Cinemax w maju 2016

focusW sobotnie premiery w Cinemax obejrzymy: węgierska komedia „Po życiu”, komedia „Sprawa zaufania”, dramat „Wyznania nastolatki” oraz  film kryminalny „Focus”. Cinemax wyemituje również serial „Z Ziemi na Księżyc”.CINEMAX

 

SOBOTNIA PREMIERA

PO ŻYCIU (AFTERLIFE (AKA. UTOELET)) komedia, Węgry 2014
premiera: 07.05.2016 godz. 21:00
powtórzenie: 08.05.2016 godz. 13:20
10.05.2016 godz. 20:00
11.05.2016 godz. 12:15

PO ŻYCIU (AFTERLIFE (AKA. UTOELET)) komedia, Węgry 2014, 91 min., (15), reż. Virág Zomborácz, wyk. Márton Kristóf, László Gálffi, Eszter Csákányi, Zsolt Anger, József Gyabronka

Mózes nie może porozumieć się ze swoim ojcem, despotycznym pastorem. Gdy ten nagle umiera, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót: duch zmarłego zaczyna nawiedzać syna.

Mózes (Márton Kristóf) jest cichym, niepewnym siebie chłopakiem, który skończył teologię i mieszka wraz z rodziną w małej węgierskiej wiosce. Młody człowiek z trudem dogaduje się z ojcem – autorytarnym pastorem (László Gálffi). Życie Mózesa zmienia się, gdy jego ojciec umiera. Sprawę komplikuje fakt, że chłopak… widzi ducha mężczyzny. Okazuje się, że musi mu pomóc odnaleźć spokój. By tego dokonać, Mózes pierwszy raz w życiu bierze sprawy we własne ręce.

Surrealistyczna węgierska tragikomedia spotkała się z uznaniem na międzynarodowych festiwalach filmowych w Karlowych Warach, Palm Springs i Bergamo. Jest dziełem utalentowanej debiutantki Virág Zomborácz (seriale Fapad, Złote życie), które w lekki sposób opowiada o skomplikowanych relacjach między ojcem a synem, o tajemnicy śmierci i trudnym procesie radzenia sobie z żałobą. Film jednocześnie bawi i wzrusza, nie brakuje w nim czarnego humoru i nietuzinkowych postaci. Jego atutem jest także błyskotliwy scenariusz. W główne role wcielają się z powodzeniem debiutant Márton Kristóf oraz doświadczony aktor László Gálffi (Pułkownik Redl, Biały Bóg).

 

 

 

SPRAWA ZAUFANIA (TRUST ME (2013)) komedia, USA 2013
premiera: 14.05.2016 godz. 21:00
powtórzenie: 15.05.2016 godz. 13:05
17.05.2016 godz. 20:00
18.05.2016 godz. 12:05

SPRAWA ZAUFANIA (TRUST ME (2013)) komedia, USA 2013, 86 min., (12), reż. Clark Gregg, wyk. Clark Gregg, Felicity Huffman, Allison Janney, William H. Macy, Amanda Peet

Perypetie poszukiwacza młodych talentów, któremu konkurent zaczyna odbierać klientelę. Pewnego dnia na jego drodze staje uzdolniona trzynastolatka.

Howard Holloway (Clark Gregg), była gwiazda filmów dziecięcych, jest obecnie hollywoodzkim agentem, który zajmuje się wyszukiwaniem młodych talentów. Niestety, nie idzie mu najlepiej. Powoli traci swoich klientów, a po piętach zaczyna mu deptać konkurent (Sam Rockwell). Pewnego dnia niespodziewanie dostaje szansę od losu, którą jest możliwość reprezentowania dobrze zapowiadającej się trzynastoletniej Lydii (Saxon Sharbino). Czy uda mu się osiągnąć sukces i spełnić marzenia?

Satyryczny portret branży filmowej na przykładzie historii byłego dziecięcego aktora, który jako dorosły zajmuje się wyszukiwaniem młodych talentów. Ten miejscami sarkastyczny, a miejscami sentymentalny film jest dziełem popularnego aktora Clarka Gregga (Avengers, serial Agenci T.A.R.C.Z.Y.), który nie tylko odpowiada za reżyserię i scenariusz, ale wciela się również w rolę Howarda Hollowaya. Obok niego występują: nominowana do Oscara Felicity Huffman (serial Gotowe na wszystko, Transamerica), laureat Srebrnego Niedźwiedzia Sam Rockwell (Niebezpieczny umysł, Moon), pięciokrotnie nominowana do Złotego Globu Allison Janney (serial Prezydencki poker, American Beauty) oraz Saxon Sarbino (Bez litości, Poltergeist).
WYZNANIA NASTOLATKI (THE DIARY OF A TEENAGE GIRL) dramat, USA 2015
premiera: 21.05.2016 godz. 21:00
powtórzenie: 22.05.2016 godz. 13:10
24.05.2016 godz. 20:00
25.05.2016 godz. 11:40

WYZNANIA NASTOLATKI (THE DIARY OF A TEENAGE GIRL) dramat, USA 2015, 98 min., (15), reż. Marielle Heller, wyk. Bel Powley, Alexander Skarsgård, Kristen Wiig, Christopher Meloni, Margarita Levieva

Osadzona w latach 70. w San Francisco, śmiała obyczajowo historia o piętnastoletniej dziewczynie, która rozpoczyna romans z partnerem swojej matki.

wyznania nastolatkiLata siedemdziesiąte XX wieku, San Francisco. Minnie (Bel Powley) jest rezolutną i niezwykle utalentowaną plastycznie nastolatką. Dziewczyna mieszka z siostrą (Abigail Wait) i matką (Kristen Wiig), która samotnie wychowuje córki. Minnie, jak każda młoda dziewczyna, pragnie akceptacji i szuka sensu życia. Powoli też odkrywa swoją seksualność. Pewnego dnia nawiązuje intymną relację z dużo starszym od siebie, przystojnym Monroe (Alexander Skarsgård), który jest partnerem jej matki.

Nagradzany debiut fabularny Marielle Heller jest ekranizacją tak samo zatytułowanej powieści graficznej autorstwa cenionej pisarki i twórczyni komiksów Phoebe Gloeckner. Osadzony w szalonym San Francisco połowy lat 70., obraz opowiada o perypetiach nastoletniej dziewczyny, która angażuje się w erotyczną relację z dużo starszym od siebie mężczyzną. Pomysłowo zrealizowany film (w narrację wplecione są fragmenty animowane) zachwyca szczerością i odważnym podejściem do tematu seksualnego dojrzewania. Do walorów produkcji zaliczają się też zmysłowa warstwa wizualna, wiarygodne aktorstwo, inteligentny humor oraz świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa. Obraz spotkał się z uznaniem krytyków i publiczności. Otrzymał liczne wyróżnienia, w tym na festiwalach w Sundance, Edynburgu, Zurichu i Berlinie. Zdobył ponadto Nagrodę Independent Spirit w kategorii „najlepszy film debiutancki”. W głównych rolach występują: nagrodzona za swoją kreację statuetką Gotham Bel Powley (Randka z królową, Equals), Alexander Skarsgård (serial HBO Czysta krew, Melancholia) i nominowana do Oscara Kristen Wiig (Druhny, Sekretne życie Waltera Mitty).

