Cinemax w kwietniu 2015

uciekinierzyW kwietniu na kanale Cinemax m.in. dramat „Miłość jest zagadką”, dramat „Bez kompasu”, 3 sezon serialu ’Kapadocja” oraz 2 sezon serialu „Uciekinierzy”.

CINEMAX

 

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

MIŁOŚĆ JEST ZAGADKĄ (LOVE IS STRANGE (2014)) dramat, USA 2014
premiera: 04.04.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 05.04.2015 godz. 12:25
07.04.2015 godz. 20:30
08.04.2015 godz. 13:10

MIŁOŚĆ JEST ZAGADKĄ (LOVE IS STRANGE (2014)) dramat, USA 2014, 91 min., (12), reż. Ira Sachs, wyk. John Lithgow, Alfred Molina, Marisa Tomei, Cheyenne Jackson, Manny Perez

John Lithgow i Alfred Molina jako para długoletnich kochanków, którzy po ślubie muszą zmierzyć się z poważnymi problemami.

Ben (John Lithgow) i George (Alfred Molina) są parą od blisko czterech dekad. Dzięki nowemu prawu mogą w końcu wziąć ślub. Jednak wkrótce po ceremonii informacja o ślubie dociera do dyrekcji katolickiej szkoły, w której zatrudniony jest George. Mężczyzna traci pracę i wraz z Benem muszą opuścić swoje nowojorskie mieszkanie. George wprowadza się do sąsiadów – dwóch policjantów będących parą, zaś Ben przeprowadza się na Brooklyn, by zamieszkać u krewnych. Nieoczekiwana rozłąka jest próbą dla ich związku.

Wzruszająca, uniwersalna, pełna ciepła opowieść o miłości, która pokonawszy już wiele przeszkód, musi stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Twórcą tego poruszającego dramatu jest Ira Sachs (Życie małżeńskie, Zostań ze mną), a główne role zagrali wybornie dwaj doświadczeni aktorzy – dwukrotnie nominowany do Oscara John Lithgow (Świat według Garpa, serial Trzecia planeta od słońca) oraz zdobywca trzech nominacji do BAFTY Alfred Molina (Frida, Była sobie dziewczyna). Obaj z dużym taktem i wyczuciem wcielili się w role kochających się dojrzałych mężczyzn. Obraz otrzymał cztery nominacje do Nagrody Indpendent Spirit, w tym za scenariusz i w kategorii „najlepszy film”. Był ponadto nominowany do Sebastiane Award na MFF w San Sebastián, Nagrody Gotham i Satelity. Premiera filmu odbyła się na prestiżowym festiwalu kina niezależnego w Sundance.

 

CINEMA VERITE (CINEMA VERITE (2011)) dramat, USA 2011
premiera: 11.04.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 12.04.2015 godz. 11:50
14.04.2015 godz. 20:30
15.04.2015 godz. 12:40

CINEMA VERITE (CINEMA VERITE (2011)) dramat, USA 2011, 87 min., (12), reż. Shari Springer Berman, Robert Pulcini, wyk. Diane Lane, Tim Robbins, James Gandolfini, Patrick Fugit, Kathleen Quinlan

Nominowany do Nagrody Emmy i Złotego Globu dramat produkcji HBO. Wyróżniający się gwiazdorską obsadą film opowiada o kulisach powstania pierwszego amerykańskiego reality show.

Rok 1971. Pat (Diane Lane) i Bill Loudowie (Tim Robbins) to zgodne na pozór małżeństwo w średnim wieku, które mieszka w Santa Barbara w Kalifornii. Praca Billa łączy się z częstymi wyjazdami i to na Pat spoczywa obowiązek wychowywania piątki dzieci. Pewnego dnia kobietę odwiedza producent telewizyjny Craig Gilbert (James Gandolfini). Mężczyzna składa jej niecodzienną propozycję. Chce, by jego ekipa mogła przez kilka miesięcy towarzyszyć Loudom, filmując ich życie. Pat wyraża na to zgodę. Niestety, członkowie ekipy podsycają istniejące w rodzinie konflikty i kobieta szybko zaczyna żałować swojej decyzji. Gdy w 1973 roku serial dokumentalny „An American Family” pojawia się na antenie stacji PBS, Loudowie jednoczą się w walce o dobre imię rodziny.

Wyprodukowany przez HBO film z gatunku docudrama powraca do wydarzeń, które zmieniły oblicze współczesnej telewizji. Oparty na faktach obraz ukazuje kulisy powstania pierwszego amerykańskiego programu reality show i skłania do przemyśleń nad fenomenem popularności tego typu audycji. Siłą opowieści, w której wykorzystano także materiały z oryginalnego „An American Family”, jest wytrawne aktorstwo odtwórców głównych ról: nominowanej do Oscara Diane Lane (Niewierna, Pod słońcem Toskanii), laureata Złotego Globu i trzech nagród Emmy za pierwszoplanową kreację w serialu HBO Rodzina Soprano Jamesa Gandolfiniego (także: Człowiek, którego nie było, Metro strachu) oraz uhonorowanego Oscarem Tima Robbinsa (Skazani na Shawshank, Rzeka tajemnic). Dramat został wyreżyserowany przez Shari Springer Berman i Roberta Pulciniego, prywatnie małżonków, którzy wspólnie zrealizowali takie obrazy jak Amerykański splendor (nominacja do Oscara), Niania w Nowym Jorku czy Chłopak do towarzystwa. Autorem scenariusza jest David Seltzer (Ptaszek na uwięzi, Omen), a za zdjęcia odpowiadał Affonso Beato (Wszystko o mojej matce, Królowa). Film otrzymał statuetkę Emmy za najlepszy montaż oraz 8 innych nominacji do tej prestiżowej nagrody, w tym za reżyserię i dla najlepszego filmu telewizyjnego. Był również nominowany w trzech kategoriach do Złotego Globu.

 

BEZ KOMPASU (RUDDERLESS) dramat, USA 2014
premiera: 18.04.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 19.04.2015 godz. 13:10
21.04.2015 godz. 20:15
22.04.2015 godz. 09:25

BEZ KOMPASU (RUDDERLESS) dramat, USA 2014, 101 min., (12), reż. William H. Macy, wyk. Billy Crudup, Anton Yelchin, Felicity Huffman, Selena Gomez, Laurence Fishburne

Po śmierci syna jego ojciec zakłada zespół muzyczny, z którym wykonuje utwory zmarłego chłopaka. Czy to pomoże mu uporać się ze stratą?

Sam (Billy Crudup), ceniony specjalista do spraw reklamy, pogrąża się w żałobie po tragicznej śmierci nastoletniego syna Josha (Miles Heizer). Mężczyzna jest zdruzgotany, topi smutki w alkoholu. Dwa lata później była żona (Felicity Huffman) przynosi mu pudełko wypełnione nagraniami i kartkami z tekstami piosenek. Okazuje się, że wszystkie napisał Josh. Śpiewając skomponowane przez syna piosenki, Sam czuje, że lepiej go poznaje. Postanawia założyć zespół, który będzie wykonywał utwory zmarłego syna. Jednak informację o tym, kto jest ich autorem, pragnie zachować w tajemnicy.

Reżyserski debiut znakomitego aktora Williama H. Macy’ego, znanego z takich produkcji jak Fargo (nominacja do Oscara), Magnolia czy serial Shameless – Niepokorni. Bez kompasu to inspirująca i pełna wzruszeń opowieść o ojcu, który próbuje uporać się ze stratą. Pogrążonego w żałobie Sama zagrał Billy Crudup (U progu sławy, Duża ryba), któremu partnerują, m.in.: nagrodzony za swoją rolę statuetką Srebrnego Hugona na MFF w Chicago Anton Yelchin (Kraina wiecznego szczęścia, Star Trek), nominowani do Oscara Felicity Huffman (serial Gotowe na wszystko, Transamerica) i Laurence Fishburne (Tina, Matrix) oraz popularna piosenkarka Selena Gomez (Kopciuszek: Roztańczona historia, Spring Breakers). Dużym atutem tego dobrze przyjętego przez krytyków i publiczność filmu jest świetna muzyka. Autorami wpadających w ucho piosenek są Simon Steadman i Charlton Pettus.

