Cinemax w czerwcu

carnivaleW czerwcu na kanale Cinemax m.in.: rosyjski dramat „Lewiatan”,  brytyjski dramat „Rozpalić gwiazdy”, brytyjski dramat „Pałac Joego”, brytyjski dramat „Moja staruszka” oraz serial „Carnivale„.CINEMAX

SOBOTNIA PREMIERA

LEWIATAN (LEVIATHAN (2014)) dramat, Rosja 2014
premiera: 06.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 07.06.2015 godz. 13:05
09.06.2015 godz. 20:00
10.06.2015 godz. 11:15

LEWIATAN (LEVIATHAN (2014)) dramat, Rosja 2014, 136 min., (12), reż. Andriej Zwiagincew, wyk. Aleksiej Serebriakow, Elena Liadowa, Władimir Wdowiczenkow, Roman Madjanow, Anna Ukołowa

Mieszkaniec rosyjskiego miasteczka podejmuje desperacką walkę z bezprawiem i wszechobecną korupcją. Złoty Glob i nominacja do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Mechanik Kola (Aleksiej Serebiakow) mieszka z rodziną w starym domu nad brzegiem morza. Mer miasteczka Wadim Szelawiat (Roman Madianow) postanawia zagarnąć jego ziemię i jest pewien, że nikt nie może mu w tym przeszkodzić. Kola z pomocą znajomego prawnika (Wladimir Wdowiczenkow) próbuje walczyć z bezwzględnym Lewiatanem – kliką skorumpowanych polityków i biznesmenów, którzy za nic mają prawo i kierują się wyłącznie własnym interesem.

Lewiatan to jeden z najgłośniejszych tytułów 2014 roku. Dopracowana forma (nagrodzone na festiwalu Camerimage zdjęcia Michaiła Krichmana) i mistrzowsko opowiedziana, pełna biblijnych alegorii historia walczącego z bezprawiem mieszkańca współczesnej Rosji zostały docenione między innymi przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które wyróżniło obraz Złotym Globem. Film wybitnego reżysera Andrieja Zwiagincewa, twórcy Powrotu, Wygnania czy Eleny, zdobył także nominacje do nagrody BAFTA i Oscara. Pełnokrwiste kreacje stworzyli wykonawcy głównych, jak i drugoplanowych ról: nominowany za swój występ do Europejskiej Nagrody Filmowej Aleksiej Sieriebriakow (9 kompania, Ładunek 200), uhonorowani rosyjską Niką Elena Liadowa (Elena, Geograf przepił globus) i Roman Madianow (Dzikie pole, Żyła sobie baba) oraz nominowany do tej prestiżowej nagrody Władimir Wdowiczenkow (Paragraf 78, Taras Bulba).

 

 

 

ROZPALIĆ GWIAZDY (SET FIRE TO THE STARS) dramat, Wielka Brytania 2014
premiera: 13.06.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 14.06.2015 godz. 13:25
16.06.2015 godz. 20:15
17.06.2015 godz. 12:15

ROZPALIĆ GWIAZDY (SET FIRE TO THE STARS) dramat, Wielka Brytania 2014, 93 min., (12), reż. Andy Goddard, wyk. Elijah Wood, Celyn Jones, Kelly Reilly, Steven Mackintosh, Shirley Henderson

Niezwykła opowieść o ekscentrycznym walijskim poecie, który przybywa ze swoją pierwszą wizytą do Stanów Zjednoczonych.

Lata pięćdziesiąte XX wieku. Pochodzący z Walii poeta, Dylan Thomas (Celyn Jones), wybiera się w swoją pierwszą podróż do USA. Jego opiekunem podczas pobytu zostaje konserwatywny absolwent Harvardu i aspirujący artysta – John M. Brinnin (Elijah Wood), który nie zdaje sobie sprawy, jak trudne czeka go zadanie. Thomas ma buntowniczy charakter, lubi dużo wypić i biesiaduje, jak gdyby nie było jutra. Aby spotkania poety z czytelnikami na amerykańskich uniwersytetach mogły dojść do skutku, zdesperowany Brinnin zabiera szalonego Thomasa do domku na odludziu w Connecticut. Szybko jednak okazuje się, że Walijczyk i tam znajdzie grono wielbicieli i kompanów do kieliszka.

Zainspirowany epizodem z życia słynnego walijskiego poety, czarno-biały film o jego pierwszej podróży do USA. Niesztampowa fabuła, barwne postacie i rewelacyjny artystyczny klimat to główne atuty debiutanckiego dzieła Andy’ego Goddarda (serial Downton Abbey), zdobywcy nominacji do BAFTY za krótki metraż Little Sisters. Aktorzy znakomicie odnajdują się w swoich rolach a obraz zachwyca stroną realizacyjną. W postacie głównych bohaterów wcielają się pamiętny Frodo z trylogii Władca Pierścieni Elijah Wood oraz Celyn Jones (serial Demony da Vinci, Castles in the Sky), który jest również autorem intrygującego scenariusza. W roli żony Thomasa, Caitlin, wystąpiła rudowłosa piękność Kelly Reilly (Sherlock Holmes: Gra cieni, Lot). Autorem wysmakowanych zdjęć jest laureat BAFTY Chris Seager (Żywy towar, Dziewczyna z kawiarni). Na MFF w Edynburgu film otrzymał nominację do Nagrody Publiczności i nagrody dla najlepszej brytyjskiej fabuły.
PAŁAC JOEGO (JOE’S PALACE) dramat, Wielka Brytania 2007
emisja: 20.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 21.06.2015 godz. 12:45
23.06.2015 godz. 20:00
24.06.2015 godz. 13:05

PAŁAC JOEGO (JOE’S PALACE) dramat, Wielka Brytania 2007, 111 min., (12), reż. Stephen Poliakoff, wyk. Michael Gambon, Danny Lee Wynter, Rupert Penry-Jones, Kelly Reilly, Rebecca Hall

Pełna mrocznych sekretów historia nietypowej relacji pomiędzy ekscentrycznym milionerem a zatrudnionym w jego rezydencji nastolatkiem.

Elliot Graham (Michael Gambon), stroniący od świata londyński milioner, dziedziczy po śmierci ojca ogromny, stary dom. Mimo że nie zamierza tam mieszkać, zatrudnia kilka osób, które mają za zadanie opiekować się opustoszałą rezydencją. Jest wśród nich syn sprzątaczki, nastoletni Joe (Danny Lee Wynter). Z czasem pomiędzy Elliotem i Joem zawiązuje się nić sympatii, w którą wplątana zostaje także pracownica pobliskiego sklepu, Tina (Rebecca Hall). Dzięki chłopakowi milioner jest w stanie poradzić sobie z bolesnymi wspomnieniami i znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania.

Wciągająca opowieść o niezwykłej przyjaźni i mrocznych tajemnicach z przeszłości. Film w reżyserii Stephena Poliakoffa (Z zamkniętymi oczami, serial Perfect Strangers) charakteryzują niespieszna narracja i nastrojowe zdjęcia Danny’ego Cohena (Jak zostać królem – nominacja do Oscara, Nędznicy), który otrzymał za nie nominację do nagrody BAFTA. Pałac Joego powiązany jest z inną produkcją telewizyjną, zrealizowaną przez Poliakoffa w tym samym czasie – dramatem pt. Opowieść Mary. Głównych bohaterów zagrali doświadczony, nominowany do Złotego Globu Michael Gambon (Gosford Park, cykl Harry Potter) i młody Danny Lee Wynter, który wystąpił również w Opowieści Mary. Obraz jest koprodukcją HBO i BBC.

