Cinemax w sierpniu 2015

kontra ostatnie uderzenieW sierpniu w Cinemax m.in dramat  „Numer”, dramat „Słowik”, komedia „Mosiężny imbryk”, komedia „Syndrom DDR”, brytyjski dramat „Turner” oraz finałowy 4 sezon serialu „Kontra: Ostatnie uderzenie”.

CINEMAX

 

 

 

SOBOTNIA PREMIERA

NUMER (A NUMBER) dramat, USA 2008
premiera: 01.08.2015 godz. 22:50
powtórzenie: 02.08.2015 godz. 11:45
04.08.2015 godz. 20:45
05.08.2015 godz. 13:25
23.08.2015 godz. 21:50
24.08.2015 godz. 09:50

NUMER (A NUMBER) dramat, USA 2008, 73 min., (12), reż. James Mcdonald, wyk. Tom Wilkinson, Rhys Ifans

Poruszający trudne problemy bioetyczne, kameralny dramat o ojcu i synu. W role głównych bohaterów wcielili się Tom Wilkinson oraz Rhys Ifans.

Bernard (Rhys Ifans) odkrywa, że… jest jednym z wielu. I to dosłownie – na świecie żyje więcej mężczyzn wyglądających zupełnie tak samo jak on. Ojciec Bernarda, Salter (Tom Wilkinson), przyznaje, że syn powstał w wyniku eksperymentu naukowego i jest klonem. Gdy zszokowany Bernard domaga się wyjaśnień, ojciec wyjawia mu tajemnicę jego narodzin.

Numer to wyprodukowany przez HBO i BBC poruszający obraz, który opowiada o konfrontacji między ojcem a synem. Nie jest to jednak typowa rodzinna historia, lecz dramatyczna opowieść ukazująca etyczne problemy związane z klonowaniem. Siłą tego zmuszającego do myślenia filmu jest zarówno intrygujący scenariusz autorstwa Caryl Churchill (oparty na jej głośnej sztuce teatralnej z 2002 roku), jak i wyśmienita gra aktorska. W roli ojca wystąpił nominowany za swoją kreację do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych Tom Wilkinson (zdobywca nominacji do Oscara za role w obrazach Za drzwiami sypialni i Michael Clayton), w jego syna wcielił się pochodzący z Walii Rhys Ifans, który znany jest między innymi z takich filmów, jak Notting Hill, Niesamowity Spider-Man czy Anonimus. Numer jest debiutem reżyserskim Jamesa MacDonalda.

 

SŁOWIK (NIGHTINGALE) dramat, USA 2014
premiera: 08.08.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 08.08.2015 godz. 04:15
11.08.2015 godz. 20:30

SŁOWIK (NIGHTINGALE) dramat, USA 2014, 79 min., (12), reż. Elliott Lester, wyk. David Oyelowo

Prowokacyjny monodram w wykonaniu charyzmatycznego Davida Oyleowo, który gra pogrążającego się w szaleństwie weterana.

Peter Snowden (David Oyelowo) jest weteranem. Wojna, w której uczestniczył, nieodwracalnie spustoszyła jego umysł. Samotny, walczący z powracającymi demonami Peter coraz mniej przypomina człowieka, którym kiedyś był. Zbliżająca się wizyta przyjaciela jest dla mężczyzny okazją, by zajrzeć w głąb siebie. Odnajduje tam udręczoną duszę człowieka, który widział rzeczy niegodne ludzi.

Fascynujący obraz wewnętrznych zmagań człowieka, który przeżył wojnę i nie umie już odnaleźć się w normalnej rzeczywistości. Siłą filmu jest wykonawca głównej roli – David Oyelowo (Kamerdyner, Selma – nominacja do Złotego Globu), który znakomicie wywiązał się ze swojego bardzo trudnego zadania i przez 80 minut hipnotyzuje widzów. Jego aktorski kunszt został doceniony przez środowisko krytyków, które uhonorowało artystę nagrodą Critics’ Choice Television. Prowokująca i niecodzienna forma filmu – monodram – również spotkała się z uznaniem i otrzymała nominację do tej nagrody. Za kamerą stanął Elliott Lester (Love is the Drug, Blitz), a autorem scenariusza jest debiutant Frederick Mensch.

 

MOSIĘŻNY IMBRYK (THE BRASS TEAPOT) komedia, USA 2012
premiera: 15.08.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 18.08.2015 godz. 20:15

MOSIĘŻNY IMBRYK (THE BRASS TEAPOT) komedia, USA 2012, 98 min., (12), reż. Ramaa Mosley, wyk. Juno Temple, Michael Angarano, Alexis Bledel, Billy Magnussen, Alia Shawkat

Zmagająca się z problemami finansowymi młoda para odkrywa magiczne właściwości starego mosiężnego imbryka.

John (Michael Angarano) i Alice (Juno Temple) są młodym, kochającym się małżeństwem. Niestety, para boryka się z finansowymi problemami. Nieoczekiwanie ich kłopoty zostają rozwiązane w magiczny sposób. Alice kradnie ze sklepu z antykami stary mosiężny czajnik, który… ma czarodziejskie właściwości. Jeżeli tylko któreś z małżonków się skaleczy, z imbryka sypią się pieniądze. Im poważniejsza rana, tym jest ich więcej. Wydawać by się mogło, że przed Johnem i Alice świetlana przyszłość. Ale czy na pewno?

Czarna komedia w reżyserii Ramaa’y Mosley (filmy krótkometrażowe Grace, In Dreams I Run Wild) to pełna humoru i magii przypowieść o ludzkiej chciwości i tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Obraz, pełnometrażowy debiut fabularny Mosley, jest rozwinięciem doskonale przyjętej, opartej na serii komiksów noweli filmowej, stworzonej pięć lat wcześniej przez tę samą reżyserkę. W role zagubionych małżonków przekonująco wcielili się: wyróżniona nagrodą BAFTA brytyjska aktorka Juno Temple (Pęknięcia, Czarownica) oraz Michael Angarano (Sztuka dorastania, serial The Knick). Film był pokazywany na MFF w Toronto, gdzie otrzymał nominację do Discovery Award i przyznawanej przez międzynarodowych krytyków nagrody FIPRESCI.

 

SYNDROM DDR (A.C.O.D.) komedia, USA 2013
premiera: 22.08.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 23.08.2015 godz. 12:55
25.08.2015 godz. 20:30
26.08.2015 godz. 11:45

SYNDROM DDR (A.C.O.D.) komedia, USA 2013, 85 min., (12), reż. Stuart Zicherman, wyk. Adam Scott, Richard Jenkins, Catherine O’Hara, Amy Poehler, Mary Elizabeth Winstead

Słodko-gorzka komedia o młodym mężczyźnie, który od lat próbuje zachować zdrowe relacja z obojgiem z rozwiedzionych rodziców.

Carter (Adam Scott) jest odnoszącym sukcesy młodym restauratorem. Wiedzie ustabilizowane życie, ma piękną i wspierającą go dziewczynę (Mary Elizabeth Winstead). Mężczyzna od dawna stara się wyprzeć z pamięci burzliwy rozwód rodziców (Richard Jenkins oraz Catherine O’Hara), który pozostawił w nim ogromną traumę. Kiedy jego młodszy brat (Clark Duke) zaręcza się ze swoją ukochaną, Carter po raz kolejny próbuje pogodzić pałających do siebie nienawiścią matkę i ojca. Przy okazji wracają bolesne wspomnienia, z którymi chłopak nie może sobie poradzić. Pomocy szuka u terapeutki (Jane Lynch).