 

NIEZŁOMNE (IRON JAWED ANGELS) dramat, USA 2004
premiera: 25.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 26.04.2015 godz. 09:30
28.04.2015 godz. 20:00
29.04.2015 godz. 12:50

NIEZŁOMNE (IRON JAWED ANGELS) dramat, USA 2004, 119 min., (12), reż. Katja Von Garnier, wyk. Hilary Swank, Frances O’Connor, Anjelica Huston, Molly Parker, Julia Ormond

Opowieść o grupie amerykańskich sufrażystek, które na przełomie XIX i XX wieku podjęły walkę o prawa kobiet.

Oparta na faktach historia znanej amerykańskiej bojowniczki o prawa kobiet, Alice Paul (Hilary Swank). W 1913 roku Alice wraz z przyjaciółką (Molly Parker) powołały do życia komitet ds. obrony kobiet. Aby zwrócić uwagę opinii publicznej na drażliwą społecznie kwestię emancypacji, jego członkinie organizowały liczne akcje protestacyjne, w tym demonstracje pod Białym Domem. Najważniejszym celem sufrażystek było uzyskanie przez kobiety prawa głosu w wyborach. Mimo iż Alice wielokrotnie była szykanowana i zatrzymywana przez policję, nie poddała się i nigdy nie zaprzestała walki o równouprawnienie. Jeszcze za życia stała się ikoną feminizmu.

Świetnie zrealizowany i zagrany dramat historyczny w reżyserii pochodzącej z Niemiec Katji von Garnier (Bandytki, Krew jak czekolada). Oparty na faktach obraz opowiada o walce amerykańskich emancypantek o prawa wyborcze dla kobiet. Twórcom udało się oddać realia tamtych czasów. W rolę wojującej sufrażystki wcieliła się dwukrotna zdobywczyni Oscara Hilary Swank (Nie czas na łzy, Za wszelką cenę). Obok niej zobaczymy też m.in. Molly Parker (Zimny pocałunek, Droga) i laureatkę Nagrody Akademii Anjelikę Huston (Honor Prizzich, Rodzina Addamsów), która za swój występ została uhonorowana Złotym Globem. Film otrzymał także dwie inne nominacje do tej nagrody (w prestiżowej kategorii „najlepszy film telewizyjny” oraz za rolę Hilary Swank), a także pięć nominacji do Emmy.

 

OSTRY PIĄTEK

TORRENTE: PRZYGŁUPIA RĘKA SPRAWIEDLIWOŚCI (TORRENTE: THE DUMB ARM OF THE LAW) komedia akcji, Hiszpania 1998
premiera: 03.04.2015 godz. 23:30

TORRENTE: PRZYGŁUPIA RĘKA SPRAWIEDLIWOŚCI (TORRENTE: THE DUMB ARM OF THE LAW) komedia akcji, Hiszpania 1998, 94 min., (15), reż. Santiago Segura, wyk. Santiago Segura, Javier Cámara, Neus Asensi, Chus Lampreave, Tony Leblanc

Początek najpopularniejszej serii komediowej w dziejach hiszpańskiego kina. Szalona komedia o sprośnym i pełnym uprzedzeń madryckim policjancie.

José Torrente (Santiago Segura) to rozpasany, leniwy i arogancki policjant, który dba wyłącznie o swój własny interes. Pewnego dnia wpada mu w oko Amparito (Neus Asensi), śliczna i bardzo seksowna córka nowych sąsiadów. Aby się do niej zbliżyć, zaprzyjaźnia się z głupkowatym kuzynem dziewczyny, Rafim (Javier Cámara). Gdy okazuje się, że w pobliskiej chińskiej restauracji działa gang handlarzy narkotyków, Torrente postanawia upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zaimponować Amparito i zyskać uznanie w pracy. Musi tylko skorzystać z pomocy Rafiego i jego równie ofermowatych przyjaciół.

Pierwsza część kultowego cyklu, którego znakami firmowymi są zły smak, polityczna niepoprawność i rubaszny humor. Ta wybuchowa mieszanka, w połączeniu z odrażającą postacią tytułowego bohatera, podbiła hiszpańską publiczność i niespodziewanie okazała się wielkim kasowym sukcesem. Twórcą filmu, a także kolejnych jego części, jest reżyser i aktor Santiago Segura, który od początku wciela się też w rolę antypatycznego gliny. Obok niego występują również: laureat Europejskiej Nagrody Filmowej Javier Cámara (Porozmawiaj z nią, Życie ukryte w słowach), Neus Asensi (Dziewczyna marzeń, serial Paco i jego ludzie) oraz znana z filmów Pedra Almodóvara Chus Lampreave (Volver, Przerwane objęcia). Torrente został wyróżniony statuetką Goi za najlepszy debiut reżyserski i drugoplanową rolę Tony’ego Leblanca.

 

TORRENTE 2: MISJA W MARBELLI (TORRENTE 2: MISION EN MARBELLA) komedia akcji, Hiszpania 2001
premiera: 10.04.2015 godz. 23:55

TORRENTE 2: MISJA W MARBELLI (TORRENTE 2: MISION EN MARBELLA) komedia akcji, Hiszpania 2001, 95 min., (15), reż. Santiago Segura, wyk. Santiago Segura, Gabino Diego, Tony Leblanc, José Luis Moreno, Inés Sastre

Zwariowana komedia o przygodach zdeprawowanego hiszpańskiego detektywa. Torrente udaje się do modnego kurortu, gdzie trwoni wszystkie zarobione pieniądze i wpada na trop groźnego spisku.

Detektyw José Luis Torrente (Santiago Segura) udaje się do modnego kurortu – Marbelli, gdzie w krótkim czasie udaje mu się przepuścić wszystkie zarobione pieniądze. Zmusza go to do szybszego powrotu do pracy. Po serii rozmaitych nieporozumień, los styka go z niejakim Spinellim (José Luis Moreno), skorumpowanym dealerem broni. I tu dopiero zaczynają się poważne problemy.

Torrente 2: Misja w Marbelli to sequel zwariowanych przygód głupawego detektywa, José Luisa Torrentego. Pierwsza część tej hiszpańskiej komedii, nakręcona w 1998 roku, odniosła wielki kasowy sukces i dała początek całej serii filmów o grubiańskim madryckim gliniarzu. Torrente to uwielbiany przez widzów klasyczny antybohater, który nie brzydzi się korupcją, ma bzika na punkcie seksu i obnosi się ze swymi niepoprawnymi poglądami. Twórcą cyklu i brawurowym wykonawcą głównej roli jest Santiago Segura. Torrente 2 powtórzył, a nawet przebił sukces jedynki, stając się najchętniej oglądanym filmem w historii hiszpańskiego kina. Otrzymał ponadto dwie nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej – za najlepszą reżyserię i dla najlepszego aktora.
TORRENTE 3: OBROŃCA (TORRENTE 3: EL PROTECTOR) komedia akcji, Hiszpania 2005
premiera: 17.04.2015 godz. 23:50

TORRENTE 3: OBROŃCA (TORRENTE 3: EL PROTECTOR) komedia akcji, Hiszpania 2005, 94 min., (15), reż. Santiago Segura, wyk. Santiago Segura, José Mota, Javier Gutiérrez, Yvonne Sciò, Carlos Latre

Trzecia część komediowej sagi o przygodach antypatycznego madryckiego gliniarza to parodia Bodyguarda, pamiętnego hitu z Kevinem Costnerem i Whitney Houston.

