Premiery Cinemax i Cinemax 2 w listopadzie 2017

W listopadzie na kanałach Cinemax m.in.: francuski thriller „Elle”, dramat „Manchester by the Sea”, finlandzki dramat „Przeklęta zima”, western „Ben Hall: Legenda” oraz nowy brazylijski serial „Hipnotyzer”.

 

NIEDZIELNA PREMIERA

 

ELLE (ELLE) thriller, Francja 2016
premiera: 05.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 07.11.2017 godz. 20:00
10.11.2017 godz. 21:25
29.11.2017 godz. 00:05

ELLE (ELLE) thriller, Francja 2016, 126 min., (18), reż. Paul Verhoeven, wyk. Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny, Charles Berling, Virginie Efira

Intrygujący film twórcy Nagiego instynktu. Rewelacyjna Isabelle Huppert w roli żelaznej bizneswoman, która zostaje zgwałcona w swoim własnym domu.

Michèle (Isabelle Huppert) jest silną, twardą i niezależną kobietą, która prowadzi firmę produkującą gry komputerowe. Podobnie zdecydowana i pragmatyczna jest w życiu prywatnym. Pewnego dnia Michèle zostaje zaatakowana we własnym domu przez zamaskowanego włamywacza. Kiedy w końcu odkrywa, kim jest napastnik, wdaje się z nim w perwersyjną grę.

Trzymające w napięciu, wielokrotnie nagradzane dzieło filmowe z wybitną rolą gwiazdy francuskiego kina, Isabelle Huppert (Pianistka, Miłość). Za swoją pełną niuansów, niejednoznaczną kreację aktorka otrzymała Złoty Glob, nominację do Oscara oraz wiele innych prestiżowych wyróżnień. W obsadzie znaleźli się również Laurent Lafitte (Sztuka uciekania), Anne Consigny (Motyl i skafander), Charles Berling (Maria Skłodowska-Curie) oraz Virginie Efira (Victoria). Obraz przykuwa uwagę niesztampowym scenariuszem, który powstał na podstawie prozy francusko-armeńskiego pisarza Philippe’a Dijana. Elle to w opinii krytyków fascynujące, ale też kontrowersyjne kino o perwersji, zbrodni, zemście oraz przywdziewaniu masek w życiu społecznym. Za reżyserię odpowiada twórca Nagiego instynktu Paul Verhoeven (także: RoboCop, Pamięć absolutna). Artysta w przemyślany sposób miesza różne gatunki filmowe i zgrabnie buduje atmosferę opowieści. Całość doprawiona jest solidną porcją czarnego humoru. Produkcja brała udział w konkursie głównym na MFF w Cannes, gdzie ubiegała się o Złotą Palmę. Otrzymała też statuetkę Cezara dla najlepszego filmu.

 

MANCHESTER BY THE SEA (MANCHESTER BY THE SEA) dramat, USA 2016
premiera: 12.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 13.11.2017 godz. 11:40
14.11.2017 godz. 20:00
15.11.2017 godz. 13:10

MANCHESTER BY THE SEA (MANCHESTER BY THE SEA) dramat, USA 2016, 132 min., (12), reż. Kenneth Lonergan, wyk. Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Lucas Hedges, Gretchen Mol

Casey Affleck w roli zagubionego mężczyzny, który zostaje zmuszony do opieki nad nastoletnim bratankiem. Deszcz prestiżowych nagród, w tym dwa Oscary.

Lee Chandler (Casey Affleck) jest zamkniętym w sobie dozorcą, który stroni od ludzi. Po śmierci starszego brata (Kyle Chandler) mężczyzna rzuca wszystko i wraca w rodzinne strony, aby zgodnie z wolą zmarłego zaopiekować się jego synem Patrickiem (Lucas Hedges). Na miejscu spotyka swoją byłą żonę Randi (Michelle Williams) i szybko uświadamia sobie, że będzie musiał zmierzyć się z bolesnymi wydarzeniami z przeszłości, które nadal siedzą w nim bardzo głęboko.

Uhonorowany Oscarem za najlepszy scenariusz, przejmujący dramat w reżyserii Kennetha Lonergana (Możesz na mnie liczyć, Margaret). Główny bohater filmu wydaje się do cna wypalonym i całkowicie pozbawionym woli życia człowiekiem. Nie jest w stanie wybaczyć sobie błędu z przeszłości, który doprowadził do ogromnej tragedii. Wciela się w niego Casey Affleck (Gdzie jesteś, Amando?, Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda), który w powściągliwy, a przy tym niezwykle wiarygodny sposób nakreślił portret pogrążonego w żałobie mężczyzny. Ta mistrzowska kreacja przyniosła aktorowi statuetki Oscara oraz Złotego Globu. Znakomite, nominowane do Nagrody Akademii role stworzyli także Michelle Williams (Blue Valentine, Mój tydzień z Marilyn) oraz Lucas Hedges (Teoria wszystkiego, Grand Budapest Hotel). Obraz jest bardzo poruszający i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

 

PRZEKLĘTA ZIEMIA (LAW OF THE LAND (AKA. ARMOTON MAA)) dramat, Finlandia 2017
premiera: 19.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 21.11.2017 godz. 20:00
24.11.2017 godz. 21:35

PRZEKLĘTA ZIEMIA (LAW OF THE LAND (AKA. ARMOTON MAA)) dramat, Finlandia 2017, 87 min., (18), reż. Jussi Hiltunen, wyk. Ville Virtanen, Antti Holma, Mikko Neuvonen, Malin Buska, Outi Mäenpää

Osadzony w surowych plenerach Laponii, hipnotyzujący thriller o narastającym konflikcie między dwoma braćmi.

Mała, zapomniana przez Boga i ludzi wioska tuż w pobliżu fińsko-szwedzkiej granicy. Emerytowany policjant, Lasse Kuntonen (Ville Virtanen), dowiaduje się, że jego nieślubny syn (Antti Holma) wyszedł z więzienia i teraz terroryzuje całą okolicę. Chłopak odkrył głęboko skrywany rodzinny sekret i szuka sposobu, aby zemścić się na bliskich ojca. Próbuje też dopaść swojego brata (Mikko Neuvonen) – prawowitego syna policjanta. Nienawiść między braćmi staje się coraz bardziej niebezpieczna. Nie tylko dla nich samych, ale także dla innych mieszkańców wioski.

Duszne i pełne silnych emocji kino sensacyjne w reżyserii utalentowanego debiutanta Jussiego Hiltunena (krótki metraż Tydzień wszystkich świętych). Określany przez krytyków jako „współczesny lapoński western” obraz jest mroczną opowieścią o emerytowanym policjancie, który próbuje położyć kres wzajemnej nienawiści swoich dwóch synów. Solidnie zrealizowany i zagrany film pokazuje też, jak rodzinne tajemnice i błędy z przeszłości mogą wpływać na teraźniejszość. W swoich rolach świetnie odnajdują się doświadczony Ville Virtanen (Sauna), Antti Holma (Nie, dziękuję), Mikko Neuvonen (Serce lwa), Malin Buska (Dziewczyna, która została królem), laureatka Złotej Palmy Pernilla August (Dobre chęci) oraz Outi Mäenpää (Czarny lód). Produkcja ma dobre tempo akcji. Zachwyca również mroźnymi plenerami dalekiej północy.

 

BEN HALL: LEGENDA (THE LEGEND OF BEN HALL) western, Australia 2016
premiera: 26.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 28.11.2017 godz. 20:00

BEN HALL: LEGENDA (THE LEGEND OF BEN HALL) western, Australia 2016, 135 min., (18), reż. Matthew Holmes, wyk. Jack Martin, Jamie Coffa, William Lee, Joanne Dobbin, Adam Willson

Porywająca historia Bena Halla, jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców w dziejach Australii.

Renegat Ben Hall (Jack Martin), po dwóch latach spędzonych w ukryciu, wraca do gry za namową swojego starego przyjaciela Johna Gilberta (Jamie Coffa). Do gangu przyłącza się John Dunn (William Lee). Mężczyźni organizują spektakularne kradzieże i rozboje w Nowej Południowej Walii. Szybko robi się o nich głośno. Stają się najbardziej poszukiwanymi przestępcami w historii Australii. Ich dobra passa nie trwa jednak zbyt długo…

Widowiskowe kino przygodowe o ostatnich miesiącach życia Bena Halla, jednego z najbardziej intrygujących i charyzmatycznych przestępców w dziejach Australii. Obraz w reżyserii Matthew Holmesa (Twin Rivers, serial Crooked) odsłania nieznane powszechnie karty z historii dalekich Antypodów. W role dziewiętnastowiecznych renegatów wcielają się z powodzeniem debiutanci Jack Martin (serial Zatoka serc), Jamie Coffa (serial Gallipoli), William Lee (krótki metraż The Trolley Police) oraz Adam Willson (serial Córki McLeoda). Mocną stroną filmu są starannie oddane realia epoki. Aby jak najwierniej opowiedzieć historię Halla, twórcy nakręcili zdjęcia w autentycznych lokalizacjach, a materiał do dialogów zaczerpnęli z XIX-wiecznych gazet i akt sądowych.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

CENTAUR (CENTAUR) dramat, Kirgistan 2017
emisja: 01.11.2017 godz. 08:05
powtórzenie: 01.11.2017 godz. 16:25
23.11.2017 godz. 14:50
24.11.2017 godz. 06:00

CENTAUR (CENTAUR) dramat, Kirgistan 2017, 86 min., (12), reż. Aktan Arym Kubat, wyk. Aktan Arym Kubat, Bolot Tentimyshov, Zarema Asanalieva, Ilim Kalmuratov, Nuraly Tursunkojoev

Mieszkający w małej kirgiskiej wiosce ojciec rodziny skrywa sekret, który w końcu wychodzi na światło dzienne.

Centaur (Aktan Arym Kubat) jest skromnym ojcem rodziny, który wiedzie spokojne życie w małej kirgiskiej wiosce. Jego żona Maripa (Zarema Asanalieva) i pięcioletni synek są niemowami. Mężczyzna szanowany jest przez wszystkich członków społeczności. Skrywa on jednak pewną tajemnicę – nocami zajmuje się kradzieżą koni wyścigowych. Kiedy jego sekret wychodzi na jaw, sprawy przybierają dramatyczny obrót.

Przejmujące kino, głęboko osadzone w kirgiskiej kulturze i mitologii. Reżyser Aktan Arym Kubat (Adoptowany syn, Złodziej światła) tworzy pełen emocji, kameralny dramat o człowieku, który zmaga się z losem. Artysta popisowo wciela się także w postać głównego bohatera. Obok niego w filmie pojawiają się Bolot Tentimyshov (Sunduk predkov), Zarema Asanalieva, Ilim Kalmuratov (Królowa gór) oraz Nuraly Tursunkojoev. Chwytająca za serce opowieść urzeka melancholijnym nastrojem i przepięknymi zdjęciami niezwykłych kirgiskich krajobrazów. Produkcja była pokazywana na MFF w Berlinie, gdzie została wyróżniona Nagrodą Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE).

 

ZADYMIARZE (RAG UNION (AKA. TRYAPICHNYY SOYUZ)) komedia, Rosja 2015
premiera: 01.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 02.11.2017 godz. 11:35
19.11.2017 godz. 23:15
20.11.2017 godz. 13:15

ZADYMIARZE (RAG UNION (AKA. TRYAPICHNYY SOYUZ)) komedia, Rosja 2015, 95 min., (15), reż. Mikhail Mestetskiy, wyk. Aleksandr Pal, Ivan Yankovskiy, Vasiliy Butkevich, Pavel Chinaryov, Anastasiya Pronina

Młody chłopak przechodzi fascynację trójką zbuntowanych nastolatków, którzy wierzą, że mogą zmienić świat.

Wania (Wasilij Butkiewicz) jest wycofanym nastolatkiem, który nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Pewnego dnia poznaje przez przypadek trójkę żywiołowych, pełnych szalonych pomysłów chłopaków, którzy twierdzą, że są przedstawicielami tzw. „Szmacianego sojuszu”. Zafascynowany nowymi kolegami Wania zaprasza ich do domku swojej babci. Na miejscu sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli.

Porywający komediodramat o młodzieńczych marzeniach, dorastaniu oraz potrzebie przyjaźni i przynależności do grupy. Ten kipiący energią obraz to dzieło debiutującego w pełnym metrażu rosyjskiego reżysera i scenarzysty Michaiła Miesteckiego (krótki metraż Drobne szczegóły pewnego epizodu). Ciekawe role tworzą w filmie Aleksandr Pal (Chłopak z naszego cmentarza), Iwan Jankowskij (Dama pik), Wasilij Butkiewicz (Dobry chłopiec), Paweł Czinariew (Marshrut postroen) oraz Anastazja Pronina (O czym rozmawiają mężczyźni). Zespół aktorski otrzymał prestiżową nagrodę na festiwalu „Kinotawr” w Soczi. Obraz charakteryzuje się świeżym scenariuszem oraz oryginalnym sposobem realizacji. Brał udział w konkursie głównym festiwalu filmowego „Sputnik nad Polską”.

 

KONIEC ROMANSU (THE END OF THE AFFAIR) dramat, Wielka Brytania 1999
emisja: 02.11.2017 godz. 01:00
powtórzenie: 25.11.2017 godz. 07:35
25.11.2017 godz. 18:15

KONIEC ROMANSU (THE END OF THE AFFAIR) dramat, Wielka Brytania 1999, 98 min., (12), reż. Neil Jordan, wyk. Ralph Fiennes, Julianne Moore, Stephen Rea, Jason Isaacs, James Bolam

Nastrojowy melodramat z Julianne Moore w roli charyzmatycznej kobiety, która nie może wyrwać się z miłosnego trójkąta. Adaptacja tak samo zatytułowanej powieści Grahama Greene’a.

Rok 1939, Londyn. Sarah Miles (Julianne Moore) jest pełną pasji kobietą, która zaczyna nudzić się w swoim małżeństwie. Choć jej mąż Henry (Stephen Rea) jest porządnym, majętnym człowiekiem, jej to nie wystarcza. Pewnego wieczoru kobieta poznaje na przyjęciu błyskotliwego pisarza Maurice’a Bendriksa (Ralph Fiennes). Między nimi rodzi się romans. Po kilku latach Sarah postanawia opuścić kochanka. Zrozpaczony mężczyzna decyduje się wynająć prywatnego detektywa, który zaczyna ją śledzić.

Urzekająca nastrojem, wysmakowana ekranizacja powieści Grahama Greene’a o skomplikowanych losach miłosnego trójkąta. Osadzona w wojennym Londynie opowieść pełna jest intensywnych emocji. Mówi o namiętności, zdradzie, cierpieniu i obsesji. W produkcji laureata Nagrody Akademii Neila Jordana (Gra pozorów, Wywiad z wampirem) występuje plejada wyśmienitych aktorów. W głównych rolach sugestywne kreacje stworzyli Ralph Fiennes (Lista Schindlera, Angielski pacjent), Julianne Moore (Godziny, Motyl Still Alice) oraz Stephen Rea (Gra pozorów, Śniadanie na Plutonie). Film otrzymał dwie nominacje do Oscara – dla Julianne Moore i za zdjęcia Rogera Pratta (Czekolada). Był też nominowany w czterech kategoriach do Złotych Globów.

 

CHŁODNY FRONT (THE COLD FRONT (AKA. KHOLODNYY FRONT)) dramat, Rosja 2016
emisja: 03.11.2017 godz. 18:25
powtórzenie: 04.11.2017 godz. 09:45
12.11.2017 godz. 00:30
13.11.2017 godz. 14:00

CHŁODNY FRONT (THE COLD FRONT (AKA. KHOLODNYY FRONT)) dramat, Rosja 2016, 89 min., (12), reż. Roman Volobuev, wyk. Svetlana Ustinova, Dasha Naishuller, Aleksandr Molochnikov, Tatyana Abramenko, Polina Askeri

Spędzająca zimę na północy Francji para poznaje tajemniczą Rosjankę.

Pewna siebie Sasza (Daria Charusha) jest córką bogatych rodziców. Jej chłopak Ilya (Aleksandr Mołocznikow) to młody i ambitny scenarzysta. Znudzona sobą para spędza zimowe wakacje w domku na plaży w północnej Francji. Kilka dni przed Sylwestrem chłopak przez przypadek spotyka młodą Rosjankę o imieniu Masza (Swietłana Ustinowa). Zagubiona dziewczyna twierdzi, że wysiadła z pociągu na niewłaściwej stacji i teraz nie ma gdzie przenocować.

Chłodny front to pełen niedopowiedzeń thriller, który opowiada historię młodej pary, spędzającej zimę na wybrzeżu północnej Francji. Dobrze skonstruowana intryga, mroczny klimat, piękne zdjęcia oraz ciekawie skrojone postacie to tylko niektóre atuty debiutanckiego filmu w reżyserii wyróżnionego na Sochi Open Russian Film Festival Romana Wołobujewa (Blokbaster), znanego rosyjskiego krytyka filmowego i dziennikarza. W role bohaterów miłosnego trójkąta wcielają się Swietłana Ustinowa (Beema 2), Daria Charusha (Hardcore Henry) oraz Aleksandr Mołocznikow (Ten ostatni rok). Produkcja zebrała pozytywne recenzje w kraju i za granicą.

 

 

SPRZEDAWCY (CLERKS (1994)) komedia, USA 1994
emisja: 03.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 04.11.2017 godz. 11:20
06.11.2017 godz. 22:10
07.11.2017 godz. 14:55
29.11.2017 godz. 07:30
29.11.2017 godz. 16:50

SPRZEDAWCY (CLERKS (1994)) komedia, USA 1994, 88 min., (15), reż. Kevin Smith, wyk. Brian O’Halloran, Jeff Anderson, Marilyn Ghigliotti, Lisa Spoonauer, Jason Mewes

Nietuzinkowa komedia o jednym szalonym dniu z życia dwójki sprzedawców. Nagrodzony w Cannes, kultowy debiut Kevina Smitha.

Dante (Brian O’Halloran) pracuje w lokalnym supermarkecie w New Jersey i szczerze nienawidzi swojej pracy. Jednak gdy szef niespodziewanie prosi go o zastępstwo, chłopak się zgadza. Dzięki temu może spotkać się ze swoim kumplem Randalem (Jeff Anderson), który pracuje w pobliskiej wypożyczalni wideo. Panowie spędzą ze sobą tego dnia dużo czasu – to bawiąc się, to rozmawiając, to obsługując klientów. Nie wiedzą, że w ciągu kilku najbliższych godzin ich życie bardzo się zmieni.

Nagrodzony na festiwalach w Cannes i Sundance, debiutancki obraz Kevina Smitha (W pogoni za Amy, Jay i Cichy Bob kontratakują), jednego z najoryginalniejszych współczesnych twórców amerykańskiego kina. Siłą filmu, uznawanego za manifest pokolenia X, są przede wszystkim kapitalne dialogi i błyskotliwy scenariusz autorstwa Smitha. Obraz odniósł niespodziewany sukces i szybko stał się obiektem kultu. W opowiadającej o jednym dniu z życia zwyczajnych sprzedawców, niskobudżetowej komedii wystąpili zaprzyjaźnieni z reżyserem debiutujący aktorzy: Brian O’Halloran (Dogma, Sprzedawcy 2), Jeff Anderson (Sprzedawcy 2, Zack i Miri kręcą porno), Marilyn Ghigliotti (Dead and Gone, Sprzedawcy 3) oraz Jason Mewes (Szczury z supermarketu, Jay i Cichy Bob kontratakują).

 

DRUGA STRONA (THE OTHER HALF (2016)) dramat, Kanada 2016
emisja: 03.11.2017 godz. 02:10
powtórzenie: 16.11.2017 godz. 07:30
16.11.2017 godz. 16:45

DRUGA STRONA (THE OTHER HALF (2016)) dramat, Kanada 2016, 100 min., (12), reż. Joey Klein, wyk. Tom Cullen, Tatiana Maslany, Suzanne Clément, Henry Czerny, Mark Rendall

Niemogący uporać się ze stratą ukochanego brata Nickie poznaje kobietę, która zmienia jego podejście do rzeczywistości.

