Cinemax w maju 2014

Niewiarygodny Burt WonderstoneW maju kanał Cinemax w sobotnie premiery wyemituje: thriller „Dług”, komedia „Niewiarygodny Burt Wonderstone”, francuski dramat „Teresa Desqueroux”, brytyjski dramat „W Brighton” oraz komedia „Zamiana ciał”.cinemaxhd

 

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

DŁUG (THE DEBT (2010)) thriller, USA 2010

premiera: 03.05.2014 godz. 20:10

powtórzenie: 03.05.2014 godz. 02:30

06.05.2014 godz. 02:15

06.05.2014 godz. 20:10

DŁUG (THE DEBT (2010)) thriller, USA 2010, 109 min., reż. John Madden, wyk. Helen Mirren, Sam Worthington, Jessica Chastain, Ciarán Hinds, Tom Wilkinson

Emocjonujący thriller szpiegowski z Helen Mirren w roli byłej agentki Mossadu, która po latach musi wrócić do jednej z najtrudniejszych spraw w swojej karierze.

Rok 1997. Byli agenci Mossadu Rachel (Helen Mirren), Stephan (Tom WIlkinson) oraz David (Ciarán Hinds) wracają do dawnej sprawy, która uczyniła z nich bohaterów. Trzydzieści lat temu we Wschodnim Berlinie próbowali dopaść Vogla (Jesper Christensen), nazistowskiego zbrodniarza, znanego jako „Chirurg z Brzezinki”. Ich obarczona ogromnym ryzykiem misja zakończyła się sukcesem. Ale czy na pewno? Po latach okazuje się, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje.

Remake doskonałego izraelskiego thrillera opowiadającego o agentach Mossadu i ich pełnej niebezpieczeństw misji. Atuty filmu to znakomicie budowane napięcie, zaskakujące zwroty akcji oraz gwiazdorska obsada. W emerytowaną agentkę wcieliła się wybitna brytyjska aktorka, laureatka Oscara Helen Mirren (Gosford Park, Królowa), jej młodszą o trzydzieści lat bohaterkę zagrała dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii Jessica Chastain (Służące, Wróg numer jeden), która otrzymała za tę kreację nagrody na Hollywood Film Festival i MFF w Palm Springs. Obok niej w produkcji wystąpili nominowany za swoją rolę do nagrody IFTA Ciarán Hinds (serial Rzym, Kobieta w czerni) oraz dwukrotnie nominowany do Oscara Tom Wilkinson (Za drzwiami sypialni, Michael Clayton). Reżyserem Długu jest John Madden, ceniony angielski filmowiec, znany z takich tytułów, jak obsypany Oscarami Zakochany Szekspir, nominowany do Złotego Globu Hotel Marigold czy wyróżniony nominacją do weneckiego Złotego Lwa Dowód. Zdjęcia do filmu powstały w Izraelu, na Węgrzech i w Anglii.

 

NIEWIARYGODNY BURT WONDERSTONE (THE INCREDIBLE BURT WONDERSTONE) komedia, USA 2013

premiera: 10.05.2014 godz. 20:20

powtórzenie: 11.05.2014 godz. 13:20

13.05.2014 godz. 20:20

14.05.2014 godz. 11:25

31.05.2014 godz. 08:15

31.05.2014 godz. 18:30

NIEWIARYGODNY BURT WONDERSTONE (THE INCREDIBLE BURT WONDERSTONE) komedia, USA 2013, 97 min., reż. Don Scardino, wyk. Steve Carell, Steve Buscemi, Olivia Wilde, Jim Carrey, Alan Arkin

Szalona komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Opowieść o dwóch popularnych magikach, którzy muszą zmierzyć się z nowym rywalem.

Burt Wonderstone (Steve Carell) i Anton Marvelton (Steve Buscemi) przez lata byli najbardziej znanymi magikami w Las Vegas i zarabiali krocie na swoich sztuczkach. Publicznie okazywali sobie sympatię. Wiadomo było jednak, że rywalizują ze sobą i są chorobliwie o siebie zazdrośni. Pewnego dnia na ich oczach zaczyna wyrastać nowy ulubieniec tłumów – iluzjonista Steve Gray (Jim Carrey). Czy Burt i Anton zjednoczą siły, żeby wygrać starcie z nowym konkurentem?

Wciągająca fabuła, wyborne gagi, doborowa obsada i znakomite poczucie humoru to najmocniejsze strony filmu w reżyserii Dona Scardino (Weronika i ja, Trzej mężczyźni i ona). Twórcy z przymrużeniem oka pokazują świat rywalizujących ze sobą magików, nie stroniąc przy tym od przerysowań i zamierzonego kiczu. W głównych rolach brawurowo zaprezentowały się gwiazdy Hollywood: zdobywcy Złotego Globu Steve Carell (40-letni prawiczek, Kocha, lubi, szanuje) i Steve Buscemi (Fargo, serial HBO Zakazane imperium), Olivia Wilde (serial Doktor House, Tron: Dziedzictwo) czy wielokrotnie nagradzany komik Jim Carrey (Tuman Show, Zakochany bez pamięci).

 

TERESA DESQUEYROUX (THERESE DESQUEYROUX) dramat, Francja 2012

premiera: 17.05.2014 godz. 20:10

powtórzenie: 18.05.2014 godz. 13:15

20.05.2014 godz. 20:10

21.05.2014 godz. 12:05

TERESA DESQUEYROUX (THERESE DESQUEYROUX) dramat, Francja 2012, 106 min., reż. Claude Miller, wyk. Audrey Tautou, Gilles Lellouche, Anaїs Demoustier, Catherine Arditi, Isabelle Sadoyan

Przejmująca opowieść z Audrey Tautou w roli skrępowanej konwenansami mężatki, która decyduje się na desperacki krok.

Francja, rok 1926. Teresa Larroque (Audrey Tautou) to beztroska, pełna pasji młoda kobieta. Jej ojciec (Francis Perrin) jest zamożnym człowiekiem, właścicielem lasów sosnowych w Landes. Mężczyzna oczekuje od córki, że wyjdzie dobrze za mąż. W końcu dziewczyna decyduje się na związek z rozsądku i bierze ślub z bogatym Bernardem Desqueyroux (Gilles Lellouche). Szybko zachodzi w ciążę. Niestety, nowe życie dalekie jest od sielanki. Teresie doskwiera nuda. Nie może też znaleźć wspólnego języka z mężem i jego rodziną. Dusi się w pięknej rezydencji, a w jej w głowie zaczynają rodzić się dziwne pomysły.

Ten wciągający bez reszty dramat to ostatnie dzieło w dorobku zmarłego w 2012 roku wybitnego francuskiego reżysera, zdobywcy m.in. Nagrody Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, Claude’a Millera (Zimowe wakacje, Betty Fisher i inne historie). Oparty na tak samo zatytułowanej powieści François Mauriaca z 1927 roku, obraz w przejmujący sposób mówi o dramacie kobiet skrępowanych normami społeczno-obyczajowymi, ich bezsilności i lękach, ale też o walce o godność i niezależność. W tytułową rolę bezbłędnie wcieliła się wyróżniona dwiema nominacjami do BAFTY Audrey Tautou (Amelia, Coco Chanel). Za pomocą subtelnych środków aktorskich udało jej się znakomicie oddać paletę emocji głównej bohaterki. Ciekawe kreacje w filmie stworzyli również: nominowany do Cezara Gilles Lellouche (Miłość buja w obłokach, Niewinne kłamstewka), Stanley Weber (serial Prawdziwa historia rodu Borgiów, Dzień, który odmienił twoje życie) oraz znana m.in. ze Sponsoringu Małgorzaty Szumowskiej Anaïs Demoustier (także: L’Enfance dum al, Śniegi Kilimandżaro). Sugestywny nastrój filmu podkreślają wysmakowane zdjęcia Gérarda de Battisty (Tajemnica).