 

MOJA STARUSZKA (MY OLD LADY) dramat, Wielka Brytania 2014
premiera: 27.06.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 28.06.2015 godz. 13:10
30.06.2015 godz. 20:15

MOJA STARUSZKA (MY OLD LADY) dramat, Wielka Brytania 2014, 103 min., (12), reż. Israel Horovitz, wyk. Kevin Kline, Maggie Smith, Kristin Scott Thomas, Dominique Pinon, Stéphane Freiss

Kapitalnie opowiedziana historia nowojorczyka, który jedzie do Paryża sprzedać odziedziczone po ojcu mieszkanie. Na miejscu sprawy niespodziewanie się komplikują.

moja staruszkaNowojorczyk Mathias Gold (Kevin Kline) dowiaduje się, że odziedziczył po ojcu ogromne mieszkanie w Paryżu. Postanawia jechać do Francji, aby załatwić formalności i sprzedać nieruchomość. Liczy, że wszystko pójdzie szybko i sprawnie. Nie wie jednak, że w apartamencie mieszkają Mathilde Girard (Maggie Smith) oraz jej córka Chloé (Kristin Scott Thomas). Kobiety nie mają żadnych oszczędności ani dochodów. Nie ma więc żadnych prawnych podstaw, żeby je wyrzucić. Zdesperowany Mathias zastanawia się, jak rozwiązać niewygodny problem. Odkrywa też, że jego ojciec i Mathilde byli niegdyś kochankami.

Słodko-gorzka komedia w gwiazdorskiej obsadzie, pełna zabawnych perypetii i rodzinnych tajemnic. Obraz jest popisem gry trojga znakomitych aktorów: zdobywcy Oscara Kevina Kline’a (Rybka zwana Wandą, Francuski pocałunek), laureatki dwóch Nagród Akademii Maggie Smith (Pełnia życia panny Brodie, Gosford Park) oraz nominowanej do tego wyróżnienia Kristin Scott Thomas (Angielski pacjent, Tylko Bóg wybacza). Moja staruszka to późny pełnometrażowy debiut reżyserski uznanego amerykańskiego dramaturga i scenarzysty Israela Horovitza, który w 1999 roku został uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową za scenariusz do filmu Kropla słońca. Produkcja – adaptacja tak samo zatytułowanej sztuki Horovitza – bawi i zmusza do myślenia. Twórcom udaje się przedstawić relacje między bohaterami, pokazać dylematy moralne, emocje i motywy działania.

 

 

OSTRY PIĄTEK

NIKT NAS NIE WSPOMNI PO NASZEJ ŚMIERCI (PERSONNE NE PARLERA DE NOUS QUAND NOUS SERONS MORT) dramat, Hiszpania 1995
emisja: 05.06.2015 godz. 22:00
powtórzenie: 27.06.2015 godz. 00:45

NIKT NAS NIE WSPOMNI PO NASZEJ ŚMIERCI (PERSONNE NE PARLERA DE NOUS QUAND NOUS SERONS MORT) dramat, Hiszpania 1995, 104 min., (18), reż. Agustín Díaz Yanes, wyk. Victoria Abril, Pilar Bardem, Federico Luppi, Ángel Alcázar, María Asquerino

Hiszpańska prostytutka zostaje wplątana w porachunki meksykańskiej mafii. Aby uniknąć śmierci, powraca do rodzinnego Madrytu.

Gloria (Victoria Abril) to pochodząca z nizin społecznych Hiszpanka, która zarabia na życie jako prostytutka w Meksyku. Dziewczyna jest świadkiem zabójstwa dwóch policjantów przez mafiosów z kartelu narkotykowego. Przed śmiercią jeden z mundurowych przekazuje jej notatnik zawierający ważne informacje o meksykańskiej mafii. By uciec przed gangsterami, Gloria postanawia wrócić do rodzinnego Madrytu. Jej śladem podąża bezwzględny morderca, który ma tylko jeden cel – zdobyć notatnik za wszelką cenę.

Ten nietuzinkowy obraz, wyróżniony aż ośmioma nagrodami Goya (w tym dla najlepszego filmu i reżysera), bywa ze względu na odważną formę nazywany hiszpańską odpowiedzią na Pulp Fiction. Wyreżyserowany z rozmachem przez debiutującego Agustína Díaza Yanesa (Kapitan Alatriste, Aurora i Archanioł) film łączy elementy kina gangsterskiego z czarną komedią i dramatem społecznym. Główną rolę zagrała brawurowo – nagrodzona za tę kreację statuetką Goi i Srebrną Muszlą – Victoria Abril (Kochankowie, Boskie jak diabli), jedna z ulubionych aktorek reżysera. Towarzyszą jej między innymi: Pilar Bardem (Drżące ciało, Maria querida), Federico Luppi (Cronos, Kręgosłup diabła), Ángel Alcázar (Labirynt namiętności, Otwarte niebo) i María Asquerino (Mroczny przedmiot pożądania, Kamienica w Madrycie).

 

 

 

 

MIESIĄC MIODOWY (HONEYMOON (2014)) horror, USA 2014
premiera: 12.06.2015 godz. 23:20
powtórzenie: 23.06.2015 godz. 02:45

MIESIĄC MIODOWY (HONEYMOON (2014)) horror, USA 2014, 84 min., (18), reż. Leigh Janiak, wyk. Rose Leslie, Harry Treadaway, Ben Huber, Hanna Brown, Josh Mulvaney

Mrożąca krew w żyłach historia pary, która decyduje się spędzić miesiąc miodowy w rodzinnym domku nad jeziorem.

Bea (Rose Leslie) i Paul (Harry Treadaway) są zakochaną parą, która właśnie wzięła ślub. Swój miesiąc miodowy postanawiają spędzić w zacisznym domku nad jeziorem. Sielanka nie trwa jednak długo. Już pierwszej nocy mężczyzna znajduje swoją żonę, nagą i zdezorientowaną, w środku lasu. Bea nie wie, jakim sposobem się tam znalazła. Z czasem jej zachowanie robi się coraz dziwniejsze. Kobieta staje się zimna i niedostępna. Paul zaczyna podejrzewać, że tamtej nocy wydarzyło się coś bardziej podejrzanego, niż zwykłe lunatykowanie. Co z tego wyniknie?

Wyborny tytuł dla wszystkich miłośników kina z dreszczykiem. W obrazie debiutującej za kamerą Leigh Janiak nie brakuje silnych emocji ani narastającego napięcia. Opowieść od pierwszych chwil angażuje uwagę widzów. W miarę rozwoju akcji prosta z pozoru fabuła staje się coraz bardziej niepokojąca i wieloznaczna. Twórcy unikają nachalnego epatowania przemocą i umiejętnie i konsekwentnie budują mroczną atmosferę, bawiąc się przy tym formą oraz sposobem prowadzenia kamery. Mocnym punktem jest też aktorstwo. W głównych rolach ciekawie wypadają laureatka szkockiej BAFTY, znana z serialu HBO Gra o tron Rose Leslie oraz zdobywca nominacji do BIFY Harry Treadaway (Control, serial Dom grozy). Produkcja została wyróżniona nominacją do nagrody dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Kina Fantastycznego w Neuchâtel.
NA ZRYWCE (BLACK OUT (2012)) film akcji, Holandia 2012
premiera: 19.06.2015 godz. 23:15
powtórzenie: 30.06.2015 godz. 02:50

NA ZRYWCE (BLACK OUT (2012)) film akcji, Holandia 2012, 89 min., (18), reż. Arne Toonen, wyk. Raymond Thiry, Kim Van Kooten, Bas Keijzer, Renee Fokker, Edmond Classen

Szalony film akcji o byłym przestępcy, który musi przed ślubem uporać się z bezpodstawnymi oskarżeniami oraz groźnymi gangsterami.

Jos Vreeswijk (Raymond Thiry) jest byłym przestępcą, który ma stanąć na ślubnym kobiercu. Niespodziewanie jednak budzi się w przeddzień swojego wesela z trupem u boku. Co gorsza nie pamięta, co działo się poprzedniej nocy i jak zwłoki mężczyzny trafiły do jego domu. Szybo też dowiaduje się, że jest podejrzewany przez gangsterów o kradzież 20 kilogramów kokainy. Mężczyzna ma tylko 24 godziny, żeby rozwiązać swoje problemy. W przeciwnym wypadku będzie musiał pożegnać się na zawsze ze swoją narzeczoną (Kim van Kooten).

