Cinemax w grudniu 2018

W grudniu na kanale Cinemax obejrzymy m.in.: western „Słodki kraj”, film science fiction „Blade runner 20149”, komediodramat „Swingujace wakacje”, film akcji „Baby Driver” oraz dramat „Profesor Martson i Wonder Women”.

 

 

NIEDZIELNA PREMIERA

SŁODKI KRAJ (SWEET COUNTRY) western, Australia 2016
premiera: 02.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 04.12.2018 godz. 20:00
07.12.2018 godz. 21:40

SŁODKI KRAJ (SWEET COUNTRY) western, Australia 2016, 109 min., (18), reż. Warwick Thornton, wyk. Sam Neill, Bryan Brown, Hamilton Morris, Thomas M. Wright, Ewen Leslie

Aborygen, który w obronie własnej zabił swojego pracodawcę staje przed sądem z nadzieją, że uda mu się ocalić życie.

Australia, lata dwudzieste XX wieku. Sam (Hamilton Morris) jest Aborygenem w średnim wieku, który pewnego dnia dostaje ofertę pracy od Harry’ego Marsha (Ewen Leslie). Nie zdaje sobie jednak sprawy jak nieuczciwym człowiekiem jest jego nowy pracodawca. Sam nie może się z nim dogadać, a ich wzajemne kontakty stają się coraz bardziej napięte. W końcu dochodzi do strzelaniny, w której ginie Marsh. Aborygen, który zabił białego w obronie własnej musi uciekać z ciężarną żoną Lizzie (Natassia Gorey Furber). W pościg za nimi wyruszają tropiciele pod wodzą doświadczonego sierżanta Fletchera (Bryan Brown).

Australijski western opowiadający historię Aborygena, który musi zmierzyć się z porządkiem stworzonym przez białego człowieka. Zdobywcy Kryształowego Niedźwiedzia w Berlinie i wielu innych prestiżowych nagród – Warwickowi Thorntonowi (Samson i Dalila) – w bezbłędny sposób udaje się odtworzyć ducha czasów segregacji rasowej i pokazać wszelkie jego absurdy. Ciekawe kreacje w filmie tworzą m.in. trzykrotnie nominowany do Złotego Globu Sam Neill (Park Jurajski), Bryan Brown (serial Ptaki ciernistych krzewów), Hamilton Morris (serial 8MMM Aboriginal Radio), Thomas M. Wright (Kryptonim HHhH) oraz Ewen Leslie (Droga do zapomnienia). Produkcja została wyróżniona Nagrodą Specjalną Jury na MFF w Wenecji.

 

 

BLADE RUNNER 2049 (BLADE RUNNER 2049) science fiction, USA 2017
premiera: 09.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 10.12.2018 godz. 09:20
11.12.2018 godz. 20:00
12.12.2018 godz. 11:00
14.12.2018 godz. 21:30
15.12.2018 godz. 13:05

BLADE RUNNER 2049 (BLADE RUNNER 2049) science fiction, USA 2017, 157 min., (15), reż. Denis Villeneuve, wyk. Ryan Gosling, Harrison Ford, Ana De Armas, Sylvia Hoeks, Robin Wright

Harrison Ford oraz Ryan Gosling w widowiskowym filmie akcji będącym kontynuacją Łowcy androidów Ridleya Scotta. Deszcz nagród – w tym dwa Oscary.

Trzy dekady temu zadaniem Ricka Deckarda (Harrison Ford) było tropienie i eliminowanie androidów w Los Angeles. Teraz sam musi się ukrywać, a nowy Blade Runner – oficer K (Ryan Gosling) – wkracza do gry. Niespodziewanie odkrywa on spisek, który może zniszczyć pozostałości starego porządku. Aby uchronić świat przed zagładą, mężczyzna musi prosić Deckarda o pomoc. Odnalezienie renegata nie jest jednak łatwym zadaniem.

Blade Runner 2049 w reżyserii wyróżnionego nominacją do Nagrody Akademii Denisa Villeneuve (Nowy początek) to kontynuacja Łowcy androidów, filmu Ridleya Scotta z 1982 roku. Jego akcja toczy się 30 lat po wydarzeniach ukazanych w pierwszej części. W głównych rolach występują dwie wielkie gwiazdy Hollywood: dwukrotnie nominowany do Oscara Ryan Gosling (La La Land) oraz znany z serii Gwiezdne wojny Harrison Ford (nominacje do Oscara i Złotego Globu). Produkcja zachwyca wizualnym rozmachem i znakomitym aktorstwem. Co więcej, została wyróżniona dwiema statuetkami Oscara za efekty specjalne i zdjęcia.

 

SWINGUJĄCE WAKACJE (SWINGING SAFARI (AKA. FLAMMABLE CHILDREN)) komediodramat, Australia 2018
premiera: 16.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 18.12.2018 godz. 20:00
19.12.2018 godz. 11:05
21.12.2018 godz. 21:25

SWINGUJĄCE WAKACJE (SWINGING SAFARI (AKA. FLAMMABLE CHILDREN)) komediodramat, Australia 2018, 93 min., (12), reż. Stephan Elliott, wyk. Guy Pearce, Kylie Minogue, Radha Mitchell, Julian Mcmahon, Asher Keddie

Błyskotliwa komedia o szalonych latach siedemdziesiątych i zmianach społecznych, jakie się w tym czasie dokonały w Australii.

Lato 1975 rok, plaża Nobbys w Newcastle na australijskim wybrzeżu to pełne gwaru miejsce, w którym ludzie noszą kwieciste długie sukienki, dzwony i kwadratowe oprawki okularów. W powietrzu unosi się zapach KFC i wina z kartonu. Czternastoletni Jeff (Atticus Robb) stara się nadążyć za szybko zmieniającym się światem oraz ujarzmić burzę hormonów w swoim ciele. Chłopak próbuje też zdobyć serce mieszkającej obok nieśmiałej i wrażliwej Melly (Darcey Wilson). Pewnego dnia morze wyrzuca na brzeg ciało ważącego dwieście ton wieloryba i nastolatkowie przekonani są, że jest to największa rzecz, jaka przytrafiła się w ich życiu.

Satyra opowiadająca o rewolucji obyczajowej, jaka dokonała się w latach siedemdziesiątych na Antypodach. Fabuła obrazu została ukazana z perspektywy młodego chłopaka, który obserwuje rozterki i zmagania dorosłych z rzeczywistością w zmieniającym się świecie. Stephan Elliott kapitalnie buduje fabułę i kreśli sylwetki głównych bohaterów. Doskonale udaje mu się również uchwycić ducha lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku. W głównych rolach występują laureat nagrody Emmy Guy Pearce (serial Mildred Pierce), Kylie Minogue (Moulin Rouge!), Radha Mitchell (Surogaci), Julian McMahon (Fantastyczna Czwórka: Narodziny) oraz Asher Keddie (X-Men Geneza: Wolverine).

 

 

BABY DRIVER (BABY DRIVER) film akcji, Wielka Brytania 2017
premiera: 23.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 25.12.2018 godz. 22:05
28.12.2018 godz. 00:10

BABY DRIVER (BABY DRIVER) film akcji, Wielka Brytania 2017, 108 min., (18), reż. Edgar Wright, wyk. Ansel Elgort, Kevin Spacey, Lily James, Jon Bernthal, Jon Hamm

Pragnący zerwać z kryminalną przeszłością chłopak zostaje zmuszony do wzięcia udziału w niebezpiecznym napadzie. Trzy nominacje do Oscara.

Baby (Ansel Elgort) jest młodym, utalentowanym kierowcą, który zarabia na życie biorąc udział w napadach. Jego zadanie jest zawsze takie samo – jak najszybsze zabranie całej ekipy z miejsca zdarzenia. Wielką pasją chłopaka jest muzyka. Kiedy poznaje dziewczynę swoich marzeń – Deborah (Lily James) – postanawia porzucić przestępczą przeszłość i w końcu zacząć żyć normalnie. Szybko jednak okaże się, że nie będzie to takie łatwe. Mafijny boss (Kevin Spacey) zmusza go do udziału w jeszcze jednym skoku. Czy Baby wyjdzie cało z opresji?

Autorski, niekonwencjonalny film w gwiazdorskiej obsadzie. Ekscytujący obraz w reżyserii Edgara Wrighta (Wysyp żywych trupów) jest jedyną w swoim rodzaju mieszanką heist movie z musicalem. W główne role wcielają się nominowany do Złotego Globu za stworzoną przez siebie kreacje Ansel Elgort (Gwiazd naszych wina), dwukrotny laureat Oscara Kevin Spacey (American Beauty), Lily James (Kopciuszek), Jon Bernthal (Wilk z Wall Street) oraz wyróżniony dwoma Złotymi Globami Jon Hamm (serial Mad Men). Niewątpliwym atutem obrazu jest muzyka, która nadaje mu niezwykły rytm i dynamikę. Produkcja została wyróżniona trzema nominacjami do Oscara – za dźwięk, montaż oraz montaż dźwięku.

 

PROFESOR MARSTON I WONDER WOMEN (PROFESSOR MARSTON AND THE WONDER WOMEN) dramat, USA 2017
premiera: 30.12.2018 godz. 20:00

PROFESOR MARSTON I WONDER WOMEN (PROFESSOR MARSTON AND THE WONDER WOMEN) dramat, USA 2017, 104 min., (18), reż. Angela Robinson, wyk. Luke Evans, Rebecca Hall, Bella Heathcote, Connie Britton, Jj Field

Oparta na faktach opowieść o wymykającym się wszelkim schematom życiu twórcy postaci Wonder Woman.

William Moulton Marston (Luke Evans) jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Harvarda. Swoje życie dzieli z dwiema niezwykłymi kobietami – pierwszą jest jego żona Elizabeth Marston (Rebecca Hall), a drugą ich wspólna kochanka Olive Byrne (Bella Heathcote). Dzięki nim jego badania i praca nad wykrywaczem kłamstw nabierają impetu. One też inspirują go do stworzenia pierwszej kobiecej postaci superbohatera – Wonder Woman. Silnej i bezkompromisowej bohaterki, która szybko staje się ofiarą cenzury.

Kapitalna opowieść o Williamie Moultononie Marstonie, twórcy uwielbianej przez fanów na całym świecie pierwszej w historii kobiecej superbohaterki. Życie tego uniwersyteckiego profesora dalekie było od obowiązujących standardów. Zainspirowało go jednak do stworzenia bezkompromisowej heroiny, która do dziś stanowi przykład dla milionów dziewczynek na całym świecie. Reżyserką obrazu jest Angela Robinson (scenariusz serialu Sposób na morderstwo), a w głównych rolach występują Luke Evans (Piękna i Bestia), nominowana do Złotego Globu Rebecca Hall (Vicky Cristina Barcelona), Bella Heathcote (Ciemniejsza strona Greya), Connie Britton (serial American Horror Story) oraz JJ Feild (Captain America: Pierwsze starcie). Produkcja została wyróżniona nominacją do nagrody Saturna.

PROPOZYCJE TYGODNIA

PRZODEM DO TYŁU (IN & OUT (1997)) komedia, USA 1997
emisja: 01.12.2018 godz. 15:00
powtórzenie: 28.12.2018 godz. 07:15
28.12.2018 godz. 16:40

PRZODEM DO TYŁU (IN & OUT (1997)) komedia, USA 1997, 87 min., (12), reż. Frank Oz, wyk. Kevin Kline, Joan Cusack, Tom Selleck, Matt Dillon, Debbie Reynolds

Szanowany nauczyciel traci kontrolę nad swoim życiem, gdy jego były uczeń ogłasza w świetle jupiterów, że pedagog jest gejem.

