Cinemax w listopadzie 2014

onaW listopadzie w sobotnie premiery w CINEMAXCinemax: belgijski dramat „W kręgu miłości”, dramat „Smoła”, kanadyjski dramat „Tom”, brytyjski dramat „Einstein i Eddington” oraz komedia romantyczna „Ona”. Cinemax wyemituje również nowy włoski serial kryminalny „Gomorra”.

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

W KRĘGU MIŁOŚCI (THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN) dramat, Belgia 2013

premiera: 01.11.2014 godz. 20:10

powtórzenie: 01.11.2014 godz. 03:30

04.11.2014 godz. 20:10

30.11.2014 godz. 21:35

W KRĘGU MIŁOŚCI (THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN) dramat, Belgia 2013, 107 min., (12), reż. Felix Van Groeningen, wyk. Johan Heldenbergh, Veerle Baetens, Nell Cattrysse, Geert Van Rampelberg, Nils De Caster

Wzruszająca opowieść o parze kochanków, których uczucie zostaje poddane trudnej próbie, gdy ich córeczka zapada na ciężką chorobę. Deszcz nagród i nominacja do Oscara.

Elise (Veerle Baetens) i Didiera (Johan Heldenbergh) połączyła miłość od pierwszego wejrzenia. Ona prowadzi studio tatuażu, on gra na banjo w zespole bluegrassowym. Para od siedmiu lat tworzy szczęśliwy, ale też niekonwencjonalny związek. Wiele ich dzieli. Różnią się zarówno pod względem charakteru, jak i spojrzeniem na życie. Mimo to jest między nimi głęboka więź. Wszystko się zmienia, kiedy ich pięcioletnia córeczka (Nell Cattrysse) zapada na groźną chorobę. Elise i Didier zaczynają się od siebie coraz bardziej oddalać. Walczą jednak o życie córki, naiwnie wierząc, że miłość jest w stanie wszystko zwyciężyć.

Chwytający za serce melodramat na podstawie sztuki Johana Heldenbergha i Mieke Dobbels. Film w szczery i głęboki sposób mówi o najbardziej intensywnych ludzkich emocjach: miłości, rozpaczy, zwątpieniu i bólu. Jest historią związku dwojga ludzi, w których życie wdziera się nieoczekiwana tragedia. Za reżyserię tego poruszającego obrazu odpowiada twórca Boso, ale na rowerze Felix van Groeningen, a główne role zagrali z wyczuciem uhonorowana za swoją kreację Europejską Nagrodą Filmową Veerle Baetens (Loft, Hasta la vista) i nominowany do tego wyróżnienia Johan Heldenbergh (Moskwa, Belgia, Boso, ale na rowerze). Niezwykła jest też kreacja młodziutkiej debiutantki Nell Cattrysse, która wcieliła się w rolę córki bohaterów. Nastrój opowieści podkreśla świetna ścieżka dźwiękowa z pięknymi balladami w stylu bluegrass. Produkcja uzyskała nominację do Oscara 2014 w kategorii „najlepszy film zagraniczny”. Otrzymała też liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Sewilli, Sedonie, Palm Springs i na festiwalu Tribeca.

 

SMOŁA (TAR (2012)) dramat, USA 2012

premiera: 08.11.2014 godz. 20:30

powtórzenie: 09.11.2014 godz. 13:05

11.11.2014 godz. 20:30

12.11.2014 godz. 13:55

27.11.2014 godz. 18:25

28.11.2014 godz. 09:40

SMOŁA (TAR (2012)) dramat, USA 2012, 90 min., (12), reż. Various, wyk. James Franco, Mila Kunis, Jessica Chastain, Henry Hopper, Zach Braff

12 młodych filmowców przygląda się życiu i twórczości amerykańskiego poety, laureata Nagrody Pulitzera C.K. Williamsa.

C.K. Williams przychodzi na świat pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Jego talent pisarski szybko zostaje zauważony. Chłopak zdobywa edukację w najlepszych szkołach. Nieustannie szuka inspiracji. Całym sobą odczuwa rzeczywistość. Spędza pełne niepokoju noce, tworząc wiersze. Realizuje się też w pracy na uczelni. Na początku lat siedemdziesiątych C.K. zakochuje się w pięknej Catherine. Owocem ich uczucia jest syn. Williams ciągle szuka, ciągle gdzieś pędzi z nadzieją, że uchwyci to, co nieuchwytne.

Stworzony przez grupę początkujących nowojorskich filmowców, nietypowy dramat biograficzny to próba naszkicowania portretu amerykańskiego poety C.K. Williamsa przez pryzmat jego dzieł. Składające się na film obrazy i retrospekcje tworzą impresjonistyczny kolaż, swoistą kronikę życia artysty, opowiedzianą za pomocą jego wierszy z tomu „Smoła” i przedstawioną z różnych punktów widzenia. Film wyróżnia się wysmakowaną stroną wizualną (autorów zdjęć inspirowały m.in. dzieła amerykańskich mistrzów fotografii, Williama Egglestona i Gregory’ego Crewdsona, oraz filmy Terrence’a Malicka). Jego pomysłodawcą i producentem, a także jednym z odtwórców roli głównego bohatera (w postać Williamsa wciela się kilku aktorów) jest znany aktor i reżyser James Franco (trylogia Spider-Man, 127 godzin – nominacja do Oscara, reż. Child of God). Partnerują mu m.in. ukraińska piękność Mila Kunis (Czarny łabędź, To tylko seks), Henry Hopper (Restless) oraz dwukrotnie nominowana do Oscara Jessica Chastain (Służące, Wróg numer jeden). Produkcja miała premierę na festiwalu w Rzymie, gdzie ubiegała się o nagrodę Cinema XXI.

 

TOM (TOM AT THE FARM (AKA. TOM A LA FERME)) dramat, Kanada 2013

premiera: 15.11.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 18.11.2014 godz. 03:45

18.11.2014 godz. 20:15

TOM (TOM AT THE FARM (AKA. TOM A LA FERME)) dramat, Kanada 2013, 99 min., (12), reż. Xavier Dolan, wyk. Xavier Dolan, Pierre-Yves Cardinal, Lise Roy, Evelyne Brochu, Manuel Tadros

Młody chłopak przybywa na pogrzeb swojego kochanka. Wkrótce między nim a rodziną zmarłego zaczyna toczyć się dziwna, coraz bardziej niepokojąca gra.

Tom (Xavier Dolan) jest młodym, odnoszącym sukcesy copywriterem, który przeżywa osobistą tragedię. Jego kochanek Guillaume umarł i niedługo ma odbyć się jego pogrzeb. Mężczyzna opuszcza Montreal i jedzie na wieś, w rodzinne strony swojego partnera. Na miejscu przeżywa szok. Okazuje się, że nikt z rodziny Guillaume’a nie wiedział o jego istnieniu. Matka (Lise Roy) jest święcie przekonana, że jej syn miał narzeczoną, a najstarszy brat (Pierre-Yves Cardinal) żąda od Toma dyskrecji. Zależy mu na dobrym imieniu rodziny, a także uczuciach pogrążonej w żałobie matki. Między nim a Tomem zaczyna się dziwna gra.

Kolejny błyskotliwy film autora głośnych obrazów Zabiłem moją matkę, Wyśnione miłości i Na zawsze Laurence. Czwarta z kolei fabuła młodziutkiego Kanadyjczyka, uważanego za jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk we współczesnym kinie, to pełen mrocznych rodzinnych tajemnic i hitchcockowskiego suspensu thriller psychologiczny, oparty na tak samo zatytułowanej sztuce Michaela Marca Boucharda. Dolan zagrał też sugestywnie głównego bohatera, chłopaka, który przybywa na odludną farmę, by wziąć udział w pogrzebie swojego kochanka. Wieloznaczny, podszyty erotyzmem obraz przykuwa uwagę złowieszczą atmosferą i stopniowo narastającym napięciem. Tak jak w poprzednich filmach Dolana, intrygująca jest również warstwa wizualno-muzyczna. Film wzbudził entuzjazm na MFF w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę FIPRESCI i nominację do Złotego Lwa. Dolanowi partnerują uhonorowana za swoją kreację nagrodą krytyków Vancouver Lise Roy (Inwazja barbarzyńców, La peau blanche) oraz elektryzujący Pierre-Yves Cardinal (Politechnika, serial Młode wilki), który otrzymał za rolę Francisa nominację do kanadyjskiej nagrody Genie.