Gorzka komedia o współczesnych rozwodach i tym, jak rozstanie rodziców odbija się na życiu ich dorosłych dzieci. Ważny społecznie temat został przedstawiony przez twórców w lekki, a zarazem skłaniający do refleksji sposób. Debiutujący reżyser Stuart Zicherman zadbał też o doborową obsadę. W głównych rolach brawurowo odnajdują się: znany z serialu Parks and Recreation Adam Scott (także: Bracia przyrodni, Sekretne życie Waltera Mitty), wyróżniony nominacją do Oscara Richard Jenkins (Spotkanie, Pozwól mi wejść), zdobywczyni statuetki Emmy Catherine O’Hara (Kevin sam w domu, film TV Temple Grandin) oraz laureatka Złotego Globu Jane Lynch (40-letni prawiczek, serial Glee).

 

TURNER (MR. TURNER) dramat, Wielka Brytania 2014
premiera: 29.08.2015 godz. 19:30
powtórzenie: 30.08.2015 godz. 12:15

TURNER (MR. TURNER) dramat, Wielka Brytania 2014, 144 min., (12), reż. Mike Leigh, wyk. Timothy Spall, Dorothy Atkinson, Marion Bailey, Paul Jesson, Karl Johnson

Nominowana do czterech Oscarów opowieść o schyłku życia wielkiego brytyjskiego malarza, Williama Turnera. Uczta dla oka i aktorski popis Timothy’ego Spalla.

Przełom XVIII i XIX wieku. William Turner (Timothy Spall) jest uznanym brytyjskim malarzem. Uwielbiają go zwykli obywatele, a także rodzina królewska. Mężczyzna uchodzi w towarzystwie za ekscentryka. Znany jest z miłości do podróży i kobiet, które stanowią dla niego ogromną inspirację. Jego temperament bywa nieposkromiony. Turner sypia ze swoją gospodynią (Dorothy Atkinson), odwiedza domy rozpusty i wdaje się w liczne romanse. Artysta eksperymentuje również ze swoją twórczością. Próbuje uchwycić ducha współczesności i zgłębić naturę światła.

Przepiękny, urzekający wysmakowaną stroną wizualną film biograficzny o genialnym brytyjskim artyście, Williamie Turnerze. Za reżyserię tego wspaniałego obrazu odpowiedzialny jest jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego kina, zdobywca siedmiu nominacji do Oscara Mike Leigh (Sekrety i kłamstwa, Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia). Rewelacyjną, pełną niuansów kreację stworzył ulubiony aktor reżysera Timothy Spall (Topsy-Turvy, Jak zostać królem), który otrzymał za swój występ Złotą Palmę w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową. Produkcja zdobyła cztery nominacje do Oscara, w tym za stylizowane na obrazy Turnera, mistrzowskie zdjęcia Dicka Pope’a (Vera Drake, Iluzjonista). Operator, znany z długoletniej współpracy z Mikiem Leigh, został wyróżniony ponadto Złotą Palmą i nominacją do przyznawanej na festiwalu Camerimage, prestiżowej Złotej Żaby.

 

OSTRY PIĄTEK

ZOMBIE SS: KRWAWY ŚNIEG (DEAD SNOW 2: RED VS. DEAD) horror, Norwegia 2014
premiera: 07.08.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 26.08.2015 godz. 00:40

ZOMBIE SS: KRWAWY ŚNIEG (DEAD SNOW 2: RED VS. DEAD) horror, Norwegia 2014, 97 min., (18), reż. Tommy Wirkola, wyk. Vegar Hoel, Ørjan Gamst, Martin Starr, Jocelyn Deboer, Ingrid Haas

Pełna efektów specjalnych kolejna cześć zwariowanej opowieści o świecie opanowanym przez nazistowskie zombie.

Martin (Vegar Hoel) jako jedyny przeżył atak nazistowskich zombie, stracił jednak prawe ramię. Teraz budzi się w szpitalu po przeszczepie kończyny. Niespodziewanie okazuje się, że przyszyto mu rękę zmutowanego umarlaka, pułkownika Herzoga (Ørjan Gamst). Zbuntowana część ciała jest żądna krwi. Pragnie go zabić. Sieje też postrach wśród innych ludzi. W walce z kolejną inwazją nazistowskich żywych trupów wspomaga Martina trójka Amerykanów tworzących Zombie Squad (Martin Starr, Ingrid Haas i Jocelyn DeBoer).

Kontynuacja niskobudżetowego przeboju z 2009 roku. Prawdziwa jazda bez trzymanki dla miłośników zwariowanego czarnego humoru i kina grozy. Twórcom udaje się sprawnie manewrować pomiędzy różnymi gatunkami filmowymi. Nie stronią też od absurdu czy dowcipnych odniesień do świata popkultury. Widzowie spragnieni mocniejszych wrażeń znajdą natomiast liczne i bardzo efektowne sceny gore. Za reżyserię obrazu ponownie odpowiadał utalentowany Norweg Tommy Wirkola (Hansel i Gretel: Łowcy czarownic). Obok znanych z części pierwszej Vegara Hoela i Ørjana Gamsta w filmie zobaczymy m.in. Martina Starra (To już jest koniec, serial Dolina Krzemowa), Jocelyn DeBoer (Stuck Like Chuck, 5 to 7) oraz Ingrid Haas (Scott Pilgrim kontra świat, That Burning Feeling). Co ważne, produkcja wyróżnia się znakomitymi efektami specjalnymi (nominacja do nagrody Amanda). Film spotkał się z dobrym przyjęciem wśród krytyków i otrzymał szereg wyróżnień na festiwalach kina fantastycznego.

 

 

CZARNY WĘGIEL, KRUCHY LÓD (BLACK COAL, THIN ICE) kryminalny, Chiny 2014
premiera: 14.08.2015 godz. 00:05

CZARNY WĘGIEL, KRUCHY LÓD (BLACK COAL, THIN ICE) kryminalny, Chiny 2014, 105 min., (15), reż. Yi’Nan Diao, wyk. Fan Liao, Lun Mei Gwei, Xuebing Wang, Jingchun Wang, Ailei Yu

Były policjant zakochuje się w pewnej tajemniczej kobiecie, która może mieć związek z serią brutalnych morderstw. Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie.

Północne Chiny, rok 1999. W niewielkim przemysłowym mieście policja znajduje fragmenty ludzkich ciał. W czasie obławy, w której ginie dwóch policjantów, trzeci – Zhang (Fan Liao) – zostaje ranny i odchodzi ze służby. Znajduje pracę w fabryce. Pomimo upływu lat wciąż próbuje wyjaśnić sprawę tajemniczych morderstw. Odkrywa, że wszystkie ofiary łączy osoba pracownicy pralni Wu Zhizhen (Lun Mei Gwei). Chcąc poznać prawdę, zbliża się do kobiety i nieoczekiwanie dla siebie – zakochuje się w niej.

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie, gdzie wzbudził sensację, intrygujący dramat kryminalny osadzony w przemysłowej części współczesnych Chin. Charakteryzujący się wysublimowaną formą (duża w tym zasługa autora zdjęć Jingsonga Donga) i trzymającą w napięciu akcją film to dzieło Yi’nana Diao, reżysera i scenarzysty, znanego z obrazów Zhifu i Nocny pociąg. Twórca z wielkim wyczuciem porusza się w obrębie zachodniego kina gatunkowego, ale jednocześnie odświeża konwencję, wzbogacając ją o chińskie realia i przynależne do tamtej kultury symbole. Sugestywne kreacje aktorskie stworzyli wykonawcy głównych ról: nagrodzony za swój występ Srebrnym Niedźwiedziem Fan Liao (Ostatnia bitwa, Chiński zodiak), Lun Mei Gwei (Latające miecze ze Smoczej Bramy, Girlfriend Boyfriend) oraz Xuebing Wang (Kung Fu Master, Zaginiony wojownik).