Sprawnie zrealizowane kino sensacyjne o perypetiach byłego przestępcy, który ściga się z czasem, żeby ocalić życie ukochanej. Reżyserem tego dynamicznego obrazu jest Arne Toonen (Dik Trom). Twórcom udaje się umiejętnie prowadzić akcję i dawkować napięcie. W produkcji nie brakuje jednocześnie dobrego humoru oraz zwariowanych gagów. Scenariusz został oparty na powieści Gerbena Hellingi pt. „Merg en Been”. W główną rolę wcielił się Raymond Thiry (Ostatnia zima wojny, Wolf). Obok niego występują również m.in. Kim van Kooten (Siostrzyczki Zusje, Loft) oraz Bas Keijzer (De Storm, Sprawa Lucii de B.). Film zdobył po dwie nominacje do Złotego Cielaka i Nagrody Rembrandta.

 

 

 

PIĘKNE WIDOKI (SCENIC ROUTE (2013)) dramat, USA 2013
premiera: 26.06.2015 godz. 23:20

PIĘKNE WIDOKI (SCENIC ROUTE (2013)) dramat, USA 2013, 83 min., (18), reż. Kevin Goetz, Michael Goetz, wyk. Josh Duhamel, Dan Fogler, Peter Michael Goetz, Christie Burson, Jamie Donovan

Uwięzieni w zepsutym samochodzie na pustkowiu przyjaciele prowadzą coraz trudniejszą dla siebie rozmowę.

Mitchell (Josh Duhamel) i Carter (Dan Fogler) znają się od lat, wiedzą o sobie wszystko. Pewnego dnia w czasie podróży przez pustkowie ich samochód się psuje, a oni sami zostają uwięzieni z dala od cywilizacji. Z biegiem czasu ich rozmowy stają się coraz poważniejsze. Napięcie szybko narasta, mężczyźni zaczynają krytykować swoje decyzje, aż agresja słowna przeradza się w przemoc fizyczną.

Do czego zdolny jest człowiek w ekstremalnej sytuacji? Film debiutantów Kevina i Michaela Goetzów, twórców krótkometrażowego Mass Transit z 1998 roku, pokazuje dwóch ludzi będących na skraju fizycznego i psychicznego wyczerpania. Uwięzieni na pustyni zrobią wszystko, by przeżyć. Na jaw wyjdą też skrywane przez nich myśli i wzajemne pretensje. Trzymający w napięciu obraz zwraca uwagę sugestywnym klimatem i pełnym niespodzianek scenariuszem autorstwa Kyle’a Killena (Podwójne życie, serial Przebudzenie). W rolach głównych wystąpili znany z serii Transformers Josh Duhamel oraz Dan Fogler (Facet pełen uroku, Piłki z jajami).

EKRANY ŚWIATA

HISTORIA FUTURE FOLK (THE HISTORY OF FUTURE FOLK) komedia, USA 2012
premiera: 07.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 08.06.2015 godz. 12:05
16.06.2015 godz. 18:50
17.06.2015 godz. 10:50

HISTORIA FUTURE FOLK (THE HISTORY OF FUTURE FOLK) komedia, USA 2012, 82 min., (12), reż. J. Anderson Mitchell, Jeremy Kipp Walker, wyk. Nils D’Aulaire, Jay Klaitz, Julie Ann Emery, April L. Hernandez, Dee Snider

Zwariowana komedia opowiadająca o przybyszu z obcej planety, któremu tak bardzo podoba się na Ziemi, że nie zawaha się przed niczym, żeby ocalić ją przed swymi krajanami.

Ogromna kometa niszczy planetę Hondo. Jej mieszkańcy postanawiają wysłać swojego najdzielniejszego wojownika (Nils d’Aulaire) w przestrzeń, aby znalazł dla nich nowy dom. I tak General Trius ląduje na nowojorskim Brooklynie. Szybko trafia do wielkiego sklepu, gdzie odkrywa muzykę, która nie jest znana na Hondo. Na Ziemi tak bardzo mu się podoba, że postanawia tu zostać. Przyjmuje imię Bill i zakłada rodzinę. Po kilku latach jego spokojne życie zostaje przerwane przez przybycie krajana Kevina (Jay Klaitz). Hondonianie chcą podbić planetę, a Bill zrobi wszystko, żeby ich powstrzymać.

Doskonały humor, wyśmienite gagi oraz niespodziewane zwroty akcji to wyróżniki tej pomysłowej komedii, która jest wspólnym projektem Johna Andersona Mitchella i Jeremy’ego Kippa Walkera, znanych jako twórcy nagradzanych krótkometrażowych filmów Goodnight Bill oraz Super Powers. Historia Future Folk jest pierwszą pełnometrażową produkcją w ich reżyserskim dorobku. Obraz bawi do łez i zachwyca bezpretensjonalną, pełną brawury fabułą. W swoich rolach świetnie czują się debiutant Nils d’Aulaire, Jay Klaitz (Rzeka ocalenia, A Little Help), Julie Ann Emery (Cena prawdy, serial Fargo), April L. Hernandez (serial Dexter, Wolność słowa) oraz wokalista grupy Twisted Sister, Dee Snider. Film otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu w Filadelfii i Nagrodę Jury za najlepszy scenariusz na Austin Fantastic Fest.

 

 

KRAINA CHARLIEGO (CHARLIE’S COUNTRY) dramat, Australia 2013
premiera: 14.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 15.06.2015 godz. 10:25
24.06.2015 godz. 18:55
25.06.2015 godz. 09:40

KRAINA CHARLIEGO (CHARLIE’S COUNTRY) dramat, Australia 2013, 104 min., (12), reż. Rolf De Heer, wyk. David Gulpilil, Peter Djigirr, Luke Ford, Jennifer Budukpuduk Gaykamangu, Peter Minygululu

Charlie, członek społeczności Aborygenów, nie potrafi poradzić sobie z ograniczeniami, które wprowadza australijski rząd. Postanawia żyć tak, jak żyli jego przodkowie.

Charlie (David Gulpilil) jest Aborygenem, który mieszka w małej osadzie w północnej części Australii. Kolejne interwencje rządu czynią życie w osadzie coraz trudniejszym. Gdy pewnego dnia skonfiskowane zostają broń i włócznia Charliego, które służą mu w czasie polowań, mężczyzna zaczyna się buntować. Opuszcza osadę i postanawia zamieszkać w buszu. Chce żyć tak, jak żyli jego przodkowie. Niestety, realizację tego planu utrudnia mu pogarszający się stan zdrowia.

Piękna, wyróżniona na festiwalu w Cannes opowieść o tym, jak ważna jest tożsamość, świadomość własnych korzeni i możliwość życia w zgodzie z przeznaczeniem. Ten poruszający film jest także ważnym głosem w debacie na temat roli społeczności Aborygenów we współczesnej Australii. Obraz został wyreżyserowany przez dwukrotnie nominowanego do Złotej Palmy Rolfa de Heera, pochodzącego z Holandii twórcę takich filmów jak Dziesięć czółen, Cichy pokój czy Tajemnica Aleksandry. W rolę Charliego rewelacyjnie wcielił się David Gulpilil (Polowanie na króliki, The Tracker), jeden z najbardziej znanych australijskich aktorów, który za swoją kreację otrzymał prestiżową nagrodę filmową AACTA oraz nagrodę Un Certain Regard w Cannes. Gulpilil jest też, obok Rolfa de Heera, współautorem nominowanego do AACTA scenariusza.
W KOPENHADZE (COPENHAGEN (2014)) dramat, Kanada 2014
premiera: 21.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 22.06.2015 godz. 13:00

W KOPENHADZE (COPENHAGEN (2014)) dramat, Kanada 2014, 95 min., (12), reż. Mark Raso, wyk. Gethin Anthony, Frederikke Dahl Hansen, Sebastian Armesto, Olivia Grant, Baard Owe

Młody Kanadyjczyk podróżuje po Danii, kraju swoich przodków, gdzie z pomocą pewnej uroczej nastolatki próbuje odnaleźć nieznanego mu dziadka.

William (Gethin Anthony) jest beztroskim dwudziestokilkulatkiem, który wyjeżdża z rodzinnej Kanady i rozpoczyna podróż po Europie. Jej punktem kulminacyjnym ma być Kopenhaga, skąd pochodził jego ojciec. Wkrótce po przyjeździe William poznaje pełną uroku nastoletnią Effy (Frederikke Dahl Hansen). Z pomocą bystrej dziewczyny postanawia odnaleźć swojego dziadka. Jednocześnie chłopak zaczyna zastanawiać się nad sobą i wyciągać pewne ważne wnioski.

