Cinemax w maju 2017

W maju kanał Cinemax wyemituje m.in. „film akcji „Mad Max: Na drodze gniewu”, dramat „Destrukcja”, komedia „Cienki Bolek” oraz „Operacja „Anthropoid”. Kanał Cinemax 2 wyemituje finałowy 4 sezon serialu „Treme”.

NIEDZIELNA PREMIERA

MAD MAX: NA DRODZE GNIEWU (MAD MAX: FURY ROAD) film akcji, Australia 2015
premiera: 07.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 07.05.2017 godz. 02:45
09.05.2017 godz. 20:00
12.05.2017 godz. 21:35

MAD MAX: NA DRODZE GNIEWU (MAD MAX: FURY ROAD) film akcji, Australia 2015, 116 min., (18), reż. George Miller, wyk. Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Zoë Kravitz

Mad Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli, ściganych przez żądnego zemsty tyrana. Wciskające w fotel kino akcji, nagrodzone sześcioma Oscarami.

Prześladowany przez demony przeszłości Max Rockatansky (Tom Hardy) wierzy, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka. Pewnego dnia jednak mężczyzna zostaje wciągnięty do grupy uciekinierek z Cytadeli, które ściga mściwy tyran Wieczny Joe (Hugh Keays-Byrne). Kobiety prowadzi piękna i pełna charyzmy imperatorka Furiosa (Charlize Theron). Rozwścieczony władca zrobi wszystko, żeby dopaść buntowników i wymierzyć im karę.

Laureat Oscara George Miller, twórca legendarnej trylogii Mad Max z Melem Gibsonem w roli głównej, powraca razem ze swoimi bohaterami do mrocznego, postapokaliptycznego świata. Obraz wyróżnia się znakomitą realizacją. Porywa genialnymi efektami specjalnymi, widowiskowymi pościgami, niesamowitymi zdjęciami i dynamiczną akcją, która nie pozwala nawet na chwilę wytchnienia. Twórcy wprowadzili też do filmu wątek feministyczny, udowadniając, że silne kobiece bohaterki świetnie sprawdzają się w gatunku, który uznawany jest za typowo męski. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się takie gwiazdy, jak: nominowany do Nagrody Akademii Tom Hardy (Mroczny Rycerz powstaje, Zjawa), zdobywczyni Oscara Charlize Theron (Monster, Daleka północ), znany z pierwszego Mad Maksa Hugh Keays-Byrne czy Zoë Kravitz (X-Men: Pierwsza klasa, Niezgodna). Produkcja spotkała się z ogromnym uznaniem krytyków i publiczności. Została wyróżniona sześcioma Oscarami (m.in. za scenografię i kostiumy) i czterema nominacjami do tej nagrody, w tym w najbardziej prestiżowej kategorii „najlepszy film roku”. Otrzymała też cztery statuetki BAFTY.

 

 

 

DESTRUKCJA (DEMOLITION (2015)) dramat, USA 2015
premiera: 14.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 15.05.2017 godz. 13:00
16.05.2017 godz. 20:00
17.05.2017 godz. 10:55
19.05.2017 godz. 21:35
20.05.2017 godz. 09:45

DESTRUKCJA (DEMOLITION (2015)) dramat, USA 2015, 97 min., (12), reż. Jean-Marc Vallée, wyk. Jake Gyllenhaal, Naomi Watts, Chris Cooper, Judah Lewis, C.J. Wilson

Jake Gyllenhaal w roli zrozpaczonego po śmierci żony bankiera inwestycyjnego, który postanawia zmienić swoje życie.

Davis (Jake Gyllenhaal) jest odnoszącym sukcesy bankierem inwestycyjnym, który próbuje się pozbierać po śmierci ukochanej żony. Kobieta zginęła w tragicznym wypadku samochodowym. Davis stara się zrobić wszystko, żeby jego życie wróciło do normy, ale nie jest to łatwe. Pewnego dnia uwalnia negatywne emocje, wysyłając skargę na niedziałający automat ze słodyczami do jego producenta. Tak zaczyna się korespondencja między nim a pracownicą firmy – Karen (Naomi Watts). Z czasem ich znajomość staje się coraz bardziej osobista.

Zmuszająca do myślenia, słodko-gorzka opowieść o godzeniu się ze stratą, egzystencjalnym kryzysie, dojrzewaniu oraz odzyskiwaniu kontroli nad swoim życiem. Ciekawe kreacje aktorskie tworzą w filmie zdobywcy nominacji do Nagrody Akademii, Jake Gyllenhaal (Donnie Darko, Tajemnica Brokeback Mountain) i Naomi Watts (21 gramów, Birdman). Bardzo wiarygodnie wypadł też Judah Lewis (serial Uśpieni), który wcielił się w nastoletniego syna Karen. Obok filmu Kanadyjczyka Jean-Marca Vallée – twórcy m.in. C.R.A.Z.Y., Witaj w klubie, Dzikiej drogi czy serialu HBO Wielkie kłamstewka – nie można przejść obojętnie. Produkcja jest pełna metafor i efektownych kadrów, przykuwa uwagę realizacyjną brawurą, umiejętnym balansowaniem na granicy dramatu i komedii oraz fabularną wyrazistością.
CIENKI BOLEK (GET HARD) komedia, USA 2015
premiera: 21.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 22.05.2017 godz. 13:30
23.05.2017 godz. 20:00
24.05.2017 godz. 10:00
26.05.2017 godz. 21:30
27.05.2017 godz. 11:10

CIENKI BOLEK (GET HARD) komedia, USA 2015, 97 min., (15), reż. Etan Cohen, wyk. Will Ferrell, Kevin Hart, Tip ‚T.I.’ Harris, Alison Brie, Craig T. Nelson

Will Ferrell w roli skazanego za oszustwa milionera, który z pomocą pracownika myjni samochodowej przygotowuje się do odsiadki.

Milioner James King (Will Ferrell) zostaje skazany na dziesięć lat pozbawienia wolności za oszustwa finansowe. Sąd daje mu trzydzieści dni na uporządkowanie swoich spraw. Potem mężczyzna ma trafić do San Quentin, więzienia o zaostrzonym rygorze. Zdesperowany James postanawia zawczasu przygotować się do odsiadki. W tym celu zwraca się o pomoc do pracownika myjni samochodowej, którego bierze za faceta z kryminalną przeszłością (Kevin Hart). Problem w tym, że Darnell Lewis nigdy w życiu nie dostał nawet mandatu. Nie mówiąc już o pobycie w więzieniu. Czy mężczyznom uda się znaleźć wspólny język?

Zwariowana komedia o niespodziewanej przyjaźni, jaka rodzi się między skazanym za oszustwa milionerem a uczciwym do granic możliwości małym przedsiębiorcą. W główne role brawurowo wcielają się dwaj popularni komicy: nominowany do Złotego Globu Will Ferrell (Legenda telewizji, Przypadek Harolda Cricka) oraz Kevin Hart (To już jest koniec, Polowanie na drużbów). Twórcą tego pełnego niepoprawnych politycznie żartów obrazu jest Etan Cohen, autor scenariuszy do takich filmów jak Jaja w tropikach, Madagaskar 2 czy Faceci w czerni III. Jest to jego pełnometrażowy debiut reżyserski. Film okazał się komercyjnym sukcesem i zarobił ponad 111 mln dolarów.

 

 

 

OPERACJA ANTHROPOID (ANTHROPOID) thriller, Czechy 2016
premiera: 28.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 30.05.2017 godz. 20:00

OPERACJA ANTHROPOID (ANTHROPOID) thriller, Czechy 2016, 116 min., (18), reż. Sean Ellis, wyk. Cillian Murphy, Jamie Dornan, Charlotte Le Bon, Harry Lloyd, Toby Jones

Na faktach. Dwóch czechosłowackich cichociemnych dostaje rozkaz zlikwidowania nazistowskiego protektora Czech i Moraw – Reinharda Heydricha.

Grudzień 1941 roku. Czechosłowacki rząd emigracyjny w Londynie wydaje rozkaz zabicia oficera SS Reinharda Heydricha (Detlef Bothe), który nazywany jest katem Pragi. W tajną i niebezpieczną misję zostają wysłani cichociemni Jan Kubiš (Jamie Dornan) oraz Jozef Gabčik (Cillian Murphy), którzy nie mają jednak wystarczającego wsparcia. Z pomocą w czechosłowackiej stolicy przychodzi im charyzmatyczny szef lokalnego ruchu oporu – Ladislav Vaněk (Marcin Dorociński).

Kapitalnie zrealizowane kino wojenne, oparte na prawdziwej historii. Wyróżniony aż 12 nominacjami do prestiżowych Czeskich Lwów film opowiada o przygotowaniach do zamachu na jednego z najbardziej prominentnych i bezwzględnych funkcjonariuszy III Rzeszy. Próba zabójstwa Heydricha miała miejsce 27 maja 1942 roku. Mimo że mężczyzna nie zginął na miejscu, zmarł osiem dni później za sprawą powikłań pooperacyjnych. Na fali prześladowań odwetowych po jego śmierci aresztowano wiele osób – ponad 1,3 tys. skazano na śmierć, a kilka tysięcy zesłano do obozów koncentracyjnych. Za reżyserię tego wyśmienitego obrazu odpowiada nominowany do Oscara Sean Ellis (krótki metraż Cashback, Metro Manila), a w główne role wcielili się, m.in.: wyróżniony nominacją do Złotego Globu Cillian Murphy (Śniadanie na Plutonie, serial Peaky Blinders), Jamie Dornan (serial Upadek, Pięćdziesiąt twarzy Greya) oraz dwukrotny laureat gdyńskich Złotych Lwów, Marcin Dorociński (Róża, serial HBO Pakt). Obraz jest czesko-francusko-brytyjską koprodukcją. Zdjęcia do niego zostały nakręcone w Pradze.

 

 

 

OSTRY PIĄTEK

PORWANIE (TIGER RAID) dramat, Wielka Brytania 2016
premiera: 05.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 08.05.2017 godz. 21:35

PORWANIE (TIGER RAID) dramat, Wielka Brytania 2016, 88 min., (18), reż. Simon Dixon, wyk. Brian Gleeson, Damien Molony, Sofia Boutella, Rory Fleck Byrne, Evan Khader

Córka prominentnego Jordańczyka zostaje uprowadzona przez dwóch bezwzględnych mężczyzn. Nietuzinkowy thriller, osadzony w realiach Bliskiego Wschodu.

Dwóch najemników – Joe (Brian Gleeson) i Paddy (Damien Molony) – dostaje zlecenie porwania Shadhy (Sofia Boutella), córki bogatego i wpływowego Jordańczyka. Pod osłoną nocy niemający żadnych skrupułów płatni mordercy udają się na swoją misję, siejąc wokół siebie chaos. W końcu dostają się do strzeżonego domu i uprowadzają bezbronną nastolatkę. Dziewczyna jest przerażona. Co gorsza, z czasem mężczyźni stają się coraz bardziej nieprzewidywalni.

Kameralne kino sensacyjne, które wciska widza w fotel. Za reżyserię tego dusznego, pełnego intensywnych emocji filmu odpowiedzialny jest debiutant Simon Dixon. Scenariusz produkcji powstał na podstawie sztuki radiowej autorstwa Micka Donnellana. W intrygujące, złożone psychologicznie postacie protagonistów wcielają się z powodzeniem Brian Gleeson (Dziewiąty legion, Assassin’s Creed), Damien Molony (Być człowiekiem, serial Ripper Street: Tajemnica Kuby Rozpruwacza) oraz pochodząca z Algierii, piękna Sofia Boutella (Kingsman: Tajne służby, Star Trek: W nieznane). Między bohaterami toczy się fascynująca i pełna napięcia gra, w której stawką jest życie. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w Jordanii.

 

 

 

CYRK (CIRCUS (2000)) kryminalny, Wielka Brytania 2000
emisja: 12.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 15.05.2017 godz. 21:50

CYRK (CIRCUS (2000)) kryminalny, Wielka Brytania 2000, 92 min., (18), reż. Rob Walker, wyk. John Hannah, Famke Janssen, Peter Stormare, Eddie Izzard, Fred Ward

Trzymający w napięciu brytyjski kryminał o skomplikowanej rozgrywce w przestępczym półświatku. Plus atrakcyjna obsada.

Leo Garfield (John Hannah) i jego piękna, lodowato zimna żona Lily (Famke Janssen) wydają się zwyczajną parą. W rzeczywistości Leo to drobny oszust, który ma już dość życia w świecie przestępstwa i zbrodni. Przed pójściem na emeryturę przyjmuje ostatnie zlecenie od Juliusa (Peter Stormare), wpływowego biznesmena, który chce pozbyć się swojej żony (Amanda Donohoe). Leo nie wie, że przyjęcie zlecenia oznacza pułapkę…

Brytyjski kryminał, który umiejętnie łączy suspens z czarnym humorem. Atutem obrazu jest dobrze napisany, wielowątkowy scenariusz autorstwa Davida Logana (Lost Christmas) i świetny montaż, który nie pozwala się zgubić w tej skomplikowanej opowieści. Reżyserem obrazu jest Rob Walker (film TV Dzikie żądze) – Cyrk to jego debiut fabularny. W rolach głównych wystąpili: znany z roli w kultowym filmie Cztery wesela i pogrzeb John Hannah (także: Mumia, serial Spartakus: Krew i piach), piękna Famke Janssen (GoldenEye, cykl X-Men) oraz Peter Stormare (Fargo, Tańcząc w ciemnościach). Zdjęcia do produkcji powstały w angielskim Brighton.
PANDEMIA (PANDEMIC (2016)) horror, USA 2016
premiera: 19.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 22.05.2017 godz. 21:35

PANDEMIA (PANDEMIC (2016)) horror, USA 2016, 89 min., (18), reż. John Suits, wyk. Rachel Nichols, Alfie Allen, Missi Pyle, Mekhi Phifer, Paul Guilfoyle

Trzymająca w napięciu opowieść o walce z groźnym wirusem, który zamienia ludzi w obłąkane, krwiożercze istoty.

Nieodległa przyszłość. Na świecie rozprzestrzenia się niebezpieczny wirus. Większość populacji jest nim zainfekowana, a reszta walczy o przetrwanie. Jedyną nadzieją zdaje się być szybkie znalezienie szczepionki. Po upadku Nowego Jorku lekarka Lauren Chase (Rachel Nichols) udaje się do Los Angeles, gdzie razem ze swoim zespołem poszukuje niedotkniętych zarazą jednostek. Kobieta nagrywa ich opowieści. Liczy, że pomogą jej odnaleźć upragnione przez całą ludzkość lekarstwo i ocalić świat przed zagładą.