 

PUSTYNIA (THE DESERT (AKA. EL DESIERTO)) dramat, Argentyna 2013
premiera: 21.08.2015 godz. 23:50

PUSTYNIA (THE DESERT (AKA. EL DESIERTO)) dramat, Argentyna 2013, 96 min., (15), reż. Christoph Behl, wyk. Victoria Almeida, William Prociuk, Lautaro Delgado, Lucas Lagré

Ciekawa propozycja dla miłośników ambitnego kina. Rozgrywająca się w postapokaliptycznym świecie, oryginalnie opowiedziana historia rozpadu miłosnego trójkąta.

Axel (Lautaro Delgado), Jonathan (William Prociuk) oraz Ana (Victoria Almeida) żyją razem w domu, który przypomina bunkier. Kiedyś byli doskonałym i znakomicie się uzupełniającym trójkątem miłosnym. Dziś jednak niewiele po tym zostało. Ana jest teraz z Jonathanem, a w Axelu narasta frustracja. Otaczający ich świat zdaje się być w rozsypce po jakiejś ogromnej katastrofie. Pewnego dnia mężczyźni wychodzą na zewnątrz w poszukiwaniu prowiantu. Wracają do domu z zombie, którego nazywają Pythagoras (Lucas Lagré).

Mocne, wyraziste, chwilami mroczne kino w reżyserii obdarzonego oryginalną wyobraźnią debiutanta Christopha Behla, autora nagrodzonego berlińskim Srebrnym Niedźwiedziem krótkometrażowego filmu Público/Privado, a także scenarzysty komediodramatu El Camino del vino. Osadzony w postapokaliptycznej rzeczywistości obraz mówi w niesztampowy sposób o powolnym i bolesnym rozpadzie związku. Twórcom udaje się umiejętnie budować napięcie. Atmosfera robi się z każdą minutą coraz bardziej duszna i obezwładniająca. W główne role wcielają się Lautaro Delgado (Diabelski przylądek, Historia pewnej ucieczki), William Prociuk (Barroco, El manto del hiel) oraz Victoria Almeida (La última mirada, Días de pesca).

 

 

COP LAND (COP LAND) dramat, 1997
premiera: 28.08.2015 godz. 21:25

COP LAND (COP LAND) dramat, 1997, 101 min., (12), reż. James Mangold, wyk. Sylvester Stallone, Harvey Keitel, Ray Liotta, Robert De Niro, Peter Berg

Gdy mieszkający pod Nowym Jorkiem policjant prowokuje tragiczny w skutkach wypadek, jego koledzy rozpoczynają śledztwo, które ujawnia niepokojące fakty.

Freddy Heflin (świetny Sylvester Stallone) jest szeryfem w położonym niedaleko Nowego Jorku miasteczku Garrison. O miejscowości mówi się Cop Land. Zamieszkałe głównie przez policjantów miejsce wydaje się oazą spokoju i praworządności. Wszystko się zmienia, gdy jeden z funkcjonariuszy – młody Murray Babitch (Michael Rapaport) – wplątuje się w brutalną strzelaninę. Podczas zajścia ginie dwóch czarnoskórych mężczyzn. Wypadek próbuje zatuszować wujek Babitcha, wpływowy policjant Ray Donlan (Harvey Keitel). Do Garrison przybywa detektyw Moe Tilden (Robert De Niro) z wydziału spraw wewnętrznych. Prowadzone przez niego śledztwo ujawnia od lat skrywane tajemnice, a Garrison okazuje się siedliskiem korupcji i ciemnych interesów.

Trzymający w napięciu, wielowątkowy dramat kryminalny w doborowej obsadzie. Film opowiada o mrocznych tajemnicach drzemiących pod powierzchnią zamieszkałego przez policjantów, praworządnego z pozoru miasteczka. Oparta na solidnie zbudowanym scenariuszu fabuła sprawdza się zarówno jako realistyczny portret środowiska, jak i wiarygodne studium postaci. W Cop Landzie wystąpiła plejada hollywoodzkich gwiazd, wśród nich m.in.: nominowani do Oscara Sylvester Stallone (Rocky, Rambo) i Harvey Keitel (Bugsy, Fortepian), dwukrotnie wyróżniony tą nagrodą Robert De Niro (Taksówkarz, Wściekły byk), a także Ray Liotta (Chłopcy z ferajny, Tożsamość) i Peter Berg (serial Szpital Dobrej Nadziei, Zakładnik). Krytyków zachwyciła zwłaszcza złożona kreacja Sylvestra Stallonego, który zagrał wycofanego szeryfa Heflina. Otrzymał za tę rolę nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Sztokholmie. Twórcą pokazującego ciemną stronę amerykańskiej policji obrazu jest ceniony reżyser James Mangold (Przerwana lekcja muzyki, Spacer po linie).

 

EKRANY ŚWIATA

 

PIRACKA TELEWIZJA (PIRATE TV (AKA. TELE GAUCHO)) komedia, Francja 2012
premiera: 02.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 03.08.2015 godz. 12:00
29.08.2015 godz. 07:30
29.08.2015 godz. 17:35

PIRACKA TELEWIZJA (PIRATE TV (AKA. TELE GAUCHO)) komedia, Francja 2012, 109 min., (12), reż. Michel Leclerc, wyk. Félix Moati, Eric Elmosnino, Sara Forestier, Maïwenn, Emmanuelle Béart

Grupa młodych ludzi postanawia założyć własną telewizję. W rzeczywistości marzą o tym, by przeprowadzić rewolucję.

Dwudziestoparolatek Victor (Félix Moati) mieszka na prowincji i marzy o wielkiej karierze. Nie znalazłszy zrozumienia u najbliższych, wyjeżdża do Paryża i rozpoczyna pracę w komercyjnych mediach. Szybko zaprzyjaźnia się z Jeanem-Lou (Eric Elmosnino), który prowadzi anarchistyczną, piracką stację telewizyjną. Zafascynowany mężczyzną i jego pełnymi ideałów znajomymi, postanawia zmienić swoje życie. Grupa prowadzących stację przyjaciół przeżywa kolejne wzloty i upadki.

Fascynująca podróż do szalonych lat dziewięćdziesiątych, kiedy to dzięki szybkiemu rozwojowi technologii media stały się bardziej demokratyczne. Pojawienie się amatorskich stacji telewizyjnych pozwoliło poznać głos radykałów, do tej pory nieobecny w publicznych dyskusjach. Błyskotliwa komedia Michela Leclerca (Nic wielkiego, Le nom des gens), oparta na osobistych doświadczeniach reżysera, jest żartobliwym spojrzeniem na ich plany i marzenia. W role zaangażowanych w tworzenie pirackiej stacji młodych zapaleńców wcieliły się gwiazdy francuskiego kina: nominowany za swoją kreację do Cezara Félix Moati (LOL, Livide), zdobywca tej nagrody Eric Elmosnino (Gainsbourg, Rozumiemy się bez słów), dwukrotnie uhonorowana przez Francuską Akademię Sara Forestier (Unik, Les nom des gens), nominowana do Złotej Palmy Maïwenn (Piąty element, Poliss) oraz nagrodzona na MFF w Berlinie i Wenecji Emmanuelle Béart (Serce jak lód, 8 kobiet).