Howard Brackett (Kevin Kline) jest nauczycielem literatury w szkole średniej w Greenleaf. Mężczyzna wiedzie szczęśliwe życie u boku swojej dziewczyny Emily (Joan Cusack), która wkrótce ma zostać jego żoną. Wszystko jednak zmienia się w dniu, kiedy jego były wychowanek (Matt Dillon) zdobywa Oscara. Chłopak w swoim przemówieniu dziękuje Howardowi i oznajmia całemu światu, że nauczyciel jest gejem. Miasteczko huczy od plotek, a Brackett dwoi się i troi, by przekonać otoczenie o swojej heteroseksualności.

Inteligentna, świetnie zagrana komedia w reżyserii Franka Oza (Muppety na Manhattanie, Zgon na pogrzebie). Obraz w dowcipny i bezpretensjonalny sposób podejmuje temat homoseksualizmu i związanego z nim tabu. Twórcy lekko prowadzą narrację, zapewniając widzom fabularne niespodzianki i odpowiednią porcję humoru. W postać głównego bohatera brawurowo wcielił się laureat Oscara Kevin Kline (Rybka zwana Wandą, Francuski pocałunek), którego występ został wyróżniony nominacją do Złotego Globu. Barwne kreacje aktorskie stworzyli też nominowana za swoją rolę do Oscara Joan Cusack (Pracująca dziewczyna, Szkoła rocka), Matt Dillon (Drugstore Cowboy, Miasto gniewu) oraz Tom Selleck (serial Magnum, Trzech mężczyzn i dziecko).

 

 

TĘCZA (REINBOU) dramat, Dominikana 2017
premiera: 03.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 04.12.2018 godz. 10:55
21.12.2018 godz. 18:20
22.12.2018 godz. 12:20

TĘCZA (REINBOU) dramat, Dominikana 2017, 97 min., (15), reż. Andrés Curbelo, David Maler, wyk. Nashla Bogaert, Héctor Aníbal, Erick Vásquez, David Maler, Katherine Castro

Młody chłopak odkrywa historię swojego ojca, który walczył w latach sześćdziesiątych XX wieku w wojnie domowej na Dominikanie.

Ángel Maceta (Erick Vásquez) jest słodkim siedmiolatkiem, którym wychowuje się na prowincji pod opieką matki i ciotek. Chłopiec ma niezwykłą wyobraźnię, która pozwala mu co chwilę wymyślać nowe zabawy. Pewnego dnia Ángel znajduje niezwykłą książkę odkrywającą historię wojny domowej z 1965 roku, która podzieliła Dominikanę. Dzięki niej poznaje też prawdę na temat swojego od zawsze nieobecnego ojca.

Porywający dramat w reżyserii Andrésa Curbelo (drugi reżyser: Biutiful) oraz Davida Malera (Todas las mujeres son iguales), który wcielił się również w jedną z ról. Produkcja odkrywa przed widzami nowożytną historię Dominikany. Opowieść o skomplikowanych relacjach w tym wyspiarskim kraju pokazana jest z perspektywy jednej rodziny. W główne role wcielają się Nashla Bogaert (¿Quién manda?), Héctor Aníba (xXx: Reaktywacja), Erick Vásquez (La Familia Reyna) oraz Katherine Castro (The Social Contract).

 

A.I. SZTUCZNA INTELIGENCJA (A.I. ARTIFICIAL INTELLIGENCE) science fiction, USA 2001
emisja: 03.12.2018 godz. 21:40
powtórzenie: 04.12.2018 godz. 12:35
22.12.2018 godz. 08:10
22.12.2018 godz. 17:35

A.I. SZTUCZNA INTELIGENCJA (A.I. ARTIFICIAL INTELLIGENCE) science fiction, USA 2001, 140 min., (12), reż. Steven Spielberg, wyk. Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor, Sam Robards, Jake Thomas

Steven Spielberg przedstawia widowiskową opowieść o chłopcu-robocie, który pragnie kochać i być kochanym.

Świat przyszłości. Ziemskie zasoby naturalne zaczynają wyczerpywać się w zastraszającym tempie. Planecie grozi zagłada. Co więcej – coraz większą część jej mieszkańców stanowią roboty, które powoli coraz mniej różnią się od ludzi. Jednym z nich jest mały David (Haley Joel Osment). Kiedy ludzka rodzina postanawia go opuścić, robot wyrusza w pełną emocji podróż z nadzieją, że znajdzie sposób, który pozwoli mu stać się prawdziwym chłopcem i odzyskać miłość swojej ludzkiej matki (Frances O’Connor).

Futurystyczna wizja świata przyszłości w reżyserii genialnego Stevena Spielberga (Szeregowiec Ryan). Ojcem duchowym projektu był Stanley Kubrick (Mechaniczna pomarańcza), który zajął się produkcją filmu. Obraz jest ekranizacją opowiadania autorstwa Briana Aldissa pt. „Supertoys Last All Summer Long”. Głównym jego bohaterem jest młody robot, który odczuwa emocje i chce być kochanym. Jak zwykle w przypadku filmów Spielberga wyróżnikiem filmu są doskonałe efekty specjalne oraz klimat. W obsadzie znaleźli się: nominowany do Oscara Haley Joel Osment (Szósty zmysł), dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Jude Law (Wróg u bram), Frances O’Connor (Mansfield Park), Sam Robards (American Beauty) oraz Jake Thomas (Cela). Produkcja zdobyła dwie nominacje do Oscara i trzy do Złotych Globów.

 

 

VANILLA SKY (VANILLA SKY) thriller, USA 2001
emisja: 05.12.2018 godz. 17:45
powtórzenie: 06.12.2018 godz. 09:15
23.12.2018 godz. 13:30
24.12.2018 godz. 06:00

VANILLA SKY (VANILLA SKY) thriller, USA 2001, 131 min., (15), reż. Cameron Crowe, wyk. Tom Cruise, Penélope Cruz, Cameron Diaz, Kurt Russell, Jason Lee

Tom Cruise w roli beztroskiego milionera, który ściąga na siebie gniew byłej kochanki.

David (Tom Cruise) jest bogatym playboyem, który korzysta z życia na całego. W dniu swoich 33. urodzin organizuje przyjęcie, podczas którego poznaje pełną uroku dziewczynę (Penélope Cruz). Między nimi szybko zaczyna rodzić się uczucie. Była partnerka Davida (Cameron Diaz) nie daje jednak za wygraną. Zabiera go rankiem spod domu rywalki i dostaje w samochodzie ataku histerii. Dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Dziewczyna ginie, a mężczyzna doznaje poważnych obrażeń twarzy.

Dopracowana do perfekcji amerykańska wersja hiszpańskiego thrillera Otwórz oczy. Film w reżyserii uhonorowanego Nagrodą Akademii Camerona Crowe’a (Jerry Maguire, U progu sławy) wyróżnia się ciekawą konstrukcją fabuły, licznymi zwrotami akcji oraz oryginalnym sposobem realizacji. Twórcy nieustannie zaskakują widzów, bawiąc się z nimi w kotka i myszkę. Obok zręcznie prowadzonej narracji, zacierającej granice między jawą a snem, siłą filmu są doskonałe zdjęcia i intrygujące postacie. W głównych rolach występują takie gwiazdy jak trzykrotnie nominowany do Oscara Tom Cruise (Urodzony 4 lipca), laureatka Nagrody Akademii Penélope Cruz (Vicky Cristina Barcelona), nominowana za swoją kreację do Złotego Globu Cameron Diaz (Gangi Nowego Jorku) oraz Kurt Russell (Nienawistna ósemka). Ścieżka dźwiękowa do filmu to nie lada rarytas. Znalazły się na niej przeboje m.in. R.E.M., Radiohead, Petera Gabriela, Boba Dylana czy Chemical Brothers. Tytułowa piosenka autorstwa Paula McCartneya otrzymała nominację do Oscara i Złotego Globu.

 

DYM (SMOKE (1995)) dramat, USA 1995
emisja: 05.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 24.12.2018 godz. 00:50

DYM (SMOKE (1995)) dramat, USA 1995, 108 min., (12), reż. Wayne Wang, wyk. William Hurt, Harvey Keitel, Stockard Channing, Harold Perrineau Jr., Forest Whitaker

Oparty na scenariuszu znanego pisarza Paula Austera, kameralny portret życia zwykłych ludzi, którzy zmagają się z codziennymi problemami. Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku, Brooklyn. Auggie Wren (Harvey Keitel) jest właścicielem kiosku z cygarami. Mężczyzna codziennie o 8 rano fotografuje swój sklep. W ten sposób dokumentuje zmieniającą się rzeczywistość. Jego stały klient, znany pisarz Paul Benjamin (William Hurt), nie rozumie tego hobby. Artysta przechodzi załamanie po nagłej śmierci swojej ciężarnej żony. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z czarnoskórym Rashidem (Harold Perrineau Jr.), który marzy o tym, żeby poznać swojego ojca (Forest Whitaker). W sklepie pojawia się też była kochanka Auggiego, Ruby (Stockard Channing). Kobieta informuje go, że najprawdopodobniej jest ojcem jej uzależnionej od narkotyków córki (Ashley Judd).

Ciepły film, który w ujmujący sposób opowiada o naszej codzienności, składającej się z drobnych spraw, przypadkowych momentów, niespodziewanych spotkań i zbiegów okoliczności. Portretuje ludzi takich jak my, którzy na co dzień zmagają się z przeciwnościami losu oraz przyziemnymi problemami. Obraz Wayne’a Wanga (Chińska szkatułka) powstał, podobnie jak późniejszy Brooklyn Boogie, we współpracy z wybitnym amerykańskim pisarzem Paulem Austerem. W głównych rolach występują uznani aktorzy: William Hurt (Pocałunek kobiety pająka, Historia przemocy), Harvey Keitel (Bugsy, Fortepian), Stockard Channing (Szósty stopień oddalenia, serial Prezydencki poker) oraz Forest Whitaker (Ostatni król Szkocji, Kamerdyner). Film podbił serca krytyków i publiczności na całym świecie. Oprócz berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał Nagrodę Independent Spirit, duńskiego Roberta, Niemiecką Nagrodę Filmową i przyznawaną przez argentyńskich krytyków statuetkę Srebrnego Kondora. Był też nominowany w kategorii „najlepszy film zagraniczny” do Cezara i włoskiej nagrody David di Donatello.

 

 

A MOŻE BY TAK TRÓJKĄCIK? (THREESOME (AKA. LE TRIP A TROIS)) komedia, Kanada 2017
premiera: 10.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 11.12.2018 godz. 13:15

A MOŻE BY TAK TRÓJKĄCIK? (THREESOME (AKA. LE TRIP A TROIS)) komedia, Kanada 2017, 88 min., (15), reż. Nicolas Monette, wyk. Mélissa Désormeaux-Poulin, Martin Matte, Romane Martins, Bénédicte Décary, Geneviève Schmidt

Żona i matka po trzydziestce uzmysławia sobie, że jest niezaspokojona seksualnie.

Estelle (Mélissa Désormeaux-Poulin) jest trzydziestoczteroletnią żoną i matką, która wiedzie spokojne i bardzo przewidywalne życie. Kobieta jest coraz bardziej zmęczona swoją codziennością. Seria zdarzeń sprawia, że Estelle uświadamia sobie, że powodem jej kryzysu egzystencjalnego jest niezaspokojenie seksualne. Trzydziestolatka postanawia zaeksperymentować i nakłonić męża Simona (Martin Matte) do spróbowania seksu w trójkącie.