Do Hiszpanii przybywa piękna europosłanka Giannina Ricci (Yvonne Sciò), zaangażowana w walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Kobieta chce ujawnić niewygodną prawdę na temat potężnej międzynarodowej korporacji Petronas. Przedstawicielom koncernu udaje się przekupić policję i doprowadzić do tego, by ochroniarzem włoskiej polityczki został niekompetentny i piekielnie leniwy detektyw José Torrente (Santiago Segura).

Kolejna odsłona przygód grubiańskiego i leniwego madryckiego gliny, który cieszy się ogromną sympatią Hiszpanów – pierwsza i druga część filmu biła frekwencyjne rekordy. Komedia charakteryzuje się żywą, pełną absurdów akcją i rubasznym, często niepoprawnym politycznie, humorem. Cykl jest dziełem Santiago Segury, który wciela się także w rolę Torrentego. Obok niego występują też: José Mota (Torrente 4, Życie to jest to), Carlos Latre (serial Crackovia) i pochodząca z Włoch Yvonne Sciò (Przerwa w podróży, Fajna z niego babka). W epizodach pojawią się m.in. reżyserzy John Landis i Olivier Stone, piłkarz Luis Figo oraz popularny hiszpański piosenkarz El Fary.

 

TORRENTE 4: ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE (TORRENTE 4: LETHAL CRISIS) komedia akcji, Hiszpania 2011
premiera: 24.04.2015 godz. 23:55

TORRENTE 4: ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE (TORRENTE 4: LETHAL CRISIS) komedia akcji, Hiszpania 2011, 93 min., (15), reż. Santiago Segura, wyk. Santiago Segura, Kiko Rivera, Javier Gutiérrez, Xavier Deltell, Maria Lapiedra

Torrente zostaje oskarżony o morderstwo, którego nie popełnił. Trafia za kratki i zaczyna obmyślać plan ucieczki.

José Torrente (Santiago Segura), leniwy i obrzydliwy madrycki detektyw, trafia do więzienia. Zostaje oskarżony o morderstwo, którego nie popełnił. Zainspirowany swoim ulubionym filmem, obmyśla plan ucieczki. Aby móc go zrealizować, przekonuje dyrekcję więzienia do zorganizowania meczu piłki nożnej między osadzonymi a strażnikami. Na wolności planuje zemścić się na człowieku, który wysłał go za kratki.

Czwarta część najpopularniejszej serii komediowej w dziejach hiszpańskiego kina. Santiago Segura ponownie wciela się w postać kultowego policjanta, który uosabia wszystko, co najgorsze – korupcję, wulgarność, lenistwo, rasizm i seksizm. Mimo to Hiszpanie kochają grubiańskiego glinę i tłumnie odwiedzają kina i na kolejne filmy o jego szalonych przygodach. W czwartej części cyklu Segurze partnerują m.in. Silvia Abril (Straszny hiszpański film, Wieczni kowboje), celebryta Kiko Rivera, Enrique Villén (Poniedziałki w słońcu, Hiszpański cyrk) i Yon González (seriale Internat i Gran Hotel). Na ekranie pojawią się też piłkarze królewskiego zespołu Real Madryt a takżę Cesk Fabregas.

 

EKRANY ŚWIATA

CO ROBIMY W UKRYCIU (WHAT WE DO IN THE SHADOWS) komedia, Nowa Zelandia 2014
premiera: 05.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 16.04.2015 godz. 23:35

CO ROBIMY W UKRYCIU (WHAT WE DO IN THE SHADOWS) komedia, Nowa Zelandia 2014, 82 min., (12), reż. Jemaine Clement, Taika Waititi, wyk. Jemaine Clement, Taika Waititi, Jonathan Brugh, Cori Gonzalez-Macuer, Stuart Rutherford

Błyskotliwa nowozelandzka komedia o życiu we współczesnym świecie wampirów, które borykają się z podobnymi problemami jak zwykli śmiertelnicy.

Grupa filmowców towarzyszy z kamerą mieszkańcom na pozór zwyczajnego domu w nowozelandzkim Wellington. W rzeczywistości Viago (Taika Waititi), Deacon (Jonathan Brugh) i Vladislav (Jemaine Clement) są wampirami, których życie zaczyna się po zmroku. Okazuje się, że na co dzień zaprzątają ich zupełnie zwyczajne sprawy – mają problemy z podziałem domowych obowiązków, są spragnieni dobrej zabawy i towarzystwa innego niż swoje. Po zapadnięciu zmroku ruszają więc na podbój Wellington.

Zwariowana, bardzo oryginalna komedia o współczesnych wampirach. Obraz charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem i absurdalnym humorem. Został nakręcony w konwencji mockumentu – satyrycznej fikcji naśladującej film dokumentalny. Twórcy udają dokumentalistów, którzy towarzyszą krwiopijcom w ich codziennym (a właściwie conocnym) życiu. Prześmieszny obraz jest wspólnym dziełem Jemaine’a Clementa (serial Flight of the Conchords) i zdobywcy nominacji do Oscara Taiki Waititi (Synowie wojny, Boy), którzy nie tylko odpowiadali za reżyserię i scenariusz, ale też wcielili się w role dwóch wampirów mieszkających na przedmieściach nowozelandzkiego Wellington. Produkcja otrzymała nominację do berlińskiego Kryształowego Niedźwiedzia, a także Nagrodę Publiczności na festiwalu filmowym w Toronto oraz Warszawskim Festiwalu Filmowym.

 

ŁATWIEJ JEST NIE PATRZEĆ (LIVING IS EASY WITH EYES CLOSED (AKA. VIVIR ES FACIL CON LOS OJOS CERRADOS)) dramat, Hiszpania 2013
premiera: 12.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 13.04.2015 godz. 12:30
23.04.2015 godz. 09:55

ŁATWIEJ JEST NIE PATRZEĆ (LIVING IS EASY WITH EYES CLOSED (AKA. VIVIR ES FACIL CON LOS OJOS CERRADOS)) dramat, Hiszpania 2013, 105 min., (12), reż. David Trueba, wyk. Javier Cámara, Natalia De Molina, Francesc Colomer, Ramon Fontserè, Rogelio Fernández

Ciepła komedia o trójce przypadkowych ludzi, którzy wybierają się we wspólną podróż po bezdrożach Hiszpanii.

Hiszpania, rok 1966. Antonio (Javier Cámara) pracuje jako nauczyciel angielskiego i jest wielkim fanem zespołu The Beatles. Mężczyzna ma na ich punkcie prawdziwą obsesję. Kiedy pewnego dnia dowiaduje się, że John Lennon kręci w Almerii film „Jak wygrałem wojnę“, postanawia rzucić wszystko, wsiąść do swojego starego Fiata i ruszyć w drogę. Na trasie decyduje się zabrać dwoje autostopowiczów – szesnastoletniego Juanjo (Francesc Colomer), który uciekł z domu, oraz dwudziestoletnią, ciężarną Belén (Natalia de Molina). Podróż pozwoli całej trójce dojrzeć i lepiej poznać samych siebie.