 

 

ZAMIAR EWENTUALNY (LOITERING WITH INTENT) dramat, USA 2014
premiera: 09.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 10.08.2015 godz. 12:45
28.08.2015 godz. 18:40
29.08.2015 godz. 09:25

ZAMIAR EWENTUALNY (LOITERING WITH INTENT) dramat, USA 2014, 73 min., (12), reż. Adam Rapp, wyk. Ivan Martin, Michael Godere, Marisa Tomei, Sam Rockwell, Brian Geraghty

Szalona opowieść o dwóch bezrobotnych aktorach, którzy postanawiają przekonać prominentnego producenta filmowego do swojego nieukończonego scenariusza.

Nowy Jork. Raphael (Ivan Martin) i Dominic (Michael Godere) są aktorami, którzy od dawna w niczym nie zagrali. Zdesperowani, postanawiają przekonać wpływowego producenta, żeby przeczytał ich scenariusz. Mają 10 dni na dostarczenie gotowego tekstu. W poszukiwaniu inspiracji decydują się wyjechać za miasto. Niespodziewanie jednak okazuje się, że ciężko będzie im tam odnaleźć upragniony spokój. Czy ich przyjaźń przetrzyma tę próbę?

Lekko podana historia o dwóch niespełnionych aktorach, którzy nie przestają marzyć o lepszym jutrze. Obraz w reżyserii Adama Rappa (Oby do wiosny, Blackbird) bawi i wciąga bez reszty. Jego atutami są bezpretensjonalna fabuła i sympatyczni bohaterowie. W ich role wcielają się Ivan Martin (Koniec z Hollywood, Przegrane życie) oraz Michael Godere (Zadbaj o siebie, serial The Affair), którzy napisali również scenariusz filmu. Obok nich występują laureatka Oscara Marisa Tomei (Mój kuzyn Vinny, Zapaśnik) oraz zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Sam Rockwell (Niebezpieczny umysł, Moon).

 

SZYBKIM KROKIEM (SPEEDWALKING (AKA. KAPGANG)) dramat, Dania 2014
premiera: 16.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 17.08.2015 godz. 13:05

SZYBKIM KROKIEM (SPEEDWALKING (AKA. KAPGANG)) dramat, Dania 2014, 104 min., (12), reż. Niels Arden Oplev, wyk. Villads Bøye, Anders W. Berthelsen, Sidse Babett Knudsen, Frederik Winther Rasmussen, Kraka Donslund Nielsen

Proces dorastania duńskiego czternastolatka zostaje brutalnie przyspieszony, gdy niespodziewanie umiera jego matka.

Lata siedemdziesiąte, spokojne duńskie miasteczko. Czternastoletni Martin (Villads Bøye) przygotowuje się do konfirmacji, po której przestanie być chłopcem. Niespodziewanie umiera jego matka, co staje się początkiem wydarzeń, które nie tylko zmienią życie Martina, ale też wpłyną na pozostałych członków lokalnej społeczności.

Pełna nostalgii, słodko-gorzka opowieść o dorastaniu, młodzieńczych uczuciach i budzącej się seksualności. Film, chociaż osadzony na duńskiej prowincji połowy lat siedemdziesiątych, ma charakter uniwersalny i wzbudza emocje na całym świecie. Obraz wyreżyserowany przez Nielsa Ardena Opleva (Zwyciężymy, Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet) był pokazywany między innymi na festiwalach filmowych w Chicago (gdzie otrzymał nagrodę za najlepsze kostiumy) i w Rotterdamie. W nominowanym do najważniejszych duńskich nagród filmowych dramacie wystąpili między innymi: debiutujący w roli Martina Villads Bøye, Anders W. Berthelsen (Włoski dla początkujących, Zupełnie inne love story) oraz gwiazda serialu Rząd Sidse Babett Knudsen (także: Tuż po weselu).

 

OCENA Z ZACHOWANIA (BEHAVIOR (AKA. CONDUCTA)) dramat, Kuba 2014
premiera: 23.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 24.08.2015 godz. 13:00

OCENA Z ZACHOWANIA (BEHAVIOR (AKA. CONDUCTA)) dramat, Kuba 2014, 104 min., (12), reż. Ernesto Daranas, wyk. Alina Rodríguez, Armando Valdes Freire, Sílvia Águila, Yuliet Cruz, Amaly Junco

Wzruszająca historia jedenastoletniego chłopaka z nizin społecznych, który nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami.

Chala (Armando Valdes Freire) jest jedenastolatkiem, który wychowuje się w patologicznym środowisku. Jego matka (Yuliet Cruz) bierze narkotyki, a on sam musi zarabiać na życie trenując psy. Chłopak nie radzi sobie z emocjami, bywa agresywny. Jedyną osobą, która wie, jak go poskromić, jest Carmela (Alina Rodríguez), nauczycielka z wieloletnim stażem. Niestety, pewnego dnia kobieta zaczyna chorować i musi iść na zwolnienie. Osoba, która pojawia się w szkole na zastępstwo, nie jest w stanie zrozumieć zachowania chłopca. Dzieciak szybko trafia do szkoły specjalnej. Kiedy Carmela wraca do pracy, postanawia walczyć o swojego wychowanka.

Poruszający dramat o niezwykłej przyjaźni, która rodzi się pomiędzy chłopakiem z problemami a jego nauczycielką. W filmie nie brakuje szczerych i intensywnych emocji, ale też krytycznego spojrzenia na współczesną kubańską rzeczywistość. Twórcy śmiało pokazują ubóstwo, społeczne patologie, trudny los dzieci w tym kraju. Obraz w reżyserii Ernesta Daranasa (Los dioses rotos, ¿La vida en rosa?) bezapelacyjnie chwyta za serce. Pełne prawdy kreacje aktorskie stworzyli w nim debiutant Armando Valdes Freire oraz doświadczona Alina Rodríguez (Lista kolejkowa, Fabula). Produkcja została doceniona na licznych festiwalach filmowych, m.in. w Hawanie, Maladze i Portland, otrzymała ponadto nominację do prestiżowej nagrody Goya w kategorii „najlepszy film iberoamerykański”.

 

SPOKÓJ W SERCU (SILENT HEART (AKA. STILLE HJERTE)) dramat, Dania 2014
premiera: 30.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 30.08.2015 godz. 04:20

SPOKÓJ W SERCU (SILENT HEART (AKA. STILLE HJERTE)) dramat, Dania 2014, 95 min., (12), reż. Bille August, wyk. Ghita Nørby, Morten Grunwald, Paprika Steen, Danica Curcic, Jens Albinus

Trzy pokolenia spotykają się, by pożegnać nestorkę rodu. Śmiertelnie chora kobieta planuje eutanazję. W trudnych chwilach ożywają dawne konflikty.

Siostry Sanne (Danica Curcic) i Heidi (Paprika Steen) wydają się pogodzone ze śmiertelną chorobą matki (Ghita Nørby) i jej wolą, by pożegnać się z najbliższymi i odejść z tego świata, zanim choroba odbierze jej resztki godności. W gronie najbliższej rodziny i przyjaciół spędzają ostatni wspólny weekend. Jednak z biegiem czasu emocje stają się coraz silniejsze, a na powierzchnię wychodzą od dawna skrywane konflikty.

