Cinemax w kwietniu 2016

pixeleW kwietniu na antenie Cinemax m.in. dramat „Normalny”, thriller „Krocząc wśród cieni”, dramat „Pan Holmes”, komedia „Piksele” dramat „Dziewczyna z książek” oraz finałowy 4 sezon serialu „Banshee”.

CINEMAX

 

SOBOTNIA PREMIERA

NORMALNY (NORMAL (2003)) dramat, USA 2003
emisje: 02.04.2016 godz. 22:05
powtórzenie: 03.04.2016 godz. 10:40
05.04.2016 godz. 20:00
06.04.2016 godz. 09:10

NORMALNY (NORMAL (2003)) dramat, USA 2003, 109 min., (12), reż. Jane Anderson, wyk. Jessica Lange, Tom Wilkinson, Hayden Panettiere, Joe Sikora, Clancy Brown

Opowiedziana z wielkim taktem historia zmiany płci przez dojrzałego mężczyznę. Nominowany do Złotego Globu i Emmy film produkcji HBO.

Po 25 latach szczęśliwego małżeństwa Roy (Tom Wilkinson) oświadcza swojej żonie Irmie (Jessica Lange), że przez całe życie czuł się kobietą i teraz wreszcie chce zmienić płeć. Otoczenie reaguje rozmaicie, jednak wszyscy są w szoku. Największy problem ma z pewnością rodzina Roya. Irma walczy z gniewem i sprzeciwem, powoli uświadamiając sobie, że w głębi serca kocha istotę ludzką i stanie po stronie męża bez względu na płeć, z którą Roy się identyfikuje.

Nominowana do trzech Złotych Globów i sześciu Nagród Emmy, kameralna opowieść o kochającym mężu i ojcu, który pewnego dnia oznajmia swoim bliskim, że pragnie zmienić płeć. Film Jane Anderson (scen. Skrawki życia, serial HBO Olive Kitteridge, reż. Gdyby ściany mogły mówić 2) jest telewizyjną adaptacją jej własnej sztuki „Looking for Normal”. Krytycy wychwalali autorkę za subtelne i taktowne przedstawienie trudnego tematu transseksualizmu. Podkreślali takie zalety filmu, jak wiarygodność postaci, zręcznie wyważone proporcje między dramatem a komedią czy inteligentny humor. Wiele komplementów zebrali też brawurowi odtwórcy głównych ról. Zarówno dwukrotna laureatka Oscara Jessica Lange (Frances, Błękit nieba), jak i nominowany do tej nagrody Tom Wilkinson (Zakochany Szekspir, Za drzwiami sypialni) – otrzymali za swoje kreacje liczne wyróżnienia, w tym prestiżowe nominacje do Złotego Globu, Satelity i Emmy. Obraz został wyprodukowany przez stację HBO.

 

 

KROCZĄC WŚRÓD CIENI (A WALK AMONG THE TOMBSTONES) thriller, USA 2014
premiera: 09.04.2016 godz. 21:00
powtórzenie: 12.04.2016 godz. 20:00

KROCZĄC WŚRÓD CIENI (A WALK AMONG THE TOMBSTONES) thriller, USA 2014, 109 min., (18), reż. Scott Frank, wyk. Liam Neeson, Dan Stevens, David Harbour, Boyd Holbrook, Patrick Mcdade

Liam Neeson jako zmęczony życiem prywatny detektyw, który szuka morderców żony wpływowego handlarza narkotyków. Sprawa okazuje się bardziej złowieszcza, niż początkowo sądził.

Matt Scudder (Liam Neeson) jest byłym policjantem, który zarabia na życie jako nielicencjonowany prywatny detektyw. Zmagający się z demonami przeszłości mężczyzna przyjmuje zlecenie od narkotykowego bossa (Dan Stevens), który chce wyśledzić mordercę swojej żony. Kobieta została porwana i zabita w bardzo brutalny sposób. Scudder szybko orientuje się, że nie było to związane z przestępczą działalnością jej męża, ale że padła ona ofiarą duetu seryjnych zabójców. Czy uda mu się ich zidentyfikować, zanim uderzą ponownie?

Pełen napięcia thriller na podstawie bestsellerowego kryminału Lawrence’a Blocka pod tym samym tytułem. Film jest przykładem solidnego kina gatunkowego. Przykuwa uwagę inteligentnie skonstruowaną intrygą oraz posępnym klimatem. W obsadzie błyszczy zdobywca nominacji do Oscara Liam Neeson (Lista Schindlera, Michael Collins). W zgodnej opinii krytyków ten charyzmatyczny aktor po kilku latach słabszych występów wrócił do formy i stworzył w filmie świetną, pełnokrwistą kreację. Na pochwały zasłużył też znany z popularnego serialu Downton Abbey Dan Stevens (także: Gość, Piata władza). Reżyserem i autorem scenariusza jest wyróżniony nominacją do Oscara Scott Frank (scen. Co z oczu, to z serca, reż. Świadek bez pamięci). Obraz został nakręcony w Nowym Jorku.

 

 

PAN HOLMES (MR. HOLMES) dramat, USA 2015
premiera: 16.04.2016 godz. 21:00
powtórzenie: 17.04.2016 godz. 12:35
19.04.2016 godz. 20:00
20.04.2016 godz. 11:15

PAN HOLMES (MR. HOLMES) dramat, USA 2015, 100 min., (12), reż. Bill Condon, wyk. Ian Mckellen, Laura Linney, Milo Parker, Hiroyuki Sanada, Hattie Morahan

Sędziwy Sherlock Holmes powraca do nierozwiązanej sprawy sprzed ponad 30 lat, która zmusiła go do przejścia na emeryturę.

Anglia, rok 1947. Do położonego na wybrzeżu miasteczka przybywa z Japonii 93-letni Sherlock Holmes (Ian McKellen). Emerytowany detektyw zamierza poświęcić resztę życia pszczelarstwu. Osiada na niewielkiej farmie, gdzie jego jedynym towarzystwem są gosposia pani Munro (Laura Linney) i jej 10-letni syn Roger (Milo Parker). Razem z chłopcem Holmes powraca do ostatniej prowadzonej przez siebie sprawy, której nigdy nie udało mu się rozwikłać. Problem w tym, że jego świetny niegdyś umysł zaczyna szwankować.

Rozgrywająca się w kilku planach czasowych, wzruszająca opowieść o starości słynnego detektywa z wybitną kreacją dwukrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Iana McKellena (trylogia Władca Pierścieni, Hobbit: Pustkowie Smauga). Pełen prostoty, podszyty nutką melancholii film w reżyserii laureata Oscara Billa Condona (Bogowie i potwory, Dreamgirls) ujmuje świeżością i dyskretnym humorem. Twórcom udaje się stworzyć pogłębiony, a przy tym pozbawiony ckliwości, portret zmagającego się ze swoimi słabościami bohatera. Obok McKellena występują: zdobywczyni trzech nominacji do Oscara Laura Linney (Możesz na mnie liczyć, Rzeka tajemnic), Hiroyuki Sanada (Ostatni samuraj, 47 roninów) i nominowany za swoją rolę do BIFY młodziutki Milo Parker (Imperium robotów: Bunt człowieka). Za kanwę scenariusza posłużyła powieść Mitcha Cullina „A Slight Trick of the Mind”. Autorem nastrojowej muzyki jest znany ze współpracy z braćmi Coenami Carter Burwell (Fargo, To nie jest kraj dla starych ludzi). Produkcja została wyróżniona nominacją do Nagrody Publiczności na festiwalu filmowym w Sydney.