Widowiskowe i brutalne kino akcji, osadzone w świecie przyszłości, w którym szerzy się śmiercionośny wirus. Solidnie zrealizowany film przykuwa uwagę szybkim montażem, ekscytującą fabułą oraz zapierającymi dech w piersiach efektami wizualnymi. Specjalizujący się w horrorach reżyser John Suits (Breathing Room, The Scribbler) daje z siebie wszystko, aby dostarczyć widzom emocji i wciągnąć ich w akcję filmu. W głównych rolach występują m.in. znana z serialu Continuum: Ocalić przyszłość Rachel Nichols, Alfie Allen (serial HBO Gra o tron), Missi Pyle (Zaginiona dziewczyna), Mekhi Phifer (8. mila) oraz Paul Guilfoyle (Spotlight). Scenariusz Pandemii nawiązuje do popularnej gry planszowej pod tym samym tytułem.

 

 

PANIKA (FREAK OUT (AKA. MESUVAG HARIG)) komedia, Izrael 2015
premiera: 26.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 29.05.2017 godz. 21:30

PANIKA (FREAK OUT (AKA. MESUVAG HARIG)) komedia, Izrael 2015, 85 min., (18), reż. Boaz Armoni, wyk. Itay Zvolon, Eran Peretz, Ofer Ruthenberg, Assaf Ben-Shimon, Kye Korabelnikov

Niejednorodna gatunkowa opowieść o czterech izraelskich żołnierzach wysłanych w rutynową misję, która szybko staje się bardzo niebezpieczna.

Matan (Itay Zvolon) jest żołnierzem Izraelskich Sił Zbrojnych, który razem z trzema innymi kolegami po fachu zostaje wysłany do bazy wojskowej na północy kraju. Podczas drogi mężczyzna nie czuje się najlepiej. Tęskni za domem i ma stany lękowe. Pozostali uczestnicy wyprawy śmieją się z niego i nie dają mu spokoju. Na miejscu zaczynają dziać się dziwne i trudne do wyjaśnienia rzeczy. Żołnierze będą musieli zjednoczyć siły, aby stawić czoła niebezpieczeństwu.

Trzymające w napięciu, oryginalne dzieło filmowe o czwórce izraelskich żołnierzy, którzy zostają wysłani na tydzień do odizolowanej bazy wojskowej na północy kraju. Ich rutynowa z pozoru misja z każdym kolejnym dniem staje się coraz bardziej niebezpieczna. Reżyser Boaz Armoni (Love Letters from the War) dba o wartkie tempo akcji i zręcznie żongluje gatunkami. Udaje mu się również zbudować odpowiedni klimat oraz wyraziste postacie. Obraz bawi i wciąga bez reszty, a jego fabuła zaskakuje na każdym kroku. W obsadzie produkcji znaleźli się m.in. debiutanci Itay Zvolon i Eran Peretz, Ofer Ruthenberg (Rock Ba-Casba), Assaf Ben-Shimon (Infiltracja) oraz Kye Korabelnikov (Vasermil).

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

TWIN PEAKS: OGNIU, KROCZ ZE MNĄ (TWIN PEAKS: FIRE WALK WITH ME) dramat, USA 1992
emisja: 01.05.2017 godz. 20:00

TWIN PEAKS: OGNIU, KROCZ ZE MNĄ (TWIN PEAKS: FIRE WALK WITH ME) dramat, USA 1992, 130 min., (18), reż. David Lynch, wyk. Sheryl Lee, Ray Wise, Moira Kelly, Kyle Maclachlan, David Bowie

Kinowy prequel kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks, opowiadający o wydarzeniach, które doprowadziły do zabójstwa Laury Palmer.

Stan Waszyngton. Agent FBI Chester Desmond (Chris Isaak) prowadzi śledztwo dotyczące zabójstwa kelnerki Teresy Banks (Pamela Gidley). Funkcjonariusz znika jednak w niewyjaśnionych okolicznościach i sprawę przejmuje Dale Cooper (Kyle MacLachlan). Mężczyzna podejrzewa, że morderca wkrótce znowu uderzy. Tymczasem w pobliskim miasteczku Twin Peaks nastoletnia Laura Palmer (Sheryl Lee) dręczona jest na jawie i w snach przez upiornego Boba (Frank Silva)…

Mroczny dreszczowiec, który wyjaśnia okoliczności śmierci Laury Palmer, bohaterki niezapomnianego serialu Davida Lyncha (Dzikość serca, Mulholland Drive). Fani reżysera znajdą tu wszystko to, za co kochają twórcę Blue Velvet: złowieszczy klimat, oniryczne obrazy, hipnotyzującą muzykę Angela Badalamentiego i galerię dziwacznych postaci. W obsadzie produkcji znaleźli się m.in. znani z serialu: nominowana za swoją rolę do nagrody Independent Spirit Sheryl Lee (Wampiry, Do szpiku kości), laureat Złotego Globu Kyle MacLachlan (Blue Velvet, serial Gotowe na wszystko), Ray Wise (RoboCop, Smakosz 2) i odtwórca roli demonicznego Boba, nieżyjący już Frank Silva. Premiera obrazu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie produkcja walczyła o nagrodę Złotej Palmy.

 

 

 

BLACK (BLACK (2015)) dramat, Belgia 2015
emisja: 01.05.2017 godz. 00:05
powtórzenie: 24.05.2017 godz. 02:50

BLACK (BLACK (2015)) dramat, Belgia 2015, 90 min., (18), reż. Adil El Arbi, Bilall Fallah, wyk. Martha Canga Antonio, Aboubakr Bensaihi, Emmanuel Tahon, Marine Scandiuzzi, Théo Kabeya

Romeo i Julia w realiach współczesnej, wielokulturowej Brukseli. Poruszająca opowieść o miłości pary nastolatków, którzy należą do rywalizujących ze sobą gangów.

Mavela (Martha Canga Antonio) ma piętnaście lat i jest członkinią wpływowego gangu o nazwie Black Bronx, który działa na terenie Brukseli. Pewnego dnia dziewczyna poznaje marokańskiego chłopaka, Marwana (Aboubakr Bensaihi), który należy do innej grupy przestępczej – 1080. Nastolatkom szybko przyjdzie decydować, co jest dla nich ważniejsze – przywiązanie do grupy czy ich miłość. Wybór będzie miał dramatyczne konsekwencje.

Rozgrywająca się we współczesnej Brukseli opowieść o niemożliwej miłości w reżyserii belgijskiego duetu, Adila El Arbi oraz Bilalla Fallaha, znanych dzięki filmowi Image. Świetnie zrealizowany i zagrany obraz skłania do refleksji i autentycznie porusza. Szybki montaż, realistyczne zdjęcia, mocne sceny przemocy, angażująca emocje fabuła i energetyczna ścieżka dźwiękowa to jego podstawowe atuty. W głównych rolach brawurowo odnajdują się debiutanci Martha Canga Antonio i Aboubakr Bensaihi. Produkcja została wyróżniona Nagrodą Festiwalową w sekcji „Odkrycia” na MFF w Toronto. Oprócz tego otrzymała nagrody na festiwalach w Ostendzie, Gandawie oraz Tallinie. Fabuła filmu jest osnuta na kanwie dwóch powieści Dirka Bracke.
BEZ GRANIC (BORDERLESS (AKA. BEDONE MARZ)) dramat, Iran 2014
emisja: 02.05.2017 godz. 08:10
powtórzenie: 02.05.2017 godz. 16:40
26.05.2017 godz. 18:15
27.05.2017 godz. 09:30

BEZ GRANIC (BORDERLESS (AKA. BEDONE MARZ)) dramat, Iran 2014, 98 min., (12), reż. Amirhossein Asgari, wyk. Alireza Baledi, Arash Mehraban, Arsalan Alipuorian, Zeynab Naserpour

Idyllę chłopca łowiącego ryby w niebezpiecznej strefie przygranicznej przerywa pojawienie się tajemniczego intruza.

Młody chłopak (Alireza Baledi) spędza całe dnie na znajdującym się w przygranicznej strefie wraku statku. To dla niego idealne miejsce, w którym może schronić się przed wojną. W spokoju łowi ryby i skorupiaki, które następnie sprzedaje na targu. Pewnego dnia jego sielankę zakłóca pojawienie się mówiącego w innym języku, uzbrojonego w karabin intruza (Arash Mehraban). Obcy uważa statek za swoją własność. Dzieli jego powierzchnię na dwie części i kategorycznie żąda nieprzekraczania wyznaczonej linii. Z czasem chłopcy znajdują jednak nić porozumienia.

Debiutanckie dzieło urodzonego w Iranie Amirhosseina Asgariego, który zdobywał doświadczenie zawodowe jako asystent na planie wielu produkcji kinowych i telewizyjnych, to kameralna, antywojenna przypowieść, która chwyta za serce i zmusza do refleksji. Bez granic opowiada o konflikcie zbrojnym na Bliskim Wschodzie z perspektywy mówiących innymi językami, bezimiennych młodych bohaterów. W ich role z powodzeniem wcielają się Alireza Baledi, Arsalan Alipuorian oraz Arash Mehraban. Doskonale zrealizowana produkcja charakteryzuje się minimalistycznymi dialogami, niespiesznym tempem akcji oraz starannie zaplanowanymi długimi ujęciami. Obraz otrzymał nominacje do nagród za najlepszy debiut reżyserski oraz operatorski na prestiżowym festiwalu Camerimage. Został ponadto wyróżniony na międzynarodowych festiwalach filmowych w Tokio, Sofii, Heartland oraz Teheranie.

 

 

 

OCZEKIWANIE (L’ATTESA (AKA. THE WAIT)) dramat, Włochy 2015
emisja: 02.05.2017 godz. 18:20
powtórzenie: 03.05.2017 godz. 09:30
20.05.2017 godz. 06:00
20.05.2017 godz. 16:25

OCZEKIWANIE (L’ATTESA (AKA. THE WAIT)) dramat, Włochy 2015, 96 min., (15), reż. Piero Messina, wyk. Juliette Binoche, Lou De Laâge, Giorgio Colangeli, Domenico Diele, Antonio Folletto

Nastrojowy dramat z przejmującą Juliette Binoche w roli pogrążonej w żałobie matki. Pewnego dnia w jej sycylijskiej samotni zjawia się młoda dziewczyna o imieniu Jeanne.

Pogrążona w żałobie Anna (Juliette Binoche) spędza samotne dni w swojej starej willi z widokiem na Etnę. Kobieta stroni od ludzi i nie szuka z nimi kontaktu. Spokój wiejskiej posiadłości zostaje przerwany przez pojawienie się młodej Jeanne (Lou de Laâge). Dziewczyna twierdzi, że jest partnerką syna Anny – Giuseppe (Giovanni Anzaldo). Nieobecny w domu chłopak miał ponoć zaprosić ją na wyspę, aby mogli spędzić razem kilka wakacyjnych dni. Anna decyduje się ukryć przed Jeanne bolesną prawdę. Mówi jej, że Giuseppe przyjedzie do domu na Wielkanoc. Kobiety razem na niego czekają…

Kameralny dramat z nagrodzoną Oscarem Juliette Binoche (Trzy kolory: Niebieski, Angielski pacjent) w roli głównej. Obok niej występują m.in.: Lou de Laâge (Oddychaj), Giorgio Colangeli (Kobieta mojego życia), Domenico Diele (Ja i Ona) oraz Antonio Folletto (Grand Hotel). Przesycony melancholią, poetycki obraz opowiada o stracie, marzeniach, namiętności oraz poszukiwaniu szczęścia. Jego atutem są wysmakowane zdjęcia i rewelacyjnie skrojone, nieoczywiste od strony psychologicznej postacie. Produkcja otrzymała trzy nagrody specjalne na festiwalu filmowym w Wenecji oraz nominację do nagrody głównej – Złotego Lwa. Oprócz tego zdobyła dwa wyróżnienia przyznawane przez włoskich krytyków filmowych, w tym Europejską Srebrną Wstążkę dla Juliette Binoche. Zarówno aktorka, jak i debiutujący reżyser Piero Messina (krótki metraż Terra) byli nominowani do prestiżowej nagrody David di Donatello. Warto dodać, że Messina szlifował swoje zawodowe umiejętności pod okiem samego Paola Sorrentino, jako jego asystent na planie Wielkiego piękna.
CZYSTA FORMALNOŚĆ (A PURE FORMALITY (AKA. UNA PURA FORMALITA)) thriller, Włochy 1994
emisja: 03.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 04.05.2017 godz. 13:40
21.05.2017 godz. 11:20
30.05.2017 godz. 18:10

CZYSTA FORMALNOŚĆ (A PURE FORMALITY (AKA. UNA PURA FORMALITA)) thriller, Włochy 1994, 107 min., (15), reż. Giuseppe Tornatore, wyk. Gérard Depardieu, Roman Polanski, Sergio Rubini, Nicola Di Pinto, Tano Cimarosa

Gérard Depardieu w roli podejrzanego o zabójstwo pisarza i Roman Polański jako przesłuchujący go śledczy. Nominacja do Złotej Palmy.

W deszczową noc patrol policji zatrzymuje na leśnej drodze nietypowo zachowującego się mężczyznę (Gérard Depardieu), który bardzo plącze się w swoich zeznaniach. Nie może potwierdzić swojej tożsamości ani przypomnieć sobie kilku ostatnich godzin. Co gorsza – nie jest w stanie wytłumaczyć śladów krwi na swoim ubraniu. Przesłuchujący go komisarz (Roman Polański) odkrywa, że podejrzany o morderstwo mężczyzna jest słynnym pisarzem.

Gérard Depardieu (Zielona karta, Cyrano de Bergerac) i Roman Polański (reż. Chinatown, Pianista) spotykają się w doskonałym filmie kryminalnym uznanego włoskiego reżysera Giuseppe Tornatorego (Cinema Paradiso, Koneser). Dwóch genialnych artystów sugestywnie wciela się w nieoczywiste postacie bohaterów, dając wyjątkowy popis aktorskiego kunsztu. Obraz do samego końca angażuje uwagę widzów. Zachwyca inteligentnym scenariuszem, świetnymi dialogami i mrocznym klimatem. Twórcom udaje się stworzyć porywającą intrygę, bezbłędnie dawkować emocje oraz budować suspens. Czysta formalność została wyróżniona nominacją do canneńskiej Złotej Palmy. Otrzymała ponadto statuetkę Davida di Donatello (najlepsza scenografia) oraz nominacje do włoskich Złotych Globów (nagrodę odebrał operator Blasco Giurato – Cinema Paradiso) i nagród przyznawanych przez włoskich krytyków filmowych.

 

 

 

GŁOWA DO WYCIERANIA (ERASERHEAD) horror, USA 1977
emisja: 03.05.2017 godz. 23:30

GŁOWA DO WYCIERANIA (ERASERHEAD) horror, USA 1977, 86 min., (18), reż. David Lynch, wyk. Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph, Jeanne Bates, Judith Roberts

Pełnometrażowy debiut reżyserski Davida Lyncha. Utrzymana w poetyce koszmarnego snu opowieść o młodym człowieku, który dowiaduje się, że jest ojcem zmutowanego dziecka.

