Cinemax w kwietniu 2013

cinemaxhdW kwietniu m.in. „Czarne lustro 2” nagrodzony statuetką Emmy mini-serialCzarne lustro”  oparty na scenariuszu Charliego Brookera. W kolejnej odsłonie serii zobaczymy trzy filmowe historie. Wszystkie z nich są okraszone satyrycznymi obserwacjami i czarnym humorem, a trzymające w napięciu wątki opisują skomplikowaną współczesną rzeczywistość. „Elektryczne dzieci” – oryginalne połączenie dramatu z kinem obyczajowym, to jeden z ciekawszych amerykańskich niezależnych debiutów ostatnich lat. Film Rebeki Thomas spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków i publiczności. Otrzymał m.in. nominację do Nagrody Independent Spirit – Someone to watch, przyznawanej najbardziej interesującym młodym twórcom (premiera 20 kwietnia). Wydarzeniem miesiąca jest Katharine Hepburn, którą zobaczymy w filmach – „U kresu dnia” i „Grace Quigley”.

SOBOTNIA PREMIERA

 

LEBANON, W PENSYLWANII (LEBANON, PA.) dramat, USA 2010

premiera:        06.04.2013        godz. 20:20

powtórzenie:     07.04.2013        godz. 11:40

09.04.2013        godz. 20:20

10.04.2013        godz. 13:40

LEBANON, W PENSYLWANII (LEBANON, PA.) dramat, USA 2010, 97 min., reż. Ben Hickernell, wyk. Josh Hopkins, Samantha Mathis, Mary Beth Hurt, Rachel Kitson, Ian Merrill Peakes

Słodko-gorzka opowieść o dojrzałym mężczyźnie, który nawiązuje nieoczekiwaną relację ze swoją siedemnastoletnią, ciężarną kuzynką.

Will (Josh Hopkins) jest czarującym trzydziestoparolatkiem, który pracuje w agencji reklamowej w Filadelfii. Mężczyzna wiedzie spokojne, ustabilizowane życie, w którym niczego z pozoru nie brakuje. Pewnego dnia jednak zostaje wystawiony na trudną próbę. Jego ojciec umiera i Will rusza na pogrzeb do rodzinnego miasteczka Lebanon w Pensylwanii. Na miejscu, zupełnie niespodziewanie, zaprzyjaźnia się ze swoją bystrą, siedemnastoletnią kuzynką CJ (Rachel Kitson), która spodziewa się dziecka. Mężczyzna nawiązuje też bliską relację z nauczycielką dziewczyny, Vicki (Samantha Mathis). Co z tego wyniknie?

Słodko-gorzka opowieść o dorastaniu, życiu rodzinnym, miłości i lęku przed odpowiedzialnością. Atuty obrazu Bena Hickernella (Cellar, Backwards) to ciepły, kameralny klimat, trafne obserwacje obyczajowe i inteligentnie napisany scenariusz. Twórcom filmu znakomicie udaje się też pokazać emocje i życie wewnętrzne bohaterów. W główne role bezbłędnie wcielają się Josh Hopkins (Gniew oceanu, serial Cougar Town: Miasto kocic), nominowana do nagrody przyznawanej przez Amerykańską Gildię Aktorów Filmowych Samantha Mathis (Skrawki życia, Tajna broń) oraz utalentowana debiutantka Rachel Kitson. Obraz zdobył główną nagrodę na festiwalu filmowym w Filadelfii.

 

STALIN (STALIN (1992)) dramat, USA 1992

premiera:        13.04.2013        godz. 19:10

powtórzenie:     14.04.2013        godz. 12:10

16.04.2013        godz. 20:00

STALIN (STALIN (1992)) dramat, USA 1992, 167 min., reż. Ivan Passer, wyk. Robert Duvall, Julia Ormond, Jeroen Krabbé, Joan Plowright, Maximilian Schell

Nagrodzony trzema Złotymi Globami dramat produkcji HBO opowiada o życiu jednego z największych zbrodniarzy XX wieku – Józefa Stalina.

Jest rok 1917. W Rosji wybucha rewolucja, której przewodzi Włodzimierz Lenin (Maximilian Schell). W niedługim czasie kraj staje się dyktaturą, a coraz więcej władzy w państwie zdobywa Józef Stalin (Robert Duvall). Mężczyzna jest bezwzględny i brutalny. Nie zawaha się przed niczym, żeby zrealizować swoje cele i plany. Przez jego fanatyzm miliony osób trafiają do więzień i łagrów. Chorobliwa podejrzliwość Stalina niszczy również życie jego najbliższych.

Opowiedziana z epickim rozmachem historia życia jednego z największych tyranów w historii ludzkości. Fabuła obejmuje lata 1917 – 1953 i przedstawia najważniejsze wydarzenia tego czasu: rewolucję październikową, terror lat 30., II wojnę światową oraz okres powojenny aż do śmierci Stalina. Za reżyserię filmu odpowiedzialny był jeden z twórców czeskiej Nowej Fali Ivan Passer – przebywający od 1968 roku na emigracji scenarzysta sztandarowych obrazów tego nurtu (Miłość blondynki, Pali się moja panno) i autor m.in. Intymnego oświetlenia, Urodzonego zwycięzcy czy Sposobu Cuttera. W tytułową rolę brawurowo wcielił się laureat Oscara Robert Duvall (Ojciec chrzestny, Pod czułą kontrolą, Apostoł), tworząc jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze. Obok niego w produkcji zobaczymy m.in. Joan Plowright (Czarowny kwiecień – nominacja do Oscara, Herbatka z Mussolinim) i zdobywcę Nagrody Amerykańskiej Akademii Maximiliana Schella (Wyrok w Norymberdze, Żelazny krzyż). Cała trójka została uhonorowana Złotymi Globami. Obraz zdobył ponadto 4 statuetki Emmy, w tym za scenografię i doskonałe zdjęcia Vilmosa Zsigmonda (Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Łowca jeleni), oraz 6 innych nominacji do tej nagrody. Ciekawostką jest fakt, że Stalin był pierwszą amerykańską produkcją, do której zdjęcia powstały na moskiewskim Kremlu.