 

 

PIKSELE (PIXELS) komedia, USA 2015
premiera: 23.04.2016 godz. 21:00
powtórzenie: 24.04.2016 godz. 14:55
26.04.2016 godz. 20:00
27.04.2016 godz. 12:20

PIKSELE (PIXELS) komedia, USA 2015, 102 min., (12), reż. Chris Columbus, wyk. Adam Sandler, Kevin James, Michelle Monaghan, Peter Dinklage, Josh Gad

Zwariowana komedia z Adamem Sandlerem. Grupa miłośników klasycznych gier wideo musi stawić czoła najeźdźcom z kosmosu.

pixeleW 1982 roku NASA wysłała w kosmos paczkę składającą się z kultowych przedmiotów, aby zamieszkujące wszechświat obce cywilizacje mogły lepiej poznać i zrozumieć naszą kulturę. Jednym z materiałów była kaseta VHS z wideo z mistrzostw świata w „Pac-Mana”, „Donkey Konga” czy „Galagę”. Kosmici opacznie odczytali przesyłkę jako wypowiedzenie wojny i po trzydziestu latach atakują Ziemię, przybierając formę bohaterów gier komputerowych. Byli gracze – Sam Brenner (Adam Sandler), Will Cooper (Kevin James), Ludlow Lamonsoff (Josh Gad) oraz Eddie “The Fire Blaster” Plant (Peter Dinklage) – muszą stawić im czoła i uratować naszą planetę przed zagładą.

Obfitująca w gagi i efekty specjalne komedia science fiction o nietypowych superbohaterach, którzy muszą uchronić świat przed śmiercionośnymi kosmitami. Piksele to zainspirowane klasycznymi grami wideo dzieło Chrisa Columbusa, twórcy m.in. dwóch części sagi o Harrym Potterze, a także kasowych przebojów Kevin sam w domu i Kevin sam w Nowym Jorku. Aktorskiej stawce przewodzi popularny komik Adam Sandler (Supertata, Duże dzieci), który jest również producentem filmu. Obok niego zagrali Kevin James (Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta, Oficer Blart), Michelle Monaghan (Gdzie jesteś, Amando, Kod nieśmiertelności) oraz znany z serialu HBO Gra o tron Peter Dinklage (także: Dróżnik, Uznajcie mnie za winnego). Scenariusz tej odprężającej komedii nawiązuje do krótkometrażowego filmu Patricka Jeana z 2010 roku.

 

 

DZIEWCZYNA Z KSIĄŻEK (THE GIRL IN THE BOOK) dramat, USA 2015
premiera: 30.04.2016 godz. 21:05

DZIEWCZYNA Z KSIĄŻEK (THE GIRL IN THE BOOK) dramat, USA 2015, 85 min., (12), reż. Marya Cohn, wyk. Emily Vancamp, Michael Nyqvist, Ana Mulvoy-Ten, Talia Balsam, Ali Ahn

Zagubiona młoda kobieta musi skonfrontować się ze swoją przeszłością, aby znowu móc tworzyć i kochać.

Alice Harvey (Emily VanCamp) ma dwadzieścia dziewięć lat i nie najlepiej radzi sobie w życiu. Pracuje w wydawnictwie na podrzędnym stanowisku. Mimo że ma ogromny talent literacki, cierpi na blokadę twórczą. Jest rozsypana emocjonalnie i dąży do samodestrukcji. Wdaje się też w liczne romanse. Przyczyną tego są traumatyczne wspomnienia z przeszłości, z którymi dziewczyna wciąż nie potrafi się uporać. Pewnego dnia spotyka mężczyznę (Michael Nyqvist), którego obarcza winą za wszystkie swoje problemy.

Inspirujący dramat psychologiczny o pogubionej młodej kobiecie, która zmaga się ze wspomnieniem upokarzającej relacji, jaka piętnaście lat wcześniej łączyła ją z pewnym starszym od niej pisarzem. Pamięć o tamtych wydarzeniach wciąż wywiera destrukcyjny wpływ na jej życie. Powoduje brak poczucia własnej wartości i niemożność spełnienia się tak w twórczości literackiej, jak miłości. Ciekawy i angażujący emocje film jest fabularnym debiutem Maryi Cohn, która umiejętnie prowadzi narrację i kreśli wymykające się schematom, nieoczywiste postacie. Główne role w obrazie zagrali: znana z serialu Zdrada Emily VanCamp, Michael Nyqvist (Jak w niebie, trylogia Millennium), Michael Cristofer (Czarownice z Eastwick, film TV Gia) i David Call (Mebelki, Słyszeliście o Morganach?). Produkcja miała swoją premierę na festiwalu filmowym w Los Angeles i spotkała się z ciepłym przyjęciem przez krytyków.

 

 

OSTRY PIĄTEK

NINA WIECZNIE ŻYWA (NINA FOREVER) komedia, Wielka Brytania 2015
premiera: 01.04.2016 godz. 22:00
powtórzenie: 30.04.2016 godz. 00:10

NINA WIECZNIE ŻYWA (NINA FOREVER) komedia, Wielka Brytania 2015, 95 min., (18), reż. Chris Blaine, wyk. Fiona O’Shaughnessy, Abigail Hardingham, Cian Barry, David Troughton, Elizabeth Elvin

Nieżyjąca ukochana powraca z zaświatów, by uniemożliwić swojemu chłopakowi związek z inną kobietą.

Holly (Abigail Hardingham) uczy się, żeby zostać ratownikiem medycznym. Na razie jest kasjerką w supermarkecie. Choć praca nie należy do najciekawszych, dzięki niej dziewczyna poznaje niedoszłego samobójcę Roba (Cian Barry). Mężczyzna ma w sobie sporo uroku, ale ciągle nie może pozbierać się po tragicznej śmierci swojej dziewczyny Niny (Fiona O’Shaughnessy). Z czasem między nim a Holly zaczyna się rodzić uczucie. Kiedy para po raz pierwszy idzie do łóżka, dzieje się coś dziwnego. Z zaświatów przybywa rozwścieczona Nina, która nie chce pogodzić się z utratą chłopaka. Holly zrobi wszystko, żeby zerwać więź między byłymi kochankami.

Oryginalne i zachwycająco świeże połączenie czarnej komedii z romantycznym horrorem. Zabawny, a jednocześnie mroczny film jest niezwykłą opowieścią o miłości, bólu, śmierci i stracie. Jego atutami są niesztampowa fabuła, absurdalny humor oraz błyskotliwe dialogi. Całość zanurzona jest w atmosferze dziwności i okraszona wątkiem erotycznym. Okrzyknięty „najlepszym brytyjskim filmem grozy 2015 roku” obraz to dzieło debiutujących w pełnometrażowej produkcji braci Bena i Chrisa Blaine’ów. W bohaterów nietuzinkowego miłosnego trójkąta wcielili się sugestywnie Cian Barry (Święta woda), znana z serialu Utopia Fiona O’Shaughnessy oraz Abigail Hardingham (serial Milczący świadek). Produkcja otrzymała Nagrodę Publiczności na Morbido Fest, a także prestiżową nominację do BIFY.

 

 

KADR (STILL) thriller, Wielka Brytania 2014
premiera: 08.04.2016 godz. 22:00
powtórzenie: 26.04.2016 godz. 02:10

KADR (STILL) thriller, Wielka Brytania 2014, 99 min., (18), reż. Simon Blake, wyk. Aidan Gillen, Jonathan Slinger, Elodie Yung, Amanda Mealing, Sonny Green

Osadzona we współczesnym Londynie opowieść o mężczyźnie, który próbuje poradzić sobie ze śmiercią nastoletniego syna.

Tom Carver (Aidan Gillen) to mieszkający w Londynie irlandzki fotograf, który rok temu stracił w tragicznym wypadku ukochanego syna. Mężczyzna wciąż nie poradził sobie z jego śmiercią. W jego pozbawionym równowagi życiu dochodzi do kolejnych zawirowań – z błahego na pozór powodu zostaje wplątany w rozgrywki między członkami młodzieżowego gangu.

