradoksalnie legendę Bruce’a pomogła zbudować także jego tragiczna śmierć na trzy tygodnie przed premierą Wejścia Smoka. Miliony fanów na całym świecie zastanawiało się, jak to możliwe, żeby nieziemsko sprawny, wytrenowany, zdrowy 33-latek zmarł tak nagle. Jedna z plotek głosiła, że to przedstawiciele klasztoru Shaolin zabili go techniką Dim Mark (Cios Wibrującej Pięści) za to, że w swoich szkołach w Stanach nauczał nie tylko Chińczyków, ale także Amerykanów. Prawda jest jednak mniej barwna: pracując na planie Wejście smoka, Bruce doznał obrzęku mózgu. Po wyjściu ze szpitala, bawiąc się w apartamencie tajwańskiej aktorki Betty Ting Pei, zasnął i już się nie obudził. Okazało się, że zgon nastąpił wskutek zmieszania leków przeciwbólowych, środków odurzających i alkoholu.
Tysiące aktorów i adeptów różnych szkół sztuk walki próbowało pójść śladami Bruce’a Lee i zapisać się na kartach historii kina. Współczesnym przykładem wpływu Bruce’a na kariery mistrzów sztuk walki jest Jackie Chan, który zagrał epizod w Wejściu Smoka. Na planie zdjęciowym przez przypadek naprawdę został uderzony w twarz przez Lee. Chan wystąpił w ponad 200 filmach. Za całokształt twórczości, po 56 latach na planie filmowym, otrzymał Oskara. Przełomem w jego karierze był film Młody tygrys z 1973 roku, w którym po raz pierwszy dostał rolę aktorską, a nie kaskaderską.
Wejście Smoka pozwoliło przebić się do świadomości zachodnich odbiorców wielu aktorom z Hongkongu, a filmy kung fu z tej byłej kolonii brytyjskiej weszły do kanonu gatunku. Shih Kien, którego zobaczymy w AXN Black w filmie Pojedynek Tygrysa z 1974 roku, zagrał głównego przeciwnika Bruce’a Lee. W Wejściu Smoka wystąpili również Bolo Yeung i Cynthia Rothrock. Pochodzący z Hong Kongu, Yeung wygrywał w młodości zawody kulturystyczne, a w swojej karierze zagrał nie tylko u boku Bruce’a Lee, ale także Jean-Claude’a Van Damme’a. Cynthia Rothrock w latach 1981-1985 była mistrzynią świata karate w kategorii z bronią i do tej pory zagrała w ponad 40 filmach. Dla twórców gry Mortal Kombat była inspiracją do stworzenia postaci Sonii Blade.
Moda na filmy sztuk walki sprawiła również, że każdy nastolatek chciał zostać Brucem Lee. W latach 80. wykorzystali to twórcy trylogii Karate Kid, która weszła do kanonu młodzieżowych filmów i jest wymieniana jednym tchem obok takich hitów jak Goonies, E.T. czy Niekończąca się opowieść. O fenomenie kina sztuk walki, który trwa do dziś, świadczy również kontynuacja cyklu Karate kid. W latach 90. powstał sequel Karate kid: mistrz i uczennica z Hilary Swank w roli głównej. W 2010 roku nakręcono z kolei remake pierwszej części filmu, który odniósł wielki sukces kasowy, a z odtwórcy głównej roli, Jadena Smitha, stworzył gwiazdę i najlepiej zarabiającego aktora młodego pokolenia.

 

Film Młody Tygrys w środę 7 listopada o godz. 22:05 w AXN Black
Film Pojedynek Tygrysa w środę 14 listopada o godz. 22:05 w AXN Black
Film Karate kid 2 w piątek 2 listopada o godz. 20:10 w AXN
Film Karate kid 3 w sobotę 3 listopada o godz. 17:30 w AXN
Film Karate kid: mistrz i uczennica w sobotę 10 listopada o godz. 16:35 w AXN
Remake pierwszej części serii Karate kid z 2010 roku w sobotę 17 listopada o godz. 16:25 w AXN

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.