Nickie Bellow (Tom Cullen) nie może pozbierać się po tajemniczym zniknięciu młodszego brata. Mężczyzna pogrąża się w autodestrukcji. Nie stroni od alkoholu i innych używek. Pięć lat później wydaje się, że sięgnął dna. Pewnego dnia jednak poznaje aspirującą artystkę, Emily (Tatiana Maslany). Między nimi szybko rodzi się bardzo szczere i intymne uczucie. Po jakimś czasie wychodzi jednak na jaw, że kobieta cierpi na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Czy uda im się stworzyć trwały związek?

Przejmująca opowieść o trudnej miłości. Debiutujący w długim metrażu reżyser Joey Klein (aktor m.in. w American Gangster, I że cię nie opuszczę) bierze na warsztat temat zdrowia psychicznego i jego wpływu na relacje w związku. W swoim pierwszym filmie w brawurowy sposób pokazuje skomplikowane, często skrajne emocje, które targają dwójką zagubionych i niestabilnych ludzi. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się laureat nagrody BIFA Tom Cullen (serial Downton Abbey, Zupełnie inny weekend) oraz wyróżniona nominacją do Złotego Globu Tatiana Maslany (serial Orphan Black, Złota dama). Co ciekawe, oboje są parą także w życiu prywatnym. Obok nich występują: gwiazda filmów Xaviera Dolana Suzanne Clément (Na zawsze Laurence), Henry Czerny (Mission: Impossible) oraz Mark Rendall (Zawsze tylko ty). Zdjęcia do tej niezależnej produkcji powstały w Toronto.

 

 

MARRAKESZ (MARRAKECH EXPRESS) przygodowy, Włochy 1989
emisja: 04.11.2017 godz. 06:00
powtórzenie: 04.11.2017 godz. 16:10
20.11.2017 godz. 04:10
20.11.2017 godz. 09:40

MARRAKESZ (MARRAKECH EXPRESS) przygodowy, Włochy 1989, 105 min., (15), reż. Gabriele Salvatores, wyk. Diego Abatantuono, Fabrizio Bentivoglio, Cristina Marsillach, Giuseppe Cederna, Gigio Alberti

Zakochana dziewczyna zrobi wszystko, żeby wyciągnąć z marokańskiego więzienia swojego chłopaka, któremu grozi dwudziestoletnia odsiadka za posiadanie haszyszu.

Pochodząca z Hiszpanii Teresa (Cristina Marsillach) jest zdesperowana. Jej chłopak Rudy (Massimo Venturiello) przebywa w marokańskim areszcie w Marrakeszu i pilnie potrzebuje pomocy. Dziewczyna postanawia pojechać do Mediolanu, aby spotkać się z jego przyjaciółmi. Ponchia (Diego Abatantuono), Marco (Fabrizio Bentivoglio), Paolino (Giuseppe Cederna) oraz Cedro (Gigio Alberti), mimo że nie mają kontaktu z Rudym już od dłuższego czasu, postanawiają razem z Teresą jechać do Maroka, żeby wyciągnąć go z kłopotów.

Doskonałe kino przygodowe, pełne zwrotów akcji i wyśmienitego humoru, w reżyserii laureata Europejskiej Nagrody Filmowej Gabrielego Salvatoresa (Nie boję się, Niewidzialny chłopiec). Odtwórcami głównych ról są Diego Abatantuono (Śródziemnomorska sielanka), Fabrizio Bentivoglio (Kapitał ludzki), Cristina Marsillach (Za każdym razem, kiedy mówimy do widzenia), Giuseppe Cederna (Nine – Dziewięć) oraz Gigio Alberti (Czas religii). Obraz zaskakuje na każdym kroku. Pełen jest komicznych scen i błyskotliwych dialogów. Zdjęcia do niego powstawały we Włoszech, Hiszpanii, Maroku oraz na francuskiej riwierze.

 

MOKKA (MOKA) dramat, Francja 2016
emisja: 04.11.2017 godz. 12:50
powtórzenie: 24.11.2017 godz. 07:30
24.11.2017 godz. 16:25

MOKKA (MOKA) dramat, Francja 2016, 87 min., (12), reż. Frédéric Mermoud, wyk. Emmanuelle Devos, Nathalie Baye, David Clavel, Diane Rouxel, Samuel Labarthe

Zrozpaczona matka pragnie zemścić się na osobie odpowiedzialnej za spowodowanie wypadku, w którym zginął jej syn. Nagroda Specjalna na MFF w Locarno.

Życie pisarki Diane Kramer (Emmanuelle Devos) wywraca się do góry nogami po tym, jak jej syn (Paulin Jaccoud) ginie w wypadku samochodowym, którego sprawcy nie udało się ustalić. Pełna gniewu i chęci zemsty kobieta rusza do francuskiego uzdrowiska Evian z nadzieją, że odnajdzie tam osobę, do której należy Mercedes w kolorze mokka. Na miejscu okazuje się, że wymierzenie kary nie będzie jednak takie łatwe. Diane poznaje właścicielkę samochodu (Nathalie Baye) i szybko zaczyna widzieć w niej człowieka.

Pełne napięcia kino psychologiczne, ukazujące dramat matki, która straciła ukochanego syna. Główna bohaterka – w jej rolę wciela się dwukrotna laureatka nagrody Cezara Emmanuelle Devos (Na moich ustach, Początek) – pragnie pomścić jego śmierć. Szybko jednak okaże się, że rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana, niż jej się na początku wydawało. Wyraziste kreacje w filmie szwajcarskiego reżysera Frédérica Mermouda (Partnerzy) tworzą również dwukrotnie nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej Nathalie Baye (Związek pornograficzny, Młody porucznik), David Clavel (Tiens-toi droite), Diane Rouxel (Fou d’amour, Z podniesionym czołem) oraz Samuel Labarthe (Rozwód po francusku, Zabłąkani). Wyborne aktorstwo, intrygująca fabuła i umiejętnie budowany klimat sprawiają, że film ogląda się w skupieniu i z ciekawością. Produkcja została wyróżniona Nagrodą Specjalną na MFF w Locarno. Jej scenariusz powstał na podstawie powieści Tatiany de Rosnay.

 

 

HANNAH I JEJ SIOSTRY (HANNAH AND HER SISTERS) dramat, USA 1986
emisja: 04.11.2017 godz. 22:50
powtórzenie: 05.11.2017 godz. 12:50
20.11.2017 godz. 18:10
21.11.2017 godz. 09:00

HANNAH I JEJ SIOSTRY (HANNAH AND HER SISTERS) dramat, USA 1986, 103 min., (12), reż. Woody Allen, wyk. Barbara Hershey, Carrie Fisher, Michael Caine, Mia Farrow, Dianne Wiest

Barbara Hershey, Mia Farrow oraz Dianne Wiest w rolach sióstr, które w Święto Dziękczynienia zwierzają się ze swoich problemów życiowych. Deszcz nagród, w tym trzy Oscary.

Hannah (Mia Farrow) jest oddaną żoną, kochającą matką i odnoszącą sukcesy aktorką. Kobieta jest też bardzo lojalną siostrą Lee (Barbara Hershey) i Holly (Dianne Wiest), które ciągle jeszcze nie wiedzą, co zrobić ze swoim życiem. Pewnego dnia panująca w rodzinie harmonia zostaje zniszczona przez siostrzaną rywalizację. Zagubiona i opuszczona przez najbliższych Hannah musi na nowo odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Rozgrywający się w Nowym Jorku, klasyczny film mistrza Woody’ego Allena (Annie Hall, Manhattan), uhonorowany trzema Nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej. W obsadzie tej znakomicie skomponowanej tragikomedii znalazły się takie wielkie gwiazdy, jak m.in.: Barbara Hershey (Portret damy), Carrie Fisher (cykl Gwiezdne wojny), Mia Farrow (Dziecko Rosemary) oraz nagrodzeni za swoje role Oscarami Michael Caine (Spokojny Amerykanin) i Dianne Wiest (Strzały na Broadwayu). W roli byłego męża Hannah występuje sam Woody Allen, który za oryginalny scenariusz do filmu otrzymał Nagrodę Akademii i statuetkę BAFTY. Mówiąca o skomplikowanych relacjach między członkami najbliższej rodziny produkcja czaruje klimatem, błyskotliwymi dialogami, wyrazistymi postaciami oraz pełnym ironii humorem.

 

ŻYCIE I ŚMIERĆ PETERA SELLERSA (THE LIFE AND DEATH OF PETER SELLERS) dramat, USA 2004
emisja: 05.11.2017 godz. 07:45
powtórzenie: 05.11.2017 godz. 17:55
29.11.2017 godz. 22:00
30.11.2017 godz. 13:25

ŻYCIE I ŚMIERĆ PETERA SELLERSA (THE LIFE AND DEATH OF PETER SELLERS) dramat, USA 2004, 122 min., (15), reż. Stephen Hopkins, wyk. Geoffrey Rush, Charlize Theron, Emily Watson, John Lithgow, Miriam Margolyes

Nagrodzona dziewięcioma statuetkami Emmy i dwoma Złotymi Globami, historia życia wybitnego brytyjskiego aktora Petera Sellersa.

Obsypana nagrodami historia życia wybitnego brytyjskiego komika Petera Sellersa, niezapomnianego odtwórcy postaci inspektora Clouseau w komediowej serii Różowa Pantera. Film został wyprodukowany przez stację HBO i oparty jest na biograficznej książce Rogera Levisa. Akcja rozpoczyna się pod koniec lat 50., gdy Sellers stał dopiero u progu wielkiej kariery. Wątki zawodowe przeplatają się z osobistymi, a całość jest próbą stworzenia psychologicznego portretu artysty. Nie jest to łatwe, bo Sellers zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym nosił rozmaite maski, nieustannie mieszając życie z fikcją.

Fascynujący dramat biograficzny w reżyserii Stephena Hopkinsa (Podejrzany, serial 24 godziny). Obraz opowiada o pełnym tajemnic życiu Petera Sellersa, wybitnego brytyjskiego aktora, znanego z takich produkcji jak Lolita, cykl Różowa Pantera czy Wystarczy być. W jego postać wciela się z finezją laureat Oscara Geoffrey Rush (Blask, Jak zostać królem). Za stworzoną przez siebie kreację artysta został nagrodzony Złotym Globem i statuetką Emmy. Obok niego wystąpili, m.in.: nominowani do Nagrody Akademii Emily Watson (Przełamując fale), Stanley Tucci (Nostalgia anioła) i John Lithgow (Świat według Garpa) oraz zdobywczyni Oscara Charlize Theron (Monster). Obraz został uhonorowany nagrodami Emmy (m.in. za reżyserię, scenariusz, zdjęcia i efekty wizualne) oraz Złotymi Globami (najlepszy aktor, najlepsza produkcja telewizyjna). Był również nominowany do Złotej Palmy i Nagród Brytyjskiego Kina Niezależnego.

 

 

WĄTPLIWOŚĆ (DOUBT (2008)) dramat, USA 2008
emisja: 06.11.2017 godz. 07:35
powtórzenie: 06.11.2017 godz. 16:30
19.11.2017 godz. 06:00
19.11.2017 godz. 18:15

WĄTPLIWOŚĆ (DOUBT (2008)) dramat, USA 2008, 100 min., (12), reż. John Patrick Shanley, wyk. Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams, Viola Davis, Alice Drummond

Zarządzająca katolicką szkołą zakonnica podejrzewa jednego z księży o kontakty seksualne z uczniem. Po pięć nominacji do Złotych Globów i Oscarów.

Rok 1964, katolicka szkoła w Bronksie. Placówką zarządza wyjątkowo niesympatyczna i surowa siostra Aloysius (Meryl Streep), która uważa, że tylko dzięki dyscyplinie i żelaznym zasadom można wychować młodych ludzi na dobrych obywateli. Innego zdania jest dobroduszny ksiądz Brendan (Philip Seymour Hoffman), który z wychowankami stara się utrzymywać przyjacielskie stosunki. Pełna podejrzeń Aloysius bacznie przygląda się tolerancyjnemu księdzu i przy pierwszej sprzyjającej okazji oskarża go o rzekome kontakty seksualne z nowo przyjętym uczniem. Mimo braku jakichkolwiek dowodów zakonnica za wszelką cenę próbuje usunąć ojca Brendana ze szkoły.

Niejednoznaczny, pełen napięcia dramat psychologiczny, którego siłą są wybitne role trzykrotnie nagrodzonej Oscarem Meryl Streep (Wybór Zofii, Żelazna dama) i zdobywcy Nagrody Akademii za niezapomnianą kreację w filmie Capote, Philipa Seymoura Hoffmana. Kroku dotrzymują im uznane artystki młodszej generacji – Amy Adams (Mistrz, American Hustle) oraz Viola Davis (Solaris, Służące). Kunszt aktorów doceniła Amerykańska Akademia Filmowa, nominując całą czwórkę do swoich nagród. Piątą nominację otrzymał autor scenariusza John Patrick Shanley (Joe i wulkan), który odpowiada również za reżyserię. Wątpliwość jest adaptacją jego własnej sztuki pod tym samym tytułem, za którą w 2005 roku został uhonorowany Nagrodą Pulitzera. Shanley ma także na swoim koncie nagrodzony Oscarem scenariusz do komedii romantycznej Wpływ księżyca.

 

61* (61*) dramat, USA 2001
emisja: 06.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 07.11.2017 godz. 11:00
15.11.2017 godz. 01:55

61* (61*) dramat, USA 2001, 124 min., (12), reż. Billy Crystal, wyk. Barry Pepper, Thomas Jane, Richard Masur, Bruce Mcgill, Chris Bauer

Życie pod presją sukcesu sprawia, że przyjaźń dwóch bejsbolistów wystawiona zostaje na trudną próbę.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich entuzjastów bejsbolu. Dzieje rywalizacji Mickeya Mantle’a i Rogera Marisa, przyjaciół z drużyny New York Yankees, którzy próbowali pobić rekord 60 home runów w sezonie, ustanowiony przez legendarnego Babe’a Rutha w roku 1927. Latem ’61 cały kraj z zapartym tchem śledził ich zmagania. Sympatia mediów i kibiców przechylała się raz na stronę jednego, raz drugiego zawodnika.

Wyróżniony dwiema nagrodami Emmy, oparty na faktach dramat sportowy o rywalizacji dwóch bejsbolistów. Reżyserem i producentem tego bardzo przychylnie przyjętego przez krytyków obrazu był trzykrotnie nominowany do Złotego Globu komik Billy Crystal, gwiazda telewizyjnego programu Saturday Night Live oraz takich filmów, jak m.in. Kiedy Harry poznał Sally, Przejrzeć Harry’ego czy Depresja gangstera. W role konkurujących ze sobą sportowców wcielili się nominowany za swój występ do Złotego Globu Barry Pepper (Szeregowiec Ryan, 25. godzina) oraz znany z serialu Wyposażony Thomas Jane.

 

 

RYZYKANT (HARD EIGHT) dramat, USA 1996
emisja: 08.11.2017 godz. 07:40
powtórzenie: 08.11.2017 godz. 16:35
25.11.2017 godz. 23:35
26.11.2017 godz. 14:15

RYZYKANT (HARD EIGHT) dramat, USA 1996, 98 min., (12), reż. Paul Thomas Anderson, wyk. Philip Baker Hall, John C. Reilly, Gwyneth Paltrow, Samuel L. Jackson, F. William Parker

Reżyserski debiut twórcy Boogie Nights. Podstarzały hazardzista postanawia pomóc wyjść na prostą młodemu bankrutowi.

Sydney (Philip Baker Hall) jest sześćdziesięcioletnim hazardzistą, który całe dnie spędza w kasynie. Pewnego dnia poznaje pogrążonego w rozpaczy Johna (John C. Reilly). Nieszczęśnik właśnie przegrał wszystkie pieniądze. Sydney wspaniałomyślnie postanawia mu pomóc. Zabiera młodszego przyjaciela do Reno. Na miejscu uczy go, jak za pomocą kilku hazardowych trików dorobić się fortuny. Wszystko idzie zgodnie z planem aż do momentu, kiedy do akcji wkracza niejaki Jimmy (Samuel L. Jackson), który zaczyna ich szantażować.

Precyzyjny scenariusz, wyraziści bohaterowie, dobre tempo akcji oraz przewrotna, pełna niuansów fabuła, rozgrywająca się w środowisku zawodowych hazardzistów. Ten doskonały obraz był reżyserskim debiutem wyróżnionego sześcioma nominacjami do Oscara Paula Thomasa Andersona, twórcy, który zasłynął takimi dziełami, jak m.in. Boogie Nights, Magnolia, Aż poleje się krew czy Mistrz. W głównych rolach zobaczymy plejadę znakomitych aktorów: Philipa Bakera Halla (Informator), nominowanego do Nagrody Akademii Johna C. Reilly’ego (Chicago), zdobywczynię złotej statuetki Gwyneth Paltrow (Zakochany Szekspir) oraz wyróżnionego Srebrnym Niedźwiedziem Samuela L. Jacksona (Jackie Brown). Produkcja spotkała się z uznaniem krytyków i otrzymała pięć nominacji do nagrody Independent Spirit. Była też nominowana do canneńskiej Złotej Kamery.

 

SKRUCHA (THE REPENTER (AKA. IL PENTITO)) dramat, Włochy 1985
emisja: 08.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 16.11.2017 godz. 23:45

SKRUCHA (THE REPENTER (AKA. IL PENTITO)) dramat, Włochy 1985, 120 min., (18), reż. Pasquale Squitieri, wyk. Franco Nero, Tony Musante, Erik Estrada, Max Von Sydow, Rita Rusic

Franco Nero jako nieustraszony sędzia, który musi opanować wymykającą się spod kontroli sytuację w mafijnym Palermo.

Nieustraszony sędzia Falco (Franco Nero) zostaje wysłany na niebezpieczną misję do Palermo. Jego zadaniem jest zajęcie się sprawą mafijnych bossów i zaprowadzenie w mieście porządku. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że stoi przed bardzo trudnym wyzwaniem. Starsi przedstawiciele półświatka prowadzą wojnę na śmierć i życie z młodymi wilczkami, które chcą ich zastąpić. Co z tego wyniknie?

Pełen napięcia dramat kryminalny w reżyserii laureata nagrody David di Donatello Pasquale Squitieriego (Żelazny prefekt, Rewolwer). Rozgrywająca się w terroryzowanym przez mafię Palermo produkcja wyróżnia się wartkim tempem akcji. Jej fabuła jest luźno oparta na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, które odcisnęły piętno na historii miasta. Odtwórcą głównej roli jest charyzmatyczny Franco Nero (Django, Listy do Julii). Obok niego występują Tony Musante (Ptak o kryształowym upierzeniu), Erik Estrada (Wieczny student), dwukrotnie nominowany do Oscara Max von Sydow (Pelle zwycięzca) oraz Rita Rusic (Polvere).

 

 

FRANKESTEIN (MARY SHELLEY’S FRANKENSTEIN) dramat, USA 1994
emisja: 09.11.2017 godz. 21:55
powtórzenie: 26.11.2017 godz. 01:30

FRANKESTEIN (MARY SHELLEY’S FRANKENSTEIN) dramat, USA 1994, 119 min., (18), reż. Kenneth Branagh, wyk. Kenneth Branagh, Robert De Niro, Tom Hulce, Helena Bonham Carter, John Cleese

Kenneth Branagh jako doktor Frankenstein, który desperacko próbuje zniszczyć stworzoną przez siebie, przerażającą istotę.

Jest koniec XVIII wieku. Po śmierci ukochanej matki młody Victor Frankenstein (Kenneth Branagh) decyduje się opuścić ojca i przybraną siostrę Elisabeth (Helena Bonham Carter), aby zacząć studia medyczne w Ingolstadt. Jego wielką obsesją stają się wykłady profesora Walmana (John Cleese), którego zdaniem możliwe jest stworzenie żywej istoty z martwej materii. Po latach prób Frankensteinowi w końcu udaje się stworzyć sztucznego człowieka (Robert De Niro). Efekt końcowy budzi jednak jego przerażenie. Mężczyzna postanawia zniszczyć nowo narodzoną istotę. Udaje jej się jednak uciec z laboratorium.

