Cinemax w lipcu 2015

wywiad ze sloncem naroduW lipcu na kanale Cinemax m.in. dramat „Moje cynkowe łoże”, komedia „Wywiad ze słońcem narodu”, dramat „Kalwaria” czy film akcji „Word war Z”.

CINEMAX

SOBOTNIA PREMIERA

MOJE CYNKOWE ŁOŻE (MY ZINC BED) dramat, USA 2008
emisja: 04.07.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 05.07.2015 godz. 13:50
07.07.2015 godz. 20:45
08.07.2015 godz. 12:20
30.07.2015 godz. 03:20

MOJE CYNKOWE ŁOŻE (MY ZINC BED) dramat, USA 2008, 73 min., (12), reż. Anthony Page, wyk. Uma Thurman, Jonathan Pryce, Paddy Considine, Sara Powell, Veronica Quilligan

Świetnie zagrany dramat produkcji HBO i BBC. Historia skomplikowanego miłosnego trójkąta, a zarazem wnikliwe spojrzenie na problem alkoholizmu.

Paul (Paddy Considine) jest poetą, który zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. Pewnego dnia poznaje byłego komunistę, a obecnie bogatego biznesmena – Victora Quinna (Jonathan Pryce). Mężczyźni zaprzyjaźniają się do tego stopnia, że milioner proponuje Paulowi pracę. Nowa znajomość nie ułatwia jednak pisarzowi życia w trzeźwości. Na domiar złego między nim a żoną Victora, Elsą (Uma Thurman), nawiązuje się pewna niebezpieczna zażyłość.

Adaptacja przenikliwej sztuki teatralnej autorstwa Davida Hare’a (nominowanego do Oscara za scenariusz do Godzin i Lektora), która jest intymnym portretem trzech postaci o radykalnie różnym podejściu do życia. Twórcom, z doświadczonym Anthonym Page’em (serial Miasteczko Middlemarch, Goście cesarza) na czele, udało się naszkicować złożone sylwetki psychologiczne głównych bohaterów. Pokazać ich obsesje, słabości i lęki. W pełnym błyskotliwych dialogów filmie wyśmienite kreacje aktorskie stworzyli: nominowana do Oscara Uma Thurman (Pulp Fiction, Kill Bill), zdobywca nominacji do Złotego Globu Jonathan Pryce (Carrington, Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły) oraz laureat dwóch nagród BAFTA Paddy Considine (Buty nieboszczyka, Dumni i wściekli).

WYWIAD ZE SŁOŃCEM NARODU (THE INTERVIEW (2014)) komedia, USA 2014
premiera: 11.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 14.07.2015 godz. 20:00

WYWIAD ZE SŁOŃCEM NARODU (THE INTERVIEW (2014)) komedia, USA 2014, 108 min., (15), reż. Seth Rogen, Evan Goldberg, wyk. James Franco, Seth Rogen, Lizzy Caplan, Randall Park, Diana Bang

Gospodarz i producent popularnego talk show wyjeżdżają do Korei Północnej, by przeprowadzić wywiad z samym Kim Dzong Unem. Okazuje się, że będą musieli wykonać jeszcze jedno zadanie.

wywiad ze sloncem naroduGospodarz popularnego talk show, Dave Skylark (James Franco) i producent Aaron Rapaport (Seth Rogen) wyjeżdżają do Korei Północnej, gdzie mają przeprowadzić pierwszy w historii wywiad z Kim Dzong Unem (Randall Park) dla zachodnich mediów. CIA postanawia wykorzystać tę okazję do zgładzenia nieprzewidywalnego dyktatora – do dziennikarzy zgłasza się agentka Lacey (Lizzy Caplan), która przedstawia im założenia planu.

Jeden z najgłośniejszych filmów 2014 roku, który już przed premierą wzbudził ogromne kontrowersje i był powodem protestów władz północnokoreańskich. Za powstanie tej szalonej komedii odpowiedzialni są nieuznający żadnych świętości twórcy filmu To już jest koniec – Evan Goldberg (scen. Supersamiec, Green Hornet) i aktor Seth Rogen (Wpadka, Pół na pół). Ten drugi z powodzeniem wcielił się też w jedną z głównych ról. Obok niego wystąpili między innymi: wyróżniony nominacją do Oscara James Franco (Boski chillout, 127 godzin), nominowana do Emmy za rolę w serialu Masters of Sex Lizzy Caplan oraz Randall Park (Jeszcze dłuższe zaręczyny, Sąsiedzi). Film obfituje w zwariowane gagi i żarty, które bawią do łez.

KALWARIA (CALVARY) dramat, Irlandia 2014
premiera: 18.07.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 21.07.2015 godz. 21:50

KALWARIA (CALVARY) dramat, Irlandia 2014, 97 min., (15), reż. John Michael Mcdonagh, wyk. Brendan Gleeson, Chris O’Dowd, Kelly Reilly, Aidan Gillen, Dylan Moran

Historia irlandzkiego księdza, który dowiaduje się, że pewien mężczyzna chce go zabić. Pragnie w ten sposób zemścić się za krzywdę, jaką wyrządził mu niegdyś inny kapłan.

Współczesna Irlandia. Ojciec James (Brendan Gleeson) jest poczciwym księdzem z małej wiejskiej parafii. Pewnego dnia podczas spowiedzi nieznajomy mężczyzna wyznaje mu, że planuje go zabić. W młodości był wykorzystywany seksualnie przez innego duchownego i teraz pragnie zemsty. Ojciec James ma siedem dni, aby uporządkować swoje sprawy. W tym czasie gorączkowo próbuje odnaleźć swojego potencjalnego zabójcę. Spotyka się też z parafianami. Dzięki rozmowom z nimi odkrywa mroczną prawdę o instytucji, której poświęcił życie.

Zmuszające do myślenia kino, które mówi o problemie wiary i dylematach moralnych współczesnych księży. Zainspirowana znaną książką Georges’a Bernanosa „Pamiętnik wiejskiego proboszcza” (oraz opartym na niej filmem Roberta Bressona z 1951 roku), Kalwaria to drugi obraz w reżyserskim dorobku nominowanego do BAFTY Johna Michaela McDonagha (Gliniarz). Wyróżnikiem produkcji jest soczysty czarny humor, ale nie brakuje w niej również napięcia, emocji i znakomite dialogi. Na osobną uwagę zasługują aktorzy. Złożoną, pełną niuansów kreację zbudował odtwórca głównej roli Brendan Gleeson (Generał, Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj), który otrzymał za swój występ prestiżową nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Partnerują mu zdobywca IFTY Chris O’Dowd (Druhny, The Sapphires: Muzyka duszy), wyróżniona nominacją do Cezara Kelly Reilly (cykl Smak życia, Sherlock Holmes) oraz nominowany do BAFTY Aidan Gillen (Mroczny Rycerz powstaje, serial HBO Gra o tron). Produkcja zdobyła wiele wyróżnień w kraju i za granicą, w tym m.in. Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

WORLD WAR Z (WORLD WAR Z) film akcji, USA 2013
premiera: 25.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 28.07.2015 godz. 21:25

WORLD WAR Z (WORLD WAR Z) film akcji, USA 2013, 112 min., (15), reż. Marc Forster, wyk. Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz, James Badge Dale, David Morse

Gdy Ziemię opanowują żądne krwi zombie, były pracownik ONZ (w tej roli Brad Pitt) musi zrobić wszystko, by uratować swoją rodzinę.

Bliżej nieokreślona, niedaleka przyszłość. Gerry Lane (Brad Pitt) to były pracownik jednej z agencji ONZ. Mężczyzna na pozór niczym się nie wyróżnia. Jest kochającym ojcem i mężem, a jego rodzina wiedzie życie typowych Amerykanów. Pewnego poranka wszystko nagle się zmienia. Na całym świecie zaczyna rozprzestrzeniać się wirus zamieniający ludzi w zombie. Aby zapewnić bezpieczeństwo najbliższym, Gerry dołącza do zespołu ONZ, który podejmuje się walki z epidemią. Mają coraz mniej czasu, by zidentyfikować i pokonać tajemniczy wirus.