 

ELEKTRYCZNE DZIECI (ELECTRICK CHILDREN) dramat, USA 2012

premiera:        20.04.2013        godz. 20:10

powtórzenie:     21.04.2013        godz. 14:00

23.04.2013        godz. 20:25

24.04.2013        godz. 11:05

ELEKTRYCZNE DZIECI (ELECTRICK CHILDREN) dramat, USA 2012, 92 min., reż. Rebecca Thomas, wyk. Julia Garner, Rory Culkin, Liam Aiken, Bill Sage, Billy Zane

Niezwykła opowieść o nastoletniej mormonce, która wierzy, że zaszła w ciążę na skutek słuchania muzyki rockowej.

Rachel (Julia Garner), nastoletnia mormonka, mieszka wraz z rodziną w stanie Utah. Pewnego dnia odkrywa kasetę z zakazaną w jej społeczności muzyką rockową. Dziewczyna nigdy wcześniej nie słyszała nic podobnego – ma wrażenie, że doznaje wręcz mistycznych przeżyć. Trzy miesiące później okazuje się, że Rachel jest w ciąży. Jak twierdzi, dziecko jest owocem jej cudownego zespolenia z muzyką. Ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem do Las Vegas i zaczyna poszukiwania artysty (Rory Culkin), którego muzyka tak bardzo ją zafascynowała.

Elektryczne dzieci, oryginalne połączenie dramatu z kinem obyczajowym, to jeden z ciekawszych amerykańskich niezależnych debiutów ostatnich lat. Film Rebeki Thomas (jest ona także autorką scenariusza) spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków i publiczności. Otrzymał m.in. nominację do Nagrody Independent Spirit „Someone to watch”, przyznawanej najbardziej interesującym młodym twórcom. Ta ujmująco świeża opowieść o miłości, wierze i muzyce była także prezentowana na festiwalach w Palm Springs i Talinie oraz na Off Plus Camera, Camerimage (nominacja do nagrody specjalnej za zdjęcia) i Berlinale. W rolach głównych wystąpili Julia Garner (Martha Marcy May Marlene, Charlie), nagrodzona za swój występ na MFF w Bombaju, i Rory Culkin (Możesz na mnie liczyć, Znaki). Partnerują im Billy Zane (Titanic, Fanatyk), znana z serialu Zagubieni Cynthia Watros oraz Liam Aiken (Droga do zatracenia, Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń).

 

JAK UKRAŚĆ KSIĘŻYC (DESPICABLE ME) animowany, USA 2010

premiera:        27.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     28.04.2013        godz. 13:50

30.04.2013        godz. 09:30

30.04.2013        godz. 18:55

JAK UKRAŚĆ KSIĘŻYC (DESPICABLE ME) animowany, USA 2010, 91 min., reż. Pierre Coffin, Chris Renaud

Jeden z najsłynniejszych złodziei świata zamierza dokonać skoku stulecia. Czy trzy osierocone dziewczynki pokrzyżują jego zuchwały plan?

Na przedmieściach wielkiego miasta znajduje się dziwny, ponury dom, w którym mieszka Gru. Mężczyzna jest jednym z najniebezpieczniejszych przestępców świata. Przygotowuje się do skoku stulecia – planuje ukraść Księżyc. Niespodziewanie w jego życiu pojawiają się trzy osierocone dziewczynki. Margo, Edith i Agnes nie tylko odkrywają plan Gru, ale mają też swój własny. Dostrzegają w słynnym złodzieju materiał na… tatę.

Ta pomysłowa animacja to kolejne dzieło twórców przebojowych obrazów Epoka lodowcowa i Horton słyszy Ktosia. Jej reżyserami są Chris Renaud (nominowany do Oscara za Nie czas na żołędzie) oraz Pierre Coffin (wspólnie z Renaudem pracuje aktualnie nad filmem Minionki rozrabiają) – udało im się stworzyć dzieło zachwycające nie tylko dopracowaną stroną wizualną, ale także wciągającą fabułą, poczuciem humoru i mądrym przesłaniem. W polskiej wersji językowej głosów głównym bohaterom użyczyli m.in. Marek Robaczewski, Jarosław Boberek, Antonina Girycz i Ola Zaręba. Film został wyróżniony prestiżowymi nominacjami do Złotego Globu, BAFTY i nagrody Annie.

 

OSTRY PIĄTEK

 

SZKOLNA JATKA (DETENTION) komedia, USA 2011

premiera:        05.04.2013        godz. 23:35

powtórzenie:     14.04.2013        godz. 02:55

23.04.2013        godz. 00:30

SZKOLNA JATKA (DETENTION) komedia, USA 2011, 90 min., reż. Joseph Kahn, wyk. Josh Hutcherson, Shanley Caswell, Spencer Locke, Dane Cook, Parker Bagley

Komediowy horror nawiązujący do najsłynniejszych filmów z nurtu zapoczątkowanego kultowym Krzykiem Wesa Cravena.

Riley (Shanley Caswell), Sander (Aaron David Johnson), Clapton (Josh Hutcherson) oraz Ione (Spencer Locke) to uczniowie ostatniej klasy ogólniaka w Grizzly Lake. Pewnego dnia w szkole pojawia się znana z filmów grozy seryjna morderczyni o pseudonimie CinderHella (Carrie Wiita), która rozpoczyna krwawe polowanie na uczniów. Walkę z bezlitosną zabójczynią podejmuje grupa głównych bohaterów – czy uda im się przetrwać szkolną jatkę?