Bezpretensjonalna i pikantna komedia o wychodzeniu ze swojej strefy komfortu i szukaniu spełnienia. Obraz pokazuje parę próbującą w niekonwencjonalny sposób poradzić sobie z małżeńskimi problemami. Mówi o erotycznych fantazjach, niezaspokojonych pragnieniach i próbie poradzenia sobie z nudą w łóżku. Lekki i oryginalny scenariusz zapewnia widzom dobrą rozrywkę. Za reżyserię produkcji odpowiadał Nicolas Monette (Zabójcza nadzieja), a w obsadzie pojawili się Mélissa Désormeaux-Poulin (Pogorzelisko), Martin Matte (serial Caméra café), Romane Martins, Bénédicte Décary (Wyśnione miłości) oraz Geneviève Schmidt (serial Unité 9).

 

WRÓG U BRAM (ENEMY AT THE GATES) wojenny, USA 2001
emisja: 10.12.2018 godz. 21:35
powtórzenie: 27.12.2018 godz. 20:00

WRÓG U BRAM (ENEMY AT THE GATES) wojenny, USA 2001, 126 min., (18), reż. Jean-Jacques Annaud, wyk. Jude Law, Ed Harris, Rachel Weisz, Joseph Fiennes, Bob Hoskins

Pełne emocji kino wojenne o pojedynku dwóch snajperów walczących pod Stalingradem. W rolach głównych Jude Law i Ed Harris.

II wojna światowa. Pod Stalingradem toczy się zażarta walka. Radziecki snajper Wasilij Zajcew (Jude Law) konsekwentnie eliminuje jednego przeciwnika po drugim. Wieść o jego wyczynach dociera do obozu wroga, gdzie powstaje plan likwidacji Rosjanina. W efekcie dochodzi do pojedynku Zajcewa z najlepszym niemieckim strzelcem, majorem Königiem (Ed Harris). Dwóch żołnierzy zaczyna prowadzić ze sobą grę w kotka i myszkę, której tłem są historyczne wydarzenia rozgrywające się nad Wołgą.

Nominowane do trzech Europejskich Nagród Filmowych widowiskowe kino wojenne, które przywołuje jedno z najbardziej spektakularnych i zarazem najkrwawszych starć drugiej wojny światowej. Zginęło w nim około 1,1 mln żołnierzy radzieckich oraz ponad 800 tys. Niemców i ich sojuszników. Znany z Imienia róży duet filmowców – wyróżniony czterema Cezarami francuski reżyser Jean-Jacques Annaud oraz scenarzysta Alain Godard – tworzy porywającą i pełną realizmu opowieść o bitwie, która toczyła się od lipca 1942 do lutego 1943 roku pod Stalingradem. Udane kreacje aktorskie stworzyli w filmie dwukrotnie nominowani do Oscara Jude Law (Utalentowany pan Ripley, Sherlock Holmes) i Ed Harris (Pollock, Godziny). Partnerują im laureatka Nagrody Akademii Rachel Weisz (Wierny ogrodnik), nominowany do BAFTY Joseph Fiennes (Zakochany Szekspir) oraz wyróżniony nominacją do Oscara Bob Hoskins (Mona Lisa).

 

 

BRZYDCY I ŹLI (BRUTTI E CATTIVI (AKA. UGLY NASTY PEOPLE)) komedia, Włochy 2017
premiera: 12.12.2018 godz. 20:00

BRZYDCY I ŹLI (BRUTTI E CATTIVI (AKA. UGLY NASTY PEOPLE)) komedia, Włochy 2017, 87 min., (18), reż. Cosimo Gomez, wyk. Claudio Santamaria, Marco D’Amore, Sara Serraiocco, Simoncino Martucci, Narcisse Mame

Czwórka życiowych nieudaczników decyduje się wspólnie dokonać napadu na bank.

Papero (Claudio Santamaria), Ballerina (Sara Serraiocco), Merda (Marco D’Amore) oraz Plissé (Simoncino Simone Martucci) planują dokonać napadu na bank. Co z tego, że Papero nie ma nóg, a Ballerina – jego piękna żona – nie ma rąk. Zupełnie bez znaczenia jest też fakt, że Merda jest uzależniony od narkotyków, a Plissé jest karłem. Czwórka desperatów marzy o łatwych pieniądzach. Po udanym skoku na bank sprawy bardzo się komplikują ponieważ każdy z bohaterów pragnie zatrzymać łup tylko dla siebie.

Wystrzałowa włoska komedia z elementami kina akcji autorstwa Cosimo Gomeza (Listonosz). Pełne absurdu kino zapewnia widzom blisko półtorej godziny dobrej zabawy. W głównych rolach występują Claudio Santamaria (Casino Royale), Marco d’Amore (serial Gomorra), Sara Serraiocco (Odpowiednik), Simoncino Martucci, Narcisse Mame (Agentka specjalnej troski). Z pomysłem zrealizowana produkcja otrzymała sześć nominacji do nagrody David di Donatello.

 

DESPERADO (DESPERADO (1995)) film akcji, USA 1995
emisja: 12.12.2018 godz. 21:30
powtórzenie: 26.12.2018 godz. 01:40

DESPERADO (DESPERADO (1995)) film akcji, USA 1995, 101 min., (18), reż. Robert Rodriguez, wyk. Antonio Banderas, Salma Hayek, Joaquim De Almeida, Cheech Marin, Steve Buscemi

Antonio Banderas w roli byłego muzyka, który pragnie pomścić śmierć swojej ukochanej.

El Mariachi (Antonio Banderas) zamiast instrumentu trzyma w futerale amunicję. Mężczyzna przybywa do małego miasteczka w Meksyku z nadzieją, że uda mu się dopaść miejscowego szefa mafii Bucha (Joaquim de Almeida). Kieruje nim chęć zemsty na mordercach swojej dziewczyny. Podczas jednej z potyczek poznaje Caroline, która pozwala mu się schronić w swojej księgarni przed wrogiem …

Zrealizowana za zaledwie kilka milionów dolarów, wystrzałowa kontynuacja debiutu reżyserskiego Roberta Rodrigueza pt. El Mariachi. Obraz wyróżnia się mistrzowskim scenariuszem, popisową realizacją oraz gwiazdorską obsadą. W głównych rolach pojawiają się trzykrotnie nominowany do Złotego Globu Antonio Banderas (Evita), Joaquim De Almeida (Szybcy i wściekli 5), wyróżniona nominacją do Oscara Salma Hayek (Frida), laureat Złotego Globu Steve Buscemi (serial HBO Zakazane imperium), Cheech Marin (Od zmierzchu do świtu) oraz Quentin Tarantino (reżyser Pulp Fiction). Uwagę w filmie przykuwa również rewelacyjna muzyka skomponowana przez zespół Los Lobos.

OSTATNIA PODRÓŻ (THE FINAL JOURNEY) dramat, Niemcy 2017
emisja: 14.12.2018 godz. 18:10
powtórzenie: 15.12.2018 godz. 10:05

OSTATNIA PODRÓŻ (THE FINAL JOURNEY) dramat, Niemcy 2017, 104 min., (12), reż. Nick Baker-Monteys, wyk. Jürgen Prochnow, Petra Schmidt-Schaller, Tambet Tuisk, Suzanne Von Borsody, Artjom Gilz

Po śmierci żony były żołnierz Wehrmachtu postanawia odnaleźć na Ukrainie byłą ukochaną.

Dziewięćdziesięciodwuletni Eduard Leander (Jürgen Prochnow) jest byłym żołnierzem Wehrmachtu, który od dawna nie rozmawiał z nikim na temat swojej wojennej przeszłości. Mężczyzna zdaje się być zmęczony życiem i często bywa trudny w obyciu. Kiedy umiera jego żona, córka robi wszystko, żeby umieścić ojca w domu opieki dla starszych osób. Ten jednak postanawia udać się na Ukrainę w poszukiwaniu starej miłości. W ślad za nim wyrusza jego wnuczka Adele (Petra Schmidt-Schaller).

Skrywający wiele tajemnic dziewięćdziesięciolatek udaje się w sentymentalną podróż w poszukiwaniu utraconej miłości. Reżyser Nick Baker-Monteys (Der Mann, der über Autos sprang) bierze na warsztat skomplikowane dzieje narodu niemieckiego i jego obywateli. Porusza temat rozliczania się z trudną historią. Tłem wydarzeń dla fabuły tego intrygującego obrazu jest wojna rosyjsko-ukraińska, która wybuchła niespodziewanie w 2014 roku. W obsadzie znaleźli się Jürgen Prochnow (Angielski pacjent), Petra Schmidt-Schaller (Tożsamość), Tambet Tuisk (Kamiński i ja), Suzanne von Borsody (Biegnij, Lola, biegnij) oraz Artjom Gilz (Club Europa).

 

NIEWINNI (VIRGINS) dramat, Francja 2018
emisja: 17.12.2018 godz. 06:00

NIEWINNI (VIRGINS) dramat, Francja 2018, 88 min., (12), reż. Keren Ben Rafael, wyk. Joy Rieger, Evgenia Dodina, Michael Aloni, Manuel Elkaslassi Vardi, Rami Heuberger

Zbuntowana nastolatka ze wszystkich sił stara się przełamać senną atmosferę rodzinnego miasteczka.

Nastoletnia Lana (Joy Rieger) ma dość swojego życia w nadmorskim kurorcie Kiryat Yam w Izraelu. Dziewczyna jest zmęczona swoją matką i jej podupadającą plażową kafejką. Ze wszystkich sił chciałaby uciec do tętniącego życiem Tel Awiwu. Nie jest to jednak możliwe. Pewnego dnia apatyczną atmosferę zmienia przybycie do miasteczka przystojnego dziennikarza (Michael Aloni). Zauroczona nim Lena opowiada mu historię miejscowej syreny. Na tej podstawie mężczyzna pisze swój artykuł.

Poetycki film obyczajowy o pogoni za młodzieńczymi marzeniami. Obraz Keren Ben Rafael (krótki metraż: I’m Your Man) przywołuje widzom wspomnienia okresu dojrzewania, kiedy to bunt miesza się z nadmierną wrażliwością. Plusem obrazu, poza intrygującą fabuła, są stonowane zdjęcia morskiego krajobrazu. W obsadzie znaleźli się: Joy Rieger (Poprzednie życie), Evgenia Dodina (Dzień po żałobie), Michael Aloni (W ciemno), Manuel Elkaslassi Vardi (Broken Mirrors) oraz Rami Heuberger (Lista Schindlera). Produkcja zdobyła pięć nominacji do nagrody przyznawanej przez Izraelską Akademię Filmową.

 

 

KRÓL LEAR (KING LEAR (2018)) dramat, Wielka Brytania 2018
premiera: 17.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 26.12.2018 godz. 23:40

KRÓL LEAR (KING LEAR (2018)) dramat, Wielka Brytania 2018, 116 min., (18), reż. Richard Eyre, wyk. Anthony Hopkins, Emma Thompson, Emily Watson, Florence Pugh, Jim Broadbent

Współczesna wersja sztuki Williama Szekspira z Anthony Hopkinsem oraz Emmą Thompson w rolach głównych.

Król Lear (Anthony Hopkins) przewodzi totalitarnej dyktaturze wojskowej na Wyspach Brytyjskich. Osiemdziesięcioletni przywódca ma trzy córki: najstarszą Goneril (Emma Thompson), drugą Regan (Emily Watson) oraz najmłodszą Cordelię (Florence Pugh). Pewnego dnia leciwy Lear postanawia podzielić pomiędzy nie swoje królestwo. Każda z córek ma dostać kawałek proporcjonalny do uczucia, jakim darzy ojca. Kiedy Cordelia odmawia schlebiania tacie, ten zraniony i zły wypędza ją. Decyzja władcy wywołuje w rodzinie i kraju wielki chaos.