 

W BRIGHTON (BRIGHTON ROCK (2010)) dramat, Wielka Brytania 2010

premiera: 24.05.2014 godz. 20:10

powtórzenie: 24.05.2014 godz. 02:15

27.05.2014 godz. 20:10

W BRIGHTON (BRIGHTON ROCK (2010)) dramat, Wielka Brytania 2010, 107 min., reż. Rowan Joffe, wyk. Sam Riley, Andrea Riseborough, Helen Mirren, John Hurt, Andy Serkis

Stylowa ekranizacja powieści Grahama Greene’a. Młody przedstawiciel półświatka nie cofnie się przed niczym, by zdobyć wpływy w przestępczym podziemiu.

Nadmorski kurort Brighton, rok 1964. Pinkie (Sam Riley) jest związany z gangsterskim półświatkiem. Gdy ginie jego rywal, Fred Hale (Sean Harris), Pinkie postanawia uwieść Rose (Andrea Riseborough), młodą, niewinną kelnerkę, która przez przypadek była świadkiem zbrodni. Aby mieć gwarancję, że dziewczyna go nie wyda, proponuje jej ślub. Pomysł Pinkiego nie podoba się Idzie (Helen Mirren), szefowej Rose. Kobieta rozpoczyna prywatne śledztwo, by wyjaśnić okoliczności śmierci Hale’a.

Opowiedziana w duchu kina noir historia ambitnego i pozbawionego skrupułów chłopaka z angielskiego półświatka. Wyreżyserowany przez debiutanta Rowana Joffé (scen. Ostatnie wyjście, Amerykanin) – syna twórcy Pól śmierci i Misji – film jest adaptacją znanej powieści Grahama Greene’a, którą w roku 1947 ekranizował już z sukcesem John Boulting. Joffé postanowił przenieść akcję w lata sześćdziesiąte – czasy walk między subkulturami Modsów i Rockersów. W role zagubionych w gangsterskim świecie młodych ludzi przekonująco wcielili się: Sam Riley (Control, W drodze), nominowana za swoją kreację do nagrody BIFA Andrea Riseborough (Kryptonim: Shadow Dancer, Niepamięć) oraz Sean Harris (Izolacja, serial Rodzina Borgiów). Towarzyszy im para doświadczonych brytyjskich aktorów: laureatka Oscara Helen Mirren (Królowa, Ostatnia stacja) oraz dwukrotnie nominowany do tej nagrody John Hurt (Midnight Express, Człowiek słoń). Pełen napięcia obraz wyróżnia się staranną realizacją i dobrze oddaje niepokojący nastrój powieści Greene’a. Produkcja otrzymała nominację do BIFY i głównej nagrody na MFF w Tokio.

 

ZAMIANA CIAŁ (THE CHANGE-UP) komedia, USA 2011

premiera: 31.05.2014 godz. 20:10

powtórzenie: 31.05.2014 godz. 03:15

ZAMIANA CIAŁ (THE CHANGE-UP) komedia, USA 2011, 108 min., reż. David Dobkin, wyk. Ryan Reynolds, Jason Bateman, Leslie Mann, Olivia Wilde, Alan Arkin

Szalona noc, której rezultatem jest… zamiana ciał. Czy dwaj najlepsi kumple, którzy wiodą zupełnie różne tryby życia, poradzą sobie w nowych rolach?

Mitch (Ryan Reynolds) i Dave (Jason Bateman) to najlepsi kumple, których różni prawie wszystko. Dave prowadzi spokojne i poukładane życie – jest prawnikiem, mężem i ojcem. Mitch, beztroski kawaler, wciąż zachowuje się, jakby był studentem. W gruncie rzeczy obaj sobie trochę zazdroszczą. Pewnego ranka przyjaciele budzą się po nocnej imprezie i odkrywają, że zamienili się ciałami. Jak naprawdę wygląda życie każdego z nich? Czy poradzą sobie z obowiązkami, do których nie przywykli?

Oparta na motywie zamiany ciał, szalona opowieść w reżyserii Davida Dobkina (Rycerze z Szanghaju), twórcy kinowego hitu Polowanie na druhny. Słynący z ogromnego poczucia humoru reżyser zaprosił do współpracy uznanych aktorów komediowych – Ryana Reynoldsa (Wieczny student, Narzeczony mimo woli) i laureata Złotego Globu Jasona Batemana (serial Bogaci bankruci, Szefowie wrogowie), którzy brawurowo wcielili się w głównych bohaterów. Partnerują im między innymi: Leslie Mann (Wpadka, I Love You Phillip Morris), Olivia Wilde (serial Doktor House, Tron: Dziedzictwo) oraz wyróżniony Oscarem i trzema nominacjami do tej prestiżowej nagrody Alan Arkin (Mała Miss, Operacja Argo). W filmie nie brakuje zwariowanych gagów, co nie dziwi, zważywszy że za scenariusz odpowiadali znani z cyklu Kac Vegas Scott Moore i Jon Lucas.

 

OSTRY PIĄTEK

 

ZGROZA W PROBÓWCE (VILE) horror, USA 2011

premiera: 02.05.2014 godz. 23:35

ZGROZA W PROBÓWCE (VILE) horror, USA 2011, 85 min., reż. Taylor Sheridan, wyk. Eric Jay Beck, April Matson, Akeem Smith, Greg Cipes, Maya Hazen

Krwawy horror dla miłośników ekstremalnych wrażeń. Grupa nieznajomych, którzy znaleźli się w niewoli, musi wziąć udział w przerażającej grze.

Czwórka podróżujących po kraju przyjaciół budzi się w zamkniętym pokoju. Jedyne, co pamiętają, to kobieta (McKenzie Westmore), którą zdecydowali się podwieźć. Okazało się, że nieznajoma uśpiła ich i wywiozła do opuszczonego domu. Tam, razem z grupą nieznanych im osób, biorą udział w przerażającej grze – muszą napełnić przymocowane do czaszek fiolki substancją, którą mózg wytwarza podczas ekstremalnego bólu.

Przerażający horror stawiający pytanie o granice ludzkiej wytrzymałości i gotowość jednostki do poddania się woli oprawcy. Mocny, pełen makabry film należy do gatunku torture porn i przeznaczony jest dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach. Obraz został sprawnie wyreżyserowany przez debiutanta Taylora Sheridana (aktora znanego z popularnych seriali Weronika Mars oraz Synowie Anarchii), a w obsadzie znaleźli się m.in. April Matson (serial Kyle XY), Akeem Smith (Section 8, Suicide Dolls), Greg Cipes (Szybko i wściekle, serial Pępek świata), Maya Hazen (Lęk, Shutter – Widmo) oraz początkujący aktor Eric Jay Beck, który był również współautorem scenariusza.