 

EINSTEIN I EDDINGTON (EINSTEIN AND EDDINGTON) dramat, Wielka Brytania 2008

premiera: 22.11.2014 godz. 20:30

powtórzenie: 23.11.2014 godz. 12:30

25.11.2014 godz. 20:30

26.11.2014 godz. 11:50

EINSTEIN I EDDINGTON (EINSTEIN AND EDDINGTON) dramat, Wielka Brytania 2008, 90 min., (12), reż. Philip Martin, wyk. David Tennant, Andy Serkis, Jim Broadbent, Rebecca Hall, Jodhi May

Czasy pierwszej wojny światowej. Dwóch uczonych odrzuca nacjonalistyczne uprzedzenia i kontynuuje badania nad nową teorią naukową.

Jest rok 1914. Astrofizyk Arthur Eddington (David Tennant) właśnie otrzymał posadę głównego astronoma uniwersytetu w Cambridge. Jego przełożony, Sir Oliver Lodge (Jim Broadbent), zleca mu zbadanie pracy pewnego nieznanego niemieckiego fizyka – Alberta Einsteina (Andy Serkis). Einstein przyjechał niedawno do Berlina, aby pracować nad nową, podważającą prawo Newtona, teorią grawitacji. Eddington, zafascynowany pomysłami Einsteina, uważa, że jego koncepcja pozwala na zupełnie nowe myślenie o czasie i przestrzeni. Wierząc, że prawda nie zna żadnych granic, zaczyna z nim korespondować i wspierać jego teorie. W tym samym czasie brytyjscy naukowcy z powodu wojny odrzucają wszystko, co niemieckie. Dokonania Einsteina, mimo wielu przeciwności, zostają w końcu docenione i w 1919 roku fizyk zdobywa światową sławę.

Inspirujący dramat o współpracy dwóch słynnych naukowców, którzy mimo niesprzyjających okoliczności dokonują sensacyjnego odkrycia. Twórcą filmu jest Philip Martin (film TV Hawking, serial Wallander), nagrodzony statuetką Emmy za reżyserię obrazu Główny podejrzany: Końcowy akt. Scenariusz napisał uhonorowany przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych Peter Moffat (serial System sprawiedliwości). W rolach głównych występują uznani brytyjscy aktorzy: gwiazda serialu Doktor Who David Tennant (także: Harry Potter i Czara Ognia, Postrach nocy), nominowany do Złotego Globu Andy Serkis (trylogia Władca Pierścieni, Geneza planety małp) oraz narodzony Oscarem Jim Broadbent (Iris, Żelazna Dama). Stacja HBO jest współproducentem filmu – zdjęcia do niego powstały w Anglii, Chorwacji oraz na Węgrzech. Obraz był nominowany do BAFTY i Nagród Broadcasting Press Guild.

 

ONA (HER (2013)) komedia romantyczna, USA 2013

premiera: 29.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 30.11.2014 godz. 11:15

ONA (HER (2013)) komedia romantyczna, USA 2013, 121 min., (12), reż. Spike Jonze, wyk. Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Chris Pratt

Historia niezwykłej miłości, która rodzi się pomiędzy samotnym mężczyzną a… nowoczesnym systemem operacyjnym. Oscar za scenariusz i cztery inne nominacje do Nagrody Akademii.

onaŚwiat nieodległej przyszłości. Theodore (Joaquin Phoenix) jest pisarzem, który żyje samotnie w Los Angeles. Mężczyzna próbuje pozbierać się po ostatnim, nieudanym związku. Pewnego dnia postanawia kupić nowy, inteligentny system operacyjny. Celem wynalazku, nazwanego „Samantha” i przemawiającego seksownym kobiecym głosem, jest zaspokajanie każdej potrzeby użytkownika. Im dłużej „Samantha” towarzyszy Theodore’owi, tym bardziej on się do niej przywiązuje.

Ona to błyskotliwe kino o współczesnych obliczach miłości i wpływie nowoczesnych technologii na nasze życie. Spike Jonze (Być jak John Malkovich, Adaptacja) stworzył zaskakującą miłosną opowieść, która nie tylko porusza i bawi, ale też skłania do myślenia. Napisany przez niego scenariusz oczarował najbardziej wymagających krytyków i został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Oscarem oraz Złotym Globem. Członkowie Amerykańskiej Akademii nominowali ponadto ten obraz w kategoriach: „najlepszy film”, „najlepsza scenografia”, „najlepsza muzyka” i „najlepsza piosenka”. Do sukcesu filmu przyczyniła się też znakomita gra odtwórcy głównej roli Joaquina Phoenixa (nominacja do Złotego Globu), znanego m.in. z Gladiatora, Spaceru po linie czy Mistrza, a także partnerujących mu aktorek – mającej na koncie pięć nominacji do Nagrody Akademii Amy Adams (Wątpliwość, American Hustle) i zjawiskowej Rooney Mary (Dziewczyna z tatuażem – nominacja do Oscara, Panaceum). Sugestywną kreację stworzyła również hollywoodzka gwiazda Scarlett Johansson (Między słowami, Vicky Cristina Barcelona), która użyczyła swego głosu Samancie.

 

OSTRY PIĄTEK

 

UNMAN, WITTERING I ZIGO (UNMAN, WITTERING AND ZIGO) dramat, Wielka Brytania 1971

premiera: 07.11.2014 godz. 23:30

UNMAN, WITTERING I ZIGO (UNMAN, WITTERING AND ZIGO) dramat, Wielka Brytania 1971, 98 min., (15), reż. John Mackenzie, wyk. David Hemmings, Douglas Wilmer, Tony Haygarth, Carolyn Seymour, Hamilton Dyce

John Ebony obejmuje posadę nauczyciela w szkole dla chłopców. Ku swemu przerażeniu odkrywa, że jego poprzednik został zamordowany przez uczniów, a jemu samemu grozi niebezpieczeństwo.

John Ebony (David Hemmings) od zawsze marzył o tym, by zostać nauczycielem. Rezygnuje z kariery w reklamie i przyjmuje posadę w szkole z internatem dla chłopców. Zostaje wychowawcą piątej klasy. Dowiaduje się też, że jego poprzednik zmarł w wyniku tragicznego wypadku. Gdy pewnego dnia Ebony grozi uczniom, że za karę będą musieli zostać w szkole po lekcjach, jeden z chłopców sugeruje mu, że poprzedni nauczyciel został zamordowany, a jego śmierć była zemstą za zbyt surowe traktowanie klasy.

Niepokojący brytyjski thriller ze znanym z kultowego Powiększenia Davidem Hemmingsem w roli głównej. Akcja filmu toczy się w angielskiej szkole z internatem, do której przybywa nowy nauczyciel. Pełna zagadek fabuła, wywierające silne wrażenie sceny przemocy i sugestywnie oddany klimat narastającego zagrożenia sprawiają, że od filmu nie można się oderwać. Za kamerą stanął ceniony reżyser John Mackenzie, twórca takich obrazów jak Długi Wielki Piątek, Konsul honorowy czy Czwarty protokół. Scenariusz autorstwa uznanego pisarza Simona Ravena powstał na kanwie radiowej sztuki Gilesa Coopera. Obok Hemmingsa w filmie występują m.in. Carolyn Seymour (Pan mamuśka, Kongo) i Douglas Wilmer (Zemsta Różowej Pantery, Ośmiorniczka). Ze względu na podjęty przez twórców temat krytyka porównywała thriller Mackenziego z głośną, nakręconą przez Petera Brooksa w 1963 roku, ekranizacją powieści Williama Goldinga „Władca much”.

 

JESTEŚMY TYM, CO JEMY (WE ARE WHAT WE ARE (2013)) horror, USA 2013

premiera: 14.11.2014 godz. 23:35

JESTEŚMY TYM, CO JEMY (WE ARE WHAT WE ARE (2013)) horror, USA 2013, 101 min., (18), reż. Jim Mickle, wyk. Bill Sage, Ambyr Childers, Julia Garner, Wyatt Russell, Jack Gore

Remake meksykańskiego horroru z 2010 roku. Historia patriarchalnej rodziny z małego miasteczka, która skrywa przerażającą tajemnicę.