Nominowany do Złotej Muszli, kameralny dramat o rodzinie, która stoi w obliczu jednego z najtrudniejszych momentów w życiu. Podejmujący temat eutanazji obraz jest dziełem uznanego duńskiego reżysera Billego Augusta, twórcy między innymi oscarowego filmu Pelle zwycięzca, opartych na scenariuszu Ingmara Bergmana Dobrych chęci czy pełnej magii ekranizacji powieści Isabel Allende Dom dusz. Film wyróżnia się umiejętnie budowaną dramaturgią i solidnym aktorstwem. W rolach głównych wystąpili: Ghita Nørby (serial Królestwo, Spadek), Morten Grunwald (cykl Gang Olsena, Biała noc), nagrodzona za swoją kreację na MFF w Locarno Paprika Steen (Poklask, Wesele w Sorrento), wyróżniona za rolę Sanne statuetką Roberta Danica Curcic (Balansując nad przepaścią, Zabójcy bażantów) oraz Jens Albinus (Idioci, Szef wszystkich szefów).

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

MOMENT PRAWDY (IL MOMENTO DELLA VERITA (AKA. THE MOMENT OF TRUTH)) dramat, Włochy 1965
premiera: 03.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 31.08.2015 godz. 01:25

MOMENT PRAWDY (IL MOMENTO DELLA VERITA (AKA. THE MOMENT OF TRUTH)) dramat, Włochy 1965, 103 min., (12), reż. Francesco Rosi, wyk. Miguel Mateo 'Miguelín’, José Gómez Sevillano, Curro Carmona, Pedro Basauri 'Pedrucho’, Linda Christian

Słynny hiszpański torreador we wzruszającej opowieści o młodym chłopaku, dla którego walka z bykami jest szansą na lepsze życie.

Młody Miguelín (w tej roli wybitny hiszpański torreador Miguel Mateo, zwany Miguelínem) pochodzi z ubogiej andaluzyjskiej rodziny. Chłopak marzy o tym, by wyrwać się z biedy. Postanawia opuścić rodzinną wioskę i wyruszyć do Barcelony. Okazuje się, że jest utalentowanym torreadorem, a występy na arenie są jego przepustką do lepszego świata. Nieoczekiwanie jednak jego kariera kończy się równie szybko, jak się zaczęła.

Atutem tego poruszającego dramatu jest wierne oddanie realiów życia hiszpańskich torreadorów, którzy niemal każdego dnia balansują na granicy życia i śmierci. W rolę głównego bohatera wcielił się jeden z najsłynniejszych matadorów lat sześćdziesiątych – uwielbiany w całej Hiszpanii Miguel Mateo, zwany Miguelínem. Obraz był prezentowany na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie ubiegał się o Złotą Palmę. Jego twórcą jest ceniony włoski reżyser Francesco Rossi, znany z takich tytułów jak m.in. Ręce nad miastem, Sprawa Mattei, Chrystus zatrzymał się w Eboli czy Kronika zapowiedzianej śmierci. Za Moment prawdy artysta odebrał prestiżową nagrodę Davida Di Donatello.

 

 

NA NIBY (EVENTYRLAND (AKA. IT’S ONLY MAKE BELIEVE)) dramat, Norwegia 2013
premiera: 05.08.2015 godz. 20:30

NA NIBY (EVENTYRLAND (AKA. IT’S ONLY MAKE BELIEVE)) dramat, Norwegia 2013, 89 min., (12), reż. Arild Østin Ommundsen, wyk. Silje Salomonsen, Tomas Alf Larsen, Egil Birkeland, Vegar Hoel, Fredrik Hana

Po wyjściu z więzienia Jenny próbuje zacząć wszystko od nowa. Niestety, przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.

Jenny (Silje Salomonsen) kocha Franka (Fredrik Hana) ponad wszystko. Para zajmuje się drobnymi kradzieżami. Podczas jednej z nich kobieta wyznaje ukochanemu, że jest w ciąży. Wzruszony mężczyzna z miejsca się jej oświadcza. Niestety, próba kradzieży nie idzie po ich myśli. Para wplątuje się w chaotyczną strzelaninę. Jenny zabija w niej dwie osoby. Jedną z nich jest Frank. Zrozpaczona trafia do więzienia, z którego wychodzi odmieniona po 10 latach. Kobieta próbuje nawiązać kontakt z córką i na nowo ułożyć sobie życie.

Świetnie zrealizowany dramat o doświadczonej przez los kobiecie, która po wyjściu z więzienia musi nie tylko na nowo ułożyć sobie życie, ale i stawić czoła upiorom przeszłości. Autorski obraz Arilda Østina Ommundsena (Przełomowy czwartek, Twigson w opałach) opowiada o miłości, stracie, poczuciu winy, tęsknocie oraz potrzebie zmiany. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się Silje Salomonsen (Mongoland, Rottenetter), prywatnie żona reżysera, Tomas Alf Larsen (Hotel zła, Łowca trolli), Egil Birkeland (Mężczyzna prawie idealny) i Vegar Hoel (Hansel i Gretel: Łowcy czarownic). Produkcja zdobyła statuetkę Amandy za najlepsze zdjęcia (Arild Østin Ommundsen) i cztery inne nominacje do tej prestiżowej nagrody, w tym w najważniejszej kategorii „najlepszy film”.

 

BEZ ZŁYCH INTENCJI (ABSENCE OF MALICE) dramat, USA 1981
premiera: 07.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 08.08.2015 godz. 12:15
18.08.2015 godz. 07:35
18.08.2015 godz. 16:55

BEZ ZŁYCH INTENCJI (ABSENCE OF MALICE) dramat, USA 1981, 112 min., (12), reż. Sydney Pollack, wyk. Paul Newman, Sally Field, Bob Balaban, Melinda Dillon, Luther Adler

Dziennikarka poczytnego pisma rujnuje życie niewinnego człowieka, oskarżając go o udział w przestępstwie. Trzy nominacje do Oscara, w tym za najlepszy scenariusz.

Megan Carter (Sally Field), reporterka popularnej gazety, pisze artykuł na temat tajemniczego zaginięcia przywódcy związku zawodowego robotników portowych. Powołując się na wiarygodne źródło, oskarża Michaela Gallaghera (Paul Newman), syna nieżyjącego już mafijnego bossa, o to, że jest zamieszany w sprawę. Michael nie może uwierzyć w prasowe doniesienia, ze zwykłego właściciela sklepu monopolowego nagle stał się głównym podejrzanym. Medialny szum nie służy ani jego interesom, ani życiu osobistemu. Mężczyzna próbuje się bronić, ale z marnym skutkiem. Wkrótce okazuje się, że Megan padła ofiarą prowokacji ze strony bliskiego jej agenta FBI, Elliotta Rosena (Bob Balaban).

Przenikliwy dramat, który mówi o odpowiedzialności i sile mediów oraz ich wpływie na życie człowieka. Obraz w reżyserii Sydneya Pollacka (Czyż nie dobija się koni, Pożegnanie z Afryką) to nie tylko inteligentna, zmuszająca do myślenia fabuła, ale i okazja do podziwiania kunsztu znakomitych aktorów. W filmie sugestywne kreacje stworzyli m.in. legenda Hollywood Paul Newman (Żądło, Kolor pieniędzy), zdobywczyni dwóch Oscarów Sally Field (Norma Rae, Miejsca w sercu) oraz Melinda Dillon (Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Magnolia). Obraz otrzymał trzy nominacje do Oscara – za najlepszy oryginalny scenariusz (laureat Nagrody Akademii za Pożegnanie z Afryką, Kurt Luedtke), pierwszoplanową rolę Paula Newmana oraz drugoplanową kreację Melindy Dillon. Oprócz tego zdobył nominacje do Złotych Globów i berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

 

 

ZŁE I GORSZE (CITIZEN RUTH) komedia, USA 1996
premiera: 10.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 10.08.2015 godz. 04:05
29.08.2015 godz. 02:30

ZŁE I GORSZE (CITIZEN RUTH) komedia, USA 1996, 102 min., (12), reż. Alexander Payne, wyk. Laura Dern, Swoosie Kurtz, Kurtwood Smith, Mary Kay Place, Kelly Preston

Mająca problemy z prawem niefrasobliwa matka zachodzi w kolejną ciążę i niespodziewanie staje się symbolem ruchu antyaborcyjnego.

