Cinemax w październiku 2015

foxcatcherW tym miesiącu w sobotnie premiery w Cinemax obejrzymy: dramat „Foxcatcher”, brytyjski dramat „Miasta miłości”, dramat „Whiplash”, film akcji „Jack Ryan: Teoria chaosu” oraz 2 sezon serialu „The Knick”.. Wydarzeniem miesiąca będzie Michael Caine.CINEMAX

 

 

SOBOTNIA PREMIERA

FOXCATCHER (FOXCATCHER) dramat, USA 2014
premiera: 03.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 03.10.2015 godz. 03:45
06.10.2015 godz. 20:00
29.10.2015 godz. 21:45

FOXCATCHER (FOXCATCHER) dramat, USA 2014, 129 min., (12), reż. Bennett Miller, wyk. Steve Carell, Channing Tatum, Mark Ruffalo, Vanessa Redgrave, Sienna Miller

Oparta na faktach historia skomplikowanej relacji między ekscentrycznym milionerem a dwoma utytułowanymi zapaśnikami. Pięć nominacji do Oscara, w tym za reżyserię i scenariusz.

foxcatcherJohn du Pont (brawurowa rola trudnego do rozpoznania dzięki znakomitej charakteryzacji Steve’a Carella) jest dziedzicem ogromnej fortuny i filantropem. Zafascynowany zapasami, postanawia w swojej posiadłości Foxcatcher zbudować ośrodek treningowy dla zapaśników. Zostaje sponsorem i mentorem Marka Schultza (Channing Tatum), mistrza olimpijskiego, który chce po raz kolejny sięgnąć po złoto w czasie igrzysk w Seulu. Ich współpracy z rosnącym niepokojem przygląda się brat Marka, równie utytułowany zapaśnik, Dave Schultz (Mark Ruffalo).

Wzorcowo opowiedziana i zagrana historia zżeranego kompleksami bogacza i wspieranych przez niego zapaśników, braci Marka i Dave’a Schultzów. Oparty na faktach obraz jest fascynującym studium charakterów, a zarazem wnikliwą opowieścią o rywalizacji, szaleństwie, świecie sportu i wielkich pieniędzy. Bennett Miller, twórca znakomitych filmów Capote oraz Moneyball, krok po kroku odsłania przed widzami kulisy tragedii, w jaką zamienia się osobliwa relacja trójki bohaterów. W ich role po mistrzowsku wcielają się uznany komik Steve Carell (40-letni prawiczek; Kocha, lubi, szanuje), idol nastolatek Channing Tatum (21 Jump Street, Magic Mike) oraz Mark Ruffalo (Wszystko w porządku, film HBO Odruch serca). Carell i Ruffalo zdobyli za swoje kreacje nominacje do Oscara i Złotego Globu. Amerykańska Akademia nominowała film także w kategoriach „najlepsza reżyseria”, „najlepszy scenariusz” oraz „najlepsza charakteryzacja”. Jury MFF w Cannes uhonorowało Millera nagrodą za reżyserię.

 

 

MIASTA MIŁOŚCI (THIRD PERSON) dramat, Wielka Brytania 2013
premiera: 10.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 11.10.2015 godz. 13:40
13.10.2015 godz. 20:00
14.10.2015 godz. 12:50

MIASTA MIŁOŚCI (THIRD PERSON) dramat, Wielka Brytania 2013, 137 min., (12), reż. Paul Haggis, wyk. Liam Neeson, Mila Kunis, Adrien Brody, Olivia Wilde, James Franco

Rzym, Nowy Jork i Paryż to trzy słynne miasta, w których splatają się historie sześciorga bohaterów. Każda z nich dotyka tematu skomplikowanych relacji miłosnych.

Kilka osób, których losy przeplatają się w trzech różnych miastach. Mieszkający w Paryżu popularny pisarz Michael (Liam Neeson) po opuszczeniu przez żonę (Kim Basinger) próbuje ułożyć sobie życie u boku znacznie młodszej kochanki (Olivia Wilde). W Nowym Jorku gwiazda opery mydlanej Julia (Mila Kunis) musi stoczyć walkę z byłym mężem (James Franco) o prawo do opieki nad synem. W Rzymie amerykański biznesmen, Scott (Adrien Brody), zakochuje się w poznanej w restauracji pięknej Romce (Moran Atias). Gdy kobieta prosi go o pomoc w uratowaniu porwanej dla okupu córki, Scott wplątany zostaje w niebezpieczną intrygę.

Wzruszający melodramat w reżyserii dwukrotnie nagrodzonego Oscarem Paula Haggisa, twórcy m.in. Miasta gniewu i W dolinie Elah. Wielowątkowy, pełen niedopowiedzeń obraz angażuje emocje, zachęcając do samodzielnej interpretacji filmu. Reżyser zadbał zarówno o inteligentny scenariusz, jak i wspaniałą obsadę, której przewodzą laureat Nagrody Akademii Adrien Brody (Pianista, Grand Budapest Hotel), nominowany do tego wyróżnienia Liam Neeson (Lista Schindlera, Uprowadzona), zdobywczyni nominacji do Złotego Globu Mila Kunis (Czarny łabędź, To tylko seks), znana z serialu Doktor House Olivia Wilde i nominowany do Oscara reżyser i aktor James Franco (127 godzin, To już jest koniec).

 

 

WHIPLASH (WHIPLASH) dramat, USA 2014
premiera: 17.10.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 18.10.2015 godz. 10:30
20.10.2015 godz. 20:15
21.10.2015 godz. 12:25

WHIPLASH (WHIPLASH) dramat, USA 2014, 103 min., (12), reż. Damien Chazelle, wyk. Miles Teller, J.K. Simmons, Paul Reiser, Melissa Benoist, Austin Stowell

Pełna intensywnych emocji opowieść o ambitnym młodym perkusiście, który pod okiem despotycznego nauczyciela obsesyjnie dąży do perfekcji. Deszcz nagród, w tym trzy Oscary.

Andre (Miles Teller), student nowojorskiego konserwatorium, chce zostać najlepszym na świecie jazzowym perkusistą. Aby zrealizować to marzenie, zostaje uczniem ekscentrycznego Terence’a Fletchera (J.K. Simmons). Mężczyzna prowadzi zespół jazzowy i słynie z bezwzględnych metod nauczania. Muzycy rozpoczynają współpracę, podczas której Fletcher zmusza dążącego do doskonałości Andrew do przekraczania własnych granic.

Obsypany nagrodami rewelacyjny dramat o przekraczaniu własnych granic i dążeniu do perfekcji za wszelką cenę. W rolach nauczyciela i podążającego za nim ucznia wystąpili uhonorowany za swoją kreację Nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej J.K. Simmons (cykl Spider-Man, Juno) oraz utalentowany muzyk i aktor Miles Teller (Cudowne tu i teraz, Zbuntowana). W wyróżnionym Oscarami także za najlepszy dźwięk i montaż filmie równie ważną rolę gra muzyka Justina Hurwitza. Obraz jest dziełem reżysera i scenarzysty Damiena Chazelle’a (Guy and Madaline on a Park Bench, scen. Wirtuoz). Młody twórca otrzymał za niego nominację do Oscara w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany” (film jest rozwinięciem tak samo zatytułowanej krótkometrażowej produkcji Chazelle’a z 2013 roku).

