HBO, HBO2 i HBO COMEDY w czerwcu 2015

graczeW czerwcu na antenie HBO m.in. komedia akcji „Sztanga i Cash”, francuska komedia „Spódnice w górę!”, film akcji „Bez litości”, melodramat „Zostań, jeśli kochasz”. Seriale których premiera zostania wyemitowanie jednocześnie w USA jak i w HBO Polska: 2 sezon serialu HBO„Detektyw”, nowy serial obyczajowy „Gracze” i serial komediowy „Świat w opałach”. W HBO Comedy kontynuacja 6 sezonu „Współczesna rodzina”.

NIEDZIELNE MEGAPREMIERY

SZTANGA I CASH (PAIN & GAIN) komedia akcji, USA 2013
premiera: 07.06.2015 godz. 22:05
powtórzenie: 10.06.2015 godz. 03:45
10.06.2015 godz. 22:05
13.06.2015 godz. 00:00
22.06.2015 godz. 01:40

SZTANGA I CASH (PAIN & GAIN) komedia akcji, USA 2013, 125 min., (18), reż. Michael Bay, wyk. Mark Wahlberg, Dwayne Johnson, Anthony Mackie, Tony Shalhoub, Ed Harris

Oparta na faktach, zwariowana opowieść z Markiem Wahlbergiem w roli pracownika siłowni, który postanawia szybko się wzbogacić.

Sztanga i cashMiami, rok 1994. Daniel Lugo (Mark Wahlberg) jest pracownikiem siłowni, który marzy o światowym życiu. Chłopak zdaje sobie jednak sprawę, że nie dorobi się, instruując ludzi, jak mają poprawnie wykonywać ćwiczenia. Za sprawą wykładów prowadzonych przez Johnny’ego Wu (Ken Jeong), postanawia zmienić swoje życie. Razem z kumplami, Adrianem (Anthony Mackie) i Paulem (Dwayne Johnson), decyduje się uprowadzić jednego ze swoich klientów – bogatego biznesmena Victora Kershawa (Tony Shalhoub). Kiedy zdesperowany bogacz obiecuje oddać porywaczom majątek, ci pozorują wypadek i pozostawiają go na pewną śmierć. Niespodziewanie milioner uchodzi z życiem.

Wciągające, zabawne i widowiskowe kino akcji w reżyserii mistrza gatunku Michaela Baya (Armagedon, cykl Transformers). Specjalizujący się w wysokobudżetowych produkcjach twórca skompletował na planie doborową obsadę. W głównych rolach wystąpiły gwiazdy Hollywood: dwukrotnie nominowany do Oscara Mark Wahlberg (Infiltracja, Fighter), Dwayne Johnson (Szybcy i wściekli 6, Herkules), wyróżniony Złotym Globem Tony Shalhoub (Faceci w czerni, serial Detektyw Monk) oraz zdobywca czterech nominacji do Nagrody Akademii Ed Harris (Truman Show, Pollock). Scenariusz obrazu został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

 

 

SPÓDNICE W GÓRĘ! (FRENCH WOMEN) komedia, Francja 2014
premiera: 14.06.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 17.06.2015 godz. 03:55
17.06.2015 godz. 20:10
20.06.2015 godz. 00:00

SPÓDNICE W GÓRĘ! (FRENCH WOMEN) komedia, Francja 2014, 112 min., (15), reż. Audrey Dana, wyk. Isabelle Adjani, Alice Belaïdi, Laetitia Casta, Audrey Dana, Julie Ferrier

Pełna uroku komedia o współczesnych Francuzkach, które są zmienne niczym pogoda w Paryżu. Plus wyborna obsada z Isabelle Adjani na czele.

spodnice w goreParyż, początek wiosny. Bohaterkami filmu jest jedenaście Francuzek, z których każda jest inna – ma inne priorytety, kłopoty i marzenia. Lili (Isabelle Adjani) chciałaby być bardziej zmysłowa. Jo (Audrey Dana) wydaje się wiecznie niezaspokojona. Agathe (Laetitia Casta) skrywa wstydliwy sekret. Fanny (Julie Ferrier) jest w związku z nieodpowiednim mężczyzną. Sophie (Audrey Fleurot) ma problem z osiągnięciem orgazmu. Adeline (Alice Belaïdi) marzy o szalonym, pełnym emocji romansie, a Sam (Sylvie Testud) boi się własnego cienia. Rose (Vanessa Paradis) natomiast jest odnoszącą sukcesy w korporacji perfekcjonistką, która dawno wyzbyła się kobiecości.

Szalone romanse, burzliwe rozstania, huśtawki nastrojów, niespełnione marzenia oraz przyjaźń do grobowej deski. Pogodny i bezpretensjonalny obraz w reżyserii dwukrotnie nominowanej do Cezara aktorki Audrey Dany (Czytadło, Witamy) opowiada o kobiecych emocjach – namiętności, pożądaniu, złości, pasji, smutku, a także euforycznej radości. W głównych rolach wystąpiły najpopularniejsze francuskie aktorki, w tym: dwukrotnie nominowana do Oscara Isabelle Adjani (Miłość Adeli H., Camille Claudel), Alice Belaïdi (Hotel Normandy, Maestro), wyróżniona Europejską Nagrodą Filmową Sylvie Testud (Bojaźń i drżenie, Lourdes), Laetitia Casta (Gainsbourg, Arbitraż), Julie Ferrier (Heartbreaker. Licencja na uwodzenie, Dla kobiety), zdobywczyni Cezara Vanessa Paradis (Dziewczyna na moście, Café de Flore) oraz sama reżyserka – Audrey Dana.

 

BEZ LITOŚCI (THE EQUALIZER) film akcji, USA 2014
premiera: 21.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 24.06.2015 godz. 03:45
24.06.2015 godz. 22:30
27.06.2015 godz. 02:00

BEZ LITOŚCI (THE EQUALIZER) film akcji, USA 2014, 127 min., (18), reż. Antoine Fuqua, wyk. Denzel Washington, Marton Csokas, Chloë Grace Moretz, David Harbour, Bill Pullman

Denzel Washington w roli uznanego za zmarłego byłego agenta, który postanawia pomóc prześladowanej przez gangsterów dziewczynie.

bez litosciRobert McCall (Denzel Washington) jest byłym agentem amerykańskiego wywiadu, który prowadzi spokojne życie w Bostonie. Mężczyzna pracuje w sklepie z materiałami budowlanymi, a wieczory spędza w otwartej całą dobę restauracji. Spotyka tam prostytutkę o imieniu Teri (Chloë Grace Moretz), z którą zaprzyjaźnia się. Pewnego razu dziewczyna nie zjawia się w lokalu. Okazuje się, że została bardzo ciężko pobita przez rosyjskich gangsterów. McCall postanowia sam wymierzyć sprawiedliwość i z zimną krwią zabija członków gangu. Do miasta przybywa jednak niebezpieczny Teddy (Marton Csokas), a jego zadaniem jest odnaleźć zabójcę członków mafii.

Sensacyjna fabuła, mroczny klimat oraz wymykający się schematom bohaterowie to tylko niektóre atuty filmu wyreżyserowanego przez twórcę znakomitego Dnia próby Antoine’a Fuquę (także: Strzelec, Gliniarze z Brooklynu). W główne role wcielają się laureat dwóch Oscarów Denzel Washington (Dzień próby, Lot), nominowana za swoją kreację do Nagrody Saturna Chloë Grace Moretz (Kick Ass, Zostań, jeśli kochasz) oraz Marton Csokas (Władca Pierścieni: Powrót króla, Mój ojciec i ja). Twórcom udaje się niezwykle umiejętnie dozować napięcie. Scenariusz produkcji nawiązuje do amerykańskiego serialu kryminalnego pod tym samym tytułem.

 
ZOSTAŃ, JEŚLI KOCHASZ (IF I STAY) melodramat, USA 2014
premiera: 28.06.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 29.06.2015 godz. 14:15

ZOSTAŃ, JEŚLI KOCHASZ (IF I STAY) melodramat, USA 2014, 103 min., (12), reż. R.J. Cutler, wyk. Mireille Enos, Liana Liberato, Chloë Grace Moretz, Stacy Keach, Joshua Leonard

Ekranizacja bestsellerowej książki Gayle Forman. Utalentowana muzycznie nastolatka stoi przed ważnym wyborem, od którego zależy całe jej życie.

IIS_03150.jpgMia (Chloë Grace Moretz) to genialna nastoletnia wiolonczelistka, która stoi przed najważniejszymi życiowymi wyborami. Córka byłego rockmana (Joshua Leonard), który dla miłości i rodziny zrezygnował z kariery, może rozwijać swój talent w elitarnej Szkole Juilliarda. Wiąże się to jednak z wyjazdem i rozstaniem z ukochanym (Jamie Blackley). Pewnego dnia wszystko się zmienia. Mia i jej rodzice ulegają tragicznemu wypadkowi samochodowemu, po którym dziewczyna zapada w śpiączkę.

Piękny, nastrojowy film, który łączy chwytający za serce wątek melodramatyczny z poetycką opowieścią o dojrzewaniu. Zrealizowany na podstawie bestsellera Gayle Forman obraz wyróżnia się świetnym aktorstwem; dodatkowym atutem jest doskonała ścieżka dźwiękowa. W rolę nastoletniej Mii wcieliła się Chloë Grace Moretz (Pozwól mi wejść, Bez litości), jedna z najpopularniejszych współcześnie amerykańskich aktorek młodego pokolenia. Towarzyszą jej między innymi: znana z serialu Dochodzenie Mireille Enos, Jamie Blackley (Królewna Śnieżka i Łowca, Piąta władza) oraz Joshua Leonard (Mała wielka miłość, Przełamując wiarę). Obraz wyreżyserował R.J. Cutler (Wrześniowy numer, serial Nashville).