Rodzina Parkerów trzyma się na uboczu lokalnej społeczności. Frank (Bill Sage) jest tradycjonalistą i wychowuje córki według zasad przodków – Iris (Ambyr Childers) i Rose (Julia Garner) mają szereg obowiązków, które muszą skrupulatnie wypełniać. Pewnego dnia nad miasteczkiem przechodzi wielka ulewa, która odsłania straszliwe tajemnice domu Parkerów.

Nowa wersja tak samo zatytułowanego meksykańskiego horroru z 2010 roku. Remake autorstwa Jima Mickle’a (Mulberry Street, Plaga wampirów) wzbudził entuzjazm zarówno krytyków, jak i publiczności. Był pokazywany w Sundance, Cannes i Sitges, na festiwalu After Dark w Toronto zdobył m.in. nagrodę specjalną dla najlepszego horroru. Film opowiada historię zdominowanej przez ojca rodziny, która potajemnie kultywuje starodawne rytuały. Szokujący, niestroniący od makabry obraz charakteryzuje się dopracowaną warstwą wizualną oraz solidnym aktorstwem. Reżyser w przemyślany sposób podsyca ciekawość widzów i dawkuje napięcie. W rolach głównych zobaczymy Billa Sage’a (American Psycho, Zły dotyk), Michaela Parksa (Kill Bill, Django), nagrodzoną za swoją kreację na festiwalu w Austin Julię Garner (Martha Marcy May Marlene, Elektryczne dzieci) i zdobywczynię nominacji do Złotego Globu Kelly McGillis (Świadek, Oskarżeni).

 

HOTEL BUNKER PALACE (BUNKER PALACE HOTEL) science fiction, Francja 1989

premiera: 21.11.2014 godz. 23:15

powtórzenie: 22.11.2014 godz. 11:10

HOTEL BUNKER PALACE (BUNKER PALACE HOTEL) science fiction, Francja 1989, 92 min., (12), reż. Enki Bilal, wyk. Jean-Louis Trintignant, Carole Bouquet, Maria Schneider, Roger Dumas, Yann Collette

Osadzona w przyszłości opowieść o grupie przedstawicieli obalonego reżimu, którzy chronią się przed rebeliantami w luksusowym bunkrze.

W bliżej nieokreślonym kraju wybucha bunt przeciwko władzy totalitarnej. Dyktatura zostaje obalona, ale jej elitom udaje się uciec i schronić w komfortowo wyposażonym bunkrze, wybudowanym przed laty na taką właśnie okoliczność. Nie mogą jednak czuć się bezpiecznie. Aby ich dostać, rebelianci postanawiają umieścić w bunkrze swojego szpiega – Clarę (Carole Bouquet). Przedstawiciele reżimu zastanawiają się tymczasem, co stało się z ich przywódcą.

Nietuzinkowe futurystyczne kino spod ręki pochodzącego z byłej Jugosławii znanego twórcy komiksów Enki Bilala. Nakręcony w Belgradzie Hotel Bunker Palace to jego reżyserski debiut (w późniejszych latach zrealizował kolejne dwa obrazy – Tykho Moon i Immortal – Kobieta pułapka). Pierwszy filmowy projekt Bilala jest posępną, postapokaliptyczną opowieścią, łączącą wątki polityczne z sci-fi. Wyróżnia się wciągającym scenariuszem, niesamowitą scenografią (nominacja do Cezara), hipnotyczną muzyką oraz doborową obsadą. W głównych rolach wystąpili laureat Złotej Palmy i berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia Jean-Louis Trintignant (Trzy kolory: Czerwony, Miłość), nagrodzona Cezarem Carole Bouquet (Tylko dla twoich oczu, Prawy brzeg, lewy brzeg Sekwany) i gwiazda Ostatniego tanga w Paryżu Maria Schneider (także: Zawód: Reporter, La dérobade).

 

ZJAWA (THE APPEARING) horror, USA 2014

premiera: 28.11.2014 godz. 00:10

ZJAWA (THE APPEARING) horror, USA 2014, 88 min., (18), reż. Daric Gates, wyk. Will Wallace, Dean Cain, Don Swayze, Emily Brooks, Wolfgang Bodison

Po stracie córki Rachel i jej mąż Michael przeprowadzają się do małego miasteczka. Wkrótce kobietę zaczynają nawiedzać przerażające wizje.

Michael (Will Wallace) jest detektywem, który przeżywa rodzinną tragedię. Razem z żoną (Emily Brooks) postanawia przenieść się do małego miasteczka. Mężczyzna znajduje pracę w miejscowej policji. Jego pierwsza sprawa dotyczy tajemniczego zaginięcia nastolatki. Michael szybko uświadamia sobie, że w miasteczku dzieje się coś niepokojącego. Rządzi nim mroczna siła, która zabiera ludziom wszystko, co dla nich ważne. Co gorsza, żonę policjanta zaczynają nawiedzać przerażające wizje.

Mrożąca krew w żyłach opowieść obfituje w mroczne tajemnice i nadprzyrodzone zjawiska. Oparty na lubianym przez filmowców motywie opętania obraz wyreżyserował Daric Gates (Man/Kind, The Lady Masquerade). Twórcy czerpią inspirację z klasyki gatunku, z Egzorcystą i Psychozą na czele. Zapewniają też, że scenariusz osnuty jest na prawdziwych wydarzeniach. Film wciąga i do samego końca trzyma widzów w napięciu. W głównych rolach dobrze odnaleźli się Will Wallace (Szkolna jatka, Drzewo życia), Emily Brooks (Twin Reflex), Dean Cain (serial Nowe przygody Supermana, Bez śladu) oraz Don Swayze (Poza podejrzeniem, Błękitny deszcz).

EKRANY ŚWIATA

 

LUDWIK SZALONY (LUDWIG II (2012)) historyczny, Niemcy 2012

premiera: 02.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 03.11.2014 godz. 12:50

13.11.2014 godz. 03:30

14.11.2014 godz. 09:35

22.11.2014 godz. 07:30

22.11.2014 godz. 18:10

LUDWIK SZALONY (LUDWIG II (2012)) historyczny, Niemcy 2012, 137 min., (12), reż. Peter Sehr, Marie Noëlle, wyk. Sabin Tambrea, Sebastian Schipper, Hannah Herzsprung, Edgar Selge, Friedrich Mücke

Barwny historyczny fresk o życiu ekscentrycznego władcy Bawarii Ludwika II, zwanego Bajkowym Królem.

Bawaria, rok 1864. Po śmierci króla Maksymiliana II tron obejmuje zaledwie osiemnastoletni Ludwik. Kochający kulturę i sztukę młody król pragnie uczynić z Bawarii stolicę piękna. Otacza się artystami (wśród jego podopiecznych był między innymi Ryszard Wagner), wznosi ekstrawaganckie pałace, w których chroni się przed światem. Przedstawiciele elity politycznej uważają go za szaleńca. Sam Ludwik ponosi kolejne klęski na polu polityki zagranicznej i wewnętrznej, co przyczynia się do jego coraz większej izolacji. Uznany oficjalnie za niepoczytalnego, umiera w niewyjaśnionych do końca okolicznościach w 1886 roku nad jeziorem Starnberger See.

Opowieść o życiu Ludwika II, jednej z najbardziej niezwykłych i tajemniczych postaci w historii Niemiec. Miłośnika sztuki, mecenasa Ryszarda Wagnera i podejrzewanego o szaleństwo ekscentryka, z którego inspiracji powstały takie architektoniczne fantazje jak słynny zamek Neuschwanstein. Ludwik fascynował wielu artystów, w tym także kina. Monarcha stał się m.in. bohaterem znanego obrazu Luchina Viscontiego z Helmutem Bergerem w roli głównej. Najnowsza produkcja poświęcona królowi Bawarii jest mniej mroczna i dekadencka niż dzieło włoskiego mistrza. Jej twórcy – ceniony duet reżyserski Marie Noelle i Peter Sehr (Trudna miłość, Żona anarchisty) – skupili się na tym, by z jednej strony pokazać całą złożoność postaci Ludwika, z drugiej, stworzyć barwne historyczne widowisko. Obraz jest przepięknie sfotografowany (nominowany do Oscara Christian Berger – Biała wstążka) i pełen rozmachu – kosztował 16 milionów dolarów, a zdjęcia do niego powstały w oryginalnych lokalizacjach związanych z osobą króla. W swojej pierwszej głównej roli znakomicie zaprezentował się młody aktor Sabin Tambrea (Powrócić w twe ramiona, Popękana skorupa), dając przekonujący, malowany subtelną kreską portret Ludwika. Za tę kreację został uhonorowany Bawarską Nagrodą Filmową i statuetką niemieckiej New Faces Award. Otrzymał ponadto nominację do prestiżowej Niemieckiej Nagrody Filmowej.