Najwybitniejsza ekranizacja powieści Mary Shelley o legendarnym doktorze Frankensteinie. Za kamerą stanął czterokrotnie nominowany do Oscara Kenneth Branagh (Henryk V, Hamlet), który wcielił się również w postać głównego bohatera. W pozostałych rolach występują takie znakomitości, jak m.in. Robert De Niro (Wściekły byk, Poradnik pozytywnego myślenia), Helena Bonham Carter (Jak zostać królem, Alicja w Krainie Czarów), Aidan Quinn (Benny i Joon, Wichry namiętności) czy Tom Hulce (Amadeusz, Bez lęku). Produkcja dostarcza wielu doznań wizualnych. Mistrzowskie są w niej scenografia, kostiumy, nominowana do Oscara charakteryzacja oraz efekty specjalne. Nastrój opowieści podkreśla świetnie dobrana muzyka.

 

OKALECZONE (HARMONIUM (AKA. FUCHI NI TATSU)) dramat, Japonia 2016
emisja: 10.11.2017 godz. 18:00
powtórzenie: 11.11.2017 godz. 11:15

OKALECZONE (HARMONIUM (AKA. FUCHI NI TATSU)) dramat, Japonia 2016, 115 min., (12), reż. Kôji Fukada, wyk. Tadanobu Asano, Mariko Tsutsui, Kanji Furutachi, Taiga, Momone Shinokawa

Pełną spokoju i rutyny codzienność japońskiego małżeństwa zakłóca pojawienie się znajomego z przeszłości.

Toshio (Kanji Furutachi) i Akie (Mariko Tsutsui) są szczęśliwym małżeństwem, które wspólnie wychowuje córkę Hotaru (Mamone Shinokawa). Wiodą spokojne i uporządkowane życie. Wszystko jednak zmienia się, kiedy pewnego dnia w należącym do mężczyzny sklepie pojawia się Yasaka (Tadanobu Asano), jego tajemniczy znajomy z przeszłości. Toshio oferuje staremu druhowi pracę i dach nad głową. Szybko okazuje się, że nowy lokator bardzo zaburza dynamikę rodzinnej relacji. Co gorsza, skrywany przez niego sekret wychodzi na światło dzienne.

Niepokojący dramat psychologiczny w reżyserii uznawanego za jednego z najciekawszych współczesnych japońskich filmowców – Kôjiego Fukady (Gościnność, Sayonara). Twórca bierze na warsztat temat kruchości więzów rodzinnych i w przenikliwy sposób ukazuje skomplikowane relacje łączące bohaterów. Dobrze skonstruowana fabuła, złożone postacie oraz umiejętnie budowany suspens to tylko niektóre z atutów tego poruszającego obrazu. W główne role po mistrzowsku wcielają się: wyróżniony na festiwalu w Wenecji Tadanobu Asano (Ostatnie życie we wszechświecie), Mariko Tsutsui (Nieodebrane połączenie), Kanji Furutachi (Gościnność). Produkcja miała swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie otrzymała Nagrodę Jury Przeglądu Un Certain Regard.

 

 

LABIRYNT DAVE’A (DAVE MADE A MAZE) przygodowy, USA 2017
premiera: 10.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 11.11.2017 godz. 09:15
13.11.2017 godz. 21:40
14.11.2017 godz. 10:30
30.11.2017 godz. 18:35

LABIRYNT DAVE’A (DAVE MADE A MAZE) przygodowy, USA 2017, 78 min., (15), reż. Bill Watterson, wyk. Nick Thune, Meera Rohit Kumbhani, Adam Busch, James Urbaniak, Frank Caeti

Absurdalna komedia o uwięzionym w kartonowym labiryncie, zdesperowanym artyście.

Dave (Nick Thune) jest sfrustrowanym artystą po trzydziestce, któremu nie udało się osiągnąć niczego znaczącego w swojej karierze. Pewnego dnia zdesperowany mężczyzna buduje w swoim mieszkaniu kartonowy labirynt, w którym szybko się gubi. Mimo licznych ostrzeżeń jego dziewczyna – Annie (Meera Rohit Kumbhani) – udaje się do środka z misją ratunkową i szybko odkrywa, że wydostanie się z pułapki nie będzie takie łatwe.

Oryginalny projekt filmowy, który zachwyca świeżością i ciekawym sposobem realizacji. Jego scenariusz luźno nawiązuje do greckiego mitu o Minotaurze. Niezależny obraz autorstwa debiutującego w roli reżysera aktora Billa Wattersona utrzymany jest w poetyce absurdu. Twórca zabiera widzów w niezwykłą podróż do świata wyobraźni, w którym wszystko wydaje się możliwe. Ogromnym atutem filmu jest rewelacyjna warstwa wizualna. W rolach głównych bohaterów występują: Nick Thune (Wpadka), Meera Rohit Kumbhani (serial Weird Loners), Adam Busch (Leon zawodowiec), James Urbaniak (film TV Jack, jakiego nie znacie), Frank Caeti (Przypadek Harolda Cricka). Produkcja zdobyła Nagrody Publiczności na festiwalach Slamdance, Boston Underground oraz Fantaspoa. Była również pokazywana na wielu prestiżowych imprezach filmowych.

 

MATKA (MOTHER (1996)) komedia, USA 1996
emisja: 10.11.2017 godz. 01:35
powtórzenie: 11.11.2017 godz. 13:15

MATKA (MOTHER (1996)) komedia, USA 1996, 100 min., (12), reż. Albert Brooks, wyk. Albert Brooks, Debbie Reynolds, Rob Morrow, Isabel Glasser, Lisa Kudrow

Czterdziestoletni rozwodnik przeprowadza się do matki, co dla obojga okazuje się trudnym doświadczeniem.

Po drugim rozwodzie John Henderson (Albert Brooks), autor popularnych powieści science fiction, postanawia przeprowadzić się do matki (Debbie Reynolds). Mężczyzna chce uporać się z przeszłością i zdecydować, co dalej robić ze swoim życiem. Przede wszystkim jednak pragnie przekonać się, czy to relacja z matką przyczyniła się do jego niepowodzeń z kobietami.

Dowcipna komedia o relacjach łączących matkę z synem, problemach damsko-męskich i psychoanalizie. W rolę nieporadnego czterdziestolatka wcielił się reżyser filmu Albert Brooks (aktor w Telepasji i Drive, reż. Zagubieni w Ameryce), a jego apodyktyczną matkę zagrała brawurowo, nominowana za tę kreację do Złotego Globu, Debbie Reynolds (Deszczowa piosenka, Niezatapialna Molly Brown). Produkcja wyróżnia się inteligentnym humorem, świetnie zarysowanymi postaciami oraz bezpretensjonalnym scenariuszem (nagroda Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych). Znakomite są też dialogi i muzyka autorstwa pięciokrotnie nominowanego do Oscara Marka Shaimana (Patch Adams). Na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazły się ponadto popularne piosenki z kultową „Mrs. Robinson” Paula Simona na czele.

 

 

GATTACA – SZOK PRZYSZŁOŚCI (GATTACA) science fiction, USA 1997
emisja: 11.11.2017 godz. 22:40
powtórzenie: 12.11.2017 godz. 13:05
22.11.2017 godz. 21:35
23.11.2017 godz. 11:25

GATTACA – SZOK PRZYSZŁOŚCI (GATTACA) science fiction, USA 1997, 103 min., (12), reż. Andrew Niccol, wyk. Ethan Hawke, Uma Thurman, Alan Arkin, Jude Law, Ernest Borgnine

Intrygująca opowieść o świecie przyszłości, w którym szansę na sukces mają jedynie jednostki genetycznie doskonałe.

Akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, w świecie opanowanym przez obsesję dążenia do genetycznej doskonałości. Ludzie dzielą się na lepszych (valid), poczętych w wyniku genetycznych modyfikacji, i gorszych (invalid), spłodzonych w naturalny sposób. Ci ostatni, traktowani jak osobnicy drugiej kategorii, są z góry skazani na porażkę. Do tej grupy należy również Vincent Freeman (Ethan Hawke), który mimo choroby serca chce zrealizować swoje marzenie o podróży w kosmos. Pomaga mu w tym Jerome (Jude Law), człowiek o idealnym genotypie. Udostępnione przez niego dane pozwalają Vincentowi dostać się na pokład statku kosmicznego Gattaca. To jednak dopiero początek jego niezwykłych przygód, pełnych niebezpieczeństw i przeciwności, którym będzie musiał stawić czoła.

Opowieść o człowieku, który rzuca wyzwanie nieludzkim prawom nowego świata. Ten ciekawy, także w warstwie wizualnej, obraz science fiction był reżyserskim debiutem Andrew Niccola (Pan życia i śmierci, Dobre zabijanie), nominowanego do Oscara scenarzysty głośnego Truman Show. W realizacji filmu wzięli udział znakomici aktorzy, wśród nich m.in. Uma Thurman (Pulp Fiction, Kill Bill), Ethan Hawke (Przed zachodem słońca, Boyhood) i Jude Law (Utalentowany pan Ripley, Bliżej). Autorem zdjęć jest Polak Sławomir Idziak (Helikopter w ogniu), jeden z najwybitniejszych współczesnych operatorów filmowych. Muzykę skomponował Michael Nyman (Fortepian). Film zebrał świetne recenzje i otrzymał liczne wyróżnienia. Był m.in. nominowany do Oscara (scenografia) i Złotego Globu (muzyka), zdobył też Nagrodę Londyńskich Krytyków Filmowych za scenariusz roku.

 

CZASEM W KWIETNIU (SOMETIMES IN APRIL) dramat, USA 2005
emisja: 11.11.2017 godz. 00:30

CZASEM W KWIETNIU (SOMETIMES IN APRIL) dramat, USA 2005, 135 min., (18), reż. Raoul Peck, wyk. Idris Elba, Debra Winger, Oris Erhuero, Pamela Nomvete, Carole Karemera

1994 rok, Ruanda. Na tle bratobójczej wojny między plemionami Hutu i Tutsi rozgrywa się dramat człowieka, którego miłość zostaje wystawiona na najcięższą próbę.

W kwietniu 1994 roku w Ruandzie wybucha konflikt między dwoma wrogimi plemionami: Tutsi i Hutu. Podczas następnych stu dni w krwawych czystkach etnicznych ginie blisko milion ludzi, członkowie rodzin niejednokrotnie walczą po różnych stronach barykady. To prawdziwe piekło na ziemi, gdzie brat zabija brata, a ojciec syna. Film Raoula Pecka wiernie oddaje tamte wydarzenia, oskarżając przy tym świat o brak reakcji na ludobójstwo. Jego przesłanie jest jednoznaczne: nie można zapomnieć o tragedii, która rozegrała się w sercu Afryki. Fabuła skupia się na losach dwóch braci. Augustin (Idris Elba), żołnierz Hutu, przeciwstawia się przełożonym, aby ratować swoją żonę pochodzącą z plemienia Tutsi. Misji tej nie udaje mu się jednak wykonać – zostaje aresztowany. Po dziesięciu latach wraca do kraju, by obserwować pracę trybunału powołanego przez ONZ do zbadania zbrodni wojennych. Wśród oskarżonych jest jego brat Honore (Oris Erhuero)…

Porównywany z głośnym Hotelem Ruanda, przejmujący obraz Raoula Pecka (Nie jestem twoim murzynem), jednej z ciekawszych postaci współczesnego kina. Urodzony na Haiti artysta, odebrał staranne wykształcenie w Zairze, Francji i Niemczech. Był ministrem kultury w rządzie Haiti, realizował nagradzane filmy krótkometrażowe. Szerszą popularność zdobył takimi produkcjami jak nominowany do Złotej Palmy L’Homme sur les quais i Lumumba. Za reżyserię Czasem w kwietniu otrzymał nominację do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. Fabuła filmu skupia się na losach dwóch braci, których rozdzieliła jedna z najstraszliwszych wojen współczesnej Afryki. W ich role wcielają się wiarygodnie zdobywca Złotego Globu Idris Elba (serial Luther, Pacific Rim) oraz Oris Erhuero (Przygody Sindbada żeglarza, Przeklęci). Na drugim planie pojawi się też trzykrotnie nominowana do Oscara Debra Winger (Czułe słówka, Cienista dolina). Telewizyjny obraz jest koprodukcją stacji HBO.

 

 

MIĘDZY LĄDEM A MORZEM (BETWEEN SEA AND LAND) dramat, Kolumbia 2016
emisja: 12.11.2017 godz. 06:00
powtórzenie: 12.11.2017 godz. 16:40
28.11.2017 godz. 18:20
29.11.2017 godz. 09:20

MIĘDZY LĄDEM A MORZEM (BETWEEN SEA AND LAND) dramat, Kolumbia 2016, 94 min., (12), reż. Carlos Del Castillo, wyk. Manolo Cruz, Vicky Hernández, Viviana Serna, Jorge Cao, Mile Vergara

Przykuty do łóżka chłopak stara się cieszyć każdą chwilą życia i spełniać swoje marzenia. Nagrody na festiwalu w Sundance.

Największym pragnieniem dwudziestoośmioletniego Alberto (Manolo Cruz) jest kąpiel w karaibskim morzu. Niestety, mężczyzna cierpi na poważne zaburzenie neurologiczne, które nie pozwala mu wstać z łóżka. Jego matka Rosa (Vicky Hernández) troskliwie opiekuje się synem i robi wszystko, żeby miał w miarę normalne życie. Chłopak o artystycznej duszy spędza całe dnie, malując obrazy. Myśli też dużo o swojej sąsiadce Giselle (Viviana Serna), którą darzy platonicznym uczuciem.

Wyróżniony Nagrodą Publiczności i Specjalną Nagrodą Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sundance, przepięknie zrealizowany kolumbijski dramat o ubogim niepełnosprawnym mężczyźnie, którym opiekuje się matka. Kameralny, pełen intymności obraz w reżyserii debiutanta Carlosa del Castillo to wyjątkowa opowieść o człowieczeństwie, miłości i sile ludzkiego ducha. Twórcom udaje się pokazać szeroką paletę emocji oraz piękno zwykłej egzystencji. W filmie występują Vicky Hernández (Dowód życia) i Manolo Cruz (Talión), którzy stworzyli niezwykłe, dostrzeżone w Sundance kreacje aktorskie. Obok nich występuje również utalentowana Viviana Serna (serial El Señor de los Cielos). Manolo Cruz jest także autorem nietuzinkowego scenariusza do filmu.

 

BOOST (BOOST (2016)) dramat, Kanada 2016
premiera: 13.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 14.11.2017 godz. 13:30

BOOST (BOOST (2016)) dramat, Kanada 2016, 95 min., (15), reż. Darren Curtis, wyk. Nabil Rajo, Jahmil French, Ntare Guma Mbaho Mwine, Fanny Mallette, Patrick Goyette

Osadzona we współczesnym Montrealu, dramatyczna opowieść o dwójce nastoletnich przyjaciół, którzy współpracują z gangiem złodziei samochodów.

Nastoletni Hakeem (Nabil Rajo) jest synem pochodzących ze wschodniej Afryki migrantów. Rodzina żyje nieopodal Parc-Ex w Montrealu. Chłopak pracuje razem ze swoim najlepszym kumplem Anthonym ‚A-Mac’ McDonaldem (Jahmil French) w myjni samochodowej. Aby zdobyć dodatkowe pieniądze, chłopcy współpracują też z lokalnym gangiem. Pewnego dnia A-Mac przekonuje Hakeema do kradzieży auta, co prowadzi do fatalnych w skutkach konsekwencji.

72 dramatyczne godziny z życia dwójki nastolatków, którzy muszą odnaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Film trzyma w napięciu i w wiarygodny sposób ukazuje życie wywodzących się ze środowiska migrantów młodych mieszkańców Montrealu. W ich role przekonująco wcielają się Nabil Rajo (film TV Aaliyah: The Princess of R&B) oraz Jahmil French (serial Degrassi: Nowe pokolenie). W obsadzie znaleźli się również znany z serialu Treme Ntare Guma Mbaho Mwine, Fanny Mallette (7 dni) oraz Patrick Goyette (serial Blue Moon). Reżyserem tego poruszającego obrazu jest Darren Curtis (Who Is KK Downey?). Za zdjęcia odpowiadał utalentowany operator o polskich korzeniach, Paweł Pogorzelski (Tragedy Girls).

 

 

SOUVENIR (SOUVENIR (2016)) komedia romantyczna, Belgia 2016
emisja: 15.11.2017 godz. 07:50
powtórzenie: 15.11.2017 godz. 16:55

SOUVENIR (SOUVENIR (2016)) komedia romantyczna, Belgia 2016, 87 min., (12), reż. Bavo Defurne, wyk. Isabelle Huppert, Kévin Azaïs, Johan Leysen, Benjamin Boutboul, Jan Hammenecker

Urokliwa komedia z Isabelle Huppert w roli starzejącej się kobiety, w której budzą się marzenia o wokalnej karierze.

Liliane (Isabelle Huppert) jest kobietą w średnim wieku, która niegdyś marzyła o wielkiej wokalnej karierze. W roku 1974 miała nawet swoją chwilę sławy, kiedy udało jej się zdobyć drugie miejsce w konkursie Eurowizji. Niestety, trudno było jej utrzymać się na szczycie. Dziś kobieta pracuje fizycznie w fabryce. Jej życie zmienia się, kiedy poznaje dwudziestojednoletniego boksera Jeana (Kévin Azaïs), który zakochuje się w niej bez pamięci. Chłopak namawia Liliane do powrotu na scenę.

Lekka, pełna staroświeckiego wdzięku opowieść o pogoni za marzeniami i drugiej szansie na szczęście. Młody, obiecujący reżyser Bravo Defurne (Morze Północne, Teksas) zgrabnie łączy komedię z musicalem, tworząc bajkową opowieść, w której wszystko wydaje się możliwe. W głównej roli błyszczy dwukrotna zdobywczyni Złotej Palmy, Isabelle Huppert (Pianistka, Elle – nominacja do Oscara). Atutami obrazu są ponadto przepiękne zdjęcia, oryginalny scenariusz, nastrojowa muzyka grupy Pink Martini oraz porywające dialogi. Obok Isabelle Huppert w filmie występują także laureat Cezara Kévin Azaïs (Miłość od pierwszego ugryzienia), Johan Leysen (Pociąg życia), Benjamin Boutboul (Grave) oraz Jan Hammenecker (W kręgu miłości). Produkcja zdobyła Nagrodę Specjalną na Berlinale.

 

ROSEMARI (ROSEMARI (AKA. FRAMING MOM)) dramat, Norwegia 2016
premiera: 15.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 16.11.2017 godz. 10:40
27.11.2017 godz. 07:25
27.11.2017 godz. 16:35

ROSEMARI (ROSEMARI (AKA. FRAMING MOM)) dramat, Norwegia 2016, 94 min., (12), reż. Sara Johnsen, wyk. Tuva Novotny, Ruby Dagnall, Laila Goody, Tommy Kenter, Helga Guren

W dniu swojego ślubu kobieta znajduje w ubikacji nowo narodzoną dziewczynkę. Szesnaście lat później ich drogi znowu się krzyżują.

Podczas swojego przyjęcia weselnego Unn Tove (Tuva Novotny) znajduje w toalecie noworodka, którego później przekazuje odpowiednim służbom. Szesnaście lat później pracująca w telewizji rozwódka z dwójką dzieci spotyka porzuconą przed laty dziewczynkę. Dorastająca Rosemari (Ruby Dagnall) stara się ze wszystkich sił odnaleźć swoją biologiczną matkę. Unn postanawia pomóc nastolatce, robiąc o niej reportaż telewizyjny. Podczas wspólnej podróży przez Norwegię do Danii kobiety zbliżają się do siebie.

Poruszający dramat o zerwanej więzi oraz skrywanych przez lata tajemnicach w reżyserii obiecującej norweskiej twórczyni, laureatki dwóch nagród Amanda – Sary Johnsen (Mroźny pocałunek, Upperdog). Artystce udało się stworzyć intrygujące od strony psychologicznej postacie dwóch kobiet, które łączy nieoczywista i złożona relacja. Film zmusza do refleksji, ale nie brakuje w nim również subtelnego humoru. W główne role wcielają się z wyczuciem ceniona szwedzka aktorka Tuva Novotny (Jedz, módl się, kochaj, Wojna) i wyróżniona za stworzoną przez siebie kreację nagrodą Amanda – debiutantka Ruby Dagnall (serial Skam). Partnerują im Laila Goody (Fala), Tommy Kenter (Marie Krøyer) oraz Emil Johnsen (Zniknięcie).