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

WĄTPLIWOŚĆ (DOUBT (2008)) dramat, USA 2008
premiera: 02.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 03.06.2015 godz. 10:50
15.06.2015 godz. 14:25

WĄTPLIWOŚĆ (DOUBT (2008)) dramat, USA 2008, 100 min., (12), reż. John Patrick Shanley, wyk. Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams, Viola Davis, Alice Drummond

Zarządzająca katolicką szkołą konserwatywna zakonnica podejrzewa jednego z księży o kontakty seksualne z uczniem. Po pięć nominacji do Złotych Globów i Oscarów.

Akcja dzieje się w roku 1964, w jednej z katolickich szkół w Bronksie. Placówką zarządza wyjątkowo niesympatyczna i surowa siostra Aloysius (Meryl Streep), która uważa, że tylko dzięki dyscyplinie i żelaznym zasadom można wychować młodych ludzi na dobrych obywateli. Innego zdania jest dobroduszny ksiądz Brendan (Philip Seymour Hoffman), który z wychowankami stara się utrzymywać przyjacielskie relacje. Pełna podejrzeń Aloysius bacznie przygląda się tolerancyjnemu księdzu i przy pierwszej sprzyjającej okazji, oskarża go o rzekome kontakty seksualne z nowo przyjętym uczniem. Mimo braku jakichkolwiek dowodów zakonnica za wszelką cenę próbuje usunąć ojca Brendana ze szkoły.

Niejednoznaczny, pełen napięcia dramat psychologiczny, którego siłą są wybitne role trzykrotnie nagrodzonej Oscarem Meryl Streep (Wybór Zofii, Żelazna Dama) i zdobywcy Nagrody Akademii za niezapomnianą kreację w filmie Capote, Philipa Seymoura Hoffmana. Kroku dotrzymują im uznane artystki młodszej generacji – Amy Adams (Mistrz, American Hustle) oraz Viola Davis (Solaris, Służące). Kunszt aktorów doceniła Amerykańska Akademia Filmowa, nominując całą czwórkę do swoich nagród. Piątą nominację otrzymał autor scenariusza John Patrick Shanley (Joe i wulkan), który odpowiada również za reżyserię. Wątpliwość jest adaptacją jego własnej sztuki pod tym samym tytułem, za którą w 2005 roku został uhonorowany Nagrodą Pulitzera. Shanley ma na swoim koncie także nagrodzony Oscarem scenariusz do komedii romantycznej Wpływ księżyca.

 

 

 

 

GOŚĆ (THE GUEST) thriller, USA/W.Bryt. 2014
premiera: 05.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 05.06.2015 godz. 04:20
09.06.2015 godz. 00:00
20.06.2015 godz. 01:55
29.06.2015 godz. 02:05

GOŚĆ (THE GUEST) thriller, USA/W.Bryt. 2014, 96 min., (18), reż. Adam Wingard, wyk. Dan Stevens, Maika Monroe, Brendan Meyer, Sheila Kelley, Leland Orser

Gdy młody weteran puka do drzwi rodziny Petersonów, która niedawno straciła na froncie ukochanego syna, w okolicy zaczynają dziać się przerażające rzeczy.

Pewnego dnia do drzwi rodziny Petersonów puka David (Dan Stevens), młody weteran, który służył z ich zabitym na wojnie synem Calebem. Petersonowie otwierają przed nim swój dom i serca, a on odpłaca im uczynnością i pełnym delikatności zachowaniem. Pomaga rodzinie poradzić sobie ze stratą syna. Jednak nietypowe metody rozwiązywania konfliktów przez byłego żołnierza wzbudzają niepokój w Annie (Maika Monroe), siostrze Caleba. Co gorsza, w okolicy zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Trzymający w napięciu thriller ze znanym z serialu Downton Abbey Danem Stevensem, któremu udało się stworzyć prawdziwie niepokojącą kreację (nominacja do Saturna i brytyjskiej Nagrody Empire). Aktor sugestywnie wciela się w rolę na pozór spokojnego i uczynnego weterana, który niespodziewanie pokazuje swoje przerażające oblicze. Stevensowi partnerują: Maika Monroe (Długi, wrześniowy weekend, Coś za mną chodzi), Brendan Meyer (film TV Dziewczyna kontra potwór, Leap 4 Your Life), Sheila Kelley (Naciągacze, Zaklęte serca) oraz Leland Orser (Daredevil, Uprowadzona). Charakteryzujący się mroczną, pełną niedopowiedzeń atmosferą film wyreżyserował sprawnie Adam Wingard, twórca między innymi horroru Następny jesteś ty.
WIECZÓR KAWALERSKI W PLENERZE (THE STAG (AKA. THE BACHELOR WEEKEND)) komedia, Irlandia 2013
premiera: 06.06.2015 godz. 20:25
powtórzenie: 11.06.2015 godz. 23:35
19.06.2015 godz. 02:30
30.06.2015 godz. 01:40

WIECZÓR KAWALERSKI W PLENERZE (THE STAG (AKA. THE BACHELOR WEEKEND)) komedia, Irlandia 2013, 91 min., (15), reż. John Butler, wyk. Andrew Scott, Hugh O’Conor, Peter McDonald, Brian Gleeson, Michael Legge

Przyszły pan młody planuje spędzić ze swoimi drużbami spokojny weekend na łonie natury. Wszystko psuje obecność nieprzewidywalnego brata jego narzeczonej.

Fionnán (Hugh O’Conor) jest przyszłym panem młodym, który bardzo angażuje się w przygotowanie wesela. Jego narzeczona (Amy Huberman) uważa, że dobrze zrobiłby mu wyjazd kawalerski z kumplami. Z pomocą najlepszego przyjaciela Fionnána (a przy okazji swojego byłego chłopaka), Davina (Andrew Scott), organizuje męski wypad do irlandzkiej głuszy. Zaprasza także swojego brata (Peter McDonald), typowego samca alfa, zwanego „Maszyną”. Mężczyzna ma inną wizję kawalerskiej wyprawy niż jego przyszły szwagier.

Przezabawna komedia o pełnym przygód męskim wypadzie. W czasie wędrówki przez irlandzkie bezdroża panowie mają okazję nie tylko lepiej się poznać, ale i dowiedzieć się, co to naprawdę znaczy być mężczyzną. Prezentowany między innymi na festiwalu filmowym w Toronto obraz to fabularny debiut Johna Butlera, który obok nominowanego do Oscara Petera McDonalda (Boskie jak diabli, Przeklęta liga), odtwórcy roli „Maszyny”, jest także współautorem scenariusza. W filmie wystąpili ponadto: nominowany za swoją rolę do IFTY Andrew Scott (serial Sherlock, Dumni i wściekli), Hugh O’Conor (Moja lewa stopa, Czekolada) i Amy Huberman (Film, w którym gram, Rewind). Produkcja otrzymała 6 nominacji do IFTY, w tym w kategorii „najlepszy film”.

 

 

 

OSTATNIA MIŁOŚĆ PANA MORGANA (MR. MORGAN’S LAST LOVE) komediodramat, Niem./kopr. 2013
premiera: 07.06.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 08.06.2015 godz. 13:05
10.06.2015 godz. 20:10
11.06.2015 godz. 11:20
13.06.2015 godz. 06:00
13.06.2015 godz. 18:10
30.06.2015 godz. 20:10

OSTATNIA MIŁOŚĆ PANA MORGANA (MR. MORGAN’S LAST LOVE) komediodramat, Niem./kopr. 2013, 111 min., (12), reż. Sandra Nettelbeck, wyk. Michael Caine, Clémence Poésy, Justin Kirk, Jane Alexander, Gillian Anderson

Osadzona w Paryżu, ciepła opowieść o spotkaniu emerytowanego profesora filozofii i młodej nauczycielki tańca.

Matthew Morgan (Michael Caine) jest emerytowanym profesorem filozofii, który najlepsze dni ma już za sobą. Mężczyzna mieszka co prawda w Paryżu, ale po śmierci ukochanej żony bardzo doskwiera mu samotność. Nie ma zbyt wielu przyjaciół, a z rodziną prawie nie utrzymuje kontaktu. Jest zniechęcony i podłamany. Pewnego dnia poznaje w autobusie przemiłą nauczycielkę tańca, Pauline (Clémence Poésy). Matthew zaprzyjaźnia się z nią, a jej pogoda ducha ma niezwykle pozytywny wpływ na jego podejście do rzeczywistości. Młoda kobieta niespodziewanie zmienia jego życie.

Chwytająca za serce historia, która ujmuje ciepłem i delikatnością. Wyróżnikami obrazu uznanej niemieckiej reżyserki Sandry Nettelbeck (Tylko Marta, Życie od kuchni) są świetnie zarysowane postacie, słodko-gorzki klimat oraz rewelacyjna gra aktorów. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się laureat dwóch Oscarów Michael Caine (Hannah i jej siostry, Wbrew regułom) i pochodząca z Francji Clémence Poésy (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I i II). Produkcja przypomina, że w życiu na nic nie jest za późno. Pozwala też odnaleźć wiarę w miłość i przyjaźń. Zdjęcia do filmu (nominacja do Niemieckiej Nagrody Filmowej) powstały w malowniczych lokalizacjach Paryża, a muzykę skomponował laureat Oscara Hans Zimmer (Król Lew, Incepcja). Scenariusz został oparty na powieści Françoise Dorner „La douceur assassine”. Obraz otrzymał nominację do nagrody Golden Goblet, przyznawanej na MFF w Szanghaju.
GRUDNIOWI CHŁOPCY (DECEMBER BOYS) dramat, Australia 2007
premiera: 09.06.2015 godz. 22:10
powtórzenie: 10.06.2015 godz. 11:25
19.06.2015 godz. 12:55

GRUDNIOWI CHŁOPCY (DECEMBER BOYS) dramat, Australia 2007, 101 min., (12), reż. Rod Hardy, wyk. Daniel Radcliffe, Lee Cormie, Christian Byers, James Fraser, Teresa Palmer

Poruszająca historia czterech osieroconych nastolatków, którzy rywalizują ze sobą o względy pewnego bezdzietnego małżeństwa.