 

KOKPIT (COCKPIT) komedia, Szwecja 2012

premiera: 09.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 10.11.2014 godz. 13:50

29.11.2014 godz. 00:45

29.11.2014 godz. 14:40

KOKPIT (COCKPIT) komedia, Szwecja 2012, 96 min., (12), reż. Mårten Klingberg, wyk. Jonas Karlsson, Marie Robertson, Ellen Jelinek, Björn Gustafsson, David Bonté Atterberg

Przezabawna komedia o wyrzuconym z pracy pilocie, który aby zdobyć nową posadę, postanawia udawać kobietę.

Valle (Jonas Karlsson) jest pewnym siebie pilotem, który nagle traci wszystko – żona go opuszcza, zostaje wyrzucony z pracy i na dodatek musi wyprowadzić się z domu. Valle nie ma wyboru. Musi szybko się otrząsnąć i znaleźć nową posadę. Gdy znajduje ogłoszenie o pracy dla pilota, nie waha się ani chwili. Jest tylko jeden szkopuł – praca czeka na kobietę. Zdeterminowany Valle postanawia zmienić tożsamość – staje się Marią Andersson.

Zwariowana komedia w stylu Tootsie i Pani Doubtfire, opowiadająca o zwolnionym z pracy pilocie, który decyduje się na szaloną maskaradę. Twórcy z przymrużeniem oka prezentują stereotypy dotyczące płci i skandynawskiego równouprawnienia. Film cechuje się wartkim tempem, a fabuła obfituje w zabawne gagi. To lekkie, bezpretensjonalne kino z dobrą główną rolę Jonasa Karlssona (Offside, Ten, którego kocha), któremu partnerują m.in. Marie Robertson (Rallybrudar, Warto samemu wiązać buty) i Ellen Mattsson (Wspaniała i kochana przez wszystkich, Nowy człowiek). Reżyserem obrazu jest Mårten Klingberg (Offside), którego widzowie mogą pamiętać z roli Nicka w serialu Beck.

 

UTRATA NIEWINNOŚCI EWY VAN END (THE DEFLOWERING OF EVA VAN END) dramat, Holandia 2012

premiera: 16.11.2014 godz. 20:30

powtórzenie: 16.11.2014 godz. 03:10

25.11.2014 godz. 22:55

UTRATA NIEWINNOŚCI EWY VAN END (THE DEFLOWERING OF EVA VAN END) dramat, Holandia 2012, 90 min., (12), reż. Michiel Ten Horn, wyk. Vivian Dierickx, Jacqueline Blom, Ton Kas, Tomer Pawlicki, Abe Dijkman

Tragikomedia o pewnej dysfunkcjonalnej rodzinie, która za sprawą nowego domownika musi skonfrontować się z rzeczywistością.

Z pozoru rodzina van End wydaje się zupełnie normalna. Przez lata jednak jej członkowie wypracowali dość dysfunkcjonalny model wspólnego życia. Ukrywają przed sobą emocje. Mało rozmawiają o rzeczach ważnych. Są oddaleni, bierni i bezradni. Udają jednak, że wszystko jest w należytym porządku. Sytuacja ulega zmianie z chwilą pojawienia się w ich domu niemieckiego studenta (Rafael Gareisen). Chłopak przyjechał na wymianę i potrzebuje dachu nad głową. Jego obecność uświadamia piątce van Endów, jak bardzo są zagubieni i jak duże pokłady niepokoju w nich drzemią.

Słodko-gorzki komediodramat o skomplikowanych rodzinnych relacjach i braku umiejętności mówienia o swoich emocjach. Obraz zachwyca niesztampowym scenariuszem, który został nagrodzony statuetką Prix Europa. Autorom udaje się stworzyć inteligentne, kameralne kino, które zmusza do myślenia. Nie stroni jednak od dobrego, czasami pełnego ironii i groteski, humoru. W głównych rolach ciekawe wypadli debiutantka Vivian Dierickx, Jacqueline Blom (Czarna księga), Ton Kas (Porwanie Heinekena), Tomer Pawlicki oraz Abe Dijkman (Tylko dzień). Produkcja zdobyła uznanie na wielu festiwalach filmowych (m.in. nominacja do Nagrody Publiczności na MFF w Karlowych Warach) i porównywana była z obrazami Wesa Andersona. Za jej reżyserię odpowiadał utalentowany debiutant – Michiel ten Horn.

 

POZŁACANA KLATKA (THE GILDED CAGE (AKA. LA CAGE DOREE)) komedia, Francja 2013

premiera: 23.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 24.11.2014 godz. 13:00

POZŁACANA KLATKA (THE GILDED CAGE (AKA. LA CAGE DOREE)) komedia, Francja 2013, 88 min., (12), reż. Ruben Alves, wyk. Rita Blanco, Joaquim De Almeida, Roland Giraud, Chantal Lauby, Barbara Cabrita

Bezpretensjonalna komedia o perypetiach pary emigrantów, którzy chcą wrócić po latach do ojczystej Portugalii.

Para portugalskich emigrantów, Maria (Rita Blanco) i José (Joaquim de Almeida) Ribeiro, od blisko trzydziestu lat mieszka w malutkim mieszkaniu, które mieści się w dziewiętnastowiecznej kamienicy w ekskluzywnej paryskiej dzielnicy. Ona jest pomocą domową i dozorczynią, on dorabia jako złota rączka. Obydwoje cieszą się uznaniem swoich pracodawców i sąsiadów. Kiedy więc ogłaszają, że zamierzają wrócić do Portugalii, wszyscy starają się zatrzymać ich we Francji. Czy Marii i José starczy sił, żeby opuścić złotą klatkę i wrócić do ojczyzny?

Uhonorowana Europejską Nagrodą Filmową, pełna uroku komedia w reżyserii debiutanta Rubena Alvesa (krótki metraż À l’abri des regards indiscrets). Oparty częściowo na jego własnych przeżyciach film podbił serca krytyków i publiczności, był nominowany do Cezara i portugalskich nagród CinEuphoria. Atuty obrazu to skrzący się humorem scenariusz, niezwykła lekkość prowadzenia narracji, błyskotliwe dialogi oraz wyśmienita gra aktorów. Twórcy w znakomity sposób charakteryzują zarówno postacie, jak i tło społeczno-obyczajowe. Na kanwie historii pary portugalskich emigrantów udaje im się stworzyć uniwersalną opowieść o zderzeniu kultur i klas. W swoich rolach wybornie odnaleźli się Rita Blanco (W mroku nocy, Miłość) oraz Joaquim de Almeida (Desperado, Granice miłości). Nie brakuje im dystansu do siebie i pogody ducha, która udziela się również widzom.

SUGAR (SUGAR (2013)) dramat, USA 2013

premiera: 30.11.2014 godz. 20:00

SUGAR (SUGAR (2013)) dramat, USA 2013, 90 min., (12), reż. Rotimi Rainwater, wyk. Shenae Grimes, Marshall Allman, Corbin Bleu, Austin Williams, William Peltz

Oparta na faktach historia dwudziestolatki z zespołem stresu pourazowego, która szuka swojego miejsca na ziemi.

Mimo że Sugar (Shanae Grimes) ma dopiero dwadzieścia lat, dźwiga na sobie brzemię rodzinnej tragedii. Dziewczyna straciła bliskich w wypadku samochodowym, sama cierpi z powodu zespołu szoku pourazowego. Sugar mieszka na ulicy w malowniczym Venice Beach i z grupą przyjaciół – życiowych rozbitków jak ona sama, walczy, by przetrwać kolejny dzień. Jednocześnie musi stawić czoło demonom przeszłości.