 

 

 

JACK RYAN: TEORIA CHAOSU (JACK RYAN: SHADOW RECRUIT) film akcji, USA 2014
premiera: 24.10.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 25.10.2015 godz. 10:15
27.10.2015 godz. 20:15
28.10.2015 godz. 13:15

JACK RYAN: TEORIA CHAOSU (JACK RYAN: SHADOW RECRUIT) film akcji, USA 2014, 102 min., (12), reż. Kenneth Branagh, wyk. Chris Pine, Kevin Costner, Keira Knightley, Kenneth Branagh, Lenn Kudrjawizki

Tajny agent CIA Jack Ryan przybywa do Moskwy, by rozpracować antyamerykański spisek, przygotowywany przez wpływowego rosyjskiego oligarchę.

Jack Ryan (Chris Pine) to młody analityk w szeregach CIA, zaręczony z przepiękną Cathy (Keira Knightley). Pewnego dnia mężczyzna zostaje wysłany przez swojego szefa i opiekuna Harpera (Kevin Costner) z misją do Moskwy. Jego zadaniem jest rozpracowanie jednego z najpotężniejszych oligarchów – Wiktora Czerewina (Kenneth Branagh). Jack szybko odkrywa, że biznesmen w porozumieniu z rosyjskimi władzami planuje przeprowadzić finansowy atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone. Zamach ma doprowadzić do krachu na giełdzie w USA. Chłopak za wszelką cenę próbuje udaremnić spisek.

Sprawnie zrealizowane kino szpiegowskie w doborowej obsadzie. Kolejny film o przygodach Jacka Ryana (postaci znanej z bestsellerowych powieści Toma Clancy’ego) to dzieło wybitnego adaptatora sztuk Szekspira, a zarazem cenionego aktora, Kennetha Branagha (Henryk V, Wiele hałasu o nic). Atutami obrazu są dynamicznie prowadzona intryga, zaskakujące zwroty akcji oraz umiejętnie budowane napięcie. W głównych rolach występują Chris Pine (Star Trek, A więc wojna), zdobywczyni dwóch nominacji do Oscara Keira Knightley (Duma i uprzedzenie, Gra tajemnic), laureat Akademii Kevin Costner (Tańczący z wilkami, Robin Hood: Książę złodziei) oraz sam reżyser – Kenneth Branagh. Obraz był nominowany do nagrody Saturna w kategorii „najlepszy film akcji/przygodowy”.

 

 

OSTRY PIĄTEK

TRZYNASTE PIĘTRO (THE THIRTEENTH FLOOR) science fiction, USA 1999
premiera: 02.10.2015 godz. 22:25
powtórzenie: 03.10.2015 godz. 14:35
19.10.2015 godz. 03:00

TRZYNASTE PIĘTRO (THE THIRTEENTH FLOOR) science fiction, USA 1999, 97 min., (12), reż. Josef Rusnak, wyk. Craig Bierko, Armin Mueller-Stahl, Gretchen Mol, Vincent D’Onofrio, Dennis Haysbert

Gdy zamordowany zostaje szef zespołu pracującego nad stworzeniem wirtualnej rzeczywistości, podejrzenia padają na jego podwładnego.

Douglas Hall (Craig Bierko) jest informatykiem i na trzynastym piętrze nowoczesnego biurowca pracuje nad stworzeniem wirtualnego świata – Los Angeles z lat trzydziestych. Gdy niespodziewanie zostaje zamordowany jego szef Hannon Fuller (Armin Mueller-Stahl), Hall staje się głównym podejrzanym. Sytuację komplikuje przyjazd z Paryża tajemniczej Jane Fuller (Gretchen Mol), która podaje się za córkę ofiary. Aby odkryć prawdę o morderstwie, Hall musi przekroczyć granice wirtualnego świata, który sam stworzył.

Nominowany do nagrody Saturna w kategorii „najlepszy film science fiction” obraz to dzieło Josefa Rusnaka (Zamachowiec, To żyje). Autorowi (Rusnak jest też współscenarzystą filmu) udało się zręcznie połączyć najlepsze cechy kina fantastycznego z wciągającym thrillerem. Mocnymi stronami produkcji są staranna realizacja i ciekawie pomyślana intryga. W rozgrywającym się na granicy realnej i wirtualnej rzeczywistości filmie wystąpili między innymi: Craig Bierko (Długi pocałunek na dobranoc, Człowiek ringu), zdobywca nominacji do Oscara Armin Mueller-Stahl (Blask, Wschodnie obietnice), Gretchen Mol (Hazardziści, serial HBO Zakazane imperium), Vincent D’Onofrio (Full Metal Jacket, Faceci w czerni) oraz nominowany do Złotego Globu Dennis Haysbert (serial 24 godziny, Daleko od nieba).

 

 

ALPEJSKA KLĄTWA (SENNENTUNTSCHI: CURSE OF THE ALPS) horror, Szwajcaria 2010
premiera: 09.10.2015 godz. 22:15
powtórzenie: 27.10.2015 godz. 02:15

ALPEJSKA KLĄTWA (SENNENTUNTSCHI: CURSE OF THE ALPS) horror, Szwajcaria 2010, 111 min., (15), reż. Michael Steiner, wyk. Roxane Mesquida, Nicholas Ofczarek, Andrea Zogg, Carlos Leal, Joel Basman

Mroczna opowieść o nieziemsko pięknej kobiecie, która przybywa do alpejskiej wioski w poszukiwaniu zemsty i zadośćuczynienia za krzywdy.

Szwajcarskie Alpy, rok 1975. W małym górskim miasteczku pojawia się nikomu nieznana kobieta (Roxane Mesquida). Brudna i ubrana w łachmany, wydaje się zdezorientowana. Na pomoc przybywa jej miejscowy policjant Sebastian Reusch (Nicholas Ofczarek). Pragnie dowiedzieć się, kim jest tajemnicza dziewczyna. Szybko odkrywa, że pochodzi ona z zamieszkanej przez pasterzy alpejskiej wioski. Podczas długich zimowych miesięcy spragnieni towarzystwa kobiet pasterze robili ze słomy „lalki miłości”. Legenda głosi, że niektóre z nich ożywały.

Hipnotyzujący szwajcarski horror, który mówi o pożądaniu, szaleństwie, wierze w demony i zemście. Zainspirowany ludową legendą obraz intryguje mrocznym klimatem. Nastrójgrozy budują zdjęcia surowych alpejskich pejzaży oraz sugestywna muzyka. Reżyserem tej niebanalnej i pełnej tajemnic opowieści jest Michael Steiner (Mein Name ist Eugen, Das Missen Massaker), a w główne role wcielają się m.in. Roxane Mesquida (Moja siostra, Mordercza opona), Nicholas Ofczarek (Falco – Verdammt, wir leben noch, Jezus mnie kocha), Andrea Zogg (Das Fraulein, Z dala od szosy) oraz Carlos Leal (Snow White, Przerwane objęcia). Film zdobył Szwajcarską Nagrodą Filmową za scenografię, a oprócz tego ubiegał się o to prestiżowe wyróżnienie w kategoriach „najlepszy film”, „najlepsza muzyka” oraz „najlepszy aktor” (Andrea Zogg).

 

NIE MA JAK W PIEKLE (HOME SWEET HELL) dramat, USA 2015
premiera: 16.10.2015 godz. 23:25

NIE MA JAK W PIEKLE (HOME SWEET HELL) dramat, USA 2015, 94 min., (18), reż. Anthony Burns, wyk. Katherine Heigl, Patrick Wilson, Jordana Brewster, Kevin Mckidd, Jim Belushi

Wzorowa pani domu postanawia pozbyć się kochanki męża, która zachodzi z nim niespodziewanie w ciążę.