Ekranizacja bestsellerowej, pełnej odniesień do popkultury powieści Maxa Brooksa pod tym samym tytułem. Obraz uznanego reżysera Marca Forstera (Czekając na wyrok, Marzyciel) to zgrabnie zrealizowana mieszanka kina katastroficznego, filmu akcji i horroru o zombie. Wyróżniona nagrodą Saturna opowieść trzyma w napięciu; twórcom udało się sprawnie poprowadzić fabułę, nie pozwalając na chwilę nudy. W roli walczącego o swoją rodzinę Gerry’ego Lane’a wystąpił jeden z największych gwiazdorów Hollywood – Brad Pitt (Podziemny krąg, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona). Towarzyszą mu między innymi: nominowana do Złotego Globu Mireille Enos (serial Dochodzenie, Zostań, jeśli kochasz), debiutująca na dużym ekranie Daniella Kertesz (AfterDeath), James Badge Dale (serial Pacyfik, Wstyd) oraz nominowany do Emmy David Morse (Zielona mila, Hurt Locker. W pułapce wojny).

OSTRY PIĄTEK

BETIBU (BETIBU) thriller, Argentyna 2014
premiera: 03.07.2015 godz. 23:30
powtórzenie: 30.07.2015 godz. 01:35

BETIBU (BETIBU) thriller, Argentyna 2014, 100 min., (15), reż. Miguel Cohan, wyk. Mercedes Morán, Daniel Fanego, Alberto Ammann, José Coronado, Carola Reyna

Uznana pisarka rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci zamożnego biznesmena. Szybko okazuje się, że klucz do zagadki tkwi w przeszłości.

Pedro Chazarreta, zamożny argentyński biznesmen, który kilka lat wcześniej był podejrzewany o zamordowanie żony, zostaje znaleziony martwy w swojej rezydencji. Historia wzbudza ogromne zainteresowanie mediów. Jedna z gazet zleca uznanej pisarce Nurit Iscar (Mercedes Morán), nazywanej Betibú, przeprowadzenie dziennikarskiego śledztwa i napisanie artykułu na ten temat. Wspólnie z dwoma innymi dziennikarzami (Daniel Fanego i Alberto Ammann) Betibú zaczyna zbierać materiały. Szybko okazuje się, że śmierć biznesmena nie była przypadkowa. Dziennikarze odkrywają sieć korupcyjnych powiązań łączących osoby z najwyższych kręgów władzy.

Rasowy thriller w reżyserii Miguela Cohana (Sin retorno) został nakręcony w stolicy Argentyny Buenos Aires. Pełne kontrastów miasto jest znakomitą scenerią dla trzymającego w napięciu filmu, w którym morderstwo wpływowego biznesmena okazuje się częścią większej intrygi. Dziennikarze zbierający materiały na ten temat także znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Atutem filmu jest świetnie skonstruowany scenariusz (oparty na powieści Claudii Piñeiro), który został uhonorowany nagrodą przyznawaną przez Argentyńską Akademię Filmową (obraz otrzymał w sumie 11 nominacji do tego wyróżnienia, w tym w kategorii „najlepszy film”). W rolach głównych wystąpili między innymi: Mercedes Morán (Bagno, Dzienniki motocyklowe), Daniel Fanego (Luna de Avellaneda, Mój niemiecki przyjaciel) oraz Alberto Ammann (Cela 211, Egzamin z morderstwa).

NOC PO (THE MIDNIGHT AFTER) komedia, Hong Kong 2014
premiera: 10.07.2015 godz. 23:15
powtórzenie: 27.07.2015 godz. 02:05

NOC PO (THE MIDNIGHT AFTER) komedia, Hong Kong 2014, 116 min., (12), reż. Fruit Chan, wyk. You-Nam Wong, Janice Man, Simon Yam, Kara Hui, Suet Lam

Siedemnaścioro mieszkańców Hongkongu przejeżdża autobusem przez wymarłe miasto. Czy to możliwe, że są ostatnimi ludźmi na Ziemi?

Zwyczajna noc w wielkim mieście. Do autobusu wsiada kilkanaście osób podróżujących do odległej dzielnicy. Cała grupa jest równie zróżnicowana jak miasto, w którym mieszkają. Wśród pasażerów są między innymi: młody mężczyzna będący pod wpływem narkotyków, kłócąca się para, kobieta odmawiająca różaniec i zakochana dziewczyna. Autobus wjeżdża do długiego tunelu, a gdy z niego wyjedzie, nic już nie będzie takie samo. Okazuje się, że z powierzchni Ziemi zniknęli wszyscy ludzie. Czy pasażerowie autobusu są jedynymi ocalałymi?

Niepokojący, pełen tajemnic film jest połączeniem kina grozy i nietypowej komedii. Intryguje fabułą i sugestywnie oddanym klimat zagrożenia. Pasażerowie niezwykłego autobusu to z kolei niecodzienne zbiorowisko fascynujących postaci, których pomysły zaskakują na każdym kroku. W ich role wcielili się uznani chińscy aktorzy, między innymi: You-Nam Wong (Ip Man), Janice Man (Mroczny Hongkong), Simon Yam (Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia), Kara Hui (Rigor Mortis) oraz Suet Lam (Kieszonkowcy). Obraz był prezentowany na wielu festiwalach filmowych (między innymi w Chicago). Wyreżyserował go Fruit Chan (Najdłuższe lato, Hollywood Hongkong), twórca nagrodzonego na festiwalu w Locarno Małego Cheunga.

ZEMSTA VAJRY (THE WRATH OF VAJRA) film akcji, Chiny 2013
premiera: 17.07.2015 godz. 00:20

ZEMSTA VAJRY (THE WRATH OF VAJRA) film akcji, Chiny 2013, 94 min., (18), reż. Wing-Cheong Law, wyk. Xing Yu, Sung-Jun Yoo, Heon Jun Nam, Baocheng Jiang, Yamei Zhang

Wyszkolony na bezlitosnego zabójcę chłopak ucieka z japońskiej sekty, by bronić niewinnych i pomścić śmierć ukochanego brata.

Lata trzydzieste XX wieku. Członkowie mrocznego japońskiego kultu Świątynia Hadesa zrobią wszystko, żeby zniszczyć potęgę Chin. Ich ulubioną metodą walki z wrogiem jest porywanie dzieci i szkolenie ich na bezlitosnych zabójców. Jednym z najbardziej uzdolnionych wychowanków sekty jest K-29, nazywany też „królem Vajry” (Xing Yu). Kiedy jednak ginie jego ukochany brat, chłopak postanawia się zemścić. Ucieka do Chin, by bronić niewinnych i zniszczyć tych, którzy są odpowiedzialni za jego cierpienia.

Solidnie zrealizowane kino akcji, w którym nie brakuje widowiskowych pościgów i elektryzujących scen walki. Reżyser obrazu, specjalizujący się w tym gatunku Wing-Cheong Law (Bou ying, Iceman), znakomicie oddał mroczną atmosferę lat trzydziestych XX wieku. Film wyróżnia się wartkim tempem i zapierającymi dech zdjęciami. W głównego bohatera wcielił się mistrz sztuki walk, były mnich ze słynnego klasztoru Shaolin – Xing Yu. Widzowie mogą go kojarzyć z takimi produkcjami jak Kung Fu Szał, Ip Man czy Strażnicy i zabójcy. W pozostałych rolach występują Sung-jun Yoo (Mały wielki wojownik, Człowiek Tai Chi), Baocheng Jiang (Long nga, Hua pi 2) oraz debiutant Yamei Zhang.

ZABAWMY SIĘ W PIEKLE (WHY DON’T YOU PLAY IN HELL? (AKA. JIGOKU DE NAZE WARUI)) film akcji, Japonia 2013
premiera: 24.07.2015 godz. 22:00

ZABAWMY SIĘ W PIEKLE (WHY DON’T YOU PLAY IN HELL? (AKA. JIGOKU DE NAZE WARUI)) film akcji, Japonia 2013, 125 min., (18), reż. Shion Sono, wyk. Hiroki Hasegawa, Jun Kunimura, Shinichi Tsutsumi, Fumi Nikaido, Gen Hoshino

Amatorska grupa filmowa zostaje wplątana w konflikt między gangami podległymi bezlitosnej japońskiej yakuzie.

The F*ck Bombers to grupa pełnych pasji adeptów sztuki filmowej, którzy marzą o wielkiej karierze. Młodzi ludzie postanawiają nakręcić film akcji. W jego realizacji biorą udział członkowie prawdziwej yakuzy. Gangsterzy uwikłani są we wzajemne konflikty. Jest to jednak na rękę aspirującym artystom, którzy gorączkowo szukają nowych pomysłów na uchwycenie spektakularnych scen walki.

