Cinemax w lipcu 2016

zoomW lipcu w Cinemax m.in. kanadyjska komedia „Zoom”, dramat „Kołysanka” włoski dramat „Złaknieni” oraz nowy islandzki serial „Dochodzenie”.

CINEMAX

 

 

 

SOBOTNIA PREMIERA

ZOOM (ZOOM (2015)) komedia, Kanada 2015
premiera: 02.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 03.07.2016 godz. 11:45
05.07.2016 godz. 20:00
06.07.2016 godz. 12:30
31.07.2016 godz. 21:45

ZOOM (ZOOM (2015)) komedia, Kanada 2015, 94 min., (12), reż. Pedro Morelli, wyk. Gael García Bernal, Alison Pill, Mariana Ximenes, Jason Priestley, Tyler Labine

Trzy splatające się historie, których bohaterami są autorka komiksów, reżyser filmowy oraz początkująca pisarka.

zoomEmma (Alison Pill) pracuje w fabryce lalek dla dorosłych, jednak jej prawdziwą pasją są komiksy. Kobieta tworzy po godzinach komiks, którego bohaterem jest Edward (Gael García Bernal), reżyser filmowy skrywający przed światem pewną tajemnicę dotyczącą jego anatomii. Artysta pracuje nad filmem o byłej modelce i początkującej pisarce – Michelle (Mariana Ximenes). Ta z kolei pisze książkę o Emmie, pracującej w fabryce lalek dla dorosłych autorce komiksów…

Przenikające się historie trojga artystów to oryginalna, wielowymiarowa opowieść o sztuce, inspiracji, kreatywności i procesie powstawania dzieła. Ten zabawny i błyskotliwie zrealizowany film został nakręcony w Kanadzie i Brazylii, a za jego reżyserię odpowiada Pedro Morelli (Entre Nos). Na uwagę zasługuje zarówno pomysłowa fabuła, jak i efektowna warstwa wizualna, w którą wpleciono sekwencje animowane. Atrakcyjnie przedstawia się także obsada. W rolach głównych wystąpili: laureat Złotego Globu Gael García Bernal (Złe zachowanie, Dzienniki motocyklowe), Alison Pill (Obywatel Milk, O północy w Paryżu), Mariana Ximenes (Machina, serial Passione), gwiazda serialu Beverly Hills 90210 Jason Priestley oraz Tyler Labine (Porąbani, Ożenić Barry’ego). Produkcja otrzymała nominację do Canadian Screen Award w kategorii „najlepszy scenariusz”.

 

 

DROGA KU WOJNIE (PATH TO WAR) dramat, USA 2002
emisja: 09.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 10.07.2016 godz. 09:45
12.07.2016 godz. 20:00
13.07.2016 godz. 11:50

DROGA KU WOJNIE (PATH TO WAR) dramat, USA 2002, 158 min., (12), reż. John Frankenheimer, wyk. Michael Gambon, Donald Sutherland, Alec Baldwin, Bruce Mcgill, James Frain

Fascynujące spojrzenie zza kulis na skomplikowany świat wielkiej polityki. Nominacje do Złotych Globów i Nagród Emmy.

Ameryka, lata 1965-68. Fotel prezydencki zajmuje Lyndon B. Johnson (Michael Gambon), który po zamordowanym Johnie Kennedym przejął trudną schedę w postaci wojny w Wietnamie. Nowy prezydent staje w obliczu dramatycznych wyborów: jego wewnętrzne ideały – dzielone wraz z częścią amerykańskiego społeczeństwa – domagają się zakończenia rozlewu krwi, wojskowi natomiast radzą, by zintensyfikować działania wojenne. Johnson działa wśród polityków, dla których pokonanie komunizmu to cel uświęcający środki. Robert McNamara (Alec Baldwin) ostrzega, że oddanie Wietnamu komunistom spowoduje osłabienie pozycji Ameryki na arenie międzynarodowej. Tymczasem sam prezydent, podobnie jak inny doradca Clark Clifford (Donald Sutherland), pozostaje idealistą wierzącym w zwycięstwo dobra – także w konfliktach politycznych. Ostatecznie Johnsonowi nie udało się zakończyć wojny i w 1968 roku zrezygnował z walki o reelekcję.

Pasjonujący dramat polityczny produkcji HBO ukazuje wojnę w Wietnamie oczami prezydenta USA Lyndona B. Johnsona i jego współpracowników. Obraz został zrealizowany przez doświadczonego reżysera Johna Frankenheimera (Ptasznik z Alcatraz, Ronin), który zmarł wkrótce po zakończeniu zdjęć. Scenariusz oparto na biografii Lyndona B. Johnsona pióra Roberta A. Caro. Znakomitej obsadzie przewodzą: Michael Gambon (cykl Harry Potter, Gosford Park), Donald Sutherland (Włoska robota, Duma i uprzedzenie), Alec Baldwin (Infiltracja, To skomplikowane) i Bruce McGill (Zakładnik, Prawo zemsty). Produkcja została wyróżniona ośmioma nominacjami do nagrody Emmy i czterema do Złotych Globów (m.in. dla najlepszego filmu telewizyjnego oraz za role Gambona i Baldwina). Statuetka Złotego Globu za najlepszą drugoplanową rolę męską powędrowała do rąk Donalda Sutherlanda.