 

 

FOCUS (FOCUS (2015)) kryminalny, USA 2015
premiera: 28.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 29.05.2016 godz. 14:15
31.05.2016 godz. 20:00

FOCUS (FOCUS (2015)) kryminalny, USA 2015, 101 min., (12), reż. Glenn Ficarra, John Requa, wyk. Will Smith, Margot Robbie, Rodrigo Santoro, Gerald Mcraney, Adrian Martinez

Hollywoodzki gwiazdor Will Smith w roli doświadczonego oszusta, który zakochuje się w młodej i pięknej złodziejce, co komplikuje ich zawodowe relacje.

focusNicky (Will Smith) jest doświadczonym oszustem, który potrafi omamić każdego. Mężczyzna nawiązuje współpracę z młodą dziewczyną (Margot Robbie) – piękną femme fatale, która szybko zawraca mu w głowie. Relacja mistrz – uczennica wkrótce przeradza się w gorący romans. Po pewnym czasie Nicky dochodzi do wniosku, że nadmiernie się zaangażował i zrywa z Jess. Trzy lata później, w Buenos Aires, para znów się spotyka. Pożądanie, które wciąż łączy NIcky’ego i Jess, nie wpływa dobrze na ich pracę – oboje próbują okraść lokalnego bogacza Rafaela Garrigę (Rodrigo Santoro).

Focus to pełna uroku, wartka komedia sensacyjna o zawodowo-miłosnych perypetiach wytrawnego oszusta i jego pięknej uczennicy. Twórcami tego rozrywkowego filmu są Glenn Ficarra i John Requa, znani publiczności z takich tytułów jak Zły Mikołaj (autorstwo scenariusza), I Love You Phillip Morris czy Kocha, lubi, szanuje. Role głównych bohaterów zagrali z wdziękiem zdobywca dwóch nominacji do Oscara Will Smith (Ali, W pogoni za szczęściem) i nominowana do BAFTY Margot Robbie (Czas na miłość, Zet jak Zachariasz), pochodząca z Australii młoda aktorka, którą widzowie mogą pamiętać z głośnego obrazu Martina Scorsese – Wilk z Wall Street.

 

 

OSTRY PIĄTEK

STREFA X 2 (MONSTERS: DARK CONTINENT) science fiction, Wielka Brytania 2014
premiera: 06.05.2016 godz. 23:40
powtórzenie: 30.05.2016 godz. 01:50

STREFA X 2 (MONSTERS: DARK CONTINENT) science fiction, Wielka Brytania 2014, 115 min., (18), reż. Tom Green, wyk. Johnny Harris, Sam Keeley, Kyle Soller, Nicholas Pinnock, Sofia Boutella

10 lat po wydarzeniach z pierwszej części filmu zainfekowane strefy rozszerzają się na region Bliskiego Wschodu. Oddział amerykańskich żołnierzy otrzymuje do wykonania niebezpieczną misję.

Mija dziesięć lat od wydarzeń opowiedzianych w Strefie X. Na Bliskim Wschodzie rozmnożyły się pochodzące z kosmosu potwory, które systematycznie pogrążają region w niebywałym chaosie. Stany Zjednoczone postanawiają interweniować. Tworzą bazę wojskową w jednym z państw i robią wszystko, żeby zmniejszyć liczbę groźnych stworów. Regularnie przeprowadzają naloty dywanowe na pustyni. Niestety, ginie w nich wielu niewinnych ludzi. Sytuacja wydaje się patowa. Pewnego dnia grupa amerykańskich żołnierzy wkracza do zainfekowanej strefy, by odnaleźć swoich zaginionych kolegów…

Pełne emocji widowisko filmowe z pogranicza science fiction i kina wojennego to luźny sequel znakomitego obrazu Strefa X z 2010 roku, którego reżyserem był Gareth Edwards. Tym razem za kamerą stanął Tom Green (serial Wyklęci), który, podobnie jak twórca oryginalnej produkcji, w alegoryczny sposób odnosi się w swoim filmie do najbardziej palących problemów współczesnego świata: wojen, migracji, terroryzmu. Strefa X 2 jest jego pełnometrażowym debiutem. Obraz wciąga i trzyma w napięciu, nie brakuje w nim doskonałych efektów specjalnych. Na ekranie zobaczymy m.in. Joego Dempsiego (Przeklęta liga, serial HBO Gra o tron), Johnny’ego Harrisa (Rock’N’Rolla, Królewna Śnieżka i Łowca), Sama Keeleya (Wszystkie odloty Cheyenne’a, Ugotowany) oraz Sofię Boutellę (Street Dance 2, Kingsman: Tajne służby). Zdjęcia powstały na terenie Jordanii i Stanów Zjednoczonych.

 

 

ŻYWE TARCZE (TARGETS) thriller, USA 1968
emisja: 13.05.2016 godz. 21:50
powtórzenie: 14.05.2016 godz. 12:55
23.05.2016 godz. 15:20
24.05.2016 godz. 06:00

ŻYWE TARCZE (TARGETS) thriller, USA 1968, 87 min., (15), reż. Peter Bogdanovich, wyk. Tim O’Kelly, Boris Karloff, Arthur Peterson, Monte Landis, Nancy Hsueh

Dwie równoległe opowieści, których bohaterami są starzejący się gwiazdor filmów grozy i zafascynowany bronią młody mężczyzna. Pewnego dnia ich ścieżki krzyżują się.

Byron Orlok (Boris Karloff), starzejący się aktor filmów grozy, planuje zakończenie kariery. Chce pożegnać się z publicznością podczas spotkania w starym kinie samochodowym. W tym samym czasie Bobby Thompson (Tim O’Kelly), zwyczajny z pozoru młody mężczyzna, z niejasnych powodów traci nad sobą kontrolę i zamienia się w niebezpiecznego snajpera. Ogarnięty morderczym szałem, pojawia się w pobliżu kina, w którym Orlok zamierza spotkać się z fanami.

Żywe tarcze to intrygujący, pełny napięcia thriller, a zarazem pierwszy film w dorobku słynnego twórcy Petera Bogdanovicha, znanego z takich obrazów jak Ostatni seans filmowy, Papierowy księżyc czy Maska. Ten swoisty komentarz do problemu postępującej brutalizacji amerykańskiego społeczeństwa, a także przemian zachodzących w świecie kina, powstał z inicjatywy i za pieniądze Rogera Cormana. Sławny reżyser i producent namówił Bogdanovicha, by powierzył główną rolę legendarnemu Borisowi Karloffowi (Fankenstein, Mumia), ikonie przedwojennego kina grozy. Los sprawił, że był to ostatni występ sędziwego aktora. Jako Bobby Thompson (postać wzorowana na realnej postaci – „snajperze z Teksasu”, Charlesie Whitmanie) partneruje mu bardzo sugestywny Tim O’Kelly (serial Batman, Dziewczyna z Las Vegas). Autorem świetnych zdjęć jest uznany operator Lászlo Kovács (Swobodny jeździec, Pogromcy duchów).