Żywiołowa czarna komedia o perypetiach grupy młodych filmowców, którzy zostają wplątani w gangsterskie porachunki. Film pełen jest akcji i brawurowych scen walk. Za jego reżyserię i scenariusz odpowiedzialny był wszechstronnie utalentowany Shion Sono (Klub samobójców, Himizu). Obraz nie stroni od pokazywania przemocy, a krew leje się w nim strumieniami. Wszystko to jednak podane jest z przymrużeniem oka. Twórcy postawili na zabawę konwencją i zaserwowali widzom solidną porcję groteski i absurdu. W role ekscentrycznych bohaterów wcielają się Hiroki Hasegawa (Second Virgin, Suzuki sensei), Jun Kunimura (Gra wstępna, Kill Bill), Shin’ichi Tsutsumi (Nieodebrane połączenie, Tu zawsze świeci słońce) oraz Gen Hoshino (69, Hakoiri musuko no koi). Obraz był prezentowany na MFF w Wenecji, gdzie ubiegał się o nagrodę Venice Horizons. Zdobył wyróżnienia na festiwalach w Toronto, Montrealu oraz Jokohamie.

DOBERMAN (DOBERMANN) kryminalny, Francja 1997
emisja: 31.07.2015 godz. 23:05

DOBERMAN (DOBERMANN) kryminalny, Francja 1997, 99 min., (18), reż. Jan Kounen, wyk. Vincent Cassel, Tchéky Karyo, Monica Bellucci, Antoine Basler, Dominique Bettenfeld

Grupa złodziei kierowanych przez charyzmatycznego Dobermana dokonała brutalnego napadu. Ich śladem rusza policja.

Doberman (Vincent Cassel) jest obdarzonym charyzmą, bezwzględnym szefem gangu, prywatnie związanym z głuchoniemą Romką Nat la Gitane (Monica Bellucci). Zorganizowany przez Dobermana napad na bank kończy się krwawą jatką. Gangsterzy świętują udany skok, a tymczasem policja rozpoczyna pościg. Na jego czele staje sadystyczny policjant Cristini (Tchéky Karyo). Konfrontacja między nim a Dobermanem jest nieunikniona, a jej wynik – trudny do przewidzenia.

Brutalny i pełen przemocy film ma wręcz komiksową formę. Prezentuje nierzeczywistych, pozbawionych moralności bohaterów, którzy bez oporów sięgają po broń. Film, porównywany czasem do dzieł Quentina Tarantino, został nakręcony w Paryżu. Jego reżyserem jest pochodzący z Holandii Jan Kounen, znany z takich obrazów jak 99 franków, Chanel i Strawiński czy Niewierni. W rolach głównych wystąpiła jedna z najsłynniejszych par europejskiego kina – Vincent Cassel (Nienawiść, Czarny łabędź) i Monica Bellucci (Malena, Nieodwracalne). Obok nich zagrali także: Tchéky Karyo (Nikita, Pocałunek smoka), Antoine Basler (Prorok, Szturm) oraz Dominique Bettenfeld (Miasto zaginionych dzieci, Bardzo długie zaręczyny).

EKRANY ŚWIATA

POMNIK MICHAELA JACKSONA (MONUMENT TO MICHAEL JACKSON (AKA. SPOMENIK MAJKLU DZEKSONU)) komedia, Serbia 2014
premiera: 05.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 06.07.2015 godz. 12:45
30.07.2015 godz. 18:25
31.07.2015 godz. 09:20

POMNIK MICHAELA JACKSONA (MONUMENT TO MICHAEL JACKSON (AKA. SPOMENIK MAJKLU DZEKSONU)) komedia, Serbia 2014, 91 min., (12), reż. Darko Lungulov, wyk. Boris Milivojevic, Natasa Tapuskovic, Dragan Bjelogrlic, Toni Mihajlovski, Branislav Trifunovic

Prowincjonalny fryzjer postanawia ożywić swoje miasteczko, stawiając w nim pomnik króla muzyki pop – Michaela Jacksona.

Mieszkający w małym serbskim miasteczku Marko (Boris Milivojevic) jest marzycielem, jakich mało. Niestety, nie wiedzie mu się najlepiej. Żona Ljubinka (Natasa Tapuskovic), która jest miłością jego życia, pragnie go opuścić i wyjechać za granicę. Kobieta jest zmęczona beztroską partnera. Pewnego dnia mężczyzna dowiaduje się, że władze planują usunąć z rynku komunistyczny pomnik. Marko postanawia postawić w tym miejscu statuę Michaela Jacksona. W ten sposób chce ożywić umierające miasto i jednocześnie zaimponować ukochanej. Najpierw jednak musi przekonać do swojego szalonego pomysłu miejscowego burmistrza (Branislav Trifunovic). Szybko okazuje się, że nie będzie to łatwe.

Słodko-gorzka komedia o pogoni za marzeniami i walce z przeciwnościami losu. W prezentowanym na festiwalu w Karlowych Warach filmie Darko Lungulova (Tamo i ovde) nie brakuje pozytywnych emocji, ale też sarkazmu i nutki melancholii. Obraz bawi i wzrusza do łez. Ujmuje ciepłym humorem, a przy okazji dobrze oddaje ducha serbskiej prowincji. Atutem są wyraziście nakreśleni bohaterowie z sympatycznym fryzjerem na czele. Główne role zagrali brawurowo: Boris Milivojevic (Munje!, Szara ciężarówka w kolorze czerwonym), Natasa Tapuskovic (Życie jest cudem, Balkan is not Dead), Dragan Bjelogrlic (Piękna wieś pięknie płonie, Rany) oraz Ludomir Bandovic (Śmierć człowieka na Bałkanach, Takie są zasady). Obraz został uhonorowany nagrodą dla najlepszego filmu na Montenegro Film Festival. Zdobył też specjalne wyróżnienie za najlepszy scenariusz na festiwalu komedii w Monte Carlo.

METALHEAD (METALHEAD (AKA. MALMHAUS)) dramat, Islandia 2013
premiera: 12.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 13.07.2015 godz. 12:25
23.07.2015 godz. 21:50
24.07.2015 godz. 13:25

METALHEAD (METALHEAD (AKA. MALMHAUS)) dramat, Islandia 2013, 97 min., (12), reż. Ragnar Bragason, wyk. Thorbjörg Helga Thorgilsdóttir, Ingvar E. Sigurðsson, Halldóra Geirharðsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Sigrún Edda Björnsdóttir

Poruszająca historia dziewczyny, która próbuje odnaleźć się po śmierci brata. W poszukiwaniu ukojenia zaczyna słuchać jego ulubionej muzyki – heavy metalu.

Hera Karlsdottir (Thorbjörg Helga Thorgilsdóttir) urodziła się w 1970 roku. W tym samym czasie ukazała się pierwsza płyta zespołu Black Sabbath, co dało początek heavy metalowi. Dziewczyna spędziła radosne dzieciństwo na islandzkiej wsi. Pewnego dnia jednak jej spokój zostaje przerwany przez tragiczną śmierć ukochanego brata. Chłopak był wielkim fanem ciężkiego grania. Aby poradzić sobie ze stratą, Hera postanawia zgłębić jego pasję. Zaczyna słuchać heavy metalu. Dzięki temu znajduje sposób na wyrażanie najskrytszych emocji.

Wzruszająca opowieść o stracie i poszukiwaniu ukojenia w reżyserii jednego z najciekawszych islandzkich filmowców młodego pokolenia, Ragnara Bragasona (Dzieci, Rodzice). Obraz pokazuje niezwykły sposób radzenia sobie z cierpieniem po śmierci bliskiej osoby i zmusza do myślenia. Mówi też o młodzieńczym buncie, dojrzewaniu i odnajdywaniu swojej drogi. Film został pięknie sfotografowany, a jego dopełnieniem jest znakomita oprawa muzyczna. Rolę Hery zagrała przekonująco Thorbjörg Helga Thorgilsdóttir (Na głębinie, Borgriki 2). Partnerują jej laureat Europejskiej Nagrody Filmowej Ingvar E. Sigurðsson (Anioły wszechświata, Bagno), Sveinn Ólafur Gunnarson (Na głębinie, Á annan veg) oraz Halldóra Geirharðsdóttir (Śmiech mewy, O koniach i ludziach). Obraz zdobył pięć statuetek prestiżowej Eddy, w tym trzy w kategoriach aktorskich. Otrzymał ponadto nominację do nagrody dla najlepszego filmu roku.

KSENIA (XENIA (2014)) dramat, Grecja 2014
premiera: 19.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 20.07.2015 godz. 11:20
28.07.2015 godz. 14:35
29.07.2015 godz. 06:00

KSENIA (XENIA (2014)) dramat, Grecja 2014, 124 min., (12), reż. Panos H. Koutras, wyk. Kostas Nikouli, Nikos Gelia, Yannis Stankoglou, Marissa Triandafyllidou, Aggelos Papadimitriou

Pełna emocji opowieść o współczesnej odysei dwóch braci, którzy przemierzają Grecję w poszukiwaniu zaginionego ojca.

