Cinemax w marcu 2014

1000 lat po ziemiW marcu na kanał Cinemax w CINEMAXsobotnie premiery wyemituje film science fiction M. Nighta Shyamalana „1000 lat po ziemi” z Willem Smithem, ramake horroru „Martwe zło”, 5 część filmu „Szybcy i wściekli”, oraz dwie komedie „Szalona noc” i „Wasza wysokość.

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

1000 LAT PO ZIEMI (AFTER EARTH) science fiction, USA 2013

premiera:        01.03.2014        godz. 20:20

powtórzenie:     02.03.2014        godz. 13:15

04.03.2014        godz. 20:20

05.03.2014        godz. 12:20

20.03.2014        godz. 18:20

21.03.2014        godz. 09:20

30.03.2014        godz. 21:35

31.03.2014        godz. 14:50

1000 LAT PO ZIEMI (AFTER EARTH) science fiction, USA 2013, 96 min., reż. M. Night Shyamalan, wyk. Jaden Smith, Will Smith, Sophie Okonedo, Zoë Kravitz, Kristofer Hivju

Osadzona w przyszłości historia ojca i syna, którzy muszą wydostać się z pełnej niebezpieczeństw Ziemi.

1000 lat po ziemiZiemię dotyka ogromny kataklizm. Ludzie muszą uciekać. Ich nowym domem staje się odległa planeta Nova Prime. Tysiąc lat po katastrofie generał Cypher Raige (Will Smith) i jego 13-letni syn Kitai (Jaden Smith) wyruszają w podróż w stronę Układu Słonecznego. Niestety, ich statek zostaje uszkodzony i zmuszeni są lądować awaryjnie na pełnej niebezpieczeństw Ziemi. Ciężko ranny generał zostaje w kokpicie. Natomiast Kitai wyrusza na poszukiwania sygnalizatora, który zagubił się podczas wchodzenia w atmosferę. Czy uda mu się ocalić siebie i ojca?

Mistrz nastrojowych thrillerów M. Night Shyamalan (Szósty zmysł – dwie nominacje do Oscara, Znaki) próbuje swoich sił w gatunku sci-fi. Jego najnowszy obraz to widowiskowe kino, zachwycające wysmakowaną warstwą wizualną i pełne spektakularnych efektów specjalnych. Reżyser wykorzystuje tę konwencję, aby opowiedzieć uniwersalną historię o dorastaniu, przezwyciężaniu słabości i znaczeniu rodziny. Młody bohater, od którego działań zależy życie jego i jego ojca, w dramatycznych okolicznościach uczy się odpowiedzialności i pokonywania własnych słabości. Dzięki zręcznej realizacji film ogląda się z ciekawością i napięciem. Główne role zagrali dwukrotnie nominowany do Oscara Will Smith (Faceci w czerni, Ali) oraz jego nastoletni syn Jaden (Karate Kid, Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia), który występował już u boku ojca we wzruszającym dramacie W pogoni za szczęściem.

 

SZYBCY I WŚCIEKLI 5 (FAST FIVE) film akcji, USA 2011

premiera:        08.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     08.03.2014        godz. 03:50

11.03.2014        godz. 03:30

11.03.2014        godz. 20:00

SZYBCY I WŚCIEKLI 5 (FAST FIVE) film akcji, USA 2011, 125 min., reż. Justin Lin, wyk. Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Chris 'Ludacris’ Bridges

Piąta część kultowych przygód Briana O’Connera i Dominica Toretto, którzy kochają szybkie samochody i życie na krawędzi.

Brian O’Conner (Paul Walker) jest byłym policjantem, a Dominic Toretto (Vin Diesel) notorycznym przestępcą. Łączy ich wspólna pasja – wyścigi samochodowe. Brian i jego dziewczyna Mia (Jordana Brewster) wywołują karambol, dzięki któremu udaje się wydostać Dominica z więziennego konwoju. Przyjaciele próbują ukryć się w Rio de Janeiro w Brazylii. Tam jednak podpadają bezwzględnemu biznesmenowi Hernanowi Reyesowi (Joaquim de Almeida), który pragnie ich śmierci. Jednocześnie po piętach depcze im nieustępliwy agent federalny, Luke Hobbs (Dwayne Johnson). Aby zapewnić sobie wolność i wygodne życie, bohaterowie postanawiają zorganizować zuchwały skok…

Bijący rekordy popularności cykl to czysto rozrywkowe kino, które zapewnia widzom potężną dawkę adrenaliny. Szybkie samochody, piękne kobiety, niebezpieczni mężczyźni i widowiskowe pościgi – wszystko to znajdziemy także w piątym filmie serii, w którym fabuła jest tylko tłem dla wciskających w fotel sekwencji akcji. W role głównych bohaterów po raz kolejny wcielili się z powodzeniem Vin Diesel (także: Pitch Black, Kroniki Riddicka) i tragicznie zmarły w 2013 roku, w wypadku samochodowym, Paul Walker (także: Sztandar chwały, Potęga strachu). Za reżyserię odpowiadał pochodzący z Tajwanu Justin Lin (Better Luck Tomorrow), który zrealizował także trzy inne części Szybkich i wściekłych.

 

MARTWE ZŁO (EVIL DEAD (2013)) horror, USA 2013

premiera:        15.03.2014        godz. 22:55

powtórzenie:     18.03.2014        godz. 22:55

MARTWE ZŁO (EVIL DEAD (2013)) horror, USA 2013, 88 min., reż. Fede Alvarez, wyk. Jane Levy, Shiloh Fernandez, Lou Taylor Pucci, Jessica Lucas, Elizabeth Blackmore

Remake klasycznego obrazu Sama Raimiego z 1981 roku. Pięcioro przyjaciół wybiera się na weekend do leśnego domku, gdzie nieopatrznie budzą do życia siły zła.

Martwe zlo 2013Mia (Jane Levy) ma poważne problemy z narkotykami. Mimo wielu prób dziewczyna nie jest w stanie zerwać z nałogiem. Brat (Shiloh Fernandez) i trójka przyjaciół chcą jej ze wszystkich sił pomóc. Postanawiają więc zabrać ją na weekend do położonego na odludziu leśnego domku. Młodzi ludzie odnajdują tam tajemniczą księgę. Za sprawą zapisanego w niej zaklęcia budzą do życia mrocznego demona. Od tej chwili nikt nie może czuć się bezpiecznie.