Realistyczny dramat jest ważnym głosem w dyskusji o problemie bezdomności wśród młodych ludzi. Zainspirowany prawdziwą historią film pokazuje bez upiększeń, jak wygląda życie na ulicy i codzienna walka o przetrwanie. Twórcy mówią też o dojrzewaniu, wolności, szukaniu swego miejsca i ucieczce przed demonami przeszłości. Obraz jest pełnometrażowym debiutem urodzonego w Anglii Rotimiego Rainwatera, autora dwóch filmów dokumentalnych i kilku telewizyjnych scenariuszy (m.in. do serialu Master of the Mix). Obok nieopatrzonych młodych aktorów z odtwórczynią roli głównej Shenae Grimes (seriale Degrassi: Nowe pokolenie, 90210) na czele, w filmie wystąpili również: laureatka Złotego Globu Nastassja Kinski (Tess, Amerykańska rapsodia), Wes Studi (Ostatni Mohikanin, Podróż do Nowej Ziemi) oraz Angus Macfadyen (Braveheart – Waleczne Serce, Kupiliśmy zoo).

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

ZWYKLI LUDZIE (ORDINARY PEOPLE (1980)) dramat, USA 1980

premiera: 03.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 04.11.2014 godz. 13:05

29.11.2014 godz. 08:05

29.11.2014 godz. 17:55

ZWYKLI LUDZIE (ORDINARY PEOPLE (1980)) dramat, USA 1980, 119 min., (12), reż. Robert Redford, wyk. Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Timothy Hutton, Judd Hirsch, Elizabeth Mcgovern

Nagrodzony czterema Oscarami debiut reżyserski Roberta Redforda – historia zwyczajnej rodziny, którą spotyka ogromna tragedia.

Jarettowie są typową amerykańską rodziną – Calvin (Donald Sutherland) i Beth (Mary Tyler Moore) wspólnie wychowują dwóch dorastających synów. Chłopcy spędzają właśnie wakacje nad jeziorem Michigan, gdy dochodzi do nieoczekiwanej tragedii – starszy z braci ginie w wypadku na łodzi. Młodszy Con (Timothy Hutton) nie potrafi poradzić sobie z jego śmiercią i po nieudanej próbie samobójczej trafia pod opiekę psychiatry (Judd Hirsch). Warunkiem powodzenia terapii jest współpraca całej rodziny. Czy Cal i Beth będą potrafili pomóc synowi i po tragedii, jaka ich spotkała, odbudować więzy rodzinne?

Kameralny, bardzo intymny dramat obyczajowy o życiu po stracie, to debiut reżyserski legendarnego Roberta Redforda (Quiz Show, Zaklinacz koni). Przejmujący obraz, oparty na świetnej powieści Judith Guest, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem środowiska i w 1980 roku został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu. Statuetki odebrali także reżyser, scenarzysta Alvin Sargent (Julia, Niewierna) oraz odtwórca roli Cona – Timothy Hutton (Sprawa honoru, Sekretne okno). Amerykańska Akademia nominowała ponadto do swoich nagród znakomitą Mary Tyler Moore (Na wskroś nowoczesna Millie, Igraszki z losem), która wcieliła się w postać chłodnej z pozoru matki, oraz wykonawcę roli psychiatry Judda Hirscha (Dzień niepodległości, serial Wzór). Produkcja zdobyła też wiele innych prestiżowych nagród, w tym m.in. pięć Złotych Globów.

 

CHIŃSKI SYNDROM (THE CHINA SYNDROME) thriller, USA 1979

premiera: 05.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 06.11.2014 godz. 12:20

30.11.2014 godz. 06:00

30.11.2014 godz. 16:25

CHIŃSKI SYNDROM (THE CHINA SYNDROME) thriller, USA 1979, 118 min., (12), reż. James Bridges, wyk. Jane Fonda, Jack Lemmon, Michael Douglas, Scott Brady, James Hampton

Jane Fonda w roli dziennikarki przygotowującej reportaż z elektrowni atomowej, w której dochodzi do groźnej awarii.

Kimberly Wells (Jane Fonda), ambitna dziennikarka telewizyjna, dostaje od szefa nowe zadanie. Dziewczyna ma przygotować reportaż z elektrowni atomowej. Na miejscu sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Dochodzi do groźnej awarii reaktora. Pracownicy i przełożony zmiany (Jack Lemmon) próbują bagatelizować wypadek, ale na szczęście kamerzyście (Michael Douglas) udaje się nagrać całe wydarzenie. Materiał nie zostaje jednak wyemitowany, a Kimberly dostaje zakaz wstępu do elektrowni. Kierownictwo zakładu stara się ze wszystkich sił ukryć prawdę przed opinią publiczną.

Trójka utytułowanych aktorów – Jane Fonda (Klute, Powrót do domu), Jack Lemmon (Pół żartem, pół serio, Garsoniera) i Michael Douglas (Wall Street, film TV Wielki Liberace) – w katastroficznym thrillerze, który ostrzega przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą energetyka jądrowa, i jednocześnie mówi o sile oddziaływania mediów. Obraz od początku do końca trzyma w napięciu. Twórcy nie tylko precyzyjnie dawkują emocje, ale i dbają o realizm fabuły. Jej wiarygodność potwierdziło samo życie, gdy kilkanaście dni po zakończeniu zdjęć w jednej z amerykańskich elektrowni doszło do podobnej jak pokazana w filmie awarii. Obraz otrzymał cztery nominacje do Oscara i pięć do Złotego Globu. Amerykańska Akademia nominowała autorów scenariusza, scenografów oraz Jane Fondę i Jacka Lemmona. Za reżyserię odpowiedzialny był James Bridges (W pogoni za papierkiem, Miejski kowboj).

 

UDO JOWISZA (ON A VOLE LA CUISSE DE JUPITER) komedia, Francja 1980

premiera: 07.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 08.11.2014 godz. 11:50

24.11.2014 godz. 07:55

24.11.2014 godz. 16:40

UDO JOWISZA (ON A VOLE LA CUISSE DE JUPITER) komedia, Francja 1980, 97 min., (12), reż. Philippe De Broca, wyk. Annie Girardot, Philippe Noiret, Francis Perrin, Catherine Alric, Marc Dudicourt

Szalona opowieść o parze Francuzów, która podczas podróży poślubnej wpada na trop szajki zajmującej się przemytem dzieł sztuki.

Antoine (Philippe Noiret) jest profesorem greki, a Lise (Annie Girardot) inspektorem policji. Para niedawno wzięła ślub i wybiera się w wymarzoną podróż do Grecji. Na miejscu nowożeńcy poznają archeologa Charlesa (Francis Perrin) i jego partnerkę Agnes (Catherine Alric). Mężczyzna znajduje na wykopaliskach bardzo wartościową starożytną statuetkę. Chce ją wysłać do Luwru, jednak Agnes namawia go, by oddał ją najpierw do wyceny pewnemu miejscowemu marynarzowi. Sprawy się komplikują, kiedy ten zostaje zamordowany, a Antoine i Charles stają się głównymi podejrzanymi.

Pełna emocji i niespodziewanych zwrotów akcji komedia przygodowa w reżyserii mistrza gatunku, nominowanego do Oscara Philippe’a De Broki (Człowiek z Rio, Na ostrzu szpady). Film jest kontynuacją wcześniejszej o dwa lata produkcji De Broki pt. Komisarz w spódnicy. W główne role brawurowo wcielili się nieżyjący już wybitni aktorzy – laureatka trzech Cezarów Annie Girardot (Rocco i jego bracia, Pianistka) oraz zdobywca BAFTY Philippe Noiret (Cinema Paradiso, Listonosz). Obok nich w obrazie występują również m.in. Francis Perrin (Tylko nie miłość, Wakacje Mikołajka) oraz Catherine Alric (Kobieciarz, Życie zaczyna się po czterdziestce). Nakręcony w malowniczych greckich plenerach film wyróżnia się zgrabnie skonstruowaną intrygą i doskonałym humorem.

 

FEDORA (FEDORA (1978)) dramat, Niemcy 1978

premiera: 10.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 11.11.2014 godz. 12:00

20.11.2014 godz. 09:55

FEDORA (FEDORA (1978)) dramat, Niemcy 1978, 109 min., (12), reż. Billy Wilder, wyk. William Holden, Marthe Keller, Hildegard Knef, José Ferrer, Frances Sternhagen

Hollywoodzki producent wyrusza do Grecji, by odnaleźć tam słynną aktorkę, która od lat skrywa się przed światem.

Fedora (Marthe Keller) to słynna aktorka, która dzięki swoim rolom i wybitnej urodzie przeszła do legendy kina. Niespodziewanie kobieta opuściła Hollywood i zamieszkała na greckiej wyspie, gdzie wiedzie samotne życie z dala od zgiełku i sławy. Gdy na wyspę przyjeżdża uznany producent, dawny kochanek Fedory Barry Detweiler (William Holden), który pragnie namówić ją do zagrania w nowej wersji „Anny Kareniny”, na jaw wychodzą głęboko skrywane sekrety.

