HBO, HBO2 i HBO COMEDY w maju 2015

herkulesW maju na kanale HBO m.in w niedzielne megapremiery obejrzymy: film przygodowy „Herkules”, kryminalny „Veronika Mars”, biograficzny „Bessie”, biograficzny „Houdini”, oraz animowany „Lego przygoda”. W HBO również nowy 3 odcinkowy miniserial serial „Trafny wybór” oraz 2 sezon serialu „Dom grozy”.HBO

NIEDZIELNE MEGAPREMIERY

HERKULES (HERCULES: THE THRACIAN WARS) przygodowy, USA 2014
premiera: 03.05.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 03.05.2015 godz. 01:20
06.05.2015 godz. 04:20
06.05.2015 godz. 20:10
09.05.2015 godz. 00:05
26.05.2015 godz. 02:35
26.05.2015 godz. 20:10

HERKULES (HERCULES: THE THRACIAN WARS) przygodowy, USA 2014, 95 min., (15), reż. Brett Ratner, wyk. Dwayne Johnson, Ian McShane, Rufus Sewell, Aksel Hennie, Ingrid Bolsø Berdal

Międzynarodowa superprodukcja w gwiazdorskiej obsadzie – opowieść inspirowana historią mitycznego Herkulesa.

herkulesŻycie Herkulesa (Dwayne Johnson), syna boga i śmiertelniczki, jest wypełnione cierpieniem. Na skutek okrutnej intrygi heros zamordował swoich najbliższych i musiał wykonać dwanaście ciężkich prac. Po tych wydarzeniach postanawia zostać najemnikiem i razem z podobnymi sobie straceńcami poświęca się wojnie. Pewnego dnia na ich drodze staje król Tracji (John Hurt), który poleca im, by uczynili z jego wojska najpotężniejszą armię świata. Wkrótce najemnicy zaczynają dostrzegać, że ból i cierpienie to nie jedyne wartości w życiu.

Nawiązująca do antycznego mitu opowieść o lojalności, odpowiedzialności i istocie człowieczeństwa to zapierająca dech w piersiach superprodukcja, która w umiejętny sposób łączy imponującą formę z istotną treścią. Film wyreżyserował Brett Ratner, twórca takich przebojów, jak trylogia Godziny szczytu, Czerwony smok czy X-Men: Ostatni bastion. W roli tytułowej wystąpił gwiazdor kina akcji Dwayne Johnson (Król Skorpion, cykl Szybcy i wściekli), któremu partnerują m.in.: laureat Złotego Globu Ian McShane (serial HBO Deadwood, Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach), zdobywca dwóch nominacji do Oscara John Hurt (Midnight Express, Człowiek słoń), Rufus Sewell (Iluzjonista, Tristan i Izolda), nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Aksel Hennie (Uno, Łowcy głów) oraz Ingrid Bolsø Berdal (Czarnobyl. Reaktor strachu, Hansel i Gretel: Łowcy czarownic). Scenariusz obrazu powstał na podstawie powieści graficznej autorstwa Steve’a Moore’a.
VERONICA MARS (VERONICA MARS) kryminalny, USA 2014
premiera: 10.05.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 10.05.2015 godz. 01:15
13.05.2015 godz. 04:05
13.05.2015 godz. 20:10
16.05.2015 godz. 00:05
25.05.2015 godz. 02:00

VERONICA MARS (VERONICA MARS) kryminalny, USA 2014, 104 min., (15), reż. Rob Thomas, wyk. Kristen Bell, Jason Dohring, Enrico Colantoni, Chris Lowell, Percy Daggs Iii

Kontynuacja popularnego serialu dla młodzieży. Kristen Bell jako rezolutna prawniczka, która postanawia pomóc byłemu chłopakowi wyplątać się z opresji.

Veronica MarsVeronica Mars (Kristen Bell) jest absolwentką prawa, która niespełna dziesięć lat temu opuściła rodzinne strony i miasto Neptune. Kobieta mieszka teraz w Nowym Jorku, gdzie próbuje zapomnieć o przeszłości i na nowo ułożyć sobie życie. Niestety, nie jest to łatwe. Pewnego dnia jej były chłopak Logan (Jason Dohring) błaga ją o pomoc. Okazuje się, że mężczyzna został oskarżony o morderstwo, którego nie popełnił. Veronica jest jedyną osobą, która może mu pomóc.

Obraz jest kontynuacją popularnego serialu o losach bystrej nastolatki, która pomaga ojcu rozwiązywać trudne sprawy kryminalne. Scenarzysta i reżyser serialu – nominowany do nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów Rob Thomas (serial Jezioro marzeń, To mnie kręci) – zebrał fundusze na nakręcenie pełnometrażowej wersji filmu za pomocą serwisu Kickstarter. Wyróżnikiem produkcji jest wciągająca intryga, która do końca trzyma w napięciu. W tytułowej roli świetnie odnajduje się zdobywczyni Saturna Kristen Bell (serial Herosi, Chłopaki też płaczą), która grała także serialową Veronikę. Obok niej ponownie pojawi się Jason Dohring (seriale Pod osłoną nocy, Ringer). Oboje byli nominowani za swoje kreacje do nagród Teen Choice.
BESSIE (BESSIE) biograficzny, USA 2015
premiera: 17.05.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 20.05.2015 godz. 03:55
20.05.2015 godz. 20:10
23.05.2015 godz. 00:05

BESSIE (BESSIE) biograficzny, USA 2015, 120 min., (15), reż. Dee Rees, wyk. Queen Latifah, Michael Kenneth Williams, Khandi Alexander, Mike Epps, Tika Sumpter

Produkcja HBO z Queen Latifah w roli legendarnej bluesmanki Bessie Smith, której historia jest muzycznym ucieleśnieniem amerykańskiego snu.

bessieNazywana „Cesarzową bluesa” Bessie Smith przyszła na świat w biednej afroamerykańskiej rodzinie, w Chattanooga w stanie Tennessee. Od dzieciństwa jej życie związane było z muzyką. Bessie początkowo śpiewała na ulicach, potem zaczęła występować na scenie. Razem ze swoim zespołem koncertowała głównie w południowych i wschodnich stanach USA, szybko jednak zyskała szerszą popularność. W latach 20., po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Columbia Records, stała się najlepiej opłacaną ciemnoskórą artystką swoich czasów. Jej życie prywatne było pasmem wzlotów i upadków, przez wiele lat Bessie zmagała się z akceptacją swojej biseksualności. Niezwykłą karierę piosenkarki przerwała jej przedwczesna śmierć w 1937 roku.

Niezwykły talent, intrygujący głos i wielka wrażliwość muzyczna Bessie Smith stały się inspiracją dla największych artystek jazzowych i bluesowych: Billie Holiday, Arethy Franklin, Janis Joplin czy Niny Simone. Życie osobiste piosenkarki, pełne dramatycznych zwrotów, miało istotny wpływ na jej karierę. W rolę „Cesarzowej bluesa” wcieliła się nominowana do Oscara Queen Latifah (Salon piękności, Chicago), znana nie tylko jako aktorka, ale i gwiazda sceny hip-hopowej. Wyprodukowany przez telewizję HBO dramat jest dziełem Dee Rees, młodej niezależnej scenarzystki i reżyserki, aktywistki ruchu LGBT, autorki docenionego przez krytyków obrazu Parias. U boku Queen Latifah wystąpią między innymi: Michael Kenneth Williams (serial HBO Zakazane imperium, Zniewolony. 12 Years a Slave), Khandi Alexander (seriale CSI: Kryminalne zagadki Miami, Treme), Mike Epps (Następny piątek, Kac Vegas), laureatka Oscara Mo’Nique (Domino, Hej, skarbie) oraz Tika Sumpter (Ilu miałaś facetów?, Prawdziwa jazda).