Henry Spencer (Jack Nance) żyje w zindustrializowanym mieście przyszłości, w którym panuje wieczny hałas. Pewnego dnia mężczyzna niespodziewanie dostaje zaproszenie do domu swojej dziewczyny Mary (Charlotte Stewart), której nie widział przeszło pół roku. Podczas obiadu z jej rodzicami dowiaduje się, że został ojcem. Wiadomość go paraliżuje. Tym bardziej że przedwcześnie urodzone niemowlę przypomina potwora. Mary opuszcza Henry’ego, który musi sam zająć się dzieckiem.

Pełen tajemniczych symboli, surrealistyczny obraz to pełnometrażowy debiut Davida Lyncha, jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych reżyserów, twórcy nominowanych do Oscara filmów Człowiek słoń, Blue Velvet, Mulholland Drive. Głowa do wycierania jest w pełni autorskim przedsięwzięciem artysty, który nie ograniczył się do reżyserowania, ale także sam napisał scenariusz i muzykę, zaprojektował scenografię i odpowiadał za montaż. Film utrzymany jest w mrocznej tonacji, wykreowanej przez czarno-białe zdjęcia, industrialną scenografię oraz grę świateł i cieni. Wrażenie to potęguje niepokojąca muzyka i niezwykłe efekty dźwiękowe. Dzieło Lyncha rządzi się własną wewnętrzną logiką i poddaje różnym interpretacjom. Krytyka dostrzegła w nim m.in. inspiracje prozą Kafki i malarstwem Francisa Bacona. W roli głównej wystąpił jeden z ulubionych aktorów twórcy Dzikości serca, nieżyjący już Jack Nance (Diuna, Twin Peaks: Ogniu, krocz ze mną). Produkcja otrzymała nagrodę na festiwalu kina fantastycznego w Avoriaz i nominację do Międzynarodowej Nagrody Filmów Fantasy na Fantasporto.
ALOJZY (ALOYS) dramat, Szwajcaria 2016
emisja: 04.05.2017 godz. 07:30
powtórzenie: 04.05.2017 godz. 16:55

ALOJZY (ALOYS) dramat, Szwajcaria 2016, 87 min., (12), reż. Tobias Nölle, wyk. Georg Friedrich, Tilde Von Overbeck, Kamil Krejcí, Yufei Li, Koi Lee

Stroniący od ludzi prywatny detektyw zaczyna być szantażowany przez tajemniczą kobietę, która wciąga go w psychologiczną grę.

Alojzy Adorn (Georg Friedrich) jest prywatnym detektywem, który mieszka i pracuje ze swoim ojcem (Karl Friedrich). Mężczyzna jest bardzo wycofany, obserwuje życie z bezpiecznej odległości. Otaczający go świat nagrywa kamerą. Kiedy umiera jego ojciec, Alojzy zostaje sam. Po pewnej trudnej nocy budzi się w autobusie i odkrywa, że jego aparat i taśmy zostały skradzione. Jakiś czas później telefonuje do niego tajemnicza kobieta (Tilde von Overbeck), która zaczyna go szantażować. Detektyw daje się wciągnąć w dziwną grę.

Niezwykły film, który intryguje zarówno w warstwie plastycznej, jak i fabularnej. Uhonorowany na festiwalu w Berlinie Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) debiutant Tobias Nölle buduje napięcie z codziennych sytuacji i umiejętnie wprowadza widzów w wewnętrzny świat tytułowego bohatera. Niejednorodny gatunkowo obraz urzeka subtelnością i melancholijnym klimatem, który podkreślają wysmakowane, precyzyjnie skomponowane kadry. Szwajcarski reżyser z wyczuciem zaciera granicę między rzeczywistością a fantazją, olśniewając widzów wizualną pomysłowością i znakomitym warsztatem. W swoich rolach kapitalnie odnajdują się wykonawcy głównych ról – Georg Friedrich (Pianistka, Faust) i pojawiająca się po raz pierwszy na dużym ekranie Tilde von Overbeck. Produkcja otrzymała nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na prestiżowym festiwalu Camerimage.

BARASH (BARASH) dramat, Izrael 2015
emisja: 04.05.2017 godz. 15:30
powtórzenie: 05.05.2017 godz. 06:00
15.05.2017 godz. 23:25
16.05.2017 godz. 11:40

BARASH (BARASH) dramat, Izrael 2015, 81 min., (15), reż. Michal Vinik, wyk. Sivan Noam Shimon, Hadas Jeid Sakuri, Dvir Benedek, Irit Pashtan, Bar Ben Vakil

Zbuntowana izraelska nastolatka zakochuje się do szaleństwa w koleżance ze szkoły. Nagrodzona na festiwalu w Hajfie opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu tożsamości.

Życie siedemnastoletniej Naamy Barash (Sivan Noam Shimon) to jedna wielka zabawa. Dziewczyna nie stroni od alkoholu, narkotyków i przelotnych romansów. Robi dosłownie wszystko, żeby spędzać jak najmniej czasu w domu, w którym jej rodzice kłócą się bez opamiętania. Pewnego dnia w jej szkole pojawia się nowa dziewczyna (Hadas Jade Sakori). Naama zakochuje się w niej do szaleństwa. Intensywność uczucia przeraża nastolatkę, ale też nadaje jej egzystencji nowego znaczenia.

Porównywana z głośnym Życiem Adeli Abdellatifa Kechiche’a, zmysłowa opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu wolności w konserwatywnym społeczeństwie i odkrywaniu własnej cielesności. Obraz debiutującej reżyserki i scenarzystki Michal Vinik zwraca uwagę świeżością obserwacji i dopracowaną warstwą wizualną. Piękne zdjęcia, rewelacyjnie prowadzona kamera oraz ciekawa ścieżka dźwiękowa to tylko niektóre z zalet izraelskiego filmu. Twórcy próbują uchwycić ulotne emocje oraz marzenia głównych bohaterek, w których role wcielają się utalentowane debiutantki Sivan Noam Shimon i Hadas Jade Sakori. Produkcja odniosła sukces na festiwalu filmowym w Hajfie, gdzie otrzymała nagrody za najlepszy scenariusz, dla najlepszej aktorki (Silvan Noam Shimon) oraz najlepszego aktora (Dvir Benedek). Zdobyła ponadto dwie nominacje do Ofirów (Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej).
RESZTKI (REMAINDER) thriller, Wielka Brytania 2015
emisja: 04.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 30.05.2017 godz. 23:00

RESZTKI (REMAINDER) thriller, Wielka Brytania 2015, 99 min., (18), reż. Omer Fast, wyk. Tom Sturridge, Cush Jumbo, Ed Speleers, Danny Webb, Nicholas Farrell

Ekranizacja głośnej powieści Toma McCarthy’ego. Bezimienny mężczyzna doznaje poważnego wypadku, w wyniku którego traci pamięć.

Bezimienny mężczyzna (Tom Sturridge) zostaje poszkodowany w nieszczęśliwym wypadku. Kiedy budzi się ze śpiączki w szpitalu, uświadamia sobie, że cierpi na amnezję. Nie pamięta praktycznie niczego – kim jest, skąd pochodzi. W ramach odszkodowania dostaje ogromną sumę pieniędzy: osiem i pół miliona funtów. Jego największym marzeniem jest jednak odkrycie prawdy o sobie samym. Zdesperowany, na różne sposoby wykorzystuje do tego swój świeżo zdobyty majątek.

Wymykający się schematom, wciągający dramat o samotności i poszukiwaniu własnej tożsamości. Obraz pochodzącego z Izraela Omera Fasta (Ciągłość), reżysera, dokumentalisty i artysty sztuk wizualnych, jest ekranizacją powieści angielskiego pisarza Toma McCarthy’ego. Wyróżnikami tej kameralnej produkcji są oryginalna fabuła, hipnotyzujący klimat oraz znakomite zdjęcia. W głównej roli wystąpił Tom Sturridge (W drodze, Z dla od zgiełku), któremu partnerują, m.in.: znana z serialu Żona idealna Cush Jumbo, Ed Speleers (Alicja po drugiej stronie lustra), Danny Webb (Koliber) oraz Nicholas Farrell (Żelazna Dama).

HANDLOWIEC (WHO’S YOUR DADDY (AKA. VENDEUR)) dramat, Francja 2016
emisja: 05.05.2017 godz. 11:30
powtórzenie: 16.05.2017 godz. 03:55

HANDLOWIEC (WHO’S YOUR DADDY (AKA. VENDEUR)) dramat, Francja 2016, 86 min., (15), reż. Sylvain Desclous, wyk. Gilbert Melki, Pio Marmaï, Pascal Elso, Clémentine Poidatz, Sara Giraudeau

Świetnie opowiedziana historia zapatrzonego w siebie człowieka sukcesu i jego skomplikowanej relacji z synem.

Serge (Gilbert Melki) jest jednym z najlepszych sprzedawców we Francji. Podczas swojej ponad trzydziestoletniej kariery pomógł wielu firmom zarobić ogromne pieniądze. Poświęcił jednak wszystkie prywatne relacje, aby osiągnąć sukces w zawodzie. Prawie nie widuje się ze swoim synem Géraldem (Pio Marmaï). Pewnego dnia chłopak zwraca się do niego z niespodziewaną prośbą. Pragnie, żeby ojciec pomógł mu znaleźć pracę, dzięki której mógłby zdobyć środki na otworzenie własnej restauracji. Po długim namyśle Serge oferuje mu posadę sprzedawcy.

Gorzki dramat o trudnej relacji łączącej ojca i syna. Jego atutem są przekonująco nakreślone portrety głównych bohaterów oraz celne obserwacje społeczno-obyczajowe. Debiutujący w długim metrażu reżyser Sylvain Desclous zadbał też o błyskotliwe dialogi i odpowiednie tempo narracji. Wiarygodne kreacje aktorskie tworzą: Gilbert Melki (Po życiu, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu), Pio Marmaï (Dzień, który odmienił twoje życie, Miłością i wodą), Pascal Elso (serial Marseille), Clémentine Poidatz (Maria Antonina, Osaczona), Sara Giraudeau (Piękna i bestia, Les bêtises).
ZATRZYMAĆ (KEEPER) dramat, Belgia 2015
emisja: 07.05.2017 godz. 23:55
powtórzenie: 08.05.2017 godz. 13:20
31.05.2017 godz. 18:25

ZATRZYMAĆ (KEEPER) dramat, Belgia 2015, 91 min., (12), reż. Guillaume Senez, wyk. Kacey Mottet Klein, Galatéa Bellugi, Catherine Salée, Sam Louwyck, Laetitia Dosch

Zakochana bez reszty w swoim chłopaku nastolatka niespodziewanie zachodzi w ciążę. Nominacja do głównej nagrody na MFF w Locarno.

Maxime (Kacey Mottet Klein) i Mélanie (Galatéa Bellugi) mają po piętnaście lat i są w sobie bezgranicznie zakochani. Para nie może wytrzymać bez siebie ani minuty. Planują wspólne życie. Chłopak ma bardzo sprecyzowaną wizję przyszłości – pragnie zostać zawodowym piłkarzem. Pewnego dnia jednak Mélanie zachodzi w ciążę. Nastolatek musi szybko dorosnąć i zrewidować swoje marzenia. Tęsknota za beztroską i zwyczajnym życiem okaże się nad wyraz dojmująca.

Kameralne kino o dorastaniu i braniu odpowiedzialności za swoje czyny. Produkcja w reżyserii debiutanta Guillaume’a Seneza pokazuje różne odcienie niedojrzałości. W przekonujący sposób oddaje zagubienie młodych bohaterów, którzy nie są jeszcze gotowi, aby zostać rodzicami. W głównych rolach pełne autentyzmu kreacje stworzyli Kacey Mottet Klein (Twoja siostra, Mając 17 lat) i Galatéa Bellugi (Elle ne pleure pas, elle chante, À 14 Ans). Obok nich występują Catherine Salée (Dwa dni, jedna noc), Sam Louwyck (Anomalia) oraz Laetitia Dosch (Moja miłość). Film był prezentowany na MFF w Locarno, gdzie otrzymał nagrodę Europa Cinemas Label i nominację do Złotego Leoparda.

 

 

 

 

EMIGRANT Z ŻELKOWEJ MALINOWEJ ŁÓDKI (RASPBERRY BOAT REFUGEE (AKA. VADELMAVENEPAKOLAINEN)) komedia, Finlandia 2014
premiera: 08.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 09.05.2017 godz. 12:00
28.05.2017 godz. 22:05
29.05.2017 godz. 11:05

EMIGRANT Z ŻELKOWEJ MALINOWEJ ŁÓDKI (RASPBERRY BOAT REFUGEE (AKA. VADELMAVENEPAKOLAINEN)) komedia, Finlandia 2014, 90 min., (12), reż. Leif Lindblom, wyk. Jonas Karlsson, Josephine Bornebusch, Frida Hallgren, Erik Johansson, Suzanne Reuter

Młody Fin marzy o życiu w Szwecji, którą wyobraża sobie jako kraj mlekiem i miodem płynący. Gdy pewnego dnia spotyka na promie szwedzkiego psychologa, wpada na szalony pomysł.

Mikko Virtanen (Jonas Karlsson) od zawsze czuł się inny. W końcu dochodzi do wniosku, że jest szwedzką duszą uwięzioną w fińskim ciele. Mężczyzna postanawia odrzucić wszystko to, co związane jest z jego rodzinnym krajem, Szwecja jawi mu się jako raj. Pewnego dnia Mikko poznaje mającego skłonności samobójcze szwedzkiego psychologa Mikaela Anderson (Erik Johansson). Chłopak wpada na pomysł, że wymieni się tożsamością z tym przypadkowo spotkanym człowiekiem.

Ujmująca komedia, która rozbawi nawet największego ponuraka. Szwedzko-fiński obraz mówi o różnicach kulturowych i mentalnych pomiędzy mieszkańcami poszczególnych krajów nordyckich. Produkcja opowiada o wzajemnych uprzedzeniach i stereotypach. Jej reżyserem jest Leif Lindblom (film TV Wallander: Mężczyzna, który się uśmiechał, Burza z krańców ziemi), a w głównych rolach wystąpili Jonas Karlsson (Ten, którego kocha), Josephine Bornebusch (Welcome to Sweden), Frida Hallgren (Niebo na ziemi), Erik Johansson (Pod bezchmurnym niebem), Suzanne Reuter (Miłosne antidotum).
NIE JESTEM ŚWINIĄ (A DECENT MAN (AKA. JE NE SUIS PAS UN SALAUD)) dramat, Francja 2015
emisja: 11.05.2017 godz. 18:05
powtórzenie: 12.05.2017 godz. 09:05

NIE JESTEM ŚWINIĄ (A DECENT MAN (AKA. JE NE SUIS PAS UN SALAUD)) dramat, Francja 2015, 107 min., (15), reż. Emmanuel Finkiel, wyk. Nicolas Duvauchelle, Mélanie Thierry, Maryne Cayon, Driss Ramdi, Nicolas Bridet

Nadużywający alkoholu, bezrobotny mężczyzna staje się ofiarą brutalnego napadu. Aby rozładować swoją frustrację, oskarża o atak niewinnego młodego Araba.