Wydaje się, że Don Champagne (Patrick Wilson) wiedzie idealne życie. Odnosi sukcesy w biznesie. Ma wspaniały dom na przedmieściach, cudowne dzieci, oddaną żonę Monę (Katherine Heigl) oraz… seksowną kochankę (Jordana Brewster). Niestety, romans wychodzi na jaw a sytuacja wymyka się spod kontroli. Mona nie zawaha się przed niczym, aby utrzymać pozory udanego związku przed przyjaciółmi i sąsiadami.

Przewrotna komedia o zgubnych skutkach budowania życia na pozorach. W postacie głównych bohaterów wcielają się znani i lubiani aktorzy – dwukrotnie nominowana do Złotego Globu Katherine Heigl (serial Chirurdzy, Brzydka prawda) oraz wyróżniony nominacją do Nagrody Emmy Patrick Wilson (serial HBO Anioły w Ameryce, Małe dzieci) – którzy znakomicie odnajdują się w swoich rolach. Twórcy z Anthonym Burnsem (Skateland) na czele inteligentnie prowadzą fabułę, trzymając widza w napięciu. W obrazie nie brakuje czarnego humoru i mrożących krew w żyłach scen.

 

 

NA KWASIE (THE ACID HOUSE) dramat, USA 1998
premiera: 23.10.2015 godz. 22:05
powtórzenie: 28.10.2015 godz. 00:40

NA KWASIE (THE ACID HOUSE) dramat, USA 1998, 107 min., (18), reż. Paul Mcguigan, wyk. Stephen Mccole, Maurice Roëves, Kevin Mckidd, Michelle Gomez, Ewen Bremner

Składająca się z trzech części groteskowa opowieść o ludziach, którzy w bolesny sposób tracą kontakt z rzeczywistością.

Nowela pierwsza: Boab (Stephen McCole) nagle traci w życiu wszystko. Zostaje usunięty z drużyny piłkarskiej, rzuca go ukochana dziewczyna, a pełni złości rodzice każą mu wyprowadzić się z domu. Na domiar złego chłopak niespodziewanie zamienia się w muchę. Nowela druga: poczciwy Johnny (Kevin McKidd) żeni się z kobietą (Michelle Gomez), która wmawia mu, że jest z nim w ciąży. Po ślubie szybko wychodzi na jaw, że jego ukochana zarabia na chleb na ulicy. Problemów przysparza też Johnny’emu nowy sąsiad Larry (Gary McCormack). Nowela trzecia: Coco Bryce (Ewen Bremner) słynie z zamiłowania do dobrej zabawy i nadużywania środków halucynogennych. Pewnego dnia młody człowiek traci przytomność po zażyciu narkotyków, a jego dusza wciela się w ciało noworodka.

Ukazujący ciemne strony życia surrealistyczny tryptyk, za którego reżyserię odpowiedzialny był nominowany do BAFTY Paul McGuigan (Zabójczy numer, serial Sherlock). Produkcja przykuwa uwagę oryginalną fabułą oraz doskonałymi, klimatycznymi zdjęciami. Nie brakuje w niej czarnego humoru, a także refleksji nad współczesnym społeczeństwem. Wyraziste kreacje aktorskie stworzyli w filmie m.in. Stephen McCole (Rushmore, serial HBO Kompania braci), Kevin McKidd (Dog Soldiers, serial Rzym) oraz Ewen Bremner (Trainspotting, Helikopter w ogniu). Scenariusz obrazu oparty jest na opowiadaniach autorstwa Irvine’a Welsha, znanego dzięki kultowemu Trainspotting. Produkcja otrzymała trzy nagrody na międzynarodowym festiwalu kina fantastycznego Fantasporto.

 

MISTRZ HIPNOZY (THE GREAT HYPNOTIST (AKA. CUI MIAN DA SHI)) thriller, Chiny 2014
premiera: 30.10.2015 godz. 21:55
powtórzenie: 31.10.2015 godz. 14:00

MISTRZ HIPNOZY (THE GREAT HYPNOTIST (AKA. CUI MIAN DA SHI)) thriller, Chiny 2014, 98 min., (12), reż. Leste Chen, wyk. Zheng Xu, Karen Mok, Yaoqing Wang, Zhong Lü, Jing Hu

Znany psychoterapeuta wpada w sidła zastawione przez piękną i skomplikowaną pacjentkę, która twierdzi, że ma kontakt ze światem duchów.

Xu Ruining (Zheng Xu) jest uznanym psychologiem, specjalistą od hipnozy. Pewnego dnia do jego gabinetu trafia Ren Xiaoyan (Karen Mok), która okazuje się wyjątkowo trudnym przypadkiem. Kobieta nie pozwala mu zbliżyć się do siebie, a on, pomimo swojego doświadczenia, nie wie, jaką terapię zastosować. Każda próba hipnozy kończy się niepowodzeniem, a coraz bardziej zdesperowany Xu zapomina o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i wpada w śmiertelną pułapkę.

Niepokojący thriller psychologiczny w reżyserii popularnego chińskiego twórcy Leste Chena, autora między innymi horroru Dziedzictwo. Opowiadający o trudnej relacji lekarza i jego pacjentki film otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na studenckim festiwalu filmowym w Pekinie. Obraz zapewnia dużo emocji. Intryguje przemyślaną stroną wizualną i odpowiednio budowanym suspensem. Oparta na motywie gry w kotka i myszkę fabuła autentycznie wciąga i do samego końca śledzi się ją z niesłabnącym napięciem. W swoich rolach znakomicie odnajdują się Zheng Xu (Lost in Thailand, Wu ren qu) oraz Karen Mok (Upadłe anioły, W 80 dni dookoła świata).

 

 

EKRANY ŚWIATA

KRAINA BURZ (LAND OF STORMS (AKA. VIHARSAROK)) dramat, Węgry 2014
premiera: 04.10.2015 godz. 22:15
powtórzenie: 13.10.2015 godz. 02:05

KRAINA BURZ (LAND OF STORMS (AKA. VIHARSAROK)) dramat, Węgry 2014, 103 min., (18), reż. Ádám Császi, wyk. András Sütö, Ádám Varga, Sebastian Urzendowsky, Enikö Börcsök, Lajos Ottó Horváth

Przytłoczony życiem w Niemczech piłkarz i gej wraca na Węgry do rodzinnej wioski, gdzie poznaje interesującego mężczyznę.

Pochodzący z Węgier Szabolcs (András Sütö) jest zawodnikiem w niemieckim klubie piłkarskim. Jego najlepszym przyjacielem i współlokatorem jest grający również w drużynie Bernard (Sebastian Urzendowsky). Chłopcy są nierozłączni. Doskonale się rozumieją. Pewnego dnia jednak, po przegranym meczu oraz okropnej kłótni z kolegą, Szabolcs postanawia wrócić w rodzinne strony. Zaraz po przyjeździe poznaje Árona (Ádám Varga). Bardzo szybko rodzi się między nimi intymna relacja. Sytuacja komplikuje się, kiedy na Węgry niespodziewanie przyjeżdża Bernard.

