Cinemax w styczniu 2016

Pride film stillW styczniu na kanale Cinemax m.in.: brytyjski dramat „Dumni i wściekli”, dramat „Słoń”, włoski dramat „Przed rozstaniem”, dramat „Najtrudniejsza walka  Muhammada Alego”, francuski dramat  „Ze mną nie zginiesz” oraz serial „Luck”.CINEMAX

 

SOBOTNIA PREMIERA

DUMNI I WŚCIEKLI (PRIDE (2014)) dramat, Wielka Brytania 2014
premiera: 02.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 03.01.2016 godz. 12:30
05.01.2016 godz. 20:00
06.01.2016 godz. 13:35
31.01.2016 godz. 21:30

DUMNI I WŚCIEKLI (PRIDE (2014)) dramat, Wielka Brytania 2014, 116 min., (12), reż. Matthew Warchus, wyk. Bill Nighy, Imelda Staunton, Dominic West, Paddy Considine, Andrew Scott

Inspirująca opowieść o przyjaźni, jaka narodziła się między grupą aktywistów na rzecz ruchu homoseksualistów a mieszkańcami konserwatywnego, górniczego miasteczka.

Pride film stillLato, rok 1984. Reformy Margaret Thatcher wywołują opór pracowników sektora górniczego. Związki zawodowe ogłaszają strajk. Grupa aktywistów z organizacji LGBT postanawia zorganizować zbiórkę pieniędzy dla protestujących górników. Uzbierane środki zawożą busem do konserwatywnego walijskiego miasteczka. Czy uda im się przekonać do siebie walczących o swoją sprawę górników? Czy jedni i drudzy będą potrafili podać sobie pomocną dłoń?

Pełne humoru i werwy zaangażowane kino, wyróżnione statuetką Queer Palm, nagrodą BAFTA oraz nominacją do Złotego Globu. Atutami tego zainspirowanego prawdziwą historią, błyskotliwego filmu są lekki, ale zmuszający do myślenia scenariusz, barwni bohaterowie oraz wyborne aktorstwo. Mocno osadzony w tradycji brytyjskich komedii społecznych, takich jak Goło i wesoło czy Billy Elliot, obraz mówi o solidarności i przyjaźni ponad podziałami. Jego twórcami są reżyser Matthew Warchus (Simpatico) oraz debiutujący scenarzysta Stephen Beresford. W filmie wystąpili, m.in.: laureat Złotego Globu Bill Nighy (To właśnie miłość, Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka), dwukrotnie nominowany do tej nagrody Dominic West (Chicago, serial Czas prawdy), nominowana do Oscara Imelda Staunton (Vera Drake, cykl Harry Potter), zdobywca BAFTY Paddy Considine (Buty nieboszczyka, Człowiek ringu) oraz Ben Schnetzer (Złodziejka książek, Klub dla wybrańców).

 

 

SŁOŃ (ELEPHANT) dramat, USA 2003
emisja: 09.01.2016 godz. 22:55
powtórzenie: 12.01.2016 godz. 22:55
31.01.2016 godz. 01:05

SŁOŃ (ELEPHANT) dramat, USA 2003, 79 min., (15), reż. Gus Van Sant, wyk. Alex Frost, Eric Deulen, John Robinson, Elias Mcconnell, Jordan Taylor

Rekonstrukcja wstrząsających wydarzeń z 20 kwietnia 1999 roku, znanych jako masakra w Columbine High School. Złota Palma na MFF w Cannes.

Uhonorowany Złotą Palmą, niemal dokumentalny zapis wydarzeń jednego dnia w amerykańskim ogólniaku. Tego ranka nic nie zapowiadało tragedii, wszystko było jak zazwyczaj: lekcje, mecz piłkarski, plotki w szkolnej stołówce. Około południa do budynku weszło dwóch uczniów (Alex Frost, Eric Deulen), od stóp do głów obwieszonych bronią. Otworzyli ogień. Strzelali do kolegów i nauczycieli, do każdego, kto stanął im na drodze. Z zimną krwią, systematycznie, bez litości.

Przejmujący film Gusa Van Santa (nominacje do Oscara za Buntownika bez powodu i Obywatela Milka) powraca do wydarzeń, które w 1999 roku wstrząsnęły Ameryką. 20 kwietnia – w dzień urodzin Hitlera – dwaj uzbrojeni uczniowie wtargnęli do liceum Columbine, zabijając 13 osób. Po dokonaniu masakry obaj popełnili samobójstwo. Motywy, które pchnęły ich do zbrodni, do dziś pozostają niewyjaśnione. Tragedii w Columbine poświęcony był głośny, nagrodzony Oscarem dokument Michaela Moore’a Zabawy z bronią. O ile jednak Moore szukał odpowiedzi na pytanie „dlaczego do tego doszło?”, o tyle Van Sant unika stawiania jakichkolwiek hipotez, rezygnuje z komentarza. To, co go interesuje, to precyzyjna, drobiazgowa obserwacja. Dzięki temu powstał film niezwykły, przemawiający przede wszystkim obrazem. Krytyk Tadeusz Sobolewski trafnie określił Słonia jako „medytację nad złem”. Tytuł nawiązuje do buddyjskiej przypowieści o ślepcach i dokumentu Alana Clarke’a – Elephant, opowiadającego o przemocy w Irlandii Północnej. W filmie występują głównie amatorzy – uczniowie z liceum w Portland w Oregonie. Wiele scen było improwizowanych, dialogi ograniczono do minimum, zamiast tradycyjnej muzyki słyszymy naturalne dźwięki. Niezatarte wrażenie pozostawiają zdjęcia Harrisa Savidesa (Nagroda Nowojorskich Krytyków). Słoń został zrealizowany przez HBO Films, a jednym z producentów wykonawczych była słynna aktorka, Diane Keaton. Obraz otrzymał Złotą Palmę i nagrodę za reżyserię na MFF w Cannes. Był nominowany do Cezara w kategorii „najlepszy film zagraniczny”, zdobył także Nagrodę Syndykatu Francuskich Krytyków.

 

 

PRZED ROZSTANIEM (LAST SUMMER (2014)) dramat, Włochy 2014
premiera: 16.01.2016 godz. 20:15
powtórzenie: 17.01.2016 godz. 12:55
19.01.2016 godz. 20:15
20.01.2016 godz. 11:30

PRZED ROZSTANIEM (LAST SUMMER (2014)) dramat, Włochy 2014, 91 min., (12), reż. Leonardo Guerra Seràgnoli, wyk. Rinko Kikuchi, Yorick Van Wageningen, Lucy Griffiths, Laura Bach, Daniel Ball

Młoda Japonka traci po rozwodzie prawo do opieki nad sześcioletnim synkiem. Spędza z nim ostatnie wakacje przed długą rozłąką.

Młoda Japonka, Naomi (Rinko Kikuchi), traci po rozwodzie prawo do opieki nad swoim synem (Ken Brady). Były mąż pozwala jej spędzić z chłopcem kilka dni na należącym do jego rodziny luksusowym jachcie, zacumowanym u wybrzeży Włoch. Kobieta próbuje wykorzystać ten czas, by zacieśnić relację z synem. Nie jest to jednak łatwe. Opłacani przez byłego męża członkowie załogi nieustannie ją obserwują.