Nostalgiczna opowieść o poszukiwaniu sensu życia, narodzinach miłości i procesie dorastania to dzieło Marka Raso, debiutującego kanadyjskiego reżysera i scenarzysty. Zrealizowany prostymi środkami film opowiada o rozterkach młodych ludzi, którzy próbują znaleźć swoje miejsce w życiu i na ziemi. W nastrojowym, wyróżnionym na festiwalu Slamdance Nagrodą Publiczności obrazie wiarygodne kreacje stworzyli znany z serialu HBO Gra o tron Gethin Anthony i utalentowana Frederikke Dahl Hansen (Swobodne spadanie, You & Me Forever), która za rolę Effy otrzymała nominację do przyznawanej na MFF w Mediolanie nagrody Leonardo’s Horse. Równoprawnym bohaterem obrazu jest malownicza Kopenhaga, przepięknie sfotografowana przez operatora Alana Poona (Under, The Defector: Escape from North Korea).

 

 

GHADI (GHADI) dramat, Libia 2013
premiera: 28.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 29.06.2015 godz. 13:00

GHADI (GHADI) dramat, Libia 2013, 98 min., (12), reż. Amin Dora, wyk. Georges Khabbaz, Lara Rain, Emmanuel Khairallah, Camille Salameh, Rodrigue Sleiman

Chwytająca za serce opowieść o ojcu, który zrobi wszystko, żeby ochronić swego upośledzonego syna przed wykluczeniem społecznym.

Małe nadmorskie miasteczko w Libanie. Nauczyciel muzyki Leba (Georges Khabbaz) bierze ślub z Larą (Lara Rain), swoją ukochaną z dzieciństwa. Para wiedzie spokojne życie. Doczekuje się też dwóch pięknych córek. Kiedy rodzi się jednak ich syn Ghadi (Emmanuel Khairallah), wszystko się zmienia. Chłopiec jest upośledzony i wymaga specjalnej opieki. Sąsiedzi nie są wstanie zrozumieć, że dziecko różni się od innych. Nazywają je diabłem i żądają, żeby Leba wyniósł się z rodziną z ich miasteczka. Mężczyzna zrobi wszystko, by ochronić syna przed nienawiścią.

Wzruszająca, ale jednocześnie pełna ciepłego humoru opowieść o lęku przed nieznanym, sile rodziny i społecznym wykluczeniu. Twórcy rozprawiają się w filmie ze stereotypami i ignorancją. Budują wyraziste i wiarygodne psychologicznie postacie. Produkcja wyróżnia się mądrym, nieoczywistym scenariuszem oraz doskonałymi zdjęciami. Mimo niełatwego tematu nie brakuje w niej pozytywnej energii. Za reżyserię filmu odpowiedzialny był debiutant Amin Dora. W głównych rolach wyśmienicie odnajdują się m.in.: Georges Khabbaz (Pod bombami), który jest również autorem scenariusza, Lara Rain (Piosenka w głowie), debiutujący na ekranie Emmanuel Khairallah oraz Camille Salameh (Stable Unstable). Libański obraz zdobył Nagrody Publiczności na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Pusan i Mannheim-Heidelberg.

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

LABIRYNT (LABYRINTH (1986)) fantasy, Wielka Brytania 1986
emisja: 01.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 02.06.2015 godz. 12:25
13.06.2015 godz. 06:00
13.06.2015 godz. 16:25

LABIRYNT (LABYRINTH (1986)) fantasy, Wielka Brytania 1986, 97 min., (12), reż. Jim Henson, wyk. David Bowie, Jennifer Connelly, Toby Froud, Shelley Thompson, Christopher Malcolm

Nastoletnia Sarah nieopatrznie wypowiada życzenie, które ma szansę się ziścić. Jednak czy naprawdę chce, by jej mały brat zniknął?

Nastoletnia Sarah (Jennifer Connelly) jest wściekła, że w weekend zamiast spędzać czas z przyjaciółmi musi niańczyć młodszego brata, Toby’ego (Toby Froud). Zirytowana jego płaczem, łapie się na myśli, iż pragnie, by zabrały go gobliny z jej ulubionej książki fantasy „Labirynt”. Życzenie niespodziewanie się spełnia. Jednak czy zniknięcie Toby’ego było naprawdę marzeniem Sarah? Dziewczyna musi wejść do rządzonego przez króla Jaretha (Dawid Bowie) świata goblinów.

Kultowy film fantasy z niezapomnianą kreacją Davida Bowiego w roli Jaretha, króla goblinów. Znany między innymi z roli w Zagadce nieśmiertelności piosenkarz nie tylko stworzył niepokojącą, niezwykle oryginalną postać, ale też napisał specjalnie do filmu kilka piosenek. W rolę młodej Sarah wcieliła się wyróżniona Oscarem Jennifer Connelly (Piękny umysł, Dom z piasku i mgły). Była to jedna z pierwszych głównych ról tej cenionej amerykańskiej aktorki. W produkcji wystąpili także Shelley Thompson (serial Chłopaki z baraków) oraz Christopher Malcolm (Nieśmiertelny). Nominowany do BAFTY za efekty specjalne obraz jest dziełem twórcy słynnych Muppetów Jima Hensona, który na potrzeby Labiryntu zaprojektował też pomysłowe lalki i marionetki. Mimo niejednoznacznego przyjęcia przez krytyków film zyskał z czasem uznanie i dziś uchodzi za obiekt kultu.

 

 

 

W DÓŁ RZEKI (DOWN RIVER) dramat, Kanada 2013
premiera: 03.06.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 04.06.2015 godz. 13:30
15.06.2015 godz. 18:20
16.06.2015 godz. 10:50

W DÓŁ RZEKI (DOWN RIVER) dramat, Kanada 2013, 88 min., (12), reż. Benjamin Ratner, wyk. Helen Shaver, Gabrielle Miller, Jennifer Spence, Colleen Rennison, Jay Brazeau

Poruszająca historia trzech młodych kobiet, które po śmierci swojej mentorki stoją u progu nowego życia.

Pearl (Helen Shaver) to niezależna sześćdziesięciolatka mieszkająca w Vancouver. Jest dla swoich młodych sąsiadek mentorką, która zawsze służy dobrą radą i pomaga w kłopotach. Wśród kobiet blisko związanych z Pearl są: niewierząca w swoje możliwości malarka (Jennifer Spence), utalentowana piosenkarka (Colleen Rennison) o autodestrukcyjnych skłonnościach oraz odważna na pozór aktorka, (Gabrielle Miller), która w rzeczywistości chowa się za swoimi rolami. Gdy Pearl niespodziewanie zapada na raka, wszystkie trzy muszą same dokonać w swoim życiu zmian.

Wielowarstwowy kanadyjski dramat to obraz niezwykłej relacji, która łączy cztery zupełnie różne kobiety. Dojrzała, oparta na świetnie napisanym scenariuszu opowieść wzrusza i skłania do refleksji, a jednocześnie nie stroni od humoru. Film wyróżnia się specyficznym klimatem, który podkreślają zarówno zdjęcia (nominacja do kanadyjskiej nagrody Leo), jak i muzyka. Dużym atutem jest też wspaniałe aktorstwo odtwórczyń głównych ról, którym w pełni udało się oddać złożoność postaci: Helen Shaver (Pustynia serca, Kolor pieniędzy), Gabrielle Miller (serial Stacja Corner Gas, Siostry i bracia), Jennifer Spence (Jądro Ziemi, serial Gwiezdne wrota: Wszechświat) oraz Colleen Rennison (Tylko miłość, Sekret pana Rice). Obraz spotkał się w Kanadzie z bardzo dobrym przyjęciem. Otrzymał pięć nagród Leo (w tym dla najlepszego filmu) i dwa specjalne wyróżnienia na festiwalu filmowym w Vancouver. W dół rzeki jest drugą, po Moving Malcolm, fabułą w reżyserskim i scenopisarskim dorobku uznanego aktora Benjamina Ratnera. Tworząc postać Pearl, artysta pragnął oddać hołd aktorce Babz Chuli, zmarłej po długiej walce z rakiem w 2010 roku.