Australia, lata sześćdziesiąte. W katolickim sierocińcu wychowuje się czterech nastoletnich chłopców, którzy tracą nadzieję na to, że zostaną kiedyś adoptowani. Wysłani na wakacje na wybrzeże, planują miło spędzić czas. Poznają uroczą parę, która nie może mieć dzieci. Chłopcy, do tej pory najlepsi przyjaciele, chcą pokazać się z jak najlepszej strony, licząc, że to właśnie ich zaadoptują Teresa (Victoria Hill) i jej mąż (Sullivan Stapleton). Jednocześnie najstarszy z nich, Maps (Daniel Radcliffe), przeżywa fascynację śliczną Lucy (Teresa Palmer).

Nostalgiczny dramat na podstawie tak samo zatytułowanej powieści Michaela Noonana. Wyciskająca łzy historia czterech osieroconych nastolatków, którzy ponad wszystko marzą o rodzinie, jest jednocześnie pełna humoru i zabawnych sytuacji. W role zaprzyjaźnionych ze sobą sierot wcielili się: znany z serii filmów o przygodach Harry’ego Pottera Daniel Radcliffe, Lee Cormie (Gdy zapada zmrok), Christian Byers (Opalowe marzenie) oraz James Fraser (Źródło nadziei). Towarzyszą im Teresa Palmer (Gdybyś tu był), Victoria Hill (Macbeth) i Sullivan Stapleton (serial Kontra). Reżyserem obrazu jest Rod Hardy (Robinson Crusoe, film TV Buffalo Girls), a autorem nagrodzonego przez Australijską Gildię Scenarzystów scenariusza Marc Rosenberg (Dingo).

 

 

 

KIT KITTREDGE: AMERYKAŃSKA DZIEWCZYNA (KIT KITTREDGE: AN AMERICAN GIRL) familijny, USA 2008
premiera: 10.06.2015 godz. 18:25
powtórzenie: 11.06.2015 godz. 09:40

KIT KITTREDGE: AMERYKAŃSKA DZIEWCZYNA (KIT KITTREDGE: AN AMERICAN GIRL) familijny, USA 2008, 97 min., (12), reż. Patricia Rozema, wyk. Abigail Breslin, Julia Ormond, Chris O’Donnell, Jane Krakowski, Wallace Shawn

Rozgrywająca się w czasach wielkiego kryzysu, ciepła opowieść o 10-letniej dziewczynce, która marzy o tym, by zostać słynną reporterką.

USA, czasy wielkiego kryzysu. 10-letnia Kit (Abigail Breslin) mieszka razem z rodzicami (Julia Ormond i Chris O’Donnell) w Cincinnati. Uwielbia pisać i marzy o tym, aby jej opowiadania zostały kiedyś wydrukowane w lokalnej prasie. Na skutek pogarszającej się sytuacji ekonomicznej ojciec dziewczynki traci pracę i wyjeżdża w poszukiwaniu nowego zajęcia do Chicago. W tym czasie Kit i jej mama postanawiają utrzymywać się z wynajmu pokoi, w związku z czym w domu pojawia się trójka nowych lokatorów (Stanley Tucci, Jane Krakowski, Joan Cusack). Pewnego dnia matce dziewczynki giną pieniądze, które przeznaczone są na spłatę raty kredytu. Podejrzenie pada na nowego przyjaciela Kit, Willa (Max Thieriot) – młodego włóczęgę, który ma dar opowiadania niezwykłych historii. Rodzinie grozi eksmisja, a Kit nie może uwierzyć, że to Will ukradł pieniądze. Ale jeśli nie on, to kto?

Świetnie przyjęty przez krytykę dramat familijny z gwiazdorską obsadą. Film jest kolejnym ogniwem popularnej serii An American Girl Collection. Każda część cyklu oparta jest na poczytnej książce dla dziewcząt i opowiada o przygodach małych Amerykanek z różnych epok. Tym razem scenariusz został oparty na powieści autorstwa Valerie Tripp pt. Kit Kittredge stories. Reżyserką obrazu jest Patricia Rozema (Gdy zapada noc, Mansfield Park), utalentowana Kanadyjka, która ma na koncie Nagrodę Młodych z Cannes, Emmy oraz nominację do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. Tytułową rolę zagrała nominowana do Oscara za Małą miss Abigail Breslin (także: Zombieland, Sierpień w hrabstwie Osage), a w obsadzie znaleźli się ponadto: Julia Ormond (Cyrulik syberyjski, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona), dwukrotnie nominowana do Oscara Joan Cusack (Pracująca dziewczyna, Przodem do tyłu) oraz nominowany do Złotego Globu Chris O’Donnell (Zapach kobiety, Max Payne). Kit Kittredge: Amerykańska dziewczyna jest pierwszym filmem z serii An American Girl Collection, który powstał dla kina (stacja HBO była koproducentem obrazu).
BOGINI (GODDESS) komedia, Australia 2013
premiera: 11.06.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 12.06.2015 godz. 10:00
16.06.2015 godz. 15:20
17.06.2015 godz. 06:00
28.06.2015 godz. 16:20
29.06.2015 godz. 08:10

BOGINI (GODDESS) komedia, Australia 2013, 100 min., (12), reż. Mark Lamprell, wyk. Laura Michelle Kelly, Ronan Keating, Magda Szubanski, Dustin Clare, Hugo Johnstone-Burt

Elspeth jest zaganianą matką pełnych energii bliźniaków. Za pomocą internetu, obdarzona wokalnym talentem kobieta niespodziewanie staje u progu sławy.

Elspeth Dickens (Laura Michelle Kelly) mieszka na australijskiej farmie i jest zapracowaną matką pełnych energii bliźniaków. Jej wiecznie nieobecny mąż James (Ronan Keating) poświęca się w tym czasie ratowaniu wielorybów. Pewnego dnia, za sprawą zainstalowanej w kuchni internetowej kamerki, życie Elspeth wywraca się do góry nogami. Świat dowiaduje się o muzycznym talencie kobiety i zakochuje w jej pięknym głosie. Przed Elspeth otwierają się drzwi kariery, jednak sława wymaga poświęceń. Co wybierze pani Dickens – popularność czy rodzinę?

Pełna wigoru komedia muzyczna, której atutami są bezpretensjonalna fabuła i świetnie wykonane piosenki. Nic dziwnego – w rolach głównych wystąpili ceniona artystka musicalowa, gwiazda londyńskiego West Endu Laura Michelle Kelly oraz znany irlandzki wokalista Ronan Keating. Towarzyszą im między innymi: australijska aktorka polskiego pochodzenia Magda Szubanski (Babe – świnka z klasą), Dustin Clare (Spartakus: Zemsta) oraz Hugo Johnstone-Burt (Zagadki kryminalne panny Fisher). Film w reżyserii Marka Lamprella (Moja matka, After the Rain) zdobył trzy nominacje do australijskich nagród AACTA (m.in. za zdjęcia autorstwa Damiana Wyvilla) i pięć do nagród przyznawanych przez Koło Australijskich Krytyków (w tym za najlepszą muzykę i brawurową kreację Laury Michelle Kelly). Scenariusz powstał na podstawie sztuki teatralnej autorstwa Joanny Weinberg.

 

 

ŚMIERTELNA GŁĘBIA (DARK TIDE (2012)) thriller, USA/RPA 2012
premiera: 12.06.2015 godz. 20:05
powtórzenie: 17.06.2015 godz. 00:35

ŚMIERTELNA GŁĘBIA (DARK TIDE (2012)) thriller, USA/RPA 2012, 109 min., (12), reż. John Stockwell, wyk. Halle Berry, Olivier Martinez, Ralph Brown, Mark Elderkin, Luke Tyler

Zdobywczyni Oscara Halle Berry jako specjalistka od rekinów, która bierze udział w ekstremalnej morskiej wyprawie.

Kate (Halle Berry) jest podróżniczką i dokumentalistką, która bada zwyczaje rekinów. Podczas jednej z wypraw kobieta była świadkiem, jak rekin zabił jej kolegę. To sprawiło, że na jakiś czas wycofała się z życia. Gdy jednak okazuje się, że jej łódź może zostać przejęta przez bank, za radą byłego chłopaka (Olivier Martinez) postanawia zorganizować rejs dla milionerów, których marzeniem jest nurkowanie z rekinami. W czasie wyprawy Kate musi zmierzyć się nie tylko z żarłocznymi drapieżnikami, ale przede wszystkim z własnymi lękami.

Mrożący krew w żyłach thriller z niezwykłymi podwodnymi scenami i solidną dawką adrenaliny. Jego autorem jest znany aktor i reżyser John Stockwell (Piękna i szalona, Błękitna głębia). Mimo pewnej przewidywalności scenariusza film świetnie się ogląda. Mocnym punktem są widowiskowe zdjęcia, które powstały na wodach otaczających południowoafrykański Kapsztad. Godna uwagi jest również obsada, gdyż w rolach głównych wystąpili ulubieńcy publiczności i partnerzy w życiu prywatnym: laureatka Oscara Halle Berry (Czekając na wyrok, Atlas chmur) oraz wyróżniony Cezarem Olivier Martinez (Niewierna, Złodziej życia).
CZTERY POKOJE (FOUR ROOMS) komedia, USA 1995
premiera: 12.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 16.06.2015 godz. 00:50
22.06.2015 godz. 03:50

CZTERY POKOJE (FOUR ROOMS) komedia, USA 1995, 94 min., (15), reż. Quentin Tarantino, Robert Rodriguez, Allison Anders, Alexandre Rockwell, wyk. Tim Roth, Antonio Banderas, Madonna, Marisa Tomei, Quentin Tarantino

W pewną szaloną sylwestrową noc hotelowy boy musi sobie poradzić z bardzo nietypowymi lokatorami tytułowych czterech pokoi.