 
HOUDINI, CZ. 1 (HOUDINI, PART 1) biograficzny, Kan./USA 2014
premiera: 24.05.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 27.05.2015 godz. 03:00
27.05.2015 godz. 20:10
30.05.2015 godz. 00:05

HOUDINI, CZ. 1 (HOUDINI, PART 1) biograficzny, Kan./USA 2014, 84 min., (12), reż. Uli Edel, wyk. Adrien Brody, Kristen Connolly, Evan Jones, Tim Pigott-Smith, Tom Benedict Knighthoudini

Historia najsłynniejszego iluzjonisty wszech czasów z laureatem Oscara Adrienem Brodym w roli głównej.

Urodzony w Budapeszcie Erik Weisz jako dziecko wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Początkowo używał nazwiska Ehrich Weiss, potem zmienił je na Harry Houdini. Przeszedł typową drogę od pucybuta do milionera. Wychowany w ubogiej żydowskiej rodzinie, Houdini szybko zyskał sławę dzięki brawurowym iluzjom, które fascynowały ludzi na całym świecie, w tym takie osobistości jak Arthur Conan Doyle czy Rasputin. Sam po śmierci ukochanej matki poświęcił się demaskowaniu sztuczek spirytystów, był także zamieszany w aferę szpiegowską.

Dwuodcinkowy miniserial to pasjonująca podróż przez losy słynnego iluzjonisty Harry’ego Houdiniego. Twórcy pokazali kolejne kamienie milowe kariery Houdiniego i opowiedzieli o jego miłości do Bess Rahner, która – po dwutygodniowej zaledwie znajomości – została jego żoną i asystentką sceniczną. Mistrzowsko zrealizowana opowieść (nominacje do nagród branżowych przyznawanych m.in. przez gildię reżyserów, scenarzystów, scenografów czy kostiumologów) to dzieło doświadczonego Ulego Edela (film TV Rasputin, Baader-Meinhof). W postać Harry’ego Houdiniego wcielił się brawurowo Adrien Brody (Z dystansu, Grand Budapest Hotel), laureat Oscara za niezapomnianą rolę w filmie Pianista. Jego ukochaną Bess zagrała Kristen Connolly (Dom w głębi lasu, serial House of Cards). W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Evan Jones (8. mila, Księga ocalenia), Eszter Onodi (Kropla słońca, Szczypta Ameryki) oraz Tim Pigott-Smith (Krwawa niedziela, serial Północ Południe).

 

 

HOUDINI, CZ. 2 (HOUDINI, PART 2) biograficzny, Kan./USA 2014
premiera: 24.05.2015 godz. 21:35
powtórzenie: 27.05.2015 godz. 04:25
27.05.2015 godz. 21:35
30.05.2015 godz. 01:30

HOUDINI, CZ. 2 (HOUDINI, PART 2) biograficzny, Kan./USA 2014, 84 min., (12), reż. Uli Edel, wyk. Adrien Brody, Kristen Connolly, Evan Jones, Tim Pigott-Smith, Tom Benedict Knight

Historia najsłynniejszego iluzjonisty wszech czasów z laureatem Oscara Adrienem Brodym w roli głównej.

Urodzony w Budapeszcie Erik Weisz jako dziecko wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Początkowo używał nazwiska Ehrich Weiss, potem zmienił je na Harry Houdini. Przeszedł typową drogę od pucybuta do milionera. Wychowany w ubogiej żydowskiej rodzinie, Houdini szybko zyskał sławę dzięki brawurowym iluzjom, które fascynowały ludzi na całym świecie, w tym takie osobistości jak Arthur Conan Doyle czy Rasputin. Sam po śmierci ukochanej matki poświęcił się demaskowaniu sztuczek spirytystów, był także zamieszany w aferę szpiegowską.

Dwuodcinkowy miniserial to pasjonująca podróż przez losy słynnego iluzjonisty Harry’ego Houdiniego. Twórcy pokazali kolejne kamienie milowe kariery Houdiniego i opowiedzieli o jego miłości do Bess Rahner, która – po dwutygodniowej zaledwie znajomości – została jego żoną i asystentką sceniczną. Mistrzowsko zrealizowana opowieść (nominacje do nagród branżowych przyznawanych m.in. przez gildię reżyserów, scenarzystów, scenografów czy kostiumologów) to dzieło doświadczonego Ulego Edela (film TV Rasputin, Baader-Meinhof). W postać Harry’ego Houdiniego wcielił się brawurowo Adrien Brody (Z dystansu, Grand Budapest Hotel), laureat Oscara za niezapomnianą rolę w filmie Pianista. Jego ukochaną Bess zagrała Kristen Connolly (Dom w głębi lasu, serial House of Cards). W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Evan Jones (8. mila, Księga ocalenia), Eszter Onodi (Kropla słońca, Szczypta Ameryki) oraz Tim Pigott-Smith (Krwawa niedziela, serial Północ Południe).
LEGO. PRZYGODA (THE LEGO MOVIE) animowany, Austral./Dan./USA 2014
premiera: 31.05.2015 godz. 20:10

LEGO. PRZYGODA (THE LEGO MOVIE) animowany, Austral./Dan./USA 2014, 97 min., (b/o), reż. Phil Lord, Christopher Miller

Widowiskowa animacja o niesamowitych przygodach bohaterów wywodzących się ze świata klocków LEGO. Deszcz nagród plus nominacja do Złotego Globu.

lego przygodaEmmet jest zwyczajnym, niewyróżniającym się ludzikiem LEGO. Jednak pewnego dnia, zupełnie przez przypadek, zostaje wzięty za kogoś innego i staje się członkiem niesamowitej drużyny, której celem jest powstrzymanie groźnego tyrana. Problem w tym, że Emmet jest na to wyzwanie kompletnie nieprzygotowany.

Fantastycznie zrealizowana animacja, która przenosi widza do niezwykłego świata klocków LEGO. Obraz zachwyca inteligentnym humorem, werwą i pełną szalonych przygód fabułą. Sprawi wielką przyjemność nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Za jego reżyserię odpowiedzialni byli twórcy filmu Klopsiki i inne zjawiska pogodowe, Phil Lord oraz Christopher Miller (także: 21 Jump Street). Produkcja została wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami – w tym Annie i BAFTĄ. Była też nominowana do Złotego Globu (najlepszy film animowany) i Oscara (najlepsza piosenka – „Everything is Awesome”). W polskiej wersji językowej swoich głosów bohaterom użyczyli m.in.: Piotr Bajtlik, Wojciech Paszkowski, Ewa Andruszkiewicz-Guzińska oraz Jarosław Boberek.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

ONA (HER (2013)) komedia romantyczna, USA 2013
emisja: 02.05.2015 godz. 19:55
powtórzenie: 03.05.2015 godz. 10:35
12.05.2015 godz. 20:10
13.05.2015 godz. 10:55
28.05.2015 godz. 16:30
29.05.2015 godz. 07:30

ONA (HER (2013)) komedia romantyczna, USA 2013, 121 min., (12), reż. Spike Jonze, wyk. Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Chris Pratt

Historia niezwykłej miłości, która rodzi się pomiędzy samotnym mężczyzną a… nowoczesnym systemem operacyjnym. Oscar za scenariusz i cztery inne nominacje do Nagrody Akademii.

Świat nieodległej przyszłości. Theodore (Joaquin Phoenix) jest pisarzem, który żyje samotnie w Los Angeles. Mężczyzna próbuje pozbierać się po ostatnim nieudanym związku. Pewnego dnia postanawia kupić nowy, inteligentny system operacyjny. Celem wynalazku, nazwanego „Samantha” i przemawiającego seksownym kobiecym głosem, jest zaspokajanie każdej potrzeby użytkownika. Im dłużej „Samantha” towarzyszy Theodore’owi, tym bardziej on przywiązuje się do niej.