Kolejna ekranizacja jednej z najpopularniejszych sztuk Williama Szekspira mówiącej o żądzy władzy i sztuce pozorów. Trzykrotnie nominowany do BAFTY reżyser Richard Eyre (Notatki o skandalu) zdecydował się przenieść akcję obrazu do czasów współczesnych. Do pracy nad projektem zaprosił wielkie nazwiska z laureatem Oscara Anthony Hopkinsem (Milczenie owiec) oraz wyróżnioną dwoma Nagrodami Akademii Emmą Thompson (Rozważna i romantyczna) na czele. W obsadzie znaleźli się również nominowana do czterech Złotych Globów Emily Watson (Przełamując fale), Florence Pugh (Pasażer) oraz wyróżniony Oscarem Jim Broadbent (Iris).

 

LUNA (LUNA) dramat, Francja 2017
emisja: 17.12.2018 godz. 00:00
powtórzenie: 27.12.2018 godz. 02:00

LUNA (LUNA) dramat, Francja 2017, 90 min., (18), reż. Elsa Diringer, wyk. Laëtitia Clément, Rod Paradot, Lyna Khoudri, Julien Bodet, Frédéric Pierrot

Zakochana bez pamięci nastolatka musi zweryfikować swoje podejście do rzeczywistości i zacząć postępować w zgodzie z samą sobą.

Szesnastoletnia Luna (Laëtitia Clément) jest piękną i zabawną dziewczyną. Ma też w życiu dużo szczęścia. W wakacje pracuje na farmie w południowej Francji w okolicach Montpellier. Nastolatka zakochana jest na zabój w Rubenie (Julien Bodet), dla którego jest w stanie zrobić wszystko. Pewnego razu spędza wieczór z grupą znajomych na suto zakrapianej zabawie i bierze udział w napaści na bezbronnego grafficiarza o imieniu Alex (Rod Paradot). Kilka tygodni później chłopak niespodziewanie kolejny raz pojawia się w jej życiu.

Francuski dramat pokazujący niefrasobliwą nastolatkę, która musi dorosnąć i zacząć ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. W jej rolę wciela się utalentowana Laëtitia Clément (La Rivière). W filmie w reżyserii Elsy Diringer (La meilleure amie) występują także laureat nagrody Cezara Rod Paradot (Z podniesionym czołem), Lyna Khoudri (Błogosławieni), Julien Bodet oraz Frédéric Pierrot (Młoda i piękna). Sprawnie zrealizowane kino młodzieżowe z morałem bawi, uczy i wzrusza. Plusem są nastrojowe zdjęcia południa Francji.

 

 

BUNTOWNIK Z WYBORU (GOOD WILL HUNTING) dramat, USA 1997
emisja: 26.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 27.12.2018 godz. 11:40
31.12.2018 godz. 17:55

BUNTOWNIK Z WYBORU (GOOD WILL HUNTING) dramat, USA 1997, 122 min., (12), reż. Gus Van Sant, wyk. Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck, Stellan Skarsgárd, Minnie Driver

Nagrodzona dwoma Oscarami historia nieprzeciętnie inteligentnego chłopaka z ubogiej dzielnicy, który pracuje jako sprzątacz na elitarnej uczelni.

Will Hunting (Matt Damon), pochodzący z ubogiej dzielnicy Bostonu dwudziestolatek, zarabia na życie sprzątając korytarze elitarnej uczelni technologicznej MIT. W wolnych chwilach spędza czas z paczką podobnych do niego kumpli. Przypadkowo jeden z profesorów uczelni (Stellan Skarsgård) odkrywa niezwykły talent matematyczny Willa. Namawia go na rozpoczęcie studiów, a także na spotkania z terapeutą (Robin Williams), który ma pomóc Willowi poradzić sobie z negatywnymi emocjami.

Oparty na nagrodzonym Oscarem scenariuszu debiutujących w tej roli przyjaciół – aktorów Matta Damona (Tożsamość Bourne’a, Infiltracja) i Bena Afflecka (Miasto złodziei, Operacja Argo), inspirujący dramat o genialnym młodym człowieku, który szuka własnej drogi. Buntownik z wyboru był początkiem błyskotliwych karier obu artystów. Reżyserii filmu podjął się Gus Van Sant, wybitny twórca, znany między innymi z takich tytułów jak Moje własne Idaho, Słoń czy Obywatel Milk. Obok Damona i Afflecka w filmie wystąpili także: nagrodzony za swoją kreację Oscarem Robin Williams (Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Fisher King), Stellan Skarsgård (Dziewczyna z tatuażem, Nimfomanka) oraz Minnie Driver (Upiór w operze), którą Akademia wyróżniła nominacją w kategorii „najlepsza aktorka drugoplanowa”. Obraz otrzymał w sumie 9 nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego filmu i reżysera.

 

UKRYTE PIĘKNO (COLLATERAL BEAUTY) dramat, USA 2016
premiera: 26.12.2018 godz. 22:05
powtórzenie: 27.12.2018 godz. 13:45

UKRYTE PIĘKNO (COLLATERAL BEAUTY) dramat, USA 2016, 93 min., (12), reż. David Frankel, wyk. Will Smith, Edward Norton, Kate Winslet, Michael Peña, Helen Mirren

Śmierć córki sprawia, że odnoszący sukcesy nowojorski specjalista od reklamy popada w głęboką depresję. Will Smith w roli głównej.

Howard Inlet (Will Smith) pracuje w agencji reklamowej i jest człowiekiem sukcesu. Kiedy umiera jego ukochana córka, mężczyzna załamuje się. Zrozpaczony Howard dołącza do grupy wsparcia dla osób w żałobie. Jego przyjaciele – Claire (Kate Winslet), Whit (Edward Norton) i Simon (Michael Peña) – zaczynają się o niego bardzo martwić, kiedy dowiadują się, że pisze on listy do miłości, czasu i śmierci. Wkrótce na swojej drodze Howard spotyka ich personifikacje – Aimee „Miłość” (Keira Knightley), Raffiego „Czas” (Jacob Latimore) oraz Brigitte „Śmierć” (Helen Mirren).

Melodramat o radzeniu sobie ze śmiercią dziecka w reżyserii Davida Frankela (Oscar za Dear Diary). W obsadzie znalazła się prawdziwa śmietanka amerykańskiego przemysłu filmowego. W obrazie występują m.in. dwukrotnie nominowany do Oscara Will Smith (W pogoni za szczęściem), zdobywca Złotego Globu Edward Norton (Birdman), wyróżniona Nagrodą Akademii Kate Winslet (Małe dzieci), Michael Peña (Bogowie ulicy) oraz laureatka Oscara Helen Mirren (Królowa). Produkcja zmusza widza do myślenia o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia.

CENA HONORU (THE FOUR FEATHERS (2002)) przygodowy, Wielka Brytania 2002
emisja: 29.12.2018 godz. 08:00
powtórzenie: 29.12.2018 godz. 17:50

CENA HONORU (THE FOUR FEATHERS (2002)) przygodowy, Wielka Brytania 2002, 126 min., (15), reż. Shekhar Kapur, wyk. Heath Ledger, Kate Hudson, Wes Bentley, Djimon Hounsou, Michael Sheen

Heath Ledger jako walczący o odzyskanie honoru mężczyzna, który wyrusza do Sudanu, aby pomóc swoim przyjaciołom.

Młody Harry Faversham (Heath Ledger) pragnie zdobyć sławę w szeregach oficerów Jej Wysokości Królowej Wiktorii. Jest gwiazdą swego regimentu i szczęśliwym narzeczonym pięknej Ethne (Kate Hudson). Świat stoi przed nim otworem. Tymczasem w Sudanie wybucha rebelia przeciwko Brytyjczykom. Regiment Harry’ego otrzymuje rozkaz natychmiastowego wyruszenia do Sudanu i stłumienia powstania. Na wieść o tym Harry podejmuje zaskakującą decyzję o rezygnacji ze służby. Przyjaciele, bliscy i narzeczona odwracają się od niego, a w dowód swej pogardy przysyłają mu cztery białe piórka – symbol tchórzostwa. Wkrótce potem młodzieniec dowiaduje się, że jego walczący w Afryce koledzy – wśród nich najlepszy przyjaciel, Jack Durrance (Wes Bentley) – zostali otoczeni przez wroga. Niewiele myśląc, wyrusza do Sudanu…

Kolonialna przeszłość dręczy sumienia Anglików nie od dziś. Cena honoru jest kolejną próbą rozrachunku z czasami, gdy nad brytyjskim imperium nigdy nie zachodziło słońce, a pełni buty wyspiarze narzucali swoje prawa mieszkańcom regionów o zupełnie odmiennej kulturze. Film hinduskiego reżysera Shekhara Kapura, twórcy głośnej Elizabeth, jest szóstą już ekranizacją popularnej powieści angielskiego pisarza A.E.W. Masona. Kapurowi udało się zebrać na planie znakomitą ekipę i stworzyć z nią pełne rozmachu widowisko przygodowe. Fascynujące mrocznym pięknem zdjęcia są dziełem laureata trzech Oscarów Roberta Richardsona – operatora Plutonu, JFK, Kill Billa czy Aviatora. Muzykę skomponował James Horner, zdobywca dwóch Nagród Akademii za niezapomnianą ścieżkę dźwiękową do Titanica. Na ekranie zobaczymy plejadę świetnych aktorów z Heathem Ledgerem (Tajemnica Brokeback Mountain, Mroczny Rycerz – Oscar), Wesem Bentleyem (American Beauty, Igrzyska śmierci) i Kate Hudson (Droga do sławy – nominacja do Oscara, Odrobina nieba) na czele.

 

PROJEKT FLORYDA (THE FLORIDA PROJECT) dramat, USA 2017
premiera: 29.12.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 30.12.2018 godz. 13:00

PROJEKT FLORYDA (THE FLORIDA PROJECT) dramat, USA 2017, 107 min., (15), reż. Sean Baker, wyk. Willem Dafoe, Brooklynn Prince, Valeria Cotto, Bria Vinaite, Christopher Rivera

Dramat obyczajowy o rezolutnej dziewczynce, która mimo przeciwności losu celebruje każdy dzień swojego życia.

Pełna pozytywnej energii Moonee (Brooklynn Prince) ma sześć lat i mieszka ze swoją matką Halley (Bria Vinaite) w motelu Magic Castle, który zlokalizowany jest podupadającym budynku przypominającym kiczowaty pałac z bajki. Dziewczynka całe dnie spędza z paczką swoich przyjaciół. Dzieciaki cieszą się wakacjami na całego. Sześciolatka nie ma pojęcia o kłopotach finansowych matki i zdaje się być najszczęśliwszym dzieckiem na całym świecie.

Niezależne amerykańskie kino pokazujące zmagania z losem niezamożnej samotnej matki. Historia opowiedziana jest z perspektywy jej sześcioletniej córki, która mimo niesprzyjających okoliczności ma radosne dzieciństwo. Beztroska dziewczynki stoi w opozycji do trudności, z jakimi każdego dnia musi się mierzyć jej matka. Za kamerą filmu stanął zdobywca czterech nominacji do nagrody Independent Spirit Sean Baker (Mandarynka), a w główne role wcielają się Willem Dafoe (nominacje do Oscara, Złotego Globu oraz BAFTY za stworzoną przez siebie kreację), Brooklynn Prince (Monsters at Large), Valeria Cotto, Bria Vinaite oraz Christopher Rivera. Produkcja została bardzo ciepło przyjęta przez krytyków, zdobywając wiele prestiżowych wyróżnień.