 

PLAN C (PLAN C) komedia, Holandia 2012

premiera: 09.05.2014 godz. 23:10

powtórzenie: 19.05.2014 godz. 00:35

PLAN C (PLAN C) komedia, Holandia 2012, 93 min., reż. Max Porcelijn, wyk. Ruben Van Der Meer, René Van 'T Hof, Ton Kas, Kees Hulst, Rifka Lodeizen

Perypetie detektywa hazardzisty, który przez swój nałóg pakuje się w nie lada kłopoty. Aby wybrnąć z trudnej sytuacji, mężczyzna obmyśla sprytny plan.

Ronald Plasmeyer (Ruben van der Meer), podrzędny detektyw z Amsterdamu, ma poważny problem. Mężczyzna jest uzależniony od hazardu i ciągle potrzebuje pieniędzy. Pewnego dnia zapożycza się u bossa chińskiej mafii, który wkrótce zaczyna dopominać się o zwrot długu. Grozi żonie i synowi Ronalda. Zdesperowany Plasmeyer postanawia wejść we współpracę z drobnymi rzezimieszkami – Bramem (Ton Kas) i Gerritem (René van ‘t Hof). Jego plan na pierwszy rzut oka wydaje się doskonały. Niestety, po udanej akcji partnerzy Ronalda ulatniają się z forsą.

Bohaterem obrazu jest nałogowy gracz, który musi opracować plan C, kiedy inne jego pomysły po kolei zawodzą. Za reżyserię tego zgrabnego filmu odpowiedzialny był debiutujący na dużym ekranie Max Porcelijn. Twórcom udało się skonstruować błyskotliwą czarną komedię, która wciąga i bawi. W głównych rolach znakomicie sprawdzili się Ruben van der Meer (Sznycel Paradise, Podejmując ryzyko), nagrodzony za swoją kreację statuetką Złotego Cielaka René van 't Hof (Flodderowie, Latający Holender) oraz Ton Kas (Porwanie Heinekena, Matterhorn). Na Austin Fantastic Fest obraz zdobył nagrodę specjalną za scenariusz i nominację do nagrody głównej.

 

DEMONY (THE DEVIL INSIDE) horror, USA 2012

premiera: 16.05.2014 godz. 23:25

DEMONY (THE DEVIL INSIDE) horror, USA 2012, 80 min., reż. William Brent Bell, wyk. Fernanda Andrade, Simon Quarterman, Evan Helmuth, Ionut Grama, Suzan Crowley

Młoda kobieta jedzie do Watykanu, aby nakręcić film o egzorcyzmach i odwiedzić matkę, która od 20 lat przebywa w rzymskiej klinice psychiatrycznej.

Isabella Rossi (Fernanda Andrade) wyrusza do Watykanu, by zdobyć szczegółowe informacje na temat egzorcyzmów oraz zobaczyć się ze swoją matką (Suzan Crowley). Kobieta dopuściła się przed laty potrójnego morderstwa i od ponad dwóch dekad przebywa w rzymskiej klinice psychiatrycznej. Isabella towarzyszy księżom egzorcystom (Simon Quarterman i Evan Helmuth) w pracy, razem próbują też wypędzić demony z ciała jej matki.

Przerażający horror, o którego unikalności stanowi paradokumentalna forma. Film wyreżyserowany przez Williama Brenta Bella (Stay Alive, Wer) należy do nurtu found footage – widz śledzi obrazy zmontowane z amatorskich ujęć i scen nakręconych kamerami przemysłowymi. Ten ciekawy zabieg, zastosowany wcześniej m.in. w Blair Witch Project czy Paranormal Activity, pozwala w pełni zaangażować się w opowiadaną historię. W główne role sugestywnie wcieliły się Suzan Crowley (Kontrakt rysownika, Sekret Harry’ego) i pochodząca z Brazylii Fernanda Andrade (Miłość lub ojczyzna. Historia Artura Sandovala, Upadłe anioły).

 

UCIECZKA (BREAKOUT (2013)) thriller, USA 2013

premiera: 23.05.2014 godz. 23:25

UCIECZKA (BREAKOUT (2013)) thriller, USA 2013, 86 min., reż. Damian Lee, wyk. Brendan Fraser, Dominic Purcell, Ethan Suplee, Daniel Kash, Amy Price-Francis

Mrożąca krew w żyłach opowieść o rodzeństwie, na które poluje w lesie dwójka zwyrodniałych morderców.

Mikey (Christian Martyn) i jego siostra Jen (Holly Deveaux) wybierają się na leśny biwak. Na miejscu stają się świadkami brutalnej zbrodni. Zauważeni przez sprawców (Dominic Purcell i Ethan Suplee), są od tej chwili w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jedyną nadzieją rodzeństwa jest ich przebywający w więzieniu ojciec (Brendan Fraser), który nie zawaha się przed niczym, żeby ocalić dzieci przed dwójką psychopatów.

Ucieczka to emocjonujący kanadyjski thriller, który oferuje widzom dynamiczną akcję i dużą dawkę adrenaliny. Film, za którego reżyserię odpowiedzialny był Damian Lee (Poeta, Mroczna prawda), ogląda się z zainteresowaniem i napięciem. Osadzona w leśnych ostępach fabuła opowiada o rodzeństwie, które staje się celem dwójki zdeprawowanych bandytów i musi walczyć o życie. W roli ojca Mikeya i Jen zobaczymy popularnego aktora Brendana Frasera (cykl Mumia, Miasto gniewu). Jako czarne charaktery wystąpili gwiazda serialu Skazany na śmierć Dominic Purcell (także: Lęk pierwotny, Elita zabójców) oraz Ethan Suplee (Niepowstrzymany, Wilk z Wall Street).

 

PONURY DOM (THE SEASONING HOUSE) horror, Wielka Brytania 2012

premiera: 30.05.2014 godz. 23:30

PONURY DOM (THE SEASONING HOUSE) horror, Wielka Brytania 2012, 90 min., reż. Paul Hyett, wyk. Rosie Day, Sean Pertwee, Kevin Howarth, Anna Walton, Jemma Powell

W czasie wojny na Bałkanach głuchoniema Angel trafia do nielegalnego domu publicznego. Pewnego dnia spotyka tam żołnierzy odpowiedzialnych za śmierć jej rodziny. Dziewczyna poprzysięga zemstę.

Bałkany, połowa lat dziewięćdziesiątych. Półwyspem wstrząsają wojny i konflikty. Angel (Rosie Day), głuchoniema dziewczyna, której rodzina zginęła w czasie prowadzonych działań, trafia do nielegalnego burdelu. Pewnego dnia w lokalu pojawia się szwadron odpowiedzialny za śmierć jej najbliższych. Angel przygotowuje się do krwawej zemsty na zabójcach swojej rodziny, chce też pomóc więzionym dziewczynom.

Kontrowersyjny, inspirowany współczesnym kinem grozy film o seksualnej przemocy, okrucieństwie wojny i brutalnej kobiecej zemście. Będący połączeniem thrillera z krwawym horrorem obraz to dzieło debiutującego za kamerą Paula Hyetta, charakteryzatora i aktora, znanego m.in. z filmu Doomsday. W roli spragnionej odwetu Angel wystąpiła Rosie Day (Sixteen, serial Homefront), która otrzymała za tę kreację nagrodę na festiwalu Screamfest. Towarzyszą jej między innymi: Sean Pertwee (Equillibrium, Dog Soldiers), Kevin Howarth (Ostatni horror, To straszne lato) oraz Anna Walton (Vampire Diary, Hellboy: Złota armia). Obraz utrzymany jest w posępnym klimacie, a twórcy nie szczędzą widzom drastycznych scen. Produkcja zdobyła nagrodę krytyków na festiwalu filmowym Fantasporto.