 
PANI HARRIS (MRS. HARRIS) dramat, USA 2005
emisja: 16.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 17.07.2016 godz. 12:45
19.07.2016 godz. 20:00
20.07.2016 godz. 13:35

PANI HARRIS (MRS. HARRIS) dramat, USA 2005, 92 min., (15), reż. Phyllis Nagy, wyk. Annette Bening, Ben Kingsley, Ellen Burstyn, Frances Fisher, Philip Baker Hall

Studium obsesyjnej miłości, która doprowadziła do zbrodni. Znakomici Ben Kingsley i Annette Bening w filmie opartym na prawdziwej historii.

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia tragicznego w skutkach romansu między dyrektorką szkoły średniej Jean Harris (Annette Bening) a sławnym kardiochirurgiem, wynalazcą cud-diety, Hermanem Tarnowerem (Ben Kingsley). Ich związek przetrwał ponad 14 lat, choć doktor nie grzeszył wiernością. Jean długo znosiła upokorzenia, licząc, że Tarnower w końcu ją poślubi. Gdy jednak pewnego dnia kochanek postanowił odejść do innej, miarka się przebrała. Obsesyjnie zakochana i opętana zazdrością Jean zabija doktora w jego własnym domu na przedmieściach Nowego Jorku.

Świetny debiut reżyserski Phyllis Nagy, nominowanej do Oscara scenarzystki głośnego obrazu Carol, powraca do wydarzeń, o których we wczesnych latach 80. rozpisywała się cała amerykańska prasa. Scenariusz tej emocjonującej telewizyjnej produkcji został osnuty na książce Shany Alexander pt. „Very Much a Lady”. Wykonawcami głównych ról są laureat Oscara Ben Kingsley (Gandhi, Dom z piasku i mgły) i czterokrotnie nominowana do tej nagrody Annette Bening (American Beauty, Wszystko w porządku), która stworzyła przejmujący i psychologicznie wiarygodny portret zakochanej do szaleństwa kobiety. Obraz otrzymał trzy nominacje do Złotych Globów (najlepszy film telewizyjny, najlepsze główne role) i aż dwanaście do Emmy, w tym za scenariusz, reżyserię, zdjęcia i kreacje aktorskie. Nominacje dostali zarówno Benning i Kingsley, jak i występujące na drugim planie Ellen Burstyn (Egzorcysta, Requiem dla snu) oraz Cloris Leachman (Ostatni seans filmowy, Młody Frankenstein). Za produkcję Pani Harris odpowiada m.in. stacja HBO.

 

 

 

KOŁYSANKA (LULLABY (2014)) dramat, USA 2014
premiera: 23.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 24.07.2016 godz. 12:35
26.07.2016 godz. 20:00
27.07.2016 godz. 11:10

KOŁYSANKA (LULLABY (2014)) dramat, USA 2014, 113 min., (12), reż. Andrew Levitas, wyk. Garrett Hedlund, Richard Jenkins, Anne Archer, Jessica Brown Findlay, Amy Adams

Młody mężczyzna wraca w rodzinne strony, aby spędzić z umierającym ojcem kilka ostatnich chwil. Wzruszający dramat w doborowej obsadzie.

Jonathan (Garrett Hedlund) jest muzykiem, który mieszka w Los Angeles. Kilka lat temu mężczyzna wyprowadził się z Nowego Jorku i nie utrzymuje kontaktu ze swoją rodziną. Pewnego dnia jednak dowiaduje się, że jego śmiertelnie chory ojciec, Robert (Richard Jenkins), nie chce być dłużej podłączony do maszyny podtrzymującej życie. Jonathan postanawia go odwiedzić. Niespodziewana wizyta w rodzinnych stronach pozwala mu zmierzyć się z przeszłością, od której uciekał. Na nowo też odnajduje kontakt ze swoją matką (Anne Archer), siostrą (Jessica Brown Findlay)… oraz dawną miłością (Amy Adams).