 

SERIALE

 

VINYL,  (VINYL) dramat, USA 2016
emisja:         soboty godz. 20:00 (odc. 7-10)

VINYL (VINYL) dramat, USA 2016, (18), wyk. Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh, Max Casella

Osadzona w Nowym Jorku lat siedemdziesiątych barwna opowieść o seksie, narkotykach i rockandrollu.

Nowy Jork, lata siedemdziesiąte. Narodziny muzyki punkowej, disco i hip-hopu. W samym centrum muzycznego świata jest Richie Finestra (w tej roli znakomity Bobby Cannavale), szef wytwórni płytowej, który próbuje odnieść sukces w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jego życie to niekończąca się impreza, przez którą przewijają się piękne kobiety, zdolni muzycy i członkowie nowojorskiej bohemy. Stworzony przez niezwykłe trio – słynnego reżysera Martina Scorsese (Taksówkarz, Infiltracja), lidera zespołu Rolling Stones Micka Jaggera i znakomitego scenarzystę Terence’a Wintera (Wilk z Wall Street, serial HBO Zakazane imperium) – serial opowiadający o wyjątkowych latach w historii muzyki to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2016 roku. Główną rolę zagrał w nim dwukrotny laureat Emmy Bobby Cannavale, znany między innymi z Zakazanego imperium czy Blue Jasmine. W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Olivia Wilde (serial Dr House), Ray Romano (serial Wszyscy kochają Raymonda), Ato Essandoh (Django) oraz Max Casella (serial HBO Rodzina Soprano).

 

CINEMAX 2

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

 

ZAKŁADNICY (HOSTAGES) dramat, Gruzja 2017
premiera: 01.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 05.12.2018 godz. 20:30
07.12.2018 godz. 22:10

ZAKŁADNICY (HOSTAGES) dramat, Gruzja 2017, 100 min., (18), reż. Rezo Gigineishvili, wyk. Irakli Kvirikadze, Tina Dalakishvili, Avtandil Makharadze, Merab Ninidze, Darejan Kharshiladze

Siódemka młodych Gruzinów postanawia uprowadzić samolot, aby wyrwać się ze Związku Radzieckiego.

Gruzińska Republika Radziecka, rok 1983. Trwają przygotowania do ślubu Nikiego (Irakli Kvirikadze) i Any (Tina Dalakishvili). Dla należących do elity państwa młodych i piątki ich znajomych to jednak tylko przykrywka. Cała siódemka marzy o wolności i ucieczce z ZSRR. Z tego powodu decydują się na desperacki krok. Postanawiają porwać samolot lecący z Tbilisi do Batumi. Ich celem jest zmuszenie pilota do lądowania w Turcji, która jest najbliższym krajem spoza Bloku Wschodniego.

Obraz opowiada prawdziwą historię siódemki desperatów, którzy ponad trzydzieści lat temu zdecydowali się porwać samolot z nadzieją, że uda im się uciec zza żelaznej kurtyny. Dramat w reżyserii Rezo Gigineishvili (O miłości. Tylko dla dorosłych) mówi o ludziach, którzy nie mogli znaleźć dla siebie miejsca w ramach zamkniętego systemu, a wysoka pozycja społeczna oraz stabilna przyszłość były dla nich niewystarczające. W główne role wcielają się Irakli Kvirikadze (Tbilisi, I Love You), Tina Dalakishvili (Miłość z akcentem), Avtandil Makharadze (Pokuta), Merab Ninidze (Most szpiegów) oraz Darejan Kharshiladze (Groźna matka). Produkcja otrzymała Grand Prix na Festiwalu Filmowym Sputnik.

DARLING (DARLING (2017)) dramat, Dania 2017
premiera: 08.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 09.12.2018 godz. 10:35
12.12.2018 godz. 20:30
13.12.2018 godz. 09:20
14.12.2018 godz. 23:05
15.12.2018 godz. 12:35

DARLING (DARLING (2017)) dramat, Dania 2017, 98 min., (15), reż. Birgitte Stærmose, wyk. Danica Curcic, Gustaf Skarsgárd, Ulrich Thomsen, Astrid Grarup Elbo

Wielka gwiazda światowego baletu doznaje kontuzji, która zmienia całe jej życie.

Darling (Danica Curcic) jest niezwykle utalentowaną, znaną na całym świecie duńską baleriną. Pewnego dnia, po długiej nieobecności, decyduje się wrócić do Duńskiego Baletu Królewskiego w Kopenhadze. Ma tam zatańczyć tytułową rolę w klasycznym przedstawieniu pt. Giselle, do którego jej mąż Frans (Gustaf Skarsgård) robi choreografię. Nieszczęśliwie podczas jednej z prób tancerka doznaje poważnej kontuzji. Szybko okazuje się, że jej biodro jest nieodwracalnie uszkodzone. Darling nie poddaje się i zostaje trenerką Polly (Astrid Grarup Elbo) – młodej, utalentowanej baletnicy, która ma ją zastąpić. Sielanka trwa jednak tylko krótką chwilę.

Pełen niuansów, dramat psychologiczny o wielkiej primabalerinie, która stara się pozbierać po upadku i ułożyć sobie życie na nowo. Wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie reżyserka Birgitte Stærmose (Ønskebørn) tworzy ciekawe studium psychologiczne kobiety, która straciła wszystko, co było dla niej ważne – karierę i zachwyt innych. Teraz musi zmierzyć się sama z sobą i młodszą rywalką. W obsadzie produkcji znaleźli się: Danica Curcic (Zabójcy bażantów), Gustaf Skarsgård (serial Wikingowie), trzykrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Ulrich Thomsen (Jabłka Adama) oraz Astrid Grarup Elbo.

 

ZIMOWI BRACIA (WINTER BROTHERS) dramat, Dania 2017
premiera: 15.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 19.12.2018 godz. 20:30
21.12.2018 godz. 22:40

ZIMOWI BRACIA (WINTER BROTHERS) dramat, Dania 2017, 90 min., (18), reż. Hlynur Palmason, wyk. Elliott Crosset Hove, Simon Sears, Victoria Carmen Sonne, Lars Mikkelsen, Peter Plaugborg

W robotniczej osadzie w środku lasu wybucha konflikt, którego bohaterami są dwaj bracia.

Mała górnicza osada położona w środku wiecznie zaśnieżonego duńskiego lasu. Dwóch braci – Emil (Elliott Crosset Hove) oraz Johan (Simon Sears) – od lat pracuje w kopalni wapienia. Ich praca jest niezwykle żmudna i ciężka, ale braterstwo pozwala górnikom przezwyciężyć trudy egzystencji. Pewne tragiczne w skutkach wydarzenie doprowadza do grupowego ostracyzmu Emila, który nigdy nie był za bardzo lubiany przez członków wspólnoty. Na domiar złego kobieta, którą mężczyzna darzył uczuciem decyduje się wybrać jego brata. Te wszystkie zdarzenia sprawiają, że istniejące między braćmi relacje nagle stają pod dużym znakiem zapytania.

Surrealistyczne, pełne absurdu i czarnego humoru dzieło filmowe utalentowanego duńskiego reżysera Hlynura Pálmasona (En Maler). Artysta zabiera widzów w niezapomnianą podróż po zimowej krainie położonej z dala od cywilizacji. Głównymi bohaterami obrazu są dwaj bracia, których egzystencja jest daleka od ideału. W filmie nie brakuje silnych emocji i niespodziewanych zdarzeń. W głównych rolach występują Elliott Crosset Hove (We krwi), Simon Sears (serial Jeźdźcy burzy), Victoria Carmen Sonne (Swobodne spadanie), Lars Mikkelsen (serial House of Cards) oraz Peter Plaugborg (Braterstwo). Produkcja zdobyła wiele wyróżnień – w tym cztery nagrody na MFF w Locarno.

 

 

TEHERAN TABU (TEHRAN TABOO) dramat, Niemcy 2017
premiera: 22.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 23.12.2018 godz. 11:50
26.12.2018 godz. 20:30
27.12.2018 godz. 13:45
28.12.2018 godz. 22:20
29.12.2018 godz. 15:25

TEHERAN TABU (TEHRAN TABOO) dramat, Niemcy 2017, 93 min., (15), reż. Ali Soozandeh, wyk. Elmira Rafizadeh, Zahra Amir Ebrahimi, Arash Marandi, Bilal Yasar, Negar Mona Alizadeh

Ciekawa opowieść o młodych mieszkańcach Teheranu, którzy gorączkowo pragną wyzwolić się z jarzma opresji.

Prostytutka Pari, która chodzi na schadzki w towarzystwie kilkuletniego synka, grający na podziemnych imprezach muzyk Babak, pozornie szczęśliwa rodzina spodziewająca się dziecka czy wpływowy sędzia po godzinach oddający się praktykom sadomasochistycznym. To tylko niektórzy bohaterowie obrazu pokazującego hipokryzję religijnego reżimu, w którym seks, prostytucja, alkohol czy inne używki są na porządku dziennym.

Doskonała animacja bez skrępowania poruszająca tematy zakazane w Iranie. Obraz w reżyserii zaangażowanego społecznie Aliego Soozandeha (Zielona rewolucja) pokazuje Teheran jako fascynującą metropolię, w której perska kultura miesza się z korupcją i hipokryzją. Produkcja porusza wiele ważnych problemów Republiki islamskiej. Jednocześnie skupia się na kobietach, które zdają się być największymi ofiarami represyjnego reżimu.

JEŹDZIEC (THE RIDER) dramat, USA 2018
premiera: 29.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 30.12.2018 godz. 11:00

JEŹDZIEC (THE RIDER) dramat, USA 2018, 99 min., (15), reż. Chloé Zhao, wyk. Brady Jandreau, Tim Jandreau, Lilly Jandreau, Cat Clifford, Lane Scott

Odnoszący sukcesy w rodeo mężczyzna ulega poważnemu wypadkowi i musi znaleźć nowy pomysł na sobie.

Brady (Brady Jandreau) jest cowboyem i wschodzącą gwiazdą rodeo. Pewnego dnia jego karierę przerywa poważny wypadek. Mężczyzna wraca w rodzinne strony i zaczyna się poważnie zastanawiać, co dalej zrobić ze sobą. Zagubiony na nowo próbuje przejąć kontrolę nad swoim życiem i odnaleźć samego siebie.

Niezależny dramat o człowieku w sytuacji granicznej, który musi zredefiniować pojęcie męskości. Autorka filmu – utalentowana Chloé Zhao (Córki) – mówi o przełamywaniu stereotypów i mierzeniu się z samym sobą. W rolę głównego bohatera z powodzeniem wciela się debiutant Brady Jandreau. Partnerują mu Tim Jandreau, Lilly Jandreau, Cat Clifford (Pieśni braci moich) oraz Lane Scott. Produkcja otrzymała cztery nominacje do nagrody Independent Spirit i zebrała bardzo pochlebne recenzje wśród krytyków. Zdjęcia do niej powstały w Parku Narodowym Badlands w Dakocie Południowej.

 

 

EKRANY ŚWIATA

Z OSTATNIEJ CHWILI (BREAKING NEWS (2017)) dramat, Rumunia 2017
premiera: 02.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 03.12.2018 godz. 11:10

Z OSTATNIEJ CHWILI (BREAKING NEWS (2017)) dramat, Rumunia 2017, 78 min., (12), reż. Iulia Rugina, wyk. Andi Vasluianu, Voica Oltean, Dorin Andone, Ioana Flora, David Blaj

Dziennikarz telewizyjny postanawia zrobić reportaż o życiu tragicznie zmarłego kolegi z pracy.

