Cinemax w październiku 2014

dziecie bozeW październiku w sobotnie premiery w Cinemax: francuski dramat : „Michael Kohlaas”, brytyjski dramat „Opowieść Marry”, dramat „Dziecię boże” oraz australijski film kryminalny „Muł”. Wydarzeniem miesiąca będzie Yul Brynner.

cinemaxhd

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

MICHAEL KOHLHAAS (MICHAEL KOHLHAAS (AKA. AGE OF UPRISING: THE LEGEND OF MICHAEL KOHLHAAS)) dramat, Francja 2013

premiera: 04.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 04.10.2014 godz. 03:00

07.10.2014 godz. 20:00

MICHAEL KOHLHAAS (MICHAEL KOHLHAAS (AKA. AGE OF UPRISING: THE LEGEND OF MICHAEL KOHLHAAS)) dramat, Francja 2013, 117 min., reż. Arnaud Des Pallières, wyk. Mads Mikkelsen, Mélusine Mayance, Delphine Chuillot, David Kross, Bruno Ganz

Charyzmatyczny Mads Mikkelsen jako XVI-wieczny handlarz końmi, który przeobraża się w mściwego rewolucjonistę. Adaptacja opartej na prawdziwej historii noweli Heinricha von Kleista.

Połowa XVI wieku, Francja. Michael Kohlhaas (Mads Mikkelsen) jest odnoszącym sukcesy handlarzem końmi, który wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Niestety, jego sytuacja bardzo się komplikuje, kiedy jeden z arystokratów (Swann Arlaud) postanawia nielegalnie się wzbogacić. Jedną z  jego ofiar staje się Kohlhaas. Mężczyzna próbuje szukać sprawiedliwości w sądzie. Jego sprawa nie zostaje jednak poważnie potraktowana. Zdesperowany, postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Staje na czele armii uciśnionych, która rozpoczyna rewolucję.

Wysmakowany wizualnie, ale jednocześnie pełen obrazów przemocy dramat historyczny z duńskim gwiazdorem Madsem Mikkelsenem (Casino Royale, Polowanie, serial Hannibal) w roli tytułowego buntownika. Oparty na opowiadaniu Heinricha von Kleista z 1808 roku (ekranizowanym wcześniej przez m.in. Volkera Schlöndorffa) film w reżyserii Francuza Arnauda des Pallières (Adieu, Parc) cechuje się sugestywnym nastrojem i wyrazistym aktorstwem. Umiejętnie budowane napięcie podkreśla intrygująca muzyka Martina Wheelera (Dlatego, że żyjemy), który zdobył za nią statuetkę Cezara. Francuska Akademia przyznała też nominacje do swoich nagród odtwórcy głównej roli, autorce zdjęć, kostiumolożce i scenografowi. Nakręcony w różnych miejscach we Francji obraz był pokazywany na MFF w Cannes, gdzie walczył o Złotą Palmę. Na festiwalu kina europejskiego w Brukseli produkcję wyróżniono nagrodą Golden Iris.

 

OPOWIEŚĆ MARY (CAPTURING MARY) dramat, Wielka Brytania 2007

premiera: 11.10.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 12.10.2014 godz. 10:40

14.10.2014 godz. 20:15

15.10.2014 godz. 13:35

OPOWIEŚĆ MARY (CAPTURING MARY) dramat, Wielka Brytania 2007, 101 min., reż. Stephen Poliakoff, wyk. Maggie Smith, David Walliams, Danny Lee Wynter, Ruth Wilson, Gemma Arterton

Nostalgiczna opowieść z Maggie Smith w roli starzejącej się pisarki, która po latach odwiedza rodzinną posiadłość i wspomina czasy swojej młodości.

Mary Gilbert (Maggie Smith), była dziennikarka, wraca w rodzinne strony, by rozliczyć się z przeszłością. Posiadłością jej ojca opiekuje się Joe (Danny Lee Wynter), młody mężczyzna, który nakłania niespodziewanego gościa do wspomnień. Mary, przechadzając się po wielkim domu, snuje niezwykłą opowieść o swoim życiu. Wspomina słynne przyjęcia, wybitne osobistości ze świata kultury i polityki, a także wpływowych przemysłowców i przedstawicieli arystokracji. To właśnie podczas jednego z takich wieczornych spotkań poznaje Greville’a White’a (David Walliams), który staje się przekleństwem jej życia.

Nagrodzony statuetką BAFTY za najlepszą muzykę dramat to dzieło cenionego reżysera i scenarzysty Stephena Poliakoffa (Z zamkniętymi oczami, Wspaniały rok 1939). W głównej roli zobaczymy wybitną angielską aktorkę, dwukrotną laureatkę Oscara Maggie Smith (Pełnia życia panny Brodie, Suita kalifornijska, Gosford Park), która za swój występ otrzymała prestiżową nominację do Emmy. Jako złowrogi Greville partneruje jej David Walliams, uhonorowany dwiema statuetkami telewizyjnej BAFTY gwiazdor serialu Mała Brytania, a młodą Mary kreuje zdobywczyni nominacji do Złotego Globu Ruth Wilson (seriale Jane Eyre, Luther). Opowieść Mary jest powiązana z inną produkcją Stephena Poliakoffa – Pałac Joego, ale sprawdza się też jako samodzielny obraz. Intrygujący zarówno pod względem fabularnym, jak i aktorskim film jest koprodukcją stacji HBO i BBC.

 

DZIECIĘ BOŻE (CHILD OF GOD) dramat, USA 2013

premiera: 18.10.2014 godz. 23:00

powtórzenie: 21.10.2014 godz. 23:00

DZIECIĘ BOŻE (CHILD OF GOD) dramat, USA 2013, 100 min., reż. James Franco, wyk. Scott Haze, Tim Blake Nelson, Jim Parrack, James Franco, Brian Lally

dziecie bozeEkranizacja prozy Cormaca McCarthy’ego. Historia wyrzutka i degenerata, który żyjąc poza społeczeństwem łamie kolejne zasady i prawa i coraz bardziej upodabnia się do człowieka pierwotnego.

Lester Ballard (Scott Haze) pochodzi z rolniczego rejonu stanu Tennessee. Mężczyzna nie potrafi znaleźć sobie miejsca w społeczeństwie – jego często agresywne zachowania nie są akceptowane przez innych. Pragnie żyć z dala od ludzi, mieszkańcy miasteczka też mają go dość. Życie Lestera zaczyna przypominać egzystencję człowieka pierwotnego, w której nie ma miejsca na zasady etyczne i współczucie.

Mroczna, naturalistyczna opowieść na podstawie tak samo zatytułowanej powieści pióra słynnego amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy’ego. Idąc śladem autora, twórcy stawiają niepokojące pytania o istotę zła i naturę człowieka, a także o miejsce Boga w pełnym cierpienia świecie. Będący fascynującym studium charakteru obraz wyróżnia się sugestywną rolą Scotta Haze’a (Kiedy umieram), młodego aktora, uznawanego za wchodzącą gwiazdę amerykańskiego kina. Za reżyserię produkcji odpowiadał ceniony aktor i filmowiec, zdobywca nominacji do Oscara James Franco (127 sukienek, reż. Kiedy umieram), który już zaprosił Haze’a do zagrania w swoich dwóch kolejnych obrazach – adaptacji „Wściekłości i wrzasku” Williama Faulknera oraz filmie biograficznym Bukowski. Na MFF w Wenecji Dziecię boże ubiegało się o statuetkę Złotego Lwa. Scott Haze został wyróżniony za rolę Lestera Ballarda nagrodą na międzynarodowym festiwalu filmowym w Hamptons.