 

 

 

WIELKI NAPAD NA POCIĄG (THE GREAT TRAIN ROBBERY) kryminalny, Wielka Brytania 1979
emisja: 17.11.2017 godz. 18:05
powtórzenie: 18.11.2017 godz. 09:30
30.11.2017 godz. 08:10
30.11.2017 godz. 16:45

WIELKI NAPAD NA POCIĄG (THE GREAT TRAIN ROBBERY) kryminalny, Wielka Brytania 1979, 107 min., (12), reż. Michael Crichton, wyk. Sean Connery, Donald Sutherland, Lesley-Anne Down, Wayne Sleep, Malcolm Terris

Sean Connery i Donald Sutherland w ekranizacji bestsellerowej książki Michaela Crichtona. Opowieść o legendarnym napadzie, którym w połowie dziewiętnastego wieku żyła cała Anglia.

Wiktoriańska Anglia, 1855 rok. Pierce (Sean Connery) i Agar (Donald Sutherland) planują zuchwały napad na pociąg, którym przewożone jest złoto dla brytyjskiego wojska walczącego na Krymie. Z pomocą Miriam (Lesley-Anne Down), pięknej i niebezpiecznej przyjaciółki Pierce’a, złodzieje próbują zdobyć cztery klucze potrzebne do otwarcia wagonu ze złotem.

Ekranizacji poczytnej, opartej na faktach powieści podjął się jej autor Michael Crichton, ceniony reżyser i scenarzysta, znany z takich dzieł jak Świat Dzikiego Zachodu, Śpiączka czy Trzynasty wojownik. Na podstawie jego scenariuszy powstały m.in. Park Jurajski i Twister, a także wielokrotnie nagradzany serial Ostry dyżur. Gwiazdą filmu, będącego połączeniem trzymającego w napięciu thrillera i kina historycznego, jest laureat Oscara Sean Connery (Dr No, Nietykalni), który zgrabnie żongluje wizerunkiem legendarnego Jamesa Bonda. Świetne kreacje stworzyli również Donald Sutherland (MASH, Włoska robota) oraz znana z serialu Północ-Południe Lesley-Anne Down. Crichtonowi udało się oddać na ekranie atmosferę i realia wiktoriańskiej Anglii – główni bohaterowie z równym wdziękiem odnajdują się w arystokratycznych rezydencjach, jak i tanich gospodach, w których czas spędzają przedstawiciele klas niższych. Mocną stroną produkcji są zdjęcia autorstwa utytułowanego Geoffreya Unswortha (2001: Odyseja kosmiczna, Kabaret).

 

PLAN B: CHRZANIĆ PLAN A (PLAN B (2016)) film akcji, Niemcy 2016
premiera: 17.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 18.11.2017 godz. 13:25
20.11.2017 godz. 21:35
21.11.2017 godz. 12:25

PLAN B: CHRZANIĆ PLAN A (PLAN B (2016)) film akcji, Niemcy 2016, 90 min., (15), reż. Ufuk Genc, Michael Popescu, wyk. Can Aydin, Cha-Lee Yoon, Phong Giang, Eugene Boateng, Laurent Daniels

Szalona komedia pomyłek o czwórce kumpli, którzy wpadają w Berlinie w nie lada tarapaty.

Can (Can Aydin), Cha (Cha Lee-Yoon), Phong (Phong Giang) oraz U-Gin (Eugene Boateng) są przyjaciółmi, których łączy jedno marzenie. Każdy z nich chciałby wystąpić w filmie akcji. Pewnego dnia dostają od losu szansę. Wszyscy czterej mają wziąć udział w castingu. Niestety ich radość nie trwa długo. Na skutek splotu nieprzewidzianych zdarzeń Phong zostaje porwany przez niebezpiecznych gangsterów. Jego kumple zrobią wszystko, żeby wyciągnąć go z opresji.

Elektryzująca mieszanka gatunków, która jest hołdem dla kina akcji z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wyróżnikami filmu są pełna absurdów fabuła, ciekawy klimat oraz widowiskowe sceny walk i pojedynków. Za reżyserię tej dynamicznej i zabawnej komedii odpowiedzialni są dwaj debiutanci: producent Ufuk Genç oraz kompozytor Michael Popescu. W głównych rolach z powodzeniem odnajduje się trójka zawodowych kaskaderów – Can Aydin (Atlas chmur), Cha-Lee Yoon (Skyfall) oraz Phong Giang (Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1.). Obok nich występują również Eugene Boateng (Becks letzter Sommer), Henry Meyer (serial Telefon 110) i Laurent Daniels (serial Miłość puka do drzwi).

 

 

SOPHIE I WSCHODZĄCE SŁOŃCE (SOPHIE AND THE RISING SUN) dramat, USA 2016
emisja: 18.11.2017 godz. 06:00
powtórzenie: 18.11.2017 godz. 16:40
30.11.2017 godz. 11:40

SOPHIE I WSCHODZĄCE SŁOŃCE (SOPHIE AND THE RISING SUN) dramat, USA 2016, 101 min., (15), reż. Maggie Greenwald, wyk. Julianne Nicholson, Takashi Yamaguchi, Margo Martindale, Diane Ladd, Lorraine Toussaint

Podczas II wojny światowej w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku pojawia się tajemniczy przybysz o japońskich korzeniach. Między nim a miejscową dziewczyną wybucha romans.

Jesień 1941 roku. Rybackie miasteczko Salty Creek w Południowej Karolinie, w którym niewiele się dzieje. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach pojawia się w nim ranny mężczyzna o japońskich korzeniach. Grover Ohta (Takashi Yamaguchi) szybko znajduje schronienie w domu pewnej starszej kobiety (Margo Martindale). Jej sąsiadką jest Sophie (Julianne Nicholson). Między nią a przybyszem szybko rodzi się uczucie. Wybuch amerykańsko-japońskiej wojny burzy idyllę, a mieszkańcy Salty Creek coraz mniej przyjaźnie patrzą na Ohtę.

Oparty na powieści Augusty Trobaugh, wzruszający melodramat o zakazanej miłości z nominowaną do nagrody Independent Spirit Julianne Nicholson (Sierpień w hrabstwie Osage, Pakt z diabłem) i Takashim Yamaguchim (Listy z Iwo Jimy) w rolach głównych. Obok nich występują m.in. laureatka trzech nagród Emmy Margo Martindale (serial Zawód: Amerykanin), trzykrotnie nominowana do Oscara Diane Ladd (Dzikość serca) oraz Lorraine Toussaint (Selma). Twórcy – z reżyserką Maggie Greenwald (Ballada o małym Jo, Łowczyni piosenek) na czele – skupiają się na temacie nacjonalizmu i uprzedzeń rasowych. Pokazują też siłę kobiecej solidarności. Przepięknie sfilmowany obraz w kameralny sposób mówi o poszukiwaniu własnej tożsamości i walce o ideały.

 

GRA POZORÓW (PRETENDERS (AKA. TEESKLEJAD)) dramat, Estonia 2016
emisja: 19.11.2017 godz. 12:55

GRA POZORÓW (PRETENDERS (AKA. TEESKLEJAD)) dramat, Estonia 2016, 98 min., (12), reż. Vallo Toomla, wyk. Mirtel Pohla, Priit Võigemast, Mari Abel, Meelis Rämmeld, Andres Lepik

Przeżywająca kryzys para wyjeżdża nad morze, żeby ratować swój związek. Na miejscu sprawy przybierają zaskakujący obrót.

W związku Anny (Mirtel Pohla) i Juhana (Priit Võigemast) nie dzieje się najlepiej. Para chce jednak pracować nad swoją relacją. Postanawiają wyjechać do luksusowego domu nad morzem, którego użyczyli im bogaci znajomi. Na miejscu są świadkami wypadku na skalistym wybrzeżu. Bez zastanowienia udzielają pomocy i schronienia rannej kobiecie oraz jej mężowi (Mari Abel i Meelis Rämmeld). Szybko okazuje się, że obydwie pary mają ze sobą wiele wspólnego. Co z tego wyniknieVõigemast

Intrygujący thriller psychologiczny o niepokojącej grze, którą zaczynają prowadzić ze sobą dwie pary. Zgrabnie zrealizowany obraz wyróżnia się sugestywnym klimatem i stopniowo rosnącym napięciem. Jest uznawany za jeden z ciekawszych filmów estońskiej kinematografii ostatnich lat. Debiutujący reżyser Vallo Toomla w przemyślany sposób buduje fabułę i tworzy pełne niuansów, wycofane postacie. W role czworga bohaterów wcielili się brawurowo Mirtel Pohla (Jesienny bal), Priit Võigemast (Nazwiska w marmurze), Mari Abel (Sędzia) oraz Meelis Rämmeld (Sklep z marzeniami). Produkcja była porównywana do głośnego filmu Michaela Hanekego Funny Games.

 

 

LENALOVE (LENALOVE) thriller, Niemcy 2016
premiera: 20.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 21.11.2017 godz. 10:50

LENALOVE (LENALOVE) thriller, Niemcy 2016, 90 min., (12), reż. Florian Gaag, wyk. Emilia Schüle, Jannik Schümann, Sina Tkotsch, Kyra Sophia Kahre, Anna Bederke

Zagubiona nastolatka niebezpiecznie zbliża się do poznanego przez internet tajemniczego chłopaka.

Lena (Emilia Schüle) jest wrażliwą szesnastolatką o artystycznej duszy, która mieszka z matką (Anna Bederke) na przedmieściach. Dziewczyna czuje się wyobcowana i przytłoczona życiem. Gdy w jej klasie pojawia się nowy uczeń, Tim (Jannik Schümann), zakochuje się w nim. Pewnego dnia widzi, jak chłopak całuje się z jej przyjaciółką Nicole (Kyra Sophia Kahre). Zrozpaczona, zaczyna szukać pocieszenia w internecie. Na portalu społecznościowym poznaje niejakiego Noaha. Niestety, Lena nie ma pojęcia, kim on naprawdę jest.

Wyróżniony Nagrodą Specjalną na MFF w Berlinie reżyser Florian Gaag (Graficiarze) prezentuje hipnotyzującą opowieść o cybermobbingu i niebezpieczeństwach wynikających z nadmiernej otwartości w internecie. Trzymający w napięciu thriller pobudza wyobraźnię i zmusza do myślenia. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się młodzi aktorzy: Emilia Schüle (Dziewczyny górą!), Jannik Schümann (Barbara), Sina Tkotsch (Groupies nie zostają na śniadanie), Kyra Sophia Kahre (Szkolna imprezka) oraz Anna Bederke (Soul Kitchen).

 

KLUB 54 (54) dramat, USA 1998
emisja: 22.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 23.11.2017 godz. 13:15

KLUB 54 (54) dramat, USA 1998, 89 min., (15), reż. Mark Christopher, wyk. Ryan Phillipe, Salma Hayek, Neve Campbell, Mike Myers, Sela Ward

Opowieść o legendarnym nowojorskim klubie „Studio 54”, w którym w latach 70. bywali m.in. Truman Capote, Andy Warhol czy Liza Minnelli.

Młody i przystojny Shane O’Shea (Ryan Phillippe) przyjeżdża z New Jersey do Nowego Jorku. Chłopak marzy o wielkiej karierze. Ma szczęście – zostaje barmanem w słynnym nocnym klubie 54, gdzie bawią się sławni i bogaci, i który może stać się dla niego przepustką do lepszego życia. Shane poznaje gwiazdy bywające w zarządzanym przez Steve’a Rubella (Mike Myers) lokalu. Wpada w wir szalonych imprez, stopniowo pnie się coraz wyżej. Lata siedemdziesiąte mają się jednak ku końcowi – pojawiają się problemy, z których bywalcy klubu nie zdawali sobie do tej pory sprawy.

Debiutancki film Marka Christophera (Pizza) pozwala zanurzyć się w świecie ery disco i poczuć dekadencką atmosferę legendarnego klubu „Studio 54”. W rolę przystojnego Shane’a wcielił się będący wówczas u szczytu kariery Ryan Phillippe (Szkoła uwodzenia, Sztandar chwały). Partnerują mu, m.in.: popularny komik Mike Myers (Austin Powers: Agent specjalnej troski, Bękarty wojny), nominowana do Oscara Salma Hayek (Od zmierzchu do świtu, Frida) oraz Neve Campbell (Krzyk, Troje do tanga). Na ekranie pojawią się też takie osobistości, jak Donald Trump, Cindy Crawford, Heidi Klum, Sheryl Crow czy Art Garfunkel. Klimat lat 70. przywołuje muzyka skomponowana przez dwukrotnie nominowanego do Oscara Marca Beltramiego (3:10 do Yumy, The Hurt Locker. W pułapce wojny).

 

 

KREW NA PIASKU (IT STAINS THE SANDS RED) horror, USA 2016
premiera: 24.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 27.11.2017 godz. 21:45

KREW NA PIASKU (IT STAINS THE SANDS RED) horror, USA 2016, 89 min., (18), reż. Colin Minihan, wyk. Brittany Allen, Juan Riedinger, Merwin Mondesir, Kristopher Higgins, Andrew Supanz

Wzbudzający dreszcze film grozy o kobiecie, która próbuje uciec przed bezlitosnym zombie.

Świat chyli się ku upadkowi. Molly (Brittany Allen) wyjeżdża z chłopakiem (Merwin Mondesir) z pogrążonego w chaosie Las Vegas. Po tym jak jej partner zostaje zaatakowany przez zombie, kobieta stara się ukryć przed śmiercionośnym zagrożeniem. Podczas ucieczki przez pustynię uświadamia sobie, że umarlaki w żaden sposób nie tracą energii, a co za tym idzie – nie potrzebują czasu na odpoczynek. Zdesperowana i coraz słabsza Molly nie traci nadziei i ze wszystkich sił walczy o życie.

Prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli kina grozy, a zwłaszcza podgatunku survival zombie. Specjalizujący się w horrorach reżyser Colin Minihan (Grave Encounters, Extraterrestrial) kreuje pogrążony w rozpaczy i strachu świat u progu apokalipsy. W rolę walczącej do ostatniej kropli krwi o swoje życie bohaterki wciela się z powodzeniem Brittany Allen (Umrzeć przed świtem). Obok niej występują także Juan Riedinger (Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia), Merwin Mondesir (Tropiciele mogił), Kristopher Higgins (Diabelska przełęcz), Andrew Supanz (Cena życia). Plusy filmu to trzymająca w napięciu fabuła, solidne efekty gore oraz sugestywnie oddany klimat wszechobecnego zagrożenia.

 

KRAINA PRZYGÓD (ADVENTURELAND) dramat, USA 2009
emisja: 27.11.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 28.11.2017 godz. 12:05

KRAINA PRZYGÓD (ADVENTURELAND) dramat, USA 2009, 103 min., (15), reż. Greg Mottola, wyk. Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Martin Starr, Bill Hader, Kristen Wiig

Perypetie dorastającego chłopaka, który podczas wakacji zarabia na studia, pracując w parku rozrywki. Poznaje tam nowych przyjaciół i spotyka dziewczynę swoich marzeń.

James Brennan (Jesse Eisenberg) jest świeżo upieczonym absolwentem college’u, który marzy o spędzeniu wakacji w Europie. W ostatniej chwili okazuje się jednak, że rodzice nie będą w stanie sfinansować mu podróży, a co gorsza, nie będzie ich także stać na pokrycie kosztów związanych z jego studiami na Uniwersytecie Columbia. W tej sytuacji chłopak sam musi zadbać o swoją przyszłość i szybko podjąć jakąś pracę. Ze względu na brak doświadczenia jego szanse na znalezienie dobrze płatnego zajęcia maleją do zera i dlatego James zmuszony jest zatrudnić się w lokalnym parku rozrywki, gdzie poznaje uroczą Emily (Kristen Stewart). Od tej chwili koszmarna praca zamienia się w najcudowniejsze wakacje.

Pełna pozytywnej energii, bezpretensjonalna komedia o miłości, przyjaźni i dojrzewaniu, której twórcą jest Greg Mottola – reżyser wielokrotnie nagradzanej Rodzinnej wyprawy i przebojowego Supersamca. Za scenariusz Krainy przygód Mottola został wyróżniony nominacją do prestiżowej nagrody Independent Spirit. W roli głównej występuje nominowany do Oscara Jesse Eisenberg (The Social Network, Zakochani w Rzymie), a jako Emily partneruje mu gwiazda sagi Zmierzch, Kristen Stewart. Stworzone przez nich kreacje zyskały uznanie krytyków, w tym surowego zazwyczaj Rogera Eberta z Chicago Sun-Times.

 

 

SERIALE

 

HIPNOTYZER,  (THE HYPNOTIST) serial obyczajowy, Brazylia 2015
premiera: 18.11.2017 soboty po 2 odc. godz. 20:00 i 21:00 (odc. 1-4/8)

HIPNOTYZER (THE HYPNOTIST) serial obyczajowy, Brazylia 2015, (18), wyk. Leonardo Sbaraglia, Chico Díaz, César Troncoso, Marilu Marini, Juliana Didone

Doskonały serial HBO Latin America o żyjącym w latach czterdziestych hipnotyzerze, który skrywa mroczny sekret.

Charyzmatyczny Arenas (Leonardo Sbaraglia) jest hipnotyzerem mającym umiejętność wprowadzania ludzi w trans, w którym wyjawiają mu swoje największe sekrety. Mężczyzna cierpi na bezsenność, która uniemożliwia mu normalne życie. Mieszka samotnie w hotelu, dręczony przez bolesne wspomnienia z przeszłości. Arenas skrywa też pewną mroczną tajemnicę….

Wyprodukowany przez HBO Latin America, pełen tajemnic i zagadek serial dramatyczny w reżyserii Alexa Gabassiego (serial Psi). Fabuła została osadzona w latach czterdziestych XX wieku. Składająca się z ośmiu odcinków produkcja zachwyca klimatem, tworzącą niezwykły nastrój muzyką, przepięknymi strojami oraz scenografią. Trzyma też w napięciu. W postać głównego bohatera wciela się sugestywnie laureat nagrody Goya Leonardo Sbaraglia (Intacto). W pozostałych rolach występują Chico Díaz (Żółte mango), César Troncoso (Papieska toaleta), Marilu Marini (Głód miłości) oraz Juliana Didone (Negócio da China Celeste). Scenariusz serialu został oparty na powieści graficznej autorstwa Pablo de Santisa z ilustracjami Juana Sáenza Valiente. Zdjęcia powstały w Montevideo w Urugwaju.

 

 

 

 

 

 

 

 

RELLIK, (RELLIK) thriller, Wielka Brytania 2017
premiera: 07.10.2017 soboty godz. 20:00  (odc. 5-6/6)

RELLIK (RELLIK) thriller, Wielka Brytania 2017, (18, wyk. Richard Dormer, Jodi Balfour, Reece Ritchie, Kieran Bew, Peter Coe

Hipnotyzujący serial, który opowiada w oryginalny sposób o poszukiwaniach bezwzględnego seryjnego mordercy.

Gabriel Markham (Richard Dormer) jest niestrudzonym detektywem, który pracuje w wydziale zabójstw. Pełen tajemnic, charyzmatyczny mężczyzna obsesyjnie ściga bezwzględnego seryjnego mordercę. Sprawa odcisnęła na nim ogromne, zarówno psychiczne jak i fizyczne, piętno. W pracy pomaga mu błyskotliwa partnerka Elaine (Jodi Balfour).

Mroczny, zrealizowany w niekonwencjonalny sposób serial sensacyjny autorstwa braci Harry’ego i Jacka Williamsów (serial Zaginiony). Cała historia opowiedziana jest od tyłu i zaczyna się od złapania przez policjantów długo poszukiwanego seryjnego mordercy. Następnie pokazane są wydarzenia, które miały miejsce wcześniej. Wyśmienitą rolę tworzy popularny irlandzki aktor, Richard Dormer (seriale Gra o tron, Fortitude). W obsadzie znaleźli się również Jodi Balfour (serial Bombowe dziewczyny), Reece Ritchie (Książę Persji: Piaski czasu), Kieran Bew (Beowulf) oraz Peter Coe (All the Devil’s Men). Rellik jest wspólną produkcją BBC i Cinemax.