Ted (Tim Roth) jest początkującym boyem w hotelu Mon Signor, starym hollywoodzkim przybytku, który lata świetności ma już za sobą. W sylwestrową noc musi poradzić sobie z nietypowymi życzeniami mieszkańców czterech pokoi. Wśród hotelowych gości są między innymi: czarownice, które właśnie w Mon Signor postanowiły zorganizować swój sabat, kochankowie walczący na śmierć i życie, gangster z żoną i dwójką niesfornych dzieci oraz pewien hollywoodzki gwiazdor, który wita Nowy Rok z grupą oryginalnych przyjaciół.

Cztery niewiarygodne historie wyreżyserowane przez czterech wybitnych twórców: laureata dwóch Oscarów Quentina Tarantino (Pulp Fiction, Django), często współpracującego z nim Roberta Rodrigueza (Desperado, Od zmierzchu do świtu), nominowanej do Złotego Niedźwiedzia Allison Anders (Czekam na ciebie w Laramie, W rytmie serca) oraz Alexandre’a Rockwella, autora nagrodzonego na festiwalu w Sundance filmu In the Soup. Cztery pokoje to przezabawna czarna komedia, w której pierwsze skrzypce gra doskonały Tim Roth (Wściekłe psy, Rob Roy), który stworzył niezapomnianą postać zaganianego boya hotelowego. W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Antonio Banderas (Skóra, w której żyję), Madonna (Evita), Marisa Tomei (Oscar za rolę w filmie Mój kuzyn Vinnie) oraz Jennifer Beals (Flashdance).

 

 

 

MALI AGENCI 3 (SPY KIDS 3-D: GAME OVER) film akcji, USA 2003
premiera: 13.06.2015 godz. 16:45
powtórzenie: 14.06.2015 godz. 06:00
22.06.2015 godz. 10:45

MALI AGENCI 3 (SPY KIDS 3-D: GAME OVER) film akcji, USA 2003, 80 min., (b/o), reż. Robert Rodriguez, wyk. Antonio Banderas, Carla Gugino, Alexa Vega, Daryl Sabara, Sylvester Stallone

Trzecia część przebojowej serii stworzonej przez Roberta Rodrigueza. Widowiskowa opowieść o niesamowitych przygodach rodziny szpiegów.

Trzecia część opowieści o przygodach rodziny szpiegów. Tym razem światu zagraża szalony informatyk, zwany Zabawkarzem (Sylvester Stallone). Skonstruowana przez niego trójwymiarowa gra wideo jest hitem sezonu. Nikt z jej entuzjastów nie wie jednak, że w rzeczywistości jest to pułapka wciągająca gracza do wirtualnego świata, z którego nie sposób się wydostać. Na trzecim poziomie Zabawkarz uwięził Carmen Cortez (Alexa Vega), małą agentkę. Aby ją uwolnić, jej brat Juni (Daryl Sabara) musi wziąć udział w grze i wejść do wirtualnej rzeczywistości, gdzie czekają na niego niewiarygodne przeszkody. Będzie musiał stawić czoła nie tylko wytworom obłąkanego programisty, ale i innym graczom. Choć wszyscy grają w to samo, nie każdy jest tym, za kogo się podaje.

Robert Rodriguez (Desperado, Od zmierzchu do świtu) proponuje rodzinną rozrywkę najwyższej próby, zapraszając dużych i małych widzów na niezwykłą wyprawę do świata cyfrowej rzeczywistości. Mali Agenci 3 to ekscytująca trójwymiarowa przygoda z doborową obsadą i olśniewającymi efektami wizualnymi (kinowa publiczność oglądała film w specjalnych okularach). W filmie aż roi się od gwiazd: Antonio Banderas (Desperado), Carla Gugino (Watchmen. Stażnicy), Sylvester Stallone (Niezniszczalni), Salma Hayek (Frida) czy George Clooney (Spadkobiercy). Role tytułowe zagrali ponownie Alexa Vega (Prada albo nic) i Daryl Sabara (Maczeta).
K2. DOTKNĄĆ NIEBA (K2. DOTKNAC NIEBA (AKA. K2.TOUCHING THE SKY)) dokumentalny, Polska 2015
premiera: 14.06.2015 godz. 22:05
powtórzenie: 15.06.2015 godz. 12:50
25.06.2015 godz. 15:30

K2. DOTKNĄĆ NIEBA (K2. DOTKNAC NIEBA (AKA. K2.TOUCHING THE SKY)) dokumentalny, Polska 2015, 72 min., (12), reż. Eliza Kubarska

K2. Dotknąć nieba to poruszający dokument, który stawia pytania o cenę pasji, o trudne wybory, o to, co w życiu ważne. Podczas wyprawy do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów próbują zmierzyć się z przeszłością.

Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako „czarne lato”. W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay Tullis i Chris Tullis jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. Dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. To jedna z najtrudniejszych podróży w ich życiu. Eliza Kubarska, reżyserka i jednocześnie narratorka filmu jest doświadczoną alpinistką. Podczas wyprawy zadaje sobie najważniejsze pytania: czy jej pasja jest warta tak wielkiego ryzyka, czy wspinając się, może mieć dziecko?

W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. intymne listy Tadeusza Piotrowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Dużym atutem produkcji są spektakularne zdjęcia Radosława Ładczuka. Autorem fotosów jest alpinista i fotograf – Davida Kaszlikowski. Oniryczny nastrój filmu wzmacnia sugestywne tło muzyczne opracowane przez Michała Jacaszka. K2. Dotknąć nieba to międzynarodowa koprodukcja, która powstała przy udziale HBO Europe i Studia Wajdy.
PINOKIO (PINOCCHIO (2002)) familijny, Wł./kopr. 2002
premiera: 17.06.2015 godz. 18:20
powtórzenie: 18.06.2015 godz. 10:05
28.06.2015 godz. 07:30

PINOKIO (PINOCCHIO (2002)) familijny, Wł./kopr. 2002, 106 min., (b/o), reż. Roberto Benigni, wyk. Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Mino Bellei, Carlo Giuffrè, Peppe Barra

Słynny reżyser i aktor Roberto Benigni ekranizuje nieśmiertelną bajkę Carla Collodiego o przygodach niesfornego chłopca-marionetki.

Pewnego dnia stary stolarz Dżepetto (Carlo Giuffrè) wystrugał z drewna małego pajacyka. A ponieważ czuł się bardzo samotny, Błękitna Wróżka (Nicoletta Braschi) sprawiła, że pajacyk ożył. Nazywał się Pinokio (Roberto Benigni), był bardzo niesforny i lekkomyślny. Nie słuchał poczciwego Dżepetta, często uciekał się do kłamstwa i pakował w przeróżne tarapaty. Film opowiada o jego barwnych przygodach i dorastaniu do odpowiedzialności.

Włoski reżyser i aktor, laureat Oscara Roberto Benigni, zapisał się w pamięci widzów jako twórca obrazu Życie jest piękne, wzruszającej opowieści o ojcu, który pragnie uchronić synka przed okropnościami wojny. Tym razem zmierzył się z odmiennym tematem. Klasyczna bajka Carla Collodiego fascynowała wielu twórców kina i doczekała się licznych ekranizacji. Ta jednak jest szczególna. Benigni zrealizował dawne marzenie Federica Felliniego, który widział w nim idealnego odtwórcę roli chłopca-marionetki. Konwencja operetki, teatrzyków ogródkowych, umowności jak z komedii dell’arte, a nade wszystko postać Pinokia, w którą brawurowo wcielił się sam Benigni, nawiązują do tradycji filmów mistrza Federica. To prawdziwy moralitet o dojrzewaniu do dorosłości – w sztafażu papierowych kostiumów i burleskowej przepychanki. Za rolę Pinokia Benigni był nominowany do włoskiego Oscara, czyli Nagrody Davida di Donatello. Włoska Akademia przyznała filmowi w sumie sześć nominacji – dwie statuetki otrzymał pośmiertnie twórca kostiumów i scenografii, laureat dwóch Oscarów Danilo Donati, który pracował wcześniej z Benignim przy Życie jest piękne. Donati znany jest też jako scenograf obrazów Felliniego, w tym m.in. Rzymu i Amarcord.
WĄŻ KONTRA MANGUSTA (SNAKE AND MONGOOSE) dramat, USA 2013
premiera: 18.06.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 19.06.2015 godz. 11:15
23.06.2015 godz. 14:40
24.06.2015 godz. 06:00

WĄŻ KONTRA MANGUSTA (SNAKE AND MONGOOSE) dramat, USA 2013, 98 min., (12), reż. Wayne Holloway, wyk. Jesse Williams, Richard Blake, Ashley Hinshaw, Tim Blake Nelson, Noah Wyle

Pełna emocji opowieść o dwóch kierowcach wyścigowych, którzy pragną pokonywać swoje ograniczenia i osiągnąć sukces.

Don „The Snake” Prudhomme (Jesse Williams) oraz Tom „The Mongoose” McEwen (Richard Blake) odnoszą ogromne sukcesy w wyścigach równoległych. Są największymi rywalami, ale też sprzymierzeńcami. Obaj marzą o sławie i dużych pieniądzach. Pewnego dnia wpadają na pomysł, jak spopularyzować uprawianą przez siebie dyscyplinę. Zwracają się z prośbą o sponsoring do firmy Mattel, dzięki której ich marzenia mają szansę się ziścić.

Świetnie opowiedziana, oparta na faktach kronika niezwykłej przyjaźni dwóch rywalizujących ze sobą kierowców. Dzięki ich determinacji i sile przebicia wyścigi równoległe, wcześniej nieznane szerokiej publiczności, stały się dużo bardziej popularne wśród Amerykanów. Reżyserem tego emocjonującego obrazu jest debiutant Wayne Holloway. Wyróżnikami produkcji są wartka akcja, nietuzinkowe postacie oraz znakomity montaż. Twórcy zadbali też o odtworzenie w detalach klimatu końcówki lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. W głównych rolach występują znany z serialu Chirurdzy Jesse Williams (także: Dom w głębi lasu, Kamerdyner) oraz Richard Blake (Dragonball: Ewolucja, film TV Zasłona dymna).

