Cinemax we wrześniu 2014

american hustleWe wrześniu kanał Cinemax w sobotnie premiery wyemituje: thriller „Nocny złodziej”, brytyjski dramat „Mandela: Droga do wolności„, dramat „Temple Gradin” oraz dramat „American Hustle”. Cinemax wyemituje również 4 sezon serialu „Prawo ulicy”.cinemaxhd

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

NOCNY ZŁODZIEJ (THE SILENT THIEF) thriller, USA 2012

premiera: 06.09.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 09.09.2014 godz. 03:20

09.09.2014 godz. 20:15

NOCNY ZŁODZIEJ (THE SILENT THIEF) thriller, USA 2012, 98 min., reż. Jennifer Clary, wyk. Toby Hemingway, Scout Taylor-Compton, Josh Pence, Cody Longo, John Billingsley

Młody włóczęga postanawia wynająć pokój w domu pewnego małżeństwa. Wkrótce chłopak zaczyna ujawniać swoje niepokojące oblicze.

Brennan Marley (Toby Hemingway), sympatyczny na pierwszy rzut oka młody włóczęga, postanawia wkraść się w łaski małżeństwa Hendersonów (Frances Fisher i Kurt Fuller). Ich syn, Mike (Cody Longo), wyjechał do college’u, więc Brennan liczy, że zajmie jego miejsce. Przy pomocy kłamstwa i podstępu udaje mu się zamieszkać w położonym przy plaży domu Hendersonów. Manipulując wszystkimi członkami rodziny, stopniowo osiąga swoje cele. Gdy Mike wróci do domu na Święta, jego rodzina nie będzie już taka sama.

Intrygujący thriller psychologiczny w reżyserii debiutującej w pełnym metrażu Jennifer Clary zdobył kilka nagród na niezależnych festiwalach filmowych. Obraz opowiada o wpływie psychopatycznej jednostki na życie i zwyczaje grupy osób. Film zgłębia problem zaburzonych relacji w rodzinie i pokazuje, jak cienka granica dzieli szaleństwo od normalności. Dzięki zaskakującemu scenariuszowi, niepokojącej atmosferze i wiarygodnej grze aktorów film trzyma w napięciu do ostatniej minuty. Sugestywną kreację stworzył w nim odtwórca roli głównego bohatera Toby Hemingway (Pakt milczenia, Czarny łabędź).

 

MANDELA: DROGA DO WOLNOŚCI (MANDELA: LONG WALK TO FREEDOM) dramat, Wielka Brytania 2013

premiera: 13.09.2014 godz. 19:30

powtórzenie: 14.09.2014 godz. 12:45

16.09.2014 godz. 19:30

17.09.2014 godz. 10:15

MANDELA: DROGA DO WOLNOŚCI (MANDELA: LONG WALK TO FREEDOM) dramat, Wielka Brytania 2013, 141 min., reż. Justin Chadwick, wyk. Idris Elba, Naomie Harris, Tony Kgoroge, Riaad Moosa, Zolani Mkiva

Kronika życia Nelsona Mandeli – ikony walki z apartheidem i pierwszego ciemnoskórego prezydenta w historii RPA. W roli głównej nominowany za tę kreację do Złotego Globu Idris Elba.

Nelson Mandela (Idris Elba) nie miał łatwego życia. Urodził się 18 lipca 1918 roku w Mvezo, małej wiosce koło Umtaty. Jego ojciec był wodzem plemienia Thembu i miał 4 żony oraz 13 dzieci. W wieku siedmiu lat Nelson, jako pierwsze dziecko w rodzinie, zaczął uczęszczać do szkoły metodystów. Wysiłek poświęcony nauce nie poszedł na marne. Nelson dostał się na studia prawnicze. Po ukończeniu uniwersytetu zaangażował się w politykę. Wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego i po paru latach został jego przywódcą. Za swoją działalność trafił do więzienia, w którym spędził aż 27 lat. Kiedy w RPA nastały zmiany, parlament wybrał go w maju 1994 roku na prezydenta kraju. Było to wydarzenie bez precedensu – Mandela został pierwszym w historii RPA ciemnoskórym politykiem piastującym tę funkcję.

Poruszające kino z przesłaniem, oparte na autobiograficznej książce Nelsona Mandeli „Długa droga do wolności” – zgodnie z tytułem opowiada o życiu i politycznej karierze charyzmatycznego przywódcy i pierwszego ciemnoskórego prezydenta RPA. Solidnie wyreżyserowana opowieść zwraca uwagę wybitną kreacją Idrisa Elby (nominacja do Złotego Globu), świetnego brytyjskiego aktora, znanego m.in. z serialu kryminalnego Luther. Udało mu się stworzyć wielowymiarową, pełnokrwistą postać – jego Mandela to z jednej strony człowiek, który dla osiągnięcia swoich celów, gotów jest na wszelkie poświęcenia, a z drugiej, nieobce są mu rozterki i wątpliwości, czy droga, którą obrał, jest słuszna. Wiarygodnie wypadła też partnerująca Elbie Naomi Harris (Skyfall, Piraci z Karaibów: Na krańcu świata), która zagrała drugą żonę Mandeli – Winnie. Obok aktorstwa atutami filmu są zręcznie prowadzona fabuła, bardzo dobre zdjęcia oraz muzyka. Rozbrzmiewająca w filmie piosenka autorstwa Bono „Ordinary Love” otrzymała statuetkę Złotego Globu i nominację do Oscara. Za reżyserię obrazu odpowiadał zdobywca nominacji do Emmy Justin Chadwick (Kochanice króla, Pierwszoklasista).

 

TEMPLE GRANDIN (TEMPLE GRANDIN) dramat, USA 2010

premiera: 20.09.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 21.09.2014 godz. 13:25

23.09.2014 godz. 20:15

24.09.2014 godz. 11:00

TEMPLE GRANDIN (TEMPLE GRANDIN) dramat, USA 2010, 105 min., reż. Mick Jackson, wyk. Claire Danes, Catherine O’Hara, Julia Ormond, David Strathairn, Stephanie Faracy

Nagrodzona siedmioma statuetkami Emmy produkcja HBO opowiada historię młodej Temple Grandin. Jej wytrwałość i hart ducha umożliwiły przezwyciężenie ograniczeń spowodowanych chorobą autystyczną, a wsparcie kilku kluczowych osób pomogło jej w zdobyciu edukacji i osiągnięciu sukcesu zawodowego. Jako osoba dorosła zaangażowała się również w propagowanie wiedzy o autyzmie.

Temple Grandin (Claire Danes) urodziła się z autyzmem i zaczęła mówić dopiero w wieku czterech lat. Dziewczynka miała trudności w szkole i nie radziła sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Zawsze jednak mogła liczyć na wsparcie ze strony matki (Julia Ormond), która robiła wszystko, by córka prowadziła normalne życie. Temple dużo czasu spędzała na farmie u rodziny matki, gdzie opiekowała się zwierzętami i poznawała ich zachowania. Tę wiedzę wykorzystała później w swojej pracy zawodowej, wprowadzając rozwiązania dotyczące właściwego traktowania zwierząt rzeźnych. Zaprojektowała wiele urządzeń do ich humanitarnego uboju. Jej działania zostały docenione m.in. przez międzynarodową organizację PETA. Dziś jest cenionym naukowcem – profesorem na Stanowym Uniwersytecie w Kolorado.

Inspirujący dramat telewizyjny produkcji HBO oparty na prawdziwej historii kobiety, która pomimo autyzmu potrafi spełniać swoje marzenia. Jego reżyserem jest Mick Jackson, twórca takich obrazów, jak Bodyguard, Wulkan czy Na żywo z Bagdadu. W postać Temple Grandin wcieliła się uhonorowana za tę rolę nagrodą Emmy Claire Danes (Romeo i Julia, serial Moje tak zwane życie – Złoty Glob, Godziny). Partnerują jej, również wyróżnieni za swoje kreacje nagrodami Amerykańskiej Akademii Telewizyjnej, Julia Ormond (Wichry namiętności, Sabrina, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona) i David Strathairn (Tajemnice Los Angeles, Good Night and Good Luck – nominacja do Oscara, Ultimatum Bourne’a). Obraz zdobył aż siedem statuetek Emmy, z piętnastu nominacji, w tym w najważniejszych kategoriach – m.in. dla najlepszego filmu telewizyjnego oraz za najlepszą reżyserię.