Oddyseas (Nikos Gelia) i Danny (Kostas Nikouli) są braćmi, ale nie mogliby się bardziej różnić. Pierwszy jest odpowiedzialnym, zdecydowanym młodym mężczyzną, drugi – to ekscentryczny piętnastoletni gej, żyjący w świecie fantazji. Po śmierci matki Danny opuszcza rodzinną Kretę i wraz z mieszkającym w Atenach Oddyseasem rusza na poszukiwania ojca, którego bracia nigdy nie poznali. Jeżeli go nie znajdą, grozi im deportacja. Ich matka była Albanką, a oni nie mają greckiego obywatelstwa.

Wzruszająca, ale i pełna życia opowieść o odysei dwóch braci, którzy przemierzają współczesną Grecję w poszukiwaniu ojca. Interesujący tak pod względem treści, jak formy obraz jest jednocześnie świeżym spojrzeniem na ten zróżnicowany, będący w trakcie transformacji kraj. W rolach głównych znakomicie odnaleźli się debiutujący na dużym ekranie Nikos Gelia oraz Kostas Nikouli. Twórcą Kseni jest uznany grecki reżyser Panos H. Koutras (Prawdziwe życie, Strella). Film spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno wśród widzów, jak i krytyków. Był pokazywany między innymi na międzynarodowych festiwalach filmowych w Cannes (nominacja do Queer Palm i nagrody Un Certain Regard) i Chicago, otrzymał też Greckie Nagrody Filmowe w kategorii: najlepszy film, scenariusz, reżyseria oraz w dwóch kategoriach technicznych (montaż i kostiumy).

THEEB (THEEB) dramat, Jordania 2014
premiera: 26.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 27.07.2015 godz. 11:35

THEEB (THEEB) dramat, Jordania 2014, 97 min., (12), reż. Naji Abu Nowar, wyk. Jacir Eid, Hussein Salameh, Hassan Mutlag, Jack Fox, Marji Audeh

Pełna przygód i zapierających dech w piersiach widoków historia młodego Beduina, który po śmierci ojca przechodzi przyspieszony kurs dorastania.

Pierwsza wojna światowa, pustynna prowincja Imperium Osmańskiego. Theeb (Jacir Eid Al-Hwietat), młody Beduin, zna pustynię jak własną kieszeń. Podejmuje się zadania przeprowadzenia przez odludzie brytyjskiego oficera (Jack Fox), który ma do spełnienia tajemniczą misję. Dla chłopca, który niedawno stracił ojca, podróż staje się przyspieszoną lekcją dorastania. Aby osiągnąć cel, musi wykazać się cechami prawdziwego mężczyzny.

Zachwycająca pięknymi obrazami i nastrojową muzyką, uniwersalna opowieść o małym chłopcu, który ma do spełnienia wielką misję. Obraz został nakręcony w malowniczych lokalizacjach południowej Jordanii, a za jego reżyserię odpowiedzialny był debiutant Naji Abu Nowar. Jego dzieło czerpie z najlepszych tradycji kina przygodowego i zostało docenione na licznych festiwalach filmowych. Obraz zdobył m.in. nagrodę Venice Horizons na MFF w Wenecji, Nagrodę Jury na międzynarodowym festiwalu w Kairze oraz nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na prestiżowym, polskim Camerimage. W rolach głównych wystąpili początkujący aktor Jacir Eid Al-Hwietat i Brytyjczyk Jack Fox (Blood Moon, Kids in Love). Autorem wspaniałych zdjęć jest znany ze współpracy z Ulrichem Seidlem Wolfgang Thaler (Chwała dziwkom, Raj: miłość).

WYDARZENIE MIESIĄCA: KEVIN SMITH

SPRZEDAWCY (CLERKS (1994)) komedia, USA 1994
emisja: 06.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 06.07.2015 godz. 03:55

SPRZEDAWCY (CLERKS (1994)) komedia, USA 1994, 88 min., (12), reż. Kevin Smith, wyk. Brian O’Halloran, Jeff Anderson, Marilyn Ghigliotti, Lisa Spoonauer, Jason Mewes

Nietuzinkowa komedia o jednym szalonym dniu z życia dwóch sprzedawców. Nagrodzony w Cannes, kultowy debiut Kevina Smitha.

Dante (Brian O’Halloran) pracuje w lokalnym supermarkecie w New Jersey i szczerze nienawidzi swojej pracy. Jednak gdy szef niespodziewanie prosi go o zastępstwo, chłopak się zgadza. Dzięki temu może spotkać się ze swoim kumplem Randalem (Jeff Anderson), który pracuje w pobliskiej wypożyczalni wideo. Panowie spędzą ze sobą tego dnia dużo czasu – to bawiąc się, to rozmawiając, to obsługując klientów. Nie wiedzą, że w ciągu kilku najbliższych godzin ich życie bardzo się zmieni.

Nagrodzony na festiwalach w Cannes i Sundance debiutancki obraz Kevina Smitha (W pogoni za Amy, Jay i Cichy Bob kontratakują), jednego z najoryginalniejszych współczesnych twórców amerykańskiego kina. Siłą filmu, uznawanego za manifest pokolenia X, są przede wszystkim kapitalne dialogi i błyskotliwy scenariusz autorstwa Smitha. Obraz odniósł niespodziewany sukces i szybko stał się obiektem kultu. W opowiadającej o jednym dniu z życia zwyczajnych sprzedawców niskobudżetowej komedii wystąpili zaprzyjaźnieni z reżyserem debiutujący aktorzy: Brian O’Halloran (Dogma, Sprzedawcy 2), Jeff Anderson (Sprzedawcy 2, Zack i Miri kręcą porno), Marilyn Ghigliotti (Dead and Gone, Sprzedawcy 3) oraz Jason Mewes (Szczury z supermarketu, Jay i Cichy Bob kontratakują).

W POGONI ZA AMY (CHASING AMY) dramat, USA 1997
emisja: 13.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 14.07.2015 godz. 09:00
23.07.2015 godz. 18:05
24.07.2015 godz. 11:35

W POGONI ZA AMY (CHASING AMY) dramat, USA 1997, 109 min., (12), reż. Kevin Smith, wyk. Ben Affleck, Joey Lauren Adams, Jason Lee, Dwight Ewell, Jason Mewes

Dwaj zaprzyjaźnieni autorzy komiksów spotykają uroczą lesbijkę, w której jeden z nich się zakochuje. Co z tego wyniknie?

Holden McNeil (Ben Affleck) i Banky Edwards (Jason Lee) przyjaźnią się od ponad dwudziestu lat. Mieszkają w New Jersey, rysują komiksy we wspólnej pracowni, a wieczorami razem się bawią. Niespodziewanie ich przyjaźń jest zagrożona – Holden i Banksy spotykają Alyssę (Joey Lauren Adams), uroczą autorkę komiksów, w której Holden zakochuje się. Chłopak musi sobie teraz poradzić nie tylko z zazdrością przyjaciela, ale i z niezwykle bogatą uczuciową przeszłością swojej wybranki.

Przewrotna komedia o miłości, przyjaźni i seksie to dzieło Kevina Smitha (Sprzedawcy, Zack i Miri kręcą porno), niezależnego twórcy, który obdarzony jest niebanalnym, dla niektórych kontrowersyjnym, poczuciem humoru. Smith jest także autorem inteligentnego scenariusza, za który otrzymał prestiżową Nagrodę Independent Spirit. W pogoni za Amy uchodzi za jeden z najlepszych filmów w dorobku twórcy Dogmy. Obraz jednocześnie śmieszy i wzrusza, nie brakuje w nim ironii oraz błyskotliwych dialogów. W rolach głównych wystąpili: nominowana za swoją kreację do Złotego Globu Joey Lauren Adams (Szczury z supermarketu, Jay i Cichy Bob kontratakują), jedna z ulubionych aktorek Kevina Smitha, laureat dwóch Oscarów Ben Affleck (Buntownik z wyboru, Operacja Argo) oraz znany z serialu Mam na imię Earl Jason Lee.