 
PRZEBUDZENIA (AWAKENINGS) dramat, USA 1990
emisja: 05.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 06.06.2015 godz. 13:55
18.06.2015 godz. 07:30
18.06.2015 godz. 16:30

PRZEBUDZENIA (AWAKENINGS) dramat, USA 1990, 116 min., (12), reż. Penny Marshall, wyk. Robert De Niro, Robin Williams, Julie Kavner, Ruth Nelson, John Heard

Nominowana do trzech Oscarów, oparta na faktach historia kontrowersyjnego eksperymentu medycznego.

Historia opowiedziana w tym filmie zdarzyła się naprawdę. Opisał ją w swojej książce słynny neurolog Oliver Sacks. W szpitalu psychiatrycznym w Bronksie pojawia się nowy lekarz, Malcolm Sayer (Robin Williams). Zajmuje się grupą katatoników, od lat pogrążonych w tajemniczym letargu. Nie ma żadnej nadziei, że ich stan kiedykolwiek się poprawi. Mimo to doktor decyduje się na zastosowanie ryzykownej kuracji. Podaje jednemu z pacjentów, Leonardowi (Robert De Niro), eksperymentalny lek o nazwie L-Dopa. Zdarza się cud – lekarstwo skutkuje, a Leonard po 30 latach śpiączki wraca do życia. Sayer postanawia w ten sam sposób „obudzić” pozostałych pacjentów.

Głośny, oparty na faktach film w reżyserii Penny Marshall (Żona pastora, Chłopaki mojego życia) to nie tylko chwytająca za serce fabuła, ale i koncert gry dwóch utytułowanych aktorów – Roberta De Niro (Taksówkarz, Wściekły byk) i Robina Williamsa (Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Buntownik z wyboru). Obraz otrzymał trzy nominacje do Nagród Amerykańskiej Akademii: dla De Niro za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, dla najlepszego filmu i dla Stevena Zailliana (laureat Oscara, scenarzysta m.in. Listy Schindlera i Gangów Nowego Jorku) za najlepszy scenariusz adaptowany. Kreacja Robina Williamsa została wyróżniona nominacją do Złotego Globu. Muzyka autorstwa Randy’ego Newmana (Ragtime, Potwory i spółka – Oscar) uzyskała prestiżową nominację do Nagrody Grammy. W ekipie znalazł się także wybitny czeski operator, Miroslav Ondriček (nominowany do Oscara za Ragtime i Amadeusza).

 

 

 

NAJEMNIK (THE HIRELING) dramat, USA 1973
emisja: 08.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 09.06.2015 godz. 12:45

NAJEMNIK (THE HIRELING) dramat, USA 1973, 104 min., (12), reż. Alan Bridges, wyk. Robert Shaw, Sarah Miles, Peter Egan, Caroline Mortimer, Elizabeth Sellars

Nagrodzona Złotą Palmą historia skomplikowanej relacji, jaka połączyła zdruzgotaną po śmierci męża arystokratkę i jej szofera.

Lady Franklin (Sarah Miles) przeżywa załamanie nerwowe po śmierci męża. Kobieta trafia na terapię do specjalistycznej kliniki. Jest samotna i pogrążona w głębokim smutku. Nie ma też zbyt wielu przyjaciół, na których mogłaby liczyć. Z pomocą przychodzi jej niespodziewanie szofer Ledbetter (Robert Shaw). Dzięki nowej znajomości kobieta szybko wychodzi z depresji. Para zbliża się do siebie. W życiu lady Franklin pojawia się jednak młody i pełen uroku polityk (Peter Egan). Ledbetter jest rozdarty. Nie wie, czy zachować czysty profesjonalizm, czy walczyć o szczęście i miłość.

Inteligentne, świetnie zagrane kino o różnych obliczach samotności, skomplikowanych międzyludzkich relacjach i sile podziałów społecznych. Dopracowany w najdrobniejszych szczegółach obraz jest ekranizacją tak samo zatytułowanej powieści autorstwa brytyjskiego pisarza L.P. Hartleya. Znakomite, niejednoznaczne kreacje aktorskie stworzyli nominowani do Oscara Robert Shaw (Oto jest głowa zdrajcy, Młody Winston) i Sarah Miles (Służący, Córka Ryana). Partneruje im wyróżniony za swoją rolę BAFTĄ Peter Egan (Rydwany ognia, Zgon na pogrzebie). Za reżyserię filmu, nagrodzonego prestiżową Złotą Palmą na MFF w Cannes, odpowiedzialny był doświadczony twórca Alan Bridges (Po sezonie, Powrót żołnierza).
GORZKIE DOJRZEWANIE (LITTLE GLORY) dramat, Belgia 2011
premiera: 10.06.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 11.06.2015 godz. 12:25
21.06.2015 godz. 08:10

GORZKIE DOJRZEWANIE (LITTLE GLORY) dramat, Belgia 2011, 99 min., (12), reż. Vincent Lannoo, wyk. Cameron Bright, Isabella Blake-Thomas, Hannah Murray, Astrid Whettnall, Martin Swabey

Po śmierci rodziców dziewiętnastolatek musi zaopiekować się młodszą siostrą. Szybko okazuje się, że to najważniejsze zadanie w jego życiu.

Shawn (Cameron Bright) ma dziewiętnaście lat i prowadzi beztroskie, dalekie od odpowiedzialności życie. Wszystko się zmienia, gdy po śmierci rodziców musi zająć się młodszą siostrą, dziewięcioletnią Julie (Isabella Blake-Thomas). Choć początkowo kierują nim materialne pobudki, z czasem postanawia być dla niej najlepszym przykładem i prawdziwą opoką. Aby tak się stało, musi jednak przewartościować swoje dotychczasowe życie. Czy uda mu się zastąpić Julie rodziców?

Ciepła, pełna pozytywnej energii, inspirująca opowieść o szybkiej lekcji dorastania i niezwykłej więzi, która łączy głównych bohaterów. W wyreżyserowanym przez pochodzącego z Belgii Vincenta Lannoo (nagradzane obrazy Strass, Vampires, Au nom du fils) filmie podziwiać można dojrzałą grę dwojga młodych aktorów wcielających się w główne role: znanego z elektryzującego występu u boku Nicole Kidman w obrazie Narodziny Camerona Brighta (także: Efekt motyla, Potęga strachu) i Isabelli Blake-Thomas (Johnny English Reaktywacja, Let Me Survive). Film jest anglojęzycznym debiutem Lannoo. Reżyser odwołuje się w nim do amerykańskiego kina młodzieżowego i spopularyzowanego przez jego twórców motywu nastoletniego buntownika. Premiera obrazu miała miejsce na MFF w Rzymie.

 

 

 

 

HARRY I SYN (HARRY AND SON) dramat, USA 1984
emisja: 12.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 13.06.2015 godz. 13:10
22.06.2015 godz. 09:05

HARRY I SYN (HARRY AND SON) dramat, USA 1984, 112 min., (12), reż. Paul Newman, wyk. Paul Newman, Robby Benson, Ellen Barkin, Wilford Brimley, Judith Ivey

Wciągający dramat o skomplikowanych relacjach między opiekuńczym ojcem a walczącym o niezależność synem.

Harry Keach (Paul Newman) pracuje na budowie, gdzie zajmuje się obsługą dźwigu. Mężczyzna dwa lata temu został wdowcem i teraz zmuszony jest opiekować się w pojedynkę nastoletnim synem Howardem (Robby Benson). Nie jest to łatwe zadanie. Ich relacje nie układają się najlepiej. Ojciec pragnie, aby syn znalazł pracę, która zapewni mu stały dochód. Wrażliwy chłopak marzy o karierze pisarskiej. Na początku stara się zadowolić ojca, jednak na dłuższą metę nie może się oszukiwać.