 

AMERICAN HUSTLE (AMERICAN HUSTLE) dramat, USA 2013

premiera: 27.09.2014 godz. 19:45

powtórzenie: 27.09.2014 godz. 01:35

30.09.2014 godz. 02:55

30.09.2014 godz. 19:45

AMERICAN HUSTLE (AMERICAN HUSTLE) dramat, USA 2013, 133 min., reż. David O. Russell, wyk. Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner, Jennifer Lawrence

Para przestępców dostaje propozycję nie do odrzucenia: albo pójdą na współpracę z FBI, albo trafią za kratki. Gwiazdorska obsada: Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, 3 Złote Globy i 10 nominacji do Oscara.

american hustleUSA, rok 1978. Irving Rosenfeld (Christian Bale) jest wytrawnym oszustem. Zajmuje się sprzedażą fałszywych obrazów i pośredniczy w fikcyjnych pożyczkach. W przestępczej działalności pomaga mu piękna kochanka Sydney Prosser (Amy Adams). Niestety, ich dobra passa nie trwa długo. Pewnego dnia parę odwiedza ambitny agent FBI, Richie DiMaso (Bradley Cooper). Grożąc więzieniem, zmusza Irvinga i Sydney do udziału w operacji antykorupcyjnej. Jako pierwszy na celownik trafia Carmine Polito (Jeremy Renner), popularny polityk z New Jersey.

Obsypane deszczem nagród i nominacji, brawurowe kino sensacyjne o misternie uplecionej sieci kłamstw i manipulacji. Fabuła jest luźno oparta na faktach i skupia się na perypetiach pary inteligentnych oszustów, którzy zostali zmuszeni do współpracy z FBI. Film Davida O. Russella, twórcy głośnych obrazów Fighter i Poradnik pozytywnego myślenia, to wartko prowadzona intryga, błyskotliwy humor, świetnie oddany klimat późnych lat 70. i wyraziste role uznanych aktorów: Christiana Bale’a (Mroczny Rycerz, Fighter – Oscar), Amy Adams (Wątpliwość, Mistrz), Bradleya Coopera (Kac Vegas, Poradnik pozytywnego myślenia) i Jennifer Lawrence (Do szpiku kości, Poradnik pozytywnego myślenia – Oscar). Cała czwórka otrzymała nominacje do Oscara, a Lawrence i Adams zdobyły ponadto statuetki Złotego Globu. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała American Hustle także w kategoriach „najlepszy film”, „najlepszy reżyser”, „najlepszy scenariusz” oraz za scenografię, kostiumy i montaż.

 

OSTRY PIĄTEK

 

CZERWONA FRAKCJA (RED FACTION: ORIGINS) science fiction, USA 2011

premiera: 05.09.2014 godz. 23:25

CZERWONA FRAKCJA (RED FACTION: ORIGINS) science fiction, USA 2011, 88 min., reż. Michael Nankin, wyk. Brian J. Smith, Robert Patrick, Gareth David-Lloyd, Kate Vernon, Tamzin Merchant

Rozgrywająca się na Marsie opowieść z gatunku science fiction. Syn rebelianta stara się ocalić swoich bliskich i towarzyszy broni przed śmiercią z rąk niebezpiecznego wroga.

Rok 2125. Dwadzieścia pięć lat temu Alec Mason (Robert Patrick) poprowadził Czerwoną Frakcję do zwycięstwa nad siłami, które próbowały przejąć kontrolę nad planetą Mars i jej mieszkańcami. Za wygraną przyszło mu jednak zapłacić bardzo wysoką cenę. W ramach zemsty żona Masona została zabita, a córka Lyra (Tamzin Merchant) porwana. Po wielu latach syn Aleca, Jake (Brian J. Smith), odkrywa niespodziewanie, że jego siostra wciąż żyje i ma się dobrze. Niestety, wspiera siły wroga i nie spocznie, dopóki nie zniszczy wszystkich członków Czerwonej Frakcji ze swoim bratem na czele.

Emocjonujący, pełen niespodziewanych zwrotów akcji obraz science fiction w reżyserii doświadczonego Michaela Nankina (serial Battlestar Galactica, Szaleństwa o północy). Osadzony w marsjańskiej scenerii film wyróżnia się wartką fabułą i obfituje w efekty specjalne. Powstał dla telewizji, a zdjęcia do niego nakręcono w plenerach Bułgarii. Wizualna strona produkcji nawiązuje do serii gier komputerowych Red Faction. W główne role wcielają się Brian J. Smith (serial Gwiezdne wrota: Wszechświat, The War Boys), zdobywca nagrody Saturna Robert Patrick (Terminator 2: Dzień sądu, serial Z archiwum X) oraz Tamzin Merchant (Duma i uprzedzenie, Jane Eyre).

 

CIAŁA STUDENCKIE (STUDENT BODIES (1981)) komedia, USA 1981

premiera: 12.09.2014 godz. 23:10

powtórzenie: 13.09.2014 godz. 16:30

CIAŁA STUDENCKIE (STUDENT BODIES (1981)) komedia, USA 1981, 82 min., reż. Mickey Rose, Michael Ritchie, wyk. Kristen Riter, Matthew Goldsby, Richard Brando, Joe Flood, Joe Talarowski

Jedna z pierwszych parodii slasherów: grupa aktywnych seksualnie nastolatków staje się celem seryjnego mordercy.

W spokojnym dotąd ogólniaku w Lamab zaczyna grasować seryjny morderca. Jego ofiarami stają się pary, które odbyły ze sobą stosunki seksualne. Nikt nie może czuć się bezpiecznie. Kiedy rośnie liczba zamordowanych, zdesperowani uczniowie starają się ze wszystkich sił dorwać tajemniczego zbrodniarza. Nagle każdy staje się podejrzany a napięcie sięga zenitu.

Zwariowana parodia slasherów takich jak Halloween, Piątek trzynastego czy kanadyjski Bal maturalny. Jedyny obraz w reżyserskiej karierze zmarłego w ubiegłym roku Mickeya Rose’a, współscenarzysty kilku wczesnych filmów Woody’ego Allena (m.in. Bierz forsę i w nogi oraz Bananowego czubka), opowiada o nastolatkach, którzy mordowani są przez tajemniczego seryjnego zabójcę. Mimo budzącej grozę fabuły w filmie nie brakuje absurdu, gagów oraz czarnego humoru. Twórcy zadbali o odpowiedni klimat i dobrą zabawę. W główne role wcielili się m.in. debiutantka Kristen Riter, Matthew Goldsby (Frances), Joe Flood (Zabójczy widok, Naga broń 33 1/3: Ostateczna zniewaga) oraz Richard Brando (Dick i Jane, Na zawsze).

 

WSZYSTKOŻERNI (OMNIVORES) horror, Hiszpania 2013

premiera: 19.09.2014 godz. 23:25

WSZYSTKOŻERNI (OMNIVORES) horror, Hiszpania 2013, 82 min., reż. Óscar Rojo, wyk. Mario De La Rosa, Fernando Albizu, Paco Manzanedo, Marta Flich, Sara Gómez

Piszący o gastronomii dziennikarz otrzymuje kolejne zlecenie. Nie zdaje sobie sprawy, że zamieni się ono w krwawy koszmar.

Marcos Vela (Mario de la Rosa) jest uznanym krytykiem kulinarnym, który pracuje nad materiałem o tajnych restauracjach. Dziennikarskie śledztwo prowadzi go do pełnego luksusu miejsca, w którym można spróbować… ludzkiego mięsa. Marcos coraz głębiej wchodzi w sprawę – nikt nie spodziewa się, jaki będzie jej finał.

Mrożący krew w żyłach hiszpański horror, przeznaczony dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach i żołądkach. Opowiada o sekretnych rozrywkach elit, które nie czują żadnych hamulców i chcą bez względu na wszystko zdobywać nowe, ekstremalne doświadczenia. Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Óscar Rojo (Brutal Box). Atuty obrazu to ciekawie przedstawiony temat kanibalizmu, mroczna, gęstniejąca z minuty na minutę atmosfera, spora dawka makabry i sugestywne aktorstwo. W rolach głównych wystąpili: Mario de la Rosa (Brutal Box, serial Toledo), nominowany do nagrody Goi Fernando Albizu (Labirynt fauna, Grubasy) oraz Marta Flich (serial Impares).