Ruth Stoops (Laura Dern) jest nieodpowiedzialną matką czwórki dzieci, która ledwo wiąże koniec z końcem. Kobieta nie stroni od używek i zupełnie nie potrafi zapanować nad swoim życiem. Kiedy zachodzi w piątą ciążę, zostaje aresztowana. Sędzia proponuje jej ugodę. Jeśli pozbędzie się dziecka, dostanie łagodniejszy wyrok. Ruth rozważa propozycję. Pewnego dnia w jej celi pojawiają się uczestniczki manifestacji antyaborcyjnej. Opowiada im swoją historię, a kobiety wpłacają za nią kaucję. Po wyjściu na wolność Ruth staje się niespodziewanie symbolem walki z aborcją.

Wymykający się schematom scenariusz, czarny humor oraz doskonała gra aktorów to główne, choć niejedyne, atuty satyrycznego filmu w reżyserii zdobywcy dwóch Oscarów Alexandra Payne’a (Bezdroża, Spadkobiercy). Obraz mówi w lekki sposób o ideologicznej wojnie wokół aborcji, a twórcy nie oszczędzają żadnej ze stron. W głównej roli wystąpiła dwukrotnie nominowana do Oscara Laura Dern (Historia Rose, Dzika droga). Aktorce partnerują m.in. Swoosie Kurtz (Niebezpieczne związki, serial Gdzie pachną stokrotki), Kurtwood Smith (RoboCop, serial Różowe lata 70.) oraz Mary Kay Place (Być jak John Malkovich, To skomplikowane). Premiera produkcji odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance.

 

 

PO DRUGIEJ STRONIE GLOBU (ACROSS THE UNIVERSE) musical, USA 2007
premiera: 14.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 15.08.2015 godz. 11:35
31.08.2015 godz. 06:00
31.08.2015 godz. 16:10

PO DRUGIEJ STRONIE GLOBU (ACROSS THE UNIVERSE) musical, USA 2007, 128 min., (12), reż. Julie Taymor, wyk. Evan Rachel Wood, Jim Sturgess, Joe Anderson, Dana Fuchs, Martin Luther Mccoy

Osadzona w burzliwych latach 60., historia miłości Anglika i Amerykanki. Aby być razem, zakochani muszą pokonać wiele przeciwności. Ich perypetiom towarzyszą piosenki grupy The Beatles.

Akcja filmu rozgrywa się w Anglii, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie, w latach 60. ubiegłego wieku. Jude (Jim Sturgess) to młody Brytyjczyk, który wyrusza do Ameryki na poszukiwania ojca. Na miejscu poznaje uroczą nastolatkę Lucy (Evan Rachel Wood), w której zakochuje się z wzajemnością. Kiedy brat dziewczyny, Max (Joe Anderson), dostaje powołanie na wojnę w Wietnamie, Jude i Lucy angażują się w antywojenne działania. Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej napięta i nie sprzyja zakochanym, którzy muszą pokonać wiele przeciwności, żeby być razem.

Wysmakowany musical o miłości, której tłem są niespokojne lata 60. – czasy rock’n’rolla, wojny w Wietnamie i walki o wolności obywatelskie. Za kamerą stanęła uznana reżyserka i scenarzystka Julie Taymor, twórczyni głośnej Fridy oraz znakomitych adaptacji sztuk Szekspira (Tytusa Andronikusa i Burzy). Scenariusz napisali zdobywcy BAFTY Dick Clement i Ian La Frenais (The Commitments). Autorem doskonałych zdjęć jest czterokrotnie nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Bruno Delbonnel (Amelia, Bardzo długie zaręczyny). Muzykę skomponował laureat Oscara, a prywatnie mąż Julie Taymor, Elliot Goldenthal (Wywiad z wampirem, Frida). Na ścieżce dźwiękowej znalazło się też ponad 30 piosenek grupy The Beatles. Obok odtwórców głównych ról – Jima Sturgessa (21, Jeden dzień) i Evan Rachel Wood (Trzynastka, Zapaśnik) – w filmie pojawiają się takie gwiazdy, jak m.in. Bono, Salma Hayek, Eddie Izzard czy Joe Cocker. Obraz został wyróżniony nominacją do Złotego Globu (najlepszy musical), Oscara (najlepsze kostiumy) i Grammy (najlepszy soundtrack kompilowany), otrzymał też Srebrną Żabę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Operatorskiej Camerimage.

 

 

TONY ARZENTA (BIG GUNS – TONY ARZENTA (AKA. NO WAY OUT)) kryminalny, Włochy 1973
premiera: 14.08.2015 godz. 22:15

TONY ARZENTA (BIG GUNS – TONY ARZENTA (AKA. NO WAY OUT)) kryminalny, Włochy 1973, 106 min., (18), reż. Duccio Tessari, wyk. Alain Delon, Richard Conte, Carla Gravina, Marc Porel, Roger Hanin

Charyzmatyczny Alain Delon jako pracujący dla mafii płatny zabójca, który po śmierci swoich bliskich zamienia się w bezlitosnego mściciela.

Tony Arzenta (Alain Delon) to jeden z najlepszych na świecie płatnych zabójców. Słynie ze swoich umiejętności oraz niezwykłej odwagi. Jest też bardzo lojalny wobec ludzi, dla których pracuje. Pewnego dnia dochodzi do wniosku, że ma już dość zabijania. Postanawia opuścić mafię i skupić się na życiu rodzinnym. Niestety, nie będzie to możliwe. Mężczyzna wie za dużo i stanowi zagrożenie dla swoich mocodawców. Aby pozbyć się problemu, mafiosi podkładają bombę pod samochodem Arzenty. Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót.

Trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, klasyczny film sensacyjny w reżyserii Duccia Tessariego (Pistolet dla Ringa, Człowiek bez pamięci). Obraz zachwyca wciągającą intrygą i wartką akcją. Nie brakuje w nim strzelanin czy spektakularnych pościgów. Pełnego charyzmy głównego bohatera zagrał słynny francuski aktor Alain Delon (W pełnym słońcu, Lampart), który dwa lata później pojawił się jako tytułowy Zorro w kolejnej produkcji włoskiego filmowca. Obok Delona występują Richard Conte (Opowieść wszech czasów, Ojciec chrzestny), Carla Gravina (Taras, Il lungo silenzio) oraz Marc Porel (Żyj jak glina, zgiń jak mężczyzna, Siedem czarnych nut).

 

 

HOTEL RUANDA (HOTEL RWANDA) dramat, USA 2004
premiera: 19.08.2015 godz. 20:00

HOTEL RUANDA (HOTEL RWANDA) dramat, USA 2004, 117 min., (12), reż. Terry George, wyk. Don Cheadle, Sophie Okonedo, Nick Nolte, Joaquin Phoenix, Jean Reno

Ludobójstwo w Rwandzie było jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w najnowszej historii. Film opowiada o masakrze setek tysięcy Tutsi, której milcząco przyglądał się świat.