Pełen emocji dramat o dojrzewaniu, potrzebie niezależności i braniu odpowiedzialności za własne czyny. Obraz mówi o sile przyzwyczajenia oraz podejmowaniu trudnych decyzji, które pozwalają nam decydować o sobie i własnym losie, a tym samym kształtować rzeczywistość. Na uwagę zasługuje też doborowa obsada. Główne role zagrali dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Robby Benson (Jeremy, film TV W swoim rodzaju) oraz zdobywca dwóch Nagród Akademii Paul Newman (Kolor pieniędzy, Droga do zatracenia), który był również odpowiedzialny za reżyserię. Partnerują im takie znakomitości jak Ellen Barkin (Morze miłości, Chłopięcy świat) czy laureatka Oscara Joanne Woodward (Trzy oblicza Ewy, Rachelo, Rachelo), prywatnie żona i muza Newmana.
KULTURYŚCI (PUMPING IRON) dokumentalny, USA 1977
emisja: 12.06.2015 godz. 21:55
powtórzenie: 13.06.2015 godz. 11:45
30.06.2015 godz. 15:25

KULTURYŚCI (PUMPING IRON) dokumentalny, USA 1977, 82 min., (12), reż. George Butler, Robert Fiore, wyk. Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno, Mike Katz, Franco Columbu

Świetny dokument przedstawiający sylwetkę najsłynniejszego kulturysty wszech czasów – Arnolda Schwarzeneggera.

Obraz przybliża światu fenomen kulturystyki, pokazując przygotowania charyzmatycznego i żądnego sukcesu Arnolda Schwarzeneggera do najważniejszego w sezonie konkursu, który ma się odbyć w Pretorii w 1975 roku. Twórcy podglądają zawodnika oraz jego kolegów, Lou Ferrigno, Mike’a Katza oraz Franca Columbu, podczas wyczerpujących treningów. Towarzyszą mu podczas pokazów, spotkań z przyjaciółmi oraz codziennych obowiązków. Rozmawiają z najbliższymi oraz trenerami.

Wciągający dokument poświęcony kulturystyce. Znakomicie zrealizowany obraz w reżyserii George‘a Butlera (Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona, Spacer po Marsie) i debiutującego w tej roli operatora Roberta Fiore (Pozdrowienia, Winter Soldier) odsłania, jako pierwszy w historii, kulisy tego sportu. Twórcom udaje się pokazać, do czego zdolny jest człowiek w pracy nad swoim ciałem, oddać zaangażowanie, determinację i pasję zawodników. Film przyczynił się do rozkwitu kariery Arnolda Schwarzeneggera i spopularyzował kulturystykę na całym świecie.

 

 

 

 

 

ŁOWCA (THE HUNTER (1980)) film akcji, USA 1980
emisja: 15.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 16.06.2015 godz. 12:25
25.06.2015 godz. 08:00

ŁOWCA (THE HUNTER (1980)) film akcji, USA 1980, 94 min., (12), reż. Buzz Kulik, wyk. Steve Mcqueen, Eli Wallach, Kathryn Harrold, Levar Burton, Ben Johnson

Niezrównany Steve McQueen w swojej ostatniej roli – odnoszącego sukcesy łowcy głów, na którego czyha ogromne niebezpieczeństwo.

Ralph 'Papa’ Thorson (Steve McQueen) nie ma sobie równych. Jest ostatnim amerykańskim łowcą głów, który może się poszczycić schwytaniem ponad pięciu tysięcy kryminalistów i uciekinierów z aresztu. Charakteryzują go brawura oraz niekonwencjonalne metody działania. Często naraża życie i zdrowie, aby dopiąć swego. Pewnego dnia jednak mężczyzna trafia na równego sobie przeciwnika. Psychopata (Tracey Walter), który nie zna litości, postanawia go dopaść i dokonać zemsty. Czy bohaterowi uda się wyjść cało z opresji?

Lekko opowiedziana, zainspirowana prawdziwą historią opowieść o starzejącym się łowcy głów Ralphie Thorsonie. Barwna, pełna akcji fabuła przeszła do historii kina jako ostatni film z udziałem legendarnego aktora Steve’a McQueena (Ziarnka piasku, Bullitt), który zmarł na raka krótko po zakończeniu zdjęć. Obok niego występują m.in.: gwiazda westernów Eli Wallach (Siedmiu wspaniałych, Dobry, zły i brzydki), Kathryn Harrold (Nowoczesny romans, Jak to się robi w Chicago), laureat Oscara Ben Johnson (Dzika banda, Ostatni seans filmowy) oraz znany z cyklu Star Trek LeVar Burton. Reżyserem obrazu był zdobywca sześciu nominacji do Emmy, Buzz Kulik (Jedzie Villa, film TV Piosenka Briana).
ELEANOR I REGGIE (LIKE SUNDAY, LIKE RAIN) dramat, USA 2014
premiera: 17.06.2015 godz. 20:15
powtórzenie: 18.06.2015 godz. 12:55
26.06.2015 godz. 18:10
27.06.2015 godz. 07:50

ELEANOR I REGGIE (LIKE SUNDAY, LIKE RAIN) dramat, USA 2014, 104 min., (12), reż. Frank Whaley, wyk. Leighton Meester, Debra Messing, Billie Joe Armstrong, Julian Shatkin, Olivia Luccardi

Szukająca swojego miejsca dwudziestoparolatka zostaje opiekunką młodziutkiego wiolonczelisty. Dwoje osamotnionych ludzi szybko znajduje nić porozumienia.

Eleanor (Leighton Meester) ma dwadzieścia trzy lata i szuka swojego miejsca w życiu. Czasami zarabia jako muzyk, czasami jako kelnerka. Dziewczyna właśnie rozstała się z chłopakiem (Billie Joe Armstrong) i szuka nowej pracy oraz mieszkania. Los uśmiecha się do niej i zostaje opiekunką Reggiego (Julian Shatkin), pochodzącego z bogatej rodziny, genialnego dwunastoletniego wiolonczelisty. Niespodziewanie dwoje samotnych, ponad wszystko kochających muzykę ludzi znajduje wspólny język i zaprzyjaźnia się ze sobą. Oboje uczą się od siebie czegoś ważnego.

Piękna, nastrojowa opowieść o samotności w wielkim mieście, pasji do muzyki, potrzebie akceptacji i narodzinach niezwykłej przyjaźni. Film jest subtelnym i wnikliwym psychologicznie studium postaci. Role młodych, utalentowanych muzycznie bohaterów zagrali z wyczuciem gwiazda serialu Plotkara Leighton Meester i Julian Shatkin (Lullaby). W obrazie wystąpili także zdobywczyni ośmiu nominacji do nagrody Złotego Globu Debra Messing (serial Will i Grace, Nadchodzi Polly) oraz znany muzyk rockowy Billie Joe Armstrong. Nakręcony w malowniczych lokalizacjach Nowego Jorku film jest dziełem nagrodzonego na festiwalu w Sundance Franka Whaleya (Król Joe, New York Serenade), który obok reżyserii z sukcesem para się także aktorstwem. Widzowie mogą go kojarzyć z takim tytułami jak Pulp Fiction, The Doors czy Motel.

 

 

 

 

KRÓL MARVIN GARDENS (THE KING OF MARVIN GARDENS) dramat, USA 1972
emisja: 19.06.2015 godz. 20:00

KRÓL MARVIN GARDENS (THE KING OF MARVIN GARDENS) dramat, USA 1972, 100 min., (12), reż. Bob Rafelson, wyk. Jack Nicholson, Bruce Dern, Ellen Burstyn, Julie Anne Robinson, Scatman Crothers

Jack Nicholson w roli radiowca z Filadelfii, który na antenie snuje barwną opowieść o życiu swojego starszego brata.

David Staebler (Jack Nicholson) jest prezenterem radiowym, który w czasie swoich nocnych audycji zamiast muzyką raczy słuchaczy barwnymi opowieściami. Jedna z nich dotyczy jego starszego brata Jasona (Bruce Dern), złodziejaszka i marzyciela, który po wyjściu z więzienia chce zacząć wszystko od nowa. Zamierza przekonać Davida do swojego najnowszego pomysłu – zakupu małej wyspy na Pacyfiku, z której planuje zrobić drugie Las Vegas. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że Jason postanawia wykorzystać w tym celu pieniądze swojego szefa – bossa miejscowego gangu. David jedzie do Atlanty i za wszelką cenę próbuje odwieść brata od tego zuchwałego pomysłu. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy zazdrosna kochanka Jasona (Ellen Burstyn), podejrzewając go o zdradę, sięga po broń.