 

MUŁ (THE MULE (2014)) kryminalny, Australia 2014

premiera: 25.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 25.10.2014 godz. 02:45

28.10.2014 godz. 20:00

MUŁ (THE MULE (2014)) kryminalny, Australia 2014, 103 min., reż. Angus Sampson, Tony Mahony, wyk. Hugo Weaving, Angus Sampson, Leigh Whannell, Ewen Leslie, Geoff Morrell

Prostoduszny chłopak zgadza się dla zarobku połknąć kilogram heroiny i przemycić go z Tajlandii do Australii. Niestety przemyt nie idzie zgodnie z planem.

Ray Jenkins (Angus Sampson) to sympatyczny, ale ogromnie naiwny chłopak. Pewnego dnia jego kumpel Gavin (Leigh Whannell) nakłania go do przemytu narkotyków przez granicę. Twierdzi, że w ten sposób obaj zarobią w łatwy sposób dużo pieniędzy. Ray godzi się na wszystko. Nie jest jednak w pełni świadomy zagrożenia. Z heroiną w żołądku zostaje zatrzymany przez Australijską Policję Federalną. Kiedy chłopak odmawia wyjaśnień, funkcjonariusze zamykają go w hotelowym pokoju i biorą na wstrzymanie.

Luźno oparty na prawdziwych wydarzeniach Muł to błyskotliwa mieszanka czarnej komedii, dramatu i horroru.  Akcja filmu rozgrywa się w Australii, w latach 80. ubiegłego wieku, a sensacyjna  fabuła skupia się na historii niefortunnego przemytnika narkotyków. Obraz jest pełnometrażowym debiutem popularnego australijskiego aktora Angusa Sampsona, który świetnie wcielił się też w postać głównego bohatera. Współautorem scenariusza i wykonawcą jednej z ról był Leigh Whannell, znany miłośnikom kina grozy z takich tytułów jak Piła czy Naznaczony. W obsadzie znalazł się też uznany aktor z Antypodów, czterokrotnie uhonorowany nagrodą AFI Hugo Weaving (Matrix, V jak vendetta).

 

OSTRY PIĄTEK

 

MARTWE ZŁO (THE EVIL DEAD) horror, USA 1981

premiera: 03.10.2014 godz. 22:00

powtórzenie: 15.10.2014 godz. 23:00

MARTWE ZŁO (THE EVIL DEAD) horror, USA 1981, 82 min., reż. Sam Raimi, wyk. Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, Hal Delrich, Betsy Baker, Sarah York

Kultowy horror w reżyserii twórcy Spider-Mana, Sama Raimiego. Piątka studentów, aby przetrwać, musi stawić czoła śmiercionośnym demonom.

Grupa studentów postanawia spędzić beztroski weekend w opuszczonym domku w górach. Na miejscu znajdują legendarną księgę umarłych „Naturan Demantos” i kasetę z taśmą, na której nagrany jest tekst zaklęcia przywołującego demony. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że odsłuchując taśmę, budzą do życia moce ciemności.

Nagrodzony Saturnem niskobudżetowy horror, który szybko zyskał wśród widzów status dzieła kultowego i doczekał się kolejnych dwóch części. Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował nim Sam Raimi, mistrz gatunku i twórca takich obrazów, jak Człowiek ciemności czy przebojowa trylogia Spider-Man. W obsadzie znaleźli się m.in. Bruce Campbell (Armia ciemności, serial Tożsamość szpiega) i Ellen Sandweiss (W środku lasu, Mam na imię Bruce). Mroczną muzykę do filmu skomponował dwukrotny zdobywca Emmy Joseph LoDuca (serial Xena: wojownicza księżniczka, Braterstwo wilków), który wielokrotnie współpracował z Raimim. Obraz otrzymał dwie nagrody na MFF w katalońskim Sitges (najlepsze efekty specjalne, nagroda dla Sama Raimiego), wzbudził też wiele kontrowersji. Niektóre sceny zostały poddane cenzurze, m.in. w Finlandii, Niemczech oraz Islandii, z uwagi na ich brutalny charakter.

 

DZIENNIK PIJAKA (GLORIOUSLY WASTED) komedia, Finlandia 2012

premiera: 10.10.2014 godz. 22:15

powtórzenie: 26.10.2014 godz. 23:55

DZIENNIK PIJAKA (GLORIOUSLY WASTED) komedia, Finlandia 2012, 81 min., reż. Lauri Maijala, wyk. Joonas Saartamo, Santtu Karvonen, Johannes Holopainen, Krista Kosonen, Esko Salminen

Oparta na bestsellerowej powieści historia uzależnionego od alkoholu chłopaka, który za sprawą miłości próbuje zmienić swoje życie.

Juha Berg (Joonas Saartamo) jest trzydziestolatkiem, który ma duży problemem z alkoholem. Mężczyzna mieszka w jednej z dzielnic Helsinek i nie ma nadziei na lepsze jutro. Jest pogodzony z losem. Życie spędza na zabawie i piciu. Wszystko jednak zmienia się, kiedy Juha zakochuje się w liderce swojej grupy AA. Jego związek z Tiną (Krista Kosonen) nabiera intensywności. Chłopak zaczyna się miotać pomiędzy swoim starym życiem, a nową relacją.

Przesycona wisielczym humorem opowieść o tym, że w życiu nigdy nie jest na nic za późno. Film w reżyserii związanego dotąd z teatrem debiutanta Lauriego Maijali zmusza do myślenia ale i budzi pozytywne emocje. Wyróżnia się realistyczną fabułą oraz świetnymi dialogami. Za kanwę scenariusza posłużyła seria poczytnych powieści autorstwa fińskiego pisarza Juhy Vuorinena. W głównych rolach znakomicie odnaleźli się zdobywca statuetki Jussi Joonas Saartamo (Bilet do Mombasy, Zakazane owoce) i nominowana do tej nagrody Krista Kosonen (Rok wilka, Oczyszczenie).

 

HARRY, TWÓJ PRAWDZIWY PRZYJACIEL (HARRY, HE’S HERE TO HELP (AKA. HARRY, UN AMI QUI VOUS VEUT DU BIEN)) thriller, Francja 2000

premiera: 17.10.2014 godz. 23:30

HARRY, TWÓJ PRAWDZIWY PRZYJACIEL (HARRY, HE’S HERE TO HELP (AKA. HARRY, UN AMI QUI VOUS VEUT DU BIEN)) thriller, Francja 2000, 112 min., reż. Dominik Moll, wyk. Laurent Lucas, Sergi López, Mathilde Seigner, Sophie Guillemin, Liliane Rovère

Elektryzujący thriller o szkolnych kolegach, którzy po latach spotykają się przez przypadek na stacji benzynowej. 4 Cezary i nominacja do Złotej Palmy.

Michel (Laurent Lucas) jest młodym nauczycielem, który wraz z żoną (Mathilde Seigner) i trzema małymi córkami wybiera się na wakacje do wiejskiego domku. Szaleje fala upałów – podróż jest dla wszystkich koszmarem. Auto nie ma klimatyzacji, a dziewczynki są nieznośne. Na stacji benzynowej mężczyzna zostaje niespodziewanie zaczepiony przez dawnego szkolnego kolegę, Harry‘ego (Sergi López). Michel zaprasza go, razem z towarzyszącą mu Prune (Sophie Guillemin), do swojego domku. Dawni znajomi zbliżają się do siebie. Harry proponuje przyjacielowi pomoc. Kupuje mu nawet samochód. Staje się też coraz bardziej zaborczy…

Nietuzinkowa fabuła, mistrzowsko dawkowany suspens oraz bezbłędna gra aktorów to główne atuty psychologicznego thrillera w reżyserii Dominika Molla (Leming, Mnich). Niepokojący obraz, porównywany z dziełami Alfreda Hitchcocka, zdobył uznanie krytyków i publiczności. Został wyróżniony czterema Cezarami, w tym dla najlepszego reżysera i za najlepszą rolę męską (Sergi López – Niewidoczni, Labirynt fauna), oraz nominacją do Złotej Palmy, Europejskiej Nagrody Filmowej i brytyjskiej BAFTY. Twórcy z finezją budują duszny klimat opowieści i narastające napięcie między bohaterami. Całość doprawiona jest czarnym humorem. Obok Lopeza w główne role brawurowo wcielają się Laurent Lucas (Pod moją skórą, Leming) i nominowane za swoje kreacje do Cezara Mathilde Seigner (Salon piękności Venus, Betty Fisher i inne historie) oraz Sophie Guillemin (Nuda, Moje popołudnia z Margueritte).