Trzydziestopięcioletni Alex Mazilu (Andi Vasluianu) jest odnoszącym sukcesy reporterem telewizyjnym, który wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia na planie zdjęciowym jego kamerzysta doznaje śmiertelnego urazu. Alex czuje się współodpowiedzialny za tę tragedię. Postanawia zrobić materiał o życiu kolegi. Podczas pracy nad materiałem poznaje jego zbuntowaną, piętnastoletnią córkę Simonę (Voica Oltean). Mężczyzna i dziewczyna niespodziewanie zbliżają się do siebie.

Wymykające się wszelkim schematom dzieło filmowe w reżyserii wyróżnionej na Transilvania International Film Festival, rumuńskiej utalentowanej artystki Iulii Ruginy (Sã mori de dragoste rãnitã). Produkcja pełna jest silnych emocji. Mówi o nieoczywistej relacji, która zmienia życie głównego bohatera. Ciekawe kreacje w filmie tworzą m.in. Andi Vasluianu (serial HBO Europe Hackerville, Papier będzie niebieski), nagrodzona za swoją rolę na MFF w Karlowych Warach Voica Oltean (film krótkometrażowy Croquis), Dorin Andone (Trzy światy), Ioana Flora (Peryferie) oraz David Blaj (serial Ai nostri).

 

 

CZUŁOŚĆ (LA TENEREZZA (AKA. TENDERNESS)) dramat, Włochy 2017
premiera: 09.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 10.12.2018 godz. 11:30

CZUŁOŚĆ (LA TENEREZZA (AKA. TENDERNESS)) dramat, Włochy 2017, 106 min., (15), reż. Gianni Amelio, wyk. Renato Carpentieri, Micaela Ramazzotti, Elio Germano, Giovanna Mezzogiorno, Greta Scacchi

Życie zgorzkniałego, mieszkającego w Neapolu staruszka zmienia się całkowicie za sprawą jego nowych sąsiadów.

Lorenzo (Renato Carpentieri) jest starzejącym się wdowcem, który żyje w mieszkaniu w centrum Neapolu. Mężczyzna nie ma kontaktu ze swoimi dziećmi i wiedzie samotne życie. Wszystko zmienia się w dniu, kiedy do jego kamienicy wprowadza się rodzina z dziećmi. Michela (Micaela Ramazzotti), Fabio (Elio Germano) oraz ich pociechy szybko wzbudzają sympatię Lorenzo. Sielanka nie trwa jednak długo. Pewnego dnia dochodzi do tragedii.

Pełen tajemnic dramat będący ekranizacją powieści autorstwa Lorenzo Marone pt. La tentazione di essere felici, którego akcja rozgrywa się w gwarnym Neapolu. Zdobywca Nagrody Jury Ekumenicznego w Cannes Gianni Amelio (Złodzieje dzieci Rosetta) kreśli frapującą opowieść o zdradzie, rodzinnych relacjach, potrzebie ciepła i zbrodni. W głównych rolach występują: Renato Carpentieri (statuetka David di Donatello za stworzoną przez siebie kreację), Micaela Ramazzotti (Zwariować ze szczęścia), zdobywca Złotej Palmy Elio Germano (Nasze życie), nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej Giovanna Mezzogiorno (Bestia w sercu) oraz wyróżniona nominacją do Złotego Globu Greta Scacchi (serial Rasputin). Wyróżnikiem produkcji są m.in. przepiękna scenografia oraz nastrojowa muzyka.

 

MISS HANOI (MISS HANOI) kryminalny, Czechy 2018
premiera: 16.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 17.12.2018 godz. 13:55

MISS HANOI (MISS HANOI) kryminalny, Czechy 2018, 87 min., (15), reż. Zdeněk Viktora, wyk. David Novotný, Ha Thanh Špetlíková, Ján Jackuliak, Miroslav Hruška, Jiří Kocman

W małym czeskim miasteczku konserwatywny inspektor oraz młoda policjantka o wietnamskich korzeniach zajmują się sprawą zabicia młodocianego przestępcy.

W małym czeskim, przygranicznym miasteczku przed czterema laty została zabita młoda Wietnamka. Za morderstwo odpowiadali jej koledzy ze szkoły, którzy trafili za karę do poprawczaka. Po osiągnięciu pełnoletności wychodzą na wolność. Niedługo potem jeden z nich zostaje zabity. Sprawą jego śmierci zajmuje się doświadczony czeski inspektor Kříž (David Novotný), któremu próbuje pomóc ambitna policjantka o wietnamskich korzeniach – Anh (Ha Thanh Špetlíková).

Hipnotyzujący czeski kryminał z ciekawie zarysowaną intrygą w reżyserii Zdenla Viktora (Modrý kód). Obraz mówi o małej wietnamskiej społeczności mieszkającej w czeskim miasteczku i relacjach jej członków z autochtonami. Porusza też sprawę tajemniczego morderstwa. W obsadzie znaleźli się: David Novotný (Bracia Karamazow), Ha Thanh Špetlíková (Kriminálka Andel), Ján Jackuliak (Kandydat), Miroslav Hruška (Do zubu a do srdícka) oraz Jirí Kocman.

 

 

NIEBIESKI PTAK W MOIM SERCU (A BLUEBIRD IN MY HEART) dramat, Belgia 2018
premiera: 23.12.2018 godz. 20:30

NIEBIESKI PTAK W MOIM SERCU (A BLUEBIRD IN MY HEART) dramat, Belgia 2018, 86 min., (18), reż. Jérémie Guez, wyk. Roland Møller, Veerle Baetens, Lola Le Lann, Lubna Azabal

Historia zwolnionego z zakładu karnego mężczyzny, który stara się odnaleźć w rzeczywistości.

Danny (Roland Møller) wychodzi z więzienia i postanawia na nowo ułożyć sobie życie. Trafia do hotelu prowadzonego przez samotną matkę Laurence (Lubna Azabal) i jej córkę Clarę (Lola Le Lann). Umawia się z nimi, że w zamian za odnowienie jednego z pokoi będzie mógł mieszkać przez miesiąc za darmo. Zatrudnia się też na zmywaku w chińskiej restauracji. Z czasem Danny zbliża się do Clary, która wychowuje się bez ojca. Kiedy dziewczyna zostaje napadnięta, mężczyzna niedużo myśląc postanawia zemścić się na jej oprawcach. Wydarzenia sprawią, że będzie musiał skonfrontować się ze swoją przeszłością.

Mężczyzna z przeszłością musi zmierzyć się ze swoimi demonami. W jego rolę wciela się doskonały Roland Møller (Atomic Blonde). Obok niego występują Veerle Baetens (W kręgu miłości), Lola Le Lann (Un moment d’égarement) oraz Lubna Azabal (Pogorzelisko). Pełen niuansów belgijski dramat w reżyserii Jérémie’ego Gueza (Iris) zachwyca zdjęciami i trzyma w napięciu. Nie brakuje w nim dramaturgii i ciekawie skrojonych postaci.

 

UCIEC W GŁĘBIĘ (DIVING (AKA. PLONGER)) dramat, Francja 2017
premiera: 30.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 31.12.2018 godz. 11:25

UCIEC W GŁĘBIĘ (DIVING (AKA. PLONGER)) dramat, Francja 2017, 98 min., (12), reż. Mélanie Laurent, wyk. Gilles Lellouche, María Valverde, Ibrahim Ahmed, Marie Denarnaud, Noémie Merlant

Marząca o życiu pełnym przygód kobieta nie do końca potrafi odnaleźć się w roli matki i partnerki.

Paz (María Valverde) i César (Gilles Lellouche) są kochającą się parą, ale coraz bardziej oddalają się od siebie. Pochodząca z Hiszpanii kobieta jest fotografką, która pragnie zdobyć więcej doświadczenia i podróżować. Mężczyzna jest natomiast byłym korespondentem wojennym marzącym o stabilizacji i porządku. Paz zachodzi w ciążę, ale pojawienie się w ich życiu dziecka nie poprawia sytuacji. Pewnego dnia zdesperowana kobieta postanawia opuścić rodzinę. Wierzy, że odejście pozwoli jej stać się lepszym człowiekiem.

Intrygujący dramat psychologiczny badający zakamarki duszy głodnej życia kobiety, która szuka spełnienia i do nie do końca może się odnaleźć w tradycyjnej roli matki i żony. W jej postać bezbłędnie wciela się María Valverde (Pęknięcia). Partneruje jej doskonały, trzykrotnie nominowany do nagrody Cezara Gilles Lellouche (Miłość na żądanie). Obok nich w obsadzie znaleźli się Ibrahim Ahmed (Timbuktu), Marie Denarnaud (Maria Skłodowska-Curie) oraz Noémie Merlant (Pani od historii). Za reżyserię obrazu była odpowiedzialna Mélanie Laurent, francuska aktorka znana z Bękartów wojny.

 

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

LEGENDA RITY (DIE STILLE NACH DEM SCHUSS (AKA. THE LEGEND OF RITA)) dramat, Niemcy 2000
emisja: 03.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 04.12.2018 godz. 13:30
28.12.2018 godz. 10:55

LEGENDA RITY (DIE STILLE NACH DEM SCHUSS (AKA. THE LEGEND OF RITA)) dramat, Niemcy 2000, 98 min., (15), reż. Volker Schlöndorff, wyk. Bibiana Beglau, Nadja Uhl, Martin Wuttke, Harald Schrott, Alexander Beyer

Opowieść o anarchistce z Niemiec Zachodnich, która musi zapłacić wysoką cenę za błędy młodości.

Rota Vogt (Bibiana Beglau) jest pełną ideałów anarchistką, która po przeprowadzce do większego miasta daje się ponieść chwili i dołącza do grupy terrorystycznej. Szybko zdaje sobie sprawę, że Frakcja Czerwonej Armii poniosła porażkę i zmuszona jest uciec do NRD. Członkowie Stasi pomagają jej zdobyć nową tożsamość. Rozpoczęcie normalnego życia okazuje się jednak niemożliwe. Rota ma w sobie ciągłą obawę, że zostanie zdemaskowana.

Wyróżniony canneńską Złotą Palmą reżyser Volker Schlöndorff (Blaszany bębenek) zabiera widzów do pełnej niepokojów i lęków zimnowojennej rzeczywistości RFN i NRD. Główną bohaterką jest młoda anarchistka, która nieustannie musi uciekać przed cieniami przeszłości. W jej rolę wciela się wyrazista Bibiana Beglau (10 minut później: Trąbka), która za stworzoną przez siebie kreację otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. W obsadzie tego intrygującego i nieoczywistego filmu znaleźli się również Nadja Uhl (Hanami – Kwiat wiśni), Martin Wuttke (Bękarty wojny), Harald Schrott (Groszek na wpół do szóstej) oraz Alexander Beyer (Good Bye Lenin!).

48 GODZIN (48 HRS.) film akcji, USA 1982
emisja: 10.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 11.12.2018 godz. 11:10

48 GODZIN (48 HRS.) film akcji, USA 1982, 93 min., (15), reż. Walter Hill, wyk. Nick Nolte, Eddie Murphy, Annette O’Toole, Frank Mcrae, James Remar

Nick Nolte oraz Eddie Murphy jako nieoczywisty duet, który próbuje wytropić niebezpiecznego zbiega.

Niebezpieczny przestępca Albert Ganz (James Remar) ucieka z więzienia stanowego. Detektyw Jack Coates (Nick Nolte) jest zdania, że złoczyńca będzie próbował odnaleźć łup w wysokości pół miliona dolarów pochodzący z jego ostatniego napadu. Aby go dopaść, decyduje się na desperacki krok. Wyciąga z więzienia partnera Ganza, drobnego oszusta Jacka Hammonda (Eddie Murphy) i nakłania go do współpracy. Mężczyźni mają dwie doby na wytropienie i unieszkodliwienie groźnego bandyty.