Poruszający dramat o pożegnaniu matki z synem. Nastrojowy, pełen niedopowiedzeń obraz przesycony jest melancholią i skrywanym bólem. Intrygującą kreację stworzyła w nim Rinko Kikuchi (Norwegian Wood, Kumiko) – znana japońska aktorka, nominowana do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Babel. Obok niej występują Yorick van Wageningen (Ostatnia zima wojny, Dziewczyna z tatuażem), Lucy Griffiths (serial HBO Czysta krew, Zimowa opowieść) i Laura Bach (serial Zabójcy, Cała prawda o mężczyznach). Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Leonarda Guerry Seràgnolego, który został za niego wyróżniony specjalną nagrodą na MFF w Rzymie. Obraz otrzymał prestiżową Srebrną Wstęgę, przyznawaną przez Syndykat Włoskich Krytyków Filmowych. Warto wspomnieć, że w pracy nad scenariuszem wspomagali Seràgnolego ceniona japońska pisarka Banana Yoshimoto oraz uznany rysownik i autor komiksów – Igort (Igor Tuveri).

 

NAJTRUDNIEJSZA WALKA MUHAMMADA ALEGO (MUHAMMAD ALI’S GREATEST FIGHT) dramat, USA 2013
premiera: 23.01.2016 godz. 20:15
powtórzenie: 24.01.2016 godz. 13:05
26.01.2016 godz. 20:15
27.01.2016 godz. 11:15

NAJTRUDNIEJSZA WALKA MUHAMMADA ALEGO (MUHAMMAD ALI’S GREATEST FIGHT) dramat, USA 2013, 94 min., (12), reż. Stephen Frears, wyk. Christopher Plummer, Frank Langella, Benjamin Walker, Danny Glover, Barry Levinson

Pasjonująca opowieść o sądowej batalii, jaką musiał stoczyć Muhammad Ali po tym, jak odmówił pełnienia służby wojskowej i wyjazdu na wojnę do Wietnamu.

USA, lata sześćdziesiąte. Bokser Muhammad Ali jest u szczytu popularności. Zwycięską passę przerywa wezwanie do wojska – Ali ma zostać wysłany do Wietnamu. Pięściarz odmawia służby z powodu przekonań religijnych. Zostaje za to skazany na karę pięciu lat więzienia (w zawieszeniu). Jego sprawa trafia do amerykańskiego Sądu Najwyższego. Dziewięciu sędziów musi podjąć trudną decyzję. Ich wyrok będzie podstawą orzecznictwa we wszystkich podobnych sprawach.

Emocjonujący dramat sądowy, oparty na faktach z życia słynnego boksera Muhammada Alego. Film opowiada o jego walce z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości po tym, jak w 1964 roku sportowiec odmówił wyjazdu na wojnę do Wietnamu. Nominowany do Emmy (najlepsza reżyseria, najlepszy film telewizyjny) i Nagrody Gildii Amerykańskich Reżyserów dramat skupia się na przebiegu procesu Alego i kulisach wydania przez Sąd Najwyższy ostatecznego orzeczenia w tej sprawie. Paradokumentalny obraz jest produkcją HBO, a wyreżyserował go znakomity brytyjski twórca Stephen Frears (autor Niebezpiecznych związków, nominowany do Oscara za Naciągaczy oraz Królową). Niezaprzeczalnym atutem filmu są świetne kreacje aktorskie, stworzone m.in. przez Christophera Plummera (Piękny umysł, Debiutanci – Oscar), Franka Langellę (Frost/Nixon – nominacja do Oscara, Robot i Frank) czy Danny’ego Glovera (cykl Zabójcza broń, Kolor purpury). Autorką scenariusza (Nagroda Gildii Amerykańskich Scenarzystów) jest Shawn Slovo, laureatka nagrody BAFTA za Świat na uboczu.

 

 

ZE MNĄ NIE ZGINIESZ (FAR FROM MEN (AKA. LOIN DES HOMMES)) dramat, Francja 2014
premiera: 30.01.2016 godz. 20:15
powtórzenie: 31.01.2016 godz. 12:50

ZE MNĄ NIE ZGINIESZ (FAR FROM MEN (AKA. LOIN DES HOMMES)) dramat, Francja 2014, 98 min., (12), reż. David Oelhoffen, wyk. Viggo Mortensen, Reda Kateb, Djemel Barek, Vincent Martin, Nicolas Giraud

Algieria, rok 1954. Dwaj mężczyźni – nauczyciel i eskortowany przez niego więzień – muszą pokonać góry Atlas. Wspólna wędrówka będzie miała ogromny wpływ na ich przyszłość.

1954 rok, w Algierii trwa zbrojne powstanie przeciwko francuskim kolonizatorom. Daru (Viggo Mortensen), potomek hiszpańskich osadników i były żołnierz, pracuje jako nauczyciel w arabskiej szkole podstawowej. Mężczyzna dostaje do wykonania odpowiedzialne zadanie – ma odprowadzić do miejscowości Tinguit oskarżonego o zabójstwo Mohameda (Reda Kateb). Podczas wspólnej wędrówki przez góry Atlas rodzi się między nimi swoista więź.

Przepięknie sfotografowany dramat na podstawie krótkiego opowiadania Alberta Camusa pt. „Gość” (ze zbioru „Wygnanie i królestwo”). Nakręcony w konwencji westernu film Davida Oelhoffena (Odnalezieni) opowiada o wspólnej wędrówce dwóch pochodzących z różnych światów mężczyzn, między którymi, na przekór podziałom i toczącej się wojnie, rodzi się braterska więź. To uniwersalna historia o tym, czym jest człowieczeństwo i jak niezwykłym doświadczeniem w życiu każdego z nas jest przyjaźń. W główne role wcielają się sugestywnie zdobywca nominacji do Oscara Viggo Mortensen (trylogia Władca Pierścieni, Wschodnie obietnice) oraz laureat Cezara Reda Kateb (Prorok, Hippocrate). Ucztą dla oczu są zachwycające zdjęcia Guillaume’a Deffontaines’a (Camille Claudel, serial Mały Quinquin), który w niezrównany sposób oddał piękno i majestat górskich krajobrazów. Produkcja otrzymała nagrody na MFF w Wenecji (a także nominację do Złotego Lwa), Rzymie i Monachium.

 

 

OSTRY PIĄTEK

PIERWORODNY (FIRSTBORN) thriller, USA 1984
emisja: 01.01.2016 godz. 00:40
powtórzenie: 28.01.2016 godz. 21:35

PIERWORODNY (FIRSTBORN) thriller, USA 1984, 97 min., (12), reż. Michael Apted, wyk. Teri Garr, Peter Weller, Christopher Collet, Corey Haim, Sarah Jessica Parker

Po rozwodzie Wendy zaczyna spotykać się z nowym mężczyzną, którego nie akceptuje jej nastoletni syn. Chłopak odkrywa, że kochanek matki trudni się sprzedażą narkotyków.

Po rozwodzie rodziców nastoletni Jake (Christopher Collet) przejmuje rolę pana domu. Chłopak dzielnie opiekuje się młodszym bratem (Corey Haim) i matką (Teri Garr). Niestety, sytuacja zmienia się, kiedy kobieta zaczyna spotykać się z nowym mężczyzną. Sam (Peter Weller) jest nieznoszącym sprzeciwu samcem alfa. Jake szczerze go nienawidzi. Wkrótce chłopak odkrywa nielegalną działalność, którą zajmuje się partner matki.