 
YAKUZA: APOKALIPSA (YAKUZA APOCALYPSE (AKA. GOKUDOU DAISENSOU)) film akcji, Japonia 2015
premiera: 20.05.2016 godz. 22:05

YAKUZA: APOKALIPSA (YAKUZA APOCALYPSE (AKA. GOKUDOU DAISENSOU)) film akcji, Japonia 2015, 111 min., (18), reż. Takashi Miike, wyk. Hayato Ichihara, Yayan Ruhian, Riko Narumi, Lily Franky, Reiko Takashima

Szalona opowieść o świecie japońskiej mafii. Legendarny boss yakuzy ujawnia swoją prawdziwą naturę – okazuje się, że w rzeczywistości jest wampirem.

Genyo Kamiura (Rirî Furankî), szef lokalnego gangu, jest jednym z najpopularniejszych mieszkańców japońskiego miasta. Wspierający miejscowych przedsiębiorców, uprzejmy człowiek w niczym nie przypomina bezwzględnych bossów yakuzy. Nieoczekiwanie okazuje się, że mężczyzna jest… wampirem. Przypadkowo kąsa swojego podkomendnego (Hayato Ichihara), co staje się początkiem prawdziwej apokalipsy.

Oryginalne połączenie filmu gangsterskiego, komedii i horroru o wampirach spod ręki kontrowersyjnego japońskiego reżysera Takashiego Miike (13 zabójców, Harakiri: Śmierć samuraja). Prezentowany na MFF w Cannes obraz zaskakuje od strony fabularnej i wizualnej, oferując miszmasz różnorodnych gatunków i stylów. Twórca Gry wstępnej po raz kolejny wprowadza widzów w świat swojej nieokiełznanej wyobraźni, w której królują przemoc, absurd i krew. Całość doprawiona jest pokaźną dawką slapstickowego humoru. W główne role wcielają się: Rirî Furankî (Świat wokół nas, Jak ojciec i syn), Hayato Ichihara (Wszystko o Lily Chou-Chou, Niji no megami) i Yayan Ruhian (Raid, Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy).

 

 

KOSZMARNA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA (A CHRISTMAS HORROR STORY) horror, Kanada 2015
premiera: 27.05.2016 godz. 23:30

KOSZMARNA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA (A CHRISTMAS HORROR STORY) horror, Kanada 2015, 96 min., (18), reż. Grant Harvey, Steven Hoban, Brett Sullivan, wyk. William Shatner, George Buza, Rob Archer, Zoé De Grand Maison, Percy Hynes White

Cztery przerażające historie, których akcja rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia. Ich bohaterowie spotkają na swojej drodze duchy, mroczne demony i zombie.

Małe miasteczko Bailey Downs. Rok wcześniej, w Wigilię, doszło w nim do przerażającego morderstwa dwójki nastolatków w szkolnej piwnicy. Dziś syn jednego z policjantów, który jako pierwszy dotarł na miejsce zdarzenia, zaczyna dziwnie się zachowywać i robi się bardzo niebezpieczny. Co więcej, trójka uczniów, która postanawia odwiedzić miejsce zbrodni, zostaje uwięziona w mrocznych szkolnych podziemiach. Szybko okazuje się, że w tej spokojnej z pozoru mieścinie święta dla nikogo nie będą bezpieczne…

Zrealizowane z polotem kanadyjskie kino grozy, które odwołuje się do ludowych opowieści i miejskich legend. Wciągający bez reszty film jest antologią kilku splatających się ze sobą historii, które rozgrywają się podczas świąt Bożego Narodzenia. Krwawe i pełne niesamowitości nowelki od początku do końca angażują emocje widzów. Twórcom udało się stworzyć odpowiednio mroczny klimat, jednak niestroniący też od humoru. Autorami filmu są Grant Harvey (serial Orphan Black, film TV Poszukiwana Sarah Pender), debiutujący za kamerą producent Steven Hoban (Krwawe święta, Istnienie) oraz Brett Sullivan (Zdjęcia Ginger II, Krzesło). W obsadzie znaleźli się m.in. laureat Złotego Globu William Shatner (seria Star Trek), George Buza (X-Men, Synowie mafii) i Rob Archer (Kuloodporny, Piksele). Produkcja zdobyła cztery nagrody na festiwalu horrorów Toronto After Dark.

 

EKRANY ŚWIATA

ZORZA (BOREALIS) dramat, Kanada 2015
premiera: 01.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 02.05.2016 godz. 12:55
25.05.2016 godz. 08:15
25.05.2016 godz. 16:40

ZORZA (BOREALIS) dramat, Kanada 2015, 91 min., (15), reż. Sean Garrity, wyk. Jonas Chernick, Joey King, Kevin Pollak, Emily Hampshire, Clé Bennett

Bezrobotny ojciec zabiera tracącą wzrok córkę na pełną niebezpieczeństw wyprawę. Czy uda im się zobaczyć niezwykłą zorzę polarną i odnaleźć wspólny język?

Jonah (Jonas Chernick) jest bezrobotnym hazardzistą, który ledwo wiąże koniec z końcem. Mężczyzna stara się jednak być dobrym ojcem dla swojej zbuntowanej córki Aurory (Joey King). Niestety, nastolatka cierpi na postępującą chorobę oczu, której ostatnim stadium jest ślepota. Pewnego dnia Jonah postanawia zabrać ją na pełną niebezpieczeństw wycieczkę do Churchill w prowincji Manitoba. Wszystko po to, żeby pokazać jej zorzę polarną, zanim będzie za późno. Podczas drogi każde z nich próbuje okiełznać swój temperament i znaleźć z drugim wspólny język.

Słodko-gorzkie kino drogi o konfrontacji marzeń z rzeczywistością. Obraz mówi o trudnej relacji między ojcem a córką. Pokazuje jej wszystkie odcienie i niuanse. Wyróżnikiem filmu Seana Garrity’ego (Inertia, Seks dla opornych) jest nieszablonowy scenariusz oraz wyborne poczucie humoru. W główne role wcielili się przekonująco Jonas Chernick (Lucid, Seks dla opornych) i nagrodzona za swoją kreację na MFF w Vancouver Joey King (Ramona i Beezus, Kocha, lubi, szanuje). Partnerują im m.in. Kevin Pollak (Podejrzani, Osaczony), Emily Hampshire (Śniegowe ciastko, Cosmopolis) oraz Clé Bennett (Taniec ostatniej szansy, Świat według Barneya).

 

 

MÓJ SYN (SON OF MINE (AKA. GLUCKAUF)) dramat, Holandia 2015
premiera: 08.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 09.05.2016 godz. 12:15

MÓJ SYN (SON OF MINE (AKA. GLUCKAUF)) dramat, Holandia 2015, 98 min., (15), reż. Remy Van Heugten, wyk. Bart Slegers, Vincent Van Der Valk, Johan Leysen, Joy Verberk, Kiki Van Aubel

Przejmująca opowieść o niełatwych relacjach między ojcem a synem, osadzona w zubożałym, górniczym miasteczku, położonym w holenderskiej prowincji Limburgia.

Lei Frissen (Bart Slegers), bezrobotny górnik w średnim wieku, nie potrafi poradzić sobie z problemami codzienności. Jednocześnie próbuje wychować swojego syna Jeffreya (Vincent van der Valk) na silnego człowieka. Relacje między obydwoma mężczyznami są bardzo skomplikowane. Gdy Jeffrey odkrywa, że ojciec jest winny bossowi lokalnej mafii (Johan Leysen) dużą sumę pieniędzy, przejmuje ten dług jako własny.