 

KRÓL SKORPION 3: ODKUPIENIE (THE SCORPION KING 3: BATTLE FOR REDEMPTION) przygodowy, USA 2012

premiera: 24.10.2014 godz. 00:10

powtórzenie: 25.10.2014 godz. 11:20

KRÓL SKORPION 3: ODKUPIENIE (THE SCORPION KING 3: BATTLE FOR REDEMPTION) przygodowy, USA 2012, 101 min., reż. Roel Reiné, wyk. Victor Webster, Billy Zane, Ron Perlman, Kimbo Slice, Dave Bautista

Kolejna widowiskowa opowieść o legendarnym wojowniku Mathayusie, który tym razem musi obronić królestwo przed okrutnym tyranem.

Mathayus (Victor Webster), pustynny wojownik, któremu udało się pokonać bezwzględnego Memnona, doświadcza na własnej skórze niestałości fortuny. Mężczyzna traci wszystko, co było dla niego najważniejsze – swoje królestwo i ukochaną królową, którą zabrała zaraza. Przemierza pustynię, oferując swoje usługi tym, którzy mogą za nie zapłacić. Próbuje też chronić królestwo przed zakusami tyrana Talusa (Billy Zane) i odzyskać władzę, którą niegdyś utracił.

Nakręcone z rozmachem kino przygodowe opowiadające o legendarnych czasach z najdawniejszej historii Egiptu. Obraz jest nową odsłoną przebojowego cyklu, zapoczątkowanego w 1999 roku filmem Mumia. Twórcy powracają do postaci nieustraszonego Mathayusa, pustynnego wojownika, który nie spocznie, póki nie osiągnie wyznaczonego celu. W rolach głównych wystąpili: Victor Webster (Surogaci, serial Continuum: Ocalić przyszłość), Billy Zane (Titanic, Fanatyk), Ron Perlman (Hellboy, Polowanie na czarownice) oraz Bostin Christopher (Otis, Polowanie na łowcę). Obraz został nakręcony w Tajlandii, a wyreżyserował go specjalizujący się w kinie akcji holenderski filmowiec Roel Reiné (Adrenalina, Wyścig śmierci, cz. 2 i 3).

 

NABOJE I CIASTECZKA (BULLETS & COOKIES (AKA. BALAS & BOLINHOS – O ULTIMO CAPITULO)) komedia, Portugalia 2012

premiera: 31.10.2014 godz. 23:15

NABOJE I CIASTECZKA (BULLETS & COOKIES (AKA. BALAS & BOLINHOS – O ULTIMO CAPITULO)) komedia, Portugalia 2012, 130 min., reż. Luis Ismael, wyk. Jorge Neto, Luis Ismael, J.D. Duarte, João Pires, Octávio Matos

Szalona komedia opowiadająca o czterech nierozgarniętych kumplach, którzy chcą zrobić skok na wielką kasę.

Culatra (J.D. Duarte), Rato (Jorge Neto) oraz Bino (João Pires) są najlepszymi przyjaciółmi, którzy trudnią się rozbojami. Mimo, że nie grzeszą inteligencją, są w stanie okraść każdego. Pewnego dnia powraca do nich dawny lider ich paczki – Tone (Luis Ismael). Mężczyzna pilnie potrzebuje dużej gotówki. Jego ojciec jest umierająco chory i uratować go może jedynie przeszczep wątroby. Cała czwórka postanawia więc ukraść walizkę pełną pieniędzy. Wierzą, że rozwiąże ona wszystkie ich problemy. Sytuacja od razu się komplikuje. Okazuje się, że walizka jest w posiadaniu wpływowej grupy przestępczej. Czy kumplom uda się wygrać wyścig z czasem?

Ostatnia część portugalskiego przeboju opowiadającego o przygodach czwórki niezbyt błyskotliwych przestępców. Mająca w Portugalii rzesze fanów komedia to połączenie wartkiej akcji, szalonych gagów, scen walk i rubasznego humoru. Twórcą zapoczątkowanej w 2001 roku serii i wykonawcą jednej z głównych ról jest Luis Ismael, a w postacie jego kumpli ponownie wcielają się Jorge Neto, J.D. Duarte oraz João Pires.

 

EKRANY ŚWIATA

 

TONY, DOROŚNIJ (GROW UP, TONY PHILLIPS) komedia, USA 2013

premiera: 05.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 06.10.2014 godz. 12:30

21.10.2014 godz. 15:35

22.10.2014 godz. 06:00

31.10.2014 godz. 08:05

31.10.2014 godz. 18:25

TONY, DOROŚNIJ (GROW UP, TONY PHILLIPS) komedia, USA 2013, 88 min., reż. Emily Hagins, wyk. Tony Vespe, Aj Bowen, Katie Folger, Devin Bonnée, Caleb Barwick

Perypetie ucznia ostatniej klasy liceum, który pragnie zachwycić otoczenie najbardziej pomysłowym kostiumem na święto Halloween.

Tony Phillips (Tone Vespe) ma problem – chociaż uwielbia Halloween, istnieje obawa, że w tym roku nie będzie bawił się na tradycyjnej imprezie. Jego koledzy z klasy maturalnej (Katie Folger, Devin Bonnée) uznali, że Halloween to dziecinna rozrywka, w której nie chcą brać udziału, a mama chłopaka (Janet Travis) zachęca go, by raczej skupił się na nauce. Tony postanawia jednak zachwycić wszystkich najbardziej pomysłowym kostiumem halloweenowym. Sytuacja przyjmuje zupełnie inny obrót gdy jego kuzyn (AJ Bowen) wpada w tarapaty i prosi Tony’ego o pomoc.

Ujmująca komedia o pełnym fantazji nastolatku, który trzyma się tego, co uważa za ważne, nawet jeśli jego najbliżsi krytykują takie zachowanie. Oryginalny, reprezentujący nurt kina niezależnego obraz w świeży sposób mówi o dorastaniu, prawie do odmienności i bycia sobą. Nakręciła go zaledwie dwudziestoletnia Emily Hagins (Pathogen, My Sucky Teen Romance), pełna pomysłów twórczyni, która zadebiutowała jako reżyserka w wieku dwunastu lat. W rolach głównych wystąpili: znany z wcześniejszych filmów Hagins Tony Vespe, AJ Bowen (Sygnał, Dom diabła), Katie Folger (Zero Charisma, serial From Dusk Till Dawn), Devin Bonnée (My Sucky Teen Romance, Abel’s Field) oraz Caleb Barwick (serial Poślubione armii, film TV Anna Nicole).

 

JESTEM TWOJA (I AM YOURS (AKA. JEG ER DIN)) dramat, Norwegia 2013

premiera: 12.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 12.10.2014 godz. 04:20

22.10.2014 godz. 02:40

30.10.2014 godz. 01:40

JESTEM TWOJA (I AM YOURS (AKA. JEG ER DIN)) dramat, Norwegia 2013, 96 min., reż. Iram Haq, wyk. Amrita Acharia, Ola Rapace, Prince Singh, Rabia Abid Ali, Assad Siddiqui

Przejmujący portret pochodzącej z rodziny pakistańskich emigrantów samotnej matki, która próbuje ułożyć sobie życie u boku szwedzkiego reżysera.