JAY I CICHY BOB KONTRATAKUJĄ (JAY AND SILENT BOB STRIKE BACK) komedia, USA 2001
emisja: 20.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 20.07.2015 godz. 03:35

JAY I CICHY BOB KONTRATAKUJĄ (JAY AND SILENT BOB STRIKE BACK) komedia, USA 2001, 101 min., (12), reż. Kevin Smith, wyk. Jason Mewes, Kevin Smith, Ben Affleck, Jeff Anderson, Brian O’Halloran

Szalona komedia drogi, w której znani z wcześniejszych filmów Kevina Smitha Jay i Cichy Bob wyruszają w podróż do Hollywood.

Jay (Jason Mewes) i Cichy Bob (Kevin Smith) to beztroscy dealerzy narkotyków i bohaterowie kina offowego. Zadebiutowali w Clerks – Sprzedawcy Kevina Smitha, pierwszej części Kronik New Jersey. Pojawiali się w epizodach w każdym jego kolejnym filmie – Szczurach z supermarketu, W pogoni za Amy i Dogmie. Teraz są postaciami pierwszoplanowymi. Banky Edwards (Jason Lee), ich stary dobry kumpel, sprzedał prawa do ekranizacji komiksu, którego bohaterowie wzorowani są na Jayu i Cichym Bobie. Zagrać ich mają przystojniacy Jason Biggs i James Van Der Beek. Za kamerą staje czarnoskóry radykał, Chris Rock. Fani komiksu są wściekli, że ich ulubieńcy skapitulowali przed Hollywood. Jay i Cichy Bob ruszają do Kalifornii, by ratować swoją reputację i przerwać produkcję.

Na planie tej kompletnie zakręconej komedii spotkali się niemal wszyscy aktorzy i amatorzy, którzy pojawiali się w poprzednich filmach Kevina Smitha (Sprzedawcy, W pogoni za Amy), m.in. nagrodzony Oscarem Ben Affleck (Buntownik z wyboru, Miasto złodziei), zdobywca dwóch nominacji do Złotego Globu Jason Lee (serial Mam na imię Earl, Fujary na tropie), laureat Emmy Chris Rock (Bad Company, Wykiwać klawisza), Jason Mewes (Sprzedawcy 2, Zack i Miri kręcą porno) czy dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Will Ferrell (Przypadek Harolda Cricka, Policja zastępcza). Do tego humor, który nie uznaje żadnych tabu, niezliczone gagi, gorące dziewczyny i ostry język – czyli wszystko to, za co fani kochają Kevina Smitha.

PROPOZYCJE TYGODNIA

AŻ DO NIEBA (AS HIGH AS THE SKY) dramat, USA 2012
premiera: 01.07.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 02.07.2015 godz. 14:50
26.07.2015 godz. 07:35
26.07.2015 godz. 18:25

AŻ DO NIEBA (AS HIGH AS THE SKY) dramat, USA 2012, 88 min., (12), reż. Nikki Braendlin, wyk. Caroline Fogarty, Bonnie Mcneil, Laurel Porter, Lainee Gram, Roma Maffia

Porzuconą przez narzeczonego kobietę odwiedzają siostra i siostrzenica, co wywraca jej uporządkowane życie do góry nogami.

Margaret (Caroline Fogarty) jest perfekcjonistką, która lubi mieć wszystko pod kontrolą. Kobieta została niedawno porzucona przez narzeczonego. Próbując zapomnieć o upokorzeniu, rzuca się w szał sprzątania. Gdy nieoczekiwanie odwiedza ją jej starsza siostra Josephine (Bonnie McNeil) z dziesięcioletnią córką Hannah (Laurel Porter), uporządkowany świat Margaret wywraca się do góry nogami. Zarówno Josephine, jak i jej córka to szalone, kolorowe ptaki. Kobiety próbują znaleźć wspólny język. Niespodziewanie wychodzi na jaw prawda o tym, jaki był prawdziwy powód wizyty Josephine.

Rodzinny dramat opowiadający o trudnych relacjach łączących dwie siostry, które po latach próbują znaleźć wspólny język. Ciepły i wzruszający film to dzieło debiutantki Nikki Braendlin, która jest również autorką przemyślanego scenariusza. Nagrodzony na festiwalach w Palm Beach i Sonomie obraz wyróżnia się bardzo dobrym aktorstwem. W rolę odkrywającej radość życia Margaret wcieliła się obdarzona ogromnym talentem komediowym Caroline Fogarty (Kelnerka, Legalne blondynki). Partnerują jej Bonnie McNeil (Sympathy for Delicious, Smak ryzyka) i debiutująca w roli dziesięcioletniej Hannah Laurel Porter.

KRĘGLOGŁOWI (KINGPIN) komedia, USA 1996
emisja: 03.07.2015 godz. 21:40
powtórzenie: 04.07.2015 godz. 15:25
29.07.2015 godz. 08:40
29.07.2015 godz. 17:10

KRĘGLOGŁOWI (KINGPIN) komedia, USA 1996, 109 min., (12), reż. Bobby Farrelly, Peter Farrelly, wyk. Woody Harrelson, Randy Quaid, Vanessa Angel, Bill Murray, Chris Elliott

Jednoręki były mistrz kręgli i utalentowany młody amisz łączą siły, aby wygrać milion dolarów w bowlingowych rozgrywkach w Reno.

Roy Munson (Woody Harrelson) w latach 70. grał w kręgle niczym młody bóg. Niestety, na skutek intrygi swojego głównego przeciwnika, Big Erna (Bill Murray), stracił prawą rękę. Kilkanaście lat później, z hakiem zamiast dłoni, Roy dorabia do renty jako sprzedawca akcesoriów do gry w kręgle. Wydaje się, że jego dobre czasy minęły bezpowrotnie. Pewnego dnia spotyka młodego amisza Ishmaela (Randy Quaid), w którym od razu dostrzega ogromny talent do gry. Postanawia przekonać jego rodzinę, aby pozwoliła mu trenować chłopca. Roy ma w tym swój interes, planuje bowiem wygrać z pomocą Ishmaela jedną z najważniejszych imprez bowlingowych w Stanach i przy okazji wyrównać rachunki z Big Ernem.

Komedia braci Petera i Roberta Farrellych (Głupi i głupszy, Sposób na blondynkę) epatuje specyficznym, absurdalnym, a niekiedy wulgarnym humorem. Sam fakt, że amisz robi sobie tatuaż w Las Vegas, a Roy z dumą postanawia wydoić byka, daje niewielką próbkę dowcipu Kręglogłowych. Smaczku dodaje też filmowi gra znakomitego aktorskiego tercetu: nominowanych do Oscara Woody’ego Harrelsona (Skandalista Larry Flynt, W imieniu armii), Billa Murraya (Dzień świstaka, Między słowami) i Randy’ego Quaida (Ostatnie zadanie, Tajemnica Brokeback Mountain), których dialogi i gagi przeszły do historii komedii.

WYBORY (ELECTION (1999)) komedia, USA 1999
emisja: 03.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 04.07.2015 godz. 11:50
20.07.2015 godz. 18:15
21.07.2015 godz. 09:40

WYBORY (ELECTION (1999)) komedia, USA 1999, 99 min., (12), reż. Alexander Payne, wyk. Matthew Broderick, Reese Witherspoon, Chris Klein, Jessica Campbell, Mark Harelik

Pewna siebie i ambitna nastolatka chce za wszelką cenę zostać przewodniczącą szkolnego samorządu. Dziewczyna musi jednak stawić czoła niespodziewanemu rywalowi.

Tracy (Reese Witherspoon) jest chorobliwie ambitną nastolatką, która marzy o tym, by zostać przewodniczącą szkolnego samorządu. Jest jedyną kandydatką w wyborach, dlatego opiekun samorządu, pan McAllister (Mathew Broderick), postanawia dać jej lekcję pokory i namawia do kontrkandydowania Paula (Chris Klein), najpopularniejszego chłopaka w szkole, gwiazdę drużyny futbolowej. Jest to początek prawdziwej wojny – Tracy nie spocznie, póki nie pokona rywala.

Inteligentna młodzieżowa komedia oparta na niepublikowanej powieści autorstwa Toma Perrotty, która dzięki tej adaptacji zyskała uznanie i rozgłos. Na duży ekran przeniósł ją dwukrotny laureat Oscara Alexander Payne (Bezdroża, Spadkobiercy). Twórca Nebraski napisał też, z pomocą Jima Taylora, znakomity scenariusz, który został wyróżniony nominacją do Nagrody Amerykańskiej Akademii. Obraz jest cierpką satyrą, pełną przenikliwych obserwacji i sarkastycznego humoru. W filmie pierwsze skrzypce gra nominowana za swoją kreację do Złotego Globu Reese Witherspoon (Legalna blondynka, Spacer po linie – Oscar), a towarzyszą jej między innymi Matthew Broderick (Gry wojenne, Telemaniak) i gwiazda cyklu American Pie Chris Klein. Obraz otrzymał trzy Nagrody Independent Spirit, w tym dla najlepszego filmu i reżysera.