Poruszający, rodzinny dramat o trudnej miłości łączącej ojca i syna, mieszkańców holenderskiej prowincji Limburgia, niegdyś słynącej z kopalń, a dziś dużo uboższej i zaniedbanej niż reszta kraju. Scenariusz filmu został oparty na osobistych doświadczeniach reżysera – Remy’ego van Heugtena (Valentino), który wychował się w tej właśnie części Holandii. Obraz wyróżnia się autentyzmem i jest doskonale zagrany. W rolach głównych wystąpili Bart Slegers (Alzheimer, Chłopcy kapitana Bantekoe), Johan Leysen (Braterstwo wilków, Amerykanin) i debiutujący na dużym ekranie Vincent van der Valk (serial Ramses). Film otrzymał specjalną nagrodę za scenariusz na MFF w Brukseli, a także cztery statuetki Złotego Cielaka – prestiżowej nagrody przyznawanej na Niderlandzkim Festiwalu Filmowym.

 

 
KLUCZ, DOM, LUSTRO (NOGLE HUS SPEJL (AKA. KEY HOUSE MIRROR)) dramat, Dania 2015
premiera: 15.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 16.05.2016 godz. 13:20
31.05.2016 godz. 07:50
31.05.2016 godz. 16:40

KLUCZ, DOM, LUSTRO (NOGLE HUS SPEJL (AKA. KEY HOUSE MIRROR)) dramat, Dania 2015, 91 min., (12), reż. Michael Noer, wyk. Ghita Nørby, Sven Wollter, Trine Pallesen, Jens Brenaa

Lily i Max, małżeństwo z ponad pięćdziesięcioletnim stażem, spędzają jesień swojego życia w domu opieki. Niespodziewanie do ośrodka wprowadza się mężczyzna, który budzi fascynację Lily.

Lily (Ghita Nørby) mieszka wraz z mężem (Jens Brenaa) w domu opieki. Mężczyzna przeszedł kilka udarów i wymaga specjalistycznej pomocy. Lily od wielu lat koncentruje się na chorym mężu, swoje potrzeby odkładając na bok. Gdy pewnego dnia w ośrodku pojawia się były pilot, Erik (Sven Wollter), kobieta nie może przestać o nim myśleć. Uczucie, które rodzi się między nimi, nie jest jednak dobrze widziane ani przez rodzinę kobiety, ani przez pracowników domu.

Wzruszająca opowieść o potrzebie miłości i czułości w jesieni życia. Ten kameralny dramat, nominowany w czterech kategoriach do najważniejszych duńskich nagród filmowych, Robertów, jest dziełem młodego, wielokrotnie nagradzanego reżysera Michaela Noera (R, Nordvest), który z delikatnością i taktem pokazuje rodzącą się między głównymi bohaterami zakazaną miłość. Znakomite kreacje stworzyli w filmie: laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej Ghita Nørby (Uczta Babette, serial Królestwo), Sven Wollter (Ofiarowanie, Pieśń dla Martina), Trine Pallesen (Zapach raju, Seks, narkotyki i podatki) oraz Jens Brenaa (Normannerne, Piger til søs).

 

 

W RYTMIE MARZEŃ (AS WE WERE DREAMING (AKA. ALS WIR TRAUMTEN)) dramat, Nimecy 2015
premiera: 22.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 23.05.2016 godz. 11:40

W RYTMIE MARZEŃ (AS WE WERE DREAMING (AKA. ALS WIR TRAUMTEN)) dramat, Nimecy 2015, 113 min., (15), reż. Andreas Dresen, wyk. Merlin Rose, Julius Nitschkoff, Joel Basman, Frederic Haselon, Marcel Heupermann

Osnuta na bestsellerowej powieści Clemensa Meyera historia piątki enerdowskich nastolatków, którzy po upadku muru berlińskiego próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Przedmieścia Lipska, lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Po zjednoczeniu Niemiec ludzie z nadzieją patrzą w przyszłość. Rico (Julius Nitschkoff), Pitbull (Marcel Heuperman), Dani (Merlin Rose), Paul (Frederic Haselon) oraz Mark (Joel Basman) są pełnymi marzeń przyjaciółmi. Chłopakom wydaje się, że świat stoi przed nimi otworem. Wierzą, że są w stanie osiągnąć wszystko. Spędzają czas, błąkając się po mieście, kradnąc samochody, eksperymentując z narkotykami i bawiąc się do upadłego. Młodzi ludzie notorycznie uciekają od zobowiązań, odpowiedzialności i dorosłości.

Poruszający portret pokolenia niemieckich nastolatków, którzy wchodzą w dorosłość w czasach tuż po upadku muru berlińskiego. Słodko-gorzki dramat w reżyserii laureata berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia Andreasa Dresena (Na półpiętrze, W pół drogi) jest ekranizacją tak samo zatytułowanej powieści, częściowo autobiograficznej, napisanej przez pochodzącego z Lipska Clemensa Meyera. Twórcom udało się stworzyć wiarygodną, zmuszającą do myślenia opowieść o nadziejach, przegranych szansach i niebezpieczeństwach okresu transformacji. W głównych rolach bezbłędnie odnaleźli się młodzi niemieccy aktorzy: Merlin Rose (Wilgotne miejsca), Joel Basman (Hanna), debiutanci Julius Nitschkoff, Marcel Heuperman i Frederic Haselon. Obraz był pokazywany na MFF w Berlinie, gdzie ubiegał się o statuetkę Złotego Niedźwiedzia.

 

 
KAMIKADZE (KAMIKAZE) dramat, Hiszpania 2014
premiera: 29.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 30.05.2016 godz. 11:50

KAMIKADZE (KAMIKAZE) dramat, Hiszpania 2014, 93 min., (12), reż. Álex Pina, wyk. Álex García, Eduardo Blanco, Verónica Echegui, Carmen Machi, Leticia Dolera

Terrorysta decyduje się na samobójczy krok. Chce wysadzić samolot pasażerski, ale w realizacji planu przeszkadza mu pogoda. Razem ze swoimi niedoszłymi ofiarami trafia do rosyjskiego hotelu…

Slatan (Álex García) pochodzi z państwa, które za sprawą Rosji pogrążyło się w chaosie. Zdesperowany mężczyzna decyduje się na szaleńczy krok. Postanawia zostać kamikadze i wysadzić w powietrze samolot pasażerski lecący z Moskwy do Madrytu. Chce w ten sposób zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na cierpienie swojego narodu. Niespodziewanie jednak warunki pogodowe nie pozwalają na start maszyny. Wszyscy pasażerowie muszą czekać na koniec śnieżycy w rosyjskim hotelu. Podczas kilku spędzonych tam dni obcy z pozoru ludzie zbliżają się do siebie. Czy nowe znajomości wpłyną na decyzję Slatana?

Hiszpański komediodramat, którego bohaterem jest desperat planujący atak terrorystyczny. Twórcom filmu udaje się w oryginalny sposób zwrócić uwagę na ważny problem społeczny. Pokazują, że tylko poprzez rozmowę i bezpośredni kontakt możemy zbliżyć się do drugiego człowieka i zrozumieć motywy jego postępowania. Reżyserem tego świetnie zrealizowanego obrazu jest debiutant Álex Pina (scen. serial Paco i jego ludzie, Trzy metry nad niebem), a w główne role wcielili się: Álex García (W sześciu punktach o Emmie, La novia), Eduardo Blanco (Ta sama miłość, ten sam deszcz, Syn panny młodej), Verónica Echegui (Nazywam się Juani, Spacerniak), Carmen Machi (Kobieta bez fortepianu, Przerwane objęcia) oraz Leticia Dolera ([Rec] 3: Geneza, To już ostatnie dni).