 

KRYJÓWKA DIABŁA (HIDEAWAY) horror, USA 1995

premiera:        12.04.2013        godz. 23:15

powtórzenie:     21.04.2013        godz. 01:45

KRYJÓWKA DIABŁA (HIDEAWAY) horror, USA 1995, 100 min., reż. Brett Leonard, wyk. Jeff Goldblum, Christine Lahti, Alicia Silverstone, Jeremy Sisto, Alfred Molina

Ekranizacja bestsellerowej powieści Deana R. Koontza. Cudem ocalony od śmierci mężczyzna zaczyna doświadczać niepokojących wizji, związanych z tajemniczym seryjnym mordercą.

Hatch Harrison (Jeff Goldblum) jest szczęśliwym mężem Lindsey (Christine Lahti) i ojcem nastoletniej Reginy (Alicia Silverstone). Pewnego dnia rodzina ma poważny wypadek samochodowy, w wyniku którego ciężko ranny Hatch zapada w stan śmierci klinicznej. W szpitalu zostaje cudem uratowany przez genialnego doktora Jonasa (Alfred Molina). Nie wszystko jednak wraca do normy. Hatcha zaczynają dręczyć przerażające wizje. Żona i córka coraz bardziej niepokoją się jego zachowaniem, a on sam uświadamia sobie, że czuje i widzi to samo, co niebezpieczny seryjny morderca – Vassago (Jeremy Sisto).

 

BATTLESTAR GALACTICA. PLAN (BATTLESTAR GALACTICA: THE PLAN) science-fiction, USA 2009

premiera:        19.04.2013        godz. 23:30

powtórzenie:     20.04.2013        godz. 15:30

BATTLESTAR GALACTICA. PLAN (BATTLESTAR GALACTICA: THE PLAN) science-fiction, USA 2009, 85 min., reż. Edward James Olmos, wyk. Edward James Olmos, Dean Stockwell, Michael Trucco, Grace Park, Tricia Helfer

Nawiązująca do popularnego serialu opowieść o zbuntowanych robotach, które dążą do zniszczenia ludzkości.

Cylony skonstruowano, aby służyły człowiekowi. Roboty szybko jednak ewoluowały, a w konsekwencji zbuntowały się przeciwko ludziom i wypowiedziały im wojnę. Teraz chcą całkowicie zniszczyć rasę swoich panów. Kiedy atak Cylonów zawodzi, muszą przegrupować swe szyki i zacząć improwizować. Czy ich przywódcom wystarczy determinacji, żeby odnieść zwycięstwo?

 

AMERYKAŃSKI GOTYK (AMERICAN GOTHIC) horror, Wielka Brytania 1988

premiera:        26.04.2013        godz. 23:25

AMERYKAŃSKI GOTYK (AMERICAN GOTHIC) horror, Wielka Brytania 1988, 86 min., reż. John Hough, wyk. Rod Steiger, Yvonne De Carlo, Sarah Torgov, Terence Kelly, Mark Erickson

Mrożąca krew w żyłach historia szóstki młodych ludzi, którzy wpadają w ręce dziwacznej, a przy tym wyjątkowo okrutnej rodzinki.

Grupa przyjaciół postanawia odpocząć od zgiełku wielkiego miasta i wyruszyć na krótkie wakacje. Młodzi wybierają się w podróż małym samolotem. Niestety, w trakcie lotu pojawiają się problemy z silnikiem i maszyna musi lądować na najbliższej wyspie. Szóstka pasażerów szuka schronienia. Na swojej drodze spotykają Ma (Yvonne De Carlo), Pa (Rod Steiger) i ich troje dorosłych dzieci (Janet Wright, Michael J. Pollard i William Hootkins). Rodzina postanawia ugościć rozbitków. Szybko jednak okazuje się, że przybysze nie mogą czuć się bezpiecznie. Ich przygoda zamienia się w walkę na śmierć i życie. Czy komuś uda się wyjść cało z opresji?

 

EKRANY ŚWIATA

LENA (LENA (2011)) dramat, Holandia 2011

premiera:        07.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     07.04.2013        godz. 04:05

25.04.2013        godz. 23:20

LENA (LENA (2011)) dramat, Holandia 2011, 114 min., reż. Christophe Van Rompaey, wyk. Emma Levie, Niels Gomperts, Jeroen Willems, Agata Buzek, Lisa Smit

Chwytająca za serce historia spragnionej akceptacji, otyłej nastolatki, której życie nabiera nowych barw dzięki miłości.

Lena (Emma Levie) to niegrzesząca urodą, puszysta nastolatka. Dziewczyna jest zakompleksiona i samotna. Mieszka razem z neurotyczną matką, Danką (Agata Buzek), która zajęta swoimi problemami, nie ma dla córki czasu. Gdy Lena poznaje Daana (Niels Gomperts), jej życie zmienia się o 180 stopni – atrakcyjny chłopak daje dziewczynie poczucie bezpieczeństwa, o jakim od zawsze marzyła. Lena postanawia zamieszkać z nim i jego ojcem (Jeroen Willems). Stopniowo odkrywa jednak sekret, który każe jej zastanowić się nad swoim związkiem z chłopakiem.

 

ATLETA (ATLETU (AKA. THE ATHLETE)) dramat, USA 2009

premiera:        14.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     15.04.2013        godz. 11:25

23.04.2013        godz. 18:55

24.04.2013        godz. 09:35

ATLETA (ATLETU (AKA. THE ATHLETE)) dramat, USA 2009, 85 min., reż. Davey Frankel, Rasselas Lakew, wyk. Rasselas Lakew, Dag Malmberg, Ruta Gedmintas, Abba Waka Dessalegn

Porywająca opowieść o życiu legendarnego etiopskiego biegacza, Abebe Bikili – pierwszego Afrykanina w historii, który zdobył olimpijskie złoto.