Budząca dreszcze opowieść o złowrogim demonie, który sieje spustoszenie wśród grupy młodych ludzi. Twórcy nowej, wyjątkowo krwawej, wersji kultowego obrazu Sama Raimiego (który jest również producentem remake’u) nie szczędzą widzom mocnych wrażeń. Dedykowany miłośnikom slasherów i kina gore obraz autentycznie szokuje i przeraża. Za kamerą stanął debiutujący reżyser z Urugwaju Fede Alvarez, a w obsadzie znaleźli się: znana z serialu Podmiejski czyściec Jane Levy, Shiloh Fernandez (Martwa dziewczyna, Dziewczyna w czerwonej pelerynie) i nagrodzony berlińskim Srebrnym Niedźwiedziem Lou Taylor Pucci (Rodzinka, Debiutanci).

 

SZALONA NOC (TAKE ME HOME TONIGHT) komedia, USA 2011

premiera:        22.03.2014        godz. 20:20

powtórzenie:     22.03.2014        godz. 02:40

25.03.2014        godz. 20:20

SZALONA NOC (TAKE ME HOME TONIGHT) komedia, USA 2011, 94 min., reż. Michael Dowse, wyk. Topher Grace, Anna Faris, Dan Fogler, Teresa Palmer, Chris Pratt

Troje stojących u progu dorosłości przyjaciół wybiera się na niezapomnianą imprezę. Ujmująca komedia osadzona w Los Angeles końca lat osiemdziesiątych.

Matt Franklin (Topher Grace) ukończył niedawno prestiżowe studia inżynierskie. Jednak, ku utrapieniu najbliższych, nie zamierza zostać yuppie. Wraca do rodzinnego miasta i zaczyna pracę w sklepie z kasetami wideo. Pewnego dnia przypadkowo spotyka tam sympatię ze szkoły średniej, Tori Frederking (Teresa Palmer). Gdy ta zaprasza go na imprezę kończącą wakacje, Matt nie waha się ani przez chwilę, wierząc, że będzie to okazja, aby zdobyć względy dziewczyny. Razem ze swoją cyniczną siostrą bliźniaczką Wendy (Anna Faris) oraz najlepszym kumplem Barrym (Dan Fogler) wyrusza na niezapomnianą imprezę.

Sentymentalna podróż do świata końca lat osiemdziesiątych – w USA czasów prosperity i szalonych karier. Atutem obrazu jest nie tylko znakomicie oddany klimat epoki, ale i błyskotliwe aktorstwo. Fabuła obfituje w zabawne perypetie, a jej tematy przewodnie to niespełniona miłość i rozterki towarzyszące wchodzeniu w dorosłość. Obsadzie przewodzi Topher Grace (znany z kultowego serialu Różowe lata 70. i 3. części Spider-Mana aktor jest także współautorem scenariusza), któremu partnerują: nominowana za swoją kreację do nagrody Teen Choice Anna Faris (cykl Straszny film, Brokeback Mountain), Dan Fogler (Facet pełen uroku, Zdobyć Woodstock) oraz Teresa Palmer (Opowieści na dobranoc, Wiecznie żywy). Obraz został wyreżyserowany przez Michaela Dowse’a (Pete Tong: Historia głuchego didżeja, Zabijaka).

 

WASZA WYSOKOŚĆ (YOUR HIGHNESS) komedia, USA 2011

premiera:        29.03.2014        godz. 20:20

powtórzenie:     29.03.2014        godz. 03:10

WASZA WYSOKOŚĆ (YOUR HIGHNESS) komedia, USA 2011, 99 min., reż. David Gordon Green, wyk. Danny McBride, James Franco, Natalie Portman, Zooey Deschanel, Justin Theroux

Dwóch królewiczów musi stawić czoła złowrogiemu czarodziejowi. W misji pomaga im piękna wojowniczka Isabel.

Fantastyczna bajkowa kraina. Książę Thadeous (Danny McBride), samolub i wielki leń, żył zawsze w cieniu przystojnego starszego brata, następcy tronu księcia Fabiousa (James Franco). Pewnego dnia ich spokojną egzystencję zakłóca niespodziewana wiadomość – okrutny czarownik (Justin Theroux) porwał Belladonnę (Zooey Deschanel), piękną narzeczoną Fabiousa. Bracia w towarzystwie dzielnej wojowniczki Isabel (Natalie Portman) ruszają w podróż, której celem jest uratowanie nie tylko Belladonny, ale i całego królestwa.

Osadzona w bajkowej scenerii, bardzo zabawna komedia, która wbrew pozorom nie jest przeznaczona dla dzieci, tylko dla zupełnie dorosłych widzów. Odpowiedzialny za reżyserię David Gordon Green (Dziewczyny z krwi i kości, Boski chillout), zdobywca m.in. berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia i nagrody specjalnej na festiwalu w Sundance, w brawurowy sposób parodiuje konwencję kina fantasy – jego film bezlitośnie ośmiesza klisze i absurdy, jakimi wypełnione są zwykle tego typu opowieści. Zamiast pełnej patosu historii Green proponuje widzom groteskową fabułę, która roi się od rubasznych gagów, czasem niewybrednych, i celowo przerysowanych postaci. W produkcji wystąpiła plejada hollywoodzkich gwiazd, wśród nich świetny Danny McBride (serial Mogło być gorzej, Boski chillout), który jest również współautorem scenariusza, laureatka Oscara Natalie Portman (Bliżej, Czarny łabędź) oraz nominowany do tej nagrody James Franco (127 godzin, Spring Breakers).

 

OSTRY PIĄTEK

 

WZGARDZONA (SCORNED) horror, USA 2014

premiera:        07.03.2014        godz. 23:15

WZGARDZONA (SCORNED) horror, USA 2014, 83 min., reż. Mark Jones, wyk. Annalynne Mccord, Billy Zane, Viva Bianca, Sadie Katz, Joe Kurak

Psychicznie chora kobieta postanawia ukarać w okrutny sposób niewiernego chłopaka i najlepszą przyjaciółkę.

Sadie (AnnaLynne McCord) i Kevin (Billy Zane) są z pozoru idealną parą. Chłopak jednak nie do końca odnajduje się w ich związku. Pragnąc odmiany i świeżości, nawiązuje intymną relację z najlepszą przyjaciółką swojej dziewczyny (Viva Bianca). Kiedy Sadie dowiaduje się, że jest zdradzana przez dwoje najbliższych sobie ludzi, wpada w szał. Postanawia się zemścić. Nikt jednak nie spodziewa się, jak bardzo demoniczna okaże się jej natura.

Brutalny thriller o szaleństwie, zdradzie i okrutnej kobiecej zemście. Film epatuje scenami mniej lub bardziej wymyślnej przemocy, z których część przeznaczona jest wyłącznie dla widzów o silnych nerwach. Twórcą obrazu jest dobrze czujący się w mrocznych klimatach Mark Jones (Karzeł, Brzuchomówca), a główne role zagrali sugestywnie AnneLynne McCord (serial Bez skazy, Chirurgiczna precyzja), Billy Zane (Martwa cisza, Titanic) i znana z serialu Spartakus: Krew i piach Viva Bianca.