 

EKRANY ŚWIATA

 

ŻYCIE PŁATA FIGLE (LIFE’S A BREEZE) komedia, Irlandia 2013

premiera: 04.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 05.05.2014 godz. 12:15

29.05.2014 godz. 07:40

29.05.2014 godz. 16:55

ŻYCIE PŁATA FIGLE (LIFE’S A BREEZE) komedia, Irlandia 2013, 80 min., reż. Lance Daly, wyk. Fionnula Flanagan, Pat Shortt, Kelly Thornton, Eva Birthistle, David Bendito

Irlandzka rodzina dowiaduje się, że w wyrzuconym podczas porządków babcinym materacu zdeponowane było prawie milion euro. Co zrobić, żeby je odzyskać?

Trzynastoletnia Emma (Kelly Thornton) mieszka z rodzicami w Dublinie. Do codziennych obowiązków dziewczynki należą wizyty u 80-letniej babci Nan (Fionnula Flanagan). Starsza pani jest niezależną i pewną siebie osobą, która protekcjonalnie traktuje krewniaków. Nikomu też nie ujawnia, że w swoim domu ukryła sporą sumę pieniędzy. Sekret wychodzi na jaw, gdy rodzina postanawia zaskoczyć Nan niespodziewanym remontem i nowymi meblami.

Zdjęcia do tej inteligentnej, pełnej ciepłego humoru komedii powstały w Dublinie. Film jest subtelną satyrą na współczesnych Irlandczyków, którzy borykają się z niespodziewanym kryzysem gospodarczym. Obraz ujmuje świetną charakterystyką postaci i wyrazistym aktorstwem. W rolach babci i wnuczki wystąpiły nominowane za swoje kreacje do nagrody IFTA Fionnula Flanagan (Inni, Transamerica) i debiutująca na dużym ekranie Kelly Thornton. Obok nich pojawią się m.in. Pat Shortt (Ja w środku tańczę, Stacja benzynowa) oraz Eva Birthistle (Czuły pocałunek, Dzieci). Reżyserem i autorem scenariusza jest laureat nagrody IFTA, utalentowany irlandzki twórca młodego pokolenia -Lance Daly (Kisses, Dobry doktor).

 

OSTATNI CZŁOWIEK (DER LETZTE MENTSCH) dramat, Niemcy 2013

premiera: 11.05.2014 godz. 20:30

powtórzenie: 12.05.2014 godz. 11:40

21.05.2014 godz. 18:35

22.05.2014 godz. 09:35

OSTATNI CZŁOWIEK (DER LETZTE MENTSCH) dramat, Niemcy 2013, 90 min., reż. Pierre-Henri Salfati, wyk. Mario Adorf, Hannelore Elsner, Katharina Derr, Herbert Leiser, Roland Bonjour

Przejmująca opowieść o mężczyźnie, który po koszmarze Holocaustu próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Kiedy jest już stary, postanawia wrócić do swojej żydowskiej tożsamości.

Marcus (Mario Adorf) przeżył Zagładę. Po wojnie próbował wymazać z pamięci wszystkie tragiczne wspomnienia – zanegował Holocaust, który zabrał mu rodzinę, zmienił imię i nazwisko. Po latach pragnie powrotu do swojego dziedzictwa – chce, by po śmierci pochowano go na żydowskim cmentarzu. Najpierw jednak musi udowodnić swoje pochodzenie. Marcus powraca w towarzystwie młodej Turczynki (Katharina Derr) do rodzinnej miejscowości. Oboje muszą stawić czoła przeszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak naprawdę są.

Poruszający i głęboki film o granicach ludzkiego cierpienia i strategii przetrwania, którą przyjmują ofiary traumatycznych przeżyć. Jednocześnie ten skłaniający do refleksji obraz w interesujący sposób odnosi się do problemu pamięci i żydowskiej tożsamości. Twórcą Ostatniego człowieka jest Pierre-Henry Salfati, autor głośnego dokumentu Jazzman z gułagu i nominowanego do Cezara dramatu Tolerancja. Wybitną kreację stworzył w filmie legendarny niemiecki aktor Mario Adorf, znany między innymi z takich tytułów, jak Utracona cześć Katarzyny Blum, Blaszany bębenek czy Rossini. Partnerują mu Hannelore Elsner (Nie ma dokąd iść, Hanami – Kwiat wiśni), Katharina Derr (Fryzjerka, Beautiful Bitch) oraz Herbert Leiser (Ludwik 1881, Wycieczka bez powrotu). Zdjęcia do produkcji powstały w Niemczech i na Węgrzech.

 

MÓJ BRAT DIABEŁ (MY BROTHER THE DEVIL) dramat, Wielka Brytania 2012

premiera: 18.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 18.05.2014 godz. 03:15

MÓJ BRAT DIABEŁ (MY BROTHER THE DEVIL) dramat, Wielka Brytania 2012, 108 min., reż. Sally El Hosaini, wyk. James Floyd, Fady Elsayed, Anthony Welsh, Amira Ghazalla, Nasser Memarzia

Pełna emocji opowieść o kochających się braciach, którzy wpadają w mroczną spiralę przestępstw i zbrodni. Nagroda specjalna na MFF w Berlinie.

Londyn. Rashid (James Floyd) jest młodym mężczyzną, który pochodzi z tradycyjnej arabskiej rodziny. Chłopak żyje na granicy prawa. Należy do narkotykowego gangu, który rządzi w dzielnicy Hackney. Jego młodszy brat, Mo (Fady Elsayed), jest wpatrzony w Rashida jak w obrazek. Idealizuje go i za wszelką cenę chce podążać jego śladem. Starszy brat chce jednak, żeby Mo się uczył i dzięki temu wygrał lepszą przyszłość. Tym bardziej, że sam coraz częściej myśli o ucieczce z przestępczego światka.

Dynamicznie i świeżo opowiedziana historia braterskiej miłości, dorastania i poszukiwania własnej tożsamości. Akcja filmu toczy się w opanowanej przez gangi dzielnicy współczesnego wieloetnicznego Londynu. Ten pełen silnych emocji i napięcia dramat sensacyjny został zrealizowany przez Sally El Hosaini – debiutującą w pełnym metrażu reżyserkę i scenarzystkę o walijsko-egipskich korzeniach. Mój brat diabeł to niesztampowo nakreślony portret psychologiczny dwóch, z pozoru bardzo różnych od siebie, braci. Twórcom udaje się w przekonujący sposób ukazać ich sylwetki i motywacje. Wyróżnikami obrazu są realistyczna fabuła, przemyślany scenariusz oraz doskonałe zdjęcia (David Raedeker – I’Am Nasrine). W główne role wcielili się: nagrodzony za swoją kreację BIFĄ oraz nagrodą dla najlepszego aktora na MFF w Mediolanie James Floyd (The Infidel, Everywhere and Nowhere) i nominowany do przyznawanej przez londyńskich krytyków ALFS Award debiutant Fady Elsayed (Dwadzieścia8k, Sixteen). Produkcja została wyróżniona nagrodą specjalną na MFF w Berlinie, a także statuetką za najlepsze zdjęcia i nominacją do nagrody głównej na festiwalu kina niezależnego w Sundance.