Niedocenione kino noir w reżyserii Boba Rafelsona (Pięć łatwych utworów – nominacja do Oscara, Listonosz zawsze dzwoni dwa razy) z brawurową rolą trzykrotnego zdobywcy Oscara Jacka Nicholsona (Lot nad kukułczym gniazdem, Lepiej być nie może), któremu partnerują dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Bruce Dern (Powrót do domu, Nebraska), zdobywczyni złotej statuetki Ellen Burstyn (Alicja już tu nie mieszka, Requiem dla snu) oraz tragicznie zmarła w wieku zaledwie 24 lat Julia Anne Robinson (College girl). Obok wyrazistego aktorstwa na uwagę zasługują niezwykłe zdjęcia Laszlo Kovacsa (Swobodny jeździec, Pięć łatwych utworów). Twórcom udało się zbudować ciekawy klimat oraz wiarygodne postacie. Ich film cechują też ironiczne odniesienia do mitu „amerykańskiego snu”. Obraz został nakręcony w zimowej scenerii Atlantic City.
PAMIĘTASZ MNIE? (REMEMBER ME? (AKA. TI RICORDI DI ME?)) komedia, Włochy 2014
premiera: 19.06.2015 godz. 21:45
powtórzenie: 20.06.2015 godz. 13:45
29.06.2015 godz. 16:15
30.06.2015 godz. 10:45

PAMIĘTASZ MNIE? (REMEMBER ME? (AKA. TI RICORDI DI ME?)) komedia, Włochy 2014, 89 min., (12), reż. Rolando Ravello, wyk. Ambra Angiolini, Edoardo Leo, Paolo Calabresi, Susy Laude, Pia Engleberth

Zwariowana historia miłosna, której bohaterami są kleptoman i cierpiąca na narkolepsję nauczycielka.

Roberto (Edoardo Leo) jest kleptomanem i uchodzi powszechnie za dziwaka. Mężczyzna pisze bajki dla dzieci. Niestety, wprawiają one przedszkolaków w przerażenie. Wszystko zmienia się, kiedy nieśmiały Roberto spotyka u terapeuty pełną uroku Beę (Ambra Angiolini). Kobieta jest nauczycielką i cierpi na narkolepsję. Co gorsza, często doświadcza niespodziewanych napadów amnezji. Dlatego zawsze ma przy sobie czerwony zeszyt, w którym skrupulatnie zapisuje wszystko, co jej się przydarza. Mimo przeciwności losu para zakochuje się w sobie. Pewnego dnia jednak Bea gubi swój bezcenny dziennik i nie jest w stanie niczego sobie przypomnieć.

Pełna uroku komedia, której wyróżnikami są nieszablonowy scenariusz, barwne postacie oraz lekko prowadzona narracja. W role głównych bohaterów wcielili się zdobywczyni statuetki Davida di Donatello Ambra Angiolini (Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą, Niedojrzali) i nominowany za swoją kreację do prestiżowej nagrody włoskich krytyków Edoardo Leo (18 lat później, Cześć, tato). Za powstanie obrazu odpowiedzialny był pełen energii i szalonych pomysłów aktor Rolando Ravello (Tutti contro tutti). Pamiętasz mnie jest drugim filmem fabularnym w jego reżyserskiej karierze.

 

 

KARIERA DUDDY KRAVITZA (THE APPRENTICESHIP OF DUDDY KRAVITZ) dramat, Kanada 1974
emisja: 22.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 23.06.2015 godz. 10:10

KARIERA DUDDY KRAVITZA (THE APPRENTICESHIP OF DUDDY KRAVITZ) dramat, Kanada 1974, 117 min., (12), reż. Ted Kotcheff, wyk. Richard Dreyfuss, Micheline Lanctôt, Jack Warden, Randy Quaid, Joseph Wiseman

Nagrodzona Złotym Niedźwiedziem opowieść o niedocenianym chłopaku, który postanawia udowodnić członkom swojej rodziny, ile naprawdę jest wart.

Duddy Kravitz (Richard Dreyfuss) jest czarną owcą w swojej żydowskiej rodzinie. Ojciec (Jack Warden) i wuj (Joseph Wiseman) są dumni z jego brata (Denholm Elliott), który uczy się, żeby zostać lekarzem. Na Duddym tylko wiesza się psy. Nikt nie wierzy, że chłopak może coś w życiu osiągnąć. Jego sytuacja zmienia się jednak dzięki wakacyjnej pracy w hotelu. Razem ze swoją dziewczyną (Micheline Lanctôt) odkrywają piękne, dziewicze jezioro. Duddy postanawia wejść w posiadanie całej przestrzeni wokół niego. Nie powstrzyma się przed niczym, aby zrealizować swój cel.

Oparty na powieści Mordecaia Richlera, wciągający kanadyjski dramat mówi o chorobliwej ambicji, konsekwencji w dążeniu do celu oraz wchodzeniu w dorosłość. Reżyserem tego niezwykłego i nieoczywistego obrazu był nagrodzony berlińskim Złotym Niedźwiedziem Ted Kotcheff (Rambo: Pierwsza krew, Joshua dawniej i dziś). W tytułową rolę wcielił się laureat Nagrody Akademii Richard Dreyfuss (Dziewczyna na pożegnanie, Symfonia życia). Udało mu się stworzyć sugestywny portret tryskającego pomysłami i napędzanego dziką energią bohatera. Obraz został ciepło przyjęty przez środowisko krytyków filmowych i zdobył wiele nagród i wyróżnień – w tym nominacje do Złotego Globu (najlepszy zagraniczny film) i Oscara (najlepszy scenariusz adaptowany). Zdjęcia do niego powstały w Montrealu.
ZLECIŁAM TWOJE ZABÓJSTWO (I PUT A HIT ON YOU) thriller, Kanada 2014
premiera: 24.06.2015 godz. 20:45
powtórzenie: 25.06.2015 godz. 11:25

ZLECIŁAM TWOJE ZABÓJSTWO (I PUT A HIT ON YOU) thriller, Kanada 2014, 75 min., (12), reż. Dane Clark, Linsey Stewart, wyk. Aaron Ashmore, Sara Canning, Jonathan Llyr, Heather Sande, Danny Smith

Miłosne nieporozumienie ma trudne do przewidzenia konsekwencje. Niedoszli narzeczeni muszą wspólnie stawić czoła niebezpiecznemu zabójcy.

Harper (Sara Canning) pragnie wyjść za swojego chłopaka Raya (Aaron Ashmore), jemu jednak nie śpieszy się do ślubu. Gdy Ray odrzuca jej oświadczyny, wściekła Harper ogłasza w sieci, że odda pierścionek zaręczynowy temu, kto zabije jej narzeczonego. Niespodziewanie otrzymuje zupełnie poważną propozycję zlikwidowania chłopaka. Przerażona Harper musi wspólnie z Rayem zatrzymać niebezpiecznego mordercę (Danny Smith).

Oryginalna komedia romantyczna z elementami trzymającego w napięciu thrillera to świetna propozycja dla miłośników bardzo różnych gatunków. Wciągająca intryga, niespodziewane zwroty akcji i akcenty czarnego humoru zapewnią widzom zarówno dreszcz emocji, jak i dobrą zabawę. Ten pełen uroku film wyreżyserowali debiutanci Dane Clark i Linsey Stewart, twórcy krótkometrażowego Long Branch i scenarzyści telewizyjnego dramatu Alive. Ich pierwszy wspólny obraz fabularny spotkał się z pozytywnym przyjęciem krytyków, którzy zakwalifikowali go na festiwal filmowy Slamdance. W produkcji wystąpili między innymi: Aaron Ashmore (serial Tajemnice Smallville, Śmiertelna odwilż), Sara Canning (serial Pamiętniki wampirów, film TV Prawo Hannah) oraz Danny Smith (Rozrabiaki w Waszyngtonie, Koszmar).

 

MAŁY KSIĄŻĘ (THE LITTLE PRINCE (1974)) fantasy, Wielka Brytania 1974
emisja: 26.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 27.06.2015 godz. 11:30

MAŁY KSIĄŻĘ (THE LITTLE PRINCE (1974)) fantasy, Wielka Brytania 1974, 85 min., (12), reż. Stanley Donen, wyk. Steven Warner, Richard Kiley, Bob Fosse, Gene Wilder, Joss Ackland

Pełna magii ekranizacja słynnej opowieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Plejada gwiazd plus piękna, wyróżniona nominacją do Oscara muzyka.