Maratończyk Abebe Bikila (Rasselas Lakew) to sportowa legenda. Świat usłyszał o nim podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku, kiedy to nikomu nieznany Bikila, jako pierwszy Afrykanin w historii, zdobył złoty medal olimpijski – cały dystans biegnąc boso. Swój niezwykły wyczyn powtórzył cztery lata później na olimpiadzie w Tokio. W 1969 roku ten syn etiopskiego pasterza, uznany za jednego z najlepszych biegaczy długodystansowych na świecie, miał ciężki wypadek samochodowy, w wyniku którego został sparaliżowany od pasa w dół. Przykuty do wózka inwalidzkiego, nie zrezygnował jednak z uprawiania sportu – zajął się łucznictwem i stał się jednym z najbardziej podziwianych zawodników na paraolimpiadzie.

 

NOC (UNE NUIT (AKA. PARIS BY NIGHT)) kryminalny, Francja 2012

premiera:        21.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     21.04.2013        godz. 04:20

NOC (UNE NUIT (AKA. PARIS BY NIGHT)) kryminalny, Francja 2012, 97 min., reż. Philippe Lefebvre, wyk. Roschdy Zem, Sara Forestier, Samuel Le Bihan, Grégory Fitoussi, Jean-Pierre Martins

Rasowe kino noir, którego bohaterem jest policjant patrolujący nocą paryskie ulice. Mężczyzna balansuje na cienkiej linii, jaka dzieli świat stróżów prawa od przestępczego podziemia.

Simon Weiss (Roschdy Zem) jest doświadczonym policjantem, którego zadaniem jest patrolowanie paryskich nocnych klubów i miejsc rozrywek. Mężczyzna pozostaje niewzruszony w wykonywaniu swoich obowiązków. Dokładnie wie, czego się od niego wymaga i co ma robić. Pewnej nocy wszystko się jednak zmienia, a Simon musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Między policją a przedstawicielami półświatka wybucha wojna. Czy uda mu się wyjść cało z opresji?

 

SYNU, SYNU, CÓŻEŚ TY UCZYNIŁ? (MY SON, MY SON, WHAT HAVE YE DONE) thriller, USA 2009

premiera:        28.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     28.04.2013        godz. 04:25

SYNU, SYNU, CÓŻEŚ TY UCZYNIŁ? (MY SON, MY SON, WHAT HAVE YE DONE) thriller, USA 2009, 88 min., reż. Werner Herzog, wyk. Michael Shannon, Willem Dafoe, Chloë Sevigny, Udo Kier, Michael Peña

Nominowany do weneckiego Złotego Lwa thriller psychologiczny o pogrążającym się w szaleństwie mężczyźnie, który tak jak antyczny Orestes zabija swoją matkę.

Brad (Michael Shannon) jest początkującym aktorem, którego łączy bardzo silna relacja z matką (Grace Zabriskie). Chłopak powraca do San Diego z wyprawy do peruwiańskiej dżungli. Przeżył tam wiele traumatycznych chwil i teraz stara się ze wszystkich sił powrócić do normalności. Niestety, Brad powoli zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Pewnego dnia dochodzi do tragedii. Z niewyjaśnionych przyczyn mężczyzna zabija swoją ukochaną matkę. Co ciekawe, morduje ją dokładnie tak samo, jak antyczny Orestes Klitajmestrę w tragedii Ajschylosa. Na miejsce szybko przybywa policja. Brad nie chce jednak się poddać i barykaduje się w domu z dwójką zakładników.

 

WYDARZENIE MIESIĄCA:

KATHARINE HEPBURN

 

U KRESU DNIA (LONG DAY’S JOURNEY INTO NIGHT (1962)) dramat, USA 1962

premiera:        01.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     02.04.2013        godz. 12:25

U KRESU DNIA (LONG DAY’S JOURNEY INTO NIGHT (1962)) dramat, USA 1962, 164 min., reż. Sidney Lumet, wyk. Katharine Hepburn, Ralph Richardson, Jason Robards, Dean Stockwell, Jeanne Barr

Adaptacja słynnej sztuki Eugene’a O’Neilla „Zmierzch długiego dnia”. Poruszająca opowieść o jednym dniu z życia rodziny, której członkowie zmagają się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.

Rodzina Tyrone nie należy do typowych. Mary (Katharine Hepburn) jest bojącą się świata neurotyczką, która szuka zapomnienia w narkotykach. Jej mąż James (Ralph Richardson), starzejący się aktor, topi swe smutki w alkoholu, opłakując zaprzepaszczoną raz na zawsze karierę. Ich starszy syn Jamie (Jason Robards) nie radzi sobie z życiem i rozpamiętuje wszystkie swoje porażki. Jedynie najmłodszy w rodzinie Edmund (Dean Stockwell), chory na gruźlicę początkujący pisarz, stara się zmierzyć z rzeczywistością.

 

GRACE QUIGLEY (GRACE QUIGLEY) komedia, USA 1984

premiera:        08.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     09.04.2013        godz. 13:10

24.04.2013        godz. 15:30

25.04.2013        godz. 06:00

GRACE QUIGLEY (GRACE QUIGLEY) komedia, USA 1984, 84 min., reż. Anthony Harvey, wyk. Katharine Hepburn, Nick Nolte, Kit Le Fever, Chip Zien, William Duell

Katharine Hepburn i Nick Nolte w wybornej komedii opowiadającej o znużonej życiem starszej pani, która postanawia umrzeć. Ma jej w tym pomóc doświadczony płatny zabójca.