Pełen emocji dramat rodzinny z elementami thrillera. Mocne strony filmu wyreżyserowanego przez Brytyjczyka Michaela Apteda (Goryle we mgle, Enigma) to ciekawie zawiązana akcja, dobrze zarysowane postacie i naturalna gra aktorów. Wykonawcami głównych ról są: nominowana do Oscara Teri Garr (Młody Frankenstein, Tootsie), Peter Weller (RoboCop, Nagi lunch) oraz Christopher Collet (Projekt Manhattan, Modlitwa Rollerboysów). Na drugim planie pojawią się takie gwiazdy jak zdobywczyni czterech Złotych Globów Sarah Jessica Parker (serial Seks w wielkim mieście, Słyszeliście o Morganach?) czy dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Robert Downey Jr (Chaplin, Sherlock Holmes: Gra cieni).

 

 

SZKOŁA ZOMBIE (ZOMBIE HIGH) horror, USA 1987
emisja: 08.01.2016 godz. 22:55
powtórzenie: 18.01.2016 godz. 02:20

SZKOŁA ZOMBIE (ZOMBIE HIGH) horror, USA 1987, 87 min., (12), reż. Ron Link, wyk. Virginia Madsen, Richard Cox, James Wilder, Sherilyn Fenn, Paul Feig

Piękna nastolatka Andrea trafia do elitarnej szkoły z internatem. Szybko zauważa, że dzieją się tam niepokojące rzeczy.

Andrea (Virginia Madsen) zostaje uczennicą prestiżowej prywatnej szkoły Ettinger Academy. Z zaskoczeniem przygląda się swoim koleżankom i kolegom, którzy wydają się dużo bardziej posłuszni niż uczniowie innych szkół. Zaniepokojona ich niecodziennym zachowaniem, przeprowadza śledztwo, którego wyniki są szokujące.

Wciągający horror z piękną Virginią Madsen (Candyman, Bezdroża – nominacja do Oscara) w jednej ze swoich pierwszych znaczących ról. Akcja filmu Rona Linka (Szkoła Zombie to jedyny obraz w jego reżyserskim dorobku) rozgrywa się w elitarnej szkole z internatem, w której uczniowie poddawani są tajemniczemu eksperymentowi. Film warto oglądać z przymrużeniem oka, tym bardziej, że fabuła obfituje w nieprawdopodobne zdarzenia i okraszona jest pokaźną dawką czarnego humoru. Kto lubi horrory z lat 80., ten będzie dobrze się bawić. Virginii Madsen partnerują m.in. nominowany do Emmy reżyser i aktor Paul Feig (serial Biuro, Gorący towar) oraz znana z kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks Sherilyn Fenn.

 

Z GŁĘBI (BENEATH) horror, USA 2013
premiera: 15.01.2016 godz. 23:40
powtórzenie: 26.01.2016 godz. 02:45

Z GŁĘBI (BENEATH) horror, USA 2013, 86 min., (15), reż. Ben Ketai, wyk. Jeff Fahey, Kelly Noonan, Joey Kern, Brent Briscoe, Mark L. Young

Grupa uwięzionych głęboko pod ziemią górników odkrywa starą sztolnię, z którą związana jest mroczna legenda.

W kopani dochodzi do groźnego wypadku, w wyniku którego pod ziemią zostaje uwięziona grupa górników. Razem z nimi jest też Samantha Marsh (Kelly Noonan), córka górnika (Jeff Fahey), dla którego miał to być ostatni dzień pracy przed emeryturą. Ludzie są przerażeni i nie wiedzą, co robić. Zasoby tlenu, którymi dysponują, są bardzo ograniczone. Poczucie zagrożenia sprawia, że budzą się w nich najgorsze instynkty. Na domiar złego zaczynają słyszeć mroczne głosy. Sytuacja z minuty na minutę staje się coraz bardziej napięta.

Przyprawiający o gęsią skórkę, klaustrofobiczny horror w reżyserii Bena Ketaia (30 dni mroku: Czas ciemności). Mroczna opowieść o uwięzionych głęboko pod ziemią górnikach wyróżnia się trzymającą w napięciu fabułą (rzekomo opartą na prawdziwych wydarzeniach) i umiejętnie budowanym klimatem. Twórcy zadbali też o odpowiednią scenografię, która jest ważnym elementem filmu. W obsadzie znaleźli się m.in. Jeff Fahey (Kosiarz umysłów, Maczeta), Joey Kern (Śmiertelna gorączka, Grind), Eric Etebari (Za szybcy, za wściekli, Dzień z życia blondynki) i Kelly Noonan (10 lat, Droga do Palomy). Obraz odniósł sukces na festiwalu kina grozy Sceamfest, gdzie nagrodzono go aż w sześciu kategoriach (m.in. najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i efekty wizualne).

 

 

PO ŚMIERCI (AFTERDEATH) horror, Wielka Brytania 2015
premiera: 22.01.2016 godz. 23:55

PO ŚMIERCI (AFTERDEATH) horror, Wielka Brytania 2015, 89 min., (12), reż. Robin Schmidt, Gez Medinger, wyk. Miranda Raison, Sam Keeley, Daniella Kertesz, Elarica Gallacher, Lorna Nickson Brown

Młoda kobieta budzi się nad brzegiem morza. W pobliskim domku plażowym spotyka czworo ludzi. Okazuje się, że wszyscy, nie wyłączając jej samej, są martwi.

Pięcioro młodych ludzi odkrywa, że są martwi. Morze wyrzuca na brzeg ich ciała na opustoszałej plaży. Rozbitkowie trafiają do mrocznego domku plażowego. Wszystkie znaki wskazują na to, że znaleźli się w czyśćcu. Atakowani przez groźne demony, szukają sposobu na zmianę swojej dramatycznej sytuacji. Nadzieją na drugą szansę stają się dla nich dwa tajemnicze obrazy, w których kryją się wskazówki ucieczki.

Brytyjski horror, luźno zainspirowany sztuką Jeana-Paula Sartre’a „Przy drzwiach zamkniętych”, to opowieść o piątce ludzi, którzy zostają po śmierci uwięzieni w miejscu przypominającym czyściec. Twórcy – debiutanci Gez Medinger i Robin Schmidt (autorzy krótkometrażowych filmów Brighton, Atmospheric, Canis Belli) przedstawiają oryginalną wizję biblijnego czyśćca. Według Geza Medingera film mówi o sprawiedliwości, winie, odpowiedzialności za swoje czyny i możliwości odkupienia grzechów. Obraz charakteryzuje się mrocznym klimatem, budowanym zarówno przez zdjęcia, jak i wzbudzające niepokój dźwięki. Nie brakuje w nim napięcia i niespodziewanych zwrotów akcji. Wśród odtwórców głównych ról są m.in. Miranda Raison (Rewolta, Mój tydzień z Marilyn), Sam Keeley (Wszystkie odloty Cheyenne’a, Ugotowany) czy pochodząca z Izraela Daniella Kertesz (War World Z, Mivtza Hamaniya). Produkcja otrzymała nagrodę Nocturna Dark Visions (najlepszy film) przyznawaną na międzynarodowym festiwalu kina fantastycznego Nocturna Madrid.

 

 

UŁAMEK STRACHU (FRAGMENT OF FEAR) thriller, Wielka Brytania 1970
emisja: 29.01.2016 godz. 00:15

UŁAMEK STRACHU (FRAGMENT OF FEAR) thriller, Wielka Brytania 1970, 94 min., (15), reż. Richard C. Sarafian, wyk. David Hemmings, Gayle Hunnicutt, Wilfrid Hyde-White, Flora Robson, Adolfo Celi

Wciągający kryminał na podstawie powieści Johna Binghama. David Hemmings w roli byłego narkomana, który próbuje dowiedzieć się, kto zamordował jego ciotkę.