 

NIECH ŻYJE REŻYSER! (GLORY TO THE FILMMAKER! (AKA. KANTOKU – BANZAI!)) komedia, Japonia 2007

premiera: 26.09.2014 godz. 23:35

NIECH ŻYJE REŻYSER! (GLORY TO THE FILMMAKER! (AKA. KANTOKU – BANZAI!)) komedia, Japonia 2007, 100 min., reż. Takeshi Kitano, wyk. Takeshi Kitano, Tohru Emori, Kayoko Kishimoto, Anne Suzuki, Kazuko Yoshiyuki

Takeshi Kitano, słynny japoński filmowiec, w roli przeżywającego kryzys reżysera, który pragnie nakręcić komercyjny hit.

Starzejący się reżyser pragnie nakręcić kinowy hit. Eksperymentuje z różnymi gatunkami filmowymi popularnymi w Japonii – pełnym nostalgii romansem osadzonym w czasie panowania cesarza Hirohito, dramatem o problemach klasy średniej, horrorem, filmem w stylu ninja czy obrazem science fiction. Niestety, żaden z nich nie zostaje ukończony. Reżyser chciałby wrócić do kina, które przyniosło mu sławę i po raz kolejny nakręcić kryminał o japońskiej mafii, ale wówczas musiałby złamać złożoną sobie niegdyś obietnicę.

Autoironiczna, pełna absurdu opowieść o reżyserze przeżywającym kryzys twórczy, a jednocześnie fascynująca podróż przez historię japońskiego kina. Wymykająca się wszelkim schematom, surrealistyczna komedia jest autorskim dziełem Takeshiego Kitano, jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych japońskich filmowców, autora takich obrazów jak nagrodzony weneckim Złotym Lwem Hana-bi, nominowany do tej nagrody Zatoichi, czy wyróżniony nominacją do canneńskiej Złotej Palmy dramat gangsterski Wściekłość. Obok Kitano, który zagrał główną rolę, w produkcji wystąpili także: Tôru Emori (Kamikaze – Boski wiatr), Kayoko Kishimoto (Kikujiro) oraz Anne Suzuki (Returner: Amazonka czasu).

 

EKRANY ŚWIATA

 

LATO MAY (MAY IN THE SUMMER) dramat, USA 2013

premiera: 07.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 08.09.2014 godz. 12:30

17.09.2014 godz. 18:20

18.09.2014 godz. 09:45

LATO MAY (MAY IN THE SUMMER) dramat, USA 2013, 97 min., reż. Cherien Dabis, wyk. Cherien Dabis, Hiam Abbass, Alia Shawkat, Nadine Malouf, Bill Pullman

Nowojorska pisarka o arabskich korzeniach wyjeżdża do rodzinnej Jordanii, by poślubić swojego ukochanego.

May Brennan (Cherien Dabis) jest utalentowaną młodą pisarką. Mieszka w Nowym Jorku, pochodzi z wielokulturowej rodziny o arabskich i chrześcijańskich korzeniach. Jej narzeczony Ziad (Alexander Siddig) jest uznanym naukowcem. Młodzi postanawiają wziąć ślub w rodzinnym Ammanie, stolicy Jordanii. Podróż na Wschód jest jednak trudniejsza, niż się spodziewali, a spotkanie z rodziną staje się początkiem konfliktów.

Subtelna, pełna ciepłego humoru opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, rodzinnych perypetiach i tym, co w życiu najważniejsze. Reżyserka Lata May, Cherien Dabis (wyróżniony nagrodą specjalną na MFF w Cannes dramat Amreeka), zestawia nowojorską wielokulturowość z bliskowschodnimi uprzedzeniami narodowościowo-religijnymi. Dabis jest także autorką scenariusza do filmu i gra postać May, zagubionej między różnymi światami młodej kobiety. W prezentowanym na festiwalu w Sundance obrazie (nominacja do głównej nagrody) wystąpili ponadto: laureatka izraelskiej nagrody Ofir Hiam Abbass (Spotkanie, Drzewo cytrynowe), Sudańczyk Alexander Siddig (W Kairze, Nieuchronne), debiutantka Nadine Malouf, znana z serialu Bogaci bankruci Alia Shawkat oraz amerykański gwiazdor Bill Pullman (Dzień Niepodległości, Zagubiona autostrada).

 

BRAT (BROTHER (AKA. HERMANO)) dramat, Wenezuela 2010

premiera: 14.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 15.09.2014 godz. 13:10

30.09.2014 godz. 10:55

BRAT (BROTHER (AKA. HERMANO)) dramat, Wenezuela 2010, 94 min., reż. Marcel Rasquin, wyk. Eliú Armas, Fernando Moreno, Alí Rondón, Marcela Girón, Gonzalo Cubero

Poruszająca opowieść o dwóch „przyszywanych” braciach, którzy marzą, żeby wyrwać się ze slumsów i osiągnąć sukces, grając w piłkę nożną.

Daniel (Fernando Moreno) i Julio (Eliú Armas) są jak bracia. Kilkanaście lat wcześniej matka Julia (Marcela Girón) znalazła w stercie śmieci porzucone dziecko – Daniela – i postanowiła je przygarnąć. Uboga kobieta wychowała chłopca jak własnego syna. Od tamtej pory Daniel i Julio są nierozłączni. Ich życie nie jest jednak łatwe. Dorastają w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi – slumsach w Caracas. Nauczyli się tam grać w piłkę nożną i walczyć o siebie. Wierzą, że futbol może być dla nich biletem do lepszego świata. Pewnego dnia pojawia się na to szansa. Utalentowani chłopcy wpadają w oko selekcjonerowi najlepszej drużyny w mieście i zostają zaproszeni do wzięcia udziału w eliminacjach do zespołu. Wszystko jednak zaczyna się komplikować, gdy Julio dla zarobku podejmuje współpracę z lokalnym gangiem.

Pełna dramatyzmu historia o braterskiej miłości, rodzinnej tragedii i futbolu, który dla wychowanych w biedzie wenezuelskich nastolatków jest jedyną nadzieją na odmianę życia. Realistyczny obraz w reżyserii debiutanta Marcela Rasquina (La Casa del fin de los tiempos) opowiada o hartowaniu ducha i pokonywaniu przeciwności. Mówi również o twardym świecie slumsów, w którym nie ma miejsca na marzenia. Twórcy w umiejętny sposób prowadzą fabułę i budują napięcie między bohaterami. W głównych rolach doskonale odnaleźli się Eliú Armas oraz Fernando Moreno (Días de poder). Produkcja była wenezuelskim kandydatem do Oscara. Otrzymała liczne wyróżnienia na festiwalach kina latynoamerykańskiego (m.in. w Hawanie, Limie i Los Angeles) oraz statuetkę Złotego św. Jerzego i Nagrodę Publiczności na MFF w Moskwie.

 

OMAR (OMAR) dramat, Palestyna 2013

premiera: 21.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 21.09.2014 godz. 03:15

OMAR (OMAR) dramat, Palestyna 2013, 95 min., reż. Hany Abu-Assad, wyk. Adam Bakri, Leem Lubany, Samer Bisharat, Eyad Hourani, Waleed Zuaiter

Poruszający dramat o młodym Palestyńczyku, który zostaje informatorem izraelskiego wywiadu. Nominacja do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Omar (Adam Bakri), młody palestyński piekarz i jednocześnie bojownik o wolność, jest zakochany w Nadii (Leem Lubany), dziewczynie mieszkającej po drugiej stronie muru oddzielającego osiedla palestyńskie od izraelskich. By móc spotykać się z ukochaną, Omar często nielegalnie przekracza mur. W czasie jednej z wypraw zostaje pojmany przez Izraelczyków. Oskarżony o zabicie żołnierza, zostaje informatorem izraelskich służb specjalnych.

Nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” dramat Hany’ego Abu-Assada (Paradise Now, Kurier) to pełna napięcia opowieść o miłości, wojnie i zdradzie. Osadzony na tle izraelsko-palestyńskiego konfliktu film przedstawia historię młodego chłopaka, który staje przed niezwykle trudnym wyborem – musi zdecydować, czy wydać wrogom swoich najbliższych przyjaciół. Obraz jest znakomicie zrealizowany i zagrany. Reżyserowi udaje się sugestywnie oddać zarówno atmosferę osaczenia, w której żyje Omar, jak i targające nim moralne rozterki. Przejmujące kreacje aktorskie stworzyli odtwórcy ról młodych bohaterów – debiutanci Adam Bakri (Home) i Leem Lubany (From A to B). Na MFF w Cannes film otrzymał nagrodę specjalną w ramach przeglądu Un Certain Regard. Produkcja zdobyła też wyróżnienia na festiwalach filmowych w Dubaju, Gandawie, Tromsø i Palm Springs.

 

JESTEM KIBICEM STANDARDU (I AM A STANDARD SUPPORTER (AKA. JE SUIS SUPPORTER DU STANDARD)) komedia, Francja 2013

premiera: 28.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 29.09.2014 godz. 13:40

JESTEM KIBICEM STANDARDU (I AM A STANDARD SUPPORTER (AKA. JE SUIS SUPPORTER DU STANDARD)) komedia, Francja 2013, 89 min., reż. Riton Liebman, wyk. Riton Liebman, Léa Drucker, Samir Guesmi, David Murgia, Guy Staumont

Szalona komedia o zagorzałym fanie piłki nożnej, który próbuje ułożyć sobie życie. Czy będzie jednak w stanie wyleczyć się z uzależnienia od futbolu?

Milou (Riton Liebman) jest instruktorem jazdy i wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Mężczyzna kibicuje klubowi Standard z Liege. Jego zaangażowanie w futbol bywa jednak chorobliwe i działa ludziom na nerwy. Milou nie może stworzyć żadnego poważnego związku, nie ma też prawie przyjaciół. Kiedy jednak poznaje Martine (Léa Drucker), wszystko się zmienia. Chłopak uświadamia sobie, jak niszczące jest jego uzależnienie od piłki nożnej. Czy w imię miłości zerwie z ukochanym hobby?

Ta pełna dobrego humoru i zwariowanych gagów komedia to reżyserski debiut belgijskiego aktora Ritona Liebmana (Człowiek z pociągu, Poliss), który wciela się również w postać Milou. Twórca w zgrabny sposób łączy wątek romantyczny z opowieścią o destrukcyjnym nałogu – obsesyjnym uzależnieniu od piłki nożnej. Film wyróżnia się bezpretensjonalnym scenariuszem (inspirowanym ponoć historią samego Liebmana) i naturalnymi dialogami. W obsadzie, obok Liebmana, znaleźli się Léa Drucker (Pod moją skórą, Zgiełk wokół nas), nominowany do Cezara Samir Guesmi (13 Dzielnica, Camille powtarza rok) oraz David Murgia (Głowa byka, Głową w dół).

 

WYDARZENIE MIESIĄCA:

EKS MONTY PYTHON

 

BANDYCI CZASU (TIME BANDITS) fantasy, Wielka Brytania 1981

premiera: 01.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 02.09.2014 godz. 12:55

25.09.2014 godz. 15:05

26.09.2014 godz. 06:00

BANDYCI CZASU (TIME BANDITS) fantasy, Wielka Brytania 1981, 112 min., reż. Terry Gilliam, wyk. John Cleese, Sean Connery, Shelley Duvall, Katherine Helmond, Ian Holm

Banda krasnoludków zabiera ze sobą małego chłopca i wraz z nim podróżuje w czasie, szukając ukrytych skarbów.

Kevin, ciekawski chłopiec (Craig Warnock) obdarzony niezwykle bogatą wyobraźnią, wiedzie samotne życie w domu, w którym rodzice interesują się przede wszystkim programem telewizyjnym. Pewnego dnia w jego pokoju pojawia się sześciu krasnoludków, którzy mają ze sobą tajemniczą mapę. Wykorzystując dziury w czasie, krasnoludki podróżują przez historię świata, szukając ukrytych skarbów. Kevin przyłącza się do nich, dzięki czemu może spotkać Robin Hooda (John Cleese), króla Agamemnona (Sean Connery) i cesarza Napoleona (Ian Holm).

Wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni z udziałem członków legendarnej grupy Monty Pythona. W filmie wystąpili między innymi John Cleese (Sens życia według Monty Pythona, Rybka zwana Wandą) oraz Michael Palin (A teraz coś z zupełnie innej beczki, Żywot Briana), który jest także, obok związanego z Monty Pythonami reżysera Terry’ego Gilliama (Las Vegas Parano, Brazil – nominacja do Oscara), współautorem scenariusza tej pełnej przygód fantastycznej komedii. Słynący z oryginalnej wyobraźni Gilliam zadbał o niezwykłą formę i baśniowy klimat opowieści. Przeznaczony dla widzów w każdym wieku obraz zachwyca zarówno na poziomie fabularnym, jak i wizualnym. Na szczególną uwagę zasługują fantazyjne kostiumy i wysmakowana scenografia. Autorzy zaprosili do współpracy wielu wybitnych aktorów, m.in. niezapomnianego agenta Jamesa Bonda Seana Connery’ego (Goldfinger, Imię róży), Shelley Duvall (Trzy kobiety, Lśnienie), nominowanego do Oscara Iana Holma (Rydwany ognia, Piąty element) czy legendarnego Ralpha Richardsona (Doktor Żywago, Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp). Film otrzymał 5 nominacji do nagrody Saturna, w tym za reżyserię, scenariusz i najlepsze efekty specjalne.

 

 

MISJONARZ (THE MISSIONARY (1982)) komedia, USA 1982

premiera: 08.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 09.09.2014 godz. 14:00

21.09.2014 godz. 06:00

21.09.2014 godz. 16:55

MISJONARZ (THE MISSIONARY (1982)) komedia, USA 1982, 83 min., reż. Richard Loncraine, wyk. Michael Palin, Maggie Smith, Trevor Howard, Denholm Elliott, Michael Hordern

Po wielu latach spędzonych w Afryce pewien misjonarz otrzymuje nowe zadanie – ma szerzyć Ewangelię wśród londyńskich prostytutek.

Rok 1905. Po dekadzie pracy w Afryce wielebny Charles Fortescue (Michael Palin) zostaje wezwany do Anglii. Tam biskup (Denholm Elliott) przedstawia mu jego nowe obowiązki. Wielebny ma zacząć pracę w londyńskim półświatku – będzie się opiekował prostytutkami z East Endu. Charles, początkowo zaskoczony i wręcz zszokowany słowami biskupa, z czasem przystępuje do pracy z zapałem godnym doświadczonego misjonarza.

Doskonała brytyjska komedia przypominająca klimatem i typem humoru niezapomniane skecze Monty Pythona. Nic dziwnego – autorem zwariowanego scenariusza i odtwórcą głównej roli jest jeden z filarów legendarnego kabaretu – Michael Palin (A teraz coś z zupełnie innej beczki, Żywot Briana). W przezabawnym filmie, wyreżyserowanym przez zdobywcę Emmy i berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia Richarda Loncraine’a (Ryszard III, serial Kompania braci), zobaczymy śmietankę brytyjskiego aktorstwa, w tym dwukrotnie uhonorowaną Oscarem Maggie Smith (Pełnia życia panny Brodie, Gosford Park), nominowanych do tej nagrody Trevora Howarda (Trzeci człowiek, Synowie i kochankowie) i Denholma Elliotta (Poszukiwacze zaginionej Arki, Pokój z widokiem) oraz genialnego odtwórcę roli detektywa Herkulesa Poirot – Davida Sucheta.

 

PRYWATNE PRZYJĘCIE (A PRIVATE FUNCTION) komedia, Wielka Brytania 1984

premiera: 15.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 16.09.2014 godz. 13:45

27.09.2014 godz. 07:45

27.09.2014 godz. 18:05

PRYWATNE PRZYJĘCIE (A PRIVATE FUNCTION) komedia, Wielka Brytania 1984, 93 min., reż. Malcolm Mowbray, wyk. Michael Palin, Maggie Smith, Denholm Elliott, Richard Griffiths, Tony Haygarth

Pełna absurdu opowieść o małżeństwie, które ze wszystkich sił stara się ukryć przed światem kradzioną świnię.

