CINEMAX pażdziernik 2012

 W październiku w sobotnie premiery na kanale Cinemax m.in. horror z Anthonym Hopkinsem „Wilkołak”, thriller „Nędzne psy” czy komedia brytyjska „Detektyw Cloth”. W piątkowe wieczory z cyklu ostry piątek, zostanie m.in wyemitowane Francuski cykl filmów noir, który powstał jako hołd dla kina klasy B „Mroczna Suita”.

 

SOBOTNIA PREMIERA

DETEKTYW CLOTH (A TOUCH OF CLOTH) komedia, Wielka Brytania 2012

premiera:        06.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     06.10.2012        godz. 03:55

                        09.10.2012        godz. 03:55

                        09.10.2012        godz. 20:00

                        25.10.2012        godz. 22:25

DETEKTYW CLOTH (A TOUCH OF CLOTH) komedia, Wielka Brytania 2012, 120 min., reż. Jim O’Hanlon, wyk. John Hannah, Suranne Jones, Navin Chowdhry, Adrian Bower

Znakomita parodia filmów policyjnych: para niedobranych detektywów prowadzi śledztwo w sprawie serii brutalnych morderstw.

Inspektor Jack Cloth (John Hannah) jest samotnikiem, który nie stroni od alkoholu. Od czasu kiedy zmarła jego żona, mężczyzna wpadł w pracoholizm. Jego całym życiem stała się walka z przestępczością. Po brutalnym morderstwie wpływowego i znanego w towarzystwie Alberta Stafforda (Brian Peck) Cloth i jego partnerka Anne Oldman (Suranne Jones) zostają wysłani na miejsce zbrodni. Ich przełożony (Julian Rhind-Tutt) liczy, że uda im się szybko złapać zabójcę. Jednak sprawy nie do końca będą szły po ich myśli.

Doskonała komedia pomyłek opowiadająca o parze niedobranych detektywów, która popełnia błąd za błędem. Atutami filmu są świetne dialogi i gagi, niepowtarzalny angielski humor oraz zręcznie skonstruowana fabuła. Pomysłodawcą tej telewizyjnej produkcji jest znany scenarzysta Charlie Brooker (seriale W domu zombie i Czarne lustro), a reżyserem Jim O’Hanlon (All in the Game, serial Dom Saddama). Scenariusz został oparty na opowiadaniu Borisa Starlinga (serial kryminalny Mesjasz). W główne role brawurowo wcielili się zdobywca nominacji do BAFTY John Hannah (Cztery wesela i pogrzeb, Mumia, serial Spartakus: Krew i piach) i Suranne Jones (seriale Coronation Street, Scott & Bailey).

 

NĘDZNE PSY (STRAW DOGS (2011)) thriller, USA 2011

premiera:        13.10.2012        godz. 22:00

powtórzenie:     16.10.2012        godz. 22:00

                        25.10.2012        godz. 00:00

NĘDZNE PSY (STRAW DOGS (2011)) thriller, USA 2011, 106 min., reż. Rod Lurie, wyk. James Marsden, Kate Bosworth, Alexander Skarsgård, Dominic Purcell, James Woods

Remake brutalnego filmu Sama Peckinpaha z 1971 roku. Przeżywające problemy małżeństwo przeprowadza się do małego miasteczka, gdzie musi stawić czoła bandzie zwyrodnialców.

Scenarzysta David Sumner (James Marsden) i jego żona Amy (Kate Bosworth) przenoszą się z Los Angeles do rodzinnego miasteczka kobiety, położonego na południu Stanów Zjednoczonych. Ich idylla nie trwa tam jednak zbyt długo. Między małżonkami rodzą się napięcia. Na domiar złego, nie potrafią też dogadać się z sąsiadami, co pewnego dnia prowadzi do tragedii. David i jego żona zostają osaczeni w swoim domu przez bandę miejscowych, którymi dowodzi bezlitosny Charlie (Alexander Skarsgård). Czy uda im się odeprzeć atak i wyjść cało z opresji?

Pełen przemocy thriller będący remakiem pamiętnego filmu Sama Peckinpaha pod tym samym tytułem, opartego na powieści Gordona Williamsa „The Siege of Trencher’s Farm”. Główne role grali w nim Dustin Hoffman i Susan George. Nowa wersja jest wierna pierwowzorowi i równie brutalna. Jej autorom w znakomity sposób udało się oddać atmosferę narastającego zagrożenia i zbudować napięcie między postaciami. Obraz został sprawnie wyreżyserowany przez pochodzącego z Izraela Roda Luriego, twórcę takich filmów jak Ukryta prawda, Ostatni bastion czy Cena prawdy. W produkcji przekonujące kreacje aktorskie stworzyli James Marsden (cykl X-Men, Zaczarowana, Zgon na pogrzebie) i Kate Bosworth (Błękitna fala, Wygraj randkę, 21), którzy już wcześniej spotkali się na planie filmu Superman: Powrót. Jako psychopatyczny Charlie wystąpił gwiazdor serialu HBO Czysta krew – Alexander Skarsgård (także: Zoolander, Melancholia), a w jednej z ról zobaczymy dwukrotnie nominowanego do Oscara Jamesa Woodsa (Dawno temu w Ameryce, Salwador, Duchy Missisipi). Na uznanie zasługują także realistyczne zdjęcia Alika Sakharova (seriale Rodzina Soprano i Rzym, Cena prawdy).

 

WILKOŁAK (THE WOLFMAN) horror, USA 2010

premiera:        20.10.2012        godz. 22:00

powtórzenie:     23.10.2012        godz. 22:35

WILKOŁAK (THE WOLFMAN) horror, USA 2010, 115 min., reż. Joe Johnston, wyk. Benicio Del Toro, Anthony Hopkins, Emily Blunt, Hugo Weaving, Geraldine Chaplin

Osadzony w nastrojowej scenerii wiktoriańskiej Anglii, stylowy remake klasycznego horroru z 1941 roku. Plejada gwiazd z Benicio Del Toro i Anthonym Hopkinsem na czele.