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

NA ROZDROŻU (CROSSROADS (1986)) dramat, USA 1986
emisja: 02.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 03.05.2016 godz. 13:20
18.05.2016 godz. 18:20
19.05.2016 godz. 09:30

NA ROZDROŻU (CROSSROADS (1986)) dramat, USA 1986, 95 min., (12), reż. Walter Hill, wyk. Ralph Macchio, Joe Seneca, Jami Gertz, Joe Morton, Robert Judd

Wzruszająca opowieść zainspirowana historią życia dwóch legendarnych bluesmanów – Williego Browna i Roberta Johnsona.

17-letni Eugene (Ralph Macchio) studiuje grę na gitarze w elitarnej nowojorskiej Juilliard School. Chłopak jednak bardziej interesuje się bluesem niż muzyką klasyczną. Jego wielką pasją jest twórczość dwóch bluesmanów z początku lat trzydziestych XX wieku – Williego Browna (Joe Seneca) i Roberta Johnsona (Tim Russ). Ten ostatni zginął w niejasnych okolicznościach, a jego postać owiana jest legendą. Brown natomiast wciąż żyje. Eugene odnajduje go, starego i schorowanego, w jednym ze szpitali w Harlemie. Z jego pomocą pragnie odszukać zaginioną, trzydziestą piosenkę z dorobku Johnsona. Mężczyźni wyruszają w fascynującą podróż do Missisipi, kolebki bluesa. W drodze poznają Frances (Jami Gertz), młodą dziewczynę, która uciekła z domu. Czy uda im się dotrzeć do celu?

Nastrojowa opowieść została zainspirowana historią życia Williego Browna i Roberta Johnsona, którzy występowali razem na początku lat trzydziestych XX wieku w Memphis, a ich muzyka odznaczała się nadzwyczajną ekspresją. Za kamerą stanął producent i scenarzysta kultowego cyklu Obcy, a także uznany reżyser, Walter Hill (48 godzin, Geronimo: Amerykańska legenda). W postacie legendarnych bluesmanów wcielili się Tim Russ (Kosmiczne jaja, Szklana pułapka 4) i Joe Seneca (Malcolm X, Czas zabijania). Rolę poszukującego swojej drogi nastolatka zagrał Ralph Macchio (cykl Karate Kid, Mój kuzyn Vinny). Mocną stroną filmu jest muzyka skomponowana przez słynnego gitarzystę – Ry Coodera.

 

 

KRÓLOWA ZIEMI (QUEEN OF EARTH) dramat, USA 2015
premiera: 04.05.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 05.05.2016 godz. 09:25
30.05.2016 godz. 13:25
31.05.2016 godz. 06:00

KRÓLOWA ZIEMI (QUEEN OF EARTH) dramat, USA 2015, 87 min., (12), reż. Alex Ross Perry, wyk. Elisabeth Moss, Katherine Waterston, Patrick Fugit, Kentucker Audley, Keith Poulson

Elisabeth Moss w roli pogrążonej w depresji kobiety, która powoli zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością.

To nie jest najlepszy czas w życiu Catherine (Elisabeth Moss). Jej ojciec, sławny artysta, którego sprawami się zajmowała, popełnił samobójstwo. Co więcej, niespodziewanie opuścił ją ukochany (Kentucker Audley). Kobieta potrzebuje wyciszenia i odpoczynku, żeby pozbierać myśli. Z pomocą przychodzi jej długoletnia przyjaciółka, Virginia (Katherine Waterston), która zaprasza ją do domku nad jeziorem. Catherine nie może jednak odnaleźć spokoju. Desperacko szuka kontaktu z Virginią. Ta jednak zajęta jest romansowaniem z mieszkającym po sąsiedzku Richem (Patrick Fugit). Pogrążona w depresji dziewczyna powoli zaczyna tracić rozum…

Trzymający w napięciu dramat psychologiczny z elementami thrillera to autorski projekt związanego z kinem niezależnym Alexa Rossa Perry’ego (Do ciebie, Philipie, The Color Wheel). Charakteryzujący się niepokojącym klimatem obraz intryguje oryginalną fabułą. Nie brakuje w nim też intensywnych emocji. Film jest swego rodzaju studium depresji i paranoi, a także wnikliwym portretem kobiecej przyjaźni. W główną rolę wcieliła się brawurowo laureatka Złotego Globu Elisabeth Moss (Przerwana lekcja muzyki, serial Mad Men), której udało się stworzyć sugestywną, wielowymiarową kreację. Partnerują jej Katherine Waterston (Wada ukryta, Steve Jobs), Patrick Fugit (U progu sławy, Zaginiona dziewczyna) oraz Kentucker Audley (Open Five, The Sacrament). Produkcja była pokazywana m.in. na międzynarodowym festiwalu kina niezależnego w Buenos Aires, gdzie otrzymała nominację do nagrody dla najlepszego filmu fabularnego.

 

 
O ANGLIKU, KTÓRY WSZEDŁ NA WZGÓRZE, A ZSZEDŁ Z GÓRY (THE ENGLISHMAN WHO WENT UP A HILL BUT CAME DOWN A MOUNTAIN) komedia, Wielka Brytania 1995
emisja: 06.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 07.05.2016 godz. 11:55
23.05.2016 godz. 08:00
23.05.2016 godz. 16:50

O ANGLIKU, KTÓRY WSZEDŁ NA WZGÓRZE, A ZSZEDŁ Z GÓRY (THE ENGLISHMAN WHO WENT UP A HILL BUT CAME DOWN A MOUNTAIN) komedia, Wielka Brytania 1995, 92 min., (12), reż. Christopher Monger, wyk. Hugh Grant, Tara Fitzgerald, Colm Meaney, Ian Mcneice, Ian Hart

Przybyli do Walii kartografowie mają za zadanie zmierzyć wysokość pewnej góry. Efekt ich pracy nie zadowala Walijczyków, którzy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.

Rok 1917, trwa I wojna światowa. Do Walii przybywa dwóch angielskich kartografów, Reginald (Hugh Grant) i George (Ian McNeice), którzy otrzymali polecenie zmierzenia miejscowej góry i naniesienia jej na mapę. To wzgórze to wielka duma Walijczyków, którzy nie mogą pogodzić się z faktem, iż do miana góry brakuje mu 16 stóp. Postanawiają jakoś temu zaradzić i stąd ich jednomyślna decyzja o podwyższeniu wzgórza. Zanim jednak do tego dojdzie, muszą znaleźć sposób, by zatrzymać kartografów w wiosce i skłonić ich do powtórzenia pomiarów. Z pomocą spieszą im sędziwy pastor (Kenneth Griffith) i urocza Betty (Tara Fitzgerald).