Klasyczna komedia z elementami kina akcji w reżyserii laureata nagrody Emmy Waltera Hilla (serial Deadwood). Twórcy obrazu zadbali o rewelacyjną obsadę. W główne postacie wcielają się wielokrotnie nagradzany Nick Nolte (Hotel Ruanda) oraz Eddie Murphy (Dreamgirls), który za stworzoną przez siebie kreację został nominowany do Złotego Globu. Rola ta uważana jest również za początek jego wielkiej kariery. Obok nich występują: Annette O’Toole (serial Tajemnice Smallville), Frank McRae (Licencja na zabijanie) oraz James Remar (serial Dexter). Produkcja ma dobre tempo, zachwyca świeżym humorem oraz kapitalnymi dialogami.

 

NIEUSTRASZENI BRACIA GRIMM (THE BROTHERS GRIMM) fantasy, USA 2005
emisja: 17.12.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 18.12.2018 godz. 12:20
29.12.2018 godz. 13:25

NIEUSTRASZENI BRACIA GRIMM (THE BROTHERS GRIMM) fantasy, USA 2005, 114 min., (15), reż. Terry Gilliam, wyk. Matt Damon, Heath Ledger, Lena Headey, Monica Bellucci, Peter Stormare

Losy sławnych braci Grimm, opowiedziane z iście bajkową fantazją i przymrużeniem oka. Plus gwiazdorska obsada.

XIX-wieczne Niemcy. Dwaj sprytni oszuści Jakub i Wilhelm Grimm (Heath Ledger i Matt Damon) wędrują od wioski do wioski, wmawiając zabobonnym wieśniakom, że w ich domach grasują demony. Jedyny sposób, żeby się ich pozbyć to egzorcyzmy, które oni za niewielką opłatą mogą odprawić. Proceder trwa bez przeszkód aż do chwili, gdy bracia trafiają do nawiedzonej osady Marbaden. Od pewnego czasu w niewyjaśnionych okolicznościach znikają tam miejscowe dziewczęta. Mieszkańcy twierdzą, że w lesie czyhają złe drzewa, a nad całą okolicą ciąży klątwa rzucona niegdyś przez złą królową. Początkowo bracia są przekonani, że to żart, który dotąd sami wykorzystywali do wyłudzania pieniędzy. Jednak tym razem mają do czynienia nie z wytworem wyobraźni, lecz z prawdziwą czarną magią.

Wizjonerska baśń dla dorosłych, której autorem jest współtwórca grupy Monty Pythona, obdarzony niezwykle oryginalną wyobraźnią reżyser Terry Gilliam (Brazil, 12 małp). Na szczególną uwagę zasługuje wizualna strona filmu: stworzona z wielkim rozmachem scenografia, pomysłowe kostiumy i nietuzinkowe efekty specjalne, od których nie można oderwać oczu. W role poskramiaczy duchów wcielili się laureaci Oscara Matt Damon (Buntownik z wyboru, Infiltracja) i Heath Ledger (Tajemnica Brokeback Mountain, Mroczny Rycerz), a jako Królową Luster zobaczymy nieziemsko piękną Monicę Bellucci (Nieodwracalne, Matrix Reaktywacja). Krytyka zachwycała się plastyczną urodą wizji Gilliama, ganiąc jednocześnie reżysera za chaotyczność fabuły i nadmiar pomysłów. Obraz zdobył nominację do weneckiego Złotego Lwa.

 

 

AŻ POLEJE SIĘ KREW (THERE WILL BE BLOOD) dramat, USA 2007
emisja: 31.12.2018 godz. 22:30

AŻ POLEJE SIĘ KREW (THERE WILL BE BLOOD) dramat, USA 2007, 152 min., (18), reż. Paul Thomas Anderson, wyk. Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Kevin J. O’Connor, Ciarán Hinds, Dillon Freasier

Nagrodzony Oscarem Daniel Day-Lewis jako naftowy potentat, który nie cofnie się przed niczym, by pomnożyć swoją fortunę. Władza i bogactwo – tylko to się dla niego liczy.

Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis) jest człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swoje marzenia. W Nowym Meksyku odkrywa złoża ropy naftowej i krok po kroku, nie zważając na ofiary, jakie za sobą pociąga, buduje naftowe imperium. Wdaje się przy tym w konflikt z charyzmatycznym kaznodzieją (Paul Dano), któremu także zależy na pieniądzach i władzy. W pogoni za fortuną Daniel nie oszczędza nawet swoich najbliższych, przez co staje się znienawidzonym przez wszystkich potworem. Narastające w nim uczucia nienawiści, cierpienia, pustki i niespełnienia znajdują w końcu swój dramatyczny finał.

Oparty na powieści amerykańskiego pisarza Uptona Sinclaira „Nafta” z 1927 roku, poruszający dramat o moralnym upadku człowieka, który za swój sukces płaci bardzo wysoką cenę. Dzieło twórcy Boogie Nights i Magnolii, Paula Thomasa Andersona, który otrzymał za nie dziesiątki prestiżowych wyróżnień, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie. Realizując Aż poleje się krew, reżyser inspirował się nie tylko książką Sinclaira, ale również klasycznymi filmami, takimi jak Obywatel Kane Orsona Wellesa czy Skarb Sierra Madre Johna Hustona. Odtwórcą głównej roli jest jeden z najciekawszych współczesnych brytyjskich aktorów, Daniel Day-Lewis (W imię ojca, Gangi Nowego Jorku), nagrodzony za tę kreację Oscarem, BAFTĄ i Złotym Globem. Amerykańska Akademia uhonorowała także nagrodą operatora Roberta Elswita (Good Night, and Good Luck), nominowała ponadto obraz w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza scenografia oraz najlepszy dźwięk i montaż.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

OCZKO W GŁOWIE (THE APPLE OF MY EYE) komedia, Francja 2016
premiera: 06.12.2018 godz. 21:25
powtórzenie: 07.12.2018 godz. 12:25

OCZKO W GŁOWIE (THE APPLE OF MY EYE) komedia, Francja 2016, 84 min., (12), reż. Axelle Ropert, wyk. Mélanie Bernier, Bastien Bouillon, Antonin Fresson, Chloé Astor, Swann Arlaud

Między dwójką wrogich względem siebie sąsiadów niespodziewanie wybucha uczucie.

Théo (Bastien Bouillon) i Élise (Mélanie Bernier) mieszkają w jednym budynku, obydwoje kochają muzykę i codziennie jeżdżą tą samą windą. Chłopak jednak zdaje się nie zauważać, że dziewczyna jest niewidoma. Początki ich znajomości nie są najlepsze. Nieporozumienie sprawia, że nie przypadają sobie do gustu. Z czasem ich relacja przeradza się niespodziewanie w miłość.

Sympatyczna francuska komedia romantyczna z morałem w tle. Mélanie Bernier (Delikatność) i Bastien Bouillon (Wypowiedzenie wojny) tworzą bezpretensjonalne kreacje aktorskie, a grani przez nich, z początku sceptyczni wobec siebie, bohaterowie zaczynają się nawzajem przyciągać. Lekki choć inteligentny scenariusz zapewnia widzom masę dobrej zabawy i wzrusza bez reszty. Reżyserką obrazu była paryżanka Axelle Ropert (Proszę pokazać język).

451° FAHRENHEITA (FAHRENHEIT 451 (2018)) dramat, USA 2018
emisja: 10.12.2018 godz. 23:05
powtórzenie: 11.12.2018 godz. 12:50

451° FAHRENHEITA (FAHRENHEIT 451 (2018)) dramat, USA 2018, 97 min., (15), reż. Ramin Bahrani, wyk. Michael B. Jordan, Michael Shannon, Sofia Boutella, Lilly Singh, Laura Harrier

Zrealizowana przez HBO ekranizacja antyutopijnej powieści Ray’a Bradbury’ego o zajmującym się zwalczaniem literatury i czytania książek strażaku, który zaczyna kwestionować sens swojej pracy.

Świat przyszłości, w którym wszelka literatura została zakazana. Guy Montag (Michael B. Jordan) jest młodym, sumiennym strażakiem zajmującym się niszczeniem książek. Z czasem jednak, za sprawą poznanej kobiety, mężczyzna zaczyna podważać zastany porządek rzeczy. W coraz bardziej zażarty sposób dyskutuje ze swoim mentorem – kapitanem Beattym (Michael Shannon). W końcu decyduje się zerwać z przeszłością i odzyskać swoje człowieczeństwo.

Współczesna adaptacja klasycznej książki Ray’a Bradbury’ego. Obraz przedstawia dystopijną rzeczywistość, w której media służą do szerzenia propagandy, historia wciąż pisana jest od nowa, a „strażacy” zajmują się paleniem książek. W filmie produkcji HBO występują: Michael B. Jordan (Creed: Narodziny legendy), dwukrotnie nominowany do Oscara Michael Shannon (Zwierzęta nocy), Sofia Boutella (Kingsman: Tajne służby) oraz Lilly Singh (Złe mamuśki). Jego reżyserem jest wyróżniony Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) Ramin Bahrani (Bez względu na cenę).

 

TAMTE DNI, TAMTE NOCE (CALL ME BY YOUR NAME) dramat, Włochy 2017
emisja: 11.12.2018 godz. 18:15
powtórzenie: 12.12.2018 godz. 09:35
29.12.2018 godz. 22:15
30.12.2018 godz. 12:45

TAMTE DNI, TAMTE NOCE (CALL ME BY YOUR NAME) dramat, Włochy 2017, 127 min., (15), reż. Luca Guadagnino, wyk. Armie Hammer, Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel

W spalonych słońcem Włoszech dwóch młodych mężczyzn odkrywa swoją seksualność. Deszcz nagród.

Północne Włochy, lato 1983 roku. Elio Perlman (Timothée Chalamet) jest błyskotliwym siedemnastolatkiem, który wraz z rodzicami spędza lato we włoskiej, siedemnastowiecznej willi. Chłopak komponuje i gra muzykę klasyczną, czyta książki i flirtuje z pełną uroku Marzią. Jego ojciec (Michael Stuhlbarg) jest szanowanym profesorem specjalizującym się w kulturze greko-romańskiej, a matka Annelle (Amira Casar) oczytaną tłumaczką. Pewnego dnia przyjeżdża do nich młody, amerykański stypendysta Oliver (Armie Hammer), który pracuje z ojcem Elia nad swoim doktoratem. Elio i Oliver szybko łapią dobry kontakt i odkrywają siłę wzajemnego przyciągania.

Urodzony w Palermo reżyser Luca Guadagnino (Jestem miłością) przedstawia kameralną i pełną subtelności opowieść o niemożliwej miłości dwóch mężczyzn. W jedną z głównych ról wciela się wschodząca gwiazda kina – Timothée Chalamet (nominacja do Nagrody Akademii za stworzoną przez siebie kreację aktorską). Z powodzeniem partneruje mu Armie Hammer (The Social Network). W obsadzie znaleźli się również nominowany do Złotego Globu Michael Stuhlbarg (Poważny człowiek), Amira Casar (Transylwania) oraz Esther Garrel (Kochankowie jednego dnia). Zrealizowany z finezją film powala wyrafinowanymi zdjęciami, doskonałą grą aktorską oraz klimatem pełnym ukrytej namiętności. Produkcja została wyróżniona Oscarem w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany”. Zdobyła także wiele innych prestiżowych nagród.

THELMA (THELMA) thriller, Norwegia 2017
emisja: 15.12.2018 godz. 08:50
powtórzenie: 15.12.2018 godz. 18:30
24.12.2018 godz. 20:30
25.12.2018 godz. 11:20

THELMA (THELMA) thriller, Norwegia 2017, 112 min., (15), reż. Joachim Trier, wyk. Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen, Ellen Dorrit Petersen, Marte Magnusdotter Solem

Zagubiona studentka zaczyna odkrywać w sobie przedziwne moce, nad którymi nie ma kontroli.