Poruszająca opowieść o męskim miłosnym trójkącie, pożądaniu i dramacie niedostosowania. Obraz mówi o niespełnionych ambicjach i oczekiwaniach, homofobii oraz rolach, narzucanych przez społeczeństwo. Za reżyserię tego nietuzinkowego filmu odpowiedzialny był debiutujący w pełnym metrażu Ádám Császi. Twórcy w przekonujący sposób oddają zarówno szeroką paletę emocji bohaterów, jak i dynamikę łączącej ich relacji. W główne role z wyczuciem wcielają się debiutant András Sütö, Ádám Varga (serial Karádysokk) oraz Sebastian Urzendowsky (Fałszerze, Kobieta w Berlinie). Kraina burz była pokazywana na MFF w Berlinie, gdzie walczyła o nagrodę dla najlepszego pierwszego filmu.

 

 

EVA I LEON (EVA AND LEON (AKA. L’ECHAPPEE BELLE)) dramat, Francja 2015
premiera: 11.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 12.10.2015 godz. 09:35

EVA I LEON (EVA AND LEON (AKA. L’ECHAPPEE BELLE)) dramat, Francja 2015, 72 min., (12), reż. Emilie Cherpitel, wyk. Clotilde Hesme, Florian Lemaire, Yannick Choirat, Peter Coyote, Clotilde Courau

Pełna uroku opowieść o przypadkowym spotkaniu, które na zawsze zmienia życie beztroskiej trzydziestopięciolatki i nieznającego swoich rodziców chłopca.

Eva (Clotilde Hesme) jest szaloną i beztroską 35-latką. Kobieta nie ma żadnych zobowiązań. Prowadzi uprzywilejowane życie i stara się czerpać z niego pełnymi garściami. Pewnego dnia na swojej drodze spotyka dziesięcioletniego Leona (Florian Lemaire). Chłopak uciekł z ośrodka dla uchodźców, aby odnaleźć swoją biologiczną matkę. Eva spędza z nim pięć niezapomnianych dni, które na zawsze zmienią życie obojga.

Chwytająca za serce historia przyjaźni, jaka rodzi się między dwojgiem z pozoru obcych sobie ludzi. Debiutancki obraz reżyserki i scenarzystki Emilie Cherpitel urzeka lekkością i ciepłem, ale też zmusza do myślenia. Pokazuje, że czasami trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i dorosnąć. Ważna jest jednak także umiejętność cieszenia się życiem. W filmie wiarygodne kreacje stworzyli zdobywczyni Cezara Clotilde Hesme (Piosenki o miłości, Angele i Tony), rozpoczynający swoją przygodę z aktorstwem Florian Lemaire, Yannick Choirat (Rust and Bone, Ostatnia miłość pana Morgana) oraz doświadczony Peter Coyote (Gorzkie gody, Szkoła uczuć).

 

 

LATO (SUMMER (AKA. ZOMER)) dramat, Holandia 2014
premiera: 18.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 19.10.2015 godz. 13:40

LATO (SUMMER (AKA. ZOMER)) dramat, Holandia 2014, 86 min., (12), reż. Colette Bothof, wyk. Sigrid Ten Napel, Jade Olieberg, Lisa Smit, Ella-June Henrard, Martijn Lakemeier

Nastoletnia Anne spotyka buntowniczą motocyklistkę Lenę, dzięki której przestaje czuć się wyobcowana.

Lato w małej holenderskiej wsi. Anne (Sigrid ten Napel) ma szesnaście lat i spędza upalne dni jeżdżąc z przyjaciółmi na rowerach po okolicy. Dziewczyna nie czuje się częścią grupy – ma wrażenie, że nie pasuje do swoich przyjaciół. Pewnego dnia spotykają Lenę (Jade Olieberg), zbuntowaną motocyklistkę w skórzanej kurtce. Pomiędzy Anne i Leną błyskawicznie nawiązuje się nić porozumienia.

Pełen uroku dramat o dorastaniu, poczuciu obcości i pierwszym zauroczeniu. W role zafascynowanych sobą Anne i Leny wcieliły się wschodzące gwiazdy holenderskiego kina: nominowana za swoją kreację do Holenderskiej Nagrody Filmowej Sigrid ten Napel (serial Penoza, Książę) oraz Jade Olieberg (Atlantis, serial Vrijland). Obraz w reżyserii Colette Bothof (Zwarte zwanen, serial Kika & Bob) spotkał się z ciepłym przyjęciem między innymi na festiwalach filmowych w Chicago, Lyonie, Aubagne i Miami.

 

 

TYLKO NIE DZIECI (DAMES 4 (AKA. NO BABIES ON THE FIELD)) komedia, Holandia 2015
premiera: 25.10.2015 godz. 20:00

TYLKO NIE DZIECI (DAMES 4 (AKA. NO BABIES ON THE FIELD)) komedia, Holandia 2015, 90 min., (12), reż. Maurice Trouwborst, wyk. Hannah Van Lunteren, Jennifer Hoffman, Ryanne Van Dorst, Sarah Chronis, Maaike Martens

Niedojrzała trzydziestolatka zakłada kobiecą drużynę piłkarską, aby zbliżyć się do swojej marzącej o założeniu rodziny przyjaciółki.

Wyne (Hannah van Lunteren) ma 32 lata i wciąż jest singielką. Chłopak zostawił ją, ponieważ dziewczyna nie chciała mieć z nim dzieci. Na domiar złego, jej współlokatorka Nanda (Jennifer Hoffman) wyprowadza się, żeby zamieszkać ze swoim narzeczonym. Sfrustrowana Wyne postanawia założyć kobiecą drużynę piłkarską. Szybko udaje jej się zebrać grupę ambitnych, choć nieporadnych zawodniczek. Przekonuje też Nandę, aby dołączyła do drużyny. Niestety, nie zbliża to przyjaciółek do siebie. Wyne myśli tylko o imprezowaniu z nowymi koleżankami, natomiast jej była współlokatorka planuje zajść w ciążę.

Kameralne holenderskie kino o smutkach, radościach i życiowych wyborach współczesnych trzydziestolatek. Twórcom tej bezpretensjonalnej komedii – z utalentowanym debiutantem Maurice‘em Trouwborstem (film TV Urfeld) na czele – udaje się umiejętnie budować portrety psychologiczne postaci i oddać złożoność relacji między nimi. W główne role wcielają się Hannah van Lunteren (Code Blue, On the Verge), Jennifer Hoffman (Bros Before Hos, Rendez-Vous) oraz debiutująca na dużym ekranie Ryanne van Dorst.

 

 

WYDARZENIE MIESIĄCA:
MICHAEL CAINE

ZULUSI (ZULU (1964)) dramat, Wielka Brytania 1964
premiera: 05.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 06.10.2015 godz. 12:55

ZULUSI (ZULU (1964)) dramat, Wielka Brytania 1964, 133 min., (12), reż. Cy Endfield, wyk. Stanley Baker, Michael Caine, Jack Hawkins, Ulla Jacobsson, James Booth

Zrealizowany z rozmachem film historyczny opowiadający o dramatycznym epizodzie brytyjsko-zuluskiej wojny w latach siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku.

Natal w południowej Afryce, styczeń 1879 roku. Do niewielkiej misji bronionej przez 150 brytyjskich żołnierzy zbliża się ponad dwudziestokrotnie większa armia Zulusów. Zamiast przeprowadzić ewakuację dowodzący garnizonem postanawiają stawić czoła powstańcom. Porucznicy John Chard (Michale Caine) i Gonville Bromhead (Stanley Baker) organizują obronę misji. Ich losy z zapartym tchem śledzi brytyjska opinia publiczna.