Wzruszająca opowieść o miłości, przebaczeniu oraz rodzinnych więzach. Obraz w reżyserii debiutanta Andrew Levitasa – aktora, rzeźbiarza, producenta i artysty sztuk wizualnych – porusza również trudny temat eutanazji. Opowiedziana w filmie historia jest inspirowana osobistymi przeżyciami nowojorskiego twórcy. W postacie głównych bohaterów z powodzeniem wcielili się m.in. Garrett Hedlund (Tron: Dziedzictwo, Niezłomny), nominowany do Oscara Richard Jenkins (Spotkanie, miniserial HBO Olive Kitteridge), zdobywczyni Złotego Globu Anne Archer (Na skróty, Fatalne zauroczenie), Jessica Brown Findlay (serial Downton Abbey, Albatros) czy pięciokrotnie nominowana do Nagrody Akademii Amy Adams (Mistrz, American Hustle). Krytyka za największy atut filmu uznała wiarygodną grę aktorów, w tym zwłaszcza przejmującą kreację Richarda Jenkinsa.

 
ZŁAKNIENI (HUNGRY HEARTS (2014)) dramat, Włochy 2014
premiera: 30.07.2016 godz. 21:40
powtórzenie: 31.07.2016 godz. 11:45

ZŁAKNIENI (HUNGRY HEARTS (2014)) dramat, Włochy 2014, 109 min., (12), reż. Saverio Costanzo, wyk. Adam Driver, Alba Rohrwacher, Roberta Maxwell, Jake Weber, Natalie Gold

Mina i Jude są parą świeżo upieczonych rodziców, którzy próbują odnaleźć się w nowej roli. Ich relacje poważnie się komplikują, gdy troska kobiety o dziecko zaczyna przeradzać się w obsesję.

Mina (Alba Rohrwacher) jest Włoszką, Jude (Adam Driver) Amerykaninem. Para poznaje się przez przypadek w Nowym Jorku. Między nimi szybko rodzi się uczucie. Gdy Mina zachodzi w ciążę, zakochani postanawiają się pobrać. Od początku kobieta ma bardzo silny instynkt macierzyński. Wierzy, że jej dziecko będzie wyjątkowe. Po porodzie chroni noworodka dosłownie przed wszystkim. Ma obsesję czystości. Staje się weganką i nie ufa lekarzom. Coraz bardziej też izoluje się od świata. Na początku Jude przymyka na to wszystko oko. Jednak po jakimś czasie zaczyna zdawać sobie sprawę, że jego syn znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Niepokojący thriller w reżyserii Saveria Costanzo (Ku mojej pamięci), laureata Złotego Lamparta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno za dramat Private. Obraz jest mrocznym studium macierzyńskiej obsesji i skomplikowanych relacji międzyludzkich. Scenariusz został oparty na bestsellerowej powieści autorstwa Marco Franzoso pt. „Il bambino indaco”. Twórcy umiejętnie budują atmosferę narastającej grozy i w przemyślany sposób dawkują emocje. W główne role sugestywnie wcielają się znany z serialu HBO Dziewczyny Adam Driver (także: Frances Ha, Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy) oraz dwukrotna zdobywczyni Davida di Donatello Alba Rohrwacher (Ojciec Giovanny, Samotność liczb pierwszych). Oboje za stworzone przez siebie kreacje otrzymali prestiżowy Puchar Volpiego na MFF w Wenecji. Festiwalowe jury uhonorowało ponadto Albę Rohrwacher i Saveria Costanzo Nagrodą Pasinettiego. Film ubiegał się także o statuetkę weneckiego Złotego Lwa. Autorem znakomitej ścieżki dźwiękowej jest laureat Oscara Nicola Piovani (Życie jest piękne).

 

OSTRY PIĄTEK

FUTBOL Z SHAOLIN (SHAOLIN SOCCER (AKA. SIU LAM JUK KAU)) komedia, Hong Kong 2001
emisja: 01.07.2016 godz. 21:25
powtórzenie: 02.07.2016 godz. 14:10

FUTBOL Z SHAOLIN (SHAOLIN SOCCER (AKA. SIU LAM JUK KAU)) komedia, Hong Kong 2001, 108 min., (12), reż. Stephen Chow, wyk. Stephen Chow, Wei Zhao, Man-Tat Ng, Yin Tse, Cecilia Cheung

Sześciu mistrzów kung-fu tworzy drużynę piłkarską, która stawia sobie za cel wygranie prestiżowego turnieju.

Największą życiową pasją Singa (Stephen Chow) jest kung-fu. Pewnego dnia na swojej drodze mężczyzna spotyka byłego piłkarza (Man-Tat Ng), który z powodu poważnej kontuzji musiał zrezygnować z kariery. Po wielu wspólnych przygodach mężczyźni postanawiają założyć drużynę futbolową. Ma do niej wejść szóstka wychowanków słynnego klasztoru Shaolin. Celem Singa i jego przyjaciela jest wygranie wysokiej nagrody w prestiżowym turnieju piłkarskim. Po długich i męczących treningach drużyna staje do walki. Czy uda im się pokonać przeciwników?