 

KRÓL WIKINGÓW (VIKINGDOM) fantasy, Malezja 2013

premiera:        14.03.2014        godz. 23:35

KRÓL WIKINGÓW (VIKINGDOM) fantasy, Malezja 2013, 110 min., reż. Yusry Abd Halim, wyk. Dominic Purcell, Natassia Malthe, Craig Fairbrass, Conan Stevens, Jon Foo

Widowiskowa opowieść o krucjacie bohaterskiego króla Eiricka przeciwko potężnemu bogowi Thorowi.

Groźny Thor (Conan Stevens), bóg piorunów, stawia sobie za cel zebranie wszystkich najważniejszych starożytnych relikwii – młota z Valhalli, naszyjnika Marii Magdaleny oraz rogu z Helheim. Musi to zrobić przed zbliżającym się wielkimi krokami, niezwykłym zaćmieniem słońca, które zdarza się raz na 800 lat. Jeśli jego misja się powiedzie, zdobędzie panowanie nad całym rodzajem ludzkim. Tylko jeden człowiek może go przed tym powstrzymać – nieśmiertelny i waleczny Eirick (Dominic Purcell).

Amerykańsko-malezyjska koprodukcja to swobodnie przetwarzające wątki znane z legend i eposów o wikingach kino przygodowe, wypełnione po brzegi scenami akcji i efektami specjalnymi. Film opowiada o misji bohaterskiego króla Eiricka – jedynego człowieka zdolnego ocalić ludzkość przed groźnym bogiem Thorem. Obraz jest dziełem malezyjskiego reżysera Yusry Abd Halima (Bitwa o Azję), który zaprosił na plan międzynarodową ekipę aktorską, w tym: Brytyjczyka Dominika Purcella (Equilibrium, serial Skazany na śmierć), pochodzącego z Australii Conana Stevensa (serial Gra o tron, Hobbitt: Niezwyła podróż) i piękną Norweżkę Natassię Malthe (Elektra, A więc wojna). Produkcja spotkała się z mieszanym odbiorem wśród krytyków, ale ci widzowie, którzy cenią dobrą rozrywkę, nie będą mieli powodów do narzekań.

 

OKRUTNY TESTAMENT (CRUEL WILL) horror, USA 2013

premiera:        21.03.2014        godz. 23:30

OKRUTNY TESTAMENT (CRUEL WILL) horror, USA 2013, 92 min., reż. Arthur Romeo, wyk. Arron Kinser, Marissa Pistone, Spencer Garrett, Harry Lennix, Doug Jones

Małżeńską sielankę Paula i Lily przerywa niespodziewana śmierć ojca dziewczyny. Gdy w tajemniczy sposób znika urna z prochami mężczyzny, życie pary zamienia się w koszmar.

Paul (Arron Kinser) i Lily (Marissa Pistone) są uznawani za idealną parę. Poznali się, gdy byli jeszcze dziećmi, z czasem ich uczucie stawało się coraz silniejsze. Ich szczęśliwe życie przerywa wiadomość o śmierci ojca Lily (Doug Jones). Po ceremonii pogrzebowej w życiu Paula zaczynają dziać się dziwne rzeczy – doświadcza tajemniczych wizji, które burzą jego spokój. Niespodziewanie wychodzą też na jaw przerażające fakty z przeszłości Lily.

Niepokojący film o rodzinnych tajemnicach i nadprzyrodzonych zdarzeniach, które rujnują życie idealnej z pozoru pary. Główne atuty produkcji to wciągająca fabuła, mroczny klimat i sprawnie budowane napięcie, które rośnie z minuty na minutę. W wyreżyserowanym przez debiutanta Arthura Romeo obrazie sugestywne role stworzyli nieopatrzeni jeszcze aktorzy Arron Kinser (Ucieczka w milczenie) i Marissa Pistone (Raze), którym partneruje bardziej doświadczony Doug Jones (Labirynt fauna, John ginie na końcu).

 

KLUCZ (KEY) thriller, USA 2011

premiera:        28.03.2014        godz. 23:20

KLUCZ (KEY) thriller, USA 2011, 84 min., reż. Rob Hamilton, wyk. Nathan Sapsford, Jessica Nicole Webb, Arthur Richardson, Farah Lavassani, Peter Mcglynn

Patolog Martin Revell przeprowadza sekcję zwłok rzekomego samobójcy. Ku swemu zdumieniu, znajduje w jego żołądku tajemniczy, stary klucz.

Doktor Martin Revell (Nathan Sapsford), policyjny patolog, w czasie przeprowadzanej rutynowo sekcji zwłok odkrywa w żołądku zmarłego mężczyzny, prawdopodobnie samobójcy, tajemniczy klucz. Martin rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go do świata obsesji, szaleństwa i przemocy. Co oznacza klucz znaleziony w ciele ofiary? Jakie było jego przeznaczenie?

Będący niezależną produkcją amerykański thriller opowiada historię policyjnego patologa, który dokonuje w czasie autopsji nietypowego odkrycia i rozpoczyna związane z tym śledztwo. Początkujący reżyser Rob Hamilton sprawnie prowadzi narrację i w przemyślany sposób buduje atmosferę tajemnicy osaczającej głównego bohatera. Dzięki temu obraz od pierwszych scen intryguje i wzbudza niepokój. Nastrój grozy potęgują zarówno mroczne zdjęcia, jak i złowróżbna muzyka. W roli doktora Revella zadebiutował na dużym ekranie popularny australijski prezenter telewizyjny, Nathan Sapsford.

 

EKRANY ŚWIATA

 

WYWIAD RODZINNY (R.I.F. (AKA. RECHERCHES DANS L’INTERET DES FAMILLES)) kryminalny, Francja 2011

premiera:        02.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     03.03.2014        godz. 11:55

14.03.2014        godz. 18:30

15.03.2014        godz. 08:15

WYWIAD RODZINNY (R.I.F. (AKA. RECHERCHES DANS L’INTERET DES FAMILLES)) kryminalny, Francja 2011, 87 min., reż. Franck Mancuso, wyk. Yvan Attal, Pascal Elbé, Valentina Cervi, Armelle Deutsch, Eric Ruf

Podczas wakacji znika niespodziewanie żona kapitana paryskiej policji. Czy mężczyzna mógł maczać w tym palce?

Podczas wakacji w tajemniczych okolicznościach znika żona kapitana paryskiej policji Stéphane’a Monnereau (Yvan Attal). Ślad urywa się na przydrożnej stacji benzynowej, gdzie małżonkowie zrobili sobie postój. Policjanci z lokalnego komisariatu szybko zaczynają podejrzewać, że Stéphane mógł być zamieszany w sprawę. Aby uniknąć aresztowania, kapitan decyduje się na ucieczkę. Przed nim trudne zadanie – musi nie tylko udowodnić, że jest niewinny, ale także wyjaśnić, co stało się z jego żoną (Valentina Cervi).