Wielkie historyczne widowisko w reżyserii Cy Endfielda (Tajemnicza wyspa, Markiz De Sade) należy do klasyki kina batalistycznego i opowiada o brawurowej akcji niewielkiej grupy brytyjskich żołnierzy, która stawia czoła powstaniu tubylców. Zrealizowana z rozmachem produkcja stanowi piękny hołd dla ich odwagi i niezwykłego bohaterstwa. W rolach dowodzących obroną misji Rorke’s Drift oficerów wystąpili Stanley Baker (Działa Navarony, Wypadek) i Michael Caine (Hannah i jej siostry, Mroczny Rycerz). Film otrzymał nominację do nagrody BAFTA w kategorii „najlepsza scenografia” (Ernest Archer – 2001: Odyseja kosmiczna).

 

 

X, Y, ZET (X Y AND ZEE) dramat, Wielka Brytania 1972
premiera: 12.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 13.10.2015 godz. 13:30

X, Y, ZET (X Y AND ZEE) dramat, Wielka Brytania 1972, 104 min., (12), reż. Brian Hutton, wyk. Elizabeth Taylor, Michael Caine, Susannah York, Margaret Leighton, John Standing

Piękna Elizabeth Taylor w roli zazdrosnej żony, która zrobi wszystko, by ukrócić romans niewiernego męża.

Piękna Zee Blakeley (Elizabeth Taylor) mieszka w Londynie ze swoim mężem, zamożnym architektem Robertem (Michael Caine). Ich małżeństwo od dawna jest fikcją – Zee i Robert dzielą co prawda dom, ale rezydują w oddzielnych sypialniach. Pewnego dnia małżonkowie poznają młodą i elegancką Stellę (Susannah York), właścicielkę małego butiku. Robert i Stella nawiązują płomienny romans. Zee, przerażona, że to może być koniec jej małżeństwa i wygodnego życia, postanawia zrobić wszystko, by zatrzymać przy sobie Roberta.

Nominowany do Złotego Globu w kategorii „najlepszy film zagraniczny” brytyjski dramat to dzieło amerykańskiego reżysera Briana G. Huttona, znanego z takich tytułów jak Tylko dla orłów, Złoto dla zuchwałych czy Nocne widma. Osadzony w swingującym Londynie film przedstawia historię zdeterminowanej kobiety, która gotowa jest na wszystko, by ocalić swoje małżeństwo. W jej rolę wcieliła się jedna z największych ikon Hollywood Elizabeth Taylor (Kotka na gorącym, blaszanym dachu, Kto się boi Virginii Woolf?), która zdobyła za tę kreację włoską nagrodę David di Donatello. Towarzyszą jej między innymi: laureat dwóch Oscarów Michael Caine (Hannah i jej siostry, Wbrew regułom), nominowane do tej nagrody Susannah York (Czyż nie dobija się koni?, Obrazy) i Margaret Leighton (7 kobiet, Posłaniec) oraz John Standing (Porządna kobieta, V jak Vendetta).

 

 

CZŁOWIEK, KTÓRY CHCIAŁ BYĆ KRÓLEM (THE MAN WHO WOULD BE KING) przygodowy, Wielka Brytania 1975
premiera: 19.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 20.10.2015 godz. 12:45

CZŁOWIEK, KTÓRY CHCIAŁ BYĆ KRÓLEM (THE MAN WHO WOULD BE KING) przygodowy, Wielka Brytania 1975, 124 min., (12), reż. John Huston, wyk. Sean Connery, Michael Caine, Christopher Plummer, Saeed Jaffrey, Shakira Caine

Nominowana do 4 Oscarów adaptacja opowiadania Rudyarda Kiplinga. Sean Connery oraz Michael Caine jako dwaj byli żołnierze armii brytyjskiej, którzy marzą o zdobyciu władzy i dużych pieniędzy.

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Dwaj byli żołnierze armii brytyjskiej, Daniel Dravot (Sean Connery) oraz Peachy Carnehan (Michael Caine), postanawiają wybrać się w podróż z Indii do jednej z prowincji Afganistanu – Kafiristanu. Wyposażeni w dwadzieścia nowoczesnych karabinów awanturnicy marzą o władzy i bogactwie. Pragną nawiązać sojusz z lokalnym królem i w przebiegły sposób przejąć kontrolę nad jego poddanymi. Czy uda im się zrealizować swój sprytny plan?

Film przygodowy na podstawie opowiadania Rudyarda Kiplinga pod tym samym tytułem. Wyreżyserowany z maestrią przez dwukrotnego zdobywcę Oscara Johna Hustona (Skarb Sierra Madre, Afrykańska królowa) obraz to barwna, pełna zawadiackiego humoru opowieść o brawurze, żądzy pieniądza oraz przerośniętych ambicjach. W role awanturniczych głównych bohaterów wciela się gwiazdorski duet Sean Connery (Goldfinger, Nietykalni) i Michael Caine (Hannah i jej siostry, Wbrew regułom). Produkcja została wyróżniona czterema nominacjami do Oscara, w tym za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszą scenografię i najlepsze kostiumy.

 

 

 

PAKT HOLCROFTA (THE HOLCROFT COVENANT) thriller, Wielka Brytania 1985
premiera: 26.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 27.10.2015 godz. 12:10

PAKT HOLCROFTA (THE HOLCROFT COVENANT) thriller, Wielka Brytania 1985, 108 min., (12), reż. John Frankenheimer, wyk. Michael Caine, Anthony Andrews, Victoria Tennant, Lilli Palmer, Mario Adorf

Michael Caine w roli architekta, który dowiaduje się, że jego biologiczny ojciec, doradca Hitlera, zostawił mu w spadku ogromny majątek. Ekranizacja bestsellerowej powieści Roberta Ludluma.

Pochodzący z Niemiec Noel Holcroft (Michael Caine) jako dziecko został adoptowany przez amerykańską parę. Kiedy jest już dojrzałym człowiekiem, dowiaduje się, że jego biologiczny ojciec był jednym z głównych doradców ekonomicznych Hitlera. Zmarły mężczyzna zostawił synowi 4 miliardy dolarów w spadku. Noel wierzy, że pieniądze powinny być przeznaczone na odszkodowania dla ofiar wojny. Pragnący utworzenia IV Rzeszy neonaziści zrobią jednak wszystko, aby odebrać mu majątek.

Adaptacja książki popularnego twórcy powieści sensacyjnych Roberta Ludluma. Pełna intryg, znakomicie skonstruowana, trzymająca w napięciu historia człowieka, który musi zmierzyć się z międzynarodową grupą przestępczą, marzącą o narodzinach IV Rzeszy. Film wyreżyserował doświadczony John Frankenheimer (Przeżyliśmy wojnę, Ronin), a w postać głównego bohatera wcielił się laureat dwóch Oscarów Michael Caine (Wbrew regułom, Mroczny Rycerz). Obok niego występują również zdobywca Złotego Globu Anthony Andrews (serial Powrót do Brideshead, Jak zostać królem) oraz Victoria Tennant (Kwiaty na poddaszu, Historia z Los Angeles).

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

OCH! CO ZA UROCZA WOJENKA (OH! WHAT A LOVELY WAR) musical, Wielka Brytania 1969
premiera: 02.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 03.10.2015 godz. 12:15

OCH! CO ZA UROCZA WOJENKA (OH! WHAT A LOVELY WAR) musical, Wielka Brytania 1969, 139 min., (12), reż. Richard Attenborough, wyk. Laurence Olivier, John Gielgud, John Mills, Michael Redgrave, Maggie Smith

Ekranizacja głośnego musicalu pod tym samym tytułem. Wybitny debiut reżyserski Richarda Attenborough opowiada w groteskowy sposób o piekle i bezsensie wojny.