Angielska prowincja tuż po II wojnie światowej. W kraju brakuje dosłownie wszystkiego. Trudno kupić jakąkolwiek żywność, a w szczególności mięso. Ambitna Joyce Chilvers (Maggie Smith) widzi w tym ogromną szansę na wzbogacenie się i namawia swego łagodnego męża (Michael Palin) do kradzieży świni z pobliskiej farmy. Na nieszczęście dla małżonków inspektor sanitarny (Bill Paterson) postanawia przeciwdziałać ze wszystkich sił temu niezgodnemu z prawem procederowi. Para robi więc wszystko, aby ukryć zwierzę i uchronić się przed wysoką karą.

Absurdalna komedia, która sprawi frajdę miłośnikom brytyjskiego humoru. Obraz w reżyserii Malcolma Mowbraya (Nie mów jej, że to ja, Słodycz zemsty) to przezabawna satyra, charakteryzująca się świetnym scenariuszem (nominowany do Oscara za Szaleństwo króla Jerzego Alan Bennett) i wyrazistym aktorstwem. W główne role brawurowo wcielają się: znany z grupy Monty Pythona Michael Palin (Żywot Briana, Rybka zwana Wandą), laureatka dwóch Oscarów Maggie Smith (Pełnia życia panny Brodie, Gosford Park), nominowany do Nagrody Akademii Denholm Elliott (Poszukiwacze zaginionej Arki, Pokój z widokiem) oraz Richard Griffiths (cykl Harry Potter, Hugo i jego wynalazek). Produkcja została wyróżniona trzema statuetkami BAFTY w kategoriach aktorskich.

 

 

UCIEKAJĄCE ZAKONNICE (NUNS ON THE RUN) komedia, Wielka Brytania 1990

premiera: 22.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 23.09.2014 godz. 13:40

UCIEKAJĄCE ZAKONNICE (NUNS ON THE RUN) komedia, Wielka Brytania 1990, 89 min., reż. Jonathan Lynn, wyk. Eric Idle, Robbie Coltrane, Camille Coduri, Janet Suzman, Doris Hare

Rewelacyjna komedia o przygodach dwóch oszustów, którzy ukrywają się w przebraniach sióstr zakonnych w klasztorze.

Brian (Eric Idle) i Charlie (Robbie Coltrane) są gangsterami z wieloletnim stażem, którzy planują wycofać się z branży. Marzy im się spokojne i dostatnie życie. Aby osiągnąć swój cel, decydują się na ostatni numer i skok na dużą kasę. Kradną pieniądze chińskiej mafii, która natychmiast rusza w pościg za zuchwalcami. Ci, w obawie o swoją przyszłość, postanawiają szukać schronienia w żeńskim klasztorze. Na miejscu z powodzeniem udają dwie pobożne siostry – Eufemię i Inviolatę.

Zwariowana brytyjska komedia, która rozśmieszy do łez nawet największego ponuraka. Film kipi humorem, nie brakuje w nim szalonych gagów i zaskakujących zwrotów akcji. Do tego świetnie napisane dialogi i nadająca rytm ścieżka dźwiękowa z kompozycjami grupy Yello. Przede wszystkim jednak bawią aktorzy. W role dwóch protagonistów kapitalnie wcielili się uznani angielscy komicy – członek zespołu Monty Pythona Eric Idle (Monty Python i Święty Graal, Żywot Briana) i zdobywca trzech statuetek BAFTY Robbie Coltrane (GoldenEye, Harry Potter i Kamień Filozoficzny). Reżyserem i autorem scenariusza jest znany z kultowych seriali Tak, panie ministrze i Tak jest, panie premierze Jonathan Lynn. Uciekające zakonnice były jego pełnometrażowym debiutem, po którym zrealizował dla kina m.in. przebojowe komedie Mój kuzyn Vinny, Sierżant Bilko czy Jak ugryźć 10 milionów.

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

MIŁOŚĆ I BÓL, I TA CAŁA CHOLERNA RESZTA (LOVE AND PAIN AND THE WHOLE DAMN THING) dramat, USA 1973

premiera: 03.09.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 04.09.2014 godz. 12:00

14.09.2014 godz. 06:00

14.09.2014 godz. 16:35

MIŁOŚĆ I BÓL, I TA CAŁA CHOLERNA RESZTA (LOVE AND PAIN AND THE WHOLE DAMN THING) dramat, USA 1973, 106 min., reż. Alan J. Pakula, wyk. Maggie Smith, Timothy Bottoms, Don Jaime De Mora Y Aragón, Emiliano Redondo, Charles Baxter

Historia miłości między młodym chłopakiem i dużo od niego starszą kobietą. Podczas wspólnej podróży oboje odkryją w sobie uczucia, o jakich dotąd nie mieli pojęcia.

Amerykański student Walter Elbertson (Timothy Bottoms) postanawia wybrać się w rowerową podróż po Hiszpanii. Pewnego dnia poznaje tam 40-letnią Lilę Fisher (Maggie Smith), pochodzącą z Anglii starą pannę, i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Kobieta początkowo odrzuca to uczucie, jednak ujęta szczerością chłopaka, zmienia zdanie i od tej chwili wędrują razem. Lila i Walter rozpoczynają romans, dzięki któremu odkryją siebie na nowo, poznają nie tylko, czym jest miłość, ale też ból i zazdrość.

Ta pełna wzruszeń, ale i ciepłego humoru opowieść to nietypowe dzieło w dorobku trzykrotnie nominowanego do Oscara Alana J. Pakuli, reżysera znanego głównie z bezkompromisowych, pełnych zaangażowania filmów społecznych i politycznych (m.in. Klute, Wszyscy ludzie prezydenta, Wybór Zofii). Miłość i ból, i ta cała cholerna reszta jest kameralną, słodko-gorzką love story, której siła opiera się na sugestywnym aktorstwie dwojga odtwórców głównych ról – nominowanego do Złotego Globu Timothy’ego Bottomsa (Johnny poszedł na wojnę, Ostatni seans filmowy) i dwukrotnie nagrodzonej Oscarem Maggie Smith (Suita kalifornijska, Pełnia życia panny Brodie). Piękne zdjęcia do filmu powstały w malowniczych plenerach Hiszpanii.

 

CHARLOTTE GRAY (CHARLOTTE GRAY) komedia romantyczna, Wielka Brytania 2001

premiera: 05.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 06.09.2014 godz. 13:05

23.09.2014 godz. 03:55

24.09.2014 godz. 14:25

CHARLOTTE GRAY (CHARLOTTE GRAY) komedia romantyczna, Wielka Brytania 2001, 117 min., reż. Gillian Armstrong, wyk. Cate Blanchett, Billy Crudup, Michael Gambon, Rupert Penry-Jones, Anton Lesser

Ekranizacja bestsellerowej powieści Sebastiana Faulksa. Działająca we francuskim ruchu oporu Szkotka odnajduje miłość w trudnych, wojennych czasach.

Rok 1942. Europa jest ogarnięta wojną. Pochodząca ze Szkocji Charlotte Gray (Cate Blanchett) wyjeżdża do Londynu, by pomóc w obronie narażonego na naloty miasta. Spotyka tam Petera (Rupert Penry-Jones), pilota RAF-u, w którym zakochuje się bez pamięci. Gdy samolot Petera zostaje zestrzelony nad Francją, a on sam uznany za zaginionego, Charlotte opuszcza Londyn i przekracza kanał La Manche. Pracując dla francuskiego ruchu oporu, nie ustaje w poszukiwaniach ukochanego.

Piękny, chwytający za serce melodramat opowiadający o wielkiej miłości w czasach, które nie sprzyjają uczuciom. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Sebastiana Faulksa pod tym samym tytułem. W rolę pełnej poświęcenia Charlotte Gray wcieliła się dwukrotna laureatka Oscara Cate Blanchett (Aviator, Jasmine), która za swoją kreację otrzymała nominację do nagrody Satelity. Partnerują jej Billy Crudup (U progu sławy, Duża ryba), Michael Gambon (Gosford Park, cykl Harry Potter) oraz Rupert Penry-Jones (Wszystko gra, serial Morderca z Whitechapel). Za kamerą stanęła ceniona australijska reżyserka Gillian Armstrong, twórczyni m.in. Pani Soffel, W rodzinnym kręgu czy słynnej ekranizacji Małych kobietek z 1994 roku.