27-letnia Mina (Amrita Acharia) mieszka w Oslo i samotnie wychowuje sześcioletniego syna Felixa (Prince Singh). Kobieta pochodzi z norwesko-pakistańskiej rodziny, z którą nie dogaduje się najlepiej. Poczucia bezpieczeństwa szuka w kolejnych związkach. Gdy poznaje Jespera (Ola Rapace), pochodzącego ze Szwecji reżysera filmowego, ma nadzieję, że w końcu znalazła tego jedynego. Niestety, wkrótce okazuje się, że jej wybranek nie jest gotowy do życia w rodzinie. Czy Minie starczy siły, by walczyć o miłość?

Reżyserką i scenarzystką tego opowiadającego o trudnej miłości i poszukiwaniu szczęścia filmu jest debiutantka Iram Haq, autorka krótkometrażowej surrealistycznej opowieści Panna z klapkami na oczach. Jestem twoja to pełna dramatyzmu historia młodej, impulsywnej kobiety, która rozdarta jest między dwiema różnymi tradycjami i kulturami. W jej rolę przekonująco wcieliła się piękna Amrita Acharia (Sobowtór diabła, serial HBO Gra o tron), urodzona w Nepalu aktorka, która za tę wielowymiarową kreację była nominowana do prestiżowej norweskiej nagrody Amanda. Partnerują jej między innymi Ola Rapace (Wykluczeni, Skyfall) oraz debiutujący aktor dziecięcy Prince Singh. Obraz otrzymał nominację do nagrody Amanda w kategorii „najlepszy scenariusz”, był też norweskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

 

ŹRÓDŁA ŻYCIA (SOURCES OF LIFE (AKA. QUELLEN DES LEBENS)) dramat, Niemcy 2013

premiera: 19.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 29.10.2014 godz. 23:00

ŹRÓDŁA ŻYCIA (SOURCES OF LIFE (AKA. QUELLEN DES LEBENS)) dramat, Niemcy 2013, 167 min., reż. Oskar Roehler, wyk. Jürgen Vogel, Meret Becker, Moritz Bleibtreu, Lavinia Wilson, Lisa Smit

Ukazana na tle skomplikowanej historii powojennych Niemiec kronika losów trzech pokoleń rodziny Freytagów.

Erich Freytag (Jürgen Vogel) jest niemieckim żołnierzem, który w 1949 roku wraca z Rosji. Mężczyzna nie może odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. Początkowo czuje się obco w ojczystym kraju. Szybko jednak staje się beneficjentem cudu gospodarczego. Jego syn, Klaus (Moritz Bleibtreu), jest niepoprawnym idealistą, który marzy, żeby zostać poetą. Chłopak zakochuje się w pochodzącej z zamożnego domu Giseli Ellers (Lavinia Wilson). Para bierze ślub i wkrótce rodzi się im syn Robert. Wspólne życie nie układa się jednak małżonkom najlepiej.

Intrygujące kino obyczajowe, wyróżnione nominacjami do Niemieckich Nagród Filmowych. Reżyser i scenarzysta obrazu, uważany za „enfant terrible” niemieckiego kina Oskar Roehler, to trzykrotnie nominowany do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia twórca filmów Nie ma dokąd iść, Strach, Cząstki elementarne czy Żyd Süss – film bez sumienia. Tym razem Roehler przeniósł na ekran własną powieść „Herkunft”, w której przedstawił losy trzech pokoleń swojej rodziny, a zarazem ponad 30 lat z historii Republiki Federalnej Niemiec. Udaje mu się z powodzeniem oddać ducha czasów oraz zmieniające się społeczno-ekonomiczne realia rodzimego kraju. Epicki obraz wyróżniają inteligentny scenariusz, zmysłowe zdjęcia oraz nieoczywisty sposób prowadzenia narracji. W głównych rolach w filmie wystąpili zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia Jürgen Vogel (Wolna wola, Fala), dwukrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Moritz Bleibtreu (Eksperyment, Baader-Meinhof) oraz debiutant Leonard Scheicher.

 

PO DWÓCH STRONACH (INUMBER NUMBER) film akcji, RPA 2013

premiera: 26.10.2014 godz. 20:00

PO DWÓCH STRONACH (INUMBER NUMBER) film akcji, RPA 2013, 99 min., reż. Donovan Marsh, wyk. S’Dumo Mtshali, Presley Chweneyagae, Israel Makoe, Hlubi Mboya, Owen Sejake

Wciągające kino sensacyjne o dwóch tajniakach, którzy wchodzą w konflikt z członkami gangu złodziei samochodów.

Chili (S’Dumo Mtshali) i Shoes (Presley Chweneyagae) są policyjnymi partnerami od ponad ośmiu lat. Obydwaj wierzą w sprawiedliwość i mają poczucie misji. Wszystko jednak zmienia się, kiedy dokonują bardzo ryzykownego aresztowania. Skorumpowany przełożony odmawia przyznania nagrody, która im się słusznie należy. Rozwścieczony Chili dochodzi do wniosku, że zbyt duża odwaga nie popłaca i postanawia zająć się inwigilacją gangu samochodowych złodziei. Niestety, przestępcy szybko odkrywają jego prawdziwą tożsamość. Aby się na nim zemścić, biorą jako zakładnika jego partnera. Chili musi odrzucić swoją pełną cynizmu postawę i pomóc przyjacielowi.

Sprawnie zrealizowane kino sensacyjne w reżyserii Donovana Marsha (Dollars and White Pipes, Spud). Obraz od pierwszych chwil trzyma w napięciu. Jego wyróżnikami są dobrze poprowadzony, przemyślany scenariusz, dynamiczne zdjęcia i pełna emocji akcja. W głównych rolach doskonale odnaleźli się S’Dumo Mtshali (Inside Story, serial Dzikie serca) i Presley Chweneyagae (Tsotsi, Więcej niż gra).

 

WYDARZENIE MIESIĄCA:

YUL BRYNNER

 

SIEDMIU WSPANIAŁYCH (THE MAGNIFICENT SEVEN) western, USA 1960

premiera: 06.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 07.10.2014 godz. 12:20

26.10.2014 godz. 07:45

26.10.2014 godz. 17:55

SIEDMIU WSPANIAŁYCH (THE MAGNIFICENT SEVEN) western, USA 1960, 123 min., reż. John Sturges, wyk. Yul Brynner, Eli Wallach, Steve Mcqueen, Charles Bronson, Robert Vaughn

Legendarny western, w którym siedmiu rewolwerowców pomaga mieszkańcom meksykańskiej wioski pokonać bandytów.

Grupa bandytów dowodzonych przez bezwzględnego Calvera (Eli Wallach) terroryzuje mieszkańców meksykańskiej wioski. Farmerzy proszą o pomoc siedmiu rewolwerowców. Mężczyźni przybywają do wioski i dzielą się z jej mieszkańcami swoimi umiejętnościami. Wszyscy przygotowują się do tego, by stawić czoła bandytom, i układają plan pułapki, w którą chcą złapać Calvera.

Niezapomniany western Johna Sturgesa (Czarny dzień w Black Rock, Wielka ucieczka), amerykańska wersja słynnych Siedmiu samurajów Akiry Kurosawy. W będącym pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników kina obrazie wystąpiło grono legendarnych aktorów z laureatem Oscara Yulem Brynnerem (Król i ja, Świat Dzikiego Zachodu) i zdobywcą honorowej złotej statuetki za osiągnięcia życia Elim Wallachem (Jak zdobyto Dziki Zachód, Dobry, zły i brzydki) na czele. Film, uznawany za arcydzieło gatunku, przeszedł też do historii ze względu na doskonałą, wyróżnioną nominacją do Oscara ścieżkę dźwiękową autorstwa Elmera Bernsteina (Zabić drozda, Na wskroś nowoczesna Millie – Oscar).