Grace Quigley (Katharine Hepburn) to stateczna starsza pani, która mieszka samotnie w nowojorskim apartamencie. Pani Quigley ma już dość starości i postanawia umrzeć – wynajmuje znanego płatnego zabójcę Seymoura Flinta (Nick Nolte), który ma ją zgładzić. Wcześniej jednak zleca mu zabójstwo kilku swoich przyjaciół, którzy podobnie jak ona są już zmęczeni życiem. Czy to możliwe, że starsza pani i nonszalancki zabójca wymyślili sposób na złoty interes?

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

CZARNE LUSTRO II: ZARAZ WRACAM (BLACK MIRROR II. – BE RIGHT BACK) dramat, Wielka Brytania 2013

premiera:        03.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     04.04.2013        godz. 13:45

24.04.2013        godz. 21:35

25.04.2013        godz. 11:25

CZARNE LUSTRO II: ZARAZ WRACAM (BLACK MIRROR II. – BE RIGHT BACK) dramat, Wielka Brytania 2013, 49 min., reż. Owen Harris, wyk. Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelen, Pamela Betsy Cooper

Opowieść o przemożnym wpływie technologii na wszystkie sfery naszego życia.

Bohaterami filmu jest para młodych ludzi. Martha i Ash wyprowadzają się z miasta do wiejskiego domku na odludziu, w którym mieszkali kiedyś rodzice chłopaka. Ash chętnie korzysta z mediów społecznościowych i trochę za często wysyła SMS-y. Martha nie ma mu tego za złe, bardzo go kocha i cieszy się, że razem spędzą życie. Dzień po przeprowadzce na wieś Ash ginie za kierownicą wynajętego furgonu.

Nagrodzony statuetką Emmy mini-serial Czarne Lustro jest oparty na scenariuszu Charliego Brookera. W kolejnej odsłonie serii zobaczymy trzy filmowe historie. Wszystkie z nich są okraszone satyrycznymi obserwacjami i czarnym humorem, a trzymające w napięciu wątki opisują skomplikowaną współczesną rzeczywistość.

 

HOTEL SPLENDIDE (HOTEL SPLENDIDE) komedia, Wielka Brytania 2000

premiera:        05.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     06.04.2013        godz. 14:00

17.04.2013        godz. 07:30

17.04.2013        godz. 16:45

22.04.2013        godz. 18:20

23.04.2013        godz. 09:55

HOTEL SPLENDIDE (HOTEL SPLENDIDE) komedia, Wielka Brytania 2000, 95 min., reż. Terence Gross, wyk. Toni Collette, Daniel Craig, Katrin Cartlidge, Stephen Tompkinson, Hugh O’Conor

Porównywana z Delicatessen i filmami braci Cohenów, surrealistyczna czarna komedia o byłych kochankach, którzy wspólnie prowadzą podupadający hotel.

Kath (Toni Collette), zdolna szefowa kuchni, powraca do położonego na wyspie hotelu Splendide, w którym pracowała przed laty, dopóki nie pokłóciła się z jego właścicielką. Po śmierci diabolicznej starszej pani podupadły hotel prowadzą jej spadkobiercy, wśród nich dawna miłość Kath, Ronald (Daniel Craig). Na zapleczu starego hotelu ich uczucie odżywa, a goście zaczynają otrzymywać coraz smaczniejsze i bardziej wyszukane dania…

 

CZARNE LUSTRO II: BIAŁY NIEDŹWIEDŹ (BLACK MIRROR II. – WHITE BEAR) dramat, Wielka Brytania 2013

premiera:        10.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     10.04.2013        godz. 04:15

24.04.2013        godz. 23:10

CZARNE LUSTRO II: BIAŁY NIEDŹWIEDŹ (BLACK MIRROR II. – WHITE BEAR) dramat, Wielka Brytania 2013, 60 min., reż. Bryn Higgins, wyk. Lenora Crichlow, Tuppence Middleton, Michael Smiley, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris

Opowieść o przemożnym wpływie technologii na wszystkie sfery naszego życia.

Zrealizowany na podstawie scenariusza Charlie’go Brookera i nagrodzony statuetką Emmy mini-serial Czarne lustro powraca na ekrany, by przedstawić kolejne trzy historie. Wszystkie filmowe nowele są pełne wnikliwych obserwacji, satyry i czarnego humoru, a trzymające w napięciu wątki opisują skomplikowaną współczesną rzeczywistość.

 

TANIEC Z NIEZNAJOMYM (DANCE WITH A STRANGER) dramat, Wielka Brytania 1985

premiera:        10.04.2013        godz. 20:50

powtórzenie:     11.04.2013        godz. 13:25

22.04.2013        godz. 13:15

TANIEC Z NIEZNAJOMYM (DANCE WITH A STRANGER) dramat, Wielka Brytania 1985, 99 min., reż. Mike Newell, wyk. Miranda Richardson, Rupert Everett, Ian Holm, Stratford Johns, Joanne Whalley

Oparta na faktach historia Ruth Ellis, ostatniej kobiety, na której wykonano w Wielkiej Brytanii karę śmierci.

Londyn, lata pięćdziesiąte. Ruth Ellis (Miranda Richardson) jest tancerką, samotną matką dziesięcioletniego syna. Pewnego dnia poznaje przystojnego kierowcę wyścigowego, Davida Blakeleya (Rupert Everett). Pomimo ostrzeżeń nawiązuje z nim romans. Pochodzący z wyższych sfer mężczyzna szybko nudzi się Ruth, która wpada w obsesję – nie potrafi wyobrazić sobie życia bez ukochanego mężczyzny. Jej kolejne czyny doprowadzają do tragedii.