Przedostatni film Billy’ego Wildera (Bulwar Zachodzącego Słońca, Pół żartem, pół serio), jednego z najsłynniejszych amerykańskich reżyserów, urodzonego w Suchej Beskidzkiej laureata sześciu Oscarów i zdobywcy kilkunastu nominacji do tej prestiżowej nagrody. Scenariusz obrazu został osnuty na kanwie powieści Toma Tryona. Krytyka przyjęła dzieło Wildera z mieszanymi uczuciami, opiniotwórczy recenzent Roger Ebert napisał „To nie jest wielki film. Ale ma formę i styl wielkiego filmu”. W rolę niepogodzonej z przemijaniem pięknej Fedory wcieliła się szwajcarska gwiazda Marthe Keller (Maratończyk, Amator), a podążającego jej tropem producenta zagrał nagrodzony Oscarem William Holden (Bulwar Zachodzącego Słońca, Stalag 17). Zdjęcia do tego melancholijnego dramatu powstały w przepięknej scenerii wyspy Korfu.

 

KOZIOŁ OFIARNY (THE SCAPEGOAT (AKA. AU BONHEUR DES OGRES)) komedia, Francja 2013

premiera: 12.11.2014 godz. 20:25

powtórzenie: 13.11.2014 godz. 14:00

29.11.2014 godz. 06:00

29.11.2014 godz. 16:20

KOZIOŁ OFIARNY (THE SCAPEGOAT (AKA. AU BONHEUR DES OGRES)) komedia, Francja 2013, 93 min., (12), reż. Nicolas Bary, wyk. Raphaël Personnaz, Bérénice Bejo, Guillaume De Tonquedec, Emir Kusturica, Thierry Neuvic

Niezwykła opowieść o pochodzącym z ekscentrycznej rodziny chłopaku, który pracuje w domu towarowym jako profesjonalny „kozioł ofiarny”.

Na pierwszy rzut oka z rodziną Malaussène jest coś nie tak. Trudno jednak znaleźć szczęśliwszych ludzi niż oni. Benjamin (Raphaël Personnaz), najstarszy z licznego potomstwa pani Malaussène, ma, niestety, pewne troski. Chłopak pracuje jako kontroler techniczny w ekskluzywnym domu towarowym. W rzeczywistości pełni tam funkcję „kozła ofiarnego”. Gdy klient składa reklamację, on bierze na siebie całą winę i doprowadza do wycofania skargi. Tuż przed świętami w sklepie ma miejsce seria ataków bombowych. Policja rozpoczyna dochodzenie, a Benjamin musi walczyć o swoje dobre imię. Pomaga mu w tym pewna ponętna dziennikarka (Bérénice Bejo).

Pełna uroku, surrealistyczna komedia to ekranizacja bestsellerowej powieści Daniela Pennaca. Porównywany z filmami twórcy Amelii, Jean-Pierre’a Jeuneta, obraz zwraca uwagę zarówno niebanalną fabułą, jak i wyjątkowo plastyczną warstwą wizualną. Barwna opowieść o ekscentrycznej rodzinie Malaussène oszałamia scenografią i uwodzi absurdalnym humorem. Za kamerą stanął Nicolas Bary (Dzieci z Timpelbach), a w główne role wcielili się nominowany do Cezara Raphaël Personnaz (Księżniczka Montpensier, Anna Karenina), wyróżniona nominacją do Oscara Bérénice Bejo (Artysta, Przeszłość) oraz kilkukrotny laureat canneńskiej Złotej Palmy, reżyser Emir Kusturica (Underground, Czarny kot, biały kot).

 

ZAWÓD: REPORTER (THE PASSENGER (AKA. PROFESSIONE: REPORTER)) dramat, Włochy 1975

premiera: 14.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 15.11.2014 godz. 12:45

26.11.2014 godz. 18:30

27.11.2014 godz. 09:10

ZAWÓD: REPORTER (THE PASSENGER (AKA. PROFESSIONE: REPORTER)) dramat, Włochy 1975, 114 min., (12), reż. Michelangelo Antonioni, wyk. Jack Nicholson, Maria Schneider, Jenny Runacre, Ian Hendry, Steven Berkoff

Fenomenalny Jack Nicholson jako zmęczony życiem amerykański reporter, który postanawia przyjąć tożsamość zmarłego handlarza bronią.

David Locke (Jack Nicholson) jest reportem, który zajmuje się sprawami międzynarodowymi. Wypalony i zmęczony przybywa do niewielkiego hotelu w północnej Afryce, by oczekiwać na kontakt z miejscowymi rebeliantami. W hotelu odkrywa ciało mężczyzny. Locke postanawia przyjąć jego tożsamość – zamienia paszporty i od tej chwili staje się Robertsonem. Szybko okazuje się, że zmarły prowadził ekscytujące, ale i niebezpieczne życie handlarza bronią.

Kultowy film Michelagela Antonioniego, uhonorowanego Oscarem za osiągnięcia życia jednego z najsłynniejszych reżyserów dwudziestego wieku, twórcy takich arcydzieł jak Przygoda, Noc, Czerwona pustynia czy Powiększenie. Poruszająca opowieść o mężczyźnie, który rozpoczyna nowe życie i doświadcza wszystkich jego blasków i cieni, to przede wszystkim sugestywny, hipnotyczny nastrój i popis gry aktorskiej odtwórcy głównej roli – laureata trzech Oscarów Jacka Nicholsona (Lot nad kukułczym gniazdem, Lepiej być nie może). W wyróżnionym nominacją do Złotej Palmy filmie wystąpili także: gwiazda Ostatniego tanga w Paryżu Maria Schneider, Jenny Runacre (Mężowie, Wiedźmy), Ian Hendry (Wstręt, Dopaść Cartera) oraz Steven Berkoff (Barry Lyndon, Dziewczyna z tatuażem). Autorem niezwykłych zdjęć jest włoski operator Luciano Tovoli (Odgłosy, Tytus Andronikus) – trwająca ponad 6 minut, sfilmowana bez cięć finałowa scena obrazu przeszła do legendy i należy do najsłynniejszych ujęć w historii kina.

 

SZEMRANY INTERES (DIRTY DEEDS (2002)) komedia, Australia 2002

premiera: 14.11.2014 godz. 22:00

SZEMRANY INTERES (DIRTY DEEDS (2002)) komedia, Australia 2002, 94 min., (18), reż. David Caesar, wyk. Bryan Brown, Toni Collette, John Goodman, Sam Neill, Sam Worthington

Wysłannicy chicagowskiej mafii udają się z misją specjalną do Sydney. Jednak australijscy gangsterzy nie są zachwyceni ich wizytą.

Tony (John Goodman) i Sal (Felix Williamson), dwaj chicagowscy mafiosi, zostają wysłani przez swojego bossa z misją specjalną do Sydney. Po koniec lat 60. XX wieku w Australii następuje rozkwit nielegalnego hazardu. Zdaniem amerykańskiej mafii nadszedł właśnie czas na ekspansję, zdobywanie nowych wpływów i zysków, nawet za cenę dogadania się z Australijczykami. Gangsterzy przywożą ze sobą prototyp ulepszonej i zmodernizowanej wersji „jednorękiego bandyty”. Pojawia się jednak mały problem. Otóż nikt ich tam nie zapraszał. Niemile widziani goście z Chicago wprowadzają większy zamęt niż miejscowi stróże prawa.

Szemrany interes to soczysta komedia kryminalna z galerią barwnych bohaterów, wartką intrygą i solidną dawką dobrego humoru. Film, autorskie dzieło Davida Caesara (Idiot Box, Mullet), jest pewnie wyreżyserowany i wyróżnia się atrakcyjną obsadą. Na ekranie zobaczymy między innymi: nominowaną do Oscara Toni Collette (Szósty zmysł, serial Wszystkie wcielenia Tary), laureata Złotego Globu Johna Goodmana (serial Roseanne, Big Lebowski), nominowanego do tej nagrody Bryana Browna (Goryle we mgle, Australia), gwiazdę Avatara Sama Worthingtona i doświadczonego Sama Neilla (Park Jurajski, Fortepian). Obraz otrzymał dwie Nagrody AFI (za scenografię i kostiumy), australijski odpowiednik Oscara, a także Nagrodę Koła Australijskich Krytyków za najlepszy montaż.