Ona to błyskotliwe kino o współczesnych obliczach miłości i wpływie nowoczesnych technologii na nasze życie. Spike Jonze (Być jak John Malkovich, Adaptacja) stworzył zaskakującą miłosną opowieść, która porusza i skłania do myślenia. Napisany przez niego scenariusz oczarował najbardziej wymagających krytyków i został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Oscarem oraz Złotym Globem. Członkowie Amerykańskiej Akademii nominowali ponadto obraz w kategoriach: „najlepszy film”, „najlepsza scenografia”, „najlepsza muzyka” i „najlepsza piosenka”. Do sukcesu filmu przyczyniła się też znakomita gra odtwórcy głównej roli Joaquina Phoenixa (nominacja do Złotego Globu), znanego m.in. z Gladiatora, Spaceru po linie czy Mistrza, a także partnerujących mu aktorek – mającej na koncie pięć nominacji do Nagrody Akademii Amy Adams (Wątpliwość, American Hustle) i zjawiskowej Rooney Mary (Dziewczyna z tatuażem – nominacja do Oscara, Panaceum). Sugestywną kreację stworzyła również hollywoodzka gwiazda Scarlett Johansson (Między słowami, Vicky Cristina Barcelona), która użyczyła swego głosu Samancie.

 

 

KOTY NIE TAŃCZĄ (CATS DON’T DANCE) animowany, USA 1997
emisja: 06.05.2015 godz. 15:40
powtórzenie: 07.05.2015 godz. 07:30

KOTY NIE TAŃCZĄ (CATS DON’T DANCE) animowany, USA 1997, 72 min., (b/o), reż. Mark Dindal

Urocza animowana opowieść o tańczącym i śpiewającym kocie, który pewnego dnia wyrusza na podbój Hollywood.

Największą pasją kota Danny’ego z Kokomo w stanie Indiana jest taniec i śpiew. Zwierzak marzy o karierze w show-biznesie. Pewnego dnia postanawia działać i wyrusza do Hollywood. Na miejscu okazuje się jednak, że filmowcy nie są zainteresowani udziałem zwierząt w produkcjach. Agent Danny’ego dwoi się i troi, aby znaleźć mu nawet najmniejszą rolę. W końcu jego starania zostają uwieńczone sukcesem. Kotek ma zagrać u boku dziecięcej gwiazdy Darli Dimple. Czy uda mu się spełnić marzenia i zdobyć sławę?

Ciepły, zabawny film dla całej rodziny, który opowiada o determinacji w spełnianiu marzeń i sile prawdziwej przyjaźni. Twórcom udało się wykreować przepiękny kolorowy świat oraz wiarygodnych, pełnych żywych emocji bohaterów. Obraz w żartobliwy sposób nawiązuje do filmowych musicali z lat 30. i 40., a strona muzyczna pełni w nim istotną rolę. Odpowiadali za nią laureat dwóch Oscarów Randy Newman (Potwory i spółka, Toy Story 3) oraz Steve Goldstein (In Search of Dr. Seuss, Twarzą w twarz). Reżyserem filmu jest Mark Dindal (Nowe szaty króla, Kurczak Mały). Produkcja spotkała się z uznaniem widzów i krytyków, otrzymała też prestiżowe nagrody Annie (najlepsza animacja, najlepsza muzyka). W polskiej wersji swoich głosów postaciom użyczyli m.in. Marcin Kudełka, Beata Kawka, Beata Wyrąbkiewicz, Krzysztof Kołbasiuk i Edyta Jungowska.
MIŁOSNA HUŚTAWKA (LOVE & AIR SEX (AKA. THE BOUNCEBACK)) komedia romantyczna, USA 2013
premiera: 07.05.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 16.05.2015 godz. 01:55
20.05.2015 godz. 02:20

MIŁOSNA HUŚTAWKA (LOVE & AIR SEX (AKA. THE BOUNCEBACK)) komedia romantyczna, USA 2013, 87 min., (15), reż. Bryan Poyser, wyk. Zach Cregger, Sara Paxton, Ashley Bell, Michael Stahl-David, Addison Timlin

Bezpretensjonalna komedia o perypetiach dwóch par, które próbują sobie poradzić z miłosnymi zawirowaniami.

Pogrążony w smutku Stan (Michael Stahl-David) odkrywa, że jego była dziewczyna Cathy (Ashley Bell) jedzie do Austin, żeby spędzić z przyjaciółkami szalony babski weekend. Chłopak kupuje bilet na samolot i rusza w ślad za nią. W spotkaniu z ukochaną przeszkadza mu jednak jej najlepsza przyjaciółka Kara (Sara Paxton), która nie może się otrząsnąć po rozstaniu z najlepszym kumplem Stana Jeffem (Zach Cregger). Młodzi ludzie przemierzają nocne lokale w poszukiwaniu zabawy, zapomnienia i oczywiście zemsty.

Słodko-gorzka komedia, w której nie brakuje silnych emocji – miłości, złości, pożądania, rozpaczy czy zazdrości. Obraz w reżyserii dwukrotnie nominowanego do Nagrody Independent Spirit Bryana Poysera, twórcy Dear Pillow i Lovers of Hate, to inteligentne niezależne kino o współczesnych związkach, które często dalekie są od ideału. W głównych rolach dobrze odnajdują się Zach Cregger (Miss Marca, Chłopaki do wzięcia), Sara Paxton (Ostatni dom po lewej, Zajazd pod duchem), zdobywczyni nominacji do nagrody Independent Spirit Ashley Bell (Ostatni egzorcyzm, Dzień) oraz Michael Stahl-David (Projekt: Monster, Kongres). Dzięki niezwykłym zdjęciom bohaterem filmu stało się także rodzinne miasto Poysera, Austin.

 

 

 

SYN BATMANA (SON OF BATMAN) animowany, USA 2014
premiera: 09.05.2015 godz. 16:25
powtórzenie: 10.05.2015 godz. 09:05
14.05.2015 godz. 18:50
15.05.2015 godz. 09:35
25.05.2015 godz. 13:30

SYN BATMANA (SON OF BATMAN) animowany, USA 2014, 72 min., (b/o), reż. Ethan Spaulding

Strzegący bezpieczeństwa w Gotham City Batman niespodziewanie dowiaduje się, że jest ojcem wojowniczego chłopca o imieniu Damian.

Batman wiedzie żywot samotnika. Jego jedyną misją jest ochrona Gotham City przed złoczyńcami. Wszystko jednak zmienia się, kiedy do miasta powraca Talia. Kobieta jest córką Ra’sa Al Ghula, lidera Ligii Zabójców. Pewnego dnia w organizacji wybucha bunt i Talia wraz z synem Damianem musi salwować się ucieczką. Zdesperowana prosi Batmana o pomoc. Jednocześnie zaskakuje go informacją, że ten jest ojcem Damiana.

Wciągająca, solidnie zrealizowana animacja spod ręki Ethana Spauldinga (serial Awatar: Legenda Aanga, Batman: Atak na Arkham). Jest to kolejny film opowiadający o przygodach nieustraszonego Mrocznego Rycerza, jednego z największych bohaterów masowej wyobraźni. Scenariusz produkcji został oparty na komiksie autorstwa Granta Morrisona. Obraz elektryzuje i zachwyca od strony wizualnej. Twórcom w umiejętny sposób udaje się budować napięcie oraz złożoność postaci.
ŚWIĘTO PIWA (BEERFEST) komedia, USA 2006
emisja: 12.05.2015 godz. 23:50

ŚWIĘTO PIWA (BEERFEST) komedia, USA 2006, 108 min., (15), reż. Jay Chandrasekhar, wyk. Jay Chandrasekhar, Kevin Heffernan, Steve Lemme, Paul Soter, Erik Stolhanske

Dwaj Amerykanie konkurują z Niemcami w zawodach dla piwoszy na największym europejskim święcie piwa – Oktoberfeście.

Dwaj Amerykanie o niemieckich korzeniach, bracia Todd (Erik Stolhanske) i Jan Wolfhouse (Paul Soter), jadą do Monachium, by wziąć udział w słynnym festiwalu Oktoberfest. Na miejscu postanawiają spróbować swoich sił w tajnym, odbywającym się od stuleci konkursie piwoszy. Niestety, Niemcy okazują się bezkonkurencyjni. Amerykanie nie dają jednak za wygraną, porażka, którą ponieśli, działa na nich mobilizująco. Bracia wracają do domu i kompletują drużynę, która ma rok na to, by solidnie przygotować się do starcia z mistrzami. Tym razem to Ameryka ma być górą… Czy dotrzymają słowa?