 

CHARING CROSS 84 (84 CHARING CROSS ROAD) dramat, Wielka Brytania 1987

premiera:        12.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     13.04.2013        godz. 12:35

18.04.2013        godz. 07:25

18.04.2013        godz. 16:50

28.04.2013        godz. 09:50

28.04.2013        godz. 18:20

CHARING CROSS 84 (84 CHARING CROSS ROAD) dramat, Wielka Brytania 1987, 96 min., reż. David Jones, wyk. Anne Bancroft, Anthony Hopkins, Judi Dench, Mercedes Ruehl, Maurice Denham

Anne Bancroft i Anthony Hopkins w kameralnej opowieści o dwójce ludzi, którym przez ponad dwadzieścia lat udaje się utrzymać czuły korespondencyjny związek.

Lata 40. ubiegłego stulecia. Helene Hanff (Anne Bancroft) jest pełną pasji nowojorską pisarką, która pewnego dnia postanawia wysłać list do jednej z londyńskich księgarń z zapytaniem o kilka klasycznych pozycji z literatury angielskiej. Dobrze wychowany właściciel, Frank Doel (Anthony Hopkins), odpowiada na jej prośbę. Kobieta nie spodziewa się, że w ten sposób zaczynie się jej niezwykły związek z angielskim dżentelmenem. Para utrzymuje ze sobą kontakt korespondencyjny. Co więcej, mimo że Helene i Frank nigdy się nie spotkali, przez 20 lat łączy ich coś więcej niż tylko przyjaźń.

 

ELEKTRONICZNA NIANIA (BABYCALL (AKA. THE MONITOR)) thriller, Norwegia 2011

premiera:        12.04.2013        godz. 21:40

powtórzenie:     22.04.2013        godz. 23:15

ELEKTRONICZNA NIANIA (BABYCALL (AKA. THE MONITOR)) thriller, Norwegia 2011, 93 min., reż. Pål Sletaune, wyk. Noomi Rapace, Kristoffer Joner, Vetle Qvenild Werring, Stig R. Amdam, Maria Bock

Gwiazda trylogii Millennium Noomi Rapace jako nadwrażliwa samotna matka, która po przeprowadzce do nowego domu zaczyna doświadczać przerażających halucynacji.

Anna (Noomi Rapace) i jej ośmioletni syn, Anders (Vetle Qvenild Werring), przeprowadzają się do nowego domu. Ich adres i tożsamość objęte są tajemnicą – Anna ucieka przed niebezpiecznym ojcem chłopca. Przewrażliwiona kobieta kupuje elektroniczną nianię – chce wiedzieć, że jej dziecko jest bezpieczne. Pewnego wieczoru słyszy wydobywające się z urządzenia odgłosy morderstwa…

 

ZAKUPY NOCĄ (LATE NIGHT SHOPPING) komedia, Wielka Brytania 2001

premiera:        15.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     16.04.2013        godz. 13:35

28.04.2013        godz. 08:15

28.04.2013        godz. 16:50

ZAKUPY NOCĄ (LATE NIGHT SHOPPING) komedia, Wielka Brytania 2001, 88 min., reż. Saul Metzstein, wyk. Luke De Woolfson, James Lance, Kate Ashfield, Enzo Cilenti, Heike Makatsch

Obsypana nagrodami komedia o grupie młodych ludzi, którzy co wieczór spotykają się w lokalnej knajpce, żeby pogadać o życiu.

Glasgow. Sean (Luke de Woolfson) pracuje w szpitalu. Vincent (James Lance) zajmuje się rozkładaniem towaru na półkach w supermarkecie. Lenny (Enzo Cilenti) zatrudnił się w infolinii, a Jody (Kate Ashfield) dorabia w firmie elektronicznej. Każde z nich uwięzione jest w pułapce pracy na nocną zmianę. Przyjaciele codziennie spotykają się w lokalnej kafejce i opowiadają sobie nawzajem o swoich marzeniach, problemach i lękach.

 

CZARNE LUSTRO II: WALDO (BLACK MIRROR II. – THE WALDO MOMENT) dramat, Wielka Brytania 2013

premiera:        17.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     17.04.2013        godz. 04:15

24.04.2013        godz. 22:25

CZARNE LUSTRO II: WALDO (BLACK MIRROR II. – THE WALDO MOMENT) dramat, Wielka Brytania 2013, 60 min., wyk. Daniel Rigby, Tobias Menzies, Jason Flemyng, Chloe Pirrie, Robby Haynes

Opowieść o niezwykłym wpływie technologii na wszystkie sfery naszego życia.

Głównym bohaterem odcinka zatytułowanego The Waldo Moment jest niebieski miś Waldo, postać z dziecięcej telewizji edukacyjnej, który wprowadza małych widzów w dorosły świat przeprowadzając wywiady z politykami i znanymi postaciami z życia publicznego. W rzeczywistości Waldo jest przewrotną, animowaną postacią z emitowanego późnym wieczorem programu satyrycznego, która zwabia podstępem gości do studia, by później robić sobie z nich mniej lub bardziej eleganckie żarty. Jego animatorem i głosem jest Jamie Salter, który nigdy nie zdobył większej popularności jako komik. Wielka medialna kariera Waldo jest całkowitym przeciwieństwem prywatnego życia Jamie’go, które można uznać za kompletną porażkę.