VICTOR PEREZ (VICTOR YOUNG PEREZ) dramat, Francja 2013
premiera: 08.07.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 31.07.2015 godz. 00:50

VICTOR PEREZ (VICTOR YOUNG PEREZ) dramat, Francja 2013, 106 min., (12), reż. Jacques Ouaniche, wyk. Brahim Asloum, Steve Suissa, Isabella Orsini, Patrick Bouchitey, Davy Sardou

Historia utalentowanego tunezyjsko-żydowskiego boksera i jego walki o przetrwanie w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Victor „Young” Perez (Brahim Asloum) urodził się w Tunezji w żydowskiej rodzinie. Od dziecka wykazywał ogromny talent do sportu. W wieku 14 lat razem ze swoim starszym bratem zaczął trenować boks. Zaraz potem przyszły pierwsze sukcesy. W latach 1931-1932 dwukrotnie zdobył mistrzostwo świata. Wydawało się, że ma w życiu wszystko – sławę, pieniądze i miłość. Niestety, 21 września 1943 roku Victor zostaje aresztowany w Paryżu przez Niemców i trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Na miejscu zostaje zmuszony do brania udziału w walkach bokserskich. Wygrywa ich aż 139 w ciągu 15 miesięcy. Ginie podczas „marszu śmierci” w styczniu 1944 roku.

Poruszająca do głębi, oparta na faktach opowieść o bokserze, który trafia do obozu śmierci. Film w reżyserii debiutującego na dużym ekranie Jacques’a Ouaniche’a mówi o sile ludzkiego charakteru, charyzmie i woli walki. Nie brakuje w nim prawdziwych emocji. W swoich rolach doskonale odnajdują się debiutant Brahim Asloum, Steve Suissa (Wielka rola, Kawalkada), piękna Włoszka Isabella Orsini (Prędkość maksymalna, Pamiętaj mnie) oraz zdobywca nominacji do Złotej Palmy Patrick Bouchitey (Życie to długa, spokojna rzeka, Zimny księżyc). Obraz był nominowany do Nagrody Międzynarodowego Jury na MFF w São Paulo.

SEKS, KŁAMSTWA I KASETY WIDEO (SEX, LIES AND VIDEOTAPE) dramat, USA 1989
emisja: 10.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 11.07.2015 godz. 11:25
20.07.2015 godz. 07:30
20.07.2015 godz. 16:35

SEKS, KŁAMSTWA I KASETY WIDEO (SEX, LIES AND VIDEOTAPE) dramat, USA 1989, 97 min., (12), reż. Steven Soderbergh, wyk. James Spader, Andie Macdowell, Peter Gallagher, Laura San Giacomo, Ron Vawter

Nagrodzona Złotą Palmą opowieść o intymnej relacji, jaka rodzi się pomiędzy zdradzaną żoną a dawnym kolegą jej męża.

John (Peter Gallagher) i Ann (Andie MacDowell) uchodzą w towarzystwie za idealne małżeństwo. Wszystko to jednak pozory. Mężczyzna ma od dłuższego czasu romans z siostrą swojej żony, wyzwoloną barmanką Cynthią (Laura San Giacomo). Ann, która wydaje się zupełnie niezainteresowana seksem, przymyka na to oko, a ukojenia szuka na zakupach i u psychoanalityka. Jej letarg przerywa przyjazd intrygującego Grahama (James Spader), kolegi ze studiów Johna. Pani domu szybko zaprzyjaźnia się z przybyszem. Co z tego wyniknie?

Urzekająca intymnym nastrojem historia czworga ludzi, których łączą skomplikowane relacje uczuciowo-erotyczne. Debiutancki film laureata Nagrody Akademii Stevena Soderbergha (Traffic, Erin Brockovich) we wnikliwy sposób pokazuje współczesne związki damsko-męskie. Opowiada o zdradzie, pożądaniu, tęsknocie za bliskością, skrywanych pragnieniach i lękach. Zachwyca wymykającą się schematom fabułą, błyskotliwymi dialogami oraz rewelacyjną grą aktorską. W głównych rolach doskonale odnaleźli się: nagrodzony za swój występ na festiwalu w Cannes James Spader (Sekretarka, serial Czarna lista), nominowana za rolę Ann do Złotego Globu Andie MacDowell (Dzień świstaka, Cztery wesela i pogrzeb), Peter Gallagher (Ja cię kocham, a ty śpisz, American Beauty) oraz wyróżniona za swoją kreację nominacją do Złotego Globu i BAFTY Laura San Giacomo (Pretty Woman, serial Ja się zastrzelę). W 1989 roku niezależny dramat stał się wydarzeniem na MFF w Cannes, gdzie zdobył Złotą Palmę dla najlepszego filmu i przyznawaną przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych Nagrodę FIPRESCI. Otrzymał też wiele innych prestiżowych wyróżnień, w tym Nagrodę Publiczności w Sundance i nominację do Oscara w kategorii „najlepszy oryginalny scenariusz” (Steven Soderbergh).

ODYSEJA ALICJI (FIDELIO, L’ODYSSEE D’ALICE) dramat, Francja 2014
premiera: 10.07.2015 godz. 21:40
powtórzenie: 30.07.2015 godz. 00:00

ODYSEJA ALICJI (FIDELIO, L’ODYSSEE D’ALICE) dramat, Francja 2014, 93 min., (12), reż. Lucie Borleteau, wyk. Ariane Labed, Melvil Poupaud, Anders Danielsen Lie, Pascal Tagnati, Corneliu Dragomirescu

Trzydziestoletnia Alice, mechanik na statku, wyrusza w rejs. Nieoczekiwanie okazuje się, że jednym z członków załogi jest jej dawny ukochany.

Alice (Ariane Labed) ma trzydzieści lat i jest doświadczonym marynarzem. Dostaje pracę na Fidelio, starym statku towarowym. Ma objąć posadę po zmarłym niedawno drugim mechaniku. Na lądzie zostaje jej ukochany Félix (Anders Danielsen Lie). Nieoczekiwanie okazuje się, że kapitanem okrętu jest Gaël (Melvil Poupaud), jej pierwszy ukochany. Rejs jest dla Alice nie tylko lekcją radzenia sobie wśród męskiej załogi, ale także pełną pokus emocjonalną podróżą.

Pełen intensywnych emocji, zmysłowy dramat z hipnotyzującą Ariane Labed w roli przeżywającej najważniejszą podróż swojego życia Alice. Aktorka, znana między innymi z takich filmów jak Alpy, Przed północą czy Homar, otrzymała za swoją kreację nominację do Cezara i nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Locarno. Obraz przykuwa uwagę sugestywną atmosferą i umiejętnie budowanym napięciem. Obok Ariane Labed w produkcji wystąpili także Melvil Poupaud (Czas, który pozostał, Na zawsze Laurence) oraz Anders Danielsen Lie (Reprise. Od początku raz jeszcze, Oslo, 31 sierpnia). Nominowany do Cezara i nagrody Złotego Lamparta film jest reżyserskim i scenariuszowym debiutem francuskiej aktorki Lucie Borleteau (Spotkałem ją 14 lipca).

TAKA BYŁA OKLAHOMA (OKLAHOMA CRUDE) dramat, USA 1973
emisja: 15.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 16.07.2015 godz. 13:30
28.07.2015 godz. 07:30
28.07.2015 godz. 16:40

TAKA BYŁA OKLAHOMA (OKLAHOMA CRUDE) dramat, USA 1973, 107 min., (12), reż. Stanley Kramer, wyk. George C. Scott, Faye Dunaway

Zdobywczyni Oscara Faye Dunaway w roli kobiety samotnie walczącej z potentatami naftowymi o prawo własności do ziemi.

Początek XX wieku. W Oklahomie trwa naftowa gorączka. Lena Doyle (Faye Dunaway) jest pełną pasji, rezolutną kobietą, która nie godzi się z niesprawiedliwością. Wypowiadając wojnę olbrzymiemu koncernowi, walczy o prawo do niewielkiego skrawka ziemi. Pomagają jej w tym ojciec Cleon (John Mills) oraz wynajęty pomocnik Mason (George C. Scott). Przedstawiciele przedsiębiorstwa naftowego próbują jednak ze wszystkich sił uprzykrzyć jej życie.