Realistyczny thriller o tajemniczym zaginięciu żony paryskiego policjanta to druga fabuła wyreżyserowana przez Francka Mancuso (Samotne śledztwo), znanego jako scenarzysta świetnego kryminału pt. 36. W pełnym napięcia i zwrotów akcji najnowszym obrazie Mancuso w roli głównej wystąpił zdobywca Cezara Yvan Attal (Świat bez litości, Moja żona jest aktorką). Partnerują mu m.in. Pascal Elbé (Ojciec i synowie, Baby Love) i Włoszka Valentina Cervi (L’anima gemella, Provincia meccanica). Mroczny nastrój filmu podkreślają sugestywne zdjęcia Thomasa Hardmeiera (Przemiana, 22 kule). Scenariusz produkcji nawiązuje do prawdziwych wydarzeń – pisząc go, Mancuso wykorzystał swoje doświadczenia z czasów, gdy pracował w policji.

 

WYPEŁNIĆ PUSTKĘ (FILL THE VOID) dramat, Izrael 2012

premiera:        09.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     10.03.2014        godz. 12:25

21.03.2014        godz. 07:35

21.03.2014        godz. 17:05

WYPEŁNIĆ PUSTKĘ (FILL THE VOID) dramat, Izrael 2012, 87 min., reż. Rama Burshtein, wyk. Hadas Yaron, Yiftach Klein, Irit Sheleg, Chayim Sharir, Razia Israeli

Niezwykłe spojrzenie na ortodoksyjną społeczność chasydów i rolę, jaką odgrywają w niej kobiety. Jeden z najciekawszych obrazów ubiegłego sezonu.

Osiemnastoletnia Shira (Hadas Yaron) pochodzi z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny zamieszkałej w Tel Awiwie. Dziewczyna niedługo ma wyjść za mąż. Jednak na kilka dni przed ślubem wydarza się tragedia – jej starsza siostra Esther (Renana Raz) umiera podczas porodu. Mąż zmarłej (Yiftach Klein) decyduje się zabrać niemowlę i wyjechać do Belgii. Matka Shiry (Irit Sheleg) nie chce na to pozwolić. Zależy jej na tym, żeby młodsza córka wyszła za swego szwagra i tym samym zatrzymała go w ojczyźnie. Młodziutka dziewczyna staje przed nie lada wyzwaniem – iść za głosem serca czy rozumu?

Subtelnie opowiedziana historia 18-letniej dziewczyny, która po śmierci starszej siostry musi ponownie odnaleźć się w konserwatywnej społeczności chasydów. Film pokazuje inny, przekorny wobec obiegowych opinii, obraz życia tej religijnej wspólnoty, oskarżanej często o zachowawczość i patriarchalne traktowanie kobiet. Poruszający debiut 47-letniej izraelskiej reżyserki Ramy Burshtein, która sama jest chasydką, udowadnia, że życie według reguł Tory wcale nie musi wiązać się dla kobiety z poczuciem zniewolenia czy rezygnacji z siebie. Mądry, pełen autentyzmu film spotkał się z uznaniem zarówno w Izraelu (był izraelskim kandydatem do Oscara 2013), jak i za granicą. Burshtein otrzymała za niego m.in. nagrodę specjalną i nominację do Złotego Lwa na MFF w Wenecji, a także trzy statuetki nagrody Ofir przyznawanej przez Izraelską Akademię Filmową (za reżyserię, scenariusz i dla najlepszego filmu). Członkowie Akademii uhonorowali ponadto odtwórczynię głównej roli Hadas Yaron (Lemarit Ain), drugoplanową aktorkę Irit Sheleg (Nocny terror), charakteryzatorkę oraz autora zdjęć.

 

GINGER I ROSA (GINGER & ROSA) dramat, Wielka Brytania 2012

premiera:        16.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     17.03.2014        godz. 11:40

26.03.2014        godz. 07:30

26.03.2014        godz. 17:00

GINGER I ROSA (GINGER & ROSA) dramat, Wielka Brytania 2012, 87 min., reż. Sally Potter, wyk. Elle Fanning, Alessandro Nivola, Christina Hendricks, Timothy Spall, Jodhi May

Osadzona w Londynie początku lat 60. historia przyjaźni dwóch zbuntowanych nastolatek, na której kładzie się cieniem wielka polityka.

Londyn, rok 1962. Ginger (Elle Fanning) i Rosa (Alice Englert) są nierozłączne. Nastolatki chodzą razem na wagary, palą papierosy, prowadzą pełne pasji rozmowy o miłości, religii i polityce. Marzą też o życiu, o jakim nie śniło się ich matkom. Jednak rosnące niebezpieczeństwo wybuchu wojny nuklearnej rzuca ogromny cień na ich młodość. Ginger ucieka w poezję i uliczne protesty. Natomiast Rosę coraz bardziej interesują używki i mężczyźni.

Ta intrygująca opowieść o dorastaniu to kolejny ciekawy tytuł w filmografii uznanej brytyjskiej reżyserki Sally Potter, autorki takich obrazów jak Orlando (Europejska Nagroda Filmowa), Lekcja tanga czy Krzyk mody (nominacja do Złotego Niedźwiedzia). Ginger i Rosa to kino doskonale sfotografowane i zagrane. Film świetnie oddaje atmosferę burzliwych lat 60. i towarzyszących im lęków. Mówi o zimnowojennej niepewności, młodzieńczym buncie, pogoni za nieuchwytnymi marzeniami. W główne bohaterki wcieliły się młodsza siostra Dakoty Fanning – Elle (Somewhere. Między miejscami) i córka reżyserki Jane Campion – Alice Englert (Piękne istoty). Obie aktorki za swoje brawurowe kreacje były nominowane do BIFY. Obok nich wystąpili: czterokrotnie nominowana do Oscara Annette Bening (American Beauty, Wszystko w porządku), znana z serialu Mad Men Christina Hendricks, zdobywca dwóch nominacji do BAFTY Timothy Spall (Sekrety i kłamstwa, cykl Harry Potter) oraz Alessandro Nivola (Bez twarzy, American Hustle). Obraz zdobył nagrodę specjalną na festiwalu Black Nights w Tallinie oraz nominację w kategorii „najlepszy film” na festiwalu w Londynie.