Pełna gagów komedia, w której złocisty napój leje się strumieniami. Ten miły sercu każdego piwosza film to dzieło specjalizującego się w rozrywkowym kinie Jaya Chandrasekhara, twórcy przebojowych obrazów Straż wiejska, Diukowie Hazzardu czy Zabójczy kurort. Reżyser zaprosił na plan grono popularnych aktorów, wśród nich swojego stałego współpracownika Paula Sotera, niemieckiego gwiazdora Jürgena Prochnowa (Okręt, Kod da Vinci), laureatkę Oscara Cloris Leachman (Ostatni seans filmowy, Trudne słówka) oraz Erika Stolhanske (Straż wiejska, Zabójczy kurort).

 

 

ZADBAJ O SIEBIE (TAKE CARE (2014)) komedia romantyczna, USA 2014
premiera: 14.05.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 15.05.2015 godz. 10:55
25.05.2015 godz. 16:20
26.05.2015 godz. 07:30
30.05.2015 godz. 12:30

ZADBAJ O SIEBIE (TAKE CARE (2014)) komedia romantyczna, USA 2014, 90 min., (12), reż. Liz Tuccillo, wyk. Leslie Bibb, Thomas Sadoski, Betty Gilpin, Marin Ireland, Tracee Chimo

Szalona komedia o zdesperowanej rekonwalescentce, która zmusza byłego chłopaka, aby się nią zajął.

Frannie (Leslie Bibb) została potrącona przez samochód i chwilowo jest przykuta do łóżka. Po powrocie ze szpitala odkrywa, że jest zdana wyłącznie na siebie. Nie może liczyć ani na swoją starszą siostrę (Nadia Dajani), ani na najlepszą przyjaciółkę (Marin Ireland). Zdesperowana postanawia przekonać byłego chłopaka (Thomas Sadoski), aby się nią zajął. Devon nie jest zachwycony tym pomysłem, ale w końcu zgadza się jej pomóc. Frannie nie będzie jednak łatwo. Czeka ją konfrontacja z Jodi (Betty Gilpin), nową dziewczyną Devona.

Szalone, pełne dobrego humoru i pozytywnych emocji kino w reżyserii debiutantki Liz Tuccillo (scenarzystki m.in. serialu Seks w wielkim mieście i komedii Czterej samotni ojcowie). Zadbaj o siebie to niezależna produkcja, która w lekki i żartobliwy sposób opowiada o ludzkich słabościach, starych i nowych związkach oraz poszukiwaniu szczęścia w życiu. W głównych rolach doskonale odnaleźli się Leslie Bibb (Nocny pociąg z mięsem, Iron Man), Thomas Sadoski (serial HBO Newsroom, Dzika droga), znana z serialu Siostra Jackie Betty Gilpin oraz Marin Ireland (28 pokoi hotelowych, Dwoje do poprawki).
CAPOTE (CAPOTE) biograficzny, Kan./USA 2005
emisja: 15.05.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 25.05.2015 godz. 00:05

CAPOTE (CAPOTE) biograficzny, Kan./USA 2005, 110 min., (15), reż. Bennett Miller, wyk. Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Clifton Collins Jr., Chris Cooper, Bruce Greenwood

Nagrodzony Oscarem Philip Seymour Hoffman jako amerykański pisarz Truman Capote. Film opowiada o kulisach powstania jego najgłośniejszej książki „Z zimną krwią”.

W listopadzie 1959 roku autor „Śniadania u Tiffany’ego”, Truman Capote (Philip Seymour Hoffman), przeczytał w New York Timesie o brutalnym morderstwie rodziny zamożnych farmerów. Na bazie tych tragicznych zdarzeń Capote przez 6 lat pisze bestsellerową powieść „Z zimną krwią”. W zbieraniu materiałów pomaga mu przyjaciółka – pisarka Nelle Harper Lee (Catherine Keener). Rozmowy z mieszkańcami Holcomb oraz agentem prowadzącym dochodzenie (Chris Cooper) krok po kroku budują fabułę jego nowej powieści. Jednak największy wpływ na sukces książki ma osobista więź, jaka zawiązuje się między jej autorem a skazanymi na karę śmierci mordercami. To dzięki niej Capote zgłębia psychikę oprawców i poznaje prawdziwe motywy zbrodni. Osobliwa fascynacja, jaką budzi w nim jeden z zabójców, Perry Smith (Clifton Collins Jr), odbija się destrukcyjnie na życiu pisarza.

Historia powstawania słynnej powieści, a zarazem subtelne, unikające uproszczeń studium skomplikowanej i mrocznej osobowości jej autora. Film jest aktorskim popisem Philipa Seymoura Hoffmana (Wątpliwość, Mistrz), który stworzył fascynujący i niejednoznaczny portret Capotego. Za swoją kreację artysta został nagrodzony Złotym Globem, Oscarem i BAFTĄ, zdobył również liczne nagrody amerykańskich i zagranicznych krytyków. Capote był pełnometrażowym debiutem Bennetta Millera (Moneyball, Foxcatcher), za podstawę scenariusza posłużyła biograficzna książka Geralda Clarke’a. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła klasę tego nietuzinkowego obrazu, nominując go do Oscara aż w pięciu kategoriach (główna rola męska, scenariusz adaptowany – Dan Futterman, reżyseria, produkcja roku, drugoplanowa rola Catherine Keener).

 

 

CIRQUE DU SOLEIL: DALEKIE ŚWIATY (CIRQUE DU SOLEIL: WORLDS AWAY) fantasy, USA 2012
emisja: 16.05.2015 godz. 16:30
powtórzenie: 17.05.2015 godz. 07:30
20.05.2015 godz. 13:15
21.05.2015 godz. 06:00
28.05.2015 godz. 18:35
29.05.2015 godz. 09:35

CIRQUE DU SOLEIL: DALEKIE ŚWIATY (CIRQUE DU SOLEIL: WORLDS AWAY) fantasy, USA 2012, 88 min., (b/o), reż. Andrew Adamson, wyk. Igor Zaripov, Erica Linz, Lutz Halbhubner, John Clarke, Dallas Barnett

Niezwykła podróż dwojga zakochanych w sobie młodych ludzi przez fantastyczny świat słynnego Cirque du Soleil.

Mia (Erica Linz) jest zafascynowana akrobatą (Igor Zaripov) ze słynnego Cirque du Soleil. Wraz z nim zostaje przeniesiona do fantastycznego świata. Oboje wyruszają w magiczną podróż poza granice wyobraźni. W trakcie swojej wędrówki spotykają niezwykle utalentowanych cyrkowców z trupy Cirque du Soleil i towarzyszą im w czasie kolejnych zapierających dech w piersiach pokazów.

Magiczna, zapierająca dech w piersiach historia miłosna to przede wszystkim popis możliwości artystów występujących w słynnym Cirque du Soleil. Akrobaci, clowni, połykacze ognia, żonglerzy. Podróż przez kolejne namioty jest dla widza okazją do podziwiania kunsztu ich pracy. Film oszałamia widowiskową stroną wizualną. Zachwyca wyjątkowym połączeniem muzyki, choreografii i powietrznych akrobacji. Urzeka feerią kolorów i niesamowitą scenografią. Ten niezwykły obraz jest wspólnym dziełem hollywoodzkiego mistrza Jamesa Camerona (Titanic, Avatar) oraz twórcy Shreka Andrew Adamsona (także: Shrek 2 – nominacja do Oscara, Opowieści z Narnii: Książę Kaspian). W filmie wystąpili związani z Cirque du Soleil artyści, wśród nich Igor Zaripov i Erica Linz.
ŚNIADANIE DLA PSA (A DOG’S BREAKFAST) komedia, Kanada 2007
emisja: 19.05.2015 godz. 23:10

ŚNIADANIE DLA PSA (A DOG’S BREAKFAST) komedia, Kanada 2007, 85 min., (15), reż. David Hewlett, wyk. David Hewlett, Kate Hewlett, Paul McGillion, Rachel Luttrell, Christopher Judge

Patrick przez przypadek uśmierca swojego niedoszłego szwagra, którego zresztą nie lubił. Podczas długich i bezowocnych prób pozbycia się ciała nieoczekiwanie nabiera sympatii do nieboszczyka.