Ekscentryczna komedia o wzgórzu, które stało się górą. Wyróżnikami tego ujmującego filmu są pomysłowa fabuła (oparta ponoć na autentycznej historii), wyborny brytyjski humor i atrakcyjna obsada. W rolach głównych możemy podziwiać m.in. Hugh Granta (Cztery wesela i pogrzeb, Był sobie chłopiec), Tarę Fitzgerald (Exodus: Bogowie i królowie, serial HBO Gra o tron), Iana McNeice’a (Głosy, Oliver Twist) czy Colma Meaneya (Con Air – lot skazańców, Prawo zemsty). Reżyserem i autorem scenariusza jest Walijczyk Christopher Monger. W swoim dorobku ma takie filmy jak Czekając na światło, Być kobietą, Chica de Rio. Za zdjęcia odpowiada Vernon Layton (Zagniewani młodociani, Koszmar następnego lata), który otrzymał za nie nominację do prestiżowej Złotej Żaby. Obraz zdobył ponadto Nagrodę Ekumenicznego Jury na MFF w Moskwie.

 

 

KRULL (KRULL) fantasy, Wielka Brytania 1983
emisja: 09.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 10.05.2016 godz. 11:55
21.05.2016 godz. 06:00
21.05.2016 godz. 15:50

KRULL (KRULL) fantasy, Wielka Brytania 1983, 116 min., (12), reż. Peter Yates, wyk. Ken Marshall, Lysette Anthony, Freddie Jones, Francesca Annis, Liam Neeson

Mieszkańcy planety Krull zostają zaatakowani przez groźnego potwora, który zabija ich władców i porywa piękną księżniczkę.

Planeta Krull zostaje zaatakowana przez straszliwą Bestię i jej rycerzy. Dwa zwaśnione kraje decydują się na sojusz. Ich władcy wierzą, że tylko w ten sposób są w stanie pokonać groźnego potwora. Porozumienie ma przypieczętować ślub dzieci z obydwu królewskich rodzin – księżniczki Lyssy (Lysette Anthony) i księcia Colwyna (Ken Marshall). Niestety, podczas wesela dochodzi do ataku. Królowie tracą życie, a księżniczka zostaje porwana. Jedyną nadzieją planety stają się książę i jego drużyna.

Zrealizowana z dużym rozmachem, fantastyczna opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem w reżyserii czterokrotnie nominowanego do Oscara Petera Yatesa (Uciekać, Garderobiany). Produkcja zachwyca doskonałymi efektami specjalnymi, niezwykłą scenografią oraz rewelacyjnymi zdjęciami. Obfituje w barwne przygody i nieoczekiwane zwroty akcji. W filmie występują, m.in.: Ken Marshall (Skóra, Berlin’39), Lysette Anthony (I kto to mówi 3, Dracula – Wampiry bez zębów), Freddie Jones (Człowiek słoń, Diuna) oraz nominowany do Oscara Liam Neeson (Lista Schindlera, Uprowadzona). Choć obraz nie do końca spełnił pokładane w nim nadzieje, to otrzymał trzy nominacje do Saturnów, w tym w kategorii „najlepszy film fantasy”.

 
WUJEK JOHN (UNCLE JOHN) dramat, USA 2015
premiera: 11.05.2016 godz. 21:05
powtórzenie: 12.05.2016 godz. 11:05
20.05.2016 godz. 08:10
20.05.2016 godz. 16:20

WUJEK JOHN (UNCLE JOHN) dramat, USA 2015, 110 min., (12), reż. Steven Piet, wyk. John Ashton, Alex Moffat, Jenna Lyng, Ronnie Gene Blevins, Michael Sassone

Młody człowiek przyjeżdża z Chicago do rodzinnego miasteczka, by pomóc oskarżonemu o morderstwo wujowi.

Ben (Alex Moffat) wraca z Chicago do rodzinnego miasteczka, by pomóc swojemu wujowi (John Ashton). Poważany przez mieszkańców mężczyzna dokonał samosądu na terroryzującym okolicę Dutchu, ściągając na siebie gniew jego brata, Danny’ego (Ronnie Gene Blevins). Ben trafia w sam środek intrygi – czy uda się zachować pokój w miasteczku, czy też emocje sięgnęły już zenitu i eskalacja przemocy jest nieunikniona?

Nakręcony w Chicago i wiejskich okolicach stanu Wisconsin debiutancki film Stevena Pieta opowiada o tajemnicach i dramatach mieszkańców małego miasteczka, którzy podejrzewają szanowanego członka swojej społeczności o popełnienie morderstwa. Wyróżniający się niezwykłym klimatem, niejednorodny gatunkowo obraz zdobył nagrody na kilku festiwalach kina niezależnego i został skomplementowany przez samego Davida Lyncha. W rolach głównych występują: John Ashton (Gliniarz z Beverly Hills, Gdzie jesteś, Amando), debiutant Alex Moffat, Jenna Lyng (The Devil’s in the Details, The Great Silence), Ronnie Gene Blevins (7 psychopatów, Joe).

 

 

KES (KES) dramat, Wielka Brytania 1969
emisja: 13.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 14.05.2016 godz. 11:05
30.05.2016 godz. 18:05
31.05.2016 godz. 09:25

KES (KES) dramat, Wielka Brytania 1969, 107 min., (12), reż. Ken Loach, wyk. David Bradley, Freddie Fletcher, Lynne Perrie, Colin Welland, Brian Glover

Pochodzący z górniczego miasteczka piętnastolatek opiekuje się sokolim pisklęciem. Daje mu to siłę do walki z przeciwnościami losu.

Billy (David Bradley), nastolatek pochodzący z biednej górniczej rodziny, dorabia po szkole roznosząc gazety. Chłopak nie potrafi się porozumieć ani z rodziną, ani z kolegami ze szkoły, którzy nie traktują go poważnie ze względu na drobną posturę. Pewnego dnia Billy znajduje wyrzucone z gniazda pisklę sokoła. Postanawia zaopiekować się ptakiem i zaczyna go szkolić. Daje mu to siłę, by przeciwstawić się nieprzyjaznemu światu.

Przepiękna opowieść o przyjaźni chłopca z sokołem. Kes to jeden z najlepiej ocenianych filmów w historii brytyjskiej kinematografii. Odznaczający się wyjątkową atmosferą obraz otrzymał między innymi nagrodę na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach i dwie statuetki BAFTA. Jego reżyserem jest Ken Loach (Wiatr buszujący w jęczmieniu, Whisky dla aniołów), uznany twórca kina zaangażowanego, który zaprosił do współpracy grupę debiutantów: rewelacyjnego w roli Billy’ego Davida Bradleya (Na Zachodzie bez zmian, Świt Zulu), Freddiego Fletchera (Britannic w niebezpieczeństwie, Kiedy nadejdzie sobota), Lynne Perrie (serial Coronation Street) oraz Briana Glovera (Amerykański wilkołak w Londynie, Obcy 3). Film jest adaptacją powieści Barry’ego Hinesa.

 

 
WYGRAĆ Z LOSEM (PASSION FISH) dramat, USA 1992
emisja: 16.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 17.05.2016 godz. 11:30
28.05.2016 godz. 07:35
28.05.2016 godz. 17:45

WYGRAĆ Z LOSEM (PASSION FISH) dramat, USA 1992, 130 min., (12), reż. John Sayles, wyk. Mary Mcdonnell, Angela Bassett, Alfre Woodard, Lenore Banks, David Strathairn

Nominowana w dwóch kategoriach do Oscara opowieść o przyjaźni, która rodzi się między sparaliżowaną aktorką i jej pielęgniarką.