 

WIELE HAŁASU O NIC (MUCH ADO ABOUT NOTHING (2012)) komedia, USA 2012

premiera:        23.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     24.03.2014        godz. 11:45

WIELE HAŁASU O NIC (MUCH ADO ABOUT NOTHING (2012)) komedia, USA 2012, 104 min., reż. Joss Whedon, wyk. Amy Acker, Alexis Denisof, Reed Diamond, Nathan Fillion, Clark Gregg

Współczesna wersja jednej z najsłynniejszych komedii Williama Szekspira. Kameralna, sfilmowana w czerni i bieli opowieść zaskoczy fanów reżysera Jossa Whedona, twórcy m.in. Avengers.

Leonato (Clark Gregg), gubernatora Mesyny, odwiedza stary przyjaciel Don Pedro (Reed Diamond). Towarzyszą mu dwaj oficerowie – Benedick (Alexis Denisof) i Claudio (Fran Kranz). Claudio poznaje Hero (Jillian Morgese), córkę Leonata, w której zakochuje się bez pamięci. Młodzi planują ślub i… miłosną intrygę – chcieliby, aby na ślubnym kobiercu stanęli także Benedick i Beatrycze (Amy Acker), kuzynka Hero. Tymczasem to ich miłość staje się celem złowrogiego spisku.

Niezależny obraz Jossa Whedona, utalentowanego reżysera (serial Buffy: Postrach wampirów, Serenity) i scenarzysty (nominacja do Oscara za współautorstwo scenariusza do Toy Story), odbiega od jego dotychczasowych, bardziej komercyjnych projektów. Twórca Avengers postanowił zmierzyć się z klasyczną sztuką Williama Szekspira i zdaniem krytyków, wyszedł z tego pojedynku obronną ręką. Kameralny, rozgrywający się współcześnie czarno-biały film o perypetiach dwóch zakochanych par urzeka lekkością, energią i finezyjnym humorem. Obraz powstał w zaledwie 12 dni, a zdjęcia nakręcono w posiadłości reżysera w Santa Monica. Pozwoliło to obniżyć koszty produkcji, a zarazem utrzymać całe przedsięwzięcie w tajemnicy. Praca nad filmem była dla Whedona swoistą rozrywką w trakcie realizacji wysokobudżetowego Avengers – oba dzieła powstawały w tym samym czasie. Aktorzy, mimo że nie ma wśród nich wielkich hollywoodzkich nazwisk, świetnie odnaleźli się w konwencji i wszyscy bez wyjątku zagrali wyśmienicie. Odtwórcami pierwszoplanowych ról są Amy Acker (serial Anioł ciemności), Alexis Denisof (Avengers), Fran Kranz (Dom w głębi lasu) i debiutantka Jillian Morgese.

 

DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH (WADJDA) dramat, Arabia Saudyjska 2012

premiera:        30.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     31.03.2014        godz. 11:25

DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH (WADJDA) dramat, Arabia Saudyjska 2012, 93 min., reż. Haifaa Al-Mansour, wyk. Reem Abdullah, Waad Mohammed, Abdullrahman Al Gohani, Ahd, Sultan Al Assaf

Obsypana nagrodami historia arabskiej dziewczynki, której największym, i zakazanym, marzeniem jest własny rower.

Arabia Saudyjska. 10-letnia Wadjda (Waad Mohammed) mieszka razem z matką (Reem Abdullah) na przedmieściach wielkiego miasta. Jej ojciec (Sultan Al Assaf) pracuje poza domem, każdy jego przyjazd to wielkie święto. Niepokorna i zbuntowana dziewczynka marzy o rowerze, chociaż w jej kraju kobietom nie wolno nawet mieć prawa jazdy. Aby zdobyć pieniądze na jego kupno, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie wiedzy o Koranie.

Pełna ciepła opowieść, która mówi o opresji, w jakiej żyją arabskie kobiety. Mimo trudnego tematu w filmie nie brakuje zabawnych momentów. Za kamerą stanęła Haifaa Al-Mansour (dokument Women Without Shadows), pierwsza kobieta reżyser w historii Arabii Saudyjskiej. Obraz otrzymał szereg prestiżowych wyróżnień na całym świecie, w tym m.in. nominację do BAFTY w kategorii „najlepszy film zagraniczny”, nominację do Independent Spirit Award, a także trzy nagrody specjalne na MFF w Wenecji. Wcielająca się w główną rolę debiutantka Waad Mohammed została uhonorowana za tę kreację statuetką dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Dubaju.

 

WYDARZENIE MIESIĄCA: ANTOINE DOINEL

 

400 BATÓW (THE 400 BLOWS (AKA. LES QUATRE CENTS COUPS)) dramat, Francja 1959

premiera:        03.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     04.03.2014        godz. 10:40

19.03.2014        godz. 06:00

400 BATÓW (THE 400 BLOWS (AKA. LES QUATRE CENTS COUPS)) dramat, Francja 1959, 96 min., reż. François Truffaut, wyk. Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier, Albert Rémy, Guy Decomble, Patrick Auffay

Boleśnie szczera opowieść o trudnym dzieciństwie. Sztandarowe dzieło francuskiej Nowej Fali i zarazem reżyserski debiut François Truffauta.

Trzynastoletni Antoine Doinel (Jean-Pierre Léaud) mieszka ze swoimi rodzicami (Claire Maurier i Albert Rémy) w zagraconym paryskim mieszkaniu. Zaniedbywany przez matkę, nierozumiany przez ojczyma zaczyna buntować się przeciwko wszelkim instytucjom władzy. Gdy z tego powodu wpada w szkole w tarapaty i zostaje przez nauczyciela oskarżony o plagiat, postanawia uciec z domu. Aby zdobyć pieniądze na podróż, próbuje sprzedać należącą do ojczyma maszynę do pisania. Kiedy sprawa wychodzi na jaw, chłopiec trafia do poprawczaka.

Gorzka historia o dorastaniu i samotności, jedno z najważniejszych dzieł francuskiej Nowej Fali, okrzyknięte jej pokoleniowym manifestem. Czarno-biały film, częściowo oparty na przeżyciach samego François Truffauta (Jules i Jim, Noc amerykańska, Ostatnie metro), był jego reżyserskim debiutem (wcześniej artysta zajmował się krytyką filmową). W roli głównej wystąpił Jean-Pierre Léaud (Miłość dwudziestolatków, Skradzione pocałunki, Dwie Angielki i kontynent), który stał się potem jednym z ulubionych aktorów Truffauta i jeszcze czterokrotnie wcielał się w postać Doinela. Obraz po upływie ponad pięćdziesięciu lat od premiery, nie stracił na aktualności – współcześnie historię zbuntowanego Antoine’a widzowie śledzą z równym przejęciem jak w 1959 roku. Reżyser tłumaczył fenomen filmu prawdziwością przedstawionej historii i wielowymiarowością bohaterów – rodzice chłopca i jego nauczyciel są postaciami z krwi i kości, których nie da się jednoznacznie ocenić. Obraz otrzymał dwie nagrody w Cannes, nominację do BAFTY w kategoriach „najlepszy film” i „najbardziej obiecujący pierwszoplanowy debiut aktorski” oraz nominację do Oscara za najlepszy oryginalny scenariusz.