Lawrence Talbot (Benicio Del Toro) po wielu latach nieobecności wraca do rodzinnej posiadłości w Wielkiej Brytanii, aby wyjaśnić sprawę zaginięcia swojego brata Bena (Simon Merrells). Spełniając prośbę ojca (Anthony Hopkins) i narzeczonej Bena (Emily Blunt), rozpoczyna poszukiwania. Ku jego przerażeniu okazuje się, że brat padł ofiarą wilkołaka. Wkrótce giną kolejne osoby, a na miejscu pojawia się inspektor Scotland Yardu (Hugo Weaving), którego zadaniem jest schwytanie bestii. Tymczasem Lawrence odkrywa swoje przerażające przeznaczenie.

Nowa wersja gotyckiego horroru George’a Waggnera z 1941 roku to dzieło, które imponuje konsekwencją artystycznej wizji reżysera. Joe Johnston (Jumanji, Park jurajski 3, Hidalgo – ocean ognia) postanowił nakręcić film wierny oryginałowi, będącą hołdem dla tego gatunku kina. Jego obraz wyróżnia się dynamiczną akcją, widowiskowymi efektami specjalnymi i sugestywnym, złowieszczym nastrojem (świetne zdjęcia Shelly’ego Johnsona). W rolach głównych wystąpiła plejada gwiazd – nagrodzeni Oscarem Anthony Hopkins (Milczenie owiec, Okruchy dnia, Nixon) i Benicio Del Toro (Traffic, Przekręt, 21 gramów), zdobywczyni Złotego Globu Emily Blunt (Lato miłości, Diabeł ubiera się u Prady, Młoda Wiktoria) oraz wielokrotny laureat nagrody AFI Hugo Weaving (trylogie Matriks i Władca Pierścieni, V jak vendetta). Wilkołak zdobył Oscara w kategorii „najlepsza charakteryzacja”.

 

U BOKU OSKARŻONEGO, CZ. 1 (APPROPRIATE ADULT, PART 1) dramat, Wielka Brytania 2011

premiera:        27.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     27.10.2012        godz. 02:50

                        30.10.2012        godz. 20:00

U BOKU OSKARŻONEGO, CZ. 2 (APPROPRIATE ADULT, PART 2) dramat, Wielka Brytania 2011

premiera:        27.10.2012        godz. 21:30

powtórzenie:     27.10.2012        godz. 04:20

                        30.10.2012        godz. 21:30

U BOKU OSKARŻONEGO (APPROPRIATE ADULT) dramat, Wielka Brytania 2011, 90 + 90 min., reż. Julian Jarrold, wyk. Emily Watson, Dominic West, Robert Glenister, Sylvestra Le Touzel, Monica Dolan

Dwuczęściowy dramat będący portretem słynnego seryjnego zabójcy Freda Westa, który wspólnie z żoną zamordował kilkanaście młodych kobiet. 4 nagrody BAFTA.

Fred West (Dominic West), niczym niewyróżniający się mieszkaniec brytyjskiego Gloucester, został w 1994 roku aresztowany i oskarżony o zamordowanie co najmniej dwunastu młodych kobiet. Zgodnie z brytyjskim prawem w jego przesłuchaniach uczestniczyła osoba, której zadaniem było czuwanie nad tym, by prawa aresztowanego nie były łamane. Została nią Janet Leach (Emily Watson), zwyczajna gospodyni domowa, która jako pierwsza wysłuchała opowieści o zbrodniach Westa i jego żony Rosemary (Monica Dolan).

Entuzjastycznie przyjęty przez krytykę brytyjski dramat telewizyjny z rewelacyjnymi rolami dwukrotnie nominowanej do Oscara Emily Watson (Przełamując fale, Hilary i Jackie, Czas wojny) i gwiazdy serialu Prawo ulicy Dominica Westa (także: Chicago, 300, serial Czas prawdy). Oboje zostali uhonorowani za swoje kreacje nagrodą BAFTA, trzecią statuetkę otrzymała odtwórczyni roli Rose – Monica Dolan (Topsy-Turvy, Wichry Kołymy, serial Okupacja). Emily Watson została ponadto wyróżniona prestiżową nominacją do Złotego Globu. Oparty na faktach film ukazuje postać seryjnego mordercy Freda Westa, który wspólnie z żoną torturował, a następnie mordował i zakopywał w przydomowym ogródku młode kobiety. Jego historię poznajemy oczami pracownicy socjalnej, która nie tylko brała udział w przesłuchaniach, ale i z własnej woli odwiedzała Westa w więzieniu. Nominowany do BAFTY, m.in. w kategorii „najlepszy miniserial”, obraz Juliana Jarrolda (Kozaczki z pieprzykiem, Zakochana Jane, Powrót do Brideshead) unika taniej sensacji, skupiając się na psychologicznym portrecie Westa i jego kontrowersyjnej relacji z Janet Leach.

 

OSTRY PIĄTEK

GANGSTER NUMER JEDEN (GANGSTER NO. 1) kryminalny, Wielka Brytania 2000

premiera:        05.10.2012        godz. 22:40

powtórzenie:     28.10.2012        godz. 00:40

GANGSTER NUMER JEDEN (GANGSTER NO. 1) kryminalny, Wielka Brytania 2000, 96 min., reż. Paul Mcguigan, wyk. Malcolm Mcdowell, David Thewlis, Paul Bettany, Saffron Burrows, Kenneth Cranham

Kino gangsterskie w najlepszym wydaniu: historia ambitnego i pozbawionego skrupułów młodego człowieka, który konsekwentnie wspina się po szczeblach przestępczej kariery.