 

UCIECZKA Z ZAHRAINU (ESCAPE FROM ZAHRAIN) film akcji, USA 1962

premiera: 13.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 14.10.2014 godz. 12:05

UCIECZKA Z ZAHRAINU (ESCAPE FROM ZAHRAIN) film akcji, USA 1962, 90 min., reż. Ronald Neame, wyk. Yul Brynner, Sal Mineo, James Mason, Madlyn Rhue, Jack Warden

Opowieść o grupie awanturników, którzy po ucieczce z więzienia podróżują razem przez pustynne bezdroża.

Zahrain – fikcyjne państwo położone na Bliskim Wschodzie – czerpie zyski z handlu ropą naftową ze Stanami Zjednoczonymi. Przeciwko odpływowi kapitału protestują rebelianci. Ich przywódca Sharif (Yul Brynner) zostaje schwytany przez siły rządowe. W trakcie transportu do więzienia mężczyźnie udaje się uciec. Wraz z nim wolność odzyskują: Amerykanin Huston (Jack Warden), sadystyczny Tahar (Anthony Caruso) i nieśmiały Hassan (Jay Novello). Razem ze studentem Ahmedem (Sal Mineo) oraz pielęgniarką Lailą (Madlyn Rhue) rozpoczynają podróż przez bezkresną pustynię

Pełna brawurowych zwrotów akcji opowieść o szalonej podróży przez pustynię, w której biorą udział połączeni przez przypadek bohaterowie. Skazani na współpracę, rozpoczynają też walkę z niesprawiedliwością. Trzymająca w napięciu fabuła została oparta na powieści Michaela Barretta „Appointment in Zahrain”. W rolach głównych wystąpiła śmietanka aktorska początku lat sześćdziesiątych: laureat Oscara Yul Brynner (Król i ja, Siedmiu wspaniałych), Anthony Caruso (Straż nad Renem, Asfaltowa dżungla) oraz zdobywcy dwóch nominacji do Nagrody Akademii – Sal Mineo (Buntownik bez powodu, Exodus) i Jack Warden (Szampon, Wszyscy ludzie prezydenta). Obraz wyreżyserował Brytyjczyk Ronald Neame, trzykrotnie nominowany do Oscara twórca m.in. słynnej Tragedii Posejdona i Akt Odessy. Zdjęcia powstały na pustyni Mojave w Kalifornii.

 

JEDZIE VILLA (VILLA RIDES) przygodowy, USA 1968

premiera: 20.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 20.10.2014 godz. 03:10

JEDZIE VILLA (VILLA RIDES) przygodowy, USA 1968, 117 min., reż. Buzz Kulik, wyk. Yul Brynner, Robert Mitchum, Charles Bronson, Herbert Lom, Maria Grazia Buccella

Elektryzująca opowieść z Yulem Brynnerem w roli legendarnego przywódcy meksykańskiej rewolucji – Pancho Villi.

Amerykański żołnierz, Lee Arnold (Robert Mitchum), zostaje wysłany do pogrążonego w wojnie Meksyku z zapasem broni dla kapitana Ramireza (Frank Wolff), który walczy przeciwko Pancho Villi (Yul Brynner). Kiedy mężczyzna czeka w małej wiosce, aż jego samolot zostanie naprawiony, oddziały Ramireza zostają pokonane. Arnold trafia do niewoli. Z początku wydaje się, że jego los jest przesądzony. Amerykanin dostaje jednak szansę od Villi. Może zginąć lub zostać osobistym pilotem wodza rewolucji.

Emocjonujące kino akcji w reżyserii zdobywcy sześciu nominacji do Nagrody Emmy Buzza Kulika (Piosenka Briana, Łowca). Obraz opowiada o charyzmatycznym Pancho Villi, który w ciągu życia przeszedł niezwykłą metamorfozę – z bandyty stał się patriotą i ojcem meksykańskiej rewolucji. Produkcja przyciąga uwagę wciągającą fabułą oraz płynnie prowadzoną narracją. W głównych rolach wystąpili zdobywca Oscara Yul Brynner (Król i ja, Siedmiu wspaniałych) i nominowany do tej nagrody Robert Mitchum (Noc myśliwego, Przylądek strachu).

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

NAJLEPSZE RZECZY NA ŚWIECIE (THE BEST THINGS IN THE WORLD (AKA. AS MELHORES COISAS DO MUNDO)) dramat, Brazylia 2010

premiera: 01.10.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 02.10.2014 godz. 13:15

14.10.2014 godz. 08:30

14.10.2014 godz. 16:55

24.10.2014 godz. 18:15

25.10.2014 godz. 09:25

NAJLEPSZE RZECZY NA ŚWIECIE (THE BEST THINGS IN THE WORLD (AKA. AS MELHORES COISAS DO MUNDO)) dramat, Brazylia 2010, 102 min., reż. Laís Bodanzky, wyk. Francisco Miguez, Denise Fraga, Fiuk, José Carlos Machado, Gabriela Rocha

Dwóch nastoletnich braci dowiaduje się, że ich ojciec jest gejem. Problemy chłopców budzą zainteresowanie szkolnych blogerów.

São Paulo. Piętnastoletni Mano (Francisco Miguez) i jego starszy o dwa lata brat Pedro (Fiuk) wiodą beztroskie życie wypełnione muzyką, sportem i spotkaniami z przyjaciółmi. Pewnego dnia wszystko się zmienia – chłopcy dowiadują się, że ich rodzice się rozwodzą (Denise Fraga i José Carlos Machado), a ojciec jest gejem i będzie teraz żył ze swoim partnerem. Na domiar złego dziewczyna Pedra chce się z nim rozstać, a o perturbacjach w życiu braci zaczyna plotkować szkolny blog. Chłopcy muszą się zmierzyć z niespodziewaną popularnością.

Ciepła komedia o dwóch braciach z na pozór typowej rodziny z klasy średniej. Film w reżyserii Laís Bodanzky (Chega de Saudade, Mundo Invisivel) w szczery i bezpretensjonalny sposób przedstawia problemy związane z dojrzewaniem, rozpadem rodziny i uprzedzeniami wobec seksualnej odmienności. Scenariusz produkcji został zainspirowany serią książek pt. „Mano”, a w jego współtworzeniu uczestniczyli licealiści z São Paulo, którzy w bezpośrednich rozmowach opowiadali twórcom historie ze swojego życia. W rolach głównych wystąpili debiutujący brazylijscy aktorzy – Francisco Miguez i znany pod pseudonimem Fiuk, piosenkarz Filipe Kartalian Ayrosa Galvão. Obraz otrzymał wiele wyróżnień. Odniósł m.in. spektakularny sukces na festiwalu sztuk audiowizualnych w brazylijskim Recife, gdzie zgarnął aż osiem nagród Calunga. Był też prezentowany na festiwalach filmowych w Rzymie i Madrycie.

 

CAŁY TEN ZGIEŁK (ALL THAT JAZZ) dramat, USA 1979

premiera: 03.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 21.10.2014 godz. 02:25

30.10.2014 godz. 23:40

CAŁY TEN ZGIEŁK (ALL THAT JAZZ) dramat, USA 1979, 119 min., reż. Bob Fosse, wyk. Roy Scheider, Jessica Lange, Leland Palmer, Ann Reinking, Cliff Gorman

Hipnotyzująca, nagrodzona czterema Oscarami opowieść o uznanym artyście, którego zbyt intensywny tryb życia doprowadza do tragedii.