Zestrzelenie samolotu z prezydentem Ruandy stało się początkiem jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń ostatniego trzydziestolecia. W kraju rozpoczęła się wojna domowa, w której przeciwko sobie stanęli przedstawiciele dwóch ruandyjskich plemion – Tutsi i Hutu. W samym środku krwawych czystek menedżer luksusowego hotelu Paul Rusesabagina (Don Cheadle) postanawia udzielić w nim schronienia ponad 1 200 uchodźcom. Wykorzystując swoje znajomości i umiejętność zjednywania sobie ludzi, Rusesabagina zamierza zrobić wszystko, by ich uratować.

Wstrząsający obraz ruandyjskiego ludobójstwa i obojętności świata, który milcząco przyglądał się zagładzie blisko miliona Tutsi. Film przedstawia prawdziwą historię Paula Rusesabaginy, kierownika luksusowego hotelu w Kigali, który narażając własne życie, ocalił od śmierci 1200 ludzi i często nazywany jest „ruandyjskim Schindlerem”. W jego rolę sugestywnie wcielił się Don Cheadle (Miasto gniewu, serial Kłamstwa na sprzedaż), który za tę poruszającą kreację był nominowany do Oscara i Złotego Globu. Jego żonę zagrała wyśmienicie, również wyróżniona nominacją Akademii, Sophie Okonedo (Skóra, Sekretne życie pszczół), a towarzyszą im takie znakomitości, jak m.in. Nick Nolte (Prywatne piekło, Wojownik) czy Joaquin Phoenix (Spacer po linie, Mistrz). Za kamerą stanął irlandzki filmowiec Terry George (Spirala przemocy, scen. W imię ojca), który jest także współautorem nominowanego do Oscara scenariusza.

 

POJEDYNEK (THE DUELLISTS) dramat, Wielka Brytania 1977
premiera: 21.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 22.08.2015 godz. 13:10

POJEDYNEK (THE DUELLISTS) dramat, Wielka Brytania 1977, 97 min., (12), reż. Ridley Scott, wyk. Keith Carradine, Harvey Keitel, Albert Finney, Edward Fox, Cristina Raines

Widowiskowy dramat o pojedynku między dwoma porucznikami, który toczył się przez długie lata trwania wojen napoleońskich. Wybitne kino na motywach opowiadania Josepha Conrada.

Początek XIX wieku, Napoleon Bonaparte przyjmuje tytuł władcy Francji, a jego wojsko zostaje postawione w stan gotowości. Porucznik Armand d’Hubert (Keith Carradine) wyjeżdża na misję. Jego zadaniem jest odnalezienie porucznika Gabriela Feraud (Harvey Keitel) i poinformowanie go, że z nakazu przełożonych ma zostać osadzony w areszcie domowym. Awanturniczy Feraud uważa zachowanie d’Huberta za zniewagę i wyzywa go na pojedynek.

Okrzyknięta przez wielu arcydziełem, epicka opowieść z czasów wojen napoleońskich to pełnometrażowy debiut reżyserski trzykrotnie nominowanego do Oscara Ridleya Scotta (Gladiator, Helikopter w ogniu). Rewelacyjny obraz na motywach tak samo zatytułowanego opowiadania Josepha Conrada (opartego na prawdziwej historii dwóch francuskich oficerów) w hipnotyzujący sposób mówi o obsesji, sile honoru oraz walce do upadłego. W głównych rolach doskonale odnaleźli się Keith Carradine (Nashville, serial HBO Deadwood) i Harvey Keitel (Bugsy, Fortepian). Sugestywny klimat budują mistrzowskie, inspirowane XIX-wiecznym malarstwem zdjęcia Franka Tidy’ego (Liberator, Reakcja łańcuchowa), który otrzymał za nie nominację do BAFTY i nagrody przyznawanej przez Towarzystwo Brytyjskich Operatorów. Na MFF w Cannes film zdobył nominację do Złotej Palmy oraz nagrodę dla najlepszego debiutanckiego obrazu.

 

ŻELAZNY PREFEKT (IL PREFETTO DI FERRO (AKA. THE IRON PREFECT)) dramat, Włochy 1977
premiera: 24.08.2015 godz. 20:00

ŻELAZNY PREFEKT (IL PREFETTO DI FERRO (AKA. THE IRON PREFECT)) dramat, Włochy 1977, 113 min., (12), reż. Pasquale Squitieri, wyk. Giuliano Gemma, Claudia Cardinale, Stefano Satta Flores, Massimo Mollica, Rossella Rusconi

Oparta na faktach historia nieustraszonego „żelaznego prefekta”, który w ciągu kilku lat rządów na Sycylii doprowadził do skazania ponad 2 000 członków mafii.

Rok 1925, Włochy. Krajem od trzech lat twardą ręką rządzi Benito Mussolini. Zwalczający sycylijską mafię dyktator postanawia wysłać na wyspę Cesarego Moriego (Giuliano Gemma), prefekta policji, który jest zdeterminowany, by zniszczyć przestępczą organizację. Mężczyzna szybko zyskał przydomek „żelaznego prefekta” – stosując bezwzględne metody, przypominające bardziej wojnę niż operację policyjną, doprowadził do skazania ponad 2 000 Sycylijczyków.

Nagrodzony statuetką Davida di Donatello dramat polityczny w reżyserii Pasqualego Squitieriego (Camorra, Corleone). Film w pasjonujący sposób przedstawia „Żelaznego prefekta”, który niczym bohater westernu sam staje do walki ze niesprawiedliwością. W jego rolę wcielił się nagrodzony za swoją kreację na festiwalu w Karlowych Warach Giuliano Gemma (Pustynia Tatarów, Na kolanach). Towarzyszą mu, m. in.: włoska gwiazda i długoletnia partnerka Squitieriego Claudia Cardinale (Osiem i pół, Lampart), Stefano Satta Flores (Cztery muchy na szarym aksamicie, Sto dni w Palermo), Massimo Mollica (Sędzia, Mala, amore e morte) oraz Francisco Rabal (Viridiana, Zaćmienie). Film pomimo upływu lat zachwyca znakomicie zarysowaną intrygą i sposobem prezentacji głównego bohatera. Za kanwę scenariusza posłużyła powieść biograficzna pióra Arriga Petacco.

 

ODLOTOWY DUET (A NIGHT AT THE ROXBURY) komedia, USA 1998
premiera: 28.08.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 29.08.2015 godz. 14:20

ODLOTOWY DUET (A NIGHT AT THE ROXBURY) komedia, USA 1998, 79 min., (12), reż. John Fortenberry, wyk. Chris Kattan, Will Ferrell, Dan Hedaya, Molly Shannon, Richard Grieco

Dwaj bracia postanawiają zostać królami nocnego życia Los Angeles. Nieoczekiwanie trafiają do najpopularniejszego klubu w mieście.

Bracia Butabi (Will Ferrell i Chris Kattan) marzą o życiu, jakie prowadzi elita Los Angeles. Zafascynowani sceną klubową Miasta Aniołów, chcą stać się jej nieodłącznym elementem. Początkowo nie mają szczęścia, ale wszystko się zmienia, gdy biorą udział w wypadku spowodowanym przez bywalca najpopularniejszych klubów, znanego w całym mieście Richarda Grieco (w tej roli on sam). Chcąc uniknąć procesu, Grieco postanawia pomóc braciom Butabi i wprowadza ich do Roxbury, najlepszego lokalu w mieście.