 

 

PUŁAPKA NA KOPCIUSZKA (TRAP FOR CINDERELLA) kryminalny, Wielka Brytania 2012
premiera: 19.06.2015 godz. 20:20
powtórzenie: 23.06.2015 godz. 23:50

PUŁAPKA NA KOPCIUSZKA (TRAP FOR CINDERELLA) kryminalny, Wielka Brytania 2012, 96 min., (15), reż. Iain Softley, wyk. Tuppence Middleton, Alexandra Roach, Kerry Fox, Aneurin Barnard, Alex Jennings

Intrygujący kryminał na podstawie powieści Sébastiena Japrisota. Historia młodej dziewczyny, która cierpi na amnezję po tragicznym w skutkach pożarze.

Micky (Tuppence Middleton) i Domenica (Alexandra Roach) są koleżankami z dzieciństwa, których drogi nagle się rozeszły. Po latach przypadkiem spotykają się na Riwierze Francuskiej. Pewnego dnia w domku przy plaży wybucha pożar, w którym ginie Domenica. Micky uchodzi z życiem, ale traci pamięć. Co gorsza, jej obrażenia są na tyle duże, że potrzebna jest poważna operacja plastyczna, która daje jej zupełnie nową twarz. Zrozpaczona dziewczyna stara się ze wszystkich sił przypomnieć sobie, kim naprawdę jest.

Mroczne i pełne niedomówień kino, które opowiada o toksycznej przyjaźni, pożądaniu, zazdrości, obsesji oraz pokonywaniu własnych granic. Za reżyserię obrazu odpowiedzialny był zdobywca nominacji do BAFTY Iain Softley, znany z takich tytułów jak Backbeat, Miłość i śmierć w Wenecji czy KPax. Oparta na książce Sébastiena Japrisota produkcja przykuwa uwagę i zmusza do myślenia. W główne role wcieliły się sugestywnie młode gwiazdy brytyjskiego kina – Tuppence Middleton (Nauka spadania, Gra tajemnic) oraz Alexandra Roach (Żelazna Dama, Anna Karenina). Partnerują im m.in.: zdobywczyni berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia Kerry Fox (Anioł przy moim stole, Intymność), wyróżniona trzema nominacjami do BAFTY Frances De La Tour (Męska historia, Tajemnice lasu) i Aneurin Barnard (Mary, Queen of Scots, serial Cilla). Stylowe zdjęcia są dziełem Alexa Barbera (Mecz ostatniej szansy).
UPIORNA NOC HALLOWEEN (TRICK 'R TREAT) komedia grozy, Kan./USA 2008
premiera: 19.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 25.06.2015 godz. 02:55

UPIORNA NOC HALLOWEEN (TRICK 'R TREAT) komedia grozy, Kan./USA 2008, 79 min., (18), reż. Michael Dougherty, wyk. Anna Paquin, Brian Cox, Dylan Baker, Leslie Bibb, Tahmoh Penikett

Nadchodzi najstraszniejsza noc w roku. Zmarli powstają z grobów i przenikają do świata żywych. Kto zlekceważy święto Halloween, zostanie przez nich surowo ukarany.

Akcja filmu rozgrywa się podczas nocy Halloween w niewielkim amerykańskim miasteczku. Bohaterami czterech przeplatających się ze sobą historii są m.in.: seryjny morderca, grupa młodzieży, która przez przypadek odkrywa mroczną tajemnicę, młoda kobieta śledzona przez zamaskowanego mężczyznę oraz stary pustelnik. Tej nocy wszystko może się zdarzyć, bowiem z grobów powstają umarli, którzy przenikają do świata żywych. Śmiertelnicy, którzy zapomną o tradycjach Halloween, muszą przygotować się na najgorsze.

Doskonały horror komediowy, wyreżyserowany przez debiutanta Michaela Dougherty’ego (scenarzystę obrazów X-Men 2 i Superman: Powrót), który z finezją bawi się konwencją gatunku, tworząc z ogranych wątków i motywów prawdziwie oryginalne dzieło. Za produkcję filmu odpowiada Bryan Singer, twórca kultowych Podejrzanych i współautor bijącego rekordy oglądalności serialu Dr House. W filmie występują m.in. zdobywczyni Oscara Anna Paquin (Fortepian, serial HBO Czysta krew), nominowany do Nagrody Emmy Dylan Baker (Requiem dla snu, Selma) oraz wyróżniony nominacją do Złotego Globu Brian Cox (Krucjata Bourne’a, Troja). Autorem klimatycznych zdjęć jest uznany kanadyjski operator Glen Macpherson (Romeo musi umrzeć, John Rambo). Obraz zebrał świetne recenzje i otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu horrorów Screamfest.

 

 

 

SPRINTERKI (FAST GIRLS) dramat, Wielka Brytania 2012
premiera: 20.06.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 21.06.2015 godz. 07:35
25.06.2015 godz. 17:05
26.06.2015 godz. 09:20

SPRINTERKI (FAST GIRLS) dramat, Wielka Brytania 2012, 88 min., (12), reż. Regan Hall, wyk. Lenora Crichlow, Lily James, Bradley James, Noel Clarke, Rupert Graves

Shania i Lisa rywalizują ze sobą w biegach sprinterskich. Gdy obie dostają się do kadry, muszą zmienić swoje nastawienie i zacząć współpracować.

Shania Andrews (Lenora Crichlow) ma dwadzieścia dwa lata i jest utalentowaną sprinterką. Twarda, doświadczona przez życie dziewczyna marzy o zdobyciu medalu mistrzostw świata w lekkiej atletyce. Musi tylko pokonać swoją rywalkę, zdeterminowaną, pewną siebie Lisę Temple (Lily James). Niespodziewanie dziewczyny dostają powołanie do reprezentacji. Zamiast ze sobą walczyć muszą zacząć współpracować.

Inspirująca opowieść o młodej brytyjskiej sprinterce, która pomimo przeciwności losu chce spełnić swoje największe marzenie. By tego dokonać, musi nie tylko trenować ciało, ale przede wszystkim pracować nad swoim charakterem i umiejętnością współpracy z innymi. Ten pełen pozytywnych emocji film przekonuje zarówno jako realistyczny obraz środowiska, jak i studium postaci głównych bohaterek. Wyreżyserował go debiutant Regan Hall, a w rolach rywalizujących ze sobą dziewczyn wystąpiły Lenora Crichlow (serial Być człowiekiem, Electricity) i Lily James (serial Downtown Abbey, Gniew tytanów).
AMÉLIE Z MONTMARTRU (AMELIE FROM MONTMARTRE (AKA. LE FABULEUX DESTIN D’AMELIE POULAIN)) komedia romantyczna, Francja 2001
premiera: 25.06.2015 godz. 20:10
powtórzenie: 30.06.2015 godz. 03:15

AMÉLIE Z MONTMARTRU (AMELIE FROM MONTMARTRE (AKA. LE FABULEUX DESTIN D’AMELIE POULAIN)) komedia romantyczna, Francja 2001, 117 min., (15), reż. Jean-Pierre Jeunet, wyk. Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Yolande Moreau, Jamel Debbouze

Urzekająca opowieść o niezwykłych przygodach pogodnej i pełnej życia Amelii, która stawia sobie za cel uszczęśliwiać ludzi. Deszcz nagród i 5 nominacji do Oscara.

Amelia Poulain (Audrey Tautou) miała smutne i samotne dzieciństwo. Jej matka umarła w niecodziennym wypadku. Przygniótł ją samobójca, który rzucił się z dachu. Po śmierci żony, ojciec Amelii (Rufus) zamknął się w sobie. Kiedy dziewczyna dorasta, postanawia przenieść się do Paryża. Znajduje pracę jako kelnerka w małej kafejce na Montmartrze. Niestety, dalej ma problemy z nawiązywaniem relacji z innymi. Pewnego dnia odkrywa w swoim mieszkaniu ukryty przed laty skarb. Postanawia odnaleźć jego właściciela (Maurice Bénichou).

Wyjątkowy film, którego twórcy zabierają widza do świata magii i dziecięcych marzeń. Obraz w reżyserii Jean-Pierre’a Jeuneta (Delicatessen, Bardzo długie zaręczyny) zachwyca baśniowym klimatem i niebanalną formą – przepiękną scenografią, fantazyjnymi kostiumami, odrealnionymi zdjęciami. Dopełnieniem jest nastrojowa muzyka autorstwa Yanna Tiersena (Wyśnione życie aniołów). Produkcja stała się wielkim przebojem we Francji, gdzie w pierwszych tygodniach wyświetlania zgromadziła w salach kinowych ponad sześć milionów widzów. Oczarowała też publiczność i krytyków na całym świecie. Zdobyła dziesiątki prestiżowych nagród, wśród nich cztery Cezary, Goyę i cztery Europejskie Nagrody Filmowe. Amerykańska Akademia wyróżniła ją pięcioma nominacjami do Oscara, w tym w kategoriach: „najlepszy film zagraniczny”, „najlepszy scenariusz oryginalny” i „najlepsze zdjęcia”. Obraz był początkiem międzynarodowej kariery dwukrotnie nominowanej do BAFTY Audrey Tautou (Kod da Vinci, Coco Chanel), która w mistrzowski sposób wciela się w postać tytułowej bohaterki. Obok niej występują zdobywca Złotej Palmy w Cannes Mathieu Kassovitz (Nienawiść, Zakochana bez pamięci), Rufus (Miasto zaginionych dzieci, Pociąg życia) oraz laureatka trzech Cezarów Yolande Moreau (Serafina, Bazyl. Człowiek z kulą w głowie).

 

BLOW (BLOW) biograficzny, USA 2001
premiera: 26.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 29.06.2015 godz. 00:05

BLOW (BLOW) biograficzny, USA 2001, 119 min., (15), reż. Ted Demme, wyk. Johnny Depp, Penélope Cruz, Franka Potente, Rachel Griffiths, Paul Reubens

Johnny Depp w emocjonującej opowieści o życiu jednego z najbardziej znanych amerykańskich bossów narkotykowych.