Małżeństwo Smithów prowadzi życie typowe dla przedstawicieli klasy średniej. Para stara się wiązać koniec z końcem i zapewnić godziwy byt swoim dzieciom. Kiedy wybucha I wojna światowa, pięciu jej synów zostaje wysłanych na front. Każdy z nich, podobnie jak inni młodzi rekruci, traktowany jest jak mięso armatnie. Żołnierze ze wszystkich sił starają się znaleźć sens swej misji. Maszerujące oddziały śpiewają piosenki, które mają podtrzymać ich na duchu.

Niezwykły musical, który jest gorzką i poruszającą satyrą na wojnę. Debiutanckie dzieło nagrodzonego dwoma Oscarami Richarda Attenborough (O jeden most za daleko, Gandhi) mówi w dosadny sposób o absurdzie prowadzenia działań zbrojnych. Wiele scen przedstawia słynne wydarzenia z czasów I wojny światowej, takie jak m.in. zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda czy bożonarodzeniowe spotkanie brytyjskich i niemieckich żołnierzy na ziemi niczyjej. Ilustracją muzyczną są popularne piosenki wojenne z tytułową „Oh! What a Lovely War” na czele. W obsadzie znalazł się kwiat brytyjskiego aktorstwa. Na ekranie pojawią się m.in. legendarny Laurence Olivier (Hamlet, Chłopcy z Brazylii), laureat Nagrody Akademii John Gielgud (Gandhi, Księgi Prospera), zdobywca Złotej Palmy Michael Redgrave (Czas bez litości, Samotność długodystansowca), wyróżniona dwoma Oscarami Maggie Smith (Pełnia życia panny Brodie, Pokój z widokiem) czy charyzmatyczny Dirk Bogarde (Służący, Śmierć w Wenecji). Produkcja została nagrodzona Złotym Globem dla najlepszego zagranicznego filmu anglojęzycznego oraz pięcioma statuetkami BAFTY (w tym za zdjęcia, ścieżkę dźwiękową i scenografię).

 

 

PRIMO (PRIMO) dramat, USA 2010
premiera: 07.10.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 08.10.2015 godz. 09:40

PRIMO (PRIMO) dramat, USA 2010, 81 min., (12), reż. Richard Wilson, wyk. Antony Sher

Wstrząsający monodram Antony’ego Shera na podstawie wspomnień włoskiego Żyda Prima Leviego – słynnego pisarza, więźnia Auschwitz.
Primo Levi (Antony Sher), urodzony w 1919 roku włoski Żyd i utalentowany chemik, trafił w czasie drugiej wojny światowej do obozu zagłady w Oświęcimiu. W swoich wspomnieniach opisuje ten tragiczny czas. Okrucieństwo oprawców i straszliwe warunki bytowania sprawiały, że ludzie tracili człowieczeństwo i stawali się potworami. Leviemu udało się przeżyć. Po wojnie dał wyraz obozowym przeżyciom w słynnych książkach „Czy to jest człowiek?” oraz „Pogrążeni i ocaleni”.
Wstrząsające wspomnienia Prima Leviego „Czy to jest człowiek?” zostały zaadaptowane na potrzeby najpierw teatru, a potem filmu przez pochodzącego z Republiki Południowej Afryki aktora i pisarza Antony’ego Shera (Jej wysokość Pani Brown, Zakochany Szekspir). Występujący także na deskach Royal Shakespeare Company artysta stworzył niezwykłą kreację – przez 80 minut trwania filmu wypełnia sobą ekran. Obraz został wyprodukowany przez HBO, a wyreżyserował go brytyjski aktor Richard Wilson (serial Jedną nogą w grobie, Człowiek, który wiedział za mało).

 

 

 

PRAWDZIWY GENIUSZ (REAL GENIUS) komedia, USA 1985
premiera: 09.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 10.10.2015 godz. 11:40

PRAWDZIWY GENIUSZ (REAL GENIUS) komedia, USA 1985, 102 min., (12), reż. Martha Coolidge, wyk. Val Kilmer, Gabe Jarret, Michelle Meyrink, William Atherton, Jonathan Gries

Trzech młodych naukowców usiłuje nie dopuścić do wykorzystania wyników ich badań przez niepowołane do tego osoby.

Chris (Val Kilmer), Mitch (Gabriel Jarret) oraz Lazlo (Jonathan Gries) są wybitnie inteligentni. Trójka geniuszy studiuje na jednym z najlepszych uniwersytetów w kraju. Każdy z nich systematycznie prowadzi badania w laboratorium, ale zawsze potrafią znaleźć czas na zabawę. Udaje im się np. przemienić internat w lodowisko czy zorganizować w sali wykładowej szaloną imprezę. Kiedy jednak odkrywają, że pozbawiony skrupułów profesor Hathaway (William Atherton) wykorzystał ich do stworzenia tajnej broni dla wojska, obmyślają wyrafinowaną zemstę.

Szalona komedia w reżyserii nominowanej do Emmy Marthy Coolidge (Historia Rose, Książę i ja), która udowadnia wszystkim, że nie należy zadzierać z geniuszami. Obraz zachwyca niebanalną fabułą i błyskotliwymi dialogami. Główne role zagrali z wigorem laureat Satelity Val Kilmer (The Doors, Kiss Kiss Bang Bang), Gabriel Jarret (Posejdon, Frost/Nixon) oraz Jonathan Gries (Faceci w czerni, Uprowadzona). Obok znakomitego humoru atutem produkcji jest przebojowa ścieżka dźwiękowa z piosenkami m.in. Bryana Adamsa, Carmen McRae czy Tears For Fears.

 

 

BIEGNIJ, CHŁOPCZE, BIEGNIJ (LAUF JUNGE LAUF (AKA. RUN BOY RUN)) dramat, Niemcy 2013
premiera: 14.10.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 15.10.2015 godz. 12:45
23.10.2015 godz. 18:15
24.10.2015 godz. 09:55

BIEGNIJ, CHŁOPCZE, BIEGNIJ (LAUF JUNGE LAUF (AKA. RUN BOY RUN)) dramat, Niemcy 2013, 103 min., (12), reż. Pepe Danquart, wyk. Andrzej Tkacz, Kamil Tkacz, Elisabeth Duda, Itay Tiran, Zbigniew Zamachowski

Chwytająca za serce odyseja ośmioletniego Srulika – żydowskiego chłopca, któremu udaje się uciec z warszawskiego getta.

1942 rok. Ośmioletni Srulik (w tej roli bracia Andrzej i Kamil Tkaczowie) ucieka z warszawskiego getta, w którym zginęła cała jego rodzina. Z pomocą Polki (Elisabeth Duda) udaje mu się przyjąć nową tożsamość – od tej pory jest osieroconym Polakiem o imieniu Jurek. Niestety, musi opuścić bezpieczne schronienie i szukać pomocy gdzie indziej. Chłopiec rozpoczyna dramatyczną podróż przez okupowaną Polskę i toczy walkę, w której stawką jest jego życie.