Tim Brett (David Hemmings), walczący z nałogiem były narkoman, próbuje rozwikłać zagadkę brutalnego morderstwa swojej ciotki. Trafia na kolejne, tajemnicze ślady, dzięki którym zaczyna łączyć ze sobą na pozór odległe fakty. Jego teorii dotyczącej rozwiązania tajemnicy morderstwa nie bierze na poważnie nikt poza zabójcą. Życie Tima jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Pełen mrocznych zagadek thriller psychologiczny na podstawie tak samo zatytułowanej książki Johna Binghama to sugestywnie opowiedziana i zagrana opowieść o zbrodni, spisku, paranoi i szaleństwie. Uzależniony niegdyś od narkotyków mężczyzna niespodziewanie trafia na trop mordercy swojej ciotki. Jednak jego opowieść budzi powątpiewanie najbliższych. A może rzeczywiście Tim jest bliski obłędu? Za reżyserię tego niepokojącego filmu odpowiada Richard C. Sarafian (Znikający punkt, Arabski spisek), a jego gwiazdą jest znany z Powiększenia David Hemmings. Obok niego występują też Gayle Hunnicutt (Marlowe, Legenda piekielnego domu), Wilfrid Hyde-White (Trzeci człowiek, Pokochajmy się), laureat BAFTY Arthur Lowe (serial Armia tatuśka, Szczęśliwy człowiek) czy nominowana do Oscara Flora Robson (Wichrowe wzgórza, Zmierzch tytanów).

 

 

EKRANY ŚWIATA

ŻYCIE NA KREDYCIE (LIFE IN A FISHBOWL) dramat, Islandia 2014
premiera: 10.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 27.01.2016 godz. 22:55

ŻYCIE NA KREDYCIE (LIFE IN A FISHBOWL) dramat, Islandia 2014, 125 min., (12), reż. Baldvin Zophoníasson, wyk. Hera Hilmar, Thor Kristjansson, Thorsteinn Bachmann, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Laufey Elíasdóttir

Losy młodej matki, biznesmena i uzależnionego od alkoholu pisarza krzyżują się w niespodziewanych okolicznościach. Islandzki kandydat do Oscara.

Móri (Þorsteinn Bachmann) jest uzależnionym od alkoholu poetą, który zmaga się z demonami przeszłości. Eik (Hera Hilmar), młoda matka i wychowawczyni w przedszkolu, nocami dorabia jako prostytutka. Tylko w ten sposób udaje jej się wiązać koniec z końcem i zapewnić sobie i swojej córce dobre życie. Sölvi (Thor Kristjansson), niegdyś popularny piłkarz, teraz robi karierę w korporacji. Niestety, wdaje się wciągnąć w korupcyjną działalność i zaczyna wieść podwójne życie.

Obsypany nagrodami Edda (w sumie 12 statuetek, m.in. za najlepszy film, najlepsze zdjęcia, reżyserię i scenariusz), najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami islandzkiej kinematografii, kameralny dramat obyczajowy, w którym splatają się historie trojga bardzo różnych z pozoru ludzi. Osadzony we współczesnym Reykjaviku, finezyjnie skonstruowany obraz zachwyca melancholijnym nastrojem (ciekawa ścieżka dźwiękowa) i pogłębioną psychologią postaci. Wybijający się reżyser Baldvin Zophoniasson (Nerwówka) w intrygujący sposób opowiada o życiu swoich bohaterów. Z wyczuciem buduje dramaturgię, stopniowo odsłaniając tajemnice i traumy każdego z nich. W głównych rolach znakomicie odnajdują się Thor Kristjansson (Zagrywka Czarnego, Drakula Historia Nieznana), Hera Hilmar (Anna Karenina, serial Demony da Vinci) i Þorsteinn Bachmann (Na głębinie, Wulkan). Okrzyknięta „islandzkim filmem wszech czasów” produkcja jest oficjalnym kandydatem Islandii do Oscara za 2015 rok w kategorii „najlepszy film zagraniczny”.

 

 

PIES OBROŃCA (GUARD DOG (AKA. PERRO GUARDIAN)) thriller, Peru 2014
premiera: 17.01.2016 godz. 22:00

PIES OBROŃCA (GUARD DOG (AKA. PERRO GUARDIAN)) thriller, Peru 2014, 85 min., (18), reż. Bacha Caravedo, Chinón Higashionna, wyk. Carlos Alcántara, Reynaldo Arenas, Mayra Goñi, Ramón García, Miguel Iza

Miguel to żyjący w ukryciu były wojskowy, który pracuje jako zabójca na zlecenie. Podczas jednej z misji trafia do religijnej wspólnoty, której liderem jest charyzmatyczny kaznodzieja.

Miguel (Carlos Alcántara) jest prawdziwym psem wojny – przez lata walczył przeciwko bojówkarzom z organizacji Świetlisty Szlak, obecnie zarabia na życie jako płatny zabójca. Pewnego dnia tafia do religijnej wspólnoty, której liderem jest charyzmatyczny kaznodzieja (Reynaldo Arenas). Spotyka tam młodą dziewczynę (Mayra Goñi), z którą się zaprzyjaźnia. Miguel postanawia zmienić swoje życie, jednak czy ucieczka od tego, co robił wcześniej, jest możliwa?

Posępna, pełna intensywnych emocji opowieść o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy, walce z własnymi demonami i poszukiwaniu zbawienia. Peruwiański obraz jest nietuzinkowym studium postaci głównego bohatera, w którego wcielił się brawurowo Carlos Alcántara (serial Polowanie na milionera, A los 40), znany dotąd przede wszystkim jako komik. Za stworzoną przez siebie kreację artysta otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Málaga Spanish Film Festival. Wyraziste role zbudowali też Reynaldo Arenas (Snajper), Ramón Garcia (Amazonka w ogniu) i Mayra Goñi (El Buen Pedro). Twórcami tego zapadającego w pamięć filmu są debiutanci Bacha Caravedo i Chinón Higashionna. Produkcja była prezentowana m.in. na Montréal World Film Festival, gdzie ubiegała się o Grand Prix des Amériques.
KAPITAN WEBB (CAPTAIN WEBB) dramat, Wielka Brytania 2015
premiera: 31.01.2016 godz. 20:00

KAPITAN WEBB (CAPTAIN WEBB) dramat, Wielka Brytania 2015, 85 min., (12), reż. Justin Hardy, wyk. Warren Brown, Steve Oram, Hannah Tointon, Georgia Maguire, Terry Mynott

Prawdziwa historia kapitana Matthew Webba, pierwszego człowieka, który przepłynął wpław kanał La Manche.

Rok 1875. Kapitan Matthew Webb (w tej roli Warren Brown), emerytowany marynarz i poszukiwacz przygód, postanawia dokonać czegoś, co nie udało się jeszcze żadnemu człowiekowi – przepłynąć wpław kanał La Manche. Uzbrojony wyłącznie w swoje wąsy, flaszkę brandy i specjalny wełniany strój pływacki, przystępuje do realizacji karkołomnego planu. 39 mil, które dzieli Dover od wybrzeży Francji, pokonuje w 22 godziny.