 

BIG SUR (BIG SUR) dramat, USA 2013

premiera: 25.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 26.05.2014 godz. 13:40

BIG SUR (BIG SUR) dramat, USA 2013, 100 min., reż. Michael Polish, wyk. Jean-Marc Barr, Kate Bosworth, Josh Lucas, Radha Mitchell, Anthony Edwards

Adaptacja powieści legendarnego amerykańskiego pisarza, ikony pokolenia bitników – Jacka Kerouaca.

Główny bohater (alter ego Kerouaca), znudzony dotychczasowym życiem pisarz, wyrusza do wiejskiego domu należącego do jego przyjaciela, poety Lawrence’a Ferlinghettiego (Anthony Edwards). Chce tam odpocząć i po raz kolejny spróbować żyć bez narkotyków. Sielska atmosfera kalifornijskiego Big Sur nastraja bohatera nostalgicznie – wspólnie z przyjaciółmi wraca do dawnych wspomnień. Czy po latach będą potrafili uwierzyć w marzenia z młodości?

Big Sur to adaptacja powieści Jacka Kerouaca, ikony amerykańskich bitników, twórcy słynnego W drodze. Napisana w 1962 roku powieść była dla Kerouaca próbą rozliczenia się z młodością i refleksją nad tym, co stało się z ideałami sprzed lat. Reżyser i scenarzysta filmu – przedstawiciel nurtu kina niezależnego Michael Polish (Jackpot, Tylko dla kochanków) – wiernie oddaje niepokój i psychodeliczny klimat książki. Mocną stroną produkcji jest też bardzo dobra gra aktorów: Jean-Marca Barra (Wielki błękit, Dogville), Kate Bosworth (Wygraj randkę, 21), Josha Lucasa (Piękny umysł, Dziewczyna z Alabamy), Radhy Mitchell (Marzyciel, Silent Hill) i Anthony’ego Edwardsa (serial Ostry dyżur, Zodiak).

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

ZIELONA MILA (THE GREEN MILE (AKA. STEPHEN KING’S THE GREEN MILE)) dramat, USA 1999

premiera: 01.05.2014 godz. 20:30

powtórzenie: 21.05.2014 godz. 23:00

ZIELONA MILA (THE GREEN MILE (AKA. STEPHEN KING’S THE GREEN MILE)) dramat, USA 1999, 181 min., reż. Frank Darabont, wyk. Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, Bonnie Hunt, James Cromwell

Więzienny strażnik spotyka w celi śmierci ciemnoskórego skazańca posiadającego nadprzyrodzony dar. Nominowana do czterech Oscarów ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga.

Lata 30. dwudziestego wieku, południe Stanów Zjednoczonych. Strażnik więzienny Paul Edgecombe (Tom Hanks) odkrywa, że jeden z jego podopiecznych, skazany na karę śmierci ciemnoskóry olbrzym John Coffey (Michael Clarke Duncan), ma nadprzyrodzone zdolności i potrafi uzdrawiać przez dotyk. Paul staje przed bardzo trudnym zadaniem – z jednej strony nie chce sprzeniewierzyć się zasadom, w imię których pracuje, z drugiej nie potrafi zaprzeczyć imponującym możliwościom Coffeya. Stopniowo zaczyna nabierać wątpliwości, co do winy skazańca.

Wybitna ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Przeniesienia książki na duży ekran podjął się twórca nominowanego do Oscara – także opartego na prozie Kinga – dramatu Skazani na Shawshank, Frank Darabont (również Majestic, Mgła). Przejmujące kreacje stworzyli w filmie dwukrotny laureat Nagrody Akademii Tom Hanks (Filadelfia, Forrest Gump) i rewelacyjny Michael Clarke Duncan (Planeta małp, Sin City – Miasto grzechu), nieżyjący już aktor, który za rolę Coffeya otrzymał nominację do Złotego Globu i Oscara. Amerykańska Akademia nominowała też obraz w prestiżowych kategoriach „najlepszy film” oraz „najlepszy scenariusz adaptowany”.

 

PURPUROWE RZEKI (THE CRIMSON RIVERS (AKA. LES RIVIERES POURPRES)) kryminalny, Francja 2000

premiera: 02.05.2014 godz. 21:50

powtórzenie: 20.05.2014 godz. 22:45

PURPUROWE RZEKI (THE CRIMSON RIVERS (AKA. LES RIVIERES POURPRES)) kryminalny, Francja 2000, 102 min., reż. Mathieu Kassovitz, wyk. Jean Reno, Vincent Cassel, Nadia Fares, Dominique Sanda, Karim Belkhadra

Doświadczony policjant z Paryża i jego młodszy kolega po fachu próbują wspólnie rozwiązać dwie makabryczne zagadki.

Komisarz Pierre Niemans (Jean Reno) zostaje ściągnięty z Paryża do podalpejskiej miejscowości, gdzie dokonano okrutnego mordu. Równocześnie nowy porucznik lokalnej policji, Kerkerian (Vincent Cassel), ma zająć się sprawą profanacji grobu dziewczynki, która 20 lat wcześniej zginęła w wypadku samochodowym. Okazuje się, że te pozornie niepowiązane ze sobą sprawy ściśle się łączą. Aby rozwiązać zagadkę, stary wyga i młody zapaleniec muszą podjąć współpracę.

Surowe szczyty Alp, miasteczko uniwersyteckie przypominające twierdzę wojskową, w której niepodzielnie włada rektor, tajemnice skrywane od wielu pokoleń, a gdzieś na wolności krąży psychopata… Wszystko to od pierwszego kadru tworzy atmosferę grozy i strachu. Ten mroczny dreszczowiec porównywany był do Milczenia owiec i Siedem. Mathieu Kassovitz (Gothika), twórca głośnej Nienawiści dowiódł, że w Europie może powstać thriller na miarę amerykańskiego kina. Zwłaszcza, jeśli ma się tak świetnych aktorów, jak Jean Reno (Leon zawodowiec, Faceci od kuchni) i Vincent Cassel (Nienawiść, Nieodwracalne). Będący adaptacją tak samo zatytułowanej powieści Jean-Christophe’a Grangé’a film otrzymał pięć nominacji do Cezara (w tym za reżyserię, muzykę i zdjęcia) oraz trzy do Europejskiej Nagrody Filmowej (w tym dla obu aktorów). Posępny nastrój opowieści budują klimatyczne zdjęcia Thierry’ego Arbogasta (Nikita, Piąty element) i niepokojąca muzyka, którą skomponował nominowany do Oscara Bruno Coulais (Makrokosmos, Pan od muzyki).

 

KŁOPOTY RODU POŻYCZALSKICH (THE BORROWERS (2011)) przygodowy, Wielka Brytania 2011

premiera: 03.05.2014 godz. 18:40

powtórzenie: 04.05.2014 godz. 07:30

15.05.2014 godz. 15:00

16.05.2014 godz. 06:00

KŁOPOTY RODU POŻYCZALSKICH (THE BORROWERS (2011)) przygodowy, Wielka Brytania 2011, 88 min., reż. Tom Harper, wyk. Christopher Eccleston, Sharon Horgan, Aisling Loftus, Robert Sheehan, Stephen Fry

Świetne kino familijne opowiadające o perypetiach sympatycznej miniaturowej rodziny, która mieszka… pod podłogą.

Arietta Clock (Aisling Loftus) mieszka wraz z rodzicami (Christopher Eccleston i Sharon Horgan) pod podłogą. Miniaturowi ludzie należą do rodu Pożyczalskich – wszystkie niezbędne do życia przedmioty i produkty podkradają mieszkającej nad nim, niemającej pojęcia o ich istnieniu rodzinie. Kiedy na trop Pożyczalskich wpada przebiegły profesor Mildeye (Stephen Fry), muszą oni opuścić swoje zaciszne schronienie i przenieść się do pełnego zagrożeń świata ludzi. Przed nimi wiele trudnych wyzwań.