Znakomity thriller o epidemii przemocy wśród młodzieży z hipnotyzującą kreacją znanego z serialu HBO Gra o tron Aidana Gillena, który po mistrzowsku wcielił się w postać pogrążonego w żałobie ojca. Wyreżyserowany przez debiutanta Simona Blake’a film cechuje charakterystyczny dla brytyjskiego kina realizm. Stopniowo rozkręcająca się akcja, posępny klimat i narastające napięcie sprawiają, że od filmu trudno się oderwać. Obraz zebrał świetne recenzje i odniósł sukces na festiwalach filmowych w Londynie (nagroda za najlepszą reżyserię), Galway (najlepszy międzynarodowy debiut) i Chicago (nominacja w kategorii „najlepszy film”). Obok Gillena występują Jonathan Slinger (Obłędny rycerz, Bait), Elodie Yung (13 dzielnica – Ultimatum, Dziewczyna z tatuażem), Amanda Mealing (seriale Szpital Holby City, Kontra) oraz Sonny Green (Imperium robotów. Bunt człowieka).
BIAŁY PIES (WHITE DOG) dramat, USA 1982
emisje: 15.04.2016 godz. 22:05

BIAŁY PIES (WHITE DOG) dramat, USA 1982, 87 min., (15), reż. Samuel Fuller, wyk. Kristy Mcnichol, Paul Winfield, Burl Ives, Jameson Parker, Lynne Moody

Młoda hollywoodzka aktorka ratuje życie potrąconego przez samochód białego psa. Nie wie, że jest on wyszkolonym przez rasistów, śmiertelnie niebezpiecznym zwierzęciem.

Młoda aktorka Julie Sawyer (Kristy McNichol) ratuje życie białego owczarka, którego potrąciła jadąc samochodem. Zawozi go do weterynarza, a następnie zabiera do siebie na noc. Gdy nie udaje się odnaleźć jego właścicieli, decyduje się go przygarnąć na stałe. Pies odwdzięcza się nowej pani, ratując ją przed niebezpiecznym przestępcą, który włamuje się do jej domu. Kobieta odkrywa, że czworonóg został wyszkolony do atakowania ludzi o czarnym kolorze skóry. Wspólnie z afroamerykańskim treserem (Paul Winfield) postanawia oduczyć go agresji. Pytanie tylko czy jest to możliwe?

Ekranizacja powieści Romaina Gary’ego to kontrowersyjny obraz amerykańskiego społeczeństwa, ukazany przez pryzmat młodej aktorki i współpracującego z nią tresera psów. Wyposażona w antyrasistowskie przesłanie alegoryczna historia jest oparta na wspomnieniach pisarza i jego ówczesnej żony, aktorki Jean Seberg. Obraz, którego reżyserię początkowo zaproponowano Romanowi Polańskiemu, został ze względu na jego problemy z prawem nakręcony przez Samuela Fullera (Kradzież na South Street, Wielka czerwona jedynka), a w rolach głównych wystąpili: Kristy McNichol (Film o piratach, Spotkanie dwóch księżyców), nominowany do Oscara Paul Winfield (Terminator, Uznany za niewinnego), laureat tej nagrody Burl Ives (Biały kanion, Kotka na gorącym, blaszanym dachu), Jameson Parker (serial Simon & Simon, Książę ciemności). Autorem świetnej muzyki jest legendarny Ennio Morricone (Dawno temu w Ameryce, Nienawistna ósemka). Co ciekawe, film wzbudził w USA tak duże kontrowersje (z oskarżeniem o rasizm włącznie), że wytwórnia Paramount postanowiła anulować jego kinową premierę.

 

 

 

OPĘTANY (POSSESSED (AKA. POS ESO)) komedia, Hiszpania 2014
premiera: 22.04.2016 godz. 21:30

OPĘTANY (POSSESSED (AKA. POS ESO)) komedia, Hiszpania 2014, 79 min., (18), reż. Samuel Ortí Martí

Pogrążona w rozpaczy po śmierci męża tancerka flamenco zaczyna podejrzewać swojego ośmioletniego syna o opętanie.

Trini jest światowej sławy tancerką flamenco. Kobieta przeżywa ciężkie chwile po śmierci męża, wielkiego torreadora Gregorio. Popada w głęboką depresję i rezygnuje bezterminowo z występów na scenie. Na domiar złego jej ośmioletni syn Damian zaczyna sprawiać coraz większe kłopoty. Staje się złośliwy i nieprzewidywalny. Lekarze nie są w stanie wytłumaczyć przyczyn jego dziwnego zachowania. Jedynym logicznym wyjaśnieniem zdaje się być udział mocy nadprzyrodzonych. Zdesperowana Trini prosi o pomoc księdza.

Pełna odniesień do klasycznych horrorów, takich jak Egzorcysta czy Omen, pomysłowa komedia grozy, w której nie brakuje prawdziwych emocji. Za reżyserię obrazu odpowiedzialny był debiutant Samuel Ortí Martí. Produkcja wyróżnia się od strony wizualnej. Zachwyca rewelacyjną, dopracowaną w szczegółach plastelinową animacją. Atutem jest również porywający scenariusz. Swoich głosów głównym bohaterom użyczyli m.in. Anabel Alonso (Kika), Álex Angulo (Labirynt fauna), Mariví Bilbao (W stronę światła) oraz wyróżniony trzema nagrodami Goya Santiago Segura (Torrente: Przygłupia ręka sprawiedliwości). Na MFF w Monterrey produkcja otrzymała nagrodę dla najlepszego zagranicznego filmu animowanego.
ZMUSZONA DO ZEMSTY (BOUND TO VENGEANCE) horror, USA 2015
premiera: 29.04.2016 godz. 21:50

ZMUSZONA DO ZEMSTY (BOUND TO VENGEANCE) horror, USA 2015, 77 min., (18), reż. José Manuel Cravioto, wyk. Tina Ivlev, Richard Tyson, Amy Okuda, Stephanie Charles, Bianca Malinowski

Młoda kobieta zostaje porwana i uwięziona przez groźnego socjopatę. Gdy udaje jej się uwolnić, odkrywa, że nie jest jego jedyną ofiarą.

Eve (Tina Ivlev) jest pełną uroku dziewczyną, która zostaje porwana przez bezlitosnego szaleńca (Richard Tyson), powiązanego z szajką handlarzy żywym towarem. Mężczyzna znęca się nad nią i trzyma ją w piwnicy. Pewnego dnia jednak udaje jej się obezwładnić przeciwnika i wydostać z pułapki. W domu oprawcy znajduje zdjęcia innych dziewczyn i postanawia im pomóc. Siłą zmusza mężczyznę, aby pokazał jej, gdzie trzyma pozostałe ofiary.

Mrożąca krew w żyłach historia młodej kobiety, która przemienia się w bezwzględną mścicielkę. Sytuujący się w nurcie „rape and revenge” thriller trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Pochodzącemu z Meksyku reżyserowi, José Manuelowi Cravioto (El Más Buscado), udaje się wykreować złowieszczy klimat i umiejętnie stopniować emocje. Obraz w prosty, ale sugestywny sposób podejmuje motyw zemsty oraz relacji między katem a ofiarą. Nie brakuje w nim scen przemocy i zaskakujących zwrotów akcji. W postacie głównych bohaterów wcielili się z powodzeniem: Richard Tyson (Sposób na blondynkę, Bitwa o Ziemię), Tina Ivlev (The Devil’s in the Details, Crimes of the Mind), Amy Okuda (Chastity Bites, Polowanie na drużbów) oraz Stephanie Charles (Avouterie, Reggie Gaskins' Urban Love Story).

 

 

EKRANY ŚWIATA

OBSESJA ZEMSTY (BREATHLESS TIME (AKA. TIEMPO SIN AIRE)) dramat, Hiszpania 2015
premiera: 03.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 27.04.2016 godz. 23:00

OBSESJA ZEMSTY (BREATHLESS TIME (AKA. TIEMPO SIN AIRE)) dramat, Hiszpania 2015, 103 min., (18), reż. Andrés Luque, Samuel Martín Mateos, wyk. Juana Acosta, Adriana Ugarte, Carmelo Gómez, Félix Gómez, Toni Acosta

Ogarnięta pragnieniem zemsty Kolumbijka przyjeżdża do Hiszpanii, żeby znaleźć żołnierza, który zgwałcił i zamordował jej córkę.