Joe Gideon (Roy Scheider) jest wziętym choreografem i uznanym reżyserem filmowym. Mężczyzna jednocześnie zajmuje się przygotowaniem kolejnego spektaklu na Broadwayu i kończy pracę nad filmem w Hollywood. Joe jest pracoholikiem. Żyje intensywnie. Nadużywa alkoholu, papierosów i leków. Nie stroni od zabawy i przygodnego seksu z tancerkami i aktorkami. Jego dziewczyna Kate (Ann Reinking), była żona Audrey (Leland Palmer) oraz nastoletnia córka Michelle (Erzsebet Foldi) starają się ze wszystkich sił mu pomóc. Niestety, stan jego zdrowia bardzo szybko się pogarsza.

Brawurowo zrealizowany dramat muzyczny w reżyserii nagrodzonego Oscarem Boba Fosse’a (Kabaret, Lenny). Ten niezwykły film jest lekko zakamuflowaną opowieścią o życiu samego Fosse’a – jego pasji tworzenia, związkach z kobietami, zatraceniu się w pracy. Pełen intensywnych emocji obraz ma formę nietypowego musicalu, w którym sceny realistyczne przeplatają się z onirycznymi sekwencjami tanecznymi. Wybitną, nominowaną do Oscara kreację stworzył w produkcji Roy Scheider (Francuski łącznik, Szczęki), któremu partnerują na ekranie dwukrotna laureatka Nagrody Akademii Jessica Lange (Tootsie, Błękit nieba), broadwayowska aktorka i tancerka Leland Palmer (Valentino) oraz Ann Reinking (Annie, Micki i Maude). Obraz został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym canneńską Złotą Palmą i czterema statuetkami Oscara (za scenografię, kostiumy, montaż i muzykę Ralpha Burnsa). Krytyka porównywała dzieło Fosse’a ze słynnym filmem Felliniego Osiem i pół.

 

PŁYŃ, RYBKO, PŁYŃ (SWIM LITTLE FISH SWIM) dramat, USA 2013

premiera: 08.10.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 09.10.2014 godz. 11:40

27.10.2014 godz. 07:40

27.10.2014 godz. 16:40

PŁYŃ, RYBKO, PŁYŃ (SWIM LITTLE FISH SWIM) dramat, USA 2013, 94 min., reż. Ruben Amar, Lola Bessis, wyk. Dustin Guy Defa, Lola Bessis, Brooke Bloom, Olivia Durling Costello, Anne Consigny

Młoda francuska reżyserka marzy o zrobieniu kariery w Nowym Jorku. Poznaje tam borykającego się z małżeńskim kryzysem muzyka.

Leeward (Dustin Guy Defa) i Mary (Brooke Bloom) przechodzą kryzys małżeński. Ona jest twardo stąpającą po ziemi i ciężko pracującą pielęgniarką, on – pełnym idealizmu muzykiem. Mary nie może znieść swojego męża. Jej zdaniem jest nieodpowiedzialny, niedojrzały i nie potrafi utrzymać na dłużej żadnej pracy. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy Leeward spotyka na swojej drodze dziewiętnastoletnią Francuzkę, Lilas (Lola Bessis), która szuka szczęścia w Nowym Jorku. Otwarty i pomocny mężczyzna proponuje jej, żeby zatrzymała się u nich w Chinatown… Co z tego wyniknie?

Kameralne, niezależne kino, które pokazuje dylematy i rozterki współczesnych młodych nowojorczyków. Utrzymana w słodko-gorzkim klimacie opowieść wyróżnia się bogatą fabułą, oryginalną oprawą wizualno-muzyczną oraz wiarygodnym aktorstwem. Nie brakuje w niej zarówno ciepłego humoru, jak i nutki melancholii. Ciekawie wypadł też portret tętniącego życiem Nowego Jorku, mekki wszelkiego rodzaju marzycieli i szukających swojej szansy artystów. Za powstanie filmu odpowiedzialni byli debiutanci Ruben Amar (krótkometrażowy Checkpoint) i Lola Bessis, która zagrała też jedną z głównych ról. Obok niej występują Dustin Guy Defa (Ślub Ryśka) oraz Brooke Bloom (Strasznie głośno, niesamowicie blisko). Produkcja była pokazywana m.in. na MFF w Urugwaju, São Paulo i Durbanie, gdzie ubiegała się o nagrody dla najlepszego filmu.

 

WODNY ŚWIAT (WATERWORLD) przygodowy, USA 1995

premiera: 10.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 11.10.2014 godz. 11:55

29.10.2014 godz. 18:00

30.10.2014 godz. 10:10

WODNY ŚWIAT (WATERWORLD) przygodowy, USA 1995, 130 min., reż. Kevin Reynolds, wyk. Kevin Costner, Dennis Hopper, Jeanne Tripplehorn, Tina Majorino, Michael Jeter

Po potopie, jaki nawiedził Ziemię, ludzie nie przestają wierzyć, że gdzieś jeszcze istnieje suchy ląd. Na jego poszukiwanie wyrusza tajemniczy żeglarz.

Świat przyszłości, wody roztopionego lodowca zatapiają większość obszaru Ziemi. Sytuacja wydaje się beznadziejna. Ludzie chronią się w sztucznych portach, a przy życiu trzyma ich tylko myśl, że to stan przejściowy i lada moment ktoś odnajdzie wymarzony ląd. Nie wierzy w to należący do pierwszego pokolenia ludzi-ryb sternik (Kevin Costner). Traktowany przez otoczenie jak odmieniec, większość czasu spędza na zaprojektowanym przez siebie katamaranie. Pewnego dnia poznaje piękną Helen (Jeanne Tripplehorn) i jej przybraną córkę Enolę (Tina Majorino). Na plecach dziewczynki znajduje się rzekomo mapa drogi do mitycznego stałego lądu. O jej zdobyciu marzy banda Smokersów (nałogowych palaczy) pod dowództwem demonicznego szaleńca Deakona (Dennis Hopper), któremu w krwawej morskiej bitwie stawi czoła ów tajemniczy żeglarz.

Opowieść przygodowa o epickim rozmachu, łącząca w sobie science fiction, kino katastroficzne, akcję i elementy romansu. To jedna z najdroższych hollywoodzkich produkcji swoich czasów. Jej budżet wyniósł prawie 180 mln dolarów. Obraz, któremu nie wróżono większych sukcesów, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem u widzów. Jego twórcą jest Kevin Reynolds, znany z takich filmów jak Robin Hood: Książę złodziei, Hrabia Monte Christo czy Tristan i Izolda. Na czele doborowej obsady stanął będący wówczas u szczytu kariery Kevin Costner (Bodyguard, Tańczący z wilkami), który na krótko przed zakończeniem zdjęć został także współreżyserem filmu. Wodny świat uzyskał nominację do Oscara za najlepszy dźwięk oraz do BAFTY za najlepsze efekty specjalne.

 

GWIEZDNY PRZYBYSZ (STARMAN (1984)) komedia romantyczna, USA 1984

premiera: 17.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 18.10.2014 godz. 12:10

29.10.2014 godz. 14:25

30.10.2014 godz. 06:00

GWIEZDNY PRZYBYSZ (STARMAN (1984)) komedia romantyczna, USA 1984, 111 min., reż. John Carpenter, wyk. Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith, Richard Jaeckel, Robert Phalen

Historia niezwykłego romansu między przybyszem z kosmosu a owdowiałą ziemianką. Nominacja do Oscara dla Jeffa Bridgesa.

Wdowa Jenny Hayden (Karen Allen) wciąż tęskni za swoim zmarłym mężem. Pewnej nocy opodal jej domu w Wisconsin ląduje statek kosmiczny. Pokojowa misja wymaga przybrania przez kosmitę (Jeff Bridges) ludzkiej postaci. Obcy zamienia się w męża Jenny, dzięki czemu zdobywa jej zaufanie i obietnicę pomocy. Muszą dostać się na pustynię Nevada, gdzie na kosmitę oczekują jego pobratymcy. Tymczasem na trop latającego talerza wpada Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, której zamiary wobec gwiezdnego przybysza dalekie są od pokojowych.