May-Alice Culhane (Mary McDonnell) była wielką gwiazdą oper mydlanych. Jednak pewnego dnia miał miejsce nieszczęśliwy wypadek samochodowy, w wyniku którego aktorka została przykuta do wózka inwalidzkiego. Kobieta nie może pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Smutki topi w alkoholu, upijając się do nieprzytomności. Izoluje się też od bliskich. Swoją złość odreagowuje na pielęgniarkach. Żadna z nich nie wytrzymuje z trudną pacjentką zbyt długo. Do czasu aż w domu May-Alice pojawia się desperacko potrzebująca pracy Chantelle (Alfre Woodard).

Wciągające, kameralne kino, które mówi o godzeniu się z losem i poszukiwaniu ukojenia w drugim człowieku. Twórcom filmu – z wyróżnionym nominacją do Oscara Johnem Saylesem (Na granicy, W zawieszeniu) na czele – z powodzeniem udało się pokazać na ekranie proces rodzenia się przyjaźni między dwiema upartymi kobietami. Siłą obrazu są inteligentny scenariusz (nominacja do Oscara) i wyraziste kreacje aktorskie, stworzone przez odtwórczynie głównych ról – nominowaną za swój występ do Oscara Mary McDonnell (Tańczący z wilkami, Donnie Darko) i równie świetną Alfre Woodard (Moje Cross Creek, serial Gotowe na wszystko), która za rolę Chantelle otrzymała Nagrodę Independent Spirit oraz nominację do Złotego Globu.

 

 

SKŁÓCENI Z ŻYCIEM (THE MISFITS) dramat, USA 1961
emisja: 20.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 21.05.2016 godz. 12:10
30.05.2016 godz. 03:50
30.05.2016 godz. 09:45

SKŁÓCENI Z ŻYCIEM (THE MISFITS) dramat, USA 1961, 120 min., (12), reż. John Huston, wyk. Clark Gable, Marilyn Monroe, Montgomery Clift, Thelma Ritter, Eli Wallach

Rewelacyjni Clark Gable i Marilyn Monroe w swoich ostatnich w życiu rolach. On gra podstarzałego kowboja, ona kobietę po przejściach.

Piękna była striptizerka Roslyn Taber (Marilyn Monroe) właśnie porzuciła swojego nudnego męża Raya (Kevin McCarthy). Kobieta błąka się bez celu po Teksasie. Podczas wędrówki spotyka starzejącego się kowboja Gaya Langlanda (Clark Gable) i jego dwóch kolegów: Guida (Eli Wallach) i Perce’a (Montgomery Clift). Roslyn i Gay zakochują się w sobie. Cała czwórka rusza razem na prerię, by złapać kilka dzikich mustangów.

Przejmująca opowieść o życiowych rozbitkach, którzy szukają swego miejsca w świecie. Był to ostatni ukończony film dla dwojga legendarnych aktorów – Marilyn Monroe (Słomiany wdowiec, Pół żartem, pół serio) i Clarka Gable’a (Bunt na Bounty, Przeminęło z wiatrem). Zmarły w 1966 roku Montgomery Clift (Miejsce pod słońcem, Stąd do wieczności) zdążył jeszcze zagrać w trzech innych obrazach. Scenariusz do Skłóconych z życiem napisał ówczesny mąż Monroe, wybitny dramaturg Arthur Miller. Za reżyserię odpowiadał jeden z największych amerykańskich reżyserów, dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Amerykańskiej Akademii John Huston (Sokół maltański, Skarb Sierra Madre).

 

 
ZACZNIJMY OD NOWA (STARTING OVER (1979)) komedia, USA 1979
emisja: 23.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 24.05.2016 godz. 11:05
29.05.2016 godz. 06:00

ZACZNIJMY OD NOWA (STARTING OVER (1979)) komedia, USA 1979, 102 min., (12), reż. Alan J. Pakula, wyk. Burt Reynolds, Jill Clayburgh, Candice Bergen, Charles Durning, Frances Sternhagen

Historia mężczyzny w średnim wieku, który po rozwodzie próbuje zacząć wszystko od nowa. Pełne uroku kino w gwiazdorskiej obsadzie.

Phil Potter (Burt Raynolds) jest zwyczajnym mężczyzną w średnim wieku, oddanym mężem Jessiki (Candince Bergen), aspirującej piosenkarki. Gdy kobieta postanawia się z nim rozwieść, by móc skupić się na budowaniu kariery, załamany Phil wyjeżdża do Bostonu. Tam z pomocą brata psychiatry (Charles Durning) i jego żony (Frances Sternhagen) powraca do równowagi. Kiedy poznaje piękną Marilyn (Jill Clayburgh), wydaje się, że może zacząć wszystko od nowa. Nieoczekiwanie jednak do Bostonu przyjeżdża Jessica…

Ciepła, słodko-gorzka komedia o świeżo upieczonym rozwodniku, który próbuje zacząć wszystko od nowa. Za jej reżyserię odpowiada Alan J. Pakula, trzykrotnie nominowany do Oscara twórca takich filmów jak Wszyscy ludzie prezydenta, Wybór Zofii czy Raport Pelikana. Atutem opowieści jest gwiazdorska obsada. W rolach głównych błyszczy czwórka znakomitych aktorów: wyróżniony za rolę Phila nominacją do Złotego Globu Burt Reynolds (Boogie Nights, Wykiwać klawisza), nominowane za swoje kreacje do Oscara Jill Clayburgh (Niezamężna kobieta, Miłość i inne używki) i Candice Bergen (seriale Murphy Brown, Orły z Bostonu) oraz Charles Durning (Żądło, Pieskie popołudnie). Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Dana Wakefielda pod tym samym tytułem, a jego autorem był James L. Brooks (Czułe słówka, Lepiej być nie może).

 

JUDYTA (JUDITH) dramat, USA 1966
emisja: 27.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 28.05.2016 godz. 11:00

JUDYTA (JUDITH) dramat, USA 1966, 102 min., (15), reż. Daniel Mann, wyk. Sophia Loren, Peter Finch, Jack Hawkins, Hans Verner, Frank Wolff

Kobieta, która przeżyła Holocaust, wyjeżdża do Palestyny, by odnaleźć swojego zaginionego syna i zemścić się na byłym mężu. Emocjonujące kino w międzynarodowej obsadzie.

Judyta (Sophia Loren) przeżyła w czasie wojny dramat – wydana przez byłego męża jako Żydówka, trafiła do obozu koncentracyjnego i straciła kontakt z synem. Aby odnaleźć chłopca, wyjeżdża po wojnie do Palestyny. Jednocześnie chce zemścić się na byłym mężu – dziś poszukiwanym zbrodniarzu wojennym, który wspiera arabskie bojówki (Hans Verner). Kobiecie pomagają członkowie żydowskiej organizacji Hagana.