Gangster (Malcolm McDowell), król londyńskiego półświatka, jest zadowolonym z siebie człowiekiem, którego cieszy specyficzny sukces zawodowy, jaki stał się jego udziałem. Pewnego dnia otrzymuje informację, że z więzienia zwolniony zostanie Freddie Mays (David Thewlis), jego dawny szef i mentor. Gangster powraca wspomnieniami do połowy lat sześćdziesiątych, kiedy jako młody chłopak (Paul Bettany) stawiał w przestępczym świecie pierwsze kroki. Freddie Mays był wtedy dla niego nie tylko wzorem do naśladowania, ale i największą przeszkodą na drodze do samodzielnej kariery.

 

WAMPIR (VAMPIRE (2011)) dramat, USA 2011

premiera:        12.10.2012        godz. 22:30

powtórzenie:     29.10.2012        godz. 00:20

WAMPIR (VAMPIRE (2011)) dramat, USA 2011, 90 min., reż. Shunji Iwai, wyk. Kevin Zegers, Keisha Castle-Hughes, Amanda Plummer, Trevor Morgan, Adelaide Clemens

Nominowana do Głównej Nagrody w Sundance historia młodego wampira, na co dzień spokojnego nauczyciela biologii, który wyszukuje swoje ofiary na internetowych czatach.

Simon (Kevin Zegers) wygląda na zwyczajnego młodego człowieka. Wydaje się, że całym jego życiem jest praca w szkole i pomoc niedomagającej matce (Amanda Plummer). To jednak tylko pozory, pod którymi kryje się mroczny sekret. Mężczyzna poszukuje za pomocą Internetu dziewczyny idealnej – pięknej, nieśmiałej i, co ważne, wykazującej skłonności samobójcze. Simon ma bowiem nietypowe upodobania – lubi pić ludzką krew.

 

MROCZNA SUITA: ZABIJAJĄ NAWET DJ-ÓW (SUITE NOIRE – ON ACHEVE BIEN LES DISC-JOCKEYS (THEY EVEN SHOOT DJ’S, DON’T THEY)) thriller, Francja 2009

premiera:        19.10.2012        godz. 23:20

MROCZNA SUITA: ZABIJAJĄ NAWET DJ-ÓW (SUITE NOIRE – ON ACHEVE BIEN LES DISC-JOCKEYS (THEY EVEN SHOOT DJ’S, DON’T THEY)) thriller, Francja 2009, 61 min., reż. Orso Miret, wyk. Francis Renaud, Lubna Azabal, Yann Trégouët, Jean-Quentin Châtelain, Chad Chenouga

Mroczna suita to telewizyjny cykl filmów noir, który powstał jako hołd dla kina klasy B. Każdy odcinek oparty jest na jednej z powieści kryminalnych wydawanych w popularnej serii Suite Noire.

Pielęgniarka Crista (Lubna Azabal) prowadzi audycję dla więźniów w liberalnej paryskiej stacji radiowej. Jako gospodyni programu zaprasza na antenę wielu skazańców, dla których jest to namiastka wolności. W ten sposób zawiera też znajomość z odsiadującym wyrok Manu (Francis Renaud). Nie wie, że mężczyzna został zwerbowany przez policję, a jego zadaniem jest infiltracja radia.

 

MROCZNA SUITA: PRZEPIS NA ZABIJANIE (SUITE NOIRE – TIREZ SUR LE CAVISTE (RECIPE FOR A KILLING)) thriller, Francja 2009

premiera:        19.10.2012        godz. 00:20

MROCZNA SUITA: PRZEPIS NA ZABIJANIE (SUITE NOIRE – TIREZ SUR LE CAVISTE (RECIPE FOR A KILLING)) thriller, Francja 2009, 63 min., reż. Emmanuelle Bercot, wyk. Niels Arestrup, Julie-Marie Parmentier, Pierre-Félix Gravière, Christine Citti, Pierre Berriau

Mroczna opowieść o skomplikowanej relacji między kochającym dobre jedzenie dojrzałym mężczyzną a sprzeciwiającą się autorytetom młodą kobietą.

Porywczy winiarz i entuzjasta dobrego jedzenia, Gérard (Niels Arestrup), spotyka na swojej drodze zbuntowaną dziewczynę o lesbijskich skłonnościach (Julie-Marie Parmentier) i zatrudnia ją u siebie jako kucharkę. Zderzenie tych dwóch nietuzinkowych osobowości zaowocuje wybuchem wielu silnych emocji. W samym sercu winnic Monbazillac rozpocznie się niebezpieczna gra w kotka i myszkę, której stawką będzie życie.

 

MROCZNA SUITA: DROGA DO MORDERSTWA (SUITE NOIRE – VITRAGE A LA CORDE (STRAIGHT ON FOR MURDER)) thriller, Francja 2009

premiera:        26.10.2012        godz. 00:05

MROCZNA SUITA: DROGA DO MORDERSTWA (SUITE NOIRE – VITRAGE A LA CORDE (STRAIGHT ON FOR MURDER)) thriller, Francja 2009, 61 min., reż. Laurent Bouhnik, wyk. Manuel Blanc, Karole Rocher, Philippe Duquesne, Jackie Berroyer, Michel Muller

Bohaterem kolejnego odcinka Mrocznej suity jest mężczyzna, który pragnąc uciec przed odpowiedzialnością za spowodowanie śmiertelnego wypadku, zamienia się w seryjnego mordercę.

Gabriel (Manuel Blanc) prowadzi dostatni i wygodny tryb życia. Pewnego dnia staje się sprawcą wypadku, w którym ginie młoda kobieta. Spanikowany, robi wszystko, aby uniknąć kary. Ma jednak pecha. Kiedy stara się postępować właściwie, wszystko i tak obraca się przeciwko niemu. Wyrzuty sumienia powracają, a Gabriel nie potrafi sobie z nimi poradzić.