Patrick (David Hewlett) jest młodym dziwakiem, który żyje samotnie (nie licząc psa Marsa) w domu odziedziczonym po rodzicach. Mężczyzna ma siostrę Marilyn (Kate Hewlett), w stosunku do której jest bardzo zaborczy. Tuż przed świętami Marilyn przedstawia bratu swojego nowego narzeczonego, telewizyjnego gwiazdora Ryana (Paul McGillion). W wyniku pomyłki Patrick zaczyna podejrzewać mężczyznę o planowanie zamachu na życie siostry i niechcący go uśmierca. Następnie, chcąc ukryć ten fakt, próbuje pozbyć się zwłok. Co z tego wyniknie?

Śniadanie dla psa to zręczna mieszanka zwariowanej farsy i czarnej komedii. Film wyróżnia się inteligentnym scenariuszem i świetnie prowadzoną fabułą, która obfituje w zaskakujące zwroty akcji. Atutem produkcji są też błyskotliwe dialogi. Ten ciepło przyjęty przez krytyków obraz jest reżyserskim i scenopisarskim debiutem popularnego aktora Davida Hewletta (Cube, serial Gwiezdne wrota: Atlantyda), który brawurowo wcielił się również w jedną z głównych ról. Jako Marilyn partneruje mu jego rodzona siostra Kate Hewlett (Dark Water – Fatum, Seks po dzieciach), a nieszczęsnego Ryana zagrał Paul McGillian (serial Gwiezdne wrota: Atlantyda, The Traveler). Produkcja bawi do łez, a twórcy udowadniają, że wcale nie trzeba mieć wielkich pieniędzy, żeby nakręcić kapitalną, pełną polotu komedię.

 

GIERKA (A LITTLE GAME (2014)) familijny, USA 2014
premiera: 21.05.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 22.05.2015 godz. 09:40
26.05.2015 godz. 15:10
27.05.2015 godz. 06:00

GIERKA (A LITTLE GAME (2014)) familijny, USA 2014, 88 min., (12), reż. Evan Oppenheimer, wyk. Makenna Ballard, F. Murray Abraham, Ralph Macchio, Janeane Garofalo, Olympia Dukakis

Ciepła opowieść o utalentowanej dziewczynce, która musi się odnaleźć w nowym środowisku. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze starszego mężczyznę, który zaczyna uczyć ją gry w szachy.

Dziesięcioletnia Max (Makenna Ballard) mieszka z zapracowanymi rodzicami (Ralph Macchio, Janeane Garofalo) i młodszą siostrą w Greenwich Village. Dziewczynka jest nieprzeciętnie zdolna i kiedy pojawia się szansa, by zamiast do zwykłej podstawówki mogła uczęszczać do renomowanej prywatnej szkoły, rodzice nie wahają się długo. Okazuje się jednak, że Max nie do końca potrafi się odnaleźć w nowym środowisku. Niespodziewanie otrzymuje pomoc od Normana (F. Murray Abraham), dziwnego samotnika, który uczy ją grać w szachy.

Przeznaczony dla całej rodziny, wzruszający film o nietypowej przyjaźni małej, bystrej dziewczynki i mrukliwego samotnika. Reżyserem i autorem scenariusza tego pełnego pozytywnej energii obrazu jest Evan Oppenheimer (Cyfrowy flirt, Siła myśli), a w roli zagubionej dziesięciolatki zobaczymy debiutującą na ekranie Makennę Ballard. Jako jej mentor wystąpił laureat Oscara F. Murray Abraham (Grand Budapest Hotel), niezapomniany odtwórca postaci Salieriego w obrazie Amadeusz. Oboje stworzyli bardzo wiarygodne kreacje, które stanowią o sile filmu. W obsadzie znaleźli się ponadto: zdobywczyni Nagrody Amerykańskiej Akademii Olympia Dukakis (Wpływ księżyca, Stalowe magnolie), znany z przeboju Karate Kid Ralph Macchio i dwukrotnie nominowana do Emmy Janeane Garofalo (Orbitowanie bez cukru, Superbohaterowie). Produkcja została wyróżniona dwiema nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Kina Familijnego w Raleigh (Kalifornia).
BOLESNA PRZESZŁOŚĆ (NOWHERE SAFE) dramat, USA 2014
premiera: 22.05.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 23.05.2015 godz. 08:00
25.05.2015 godz. 14:45
26.05.2015 godz. 06:00

BOLESNA PRZESZŁOŚĆ (NOWHERE SAFE) dramat, USA 2014, 89 min., (12), reż. Brian Brough, wyk. Natasha Henstridge, Jamie Kennedy, Danielle Chuchran, James Gaisford, Tatum Chiniquy

Nastolatka próbuje poradzić sobie z problemem cyberprzemocy, której doświadczyła w poprzedniej szkole. Czy w nowym miejscu uwolni się od złych wspomnień?

Ashley (Danielle Chuchran) jest zwyczajną nastolatką, która nieoczekiwanie pada ofiarą cyberprzemocy ze strony rówieśników. Matka dziewczyny (Natasha Henstridge), nauczycielka w szkole średniej, postanawia, że obie muszą opuścić miasto i zacząć wszystko od nowa. Szybko okazuje się jednak, że nie da się odciąć od przeszłości bez skonfrontowania się z nią. Tylko w ten sposób Ashley będzie mogła zacząć budować swoją przyszłość.

W jaki sposób pomóc poniżanej przez rówieśników nastolatce? Mądry i jednocześnie przejmujący dramat telewizyjny o zjawisku cyberprzemocy wśród młodych ludzi to dzieło Briana Brougha (Na tyłach wroga, Rozważna i romantyczna). W role zdesperowanych, lecz jednocześnie silnych i walczących o swoje szczęście matki i córki przekonująco wcieliły się Natasha Henstridge (Gatunek, Duchy Marsa) oraz Danielle Chuchran (Saga: Przekleństwo cienia, Przeżyć). Towarzyszą im m.in. Jamie Kennedy (serial Zaklinacz dusz, Raperzy z Malibu) i James Gaisford (Nowa wigilijna opowieść – 12 piesków w opałach, Ephraim’s Rescue).

 

 

 

LIGA SPRAWIEDLIWYCH: UWIĘZIENI W CZASIE (JLA ADVENTURES: TRAPPED IN TIME) animowany, USA 2014
premiera: 23.05.2015 godz. 14:55
powtórzenie: 24.05.2015 godz. 09:15
27.05.2015 godz. 17:35
28.05.2015 godz. 07:35

LIGA SPRAWIEDLIWYCH: UWIĘZIENI W CZASIE (JLA ADVENTURES: TRAPPED IN TIME) animowany, USA 2014, 51 min., (b/o), reż. Giancarlo Volpe, wyk. Diedrich Bader, Laura Bailey, Dante Basco, Corey Burton, Grey Delisle Griffin

Liga Sprawiedliwych musi stawić czoła kolejnemu wyzwaniu. Superbohaterowie spróbują powstrzymać Lexa Luthora przed podróżą w czasie.

Odległa przyszłość. Nastoletni superbohaterowie przypadkowo uwalniają zamrożonego w bryle lodu Lexa Luthora. Odwieczny wróg Supermana przenosi się w przeszłość, gdzie z pomocą Legionu Zagłady próbuje zniszczyć nie tylko Supermana, ale też Wonder Woman i Batmana, zanim ci staną się superbohaterami.

Kolejny film animowany o przygodach grupy tworzonej przez najsłynniejszych komiksowych superbohaterów, wywodzących się z publikacji wydawnictwa DC. Pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku, będzie też świetną zabawą dla tych, którzy dopiero zaczynają zdobywać wiedzę o komiksie. Film jest atrakcyjny zarówno pod względem fabularnym, jak i wizualnym. Wyreżyserował go Giancarlo Volpe, twórca popularnych animowanych seriali Awatar: Legenda Aanga i Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów.
KOSMICZNA MISTYFIKACJA (ALIEN AUTOPSY (2006)) komedia, Niem./W.Bryt. 2006
emisja: 26.05.2015 godz. 18:30
powtórzenie: 27.05.2015 godz. 10:45

KOSMICZNA MISTYFIKACJA (ALIEN AUTOPSY (2006)) komedia, Niem./W.Bryt. 2006, 92 min., (12), reż. Jonny Campbell, wyk. Declan Donnelly, Anthony McPartlin, Bill Pullman, Harry Dean Stanton, Omid Djalili

Niewiarygodna, ale prawdziwa historia dwóch sprytnych Anglików, którzy nakręcili dokument z sekcji zwłok rzekomego ufoludka. Satyra na media i ludzką łatwowierność.