 

SKRADZIONE POCAŁUNKI (STOLEN KISSES (AKA. BAISERS VOLES)) dramat, Francja 1968

premiera:        10.03.2014        godz. 20:30

powtórzenie:     11.03.2014        godz. 12:50

23.03.2014        godz. 04:30

23.03.2014        godz. 11:20

SKRADZIONE POCAŁUNKI (STOLEN KISSES (AKA. BAISERS VOLES)) dramat, Francja 1968, 88 min., reż. François Truffaut, wyk. Jean-Pierre Léaud, Delphine Seyrig, Claude Jade, Michael Lonsdale, Daniel Ceccaldi

Nominowana do Oscara i Złotego Globu trzecia część opowieści o życiowych perypetiach Antoine’a Doinela – bohatera filmowego cyklu w reżyserii mistrza François Truffauta.

Rok 1968. Antoine (Jean-Pierre Léaud) zostaje dyscyplinarnie zwolniony z wojska i powraca do Paryża. Spotyka tam swoją ukochaną, Christine Darbon (Claude Jade). Z pomocą jej ojca otrzymuje posadę w hotelu, ale szybko ją traci. Następnie próbuje swych sił jako prywatny detektyw. Jednak i w tej pracy nie zagrzeje długo miejsca. Antoine przeżywa też miłosne zawirowania. Jego serce jest rozdarte między uczuciem do Christine a namiętnością do pięknej Fabienne (Delphine Seyrig).

 

MAŁŻEŃSTWO (BED AND BOARD (AKA. DOMICILE CONJUGAL)) dramat, Francja 1970

premiera:        17.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     18.03.2014        godz. 11:40

29.03.2014        godz. 14:45

MAŁŻEŃSTWO (BED AND BOARD (AKA. DOMICILE CONJUGAL)) dramat, Francja 1970, 94 min., reż. François Truffaut, wyk. Jean-Pierre Léaud, Claude Jade, Hiroko Berghauer, Barbara Laage, Danièle Girard

Kontynuacja słynnego cyklu François Truffauta o życiowych perypetiach Antoine’a Doinela. Młody bohater tym razem poznaje blaski i cienie małżeństwa.

Antoine Doinel (Jean-Pierre Léaud) jest pełnym uroku dwudziestosześciolatkiem, który niedawno ożenił się ze swoją dziewczyną Christine (Claude Jade) i wkrótce zostanie ojcem. Nieoczekiwanie jednak Antoine postanawia rzucić ciepłą posadkę i spróbować swoich sił w amerykańskiej firmie. Poza tym zaczyna mu już doskwierać małżeńska rutyna. Pragnie emocji i niezapomnianych wrażeń. Pewnego dnia poznaje w biurze śliczną Japonkę (Hiroko Berghauer), z którą szybko nawiązuje romans. Gdy wychodzi to na jaw, mężczyzna musi ratować swój związek z Christine.

 

UCIEKAJĄCA MIŁOŚĆ (LOVE ON THE RUN (AKA. L’AMOUR EN FUITE)) dramat, Francja 1979

premiera:        24.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     25.03.2014        godz. 10:50

UCIEKAJĄCA MIŁOŚĆ (LOVE ON THE RUN (AKA. L’AMOUR EN FUITE)) dramat, Francja 1979, 90 min., reż. François Truffaut, wyk. Jean-Pierre Léaud, Marie-France Pisier, Claude Jade, Dani, Dorothée

Po rozwodzie z Christine 30-letni już Antoine Doinel wciąż szuka swojego miejsca i prawdziwej miłości. Brawurowe zwieńczenie słynnego cyklu François Truffauta.

Antoine Doinel (Jean-Pierre Léaud) ma już ponad trzydzieści lat, ale niewiele stracił ze swego chłopięcego wdzięku. Po rozstaniu z żoną (Claude Jade) niezobowiązująco romansuje z młodziutką Sabine (Dorothée), która jest sprzedawczynią płyt. Pewnego dnia bohater spotyka swoją pierwszą miłość – Colette (Marie-France Pisier). Kobieta jest teraz odnoszącą sukcesy prawniczką. Okazuje się, że właśnie czyta autobiografię Antoine’a. Co z tego wyniknie?

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

21 SPOSOBÓW NA ROZPAD MAŁŻEŃSTWA (21 WAYS TO RUIN A MARRIAGE) komedia, Finlandia 2013

premiera:        05.03.2014        godz. 20:30

powtórzenie:     06.03.2014        godz. 13:35

25.03.2014        godz. 07:50

25.03.2014        godz. 17:05

21 SPOSOBÓW NA ROZPAD MAŁŻEŃSTWA (21 WAYS TO RUIN A MARRIAGE) komedia, Finlandia 2013, 90 min., reż. Johanna Vuoksenmaa, wyk. Armi Toivanen, Essi Hellén, Aku Hirviniemi, Riku Nieminen, Pamela Tola

Komediowy przebój z Finlandii: pewna doktorantka dokumentuje dla potrzeb naukowych to, jak rozpadają się małżeństwa.

Sanna (Armi Toivanen) twardo stąpa po ziemi i rozumie, że rozwód jest naturalną konsekwencją małżeństwa. Dlatego odróżnia miłość od seksu i wybiera to drugie, jako mniej toksyczne. Wierzy też, że szczęśliwe małżeństwo powinno być kontraktem biznesowym. Aby udowodnić słuszność swojej teorii, prowadzi rozległe badania nad parami. Kiedy jednak w jej życiu pojawia się Aleksi (Riku Nieminen), świat Sanny staje na głowie.

 

EROTISSIMO (EROTISSIMO) komedia, Francja 1969

premiera:        07.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     08.03.2014        godz. 13:05

27.03.2014        godz. 18:35

28.03.2014        godz. 10:10

EROTISSIMO (EROTISSIMO) komedia, Francja 1969, 83 min., reż. Gérard Pirès, wyk. Annie Girardot, Jean Yanne, Francis Blanche, Dominique Maurin, Didi Perego

Zabawna satyra z Annie Girardot w roli mężatki, która ze wszystkich sił próbuje urozmaicić swoje życie erotyczne.

Trzydziestokilkuletnia Annie (Annie Girardot) nie ma na pozór powodów do narzekań – wciąż seksowna i ponętna, jest hołubiona przez męża (Jean Yanne), odnoszącego sukcesy biznesmena. Jednak pod wpływem wszechobecnej erotyki – filmów, reklam, wystaw sklepowych, a nawet rozmów z koleżankami, Annie zaczyna mieć obsesję na temat seksu. Nie potrafi też uwolnić się od myśli, że mąż ją zaniedbuje.