 

 

 

CINEMAX 2

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

KWIATY ZŁA (FLOWERS OF EVIL (AKA. PAHAN KUKAT)) dramat, Finlandia 2016
premiera: 04.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 08.11.2017 godz. 20:30
10.11.2017 godz. 21:45

KWIATY ZŁA (FLOWERS OF EVIL (AKA. PAHAN KUKAT)) dramat, Finlandia 2016, 102 min., (18), reż. Antti Jokinen, wyk. Viljami Nojonen, Juno, Eero Aho, Mikael Gabriel, Diana Tenkorang

Dwaj bracia przyrodni mają dość życia na przedmieściach Helsinek. Każdy z nich manifestuje to w zupełnie inny sposób.

Gorące lato, ubogie przedmieścia Helsinek. Czternastoletni Sipe (Viljami Nojonen) jest dobrym uczniem, któremu z coraz większym trudem przychodzi zaakceptowanie otaczającej go rzeczywistości. Wie jednak, że nauka jest jego jedyną szansą na lepsze jutro. Jego przyrodni brat – dwudziestosześcioletni Juno (Juno) – buzuje od gniewu. Matka Laura (Alma Pöysti) i ojciec Artt (Eero Aho) chcieliby, żeby chłopak wyrwał się z szemranego towarzystwa. Juno podejmuje coraz więcej błędnych decyzji, które prowadzą do tragedii.

Realistyczny dramat z kryminalną intrygą, który opowiada o trudach dojrzewania na przedmieściach. Twórca tego mocnego filmu – znany z obrazów Oczyszczenie oraz Akuszerka Antti Jokinen – porusza przy okazji ważny problem społeczny. Mówi o straconych nadziejach i przegranych szansach tysięcy zamkniętych w gettach migrantów w Europie. Wielu z nich roznosi frustracja i poczucie niesprawiedliwości. Ciekawe role tworzą w filmie Viljami Nojonen (Syvälle salattu), debiutant Jon „Juno”Korhonen, Eero Aho (Przebaczenie) oraz raper Mikael Gabriel (Bodom). Obraz został wyróżniony nagrodą Jussi za scenografię. Otrzymał ponadto specjalne wyróżnienie jury na festiwalu w Nashville oraz statuetkę Golden Goblet na MFF w Szanghaju. Jego dopełnieniem jest znakomita ścieżka dźwiękowa z punk rockową muzyką.

 

ORNITOLOG (THE ORNITHOLOGIST (AKA. O ORNITOLOGO)) przygodowy, Portugalia 2016
premiera: 11.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 15.11.2017 godz. 20:30
17.11.2017 godz. 23:10

ORNITOLOG (THE ORNITHOLOGIST (AKA. O ORNITOLOGO)) przygodowy, Portugalia 2016, 117 min., (18), reż. João Pedro Rodrigues, wyk. Paul Hamy, Xelo Cagiao, João Pedro Rodrigues, Han Wen, Chan Suan

Fascynująca opowieść o badaczu ptaków, który w wyniku intensywnych przeżyć doświadcza niezwykłej przemiany. Nagroda za reżyserię na MFF w Locarno.

Fernando (Paul Hamy), stroniący od ludzi ornitolog, zajmuje się poszukiwaniem zagrożonego wymarciem gatunku czarnych bocianów w pobliżu małej rzeki na północy Portugalii. Pewnego dnia jego kajak się wywraca i mężczyzna wpada do wody. Z pomocą przychodzą mu dwie tajemnicze Chinki, które pielgrzymują do Santiago de Compostela. Później sytuacja bohatera zaczyna mocno się komplikować. Zagubiony Fernando próbuje przetrwać w niesprzyjających warunkach, a trudne doświadczenia zmieniają go nieodwracalnie.

Pełne tajemnic i symboli kino artystyczne w reżyserii João Pedro Rodriguesa (O Fantasma, Gdy ostatni raz widziałem Macao), który uważany jest za jednego z najciekawszych współczesnych portugalskich filmowców. Obraz opowiada o egzystencjalnej podróży i stanowi fascynującą mieszankę różnych gatunków filmowych. Przedstawia niezwykłą przemianę człowieka, który za sprawą trudnych doświadczeń doznaje duchowego objawienia. Bezdyskusyjnym atutem produkcji jest hipnotyzująca warstwa wizualna, która wzbudziła zachwyt krytyków. W głównej roli występuje nominowany do Cezara Paul Hamy (Moja miłość, Cień). Produkcja była pokazywana na wielu imprezach filmowych na całym świecie. Na prestiżowym festiwalu w Locarno otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię, a na MFF w Denver została wyróżniona Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego.

 

 

ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA (LIKE CRAZY (AKA. LA PAZZA GIOIA)) komedia, Włochy 2016
premiera: 18.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 19.11.2017 godz. 09:40
22.11.2017 godz. 20:30
23.11.2017 godz. 13:00
24.11.2017 godz. 22:20
25.11.2017 godz. 11:30

ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA (LIKE CRAZY (AKA. LA PAZZA GIOIA)) komedia, Włochy 2016, 118 min., (12), reż. Paolo Virzì, wyk. Valeria Bruni Tedeschi, Micaela Ramazzotti, Valentina Carnelutti, Tommaso Ragno, Bob Messini

Pełna ciepła opowieść o dwóch kobietach, które uciekają z ośrodka psychiatrycznego. Nagrody włoskich krytyków plus trzy statuetki Davida.

Beatrice (Valeria Bruni Tedeschi) jest gadatliwą mitomanką, która śni o potędze. Wierzy, że do jej najlepszych przyjaciół należą światowi liderzy. Donatella (Micaela Ramazzotti) natomiast to wrażliwa introwertyczka, która średnio radzi sobie z rzeczywistością. Wychudzona i wytatuowana dziewczyna pełna jest tajemnic i lęków. Kobiety przebywają w położonym w Toskanii ośrodku psychiatrycznym o nazwie Villa Biondi, z którego pewnego dnia postanawiają uciec.

Słodko-gorzka komedia o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwie całkowicie różne od siebie kobiety. Trzykrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, znany dzięki obrazowi Kapitał ludzki reżyser Paolo Virzì (także: Ból dorastania, Coś pięknego) tworzy pełną ciepła opowieść, która zachwyca błyskotliwym scenariuszem i wyraziście nakreślonymi postaciami. W role uciekających z ośrodka psychiatrycznego bohaterek wcieliły się brawurowo dwukrotna laureatka Nagrody im. Francesco Pasinettiego na MFF w Wenecji Valeria Bruni Tedeschi (Czas, który pozostał, Kapitał ludzki) oraz żona reżysera Micaela Ramazzotti (Sercowa sprawa, Coś pięknego. Produkcja otrzymała liczne wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach filmowych. We Włoszech zdobyła trzy statuetki Davida di Donatello – w tym dla najlepszego filmu i dla najlepszej aktorki (Valeria Bruni Tedeschi) – oraz pięć nagród przyznawanych przez włoskich krytyków filmowych.

 

MÓJ ANIOŁ (ANGEL (AKA. MON ANGE)) komedia romantyczna, Belgia 2016
premiera: 25.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 26.11.2017 godz. 09:30
29.11.2017 godz. 20:30
30.11.2017 godz. 13:40

MÓJ ANIOŁ (ANGEL (AKA. MON ANGE)) komedia romantyczna, Belgia 2016, 76 min., (15), reż. Harry Cleven, wyk. Elina Löwensohn, Fleur Geffrier, Hannah Boudreau, Maya Dory, François Vincentelli

Szukający akceptacji niewidzialny chłopiec zaprzyjaźnia się z niewidomą dziewczynką. Z czasem między nimi rodzi się miłość.

Louise (Elina Löwensohn) jest asystentką magika, z którym łączy ją romans. Gdy mężczyzna znika w niewyjaśnionych okolicznościach, zrozpaczona kobieta trafia na oddział psychiatryczny, gdzie dziewięć miesięcy później rodzi niewidzialne dziecko. Nadaje mu imię Anioł. Po kilku latach chłopiec poznaje niewidomą rówieśniczkę Madeleine (Fleur Geffrier). Anioł szybko zaprzyjaźnia się z rudą dziewczynką o pięknych oczach i czarującym uśmiechu. Wszystko zmienia się jednak, gdy Madeleine przechodzi operację i odzyskuje wzrok…

Oryginalna historia miłosna, która w poetycki sposób mówi o lęku przed innością i odrzuceniem. Subtelny obraz w reżyserii Harry’ego Clevena (Trouble) zachwyca baśniową fabułą i działającą na zmysły stroną audiowizualną. Jego odrealniony scenariusz pobudza wyobraźnię i zmusza do refleksji. W obsadzie znaleźli się Elina Löwensohn (Bardzo długie zaręczyny), Fleur Geffrier (Elle), początkujące aktorki Hannah Boudreau i Maya Dory oraz François Vincentelli (Turysta). Ogromnym atutem filmu są rewelacyjne zdjęcia Juliette Van Dormael, która wygrała nimi Konkurs Debiutów Operatorskich na Camerimage. Producentem obrazu był jej ojciec Jaco Van Dormael, reżyser głośnego filmu pt. Zupełnie Nowy Testament. Mój anioł otrzymał Nagrodę Specjalną na festiwalu kina fantastycznego w Neuchâtel.

 

 

 

EKRANY ŚWIATA

 

IQALUIT (IQALUIT) dramat, Kanada 2016
premiera: 05.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 06.11.2017 godz. 13:35

IQALUIT (IQALUIT) dramat, Kanada 2016, 99 min., (12), reż. Benoit Pilon, wyk. Marie-Josée Croze, François Papineau, Natar Ungalaaq, Sébastien Huberdeau, Christine Tootoo

Żona wyrusza na daleką północ, aby poznać prawdę na temat tragicznego wypadku swojego męża.

Carmen (Marie-Josée Croze) jest żoną budowlańca Gilles’a (François Papineau), który pracuje na dalekiej północy. Pewnego dnia kobieta otrzymuje wiadomość, że jej mąż doznał poważnych obrażeń. Postanawia jechać do niego do Iqaluit, aby dowiedzieć się, co dokładnie się stało. Na miejscu poznaje Noaha (Natar Ungalaaq), z którym udaje się do Frobisher Bay, aby wyjaśnić okoliczności wypadku.

Kameralny dramat obyczajowy w reżyserii Benoit Pilona (To, czego potrzeba do życia, Décharge), jednego z ciekawszych francuskojęzycznych kanadyjskich filmowców. Obraz ukazuje trudy życia w arktycznych obszarach Kanady oraz problemy rdzennych mieszkańców tych ziem. W obsadzie przepięknie zrealizowanego filmu znaleźli się laureatka canneńskiej Złotej Palmy Marie-Josée Croze (Inwazja barbarzyńców), François Papineau (Konfesjonał), Natar Ungalaaq (To, czego potrzeba do życia), Sébastien Huberdeau (Cisza kłamie) oraz debiutantka Christine Tootoo. Autorem zachwycających zdjęć jest Sébastien Pilote (Likwidacja).

 

ELLEN (ELLEN) dramat, Wielka Brytania 2016
premiera: 12.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 13.11.2017 godz. 09:50

ELLEN (ELLEN) dramat, Wielka Brytania 2016, 73 min., (15), reż. Mahalia Belo, wyk. Jessica Barden, Yasmin Monet Prince, Joe Dempsie, Jaime Winstone, Charlie Creed-Miles

Pogrążająca się w autodestrukcji nastolatka dzięki nowej przyjaźni ma szansę odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Wyróżniony nagrodą BAFTA debiut Mahalii Belo.

Ellen (Jessica Barden) jest sprawiającą problemy wychowawcze nastolatką, która nie stroni od rozmaitych używek. Czuje się nierozumiana i zagubiona w rzeczywistości. Wszystko zmienia się, kiedy dziewczyna poznaje Kaylę (Yasmin Monet Prince). Nowa przyjaźń pozwala jej się wyciszyć i spojrzeć inaczej na otaczający ją świat. Jej dom jednak w dalszym ciągu jest pogrążony w chaosie. Ellen nie widuje wcale ojca, a uzależniona od alkoholu matka (Jaime Winstone) ignoruje ją. Czy wrażliwa nastolatka jest w stanie przetrwać trudne chwile?

Brytyjski dramat, który w oryginalny sposób mówi o problemach okresu dorastania – poczuciu wyobcowania, potrzebie bliskości i zrozumienia oraz poszukiwaniu własnego „ja”. Zrealizowany z dbałością o szczegóły, telewizyjny obraz porywa w warstwie wizualnej. Przepiękny sposób filmowania, dopracowana scenografia, budująca nastrój muzyka, dojrzały scenariusz – wszystko to sprawiło, że początkująca reżyserka Mahalia Belo otrzymała za swój film prestiżową BAFTA TV Award. Wiarygodne kreacje aktorskie tworzą w filmie Jessica Barden (Tamara i mężczyźni), debiutantka Yasmin Monet Prince, Joe Dempsie (serial HBO Gra o tron), Jaime Winstone (Love, Rosie) oraz Charlie Creed-Miles (Harry Brown).

 

 

ŻYCIE POZA MNĄ (LIFE BEYOND ME (AKA. UNE VIE AILLEURS)) dramat, Francja 2017
premiera: 19.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 20.11.2017 godz. 11:00

ŻYCIE POZA MNĄ (LIFE BEYOND ME (AKA. UNE VIE AILLEURS)) dramat, Francja 2017, 96 min., (12), reż. Olivier Peyon, wyk. Isabelle Carré, Ramzy Bedia, María Dupláa, Dylan Cortes, Virginia Mendes

Zrozpaczona matka zrobi wszystko, żeby odzyskać porwanego przez byłego męża, ukochanego syna.

Francuzka Sylvie (Isabelle Carré) rozstała się ze swoim mężem Pablem. Po rozwodzie mężczyzna porwał syna Felipe (Dylan Cortes). Kobieta od czterech lat próbuje znaleźć swoje ukochane dziecko. Niestety, policja wydaje się bezradna. Zdesperowana matka postanawia wynająć prywatnego detektywa. Okazuje się, że Pablo nie żyje, a chłopiec wychowuje się z ciotką i babką na urugwajskiej wsi. Sylvie uświadamia sobie, że po śmierci byłego męża ma w końcu pełnię praw rodzicielskich.

Poruszająca historia matki, która ze wszystkich sił stara się odnaleźć swojego ukochanego synka. Kiedy już jej się to udaje, kobieta musi zastanowić się, co jest dla niego najlepsze. W postać stojącej przed trudnym wyborem Sylvie wciela się laureatka nagrody Cezara Isabelle Carré (Wspominać rzeczy piękne, W jego rękach). W angażującym emocje filmie występują także Ramzy Bedia (Ich dwóch i Paryż), María Dupláa (Francia), Dylan Cortes (Mi amiga del parque) oraz Virginia Mendes (Papieska toaleta). Reżyserem obrazu jest Olivier Peyon (Skradzione wakacje, dokument Nie znosiłem matematyki).

 

BRUD (SPINA (AKA. FILTHY)) dramat, Słowacja 2017
premiera: 26.11.2017 godz. 20:30

BRUD (SPINA (AKA. FILTHY)) dramat, Słowacja 2017, 87 min., (18), reż. Tereza Nvotová, wyk. Dominika Morávková-Zeleníková, Anna Rakovská, Patrik Holubář, Róbert Jakab, Juliana Ožhová

Wstrząsająca historia beztroskiej nastolatki, która zostaje zgwałcona w swoim domu przez nauczyciela matematyki.

Lena (Dominika Morávková-Zeleníková) jest ciekawą świata, beztroską siedemnastolatką, która lubi korzystać z życia. Pewnego dnia dochodzi do tragedii. Dziewczyna zostaje zgwałcona we własnym domu przez uwielbianego przez wszystkich nauczyciela (Róbert Jakab). Wie, że nie może o tym nikomu powiedzieć. Zdesperowana, podejmuje próbę samobójczą, po której trafia do szpitala psychiatrycznego dla nieletnich.

Intymny portret beztroskiej nastolatki, która w brutalny sposób zostaje okradziona z niewinności. Mocny w przekazie obraz, będący debiutem fabularnym słowackiej aktorki i dokumentalistki Terezy Nvotovej (Jezus jest normalny!), porusza ważny problem społeczny. Pokazuje, że ofiary gwałtów muszą zmagać się z bólem i wstydem w zupełnej samotności, a trauma pozostawia w nich ślad na długie lata. W głównych rolach występują: Dominika Morávková-Zeleníková (Little Feather), Anna Rakovská, Patrik Holubár (Dawid), Róbert Jakab (Agava) oraz Juliana Olhová (Zelary). Produkcja została wyróżniona Nagrodą Publiczności na Art Film Festival.

 

 

 

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

 

ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA (DEATH OF A SALESMAN (1985)) dramat, USA 1985
emisja: 06.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 07.11.2017 godz. 11:10
24.11.2017 godz. 13:00

ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA (DEATH OF A SALESMAN (1985)) dramat, USA 1985, 131 min., (12), reż. Volker Schlöndorff, wyk. Dustin Hoffman, Kate Reid, John Malkovich, Stephen Lang, Charles Durning

Przejmujący Dustin Hoffman jako objazdowy sprzedawca, który powoli traci kontakt z rzeczywistością. Ekranizacja wybitnej sztuki Arthura Millera.

Willy Loman (Dustin Hoffman) jest starzejącym się objazdowym sprzedawcą. Mężczyzna pracował ciężko przez całe swoje życie. Chociaż on sam niewiele osiągnął, to głęboko wierzy, że jego synom (John Malkovich i Stephen Lang) uda się odnieść sukces. Willy coraz częściej zaczyna rozpamiętywać przeszłość. Jego brak zaangażowania w teraźniejszość sprawia, że pewnego dnia zostaje wyrzucony z pracy.

Historia starzejącego się mężczyzny na życiowym zakręcie. Nominowana do Złotego Globu produkcja jest telewizyjną adaptacją uhonorowanej Nagrodą Pulitzera sztuki wybitnego amerykańskiego dramaturga Arthura Millera. W postać głównego bohatera wcielił się dwukrotny laureat Oscara Dustin Hoffman (Sprawa Kramerów, Rain Man), który wspomina pracę na planie obrazu jako jedno ze swoich najlepszych doświadczeń aktorskich. Za stworzoną przez siebie rolę został wyróżniony Złotym Globem oraz nagrodą Emmy. Obok niego w obsadzie znaleźli się m.in. dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii John Malkovich (Na linii ognia), Kate Reid (Atlantic City) oraz Stephen Lang (Avatar). Reżyserem produkcji był zdobywca canneńskiej Złotej Palmy Volker Schlöndorff (Blaszany bębenek, Dyplomacja).

 

EMMA (EMMA) komedia, Wielka Brytania 1996
emisja: 13.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 14.11.2017 godz. 11:00
30.11.2017 godz. 08:00
30.11.2017 godz. 16:55

EMMA (EMMA) komedia, Wielka Brytania 1996, 117 min., (12), reż. Douglas Mcgrath, wyk. Gwyneth Paltrow, James Cosmo, Greta Scacchi, Alan Cumming, Denys Hawthorne

Ekranizacja powieści Jane Austen z pełną uroku Gwyneth Paltrow w roli młodej dziewczyny, która próbuje szczęścia jako swatka.

Emma Woodhouse (Gwyneth Paltrow) jest córką zamożnego ziemianina, której wydaje się, że ma władzę nad sercami innych. Zabawiająca się w swatkę dziewczyna właśnie odniosła pierwszy sukces – udaje jej się znaleźć idealnego partnera dla swojej dawnej guwernantki (Greta Scacchi). Ośmielona zaaranżowanym przez siebie małżeństwem, postanawia w ten sam sposób pomóc swojej przyjaciółce Harriet (Toni Collette). Jednocześnie dziewczyna nie zauważa, że ona sama wzbudziła zainteresowanie tajemniczego sąsiada, pana Knightleya (Jeremy Northam).

Czarująca ekranizacja powieści słynnej brytyjskiej pisarki Jane Austen to dzieło Douglasa McGratha (Nicholas Nickleby, Bez skrupułów), który rok wcześniej otrzymał nominację do Nagrody Akademii za współautorstwo scenariusza Strzałów na Broadwayu. Obraz skrzy się humorem. Reżyser lekko prowadzi narrację i z finezją portretuje bohaterów. Starannie też przedstawia realia życia w Wielkiej Brytanii początku dziewiętnastego wieku. Film zachwyca nastrojową muzyką, której twórczyni, Rachel Portman (Czekolada), otrzymała statuetkę Oscara. Nominację do tej prestiżowej nagrody zdobyła także autorka kostiumów Ruth Myers (Rodzina Addamsów). W głównej roli błyszczy Gwyneth Paltrow (Zakochany Szekspir – Oscar, Dowód), którą wspierają m.in. James Cosmo (Trainspotting, serial HBO Gra o tron), Greta Scacchi (Uznany za niewinnego, Gracz), Jeremy Northam (Kadet Winslow, serial Dynastia Tudorów) oraz Toni Collette (Wesele Muriel, Szósty zmysł – nominacja do Oscara).