Chwytająca za serce opowieść o wojennej tułaczce żydowskiego chłopca. Zmuszony do ucieczki i przyjęcia fałszywej tożsamości, spotyka na swojej drodze zarówno dobrych, jak i złych ludzi. Żadne z tych spotkań nie jest dla niego obojętne. W nakręconym przez cenionego niemieckiego filmowca, laureata Oscara za krótkometrażowy film Schwarzfahrer Pepe Danquarta (Wielki tydzień, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokument Am Limit), obrazie wystąpili uznani polscy aktorzy: Zbigniew Zamachowski (Trzy kolory: Biały, Zmruż oczy), Mirosław Baka (Krótki film o zabijaniu, Reich), Grażyna Szapołowska (Magnat, Krótki film o miłości) oraz Izabela Kuna (Drogówka, Pod Mocnym Aniołem). Prezentowany na festiwalu filmowym w Rzymie dramat to także ważna i poruszająca lekcja historii. Scenariusz filmu oparto na powieści Uriego Oleva, która opisuje prawdziwe losy Yorama Friedmana, pierwowzoru postaci Srulika. Produkcja była nominowana w trzech kategoriach do Niemieckich Nagród Filmowych.

 

 

NARZECZONA DLA GENIUSZA (I.Q. (1994)) komedia, USA 1994
premiera: 16.10.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 17.10.2015 godz. 14:35
27.10.2015 godz. 07:30
27.10.2015 godz. 17:15

NARZECZONA DLA GENIUSZA (I.Q. (1994)) komedia, USA 1994, 92 min., (12), reż. Fred Schepisi, wyk. Tim Robbins, Meg Ryan, Walter Matthau, Lou Jacobi, Gene Saks

Pełna uroku Meg Ryan jako ukochana siostrzenica Alberta Einsteina, którą genialny wuj postanawia wyswatać. Problem w tym, że dziewczyna ma już narzeczonego.

Lata pięćdziesiąte XX wieku, Princeton. Na tutejszym uniwersytecie pracuje Albert Einstein (Walter Matthau), którego oczkiem w głowie jest siostrzenica Catherine (Meg Ryan). Dziewczyna planuje poślubić niezwykle ambitnego i przemądrzałego początkującego naukowca Jamesa (Stephen Fry). Wuj nie jest zadowolony z jej decyzji i postanawia zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do ślubu. Pewnego dnia Catherine i James trafiają do warsztatu samochodowego, w którym mechanikiem jest Ed Walters (Tim Robbins). Chłopak zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Kiedy odkrywa, że Catherine zostawiła w warsztacie swój zegarek, bez namysłu postanawia ją odnaleźć.

Ciepła komedia romantyczna, która bawi i wzrusza do łez. Za jej reżyserię odpowiedzialny był dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Fred Schepisi (Krzyk w ciemności, Lemur zwany Rollo), a w główne role wcielają się zdobywca Oscara Tim Robbins (Skazani na Shawshank, Rzeka tajemnic), trzykrotnie nominowana do Złotego Globu Meg Ryan (Bezsenność w Seattle, Masz wiadomość) oraz laureat Nagrody Akademii Walter Matthau (Szczęście Harry’ego, Promienni chłopcy). Produkcja wyróżnia się lekkim scenariuszem, bezpretensjonalną fabułą i zabawnymi dialogami. Twórcy świetnie oddali też klimat lat pięćdziesiątych.

 

 

 

PRZESTĘPSTWO (COVER UP (AKA. LA CRIME)) kryminalny, Francja 1983
premiera: 16.10.2015 godz. 21:35
powtórzenie: 27.10.2015 godz. 00:30

PRZESTĘPSTWO (COVER UP (AKA. LA CRIME)) kryminalny, Francja 1983, 98 min., (15), reż. Philippe Labro, wyk. Claude Brasseur, Jean-Claude Brialy, Gabrielle Lazure, Jean-Louis Trintignant, Dayle Haddon

Nieustraszony policjant postanawia rozpracować temat korupcji wśród urzędników państwowych, co okazuje się wyjątkowo niebezpiecznym zadaniem.

Martin Griffon (Claude Brasseur) jest pełnym ideałów komisarzem policji, który stawia sobie za cel wytropienie źródeł korupcji w organach państwowych. Szybko jednak uświadamia sobie, że stał się częścią złowrogiej intrygi, a prominentni ludzie zrobią wszystko, żeby go zniszczyć. Mężczyzna nie wie, komu może ufać. Balansuje na krawędzi. Jego jedyną sojuszniczką jest zaangażowana dziennikarka Sybille Berger (Gabrielle Lazure).

Rasowe kino noir w reżyserii Philippe’a Labro (Łowca, Prawy brzeg, lewy brzeg Sekwany), charakteryzujące się wciągającą intrygą i dużą dawką napięcia. Wartka akcja, sprawnie skonstruowana fabuła, sugestywny klimat oraz wyraziste postacie to największe atuty obrazu. W głównych rolach występują: Claude Brasseur (Taka zwykła historia, Prywatka), Jean-Claude Brialy (Panna młoda w żałobie, Niewinni), Jean-Louis Trintignant (Trzy kolory: Czerwony, Miłość) oraz Gabrielle Lazure (Tajni agenci, Arbitraż).

 

 

TRZY ŻYCIA, JEDNA ŚMIERĆ (TROIS VIES ET UNE SEULE MORT) dramat, Francja 1996
premiera: 23.10.2015 godz. 20:00

TRZY ŻYCIA, JEDNA ŚMIERĆ (TROIS VIES ET UNE SEULE MORT) dramat, Francja 1996, 121 min., (12), reż. Raoul Ruiz, wyk. Marcello Mastroianni, Anna Galiena, Chiara Mastroianni, Melvil Poupaud, Marisa Paredes

Marcello Mastroianni jako mężczyzna o czterech nazwiskach i czterech osobowościach. Która z nich jest prawdziwa?

Komiwojażer, który po dwudziestu latach wraca do żony po to, by przekonać się, że mieszka ona z innym mężczyzną… Profesor Sorbony, który zostaje włóczęgą i zaprzyjaźnia się z błyskotliwą prostytutką skrywającą pewien sekret… Zarządca domu, który prześladuje parę nowożeńców… Bogaty przemysłowiec, który próbuje ukryć oszustwa podatkowe… Cztery historie łączy odtwórca głównej roli – legendarny włoski aktor Marcello Mastroianni.

Nawiązujący do znanych dzieł literatury, prezentowany na festiwalu filmowym w Cannes obraz składa się z czterech zabawnych historii, które łączy Marcello Mastroianni (Słodkie życie, Osiem i pół), wielki włoski aktor występujący w jednej ze swoich ostatnich ról. Obok niego w filmie zagrali także: Anna Galiena (Mąż fryzjerki, Bez skóry), Chiara Mastroianni (Ukochany, Kurczak ze śliwkami) oraz Marisa Paredes (Kwiat mego sekretu, Wszystko o mojej matce). Obraz wyreżyserował uznany chilijski twórca Raoul Ruiz, autor między innymi takich filmów jak Czas odnaleziony, Tajemnice Lizbony czy Genealogia zbrodni.

 

 

 

POWIEDZ, ŻE MNIE KOCHASZ, JUNIE MOON (TELL ME THAT YOU LOVE ME, JUNIE MOON) dramat, USA 1970
premiera: 30.10.2015 godz. 20:00

POWIEDZ, ŻE MNIE KOCHASZ, JUNIE MOON (TELL ME THAT YOU LOVE ME, JUNIE MOON) dramat, USA 1970, 109 min., (12), reż. Otto Preminger, wyk. Liza Minnelli, Ken Howard, Robert Moore, James Coco, Kay Thompson

Nominowana do Złotej Palmy opowieść o trójce neurotyków, którzy dzielą ze sobą mieszkanie i muszą znosić swoje dziwactwa.