1995 rok. Dwóch piratów trudniących się kopiowaniem i sprzedażą filmów wideo, Ray Santilli (Declan Donnelly) i Gary Shoefield (Ant McPartlin), jedzie do Ameryki po nowe taśmy. W Cleveland spotykają niejakiego Harveya (Harry Dean Stanton), który za 30 tysięcy dolarów oferuje im sensacyjny film z sekcji zwłok rzekomego kosmity. Mężczyźni są pod wrażeniem zaprezentowanego obrazu i postanawiają go kupić. W tym celu zapożyczają się u gangstera Vorosa (Götz Otto). Nie przewidzieli jednak, że podczas transportu taśma ulegnie zniszczeniu. Aby odzyskać pieniądze potrzebne na spłatę długu, Raymond i Gary wpadają na zwariowany pomysł. Postanawiają zrekonstruować film i sprzedać go do telewizji jako autentyczny dokument.

Oparta na faktach historia powstania dokumentu, który miał być rzekomą relacją z sekcji zwłok kosmity. Reżyserem tej przezabawnej satyry na media jest laureat BAFTY Jonny Campbell (seriale Shameless i In the Flesh), a w rolach głównych wystąpili Declan Donnelly (serial Byker Grove) i Ant McPartlin (To właśnie miłość) – bardzo popularni w Wielkiej Brytanii prezenterzy telewizyjni. Partnerują im m.in. Bill Pullman (Ja cię kocham, a ty śpisz, Zagubiona autostrada), Harry Dean Stanton (Paryż, Teksas, Zielona mila) oraz Götz Otto (Jutro nie umiera nigdy, Upadek). Za scenariusz odpowiadał William Davies, znany z takich produkcji, jak Johnny English, Wpuszczony w kanał czy Jak wytresować smoka. Ciekawostką jest fakt, że producentami wykonawczymi komedii są jej bohaterowie – Raymond Santilli i Gary Shoefield.

 

 

 

KTOŚ, KOGO KOCHASZ (SOMEONE YOU LOVE (AKA. EN DU ELSKER)) dramat, Dania 2014
premiera: 28.05.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 29.05.2015 godz. 11:35

KTOŚ, KOGO KOCHASZ (SOMEONE YOU LOVE (AKA. EN DU ELSKER)) dramat, Dania 2014, 92 min., (12), reż. Pernille Fischer Christensen, wyk. Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm, Birgitte Hjort Sørensen, Sofus Rønnov, Eve Best

Inspirująca historia o odnoszącym sukcesy muzyku, którego życie niespodziewanie zmienia jedenastoletni wnuczek.

Thomas Jacob (Mikael Persbrandt) jest odnoszącym sukcesy, starzejącym się duńskim piosenkarzem, który mieszka w Los Angeles. Mężczyzna spalił za sobą wiele mostów, a całym jego życiem jest muzyka. Pewnego dnia jedzie do rodzinnego kraju, aby nagrać tam płytę. Na miejscu spotyka swoją dorosłą córkę Julię (Birgitte Hjort Sørensen), która przedstawia mu jedenastoletniego wnuka, Noę (Sofus Rønnov), o którego istnieniu nie miał pojęcia. Wkrótce, wbrew swojej woli, zostaje zmuszony do zaopiekowania się chłopcem.

Świetnie zagrany, kameralny dramat, który mówi o rodzinie, przemijaniu i potrzebie otwarcia się na nowe możliwości i doznania. Za reżyserię tego pełnego wzruszeń obrazu odpowiedzialna była zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie, Pernille Fischer Christensen (Telenowela, Rodzina). W główne role sugestywnie wcielili się nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Mikael Persbrandt (W lepszym świecie, Hobbit: Pustkowie Smauga), laureatka pięciu nagród przyznawanych przez Duńską Akademię Filmową Trine Dyrholm (Kochanek królowej, Wesele w Sorrento), znana z serialu Rząd Birgitte Hjort Sørensen (także: Marie Krøyer, Obywatel roku) oraz debiutant Sofus Rønnov. Produkcja otrzymała statuetkę Roberta za najlepszą ścieżkę dźwiękową oraz cztery inne nominacje do tej nagrody, w tym za najlepszy oryginalny scenariusz.

 

EFEKT ZERO (ZERO EFFECT (1998)) komedia kryminalna, USA 1998
emisja: 29.05.2015 godz. 20:00

EFEKT ZERO (ZERO EFFECT (1998)) komedia kryminalna, USA 1998, 112 min., (12), reż. Jake Kasdan, wyk. Bill Pullman, Ben Stiller, Ryan O’Neal, Kim Dickens, Angela Featherstone

Doskonała komedia o ekscentrycznym prywatnym detektywie i jego zgryźliwym asystencie, którzy muszą rozwiązać trudną zagadkę.

Daryl Zero (Bill Pullman) jest niezwykle utalentowanym prywatnym detektywem, który potrafi rozwikłać nawet najtrudniejszą zagadkę kryminalną. Pracuje jednak w dość nietypowy sposób. Wszystkie sprawy rozwiązuje w zaciszu domowego ogniska. Jego jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym jest asystent Steve Arlo (Ben Stiller). Panowie otrzymują właśnie nowe zadanie. Muszą znaleźć klucze do sejfu prominentnego biznesmena Gregory‘ego Starka (Ryan O’Neal), który jest szantażowany przez groźnych bandytów.

Brawurowo zagrane kino z wciągającą intrygą, licznymi zwrotami akcji i solidną porcją dobrego humoru. W główne role wcielają się wyśmienicie Bill Pullman (Ja cię kocham, a ty śpisz, Zagubiona autostrada) i uwielbiany przez widzów komik Ben Stiller (Jaja w tropikach, Sekretne życie Waltera Mitty). Jako Gregory Stark partneruje im nominowany do Oscara Ryan O’Neal (Love story, Papierowy księżyc). Za kamerą stanął debiutujący wówczas Jake Kasdan (syn wybitnego reżysera Lawrence’a Kasdana), autor takich filmów, jak Idź twardo: Historia Deweya Coxa, Tak się robi telewizję czy Zła kobieta. Efekt zero to nie tylko świetna komedia kryminalna, ale i hołd Kasdana dla twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Sir Arthura Conan Doyle’a.

 

SCOOBY-DOO! KOSZMARNE BRAMKI (SCOOBY-DOO! GHASTLY GOALS!) animowany, USA 2014
premiera: 30.05.2015 godz. 15:40
powtórzenie: 31.05.2015 godz. 08:55

SCOOBY-DOO! KOSZMARNE BRAMKI (SCOOBY-DOO! GHASTLY GOALS!) animowany, USA 2014, 22 min., (b/o), reż. Victor Cook, Chris Wedge

Kolejne przygody Scooby-Doo i jego nieustraszonej ekipy. Tym razem na drodze bohaterów stają mityczne bestie.

Scooby-Doo, Shaggy, Fred, Daphne i Velma wybierają się na wakacje. Marzą im się spokój i odpoczynek. Chcą się dobrze bawić i zapomnieć o całym świecie. Pewnego dnia postanawiają rozegrać mecz piłki nożnej. Tę beztroską zabawę niespodziewanie przerywają im budzące postrach bestie. Czy dzielnym bohaterom uda się rozwiązać zagadkę pojawienia się groźnych stworów? Czy wyjdą cało z opresji?