Emocjonujący dramat z brawurową Faye Dunaway (Bonnie i Clyde, Sieć – Oscar) w roli niezależnej i pełnej determinacji kobiety, która walczy z potentatami naftowymi o prawo do ziemi. Film opowiada o nienasyconej ludzkiej chciwości i bezwzględnej pogodni za zyskiem. Jego reżyserem jest Stanley Kramer, dziewięciokrotnie nominowany do Oscara twórca takich klasycznych obrazów jak Ucieczka w kajdanach, Wyrok w Norymberdze, Statek szaleńców, Zgadnij kto przyjdzie na obiad. Atutami produkcji są inteligentny scenariusz, doskonałe zdjęcia oraz wyborna gra aktorów. Obok Faye Dunaway w filmie wystąpili laureaci Nagrody Akademii George C. Scott (Anatomia morderstwa, Patton), John Mills (Pieśni chwały, Córka Ryana) oraz Jack Palance (Jeździec znikąd, Sułtani westernu).

PRAWO GWAŁTU (THE LIBERATION OF L.B. JONES) dramat, USA 1970
emisja: 17.07.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 30.07.2015 godz. 22:20

PRAWO GWAŁTU (THE LIBERATION OF L.B. JONES) dramat, USA 1970, 99 min., (12), reż. William Wyler, wyk. Lee J. Cobb, Anthony Zerbe, Roscoe Lee Browne, Lola Falana, Lee Majors

Poruszający dramat opowiadający historię fatalnego międzyrasowego romansu, za który przyjdzie zapłacić bohaterom wysoką cenę.

Steve Mundine (Lee Majors) jest młodym, pełnym ideałów prawnikiem, który bierze ślub ze swoją szkolną miłością Nellą (Barbara Hershey). Zaraz potem dostaje pracę w firmie prawniczej prowadzonej przez jego wuja Omana Hedgepatha (Lee J. Cobb) w małym miasteczku na południu Stanów. Pewnego dnia zjawia się u niego ciemnoskóry L.B. Jones (Roscoe Lee Browne), zamożny właściciel miejscowego zakładu pogrzebowego. Mężczyzna pragnie rozwieść się ze swoją żoną Emmą (Lola Falana), która ma romans z białym policjantem (Anthony Zerbe) i jest z nim w ciąży. Kobieta nie chce ugody z mężem i zapowiada walkę o alimenty. Jej kochanek obawia się, że jeśli sprawa trafi do sądu, w miasteczku wybuchnie skandal, a jego kariera legnie w gruzach. Postanawia temu zapobiec.

Posępny melodramat z odważnie przedstawionym wątkiem rasowym i dużą dawką przemocy. Film charakteryzuje się duszną atmosferą i pełen jest intensywnych emocji – namiętności, nienawiści czy gniewu. Obraz w reżyserii trzykrotnego zdobywcy Nagrody Akademii Williama Wylera (Rzymskie wakacje, Ben Hur) powstał na kanwie głośnej, zainspirowanej prawdziwą historią powieści amerykańskiego pisarza Jessego Hilla Forda. Wyraziste kreacje stworzyli w nim uznani aktorzy: dwukrotnie nominowany do Oscara Lee J. Cobb (Dwunastu gniewnych ludzi, Bracia Karamazow), laureaci Emmy Anthony Zerbe (Matrix Rewolucje, American Hustle) i Roscoe Lee Browne (Kowboje, Ucieczka Logana), nominowany do Złotego Globu Lee Majors (serial The Six Million Dolar Man, Afera poniżej zera) czy świetna Lola Falana (Człowiek klanu, Lady Cocoa), która za rolę Emmy otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii „najbardziej obiecująca nowa aktorka”.

EMPIRE FALLS, CZ. 1 (EMPIRE FALLS (PART 1)) dramat, USA 2005
emisja: 18.07.2015 godz. 22:10
powtórzenie: 21.07.2015 godz. 20:00
26.07.2015 godz. 01:30

EMPIRE FALLS, CZ. 2 (EMPIRE FALLS (PART 2)) dramat, USA 2005
emisja: 25.07.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 28.07.2015 godz. 20:00

EMPIRE FALLS, CZ. 1 (EMPIRE FALLS (PART 1)) dramat, USA 2005, 107 min., (12), reż. Fred Schepisi, wyk. Ed Harris, Helen Hunt, Philip Seymour Hoffman, Paul Newman, Robin Wright Penn

EMPIRE FALLS, CZ. 2 (EMPIRE FALLS (PART 2)) dramat, USA 2005, 83 min., (12), reż. Fred Schepisi, wyk. Ed Harris, Helen Hunt, Philip Seymour Hoffman, Paul Newman, Robin Wright Penn

Gwiazdorska ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Richarda Russo. Czterokrotnie nominowany do Oscara Ed Harris oraz zdobywcy Nagrody Akademii Philip Seymour Hoffman, Helen Hunt, Joanne Woodward i Paul Newman w wyróżnionym Złotymi Globami miniserialu produkcji HBO.

Pełna ciepłego humoru opowieść o losach mieszkańców podupadłego miasteczka Empire Falls. To jedno z tych miejsc, gdzie wszyscy wszystko o sobie wiedzą, a czas płynie niespiesznie. Głównym bohaterem jest Miles Roby (Ed Harris), który od 20 lat prowadzi należącą do lokalnej bogaczki (Joanne Woodward), popularną restaurację Empire Grill. I tak jak on zna radości i smutki swoich sąsiadów, tak również jego kłopoty nie są dla nikogo w mieście tajemnicą. Rozpad małżeństwa (w roli żony Helen Hunt), marudny ojciec (Paul Newman), problemy z bratem (Aidan Quinn) i nastoletnią córką (Danielle Panabaker), z tym wszystkim dzień po dniu zmaga się Miles. Ten czterdziestoletni mężczyzna nie wie, co przyniesie mu jutro…

Obsypany nagrodami dramat obyczajowy na podstawie bestsellerowej książki Richarda Russo (także autora scenariusza) pt. Koniec Empire Falls. Twórcą ekranizacji jest Fred Schepisi (Wydział Rosja, Lemur zwany Rollo, Ostatnia prośba, Wszystko w rodzinie), reżyser nominowanego do Złotej Palmy Krzyku w ciemności. W filmie wystąpiła plejada hollywoodzkich gwiazd. Obok kilkakrotnie nominowanego do Oscara Eda Harrisa (Apollo 13, Truman Show, Pollock, Godziny) zobaczymy laureatów Nagród Akademii – Paula Newmana (Żądło, Kolor pieniędzy, Naiwniak, Droga do zatracenia), jego żonę Joanne Woodward (Trzy oblicza Ewy, Bezbronne nagietki, Czy pamiętasz miłość?, Filadelfia), Helen Hunt (Twister, Lepiej być nie może, Cast Away – Poza światem, Porządna kobieta) i Philipa Seymoura Hoffmana (25. godzina, Hazardzista, Nadchodzi Polly, Capote). W pozostałych rolach m.in. Robin Wright Penn, Dennis Farina, William Fichtner i Theresa Russell. Empire Falls jest kolejną znakomitą produkcją HBO.

WYDZIAŁ WEWNĘTRZNY (INTERNAL AFFAIRS (1990)) kryminalny, USA 1990
emisja: 24.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 29.07.2015 godz. 00:15

WYDZIAŁ WEWNĘTRZNY (INTERNAL AFFAIRS (1990)) kryminalny, USA 1990, 110 min., (12), reż. Mike Figgis, wyk. Richard Gere, Andy Garcia, Nancy Travis, Laurie Metcalf, Richard Bradford

Początkujący detektyw z Los Angeles, prowadząc dyscyplinarne śledztwo, natrafia na ślad większej afery. Okazuje się, że jeden z policjantów jest zamieszany w nielegalne interesy.

Do Wydziału Wewnętrznego policji Los Angeles wpływa skarga na oficera policji Vana Stretcha (William Baldwin), oskarżonego o pobicie podejrzanego. Do sprawy przydzieleni zostają Amy Wallace (Laurie Metcalf) i nowicjusz Raymond Avilla (Andy Garcia). W trakcie śledztwa Avillę zaczyna interesować partner Stretcha, Dennis Peck (Richard Gere). Okazuje się, że na koncie policjanta znajdują się podejrzanie duże sumy, a on sam ma układy nie tylko na ulicy. Wkrótce Stretch, który miał zeznawać w sprawie Pecka, zostaje zamordowany.