Junie Moon (Liza Minnelli) jest emocjonalnie rozdygotaną młodą kobietą ze zdeformowaną twarzą. Dziewczyna została oszpecona przez niezrównoważonego psychicznie byłego chłopaka (Ben Piazza). Arthur (Ken Howard) to epileptyk, którego chorobę błędnie zdiagnozowano, zaś Warren (Robert Moore) to poruszający się na wózku homoseksualista. Cała trójka spotyka się w szpitalu i szybko zaprzyjaźnia ze sobą. Postanawiają razem zamieszkać i wspólnie stawiać czoła przeciwnościom losu.

Nietypowy dramat o trójce outsiderów, którzy postanawiają razem zamieszkać, był prezentowany na MFF w Cannes, gdzie ubiegał się o statuetkę Złotej Palmy. Film powstał na kanwie tak samo zatytułowanej powieści pióra Marjorie Kellogg, a jego reżyserem jest słynny Otto Preminger (Anatomia morderstwa, Kardynał). Oscylujący między melodramatem a komedią obraz charakteryzuje się czarnym humorem i pełnym dystansu spojrzeniem na głównych bohaterów. Wyraziste kreacje stworzyli w nim: laureatka Oscara Liza Minnelli (Kabaret, Artur), wyróżniony nagrodą Emmy Ken Howard (film TV Szare ogrody, Sędzia) oraz Robert Moore (serial Rhoda, Zabity na śmierć).

 

SERIALE

The Knick sezon 2

premiera 17.10:    emisja w soboty godz. 22:00

the knick 2Akcja serialu osadzona jest w Nowym Jorku, w szpitalu Knickerbocker, na początku XX wieku, gdy nie istniały antybiotyki, a umieralność pacjentów była zatrważająco wysoka. Doktor John Thackery (Clive Owen), genialny chirurg stojący na czele zespołu lekarzy szpitala, przebywa w klinice odwykowej w Nowej Anglii, gdzie poddawany jest pionierskiej terapii, która ma go uwolnić od uzależnienia od kokainy. Tymczasem zespół doktora Thackery’ego próbuje radzić sobie pod nieobecność charyzmatycznego szefa. Problemy finansowe zmuszają władze szpitala do przeniesienia placówki w nowe miejsce.

Drugi sezon nagrodzonego Emmy serialu obyczajowego produkcji Cinemax pokazuje pionierskie czasy chirurgii przez pryzmat lekarzy nowojorskiego szpitala Knickerbocker. Reżyserem produkcji jest laureat Oscara Steven Soderbergh (film HBO Wielki Liberace), a w roli głównej występuje nominowany do Nagrody Akademii Clive Owen (Ludzkie dzieci). Obok niego występują również André Holland (42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy), Eve Hewson (Ani słowa więcej), Juliet Rylance (Frances Ha) oraz Jeremy Bobb (Wilk z Wall Street).

Premierowe odcinki drugiego sezonu serialu The Knick będzie można oglądać od 17 października, w soboty o godz. 22.00 w Cinemax. Serial będzie również dostępny w serwisie HBO GO.

 

KONTRA: OSTATNIE UDERZENIE (STRIKE BACK IV) serial akcji, USA 2015, (18), wyk. Philip Winchester, Sullivan Stapleton, Michelle Lukes, Robson Green, Milauna Jackson

premiera:    emisja w soboty godz. 22:00 (odc. 10/10)

Finałowy sezon serialu produkcji Cinemax opowiadającego o brawurowych działaniach dwóch agentów specjalnych antyterrorystycznej jednostki Sekcji 20.

kontra ostatnie uderzenieMichael Stonebridge (Philip Winchester) oraz Damien Scott (Sullivan Stapleton) nie mają sobie równych. Razem z kolegami z tajnej brytyjskiej jednostki antyterrorystycznej Sekcja 20 – Philipem Locke’em (Robson Green), Julią Richmond (Michelle Lukes) oraz Kim Martinez (Milauna Jackson) udają się na kolejną misję. Ich zadaniem jest odnalezienie zaginionej w Bangkoku dziewczyny, córki brytyjskiego ambasadora. Szybko jednak okazuje się, że nie będzie to łatwe, tym bardziej, że ich przeciwnikami są groźni, świetnie przygotowani do konfrontacji przestępcy, działający w wielu krajach.

Finałowy sezon serialu Kontra: Ostatnie uderzenie, w którym nie brakuje trzymającej w napięciu fabuły, porywających wyścigów oraz brawurowych scen akcji. Za jego reżyserię odpowiedzialny był Michael J. Bassett (serial Demony da Vinci). W główne role wcielają się Philip Winchester (Serce Ziemi) oraz Sullivan Stapleton (300: Początek imperium). Obok nich występują także m.in. Michelle Lukes (Aleksander), Robson Green (Żądza krwi) oraz Milauna Jackson (W rytmie hip-hopu). Do obsady tego sezonu dołączyli Tim McInnerny (Notting Hill) w roli ambasadora, Michelle Yeoh (Przyczajony tygrys, ukryty smok) jako jego żona oraz Max Beesley (Mad Dogs) w roli gangstera. Serial jest koprodukcją Cinemax oraz brytyjskiego Sky TV.

CARNIVALE sezon 2, (CARNIVALE II) serial obyczajowy, USA 2004
emisja w środy godz. 22:00
CARNIVALE (CARNIVALE) serial obyczajowy, USA 2003, (15), wyk. Nick Stahl, Clancy Brown, Amy Madigan, Ralph Waite, Adrienne Barbeau

carnivaleDwa potężne wcielenia podzielone przez los dzielą jedną misję. Ben Hawkins i Brat Justin muszą odnaleźć nieuchwytnego Henriego Scuddera – i los świata zależy od tego, kto znajdzie go pierwszy…

“Carnivale” to historia cyrku, który wędruje przez Wielkie Równiny. Sezon drugi Carnivale pokazuje świat globalnego niepokoju, gdzie zło powstaje a Wielki Kryzys powoduje ekonomiczne i społeczne spustoszenie w Ameryce. Jako, że wojna między Dobrem i Złem nadchodzi, dwa potężne wcielenia podzielone przez los, dzielą tę samą misję. Dla Bena Hawkinsa i Brata Justina rozpoczął się wyścig, w którym muszą odnaleźć Henriego Scuddera – a los świata zależy od tego, kto znajdzie go pierwszy. Kłamstwa zostają ukazane. Tajemnice rozwiązane. Bitwa się rozpoczyna…

Intrygujący serial HBO, którego pomysłodawcą jest producent i scenarzysta Daniel Knauf. Każdy z 12 odcinków został wyreżyserowany przez innego twórcę (m.in. Jack Bender, Rodrigo Garcia, Alison MacLean, John Patterson), w obsadzie zaś znalazły się tak świetne nazwiska, jak: Clancy Brown (Skazani na Shawshank), Michael J. Anderson (Miasteczko Twin Peaks), Nick Stahl (Za drzwiami sypialni) czy Amy Madigan (Strzał w serce). Produkcja spodoba się widzom lubiącym zagadki, niewyjaśnione zdarzenia i niezwyczajnych bohaterów. Krytyka chwaliła zdjęcia i efekty wizualne, które tworzą w Carnivale nastrój tajemnicy i mistycyzmu.

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.