Od wyczynu kapitana Webba minęło 140 lat, a nadal nie znalazł on wielu naśladowców. Więcej osób stanęło na szczycie Mount Everest, niż przepłynęło kanał La Manche. Czyn Webba jest tym bardziej niezwykły, że dokonał go bez pomocy wynalazków czy technologii. Reżyserem filmu jest nominowany do Emmy Justin Hardy (Uczta o północy, film TV The Relief of Belsen), a w główną rolę wcielił się z powodzeniem Warren Brown (serial Luther, Byzantium). Obok niego występują również laureat BIFY Steve Oram (Turyści), Hannah Tointon (Walking with the Enemy), Tim Plester (Kick-Ass) i Georgia Maguire (Love Me Till Monday). Obraz wyróżnia się ciekawym scenariuszem i solidną realizacją. Twórcy umiejętnie oddają realia epoki, a także nie stronią od humoru.

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

BUNT NA BOUNTY (THE BOUNTY (1984)) dramat, Wielka Brytania 1984
emisja: 01.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 02.01.2016 godz. 13:15
31.01.2016 godz. 07:35
31.01.2016 godz. 17:50

BUNT NA BOUNTY (THE BOUNTY (1984)) dramat, Wielka Brytania 1984, 126 min., (12), reż. Roger Donaldson, wyk. Mel Gibson, Anthony Hopkins, Laurence Olivier, Edward Fox, Daniel Day-Lewis

Kolejna wersja opowieści o niepokornej załodze statku Bounty, która wszczyna bunt przeciwko swojemu kapitanowi. Wielkie emocje plus gwiazdorska obsada.

Rok 1789, okręt Bounty zatrzymuje się na dłuższy postój na Tahiti. Załogę twardą ręką trzyma kapitan Bligh (Anthony Hopkins). Marynarze buntują się przeciwko wprowadzonej dyscyplinie i postanawiają wypowiedzieć kapitanowi posłuszeństwo. Na ich czele staje Fletcher Christian (Mel Gibson), pierwszy oficer i do niedawna przyjaciel kapitana. W rebelii widzi szansę na wzmocnienie swojej pozycji. Jednak nie wszystko idzie po myśli buntowników. Gdy mieszkańcy Tahiti odmawiają im pomocy, załoga postanawia wyruszyć na niezamieszkałą wyspę Pitcairn.

Porywające widowisko filmowe na podstawie powieści historycznej Richarda Hough. Obraz został nakręcony z epickim rozmachem. Przykuwa uwagę inteligentnie prowadzoną fabułą, egzotycznymi tahitańskimi krajobrazami i dopracowaną stroną wizualną (nominowane do nagrody brytyjskich operatorów zdjęcia Arthura Ibbetsona). Perypetie zbuntowanych marynarzy do samego końca śledzi się w ogromnym napięciu, w czym duża zasługa fantastycznej obsady. W role głównych antagonistów wcielili się brawurowo zdobywcy Oscarów Mel Gibson (Braveheart – Waleczne Serce, Patriota) i Anthony Hopkins (Milczenie owiec, Thor). Obok nich na ekranie pojawią się również legendarny Laurence Olivier (Hamlet, Maratończyk), laureat trzech Oscarów Daniel Day-Lewis (Moja lewa stopa, Aż poleje się krew) i nominowany do tej nagrody Liam Neeson (Lista Schindlera, Uprowadzona). Za kamerą stanął australijski reżyser Roger Donaldson (Rekrut, Angielska robota), a oprawę muzyczną zapewnił grecki kompozytor Vangelis (Rydwany ognia). Obraz spotkał się z dobrym przyjęciem krytyków i był nominowany do canneńskiej Złotej Palmy.

 

 

WZGÓRZE NADZIEI (COLD MOUNTAIN) dramat, USA 2003
emisja: 01.01.2016 godz. 22:10
powtórzenie: 24.01.2016 godz. 23:35

WZGÓRZE NADZIEI (COLD MOUNTAIN) dramat, USA 2003, 148 min., (12), reż. Anthony Minghella, wyk. Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Eileen Atkins, Brendan Gleeson

Rozgrywający się w czasie wojny secesyjnej, epicki melodramat w gwiazdorskiej obsadzie. Oscar dla Renée Zellweger plus sześć innych nominacji do Nagrody Akademii.

Czasy wojny secesyjnej. Ranny konfederat, Inman (Jude Law), wraca pieszo w rodzinne strony, gdzie oczekuje go narzeczona. Kraj pogrążony jest w chaosie i ogniu. Mężczyzna ma przed sobą ponad 300 mil pełnej niebezpieczeństw drogi. Wędrując, co rusz ociera się o śmierć. Spotyka zbiegłych niewolników, zdemoralizowanych żołnierzy, łowców nagród, a nawet wiedźmy. Pozorni sprzymierzeńcy w rzeczywistości mają złe zamiary, a pomoc nierzadko nadchodzi ze strony domniemanych wrogów. Tymczasem jego ukochana Ada (Nicole Kidman) po śmierci ojca rozpaczliwie stara się uchronić rodzinną farmę przed licytacją. Wprawdzie z ulgą pozbyłaby się znienawidzonego miejsca, tu jednak będzie szukał jej narzeczony, na którego powrót liczy wbrew wszystkiemu. W dramatycznej walce o przetrwanie dopomaga jej nieoczekiwany sprzymierzeniec: nieustraszona wędrowniczka Ruby (Renée Zellweger).

Anthony Minghella (Utalentowany pan Ripley, Rozstania i powroty), zmarły w 2008 roku brytyjski reżyser o włoskich korzeniach, już oscarowym Angielskim pacjentem dowiódł, że ma talent do realizacji wielkich epicko-romantycznych widowisk. Wzgórze nadziei również imponuje rozmachem, budżet tej superprodukcji przekroczył 70 mln dolarów. Nominowany do siedmiu Oscarów film jest adaptacją debiutanckiej powieści Charlesa Fraziera, nagrodzonej National Book Award. Tło historyczne odtworzono z niezwykłą starannością, w czym niemała zasługa utytułowanego scenografa Dantego Ferettiego (Wiek niewinności, Aviator). Duże wrażenie robią zdjęcia zdobywcy Oscara Johna Seale’a (Rain Man, Angielski pacjent), zwłaszcza wciskające w fotel sekwencje batalistyczne. W filmie zagrały wielkie gwiazdy, jednak tylko grająca drugoplanową rolę Renée Zellweger (Dziennik Bridget Jones, Chicago) została nagrodzona przez Amerykańską Akademię Filmową. Jude Law (Utalentowany pan Ripley, Sherlock Holmes) otrzymał nominację do tej nagrody, a także – razem z Nicole Kidman (Moulin Rouge!, Godziny) – do Złotego Globu.

 

 

GHADI (GHADI) dramat, Liban 2013
premiera: 03.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 04.01.2016 godz. 11:25
30.01.2016 godz. 22:50
31.01.2016 godz. 16:10

GHADI (GHADI) dramat, Liban 2013, 98 min., (12), reż. Amin Dora, wyk. Georges Khabbaz, Lara Rain, Emmanuel Khairallah, Camille Salameh, Rodrigue Sleiman

Chwytająca za serce opowieść o ojcu, który zrobi wszystko, żeby ochronić swego upośledzonego syna przed wykluczeniem społecznym.