 

MROCZNA SUITA: NIENASYCONE MIASTO (SUITE NOIRE – QUAND LA VILLE MORD (WHEN THE CITY BITES)) thriller, Francja 2009

premiera:        26.10.2012        godz. 01:10

MROCZNA SUITA: NIENASYCONE MIASTO (SUITE NOIRE – QUAND LA VILLE MORD (WHEN THE CITY BITES)) thriller, Francja 2009, 61 min., reż. Dominique Cabrera, wyk. Aїssa Maїga, Samir Guesmi, Laurentine Milebo, Alain Dzukam Simo, Assane Seck

Telewizyjny cykl filmowy będący hołdem dla kina klasy B. Historia młodej Afrykanki, która zostaje przemycona do Francji, gdzie zmuszana jest do uprawiania prostytucji.

Sara (Aïssa Maïga) i Zina (Kadi Diarra) to dwie młode Kongijki, które przebywają nielegalnie we Francji. Obie marzą o lepszym życiu, Sara pragnie zostać malarką. Zderzenie z rzeczywistością okazuje się dla nich wyjątkowo brutalne – kobiety zmuszane są do uprawiania prostytucji. Sytuacja przybiera dramatyczny obrót, gdy Zina zostaje pobita na śmierć przez sutenera Omara. Sara w odwecie zabija mężczyznę i ucieka. Niestety, wspólniczka Omara (Laurentine Milebo) wyznacza wysoką cenę za głowę dziewczyny.

Każdy odcinek francuskiego serialu to pasjonująca kryminalna historia, będąca efektem współpracy innego pisarza i reżysera. Inspirowana kinem klasy B produkcja oparta jest na powieściach noir publikowanych przez znane wydawnictwo Éditions La Branche. Składające się na serię filmy nie tylko charakteryzują się wciągającą, trzymającą w napięciu fabułą, ale są też ironicznym i złożonym obrazem współczesnego społeczeństwa. Reżyserką tej części jest urodzona w Algierii Dominique Cabrera, autorka obrazów Po drugiej stronie morza (nominacja do Cezara), Mleko ludzkich uczuć (nominacja do Złotego Leoparda na MFF w Locarno) czy wyróżnionego Nagrodą Ekumenicznego Jury na MFF w Berlinie Folle embellie. Scenariusz odcinka powstał w oparciu o książkę Marka Villarda. W roli głównej wystąpiła pochodząca z Senegalu Aïssa Maïga, aktorka znana między innymi z filmów Bamako, Ukryte, Zakochany Paryż.

 

EKRANY ŚWIATA

STAMBUŁ (ISTANBUL (AKA. ISZTAMBUL)) dramat, Węgry 2011

premiera:        07.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     08.10.2012        godz. 11:25

                        18.10.2012        godz. 07:30

                        18.10.2012        godz. 15:25

                        30.10.2012        godz. 09:15

STAMBUŁ (ISTANBUL (AKA. ISZTAMBUL)) dramat, Węgry 2011, 96 min., reż. Ferenc Török, wyk. Johanna Ter Steege, Andor Lukáts, Yavuz Bingol, Padraic Delaney, Norbert Varga

Pełna emocji historia porzuconej przez męża kobiety, która postanawia wyruszyć w podróż życia. Los prowadzi ją do Stambułu, gdzie poznaje pewnego mężczyznę.

Katalin (Johanna ter Steege) jest kobietą w średnim wieku, kochającą żoną i matką. Pewnego dnia jej świat wali się w gruzy – mąż (Andor Lukáts) zostawia ją dla młodej dziewczyny. W tych trudnych chwilach Katalin nie znajduje oparcia w dzieciach. Jej córka (Réka Tenki) bez reszty zaabsorbowana jest swoją ciążą, a nastoletni syn (Norbert Varga) myśli tylko o sobie. Kobieta coraz bardziej pogrąża się w rozpaczy, aż w końcu rodzina umieszcza ją – wbrew jej woli – w szpitalu psychiatrycznym. Zdesperowana Katalin podejmuje ryzykowną decyzję. Postanawia stamtąd uciec i ruszyć autostopem w nieznane.

 

CUKIERNIA POD BABECZKĄ (CUP CAKE) komedia, Wielka Brytania 2010

premiera:        14.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     15.10.2012        godz. 11:50

                        25.10.2012        godz. 14:35

                        26.10.2012        godz. 06:00

CUKIERNIA POD BABECZKĄ (CUP CAKE) komedia, Wielka Brytania 2010, 87 min., reż. Colin Mcivor, wyk. Adam Best, Michelle Fairley, Clive Russell, Paddy Jenkins, Kasia Koleczek

Zabawna komedia opowiadająca o życiowych perypetiach pewnego nietuzinkowego chłopaka, który musi poradzić sobie z prowadzeniem rodzinnej cukierni.

Młody marzyciel P.J. Johnson (Adam Best) z powodu zaginięcia rodziców musi przejąć rodzinną cukiernię. Niestety, chłopakowi, którego największą pasją są roboty i elektroniczne gadżety, nie bardzo wychodzi prowadzenie interesu. Jedyną szansą na przetrwanie staje się dla P.J-a udział w konkursie cukierniczym. Z pomocą przyjdą mu ekscentryczni znajomi oraz zagraniczna ukochana o imieniu Gala (Kasia Koleczek). Czy uda im się przywrócić cukierni dawną świetność?

 

UNION SQUARE (UNION SQUARE) dramat, USA 2011

premiera:        21.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     22.10.2012        godz. 10:30

                        27.10.2012        godz. 13:25

                        31.10.2012        godz. 08:55

                        31.10.2012        godz. 18:40

UNION SQUARE (UNION SQUARE) dramat, USA 2011, 77 min., reż. Nancy Savoca, wyk. Mira Sorvino, Tammy Blanchard, Mike Doyle, Michael Rispoli, Patti Lupone

Kameralny dramat opowiadający o spotkaniu dwóch sióstr, które przez lata nie potrafiły znaleźć ze sobą wspólnego języka. Aktorski popis Miry Sorvino i Tammy Blanchard.