 

JAK ZROBIĆ KARIERĘ W REKLAMIE (HOW TO GET AHEAD IN ADVERTISING) komedia, Wielka Brytania 1989

premiera: 17.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 18.11.2014 godz. 11:50

JAK ZROBIĆ KARIERĘ W REKLAMIE (HOW TO GET AHEAD IN ADVERTISING) komedia, Wielka Brytania 1989, 91 min., (12), reż. Bruce Robinson, wyk. Richard E. Grant, Rachel Ward, Richard Wilson, Jacqueline Tong, John Shrapnel

Ironiczne spojrzenie na branżę reklamową. Czy pracownik agencji może mieć rozterki natury etycznej?

Dennis (Richard E. Grant) jest młodym, odnoszącym sukcesy copywriterem, który przygotowuje właśnie kampanię dotyczącą  nowego kremu na wypryski. Mężczyzna wierzy, że potrafi sprzedać wszystko każdemu, jednak tym razem ma problem z wymyśleniem dobrego sloganu. Na dodatek na jego ramieniu wyrasta paskudny czyrak, który… ma twarz i mówi. Dennis jest bliski szaleństwa. Czy na pewno konsumenci są jak bezwolne stado owiec i kupią każdy produkt polecany przez specjalistów od marketingu?

Ta pełna absurdalnego humoru i nieskrywanej furii satyra na branżę reklamową to dzieło brytyjskiego aktora, scenarzysty i reżysera Bruce’a Robinsona (Jennifer 8, Dziennik zakrapiany rumem), zdobywcy nominacji do Oscara za scenariusz Pól śmierci. W rolę pracownika działu kreatywnego, który nieoczekiwanie zaczyna mieć wyrzuty sumienia związane z pracą, wcielił się brawurowo Richard E. Grant (Drakula, Gosford Park). W pozostałych rolach wystąpili między innymi: trzykrotnie nominowana do Złotego Globu Rachel Ward (serial Ptaki ciernistych krzewów, film TV Ostatni brzeg), Richard Wilson (Człowiek, który wiedział za mało, serial Przygody Merlina) oraz Jacqueline Tong (film TV Nicholas Nickleby, Angel).

 

TAKA ŁADNA DZIEWCZYNA (SUCH A GORGEOUS KID LIKE ME (AKA. UNE BELLE FILLE COMME MOI)) komedia, Francja 1972

premiera: 19.11.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 20.11.2014 godz. 13:05

TAKA ŁADNA DZIEWCZYNA (SUCH A GORGEOUS KID LIKE ME (AKA. UNE BELLE FILLE COMME MOI)) komedia, Francja 1972, 95 min., (12), reż. François Truffaut, wyk. Bernadette Lafont, Claude Brasseur, Charles Denner, Guy Marchand, André Dussollier

Odsiadująca wyrok piękna morderczyni opowiada młodemu socjologowi historię swojego życia. Czy uda jej się przekonać go o swojej niewinności?

Stanislas Prévine (André Dussollier) jest młodym, ambitnym socjologiem, który pisze pracę na temat kryminalistek. Jego zainteresowanie budzi Camille Bliss (Bernadette Lafont), która odsiaduje wyrok za zabójstwo kochanka. Kobieta jest również podejrzana o morderstwo swego ojca oraz teściowej, a także próbę zabicia męża i prawnika. Podczas serii wywiadów Camille opowiada Stanislasowi historię swego życia. Tłumaczy mu, jak taka śliczna i słodka dziewczyna mogła się znaleźć w więzieniu. Wykorzystując swój wdzięk, próbuje przekonać mężczyznę o swojej niewinności.

Doskonale zrealizowana komedia opowiadająca o kobiecie, która wykorzystuje swoją seksualność, aby osiągnąć to, na czym jej zależy. Reżyserem opartego na powieści Henry’ego Farrella obrazu jest mistrz francuskiej Nowej Fali, trzykrotnie wyróżniony nominacją do Oscara François Truffaut (Czterysta batów, Noc amerykańska). Produkcja zachwyca błyskotliwą narracją, czarnym humorem i rewelacyjną grą odtwórczyni głównej roli Bernadette Lafont (Złośnica, Układ idealny). Laureatce Cezara partnerują trzykrotny zdobywca nagrody Francuskiej Akademii André Dussollier (Znamy tę piosenkę, Nie mów nikomu), urodzony w Tarnowie Charles Denner (Pana młoda w żałobie, Mężczyzna, który kochał kobiety) i Claude Brasseur (Prywatka, Krzesła orkiestry).

 

STO DNI W PALERMO (CENTO GIORNI A PALERMO (AKA. CENT JOURS A PALERME)) dramat, Włochy 1984

premiera: 21.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 21.11.2014 godz. 04:25

STO DNI W PALERMO (CENTO GIORNI A PALERMO (AKA. CENT JOURS A PALERME)) dramat, Włochy 1984, 94 min., (12), reż. Giuseppe Ferrara, wyk. Lino Ventura, Giuliana De Sio, Lino Troisi, Stefano Satta Flores, Arnoldo Foà

Historia oparta na faktycznych wydarzeniach. Lino Ventura w roli odważnego prefekta Palermo, który wypowiedział wojnę sycylijskiej mafii.

Maj, 1982 rok. Znany ze skuteczności w zwalczaniu terroryzmu generał Carlo Alberto Dalla Chiesa (Lino Ventura) otrzymuje nominację na stanowisko prefekta Palermo. Mężczyzna wypowiada wojnę sycylijskiej cosa nostrze. W krótkim czasie udaje mu się odkryć sieć powiązań między mafią a światem polityki i biznesu. Jednocześnie uskarża się, że państwo nie wspiera jego misji. Bezskutecznie apeluje o przyznanie mu specjalnych uprawnień, niezbędnych do walki ze zorganizowaną przestępczością. Po stu dniach urzędowania Dalla Chiesy członkowie sycylijskiej mafii postanawiają przypomnieć, kto naprawdę rządzi na wyspie. Nie zawahają się przed niczym, żeby zemścić się na swoich wrogach i poszerzyć strefy wpływów.

Oparta na faktach, wstrząsająca historia człowieka, który miał odwagę przeciwstawić się cosa nostrze i zapłacił za to najwyższą cenę. Tak jak zapowiada tytuł, fabuła obejmuje sto dni, podczas których policją Palermo kierował generał Carlo Alberto Dalla Chiesa. Za reżyserię obrazu odpowiedzialny był specjalizujący się w temacie mafii i terroryzmu Giuseppe Ferrara (Il Caso Moro, film TV Kobiety w mafii). Mocną stroną filmu jest jego realizm i umiejętnie budowane napięcie, które ani przez chwilę nie słabnie. Uwagę przykuwa też sugestywna gra wybitnego aktora Lino Ventury (Klan Sycylijczyków, Przesłuchanie w noc sylwestrową), który wcielił się w bezkompromisowego generała. Obok niego w filmie występują również zdobywczyni dwóch statuetek Davida di Donatello Giuliana de Sio (Niedobra, Czarny anioł) oraz Arnoldo Foà (Trzewiki rybaka, Dobry papież).

 

OSTATNIE ZADANIE (THE LAST DETAIL) dramat, USA 1973

premiera: 24.11.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 24.11.2014 godz. 04:15

OSTATNIE ZADANIE (THE LAST DETAIL) dramat, USA 1973, 100 min., (12), reż. Hal Ashby, wyk. Jack Nicholson, Otis Young, Randy Quaid, Clifton James, Carol Kane

Dwóch marynarzy otrzymuje rozkaz eskortowania młodego więźnia. W czasie trwającej pięć dni podróży wiele się od niego nauczą.

Podoficerowie Buddusky (Jack Nicholson) i Mulhall (Otis Young) muszą przetransportować do wojskowego więzienia osiemnastoletniego rekruta, Larry’ego Meadowsa (Randy Quaid), który za kradzież kilkudziesięciu dolarów został skazany na osiem lat więzienia. Mimo że początkowo niechętnie podchodzą do swojego zadania, młody marynarz szybko wzbudza ich sympatię. Buddusky i Mulhall postanawiają wydłużyć podróż i pozwolić, by Larry poznał smak życia, zanim na osiem lat trafi za kratki. Razem odwiedzają bar, lodowisko, dom publiczny, a nawet zebranie religijne. Nie spodziewają się, że w czasie pięciodniowej eskapady także oni wiele się nauczą.