Pełna humoru, ciepła ekranizacja klasycznej książki dla dzieci autorstwa Mary Norton. Reżyserem tego zachwycającego pomysłową scenografią i wartką akcją telewizyjnego obrazu jest młody angielski reżyser Tom Harper (Co każdy skaut wiedzieć powinien, serial Wyklęci). Twórcom udało się w pełni oddać magiczny klimat opowieści, a także zapewnić filmowi atrakcyjną obsadę. W rolach głównych wystąpili: nominowany do Złotego Globu Stephen Fry (Wilde, Gosford Park), laureat Emmy Christopher Eccleston (Więzy miłości, 28 dni później), Sharon Horgan (Gry weselne, serial Rwanie) oraz Aisling Loftus (Oranges and Sunshine, Śmierć superbohatera).

 

PIERWSZY PONIEDZIAŁEK PAŹDZIERNIKA (FIRST MONDAY IN OCTOBER) dramat, USA 1981

premiera: 05.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 06.05.2014 godz. 13:00

18.05.2014 godz. 06:00

18.05.2014 godz. 16:40

PIERWSZY PONIEDZIAŁEK PAŹDZIERNIKA (FIRST MONDAY IN OCTOBER) dramat, USA 1981, 95 min., reż. Ronald Neame, wyk. Walter Matthau, Jill Clayburgh, Barnard Hughes, Jan Sterling, James Stephens

Nominowani do Złotego Globu Walter Matthau i Jill Clayburgh w doskonałym komediodramacie opowiadającym o pierwszej kobiecie w amerykańskim Sądzie Najwyższym.

Po śmierci jednego z sędziów Sądu Najwyższego prezydent mianuje na jego miejsce Ruth Loomis (Jill Clayburgh), doświadczoną, konserwatywną prawniczkę z Kalifornii. Jest ona pierwszą kobietą powołaną do tego grona. Od samego początku jej największym przeciwnikiem jest liberalny sędzia Daniel Snow (Walter Matthau), który najpierw nie chce dopuścić do nominacji Loomis, a potem niejednokrotnie spiera się z nią w sprawach dotyczących zarówno światopoglądu, jak i interpretacji konstytucji.

Pełen emocji sądowy komediodramat opowiadający o starciu dwóch niezwykle silnych osobowości to adaptacja znanej sztuki teatralnej Jerome’a Lawrence’a oraz Roberta E. Lee. Autorzy napisali także scenariusz filmu, za który zostali wyróżnieni nominacją do nagrody WGA (przyznawanej przez Gildię Amerykańskich Scenarzystów). Obraz jest popisem gry aktorskiej odtwórców głównych ról – laureata Oscara Waltera Matthau (Szczęście Harry’ego, Promienni chłopcy) i dwukrotnie nominowanej do tej nagrody Jill Clayburgh (Niezamężna kobieta, Zacznijmy od nowa). Oboje otrzymali za swoje kreacje nominacje do Złotego Globu. Film zrealizował uznany brytyjski reżyser Ronald Neame (Człowiek, którego nie było, Pełnia życia panny Brodie).

 

ŻYĆ WŁASNYM ŻYCIEM (VIVRE SA VIE (AKA. MY LIFE TO LIVE)) dramat, Francja 1962

premiera: 09.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 10.05.2014 godz. 11:20

15.05.2014 godz. 13:30

ŻYĆ WŁASNYM ŻYCIEM (VIVRE SA VIE (AKA. MY LIFE TO LIVE)) dramat, Francja 1962, 85 min., reż. Jean-Luc Godard, wyk. Anna Karina, Sady Rebbot, André S. Labarthe, Guylaine Schlumberger, Gérard Hoffman

Dwanaście epizodów z życia pewnej młodej paryżanki, która goniąc za marzeniami, wkracza na ścieżkę prostytucji.

Nana (Anna Karina) jest piękną, dwudziestokilkuletnią mieszkanką Paryża. Kobieta ma dosyć swojego mieszczańskiego życia i pragnie zostać aktorką. Opuszcza męża (André S. Labarthe) i małego syna, by spełnić marzenia. Początkowo pracuje w sklepie, ale gdy okazuje się, że może zarobić więcej jako prostytutka, zaczyna handlować swoim ciałem.

Prezentowany na festiwalu filmowym w Wenecji, niezwykły obraz spod ręki legendarnego twórcy Jean-Luca Godarda (Do utraty tchu, Pogarda, Szalony Piotruś), jednego z czołowych przedstawicieli francuskiej Nowej Fali. Oparty na książce Marcela Sacotte, składający się z dwunastu nowel film zdobył w Wenecji dwie nagrody specjalne i nominację do Złotego Lwa. W Żyć własnym życiem hipnotyzującą kreację w roli szukającej szczęścia Nany stworzyła Anna Karina (Kobieta jest kobietą, Szalony Piotruś), ówczesna żona i muza Godarda. Towarzyszą jej między innymi Sady Rebbot (Zabójca, Moje noce są piękniejsze niż wasze dni) i André S. Labarthe (Miłość szalona, Tournee). Mimo upływu lat obraz nadal odbierany jest jako odważny i nowatorski. Jeden ze współczesnych krytyków nazwał go „arcydziełem inwencji”, a także „jednym z najbardziej skomplikowanych” i „radykalnie oszałamiających” tytułów w dorobku reżysera. Ważną rolę odgrywa w filmie muzyka utytułowanego Michela Legranda (Parasolki z Cherbourga, Sprawa Thomasa Crowna).

 

A TO HISTORIA (THE THRILL OF IT ALL) komedia, USA 1963

premiera: 12.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 13.05.2014 godz. 11:45

24.05.2014 godz. 04:10

25.05.2014 godz. 09:20

A TO HISTORIA (THE THRILL OF IT ALL) komedia, USA 1963, 104 min., reż. Norman Jewison, wyk. Doris Day, James Garner, Arlene Francis, Edward Andrews, Reginald Owen

Przezabawny film z Doris Day w roli statecznej pani domu, która z dnia na dzień staje się gwiazdą telewizji.

Doktor Gerald Boyer (James Garner), szanowany ginekolog, jest szczęśliwie żonaty z uroczą Beverly (Doris Day). Para ma dwójkę dzieci. Kobieta zajmuje się nimi i domem. Wszystko wskazuje na to, że małżonkowie są zadowoleni z tradycyjnego podziału obowiązków w ich związku. Sytuacja zmienia się jednak w dniu, w którym Beverly trafia niespodziewanie do reklamy mydła. Kobieta zostaje nagle gwiazdą telewizji, co jej mężowi wyjątkowo się nie podoba.

Błyskotliwa komedia w reżyserii siedmiokrotnego zdobywcy nominacji do Nagrody Akademii – Normana Jewisona (Skrzypek na dachu, Wpływ księżyca). Obraz zachwyca lekką fabułą i inteligentnymi dialogami. W filmie nie brakuje zabawnych gagów, humoru sytuacyjnego czy wyrazistych postaci. Autor scenariusza, Carl Reiner (Umarli nie potrzebują pledu), został za niego wyróżniony nominacją do prestiżowej nagrody amerykańskich scenarzystów. W głównej roli świetnie zaprezentowała się nominowana do Oscara Doris Day, popularna przed laty aktorka i piosenkarka, znana z takich produkcji, jak Calamity Jane, Człowiek, który wiedział za dużo, Telefon towarzyski (nominacja do Oscara), Nie jedzcie stokrotek. Partneruje jej nominowany do Nagrody Akademii James Garner (Wielka ucieczka, Romans Murphy’ego).