Maria (Juana Acosta), kolumbijska pielęgniarka, przyjeżdża wraz z synem na jedną z Wysp Kanaryjskich. Kobieta ucieka od koszmaru wojny domowej. Chce także odnaleźć przebywającego tam mordercę i gwałciciela swojej córki – Ivana (Félix Gómez). Jej syn próbuje zapomnieć o wojnie, jednak tragiczne wspomnienia okazują się silniejsze. Oboje niespodziewanie otrzymują pomoc od szkolnego psychologa (Carmelo Gómez), który zakochuje się w Marii.

Nominowany do nagrody Goya poruszający dramat w reżyserii Andrésa Luque i Samuela Martína Mateosa, którzy wcześniej pracowali razem przy filmie Agallas. Obsesja zemsty jest pełną intensywnych emocji historią kolumbijskiej pielęgniarki, która nie zazna spokoju, dopóki nie znajdzie człowieka odpowiedzialnego za śmierć jej córki. Zdjęcia do obrazu zostały nakręcone na hiszpańskiej Teneryfie, gdzie w scenerii rajskich krajobrazów rozgrywają się dramaty głównych bohaterów. W ich role wcielili się przekonująco: Juana Acosta (Carlos, Perfekcjonista), Adriana Ugarte (Gra w wisielca, Spacerniak), Carmelo Gómez (Policzone dni, Metoda) oraz Félix Gómez (Granice bólu, Agnozja).

 

 

 

GLOBALNY GRACZ (GLOBAL PLAYER (AKA. GLOBAL PLAYER – WO WIR SIND ISCH VORNE)) dramat, Niemcy 2013
premiera: 10.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 11.04.2016 godz. 13:30

GLOBALNY GRACZ (GLOBAL PLAYER (AKA. GLOBAL PLAYER – WO WIR SIND ISCH VORNE)) dramat, Niemcy 2013, 94 min., (12), reż. Hannes Stöhr, wyk. Christoph Bach, Walter Schultheiss, Inka Friedrich, Ulrike Folkerts, Stefan Hallmayer

Rodzina niemieckich przedsiębiorców staje przed widmem bankructwa. Czy firma, którą prowadzą od pokoleń, zostanie sprzedana Chińczykom?

Firma „Bogenschütz & Synowie” od pokoleń zajmuje się produkcją wysokiej jakości maszyn włókienniczych w małym miasteczku Hechingen na południu Niemiec. Niestety, biznes nie idzie najlepiej. Konkurencja z Azji nie próżnuje. Zbliżający się do czterdziestki zdesperowany szef firmy, Michael Bogenschütz (Christoph Bach), zaczyna negocjacje z potencjalnymi kupcami. Dowiaduje się o tym jego 90-letni ojciec (Walter Schultheiss), który postanawia za wszelką cenę ratować dzieło swojego życia. Mężczyzna prosi o pomoc córki (Inka Friedrich i Ulrike Folkerts). Co z tego wyniknie?

Współczesna niemiecka tragikomedia w reżyserii nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Hannesa Stöhra (Jeden dzień w Europie, Berlin Calling). Obraz jest realistycznym, a przy tym niepozbawionym humoru, portretem zarządzającej średniej wielkości firmą rodziny, która musi zmierzyć się z wyzwaniami globalizacji. Twórcy w zajmujący sposób opowiadają o jej rozterkach, dramatach i wewnętrznych konfliktach. Obok mocno osadzonej w ekonomiczno-społecznych realiach fabuły zaletą filmu są również wiarygodnie nakreślone postacie. W głównych rolach dobrze odnaleźli się Christoph Bach (15 minut prawdy, Shirley – wizje rzeczywistości), weteran Walter Schultheiss (serial Klinika w Schwarzwaldzie, Traumstreuner), Inka Friedrich (Lato w Berlinie, W zimie minie rok) oraz gwiazda serialu Miejsce zbrodni Ulrike Folkerts.
CHŁOPAKI (BOYS (AKA. JONGENS)) dramat, Holandia 2014
premiera: 17.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 18.04.2016 godz. 09:50
27.04.2016 godz. 07:30
27.04.2016 godz. 17:15

CHŁOPAKI (BOYS (AKA. JONGENS)) dramat, Holandia 2014, 77 min., (12), reż. Mischa Kamp, wyk. Gijs Blom, Ko Zandvliet, Jonas Smulders, Ton Kas, Stijn Taverne

Przygotowujący się do zawodów lekkoatletycznych piętnastolatek zakochuje się w swoim koledze z drużyny.

Sieger (Gijs Blom) ma piętnaście lat i jest utalentowanym lekkoatletą. Chłopak wraz z drużyną przygotowuje się do startu w mistrzostwach kraju. Pewnego dnia poznaje pełnego uroku Marka (Ko Zandvliet), który również odnosi sukcesy w sporcie. Chłopcy zaprzyjaźniają się, a Sieger odkrywa, że być może to, co czuje do Marka, jest czymś więcej niż tylko zwyczajną przyjaźnią.

Subtelna i pełna uroku opowieść o pierwszej miłości i poszukiwaniu swojej tożsamości. W filmie, który ze zrozumieniem i taktem opowiada historię uczucia łączącego dwóch nastolatków, w rolach głównych wystąpili bardzo naturalni Gijs Blom (Pijnstillers, Nena) i Ko Zandvliet (Sonny Boy, Razend). Świetnie zrealizowany obraz (piękne zdjęcia autorstwa Mellego van Essena) został obsypany nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych w Mumbaju i Zlinie. Otrzymał ponadto prestiżową nagrodę holenderskich krytyków. Za reżyserię odpowiada specjalizująca się w kinie familijnym Mischa Kamp (Konik Świętego Mikołaja, Tony 10). Film jest produkcją telewizyjną.

 

 

 

CYBERSZANTAŻ (CYBERBULLY (2015)) dramat, Wielka Brytania 2015
premiera: 24.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 25.04.2016 godz. 13:30

CYBERSZANTAŻ (CYBERBULLY (2015)) dramat, Wielka Brytania 2015, 62 min., (12), reż. Ben Chanan, wyk. Maisie Williams, Ella Purnell, Haruka Abe, Jake Davies, Daisy Waterstone

Znana z serialu Gra o tron Maisie Williams w roli zdesperowanej nastolatki, która musi się zmierzyć z szantażującym ją hakerem.

Casey Jacobs (Maisie Williams) jest typową zbuntowaną nastolatką, uzależnioną od mediów społecznościowych. Dziewczyna całe dnie spędza przed komputerem, wbijając szpile dalszym i bliższym znajomym na Skypie, Twitterze, Instagramie czy innych serwisach. Pewnego dnia jednak Casey pada ofiarą niezwykle wyrafinowanej i wymykającej się spod kontroli cyberprzemocy. Zaczyna być szantażowana i namawiana do samobójstwa. Czy uda jej się wyjść cało z opresji?

Dane dotyczące zjawiska cyberszantażu w Wielkiej Brytanii są zatrważające. Okazuje się, że aż 69 procent młodzieży doświadczyło w swoim życiu jakieś jego formy. Prawdziwym problemem społecznym staje się hakowanie kamerek internetowych nastolatków i namawianie ich do samobójstwa czy samookaleczenia się. Telewizyjny obraz w reżyserii nagrodzonego BAFTĄ Bena Chanana (film TV Zamach bombowy na Heathrow, seriale Our World War, Zaginiony) jest nie tylko wciągającą i realistyczną opowieścią, ale pełni też ważną rolę edukacyjną. Scenariusz filmu był inspirowany kilkunastoma historiami, które wydarzyły się naprawdę. W postać głównej bohaterki wcieliła się utalentowana, znana z kultowego serialu HBO Gra o tron – Maisie Williams.