 

 

KREW Z KRWI, KOŚĆ Z KOŚCI (FLESH AND BONE (1993)) dramat, USA 1993
emisja: 20.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 21.11.2017 godz. 12:45

KREW Z KRWI, KOŚĆ Z KOŚCI (FLESH AND BONE (1993)) dramat, USA 1993, 122 min., (15), reż. Steve Kloves, wyk. Dennis Quaid, Meg Ryan, James Caan, Gwyneth Paltrow, Scott Wilson

Dennis Quaid jako komiwojażer, który poznaje niezwykłą kobietę, mającą związek z jego przeszłością.

Arlis Sweeney (Dennis Quaid) prowadzi proste i pełne rutyny życie w Zachodnim Teksasie. Mężczyzna jest komiwojażerem, który przemieszcza się z miasta do miasta. W każdym z nich czeka na niego inna kochanka. Pewnego dnia na swojej drodze spotyka Kay Davies (Meg Ryan). Po ucieczce od męża kobieta prowadzi wędrowne życie. Ich spokój zostaje przerwany za sprawą pojawienia się ojca Arlisa (James Caan), który przywołuje mroczną tajemnicę z historii rodziny.

Wciągający dramat o mrocznych tajemnicach i zbrodniach z przeszłości, które wywierają wpływ na teraźniejszość. Nominowany do Oscara reżyser i scenarzysta Steve Kloves (Wspaniali bracia Bakerowie, scen. Cudowni chłopcy) tworzy pełną emocji opowieść, której siłą są dobrze napisane, skomplikowane psychologicznie postacie. Dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Dennis Quaid (Daleko od nieba, Pojutrze), trzykrotnie nominowana do Złotego Globu Meg Ryan (Bezsenność w Seattle, Masz wiadomość), wyróżniony nominacją do Oscara James Caan (Ojciec chrzestny, Misery) wybornie wcielają się w role trójki bohaterów, których połączył przed laty los. W obsadzie znalazła się ponadto laureatka Nagrody Akademii Gwyneth Paltrow (Siedem, Zakochany Szekspir). Autorem doskonałych zdjęć jest Philippe Rousselot (Rzeka życia – Oscar).

 

GRA W KLASY (HOPSCOTCH (1980)) komedia, USA 1980
emisja: 27.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 28.11.2017 godz. 12:55

GRA W KLASY (HOPSCOTCH (1980)) komedia, USA 1980, 101 min., (12), reż. Ronald Neame, wyk. Walter Matthau, Glenda Jackson, Sam Waterston, Ned Beatty, Herbert Lom

Walter Matthew jako zdegradowany agent CIA, który postanawia zemścić się na swoich byłych pracodawcach.

Miles Kendig (Walter Matthau) jest doświadczonym agentem CIA, który pewnego dnia zostaje odsunięty przez swego szefa (Ned Beatty) od działań operacyjnych. Oddelegowany do pracy biurowej mężczyzna nie może pogodzić się z faktem, że jego zadania przejął niedoświadczony asystent Joe Cutter (Sam Waterston). Zdegradowany Kending postanawia się zemścić. Ucieka ze swoją kochanką Isobel (Glenda Jackson) do Szwajcarii, gdzie pisze bogate w szczegóły pamiętniki, w których ujawnia tajemnice amerykańskiego wywiadu. Wybucha wielki skandal, a na poszukiwania Kendiga wyruszają pracownicy CIA i KGB.

Tryskające dobrym humorem, porywające kino szpiegowskie w doborowej obsadzie. Scenariusz filmu powstał na kanwie tak samo zatytułowanej powieści Briana Garfielda, który był również współautorem scenariusza. W rolę zbuntowanego agenta wcielił się popisowo laureat Oscara Walter Matthau (Promienni chłopcy), który otrzymał za swój występ nominację do Złotego Globu. Partnerują mu wyróżniona dwiema Nagrodami Akademii Glenda Jackson (Zakochane kobiety), zdobywca Złotego Globu Sam Waterston (serial HBO Newsroom) oraz Ned Beatty (Superman). Za kamerą stanął trzykrotnie nominowany do Oscara Ronald Neame, wszechstronny brytyjski twórca, znany z takich obrazów jak Pieśni chwały, Tragedia „Posejdona” czy Akta Odessy.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

W NOCNEJ CISZY (STILL OF THE NIGHT) thriller, USA 1982
emisja: 01.11.2017 godz. 02:05

W NOCNEJ CISZY (STILL OF THE NIGHT) thriller, USA 1982, 88 min., (15), reż. Robert Benton, wyk. Roy Scheider, Meryl Streep, Jessica Tandy, Joe Grifasi, Sara Botsford

Roy Scheider w roli nowojorskiego psychiatry, który postanawia dowiedzieć się, kto zabił jego pacjenta.

Pacjent nowojorskiego psychiatry Sama Rice’a (Roy Scheider), pracownik domu aukcyjnego George Bynum (Josef Sommer), zostaje brutalnie zamordowany. U lekarza zjawiają się współpracowniczka i kochanka Bynuma – Brooke Reynolds (Meryl Streep) oraz zajmujący się sprawą detektyw Joseph Vitucci (Joe Grifasi). Rice zaczyna przeglądać notatki z prowadzonych z Bynumem sesji. Zaintrygowany, postanawia na własną rękę dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za zbrodnię. Niespodziewanie też coraz bardziej zafascynowany jest enigmatyczną i piękną Brooke.

Wciągający thriller psychologiczny o tajemniczym morderstwie, którego ofiarą pada pracownik domu aukcyjnego. Sprawę próbuje rozwikłać nowojorski psychiatra, u którego mężczyzna się leczył. Obraz w reżyserii utytułowanego Roberta Bentona (Sprawa Kramerów, Naiwniak) przykuwa uwagę doskonałą obsadą z dwukrotnie nominowanym do Oscara Royem Scheiderem (Francuski łącznik, Cały ten zgiełk), laureatką trzech Nagród Akademii Meryl Streep (Wybór Zofii, Sierpień w hrabstwie Osage) oraz wyróżnioną Oscarem Jessicą Tandy (Wożąc panią Daisy, Smażone zielone pomidory) na czele. Ciekawie zarysowana intryga, inspirowana dziełami Alfreda Hitchcocka, porywa bez reszty.

 

PAKT Z DIABŁEM (BLACK MASS (2015)) kryminalny, USA 2015
emisja: 01.11.2017 godz. 00:05
powtórzenie: 09.11.2017 godz. 01:45
13.11.2017 godz. 00:20

PAKT Z DIABŁEM (BLACK MASS (2015)) kryminalny, USA 2015, 118 min., (18), reż. Scott Cooper, wyk. Johnny Depp, Joel Edgerton, Benedict Cumberbatch, Dakota Johnson, Kevin Bacon

Rewelacyjny Johnny Depp w roli demonicznego irlandzkiego mafiosa, który czterdzieści lat temu terroryzował bostońskie ulice.

Południowy Boston, lata siedemdziesiąte XX wieku. John Connolly (Joel Edgerton) i James „Whitey” Bulger (Johnny Depp) razem dorastali. Gdy po latach znów się spotykają, postanawiają nawiązać współpracę. Ten pierwszy jest agentem FBI, drugi działa w mafii. Connolly liczy, że z pomocą Bulgera uda mu się zdemaskować i zniszczyć groźną organizację przestępczą. Niestety, „Whitey”, mając wsparcie władzy, bezkarnie łamie prawo. Umacnia swoją pozycję i zyskuje miano jednego z najbardziej bezwzględnych gangsterów w historii miasta.

Oparta na faktach historia wzlotu i upadku bezwzględnego bostońskiego gangstera. James „Whitey” Bulger był przez lata poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości m.in. za dokonanie kilkunastu zabójstw, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, handel narkotykami oraz pranie brudnych pieniędzy. Mroczna opowieść w reżyserii laureata Nagrody Independent Spirit Scotta Coopera (Szalone serce, Zrodzony w ogniu) to klimatyczne i sprawnie wyreżyserowane kino, które przykuwa uwagę doskonałą obsadą. W obrazie wystąpiła plejada gwiazd z trzykrotnie nominowanym do Oscara Johnnym Deppem (Marzyciel, cykl Piraci z Karaibów) na czele. Stworzona przez niego kreacja (nagroda na MFF w Palm Springs) jest niekwestionowanym atutem filmu. Partnerują mu m.in. Benedict Cumberbatch (serial Sherlock, Gra tajemnic), Dakota Johnson (Nienasyceni, Pięćdziesiąt twarzy Greya) oraz Joel Edgerton (Wojownik, Wielki Gatsby). Twórcy z powodzeniem oddali zarówno realia, jak i atmosferę lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. W produkcji nie brakuje naturalistycznych, pełnych przemocy scen.

 

 

GŁĘBOKA CZERWIEŃ (DEEP RED (AKA. PROFONDO ROSSO)) thriller, Włochy 1975
emisja: 02.11.2017 godz. 00:10
powtórzenie: 13.11.2017 godz. 02:20

GŁĘBOKA CZERWIEŃ (DEEP RED (AKA. PROFONDO ROSSO)) thriller, Włochy 1975, 122 min., (18), reż. Dario Argento, wyk. David Hemmings, Daria Nicolodi, Gabriele Lavia, Macha Méril, Eros Pagni

Dwoje przypadkowych ludzi decyduje się rozpocząć prywatne śledztwo w sprawie tajemniczego zabójstwa niemieckiej telepatki. Mistrzowski horror Daria Argento.

Helga Ulmann (Macha Méril) jest niemiecką telepatką, która udaje się do Rzymu na konferencję poświęconą zjawiskom paranormalnym. Podczas swojego występu kobieta wpada w panikę, ponieważ wyczuwa na sali obecność psychopatycznego mordercy. Pokaz zostaje przerwany, a jeszcze tego samego wieczoru Helga zostaje zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Przypadkowym świadkiem zbrodni jest pianista Marcus Daly (David Hemmings). Razem z zaangażowaną w sprawę dziennikarką Gianną Brezzi (Daria Nicolodi) postanawia na własną rękę rozwiązać zagadkę śmierci kobiety. Wkrótce dochodzi do kolejnego zabójstwa…

Pasjonujący horror o zagadkowej zbrodni, za którą odpowiedzialny jest seryjny morderca. Trzymająca w napięciu intryga wciąga od pierwszej do ostatniej minuty, nie pozwalając nawet na chwilę oderwać się od ekranu. W tym perfekcyjnie skrojonym, wzbudzającym dreszcze filmie w głównych rolach występują: zdobywca Nagrody Specjalnej na Berlinale David Hemmings (Powiększenie), Daria Nicolodi (Ciemności), Gabriele Lavia (1900: Człowiek legenda), Macha Méril (Kobieta zamężna) oraz Eros Pagni (Miłość i anarchia). Obraz jest wzorcowym przykładem giallo, specyficznego gatunku filmowego, który swój największy rozkwit przeżywał w kinematografii włoskiej w latach siedemdziesiątych. Za reżyserię produkcji, która w warstwie wizualnej jest prawdziwym majstersztykiem, odpowiadał wirtuoz kina grozy Dario Argento (Odgłosy, Inferno). Nastrój filmu podkreśla hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa autorstwa słynnej grupy Goblin.

 

DZIKIE ŁOWY (HUNT FOR THE WILDERPEOPLE) przygodowy, Nowa Zelandia 2016
emisja: 03.11.2017 godz. 09:40
powtórzenie: 03.11.2017 godz. 17:15
25.11.2017 godz. 21:50
26.11.2017 godz. 12:45

DZIKIE ŁOWY (HUNT FOR THE WILDERPEOPLE) przygodowy, Nowa Zelandia 2016, 97 min., (12), reż. Taika Waititi, wyk. Sam Neill, Julian Dennison, Rhys Darby, Rima Te Wiata, Rachel House

Nieprzystosowany społecznie, pulchny trzynastolatek trafia do rodziny zastępczej na nowozelandzkiej prowincji.

Ricky (Julian Dennison) nie należy do łatwych nastolatków. Zafascynowany hip hopem, osierocony chłopak nie może znaleźć dla siebie miejsca w świecie. Pewnego dnia los się do niego uśmiecha. Ricky trafia na nowozelandzką prowincję pod opiekę ciepłej i prostolinijnej cioci Belli (Rima Te Wiata) oraz zrzędliwego wujka Heca (Sam Neill). Kiedy jednak dochodzi do tragedii, w wyniku której Ricky ma zostać oddany do kolejnej rodziny zastępczej, uciekają razem z wujkiem do buszu. Opieka społeczna i policja nie są zadowolone z obrotu spraw.

Ciepłe, pełne humoru i wzruszeń niezależne kino, które jest adaptacją powieści „Wild Pork and Watercress” autorstwa poczytnego nowozelandzkiego pisarza, Barry’ego Crumpa. Film w świeży i atrakcyjny dla widza sposób opowiada o dojrzewaniu, pokonywaniu przeciwności losu, bezgranicznej przyjaźni oraz poszukiwaniu rodzinnego szczęścia. Utalentowany reżyser Taika Waititi (Co robimy w ukryciu), którego krótkometrażowy obraz Dwa samochody, jedna noc zdobył nominację do Oscara, zabiera widzów do idyllicznego świata, w którym wszystko wydaje się możliwe. Do zalet filmu krytyka zaliczyła m.in. przekonujące aktorstwo, lekkość prowadzenia narracji, świetne wyważenie proporcji między komedią a dramatem, a także malownicze zdjęcia nowozelandzkich plenerów. W głównych rolach występują trzykrotnie nominowany do Złotego Globu Sam Neill (Park Jurajski, Fortepian) oraz młodziutki Julian Dennison (Samoloty z papieru). Produkcja zebrała bardzo dobre recenzje i otrzymała szereg wyróżnień na festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Zdobyła ponadto dwie nominacje do nagrody Saturna.

 

 

 

POGROMCY DUCHÓW (GHOSTBUSTERS (1984)) komedia, USA 1984
emisja: 03.11.2017 godz. 13:45
powtórzenie: 16.11.2017 godz. 11:45

POGROMCY DUCHÓW (GHOSTBUSTERS (1984)) komedia, USA 1984, 101 min., (12), reż. Ivan Reitman, wyk. Bill Murray, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver, Harold Ramis, Rick Moranis

Kultowa komedia o trójce bezrobotnych parapsychologów, którzy zawiązują spółkę przeciwko siłom nieczystym. Dwie nominacje do Oscara, w tym za efekty specjalne.

Trójka bezrobotnych parapsychologów, byłych pracowników nowojorskiego uniwersytetu, postanawia stworzyć profesjonalne przedsiębiorstwo pod nazwą „Pogromcy duchów”. Początkowo nikt nie traktuje ich poważnie. Sytuacja ulega zmianie, gdy Nowy Jork zostaje opanowany przez ciemne moce. Wówczas okazuje się, że panowie Peter Venkman (Bill Murray), Egon Spengler (Harold Ramis) i Raymond Stantz (Dan Aykroyd) są jedynymi, którzy mogą ocalić miasto.

Reżyserem tej prześmiesznej, wypełnionej pomysłowymi efektami specjalnymi komedii jest urodzony w Czechosłowacji Ivan Reitman (Pogromcy duchów 2, Sex Story). Film odniósł wielki sukces kasowy, przynosząc 220 mln dolarów dochodu. Szybko też zyskał status kultowego. Otrzymał dwie nominacje do Oscara – za najlepsze efekty specjalne i za najlepszą piosenkę (przebój „Ghostbusters” – Ray Parker Jr). W ekipie znalazł się ceniony operator Laszlo Kovacs (Papierowy księżyc, Swobodny jeździec), a na ekranie oprócz brawurowych wykonawców głównych ról – Billa Murraya (Dzień świstaka, Między słowami – nominacja do Oscara), Dana Aykroyda (Blues Brothers, Wożąc panią Daisy – nominacja do Oscara) i nieżyjącego już Harolda Ramisa (Szarże, Dzień świstaka) – zobaczymy również pamiętną bohaterkę Obcego, Sigourney Weaver. Autorami świetnie skrojonego scenariusza są Dan Aykroyd i Harold Ramis.

 

POGROMCY DUCHÓW 2 (GHOSTBUSTERS II) komedia, USA 1989
emisja: 03.11.2017 godz. 15:30
powtórzenie: 16.11.2017 godz. 13:30

POGROMCY DUCHÓW 2 (GHOSTBUSTERS II) komedia, USA 1989, 104 min., (12), reż. Ivan Reitman, wyk. Bill Murray, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver, Harold Ramis, Rick Moranis

Pogromcy duchów powracają, aby stawić czoła groźnej zjawie, która próbuje zawładnąć Nowym Jorkiem. Sequel kultowej komedii Ivana Reitmana.

Drużyna pogromców duchów, którą tworzą Peter (Bill Murray), Raymond (Dan Aykroyd), Winston (Ernie Hudson) i Egon (Harold Ramis), musi zawiesić swoją działalność. Pewnego dnia Dana (Sigourney Weaver), matka ośmiomiesięcznego Oscara i była dziewczyna Petera, prosi swoich starych znajomych o pomoc po tym, jak tajemnicza siła porwała wózek z jej synkiem. Szybko okazuje się, że ciało bezbronnego dziecka zostało opanowane przez mrocznego demona.

Nieustraszeni pogromcy duchów znowu muszą stawić czoła złym mocom z zaświatów. W sequelu jednego z największych filmowych hitów lat 80., w ich role po raz kolejny wcielili się Bill Murray (Dzień świstaka, Między słowami – nominacja do Oscara), Dan Aykroyd (Blues Brothers, Wożąc panią Daisy – nominacja do Oscara), Harold Ramis (Szarże, Dzień świstaka) oraz Ernie Hudson (Miss Agent). Obok nich występują trzykrotnie nominowana do Nagrody Akademii Sigourney Weaver (cykl Obcy, Pracująca dziewczyna) oraz Rick Moranis (Kosmiczne jaja, Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki). Tryskająca dobrym humorem produkcja jest dziełem nominowanego do Oscara Ivana Reitmana (Pogromcy duchów, prod. W chmurach) i zarobiła ponad 215 mln dolarów na całym świecie.

 

 

VICTORIA (IN BED WITH VICTORIA (AKA. VICTORIA)) dramat, Francja 2016
emisja: 03.11.2017 godz. 18:55
powtórzenie: 04.11.2017 godz. 09:40
20.11.2017 godz. 03:45

VICTORIA (IN BED WITH VICTORIA (AKA. VICTORIA)) dramat, Francja 2016, 93 min., (12), reż. Justine Triet, wyk. Virginie Efira, Vincent Lacoste, Melvil Poupaud, Laurent Poitrenaux, Laure Calamy

Życie trzydziestokilkuletniej prawniczki wywraca się do góry nogami po tym, jak kobieta przypadkowo wpada na dwóch znajomych.

Victoria Spick (Virginie Efira) jest zapracowaną prawniczką, która nie ma czasu na życie miłosne. Pewnego dnia, gdy bawi się na weselu przyjaciół, wpada na swojego starego znajomego Vincenta (Melvil Poupaud) oraz Sama (Vincent Lacoste), poczciwca, którego niegdyś wybroniła. Następnego dnia ten pierwszy zostaje oskarżony o próbę zabójstwa swojej dziewczyny. Jedynym świadkiem jest pies powódki. Victoria niechętnie godzi się reprezentować Vincenta w sądzie. Co więcej, kobieta zatrudnia Sama do opieki nad swoimi dziećmi.