Odprężająca komedia w rytmie disco, która każdego rozbawi do łez. W rolach głupkowatych braci Butabi szaleją obdarzeni ogromnym talentem komediowym Chris Kattan (Corky Romano, serial Pępek świata) oraz Will Ferrell (Legenda telewizji, Przypadek Harolda Cricka). Partnerują im Dan Hedaya (Rodzina Addamsów), Molly Shannon (Rok psa) oraz w roli samego siebie Richard Grieco (Szpieg bez matury), który pokazał, że ma ogromny dystans do swojej osoby i blichtru Los Angeles. Za reżyserię odpowiedzialni byli John Fortenberry (Sędzia kalosz, serial Wszyscy kochają Raymonda) i Amy Heckerling (I kto to mówi, Słodkie zmartwienia). Dużym atutem jest soundtrack, na którym znalazły się niezapomniane dyskotekowe przeboje w wykonaniu m.in. Haddawaya, Cyndi Lauper, Roda Stewarta, Ace of Base czy Bee Gees.

 

CZAS PRZEMIAN (RESTORATION (1995)) dramat, USA 1995
premiera: 31.08.2015 godz. 20:00

CZAS PRZEMIAN (RESTORATION (1995)) dramat, USA 1995, 113 min., (12), reż. Michael Hoffman, wyk. Robert Downey Jr., Sam Neill, David Thewlis, Polly Walker, Meg Ryan

Młody medyk zaczyna służbę na dworze króla Karola II. Szybko orientuje się, że jego los zależy teraz od łaski lub niełaski kapryśnego władcy.

Wielka Brytania, druga połowa siedemnastego wieku. W kraju, po okresie rządów Olivera Cromwella, restytuowano monarchię i panuje król Karol II Stuart (Sam Neill). Po latach rządów purytanów jego dwór wydaje się wręcz siedliskiem rozpusty. W otoczeniu króla pojawia się Robert Merivel (Robert Downey Jr), młody lekarz, któremu udaje się uratować… ukochanego psa monarchy. Dzięki wdzięczności Karola II Merivel zaczyna wieść wystawne i pełne przyjemności życie, szybko jednak orientuje się, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ.

Imponujący rozmachem dramat historyczny otrzymał dwa Oscary – za najlepsze kostiumy i scenografię. Barwna opowieść na podstawie książki Rose Tremain zderza ekstrawagancki świat dworu Karola II z realiami życia zwyczajnych londyńczyków. Polityczne i obyczajowe perypetie ukazane są na tle klęsk, które w drugiej połowie XVII wieku spustoszyły stolicę Anglii – wielkiego pożaru oraz plagi dżumy. Film zachwyca zarówno od strony wizualnej, jak i fabularnej. Wyreżyserował go Michael Hoffman (Szczęśliwy dzień, Ostatnia stacja), któremu udało się zaprosić do współpracy plejadę filmowych gwiazd. W produkcji możemy podziwiać między innymi: dwukrotnie nominowanego do Oscara Roberta Downeya Jr. (Chaplin, Jaja w tropikach), Sama Neilla (Park Jurajski, Fortepian), Hugh Granta (Był sobie chłopiec, To właśnie miłość), Davida Thewlisa (Nadzy, Siedem lat w Tybecie) czy Meg Ryan (Bezsenność w Seattle, Masz wiadomość). Obraz był prezentowany na festiwalu filmowym w Berlinie, gdzie walczył o główną nagrodę.

SERIALE

 

 

KONTRA: OSTATNIE UDERZENIE (STRIKE BACK IV) serial akcji, USA 2015, (18), wyk. Philip Winchester, Sullivan Stapleton, Michelle Lukes, Robson Green, Milauna Jackson

premiera:    01.08.2015   emisja w soboty godz. 22:00 (odc. 1-5/10)

Finałowy sezon serialu produkcji Cinemax opowiadającego o brawurowych działaniach dwóch agentów specjalnych antyterrorystycznej jednostki Sekcji 20.

kontra ostatnie uderzenieMichael Stonebridge (Philip Winchester) oraz Damien Scott (Sullivan Stapleton) nie mają sobie równych. Razem z kolegami z tajnej brytyjskiej jednostki antyterrorystycznej Sekcja 20 – Philipem Locke’em (Robson Green), Julią Richmond (Michelle Lukes) oraz Kim Martinez (Milauna Jackson) udają się na kolejną misję. Ich zadaniem jest odnalezienie zaginionej w Bangkoku dziewczyny, córki brytyjskiego ambasadora. Szybko jednak okazuje się, że nie będzie to łatwe, tym bardziej, że ich przeciwnikami są groźni, świetnie przygotowani do konfrontacji przestępcy, działający w wielu krajach.

Finałowy sezon serialu Kontra: Ostatnie uderzenie, w którym nie brakuje trzymającej w napięciu fabuły, porywających wyścigów oraz brawurowych scen akcji. Za jego reżyserię odpowiedzialny był Michael J. Bassett (serial Demony da Vinci). W główne role wcielają się Philip Winchester (Serce Ziemi) oraz Sullivan Stapleton (300: Początek imperium). Obok nich występują także m.in. Michelle Lukes (Aleksander), Robson Green (Żądza krwi) oraz Milauna Jackson (W rytmie hip-hopu). Do obsady tego sezonu dołączyli Tim McInnerny (Notting Hill) w roli ambasadora, Michelle Yeoh (Przyczajony tygrys, ukryty smok) jako jego żona oraz Max Beesley (Mad Dogs) w roli gangstera. Serial jest koprodukcją Cinemax oraz brytyjskiego Sky TV.

 

CARNIVALE, (CARNIVALE) serial obyczajowy, USA 2003
emisja w środy godz. 22:00
CARNIVALE (CARNIVALE) serial obyczajowy, USA 2003, (15), wyk. Nick Stahl, Clancy Brown, Amy Madigan, Ralph Waite, Adrienne Barbeau

Podczas Wielkiego Kryzysu, chłopiec z farmy w Oklahomie, oraz charyzmatyczny pastor dowiadują się, że są głównymi graczami w grze przedstawicieli Nieba i Piekła.

carnivaleRok 1934, czasy Wielkiego Kryzysu. Grupa wędrownych kuglarzy przemierza Amerykę w poszukiwaniu zarobku. Są wśród nich jasnowidz, znawczyni tarota, zaklinacz węży, kobieta z brodą i inne osoby obdarzone nadzwyczajnymi cechami i umiejętnościami. Podczas podróży dowiadują się, że są uczestnikami odwiecznej walki dobra ze złem, a ich losy i losy świata są ze sobą zaskakująco powiązane.
Intrygujący serial HBO, którego pomysłodawcą jest producent i scenarzysta Daniel Knauf. Każdy z 12 odcinków został wyreżyserowany przez innego twórcę (m.in. Jack Bender, Rodrigo Garcia, Alison MacLean, John Patterson), w obsadzie zaś znalazły się tak świetne nazwiska, jak: Clancy Brown (Skazani na Shawshank), Michael J. Anderson (Miasteczko Twin Peaks), Nick Stahl (Za drzwiami sypialni) czy Amy Madigan (Strzał w serce). Produkcja spodoba się widzom lubiącym zagadki, niewyjaśnione zdarzenia i niezwyczajnych bohaterów. Krytyka chwaliła zdjęcia i efekty wizualne, które tworzą w Carnivale nastrój tajemnicy i mistycyzmu.

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.