 

POKÓJ ZABAW (THE PLAYROOM) dramat, USA 2012

premiera:        12.03.2014        godz. 20:20

powtórzenie:     13.03.2014        godz. 11:50

22.03.2014        godz. 10:45

POKÓJ ZABAW (THE PLAYROOM) dramat, USA 2012, 79 min., reż. Julia Dyer, wyk. Olivia Harris, Jonathon Mcclendon, Alexandra Doke, John Hawkes, Ian Veteto

Poruszająca opowieść o mieszkańcach amerykańskich przedmieść, którzy mają swoje mroczne tajemnice.

Lata siedemdziesiąte XX wieku, USA. W domu na przedmieściach Maggie (Olivia Harris) i jej trójka młodszego rodzeństwa spędzają noc na strychu, opowiadając sobie nawzajem przeróżne historie. W tym czasie ich rodzice – Donna (Molly Parker) i Martin (John Hawkes) – wyprawiają zakrapiane alkoholem przyjęcie dla znajomych. Podczas imprezy na światło dzienne zaczynają wychodzić głęboko skrywane sekrety i tajemnice.

 

SZALONA KAPELA (STILL CRAZY) komedia, Wielka Brytania 1998

premiera:        14.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     15.03.2014        godz. 11:25

31.03.2014        godz. 06:00

31.03.2014        godz. 18:25

SZALONA KAPELA (STILL CRAZY) komedia, Wielka Brytania 1998, 92 min., reż. Brian Gibson, wyk. Stephen Rea, Billy Connolly, Jimmy Nail, Timothy Spall, Bill Nighy

Członkowie słynnego niegdyś zespołu Strange Fruit postanawiają reaktywować grupę i powtórzyć sukces sprzed lat.

Po dwudziestu latach przerwy brytyjski zespół rockowy Strange Fruit zamierza wrócić na scenę. Grający na instrumentach klawiszowych Tony (Stephen Rea) bierze sprawy w swoje ręce. Przekonuje pozostałych członków grupy, żeby znów razem wystąpili. Ci, biorąc pod uwagę, że od czasu rozpadu zespołu żaden z nich nie zrobił w swoim życiu nic sensownego, bez chwili wahania przystają na propozycję. Wizja sławy i rozentuzjazmowanego tłumu fanów rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 

PANI DO TOWARZYSTWA (ESCORT IN LOVE) komedia, Włochy 2011

premiera:        19.03.2014        godz. 20:20

powtórzenie:     20.03.2014        godz. 11:00

30.03.2014        godz. 08:00

PANI DO TOWARZYSTWA (ESCORT IN LOVE) komedia, Włochy 2011, 95 min., reż. Massimiliano Bruno, wyk. Paola Cortellesi, Raoul Bova, Rocco Papaleo, Anna Foglietta, Giovanni Bruno

Przyzwyczajona do luksusu kobieta po śmierci męża musi szukać pracy, aby spłacić długi zmarłego i zarobić na swoje utrzymanie.

Alice (Paola Cortellesi) jest prawdziwą szczęściarą – mieszka z mężem i synem w pięknej willi i cieszy się luksusowym życiem. Gdy nieoczekiwanie jej mąż ginie w wypadku i zostawia Alice z długami, ta musi szybko znaleźć źródło utrzymania. Postanawia zostać ekskluzywną call girl. Z pomocą bardziej doświadczonej koleżanki (Anna Foglietta) prędko staje się specjalistką od uwodzenia. Jak sobie poradzi w tej sytuacji z niespodziewanym uczuciem?

 

UKRYTY WRÓG (THE STRANGER WITHIN (2013)) thriller, Dania 2013

premiera:        20.03.2014        godz. 22:00

powtórzenie:     25.03.2014        godz. 02:45

UKRYTY WRÓG (THE STRANGER WITHIN (2013)) thriller, Dania 2013, 87 min., reż. Adam Neutzsky-Wulff, wyk. William Baldwin, Estella Warren, Sarah Butler, Katia Winter, Kim Bodnia

Popularna aktorka odpoczywa wraz z mężem na malowniczej śródziemnomorskiej wyspie. Pewnego wieczoru ich spokój zakłóca młoda i piękna dziewczyna, która potrzebuje pomocy.

Popularna aktorka Emily Moore (Estella Warren) ma za sobą dramatyczne przeżycia, w wyniku których doznała silnej traumy. Aby dojść do siebie, wyjeżdża z mężem Robertem (William Baldwin) na jedną z zacisznych śródziemnomorskich wysp. Mężczyzna jest z zawodu psychiatrą i także marzy o odpoczynku. Niestety, już pierwszej nocy ich spokój zostaje zakłócony przez rozhisteryzowaną dziewiętnastolatkę (Sarah Butler), która twierdzi, że jej chłopak właśnie zginął w wypadku. Robert postanawia pomóc dziewczynie, natomiast Emily nabiera w stosunku do niej podejrzeń.

 

HARRY I WALTER JADĄ DO NOWEGO JORKU (HARRY AND WALTER GO TO NEW YORK) komedia, USA 1976

premiera:        21.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     22.03.2014        godz. 12:05

26.03.2014        godz. 04:10

26.03.2014        godz. 13:45

HARRY I WALTER JADĄ DO NOWEGO JORKU (HARRY AND WALTER GO TO NEW YORK) komedia, USA 1976, 107 min., reż. Mark Rydell, wyk. James Caan, Michael Caine, Elliott Gould, Diane Keaton, Charles Durning

Dwóch podrzędnych komików trafia za drobną kradzież do więzienia. Tam wpadają na pomysł, aby zorganizować napad na bank.

Koniec dziewiętnastego wieku. Harry (James Caan) i Walter (Elliott Gould), duet zarabiający na życie tańcem i śpiewem, trafiają do więzienia z powodu drobnego wykroczenia. Za kratkami spotykają Adama Wortha (Michael Caine), wybitnego specjalistę od łamania szyfrów. Poznają kilka tajemnic związanych z jego fachem i po wyjściu na wolność ruszają do Nowego Jorku, by dokonać skoku stulecia.

 

KRYPTONIT! (KRYPTONITE! (AKA. LA KRYPTONITE NELL BORSA)) dramat, Włochy 2011

premiera:        26.03.2014        godz. 20:20

powtórzenie:     27.03.2014        godz. 13:20

KRYPTONIT! (KRYPTONITE! (AKA. LA KRYPTONITE NELL BORSA)) dramat, Włochy 2011, 98 min., reż. Ivan Cotroneo, wyk. Valeria Golino, Cristiana Capotondi, Luca Zingaretti, Libero De Rienzo, Luigi Catani

Nostalgiczna opowieść o dorastaniu w Neapolu początku lat siedemdziesiątych – mieście słońca, hippisów i Supermana.