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

DZIEDZICTWO FERRAMONTICH (L’EREDITA FERRAMONTI (AKA. THE INHERITANCE)) dramat, Włochy 1976
emisje: 01.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 02.04.2016 godz. 13:35

DZIEDZICTWO FERRAMONTICH (L’EREDITA FERRAMONTI (AKA. THE INHERITANCE)) dramat, Włochy 1976, 113 min., (12), reż. Mauro Bolognini, wyk. Anthony Quinn, Fabio Testi, Dominique Sanda, Gigi Proietti, Adriana Asti

Zrealizowana z epickim rozmachem ekranizacja tak samo zatytułowanej powieści Gaetana Carla Chellego, opowiadającej o losach zamożnej rzymskiej rodziny.

Rzym, 1880 rok. Gregorio (Anthony Quinn), nestor bogatego rodu Ferramontich, czując, że jego życie powoli dobiega końca, postanawia uporządkować sprawy majątkowe. Podejmuje zaskakującą decyzję o zamknięciu dochodowej rodzinnej piekarni. Oznacza to, że jego dorosłe dzieci będą musiały żyć odtąd na własny rachunek. Jakby tego było mało, Gregorio zadurza się niespodziewanie w młodej i pięknej synowej (Dominique Sanda), która zręcznie nim manipuluje.

Odznaczające się nieprzeciętnymi walorami wizualnymi, wybornie zagrane kino na podstawie tak samo zatytułowanej powieści Gaetana Carla Chellego. Dopracowany w najdrobniejszych detalach film Mauro Bologniniego (Samotność, Dama Kameliowa), cenionego za wysmakowane adaptacje dzieł literackich włoskiego reżysera, zachwyca epickim rozmachem, malarskimi zdjęciami, piękną scenografią i świetnie zarysowanym tłem społeczno-obyczajowym. Twórcom udało się stworzyć niezwykłą i pełną dramatyzmu opowieść o ludzkich namiętnościach – chciwości, pożądaniu, pragnieniu władzy. W despotycznego patriarchę rodu Ferramontich wcielił się sugestywnie legendarny Anthony Quinn (La Strada, Grek Zorba), któremu partneruje rewelacyjna, nagrodzona za swoją kreację Złotą Palmą Dominique Sanda (Łagodna, Ogród Finzi-Continich). Za oprawę muzyczną odpowiadał zdobywca Oscara Ennio Morricone (Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, Misja).

 

 

CZEKOLADA (CHOCOLAT) dramat, Wielka Brytania 2000
emisje: 04.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 05.04.2016 godz. 13:05
22.04.2016 godz. 18:00
23.04.2016 godz. 09:15

CZEKOLADA (CHOCOLAT) dramat, Wielka Brytania 2000, 117 min., (12), reż. Lasse Hallström, wyk. Juliette Binoche, Johnny Depp, Judi Dench, Alfred Molina, Carrie-Anne Moss

Rok 1959. Tajemnicza Vianne przyjeżdża do małego, francuskiego miasta, by otworzyć sklep z czekoladą. Pięć nominacji do Oscara.

Francja, koniec lat pięćdziesiątych. Vianne (Juliette Binoche) przyjeżdża wraz z kilkuletnią córką do małego, spokojnego miasta, w którym rządzi konserwatywny burmistrz, hrabia de Reynaud (Alfred Molina). Kobieta jest bardzo tajemnicza – nikt nie wie, skąd przyjechała i co się stało z ojcem jej dziecka. Vianne otwiera sklep z czekoladą, a jej słodkości budzą w mieszkańcach miasteczka nieznane dotąd pragnienia. Sprawy się komplikują, gdy w okolicy pojawia się grupa Romów, wśród których jest przystojny Roux (Johnny Depp).

Porównywana z głośną Ucztą Babette magiczna opowieść o miłości i wolności, osadzona na francuskiej prowincji połowy dwudziestego wieku. Pełen uroku obraz na podstawie bestsellerowej powieści Joanne Harris został wyreżyserowany przez trzykrotnie nominowanego do Oscara Lassego Hallströma (Co gryzie Gilberta Grape’a, Wbrew regułom) i otrzymał aż pięć nominacji do Nagród Amerykańskiej Akademii, między innymi w kategoriach „najlepszy film”, „najlepszy scenariusz adaptowany” i „najlepsza muzyka”. Nominacje otrzymały ponadto odtwórczyni głównej roli Juliette Binoche (Trzy kolory: Niebieski, Angielski pacjent) oraz Judi Dench (Notatki o skandalu, Skyfall). Wyraziste kreacje stworzyli też Johnny Depp (Edward Nożycoręki, cykl Piraci z Karaibów), Alfred Molina (Frida, Była sobie dziewczyna) i Carrie-Anne Moss (Matrix, Memento).
RADIATOR (RADIATOR) dramat, Wielka Brytania 2014
premiera: 06.04.2016 godz. 20:15
powtórzenie: 07.04.2016 godz. 12:45

RADIATOR (RADIATOR) dramat, Wielka Brytania 2014, 93 min., (12), reż. Tom Browne, wyk. Daniel Cerqueira, Richard Johnson, Gemma Jones, Julia Ford

Brawurowo zagrana brytyjska tragikomedia. Dorosły syn musi zająć się swymi starzejącymi się rodzicami.

Leonard (Richard Johnson) i Maria (Gemma Jones) od zawsze byli ekscentryczni. Mieli swoje dziwne zwyczaje i nawyki. Z biegiem lat ich życiem zaczyna jednak rządzić chaos. Zachowanie starzejących się rodziców budzi coraz większy niepokój ich syna Daniela (Daniel Cerqueira). Pewnego dnia, po dziwnym telefonie od matki, mężczyzna postanawia przyjechać na kilka dni w rodzinne strony. Na miejscu okazuje się, że jego ojciec odmawia wstania z kanapy, twierdząc, że się w niej zaklinował. Co gorsza, dom rodziców wygląda jak jeden wielki śmietnik.

Kameralna, pełna tragikomicznych sytuacji opowieść o skomplikowanych relacjach między dorosłymi dziećmi a starzejącymi się rodzicami. Obraz w ironiczny, a jednocześnie przejmujący sposób mówi o miłości, małżeństwie i upływającym czasie. Za kamerą stanął debiutant Tom Browne (scenarzysta i były aktor, znany też jako Tom Fisher), który zaczerpnął materiał do scenariusza z historii swoich własnych rodziców. W głównych rolach brawurowo odnaleźli się Daniel Cerqueira (Czarna magia, serial Rzym), Richard Johnson (Nawiedzony dom, Chłopiec w pasiastej piżamie) oraz laureatka nagrody BAFTA Gemma Jones (Rozważna i romantyczna, Dziennik Bridget Jones). Produkcja była wielokrotnie wyróżniana na międzynarodowych festiwalach filmowych – w tym w Dallas, Glasgow i Nashville.

 

 

 

BOJĘ SIĘ (I AM AFRAID) kryminalny, Włochy 1977
emisje: 08.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 09.04.2016 godz. 11:50
19.04.2016 godz. 18:00
20.04.2016 godz. 09:15

BOJĘ SIĘ (I AM AFRAID) kryminalny, Włochy 1977, 115 min., (15), reż. Damiano Damiani, wyk. Gian Maria Volonté, Erland Josephson, Mario Adorf, Angelica Ippolito, Giorgio Cerioni

Sierżant Graziano zostaje ochroniarzem sędziego, który tropi powiązania między służbami wywiadowczymi, terrorystami i mafią. Gdy sędzia ginie, policjant zaczyna obawiać się o swoje życie.