Opowieść o dwóch bardzo różnych siostrach. Obie pochodzą z nowojorskiego Bronksu i wychowały się w dysfunkcjonalnej rodzinie. Jenny (Tammy Blanchard) podjęła decyzję, by odciąć się od swoich korzeni i rozpocząć nowe życie. Mieszka w schludnym apartamencie na Manhattanie u boku narzeczonego (Mike Doyle), przed którym ukrywa prawdę o swoim pochodzeniu. Tuż przed ich ślubem odwiedza ją zwariowana siostra Lucy (Mira Sorvino), która znajduje się na skraju załamania nerwowego. Impulsywna Lucy i spokojna Jenny rozpoczynają trudną podróż przez wspólne wspomnienia. Czy jest szansa, że się porozumieją?

 

TANIE LATANIE (LOW COST) komedia, Francja 2011

premiera:        28.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     29.10.2012        godz. 11:55

TANIE LATANIE (LOW COST) komedia, Francja 2011, 86 min., reż. Maurice Barthélémy, wyk. Jean-Paul Rouve, Judith Godrèche, Gérard Darmon, Etienne Chicot, Maxime Lefrançois 

Zdesperowani pasażerowie pewnego feralnego taniego lotu zrobią wszystko, żeby tylko wrócić do domu.

Cierpliwość pasażerów pewnego taniego lotu na trasie Djerba-Beauvais zostaje wystawiona na próbę – z powodu awarii klimatyzacji ich lot jest opóźniony o ponad osiem godzin. Pod koniec czekania są już tak zdesperowani, że gotowi są niemal na wszystko, byle tylko wrócić do domu – tym bardziej, że dochodzą do nich coraz bardziej niepokojące wieści. Wreszcie oświadczają, że mogą wystartować nawet… bez pilota. Jak skończy się bunt pasażerów?

 

WYDARZENIE MIESIĄCA: FRANCOIS TRUFFAUT

400 BATÓW (THE 400 BLOWS (AKA. LES QUATRE CENTS COUPS)) dramat, Francja 1959

premiera:        01.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     02.10.2012        godz. 11:50

                        12.10.2012        godz. 07:55

                        12.10.2012        godz. 16:30

                        27.10.2012        godz. 09:50

400 BATÓW (THE 400 BLOWS (AKA. LES QUATRE CENTS COUPS)) dramat, Francja 1959, 96 min., reż. François Truffaut, wyk. Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier, Albert Rémy, Guy Decomble, Patrick Auffay

Boleśnie szczera opowieść o trudnym dzieciństwie. Sztandarowe dzieło francuskiej Nowej Fali i zarazem reżyserski debiut François Truffaut.

Trzynastoletni Antoine Doinel (Jean-Pierre Léaud) mieszka ze swoimi rodzicami (Claire Maurier i Albert Rémy) w zagraconym paryskim mieszkaniu. Zaniedbywany przez matkę, nierozumiany przez ojczyma zaczyna buntować się przeciwko wszelkim instytucjom władzy. Gdy z tego powodu wpada w szkole w tarapaty i zostaje przez nauczyciela oskarżony o plagiat, postanawia uciec z domu. Aby zdobyć pieniądze na podróż, próbuje sprzedać należącą do ojczyma maszynę do pisania. Kiedy sprawa wychodzi na jaw, chłopiec trafia do poprawczaka.

 

JULES I JIM (JULES AND JIM (AKA. JULES ET JIM)) dramat, Francja 1962

premiera:        08.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     09.10.2012        godz. 12:50

JULES I JIM (JULES AND JIM (AKA. JULES ET JIM)) dramat, Francja 1962, 98 min., reż. François Truffaut, wyk. Jeanne Moreau, Oskar Werner, Henri Serre, Marie Dubois, Sabine Haudepin

Klasyczne dzieło mistrza François Truffaut: osadzona w początkach ubiegłego stulecia historia niezwykłego miłosnego trójkąta.

Paryż, rok 1912. Jules (Oskar Werner) i Jim (Henri Serre) są nierozłącznymi przyjaciółmi. Jeden jest Austriakiem, drugi Francuzem. Łączy ich wspólna pasja do literatury, sztuki i dobrej zabawy. Ich życie zmienia się, gdy obaj zakochują się w tej samej kobiecie – czarującej i nieco tajemniczej Catherine (Jeanne Moreau). Trójka młodych ludzi zaczyna spędzać ze sobą coraz więcej czasu. Dziewczyna w końcu decyduje się poślubić Jules’a. Nadal jednak żywi szczere uczucia do Jima. Wybuch I wojny światowej rozdziela ten przedziwny trójkąt.

 

DWIE ANGIELKI I KONTYNENT (TWO ENGLISH GIRLS (AKA. LES DEUX ANGLAISES ET LE CONTINENT)) dramat, Francja 1971

premiera:        15.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     16.10.2012        godz. 12:35

                        25.10.2012        godz. 07:50

                        25.10.2012        godz. 16:05

                        31.10.2012        godz. 14:45

DWIE ANGIELKI I KONTYNENT (TWO ENGLISH GIRLS (AKA. LES DEUX ANGLAISES ET LE CONTINENT)) dramat, Francja 1971, 125 min., reż. François Truffaut, wyk. Jean-Pierre Léaud, Kika Markham, Stacey Tendeter, Sylvia Marriott, Marie Mansart

Subtelna opowieść o skomplikowanej miłości, która połączyła młodego Francuza i dwie angielskie siostry. Wyrafinowane kino spod ręki wielkiego François Truffaut.

Przełom XIX i XX wieku. Młody Francuz Claude Roc (Jean-Pierre Léaud) poznaje w Paryżu piękną Angielkę Ann Brown (Kika Markham) i zostaje przez nią zaproszony do Walii. Kiedy tam przybywa, dziewczyna przedstawia mu swoją siostrę Muriel (Stacey Tendeter). Ann jest zdolną rzeźbiarką, jej siostra to nauczycielka. Pomiędzy trójką młodych ludzi rodzi się silna namiętność. Początkowo Claude wydaje się bardziej zainteresowany Muriel i planuje nawet, że za rok się z nią ożeni. Gdy jednak chłopak wraca do Paryża, sprawy zaczynają się komplikować.