Trzydziestokilkuletni Eddie (Nicolas Duvauchelle) bardzo przeżywa rozstanie z ukochaną Karine (Mélanie Thierry) i ich synem Noamem (Johan Soulé). Jest zagubiony i sfrustrowany, nie umie odnaleźć się w rzeczywistości. Nadużywa też alkoholu. Pewnego wieczoru mężczyzna zostaje brutalnie zaatakowany przez grupę złodziejaszków. Indagowany przez policję, oskarża o napad młodego Araba Ahmeda (Driss Ramdi). Cała społeczność jest wstrząśnięta zdarzeniem. Przerażona żona Eddiego niespodziewanie pozwala mu wrócić do domu. Co więcej, mężczyzna otrzymuje propozycję nowej pracy. Gdy wydaje się, że los w końcu uśmiechnął się do niego, sprawy przybierają niespodziewany obrót.

Wstrząsający dramat o niestabilnym emocjonalnie mężczyźnie, który po przeżyciu brutalnej napaści wraca na łono rodziny, odczuwając równocześnie coraz większą frustrację i złość. Określony przez jednego z recenzentów jako „kronika cichej desperacji”, film jest popisem gry Nicolasa Duvauchelle’a (Złodziejaszek, Polisse), który bezbłędnie wciela się w rolę pełnego sprzeczności Eddiego. Aktor stworzył złożoną i niejednoznaczną kreację, w której oddał skomplikowaną osobowość głównego bohatera. Obok niego występują: zdobywczyni Cezara Mélanie Thierry (Po jednym na drogę, Teoria wszystkiego), Maryne Cayon (Geronimo, serial Trzy razy Manon), Driss Ramdi (Nić, Je ne suis pas mort) oraz Nicolas Bridet (Zwyczajni kochankowie, Fanka). Bezkompromisowy obraz w precyzyjnej reżyserii nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes Emmanuela Finkiela (Podróże, film dokumentalny Casting) charakteryzuje się realizmem i w przenikliwy sposób ukazuje relacje między jednostką a społeczeństwem. Produkcja niepokoi i zmusza do myślenia. Mocno też angażuje emocje widzów. Scenariusz filmu został zainspirowany prawdziwą historią.

LEKARZ NA PROWINCJI (IRREPLACEABLE (AKA. MEDECIN DE CAMPAGNE)) dramat, Francja 2016
emisja: 13.05.2017 godz. 07:40
powtórzenie: 13.05.2017 godz. 18:15
29.05.2017 godz. 06:00
29.05.2017 godz. 16:15

LEKARZ NA PROWINCJI (IRREPLACEABLE (AKA. MEDECIN DE CAMPAGNE)) dramat, Francja 2016, 99 min., (12), reż. Thomas Lilti, wyk. François Cluzet, Marianne Denicourt, Isabelle Sadoyan, Félix Moati, Christophe Odent

Bezgranicznie oddany pacjentom lekarz z prowincjonalnego miasteczka pewnego dnia dowiaduje się, że sam jest poważnie chory.

Jean-Pierre (François Cluzet) jest najlepszym lekarzem, jakiego mogli sobie wymarzyć mieszkańcy francuskiej prowincji. Mężczyzna bez reszty poświęca swoje życie innym. Pewnego dnia Jean-Pierre sam jednak podupada na zdrowiu. Do miasteczka przyjeżdża młoda lekarka Nathalie (Marianne Denicourt), aby odciążyć go w pracy. Nowicjuszka staje przed wyzwaniem przyzwyczajenia się do nowego życia i zastąpienia osoby, która wydawała się być niezastąpiona.

Chwytająca za serce, ciepła opowieść o poświęceniu i bezgranicznej wierze w drugiego człowieka. W rolę zaangażowanego bez reszty w swoją pracę lekarza wciela się uwielbiany we Francji François Cluzet (Nie mów nikomu, Nietykalni). Obok niego występują m.in. Marianne Denicourt (Piękna złośnica, Markiz de Sade), Isabelle Sadoyan (Trzy kolory: Niebieski, Teresa Desqueyroux) i Félix Moati (Hipokrates, Liczę do trzech). Produkcja w reżyserii Thomasa Lilti (Wesele w Mendozie, Hipokrates) wprawia w dobry nastrój i przypomina widzom, czym jest empatia.
DOJŚCIE DO BOGA (DIVINE ACCESS) komedia, USA 2015
premiera: 15.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 16.05.2017 godz. 13:05
31.05.2017 godz. 07:35
31.05.2017 godz. 16:40

DOJŚCIE DO BOGA (DIVINE ACCESS) komedia, USA 2015, 103 min., (12), reż. Steven Chester Prince, wyk. Billy Burke, Patrick Warburton, Joel David Moore, Sarah Shahi, Gary Cole

Historia mężczyzny, o którym robi się głośno za sprawą jego występu w nadawanym przez lokalną telewizję religijnym show.

Jack Harriman (Billy Burke) od dziecka towarzyszył matce Catherine (Adrienne Barbeau) w jej poszukiwaniach absolutu. Dzięki temu dzisiaj, już jako dorosły mężczyzna, wie o religii znacznie więcej niż niejeden naukowiec. Często wykorzystuje swoją wiedzę do uwodzenia kobiet. Pewnego dnia Jack dostaje propozycję wystąpienia w lokalnym programie telewizyjnym o nazwie „Divine Access”, którego producentem jest jego dobry kolega, Bob McCord (Patrick Warburton). Niespodziewanie Jack robi się popularny, spychając na drugi plan dotychczasowego gwiazdora show, wielebnego Guya Roya Davisa (Gary Cole).

Słodko-gorzka komedia o duchowej podróży w poszukiwaniu absolutu. Prowokujący, pełen świeżego humoru obraz debiutującego za kamerą Stevena Chestera Prince’a (aktor znany m.in. z filmów Przez ciemne zwierciadło czy Boyhood) mówi o rodzinnych i przyjacielskich relacjach i wierze w Boga. W roli głównego bohatera znakomicie odnalazł się Billy Burke (Saga „Zmierzch”: Zaćmienie, serial Revolution). Partnerują mu m.in. Patrick Warburton (Ted), Joel David Moore (Avatar), nominowana do Złotego Globu Adrienne Barbeau (serial HBO Carnivàle) oraz Gary Cole (Boski chillout).

NOWY ŚWIAT (THE NEW WORLD (AKA. NOWY SWIAT)) dramat, Polska 2015
emisja: 15.05.2017 godz. 01:40

NOWY ŚWIAT (THE NEW WORLD (AKA. NOWY SWIAT)) dramat, Polska 2015, 84 min., (12), reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki, wyk. Olga Kavalay-Aksyonova, Hassan Akkouch, Karina Minaeva, Julian Świeżewski, Irena Melcer

Trzy poruszające historie młodych imigrantów, Białorusinki, Afgańczyka i transseksualnej Ukrainki, którzy w Polsce próbują od nowa ułożyć swoje życie.

Żanna (Olga Kavalay-Aksenowa) ucieka wraz z dzieckiem z pogrążonej w chaosie Białorusi. W ojczyźnie zostawia ukochanego męża (Dariusz Majchrzak) – powszechnie znanego opozycjonistę. Azzam (Hassan Akkouch) pracował w Afganistanie dla polskiej armii jako tłumacz. Z tego powodu został uznany wśród swoich za zdrajcę. Zdesperowany, postanowił opuścić rodzinne strony i szukać szczęścia w Polsce. Odrzucona przez rodzinę transseksualna Wiera (Karina Minaeva) wyjechała z Ukrainy, aby zapomnieć o przeszłości. W nowym kraju odkrywa, że wcale nie będzie to takie łatwe.

Składający się z trzech nowel, poruszający dramat to dzieło trójki młodych, dobrze rokujących rodzimych twórców, dla których jest to pełnometrażowy debiut: Elżbiety Benkowskiej (nominowana do nagrody w Cannes etiuda Olena), Michała Wawrzeckiego (krótki metraż Poczekalnia) oraz Łukasza Ostalskiego (etiuda Matka). Obraz mówi o blaskach i cieniach życia poza swoją ojczyzną. Przybliża też codzienne problemy i dylematy mieszkających w Polsce obcokrajowców. W głównych rolach występują Olga Kavalay-Aksenowa (Dialogi), Hassan Akkouch (Layla M.), ukraińska modelka Karina Minaeva, Julian Świeżewski (Wołyń) oraz Irena Melcer (Powidoki).
ZABITY NA ŚMIERĆ (MURDER BY DEATH) komedia, USA 1976
emisja: 22.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 23.05.2017 godz. 11:20
28.05.2017 godz. 04:05
28.05.2017 godz. 13:20

ZABITY NA ŚMIERĆ (MURDER BY DEATH) komedia, USA 1976, 91 min., (12), reż. Robert Moore, wyk. Truman Capote, James Coco, Peter Falk, Elsa Lanchester, Peter Sellers

Piątka słynnych detektywów przyjmuje zaproszenie do domu ekscentrycznego milionera. Okazuje się, że gospodarz przygotował dla nich iście zabójczą zagadkę.

Najzdolniejsi detektywi świata dostają zaproszenie na kolację w domu ekscentrycznego milionera Lionela Twaina (Truman Capote). Zjawia się na niej cała światowa śmietanka detektywistyczna, w tym Milo Perrier (James Coco), Sam Diamond (Peter Falk), Dora Charleston (Maggie Smith), Jessica Marbles (Elsa Lanchester) czy Sidney Wang (Peter Sellers). Gospodarz przygotował dla gości iście zabójczą zagadkę. Na jej rozwiązanie mają 24 godziny. Zwycięzca otrzyma milion dolarów, przegrani – stracą reputację, a może nawet życie.

Pyszna parodia filmów detektywistycznych, do której scenariusz napisał Neil Simon (Dziewczyna na pożegnanie, Suita kalifornijska). W pełnym lekkości i dobrego humoru obrazie Roberta Moore’a (Tani detektyw, Rozdział drugi) występują takie znakomitości, jak laureat Oscara Alec Guiness (Most na rzece Kwai), niezapomniany porucznik Columbo, czyli Peter Falk, trzykrotnie nominowany do Nagrody Akademii Peter Sellers (Wystarczy być) oraz zdobywcy złotej statuetki David Niven (Różowa Pantera) i Maggie Smith (Pełnia życia panny Brodie). W roli Lionela Twaina wystąpił sławny pisarz Truman Capote, wyróżniony za swoją rolę nominacją do Złotego Globu.

NICK I NORAH (NICK AND NORAH’S INFINITE PLAYLIST) komedia, USA 2008
emisja: 29.05.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 30.05.2017 godz. 12:40

NICK I NORAH (NICK AND NORAH’S INFINITE PLAYLIST) komedia, USA 2008, 86 min., (12), reż. Peter Sollett, wyk. Michael Cera, Kat Dennings, Aaron Yoo, Rafi Gavron, Ari Graynor

Ciepła opowieść o parze nastolatków, którzy spędzają wspólnie noc, włócząc się po nowojorskich klubach. Niespodziewanie rodzi się między nimi uczucie.

Młody muzyk Nick (Michael Cera) leczy złamane serce po rozstaniu z ukochaną. Aby zająć myśli czymś innym, postanawia wybrać się na koncert. Podobne plany na wieczór ma zbuntowana nastolatka o imieniu Norah (Kat Dennings). Na pozór nic ich nie łączy. Przypadek sprawia jednak, że para spędza wspólnie noc na poszukiwaniach klubu, w którym ma się odbyć koncert ich ulubionego zespołu. Spotkanie przeradza się w niespodziewany romans, który na zawsze odmieni życie bohaterów.

Kameralny i subtelny film o przypadkowym spotkaniu dwójki nastolatków, między którymi niespodziewanie rodzi się w uczucie. Twórcą Nick i Norah jest wyróżniony na festiwalach w Cannes, Sundance i San Sebastian Peter Sollett (Raising Victor Vargas, Tytuł do praw). Scenariusz został oparty na powieści Rachel Cohn, a jego autorką jest Lorene Scafaria (Przyjaciel do końca świata, Wszędobylska mamuśka). Obraz był nominowany do nagrody Złotego Popcornu, przyznawanej przez stację muzyczną MTV, otrzymał również trzy nominacje do Satelity, w tym dla odtwórców głównych ról – Michaela Cery (Juno, Supersamiec) i Kat Dennings (serial Seks w wielkim mieście, 40-letni prawiczek).

SERIALE

PAN AVILA III,  (SR. AVILA III.) serial kryminalny, Meksyk 2016 (odc. 5-8/10)
emisja w soboty godz. 20:00

PAN AVILA III (SR. AVILA III) serial kryminalny, Meksyk 2016, (18), wyk. Tony Dalton, Carlos Aragón, Juan Carlos Remolina, Camila Selser, Nailea Norvind

Trzeci sezon serialu o typowym na pozór przedstawicielu klasy średniej, który w rzeczywistości prowadzi podwójne życie.

Roberto Avila (Tony Dalton) to przykładny mąż i ojciec, który pracuje jako agent ubezpieczeniowy. Ukrywa on jednak przed światem (w tym także przed najbliższą rodziną) swoje dodatkowe zajęcie. Nocami jest płatnym zabójcą na usługach mafii. Sytuację komplikuje jego awans w mafijnej strukturze – mężczyzna zostaje szefem organizacji przestępczej. Czy uda mu się utrzymać swoją pozycję i jednocześnie uchronić żonę i syna przed prawdą, której mogliby nie zrozumieć?

Meksykański serial kryminalny produkcji HBO Latin America to dzieło braci Marcelo i Waltera Slavichów (serial Epitafios). Brutalny, pełen prawdy o meksykańskim świecie przestępczym serial spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony widzów – po zakończeniu pierwszej serii podjęto decyzję o nakręceniu kolejnych. W rolę prowadzącego podwójne życie Roberta Avili wcielił się Tony Dalton (Porywacze, zapaśnik i papuga). W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Nailea Norvind (serial Kapadocja), Carlos Aragón (Abel) oraz Adrian Alonso (Legenda Zorro).

 

 

CINEMAX 2

 

SOBOTNIA PREMIERA

3000 NOCY (3000 NIGHTS (AKA. 3000 LAYLA)) dramat, Palestyna 2015
premiera: 06.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 07.05.2017 godz. 11:05
10.05.2017 godz. 20:30
11.05.2017 godz. 12:35
12.05.2017 godz. 22:00
13.05.2017 godz. 09:25

3000 NOCY (3000 NIGHTS (AKA. 3000 LAYLA)) dramat, Palestyna 2015, 100 min., (15), reż. Mai Masri, wyk. Maisa Abd Elhadi, Hussein Nakhleh, Abeer Haddad, Nadera Omran, Raida Adon

Młoda Palestynka zostaje skazana na osiem lat pozbawienia wolności za przestępstwo, którego nie popełniła. W więzieniu okazuje się, że jest w ciąży.