Pełne pasji i dobrego humoru kino drogi, które wzrusza i bawi. Autorem tego inteligentnego i bezpretensjonalnego obrazu jest uznany reżyser i scenarzysta David Trueba (Dobre życie, Żołnierze Salaminy). W głównych rolach wystąpili: zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej Javier Cámara (Porozmawiaj z nią, Życie ukryte w słowach), Natalia de Molina (Temporal, Sólo química) oraz Francesc Colomer (Czarny chleb, Barcelona, nit d’estiu). Produkcja została wyróżniona aż sześcioma nagrodami Hiszpańskiej Akademii Filmowej: za najlepszą reżyserię, najlepszy film i scenariusz oraz za rolę Javiera Cámary i aktorski debiut Natalii de Moliny. Cenna statuetka powędrowała też do rąk twórcy znakomitej ścieżki dźwiękowej, słynnego gitarzysty Pata Metheny’ego. Tytuł komedii nawiązuje do przeboju Beatlesów „Strawberry Fields Forever”.
ZERO MOTYWACJI (ZERO MOTIVATION) komedia, Izrael 2014
premiera: 19.04.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 20.04.2015 godz. 12:55

ZERO MOTYWACJI (ZERO MOTIVATION) komedia, Izrael 2014, 97 min., (12), reż. Talya Lavie, wyk. Dana Ivgy, Nelly Tagar, Shani Klein, Heli Twito, Meytal Gal

Uhonorowana sześcioma nagrodami Ofir czarna komedia o życiu młodych kobiet, które służą w izraelskiej armii.

Daffi (Nelly Tagar), Zohar (Dana Ivgy) i Rama (Shani Klein) odbywają służbę wojskową, w Izraelu obowiązkową także dla kobiet. Wydawać by się mogło, że mają szczęście – trafiły do rozmieszczonej na środku pustyni jednostki o charakterze pomocniczym. Żadna z nich nie jest jednak szczęśliwa. Daffi i Zohar spędzają większość czasu, grając w gry komputerowe. Pierwsza z nich marzy o służbie w Tel Awiwie, druga – obdarzona wyjątkowo złośliwym poczuciem humoru – jest zupełnie pozbawiona motywacji. Ich dowódczyni Rama pragnie rozwijać swoją karierę w wojsku, jednak brak zaangażowania podległych jej żołnierek sprawia, że marzenie o awansie będzie bardzo trudne do zrealizowania.

Znakomita, doceniona zarówno przez krytyków, jak i widzów opowieść o stojących u progu dorosłości młodych Żydówkach. Dla niektórych z nich dwa lata obowiązkowej służby wojskowej to przerwa w życiorysie, dla innych – początek kariery. Obraz zdobył aż sześć prestiżowych Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej (Ofir), w tym za scenariusz i reżyserię dla debiutującej Talyi Lavie (film jest częściowo oparty na jej własnych doświadczeniach). W rolach głównych wystąpiły: wyróżniona za swoją kreację statuetką Ofir Dana Ivgy (W zawieszeniu, Jaffa) oraz nominowane do tej nagrody Nelly Tagar (Związane ręce, Przypis) i debiutantka Shani Klein.

 

KRÓTKA HISTORIA ROZKŁADU (A SHORT HISTORY OF DECAY) dramat, USA 2014
premiera: 26.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 27.04.2015 godz. 11:10

KRÓTKA HISTORIA ROZKŁADU (A SHORT HISTORY OF DECAY) dramat, USA 2014, 90 min., (12), reż. Michael Maren, wyk. Bryan Greenberg, Linda Lavin, Emmanuelle Chriqui, Harris Yulin, Kathleen Rose Perkins

Niespełniony pisarz wraca z Nowego Jorku na Florydę, by zaopiekować się rodzicami i przemyśleć swoje życie.

Mieszkający na Brooklynie Nathan Fisher (Bryan Greenberg) ma trzydzieści pięć lat i nie wiedzie mu się najlepiej. Mężczyzna jest pisarzem i cierpi na niemoc twórczą. Jego dziewczyna (Emmanuelle Chriqui) nie może go znieść i pewnego dnia wyrzuca go z domu. Na domiar złego Nathan musi pojechać na Florydę, żeby zaopiekować się schorowanymi rodzicami. Jego ojciec (Harris Yulin) niedawno przeszedł wylew, a matka (Linda Lavin) cierpi na Alzheimera. Pobyt w rodzinnym domu staje się dla Nathana okazją do refleksji nad sobą i swoim życiem. Mężczyzna odkryje też, jak wiele może nauczyć się od rodziców o bliskości i byciu w związku.

Inspirujący, pełen wnikliwych obserwacji dramat rodzinny to dzieło debiutującego za kamerą amerykańskiego dziennikarza Michaela Marena. Obraz w inteligentny sposób mówi o przemijaniu, życiowych niepowodzeniach i szukaniu swojego miejsca. Ta kameralna, słodko-gorzka opowieść zwraca też uwagę dobrze zbudowanymi rolami. Ciekawe kreacje stworzyli zwłaszcza: znany z serialu Jak to się robi w Ameryce Bryan Greenberg (także: Serce nie sługa, Ślubne wojny), laureatka dwóch Złotych Globów Linda Lavin (serial Alice, Zobaczymy się jutro) oraz doświadczony Harris Yulin (Człowiek z blizną, Dzień próby).

PROPOZYCJE TYGODNIA

PEŁNIA SEZONU (HIGH SEASON) komedia, Wielka Brytania 1987
premiera: 01.04.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 02.04.2015 godz. 11:30
14.04.2015 godz. 06:00
14.04.2015 godz. 16:55
25.04.2015 godz. 18:25

PEŁNIA SEZONU (HIGH SEASON) komedia, Wielka Brytania 1987, 91 min., (12), reż. Clare Peploe, wyk. Jacqueline Bisset, James Fox, Irene Papas, Sebastian Shaw, Kenneth Branagh

Zwariowana komedia o mieszkającej na jednej z greckich wysp fotografce, która wpada w olbrzymie tarapaty.

Katherine (Jacqueline Bisset) jest artystką, która mieszka w pięknym domu na greckiej wyspie Rodos razem z trzynastoletnią córką (Ruby Baker) oraz byłym mężem Patrickiem (James Fox). Niestety, nie wiedzie jej się najlepiej. Album ze zdjęciami jej autorstwa nie wzbudził zainteresowania i kobieta desperacko potrzebuje gotówki. Zdesperowana postanawia sprzedać antyczną wazę, którą dostała wiele lat temu od zaprzyjaźnionego historyka (Sebastian Shaw). Szybko okazuje się jednak, że przedmiot ma zupełne inne pochodzenie, wiek i wartość, niż zakładała. Na domiar złego pojawiają się kolejne problemy.

Komedia w gwiazdorskiej obsadzie, pełna jasnych zdjęć i malowniczych greckich widoków. Atutem obrazu w reżyserii Clare Peploe (Magia dla początkujących, Triumf miłości), prywatnie żony Bernarda Bertolucciego, są też błyskotliwe dialogi oraz zabawna i wciągająca intryga. Wszystko to podane zostało z lekkością i gracją. Na klasę filmu składa się również wyborne aktorstwo. Główną rolę zagrała piękna Brytyjka Jacqueline Bisset, znana z takich obrazów jak Bullitt, Noc amerykańska, Morderstwo w Orient Ekspressie czy Pod wulkanem. W galerię ekscentrycznych tubylców i przybyszów wcielają się, m.in.: zdobywca BAFTY James Fox (Służący, Podróż do Indii), legenda greckiego kina Irene Papas (Grek Zorba, Ifigenia), nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej Lesley Manville (Sekrety i kłamstwa, Kolejny rok) oraz pięciokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Kenneth Branagh (Mój tydzień z Marilyn, serial Wallander). Produkcja została nagrodzona Srebrną Muszlą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

 

FORTEPIAN (THE PIANO) dramat, Australia 1993
premiera: 03.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 03.04.2015 godz. 03:30
15.04.2015 godz. 23:00
27.04.2015 godz. 00:15

FORTEPIAN (THE PIANO) dramat, Australia 1993, 116 min., (12), reż. Jane Campion, wyk. Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anna Paquin, Kerry Walker

Rewelacyjna Holly Hunter w roli niemej kobiety, która wraz z córką jedzie na drugi koniec świata, żeby zamieszkać ze swoim korespondencyjnie poślubionym mężem. Deszcz nagród.