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

WILCZY OBŁĘD (GAME OF WEREWOLVES (AKA. LOBOS DE ARGA)) horror, Hiszpania 2011

premiera:        02.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     02.10.2012        godz. 04:20

                        15.10.2012        godz. 02:30

                        24.10.2012        godz. 23:45

WILCZY OBŁĘD (GAME OF WEREWOLVES (AKA. LOBOS DE ARGA)) horror, Hiszpania 2011, 98 min., reż. Juan Martínez Moreno, wyk. Gorka Otxoa, Carlos Areces, Secun De La Rosa, Manuel Manqui?a, Mabel Rivera

Świetny horror komediowy, którego akcja dzieje się w dotkniętym klątwą miasteczku w hiszpańskiej Galicji.

Pisarz Tomás Mariño (Gorka Otxoa) po 15 latach powraca do rodzinnego miasteczka w hiszpańskiej Galicji, by odebrać przyznaną mu tam nagrodę. Nie wie, że tak naprawdę ściągnięto go w związku z końcem klątwy, która od stulecia wisiała nad miasteczkiem. Jego przyjazd zbiega się z dniem, w którym możliwe jest ostateczne zniesienie klątwy i uwolnienie mieszkańców od terroryzującego ich wilkołaka. Mężczyzna nie domyśla się nawet, jaką rolę będzie musiał w tym wszystkim odegrać.

 

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ (OUT OF AFRICA) dramat, USA 1985

premiera:        05.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     06.10.2012        godz. 11:20

                        28.10.2012        godz. 07:30

                        28.10.2012        godz. 17:20

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ (OUT OF AFRICA) dramat, USA 1985, 155 min., reż. Sydney Pollack, wyk. Meryl Streep, Robert Redford, Klaus Maria Brandauer, Michael Kitchen, Malick Bowens

Niezwykła opowieść o miłości, rozgrywająca się na tle przepięknych afrykańskich krajobrazów. Doskonała obsada i aż siedem Oscarów.

Duńska pisarka Karen Blixen (Meryl Streep) i jej mąż baron Bror (Klaus Maria Brandauer) wyjeżdżają w 1914 roku do Kenii, gdzie mają zamiar zająć się uprawą kawy. Zawarte z rozsądku małżeństwo przynosi jednak Karen więcej cierpienia niż radości. Zdradzający ją mąż oddaje się głównie własnym przyjemnościom. Osamotniona kobieta zakochuje się z wzajemnością w tajemniczym myśliwym Denysie Finchu Hattonie (Robert Redford), który odkrywa przed nią prawdziwe piękno Czarnego Lądu. Namiętny romans to zaledwie początek rewolucyjnych zmian w życiu pisarki. Poważna choroba i związany z tym powrót do Danii, rozstanie z mężem, a wreszcie bankructwo farmy stawiają pod znakiem zapytania jej dalszy pobyt w Afryce.

 

WIRTUALNE SNY (VIRTUALITY) science-fiction, USA 2009

premiera:        09.10.2012        godz. 21:35

powtórzenie:     10.10.2012        godz. 11:55

                        22.10.2012        godz. 09:00

WIRTUALNE SNY (VIRTUALITY) science-fiction, USA 2009, 84 min., reż. Peter Berg, wyk. Nikolaj Coster-Waldau, Sienna Guillory, James D’Arcy, Ritchie Coster, Erik Jensen

Grupa starannie wytypowanych osób zostaje wysłana w kosmos z niezwykle ważną misją. Ich statek jest wyposażony w tajemnicze urządzenie, dające dostęp do świata wirtualnego.

Dwanaścioro obdarzonych wyjątkowymi zdolnościami ludzi zostało wybranych, by wziąć udział w dziesięcioletniej misji Phaeton, której celem jest prowadzenie badań w odległym systemie słonecznym. W celu zminimalizowania stresu wynikającego z długiej podróży statek został wyposażony w niezwykłe urządzenie, które pozwala uczestnikom przyjmować różne tożsamości. W trakcie wyprawy załogą wstrząsa tajemnicze morderstwo. Czy to możliwe, że na pokładzie znajduje się zabójca?

 

LA BAMBA (LA BAMBA) biograficzny, USA 1987

premiera:        10.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     11.10.2012        godz. 11:45

                        16.10.2012        godz. 07:55

                        16.10.2012        godz. 16:20

                        28.10.2012        godz. 14:00

LA BAMBA (LA BAMBA) biograficzny, USA 1987, 105 min., reż. Luis Valdez, wyk. Lou Diamond Phillips, Esai Morales, Rosana De Soto, Elizabeth Pe?a, Danielle Von Zerneck

Wypełniona porywającą mieszanką rock’n’rolla i latynoskich rytmów biografia tragicznie zmarłego piosenkarza Ritchiego Valensa.

Stany Zjednoczone, koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pochodzący z rodziny meksykańskich emigrantów siedemnastoletni Ritchie Valens (Lou DIamond Phillips) pracuje na plantacji owoców. Szybko okazuje się, że jest obdarzony niezwykłym talentem muzycznym. Zdobywa coraz większą popularność, a jego piosenki, między innymi tytułowa „La Bamba”, okupują pierwsze miejsca list przebojów. Świetnie zapowiadającą się karierę Ritchiego przerywa tragiczny wypadek.

 

GLADIATOR (GLADIATOR (2000)) dramat, USA 2000

premiera:        12.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     12.10.2012        godz. 03:30

                        21.10.2012        godz. 23:10

GLADIATOR (GLADIATOR (2000)) dramat, USA 2000, 149 min., reż. Ridley Scott, wyk. Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Richard Harris

Obsypana deszczem nagród, w tym pięcioma Oscarami, historia jednego z najwybitniejszych dowódców rzymskiej armii, który za sprawą brutalnego spisku trafia do niewoli i zostaje gladiatorem. 