Małe nadmorskie miasteczko w Libanie. Nauczyciel muzyki Leba (Georges Khabbaz) bierze ślub z Larą (Lara Rain), swoją ukochaną z dzieciństwa. Para wiedzie spokojne życie. Doczekuje się też dwóch pięknych córek. Kiedy rodzi się jednak ich syn Ghadi (Emmanuel Khairallah), wszystko się zmienia. Chłopiec jest upośledzony i wymaga specjalnej opieki. Sąsiedzi nie są wstanie zrozumieć, że dziecko różni się od innych. Nazywają je diabłem i żądają, żeby Leba wyniósł się z rodziną z ich miasteczka. Mężczyzna zrobi wszystko, by ochronić syna przed światem nienawiści.

Wzruszająca, ale jednocześnie pełna ciepłego humoru opowieść o lęku przed nieznanym, sile rodziny i społecznym wykluczeniu. Twórcy rozprawiają się w filmie ze stereotypami i ignorancją. Budują wyraziste i wiarygodne psychologicznie postacie. Produkcja wyróżnia się mądrym, nieoczywistym scenariuszem oraz doskonałymi zdjęciami. Mimo niełatwego tematu nie brakuje w niej pozytywnej energii. Za reżyserię filmu odpowiedzialny był debiutant Amin Dora. W głównych rolach wyśmienicie odnajdują się m.in.: Georges Khabbaz (Pod bombami), który jest również autorem scenariusza, Lara Rain (Piosenka w głowie), debiutujący na ekranie Emmanuel Khairallah oraz Camille Salameh (Stable Unstable). Libański obraz zdobył Nagrody Publiczności na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Pusan i Mannheim-Heidelberg.

 

 

SPONGEBOB KANCIASTOPORTY (THE SPONGEBOB SQUAREPANTS MOVIE) animowany, USA 2004
emisja: 08.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 09.01.2016 godz. 13:55
31.01.2016 godz. 11:20

SPONGEBOB KANCIASTOPORTY (THE SPONGEBOB SQUAREPANTS MOVIE) animowany, USA 2004, 84 min., (b/o), reż. Stephen Hillenburg

Spokojne zazwyczaj podwodne miasteczko Bikini Dolne staje się miejscem zuchwałej kradzieży – ktoś zabrał koronę Neptuna. SpongeBob postanawia ją odzyskać.

SpongeBob Kanciastoporty wiedzie spokojne życie w położonym na dnie oceanu miasteczku Bikini Dolne. Pracuje jako szef kuchni w lokalu należącym do pana Krabsa. Pewnego dnia miasteczkiem wstrząsa szokująca wiadomość – ktoś ukradł koronę Neptuna, a głównym podejrzanym jest pan Krabs! SpongeBob nie wierzy w winę swojego szefa i postanawia mu pomóc. Czy uda mu się odnaleźć skradzioną koronę?

Pełnometrażowy film o przygodach znanej z popularnego serialu animowanego gąbki morskiej. Sympatyczny SpongeBob i jego przyjaciele muszą tym razem zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem. Opowieść o poszukiwaniach skradzionej korony urzeka wartką akcją i dobrym humorem. Spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pomysłodawcą serii, a także autorem scenariusza i reżyserem filmu pełnometrażowego jest wyróżniony ośmioma nominacjami do Emmy Stephen Hillenburg (serial Rocko i jego świat). Obraz otrzymał trzy nominacje do cieszących się prestiżem w branży animatorów nagród Annie, w tym dla najlepszego filmu i skomponowanej przez Gregora Narholza (Mroczny sekret Jodi Arias) muzyki.
O MAŁY GŁOS (LITTLE VOICE) dramat, Wielka Brytania 1998
emisja: 15.01.2016 godz. 20:15
powtórzenie: 16.01.2016 godz. 13:20
20.01.2016 godz. 18:20
21.01.2016 godz. 09:40

O MAŁY GŁOS (LITTLE VOICE) dramat, Wielka Brytania 1998, 93 min., (12), reż. Mark Herman, wyk. Brenda Blethyn, Jane Horrocks, Michael Caine, Ewan Mcgregor, Jim Broadbent

Pełna humoru, magii i muzyki opowieść o stłamszonej przez matkę dziewczynie, która obdarzona jest niezwykłym talentem wokalnym.

Chorobliwie nieśmiała Laura, którą wszyscy nazywają Małym Głosem (Jane Horrocks), mieszka z owdowiałą, wiecznie zrzędzącą matką (Brenda Blethyn). Dziewczyna spędza całe dni na słuchaniu starych płyt z kolekcji nieżyjącego ojca. Kiedy w nocy odwiedza ją jego duch, śpiewa mu przeboje Marylin Monroe i Judy Garland. Pewnego dnia słyszy ją przyjaciel matki – trzeciorzędny agent Ray Say (Michael Caine). Mężczyzna dostrzega u dziewczyny niezwykły talent i postanawia to wykorzystać, by podreperować swoje interesy.

Niezwykła opowieść o chorobliwie nieśmiałej dziewczynie, która obdarzona jest wielkim talentem wokalnym. Film, bardzo ciepło przyjęty przez europejską i amerykańską krytykę, to ekranizacja sztuki Jima Cartwrighta napisanej specjalnie dla brytyjskiej aktorki Jane Horrocks, znanej m.in. z filmu Życie jest słodkie i serialu Absolutnie fantastyczne. Słynąca z umiejętności naśladowania głosów sławnych piosenkarek artystka najpierw wcieliła się z sukcesem w Mały Głos w londyńskim teatrze, a potem na ekranie. Brawurowy występ w obrazie Marka Hermana (Orkiestra, Chłopiec w pasiastej piżamie) przyniósł jej prestiżowe nominacje do Złotego Globu i BAFTY. Oprócz Horrocks znakomite, charakterystyczne role stworzyli też uhonorowany za swoją kreację Złotym Globem Michael Caine (Mroczny Rycerz, Młodość) i nominowana do Oscara Brenda Blethyn (Sekrety i kłamstwa, Duma i uprzedzenie).

 

 

HEROINOWY SZLAK (LA VIA DELLA DROGA (AKA. THE HEROIN BUSTERS)) kryminalny, Włochy 1977
emisja: 15.01.2016 godz. 22:10
powtórzenie: 31.01.2016 godz. 23:30

HEROINOWY SZLAK (LA VIA DELLA DROGA (AKA. THE HEROIN BUSTERS)) kryminalny, Włochy 1977, 89 min., (18), reż. Enzo G. Castellari, wyk. Fabio Testi, David Hemmings, Sherry Buchanan, Wolfango Soldati, Massimo Vanni

Włoski policjant nawiązuje bliską współpracę z pracownikiem Interpolu. Ich celem jest udaremnienie przemytu heroiny.

Fabio (Fabio Testi) jest działającym pod przykrywką włoskim policjantem. Mężczyzna ma rozpracować międzynarodową grupę przestępczą, która zajmuje się przemytem narkotyków. Jego wspólnikiem i pomocnikiem staje się impulsywny agent Interpolu o nazwisku Hamilton (David Hemmings). Mimo przeciwności losu i różnicy charakterów mężczyźni z determinacją walczą o sprawiedliwość i praworządność.