Druga połowa XIX wieku. Ada McGrath (Holly Hunter) jest niezamożną panną, która wraz z nieślubną córką Florą (Anna Paquin) wyrusza do Nowej Zelandii. Kobieta wzięła korespondencyjnie ślub i jedzie na drugi koniec świata poznać swojego męża (Sam Neill). Ada jest od szóstego roku życia niemową, a swoje uczucia i emocje wyraża za pomocą gestów, spojrzeń i muzyki. Dlatego w podróż zabiera swój ukochany fortepian. Na miejscu okazuje się, że mężczyzna, za którego wyszła, stanowczo odmawia transportu instrumentu przez busz. Kiedy jednak jego sąsiad (Harvey Keitel) oferuje skrawek ziemi w zamian za lekcje gry, panowie dobijają targu.

Poruszający, rewelacyjnie zagrany dramat, w którym nie brakuje intensywnych emocji. Za reżyserię i uhonorowany Oscarem scenariusz do filmu odpowiada wybitna, wielokrotnie nagradzana nowozelandzka artystka Jane Campion (Święty dym, Jaśniejsza od gwiazd). Obraz wyróżnia się wielką dbałością o szczegóły. Zachwyca świetnie skonstruowaną fabułą, wspaniałymi zdjęciami, hipnotyczną muzyką Michaela Nymana oraz niebanalnymi i złożonymi postaciami. W główną rolę brawurowo wcieliła się Holly Hunter (Crash: Niebezpieczne pożądanie, Trzynastka), która za swoją kreację otrzymała dziesiątki prestiżowych nagród z Oscarem i Złotym Globem na czele. Partnerują jej doświadczeni Harvey Keitel (Bugsy, Wściekłe psy) i Sam Neill (cykl Park jurajski, Zaklinacz koni) oraz młodziutka Anna Paquin (serial HBO Czysta krew, X-Men), która za rolę córki Ady zdobyła statuetkę Oscara. Produkcja dostała kilkadziesiąt nagród na całym świecie, oprócz Oscarów otrzymała m.in. Złotą Palmę, BAFTĘ, Cezara i aż 11 Nagród AFI.

 

SPRAWA LUCII DE B. (LUCIA DE B.) thriller, Holandia 2014
premiera: 08.04.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 09.04.2015 godz. 12:45
20.04.2015 godz. 18:20
21.04.2015 godz. 11:30

SPRAWA LUCII DE B. (LUCIA DE B.) thriller, Holandia 2014, 97 min., (12), reż. Paula Van Der Oest, wyk. Barry Atsma, Sallie Harmsen, Ariane Schluter, Fedja Van Huêt, Annet Malherbe

Historia holenderskiej pielęgniarki Lucii de Berk, która została skazana na dożywocie za zabójstwo co najmniej siedmiorga pacjentów.

Lucia de Berk (Ariane Schluter) jest doświadczoną pielęgniarką, która pracuje w szpitalu dziecięcym w Hadze. Kiedy w jej obecności zaczyna umierać podejrzanie wielu pacjentów, szpital zawiadamia policję. Lucia zostaje uznana winną zamordowania co najmniej siedmiu osób i skazana na dożywocie. Tymczasem młoda asystentka prokuratora (Sallie Harmsen) zaczyna widzieć w prowadzonym śledztwie coraz więcej nieścisłości. Razem z adwokatem Lucii postanawia walczyć o uniewinnienie kobiety.

Ten pełen napięcia thriller opowiada o prawdziwych wydarzeniach, które w 2003 roku wstrząsnęły holenderską opinią publiczną. Przypadek Lucii de Berk to jedna z najbardziej kontrowersyjnych spraw w historii holenderskiego wymiaru sprawiedliwości – zagmatwana, pełna trudnych do zweryfikowania dowodów, oparta na zmowie świadków. Zadania przeniesienia jej na duży ekran podjęła się ceniona reżyserka Paula van der Oest (Zus i Zo, Efekt domina), a w rolach głównych wystąpiły nominowana za swoją kreację do nagrody Złotego Cielaka Ariane Schluter (6 maja, Kelner) i Sallie Harmsen (Loft, Porwanie Heinekena). Obraz odniósł w Holandii kasowy sukces i ubiegał się o nominację do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

 

WYŚCIG Z KSIĘŻYCEM (RACING WITH THE MOON) dramat, USA 1984
premiera: 10.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 11.04.2015 godz. 13:30

WYŚCIG Z KSIĘŻYCEM (RACING WITH THE MOON) dramat, USA 1984, 105 min., (12), reż. Richard Benjamin, wyk. Sean Penn, Elizabeth McGovern, Nicolas Cage, John Karlen, Rutanya Alda

Poruszająca opowieść o dwójce młodych przyjaciół, którzy w 1942 roku muszą pożegnać się z marzeniami i wkroczyć w dorosłe życie.

Kalifornijskie miasteczko, rok 1941. Stany Zjednoczone przystępują do II wojny światowej. Dwóch najlepszych przyjaciół – Hopper (Sean Penn) i Nicky (Nicholas Cage) – dostaje powołanie do wojska. Za sześć tygodni mają ruszyć za morze i stawić czoła wrogowi. W tym czasie muszą pożegnać się z bliskimi i życiem, jakie dotychczas wiedli. Hoppera, który właśnie przeżywa swoją pierwszą miłość, czeka też rozłąka z ukochaną Caddie (Elizabeth McGovern).

Pełne wzruszeń, ale i ciepłego humoru, kameralne kino w reżyserii Richarda Benjamina (Mój najlepszy rok, Syreny), który jest również uznanym aktorem. Starannie zrealizowany obraz mówi o przyjaźni, pierwszej miłości, dojrzewaniu i końcu niewinności w obliczu wojny. Twórcy bezbłędnie budują zarówno nostalgiczny nastrój opowieści, jak i postacie wkraczających w dorosłe życie bohaterów. W głównych rolach odnaleźli się zdobywcy Oscarów Sean Penn (Rzeka tajemnic, Obywatel Milk) i Nicolas Cage (Zostawić Las Vegas, Adaptacja) oraz nominowana do tej nagrody Elizabeth McGovern (Ragtime, serial Downton Abbey). Scenariusz do filmu napisał Steve Kloves (cykl Harry Potter).
WĄSY (LA MOUSTACHE) dramat, Francja 2005
premiera: 13.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 14.04.2015 godz. 10:40
25.04.2015 godz. 13:20

WĄSY (LA MOUSTACHE) dramat, Francja 2005, 87 min., (12), reż. Emmanuel Carrère, wyk. Vincent Lindon, Emmanuelle Devos, Mathieu Amalric, Hippolyte Girardot, Cylia Malki

Pewnego dnia Marc postanawia zgolić noszone przez wiele lat wąsy. Ku jego zdziwieniu ani żona, ani przyjaciele nie zauważają zmiany. Mężczyzna zaczyna podejrzewać spisek.

Marc (Vincent Lindon) jest statecznym architektem, który pewnego wieczoru, tuż przed proszoną kolacją, postanawia zgolić wąsy. Jest zaskoczony, kiedy jego żona Agnès (Emmanuelle Devos) i dwójka bardzo bliskich znajomych (Mathieu Amalric, Masza Polikarpowa) nie zauważają nowości podczas posiłku. Co więcej, żona upiera się, że nigdy nie widziała go z wąsami. Zdziwiony postanawia przejrzeć zdjęcia z wakacji, na których ewidentnie widać, że nosił kiedyś wąsy. Niestety, fotografie znikają w niewyjaśniony sposób… Czy Marc zaczyna popadać w obłęd?