Cesarz Marek Aureliusz (Richard Harris) postanawia uczynić swoim następcą jednego z najwybitniejszych dowódców rzymskiej armii, generała Maksimusa Decimusa Meridiusa (nagrodzony za tę rolę Oscarem Russell Crowe). To jednak nie podoba się Kommodusowi (Joaquin Phoenix), prawowitemu następcy tronu. Kommodus najpierw zabija ojca, a potem nakazuje zlikwidować Maksimusa i jego rodzinę. Mężczyzna cudem uchodzi z życiem, trafia jednak do niewoli i zostaje gladiatorem. Sława o nim roznosi się po całym kraju. Wojownik jest niezwyciężony, a na walki z jego udziałem przychodzi coraz więcej osób. Maksimus chce pomścić swoją rodzinę. W tym celu musi zyskać uznanie ludu.

 

DOTKNIĘCIE RĘKI (THE SILENT TOUCH (AKA. DOTKNIECIE REKI)) dramat, Polska 1992

premiera:        17.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     18.10.2012        godz. 12:15

                        27.10.2012        godz. 08:10

                        27.10.2012        godz. 18:20

DOTKNIĘCIE RĘKI (THE SILENT TOUCH (AKA. DOTKNIECIE REKI)) dramat, Polska 1992, 96 min., reż. Krzysztof Zanussi, wyk. Lothaire Bluteau, Max Von Sydow, Sarah Miles, Sofie Grabol, Aleksander Bardini

Metafizyczna opowieść o spotkaniu dwóch niezwykłych mężczyzn – młodego studenta muzykologii i jego wielkiego mistrza, sędziwego kompozytora Kesdiego.

Stefan (Lothaire Bluteau) jest studentem muzykologii, który co noc słyszy we śnie tę samą melodię. Wydaje mu się, że może ona być częścią większego utworu, a jedynym człowiekiem, który mógłby go skomponować, jest Henry Kesdi (Max von Sydow). Znany niegdyś kompozytor zakończył swoją karierę 40 lat temu, kiedy jego pierwsza żona zginęła w czasie II wojny światowej. Teraz wiedzie żywot samotnika i izoluje się od świata. Stefan czuje, że musi zrobić wszystko, aby odnaleźć wielkiego mistrza. Jedzie do Kopenhagi i kiedy w końcu spotyka się z Kesdim, udaje mu się wskrzesić w starym artyście chęć do życia i tworzenia.

 

BUFFALO ’66 (BUFFALO 66) kryminalny, USA 1998

premiera:        19.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     19.10.2012        godz. 04:10

BUFFALO ’66 (BUFFALO 66) kryminalny, USA 1998, 106 min., reż. Vincent Gallo, wyk. Vincent Gallo, Christina Ricci, Anjelica Huston, Ben Gazzara, Mickey Rourke

Billy Brown po 5 latach odsiadki opuszcza więzienie i wraca do rodzinnego miasta. Po drodze porywa młodą dziewczynę, którą przedstawia rodzicom jako swoją żonę.

Billy Brown (Vincent Gallo) przegrał niegdyś zakład, którego nie był w stanie spłacić, i w rezultacie trafił za kratki. Gdy po pięciu latach wychodzi z więzienia, postanawia, że nigdy więcej tam nie wróci. To może okazać się trudne, zważywszy że Billy planuje zamordować winnego swojej odsiadki, czyli… rozgrywającego drużyny Buffalo (Bob Wahl). Wcześniej jednak chce odwiedzić rodziców (Anjelica Huston i Ben Gazzara), którzy nie mają pojęcia, że ich syn siedział w więzieniu. Billy zamierza ich przekonać, że jest szanowanym obywatelem, który spędził ostatnie lata, pracując dla CIA. Ma mu w tym pomóc przypadkowo spotkana dziewczyna (Christina Ricci).

 

BEZPŁODNA KUKUŁKA (THE STERILE CUCKOO) dramat, USA 1969

premiera:        22.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     23.10.2012        godz. 13:20

                        31.10.2012        godz. 16:55

BEZPŁODNA KUKUŁKA (THE STERILE CUCKOO) dramat, USA 1969, 103 min., reż. Alan J. Pakula, wyk. Liza Minnelli, Wendell Burton, Tim Mcintire, Austin Green, Sandy Faison

Reżyserski debiut Alana J. Pakuli z kapitalną Lizą Minnelli w roli ekscentrycznej dziewczyny, zakochanej w spokojnym studencie.

Pookie Adams (Liza Minnelli) to ekscentryczna dziewczyna, która potrafi mówić bez końca i ze wszystkich sił stara się innym narzucać swoje zdanie. W rzeczywistości jest bardzo niepewna siebie i panicznie boi się samotności. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze nieśmiałego studenta Jerry’ego (Wendell Burton), któremu pomaga przetrwać pierwsze miesiące na uczelni. Między nimi rodzi się uczucie. Szybko jednak okazuje się, że chłopak czuje się zahukany przez Pookie i pragnie odzyskać swoją niezależność.

 

SEXY BEAST (SEXY BEAST) kryminalny, Wielka Brytania 2000

premiera:        24.10.2012        godz. 22:15

powtórzenie:     30.10.2012        godz. 02:30

SEXY BEAST (SEXY BEAST) kryminalny, Wielka Brytania 2000, 85 min., reż. Jonathan Glazer, wyk. Ray Winstone, Ben Kingsley, Ian Mcshane, Amanda Redman, James Fox

Znakomite kino gangsterskie z fenomenalnym Benem Kingsleyem w roli bezwzględnego bandyty, który chce zmusić swego dawnego kumpla do udziału w napadzie.