Neapol, rok 1973. Dziewięcioletni Peppino (Luigi Catani) żyje w nietypowej rodzinie. Jego matka (Valeria Golino) choruje na depresję, ojciec (Luca Zingaretti) jest zajęty romansami. Na szczęście mały Peppino ma zastęp młodych wujków, którzy na prośbę seniora rodu zajmują się chłopcem. Jego ulubieńcem jest kuzyn Gennaro (Vincenzo Nemolato) – dziwak, który myśli, że jest Supermanem. Gdy mężczyzna niespodziewanie umiera, chłopiec w wyobraźni przywraca go do życia i zaczyna stosować się do jego wskazówek.

 

DZIEWCZYNA DLA DWÓCH (UNE CHANCE SUR DEUX (AKA. HALF A CHANCE)) thriller, Francja 1998

premiera:        28.03.2014        godz. 20:00

powtórzenie:     28.03.2014        godz. 04:10

DZIEWCZYNA DLA DWÓCH (UNE CHANCE SUR DEUX (AKA. HALF A CHANCE)) thriller, Francja 1998, 105 min., reż. Patrice Leconte, wyk. Jean-Paul Belmondo, Alain Delon, Vanessa Paradis, Eric Defosse, Aleksandr Yakovlev

Świeżo zwolniona z więzienia złodziejka postanawia dowiedzieć się, kto jest jej biologicznym ojcem. Pełna uroku komedia w gwiazdorskiej obsadzie.

Za miłość do szybkich samochodów dwudziestoletnia Alice Tomaso (Vanessa Paradis) zapłaciła ośmiomiesięcznym pobytem w więzieniu. Złodziejka luksusowych aut opuszcza zakład karny miesiąc po śmierci matki. W spadku po niej otrzymuje kasetę magnetofonową. Dowiaduje się z niej, że jej ojcem może być jeden z dwóch byłych kochanków rodzicielki. Alice postanawia poznać obydwu mężczyzn i wyrusza w tym celu na południe Francji. Pierwszy z nich – Leo Brassac (Jean-Paul Belmondo) – okazuje się właścicielem salonu samochodowego. Natomiast drugi – Julien Vignal (Alain Delon) – odnoszącym sukcesy biznesmenem.

 

SPOKO! (SCIALLA! (AKA. EASY!)) komedia, Włochy 2011

premiera:        31.03.2014        godz. 20:00

SPOKO! (SCIALLA! (AKA. EASY!)) komedia, Włochy 2011, 95 min., reż. Francesco Bruni, wyk. Fabrizio Bentivoglio, Barbora Bobulova, Filippo Scicchitano, Vinicio Marchioni, Giuseppe Guarino

Pogrążony w apatii były pisarz i nauczyciel dowiaduje się, że jest ojcem krnąbrnego piętnastolatka. Trzy nagrody na MFF w Wenecji.

Były pisarz Bruno Beltrame (Fabrizio Bentivoglio) stracił wenę twórczą i aby się utrzymać, pracuje jako ghost writer, a także udziela prywatnych lekcji łaciny. Niestety, mężczyzna nie sprawdza się w roli nauczyciela. Problemów przysparza mu zwłaszcza niesforny nastolatek o imieniu Luca (Filippo Scicchitano). Pewnego dnia u Brunona zjawia się matka chłopaka (Barbora Bobulova). Mówi mu, że Luca jest jego synem. Kobieta wyjeżdża na pół roku na wolontariat do Afryki i prosi, żeby Bruno miał na niego oko. Czy nauczycielowi uda się wywiązać z tego zadania?

 

SERIALE

 

BANSHEE II,  (BANSHEE II.) serial kryminalny, USA 2014 (10 odc.)

premiera:        08.02.2014     emisja w soboty   godz. 22:00

BANSHEE II (BANSHEE II) serial kryminalny, USA 2014, wyk. Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Rus Blackwell

Drugi sezon świetnego serialu kryminalnego, opowiadającego o byłym więźniu, który przybiera nową tożsamość.

Banshee2Lucas Hood (Antony Starr), który w wyniku oszustwa zostaje szeryfem sennego miasteczka w okolicy zamieszkałej przez amiszów, kontynuuje swoją przestępczą działalność i walczy z demonami przeszłości. Jednocześnie po piętach drepcze mu bezwzględny gangster, którego zdradził przed laty. W coraz trudniejszej sytuacji jest też Carrie (Ivana Milicevic) – opuszczona przez najbliższych musi zdecydować, czy ważniejsza jest dla niej rodzina, czy relacja z Lucasem.

W serialu zamówionym przez stację Cinemax u zdobywcy Oscara Alana Balla (American Beauty, seriale HBO Sześć stóp pod ziemią, Czysta krew) nie brakuje intensywnych emocji oraz intrygujących tajemnic. Jego bohaterowie są nienasyceni – pożądają, zazdroszczą, nienawidzą, marzą o łatwych pieniądzach i władzy. W główne role brawurowo wcielają się Antony Starr (Wiosła w dłoń, Wish You Were Here), Ivana Milicevic (Jak w niebie, Casino Royale), dwukrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Ulrich Thomsen (Festen, Bracia) i Rus Blackwell (Monster, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona). W 2013 roku serial otrzymał nagrodę Emmy za najlepsze efekty specjalne.

 

PRAWO ULICY,  (THE WIRE) serial obyczajowy, USA 2002

premiera:       emisja w środy o godz. 22:00

PRAWO ULICY, (THE WIRE) serial obyczajowy, USA 2002, 63 min., reż. Clark Johnson, wyk. Dominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn, Wendell Pierce, Deirdre Lovejoy

Niezwykle realistyczny serial produkcji HBO o wojnie policji z handlarzami narkotyków i zacierającej się granicy między dobrem i złem.

Życie w Baltimore nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę.

Prawo ulicyProdukcja Davida Simona – twórcy i współscenarzysty potrójnego zdobywcy Emmy, miniserialu The Corner – bardzo realistyczny serial HBO, który pokazuje przeciągające się śledztwo w sprawie handlu narkotykami oraz związanego z tym morderstwa. Śledztwo toczące się w Baltimore ma swój punkt kulminacyjny w postaci złożonej serii niebezpiecznych podsłuchów i prowadzonej inwigilacji. Opowiedziane z punktu widzenia obu stron: policji i kryminalistów, serial pokazuje świat w którym proste rozróżnienia pomiędzy dobrem i złem, winą i karą są w każdej chwili wystawiane na próbę.

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.