USA, lata siedemdziesiąte XX wieku. George Jung (Johnny Depp) pochodzi z biednej rodziny i marzy o lepszym życiu. Pewnego dnia pełen wiary i nadziei przeprowadza się do Kalifornii, gdzie coraz większą popularnością cieszą się narkotyki. Widząc w tym szansę dla siebie, młody mężczyzna rusza do Kolumbii, gdzie nawiązuje kontakt z bossem narkotykowym Pablem Escobarem (Cliff Curtis). Jung robi interes życia i dzięki żądnym coraz to nowych wrażeń gwiazdom Hollywood szybko dorabia się dużych pieniędzy. Żyje jak w bajce. Brakuje mu jednak miłości.

Oparta na faktach, znakomicie zrealizowana historia słynnego narkotykowego bossa, który w latach siedemdziesiątych kontrolował amerykański rynek kokainy i był jedną z najbardziej wpływowych postaci w Hollywood. Obraz w reżyserii wyróżnionego nagrodą Emmy Teda Demme’a (Piękne dziewczyny, Życie) nie nuży ani przez chwilę, a widzowie do samego końca śledzą w napięciu losy bohaterów. Twórcy w staranny sposób oddali też realia i atmosferę epoki, dzięki czemu film zyskał na autentyzmie. W głównych rolach występują zdobywca trzech nominacji do Oscara Johnny Depp (Marzyciel, cykl Piraci z Karaibów) oraz laureatka Nagrody Akademii Penélope Cruz (Volver, Vicky Cristina Barcelona). Produkcja była nominowana do nagrody Kryształowego Globusa, która przyznawana jest na MFF w Karlowych Warach.
BATMAN: ATAK NA ARKHAM (BATMAN: ASSAULT ON ARKHAM) animowany, USA 2014
premiera: 27.06.2015 godz. 15:40
powtórzenie: 28.06.2015 godz. 09:20

BATMAN: ATAK NA ARKHAM (BATMAN: ASSAULT ON ARKHAM) animowany, USA 2014, 73 min., (15), reż. Jay Oliva, Ethan Spaulding

Grupa przestępców tworzących zabójczy skład ma włamać się do Azylu Arkham. Gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, na ratunek Gotham musi pospieszyć Batman.

Nad Gotham wisi śmiertelne niebezpieczeństwo. Amanda Waller tworzy grupę przestępców, których zadaniem jest włamanie się do Azylu Arkham, szpitala psychiatrycznego, w którym przetrzymywani są najbardziej zwyrodniali złoczyńcy, i wykradzenie stamtąd tajnych informacji. Gdy członkowie składu uwalniają Jokera, ten chce urzeczywistnić swój plan wysadzenia Gotham. Na ratunek miastu i jego mieszkańcom przybywa nieustraszony Batman.

Atak na Arkham to kolejny film animowany opowiadający o przygodach Batmana, jednego z najsłynniejszych superbohaterów komiksowego wydawnictwa DC. Widzowie nie będą narzekać na nudę. Obraz charakteryzuje się wartką akcją i nie stroni od brutalnych scen. Dużym atutem są wyraziste postacie antybohaterów i dobrze budowane napięcie. Pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku, będzie też świetną zabawą dla tych, którzy dopiero zaczynają zdobywać wiedzę o komiksie. Film, w którym obok Batmana pojawiają się członkowie słynnego Suicide Squad, wyreżyserowali wspólnie Jay Oliva, twórca nominowanej do nagrody Annie animacji Batman DCU: Mroczny Rycerz – Powrót, oraz Ethan Spaulding (serial animowany Awatar: Legenda Aanga, Batman DCU: Syn Batmana).

 

 

 

RENESANS MARVELA (MARVEL RENAISSANCE) dokumentalny, Francja 2014
premiera: 27.06.2015 godz. 14:45

RENESANS MARVELA (MARVEL RENAISSANCE) dokumentalny, Francja 2014, 53 min., (12), reż. Philippe Roure, Philippe Guedj

Marvel to marka znana każdemu miłośnikowi komiksów. W jaki sposób wydawnictwo, które w 1996 roku ogłosiło upadłość, stało się po piętnastu latach medialnym imperium?

Założone w 1939 roku wydawnictwo Marvel (początkowo znane jako Timely Comics) to jedna z najsilniejszych marek w świecie komiksów. Wydawca powieści graficznych o przygodach Spider-Mana, Daredevila czy Hulka w 1996 roku znalazł się na dnie i ogłosił bankructwo. Już rok później we współpracy z producentem filmowym Avim Aradem utworzono Marvel Entertainement, konglomerat medialny, który nie tylko zajął się wydawaniem komiksów, ale także produkcją nakręconych na ich podstawie filmów i seriali. Autorzy skupieni wokół wydawnictwa wspominają tę spektakularną transformację.

Renesans wydawnictwa Marvel to jeden z najciekawszych przypadków redefiniowania popularnej marki po to, by uratować jej istnienie. Wyreżyserowany przez zafascynowanych uniwersum Marvela francuskich filmowców dokument próbuje wyjaśnić ten fenomen. Dzięki rozmowom ze związanymi z wydawnictwem pisarzami, rysownikami, scenarzystami i producentami widzowie mogą dokładnie prześledzić drogę, którą przeszła marka Marvel od ogłoszonego w 1996 roku bankructwa do spektakularnego sukcesu.
SIMONE (S1M0NE) komedia, USA 2002
premiera: 30.06.2015 godz. 22:05

SIMONE (S1M0NE) komedia, USA 2002, 113 min., (12), reż. Andrew Niccol, wyk. Al Pacino, Catherine Keener, Evan Rachel Wood, Jay Mohr, Rachel Roberts

Błyskotliwa satyra na media z Alem Pacino w roli reżysera, który postanawia zaangażować do filmu wirtualnie wykreowaną aktorkę.

Viktor Taransky (Al Pacino) kręci w Hollywood dzieło swego życia, gdy nagle staje przed wizją totalnej katastrofy: plan opuszcza gwiazda jego filmu, piękna i kapryśna Nicole (Winona Ryder). O zastępstwie nie ma co marzyć: wszystkie znane aktorki odmawiają współpracy, argumentując to trudnym charakterem reżysera. Sytuacja wygląda na beznadziejną, lecz wtedy na scenę wkracza Hank (Elias Koteas), umierający geniusz komputerowy. Mężczyzna przekazuje Viktorowi swój wirtualny sekret: program z cyfrowo wykreowaną aktorką, Simone (Rachel Roberts). Taransky jest zachwycony. Niezwłocznie obsadza Simone w swym filmie i oboje odnoszą spektakularny sukces. Świat szaleje na punkcie nowej gwiazdy, a Viktor ma tylko jeden problem – jak ukryć jej prawdziwą, a właściwie wirtualną tożsamość.

Ta przenikliwa i inteligentna satyra na świat mediów wyszła spod ręki Andrew Niccola, nominowanego do Oscara i Złotego Globu scenarzysty głośnego Truman Show. Jako reżyser zabłysnął obrazem science fiction Gattaca – Szok przyszłości, który przyniósł mu kilka prestiżowych wyróżnień. Jest również twórcą takich dzieł jak Pan życia i śmierci, Wyścig z czasem czy nominowany do weneckiego Złotego Lwa thriller Good Kill. Atutami Simone są pomysłowy scenariusz i doborowa obsada z laureatem Oscara Alem Pacino (Ojciec chrzestny, Zapach kobiety) na czele. Towarzyszą mu nominowane do Nagrody Akademii Catherine Keener (Być jak John Malkovich, Capote) i Winona Ryder (Wiek niewinności, Czarny łabędź) oraz debiutująca rolą Simone na dużym ekranie, piękna Rachel Roberts (Wyścig z czasem, Intruz).

 

 

 

 

SERIALE

DETEKTYW II (TRUE DETECTIVE II.) serial kryminalny, USA 2015
premiera: 21.06.2015 emisja w niedziele godz. 03:00 (odc. 1-2/8)
powtórzenie: 22.06.2015 poniedziałki godz. 22:00
DETEKTYW II (TRUE DETECTIVE II) serial kryminalny, USA 2015, (18), wyk. Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly

Brutalne morderstwo popełnione w słonecznej Kalifornii krzyżuje losy trójki detektywów i doświadczonego kryminalisty. Nowy sezon rewelacyjnego serialu HBO.

detektyw 2Pomysłodawcą i autorem scenariusza serialu Detektyw jest Nic Pizzolatto. Akcja drugiego sezonu dzieje się w spalonej słońcem Kalifornii. Nietypowe morderstwo sprawia, że krzyżują się losy trzech policjantów i pewnego przestępcy. Każdy z nich funkcjonuje w sieci spisków i zdrad. W rolach głównych występują Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams i Taylor Kitsch. Drugi sezon Detektywa ma osiem odcinków, pierwsze dwa zostały wyreżyserowane przez Justina Lina.

Drugi sezon elektryzującego serialu, który okazał się jednym z największych telewizyjnych wydarzeń 2014 roku (zdobył sześć statuetek Emmy i cztery nominacje do Złotego Globu). Tym razem napisana przez Nica Pizzolatto opowieść, będąca połączeniem trzymającej w napięciu historii kryminalnej oraz osobistej podróży bohaterów, rozgrywa się w słonecznej Kalifornii. Jej obraz daleki jest jednak od sielankowych krajobrazów znanych z wielu hollywoodzkich produkcji. W rolach głównych wystąpią takie gwiazdy jak nagrodzony Złotym Globem Colin Farrell (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, Pamięć absolutna), Vince Vaughn (Polowanie na druhny, serial Stażyści), Rachel McAdams (Sherlock Holmes, Czas na miłość) i Taylor Kitsch (Bractwo Bang Bang, Ocalony).