 

TACY BYLIŚMY (THE WAY WE WERE) komedia romantyczna, USA 1973

premiera:        19.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     20.04.2013        godz. 13:35

25.04.2013        godz. 07:30

25.04.2013        godz. 18:00

TACY BYLIŚMY (THE WAY WE WERE) komedia romantyczna, USA 1973, 114 min., reż. Sydney Pollack, wyk. Barbra Streisand, Robert Redford, Bradford Dillman, Lois Chiles, Patrick O’Neal

Historia 20 lat burzliwej miłości na tle równie burzliwych wypadków politycznych. Magnetyczny duet Barbra Streisand i Robert Redford plus dwa Oscary za muzykę.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 30., kiedy Katie (Barbra Streisand) i Hubbell (Robert Redford) są jeszcze studentami. Ona jest Żydówką i polityczną aktywistką, on pochodzi z tzw. dobrej rodziny, a od polityki bardziej interesuje go pisanie. Ich miłość rozkwita na tle burzliwych wydarzeń historycznych, do których należą między innymi dojście Hitlera do władzy, wybuch II wojny światowej oraz antykomunistyczna nagonka w Ameryce lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

 

W ŁÓŻKU (IN BED (AKA. EN LA CAMA)) dramat, Chile 2005

premiera:        19.04.2013        godz. 22:00

powtórzenie:     28.04.2013        godz. 23:10

W ŁÓŻKU (IN BED (AKA. EN LA CAMA)) dramat, Chile 2005, 85 min., reż. Matías Bize, wyk. Blanca Lewin, Gonzalo Valenzuela

Para nieznajomych decyduje się spędzić razem namiętną noc. Czy przez tych kilka godzin połączy ich coś więcej niż przypadkowy seks?

Daniela (Blanca Lewin) i Bruno (Gonzalo Valenzuela) poznają się na imprezie i ulegają wzajemnej fascynacji. Mimo że nie znają nawet swoich imion, wynajmują pokój w hotelu, by spędzić razem noc. Okazuje się, że doskonale się rozumieją – chociaż nic o sobie nie wiedzą, potrafią się przed sobą otworzyć, a rozmowa, którą prowadzą, staje się dla nich jednym z najbardziej intymnych doświadczeń w życiu.

 

LOFT (LOFT (2010)) thriller, Holandia 2010

premiera:        22.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     22.04.2013        godz. 04:10

30.04.2013        godz. 23:05

LOFT (LOFT (2010)) thriller, Holandia 2010, 107 min., reż. Antoinette Beumer, wyk. Fedja Van Huêt, Barry Atsma, Jeroen Van Koningsbrugge, Gijs Naber, Chico Kenzari

Pięciu żonatych mężczyzn wspólnie wynajmuje luksusową garsonierę, w której spotykają się z kochankami. Zabawa się kończy, gdy pewnego dnia odkrywają tam kobiece zwłoki.

Pięciu żonatych przyjaciół potajemnie wynajmuje stylowy apartament, w którym każdy z nich spotyka się ze swoją kochanką. Ten system funkcjonuje znakomicie. Niestety, tylko do czasu. Pewnego dnia w mieszkaniu zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Mężczyźni zaczynają podejrzewać się nawzajem o morderstwo. Szybko też się okazuje, że każdy z nich skrywa jakąś mroczną tajemnicę.

 

KIM NOVAK NIGDY NIE WYKĄPAŁA SIĘ W JEZIORZE GENEZARET (KIM NOVAK NEVER SWAM IN GENESARET’S LAKE) dramat, Szwecja 2005

premiera:        24.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     24.04.2013        godz. 03:35

KIM NOVAK NIGDY NIE WYKĄPAŁA SIĘ W JEZIORZE GENEZARET (KIM NOVAK NEVER SWAM IN GENESARET’S LAKE) dramat, Szwecja 2005, 92 min., reż. Martin Asphaug, wyk. Anton Lundqvist, Jesper Adefelt, Jonas Karlsson, Helena Af Sandeberg, Johan H:Son Kjellgren

Pełen emocji dramat na podstawie bestsellerowej powieści Håkana Nessera, opowiadający o dorastaniu, utracie niewinności i miłosnym zauroczeniu, które wyzwala demony.

Szwecja, rok 1962. Czternastoletni Erik (Anton Lundqvist) i jego nowy przyjaciel Edmund (Jesper Adefelt) wybierają się na wakacje do letniego domu nad jeziorem. Towarzyszy im starszy brat Erika, Henry (Jonas Karlsson). Chłopcy spędzają beztroskie dni nad wodą. Pewnego dnia w pobliżu pojawia się tajemnicza Ewa Kaludis (Helena af Sandeberg), która do złudzenia przypomina piękną aktorkę Kim Novak. Między nią a Henrym wybucha płomienne uczucie, które doprowadza do tragedii.

 

CAL (CAL (1984)) dramat, Wielka Brytania 1984

premiera:        26.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     26.04.2013        godz. 04:20

CAL (CAL (1984)) dramat, Wielka Brytania 1984, 99 min., reż. Pat O’Connor, wyk. Helen Mirren, John Lynch, Donal Mccann, John Kavanagh, Ray Mcanally

Osadzona w Irlandii Północnej opowieść o młodym człowieku, który szuka ucieczki przed mroczną przeszłością w uczuciu do dużo starszej od siebie kobiety.

Irlandia Północna, 1980 rok. Cal (John Lynch) jest wrażliwym dziewiętnastolatkiem związanym z IRA. Za dnia pracuje wraz z ojcem (Donal McCann) w rzeźni, a nocami bierze udział w akcjach terrorystycznych przeciwko protestantom. Kiedy jednak podczas jednego z napadów ginie policjant, młody człowiek postanawia wycofać się z organizacji. Jest zagubiony. Nie wie, co myśleć i co zrobić ze swoim życiem. Pewnego dnia poznaje dużo starszą od siebie wdowę, Marcellę (Helen Mirren), w której się zakochuje. Cal widzi w niej możliwość ucieczki od przestępczej przeszłości. Czy ich miłość ma szansę przetrwać?