Udane połączenie kina drogi, romansu i filmu science fiction spod ręki mistrza horroru Johna Carpentera (Halloween, Ucieczka z Nowego Jorku). Znakomita rola Jeffa Bridgesa (Szalone serce, Prawdziwe męstwo) została wyróżniona nominacją do Złotego Globu i Oscara. Jako owdowiała Jenny Hayden partneruje mu znana m.in. z Poszukiwaczy zaginionej arki i Malcolma X Karen Allen. Aktorka otrzymała za swój występ nominację do prestiżowej Nagrody Saturna. Film sprawdza się zarówno jako wzruszająca historia miłosna, jak i wciągająca opowieść przygodowa. Produkcja odniosła sukces u publiczności, a krytyka nie szczędziła pochwał reżyserowi i aktorom.

 

DRZWI W PODŁODZE (THE DOOR IN THE FLOOR) dramat, USA 2004

premiera: 18.10.2014 godz. 20:00

DRZWI W PODŁODZE (THE DOOR IN THE FLOOR) dramat, USA 2004, 107 min., reż. Tod Williams, wyk. Jeff Bridges, Kim Basinger, Elle Fanning, Jon Foster, Mimi Rogers

Jeff Bridges i Kim Basinger w poruszającej historii małżeństwa, które straciło dwóch nastoletnich synów.

Uznany autor książek dla dzieci Ted Cole (Jeff Bridges) i jego żona Marion (Kim Basinger) uchodzą za parę idealną. Jednak gdy ich dwaj nastoletni synowie giną w wypadku samochodowym, życie małżeństwa zmienia się bezpowrotnie. Marion wpada w depresję, a Ted, który nie potrafi jej pomóc, sam także obojętnieje. Oboje nie są w stanie poświęcić uwagi swojej córce Ruth (Elle Fanning). Ted ma nadzieję, że sytuację zmieni obecność Eddiego (Jon Foster), młodego chłopaka, który ma mu pomóc redagować najnowszą książkę. Między domownikami a Eddiem rozpoczyna się niebezpieczna gra.

Kipiąca od skrywanych emocji i pokazująca różne odcienie miłości ekranizacja bestsellerowej powieści Johna Irvinga „Jednoroczna wdowa”. Za kamerą stanął Tod Williams (Przygody Sebastiana Cole, Cell), który jest także, obok autora książki, współscenarzystą filmu. W role zagubionych w swoich uczuciach małżonków wcielili się laureaci Oscara Jeff Bridges (Szalone serce, Prawdziwe męstwo) i Kim Basinger (Tajemnice Los Angeles, Granice miłości). Jako Eddie wystąpił Jon Foster (Stay Alive, Informers). Obraz był nominowany do Złotej Muszli na MFF w Locarno, zdobył też dwie nominacje do prestiżowej Nagrody Independent Spirit – za najlepszy scenariusz i niezwykłą, pełną niuansów kreację aktorską Jeffa Bridgesa.

 

TYSIĄCE MIL SAMOTNOŚCI (RIDING ALONE FOR THOUSANDS OF MILES (AKA. QIAN LI ZOU DAN QI)) dramat, Hong Kong 2005

premiera: 22.10.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 23.10.2014 godz. 11:40

31.10.2014 godz. 15:00

TYSIĄCE MIL SAMOTNOŚCI (RIDING ALONE FOR THOUSANDS OF MILES (AKA. QIAN LI ZOU DAN QI)) dramat, Hong Kong 2005, 105 min., reż. Yimou Zhang, wyk. Ken Takakura, Shinobu Terajima, Kiichi Nakai, Ken Nakamoto, Jiamin Li

Opowieść o ojcu, który po latach rozłąki z synem próbuje nadgonić stracony czas. Kameralny dramat twórcy Zawieście czerwone latarnie i Domu latających sztyletów.

Żyjący w maleńkiej japońskiej wiosce rybak, Takata Gou-ichi (Ken Takakura), dowiaduje się, że jego dawno niewidziany syn, Ken-ichi, umiera na raka. Takata bez chwili zastanowienia wyrusza w daleką podróż, by się z nim zobaczyć. Na miejscu okazuje się jednak, że ten nie życzy sobie spotkania. Taśma wideo, którą zrozpaczony ojciec dostaje od synowej (Shinobu Terajima), ma mu pomóc zrozumieć żal i rozgoryczenie syna, a także poznać go na nowo. Czy wystarczy czasu, by nadrobić stracone lata i udowodnić Ken-ichiemu, że przez całe życie nikt nie był od niego ważniejszy?

Wzruszający dramat o skomplikowanych relacjach między ojcem a synem. Reżyserem tej subtelnej, niespiesznie rozwijającej się opowieści jest wybitny chiński reżyser Yimou Zhang – nagradzany na najważniejszych festiwalach filmowych twórca Zawieście czerwone latarnie, Hero, Domu latających sztyletów czy Cesarzowej. W roli głównej wystąpił znany japoński aktor, Ken Takakura (Czarny deszcz, Basebalista). Obraz został wyróżniony Hongkońską Nagrodą Filmową, Nagrodą Szanghajskich Krytyków, a także czterema nominacjami do Golden Rooster Awards.

 

ED TV (ED TV) komedia, USA 1999

premiera: 24.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 25.10.2014 godz. 13:05

ED TV (ED TV) komedia, USA 1999, 118 min., reż. Ron Howard, wyk. Matthew McConaughey, Jenna Elfman, Woody Harrelson, Sally Kirkland, Martin Landau

Zwariowana komedia o sympatycznym trzydziestolatku, który z dnia na dzień staje się gwiazdą telewizji.

San Francisco. Szefowie jednej ze stacji telewizyjnych próbują ratować się przed spadkiem oglądalności. Postanawiają wprowadzić nowy program, który ma przyciągnąć uwagę widzów. Zamierzają transmitować 24 godziny na dobę program, który będzie pokazywał życie zwyczajnego mężczyzny. Na bohatera zostaje wybrany Ed Pekurny (Matthew McConaughey). Chłopak ma niewiele ponad trzydzieści lat, jest wysportowany i odrobinę naiwny. Audycja szybko zyskuje na popularności, a Ed staje się prawdziwą gwiazdą. Szybko jednak przyjdzie mu się przekonać, że sława ma wysoką cenę.

Lekkie, lecz dające do myślenia kino z gwiazdorską obsadą. W głównego bohatera wcielił się nagrodzony Oscarem Matthew McConaughey (Witaj w klubie, serial Detektyw). Obok niego występują również: laureatka Złotego Globu Jenna Elfman (Zakazany owoc, To tylko seks, serial Dharma & Greg), dwukrotnie nominowani do Oscara Woody Harrelson (Urodzeni mordercy, W imieniu armii) i Dennis Hopper (Easy Rider, Blue Velvet) oraz zdobywca Nagrody Akademii Martin Landau (Zbrodnie i wykroczenia, Ed Wood). Obraz porusza ważny społecznie temat wpływu nowoczesnych mediów na życie zwykłego człowieka. Produkcja zachwyca błyskotliwym humorem oraz bezpretensjonalną fabułą. Za jej reżyserię odpowiedzialny był wyróżniony dwiema Nagrodami Akademii Ron Howard (Piękny umysł, Frost/Nixon).