Gorzkie, ale i pełne zabawnych perypetii kino drogi na podstawie powieści Darryla Ponicsana. Obraz Hala Ashby’ego (Wystarczy być, Harold i Maude), nagrodzonego Oscarem za montaż filmu W upalną noc i nominowanego do tej nagrody za reżyserię dramatu Powrót do domu, to aktorski popis utytułowanego Jacka Nicholsona (Lot nad kukułczym gniazdem, Lepiej być nie może), Randy’ego Quaida (Szybki jak błyskawica, Tajemnica Brokeback Mountain) i Otisa Younga (The Clones, Blood Beach). Dwaj pierwsi otrzymali za swoje role nominacje do Oscara, podobnie jak scenarzysta obrazu Robert Towne (laureat Nagrody Akademii za scenariusz do Chinatown). Nicholson został ponadto uhonorowany nagrodą w Cannes, a film uzyskał nominację do Złotej Palmy.

 

AMERYKAŃSKA KOLĘDA (ALL AMERICAN CHRISTMAS CAROL) dramat, USA 2013

premiera: 26.11.2014 godz. 20:30

powtórzenie: 27.11.2014 godz. 13:15

AMERYKAŃSKA KOLĘDA (ALL AMERICAN CHRISTMAS CAROL) dramat, USA 2013, 84 min., (12), reż. Ron Carlson, wyk. Taryn Manning, Beverly D’Angelo, Wendi Mclendon-Covey, Eddie Jemison, Eric Roberts

Współczesna wersja „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Trzy duchy próbują przywieść do rozsądku lekkomyślną samotną matkę.

Cindy (Taryn Manning) jest samotną matką, która bardziej niż dziećmi interesuje się dobrą zabawą. Kobieta nie zamierza się ustatkować – nie szuka pracy, nie chce się związać z nikim na poważnie. Swoim dzieciom nie daje poczucia bezpieczeństwa, raczej stara się, by jej nie przeszkadzały, i jest na dobrej drodze, by je stracić. Pojawienie się trzech duchów każe jej na nowo spojrzeć na swoje życie.

Osadzona w słonecznej Kalifornii, pełna humoru współczesna wersja klasycznego opowiadania Charlesa Dickensa. Film, w nowy sposób prezentujący historię człowieka, który musi się zmienić, by uratować to, co w życiu najważniejsze, został wyreżyserowany przez Rona Carlsona (Tom Cool, Life Blood). W obsadzie znaleźli się znani i lubiani aktorzy: Taryn Manning (8 mila, Pod prąd), gwiazda serii W krzywym zwierciadle Beverly D’Angelo, Wendi McLendon-Covey (Druhny, Rodzinne rewolucje) oraz zdobywca nominacji do Oscara Eric Roberts (Uciekający pociąg, Niezniszczalni).

 

40-LETNI PRAWICZEK (THE 40 YEAR-OLD VIRGIN) komedia, USA 2005

emisje: 28.11.2014 godz. 20:00

28.11.2014 godz. 03:40

40-LETNI PRAWICZEK (THE 40 YEAR-OLD VIRGIN) komedia, USA 2005, 111 min., (12), reż. Judd Apatow, wyk. Steve Carell, Catherine Keener, Paul Rudd, Romany Malco, Seth Rogen

Czterdziestoletni Andy nie radzi sobie z kobietami i dlatego wciąż jest prawiczkiem. W rozwiązaniu tego problemu usiłuje mu pomóc trzech kumpli.

40-letni Andy Stitzer (Steve Carell) pracuje w sklepie elektronicznym i od lat skrywa pewien sekret. Otóż, wbrew powszechnej w Stanach, wczesnej inicjacji seksualnej, on sam pozostał prawiczkiem. Sytuacja Andy’ego nie wynika jednak z głębokiej wiary czy jakichkolwiek ułomności, a z bardzo prozaicznego powodu – nie radzi sobie z kobietami. Kiedy o jego nieszczęściu dowiadują się trzej koledzy z pracy (Paul Rudd, Romany Malco, Seth Rogen), natychmiast postanawiają mu pomóc. Misja na moment stanie pod znakiem zapytania, kiedy Andy zakocha się w Trish (Catherine Keener), samotnej matce, która nie widzi w swym związku miejsca na seks.

Odważna, pełna pikantnych gagów komedia o perypetiach nieśmiałego 40-latka, który pragnie przeżyć „ten pierwszy raz”. Jej twórcą jest znany producent Judd Apatow (m.in. Supersamiec, Boski chillout, serial Dziewczyny), który tym filmem rozpoczął swoją reżyserską karierę (Wpadka, Funny People). Jako współscenarzysta wspierał go laureat Złotego Globu, komik Steve Carell (serial Biuro, Mała Miss), który zgrał również głównego bohatera. Za swoją kreację aktor został wyróżniony nagrodą MTV. W pozostałych rolach zobaczymy dwukrotnie nominowaną do Oscara Catherine Keener (Być jak John Malkovich, Capote), zdobywcę nominacji do Emmy Setha Rogena (Boski chillout, To już jest koniec) i Paula Rudda (Wpadka, Stary, kocham cię). Obraz zdobył nagrodę AFI w kategorii „film roku” oraz nominację do przyznawanej przez Gildię Amerykańskich Scenarzystów nagrody WGA.

 

SERIALE

GOMORRA, (GOMORRA) serial kryminalny, Włochy 2014

premiera: 01.11.2014 emisja w  soboty po 2 odcinki, godz. 22:00 i 22:55 (odc. 1-6/12)

Opowiadający o tajemnicach neapolitańskiej mafii serial kryminalny, oparty na bestsellerowej książce Roberta Saviano i jej kinowej ekranizacji z 2008 roku.

gomorraNa ciemnych i wąskich ulicach Neapolu władzę sprawuje kamorra – potężna miejscowa mafia, która oplata swoimi mackami całe miasto i kontroluje życie mieszkańców. Nieoczekiwanie do więzienia trafia Pietro Savastano (Fortunato Cerlino), jeden z przywódców organizacji. Schedę po nim przejmuje zaledwie trzydziestoletni Ciro Di Marzio (Marco D’Amore). W walkę o władzę angażuje się też żona Savastano, Imma (Maria Pia Calzone), oraz jego największy rywal – Salvatore Conte (Marco Palvetti).

Zrealizowany na południu Włoch, realistyczny serial odsłaniający największe tajemnice neapolitańskiej mafii. Produkcja jest ekranizacją wstrząsającej książki autorstwa Roberta Saviano, młodego włoskiego dziennikarza, który po opublikowaniu „Gomorry” musiał opuścić rodzinny Neapol w związku z groźbami ze strony mafiosów. W serialu wystąpili między innymi: Marco D’Amore (Spokojne życie, Wesele w Sorrento), znany z kinowej adaptacji książki Fortunato Cerlino, Maria Pia Calzone (film TV Kobiety w mafii, Nowe imperium) oraz Marco Palvetti. Reżyserem pilotowego odcinka jest Stefano Solima, twórca nagradzanego filmu kryminalnego Gliniarze to dranie.

PRAWO ULICY IV (THE WIRE IV) serial obyczajowy, 2006, wyk. Dominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn, Wendell Pierce, Clarke Peters

sezon 4 emisja w środy  godz. 22:00 (odc. 8-11/13)  

Prawo ulicyŻycie w Baltimore nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę. Z pomocą swojej partnerki Shakimi (Sonja Sohn) uczyni wszystko, by dilerzy śmierci znaleźli się za kratkami.

Produkcja Davida Simona – twórcy i współscenarzysty potrójnego zdobywcy Emmy, miniserialu The Corner – bardzo realistyczny serial HBO, który pokazuje przeciągające się śledztwo w sprawie handlu narkotykami oraz związanego z tym morderstwa. Śledztwo toczące się w Baltimore ma swój punkt kulminacyjny w postaci złożonej serii niebezpiecznych podsłuchów i prowadzonej inwigilacji. Opowiedziane z punktu widzenia obu stron: policji i kryminalistów, serial pokazuje świat w którym proste rozróżnienia pomiędzy dobrem i złem, winą i karą są w każdej chwili wystawiane na próbę.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.