Sahara, czasy drugiej wojny światowej. Na pustyni rozbija się samolot, którego pilot (Richard Kiley) uchodzi z życiem. Niespodziewanie mężczyzna poznaje małego złotowłosego chłopca, pochodzącego z odległej planety (Steven Warner). To Mały Książę, który przybył na Ziemię z asteroidy B-612. Opowiada pilotowi o swojej planecie i przeróżnych postaciach, które spotkał na swojej drodze. Każde z tych spotkań było dla niego ważną lekcją, którą dzieli się z pilotem.

Mały Książę to piękna i uniwersalna opowieść o dorastaniu, przyjaźni i odpowiedzialności. Baśniowa historia w ekranizacji Stanleya Donena (Deszczowa piosenka, Zabawna buzia) nabiera nowego wyrazu. Duża w tym zasługa niezwykłych piosenek Alana Jaya Lernera (Amerykanin w Paryżu, Gigi) i Fredericka Loewego (My Fair Lady, Gigi). Obu wyróżniono Złotym Globem oraz nominacjami do Oscara w kategoriach „najlepsza oryginalna piosenka” i „najlepsza muzyka, oryginalny dobór piosenek”. W postaci znane z książki Saint-Exupéry’ego wcielają się między innymi: wybitny aktor musicalowy i filmowy Richard Kiley (Fenomen, Patch Adams), twórca słynnego Kabaretu Bob Fosse, Gene Wilder (Młody Frankenstein, Nic nie widziałem, nic nie słyszałem) oraz Joss Ackland (Biała gorączka, Polowanie na Czerwony Październik). Małego Księcia zagrał zaledwie ośmioletni Steven Warner (Błękitny ptak), który zdobył za tę rolę nominację do Złotego Globu.

 

 

 

NARODZINY MIŁOŚCI (LA NAISSANCE DE L’AMOUR) dramat, Francja 1993
emisja: 29.06.2015 godz. 20:00
powtórzenie: 30.06.2015 godz. 12:15

NARODZINY MIŁOŚCI (LA NAISSANCE DE L’AMOUR) dramat, Francja 1993, 90 min., (12), reż. Philippe Garrel, wyk. Lou Castel, Jean-Pierre Léaud, Johanna Ter Steege, Dominique Reymond, Marie-Paule Laval

Kameralne kino w duchu francuskiej Nowej Fali. Dwóch artystów przeżywających kryzys wieku średniego próbuje ułożyć swoje życie prywatne.

Paryż, 1991 rok. Paul (Lou Castel) jest uznanym aktorem teatralnym w średnim wieku. Właśnie zakończył romans z dużo młodszą od siebie Ulriką (Johanna ter Steege) i wrócił do rodziny – ciężarnej żony (Marie-Paule Laval) i kilkuletniego syna. Domowe życie dalekie jest jednak od sielanki. Marcus (Jean-Pierre Léaud), przyjaciel Paula, jest dramaturgiem, który właśnie został porzucony przez ukochaną. Hélène (Dominique Reymond) zamieszkała z nowym partnerem w Rzymie. Pewnego dnia Paul postanawia opuścić rodzinę. Razem z Marcusem jadą do Włoch.

Kameralny film opowiadający o emocjonalnych problemach dwóch mężczyzn w średnim wieku to dzieło nagradzanego w Cannes i Wenecji Philippe’a Garrela (Powiew nocy, Zwyczajni kochankowie), uznanego przez krytyków za wiernego kontynuatora francuskiej Nowej Fali. Jego Narodziny miłości to przedstawiająca miłość z męskiego punktu widzenia, melancholijna opowieść o trudnych wyborach, przed którymi stoją główni bohaterowie. W ich role wcielili się sugestywnie Lou Castel (Pięści w kieszeni, Amerykański przyjaciel) oraz Jean-Pierre Léaud (400 batów, Uciekająca miłość). Klimat filmu podkreślają czarno-białe zdjęcia Raoula Coutarda (Do utraty tchu, Jules i Jim) i dyskretna muzyka autorstwa Johna Cale’a (American Psycho, Dziewczęta z Saint-Cyr), jednego z założycieli słynnej grupy The Velvet Underground. Ten subtelny dramat przepełnia, zdaniem krytyków, nastrój smutku i „cichej desperacji”.

 

 

 

SERIALE

CARNIVALE, (CARNIVALE) serial obyczajowy, USA 2003
emisja: od 03.06.2015 środy godz. 22:00
CARNIVALE (CARNIVALE) serial obyczajowy, USA 2003, (15), wyk. Nick Stahl, Clancy Brown, Amy Madigan, Ralph Waite, Adrienne Barbeau

Podczas Wielkiego Kryzysu, chłopiec z farmy w Oklahomie, oraz charyzmatyczny pastor dowiadują się, że są głównymi graczami w grze przedstawicieli Nieba i Piekła.

carnivaleRok 1934, czasy Wielkiego Kryzysu. Grupa wędrownych kuglarzy przemierza Amerykę w poszukiwaniu zarobku. Są wśród nich jasnowidz, znawczyni tarota, zaklinacz węży, kobieta z brodą i inne osoby obdarzone nadzwyczajnymi cechami i umiejętnościami. Podczas podróży dowiadują się, że są uczestnikami odwiecznej walki dobra ze złem, a ich losy i losy świata są ze sobą zaskakująco powiązane.
Intrygujący serial HBO, którego pomysłodawcą jest producent i scenarzysta Daniel Knauf. Każdy z 12 odcinków został wyreżyserowany przez innego twórcę (m.in. Jack Bender, Rodrigo Garcia, Alison MacLean, John Patterson), w obsadzie zaś znalazły się tak świetne nazwiska, jak: Clancy Brown (Skazani na Shawshank), Michael J. Anderson (Miasteczko Twin Peaks), Nick Stahl (Za drzwiami sypialni) czy Amy Madigan (Strzał w serce). Produkcja spodoba się widzom lubiącym zagadki, niewyjaśnione zdarzenia i niezwyczajnych bohaterów. Krytyka chwaliła zdjęcia i efekty wizualne, które tworzą w Carnivale nastrój tajemnicy i mistycyzmu.

 

UCIEKINIERZY II (PROFUGOS II) film akcji, Chile 2013, (18), wyk. Néstor Cantillana, Benjamín Vicuña, Luis Gnecco, Camila Hirane, Alfredo Castro

emisja w soboty godz. 22:00 (odc. 8-11/13)

Drugi sezon wyprodukowanego przez HBO Latin America, pełnego napięcia serialu o przemytnikach narkotyków z Ameryki Południowej.

uciekinierzyCzterej mężczyźni zostają zwerbowani przez wpływowy chilijski kartel narkotykowy, którego szefową jest Kika Ferragut (Claudia Di Girólamo). Kobieta stawia przed nimi zadanie, które zmieni ich życie – mężczyźni mają zająć się przerzutem wartej miliony dolarów kokainy z Boliwii do chilijskiego portu Iquique. Niestety, operacja okazuje się wielką porażką. Natura jednak nie znosi próżni, a interes – cokolwiek by się nie działo – musi kręcić się dalej.

Mroczny serial sensacyjny, który obnaża kulisy biznesu narkotykowego w Ameryce Południowej. Produkcja szokuje i zmusza do myślenia. Jej wyróżnikiem jest wartka akcja i wciągająca fabuła. Twórcom – ze zdobywcą Srebrnego Niedźwiedzia Pablem Larraínem (Nie, El Club) oraz nominowanym do Złotej Palmy Adriánem Caetano (Boliwia, Historia pewnej ucieczki) na czele – udaje się stworzyć duszny, pełen niepokoju klimat. W główne role wcielają się m.in. Néstor Cantillana (Los debutantes, Święta rodzina), Benjamín Vicuña (Fuga, Szef kuchni poleca), Luis Gnecco (serial Adrenalina, Seks i miłość) oraz Blanca Lewin (W łóżku, Życie ryb). W 2014 roku serial otrzymał nominację do Międzynarodowej Nagrody Emmy.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.