Dynamiczne kino spod ręki Enza G. Castellariego (Keoma, Ucieczka z Bronksu), specjalisty od spaghetti westernów, filmów wojennych i sensacyjnych. Fanem reżysera jest m.in. Quentin Tarantino, który kilka lat temu nakręcił remake jego Bękartów wojny. Wyróżnikami stylu Castellariego są szybko prowadzona akcja, błyskotliwy montaż, znakomicie dobrana muzyka i efektowne, realizowane przy użyciu techniki slow motion, sceny pościgów i strzelanin. W główne role wcielają się Fabio Testi (Czterech jeźdźców Apokalipsy, Najważniejsze to kochać) i David Hemmings (Powiększenie, Gladiator). Rewelacyjna ścieżka dźwiękowa jest dziełem włoskiej grupy rockowej Goblin, znanej m.in. ze współpracy z reżyserem Dariem Argento. Zdjęcia do produkcji powstały w Rzymie, Nowym Jorku, Hongkongu, Amsterdamie i Cartagenie.
AMERYKAŃSKA LISTA PRZEBOJÓW (AMERICAN HOT WAX) dramat, USA 1978
emisja: 18.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 19.01.2016 godz. 12:40
30.01.2016 godz. 06:00
30.01.2016 godz. 17:15

AMERYKAŃSKA LISTA PRZEBOJÓW (AMERICAN HOT WAX) dramat, USA 1978, 88 min., (12), reż. Floyd Mutrux, wyk. Tim Mcintire, Fran Drescher, Jay Leno, Laraine Newman, Chuck Berry

Historia Alana Freeda, popularnego prezentera radiowego, który sprawił, że Ameryka pokochała rock’n’rolla.

Alan Freed (w tej roli Tim McIntire) kochał rock’n’rolla i postanowił poświęcić swoje życie popularyzacji tego gatunku. Nowojorski didżej jako pierwszy zaprezentował muzykę młodych całej Ameryce. Początki nie były łatwe – Alan Freed musiał poradzić sobie z krytyką ze strony konserwatywnych polityków i działaczy organizacji rasistowskich, a także – rodzicami uwielbiających rock’n’rolla nastolatków.

Porywająca opowieść o człowieku, który swoją muzyczną pasją zaraził całe pokolenie Amerykanów. Atutem obrazu jest obecność związanych z rock’n’rollem legendarnych wykonawców, między innymi Chucka Berry’ego oraz Jerry’ego Lee Lewisa. W filmie wystąpili też: Tim McIntire (Bezpłodna kukułka, Więzień Brubaker), nominowana do Złotego Globu Fran Drescher (serial Pomoc domowa, Piękna i Borys Bestia) czy popularny amerykański prezenter telewizyjny Jay Leno. Reżyserem tej pełnej świetnej muzyki opowieści jest Floyd Mutrux (Rycerze hollywoodzkich nocy, Ostatnie dni raju).

 

KTO SIEJE WIATR (INHERIT THE WIND (1960)) dramat, USA 1960
emisja: 22.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 23.01.2016 godz. 12:40

KTO SIEJE WIATR (INHERIT THE WIND (1960)) dramat, USA 1960, 123 min., (12), reż. Stanley Kramer, wyk. Spencer Tracy, Fredric March, Gene Kelly, Dick York, Donna Anderson

Nominowana do czterech Oscarów historia nauczyciela, który stanął przed sądem za nauczanie teorii Darwina. Ekranizacja opartej na faktach sztuki teatralnej pod tym samym tytułem.

Bertram Cates (Dick York) jest pełnym pasji nauczycielem z południa Stanów Zjednoczonych, który stara się inspirować swoich uczniów. Jednak w małym, konserwatywnym miasteczku zasady postępowania wciąż wyznacza Biblia. Pedagog zostaje postawiony przed sądem za nauczanie teorii ewolucji. Jego obrony podejmuje się znany prawnik Henry Drummond (Spencer Tracy), natomiast oskarżycielem zostaje zatwardziały fundamentalista – Matthew Harrison Brady (Fredric March). Niespodziewanie proces Catesa wywołuje ożywioną dyskusję w całym kraju.

Porywająca adaptacja sztuki teatralnej Jerome’a Lawrence’a i Roberta E. Lee, ukazującej kulisy głośnego „małpiego procesu”, którym w 1925 roku emocjonowała się cała Ameryka. Obraz Stanleya Kramera, wielokrotnie nominowanego do Nagrody Akademii reżysera słynnych i ważnych filmów, takich jak Ucieczka w kajdanach, Wyrok w Norymberdze czy Zgadnij, kto przyjdzie na obiad, to trzymający w napięciu, klasyczny dramat sądowy o zderzeniu przeciwstawnych postaw i racji. W główne role wcielili się: nominowany za stworzoną przez siebie kreację do Oscara, Złotego Globu i BAFTY Spencer Tracy (Czarny dzień w Black Rock, Stary człowiek i morze), nagrodzony za swój występ Srebrnym Niedźwiedziem Fredric March (Najlepsze lata naszego życia, Śmierć komiwojażera), Dick York (Moja siostra Eileen, serial Ożeniłem się z czarownicą) i Gene Kelly (Amerykanin w Paryżu, Deszczowa piosenka). Oprócz Spencera Tracy’ego nominacje do Oscara otrzymali również scenarzyści, autor zdjęć oraz montażysta.
MODLITWA NA TELEFON (DIAL A PRAYER) dramat, USA 2015
premiera: 24.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 25.01.2016 godz. 13:15

MODLITWA NA TELEFON (DIAL A PRAYER) dramat, USA 2015, 94 min., (12), reż. Maggie Kiley, wyk. Brittany Snow, William H. Macy, Tom Lipinski, Glenne Headly, Kate Flannery

Młoda kobieta rozpoczyna pracę w prowadzonym przez charyzmatycznego pastora telefonie zaufania. Okazuje się, że dziewczyna ma niezwykły dar.

Cora (Brittany Snow) nie potrafi sobie znaleźć miejsca na ziemi. Skłócona z najbliższymi młoda kobieta zostaje zmuszona do podjęcia pracy w prowadzonym przez charyzmatycznego pastora (William H. Macy) telefonie zaufania. Okazuje się, że rady, których udziela dzwoniącym do niej ludziom, przynoszą wiele dobrego, a ona sama zaczyna wierzyć, że może być dla kogoś ważna.

Szczera i inspirująca opowieść o zagubionej dziewczynie, która nagle odkrywa sens życia. Film bez nachalnego moralizowania mówi o potrzebie wiary, przebaczeniu i odpowiedzialności za swoje czyny. W roli zmagającej się z wieloma problemami Cory dobrze odnalazła się Brittany Snow, aktorka znana m.in. z filmów Lakier do włosów, 96 minut czy Pitch Perfect. Towarzyszą jej: nominowany do Oscara William H. Macy (Fargo, Shameless – Niepokorni), Tom Lipinski (Długi wrześniowy weekend, serial The Knick) oraz Glenne Headly (Dick Tracy, Don Jon). Reżyserką i autorką scenariusza jest próbująca swoich sił po drugiej stronie kamery aktorka Maggie Kiley.

 

 

JEJ WYSOKOŚĆ PANI BROWN (MRS. BROWN) dramat, Wielka Brytania 1997
emisja: 25.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 26.01.2016 godz. 12:20

JEJ WYSOKOŚĆ PANI BROWN (MRS. BROWN) dramat, Wielka Brytania 1997, 101 min., (b/o), reż. John Madden, wyk. Judi Dench, Billy Connolly, Geoffrey Palmer, Antony Sher, Gerard Butler

Rewelacyjna Judi Dench w roli królowej Wiktorii pogrążonej w żałobie po śmierci męża. Z letargu żałoby wybudza ją ekscentryczny służący ale kraj zaczyna huczeć od plotek.