Lekka francuska komedia w reżyserii nominowanej do Europejskiej Nagrody Filmowej Justine Triet (krótki metraż Vilaine fille mauvais garçon, La bataille de Solferino). Film opowiada o miłosnych perypetiach pewnej zapracowanej prawniczki, której życie przybiera niespodziewany obrót za sprawą spotkania z dwójką dawnych znajomych. W jej rolę z wdziękiem wciela się pochodząca z Belgii Virginie Efira (Miłość po francusku, Facet na miarę). Za stworzoną przez siebie kreację aktorka otrzymała nominację do Cezara. Obok niej w obsadzie znaleźli się także Vincent Lacoste (Dziennik panny służącej), trzykrotnie nominowany do Nagrody Francuskiej Akademii Melvil Poupaud (Na zawsze Laurence), Laurent Poitrenaux (Książę nie z tej bajki) oraz Laure Calamy (Wyszłam za mąż, zaraz wracam). Zdjęcia do filmu powstały w Paryżu. Produkcja otrzymała w sumie pięć nominacji do Cezara, w tym za najlepszy film i scenariusz.

 

6A (6A) dramat, Szwecja 2016
premiera: 03.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 04.11.2017 godz. 11:15
20.11.2017 godz. 08:05
20.11.2017 godz. 17:40

6A (6A) dramat, Szwecja 2016, 59 min., (12), reż. Peter Modestij, wyk. Emine Özkan, Tyra Olin, Omeya Lundqvist, Caroline Söderström, Eva Melander

Wychowawczyni wzywa do szkoły grupę rodziców, aby porozmawiać o relacjach panujących między uczniami.

Trwa kryzysowe spotkanie rodziców uczniów klasy 6A, którzy rozmawiają na temat narastających problemów między nastolatkami. Bierze w nim udział trójka dziewcząt – dwunastoletnie Denise (Emine Özkan), Bella (Tyra Olin) i Mina (Omeya Lundqvist). Nauczycielka Louise (Caroline Söderström) oraz niektórzy z rodziców są zdania, że to one zastraszają inne dzieci i odpowiedzialne są za pojawienie się licznych konfliktów w klasie. Szybko jednak wychodzi na jaw, że prawda jest zgoła inna.

Intensywny dramat o szkolnym zebraniu, podczas którego dochodzi do konfrontacji zwaśnionych stron. Debiutujący w długim metrażu reżyser Peter Modestij w kapitalny sposób pokazuje ludzkie emocje w sytuacji kryzysowej. W głównych rolach występują młode i utalentowane aktorki: Emine Özkan, Tyra Olin (Den som söker) oraz Omeya Lundqvist (serial Gåsmamman). Obok nich pojawiają się Caroline Söderström (Saknad) oraz Eva Melander. Szwedzki obraz był pokazywany na Berlinale, gdzie otrzymał nominacje do Kryształowego Niedźwiedzia oraz nagrody za najlepszy debiut.

 

 

 

ZIMA (WINTER) dramat, Wielka Brytania 2015
emisja: 03.11.2017 godz. 01:00

ZIMA (WINTER) dramat, Wielka Brytania 2015, 88 min., (15), reż. Heidi Greensmith, wyk. Tommy Flanagan, Tom Payne, Stacy Martin, Bill Milner, Judith Godreche

Historia mężczyzny, który przeżywa załamanie nerwowe po śmierci ukochanej żony. Z czasem popada w alkoholizm, co komplikuje jego relacje z synami.

Czterdziestokilkuletni Woods Weston (Tommy Flanagan) był niegdyś odnoszącym sukcesy artystą, kochającym mężem i opiekuńczym ojcem. Wszystko jednak zmieniła niespodziewana śmierć jego żony. Mężczyzna załamał się psychicznie. Zaczął nadużywać alkoholu i powoli tracić kontakt z rzeczywistością. Jego dwaj synowie – dziewiętnastoletni Tom (Tom Payne) oraz czternastoletni Max (Bill Milner) – próbują mu pomóc. Utrzymanie relacji z ojcem nie jest jednak łatwe.

Poruszający dramat o pogrążonym w rozpaczy ojcu, który musi znaleźć w sobie siłę, żeby na nowo ułożyć swoje relacje z nastoletnimi synami. W jego rolę brawurowo wciela się Tommy Flanagan (Gladiator). Obok niego występują Tom Payne (serial The Walking Dead), Stacy Martin (Nimfomanka – Część I), Bill Milner (X-Men: Pierwsza klasa) oraz Judith Godreche (Smak życia). Inteligentny scenariusz oraz wiarygodni bohaterowie to wyróżniki obrazu w reżyserii debiutującej w filmie pełnometrażowym Heidi Greensmith (dokument: The Devil in the Detail). Produkcja otrzymała nominację do British Independent Film Award.

 

ROZGRYWKA (THE SCORE) kryminalny, USA 2001
emisja: 04.11.2017 godz. 03:55
powtórzenie: 27.11.2017 godz. 02:05

ROZGRYWKA (THE SCORE) kryminalny, USA 2001, 120 min., (12), reż. Frank Oz, wyk. Robert De Niro, Edward Norton, Marlon Brando, Angela Bassett, Gary Farmer

Ekscytujący kryminał w gwiazdorskiej obsadzie. Historia doświadczonego złodzieja, który decyduje się na ostatni skok w życiu.

Nick Wells (Robert de Niro) przez lata był złodziejem. W środowisku uchodził za błyskotliwego perfekcjonistę. Mężczyzna pragnie skończyć z nielegalnym procederem i oddać się spokojnemu życiu u boku swojej przyjaciółki Diane (Angela Bassett). Przyjaciel Nicka – Max (Marlon Brando) – ma ogromne problemy finansowe i namawia go na dokonanie ostatniego spektakularnego napadu. Jego partnerem ma być młody i utalentowany Jack Teller (Edward Norton).

Trzymające w napięciu kino sensacyjne w imponującej obsadzie. W pierwszoplanowe role wcielają się takie sławy jak Robert De Niro (Taksówkarz, Wściekły byk), Edward Norton (Lęk pierwotny, Birdman) czy legendarny Marlon Brando (Ojciec chrzestny, Czas Apokalipsy). Każdy z aktorów tworzy wyrazistą, wymykającą się schematom kreację. Ogromnym atutem obrazu Franka Oza (Żony ze Stepford, Zgon na pogrzebie) jest bezbłędnie skonstruowany scenariusz, który sprawia, że pełną zaskakujących zwrotów akcji intrygę śledzi się z zapartym tchem.

 

 

DZIENNIK MORDERCY (KILLER: A JOURNAL OF MURDER) dramat, USA 1995
emisja: 07.11.2017 godz. 22:20
powtórzenie: 25.11.2017 godz. 01:55

DZIENNIK MORDERCY (KILLER: A JOURNAL OF MURDER) dramat, USA 1995, 88 min., (18), reż. Tim Metcalfe, wyk. James Woods, Robert Sean Leonard, Ellen Greene, Cara Buono, Robert John Burke

Historia przyjaźni strażnika więziennego z seryjnym mordercą, który po latach decyduje się drobiazgowo opisać swoje życie.

Lata 30. ubiegłego wieku. Do więzienia w Leavenworth trafia wielokrotny morderca Carl Panzram (James Woods). Ten przepełniony nienawiścią, pozbawiony sumienia zbrodniarz spotyka tu Henry’ego Lessera (Robert Sean Leonard), początkującego nadzorcę więziennego, pełnego ideałów i pomysłów na zmiany. Z biegiem czasu zawiązuje się między nimi swoista nić przyjaźni, za sprawą której Lasser inspiruje Panzrama do napisania wspomnień. Dzięki temu powstaje jedyny w swoim rodzaju dokument, brutalny, pełny opis psychiki seryjnego mordercy.

Trzymający w napięciu, mroczny dramat biograficzny, którego atutem jest świetna rola dwukrotnie nominowanego do Oscara Jamesa Woodsa (Salwador, Duchy Missisipi). Za swoją sugestywną kreację aktor otrzymał prestiżową Nagrodę Satelity. Partnerują mu m.in. Robert Sean Leonard (serial Dr House), Ellen Greene (Krwiożercza roślina), nominowana do Emmy Cara Buono (serial Mad Men), Robert John Burke (Jestem Bogiem). Scenariusz filmu został oparty na książce Thomasa E. Gaddisa i Jamesa Longa. W roli reżysera udanie zadebiutował scenarzysta Tim Metcalfe, znany z takich obrazów jak Przełamując wiarę, Udręczeni czy Kalifornia.

 

SZKOŁA ROCKA (SCHOOL OF ROCK) komedia, USA 2003
emisja: 07.11.2017 godz. 23:50
powtórzenie: 17.11.2017 godz. 15:10

SZKOŁA ROCKA (SCHOOL OF ROCK) komedia, USA 2003, 105 min., (12), reż. Richard Linklater, wyk. Jack Black, Joan Cusack, Mike White, Sarah Silverman, Joey Gaydos

Jack Black w roli bezrobotnego rockmana, który przez przypadek dostaje pracę w prestiżowej szkole jako nauczyciel muzyki.

Dewey Finn (Jack Black) jest gitarzystą i wokalistą, który zostaje wyrzucony z zespołu rockowego. Zdesperowany, bez środków do życia, decyduje się przyjąć propozycję zastępstwa za nauczyciela muzyki w elitarnej szkole podstawowej. Jego niekonwencjonalne metody nauczania szybko zwracają uwagę. Uczniowie zaczynają interesować się muzyką. Co więcej, niektórzy z nich wyróżniają się ogromnym talentem. Dewney decyduje się zgłosić złożony z młodych muzyków zespół do konkursu. Liczy, że w ten sposób zyska sławę i rozwiąże swoje problemy finansowe.

Pełna humoru, energii oraz porywających rockowych rytmów, przebojowa komedia o zdesperowanym rockmanie, który chcąc podreperować swoje fundusze, namawia grupę dzieciaków do występu w lokalnym konkursie młodych talentów. Obraz w reżyserii pięciokrotnie nominowanego do Oscara Richarda Linklatera (Przed zachodem słońca, Boyhood) przykuwa uwagę brawurową rolą Jacka Blacka (Jaja w tropikach, Bernie), który otrzymał za nią prestiżową nominację do Złotego Globu. W obsadzie znaleźli się ponadto: zdobywczyni dwóch nominacji do Nagrody Akademii Joan Cusack (Pracująca dziewczyna), laureat Independent Spirit Mike White (Chuck i Buck), dwukrotnie nagrodzona statuetką Emmy Sarah Silverman (program satyryczny Sarah Silverman: We Are Miracles). Produkcja była nominowana do Grammy w kategorii „najlepsza kompilacyjna ścieżka filmowa w filmie kinowym”.

 

 

BUGSY (BUGSY) kryminalny, USA 1991
emisja: 07.11.2017 godz. 01:45
powtórzenie: 30.11.2017 godz. 22:20

BUGSY (BUGSY) kryminalny, USA 1991, 131 min., (18), reż. Barry Levinson, wyk. Warren Beatty, Annette Bening, Harvey Keitel, Ben Kingsley, Elliott Gould

Warren Beatty jako gangster Bugsy Siegel w ekscytującej opowieści o początkach Las Vegas. Deszcz nagród, w tym dwa Oscary.

Benjamin „Bugsy” Siegel (Warren Beatty) jest niezwykle sprytnym i skutecznym gangsterem, który zostaje wysłany przez swoich bossów do Los Angeles. Obdarzony wybuchowym temperamentem mężczyzna zjednuje sobie ludzi urokiem osobistym i elegancją. Pewnego dnia Bugsy poznaje Virginię Hill (Annette Bening), początkującą aktorkę o olśniewającej urodzie i burzliwej przeszłości. Para szybko rozpoczyna namiętny romans. Zakochani decydują się też na bardzo ryzykowny krok. Postanawiają zbudować w samym środku pustyni miasto swoich marzeń, które stanie się mekką hazardzistów.

Oparte na faktach, popisowo zrealizowane i zagrane kino gangsterskie. Film opowiada historię charyzmatycznego Bena Siegela i początków światowej stolicy hazardu – Las Vegas. W pełnym rozmachu obrazie Barry’ego Levinsona (Rain Man – Oscar, Fakty i akty) wystąpiła plejada gwiazd Hollywood. Za stworzone przez siebie kreacje Warren Beatty (Bonnie i Clyde, Czerwoni), Harvey Keitel (Fortepian, Młodość) i Ben Kingsley (Gandhi, Dom z piasku i mgły) otrzymali zasłużone nominacje do Oscara. Obok nich w obsadzie znalazła się czterokrotnie nominowana do tej nagrody Annette Bening (American Beauty, Wszystko w porządku), która zagrała ukochaną Siegela, Virginię Hill (po jego śmierci popełniła samobójstwo). Nagrodzona dwoma Oscarami (z 10 nominacji), za najlepsze kostiumy i scenografię, produkcja z dużą wiarygodnością pokazuje Stany Zjednoczone lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Scenariusz powstał na podstawie książki Deana Jenningsa pt. „We only kill each other: The life and bad times of Bugsy Siegel”.

 

IGRASZKI Z LOSEM (FLIRTING WITH DISASTER) komedia, USA 1996
emisja: 08.11.2017 godz. 07:55
powtórzenie: 08.11.2017 godz. 15:25
30.11.2017 godz. 18:55

IGRASZKI Z LOSEM (FLIRTING WITH DISASTER) komedia, USA 1996, 89 min., (12), reż. David O. Russell, wyk. Ben Stiller, Patricia Arquette, Téa Leoni, Mary Tyler Moore, George Segal

Brawurowa komedia o mężczyźnie, który zrobi wszystko, żeby poznać swoich biologicznych rodziców. Razem z żoną i seksowną studentką wyrusza w szaleńczą podróż przez Amerykę.

Mel Coplin (Ben Stiller) ma kochającą żonę Nancy (Patricia Arquette) i wiedzie spokojne życie. Do pełni szczęścia brakuje mu jednak jednej rzeczy. Mężczyzna był w dzieciństwie adoptowany i jego największym marzeniem jest poznanie biologicznych rodziców. Z pomocą ukochanej oraz studentki psychologii Tiny (Téa Leoni) przemierza kraj w poszukiwaniu swoich korzeni. Ta szaleńcza wyprawa sprawia, że Mel staje się coraz bardziej zainteresowany seksowną studentką. Na domiar złego, jego żona też zaczyna rozglądać się za innymi. Co z tego wyniknie?

Duża dawka ciepłego humoru, błyskotliwe dialogi, wystrzałowe gagi oraz doskonała gra aktorów to najważniejsze atuty filmu w reżyserii pięciokrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Davida O. Russella (Poradnik pozytywnego myślenia, American Hustle). W obrazie nie brakuje nietuzinkowych postaci, w które wcielają się m.in. znany komik Ben Stiller (Jaja w tropikach, Sekretne życie Waltera Mitty), nagrodzona Oscarem Patricia Arquette (Prawdziwy romans, Boyhood) oraz laureatka Saturna Téa Leoni (Family Man, Trudne słówka). Produkcja została wyróżniona czterema nominacjami do Nagrody Independent Spirit, w tym za reżyserię i scenariusz.

 

 

 

NIEZNISZCZALNY (UNBREAKABLE) thriller, USA 2000
emisja: 09.11.2017 godz. 07:55
powtórzenie: 09.11.2017 godz. 16:00
21.11.2017 godz. 14:50
22.11.2017 godz. 06:00

NIEZNISZCZALNY (UNBREAKABLE) thriller, USA 2000, 103 min., (12), reż. M. Night Shyamalan, wyk. Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright Penn, Spencer Treat Clark, Charlayne Woodard

Bruce Willis jako cudem ocalały z katastrofy kolejowej mężczyzna, który odkrywa, że ma nadprzyrodzoną moc.

David Dunn (Bruce Willis) jako jedyny spośród 131 pasażerów przeżył katastrofę pociągu. Co więcej, wyszedł z niej zupełnie bez szwanku. Nigdy też nie chorował, ani nie cierpiał wskutek złamań. David zaczyna się zastanawiać, jak to w ogóle jest możliwe. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze tajemniczego Elijaha (Samuel L. Jackson). Ten pasjonat komiksów twierdzi, że David jest jednym z nielicznych na ziemi Niezniszczalnych…

Mroczne, pełne zaskakujących zwrotów akcji, widowiskowo zrealizowane kino w reżyserii dwukrotnie nominowanego do Oscara M. Night Shyamalana (Szósty zmysł, Znaki). Fabuła obrazu została osadzona w bardzo oryginalnej, wręcz komiksowej rzeczywistości. Interesujące kreacje aktorskie tworzą m.in. laureat Złotego Globu Bruce Willis (Szklana pułapka, Szósty zmysł), nominowany do Nagrody Akademii Samuel L. Jackson (Pulp Fiction, Nienawistna ósemka) oraz wyróżniona Złotym Globem Robin Wright Penn (Forrest Gump, serial House of Cards).

 

EQUILIBRIUM (EQUILIBRIUM) science fiction, USA 2002
emisja: 09.11.2017 godz. 22:20
powtórzenie: 24.11.2017 godz. 01:35

EQUILIBRIUM (EQUILIBRIUM) science fiction, USA 2002, 103 min., (18), reż. Kurt Wimmer, wyk. Christian Bale, Emily Watson, Taye Diggs, Angus Macfadyen, Sean Bean

Futurystyczna opowieść o świecie, w którym ludzie zmuszani są do przyjmowania leku tłumiącego emocje.

Po dramatycznych doświadczeniach III wojny światowej ludzie starają się zabezpieczyć przed kolejnymi zagrożeniami. Powstaje idealne państwo, Libria, którego obywatele mają być wolni od emocji mogących wywoływać konflikty i wojny. W tym celu muszą codziennie zażywać porcję leku zwanego prozium. Specyfik tłumi uczucia i powoduje zobojętnienie na piękno, miłość i sztukę. Za odmowę jego przyjęcia grozi śmierć. Porządku w kraju pilnują tzw. Klerycy. Jeden z nich – agent John Preston (Christian Bale), tropi tych, którzy unikają brania prozium. Gdy pewnego dnia on sam pominie jedną porcję – otworzą mu się oczy na nowy świat…

Połączenie dynamicznego thrillera z kinem science fiction. Inspirację do stworzenia tego intrygującego obrazu twórcy czerpali z tak różnorodnych źródeł, jak japońskie filmy o samurajach, klasyczne produkcje science fiction czy futurystyczne szkice europejskich miast. Zdjęcia nakręcono w Berlinie, w scenerii architektury z czasów faszyzmu. Atrakcją filmu są ciekawe efekty specjalne. Na ekranie zobaczymy plejadę świetnych aktorów, w tym m.in. laureata Oscara Christiana Bale’a (Mroczny Rycerz, Fighter), Seana Beana (cykl Władca Pierścieni) czy dwukrotnie nominowaną do Nagrody Akademii Emily Watson (Przełamując fale, Hilary i Jackie). Obraz zrealizował Kurt Wimmer (Był sobie twardziel, Ultraviolet).

 

 

 

ZBLIŻENIA (ZBLIZENIA (AKA. CLOSE-UPS)) dramat, Polska 2014
emisja: 10.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 11.11.2017 godz. 11:50

ZBLIŻENIA (ZBLIZENIA (AKA. CLOSE-UPS)) dramat, Polska 2014, 73 min., (12), reż. Magdalena Piekorz, wyk. Joanna Orleanska, Łukasz Simlat, Ewa Wisniewska, Andrzej Seweryn, Henryk Talar

Trzydziestokilkuletnia kobieta próbuje wyzwolić się spod wpływu zaborczej matki. Kolejne wspólne dzieło Magdaleny Piekorz i Wojciecha Kuczoka.

Marta (Joanna Orleańska) ma 37 lat. Kobieta stara się ułożyć sobie jakoś życie. Nie jest to jednak łatwe. Lata spędzone pod jednym dachem z matką (Ewa Wiśniewska) zrobiły swoje. Kobiety łączy bardzo skomplikowana i chwilami toksyczna relacja. Matka nie może pogodzić się z faktem, że córka chce się w końcu usamodzielnić, i nieświadomie ją osacza. Każde ich spotkanie kończy się awanturą. Tej sytuacji próbuje sprostać mąż dziewczyny – Jacek (Łukasz Simlat) – który pragnie stworzyć z nią prawdziwy dom…

Poruszający dramat psychologiczny o trudnym, oscylującym między miłością a nienawiścią, związku matki z córką. To trzeci wspólny film reżyserki Magdaleny Piekorz (Pręgi, Senność) oraz uznanego pisarza i scenarzysty Wojciecha Kuczoka. Autorem znakomitych zdjęć jest wybitny dokumentalista i operator Marcin Koszałka (Deklaracja nieśmiertelności, Czerwony pająk). Obraz przykuwa uwagę doskonale skonstruowanymi, niejednoznacznymi postaciami. Mówi o samotności, uzależnieniu od drugiego człowieka i próbie wyzwolenia się z toksycznej relacji. W główne role wcielają się: Joanna Orleańska (Zwerbowana miłość, Huśtawka), Łukasz Simlat (serial Krew z krwi, Amok) oraz Ewa Wiśniewska (Cudzoziemka, Ogniem i mieczem).