Layal (Maisa Abd Elhadi) jest młodziutką palestyńską nauczycielką. Pewnego dnia kobieta zostaje oskarżona o przestępstwo, którego nie popełniła. Sąd skazuje ją na osiem lat pozbawienia wolności. Layal trafia do izraelskiego więzienia pod specjalnym nadzorem. Jako Palestynka nie ma tam łatwego życia. Co gorsza, w pewnym momencie odkrywa, że jest w ciąży. Pracujący w więzieniu lekarz próbuje zmusić ją do aborcji. Kobieta nie daje się jednak przekonać – postanawia zostać matką.

Wzruszający dramat o poszukiwaniu nadziei, trudnych życiowych wyborach i determinacji w walce z przeciwnościami losu. Debiutująca w kinie fabularnym dokumentalistka Mai Masri (Children of Shatila, 33 yaoum) tworzy piękny i wyrazisty portret kobiety, która walczy o siebie i swojego syna. Mimo warunków, w których się znalazła, stara się zachować godność i człowieczeństwo. W jej rolę wciela się wiarygodnie Maisa Abd Elhadi (Idol z ulicy, Sprawy osobiste). Obok niej występują m.in. Nadera Omran (Al Juma Al Akheira), Raida Adon (Zaginiony patrol), Rakeen Saad (The Worthy), Karim Saleh (Zmartwychwstały). Obraz jest międzynarodową koprodukcją. W 2017 roku był jordańskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

CLAIRE PORUSZONA (CLAIRE IN MOTION) dramat, USA 2016
premiera: 13.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 14.05.2017 godz. 10:40
17.05.2017 godz. 20:30
18.05.2017 godz. 13:05
19.05.2017 godz. 22:15
20.05.2017 godz. 11:55

CLAIRE PORUSZONA (CLAIRE IN MOTION) dramat, USA 2016, 81 min., (12), reż. Lisa Robinson, Annie J. Howell, wyk. Betsy Brandt, Chris Beetem, Zev Haworth, Anna Margaret Hollyman, Sakina Jaffrey

Zrozpaczona żona robi wszystko, żeby odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach męża. Odkrywa, że w jego życiu było wiele tajemnic.

Claire Hunger (Betsy Brandt) prowadzi spokojne życie u boku męża (Chris Beetem), który jest uwielbianym przez wszystkich nauczycielem matematyki. Pewnego dnia mężczyzna niespodziewanie znika. Po kilku tygodniach poszukiwań policja wydaje się bezradna. Zdesperowana kobieta nie wie, co robić. W końcu postanawia zająć się sprawą na własną rękę. Szybko odkrywa, że jej mąż miał wiele sekretów. Okazuje się, że łączyła go trudna do zdefiniowania relacja z pewną studentką (Anna Margaret Hollyman).

Ten niepokojący thriller psychologiczny z ciekawie zarysowaną intrygą to dzieło Lisy Robinson oraz Annie J. Howell. Wcześniejszym wspólnym projektem artystek był obraz pt. Small, Beautifully Moving Parts. Pełna napięcia produkcja w nietuzinkowy sposób mówi o radzeniu sobie z poczuciem niepewności i straty. Przykuwa uwagę inteligentnym scenariuszem i wiarygodną psychologią postaci. W głównej roli błyszczy znana z serialu Breaking Bad Betsy Brandt. Zdaniem krytyków aktorka stworzyła wybitną kreację, która stanowi o sile filmu. Obok niej występują m.in. Chris Beetem (Helikopter w ogniu), Zev Haworth (Joy Ride), Anna Margaret Hollyman (Gejbi) oraz Sakina Jaffrey (serial House of Cards).
EADWEARD (EADWEARD) dramat, Kanada 2015
premiera: 20.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 21.05.2017 godz. 12:00
24.05.2017 godz. 20:30
25.05.2017 godz. 13:35
26.05.2017 godz. 22:20
27.05.2017 godz. 15:05

EADWEARD (EADWEARD) dramat, Kanada 2015, 102 min., (15), reż. Kyle Rideout, wyk. Michael Eklund, Sara Canning, Christopher Heyerdahl, Charlie Carrick, Jodi Balfour

Niezwykła opowieść o życiu brytyjskiego fotografa Eadwearda Muybridge’a, uznawanego za jednego z prekursorów kinematografii.

Wielka Brytania, XIX wiek. Eadweard Muybridge (Michael Eklund) urodził się na przedmieściach Londynu. Na początku lat pięćdziesiątych wyjechał do Nowego Jorku. Z czasem zakochał się w fotografii. Nazywany jest prekursorem kinematografii, ponieważ jako pierwszy artysta w historii eksperymentował ze sprzężonymi aparatami fotograficznymi, robiąc zdjęcia przedstawiające kolejne fazy ruchu. Jego życie prywatne pełne było dramatów. W wieku trzydziestu lat Muybridge przeżył poważny wypadek, w wyniku którego zmieniła się jego osobowość. Ponad dekadę później poślubił dwudziestojednoletnią rozwódkę (Sara Canning). Fotograf z zimną krwią zastrzelił kochanka dziewczyny.

Oparta na faktach historia Eadwearda Muybridge’a (1830–1904), utalentowanego fotografa i zarazem jednego z pionierów kinematografii. Biografia brytyjskiego artysty pełna jest tajemnic i dramatów. Za jej ekranizację odpowiada Kyle Rideout (Wait for Rain). W postać tytułowego bohatera rewelacyjnie wcielił się Michael Eklund (Parnassus, Połączenie). Obok niego występują m.in. Sara Canning (serial Pamiętniki wampirów), Christopher Heyerdahl (serial Hell on Wheels), Charlie Carrick (serial Nastoletnia Maria Stuart) oraz Jodi Balfour (film TV Bombowe dziewczyny). Film otrzymał liczne wyróżnienia, w tym aż 18 statuetek kanadyjskiej nagrody Leo (m.in. za najlepszy film, reżyserię i scenariusz). Jego mocną stroną są znakomite zdjęcia autorstwa Tony’ego Mirzy (specjalna nagroda jury na Nashville Film Festival).

HEDI (HEDI (AKA. INHEBEK HEDI)) dramat, Tunezja 2016
premiera: 27.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 28.05.2017 godz. 11:35
31.05.2017 godz. 20:30

HEDI (HEDI (AKA. INHEBEK HEDI)) dramat, Tunezja 2016, 90 min., (12), reż. Mohamed Ben Attia, wyk. Majd Mastoura, Rym Ben Messaoud, Sabah Bouzouita, Omnia Ben Ghali, Hakim Boumsaoudi

Młody mężczyzna musi wybierać między tym, co jest dla niego ważne a wolą nadopiekuńczej matki. Srebrny Niedźwiedź i nagroda za najlepszy debiut na Berlinale.

Hedi (Majd Mastoura) jest młodym Tunezyjczykiem, który zmaga się z problemami codzienności. Chłopak pracuje jako sprzedawca samochodów, ale nie lubi swojego zajęcia. Jest niezdecydowany i słabo radzi sobie w relacjach z innymi ludźmi. Pewnego dnia jego nadopiekuńcza matka (Sabah Bouzouita) postanawia znaleźć mu idealną żonę i rozpoczyna planowanie ślubu. W międzyczasie chłopak poznaje niezależną i bezpretensjonalną Rym (Rym Ben Messaoud), w której się zakochuje. Hedi będzie musiał dokonać wyboru – czy żyć w zgodzie z samym sobą, czy podążać za oczekiwaniami rodziny.

Nominowana do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, inspirująca opowieść o młodym Tunezyjczyku, który stara się podążać własną drogą i nie zważać na opinie członków rodziny. W kameralnym filmie utalentowanego debiutanta Mohameda Bena Attii (krótki metraż Romantisme) wątki osobiste przedstawione są w szerszym kontekście. Twórcy pokazują siłę tradycji oraz norm społecznych w życiu człowieka. W produkcji nie brakuje szczerych emocji i prawdziwych dramatów. W głównych rolach kapitalnie odnajdują się m.in. Majd Mastoura (Corps étranger), Rym Ben Messaoud, Sabah Bouzouita (Miesiąc mężczyzn), Omnia Ben Ghali oraz Hakim Boumsaoudi (Nić). Za stworzoną przez siebie kreację Majd Mastoura został uhonorowany statuetką Srebrnego Niedźwiedzia. Mohamed Ben Attia otrzymał na Berlinale nagrodę za najlepszy debiutancki film.

EKRANY ŚWIATA

OCZY MATKI (THE EYES OF MY MOTHER) dramat, USA 2016
premiera: 07.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 11.05.2017 godz. 21:30
29.05.2017 godz. 01:10

OCZY MATKI (THE EYES OF MY MOTHER) dramat, USA 2016, 73 min., (18), reż. Nicolas Pesce, wyk. Kika Magalhaes, Will Brill, Flora Diaz, Paul Nazak, Clara Wong

Hipnotyzująca opowieść o dziewczynie, która przeżywa traumę po śmierci matki. Ciekawa realizacja plus duża dawka makabry.

Francisca (Kika Magalhães) dorasta na farmie. Jej rodzina zajmuje się hodowlą zwierząt. Matka dziewczyny (Diana Agostini) była wcześniej chirurgiem i teraz uczy córkę podstaw anatomii. Pewnego dnia w ich domu zjawia się obwoźny sprzedawca o imieniu Charlie (Will Brill). Mężczyzna zabija matkę. Francisce i jej ojcu (Paul Nazak) udaje się go złapać. Powodowana chęcią zemsty dziewczyna pozbawia mordercę oczu oraz strun głosowych. Torturuje go przy pomocy pozostawionych przez matkę chirurgicznych narzędzi.

Przeznaczony dla widzów o silnych nerwach, wymykający się schematom dramat z elementami horroru gore. Debiutujący w roli reżysera i scenarzysty Nicolas Pesce z finezją buduje mroczną intrygę, dbając równocześnie o warstwę wizualną obrazu. Czarno-biała produkcja wciąga bez reszty i na długo zostaje w pamięci widza. Nie brakuje w niej makabry i okrucieństwa. Sugestywne kreacje aktorskie tworzą m.in. Kika Magalhães (City of Gold), Will Brill (Not Fade Away) oraz Clara Wong (Objawienie). Na prestiżowym festiwalu Camerimage film otrzymał nominację do nagrody za najlepszy debiut operatorski (Zach Kuperstein).

ZBYT BLISKO SŁOŃCA (TOO CLOSE TO OUR SON (AKA. AU PLUS PRES DU SOLEIL)) dramat, Francja 2015
premiera: 14.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 15.05.2017 godz. 09:40
18.05.2017 godz. 21:30
19.05.2017 godz. 13:25
30.05.2017 godz. 22:35

ZBYT BLISKO SŁOŃCA (TOO CLOSE TO OUR SON (AKA. AU PLUS PRES DU SOLEIL)) dramat, Francja 2015, 99 min., (12), reż. Yves Angelo, wyk. Sylvie Testud, Grégory Gadebois, Mathilde Bisson, Zacharie Chasseriaud, John Arnold

Sylvie Testud jako francuska prawniczka, która przypadkowo spotyka biologiczną matkę swojego adoptowanego syna.

Sędzia Sophie Picard (Sylvie Testud) przesłuchuje podejrzaną o oszustwo Juliette Larrain (Mathilde Bisson). Z czasem okazuje się, że kobieta jest biologiczną matką dziecka, które Sophie adoptowała. Zamiast oddać sprawę w ręce innego urzędnika, prawniczka dalej się nią zajmuje. Wierzy, że w ten sposób uda jej się lepiej poznać osobę, która urodziła jej syna Leo (Zacharie Chasseriaud). Mąż Sophie, Olivier (Grégory Gadebois), jest coraz bardziej zaniepokojony zachowaniem żony. Zdesperowany, robi wszystko, aby spotkać się z Juliette.

Francuski dramat psychologiczny z wyrazistymi bohaterami, który opowiada o obsesji, lęku przed utratą najbliższych i głęboko skrywanych tajemnicach. W filmie cenionego reżysera i operatora Yves’a Angelo (Złodziej życia, Szare dusze) nie brakuje szczerych emocji ani napięcia. Intrygująca fabuła wsparta jest świetnym aktorstwem odtwórców głównych ról: laureatki Europejskiej Nagrody Filmowej Sylvie Testud (Bojaźń i drżenie, Lourdes), nagrodzonego Cezarem Grégory’ego Gadebois (Angele i Tony, Uzdrowiciel) i rewelacyjnej Mathilde Bisson (Atomowy wiek, Zazdrość).
WIELKI LIBERACE (BEHIND THE CANDELABRA) dramat, USA 2013
emisja: 21.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 25.05.2017 godz. 21:30

WIELKI LIBERACE (BEHIND THE CANDELABRA) dramat, USA 2013, 114 min., (15), reż. Steven Soderbergh, wyk. Michael Douglas, Matt Damon, Dan Aykroyd, Scott Bakula, Rob Lowe

Obsypana nagrodami opowieść o ekscentrycznym muzyku Władziu Liberace i jego burzliwym związku z młodszym o kilkadziesiąt lat Scottem Thorsonem.

Liberace (Michael Douglas) to utalentowany pianista, aranżer i showman, a zarazem jedna z najbarwniejszych postaci na amerykańskiej scenie muzycznej. Latem 1977 roku 58-letni gwiazdor poznaje Scotta Thorsona (Matt Damon), biseksualnego nastolatka, który dorastał w rodzinie zastępczej. Zafascynowany Scottem Liberace zatrudnia go jako swojego asystenta. Mężczyźni rozpoczynają długi i burzliwy związek, który starannie ukrywają przed światem.

Barwna, pełna namiętności i zarazem specyficznego humoru opowieść o dwuznacznej relacji między słynnym artystą i młodszym od niego o 40 lat chłopakiem. Uhonorowany Złotym Globem, oparty na autobiograficznej książce Scotta Thorsona obraz jest telewizyjną produkcją stacji HBO. Twórcy dużo uwagi poświęcili wizualnej stronie filmu. Zarówno scenografia, jak i kostiumy wiernie oddają kicz i splendor świata, w którym żyli bohaterowie. W rolę starzejącego się Liberace wcielił się powracający w wielkim stylu po ciężkiej chorobie Michael Douglas (Wall Street, Upadek). Dwukrotny laureat Oscara otrzymał za swoją fantastyczną kreację szereg nagród, w tym m.in. statuetkę Złotego Globu i Emmy. Młodego kochanka Liberace, Scotta Thorsona, zagrał Matt Damon (Buntownik z wyboru, Tożsamość Bourne’a), którego wyborna gra została doceniona nominacjami do tych prestiżowych nagród. Za kamerą stanął doświadczony Steven Soderbergh, nagrodzony Oscarem twórca takich obrazów jak Seks, kłamstwa i kasety wideo, Traffic czy Erin Brockovich. Ku ogromnemu żalowi kinomanów Soderbergh zapowiedział, że Wielki Liberace kończy jego reżyserską karierę. Film był pokazywany na MFF w Cannes, gdzie ubiegał się o Złotą Palmę.