Kolejny film o przygodach Scooby-Doo i jego fantastycznej ekipy to świetna rozrywka dla młodych widzów. Atutem produkcji jest doskonała animacja oraz pełna humoru fabuła. Bohaterowie staną przed nową zagadką, która dostarczy im ekscytujących przeżyć. Za reżyserię obrazu odpowiedzialni byli specjalizujący się w produkcjach dla dzieci i młodzieży Victor Cook (seriale Lilo i Stitch, Scooby-Doo i brygada detektywów) i laureat Oscara Chris Wedge (Epoka lodowcowa, Roboty). Krótkometrażowy film jest częścią projektu Scooby- Doo! 13 Spooky Tales: Field of Screams.

 

SERIALE

 

DOM GROZY II (PENNY DREADFUL II) serial grozy, Irl./USA/W.Bryt. 2015, (18), wyk. Josh Hartnett, Eva Green, Timothy Dalton, Helen McCrory, Reeve Carney

premiera:    23.05.2015 emisja w soboty godz. 22:00 (odc 1-2/10)

Drugi sezonu rewelacyjnego serialu opowiadającego o mrocznych sekretach wiktoriańskiego Londynu i jego mieszkańców.

dom grozy 2Londyn, koniec XIX wieku. W mieście co rusz dochodzi do bestialskich morderstw. Policja gorączkowo szuka sprawców, ale jej wysiłki nie przynoszą efektów. Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), tajemnicza spirytystka Vanessa Ives (Eva Green), rewolwerowiec Ethan Chandler (Josh Hartnett) oraz ich przyjaciele zdają sobie sprawę, że za wszystko odpowiedzialne są złe moce, którym w poprzednim sezonie próbowali się przeciwstawić. Teraz bohaterowie nie mogą czuć się bezpiecznie. Mroczne siły zrobią wszystko, żeby ich zniszczyć.

Nowy sezon elektryzującego serialu, który łączy w sobie elementy horroru i psychologicznego dramatu. Jest bezbłędnie napisany i zagrany. Jego atutem są wyraziste, pełne tajemnic postacie (wśród nich znani z literatury doktor Frankenstein, Dorian Gray czy profesor Abraham Van Helsing), trzymająca w napięciu akcja oraz sugestywna atmosfera. Twórcy bardzo starannie oddali też realia wiktoriańskiego Londynu. W głównych rolach doskonale odnaleźli się Josh Hartnett (Helikopter w ogniu, 30 dni mroku), Timothy Dalton (Licencja na zabijanie, Turysta), nagrodzona BAFTĄ Eva Green (Casino Royale, Ostatnia miłość na Ziemi), uhonorowany za swoją kreację statuetką Satelity Rory Kinnear (Skyfall, Gra tajemnic) oraz Reeve Carney (Cedry pod śniegiem, Burza). Pomysłodawcą serialu jest zdobywca trzech nominacji do Oscara John Logan (scen. Gladiator, Aviator), a producentem wykonawczym laureat Nagrody Akademii Sam Mendes (reż. American Beauty, Skyfall).

 

 

TRAFNY WYBÓR (THE CASUAL VACANCY) serial obyczajowy, Wielka Brytania 2015, (12), wyk. Michael Gambon, Keeley Hawes, Rory Kinnear, Monica Dolan, Julia McKenzie

premiera:    02.05.2015 emisja w poniedziałki godz. 22:00 (odc 1-3/3)

Trzyodcinkowy miniserial oparty na bestsellerowej powieści J. K. Rowling pod tym samym tytułem. Koprodukcja HBO i BBC.

trefny wyborAkcja trzyczęściowego miniserialu Trafny wybór toczy się na pozornie sielskiej, angielskiej prowincji w malowniczym miasteczku Pagford, którego ozdobami są brukowane ulice i zabytkowe opactwo. Pocztówkowa fasada skrywa jednak bezpardonową walkę, w której stają przeciwko sobie biedni i bogaci, nastolatki i rodzice, żony i mężowie, nauczyciele i ich uczniowie.

Trafny wybór to ekranizacja książki autorstwa znanej przede wszystkim z bestsellerowego cyklu o Harrym Potterze J. K. Rowling. Tym razem pisarka tworzy niepozbawiony złośliwości ale ciepły obraz angielskiej prowincji. Wyreżyserowany przez Jonny’ego Campbella (serial Shameless, Kosmiczna mistyfikacja) trzyodcinkowy miniserial jest koprodukcją HBO i BBC. W rolach głównych występują: nominowany do Złotego Globu Michael Gambon (film TV Na ścieżce wojennej, cykl Harry Potter), Keeley Hawes (serial Powstać z popiołów, Angielska robota), Rory Kinnear (Gra tajemnic, serial Dom grozy), Monica Dolan (Kick-Ass 2, Dumni i wściekli), znana z roli panny Marple w telewizyjnych ekranizacjach kryminałów Agaty Christie Julia McKenzie (Morderstwo to nic trudnego) oraz debiutantka Abigail Lawrie. Producentem serialu jest Ruth Kenley-Letts. Producentami wykonawczymi są: Neil Blair, Paul Trijbits i Rick Senat. Za reżyserię odpowiada Jonny Campbell, scenariusz napisała Sarah Phelps.

 

 

GRA O TRON V (GAME OF THRONES V) serial obyczajowy, USA/W.Bryt. 2015, (15), wyk. Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Aidan Gillen

emisja w niedziele o godz. 3.00, 

powtórka w poniedziałki godz. 22:00 (odc 4-8/10)

Bijąca rekordy popularności ekranizacja sagi George’a R. R. Martina – epickiej opowieści o krainie Westeros, w której pory roku mogą trwać latami.

gra o tronZdrada, pożądanie, intrygi i siły nadprzyrodzone wstrząsają czterema stronami Królestw, a zażarta walka o Żelazny Tron niesie ze sobą nieprzewidziane konsekwencje. W wyróżnionym dwiema nominacjami do Złotego Globu serialu HBO występują między innymi: uhonorowany za rolę Tyriona Lannistera statuetką Złotego Globu Peter Dinklage (Dróżnik, Odrobina nieba), nominowana za kreację Cersei do nagrody Emmy gwiazda serialu Terminator: Kroniki Sary Connor – Lena Headey, Nikolaj Coster-Waldau (Królestwo niebieskie, Mama), Emilia Clarke (Spike Island, Dom Hemingway), Kit Harrington (Pompeje), Maisie Williams oraz Sophie Turner. Twórcami tej porywającej produkcji są David Benioff oraz D. B. Weiss.

 

DOLINA KRZEMOWA II (SILICON VALLEY II) serial komediowy, USA 2015, (12), wyk. Thomas Middleditch, T.J. Miller, Zach Woods, Kumail Nanjiani, Martin Starr

emisja w poniedziałki godz. 23:00 (odc 4-8/8)

Drugi sezon serialu komediowego HBO, opowiadającego o mieszkańcach kalifornijskiej Doliny Krzemowej – bystrych specjalistach od nowych technologii.

dolina krzemowa 2Start-upy, deweloperzy aplikacji, firmy internetowe… to hasła, które elektryzują cały świat. Dolina Krzemowa to stworzony przez Mike’a Judge’a (Beavis & Butthead, Idiokracja) serial komediowy o mieszkających w Kalifornii specjalistach od nowych technologii. Głównym bohaterem jest programista Richard Hendricks (Thomas Middleditch), który wraz z kumplami marzy o karierze na miarę Marka Zuckerberga.

Drugi sezon serialu, który podbił serca widzów na całym świecie, to jeszcze większa dawka humoru i satyry na środowisko twórców wynalazków technologicznych. Odpowiedzialny za jego sukces Mike Judge oparł scenariusz na swoich własnych doświadczeniach z czasów, gdy pracował jako inżynier w jednej z firm w okolicach Palo Alto. Bohaterowie Doliny Krzemowej – wybitnie inteligentni, mający świetne pomysły – są jednocześnie zagubionymi w życiu młodymi ludźmi, którzy w relacjach z innymi okazują się nieprzewidywalni. W główne role wcielają się między innymi: nominowany za swoją kreację do nagrody Satelity Thomas Middleditch (Wyborcze jaja, Wilk z Wall Street), Josh Brener (serial Glory Daze, Stażyści) i T.J. Miller (Projekt: Monster, Dziewczyna z ekstraklasy). Produkcja otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii „najlepszy serial komediowy”.