 

BYLIŚMY COOL (WE USED TO BE COOL (AKA. WAS HAT UNS BLOSS SO RUINIERT)) komedia, Austria 2016
emisja: 13.11.2017 godz. 08:15
powtórzenie: 13.11.2017 godz. 17:20
29.11.2017 godz. 15:45
30.11.2017 godz. 06:00

BYLIŚMY COOL (WE USED TO BE COOL (AKA. WAS HAT UNS BLOSS SO RUINIERT)) komedia, Austria 2016, 92 min., (12), reż. Marie Kreutzer, wyk. Vicky Krieps, Pia Hierzegger, Pheline Roggan, Marcel Mohab, Manuel Rubey

Zwariowana opowieść o młodych hipsterach z Wiednia, którzy próbują odnaleźć się w roli świeżo upieczonych rodziców.

Trzy mieszkające w Wiedniu pary zostają równolegle rodzicami. Wszyscy mają po trzydzieści kilka lat, dobrą pracę, mieszkanie w centrum miasta. Łączy ich to samo podejście do życia, które jest mieszanką idealizmu i materializmu. Każda z par uprawia warzywa na balkonie, pije tylko lokalnie paloną kawę i używa produktów marki Apple. Szybko się okaże, że bycie alternatywnym rodzicem nie będzie jednak takie proste.

Austriacka reżyserka Marie Kreutzer (Bez ojca – nagroda za najlepszy debiut na MFF w Berlinie, Gruber geht) opowiada z przymrużeniem oka o problemach współczesnych trzydziestolatków z dużego miasta. Obraz jest słodko-gorzką satyrą na pokolenie hipsterów, ich filozofię życia, marzenia i aspiracje czy zmagania z rodzicielstwem. Twórcy w realistyczny sposób portretują codzienność trzech par, które muszą odnaleźć się w zupełnie nowej dla siebie rzeczywistości. W głównych rolach popisowo odnajdują się m.in.: Vicky Krieps (Hanna), Pia Hierzegger (Najlepszy kontakt), Pheline Roggan (Soul Kitchen), Marcel Mohab (High Performance – Mandarinen lügen nicht) oraz Manuel Rubey (Prawdziwa historia rodu Borgiów). Produkcja brała udział w konkursie głównym na festiwalach filmowych w Hamburgu i Zurychu.

 

 

STRAŻNICY (WATCHMEN) film akcji, USA 2009
emisja: 16.11.2017 godz. 22:15
powtórzenie: 23.11.2017 godz. 00:05

STRAŻNICY (WATCHMEN) film akcji, USA 2009, 156 min., (18), reż. Zack Snyder, wyk. Malin Akerman, Billy Crudup, Matthew Goode, Jackie Earle Haley, Carla Gugino

Widowiskowa ekranizacja jednego z najlepszych komiksów o superbohaterach. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1985 w czasie zimnej wojny.

Rok 1985. Richard Nixon po raz trzeci sprawuje urząd prezydenta USA, a Związek Radziecki szykuje się do inwazji na Afganistan. Mocarstwa stają na krawędzi wojny nuklearnej, ludzkość powoli zaczyna pogrążać się w chaosie. W Stanach działalność superbohaterów została zakazana. Tylko nieliczni pracują dla rządu. Jednym z nich jest Rorschach (Jackie Earle Haley), który postanawia na własną rękę rozpracować sprawę zabójstwa Edwarda Blake’a (Jeffrey Dean Morgan). Szybko odkrywa, że ktoś czyha na życie superbohaterów.

Zack Snyder (300, Człowiek ze stali) przenosi na duży ekran wybitny komiks Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa. Doskonale zrealizowana opowieść o grupie emerytowanych superbohaterów zachwyca wartką akcją, nieoczywistymi postaciami, intrygującą warstwą wizualną. W główne role wcielają się m.in. Malin Akerman (Narzeczony mimo woli), Billy Crudup (Spotlight), Matthew Goode (Gra tajemnic), nominowany do Oscara Jackie Earle Haley (Małe dzieci) oraz Carla Gugino (San Andreas). Film w genialny sposób oddaje ducha lat osiemdziesiątych. Kostiumy, scenografia i charakteryzacja są świetnym dopełnieniem całości. Jednym z najmocniejszych punktów obrazu jest muzyka autorstwa Tylera Batesa (300, Strażnicy Galaktyki). Obok jego oryginalnych kompozycji w filmie zabrzmią również piosenki w wykonaniu Leonarda Cohena, Boba Dylana, Simona i Garfunkela czy Jimiego Hendriksa. Produkcja zdobyła trzy Nagrody Saturna, w tym dla najlepszego filmu fantasy.

 

DIABELSKIE CZÓŁNO: LEGENDA (CHASSE-GALERIE: LA LEGENDE (AKA. WILD RUN: THE LEGEND)) thriller, Kanada 2016
emisja: 17.11.2017 godz. 08:05
powtórzenie: 17.11.2017 godz. 17:00

DIABELSKIE CZÓŁNO: LEGENDA (CHASSE-GALERIE: LA LEGENDE (AKA. WILD RUN: THE LEGEND)) thriller, Kanada 2016, 106 min., (12), reż. Jean-Philippe Duval, wyk. Francis Ducharme, Caroline Dhavernas, François Papineau, Vincent-Guillaume Otis, Fabien Cloutier

Zakochana dziewczyna stara się walczyć z losem i przekleństwem rzuconym przed laty na jej rodzinę.

Koniec XIX wieku, miasto Lavaltrie w Québecu. Jos Lebel (Francis Ducharme) i Liza Gilbert (Caroline Dhavernas) kochają się do szaleństwa. Z różnych jednak względów starają się ukryć przed światem łączące ich uczucie. Zauważa je jednak bogaty Romain Boisjoli (Vincent-Guillaume Otis), który trzy lata wcześniej starał się o rękę Lizy. Kiedy Jos dostaje pracę majstra w odległym lesie, para obiecuje sobie, że będą słać do siebie listy. Romain zrobi jednak wszystko, żeby rozłączyć kochanków.

Oparty na popularnej francusko-kanadyjskiej legendzie, pełen tajemnic film kostiumowy o zakazanej miłości, klątwie i walce dobra ze złem. Reżyserem tego emocjonującego obrazu jest Jean-Philippe Duval (Matroni et moi, Dédé, à travers les brumes), a w główne role wcielają się Francis Ducharme (Zabiłem moją matkę), Caroline Dhavernas (serial Hannibal), François Papineau (Route 132) oraz Vincent-Guillaume Otis (To, czego potrzeba do życia). Produkcja zachwyca klimatem, znakomitymi zdjęciami oraz sprawnie skonstruowaną fabułą.

 

 

 

TONI ERDMANN (TONI ERDMANN) dramat, Niemcy 2016
emisja: 17.11.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 18.11.2017 godz. 12:35
28.11.2017 godz. 17:50
29.11.2017 godz. 11:15

TONI ERDMANN (TONI ERDMANN) dramat, Niemcy 2016, 156 min., (15), reż. Maren Ade, wyk. Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter

Nieprzewidywalny ojciec postanawia złożyć wizytę swojej zapracowanej córce. Deszcz nagród plus nominacje do Oscara i Złotego Globu.

Winfried Conradi (Peter Simonischek) to emerytowany nauczyciel gry na pianinie, który nieustannie wygłupia się i błaznuje. Jego córka Ines (Sandra Hüller) pracuje za granicą w wielkiej korporacji. Kobieta lubi porządek i poważnie podchodzi do życia. Nie ma też najlepszej relacji z ojcem. Pewnego dnia Winfried postanawia ją odwiedzić. Dla Ines nie jest to najlepszy czas na przyjmowanie gości. Pracuje właśnie nad ważnym projektem i niezbyt dobrze znosi szalone pomysły ojca.

Oryginalny, pełen świeżego humoru komediodramat o skomplikowanych relacjach między ojcem a córką. Ogromnym atutem obrazu są doskonale napisane i koncertowo zagrane postacie. W role głównych bohaterów wcielają się Peter Simonischek (Oktober November, Czerwień rubinu) oraz Sandra Hüller (Requiem, Ponad nami tylko niebo), którzy za stworzone przez siebie kreacje zostali wyróżnieni Europejską Nagrodą Filmową. Reżyserką tego zabawnego, ale i podszytego melancholią filmu jest utalentowana niemiecka artystka Maren Ade (nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem obraz Wszyscy inni). Produkcja otrzymała nominacje do Oscara oraz Złotego Globu w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Stała się również wydarzeniem festiwalu w Cannes i triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych (w sumie pięć statuetek, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz).

 

Z CZYSTYM SERCEM (TISZTA SZIVVEL (AKA. KILLS ON WHEELS)) komedia, Węgry 2016
emisja: 18.11.2017 godz. 01:40
powtórzenie: 28.11.2017 godz. 22:15

Z CZYSTYM SERCEM (TISZTA SZIVVEL (AKA. KILLS ON WHEELS)) komedia, Węgry 2016, 99 min., (18), reż. Attila Till, wyk. Szabolcs Thuróczy, Zoltán Fenyvesi, Ádám Fekete, Móni Balsai, Lídia Danis

Oryginalna czarna komedia o trójce niepełnosprawnych mężczyzn, którzy postanawiają zarabiać na życie jako płatni zabójcy.

Zolika (Zoltán Fenyvesi) ma dwadzieścia lat i porusza się na wózku. W jego życiu niewiele się dzieje. Jego najlepszy przyjaciel „Barba Papa” (Ádám Fekete) także jest niepełnosprawny. Pewnego dnia, razem z byłym strażakiem Rupaszovem (Szabolcs Thuróczy), który również nie może chodzić o własnych siłach, chłopcy postanawiają zostać płatnymi zabójcami i zaoferować swoje usługi przedstawicielom lokalnej mafii.

Przewrotna czarna komedia o trójce poruszających się na wózkach mężczyzn to dzieło utalentowanego węgierskiego reżysera i scenarzysty, Attili Tilla (Pánik), który zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za krótkometrażowy film pt. Bestia. Twórca przedstawia rzeczywistość z punktu widzenia osób niepełnosprawnych. W błyskotliwy sposób żongluje gatunkami, łącząc ze sobą elementy m.in. komedii, thrillera, dramatu oraz kina akcji. Wyróżnikiem filmu są też błyskotliwe żarty i gagi. Wyraziste kreacje aktorskie tworzą Szabolcs Thuróczy (Biały Bóg, serial Złote życie), Zoltán Fenyvesi, Ádám Fekete oraz Mónika Balsai (Liza, lisia wróżka). Obraz był węgierskim kandydatem do Oscara w 2016 roku. Spotkał się również z ciepłym przyjęciem na wielu zagranicznych festiwalach, m.in. w Karlowych Warach, Cottbus, Chicago, Kairze czy Salonikach.

 

 

 

MIASTO-WYSPA (ISLAND CITY (2015)) dramat, Indie 2015
emisja: 28.11.2017 godz. 23:55

MIASTO-WYSPA (ISLAND CITY (2015)) dramat, Indie 2015, 107 min., (18), reż. Ruchika Oberoi, wyk. Vinay Pathak, Amruta Subhash, Tannishtha Chatterjee, Chandan Roy Sanyal, Sameer Kochhar

Trzy intrygujące historie o życiu mieszkańców współczesnego Bombaju. Nagroda za najlepszy debiut reżyserski na MFF w Wenecji.

Pracownik korporacji (Vinay Pathak) zostaje zmuszony przez przełożonych do wzięcia udziału w zajęciach, których celem jest poprawienie morale pracowników. Ojciec rodziny, Anil Joshi (Bhushan Vikas), przebywa w stanie agonalnym w szpitalu. Aby poradzić sobie z tragedią, jego krewni kupują telewizor, którego mężczyzna niegdyś zakazywał. Co wieczór zasiadają przed odbiornikiem i oglądają w napięciu popularną operę mydlaną. Mieszkanka slumsów (Tannishtha Chatterjee) otrzymuje anonimowy list miłosny, który zmienia jej życie.

Trzy pełne absurdu, tragikomiczne historie, które rozgrywają się w scenerii współczesnego Bombaju. Reżyserką tego ciepło przyjętego przez krytykę, oryginalnego dramatu o życiu mieszkańców wielkiego miasta jest debiutantka Ruchika Oberoi, która otrzymała za swój film nagrodę Fedeora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Obraz mówi o samotności oraz poszukiwaniu wolności w opresyjnym i bezdusznym świecie. Wyróżnia się inteligentnym scenariuszem oraz przemyślaną warstwą wizualną. Każda z opowieści ma swój własny rytm i odrębną paletę kolorów. Na uwagę zasługują zarówno zdjęcia, jak i pomysłowy montaż. Produkcja określana jest jako połączenie czarnej komedii z realistycznym dramatem. W role głównych bohaterów wcielają się z wyczuciem Vinay Pathak (Do zakochania jeden krok), Amruta Subhash (Killa), Tannishtha Chatterjee (Lion. Droga do domu).

 

 

SERIALE

 

DOM GROZY,  (PENNY DREADFUL) serial grozy, USA 2014
emisja: 02.11.2017 czwartki po 2 odc. godz. 20:30 i 21:25

DOM GROZY (PENNY DREADFUL) serial grozy, USA 2014, (18), wyk. Josh Hartnett, Timothy Dalton, Eva Green, Reeve Carney, Rory Kinnear

Mroczne sekrety wiktoriańskiego Londynu w niezwykłym serialu stworzonym przez trzykrotnie nominowanego do Oscara Johna Logana.

Londyn, 1891 rok. W mieście dochodzi do serii bestialskich zbrodni. Policja gorączkowo szuka sprawców. Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton) i tajemnicza spirytystka Vanessa Ives (Eva Green) zdają sobie sprawę, że za morderstwa odpowiedzialne są złe moce. Aby odkryć, co stało się z córką Murraya, która zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, para rekrutuje do pomocy amerykańskiego rewolwerowca Ethana Chandlera (Josh Hartnett). Wkrótce dołącza do nich doktor Victor Frankenstein (Harry Treadaway).

Elektryzujący serial z doborową obsadą, który łączy w sobie elementy horroru i psychologicznego dramatu. Jest bezbłędnie napisany i zagrany. Jego atutem są wyraziste, pełne tajemnic postacie (wśród nich znani z literatury grozy doktor Frankenstein, Dorian Gray czy profesor Abraham Van Helsing), trzymająca w napięciu akcja oraz sugestywna atmosfera. Twórcy bardzo starannie oddali też realia wiktoriańskiego Londynu. W głównych rolach doskonale odnaleźli się Josh Hartnett (Helikopter w ogniu, 30 dni mroku), Timothy Dalton (Licencja na zabijanie, Turysta), nagrodzona BAFTĄ Eva Green (Casino Royale, Ostatnia miłość na Ziemi), Harry Treadaway (Control, Miasto cienia) i Reeve Carney (Cedry pod śniegiem, Burza). Pomysłodawcą serialu jest zdobywca trzech nominacji do Oscara John Logan (Gladiator, Aviator), a producentem wykonawczym laureat Nagrody Akademii Sam Mendes (American Beauty, Skyfall). Niepokojącą muzykę, która znakomicie dopełnia mroczny klimat produkcji, skomponował Polak Abel Korzeniowski (Samotny mężczyzna). Pierwszy odcinek wyreżyserował Juan Antonio Bayona, autor mrożącego krew w żyłach horroru Sierociniec.

DOM GROZY II,  (PENNY DREADFUL II.) serial grozy, USA 2015
emisja: 30.11.2017  czwartki po 2 odc. godz. 20:30 i 21:25

DOM GROZY II (PENNY DREADFUL II) serial grozy, USA 2015, (18), wyk. Josh Hartnett, Eva Green, Timothy Dalton, Helen Mccrory, Reeve Carney

Drugi sezonu rewelacyjnego serialu opowiadającego o mrocznych sekretach wiktoriańskiego Londynu i jego mieszkańców.

Londyn, koniec XIX wieku. W mieście co rusz dochodzi do bestialskich morderstw. Policja gorączkowo szuka sprawców, ale jej wysiłki nie przynoszą efektów. Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), tajemnicza spirytystka Vanessa Ives (Eva Green), rewolwerowiec Ethan Chandler (Josh Hartnett) oraz ich przyjaciele zdają sobie sprawę, że za wszystko odpowiedzialne są złe moce, którym w poprzednim sezonie próbowali się przeciwstawić. Teraz bohaterowie nie mogą czuć się bezpiecznie. Mroczne siły zrobią wszystko, żeby ich zniszczyć.

Nowy sezon elektryzującego serialu, który łączy w sobie elementy horroru i psychologicznego dramatu. Jest bezbłędnie napisany i zagrany. Jego atutem są wyraziste, pełne tajemnic postacie (wśród nich znani z literatury doktor Frankenstein, Dorian Gray czy profesor Abraham Van Helsing), trzymająca w napięciu akcja oraz sugestywna atmosfera. Twórcy bardzo starannie oddali też realia wiktoriańskiego Londynu. W głównych rolach doskonale odnaleźli się Josh Hartnett (Helikopter w ogniu, 30 dni mroku), Timothy Dalton (Licencja na zabijanie, Turysta), nagrodzona BAFTĄ Eva Green (Casino Royale, Ostatnia miłość na Ziemi), uhonorowany za swoją kreację statuetką Satelity Rory Kinnear (Skyfall, Gra tajemnic) oraz Reeve Carney (Cedry pod śniegiem, Burza). Pomysłodawcą serialu jest zdobywca trzech nominacji do Oscara John Logan (scen. Gladiator, Aviator), a producentem wykonawczym laureat Nagrody Akademii Sam Mendes (reż. American Beauty, Skyfall).

 

MIKE JUDGE PRZEDSTAWIA: OPOWIEŚCI Z TRASY, (MIKE JUDGE PRESENTS: TALES FROM THE TOUR BUS) serial komediowy, USA 2017
premiera: środy godz. 19:55 (odc. 5-8/8)

MIKE JUDGE PRZEDSTAWIA: OPOWIEŚCI Z TRASY (MIKE JUDGE PRESENTS: TALES FROM THE TOUR BUS) serial komediowy, USA 2017, (15), reż.  Mike Judge

Współtwórca serialu HBO Dolina Krzemowa – Mike Judge – przedstawia animowaną opowieść o najbardziej ekscentrycznych gwiazdach muzyki country.

Mike Judge (Beavis i Butt-head, Dolina Krzemowa) wraca do animacji. Nowy serial komediowy Mike Judge przedstawia: Opowieści z trasy to opowieść o ekscentrycznych postaciach muzyki country oraz ich niesamowitych przygodach z tras koncertowych. 30-minutowe odcinki serialu Cinemax, którego bohaterami są skandalizujący muzycy minionych dekad przedstawia autentyczne (i autentycznie niewiarygodne) ekscesy i wyczyny takich gwiazd sceny country lat 60-tych i 70-tych, jak Jerry Lee Lewis, Tammy Wynette i George Jones, relacjonowane przez ludzi znających ich najlepiej.

W serialu archiwalne zdjęcia i nagrania z występów na żywo przeplatają się z fragmentami wywiadów z menedżerami, producentami, przyjaciółmi i byłymi członkami zespołów. Wszyscy z nich dzielą się swoimi prywatnymi przemyśleniami na temat przerysowanych bohaterów, którzy pojawiają się w animowanych scenach będących rekonstrukcją swoich legendarnych wyczynów. Narratorem każdego odcinka jest reżyser i scenarzysta Mike Judge. Jego komentarz jest puentą wzlotów i upadków wykonawców, którzy wzięli szturmem scenę country i stali się legendami za życia. Utrzymany w prześmiewczej i bezpretensjonalnej konwencji serial Mike Judge przedstawia: Opowieści z trasy potwierdza, że w muzyce country życie jest często dziwniejsze niż fikcja i czasem dużo bardziej zabawne.

 

 

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.