 

LEMUR ZWANY ROLLO (FIERCE CREATURES) komedia, Wielka Brytania 1997

premiera: 16.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 17.05.2014 godz. 11:55

28.05.2014 godz. 18:55

29.05.2014 godz. 09:05

LEMUR ZWANY ROLLO (FIERCE CREATURES) komedia, Wielka Brytania 1997, 90 min., reż. Robert Young, Fred Schepisi, wyk. John Cleese, Jamie Lee Curtis, Kevin Kline, Michael Palin, Robert Lindsay

Przezabawna farsa, w której pracownicy londyńskiego zoo zmagają się z nowym, żądnym zysków właścicielem.

Willa Weston (Jamie Lee Curtis) jest pełną pasji kobietą, która pracuje w należącym do australijskiego potentata, Roda McCaina (Kevin Kline), holdingu medialnym. Mężczyzna powiększa imperium o nową spółkę, w której skład wchodzi m.in. ogród zoologiczny. Początkowo Willa zamierza przekształcić zoo w tzw. park tematyczny. Niestety, nastawiony na wyniki mężczyzna oczekuje, że placówka będzie szybko przynosić co najmniej 20-procentowe zyski. Aby osiągnąć ten cel, mianuje administratorem ogrodu bezdusznego biurokratę Rolla Lee (John Cleese). Ten chce pozostawić w ogrodzie tylko najgroźniejsze zwierzęta, a reszty bezlitośnie się pozbyć.

Dziesięć lat po sukcesie Rybki zwanej Wandą, nakręconej na podstawie nominowanego do Oscara scenariusza Johna Cleese’a, członkowie zespołu Monty Pythona wrócili z kolejnym kinowym przebojem. Błyskotliwy humor, pełna gagów fabuła i zabawne dialogi, które składają się na zwariowaną komedię Lemur zwany Rollo, zapewniają świetną i bezpretensjonalną rozrywkę. Cleese (Żywot Briana, Sens życia według Monty Pythona) ponownie zagrał jedną z głównych ról, był też współscenarzystą scenariusza. Za kamerą stanęli doświadczeni twórcy Robert Young (Awantura o spadek, Kapitan Jack) i Fred Schepisi (Wydział Rosja, Ostatnia prośba). Brawurowe kreacje po raz kolejny stworzyli zdobywczyni dwóch Złotych Globów Jamie Lee Curtis (Halloween, Prawdziwe kłamstwa), laureat Nagrody Akademii Kevin Kline (Wybór Zofii, De-Lovely) oraz wyróżniony statuetką BAFTY Michael Palin (Monty Python i święty Graal, Żywot Briana).

 

TOMMY (TOMMY (2014)) thriller, Szwecja 2014

premiera: 19.05.2014 godz. 22:00

TOMMY (TOMMY (2014)) thriller, Szwecja 2014, 91 min., reż. Tarik Saleh, wyk. Moa Gammel, Ola Rapace, Lykke Li Zachrisson, Johan Rabaeus, Ewa Fröling

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia kobiety, która postanawia zająć się wyjaśnianiem spraw swego nieobecnego męża – jednego z bossów sztokholmskiego podziemia.

Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, na lotnisku Arlanda ląduje samolot, z którego wysiada bohaterka filmu, Estelle (Moa Gammel). Rok wcześniej jej mąż Tommy wziął udział w jednym z największych napadów w historii Szwecji. Zaraz po tym wydarzeniu razem z nim i córką opuściła pośpiesznie Sztokholm. Teraz zadaniem kobiety jest odnalezienie wspólników męża i wyegzekwowanie od nich jego części łupu. Czy uda jej się sprostać wyzwaniu?

Ekscytujący, znakomicie zrealizowany thriller, który ogląda się z zapartym tchem. Twórcy obrazu, na czele z reżyserem Tarikiem Salehem (Metropia), zadbali o sugestywny, mroczny klimat, tak charakterystyczny dla skandynawskich kryminałów. W umiejętny sposób dawkują też napięcie i emocje. Wyróżnikami obrazu są błyskotliwy scenariusz oraz sprawnie prowadzona intryga. W głównych rolach występują m.in. Moa Gammel (Lapońska odyseja, Z rubryki kryminalnej: Prime Time), Ola Rapace (Wykluczeni, Skyfall), debiutująca na dużym ekranie znana piosenkarka Lykke Li Zachrisson, Johan Rabaeus (Wiarołomni, Zło) i Ewa Fröling (Fanny i Aleksander, Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet).

 

CENNY ŁUP (THE BURGLARS (AKA. LE PASSE)) kryminalny, Francja 1971

premiera: 23.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 24.05.2014 godz. 13:25

CENNY ŁUP (THE BURGLARS (AKA. LE PASSE)) kryminalny, Francja 1971, 110 min., reż. Henri Verneuil, wyk. Jean-Paul Belmondo, Omar Sharif, Dyan Cannon, Robert Hossein, Nicole Calfan

Budzący żywe wspomnienia Fiat 124 Special T w szaleńczym pościgu ulicami Aten. Jean-Paul Belmondo jako złodziej i Omar Sharif w roli skorumpowanego policjanta.

Grecja, lato 1971 roku. Obdarzony łobuzerskim urokiem Azad (Jean Paul Belmondo), szef gangu złodziei, kradnie wartą miliony dolarów kolekcję szmaragdów. Śladami rabusia, w całkiem dosłownym tego słowa znaczeniu, podąża skorumpowany i bezwzględny policjant Abel Zacharia (Omar Sharif). W międzyczasie do pościgu dołącza uwodzicielska Lena (Dyan Cannon).

Stare, dobre kino akcji z gwiazdorską obsadą i muzyką Ennia Morriconego (Dawno temu w Ameryce, Nietykalni). Scenariusz powstał na podstawie powieści Davida Goodisa The Burglar i filmu z 1957 roku pod tym samym tytułem. Obraz jest świetnie zrealizowany. Sceny kaskaderskie i sekwencja samochodowego pościgu należą do klasyki gatunku i do dziś robią ogromne wrażenie. Twórcą tego emocjonującego, ale i skrzącego się humorem obrazu jest specjalizujący się w kinie sensacyjnym Henri Verneuil (Klan Sycylijczyków, I… jak Ikar), a w rolach głównych występują legendarny Jean-Paul Belmondo (Do utraty tchu, Zawodowiec), zdobywca nominacji do Oscara Omar Sharif (Doktor Żywago, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu) oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Amerykanka Dyan Cannon (Bob i Carol i Ted i Alice, Niebiosa mogą zaczekać).

 

SIOSTRO, MOJA SIOSTRO (SISTER MY SISTER) dramat, Wielka Brytania 1994

premiera: 23.05.2014 godz. 21:55

SIOSTRO, MOJA SIOSTRO (SISTER MY SISTER) dramat, Wielka Brytania 1994, 86 min., reż. Nancy Meckler, wyk. Julie Walters, Joely Richardson, Jodhi May, Sophie Thursfield, Amelda Brown

Intensywne, gęste od emocji kino: oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o obsesyjnej relacji dwóch sióstr i wynikających z tego tragicznych konsekwencjach.