Włochy, lata siedemdziesiąte. Ludovico Graziano (Gian Maria Volonté) jest policjantem, którego praca nie należy do najłatwiejszych. Mężczyzna już raz cudem uniknął śmierci. Pewnego dnia zwierzchnicy przydzielają mu nowe zadanie. Ma zająć się ochroną prominentnego sędziego Canceddy (Erland Josephson). Wydarzenia przybierają jednak zły obrót. Podczas badania sprawy pewnego morderstwa sędzia odkrywa ślady powiązań między terrorystami a wysokimi funkcjonariuszami wywiadu i wkrótce potem ginie. Graziano zaczyna się bać. Nie wie komu może ufać, a komu nie. Skazany na siebie i własny instynkt, musi znaleźć drogę, która pozwoli mu wyjść cało z opresji.

Realistyczny thriller rozgrywający się w przeżartym korupcją i przestępczością włoskim mieście. Bohater filmu, przydzielony do ochrony sędziego policjant, wie zbyt dużo i tym samym narażony jest na śmiertelne niebezpieczeństwo. Świetny, wyróżniający się powściągliwym aktorstwem obraz cechuje się sugestywnym klimatem i umiejętnie budowanym suspensem. Atutem są również znakomicie zarysowane, nieoczywiste postacie. Film przez włoskich krytyków uznawany jest za arcydzieło gatunku, a zarazem ważny komentarz do społeczno-politycznej rzeczywistości Włoch lat siedemdziesiątych. Doskonałe role stworzyli w nim trzej wybitni aktorzy: laureat honorowego Złotego Lwa za osiągnięcia życia Gian Maria Volontè (Za garść dolarów, W kręgu zła), niemiecko-włoski gwiazdor Mario Adorf (Utracona cześć Katarzyn Blum, Blaszany bębenek) i znany z filmów Bergmana czy Tarkowskiego Erland Josephson (Twarzą w twarz, Ofiarowanie). Twórcą filmu jest specjalizujący się w kryminałach Damiano Damiani (Dzień Puszczyka, Sycylijski łącznik). Produkcja miała swoją premierę na MFF w Taorminie, gdzie Gian Maria Volontè otrzymał nagrodę w kategorii „najlepszy aktor”.
CZYTADŁO (ROMAN DE GARE (AKA. CROSSED TRACKS)) thriller, Francja 2007
emisje: 11.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 12.04.2016 godz. 13:10

CZYTADŁO (ROMAN DE GARE (AKA. CROSSED TRACKS)) thriller, Francja 2007, 101 min., (12), reż. Claude Lelouch, wyk. Dominique Pinon, Fanny Ardant, Audrey Dana

Losy trójki nieznajomych pewnego dnia łączą się ze sobą. To może być znak, że nic nie dzieje się przypadkiem.

Judith Ralitzer (Fanny Ardant), popularna pisarka i niezwykle atrakcyjna kobieta, zbiera materiały do swojej nowej powieści. Huguette (Audrey Dana), fryzjerka z paryskiego salonu piękności, próbuje uporządkować swoje sprawy uczuciowe. Pozostawiona na drodze przez swojego partnera, otrzymuje pomoc od tajemniczego Pierre’a Laclosa (Dominique Pinon). Przypadkowe spotkanie tych trojga znacząco wpłynie na ich dalsze losy…

Inteligentnie skonstruowana historia z pełną niedopowiedzeń fabułą, która do końca trzyma widzów w napięciu. Łączące elementy dramatu i thrillera Czytadło to dzieło nagrodzonego Oscarem słynnego francuskiego reżysera Claude’a Leloucha, któremu światową sławę przyniósł film Kobieta i mężczyzna. W rolach głównych występują: zdobywczyni Cezara i Srebrnego Niedźwiedzia Fanny Ardant (Kobieta z sąsiedztwa, 8 kobiet), Dominique Pinon (Delicatessen, Amelia) oraz Audrey Dana (Witamy, Spódnice w górę!), nominowana za swoją kreację do nagrody Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki. Błyskotliwy scenariusz, napisany przez Leloucha i jego stałego współpracownika Pierre’a Uytterhoevena (Kobieta i mężczyzna, Całe nasze życie), intrygujący bohaterowie, nieoczywiste relacje między postaciami oraz sugestywne aktorstwo sprawiają, że film ogląda się z niekłamaną przyjemnością.

 

 

 

 

ZAPNIJCIE PASY (FASTEN YOUR SEATBELTS (AKA. ALLACCIATE LE CINTURE)) dramat, Włochy 2014
premiera: 13.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 14.04.2016 godz. 11:35
25.04.2016 godz. 18:10
26.04.2016 godz. 09:30

ZAPNIJCIE PASY (FASTEN YOUR SEATBELTS (AKA. ALLACCIATE LE CINTURE)) dramat, Włochy 2014, 107 min., (12), reż. Ferzan Özpetek, wyk. Kasia Smutniak, Francesco Arca, Filippo Scicchitano, Carolina Crescentini, Francesco Scianna

Elena i Antonio wydają się swoimi przeciwieństwami. A jednak coś ich do siebie przyciąga… W roli głównej polska modelka Kasia Smutniak.

Wydaje się, że kelnerka Elena (Kasia Smutniak) i mechanik samochodowy Antonio (Francesco Arca) nie mogą być bardziej różni. Ona jest ambitną i wrażliwą młodą kobietą, on homofobem i prostakiem. A jednak coś ich do siebie przyciąga. Chociaż oboje mają partnerów, nie potrafią przestać o sobie myśleć. Namiętność, która ich łączy, za nic ma konwenanse i wprowadza rewolucję w ich życiu. Nieoczekiwana choroba jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

Melancholijna opowieść o sile namiętności, która niespodziewanie rodzi się pomiędzy dwojgiem zupełnie różnych ludzi. Film chwyta za serce, ale nie brakuje w nim akcentów humorystycznych. Zachwyca inteligentnym scenariuszem oraz pełnym prawdy aktorstwem. Na uwagę zasługuje też budująca nastrój muzyka. Zapnijcie pasy to najnowsze dzieło urodzonego w Stambule, ale pracującego we Włoszech cenionego reżysera Ferzana Özpeteka (Okna, Mine Vaganti. O miłości i makaronach). W rolę pięknej i zagubionej we własnych emocjach Eleny wcieliła się pochodząca z Polski aktorka i modelka Kasia Smutniak (Cichy chaos, Pozdrowienia z Paryża), która za stworzoną przez siebie kreację została uhonorowana nagrodą włoskich krytyków filmowych. Jej ukochanego zagrał Francesco Arca (serial Komisarz Rex, Spectre). Film otrzymał aż 11 nominacji do prestiżowych nagród David di Donatello.
CARRINGTON (CARRINGTON) dramat, Wielka Brytania 1995
emisje: 15.04.2016 godz. 20:00

CARRINGTON (CARRINGTON) dramat, Wielka Brytania 1995, 118 min., (15), reż. Christopher Hampton, wyk. Emma Thompson, Jonathan Pryce, Steven Waddington, Samuel West, Rufus Sewell

Oparta na faktach historia miłości malarki i pisarza, których życie wymykało się wiktoriańskim konwenansom.

Dora Carrington (Emma Thompson) jest młodą, wyzwoloną malarką, należącą do skupionej wokół Virginii Woolf grupy artystycznej Bloomsbury. Jej członkowie żyją pełnią życia, nie zważając na ogólnie przyjęte normy społeczne. Dziewczyna robi ogromne wrażenie na dużo od niej starszym ekscentrycznym pisarzu, a zarazem zdeklarowanym geju – Lyttonie Stracheyu (Jonathan Pryce). Gdy się poznają, mężczyzna omyłkowo bierze Dorę za chłopca. Odkrycie prawdy nie zmienia jednak jego nastawienia do panny Carrington i tak zaczyna się ich niekonwencjonalny, trwający blisko siedemnaście lat związek. Para decyduje się zamieszkać razem. Ich życie pełne jest niezliczonych romansów i miłosnych przygód. Bywa, że darzą uczuciem tego samego mężczyznę. Za jednego z nich Dora wychodzi nawet za mąż. Wciąż jednak jest związana ze Stracheyem, a ich pełen emocji i uniesień związek trwa aż do jego śmierci.