Hiszpańska prowincja. Gorące popołudnia spędzane nad basenem, wieczorem grill z przyjaciółmi, ukochana kobieta tuż obok. W takim raju zaszył się Gal Dove (Ray Winstone), były przestępca. Mimo odsiadki zdołał zgromadzić fundusze na cudowne życie emeryta. Nic zdaje się nie zakłócać sielanki, może poza odpadającym kafelkiem w basenie. Nagle jednak na lazurowym niebie pojawiają się chmury. Swoje przybycie zapowiada Don Logan (Ben Kingsley), dawny partner Gala w napadach. Czego może chcieć ten zimny i bezwzględny bandyta od Dove’a, który przecież definitywnie wycofał się z branży? Nietrudno się domyślić, że organizuje zespół do przeprowadzenia jakiegoś większego skoku. Gal zupełnie nie jest zainteresowany, jednak Logan nie ustępuje. Z wolna wychodzi na jaw, że ma jednak sposoby, żeby zmusić byłego kumpla do wzięcia udziału w napadzie. Gal wbrew swej woli jedzie do Londynu, układając w głowie szatański plan.

 

MARY REILLY (MARY REILLY) dramat, USA 1996

premiera:        26.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     26.10.2012        godz. 04:15

                        31.10.2012        godz. 23:40

MARY REILLY (MARY REILLY) dramat, USA 1996, 104 min., reż. Stephen Frears, wyk. Julia Roberts, John Malkovich, Glenn Close, George Cole, Michael Gambon

Nastrojowy horror twórcy Niebezpiecznych związków z Julią Roberts w roli służącej szalonego doktora Jekylla.

XIX wiek, Londyn. Niewinna i wrażliwa Mary Reilly (Julia Roberts) zatrudnia się jako służąca w domu szanowanego lekarza, doktora Henry’ego Jekylla (John Malkovich). Dziewczynie szybko udaje się zdobyć zaufanie swojego pracodawcy. Doktor zaczyna faworyzować Mary, co wzbudza zazdrość reszty służby. Pewnego dnia w domu pojawia się nieoczekiwany gość. Jest nim tajemniczy i niezbyt sympatyczny asystent Jekylla – pan Edward Hyde.

 

WIATR W OCZY (RAINING STONES) dramat, Wielka Brytania 1993

premiera:        29.10.2012        godz. 20:00

powtórzenie:     30.10.2012        godz. 12:25

WIATR W OCZY (RAINING STONES) dramat, Wielka Brytania 1993, 87 min., reż. Ken Loach, wyk. Bruce Jones, Julie Brown, Gemma Phoenix, Ricky Tomlinson, Tom Hickey

Historia bezrobotnego mężczyzny, który gotów jest na każde upokorzenie, byle tylko zdobyć pieniądze na komunijną sukienkę dla swojej córki.

Akcja filmu rozgrywa się na angielskiej prowincji, gdzie ludzie na co dzień borykają się z bezrobociem i biedą. Wśród nich jest Bob (Bruce Jones), który, żeby utrzymać rodzinę, ima się różnych zajęć: czyści szamba, sprzedaje mięso kradzionych zwierząt itp. Do tej pory desperacko walczył o własną godność, ale nadchodzi czas, kiedy musi o niej zapomnieć. Jego 8-letnia córka (Gemma Phoenix) idzie bowiem do komunii, a on nie dopuści, by wyglądała gorzej od swych koleżanek. Żeby zdobyć na to pieniądze, gotów jest na wiele upokorzeń.

 

GOŚCIE CESARZA (SILENT CRIES) dramat, Wielka Brytania 1993

premiera:        31.10.2012        godz. 20:00

GOŚCIE CESARZA (SILENT CRIES) dramat, Wielka Brytania 1993, 100 min., reż. Anthony Page, wyk. Gena Rowlands, Annabeth Gish, Chloe Webb, Gail Strickland, Phyllis Logan

Poruszająca historia z czasów II wojny światowej. Grupa internowanych przez Japończyków mieszkanek Singapuru jednoczy siły, by wspólnie walczyć o godność i przetrwanie.

Rok 1942, Japończycy postanawiają zająć Singapur. Podczas ataku na wyspę do niewoli dostają się nie tylko setki żołnierzy, ale także cywile. Wśród nich jest wiele kobiet, w tym Brytyjek i Amerykanek, i dzieci. Wszyscy bez wyjątku są traktowani w bardzo brutalny sposób. Japońskie wojsko nie ma dla nikogo litości. W tych nieprzyjaznych okolicznościach kobiety zaczynają się jednoczyć. Zdają sobie sprawę, że tylko w grupie są w stanie przetrwać to piekło.

 

SERIALE

TREME III (TREME III) serial obyczajowy, USA 2012, wyk. Wendell Pierce, Steve Zahn, Khandi Alexander, Clarke Peters, Kim Dickens

Trzeci sezon niezwykłego serialu produkcji HBO, opowiadającego o odbudowie jednej z dzielnic zniszczonego przez huragan Nowego Orleanu.

Treme – jedna z dzielnic Nowego Orleanu, która w 2005 roku została niemal całkowicie zniszczona przez huragan Katrina. Wśród mieszkańców dzielnicy było wielu muzyków, którzy po katastrofie próbują na nowo ułożyć sobie życie. Dla bohaterów serialu muzyka jest nie tylko pracą, ale i największą pasją, która pomaga im przetrwać trudne chwile.

Twórcami Treme są David Simon i Eric Overmyer, doświadczeni scenarzyści i producenci, którzy mają na koncie tak znane produkcje, jak Prawo ulicy czy Wydział zabójstw Baltimore. Serial, którego atutem są doskonale zarysowane postacie bohaterów, jest przepełniony nie tylko ludzkimi dramatami, ale także nadzieją i optymizmem. Nic dziwnego, że mieszkańcy Nowego Orleanu stanowią wierną publiczność serialu, która żywo komentuje kolejne odcinki i często wskazuje ekipie ciekawe wątki. Treme to jednak nie tylko świetny scenariusz i znakomite aktorstwo, ale także mnóstwo wspaniałej muzyki. Ścieżka dźwiękowa do filmu otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Grammy (najlepszy soundtrack kompilowany), podobnie jak pochodząca z serialu piosenka Steve’a Earle’a “This City”, która była ponadto nominowana do Emmy.

 

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.