 

Z DYMKIEM (UP IN SMOKE) komedia, USA 1978

premiera: 05.09.2014 godz. 22:00

powtórzenie: 24.09.2014 godz. 00:30

Z DYMKIEM (UP IN SMOKE) komedia, USA 1978, 83 min., reż. Lou Adler, wyk. Cheech Marin, Tommy Chong, Strother Martin, Edie Adams, Tom Skerritt

Zwariowana opowieść o dwóch palaczach marihuany, którzy zostają pomyłkowo deportowani do Meksyku.

Pedro De Pacas (Cheech Marin) oraz Anthony „Man” Stoner (Tommy Chong) są muzykami, którzy poznają się przez przypadek na autostradzie. Obaj podróżują po Kalifornii w poszukiwaniu narkotyków i pewnego dnia, omyłkowo, zostają deportowani do Meksyku. Zdesperowani decydują się wrócić do Stanów vanem. Nie mają jednak pojęcia, że wóz jest pełen marihuany. Unikając policji i zgarniając po drodze autostopowiczki, świetnie się bawią na trasie.

Pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o szalonych przygodach dwóch palaczy marihuany. Ku zaskoczeniu krytyków niskobudżetowa komedia Lou Adlera (Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains) odniosła wielki sukces u publiczności, zwłaszcza tej młodej, i z czasem zyskała status dzieła kultowego. Wyróżnikami filmu są zwariowana fabuła, barwne postacie, absurdalne dialogi oraz niewyczerpana liczba przezabawnych gagów. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się znany m.in. z obrazów Roberta Rodrigueza i serialu Nash Bridges Cheech Marin oraz Tommy Chong (Po godzinach, serial Różowe lata 70.).

 

NOWI CENTURIONOWIE (THE NEW CENTURIONS) dramat, USA 1972

premiera: 10.09.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 11.09.2014 godz. 13:35

NOWI CENTURIONOWIE (THE NEW CENTURIONS) dramat, USA 1972, 99 min., reż. Richard Fleischer, wyk. George C. Scott, Stacy Keach, Jane Alexander, Scott Wilson, Rosalind Cash

Wciągający dramat o początkującym policjancie, który pogrąża się w pracy i stopniowo traci kontakt z rzeczywistością.

Grupa rekrutów wyjeżdża na ulice Los Angeles. Jednym z nich jest Roy Fehler (Stacy Keach). Chłopak studiuje prawo, ma żonę (Jane Alexander) i córkę. Jego partnerem zostaje Andy Kilvinski (George C. Scott), policjant z wieloletnim stażem. Mężczyzna jest bardzo dobrym człowiekiem i nauczycielem. Wprowadza swojego nowego kolegę w świat stróżów prawa. Niestety, Fehler zaczyna za bardzo angażować się w pracę, co niekorzystnie odbija się na jego życiu rodzinnym i studiach. Kiedy Kilvinski przechodzi na emeryturę, Roy nie może się odnaleźć. Zaczyna pić i traci kontrolę nad życiem.

Pełen emocji dramat sensacyjny w reżyserii laureata Nagrody Akademii Richarda Fleischera (Szczęśliwy czas, Wikingowie, Bez emocji). Osnuty na motywach bestsellerowej powieści Josepha Wambaugha (byłego policjanta) film w realistyczny sposób pokazuje życie policjantów patrolujących ulice Los Angeles. Obraz przykuwa uwagę solidnym aktorstwem i trzymającym w napięciu scenariuszem, napisanym przez laureatów Oscara Stirlinga Silliphanta (W upalną noc, Płonący wieżowiec) i Roberta Towne’a (Ostatnie zadanie, Chinatown). W głównych rolach wystąpili zdobywca Oscara George C. Scott (Bilardzista, Patton), wyróżniony Złotym Globem Stacy Keach (film TV Hemingway, Więzień nienawiści) oraz czterokrotnie nominowana do Nagrody Akademii Jane Alexander (Sprawa Kramerów, Testament).

 

PRAWY BRZEG, LEWY BRZEG SEKWANY (RIGHT BANK, LEFT BANK (AKA. RIVE DROITE, RIVE GAUCHE)) dramat, Francja 1984

premiera: 12.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 13.09.2014 godz. 13:20

PRAWY BRZEG, LEWY BRZEG SEKWANY (RIGHT BANK, LEFT BANK (AKA. RIVE DROITE, RIVE GAUCHE)) dramat, Francja 1984, 100 min., reż. Philippe Labro, wyk. Gérard Depardieu, Nathalie Baye, Carole Bouquet, Bernard Fresson, Charlotte De Turckheim

Historia zakochanego prawnika, który próbuje przeciwstawić się swojemu bardzo wpływowemu klientowi.

Sacha Vernakis (Nathalie Baye) jest rozwódką, która mieszka na lewym brzegu Sekwany. Straciła pracę, ponieważ nie chciała świadczyć usług seksualnych swojemu przełożonemu. W kobiecie zakochuje się Paul (Gérard Depardieu), odnoszący sukcesy prawnik z prawobrzeżnej części miasta. Ona jest z początku nieufna, z czasem jednak z czasem przekonuje się do adoratora. Mężczyzna publicznie wyznaje prawdę o swoim kliencie (Bernard Fresson) i jego szemranych interesach. Postanawia poświęcić wszystko, byle być z Sachą. Niestety, szybko okazuje się, że nie będzie to takie łatwe.

Obraz specjalizującego się w thrillerach Philippe’a Labro (Bez wyraźnych motywów, Łowca) opowiada o miłości i polityce, a także o podziałach społecznych i niegodziwościach, których dopuszczają się bogaci. Twórcy zręcznie przeplatają wątek romansowy z obyczajowym i sensacyjnym. Pełna emocji fabuła angażuje uwagę widzów i nie pozwala na nudę. Reżysera wspierają wybitni francuscy aktorzy – zdobywczyni czterech statuetek Cezara Nathalie Baye (Związek pornograficzny, Mój syn i ja) oraz nominowany do Oscara Gérard Depardieu (Cyrano de Bergerac, Melodia życia). Występująca w drugoplanowej roli Carole Bouquet (Tylko dla twoich oczu, Zbyt piękna dla ciebie) została wyróżniona za swoją kreację nominacją do nagrody Cezara.

 

FAHRENHEIT 451 (FAHRENHEIT 451) science fiction, Wielka Brytania 1966

premiera: 17.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 18.09.2014 godz. 13:15

29.09.2014 godz. 07:25

29.09.2014 godz. 16:40

FAHRENHEIT 451 (FAHRENHEIT 451) science fiction, Wielka Brytania 1966, 108 min., reż. François Truffaut, wyk. Julie Christie, Oskar Werner, Cyril Cusack, Anton Diffring, Jeremy Spenser

Pesymistyczna wizja świata przyszłości, w którym władza brutalnie zwalcza wszelkie przejawy wolności myśli i słowa. Adaptacja słynnej powieści Raya Bradbury’ego.

Bliżej nieokreślona przyszłość. Totalitarny rząd próbuje za wszelką cenę kontrolować społeczeństwo, tępiąc wszelkie przejawy wolności słowa. Narzędziem opresji jest straż pożarna, której podstawowym zadaniem jest palenie książek. Guy Montag (Oskar Werner), należący do straży mężczyzna, buntuje się przeciwko obowiązującemu prawu. Ciekawy tego, co kryją palone książki, zakochuje się w pięknej, młodej kobiecie (Julie Christie), która należy do walczącego z reżimem podziemia.

451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której pali się papier. Wizja totalitarnego świata, w którym wszystkie książki mają zostać unicestwione, to pomysł amerykańskiego pisarza Raya Bradbury’ego, przedstawiony przez niego w słynnej powieści „451 stopni Fahrenheita”. Przeniesienia książki na ekran podjął się jeden z najwybitniejszych francuskich reżyserów François Truffaut (400 batów, Jules i Jim, Noc amerykańska). W prezentowanym na festiwalu w Wenecji filmie (nominacja do Złotego Lwa), który pomimo upływu prawie pięćdziesięciu lat od premiery, wciąż wzbudza emocje jako prawdopodobna, przerażająca wizja przyszłości, wystąpili między innymi: wyróżniona za swoją podwójną kreację nominacją do nagrody BAFTA Julie Christie (Doktor Żywago, Marzyciel), zdobywca nominacji do Oscara Oskar Werner (Jules i Jim, Statek szaleńców), Cyril Cusack (Rok 1984, Moja lewa stopa) i specjalizujący się w rolach czarnych charakterów Anton Diffring (Błękitny Max, Tylko dla orłów). Autorem zdjęć jest Nicolas Roeg (Z dala od zgiełku, Nie oglądaj się teraz), a muzykę skomponował znany ze współpracy z Alfredem Hitchcockiem Bernard Herrmann (Zawrót głowy, Psychoza).