 

MIKOŁAJ I ALEKSANDRA (NICHOLAS AND ALEXANDRA) dramat, USA 1971

premiera: 27.10.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 28.10.2014 godz. 12:10

MIKOŁAJ I ALEKSANDRA (NICHOLAS AND ALEXANDRA) dramat, USA 1971, 162 min., reż. Franklin J. Schaffner, wyk. Michael Jayston, Janet Suzman, Harry Andrews, Irene Worth, Timothy West

Nagrodzona dwoma Oscarami epicka opowieść o tragicznych losach ostatniego cara Rosji i jego rodziny.

Michael Jayston jako car Mikołaj II i Janet Suzman w roli carycy Aleksandry Fiodorowny w niezwykłym obrazie lat korupcji, zniewolenia i przelanej krwi, które doprowadziły do wybuchu rewolucji październikowej. Mikołaj II jako jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie władał milionami istnień ludzkich na obszarze obejmującym jedną szóstą kuli ziemskiej. Razem z całą swoją rodziną został zamordowany przez bolszewików w roku 1918. Film opowiada także o tajemniczym związku, jaki łączył klan Romanowów z charyzmatycznym szarlatanem Rasputinem (Tom Baker).

Epicki dramat na podstawie bestsellerowej biografii Mikołaj i Aleksandra, której autorem jest amerykański pisarz i historyk, laureat Nagrody Pulitzera za książkę o Piotrze Wielkim, Robert K. Massie. Obraz otrzymał 6 nominacji do Oscarów (w tym dla najlepszego filmu), z czego ostatecznie zdobył dwie statuetki – za najlepszą scenografię i najlepsze kostiumy. Jego producentem jest trzykrotnie nagradzany przez Amerykańską Akademię Sam Spiegel (Most na rzece Kwai, Lawrence z Arabii), a reżyserem Franklin J. Schaffner (Patton, Motylek). W rolę tytułowych bohaterów wcielili się doświadczeni brytyjscy aktorzy – zdobywca nominacji do BAFTY Michael Jayston (Przygody Alicji w Krainie Czarów, Nieśmiertelny III) i nominowana za swoją kreację do Złotego Globu i Oscara Janet Suzman (Kontrakt rysownika, Sucha biała pora).

 

KRÓL TAŃCZY (LE ROI DANSE (AKA. THE KING IS DANCING)) dramat, Francja 2000

premiera: 31.10.2014 godz. 20:00

KRÓL TAŃCZY (LE ROI DANSE (AKA. THE KING IS DANCING)) dramat, Francja 2000, 110 min., reż. Gérard Corbiau, wyk. Benoît Magimel, Boris Terral, Tchéky Karyo, Colette Emmanuelle, Cécile Bois

Zrealizowana z przepychem opowieść o niezwykłej przyjaźni między królem Francji Ludwikiem XIV a kompozytorem Jeanem-Baptiste Lullym.

Dzieje niezwykłej przyjaźni między królem Francji Ludwikiem XIV (Benoît Magimel), a słynnym kompozytorem Jeanem-Baptiste Lullym (Boris Terral). Film otwiera scena, w której stary i chory Lully wspomina swoje burzliwe życie. Powracają obrazy z przeszłości: spotkanie z młodym monarchą, olśniewające muzyczno-taneczne spektakle, w których Ludwik – wielki miłośnik baletu – był pierwszym tancerzem, znajomość z Molierem (Tchéky Karyo), świat dworskich intryg i romansów.

Reżyserem tego wysmakowanego filmu jest Gérard Corbiau, twórca Farinellego – ostatniego kastrata. Scenariusz obrazu powstał w oparciu o książkę Philippe’a Beaussanta pt. „Lully ou le musicien du soleil”. Dorosłego Ludwika zagrał laureat Złotej Palmy Benoît Magimel (Pianistka, Niewinne kłamstewka), a w rolę Lully’ego wcielił się Boris Terral (Post coitum animal triste, Twoje ręce na moich biodrach), który był nominowany za tę kreację do Cezara. Twórcą przepięknych, malarskich zdjęć jest Gérard Simon (Lautrec, Mój przyjaciel lis) – otrzymał za nie prestiżową Złotą Żabę na festiwalu sztuki operatorskiej Camerimage. Król tańczy zdobył także nominacje do nagrody Cezara w kategoriach „najlepsze kostiumy” i „najlepszy dźwięk”. W filmie nie zabraknie wspaniałej muzyki, wykonywanej przez zespół instrumentów dawnych pod batutą Reinhardta Goebela, oraz zachwycających scen tanecznych. Usłyszymy fragmenty oper Lully’ego, a także muzykę z baletu „Alcidianne”. Prawdziwa uczta zarówno dla miłośników dobrego kina, jak i melomanów.

 

SERIALE

 

THE KNICK (THE KNICK) serial obyczajowy, USA 2014, reż. Steven Soderbergh, wyk. Clive Owen, Eric Johnson, Michael Angarano, Andre Holland, Juliet Rylance

premiera:           emisja w soboty  godz. 22:00 (odc. 8-10/10)

Clive Owen jako arogancki, zapatrzony w siebie i uzależniony od kokainy genialny chirurg stojący na czele odważnego, młodego zespołu medyków nowojorskiego szpitala na początku XX wieku.

THE KNICKAkcja serialu osadzona jest w Nowym Jorku, w szpitalu Knickerbocker, w pierwszych latach XX wieku, gdy nie istniały antybiotyki, a umieralność pacjentów była zatrważająco wysoka. Dr John Thackery wprowadza własne, pionierskie rozwiązania medyczne, jednocześnie zmagając się z uzależnieniem od kokainy. Thackery stoi na czele młodego, odważnego zespołu, w skład którego wchodzą jego protegowany Everett Gallinger, młody Bertie Chickering Jr. oraz Algernon Edwards – obiecujący chirurg z Europy, który – wbrew woli Thackery’ego, zostaje włączony do zespołu. Galerię charakterystycznych postaci serialu uzupełniają Cornelia Robertson, córka dobroczyńcy szpitala; gburowaty kierowca ambulansu Tom Cleary; Lucy Elkins, nowa twarz w zespole pielęgniarek; szemrany zarządca szpitala Herman Barrow, oraz siostra Harriet, pielęgniarka, która nie obawia mówić się, co myśli.

Nowy serial obyczajowy produkcji Cinemax pokazuje zespół lekarzy na początku XX wieku. Lekarze i pielęgniarki wprowadzają pionierskie metody leczenia i przekraczają granice ówczesnej medycyny, aby ratować zdrowie i życie pacjentów. Reżyserem wszystkich dziesięciu odcinków serialu jest laureat Oscara Steven Soderbergh (Traffic, film HBO Wielki Liberace), a jego gwiazdą – wyróżniony nominacją do Nagrody Akademii Clive Owen (Bliżej, Ludzkie dzieci). Polska premiera serialu odbędzie się dzień po amerykańskiej.

 

PRAWO ULICY IV (THE WIRE IV) serial obyczajowy, 2006, wyk. Dominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn, Wendell Pierce, Clarke Peters

sezon 4 emisja w środy  godz. 22:00 (odc. 3-7/13)  

Prawo ulicyŻycie w Baltimore nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę. Z pomocą swojej partnerki Shakimi (Sonja Sohn) uczyni wszystko, by dilerzy śmierci znaleźli się za kratkami.

Produkcja Davida Simona – twórcy i współscenarzysty potrójnego zdobywcy Emmy, miniserialu The Corner – bardzo realistyczny serial HBO, który pokazuje przeciągające się śledztwo w sprawie handlu narkotykami oraz związanego z tym morderstwa. Śledztwo toczące się w Baltimore ma swój punkt kulminacyjny w postaci złożonej serii niebezpiecznych podsłuchów i prowadzonej inwigilacji. Opowiedziane z punktu widzenia obu stron: policji i kryminalistów, serial pokazuje świat w którym proste rozróżnienia pomiędzy dobrem i złem, winą i karą są w każdej chwili wystawiane na próbę.

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.