 

 

 

HISTERYCZNA ŚLEPOTA (HYSTERICAL BLINDNESS) dramat, USA 2002
emisja: 28.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 29.05.2017 godz. 09:30

HISTERYCZNA ŚLEPOTA (HYSTERICAL BLINDNESS) dramat, USA 2002, 95 min., (15), reż. Mira Nair, wyk. Uma Thurman, Gena Rowlands, Juliette Lewis, Justin Chambers, Ben Gazzara

Uma Thurman, Gena Rowlands i Juliette Lewis w niezwykłej opowieści o trzech pracujących kobietach, które poszukują miłości.

Lata osiemdziesiąte XX wieku. Małe miasteczko Bayonne w stanie New Jersey. Zbliżająca się do trzydziestki Debby (Uma Thurman) razem ze swoją przyjaciółką Beth (Juliette Lewis) dużo czasu spędza w barach. Chociaż obie marzą o prawdziwej miłości, nieustannie wikłają się w przelotne romanse z niewłaściwymi facetami. Pewnego dnia matka Debby, Virginia (Gena Rowlands), poznaje mężczyznę (Ben Gazzara), który szybko staje się dla niej ważny. Niespodziewanie okazuje się, że ten związek nie tylko zmieni jej życie, ale też zbliży ją do córki.

Świeżo po sukcesie Monsunowego wesela Hinduska Mira Nair sięgnęła po trudny temat poszukiwania miłości i budowania relacji między kobietą a mężczyzną. W swoim niezwykłym i poruszającym filmie, którego akcja rozgrywa się w latach osiemdziesiątych, opowiada o skomplikowanych losach trzech pracujących kobiet z miasteczka Bayonne. W ich role brawurowo wcielają się: Uma Thurman (Pulp Fiction – nominacja do Oscara, Kill Bill), dwukrotnie nominowana do Oscara muza i gwiazda filmów Johna Cassavetesa Gena Rowlands (Kobieta pod presją, Gloria) oraz Juliette Lewis (Przylądek strachu – nominacja do Oscara, Urodzeni mordercy). Histeryczna ślepota powstała na podstawie sztuki Lindy Cahill, która jest także autorką scenariusza. Potwierdzeniem klasy filmu były liczne prestiżowe wyróżnienia, w tym Złoty Glob za kreację Umy Thurman oraz trzy statuetki Emmy.

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

VIRIDIANA (VIRIDIANA) dramat, Hiszpania 1961
emisja: 01.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 02.05.2017 godz. 11:50
25.05.2017 godz. 08:25
25.05.2017 godz. 17:15

VIRIDIANA (VIRIDIANA) dramat, Hiszpania 1961, 88 min., (15), reż. Luis Buñuel, wyk. Silvia Pinal, Francisco Rabal, Fernando Rey, José Calvo, Margarita Lozano

Młoda zakonnica składa wizytę swojemu bogatemu wujowi, który próbuje wykorzystać ją seksualnie. Nagrodzony Złotą Palmą, obrazoburczy film Luisa Buñuela.

Viridiana (Silvia Pinal) jest młodą zakonnicą, która tuż przed złożeniem ślubów wieczystych postanawia odwiedzić swojego krewnego. Jest nim owdowiały, niezwykle bogaty Don Jaime (Fernando Rey). Jego żona umarła trzydzieści lat temu w noc weselną. Mężczyzna namawia Viridianę, aby założyła suknię ślubną zmarłej. Próbuje ją zgwałcić, jednak mu się to nie udaje. Powodowany wyrzutami sumienia, postanawia odebrać sobie życie. Viridiana dziedziczy część jego majątku.

Skandalizujące dzieło filmowe w reżyserii mistrza Luisa Buñuela (Pies andaluzyjski, Dyskretny urok burżuazji). Nakręcony oszczędnymi środkami, znakomicie skonstruowany obraz pokazuje katolicyzm od najgorszej strony, uwydatniając jego odpowiedzialność za społeczne dewiacje. W filmie znalazła się niezapomniana scena, która jest parodią słynnego fresku Leonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Uznana w Hiszpanii za bluźnierczą, Viridiana odniosła sukces na MFF w Cannes, gdzie nagrodzono ją statuetką Złotej Palmy. W główne role wcielają się ulubieni aktorzy Buñuela: Silvia Pinal (Anioł zagłady, Szymon Pustelnik), Francisco Rabal (Piękność dnia, Niewinni święci) oraz Fernando Rey (Dyskretny urok burżuazji, Mroczny przedmiot pożądania).

ANIOŁ ZAGŁADY (THE EXTERMINATING ANGEL (AKA. EL ANGEL EXTERMINADOR)) dramat, Meksyk 1962
emisja: 08.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 09.05.2017 godz. 12:20
26.05.2017 godz. 14:40

ANIOŁ ZAGŁADY (THE EXTERMINATING ANGEL (AKA. EL ANGEL EXTERMINADOR)) dramat, Meksyk 1962, 90 min., (12), reż. Luis Buñuel, wyk. Silvia Pinal, Enrique Rambal, Jacqueline Andere, Enrique Rambal, Claudio Brook

Grupa zamożnych znajomych zostaje zaproszona na elegancką kolację. Gdy posiłek dobiega końca, okazuje się, że z niewyjaśnionych powodów nie mogą opuścić domu.

Po wieczorze spędzonym w operze grupa arystokratów ludzi zbiera się w rezydencji jednego z małżeństw, żeby zjeść razem kolację. Kiedy posiłek dobiega końca, przenoszą się do pokoju muzycznego, gdzie odkrywają, że wszyscy służący zniknęli. Oni sami natomiast, z niewyjaśnionych powodów nie mogą wydostać się z domu. W ciągu kolejnych kilku dni, odcięci od świata zewnętrznego, zmuszeni są stoczyć walkę o przetrwanie. Z czasem odrzucają wszelkie reguły i normy społeczne, które pielęgnowali przez lata.

Jeden z najwybitniejszych twórców filmowego surrealizmu Luis Buñuel (Dyskretny urok burżuazji, Mroczny przedmiot pożądania) przedstawia mroczną, słodko-gorzką satyrę na klasę próżniaczą. W swoim nieoczywistym, poddającym się wielu interpretacjom filmie reżyser ukazuje konwenanse i dobre maniery jako coś niezgodnego z ludzką naturą. Bohaterowie opowieści są swego rodzaju niewolnikami własnego, zakłamanego świata. Doskonale skonstruowana fabuła, oryginalny scenariusz, niezwykła warstwa wizualna oraz sugestywny, oniryczny klimat to główne wyróżniki kameralnego obrazu twórcy Piękności dnia. W główne role wcielili się: Silvia Pinal (Strzelby dla San Sebastian), Enrique Rambal (Quién mató al abuelo?), Jacqueline Andere (Kobieta ze stali) oraz Claudio Brook (Licencja na zabijanie). Produkcja była nominowana do canneńskiej Złotej Palmy.
TRISTANA (TRISTANA) dramat, Hiszpania 1970
emisja: 15.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 16.05.2017 godz. 11:40

TRISTANA (TRISTANA) dramat, Hiszpania 1970, 95 min., (12), reż. Luis Buñuel, wyk. Catherine Deneuve, Fernando Rey, Franco Nero, Lola Gaos, Antonio Casas

Hipnotyzujący film Luisa Buñuela. Catherine Deneuve w roli dziewczyny, która po śmierci matki znajduje dach nad głową w domu swojego wuja.

Toledo, rok 1923. Osiemnastoletnia Tristana (Catherine Deneuve) po śmierci matki zmuszona jest zamieszkać u swojego wuja (Fernando Rey). Mężczyzna jest zubożałym arystokratą o libertyńskich poglądach. Dziewczyna czuje ogromną wdzięczność za pomoc, którą jej okazał. Szybko jednak jego ojcowskie uczucia przeradzają się w pożądanie. Don Lope uwodzi niewinną nastolatkę. Zagubiona Tristana zostaje jego kochanką.

Genialny hiszpański reżyser Luis Buñuel (Anioł zagłady, Viridiana) opowiada w Tristanie o zderzeniu dwóch odmiennych osobowości – ogarniętego namiętnością starzejącego się mężczyzny i naiwnej młodej dziewczyny. Scenariusz obrazu powstał na kanwie powieści o tym samym tytule autorstwa Benito Péreza Galdósa. W głównych rolach zobaczymy dwoje znakomitych aktorów – nominowaną do Oscara Catherine Deneuve (Piękność dnia, Indochiny) oraz laureata canneńskiej Złotej Palmy Fernando Reya (Elizo, życie moje, Mroczny przedmiot pożądania). W filmie nie brakuje niedopowiedzeń i charakterystycznych dla Buñuela symbolicznych scen. Produkcja została wyróżniona nominacją do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

CZERWONA PUSTYNIA (DESERTO ROSSO (AKA. RED DESERT)) dramat, Włochy 1964
emisja: 22.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 23.05.2017 godz. 09:05

CZERWONA PUSTYNIA (DESERTO ROSSO (AKA. RED DESERT)) dramat, Włochy 1964, 113 min., (12), reż. Michelangelo Antonioni, wyk. Monica Vitti, Richard Harris, Carlo Chionetti, Xenia Valderi, Rita Renoir

Wybitny film Michelangelo Antonioniego z Monicą Vitti w głównej roli. Opowieść o samotności, rozpaczy, braku miłości, wyobcowaniu i pustce.

Deszczowa i zimna Ravenna. Giuliana (Monica Vitti) jest zmęczoną życiem gospodynią domową i żoną Ugo (Carlo Chionetti), kierownika miejscowej fabryki. Pewnego dnia kobieta spotyka na swojej drodze przystojnego inżyniera Corrado Zellera (Richard Harris), z którym wdaje się w romans. Przekonana, że ani syn, ani mąż już jej nie potrzebują, zdesperowana i spragniona miłości, bardzo angażuje się w nowy związek. Zeller jednak wykorzystuje ją i porzuca.

Uhonorowane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Złotym Lwem i Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), wymagające w odbiorze dzieło Michelangelo Antonioniego, twórcy takich niezapomnianych obrazów jak Przygoda, Noc, Powiększenie czy Zawód: Reporter. Wielki reżyser z finezją tworzy złożony portret psychologiczny pogrążonej w rozpaczy kobiety, która mieszka w zapomnianym przez Boga i ludzi industrialnym mieście. W jej rolę wciela się sugestywnie muza artysty, zjawiskowa Monica Vitti (Przygoda, Zaćmienie). W produkcji występują również: zdobywca dwóch nominacji do Oscara Richard Harris (Bez przebaczenia), debiutant Carlo Chionetti, Xenia Valderi (Niebieski ptak), Rita Renoir (Fantomas kontra Scotland Yard). Czerwona pustynia to pierwszy kolorowy film Antonioniego. Artysta w nowatorski sposób eksperymentował w nim z barwami.
MAHLER (MAHLER) dramat, Wielka Brytania 1974
emisja: 29.05.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 30.05.2017 godz. 11:05

MAHLER (MAHLER) dramat, Wielka Brytania 1974, 111 min., (12), reż. Ken Russell, wyk. Robert Powell, Georgina Hale, Lee Montague, Miriam Karlin, Rosalie Crutchley

Brawurowo zrealizowany dramat Kena Russella opowiada o życiu genialnego kompozytora Gustava Mahlera.
Początek XX wieku. Pięćdziesięcioletni Gustav Mahler (Robert Powell) jest odnoszącym sukcesy kompozytorem i dyrygentem, który pracuje i mieszka w Nowym Jorku. Pewnego dnia mężczyzna odkrywa, że jest poważnie chory i postanawia wrócić do Paryża, gdzie ma przejść kurację. Dodatkowo w jego małżeństwie nie dzieje się najlepiej. Podczas licznych rozmów mających na celu ratowanie związku z Almą (Georgina Hale), artysta zaczyna przypominać sobie rozmaite traumatyczne wydarzenia z przeszłości.

Jeden z najlepszych i najbardziej oryginalnych filmów w reżyserii nominowanego do Oscara Kena Russella (Zakochane kobiety, Diabły), który w poetycki sposób opowiada o ostatnich dniach genialnego austriackiego symfonika, Gustava Mahlera. Fabuła obrazu skupia się na wspomnieniach artysty dotyczących dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie, samobójstwa brata, konwersji na katolicyzm czy żałoby po ukochanej córce. Mówi też o jego skomplikowanych relacjach z żoną Almą. W postać mistrza wciela się Robert Powell (39 stopni, Jezus z Nazaretu). W produkcji występują także: nagrodzona za swoją rolę statuetką BAFTA Georgina Hale (Diabły), Lee Montague (Brat Słońce, siostra Księżyc), Miriam Karlin (Mechaniczna pomarańcza) i Rosalie Crutchley (Nawiedzony dom). Film był pokazywany na MFF w Cannes, gdzie został wyróżniony Główną Nagrodą Techniczną oraz nominacją do Złotej Palmy.

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

Z BLISKA (POINT BLANK (AKA. AUF KURZE DISTANZ)) thriller, Niemcy 2016
emisja: 03.05.2017 godz. 13:35
powtórzenie: 15.05.2017 godz. 00:50

Z BLISKA (POINT BLANK (AKA. AUF KURZE DISTANZ)) thriller, Niemcy 2016, 91 min., (15), reż. Philipp Kadelbach, wyk. Tom Schilling, Edin Hasanovic, Jens Albinus, Britta Hammelstein, Sascha Alexander Gersak

Nieustraszony policjant dostaje zadanie rozpracowania wpływowej mafijnej rodziny, która panoszy się w mieście.

Policjant Klaus Roth (Tom Schilling) dostaje nowe, odpowiedzialne zadanie. Działając pod przykryciem, ma rozpracować wewnętrzne kręgi serbskiej mafii. Porucznik Frank Dudek (Jens Albinus), szef tajnego dochodzenia, chce dorwać Aco Gorica (Lazar Ristovski), bossa zajmującej się nielegalnym hazardem organizacji. Rothowi szybko udaje się zaprzyjaźnić z siostrzeńcem Gorica, Luką (Edin Hasanovic). Śledztwo przebiega bezproblemowo do czasu, kiedy do akcji włącza się turecka mafia. Sytuacja Rotha bardzo się komplikuje.