 

FIGURANTKA IV (VEEP IV) serial komediowy, USA 2015, (12), wyk. Julia Louis-Dreyfus, Tony Hale, Anna Chlumsky, Matt Walsh, Reid Scott
emisja w poniedziałki godz.23:30 (odc 4-8/10)

Czwarty sezon nominowanego do nagrody Emmy serialu HBO, który w nietuzinkowy sposób pokazuje skomplikowany świat wielkiej polityki.

figurantka 4Serial opowiada o losach wiceprezydent Seliny Meyer (Julia Louis-Dreyfus) i jej pracowników, którzy wspólnie chcą zrobić w polityce coś znaczącego, nie wikłając się w gierki i układy będące chlebem powszednim w Waszyngtonie. Do kręgu najbliższych współpracowników Meyer należą: Amy, szefowa jej biura (Anna Chlumsky), wieloletni rzecznik prasowy Mike McLintock (Matt Walsh), prawa ręka i doradca Gary (Tony Hale) oraz sekretarka Sue (Sufe Bradshaw). Wszyscy biorą udział w potyczkach z ambitnym Danem Eganem (Reid Scott) i pewnym siebie pracownikiem Białego Domu, Jonahem Ryanem (Timothy Simons).

Rewelacyjny serial komediowy obnażający w przerysowany sposób kulisy amerykańskiej polityki na najwyższym szczeblu. Pomysłodawcą serialu jest nominowany do Oscara Armando Iannucci (serial The Thick of It, Zapętleni). W główne role wcielili się zdobywczyni Złotego Globu Julia Louis-Dreyfus (serial Kroniki Seinfelda, Ani słowa więcej), laureat nagrody Emmy Tony Hale (serial Bogaci bankruci, Gorący towar), Anna Chlumsky (Moja dziewczyna, Zapętleni), Reid Scott (serial Moje chłopaki, Śmierć się śmieje) oraz Matt Walsh (Ted, Zanim odejdą wody). Produkcja zdobyła cztery nagrody Emmy oraz trzy nominacje do Złotego Globu.

HBO 2

 

DOKUMENTY BEZ CENZURY

DOLINA KORENGAL (KORENGAL) dokumentalny, Afg./USA/Wł. 2014
premiera: 06.05.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 08.05.2015 godz. 16:30

DOLINA KORENGAL (KORENGAL) dokumentalny, Afg./USA/Wł. 2014, 81 min., (12), reż. Sebastian Junger

Kontynuacja nominowanego do Oscara dokumentu Wojna Restrepo, opowiadającego o losach amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.

Przejmujący dokument ukazujący nie tylko codzienność walczących w Afganistanie żołnierzy, ale także wpływ, jaki wywiera na nich wojna. Sebastian Junger powraca do Doliny Korengal i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest doświadczenie wojny dla uczestniczących w niej młodych Amerykanów. Pokazuje różnorodność ich postaw i odczuwanych emocji. Niektórzy cieszą się z zabicia wroga, inni proszą Boga o wybaczenie po każdym celnym strzale. Część z nich nie potrafi poradzić sobie ze stratą zabitych przez talibów kolegów, inni nie wyobrażają sobie życia poza linią frontu.

Wyreżyserowany przez Sebastiana Jungera, twórcę nominowanego do Oscara dokumentu Wojna Restrepo, obraz jest kontynuacją losów amerykańskiego plutonu walczącego w afgańskiej Dolinie Korengal. Film we wnikliwy sposób pokazuje zarówno złożoność wojny, jak i różnorodność postaw uczestniczących w niej żołnierzy. Przykuwający uwagę i będący pretekstem do głębszej refleksji na temat natury wojny dokument zdobył nagrodę publiczności na festiwalu filmowym w Little Rock.

 

 

OSTATNI PATROL (THE LAST PATROL (2014)) dokumentalny, USA 2014
premiera: 13.05.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 15.05.2015 godz. 16:35

OSTATNI PATROL (THE LAST PATROL (2014)) dokumentalny, USA 2014, 84 min., (12), reż. Sebastian Junger

Wstrząsający dokument Sebastiana Jungera opowiada ludziach, którzy po powrocie z wojny nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości.

Reżyser filmowy, fotoreporter oraz dwóch byłych żołnierzy, którzy niedawno powrócili z Afganistanu, wyruszają wspólnie w trzystumilową podróż wzdłuż torów kolejowych z Waszyngtonu do Pittsburgha. Mężczyźni żyją w spartańskich warunkach. Sypiają pod mostami, kąpią się w rzekach i robią wszystko, żeby nie dać się złapać przez policję. W czasie wyprawy rozmawiają o okrucieństwie wojny, poczuciu wyobcowania oraz trudnym powrocie do normalnego życia.

Mocny, niezwykle poruszający film dokumentalny o ludziach, którzy po powrocie z wojny nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości. Za jego reżyserię odpowiedzialny był nominowany do Nagrody Akademii Sebastian Junger, autor głośnej Wojny Restrepo. Obraz opowiada o mężczyznach, którzy próbują ze wszystkich sił poradzić sobie z traumą wydarzeń, których byli świadkami. Rozmawiając godzinami i wędrując po opuszczonych zakątkach Ameryki, starają się zrozumieć siebie oraz swoje emocje.

 

 

W SPRAWIE SUSAN SONTAG (REGARDING SUSAN SONTAG) dokumentalny, USA 2014
premiera: 27.05.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 29.05.2015 godz. 15:10

W SPRAWIE SUSAN SONTAG (REGARDING SUSAN SONTAG) dokumentalny, USA 2014, 96 min., (12), reż. Nancy D. Kates

Niezwykły dokument produkcji HBO przybliża sylwetkę jednej z najciekawszych myślicielek XX wieku – Susan Sontag.

Zmarła w 2004 roku amerykańska pisarka i eseistka Susan Sontag była jedną z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych postaci naszych czasów. Jej intelekt, odwaga oraz precyzja w formułowaniu myśli fascynowały i porywały rzesze ludzi na całym świecie. Twórcom obrazu udaje się dotrzeć do jej najbliższych – przyjaciół, rodziny, współpracowników, kochanek – i porozmawiać o słabościach, miłościach, pasjach i zwyczajach kobiety, której poglądy na temat wojny, fotografii, chorób czy terroryzmu nadal inspirują i prowokują. W filmie nie brakuje też archiwalnych materiałów oraz cytatów z samej Sontag, czytanych przez aktorkę Patricię Clarkson.

Intymny dokument jest hołdem złożonym Susan Sontag, jednej z najbardziej wpływowych i inspirujących kobiet w XX-wiecznej historii. Twórcy opowiadają o jej życiowych wyborach, niepokornym charakterze, pasjach oraz miłościach. Pokazują ją jako człowieka z krwi i kości, który nie bał się czerpać z życia pełnymi garściami. O tym, jaka była autorka kultowych „Notatek o kampie”, mówią m.in. jej syn David Rieff czy słynna fotografka, a prywatnie partnerka pisarki, Annie Leibovitz. Za reżyserię obrazu odpowiada Nancy D. Kates (krótki metraż Castro Cowboy). Produkcja otrzymała nagrodę specjalną na Tribeca Film Festival.

 

HBO COMEDY

SERIALE

PRZEGLĄD TYGODNIA: WIECZÓR Z JOHNEM OLIVEREM II (LAST WEEK TONIGHT WITH JOHN OLIVER II) talk-show, USA 2015, (przeglad tygodnia wieczor z johnrm oliverem15)

emisja w piątki godz 20:10

John Oliver, jedna z najzabawniejszych osobowości sceny telewizyjnej, jest gospodarzem show w którym prezentuje swój własny punkt widzenia na wiele społecznych, politycznych i egzystencjalnych kwestii.

Drugi sezon programu, którego gospodarzem jest John Oliver, który w 2013 roku zdobył uznanie krytyków i fanów dzięki części The Daily Show z Jonem Stewartem. John Oliver w HBO prezentuje swój własny półgodzinny program, w którym podsumowuje wydarzenia ze świata polityki i bieżących kwestii z ostatniego tygodnia.

 

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.