Ceniony brytyjski reżyser Mike Figgis (Burzliwy poniedziałek, Wersja Browninga), nominowany do Oscara za scenariusz i reżyserię Zostawić Las Vegas, stworzył mroczny, trzymający w napięciu kryminał, w którym złych policjantów jest więcej niż tych dobrych. Obraz powstał w oparciu o scenariusz Henry’ego Beana (Fanatyk), a autorem świetnych zdjęć jest John A. Alonzo (Chinatown). Rola demonicznego Dennisa Pecka należy do najlepszych w karierze hollywoodzkiego gwiazdora Richarda Gere’a (Pretty Woman, Chicago). Obok niego występują Andy Garcia (Nietykalni, Ojciec chrzestny III – nominacja do Oscara), znana z serialu Roseanne Laurie Metcalf oraz William Baldwin (Ognisty podmuch, Sliver).

ROZSTANIE (LA SEPARATION (1994)) dramat, Francja 1994
emisja: 27.07.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 28.07.2015 godz. 11:15

ROZSTANIE (LA SEPARATION (1994)) dramat, Francja 1994, 85 min., (12), reż. Christian Vincent, wyk. Isabelle Huppert, Daniel Auteuil, Jérôme Deschamps, Karin Viard, Laurence Lerel

Adaptacja głośnej powieści Dana Francka. Isabelle Huppert oraz Daniel Auteuil jako para, która musi zmierzyć się z rozpadem swojego związku.

Anne (Isabelle Huppert) i Pierre (Daniel Auteuil) są małżeństwem z kilkuletnim stażem. Między nimi nie dzieje się jednak najlepiej. Oddalili się od siebie. Kobieta unika bliskości z mężem, a on zdaje się tego nie zauważać. Ciche dni i kłótnie bez powodu stają się ich codziennością. W końcu – gotowa, żeby zakończyć związek – Anne znajduje sobie kochanka. Jej mąż ma jeszcze nadzieję uratować małżeństwo, chociażby ze względu na ich dwuletniego synka Loulou.

Kameralne kino opowiadające tragiczną historię miłosną w reżyserii laureata dwóch Cezarów Christiana Vincenta (Dyskretna, Niebo w gębie). Twórcy z ogromną precyzją rysują portrety psychologiczne bohaterów i kolejne etapy rozpadu ich związku. Obraz powstał na podstawie tak samo zatytułowanej powieści autorstwa Dana Francka, a w główne role po mistrzowsku wcieliły się wielkie gwiazdy francuskiego kina – dwukrotnie uhonorowana Złotą Palmą Isabelle Huppert (Pianistka, Miłość) oraz zdobywca dwóch Europejskich Nagród Filmowych Daniel Auteuil (Serce jak lód, Ukryte). Oboje za stworzone przez siebie kreacje otrzymali nominacje do Cezara.

OCALIĆ TYGRYSA (SAVE THE TIGER) dramat, USA 1973
emisja: 31.07.2015 godz. 20:00

OCALIĆ TYGRYSA (SAVE THE TIGER) dramat, USA 1973, 97 min., (12), reż. John G. Avildsen, wyk. Jack Lemmon, Jack Gilford, Laurie Heineman, Norman Burton, Patricia Smith

Rewelacyjny Jack Lemmon w roli prezesa podupadającej firmy odzieżowej, który przeżywa kryzys wieku średniego.

Harry Stoner (Jack Lemmon), mężczyzna po czterdziestce, rozczarowany swoimi dotychczasowymi życiowymi osiągnięciami popada w depresję. W jego małżeństwie też nie dzieje się najlepiej. Na domiar złego, firma odzieżowa, której jest prezesem, zaczyna mieć poważne problemy finansowe. Harry nie ma pomysłu na siebie ani na przyszłość marki, którą zarządza. Zdesperowany, decyduje się podpalić filię zakładu produkcyjnego. Liczy, że w ten sposób uda mu się wyłudzić pieniądze od firmy ubezpieczeniowej.

Nostalgiczny dramat w reżyserii laureata Nagrody Akademii Johna G. Avildsena (Rocky, Karate Kid). Obraz jest zapisem 32 godzin z życia przeżywającego kryzys biznesmena Harry’ego Stonera. Opowiada o jego wzlotach i upadkach, a także o wysokiej cenie, jaką płaci za sukces. Film zaciekawia i skłania do refleksji. Przede wszystkim jednak jest mistrzowskim popisem gry aktorskiej w wykonaniu rewelacyjnego Jacka Lemmona (Pół żartem, pół serio, Chiński syndrom), który za stworzoną przez siebie kreację zdobył statuetkę Oscara. W drugoplanowej roli kroku dotrzymuje mu Jack Gilford (Paragraf 22, Kokon), który został wyróżniony nominacją do tej zaszczytnej nagrody. Nominację Akademii otrzymał ponadto autor oryginalnego scenariusza, Steve Shagan (Przeklęty rejs, Wzór).

 

 

 

 

SERIALE

CARNIVALE, (CARNIVALE) serial obyczajowy, USA 2003
emisja w środy godz. 22:00
CARNIVALE (CARNIVALE) serial obyczajowy, USA 2003, (15), wyk. Nick Stahl, Clancy Brown, Amy Madigan, Ralph Waite, Adrienne Barbeau

Podczas Wielkiego Kryzysu, chłopiec z farmy w Oklahomie, oraz charyzmatyczny pastor dowiadują się, że są głównymi graczami w grze przedstawicieli Nieba i Piekła.

carnivaleRok 1934, czasy Wielkiego Kryzysu. Grupa wędrownych kuglarzy przemierza Amerykę w poszukiwaniu zarobku. Są wśród nich jasnowidz, znawczyni tarota, zaklinacz węży, kobieta z brodą i inne osoby obdarzone nadzwyczajnymi cechami i umiejętnościami. Podczas podróży dowiadują się, że są uczestnikami odwiecznej walki dobra ze złem, a ich losy i losy świata są ze sobą zaskakująco powiązane.
Intrygujący serial HBO, którego pomysłodawcą jest producent i scenarzysta Daniel Knauf. Każdy z 12 odcinków został wyreżyserowany przez innego twórcę (m.in. Jack Bender, Rodrigo Garcia, Alison MacLean, John Patterson), w obsadzie zaś znalazły się tak świetne nazwiska, jak: Clancy Brown (Skazani na Shawshank), Michael J. Anderson (Miasteczko Twin Peaks), Nick Stahl (Za drzwiami sypialni) czy Amy Madigan (Strzał w serce). Produkcja spodoba się widzom lubiącym zagadki, niewyjaśnione zdarzenia i niezwyczajnych bohaterów. Krytyka chwaliła zdjęcia i efekty wizualne, które tworzą w Carnivale nastrój tajemnicy i mistycyzmu.

 

UCIEKINIERZY II (PROFUGOS II) film akcji, Chile 2013, (18), wyk. Néstor Cantillana, Benjamín Vicuña, Luis Gnecco, Camila Hirane, Alfredo Castro

emisja w soboty godz. 22:00 (odc. 12-13/13)

Drugi sezon wyprodukowanego przez HBO Latin America, pełnego napięcia serialu o przemytnikach narkotyków z Ameryki Południowej.

uciekinierzyCzterej mężczyźni zostają zwerbowani przez wpływowy chilijski kartel narkotykowy, którego szefową jest Kika Ferragut (Claudia Di Girólamo). Kobieta stawia przed nimi zadanie, które zmieni ich życie – mężczyźni mają zająć się przerzutem wartej miliony dolarów kokainy z Boliwii do chilijskiego portu Iquique. Niestety, operacja okazuje się wielką porażką. Natura jednak nie znosi próżni, a interes – cokolwiek by się nie działo – musi kręcić się dalej.

Mroczny serial sensacyjny, który obnaża kulisy biznesu narkotykowego w Ameryce Południowej. Produkcja szokuje i zmusza do myślenia. Jej wyróżnikiem jest wartka akcja i wciągająca fabuła. Twórcom – ze zdobywcą Srebrnego Niedźwiedzia Pablem Larraínem (Nie, El Club) oraz nominowanym do Złotej Palmy Adriánem Caetano (Boliwia, Historia pewnej ucieczki) na czele – udaje się stworzyć duszny, pełen niepokoju klimat. W główne role wcielają się m.in. Néstor Cantillana (Los debutantes, Święta rodzina), Benjamín Vicuña (Fuga, Szef kuchni poleca), Luis Gnecco (serial Adrenalina, Seks i miłość) oraz Blanca Lewin (W łóżku, Życie ryb). W 2014 roku serial otrzymał nominację do Międzynarodowej Nagrody Emmy.

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.