Debiutujący w roli reżysera znany pisarz Emmanuel Carrère (Zimowe wakacje) przedstawia widzom intrygującą adaptację własnej powieści pod tym samym tytułem. Wyróżnikiem obrazu jest niezwykle oryginalna, pełna niedomówień i zagadek fabuła. Produkcja zaskakuje, ale też zmusza do myślenia. Twórcy stawiają pytania o naturę rzeczywistości i to, czym są tożsamość i pamięć. Film utrzymany jest w surrealistycznym klimacie, który podkreśla niepokojąca muzyka autorstwa Philipa Glassa (Godziny, Lewiatan). Sugestywne kreacje stworzyli wykonawcy głównych ról – pięciokrotny zdobywca nominacji do Cezara Vincent Lindon (Dla niej wszystko, Witamy) oraz dwukrotnie nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej Emmanuelle Devos (Na moich ustach, Królowie i królowa). Obraz był prezentowany na MFF w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Label Cinema dla najlepszego europejskiego filmu.

 

PAUZA (PAUSE (2014)) komedia romantyczna, Szwajcaria 2014
premiera: 15.04.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 16.04.2015 godz. 12:00
26.04.2015 godz. 06:00

PAUZA (PAUSE (2014)) komedia romantyczna, Szwajcaria 2014, 81 min., (12), reż. Mathieu Urfer, wyk. Baptiste Gilliéron, Julia Faure, André Wilms, Nils Althaus, Roland Vouilloz

Sentymentalna opowieść o bujającym w obłokach piosenkarzu i jego twardo stąpającej po ziemi dziewczynie.

Kilka lat temu Julie (Julia Faure) i Sami (Baptiste Gilliéron) spotkali się w bardzo romantycznych okolicznościach. Mimo wielu różnic szybko połączyła ich wielka miłość. Gdy Julia kończy studia i zaczyna pierwszą poważną pracę, niefrasobliwość piszącego piosenki Samiego zaczyna ją irytować. Chłopak spędza całe dnie z doświadczonym gitarzystą Fernandem (André Wilms), z którym pracują nad płytą i (głównie) piją hektolitry wina. Gdy Julia zrywa z Samim, ten postanawia za pomocą muzyki przekonać ją, że jest kobietą jego życia.

Ciepła komedia o parze młodych ludzi, których połączyła wielka miłość, a rozdzieliła proza życia. Obraz jest dziełem debiutanta Mathieu Urfera, reżysera, scenarzysty i współautora ścieżki dźwiękowej do filmu. W rolach głównych wystąpili: nominowany za swoją kreację do Szwajcarskiej Nagrody Filmowej Baptiste Gilliéron (L’ami), nominowana do Cezara Julia Faure (Dzika niewinność, Camille powtarza rok) oraz laureat Europejskiej Nagrody Filmowej André Wilms (Życie cyganerii, Człowiek z Havru). Produkcja otrzymała cztery nominacje do Szwajcarskiej Nagrody Filmowej, w tym dla najlepszego filmu 2014 roku.
Z ZACIŚNIĘTYMI ZĘBAMI (BITE THE BULLET) western, USA 1975
premiera: 17.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 18.04.2015 godz. 11:00

Z ZACIŚNIĘTYMI ZĘBAMI (BITE THE BULLET) western, USA 1975, 126 min., (12), reż. Richard Brooks, wyk. Gene Hackman, Candice Bergen, James Coburn, Ben Johnson, Ian Bannen

Epicka opowieść o schyłku ery Dzikiego Zachodu z Gene’em Hackmanem w roli kowboja, który bierze udział w morderczym wyścigu konnym.

Początek XX wieku. Powoli umiera tradycja Dzikiego Zachodu, wypierana przez cywilizację przybyszów ze Wschodniego Wybrzeża. Sam Clayton (Gene Hackman) jest kowbojem, który przemierza prerię, by na należącym do pewnego bogacza rumaku wziąć udział w legendarnym wyścigu konnym. Rywalizuje z doświadczonym byłym kowbojem (James Coburn), lekkomyślnym żółtodziobem (Jan-Michael Vincent) oraz wyniosłym angielskim dżokejem (Ian Bannen).

Nominowany do dwóch Oscarów (najlepsza muzyka, najlepszy dźwięk), epicki western opowiadający o końcu ery Dzikiego Zachodu – czasach, kiedy ideały wyznawane przez odważnych, ponad wszystko kochających wolność ludzi przegrywały z merkantylnym podejściem przybyszów ze Wschodniego Wybrzeża. W filmie wyreżyserowanym przez legendę Hollywood Richarda Brooksa (Kotka na gorącym blaszanym dachu, Z zimną krwią) zagrali między innymi: laureat dwóch Oscarów Gene Hackman (Francuski łącznik, Bez przebaczenia), wyróżniona nominacją do tej nagrody Candice Bergen (Zacznijmy od nowa, serial Murphy Brown), znany m.in. z oscarowej roli w filmie Prywatne piekło James Coburn (także: Siedmiu wspaniałych, Garść dynamitu), Ben Johnson (Dzika banda, Ostatni seans filmowy – Oscar) oraz brytyjski aktor, nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii za drugoplanową rolę w filmie Start Feniksa, Ian Bannen. Widowiskowe zdjęcia są dziełem uznanego operatora Harry’ego Stradlinga juniora (Tacy byliśmy).

 

SZYBCIEJ TAŃCZYĆ NIE UMIEM (I’M DANCING AS FAST AS I CAN) dramat, USA 1982
premiera: 20.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 21.04.2015 godz. 13:10

SZYBCIEJ TAŃCZYĆ NIE UMIEM (I’M DANCING AS FAST AS I CAN) dramat, USA 1982, 103 min., (12), reż. Jack Hofsiss, wyk. Jill Clayburgh, Nicol Williamson, Dianne Wiest, Joe Pesci, Geraldine Page

Oparta na faktach historia odnoszącej sukcesy dziennikarki, która nie radzi sobie z presją i uzależnia się od środków uspokajających.

Barbara Gordon (Jill Clayburgh) jest odnoszącą sukcesy telewizyjną dziennikarką. Niestety, stres i życie pod ciągłą presją źle na nią wpływają. Kobieta nie radzi sobie z emocjami i uzależnia się od środków uspokajających. Rodzina i bliscy Barbary niczego nie zauważają. Jej chłopak (Nicol Williamson) jest skupiony na sobie i własnych problemach. Pewnego dnia sprawy wymykają się spod kontroli. Barbara przechodzi poważne załamanie nerwowe, z którego pomaga jej wyjść lekarka – Julie Addison (Dianne Wiest).

Wstrząsająca, oparta na faktach opowieść o sile uzależnienia i jego zgubnych skutkach. Debiutującemu na dużym ekranie reżyserowi Jackowi Hofsissowi (film TV The Elephant Man) i uznanej aktorce Jill Clayburgh (nominowana do Oscara za Niezamężną kobietę i Zacznijmy od nowa) udało się stworzyć wiarygodny portret psychologiczny pogrążającej się w nałogu, nieradzącej sobie z presją kobiety. Scenariusz powstał na podstawie autobiograficznej książki Barbary Gordon, znanej dziennikarki i dokumentalistki. Obok Jill Clayburgh w filmie występują również Nicol Williamson (Nie do obrony, Excalibur), zdobywczyni dwóch Oscarów Dianne Wiest (Hannah i jej siostry, Strzały na Broadwayu) oraz laureaci Nagród Akademii Joe Pesci (Wściekły byk, Chłopcy z ferajny) i Geraldine Page (Słodki ptak młodości, Podróż do Bountiful).
SAL (SAL) dramat, USA 2011
premiera: 22.04.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 23.04.2015 godz. 15:05

SAL (SAL) dramat, USA 2011, 82 min., (12), reż. James Franco, wyk. Val Lauren, Jim Parrack, James Franco, Vince Jolivette, Trevor Neuhoff

Zapis ostatnich godzin życia aktora Sala Mineo – gwiazdy kina lat pięćdziesiątych i bożyszcza nastolatek.