Oparty na sprawdzonym koncepcie telewizyjny thriller, który opowiada o policjancie infiltrującym mroczne mafijne kręgi. Akcja rozgrywa się w środowisku brutalnych serbskich gangsterów, którzy czerpią zyski z zakładów sportowych i nielegalnego hazardu. Reżyser Philipp Kadelbach, znany z głośnego serialu Nasze matki, nasi ojcowie, dba o wartkie tempo akcji i umiejętnie bawi się konwencją. Ciekawe kreacje aktorskie tworzą w filmie Tom Schilling (Fabryka zła, Oh, Boy!), Jens Albinus (Idioci, Szef wszystkich szefów), Lazar Ristovski (Underground, Casino Royale) oraz Edin Hasanovic (Winy są zawsze cudze, Życie to nie bajka). Produkcja zapewnia rozrywkę na wysokim poziomie. Zdjęcia powstały w Berlinie.

UTALENTOWANY PAN RIPLEY (THE TALENTED MR. RIPLEY) dramat, USA 1999
emisja: 03.05.2017 godz. 22:00
powtórzenie: 13.05.2017 godz. 01:20

UTALENTOWANY PAN RIPLEY (THE TALENTED MR. RIPLEY) dramat, USA 1999, 134 min., (18), reż. Anthony Minghella, wyk. Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Cate Blanchett, Philip Seymour Hoffman

Młody i niezamożny Tom Ripley zaprzyjaźnia się z synem milionera. Zafascynowany jego osobowością i beztroskim stylem życia, coraz mocniej się z nim utożsamia.

Tom Ripley (Matt Damon) jest na pozór niczym niewyróżniającym się chłopakiem, który zostaje wysłany przez bogatego biznesmena Herberta Greenleafa (James Rebhorn) do Włoch z misją sprowadzenia stamtąd jego syna Dickiego (Jude Law). Gdy przybywa na miejsce, bez problemu odnajduje młodego Greenleafa, który bawi tam z narzeczoną Marge (Gwyneth Paltrow). Szybko wkrada się w jego łaski. Zafascynowany jego osobowością i stylem życia, marzy, żeby stać się kimś takim jak on. Po pewnym czasie jednak piękny i kapryśny Dickie zaczyna mieć dość towarzystwa Toma…

Intrygujący thriller na podstawie tak samo zatytułowanej powieści Patricii Highsmith, którą wcześniej ekranizował René Clément (film z 1960 roku W pełnym słońcu z Alainem Delonem w roli Ripleya). Rewelacyjnie zrealizowany i zagrany dreszczowiec zdobywcy Oscara Anthony’ego Minghelli (Angielski pacjent, Rozstania i powroty) zapada w pamięć dzięki sugestywnemu klimatowi, mistrzowsko prowadzonej intrydze oraz wielowymiarowym kreacjom aktorskim. Obraz uwodzi też wysmakowaną warstwą wizualną i malowniczymi włoskimi plenerami (zdjęcia były kręcone m.in. na Procidzie i Ischii, w Rzymie oraz Wenecji). Obsada składa się z samych gwiazd. W głównych rolach błyszczą Matt Damon (Buntownik z wyboru, Infiltracja), Jude Law (Wzgórze nadziei, Sherlock Holmes), Gwyneth Paltrow (Zakochany Szekspir, Sylvia), Cate Blanchett (Elizabeth, Blue Jasmine). Produkcja otrzymała pięć nominacji do Oscara, w tym za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszą drugoplanową rolę męską (Jude Law), muzykę i scenografię.
FENOMENY (PHENOMENA) horror, Włochy 1985
emisja: 03.05.2017 godz. 01:55
powtórzenie: 17.05.2017 godz. 23:20

FENOMENY (PHENOMENA) horror, Włochy 1985, 106 min., (18), reż. Dario Argento, wyk. Jennifer Connelly, Daria Nicolodi, Fiore Argento, Federica Mastroianni, Donald Pleasence

Jennifer Connelly w roli obdarzonej nietypowymi zdolnościami nastolatki, która próbuje rozwikłać zagadkę niewyjaśnionych morderstw w szwajcarskim miasteczku.

Młodziutka Jennifer Corvino (Jennifer Connelly) zostaje wysłana do szkoły z internatem w małym miasteczku w Szwajcarii. Nastolatka jest niezwykle cichą i spokojną outsiderką, której zdarza się lunatykować. Dziewczyna ma ponadto niezwykły dar – potrafi porozumiewać się z owadami. Wszystko to nie ułatwia jej nawiązywania nowych przyjaźni. Współlokatorki z internatu są dla niej niezwykle okrutne. Kiedy w miasteczku ginie młoda kobieta, podejrzenia padają na Jennifer. Dziewczyna zostaje poniżona przez koleżanki i ląduje w szpitalu. Ucieka stamtąd i wraz z armią owadów stara się rozwikłać zagadkę morderstwa.

Pełen mrocznych tajemnic, oryginalny horror w reżyserii mistrza gatunku giallo Daria Argento (Głęboka czerwień, Odgłosy) opowiada historię obdarzonej nietypowymi zdolnościami nastolatki, która próbuje znaleźć dla siebie miejsce w nieakceptującym inności świecie. Mimo niespiesznego tempa akcji film od początku do końca trzyma w napięciu. Zachwyca przemyślaną konstrukcją, hipnotycznym klimatem, znakomicie dobraną muzyką i kapitalnymi zdjęciami. Miłośnicy twórczości autora Inferno z pewnością docenią też efekty gore. W roli głównej wystąpiła laureatka Oscara Jennifer Connelly (Piękny umysł, Dom z piasku i mgły), która wówczas rozpoczynała dopiero swoją karierę. Partnerują jej Donald Pleasence (Halloween), Daria Nicolodi (Głęboka czerwień), Dalila Di Lazzaro (Trzech ludzi do zabicia) i Federica Mastroianni (Bądźcie dobrzy, jeśli potraficie).

 

 

ZABIĆ OJCA (MY FATHER, DIE) film akcji, USA 2016
emisja: 04.05.2017 godz. 23:25
powtórzenie: 26.05.2017 godz. 01:40

ZABIĆ OJCA (MY FATHER, DIE) film akcji, USA 2016, 87 min., (18), reż. Sean Brosnan, wyk. Joe Anderson, Gary Stretch, Candace Smith, Kevin Gage, Gabe White

Głuchoniemy mężczyzna pragnie zemścić się na psychopatycznym ojcu, który zabił jego starszego brata.

Głuchoniemy Asher (Joe Anderson) ma w życiu jeden cel. Od lat czeka na dzień, w którym będzie mógł zemścić się na swoim psychopatycznym ojcu, Ivanie (Gary Stretch), który zabił jego brata Chestera. Okazja nadarza się, gdy odsiadujący wyrok mężczyzna w końcu wychodzi na wolność. Asher nie zawaha się przed niczym, żeby wymierzyć mu sprawiedliwość.

Reżyserski debiut pochodzącego z aktorskiej rodziny Seana Brosnana to oryginalna mieszanka thrillera o zemście, kina akcji i klimatycznego horroru w stylu southern gothic. Brosnan jest również autorem scenariusza i odtwórcą jednej z drugoplanowych ról. Nakręcony w ciągu zaledwie osiemnastu dni i z niewielkim budżetem obraz budzi uznanie wysokim poziomem filmowego rzemiosła. Intrygująca fabuła, przemyślana warstwa wizualna, ciekawy sposób prowadzenia narracji, wyraziste postacie i doskonałe aktorstwo to mocne strony tej ciepło przyjętej przez krytykę, pełnej intensywnych emocji produkcji. Sugestywne kreacje stworzyli w niej m.in. Joe Anderson (Opętani, Przetrwanie), Candace Smith (Bogowie ulicy, Gimme Shelter) i Gary Stretch (Buty nieboszczyka, Grubsza sprawa). Obraz otrzymał cztery nagrody na festiwalu filmowym Screamfest.
MIRAŻ (LE MIRAGE) komedia, Kanada 2015
emisja: 06.05.2017 godz. 06:00
powtórzenie: 06.05.2017 godz. 16:55
19.05.2017 godz. 10:00
31.05.2017 godz. 22:05

MIRAŻ (LE MIRAGE) komedia, Kanada 2015, 98 min., (12), reż. Ricardo Trogi, wyk. Louis Morissette, Julie Perreault, Christine Beaulieu, Patrice Robitaille, Nathaly Thibault

Przechodzący kryzys wieku średniego mężczyzna musi zastanowić się nad swoją przyszłością.

Patrick (Louis Morissette) ma trzydzieści kilka lat i wydaje się, że powinien być szczęśliwy. W pracy odnosi sukcesy, ma piękny dom z basenem, uroczą żonę, dwójkę bystrych dzieci i wiernych przyjaciół. To jednak wszystko pozory. Jego biznes nie idzie najlepiej, dzieci go ignorują, a żona ma go dosyć. Jego znajomi potrafią rozmawiać tylko o pieniądzach. Jedyną radością Patricka jest oglądanie filmów pornograficznych i fantazjowanie o najlepszej przyjaciółce żony. Czy mężczyzna jest w stanie wyjść z życiowego impasu?

Błyskotliwa komedia o dojrzewaniu, poszukiwaniu spełnienia i miłości. Produkcja w bezpretensjonalny sposób udowadnia, że życie na pokaz nie daje szczęścia. Że aby zaznać spełnienia, trzeba najpierw pogodzić się z samym sobą i własnymi ograniczeniami. Za reżyserię obrazu odpowiedzialny był Ricardo Trogi (Québec-Montréal, 1981), a w główne role z powodzeniem wcielili się: Louis Morissette (Reste avec moi, Liverpool), który jest również autorem scenariusza, Julie Perreault (Trzy świnki, Projekt – M), Christine Beaulieu (serial Félix Leclerc, Jaloux), Patrice Robitaille (Québec-Montréal, Mała królowa).

KAMPER (KAMPER) dramat, Polska 2016
emisja: 09.05.2017 godz. 15:25
powtórzenie: 10.05.2017 godz. 06:00
14.05.2017 godz. 07:40
14.05.2017 godz. 19:00

KAMPER (KAMPER) dramat, Polska 2016, 85 min., (12), reż. Łukasz Grzegorzek, wyk. Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Sheily Jimenez, Justyna Suwała, Jacek Braciak

Kamper jest wiecznym chłopcem żyjącym bez większych zobowiązań – nowe zdarzenia w jego życiu sprawią, że będzie musiał zadać sobie pytanie, co dalej. Urokliwy porter współczesnych trzydziestolatków.

Mania (Marta Nieradkiewicz) i Kamper (Piotr Żurawski) są parą trzydziestolatków z Warszawy. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w życiu Mani pojawia się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu (Jacek Braciak), dziewczyna zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża i czy na pewno chce spędzić z nim resztą życia. Kamper musi się zmienić. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego (Sheily Jimenez).

Kamper to nowoczesna, szczera i bezkompromisowa komedia o współczesnych trzydziestolatkach. Debiut Łukasza Grzegorzka opowiada o miłości i lęku przed dorosłością, budowaniu poczucia bezpieczeństwa i nagłym traceniu gruntu pod nogami. Twórcy filmu stawiają pytania kluczowe dla pokolenia, które nie boi się przyznać, że ma wszystko i nie wie, co z tym zrobić. W głównych rolach wiarygodne kreacje tworzą Piotr Żurawski (serial Czas honoru, Karbala) i Marta Nieradkiewicz (Płynące wieżowce, Zjednoczone stany miłości, Pakt I). Partnerują im debiutantka Sheily Jimenez, Jacek Braciak (Edi) oraz Justyna Suwała (Body/Ciało). Produkcja otrzymała pozytywne recenzje (w tym m.in. w opiniotwórczym „Variety”). Światowa premiera filmu odbyła się podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Film znalazł się również w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni, a także zdobył Discovery Award na festiwalu Raindance w Londynie.
NIE TORTURUJ KACZUSZKI (DON’T TORTURE A DUCKLING (AKA. NON SI SEVIZIA UN PAPERINO)) kryminalny, Włochy 1972
emisja: 10.05.2017 godz. 22:15
powtórzenie: 29.05.2017 godz. 02:30

NIE TORTURUJ KACZUSZKI (DON’T TORTURE A DUCKLING (AKA. NON SI SEVIZIA UN PAPERINO)) kryminalny, Włochy 1972, 102 min., (18), reż. Lucio Fulci, wyk. Florinda Bolkan, Barbara Bouchet, Tomas Milian, Irene Papas, Marc Porel

Hipnotyzująca opowieść o małym miasteczku, w którym w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynają ginąć dzieci.

Spokój małego miasteczka na południu Włoch zostaje przerwany serią bestialskich morderstw na małych chłopcach. Pod naciskiem opinii publicznej policja rozpoczyna śledztwo. Nikt nie może czuć się bezpiecznie. Pierwszymi podejrzanymi zostają miejscowi wykolejeńcy. Z każdą kolejną zbrodnią sytuacja robi się jednak coraz bardziej napięta. Mieszkańcy miasta postanawiają rozpocząć poszukiwania winnego na własną rękę. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, a tajemniczy zabójca wciąż jest na wolności…

Niepokojący horror o włoskim miasteczku, w którym grasuje seryjny zabójca nieletnich chłopców. Złowrogi klimat, trzymająca w napięciu fabuła, świetne zdjęcia oraz wyśmienita gra aktorów to tylko niektóre z wyróżników mrocznego filmu w reżyserii klasyka gatunku giallo Lucia Fulciego (Miasto żywej śmierci, Dom przy cmentarzu). W głównych rolach odnajdują się brawurowo: Florinda Bolkan (Zmierzch bogów, Krótkie wakacje), Barbara Bouchet (Casino Royale, Gangi Nowego Jorku), Tomas Milian (Traffic, Hawana – miasto utracone), Irene Papas (Grek Zorba, Trojańskie kobiety), Marc Porel (Żyj jak glina, zgiń jak mężczyzna, Siedem czarnych nut).

 

 

 

KOMENDA: ZABIJ (KILL COMMAND) film akcji, Wielka Brytania 2016
emisja: 11.05.2017 godz. 00:40
powtórzenie: 24.05.2017 godz. 01:55

KOMENDA: ZABIJ (KILL COMMAND) film akcji, Wielka Brytania 2016, 96 min., (18), reż. Steven Gomez, wyk. Vanessa Kirby, Thure Lindhardt, David Ajala, Bentley Kalu, Tom Mckay

Opowieść z gatunku kina science fiction o mrocznym świecie przyszłości opanowanym przez okrutne maszyny.

Świat w nieodległej przyszłości, w której ludzkości udało się zbudować roboty będące w stanie się uczyć. Elitarna jednostka żołnierzy trafia do ośrodka szkoleniowego położonego na opuszczonej wyspie. Szybko okaże się, że nie są to zwykłe ćwiczenia. Miejsce opanowane jest przez żądne krwi maszyny. Ludzie zmuszeni są stoczyć dramatyczną walkę na śmierć i życie.