 

GRACZE (BALLERS) serial obyczajowy, USA 2015
premiera: 21.06.2015 emisja w niedziele godz. godz. 04:00 (odc. 1-2/8)
powtórzenie: 22.06.2015 poniedziałki godz. 23:00

GRACZE (BALLERS) serial obyczajowy, USA 2015, (15), wyk. Dwayne 'The Rock’ Johnson, Rob Corddry, Omar Benson Miller, John David Washington, Donovan Carter

Nakręcony z rozmachem serial HBO to zabawna, ale też pełna emocji opowieść o życiu byłych i obecnych gwiazd futbolu amerykańskiego.

graczeSerial komediowy Gracze przedstawia losy byłych i obecnych gwiazd amerykańskiego futbolu. Głównym bohaterem jest legendarny zawodnik Spencer Strasmore, który kończy sportową karierę i rozpoczyna pracę jako mentor aktywnych i emerytowanych sportowców. W roli głównej występuje Dwayne „The Rock” Johnson, a w pozostałych pojawiają się Rob Corrdry, Omar Benson Miller, John David Washington, Donovan Carter, Troy Garity, Jazmyn Simon i Arielle Kebble. Serial Gracze składa się z dziesięciu odcinków. Pomysłodawcą i producentem wykonawczym jest Steve Levinson.

Gracze to pełen emocji i humoru serial komediowy produkcji HBO. Serial odsłania kulisy życia przedstawicieli jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Ameryce. Pokazuje ich bogactwo, ale też presję, której na co dzień są poddawani. Pomysłodawcą i producentem Graczy jest Steve Levinson (seriale HBO Ekipa, Zakazane imperium), a w główne role wcielają się, m.in.: gwiazdor kina akcji Dwayne Johnson (Król Skorpion, Sztanga i cash), Omar Benson Miller (8. Mila, Uczeń czarnoksiężnika), laureat dwóch nagród Emmy Rob Corddry (Juto będzie futro, Wiecznie żywy) oraz Taylor Cole (Surogaci, serial The Event: Zdarzenie).

 

ŚWIAT W OPAŁACH (THE BRINK) serial komediowy, USA 2015
premiera: 21.06.2015 emisja w niedziele godz. godz. 04:30 (odc. 1-2/8)
powtórzenie: 22.06.2015 poniedziałki godz. 23:30

ŚWIAT W OPAŁACH (THE BRINK) serial komediowy, USA 2015, (12), wyk. Tim Robbins, Jack Black, Pablo Schreiber, Aasif Mandvi, Maribeth Monroe

Nowy, błyskotliwy serial produkcji HBO. Na skutek geopolitycznych zawirowań świat staje w obliczu wojny. Losy ludzkości zależą od trójki zdesperowanych mężczyzn.

swiat w opalachŚwiat w opałach to serial komediowy z elementami czarnego humoru. Opowiada o kryzysie geopolitycznym i jego konsekwencjach dla trzech kompletnie różnych, zdesperowanych mężczyzn: sekretarza stanu Waltera Larsona, szeregowego pracownika Departamentu Spraw Zagranicznych Alexa Talbota i pilota myśliwca marynarki wojennej Zeke’a Tilsona. Pomimo wszechobecnego chaosu muszą oni uratować świat, zażegnując widmo III wojny światowej. W serialu występują Jack Black, Tim Robbins, Pablo Schreiber, Aasif Mandvi, Maribeth Monroe, Eric Ladin, Esai Morales i Geoff Pierson. Pomysłodawcami serialu są Roberto Benabib i Kim Benabib.

Czarny humor oraz pełne ironii błyskotliwe dialogi to ogromne atuty nowego serialu HBO. Produkcja opowiada w niekonwencjonalny sposób o stanie zagrożenia oraz trzech mężczyznach, których działania mogą przyczynić się do zażegnania niebezpiecznego konfliktu. Jej twórcami są znani dzięki serialowi Trawka Roberto Benabib oraz Kim Benabib. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się laureat Oscara Tim Robbins (Skazani na Shawshank, Rzeka tajemnic), dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Jack Black (Szkoła rocka, Bernie), Pablo Schreiber (Kandydat, serial Orange Is the New Black) i Aasif Mandvi (Dyktator, Ramię za milion dolarów).

 

 

DOM GROZY II (PENNY DREADFUL II) serial grozy, Irl./USA/W.Bryt. 2015, (18), wyk. Josh Hartnett, Eva Green, Timothy Dalton, Helen McCrory, Reeve Carney

premiera:   emisja w soboty godz. 22:00 (odc 3-6/10)

Drugi sezonu rewelacyjnego serialu opowiadającego o mrocznych sekretach wiktoriańskiego Londynu i jego mieszkańców.

dom grozy 2Londyn, koniec XIX wieku. W mieście co rusz dochodzi do bestialskich morderstw. Policja gorączkowo szuka sprawców, ale jej wysiłki nie przynoszą efektów. Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), tajemnicza spirytystka Vanessa Ives (Eva Green), rewolwerowiec Ethan Chandler (Josh Hartnett) oraz ich przyjaciele zdają sobie sprawę, że za wszystko odpowiedzialne są złe moce, którym w poprzednim sezonie próbowali się przeciwstawić. Teraz bohaterowie nie mogą czuć się bezpiecznie. Mroczne siły zrobią wszystko, żeby ich zniszczyć.

Nowy sezon elektryzującego serialu, który łączy w sobie elementy horroru i psychologicznego dramatu. Jest bezbłędnie napisany i zagrany. Jego atutem są wyraziste, pełne tajemnic postacie (wśród nich znani z literatury doktor Frankenstein, Dorian Gray czy profesor Abraham Van Helsing), trzymająca w napięciu akcja oraz sugestywna atmosfera. Twórcy bardzo starannie oddali też realia wiktoriańskiego Londynu. W głównych rolach doskonale odnaleźli się Josh Hartnett (Helikopter w ogniu, 30 dni mroku), Timothy Dalton (Licencja na zabijanie, Turysta), nagrodzona BAFTĄ Eva Green (Casino Royale, Ostatnia miłość na Ziemi), uhonorowany za swoją kreację statuetką Satelity Rory Kinnear (Skyfall, Gra tajemnic) oraz Reeve Carney (Cedry pod śniegiem, Burza). Pomysłodawcą serialu jest zdobywca trzech nominacji do Oscara John Logan (scen. Gladiator, Aviator), a producentem wykonawczym laureat Nagrody Akademii Sam Mendes (reż. American Beauty, Skyfall).

 

 

GRA O TRON V (GAME OF THRONES V) serial obyczajowy, USA/W.Bryt. 2015, (15), wyk. Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Aidan Gillen

emisja w niedziele o godz. 3.00, 

powtórka w poniedziałki godz. 22:00 (odc 9-10/10)

Bijąca rekordy popularności ekranizacja sagi George’a R. R. Martina – epickiej opowieści o krainie Westeros, w której pory roku mogą trwać latami.

gra o tronZdrada, pożądanie, intrygi i siły nadprzyrodzone wstrząsają czterema stronami Królestw, a zażarta walka o Żelazny Tron niesie ze sobą nieprzewidziane konsekwencje. W wyróżnionym dwiema nominacjami do Złotego Globu serialu HBO występują między innymi: uhonorowany za rolę Tyriona Lannistera statuetką Złotego Globu Peter Dinklage (Dróżnik, Odrobina nieba), nominowana za kreację Cersei do nagrody Emmy gwiazda serialu Terminator: Kroniki Sary Connor – Lena Headey, Nikolaj Coster-Waldau (Królestwo niebieskie, Mama), Emilia Clarke (Spike Island, Dom Hemingway), Kit Harrington (Pompeje), Maisie Williams oraz Sophie Turner. Twórcami tej porywającej produkcji są David Benioff oraz D. B. Weiss.

 

DOLINA KRZEMOWA II (SILICON VALLEY II) serial komediowy, USA 2015, (12), wyk. Thomas Middleditch, T.J. Miller, Zach Woods, Kumail Nanjiani, Martin Starr

emisja w poniedziałki godz. 23:00 (odc 9-10/10)

Drugi sezon serialu komediowego HBO, opowiadającego o mieszkańcach kalifornijskiej Doliny Krzemowej – bystrych specjalistach od nowych technologii.

dolina krzemowa 2Start-upy, deweloperzy aplikacji, firmy internetowe… to hasła, które elektryzują cały świat. Dolina Krzemowa to stworzony przez Mike’a Judge’a (Beavis & Butthead, Idiokracja) serial komediowy o mieszkających w Kalifornii specjalistach od nowych technologii. Głównym bohaterem jest programista Richard Hendricks (Thomas Middleditch), który wraz z kumplami marzy o karierze na miarę Marka Zuckerberga.

Drugi sezon serialu, który podbił serca widzów na całym świecie, to jeszcze większa dawka humoru i satyry na środowisko twórców wynalazków technologicznych. Odpowiedzialny za jego sukces Mike Judge oparł scenariusz na swoich własnych doświadczeniach z czasów, gdy pracował jako inżynier w jednej z firm w okolicach Palo Alto. Bohaterowie Doliny Krzemowej – wybitnie inteligentni, mający świetne pomysły – są jednocześnie zagubionymi w życiu młodymi ludźmi, którzy w relacjach z innymi okazują się nieprzewidywalni. W główne role wcielają się między innymi: nominowany za swoją kreację do nagrody Satelity Thomas Middleditch (Wyborcze jaja, Wilk z Wall Street), Josh Brener (serial Glory Daze, Stażyści) i T.J. Miller (Projekt: Monster, Dziewczyna z ekstraklasy). Produkcja otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii „najlepszy serial komediowy”.