W latach pięćdziesiątych Sal Mineo (Val Lauren) był prawdziwym objawieniem. Uwielbiany przez nastolatki młody, utalentowany aktor zabłysnął drugoplanową rolą w filmie Buntownik bez powodu, za którą otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara (kolejną zdobył w 1960 roku za Exodus). Niemal dwie dekady później jego kariera stoi pod znakiem zapytania. Sal, po latach walki z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu, postanawia w końcu żyć w zgodzie ze sobą i swoimi artystycznymi wyborami. Ujawnia, że jest homoseksualistą. Nieoczekiwanie, w czasie przygotowań do nowej roli, pada ofiarą brutalnego morderstwa.

Intymny portret niezwykłego człowieka, który po latach walki z samym sobą w końcu nauczył się akceptować swoją inność. Opowiadający o ostatnim dniu jego życia film to dzieło Jamesa Franco –aktora nominowanego do Oscara za rolę w filmie 127 godzin, reżysera, który ma na koncie takie obrazy, jak Kiedy umieram (canneńska nagroda Un Certain Regard), Dziecię Boże (nominacja do weneckiego Złotego Lwa) czy adaptacja powieści Williama Faulknera Wściekłość i wrzask. W głównej roli wystąpił Val Lauren (Lost Angeles, Interior. Leather Bar), tworząc sugestywną, pełną wyrazu kreację. Partnerują mu Jim Parrack (serial HBO Czysta krew, Furia), Vince Jolivette (Smoła, Dziecię Boże), Trevor Neuhoff (Sahkanaga) oraz sam Franco. Obraz był prezentowany w sekcji Horyzonty na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

 

U PROGU SŁAWY (ALMOST FAMOUS) dramat, USA 2000
premiera: 24.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 25.04.2015 godz. 11:15

U PROGU SŁAWY (ALMOST FAMOUS) dramat, USA 2000, 119 min., (12), reż. Cameron Crowe, wyk. Patrick Fugit, Billy Crudup, Frances McDormand, Kate Hudson, Jason Lee

Nastoletni reporter wyrusza z grupą rockową Stillwater w trasę koncertową po Ameryce lat siedemdziesiątych. Dziesiątki nagród, w tym Oscar za scenariusz.

Jest rok 1973. 15-letni William Miller (Patrick Fugit) pisze recenzje muzyczne do szkolnej gazetki, ale marzą mu się publikacje w renomowanych pismach. Pewnego dnia dostaje polecenie przeprowadzenia wywiadu z członkami grupy Black Sabbath, która ma zagrać koncert w miejscowej hali sportowej. William poznaje na nim uroczą Penny Lane (Kate Hudson), która przedstawia go członkom wybijającego się zespołu rockowego Stillwater. Recenzja chłopaka z ich występu zwraca uwagę redaktorów prestiżowego pisma Rolling Stone. Nieświadomi wieku Williama proponują mu napisanie obszernego artykułu na temat nowego zespołu. Wbrew sprzeciwom matki (Frances McDormand), która w rock’n’rollu upatruje źródło wszelkiego zła, chłopak wyrusza ze Stillwater w trasę koncertową. W trakcie podróży William pozna obyczaje rockowego światka, przeżyje pierwszą miłość i pierwsze rozczarowania.

W tym nostalgicznym powrocie Camerona Crowe’a (Jerry Maguire, Vanilla Sky) do lat 70. (w filmie można znaleźć liczne wątki autobiograficzne) główną rolę odgrywa muzyka. Pojawiają się utwory Led Zeppelin, The Who, Eltona Johna, Black Sabbath, Joni Mitchell czy Simona & Garfunkela. Crowe po mistrzowsku wciąga widza w świat swojej młodości, tworzy intrygującą fabułę, z niezwykłą dbałością o szczegóły oddaje atmosferę amerykańskiej sceny rockowej lat siedemdziesiątych. Film zdobył Oscara za scenariusz, dwa Złote Globy, w tym dla najlepszego filmu, statuetkę BAFTY oraz Nagrodę Grammy za najlepszą ścieżkę dźwiękową. W rolach głównych wystąpili: Patrick Fugit (Tamten świat samobójców, Zaginiona dziewczyna), Billy Crudup (Duża ryba, Watchmen. Strażnicy), nominowane ze swoje role do Oscara Kate Hudson (Jak stracić chłopaka w 10 dni, Odrobina nieba) i Frances McDormand (Fargo, serial HBO Olive Kitteridge) oraz wiele innych hollywoodzkich gwiazd.
WOJOWNICY (THE WARRIORS (1979)) film akcji, USA 1979
premiera: 25.04.2015 godz. 22:55

WOJOWNICY (THE WARRIORS (1979)) film akcji, USA 1979, 90 min., (18), reż. Walter Hill, wyk. Michael Beck, James Remar, Dorsey Wright, David Patrick Kelly, Deborah Van Valkenburgh

„Wojownicy” zostają posądzeni o zabójstwo lidera konkurencyjnego gangu. Aby ujść z życiem, muszą przedrzeć się na drugi koniec miasta, walcząc po drodze z policją i zastępami wrogów.

Nowy Jork – zamieszkana przez miliony ludzi, tętniąca życiem metropolia. Po zmroku rządy nad miastem przejmują bezwzględne gangi uliczne. Pewnej nocy, podczas spotkania członków wszystkich gangów, zostaje zastrzelony przywódca „Riffsów”, Cyrus (Roger Hill). Podejrzenie o dokonanie zamachu pada na bandę „Wojowników”. Ci, aby ratować skórę, muszą jak najszybciej przedrzeć się na swój teren. W pogoń za nimi ruszają tysiące policjantów i równie liczne oddziały zaprzysięgłych wrogów.

Porywająco sfilmowana, pełna przemocy opowieść o bezwzględnej walce między nowojorskimi gangami ulicznymi. Niskobudżetowy obraz w reżyserii Waltera Hilla (twórcy m.in. 48 godzin, Ulic w ogniu, Czerwonej gorączki) podbił serca publiczności i odniósł niespodziewany sukces komercyjny. Film jest świetnie skonstruowany, a napięcie nie słabnie ani na moment. Realistyczny scenariusz został zainspirowany tak samo zatytułowaną powieścią autorstwa Sola Yuricka. Główne role zagrali: Michael Beck (Madman, Xanadu), James Remar (serial Dexter, Django), Dorsey Wright (Hair, Ragtime) oraz David Patrick Kelly (48 godzin, Komando).

 

ŻELAZNE SCHODY (THE IRON STAIRS (AKA. L’ESCALIER DE FER)) kryminalny, Francja 2013
premiera: 27.04.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 28.04.2015 godz. 11:30

ŻELAZNE SCHODY (THE IRON STAIRS (AKA. L’ESCALIER DE FER)) kryminalny, Francja 2013, 92 min., (12), reż. Denis Malleval, wyk. Laurent Gerra, Annelise Hesme, Nicolas Marié, Audrey Beaulieu, Yvette Férréol

Telewizyjna adaptacja kryminału Georges’a Simenona. Pewien mężczyzna zaczyna podejrzewać żonę, że ta próbuje go otruć.

Zima 1963 roku. Etienne Lome (Laurent Gerra), który wraz z żoną Louise (Annelise Hesme) prowadzi małą drukarnię, zaczyna odczuwać poważne dolegliwości gastryczne. Co zastanawiające, występują one tylko wówczas, gdy je posiłki przygotowywane przez żonę. Mężczyzna nabiera przekonania, że kobieta próbuje go otruć. Ma też wątpliwości, co do przyczyn śmierci pierwszego męża Louise. Namawia swojego lekarza dr. Doera (Nicholas Marié) do przeprowadzenia dokładnych badań. Czy żona naprawdę chce zabić Etienne’a? A może mężczyzna padł ofiarą swojej wyobraźni?