Inspirująca opowieść o pięknej i silnej kobiecie, która jest ogarnięta pragnieniem zemsty. Oparty na długo niepublikowanej powieści Lawrence’a Durrella, wydanej dopiero w 2012 roku, dramat to przede wszystkim popis gry aktorskiej Sophii Loren, jednej z największych gwiazd włoskiego i światowego kina, znanej między innymi z filmów Matka i córka (Oscar), Małżeństwo po włosku czy Prêt-à-Porter. Obraz wyreżyserował Daniel Mann (Wróć, mała Shebo, Tatuowana róża), a obok Loren wystąpili między innymi: laureat Oscara Peter Finch (Historia zakonnicy, Sieć), Jack Hawkins (Ben Hur, Lawrence z Arabii) oraz Hans Verner (Bohaterowie są zmęczeni, Czarny rynek w Paryżu). Zdjęcia do produkcji powstały w Izraelu.

 

 
YESTERDAY (YESTERDAY (2004)) dramat, RPA 2004
emisja: 30.05.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 31.05.2016 godz. 11:15

YESTERDAY (YESTERDAY (2004)) dramat, RPA 2004, 90 min., (12), reż. Darrell James Roodt, wyk. Leleti Khumalo, Lihle Mvelase, Kenneth Khambule, Harriet Lehabe, Camilla Walker

Nominowana do Oscara opowieść o mieszkance RPA, która pomimo ciężkiej choroby zachowuje radość życia.

Yesterday (Leleti Khumalo) sama wychowuje córkę, jej mąż pracuje w odległej kopalni i rzadko bywa w domu. Pewnego dnia życie kobiety wywraca się do góry nogami. Okazuje się, że mąż Yesterday od wielu lat ją oszukiwał, a ona sama ma AIDS. Jej stan pogarsza się z dnia na dzień, a Yesterday pragnie jednego – dożyć chwili, gdy jej ukochana córka pójdzie do szkoły.

Wyreżyserowany przez Darrella Jamesa Roodta (Dracula 3000, Zdobycz), a wyprodukowany m.in. przez stację HBO, film był nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy obraz nieanglojęzyczny”. Otrzymał też nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Duża w tym zasługa Leleti Khumalo, znanej z filmów Hotel Rwanda oraz Invictus – Niepokonany, południowoafrykańskiej aktorki, której udało się stworzyć wybitną kreację – pogodzonej z własnym losem, a jednocześnie pełnej nadziei Yesterday.

 

SERIALE

BANSHEE IV, (BANSHEE IV) serial sensacyjny, USA 2016
premiera: 02.04.2016 emisje w soboty godz. 20:00 (odc. 6-8/8)

BANSHEE IV (BANSHEE IV) serial sensacyjny, USA 2016, (18), wyk. Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Hoon Lee

Czwarty, finałowy sezon serialu sensacyjnego o byłym więźniu, który przejął tożsamość szeryfa w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku.

banshee 3Lucas Hood (Antony Starr), który w wyniku oszustwa został szeryfem sennego miasteczka Banshee w okolicy zamieszkałej przez amiszów, kontynuuje swoją przestępczą działalność. Walcząc z demonami z przeszłości, wymierza sprawiedliwość według własnego uznania. W czwartym sezonie Lucas zajmuje się nowym kryzysem w Banshee, wywołanym przez pojawienie się okrutnego, seryjnego mordercy.

W serialu zamówionym przez stację Cinemax u zdobywcy Oscara Alana Balla (American Beauty, seriale HBO Sześć stóp pod ziemią, Czysta krew) nie brakuje intensywnych emocji oraz intrygujących tajemnic. Jego bohaterowie są nienasyceni – pożądają, zazdroszczą, nienawidzą, marzą o łatwych pieniądzach i władzy. W główne role brawurowo wcielają się Antony Starr (Wiosła w dłoń, Wish You Were Here), Ivana Milicevic (Jak w niebie, Casino Royale) i dwukrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Ulrich Thomsen (Festen, Bracia). W 2013 roku serial otrzymał nagrodę Emmy za najlepsze efekty specjalne. Finałowy sezon składa się z ośmiu odcinków.

 

Z ZIEMI NA KSIĘŻYC,  (FROM THE EARTH TO THE MOON) serial obyczajowy, USA 1998 (odc. 1-3/12)
emisja w środy od 11.05.2016 godz. 20:00

Z ZIEMI NA KSIĘŻYC, (FROM THE EARTH TO THE MOON) serial obyczajowy, USA 1998, 60 min., (12), reż. Lili Fini Zanuck, wyk. Tom Hanks, Nick Searcy, Lane Smith, David Andrews, Daniel Hugh Kelly

Wyróżniony Złotym Globem dwunastoodcinkowy serial produkcji HBO to pasjonująca opowieść o amerykańskim programie kosmicznym i zaangażowanych w jego realizację ludziach.

z ziemi na ksiezycOd momentu ogłoszenia amerykańskiego programu kosmicznego przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego do chwili wypowiedzenia przez Neila Armstronga słynnych słów „To mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości” minęło 10 lat. W tym czasie tysiące ludzi zaangażowało się w prace NASA, a wiele osób poświęciło swoje życie prywatne, by zrealizować główny cel – pierwszy w historii lot na Księżyc.

Każdy odcinek rozpoczyna się od wprowadzenia, którego autorem jest reżyser i koproducent serialu Tom Hanks. Aktor, znany między innymi z filmu Apollo 13, opowiada o kolejnych kamieniach milowych amerykańskiego programu kosmicznego. Serial przedstawia historyczne wydarzenia z punktu widzenia ludzi zaangażowanych w prace NASA – astronautów, inżynierów, naukowców. Pokazuje ich radości, marzenia i dramaty. Atutem produkcji są niezwykłe efekty specjalne i unikalne materiały archiwalne. Wśród odtwórców głównych ról znaleźli się między innymi: Nick Searcy (Cast Away. Poza światem), Lane Smith (Mój kuzyn Vinnie), David Andrews (Fight Club) oraz Daniel Hugh Kelly (serial All My Children).

 

 

PAN AVILA II (SR. AVILA II.) serial kryminalny, Meksyk 2014
emisja w środy godz. 22:00 (odc. 10/10)

PAN AVILA II (SR. AVILA II) serial kryminalny, Meksyk 2014, (18), wyk. Tony Dalton, Nailea Norvind, Carlos Aragón, Adrian Alonso, Jorge Caballero

Drugi sezon emocjonującego serialu kryminalnego z Meksyku, którego bohater, Roberto Ávila, prowadzi podwójne życie.

pan avila 2Od śmierci syna Roberta Ávili (Tony Dalton) minęły cztery miesiące. Mężczyzna żyje w atmosferze strachu i opuszczenia. Jest przekonany, że policja depcze mu po piętach, a jego koniec jest bliski. Nieoczekiwaną zmianę przynosi pojawienie się w zespole zajmującym się walką ze zorganizowaną przestępczością nowej policjantki – detektyw Eriki Duarte (Ilse Salas). Okaże się także, że ze śmiercią Emiliana Ávili wiążą się pewne tajemnice, które zdaniem niektórych nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego.

Meksykański serial kryminalny produkcji HBO to dzieło braci Slavichów (Epitafios). Brutalny, pełen prawdy o meksykańskim świecie przestępczym serial spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony widzów. W rolę prowadzącego podwójne życie Roberta Ávili wcielił się Tony Dalton (Porywacze, zapaśnik i papuga). W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Nailea Norvind (serial Kapadocja), Carlos Aragón (Abel) oraz Ilse Salas (serial Kapadocja).

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.