 

FIGURANTKA IV (VEEP IV) serial komediowy, USA 2015, (12), wyk. Julia Louis-Dreyfus, Tony Hale, Anna Chlumsky, Matt Walsh, Reid Scott
emisja w poniedziałki godz.23:30 (odc 9-10/10)

Czwarty sezon nominowanego do nagrody Emmy serialu HBO, który w nietuzinkowy sposób pokazuje skomplikowany świat wielkiej polityki.

figurantka 4Serial opowiada o losach wiceprezydent Seliny Meyer (Julia Louis-Dreyfus) i jej pracowników, którzy wspólnie chcą zrobić w polityce coś znaczącego, nie wikłając się w gierki i układy będące chlebem powszednim w Waszyngtonie. Do kręgu najbliższych współpracowników Meyer należą: Amy, szefowa jej biura (Anna Chlumsky), wieloletni rzecznik prasowy Mike McLintock (Matt Walsh), prawa ręka i doradca Gary (Tony Hale) oraz sekretarka Sue (Sufe Bradshaw). Wszyscy biorą udział w potyczkach z ambitnym Danem Eganem (Reid Scott) i pewnym siebie pracownikiem Białego Domu, Jonahem Ryanem (Timothy Simons).

Rewelacyjny serial komediowy obnażający w przerysowany sposób kulisy amerykańskiej polityki na najwyższym szczeblu. Pomysłodawcą serialu jest nominowany do Oscara Armando Iannucci (serial The Thick of It, Zapętleni). W główne role wcielili się zdobywczyni Złotego Globu Julia Louis-Dreyfus (serial Kroniki Seinfelda, Ani słowa więcej), laureat nagrody Emmy Tony Hale (serial Bogaci bankruci, Gorący towar), Anna Chlumsky (Moja dziewczyna, Zapętleni), Reid Scott (serial Moje chłopaki, Śmierć się śmieje) oraz Matt Walsh (Ted, Zanim odejdą wody). Produkcja zdobyła cztery nagrody Emmy oraz trzy nominacje do Złotego Globu.

 

HBO 2

DOKUMENTY BEZ CENZURY

DROGA DO WYZWOLENIA. SCJENTOLOGIA, HOLLYWOOD I PUŁAPKI WIARY (GOING CLEAR: SCIENTOLOGY AND THE PRISON OF BELIEF) dokumentalny, USA 2015
premiera: 03.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 05.06.2015 godz. 15:55

DROGA DO WYZWOLENIA. SCJENTOLOGIA, HOLLYWOOD I PUŁAPKI WIARY (GOING CLEAR: SCIENTOLOGY AND THE PRISON OF BELIEF) dokumentalny, USA 2015, 119 min., (), reż. Alex Gibney

Głośny dokument Alexa Gibney’a produkcji HBO odsłaniający kulisy działania Kościoła Scjentologicznego.
Oparty na książce zdobywcy nagrody Pulitzera Lawrence’a Wrighta film dokumentalny Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary przedstawia sylwetki ośmiu byłych członków Kościoła Scjentologicznego, którego wyznawcami są m.in. słynni hollywoodzcy aktorzy. Ich wyznania rzucają nowe światło na praktyki scjentologów. Opowiadają oni o osobistych doświadczeniach, ujawniają także, na jakie poświęcenie są gotowi wyznawcy tego kościoła w imię religii.
Dokument opowiada o początkach założonego przez pisarza L. Rona Hubbarda Kościoła Scjentologicznego oraz jego niezwykłej popularności w Hollywood i poza Fabryką Marzeń. Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary to przede wszystkim szokujące wyznania byłych wyznawców Kościoła Scjentologicznego – niektórzy z nich stali wysoko w kościelnej hierarchii lub – tak jak Paul Haggis (Miasto gniewu) – są znanymi postaciami Hollywood. Każdy z nich opisuje regularne szantaże i nadużycia zaufania, jakich dopuszczają się hierarchowie kościoła. Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiada Alex Gibney. Dokument powstał na podstawie książki Lawrence’a Wrighta pod tym samym tytułem. Producentami filmu są Alex Gibney, Kristen Vaurio i Lawrence Wright.
RENESANS MARVELA (MARVEL RENAISSANCE) dokumentalny, Francja 2014
premiera: 10.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 12.06.2015 godz. 16:20

RENESANS MARVELA (MARVEL RENAISSANCE) dokumentalny, Francja 2014, 53 min., (12), reż. Philippe Roure, Philippe Guedj

Marvel to marka znana każdemu miłośnikowi komiksów. W jaki sposób wydawnictwo, które w 1996 roku ogłosiło upadłość, stało się po piętnastu latach medialnym imperium?

Założone w 1939 roku wydawnictwo Marvel (początkowo znane jako Timely Comics) to jedna z najsilniejszych marek w świecie komiksów. Wydawca powieści graficznych o przygodach Spider-Mana, Daredevila czy Hulka w 1996 roku znalazł się na dnie i ogłosił bankructwo. Już rok później we współpracy z producentem filmowym Avim Aradem utworzono Marvel Entertainement, konglomerat medialny, który nie tylko zajął się wydawaniem komiksów, ale także produkcją nakręconych na ich podstawie filmów i seriali. Autorzy skupieni wokół wydawnictwa wspominają tę spektakularną transformację.

Renesans wydawnictwa Marvel to jeden z najciekawszych przypadków redefiniowania popularnej marki po to, by uratować jej istnienie. Wyreżyserowany przez zafascynowanych uniwersum Marvela francuskich filmowców dokument próbuje wyjaśnić ten fenomen. Dzięki rozmowom ze związanymi z wydawnictwem pisarzami, rysownikami, scenarzystami i producentami widzowie mogą dokładnie prześledzić drogę, którą przeszła marka Marvel od ogłoszonego w 1996 roku bankructwa do spektakularnego sukcesu.
K2. DOTKNĄĆ NIEBA (K2. DOTKNAC NIEBA (AKA. K2.TOUCHING THE SKY)) dokumentalny, Polska 2015
emisja: 17.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 19.06.2015 godz. 15:55
23.06.2015 godz. 11:05

K2. DOTKNĄĆ NIEBA (K2. DOTKNAC NIEBA (AKA. K2.TOUCHING THE SKY)) dokumentalny, Polska 2015, 72 min., (12), reż. Eliza Kubarska

K2. Dotknąć nieba to poruszający dokument, który stawia pytania o cenę pasji, o trudne wybory, o to, co w życiu ważne. Podczas wyprawy do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów próbują zmierzyć się z przeszłością.

Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako „czarne lato”. W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay Tullis i Chris Tullis jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. Dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. To jedna z najtrudniejszych podróży w ich życiu. Eliza Kubarska, reżyserka i jednocześnie narratorka filmu jest doświadczoną alpinistką. Podczas wyprawy zadaje sobie najważniejsze pytania: czy jej pasja jest warta tak wielkiego ryzyka, czy wspinając się, może mieć dziecko?

W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. intymne listy Tadeusza Piotrowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Dużym atutem produkcji są spektakularne zdjęcia Radosława Ładczuka. Autorem fotosów jest alpinista i fotograf – Davida Kaszlikowski. Oniryczny nastrój filmu wzmacnia sugestywne tło muzyczne opracowane przez Michała Jacaszka. K2. Dotknąć nieba to międzynarodowa koprodukcja, która powstała przy udziale HBO Europe i Studia Wajdy.

 

 

HBO COMEDY

SERIALE

WSPÓŁCZESNA RODZINA VI (MODERN FAMILY VI) serial komediowy, USA 2014
premiera: 02.06.2015, emisja wt-czw godz. 20:10 (odc. 13-24/26)

WSPÓŁCZESNA RODZINA VI (MODERN FAMILY VI) serial komediowy, USA 2014, (12), wyk. Ed O’Neill, Julie Bowen, Ty Burrell, Sofía Vergara, Jesse Tyler Ferguson

Szósty sezon paradokumentalnego serialu komediowego o codziennym życiu wielopokoleniowej i wielokulturowej amerykańskiej rodziny.

Wspolczesna rodzina 5Głową rodziny jest Jay Pritchett (Ed O’Neill). Mężczyzna ożenił się po raz drugi ze znacznie młodszą od siebie Glorią (Sofia Vergara), z którą wychowuje jej syna z poprzedniego związku, Manny’ego (Rico Rodriguez). Problem jednak w tym, że nie potrafi się z nim dogadać. Mężczyzna ma także dzieci z pierwszego małżeństwa: córkę Claire (Julie Bowen) oraz syna Mitchella (Jesse Tyler Ferguson). Claire jest żoną Phila (Ty Burrell) i matką trójki dzieci, którym poświęca całą swoją uwagę. Mitchell, zdeklarowany homoseksualista, wspólnie ze swoim życiowym partnerem Cameronem (Eric Stonestreet) wychowuje adoptowaną córkę.

Szósty sezon nagrodzonego Złotym Globem i licznymi statuetkami Emmy serialu, który podbił serca zarówno widzów, jak i krytyków. Produkcja jest ciepłą i zabawną opowieścią o współczesnej amerykańskiej rodzinie – dużej, wielokulturowej i otwartej na inność. Odważne żarty, niespodziewane zwroty akcji, paradokumentalna formuła i bardzo dobre aktorstwo to najważniejsze atuty tej produkcji. W rolach głównych występują Ed O’Neill (Świat według Bundych, Kolekcjoner kości), Julie Bowen (seriale Orły z Bostonu, Trawka) oraz kilkakrotnie nominowani za swoje kreacje do Złotego Globu Sofia Vergara (Królowie Dogtown, Czterej bracia) i Eric Stonestreet (U progu sławy, Wyspa).

 

PRZEGLĄD TYGODNIA: WIECZÓR Z JOHNEM OLIVEREM II (LAST WEEK TONIGHT WITH JOHN OLIVER II) talk-show, USA 2015, (15)

emisja w piątki godz 20:10

przeglad tygodnia wieczor z johnrm oliveremJohn Oliver, jedna z najzabawniejszych osobowości sceny telewizyjnej, jest gospodarzem show w którym prezentuje swój własny punkt widzenia na wiele społecznych, politycznych i egzystencjalnych kwestii.

Drugi sezon programu, którego gospodarzem jest John Oliver, który w 2013 roku zdobył uznanie krytyków i fanów dzięki części The Daily Show z Jonem Stewartem. John Oliver w HBO prezentuje swój własny półgodzinny program, w którym podsumowuje wydarzenia ze świata polityki i bieżących kwestii z ostatniego tygodnia.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.