 

BOSO W PARKU (BAREFOOT IN THE PARK) komedia, USA 1967

premiera: 19.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 20.09.2014 godz. 12:05

30.09.2014 godz. 07:40

30.09.2014 godz. 18:00

BOSO W PARKU (BAREFOOT IN THE PARK) komedia, USA 1967, 102 min., reż. Gene Saks, wyk. Robert Redford, Jane Fonda, Charles Boyer, Mildred Natwick, Herbert Edelman

Adaptacja sztuki Neila Simona. Para nowożeńców, granych przez Roberta Redforda i Jane Fondę, rozpoczyna wspólne życie w małym nowojorskim mieszkaniu.

Konserwatywny prawnik Paul Bratter (Robert Redford) i jego niefrasobliwa żona Corie (Jane Fonda) niedawno wzięli ślub. Po ekscytującym i pełnym radości miesiącu miodowym rozpoczynają wspólne życie w małym mieszkanku położonym na piątym piętrze pozbawionego windy domu. Marzenia o małżeńskiej idylli szybko pryskają. Codzienność okazuje się mało romantyczna, a co gorsza, wkraczają w nią ekscentryczny sąsiad (Charles Boyer) i… teściowa (Mildred Natwick). Efekt tak wybuchowej mieszanki jest trudny do przewidzenia.

Błyskotliwa ekranizacja popularnej broadwayowskiej sztuki Neila Simona, który napisał również scenariusz do filmu (nominacja do Nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów). Bezpretensjonalna, skrząca się humorem komedia o wzlotach i upadkach pary nowożeńców ujmuje lekkością i dowcipnym dialogami. Reżyser Gene Saks (Dziwna para, Kwiat kaktusa) zaprosił na plan znakomitych artystów. W rolę prawnika – sztywniaka, który musi przywyknąć do nowego życia, wcielił się laureat Oscara Robert Redford (Żądło, Pożegnanie z Afryką). Aktor występował też w scenicznej wersji przedstawienia. Jego zwariowaną żonę zagrała dwukrotnie uhonorowana Oscarem Jane Fonda (Klute, Powrót do domu). Niezapomniane kreacje stworzyli także legendarny Charles Boyer (Algier, Gasnący płomień) i wyróżniona za swoją rolę nominacją do Oscara Mildred Natwick (Kłopoty z Harrym, Niebezpieczne związki). Obraz był nominowany do BAFTY w kategorii „najlepsza zagraniczna aktorka” (Jane Fonda) i do nagród Laurel.

 

GO (GO (1999)) komedia, USA 1999

premiera: 19.09.2014 godz. 21:45

powtórzenie: 29.09.2014 godz. 01:50

GO (GO (1999)) komedia, USA 1999, 98 min., reż. Doug Liman, wyk. Katie Holmes, Sarah Polley, Suzanne Krull, Desmond Askew, Nathan Bexton

Pokazana z trzech punktów widzenia historia młodej kasjerki, która by opłacić zaległy czynsz, zostaje dilerką narkotyków.

Wigilia Bożego Narodzenia w Los Angeles. Ronna (Sarah Polley) pracuje w supermarkecie i ledwie wiąże koniec z końcem. Aby zdobyć 400 dolarów na opłacenie zaległego czynszu, wraz ze swoją koleżanką Claire (Katie Holmes) postanawia oszukać znajomego handlarza narkotyków (Timothy Olyphant). Nie wiedzą, że decydując się na współpracę z przestępcą, same staną się obiektem zainteresowania stróżów prawa. Rozpoczynają się szalone 24 godziny, w czasie których wszystko może się zdarzyć.

Młodzieżowa czarna komedia, porównywana czasem do kultowego Pulp Fiction Quentina Tarantino. Charakteryzujący się szybkim tempem i montażem film to dzieło Douga Limana (Swingers, Tożsamość Bourne’a), który otrzymał za nie nominację do prestiżowej Nagrody Independent Spirit. Wśród zalet tego dynamicznego obrazu krytyka wymieniała pomysłowy scenariusz (John August – Duża ryba, Charlie i fabryka czekolady), błyskotliwie prowadzoną narrację, energetyczną ścieżkę dźwiękową oraz wiarygodne aktorstwo. W rolach gotowych na wszystko przyjaciółek znakomicie wypadły znana z serialu Jezioro marzeń Katie Holmes (także: Telefon, Wizyta u April) i nagrodzona za swój występ statuetką Canadian Comedy Award Sarah Polley – ceniona aktorka, scenarzystka i reżyserka, twórczyni filmów Daleko od niej (nominacja do Oscara), Take This Walz czy Historie rodzinne.

 

CZŁOWIEK, KTÓRY UŚCISNĄŁ DŁOŃ VICENTE FERNANDEZA (THE MAN WHO SHOOK THE HAND OF VICENTE FERNANDEZ) dramat, USA 2012

premiera: 24.09.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 25.09.2014 godz. 11:20

CZŁOWIEK, KTÓRY UŚCISNĄŁ DŁOŃ VICENTE FERNANDEZA (THE MAN WHO SHOOK THE HAND OF VICENTE FERNANDEZ) dramat, USA 2012, 96 min., reż. Elia Petridis, wyk. Ernest Borgnine, Barry Corbin, Carla Ortiz, Arturo Del Puerto, Tony Plana

Emerytowany didżej wchodzi na wojenną ścieżkę z chciwymi i bezwzględnymi właścicielami ośrodka opieki dla osób starszych.

Rex Page (Ernest Borgnine) jest emerytowanym didżejem radiowym, który zawsze marzył o byciu kowbojem z westernów. Mężczyzna przebywa w domu opieki Rancho Park, gdzie dochodzi do zdrowia po urazie kręgosłupa. Na początku Rex czuje się bezbronny i zagubiony w nowej rzeczywistości. Kiedy jednak personel odkrywa, że pacjent jest byłym radiowcem, zdobywa on sympatię i uznanie wszystkich. Niczym kowboj z jego młodzieńczych marzeń postanawia zmierzyć się z nieuczciwymi właścicielami ośrodka.

Pełne uroku westernowe kino z wybitną rolą sędziwego Ernesta Borgninego, który tym filmem pożegnał się z widzami. Ostatni występ 95-letniego aktora godnie zamyka jego trwającą ponad 60 lat karierę w hollywoodzkiej fabryce snów. Pochodzący z rodziny włoskich imigrantów Borgnine zadebiutował na dużym ekranie w 1951 roku w przygodowym China Corsaire. Do jego najważniejszych filmów należą Stąd do wieczności, Czarny dzień w Black Rock i przede wszystkim Marty, który przyniósł mu statuetkę Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora. Pamiętne kreacje stworzył też w takich obrazach jak Dzika banda, Parszywa dwunastka czy Na Zachodzie bez zmian. Za reżyserię błyskotliwego i wymykającego się schematom obrazu odpowiedzialny był Elia Petridis (How Henri Came to Stay). Atutem produkcji jest też utrzymana w klimacie spaghetti westernów ścieżka dźwiękowa.

 

ŻYCIE ZAMKU (LA VIE DE CHATEAU (AKA. A MATTER OF RESISTANCE)) komedia, Francja 1966

premiera: 26.09.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 27.09.2014 godz. 11:10

ŻYCIE ZAMKU (LA VIE DE CHATEAU (AKA. A MATTER OF RESISTANCE)) komedia, Francja 1966, 89 min., reż. Jean-Paul Rappeneau, wyk. Catherine Deneuve, Pierre Brasseur, Philippe Noiret, Henri Garcin, Mary Marquet

Normandzki zamek staje się areną szalonych wojenno-miłosnych perypetii. Doskonała francuska farsa z gwiazdorską obsadą.