Solidne kino science fiction, które przykuwa uwagę niezwykłymi efektami specjalnymi, dynamiczną fabułą oraz zapierającymi dech w piersiach scenami walk i pościgów. Debiutujący w roli reżysera Steven Gomez zadbał też o odpowiednie tempo akcji. W głównych rolach występują: Vanessa Kirby (serial The Crown, Zanim się pojawiłeś), Thure Lindhardt (Podziemny front, Zostań ze mną), David Ajala (Mroczny Rycerz, Jupiter: Intronizacja), Bentley Kalu (Na skraju jutra, Avengers: Czas Ultrona) oraz Tom McKay (Clubbed, serial Biała królowa).
MŁODY WINSTON (YOUNG WINSTON) dramat, Wielka Brytania 1972
emisja: 12.05.2017 godz. 12:00
powtórzenie: 12.05.2017 godz. 03:45

MŁODY WINSTON (YOUNG WINSTON) dramat, Wielka Brytania 1972, 124 min., (12), reż. Richard Attenborough, wyk. Simon Ward, Anne Bancroft, Robert Shaw, Jack Hawkins, Anthony Hopkins

Nominowana do Oscara ekranizacja autobiograficznej książki Winstona Churchilla Moja młodość w reżyserii Richarda Attenborough.

Opowieść o wczesnym okresie życia przyszłego premiera Wielkiej Brytanii, Winstona Churchilla (nominowany za tę rolę do Złotego Globu Simon Ward). To portret ambitnego, buntowniczego i upartego młodzieńca, który stopniowo – poprzez rozmaite życiowe przygody – pnie się po stopniach politycznej kariery. Lata szkolne, praca korespondenta w targanej wojną Afryce, a wreszcie wybór na członka parlamentu, stają się kolejnymi etapami gromadzenia doświadczeń i dojrzewania Winstona do roli polityka.

Znakomite kino biograficzne spod ręki utytułowanego angielskiego reżysera, Richarda Attenborough (O jeden most za daleko, Gandhi). Film opowiada o mniej znanych faktach z życia słynnego polityka, który uznany został za najwybitniejszego Brytyjczyka w historii. Doskonale zrealizowany obraz otrzymał nominacje do Oscara za najlepsze kostiumy, najlepszą scenografię i najlepszy scenariusz adaptowany (Carl Foreman – W samo południe, Most na rzece Kwai). Został również nagrodzony Złotym Globem dla najlepszego anglojęzycznego filmu zagranicznego i wyróżniony licznymi nominacjami do prestiżowej BAFTY. W roli głównej wystąpił nieżyjący już Simon Ward (Trzej muszkieterowie, Świt Zulu), a partnerują mu takie gwiazdy jak Anthony Hopkins (Milczenie owiec), Anne Bancroft (Absolwent), Jane Seymour (Żyj i pozwól umrzeć), John Millis (Córka Ryana) czy Robert Shaw (Komandosi z Navarony).

NASZA NOWA RODZINA (THE STEPS) komedia, Kanada 2015
emisja: 16.05.2017 godz. 15:20
powtórzenie: 17.05.2017 godz. 06:00

NASZA NOWA RODZINA (THE STEPS) komedia, Kanada 2015, 96 min., (12), reż. Andrew Currie, wyk. Emmanuelle Chriqui, James Brolin, Jason Ritter, Christine Lahti, Kate Corbett

Rodzeństwo z Nowego Jorku spędza szalony weekend z nową rodziną swojego bogatego ojca.

Nieradzący sobie najlepiej w życiu bankier inwestycyjny Jeff (Jason Ritter) i jego uwielbiająca dobrą zabawę siostra Marla (Emmanuelle Chriqui) zostają zaproszeni przez swojego bogatego ojca Eda (James Brolin) na weekend w jego wiejskim domku w północnym Ontario. Na miejscu poznają Sherry (Christine Lahti), nową żonę ojca, i trójkę jej dorosłych dzieci z poprzednich związków. Jeff i Marla szybko uświadamiają sobie, że ich szanse odziedziczenia majątku ojca stają się z każdą minutą coraz mniejsze.

Szalona rodzinna komedia, która udowadnia, że życie lubi nas zaskakiwać. Lekki, niezobowiązujący obraz w reżyserii Andrew Curriego (Od nowa, Fido) jest popisem gry aktorskiej Emmanuelle Chriqui (Nie zadzieraj z fryzjerem, Ekipa), zdobywcy dwóch Złotych Globów Jamesa Brolina (Horror Amityville, serial Hotel), Jasona Rittera (Freddy kontra Jason, Nie jesteś sobą), laureatki Nagrody Akademii Christine Lahti (Szybka zmiana, krótki metraż Lieberman In Love) oraz Kate Corbett (serial Fargo). Produkcja pokazuje w krzywym zwierciadle życie nietuzinkowej rodziny, której członkowie spędzają ze sobą weekend pełen niespodzianek.
STAR TREK II: GNIEW KHANA (STAR TREK II: THE WRATH OF KHAN) science fiction, USA 1982
emisja: 16.05.2017 godz. 18:35
powtórzenie: 17.05.2017 godz. 11:15

STAR TREK II: GNIEW KHANA (STAR TREK II: THE WRATH OF KHAN) science fiction, USA 1982, 109 min., (12), reż. Nicholas Meyer, wyk. William Shatner, Leonard Nimoy, Deforest Kelley, James Doohan, Ricardo Montalban

Druga pełnometrażowa odsłona legendarnej serii science fiction. Admirał James Kirk i dzielna załoga Enterprise muszą stawić czoła mściwemu tyranowi Khanowi.

XXIII wiek. Krążownik Enterprise z admirałem Jamesem T. Kirkiem (William Shatner) na czele wyrusza w rutynową misję. Wszystko się komplikuje, kiedy przewrotny ziemski tyran o imieniu Khan (Ricardo Montalban), wspomagany przez załogę genetycznie udoskonalonych superludzi, najeżdża na Gwiezdną Bazę Reguła I i wykrada stamtąd tajny Projekt Genesis. Celem Khana jest zastawienie śmiertelnej pułapki na Kirka, któremu przed laty poprzysiągł zemstę. Jeśli jego plan się powiedzie, przyszłość świata będzie zagrożona.

Uważany za najlepszą część kultowej serii Star Trek, brawurowo zrealizowany, pełnometrażowy obraz Nicholasa Meyera (nominowany do Oscara za scenariusz do filmu Siedmio-procentowy roztwór, reż. Podróż w czasie) od lat budzi silne emocje wśród fanów. Produkcja pełna jest niezapomnianych, zapierających dech w piersiach scen, które na trwałe weszły do kanonu kina science fiction. Inteligentnie skonstruowana intryga do samego końca trzyma widzów w napięciu. W głównych rolach występują: zdobywca Złotego Globu William Shatner (serial Orły z Bostonu), Leonard Nimoy (Fringe: Na granicy światów), DeForest Kelley (Star Trek V: Ostateczna granica), James Doohan (W krzywym zwierciadle: Strzelając śmiechem) oraz Ricardo Montalban (Ucieczka z Planety Małp). Obraz został nagrodzony dwiema statuetkami Saturna (najlepszy reżyser, najlepszy aktor – William Shatner).

SHELLEY (SHELLEY) horror, Dania 2016
emisja: 18.05.2017 godz. 01:15

SHELLEY (SHELLEY) horror, Dania 2016, 89 min., (18), reż. Ali Abbasi, wyk. Ellen Dorrit Petersen, Cosmina Stratan, Peter Christoffersen, Björn Andrésen, Kenneth M. Christensen

Młoda rumuńska imigrantka naraża swoje życie na ogromne niebezpieczeństwo, godząc się na zostanie surogatką.

Pochodząca z Rumunii młodziutka Elena (Cosmina Stratan) rozpoczyna pracę w Danii jako pomoc domowa Louise (Ellen Dorrit Petersen) i Kaspera (Peter Christoffersen). Małżeństwo mieszka w domu nad jeziorem, z dala od miejskiego zgiełku. W ich posiadłości nie ma prądu ani bieżącej wody. Pewnego dnia Louise, która nie może mieć własnych dzieci, prosi Elenę, aby ta urodziła jej potomka. Dziewczyna przystaje na propozycję. Wierzy, że dzięki temu szybciej wróci do kraju i swojego ukochanego synka. Kiedy zachodzi w ciążę, szybko odkrywa, że dzieje się z nią coś złego…

Kameralny thriller psychologiczny, który wraz z rozwojem akcji zmienia się w duszny, wzbudzający lęk horror. Wyróżnikami tej wciągającej skandynawskiej produkcji są ascetyczna forma, złowieszczy klimat oraz świetne, nastrojowe zdjęcia. Debiutujący reżyser Ali Abbasi (krótki metraż M for Markus) prowadzi narrację w niespiesznym tempie, konsekwentnie budując atmosferę narastającej niepewności i grozy. W postać głównej bohaterki wciela się laureatka canneńskiej Złotej Palmy Cosmina Stratan, znana z głośnego Za wzgórzami. W pozostałych rolach z powodzeniem odnajdują się Ellen Dorrit Petersen (Zniknięcie, Ślepowidzenie) i Peter Christoffersen (serial Most nad Sundem, Zabójcy bażantów). Obraz był pokazywany na MFF w Berlinie, gdzie otrzymał nominację w kategorii „najlepszy debiutancki film”.
KRUK (THE RAVEN (1963)) komedia, USA 1963
emisja: 22.05.2017 godz. 15:45
powtórzenie: 23.05.2017 godz. 06:00

KRUK (THE RAVEN (1963)) komedia, USA 1963, 83 min., (12), reż. Roger Corman, wyk. Vincent Price, Peter Lorre, Boris Karloff, Hazel Court, Jack Nicholson

Opowieść o magiku zrozpaczonym po stracie ukochanej żony, który spotyka na swej drodze mówiącego ludzkim głosem kruka marzącego o zemście na bezwzględnym czarnoksiężniku. Adaptacja tak samo zatytułowanego poematu Edgara Allana Poe.

Doktor Erasmus Craven (Vincent Price) jest piętnastowiecznym magikiem, który postanawia iść na emeryturę po śmierci swojej ukochanej żony Lenore. Pewnego dnia mężczyzna spotyka na swojej drodze mówiącego ludzkim głosem kruka. Okazuje się, że jest to inny były magik, Adolphus Bedlo (Peter Lorre), który został zamieniony w ptaka przez Scarabusa (Boris Karloff). Craven pomaga Bedlo wrócić do ludzkiej formy. Ten odwdzięcza się swojemu wybawcy, informując go, że w mrocznym zamku Scarabusa przebywa kobieta łudząco podobna do Lenore.

Pełna tajemnic, wyśmienita kinowa uczta dla fanów filmów grozy i komedii w reżyserii niezrównanego Rogera Cormana (Studnia i wahadło, Nawiedzony pałac). Scenariusz obrazu powstał na podstawie poematu Edgara Allana Poe. Produkcja emanuje świeżością i doskonałym humorem. Na ekranie pojawiają się takie legendy kina jak Vincent Price (Dom Na Przeklętym Wzgórzu, Zagłada domu Usherów), Peter Lorre (M – Morderca, Sokół maltański), Boris Karloff (Frankenstein, Mumia), Hazel Court (Przekleństwo Frankensteina, Przedwczesny pogrzeb) czy młody Jack Nicholson (Chinatown, Lśnienie).

STAR TREK: PIERWSZY KONTAKT (STAR TREK VIII: FIRST CONTACT) science fiction, USA 1996
emisja: 23.05.2017 godz. 18:40
powtórzenie: 24.05.2017 godz. 09:30

STAR TREK: PIERWSZY KONTAKT (STAR TREK VIII: FIRST CONTACT) science fiction, USA 1996, 107 min., (12), reż. Jonathan Frakes, wyk. Patrick Stewart, Jonathan Frakes, Brent Spiner, Levar Burton, Michael Dorn

Załoga Enterprise cofa się w czasie do roku 2063, by zapobiec zasymilowaniu Ziemian przez bezwzględną rasę Borg.

Borg to niebezpieczny kolektyw, który dąży do pełnej asymilacji innych, wysoko rozwiniętych ras. Planując zmianę biegu historii, Borg przenoszą się do przeszłości – do roku 2063, na krótko przed pierwszym kontaktem Ziemian z obcą cywilizacją. Ich diaboliczna królowa (Alice Krige) pragnie udaremnić plan stworzenia Zjednoczonej Federacji Planet. Dowodzona przez kapitana Picarda (Patrick Stewart) załoga Enterprise stoczy walkę, której stawką jest przetrwanie gatunku ludzkiego.

Seria Star Trek powraca w jeszcze lepszym wydaniu. Kolejna część kultowej epopei, która podbiła serca milionów widzów na całym świecie, zachwyca dynamiczną akcją i widowiskową warstwą wizualną. Za reżyserię obrazu odpowiadał Jonathan Frakes (Star Trek IX: Rebelia, Thunderbirds), który wcielił się również w jedną z ról. Obsadzie przewodzą: wyróżniony trzema nominacjami do Złotego Globu Patrick Stewart (X-Men: Przeszłość, która nadejdzie, serial Pogadanki Blunta), Brent Spiner (Dzień Niepodległości, Star Trek: Nemesis), LeVar Burton (seriale Korzenie, Star Trek: Następne pokolenie) oraz Michael Dorn (serial Star Trek: Stacja kosmiczna, Ted 2). Film zdobył trzy statuetki Saturna i nominację do Oscara za najlepszą charakteryzację.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

TREME IV, ODC. 1 (TREME IV.) serial obyczajowy, USA 2013
emisja: 11.05.2017 czwartki godz. 20:30 (odc.1-3/5)

TREME IV (TREME IV) serial obyczajowy, USA 2013, (18), wyk. Wendell Pierce, Khandi Alexander, Clarke Peters, Rob Brown, Steve Zahn

Czwarty sezon doskonałego serialu o mieszkańcach spustoszonej przez huragan nowoorleańskiej dzielnicy Treme, którzy próbują odbudować swoje życie.

Treme – kolebka jazzu i jedna z najstarszych dzielnic Nowego Orleanu, zawsze była centrum kulturalnego życia miasta. Po przejściu huraganu Katrina w 2005 roku została niemal całkowicie zniszczona. Pozbawieni dachu nad głową mieszkańcy próbują ją odbudować. Trzy lata po katastrofie ich sytuacja wcale nie jest łatwiejsza niż na początku. Wybór na prezydenta USA Baracka Obamy pomaga im odzyskać wiarę w lepsze jutro. Pytanie jednak, czy ich nadmiernie rozbudzone nadzieje nie okażą się mrzonką.

Niezwykły serial produkcji HBO, opowiadający o jednej z dzielnic zniszczonego przez huragan Katrina Nowego Orleanu. Nominowana do nagród Emmy i Grammy produkcja jest wspólnym dziełem Erica Ellisa Overmyera i Davida Simona, autora świetnego Prawa ulicy. Atutami serialu są doskonale zarysowane, pełnokrwiste postacie oraz znakomita muzyka. Występują w nim, m.in.: Khandi Alexander (serial CSI: Kryminalne zagadki Miami), Rob Brown (Szukając siebie), Kim Dickens (Dziękujemy za palenie) oraz laureatka Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Melissa Leo (Rzeka ocalenia).

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.