Kipiący od skrywanych emocji film jest połączeniem kryminału i dramatu psychologicznego. Obraz powstał na podstawie powieści Georges’a Simenona, popularnego belgijskiego pisarza, autora poczytnych książek o komisarzu Maigrecie. Trzymający w napięciu film, przeznaczony dla miłośników kina z dreszczykiem, wyreżyserował Denis Malleval (filmy TV Listonosz losu, La boule noire), a w rolach głównych wystąpili Laurent Gerra (Le plus beau pays du monde), Annelise Hesme (Miłość. Nie przeszkadzać!, Niebo nad Paryżem) i Nicolas Marié (99 franków, Bazyl. Człowiek z kulą w głowie).
W PARYŻU (DANS PARIS) dramat, Francja 2006
premiera: 29.04.2015 godz. 20:30
powtórzenie: 30.04.2015 godz. 13:00

W PARYŻU (DANS PARIS) dramat, Francja 2006, 90 min., (12), reż. Christophe Honoré, wyk. Romain Duris, Louis Garrel, Joana Preiss, Guy Marchand, Marie-France Pisier

Słodko-gorzka opowieść o wrażliwym mężczyźnie, który cierpi po rozstaniu z ukochaną. Pogrążony w depresji, wraca do Paryża, by zamieszkać z ojcem i młodszym bratem.

Paul (Romain Duris) ma złamane serce po rozstaniu z ukochaną Anną (Joanna Preiss). Chłopak cierpi na depresję i miewa myśli samobójcze. Nie wie, co ze sobą zrobić ani jak dalej żyć. Postanawia więc wrócić do Paryża i zamieszkać ze swoim rozwiedzionym ojcem (Guy Marchand) i młodszym bratem Jonathanem (Louis Garrel). Mężczyźni starają się ze wszystkich sił rozchmurzyć Paula. Niestety, bez skutku. Jedyne, co przynosi mu krótkotrwałą radość, to wizyty matki (Marie-France Pisier).

Kameralny obraz w reżyserii nominowanego do Złotej Palmy Christophe‘a Honoré (Piosenki o miłości, Piękna). Twórcy w subtelny, ale też pełen humoru sposób opowiadają o złożonych międzyludzkich relacjach i o tym, jak ważna jest rodzina. Honoré zaprosił na plan gwiazdy francuskiego kina. W głównych rolach doskonale odnajdują się: nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Romain Duris (cykl Smak życia, Heartbreaker. Licencja na uwodzenie), laureat Cezara Louis Garrel (Zwyczajni kochankowie, Saint Laurent), nieżyjąca już Marie-France Pisier (Kuzyn, kuzynka, Uciekająca miłość), Joana Preiss (Moja matka, Zakochany Paryż) i nominowany za swoją kreację do Cezara Guy Marchand (Przesłuchanie w noc sylwestrową, Po nim). Obraz zachwyca fabularnie i wciąga bez reszty. Na uwagę zasługują też ciekawe zdjęcia oraz piękna muzyka. Zdaniem krytyków, ten skromny film przypomina najlepsze dzieła francuskiej Nowej Fali.

 

SERIALE

 

BANSHEE III (BANSHEE III) serial sensacyjny, USA 2015, (18), wyk. Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Rus Blackwell

emisja: w soboty godz. 22:00 (odc. 9-10/10)

Trzeci sezon serialu sensacyjnego Cinemax o byłym więźniu, który przyjmuje nową tożsamość. Twórcą produkcji jest uhonorowany Oscarem Alan Ball.

banshee 3Lucas Hood (Antony Starr), były skazaniec, zostaje w wyniku oszustwa szeryfem zamieszkałego przez amiszów miasteczka Banshee. W kolejnym sezonie kontynuuje swój przestępczy proceder, spotyka również byłą kochankę i wspólniczkę, Carrie Hopewell (Ivana Milicevic). Carrie, której prawdziwa tożsamość wyszła na jaw, opuszczona przez męża i dzieci, pozostaje w Banshee. W ciągu dnia pracuje jako kelnerka, a nocami spotyka się z Lucasem, Sugar Bates’em i Jobem, by planować kolejne kradzieże.

W serialu Cinemax w główne role brawurowo wcielają się Antony Starr (Wiosła w dłoń, Wish You Were Here), Ivana Milicevic (Jak w niebie, Casino Royale), dwukrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Ulrich Thomsen (Festen, Bracia) oraz Rus Blackwell (Monster, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona).
KAPADOCJA III (CAPADOCIA III) serial obyczajowy, Meksyk 2012, (18), wyk. Cecilia Suárez, Ana De La Reguera, Dolores Heredia, Juan Manuel Bernal, Gabriela De La Garza

emisja w środy godz. 22:00 (odc. 5-9/13)

kapadocja 3Serial HBO Latin America oparty częściowo na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w więzieniu dla kobiet w Mexico City. Życie w Kapadocji toczy się dalej z głównymi bohaterami złapanymi pomiędzy wspomnieniem więzienia a wojną gangów.

Drastyczna zmiana jest niezbędna by odzyskać kontrolę nad budzącym się chaosem i korupcją w systemie więziennym w Mexico City. Grupie bezwzględnych biznesmenów udaje się nakłonić reprezentanta rządu do wydania zgody na budowę prywatnego więzienia (Kapadocja), w którym więźniowie, kobiety, będą pracować bez wynagrodzenia. Teresa Lagos, zarządzająca więzieniem, broni więźniarek i ich praw. Sprowadza tym na siebie ciągły ogień zarzutów a jednocześnie jest stale narażona na działania korupcyjne. Kapadocja, miejsce bez przebaczenia, „gości” wiele kobiet, z których każda ma swoją własną historię.

 

 

UCIEKINIERZY II (PROFUGOS II) film akcji, Chile 2013, (18), wyk. Néstor Cantillana, Benjamín Vicuña, Luis Gnecco, Camila Hirane, Alfredo Castro

premiera: 18.04.2015 godz. 22:00 emisja w soboty godz. 22:00 (odc. 1-2/13)

Drugi sezon wyprodukowanego przez HBO Latin America, pełnego napięcia serialu o przemytnikach narkotyków z Ameryki Południowej.

uciekinierzyCzterej mężczyźni zostają zwerbowani przez wpływowy chilijski kartel narkotykowy, którego szefową jest Kika Ferragut (Claudia Di Girólamo). Kobieta stawia przed nimi zadanie, które zmieni ich życie – mężczyźni mają zająć się przerzutem wartej miliony dolarów kokainy z Boliwii do chilijskiego portu Iquique. Niestety, operacja okazuje się wielką porażką. Natura jednak nie znosi próżni, a interes – cokolwiek by się nie działo – musi kręcić się dalej.

Mroczny serial sensacyjny, który obnaża kulisy biznesu narkotykowego w Ameryce Południowej. Produkcja szokuje i zmusza do myślenia. Jej wyróżnikiem jest wartka akcja i wciągająca fabuła. Twórcom – ze zdobywcą Srebrnego Niedźwiedzia Pablem Larraínem (Nie, El Club) oraz nominowanym do Złotej Palmy Adriánem Caetano (Boliwia, Historia pewnej ucieczki) na czele – udaje się stworzyć duszny, pełen niepokoju klimat. W główne role wcielają się m.in. Néstor Cantillana (Los debutantes, Święta rodzina), Benjamín Vicuña (Fuga, Szef kuchni poleca), Luis Gnecco (serial Adrenalina, Seks i miłość) oraz Blanca Lewin (W łóżku, Życie ryb). W 2014 roku serial otrzymał nominację do Międzynarodowej Nagrody Emmy.

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.