Rok 1944, II wojna światowa. Jérôme (Philippe Noiret) jest dumnym właścicielem ogromnego zamku w Normandii. Mimo że w okolicy toczą się walki, mężczyzna skupia uwagę na młodszej o dwadzieścia lat żonie, Marie (Catherine Deneuve). Znudzona życiem na wsi kobieta marzy o wycieczce do Paryża. Mąż nie chce jednak wypuścić jej z domu, obawiając się, że ta go porzuci. Tymczasem okazuje się, że na miejscu także można przeżyć silne emocje. Zamek przypadł do gustu niemieckiemu oficerowi (Carlos Thompson), który obrał go na swoją kwaterę. W ogrodzie natomiast wylądowali spadochroniarze szukający kontaktu z ruchem oporu.

Rozgrywająca się w okupowanej Francji, pyszna wodewilowa komedia w reżyserii nominowanego do Oscara Jean-Paula Rappeneau (Cyrano de Bergerac, Huzar). Atutami filmu są wyśmienity scenariusz, wciągająca intryga, przezabawne dialogi oraz rewelacyjna gra aktorów. W głównych rolach bezbłędnie odnaleźli się nominowana do Oscara Catherine Deneuve (Parasolki z Cherbourga, Indochiny), wyróżniony nominacją do BAFTY Pierre Brasseur (Komedianci, Brama bzów), Henri Garcin (Kobieta z sąsiedztwa, Ósmy dzień) oraz zdobywca dwóch Cezarów Philippe Noiret (Cinema Paradiso, Listonosz). Film zdobył nagrodę specjalną na MFF w Karlowych Warach.

 

ELIZABETH (ELIZABETH (1998)) historyczny, USA 1998

premiera: 26.09.2014 godz. 21:30

ELIZABETH (ELIZABETH (1998)) historyczny, USA 1998, 119 min., reż. Shekhar Kapur, wyk. Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Christopher Eccleston, Joseph Fiennes, Richard Attenborough

Oscar za charakteryzację i 6 innych nominacji Akademii. Porywająca opowieść o początkach panowania królowej Elżbiety I z brawurową kreacją Cate Blanchett w roli rudowłosej Królowej Dziewicy.

Anglia, rok 1554. Kraj przeżywa kryzys związany z podziałami religijnymi. Na tronie zasiada katoliczka Maria Tudor (Kathy Burke). W obawie przed przejęciem władzy przez młodszą siostrę, wychowaną w wierze protestanckiej Elżbietę (Cate Blanchett), umieszcza ją w areszcie domowym. Cztery lata później, po śmierci Marii, dwudziestopięcioletnia Elżbieta zostaje koronowana i próbuje przywrócić spokój w wyczerpanym wewnętrznymi konfliktami państwie. Młoda królowa musi wyrzec się życia prywatnego, zapomnieć o pierwszej miłości, lordzie Robercie Dudleyu (Joseph Fiennes), i całkowicie poświęcić się publicznym obowiązkom. Elżbieta z pomocą doradców – najpierw Sir Williama Cecila (Richard Attenborough), potem mistrza intryg Francisa Walsinghama (Geoffrey Rush) – uczy się poruszać po świecie wielkiej polityki.

Fascynujący portret jednej z najbardziej znaczących postaci angielskiej historii. Na ekranie z rolą Elżbiety I mierzyły się m.in. Sarah Bernhardt, Betty Davis, Glenda Jackson, Judi Dench i Helen Mirren. W prezentowanym na festiwalach filmowych w Wenecji i Toronto pierwszym anglojęzycznym filmie hinduskiego reżysera Shekhara Kapura (Cena honoru, Elżbieta: złoty wiek) wybitną, zapadającą w pamięć kreację stworzyła australijska gwiazda Cate Blanchett (Aviator – Oscar, Jasmine – Oscar). Rola Elżbiety przyniosła jej Złoty Glob, BAFTĘ i pierwszą w karierze nominację do Oscara. Krytyków zachwycił sposób, w jaki Australijka pokazała przemianę młodziutkiej Elżbiety w dojrzałego, świadomego swoich celów polityka. W 2007 roku aktorka ponownie wcieliła się w postać angielskiej monarchini, w filmie Kapura Elżbieta: złoty wiek, i ponownie zdobyła za nią nominację do Nagrody Akademii. Obok Blanchett nominacje do Oscarów otrzymali też operator, autorka kostiumów, scenografowie oraz twórca muzyki. Blanchett partnerują m.in. nagrodzony Oscarami Geoffrey Rush (Blask, Zakochany Szekspir), Sir John Gielgud (Dyrygent, Artur) i jednen z najwybitniejszych współczesnych brytyjskich aktorów i reżyserów, Sir Richard Attenborough (Krzyk wolności, Gandhi). Jako Robert Dudley pojawi się odtwórca tytułowej roli w Zakochanym Szekspirze, Joseph Fiennes.

 

SERIALE

 

THE KNICK (THE KNICK) serial obyczajowy, USA 2014, reż. Steven Soderbergh, wyk. Clive Owen, Eric Johnson, Michael Angarano, Andre Holland, Juliet Rylance

premiera:        09.08.2014      emisja w soboty  godz. 22:00 (odc. 4-7/10)

Clive Owen jako arogancki, zapatrzony w siebie i uzależniony od kokainy genialny chirurg stojący na czele odważnego, młodego zespołu medyków nowojorskiego szpitala na początku XX wieku.

THE KNICKAkcja serialu osadzona jest w Nowym Jorku, w szpitalu Knickerbocker, w pierwszych latach XX wieku, gdy nie istniały antybiotyki, a umieralność pacjentów była zatrważająco wysoka. Dr John Thackery wprowadza własne, pionierskie rozwiązania medyczne, jednocześnie zmagając się z uzależnieniem od kokainy. Thackery stoi na czele młodego, odważnego zespołu, w skład którego wchodzą jego protegowany Everett Gallinger, młody Bertie Chickering Jr. oraz Algernon Edwards – obiecujący chirurg z Europy, który – wbrew woli Thackery’ego, zostaje włączony do zespołu. Galerię charakterystycznych postaci serialu uzupełniają Cornelia Robertson, córka dobroczyńcy szpitala; gburowaty kierowca ambulansu Tom Cleary; Lucy Elkins, nowa twarz w zespole pielęgniarek; szemrany zarządca szpitala Herman Barrow, oraz siostra Harriet, pielęgniarka, która nie obawia mówić się, co myśli.

Nowy serial obyczajowy produkcji Cinemax pokazuje zespół lekarzy na początku XX wieku. Lekarze i pielęgniarki wprowadzają pionierskie metody leczenia i przekraczają granice ówczesnej medycyny, aby ratować zdrowie i życie pacjentów. Reżyserem wszystkich dziesięciu odcinków serialu jest laureat Oscara Steven Soderbergh (Traffic, film HBO Wielki Liberace), a jego gwiazdą – wyróżniony nominacją do Nagrody Akademii Clive Owen (Bliżej, Ludzkie dzieci). Polska premiera serialu odbędzie się dzień po amerykańskiej.

 

PRAWO ULICY III (THE WIRE III) serial kryminalny, USA 2004, wyk. Dominic West, Sonja Sohn, Lance Reddick, Wendell Pierce, Wood Harris

Emisja w środy  godz. 22:00 (odc. 10-12/12)

PRAWO ULICY IV (THE WIRE IV) serial obyczajowy, 2006, wyk. Dominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn, Wendell Pierce, Clarke Peters

sezon 4 emisja w środy  godz. 22:00 (odc. 1-2/13)   od 17.09.2014        godz. 22:00

Prawo ulicyŻycie w Baltimore nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę. Z pomocą swojej partnerki Shakimi (Sonja Sohn) uczyni wszystko, by dilerzy śmierci znaleźli się za kratkami.

Produkcja Davida Simona – twórcy i współscenarzysty potrójnego zdobywcy Emmy, miniserialu The Corner – bardzo realistyczny serial HBO, który pokazuje przeciągające się śledztwo w sprawie handlu narkotykami oraz związanego z tym morderstwa. Śledztwo toczące się w Baltimore ma swój punkt kulminacyjny w postaci złożonej serii niebezpiecznych podsłuchów i prowadzonej inwigilacji. Opowiedziane z punktu widzenia obu stron: policji i kryminalistów, serial pokazuje świat w którym proste rozróżnienia pomiędzy dobrem i złem, winą i karą są w każdej chwili wystawiane na próbę.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.