 

ZROZUMIEĆ JANE (UNDERSTANDING JANE) komedia, Wielka Brytania 2001

premiera:        26.04.2013        godz. 21:45

powtórzenie:     27.04.2013        godz. 12:15

ZROZUMIEĆ JANE (UNDERSTANDING JANE) komedia, Wielka Brytania 2001, 95 min., reż. Caleb Lindsay, wyk. Kevin Mckidd, Amelia Curtis, John Simm, Louisa Milwood-Haigh, Carl Proctor

Zwariowana opowieść o dwóch szukających wrażeń londyńczykach, którzy postanawiają odpowiedzieć na ofertę randki w ciemno.

Mieszkanki Londynu, Dallas (Amelia Curtis) i Popeye (Louisa Millwood-Haigh), są już zmęczone nieudanymi związkami. Dochodzą do wniosku, że najwyższy czas zacząć czerpać profity z chodzenia na randki z przypadkowymi mężczyznami. Pewnego dnia umawiają się na kolację z dwoma singlami – Elliotem (Kevin McKidd) i Ozem (John Simm). Tuż przed zapłaceniem rachunku dziewczyny uciekają z restauracji, wzbudzając tym niespodziewanie zainteresowanie chłopaków. Co z tego wyniknie?

 

DOBRA PARTIA (SAVE THE DATE) dramat, USA 2012

premiera:        29.04.2013        godz. 20:00

powtórzenie:     29.04.2013        godz. 04:25

DOBRA PARTIA (SAVE THE DATE) dramat, USA 2012, 93 min., reż. Michael Mohan, wyk. Lizzy Caplan, Alison Brie, Martin Starr, Mark Webber, Geoffrey Arend

Urocza komedia o perypetiach dwóch sióstr, które mają kompletnie inne spojrzenie na miłość. Nominacja do głównej nagrody na festiwalu kina niezależnego w Sundance.

Sarah (Lizzy Caplan) i Beth (Alison Brie) są kochającymi się siostrami, które różni stosunek do życia i związków damsko-męskich. Podczas gdy Beth gorączkowo przygotowuje się do ślubu z wieloletnim narzeczonym, Andrew (Martin Starr), ceniąca nade wszystko niezależność Sarah odrzuca oświadczyny swojego chłopaka, Kevina (Geoffrey Arend). Wkrótce w jej życiu pojawia się Jonathan (Mark Webber), w którym namiętnie się zakochuje. Czy dziewczyna będzie potrafiła wybrać to, co dla niej najlepsze?

 

WSPÓŁLOKATORKI (CAREER GIRLS) dramat, Wielka Brytania 1997

premiera:        30.04.2013        godz. 20:30

WSPÓŁLOKATORKI (CAREER GIRLS) dramat, Wielka Brytania 1997, 84 min., reż. Mike Leigh, wyk. Katrin Cartlidge, Lynda Steadman, Kate Byers, Mark Benton, Andy Serkis

Słodko-gorzkie kino Mike’a Leigh: dwie kobiety wędrują ulicami Londynu, wspominając swoją młodzieńczą przyjaźń.

Nieśmiała Annie (Lynda Steadman) i pewna siebie Hannah (Katrin Cartlidge) były w czasie studiów przyjaciółkami – razem mieszkały, uczyły się, dzieliły ze sobą radości i smutki. Po sześciu latach od ukończenia szkoły spotykają się ponownie i wspólnie spędzają weekend. Hannah pomaga Annie znaleźć nowe mieszkanie – jest to okazją do tego, by jeszcze raz odwiedzić niegdyś ważne dla nich miejsca i wrócić pamięcią do czasów studenckich.

SERIALE

 

BANSHEE (BANSHEE) serial akcji, USA 2013, wyk. Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Rus Blackwell

    emisja w soboty godz. 22:00

Nowy, ekscytujący serial Alana Balla o byłym więźniu, który w wyniku oszustwa zostaje szeryfem sennego miasteczka Banshee, w którym rządzi lokalny gangster Kai Proctor.

BansheeLucas Hood (Antony Starr) jest byłym więźniem, który w wyniku oszustwa zostaje szeryfem sennego miasteczka Banshee w okolicy zamieszkałej przez amiszów. Mężczyzna szuka tam Any – kobiety, z którą dokonał zuchwałej kradzieży 15 lat temu. Uratował ją wtedy przed karą za napad i sam oddał się w ręce policji. Okazuje się, że jego znajoma ukrywa się pod fałszywym nazwiskiem Carrie Hopewell (Ivana Milicevic), ma dwójkę dzieci i jest żoną prokuratora okręgowego (Rus Blackwell).

Kobieta stara się nie zwracać na siebie uwagi, ale przyjazd dawnego wspólnika sprawia, że jej starannie poukładany świat może runąć. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że miasteczko Banshee zżera korupcja, a w mieście tak naprawdę rządzi Kai Proctor (Ulrich Thomsen). Rozwija on w bezwzględny sposób swoje lokalne imperium, którego filarami są narkotyki, hazard i łapówkarstwo. Lucas zaprzyjaźnia się z Sugar Batesem (Frankie Faison), byłym bokserem, który prowadzi lokalny bar i zyskuje tym samym oparcie w konfrontacji z Kaiem i lokalnymi awanturnikami. Hooda ściga również Pan Królik (Ben Cross), nowojorski gangster, którego niegdyś zdradził, a ten poprzysiągł mu zemstę.

W nowym serialu Cinemax produkcji zdobywcy Nagrody Akademii, Alana Balla (American Beauty, seriale HBO Sześć stóp pod ziemią, Czysta krew) nie brakuje intensywnych emocji, przemocy oraz intrygujących tajemnic. Pomysłodawcami filmu są debiutujący scenarzyści i producenci David Schickler i Jonathan Tropper. W główne role brawurowo wcielają się Antony Starr (Wiosła w dłoń, Wish You Were Here), Ivana Milicevic (Jak w niebie, Casino Royale), dwukrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Ulrich Thomsen (Festen, Bracia) i Rus Blackwell (Monster, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona).

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.