Inspirujący film biograficzny, który opowiada o tym, że możliwe jest osiągnięcie szczęścia bez konieczności stosowania się do ogólnie przyjętych norm. To także piękna, pozbawiona taniego sentymentalizmu opowieść o miłości, w której najważniejsze są wzajemne zaufanie i poszanowanie wolności drugiej osoby. Twórcą Carrington jest zdobywca Oscara Christopher Hampton (Tajny agent, Mroczna Argentyna) – znany brytyjski dramaturg i autor scenariuszy do takich filmów, jak m.in. Niebezpieczne związki, Całkowite zaćmienie czy Pokuta. Obraz, reżyserski debiut Hamptona, otrzymał nagrodę specjalną jury na MFF w Cannes, został też wyróżniony nominacją do BAFTY. Znakomite kreacje aktorskie stworzyli nagrodzony za swoją rolę Złotą Palmą Jonathan Pryce (Brazil, trylogia Piraci z Karaibów) oraz dwukrotna laureatka Oscara Emma Thompson (Rozważna i romantyczna, To właśnie miłość). Dzięki ich grze i powściągliwej reżyserii Hamptona ta niezwykła opowieść porusza do głębi. Dopełnieniem filmu jest nastrojowa muzyka Michaela Nymana (Fortepian, Koniec romansu).

 

 

 

WSZYSTKO O ADAMIE (ABOUT ADAM) komedia, Irlandia 2000
emisje: 18.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 19.04.2016 godz. 11:40

WSZYSTKO O ADAMIE (ABOUT ADAM) komedia, Irlandia 2000, 93 min., (12), reż. Gerard Stembridge, wyk. Stuart Townsend, Kate Hudson, Frances O’Connor, Charlotte Bradley, Rosaleen Linehan

Urocza komedia opowiadająca o współczesnym Don Juanie, który rozkochuje w sobie lekkomyślną kelnerkę i trójkę jej rodzeństwa.

Lucy (Kate Hudson), śpiewająca kelnerka z Dublina, poznaje Adama (Stuart Townsend) i zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Przekonana, że ten zostanie jej przyszłym mężem, przedstawia go swoim bliskim i rozpoczyna przygotowania do ślubu. Okazuje się, że Adam rozkochuje w sobie także inne kobiety z rodziny Lucy. Przystojny i pełen uroku mężczyzna skrywa jednak pewne tajemnice…

Pełna wdzięku komedia o perypetiach współczesnego Don Juana – obdarzonego ogromnym urokiem młodego mężczyzny, który oczarowuje nie tylko swoją wybrankę, ale i całą jej rodzinę. Film jest lekki i skrzy się humorem, a aktorzy z gracją wcielają się w swoje role. W produkcji zobaczymy m.in. Stuarta Townsenda (Królowa potępionych, Liga niezwykłych dżentelmenów), nominowaną do Oscara Kate Hudson (U progu sławy, Jak stracić chłopaka w 10 dni), zdobywczynię dwóch nominacji do Złotego Globu Frances O’Connor (Mansfield Park, A.I. Sztuczna inteligencja) oraz Charlotte Bradley (Biały labirynt, Veronica Guerin). Autorem nominowanego w trzech kategoriach do IFTY filmu jest Gerard Stembridge (Guiltrip, Alarm). Zdjęcia zostały nakręcone w Dublinie.
STAŃ PRZY MNIE (STAND BY ME) przygodowy, USA 1986
emisje: 22.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 23.04.2016 godz. 11:15

STAŃ PRZY MNIE (STAND BY ME) przygodowy, USA 1986, 85 min., (12), reż. Rob Reiner, wyk. Wil Wheaton, River Phoenix, Corey Feldman, Jerry O’Connell, John Cusack

Oparta na opowiadaniu Stephena Kinga historia czterech nastolatków, którzy wyruszają w niezapomnianą podróż. Nominacja do Oscara za scenariusz.

Lato 1959 r., miasteczko w stanie Oregon. Czterej młodzi chłopcy wyruszają w dwudniową podróż mającą na celu odnalezienie ciała ich tragicznie zmarłego kolegi. Podczas wyprawy Chris (River Phoenix), Gordie (Wil Wheaton), Vern (Jerry O’Connell) i Teddy (Corey Feldman) muszą zmierzyć się z własnymi lękami i sprostać próbie przyjaźni. Ta konfrontacja sprawi, że odkryją swoje prawdziwe „ja” i wrócą jako zupełnie inni, bardziej dojrzali ludzie.

Piękna opowieść o dorastaniu i przyjaźni, a zarazem jedna z najbardziej udanych ekranizacji prozy Stephena Kinga (opowiadanie „Ciało” z książki „Cztery pory roku”). Twórcą tego nostalgicznego filmu jest uznany reżyser, scenarzysta, aktor i producent w jednej osobie – Rob Reiner (Kiedy Harry poznał Sally, Misery). Artysta ma na swoim koncie liczne nominacje do nagród Emmy i Złotych Globów, a w 1993 roku był również nominowany do Oscara za obraz Ludzie honoru. W Stań przy mnie wystąpiła grupa młodziutkich aktorów, dla których udział w produkcji stał się przepustką do kariery. Na ekranie zobaczymy m.in. tragicznie zmarłego w 1993 roku Rivera Phoenixa (Stracone lata, Moje własne Idaho), Wila Wheatona (seria Star Trek, Szkoła wyrzutków), Jerry’ego O’Connella (Jerry Maguire, Krzyk 2), Coreya Feldmana (Gremliny rozrabiają, Straceni chłopcy) i Kiefera Sutherlanda (serial 24 godziny, Melancholia). Oprócz nominacji do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, obraz zdobył też dwie nominacje do Złotych Globów (dla najlepszego filmu i za reżyserię). W filmie zabrzmi wielki przebój Bena E. Kinga „Stand By Me”.

 

 

 

 

WIERNOŚĆ (LA FIDELITE) dramat, Francja 2000
emisje: 25.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 26.04.2016 godz. 12:40

WIERNOŚĆ (LA FIDELITE) dramat, Francja 2000, 160 min., (15), reż. Andrzej Zulawski, wyk. Sophie Marceau, Pascal Greggory, Guillaume Canet, Magali Noël, Michel Subor

Andrzej Żuławski ekranizuje XVII-wieczną powieść „Księżna de Clèves”. Piękna Sophie Marceau w roli zmysłowej fotoreporterki, która jest rozdarta między dwoma mężczyznami.

Utalentowana fotoreporterka Clélia (Sophie Marceau) przyjeżdża do Paryża, aby pracować w jednej z tamtejszych gazet. Kobieta poznaje dobrze sytuowanego redaktora książek dla dzieci Cleve’a (Pascal Greggory), który zakochuje się w niej bez reszty i prosi ją o rękę. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że Clélia zauroczona jest młodym, szalonym paparazzo Nemo (Guillaume Canet). Rozdarta między dwoma mężczyznami, postanawia mimo wszystko zostać żoną Cleve’a. Długo nie może jednak zapomnieć o Nemo. Czy pozostanie wierna mężowi, czy też posłucha głosu serca?