Thelma (Eili Harboe) jest nieśmiałą nastolatką, która przyjechała z małego miasteczka do Oslo na studia. Pochodząca z religijnej rodziny dziewczyna stara się odnaleźć w nowym miejscu. Pewnego dnia poznaje piękną Anję (Kaya Wilkins), która robi na niej ogromne wrażenie. Thelma nie potrafi poradzić sobie z uczuciami, które odczuwa do nowej koleżanki. Szybko odkrywa też, że ma w sobie niezwykłe, trudne do ujarzmienia moce, które uaktywniają się, kiedy odczuwa stres lub niepokój.

Nieoczywisty thriller, który wciska widza w fotel. Zrealizowany przez dwukrotnie nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej Joachima Triera (Głośniej od bomb) obraz jest prawdziwą ucztą dla wszystkich miłośników kina grozy. Mówi o nieakceptowaniu swojej tożsamości seksualnej oraz fundamentalizmie religijnym. W role głównych bohaterów wcielają się m.in.: Eili Harboe (Doktor Proktor i wanna czasu), Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen (Mężczyzna prawie idealny), Ellen Dorrit Petersen (Wyspa skazańców) oraz Marte Magnusdotter Solem (Z natury). Obraz otrzymał nominację do nagrody Critics' Choice w kategorii „najlepszy film zagraniczny”.

 

GENIALNY KLAN (THE ROYAL TENENBAUMS) komedia, USA 2001
emisja: 16.12.2018 godz. 06:00
powtórzenie: 16.12.2018 godz. 16:35
26.12.2018 godz. 22:10
27.12.2018 godz. 11:55
31.12.2018 godz. 09:35

GENIALNY KLAN (THE ROYAL TENENBAUMS) komedia, USA 2001, 106 min., (12), reż. Wes Anderson, wyk. Gene Hackman, Anjelica Huston, Ben Stiller, Gwyneth Paltrow, Luke Wilson

Doskonały komediodramat w gwiazdorskiej obsadzie. Gene Hackman jako marnotrawny ojciec i mąż, który po 20 latach powraca na łono rodziny.

Royal Tenenbaum (Gene Hackman) i jego żona Etheline (Anjelica Huston) przez długi czas starali się udawać, że są dobrym małżeństwem. Kiedy jednak trójka ich dzieci podrosła, nieszczęśliwy Royal postanowił porzucić rodzinę. Mijają lata, a młodzi Tenenbaumowie wciąż szukają swojego miejsca w życiu. Chas (Ben Stiller) już jako nastolatek zajął się handlem nieruchomościami. Margot (Gwyneth Paltrow) za jedną ze swoich sztuk teatralnych zdobyła prestiżową nagrodę. Richie (Luke Wilson) w siedemnastym roku życia został mistrzem tenisa. Sukcesy nie przyniosły im jednak szczęścia ani spełnienia. Żadne z rodzeństwa nie potrafi stawić czoła zwyczajnym życiowym problemom. 20 lat po odejściu Royala rodzina staje w obliczu kolejnego kryzysu: mężczyzna nieoczekiwanie zjawia się u byłej żony, oświadczając, że jest chory na raka i przed śmiercią pragnie pogodzić się z bliskimi. Etheline nie ma wyboru – wzywa wszystkie dzieci i cała rodzina w komplecie znów spotyka się na Archer Avenue. Ale czy można dwukrotnie wejść do tej samej rzeki?

Genialny klan jest zabawną i jednocześnie gorzką komedią, która w lekki sposób porusza problem rodzinnego kryzysu i rozczarowania amerykańskim mitem. Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku, mieście ekscentryków, niespełnionych geniuszy i spragnionych sukcesu emigrantów, takich właśnie jak Tenenbaumowie. Inteligentny i świetnie zagrany przez grono hollywoodzkich gwiazd film Wesa Andersona (Podwodne życie ze Stevem Zissou, Pociąg do Darjeeling, Fantastyczny Pan Lis) otrzymał nominacje do Oscara i BAFTY za scenariusz (Anderson i Owen Wilson) oraz do Złotego Niedźwiedzia za reżyserię. Odtwórcę roli Royala, dwukrotnie nagrodzonego przez Amerykańską Akademię Filmową Gene’a Hackmana (Francuski łącznik, Bez przebaczenia), uhonorowano Złotym Globem.

 

 

DROGA PRZEZ PIEKŁO (U-TURN) kryminalny, USA 1997
emisja: 21.12.2018 godz. 20:30

DROGA PRZEZ PIEKŁO (U-TURN) kryminalny, USA 1997, 120 min., (18), reż. Oliver Stone, wyk. Sean Penn, Nick Nolte, Jennifer Lopez, Powers Boothe, Claire Danes

Sean Penn jako pospolity przestępca, który jedzie do Las Vegas oddać dług szefowi mafii.

Drobny cwaniaczek Bobby Cooper (Sean Penn) decyduje się pojechać do Las Vegas, aby spłacić swój dług bandytom, którzy pozbawili go już dwóch palców. Niespodziewanie jednak jego samochód psuje się na pustyni. Mężczyzna trafia do miasteczka Superior w Arizonie. Na miejscu poznaje wpływowego handlarza nieruchomości Jake’a McKenna (Nick Nolte), który proponuje mu duże pieniądze za zabicie swojej pięknej żony Grace (Jennifer Lopez).

Zrealizowany przez trzykrotnie wyróżnionego Oscarem Olivera Stone’a (Urodzeni mordercy) kryminał w gwiazdorskiej obsadzie. W głównych rolach występują laureat dwóch Nagród Akademii Sean Penn (Obywatel Milk), zdobywca Złotego Globu Nick Nolte (Książę przypływów) oraz Jennifer Lopez (Pokojówka na Manhattanie). Obraz jest swego rodzaju studium ludzkiej psychiki i przedstawia człowieka, który znalazł się w złym miejscu, w złym czasie.

 

TARANTELLA W DRODZE (TARANTA ON THE ROAD) dramat, Włochy 2017
emisja: 23.12.2018 godz. 04:40

TARANTELLA W DRODZE (TARANTA ON THE ROAD) dramat, Włochy 2017, 78 min., (12), reż. Salvatore Allocca, wyk. Nabiha Akkari, Helmi Dridi, Alessio Vassallo, Giandomenico Cupaiuolo, Emmanuele Aita

Dwójka tunezyjskich migrantów niespodziewanie otrzymuje pomoc od muzyków z Salento.

Rok 2011, świat po Arabskiej Wiośnie. Dwójka imigrantów z Tunezji – Amira (Nabiha Akkari) oraz Tarek (Helmi Dridi) – która nie ma ze sobą nic wspólnego, dociera do wybrzeży Włoch. Niespodziewanie z pomocą przychodzą im członkowie zespołu muzycznego z Salento. Biorą oni przybyszy z Tunezji za parę spodziewającą się dziecka i decydują się im pomóc dotrzeć do Francji. W ten sposób rozpoczyna się podróż, która zmienia życie wszystkich jej uczestników.

Kameralny film drogi opowiadający o miłości, strachu, poszukiwaniu siebie oraz niepewności jutra w reżyserii Salvatore Allocci (11 Metri). Twórca porusza aktualny problem związany z ruchami migracyjnymi oraz pogoni za bezpiecznym domem. W główne postacie wcielają się Nabiha Akkari (Happy End), Helmi Dridi (Narodziny człowieka – istoty myślącej), Alessio Vassallo (Przerwane pocałunki), Giandomenico Cupaiuolo (serial Gomorra) oraz Emmanuele Aita (Ja, Godard). Produkcja została zdobyła nagrodę za ścieżkę dźwiękową na Cerase Film Festival we Włoszech.

 

SERIALE

 

MIKE JUDGE PRZEDSTAWIA: OPOWIEŚCI Z TRASY II,  (MIKE JUDGE PRESENTS: TALES FROM THE TOUR BUS II.) serial komediowy, USA 2018
premiera:  środy godz. 20:00 (odc. 5-8)

MIKE JUDGE PRZEDSTAWIA: OPOWIEŚCI Z TRASY II (MIKE JUDGE PRESENTS: TALES FROM THE TOUR BUS II) serial komediowy, USA 2018, (15)

Współtwórca serialu HBO Dolina Krzemowa – Mike Judge – przedstawia drugi sezon animowanej opowieści o najbardziej ekscentrycznych gwiazdach muzyki country.

Mike Judge (Beavis i Butt-head, Dolina Krzemowa) wraca do animacji. Nowy serial komediowy Mike Judge przedstawia: Opowieści z trasy to opowieść o ekscentrycznych postaciach muzyki country oraz ich niesamowitych przygodach podczas tras koncertowych. 30-minutowe odcinki serialu Cinemax, którego bohaterami są skandalizujący muzycy minionych dekad przedstawiają autentyczne (i autentycznie niewiarygodne) ekscesy i wyczyny takich gwiazd sceny country lat 60-tych i 70-tych, jak Jerry Lee Lewis, Tammy Wynette i George Jones, relacjonowane przez ludzi znających ich najlepiej. W serialu archiwalne zdjęcia i nagrania z występów na żywo przeplatają się z fragmentami wywiadów z menedżerami, producentami, przyjaciółmi i byłymi członkami zespołu. Wszyscy z nich dzielą się swoimi prywatnymi przemyśleniami na temat przerysowanych bohaterów, którzy pojawiają się w animowanych scenach będących rekonstrukcją ich legendarnych wyczynów. Narratorem każdego odcinka jest reżyser i scenarzysta Mike Judge. Jego komentarz jest puentą wzlotów i upadków wykonawców, którzy wzięli szturmem scenę country i stali się legendami za swojego życia. Utrzymany w prześmiewczej i bezpretensjonalnej konwencji serial Mike Judge przedstawia: Opowieści z trasy potwierdza, że w muzyce country życie jest często dziwniejsze niż fikcja i czasem dużo bardziej zabawniejsze.

 

MOZAIKA,  (MOSAIC) serial obyczajowy, USA 2018
premiera: czwartki godz. 20:30 (odc. 5-6/6)

MOZAIKA (MOSAIC) serial obyczajowy, USA 2018, (15), wyk. Sharon Stone, Garrett Hedlund, Jennifer Ferrin, Devin Ratray, Frederick Weller

Miniserial kryminalny HBO Mozaika z Sharon Stone w roli głównej i w reżyserii Stevena Soderbergha.

Mozaika (Mosaic) to pokręcona opowieść o namiętności, intrygach i oszustwach, stworzona i wyreżyserowana przez Stevena Soderbergha. Mozaika jest thrillerem, który skupia się na zniknięciu słynnej autorki i ilustratorki książek dla dzieci Olivii Lake (Sharon Stone) mieszkającej w malowniczym miasteczku Summit w stanie Utah. Widzowie mogą śledzić czteroletnie starania organów ścigania i znajomych, którzy starają się odkryć prawdę. Projekt Mozaika miał premierę w aplikacji mobilnej, gdzie widzowie mogli zapoznać się z różnymi wersjami zagadki zabójstwa. Sześcioodcinkowy miniserial HBO pokazuje wersję zdarzeń wybraną przez reżysera. W roli głównej występuje nominowana do Oscara Sharon Stone (Nagi instynkt, Kasyno), obok niej pojawiają sie m.in. Garrett Hedlund (Tron: Dziedzictwo), Frederick Weller (Armageddon), laureat dwóch Złotych Globów Beau Bridges (Spadkobiercy), Paul Reubens (Matylda), Jennifer Ferrin (Seks w wielkim mieście 2).

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.