Rok 1861. Królowa Wiktoria (Judi Dench) cierpi z powodu śmierci ukochanego męża. Kobietę przestają interesować sprawy państwa. Opuszcza Londyn i udaje się na wyspę Wright. Na miejscu ekscentryczny koniuszy – John Brown (Billy Connolly) – wybudza królową z letargu. Udaje mu się na nowo otworzyć jej oczy na piękno świata. Grubiański John staje się najbardziej zaufanym służącym królowej. Obsesyjnie dba o jej zdrowie i bezpieczeństwo. Niestety, kraj zaczyna huczeć od plotek o domniemanym romansie władczyni. Wiktoria staje przed trudnym wyborem.

Wspaniała Judi Dench (Zakochany Szekspir – Oscar, Notatki o skandalu) w pasjonującym dramacie o kontrowersyjnej przyjaźni między królową Wiktorią a jej szkockim służącym. Sprawa ich rzekomego romansu bulwersowała brytyjską opinię publiczną i do dziś pozostaje niewyjaśniona. Za rolę Wiktorii Judi Dench otrzymała nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Złoty Glob i statuetkę BAFTA. Jako John Brown wystąpił Billy Connolly (Ostatni samuraj, Kwartet), który był nominowany za tę kreację do BAFTY i Satelity. Obraz wyreżyserował twórca Zakochanego Szekspira John Madden. Udało mu się oddać zarówno klimat epoki, jak i skomplikowaną relację łączącą bohaterów. Oprócz nagród dla aktorów film otrzymał również inne prestiżowe wyróżnienia, m.in. nominację do Oscara za najlepszą charakteryzację i statuetkę BAFTA za najlepsze kostiumy.
PIERWSZA SPOKOJNA NOC (LA PRIMA NOTTE DI QUIETE) dramat, Włochy 1972
emisja: 29.01.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 30.01.2016 godz. 12:10

PIERWSZA SPOKOJNA NOC (LA PRIMA NOTTE DI QUIETE) dramat, Włochy 1972, 128 min., (12), reż. Valerio Zurlini, wyk. Alain Delon, Giancarlo Giannini, Sonia Petrovna, Renato Salvatori, Lea Massari

Rewelacyjny Alain Delon w roli zmęczonego życiem nauczyciela, który wplątuje się w fatalny w skutkach romans.

Koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Daniele Dominici (Alain Delon) jest przechodzącym kryzys nauczycielem literatury. Mężczyzna dostaje pracę na zastępstwo w szkole w nadmorskim włoskim kurorcie. Jego niekonwencjonalne metody nauczania i nonkonformizm budzą niepokój pozostałych pedagogów. Rozczarowany życiem mężczyzna nie stroni od alkoholu i hazardu. Z egzystencjalnego letargu wyrywa go piękna uczennica Vanina (Sonia Petrovna). Romans z nią okaże się jednak tragiczny w skutkach.

Hipnotyzujące kino z charyzmatycznym Alainem Delonem (Lampart, W kręgu zła) w roli nauczyciela, który wplątuje się w romans z piękną licealistką. Film Valeria Zurliniego (Dziewczyna z walizką), autora wybitnej Pustyni Tatarów, jest pełen emocji, ale i zmusza do refleksji. Zachwyca klimatem, nastrojowymi zdjęciami, umiejętnie budowaną dramaturgią i sugestywnie zarysowanymi postaciami. Delonowi, który stworzył jedną z najlepszych ról w swojej karierze, partneruje zjawiskowa Sonia Petrovna (Ludwig, D’Annunzio). Obok nich zobaczymy plejadę gwiazd włoskiego kina: Giancarla Gianniniego (Siedem piękności Pasqualino, Casino Royale), Renata Salvatoriego (Rocco i jego bracia, Stan oblężenia), Leę Massari (Przygoda, Szmery w sercu) czy Alidę Valli (Trzeci człowiek, Oczy bez twarzy).

 

SERIALE

LUCK,  serial obyczajowy, USA 2012
premiera: 02.01.2016, emisja w soboty godz. 22:00 (odc. 1-5/9)

LUCK (LUCK) serial obyczajowy, USA 2012, (12), wyk. Dustin Hoffman, Dennis Farina, John Ortiz, Nick Nolte, Kevin Dunn

Fascynująca opowieść o świecie wyścigów konnych i ludziach, którzy żyją z hazardu.

luckBohaterem serialu Luck jest Chester „Ace” Bernstein (Dustin Hoffman), który po odbyciu trzyletniego wyroku opracowuje misterny plan zemsty związany ze słynnym torem wyścigów konnych. „Ace” to mężczyzna o mrocznej przeszłości, który często zdaje się na swoją intuicję. Zajmował się hazardem, zakładami, praniem brudnych pieniędzy i prowadzeniem kasyna. Po wyjściu z więzienia prosi Gusa Economou (Dennis Farina), swojego wieloletniego szofera i ochroniarza o pomoc w realizacji planu. W przygotowaniu strategii pomaga im Turo Escalante (John Ortiz), znany trener o szemranej reputacji. W tym samym czasie jeden z dawnych trenerów Walter Smith (Nick Nolte) szkoli niedocenianego konia, który ma szanse zostać czempionem.

Pomysłodawcą serialu jest David Milch (Deadwood, Nowojorscy gliniarze). Producentami wykonawczymi są David Milch, Michael Mann (Wrogowie publiczni, Miami Vice) i Carolyn Strauss (Gra o tron, Treme). W roli głównej występuje Dustin Hoffman (zdobywca Oscarów za filmy Rain Man i Kramer kontra Kramer), który debiutuje w serialu telewizyjnym jako aktor i producent. W produkcji występują również Nick Nolte (Książę przypływów, Prywatne piekło), Dennis Farina, John Ortiz oraz polska aktorka Weronika Rosati (serial Pitbull). Odcinek pilotowy wyreżyserował Michael Mann.

 

PAN AVILA (SR. AVILA) serial kryminalny, Meksyk 2013, (18), wyk. Tony Dalton, Nailea Norvind, Carlos Aragón, Adrian Alonso, Jorge Caballero
PAN AVILA, (SR. AVILA) serial kryminalny, Meksyk 2013
emisja w środy  godz. 22:00 (odc. 8-11/13)

Avila wydaje się być typowym przedstawicielem klasy średniej. W rzeczywistości jednak prowadzi podwójne życia – w ciągu dnia jest agentem ubezpieczeniowym, a nocami – płatnym zabójcą.

pan avilaRoberto Avila (Tony Dalton) jest przykładnym mężem i ojcem, który wydaje się prowadzić nudne życie agenta ubezpieczeniowego. Nic podobnego – Avila ukrywa przed światem (w tym także przed najbliższą rodziną) swoje dodatkowe zajęcie: nocami jest płatnym zabójcą na usługach mafii. Sytuację komplikuje jego awans w mafijnej strukturze. Czy uda mu się nadal prowadzić podwójne życie i uchronić żonę i syna przed prawdą, której mogliby nie zrozumieć?

Meksykański serial kryminalny produkcji HBO to dzieło braci Marcelo i Waltera Slavichów (Epitafios). Brutalny, pełen prawdy o meksykańskim świecie przestępczym serial spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony widzów – po zakończeniu pierwszej serii podjęto decyzję o nakręceniu kolejnej. W rolę prowadzącego podwójne życie Roberta Ávili wcielił się Tony Dalton (Porywacze, zapaśnik i papuga). W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Nailea Norvind (serial Kapadocja), Carlos Aragón (Abel) oraz Adrian Alonso (Legenda Zorro).

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.