Francja, rok 1932. Madame Danzard (Julie Walters) jest wdową, która samotnie wychowuje nastoletnią córkę (Sophie Thursfield). Kobieta mieszka na francuskiej prowincji i jest właścicielką okazałej kamienicy. Jej służącymi są dwie siostry – Christine (Joely Richardson) i Lea (Jodhi May). We wczesnym dzieciństwie dziewczynki zostały rozdzielone i umieszczone w klasztorze. Łączy je silna emocjonalna więź, która z czasem nabiera seksualnego podtekstu. Mimo, że obie starają się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej, przełożona nie szczędzi im słów krytyki. Słabsza psychicznie Lea nie zawsze jest w stanie sprostać stawianym przed nią wymaganiom, aż pewnego dnia niepozorny incydent doprowadza do tragedii.

Porównywane z głośnym filmem Petera Jacksona Niebiańskie stworzenia, wnikliwe studium niezdrowej relacji między dwiema siostrami. Kiedy dziewczyny zaczynają razem mieszkać i pracować, w ich wzajemnym stosunku ujawniają się zadawnione urazy, chęć dominacji i skrywane dotychczas emocje – pożądanie, nienawiść, potrzeba bliskości, zazdrość i gniew. Siłą brytyjskiego dramatu są doskonałe kreacje aktorskie i niepokojąca, duszna atmosfera. W głównych rolach wyśmienicie odnalazły się zarówno zdobywczyni dwóch nominacji do Złotego Globu Joely Richardson (serial Bez skazy, Dziewczyna z tatuażem), jak i laureatka Złotej Palmy Jodhi May (Świat na uboczu, Gracz). Jako panie Danzard partnerują im doświadczona Julie Walters (nominowana do Oscara za Edukację Rity i Billy’ego Elliota) oraz Sophie Thursfield (The Girl in a Swing, serial Sprawa dla Frosta). Za reżyserię filmu odpowiedzialna była debiutantka Nancy Meckler (Indian Summer). Scenariusz obrazu nawiązuje do prawdziwych wydarzeń (na których osnuty był też słynny dramat Jeana Geneta Pokojówki) i oparty jest na sztuce autorstwa Wendy Kesselman. Film otrzymał nagrody na MFF w Seattle, Valladolid i Turynie.

 

MASKI (MASKS (AKA. MASQUES)) dramat, Francja 1987

premiera: 30.05.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 31.05.2014 godz. 14:35

MASKI (MASKS (AKA. MASQUES)) dramat, Francja 1987, 97 min., reż. Claude Chabrol, wyk. Philippe Noiret, Robin Renucci, Bernadette Lafont, Monique Chaumette, Anne Brochet

Dziennikarz, którego siostra zaginęła w tajemniczych okolicznościach, nabiera podejrzeń, że w sprawę może być zamieszany popularny prezenter telewizyjny.

Christian Legagneur (Philippe Noiret) jest gwiazdą popularnego programu telewizyjnego. Mężczyzna postanawia wydać swoją biografię. Do jej napisania angażuje dziennikarza Rolanda Wolfa (Robin Renucci) i zaprasza go do swojej wiejskiej posiadłości. Pisarz przyjmuje zlecenie, ponieważ jego zaginiona młodsza siostra niegdyś przyjaźniła się z chrześnicą Legagneura, Catherine (Anne Brochet). Wierząc, że może uda mu się czegoś dowiedzieć o ukochanej Madeleine, prowadzi dyskretne śledztwo. Wkrótce na jaw zaczynają wychodzić mroczne sekrety domu Legagneura.

Pełne mrocznych tajemnic kino psychologiczne w reżyserii wielokrotnie nagradzanego Claude’a Chabrola, twórcy tak znakomitych filmów, jak Kurczę na kwaśno, Ceremonia czy Kwiaty zła. Atutami obrazu są inteligentnie prowadzona intryga oraz precyzyjnie skonstruowany scenariusz, w którym nie brakuje suspensu. Chabrolowi w przekonujący sposób udaje się też pokazać emocje między bohaterami – ich lęki, obsesje, niepokoje. Wspierają go w tym uznani aktorzy: zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej i BAFTY Philippe Noiret (Cinema Paradiso, Listonosz), Robin Renucci (Marzyciele, Upojenie władzą) oraz nominowane za swoje role do Cezara Bernadette Lafont (Złośnica, Układ idealny) i Anne Brochet (Cyrano de Bergerac, Wszystkie poranki świata). Film otrzymał prestiżową nominację do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

 

 SERIALE

 

PRAWO ULICY II (THE WIRE II) serial kryminalny, USA 2003, wyk. Dominic West, Sonja Sohn, Lance Reddick, Wendell Pierce, Wood Harris

 emisja w środy godz. 22:00 (13 odc.)

Prawo ulicyŻycie w Baltimore nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę. Z pomocą swojej partnerki Shakimi (Sonja Sohn) uczyni wszystko, by dilerzy śmierci znaleźli się za kratkami.

Produkcja Davida Simona – twórcy i współscenarzysty potrójnego zdobywcy Emmy, miniserialu The Corner – bardzo realistyczny serial HBO, który pokazuje przeciągające się śledztwo w sprawie handlu narkotykami oraz związanego z tym morderstwa. Śledztwo toczące się w Baltimore ma swój punkt kulminacyjny w postaci złożonej serii niebezpiecznych podsłuchów i prowadzonej inwigilacji. Opowiedziane z punktu widzenia obu stron: policji i kryminalistów, serial pokazuje świat w którym proste rozróżnienia pomiędzy dobrem i złem, winą i karą są w każdej chwili wystawiane na próbę.

 

STRÓŻ PRAWA II (COPPER II) serial kryminalny, USA 2013, wyk. Tom Weston-Jones, Donal Logue, Kyle Schmid, Anastasia Griffith, Franka Potente

  emisje w soboty godz. 22:00 (13 odc.)

Drugi sezon pasjonującego serialu, którego bohaterem jest nieustraszony policjant irlandzkiego pochodzenia, przemierzający najbardziej niebezpieczne zaułki Nowego Jorku.

Copper 2Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. Pochodzący z irlandzkiej rodziny policjant Kevin Corcoran (Tom Weston-Jones), były bokser i weteran wojny secesyjnej, powraca do Nowego Jorku. Mężczyzna walczy ze swoimi demonami i stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Próbuje pogodzić się ze zdradą żony i najlepszego przyjaciela.

Połączenie dramatu historycznego, westernu i trzymającego w napięciu kryminału. To także opowieść o tajemnicach Nowego Jorku sprzed 150 lat. Produkcja przykuwa uwagę posępnym nastrojem i sugestywnym obrazem epoki. Fabuła rozwija się w szybkim tempie, obfituje w zagadki, sceny przemocy i nieoczekiwane zwroty akcji. Pomysłodawcami serialu są trzykrotny zdobywca Emmy Tom Fontana (seriale St. Elsewhere, Wydział zabójstw: Baltimore) i nominowany do Oscara za scenariusz filmu Czekając na wyrok Will Rokos. Produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków – porównywano ją m.in. z Gangami Nowego Jorku i serialem Deadwood. Pierwsze odcinki nowego sezonu wyreżyserowała Larysa Kondracki (Niewygodna prawda). W główną rolę ponownie wciela się Tom Weston-Jones (seriale Tajniacy, Świat bez końca).

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.