Odważna, uwspółcześniona adaptacja XVII-wiecznej powieści „Księżna de Clèves” autorstwa Marii Magdaleny de La Fayette. Wierność to kolejny intrygujący obraz w artystycznym dorobku Andrzeja Żuławskiego (Opętanie, Kobieta publiczna), zmarłego niedawno wybitnego polskiego reżysera, który przez wiele lat mieszkał i pracował we Francji. Artysta chciał oddać swym dziełem hołd francuskiej Nowej Fali. Doskonale sfotografowany film jest pełen zmysłowości i pasji, ale nie brak w nim też ironii. Jego siłą jest ponadto fantastyczna rola nagrodzonej Cezarem Sophie Marceau (Braveheart – Waleczne Serce, Błękitna nuta), która podczas kręcenia filmu była w związku z polskim reżyserem. Wiarygodne kreacje stworzyli również Pascal Greggory (Królowa Margot, Niczego nie żałuję – Edith Piaf) i Guillaume Canet (Miłość na żądnie, Zeszłej nocy).
ŻYCIE JEST POWIEŚCIĄ (LIFE IS A BED OF ROSES (AKA. LA VIE EST UN ROMAN)) dramat, Francja 1983
emisje: 29.04.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 30.04.2016 godz. 13:00

ŻYCIE JEST POWIEŚCIĄ (LIFE IS A BED OF ROSES (AKA. LA VIE EST UN ROMAN)) dramat, Francja 1983, 107 min., (12), reż. Alain Resnais, wyk. Vittorio Gassman, Ruggero Raimondi, Geraldine Chaplin, Fanny Ardant, Pierre Arditi

Trzy przeplatające się historie o potędze wyobraźni, wolności i szczęściu. Plejada gwiazd plus mistrz Alain Resnais za kamerą.

Początek dwudziestego wieku. W zagubionym w Ardenach zamku hrabia Forbek (Ruggero Raimondi) snuje plany stworzenia „świątyni szczęścia”. Kilkadziesiąt lat później w tym samym zamku grupa naukowców prowadzi badania nad edukacyjną rolą wyobraźni. W tej samej scenerii rozgrywa się też fantastyczna historia, w której ważną rolę odgrywają… smoki.

Niezwykła filmowa fantazja z dorobku jednego z najoryginalniejszych twórców francuskiego kina, Alaina Resnais – reżysera słynnych obrazów Noc i mgła, Hiroszima moja miłość czy Zeszłego roku w Marienbadzie. Życie jest powieścią to trzy lekko podane historie z filozoficzną podszewką, osnute wokół tematu wolności, wyobraźni, miłości i szczęścia. Choć każda z nowelek rozgrywa się w innej epoce, łączy je to samo miejsce akcji – ekstrawagancki zamek Forbek w Ardenach. Obraz nawiązuje swoją formą do opery. Zachwyca wysublimowaną stroną wizualną i muzyczną. W doborowej międzynarodowej obsadzie znaleźli się m.in. Vittorio Gassman (Zapach kobiety, Pustynia Tatarów), światowej sławy bas Ruggero Raimondi, Geraldine Chaplin (Doktor Żywago, Nakarmić kruki), wybitna amerykańska mezzosopranistka Cathy Berberian oraz Fanny Ardant (Po tamtej stronie chmur, Śmieszność). Film otrzymał dwie nominacje do Cezara, a na festiwalu w Wenecji ubiegał się o statuetkę Złotego Lwa.

 

 

 

SERIALE

BANSHEE IV, (BANSHEE IV) serial sensacyjny, USA 2016
premiera: 02.04.2016 emisje w soboty godz. 20:00 (odc. 1-5/8)

BANSHEE IV (BANSHEE IV) serial sensacyjny, USA 2016, (18), wyk. Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Hoon Lee

Czwarty, finałowy sezon serialu sensacyjnego o byłym więźniu, który przejął tożsamość szeryfa w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku.

banshee 3Lucas Hood (Antony Starr), który w wyniku oszustwa został szeryfem sennego miasteczka Banshee w okolicy zamieszkałej przez amiszów, kontynuuje swoją przestępczą działalność. Walcząc z demonami z przeszłości, wymierza sprawiedliwość według własnego uznania. W czwartym sezonie Lucas zajmuje się nowym kryzysem w Banshee, wywołanym przez pojawienie się okrutnego, seryjnego mordercy.

W serialu zamówionym przez stację Cinemax u zdobywcy Oscara Alana Balla (American Beauty, seriale HBO Sześć stóp pod ziemią, Czysta krew) nie brakuje intensywnych emocji oraz intrygujących tajemnic. Jego bohaterowie są nienasyceni – pożądają, zazdroszczą, nienawidzą, marzą o łatwych pieniądzach i władzy. W główne role brawurowo wcielają się Antony Starr (Wiosła w dłoń, Wish You Were Here), Ivana Milicevic (Jak w niebie, Casino Royale) i dwukrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Ulrich Thomsen (Festen, Bracia). W 2013 roku serial otrzymał nagrodę Emmy za najlepsze efekty specjalne. Finałowy sezon składa się z ośmiu odcinków.

 

ASH KONTRA MARTWE ZŁO (ASH VS EVIL DEAD) serial/horror, USA 2015
emisja w sobotę 2 odc.  godz. 21:00 i godz. 21:30 (odc. 9-10/10)
ASH KONTRA MARTWE ZŁO (ASH VS EVIL DEAD) serial/horror, USA 2015, (18), wyk. Bruce Campbell, Ray Santiago, Dana Delorenzo, Jill Marie Jones, Lucy Lawless

Pierwszy sezon serialu o Ashu Williamsie, który powraca po trzydziestu latach, aby zmierzyć się z martwym złem.

ash kontra martwe zloAsh Williams (Bruce Campbell) przez trzydzieści lat unikał konfrontacji z siłami zła. Mężczyzna wiedzie dziś smutne życie w samotności. Ciągle nie może się otrząsnąć po wydarzeniach, które miały miejsce przed laty w domku w lesie. Pewnego dnia jednak dochodzi do kolejnej inwazji Deadite’ów na Ziemi. Tylko Ash może przeciwstawić się śmiercionośnym stworzeniom i uratować rodzaj ludzki przed zagładą.

Ociekający krwią serial grozy, który jest kontynuacją niezwykle popularnych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych filmów Martwe zło oraz Armia ciemności. Odpowiedzialny za ich sukces Sam Raimi jest również twórcą serialu. Produkcja zachwyca ekscytującą fabułą i zwariowanym humorem. Nie brakuje w niej też solidnej porcji makabry. W główne role wcielają się Bruce Campbell (Martwe zło), Ray Santiago (Chłopaki do wzięcia), Jill Marie Jones (Blondynka w koszarach), Lucy Lawless (serial Spartakus: Krew i piach). Pierwszy sezon serialu składa się z dziesięciu trzydziestominutowych odcinków. Wyprodukowało go studio Renaissance Picture dla telewizji STARZ.

 

 

PAN AVILA II (SR. AVILA II.) serial kryminalny, Meksyk 2014
emisja w środy godz. 22:00 (odc. 6-9/10)

PAN AVILA II (SR. AVILA II) serial kryminalny, Meksyk 2014, (18), wyk. Tony Dalton, Nailea Norvind, Carlos Aragón, Adrian Alonso, Jorge Caballero

Drugi sezon emocjonującego serialu kryminalnego z Meksyku, którego bohater, Roberto Ávila, prowadzi podwójne życie.

pan avila 2Od śmierci syna Roberta Ávili (Tony Dalton) minęły cztery miesiące. Mężczyzna żyje w atmosferze strachu i opuszczenia. Jest przekonany, że policja depcze mu po piętach, a jego koniec jest bliski. Nieoczekiwaną zmianę przynosi pojawienie się w zespole zajmującym się walką ze zorganizowaną przestępczością nowej policjantki – detektyw Eriki Duarte (Ilse Salas). Okaże się także, że ze śmiercią Emiliana Ávili wiążą się pewne tajemnice, które zdaniem niektórych nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego.

Meksykański serial kryminalny produkcji HBO to dzieło braci Slavichów (Epitafios). Brutalny, pełen prawdy o meksykańskim świecie przestępczym serial spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony widzów. W rolę prowadzącego podwójne życie Roberta Ávili wcielił się Tony Dalton (Porywacze, zapaśnik i papuga). W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Nailea Norvind (serial Kapadocja), Carlos Aragón (Abel) oraz Ilse Salas (serial Kapadocja).

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.