Odprężająca komedia sportowa, która śmieszy do łez. Obraz w reżyserii nominowanego do nagrody BAFTA Stephena Chow (Kung Fu Szał, CJ7) zachwyca świeżością i zwariowanym humorem. Na uwagę zasługują kapitalne efekty specjalne oraz lekki, bezpretensjonalny scenariusz. Produkcja służy popularyzacji sztuki walki kung-fu, ale przede wszystkim gwarantuje dużo dobrej zabawy. W role głównych bohaterów z powodzeniem wcielili się m.in. Wei Zhao (Mulan, Trzy królestwa), Man-Tat Ng (Piętno nienawiści, Koszykarz kung-fu), Yin Tse (Braterska więź, Kolor prawdy), Cecilia Cheung (Przysięga, Niebezpieczne związki) oraz sam Chow. Obraz zdobył sześć Hongkońskich Nagród Filmowych, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię.

 

 

 

7 MINUT (7 MINUTES) kryminalny, USA 2014
premiera: 08.07.2016 godz. 21:55
powtórzenie: 21.07.2016 godz. 00:10

7 MINUT (7 MINUTES) kryminalny, USA 2014, 81 min., (18), reż. Jay Martin, wyk. Luke Mitchell, Jason Ritter, Leven Rambin, Kris Kristofferson, Leven Rambin

Trzej zdesperowani mężczyźni postanawiają dokonać zuchwałego napadu na bank, by spłacić dług zaciągnięty u niebezpiecznego gangstera.

Trójka przyjaciół – Sam ( Luke Mitchell), Mike (Jason Ritter) i Owen (Zane Holtz) – zaciąga dług u psychopatycznego gangstera związanego z handlem narkotykami (Chris Soldevilla). Mężczyźni, w obawie o własne życie, postanawiają dokonać zuchwałej kradzieży, by zwrócić pieniądze coraz bardziej nieprzewidywalnemu przestępcy. Na realizację swojego planu mają dokładnie 7 minut. Niestety, nie wszystko idzie po ich myśli, a sprawę dodatkowo komplikuje porwanie Kate (Leven Rambin), ciężarnej dziewczyny Sama.

Na pozór typowy film o grupce przyjaciół, którzy próbują dokonać zuchwałej kradzieży, szybko okazuje się trzymającym w napięciu thrillerem. Obraz charakteryzuje się nielinearnie prowadzoną fabułą, która obfituje w retrospekcje i nagłe zwroty akcji. 7 minut jest debiutanckim dziełem Jaya Martina, cenionego storyboardzisty i reżysera teledysków. Zdaniem krytyków twórca odwołuje się swoim pierwszym filmem do kina takich mistrzów gatunku jak Quentin Tarantino, Michael Mann czy Guy Ritchie. Na ekranie zobaczymy między innymi: Luke’a Mitchella (Matki i córki, serial Agenci T.A.R.C.Z.Y.), Jasona Rittera (Freddy kontra Jason, serial The Event: Zdarzenie), Zane’a Holtza (Charlie, serial Od zmierzchu do świtu), Leven Rambin (Wysoka fala, serial Detektyw) oraz gwiazdę muzyki country i uznanego aktora Krisa Kristoffersona (Konwój, Blade – Wieczny łowca).
CONTRORA: DOM PEŁEN CIENI (CONTRORA – HOUSE OF SHADOWS) thriller, Włochy 2014
premiera: 15.07.2016 godz. 22:00
powtórzenie: 16.07.2016 godz. 13:15
25.07.2016 godz. 02:30
25.07.2016 godz. 11:40

CONTRORA: DOM PEŁEN CIENI (CONTRORA – HOUSE OF SHADOWS) thriller, Włochy 2014, 82 min., (15), reż. Rossella De Venuto, wyk. Fiona Glascott, Pietro Ragusa, Federico Castelluccio, Bianca Nappi, Marcello Prayer

Irlandzko-włoskie małżeństwo dziedziczy w spadku stary pałac na południu Włoch. Gdy para postanawia w nim zamieszkać, okazuje się, że posiadłość skrywa mroczną tajemnicę.

Megan (Fiona Glascott), irlandzka malarka, i jej pochodzący z Włoch mąż Leo (Pietro Ragusa) dziedziczą po wuju mężczyzny, wpływowym księdzu Domenico, zabytkowy pałac w Apulii. Początkowo chcą go sprzedać, jednak zauroczeni miejscem i jego historią, postanawiają spędzić tam lato. Kiedy tylko zamieszkują w pałacu, w ich życiu zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy. Na jaw wychodzą głęboko skrywane sekrety, związane z historią rodu, z którego pochodzi Leo.

Wciągający film grozy, osadzony w przepięknych, przesiąkniętych historią krajobrazach południowych Włoch i czerpiący z tamtejszych tradycji i wierzeń. Atutem filmu jest mroczna, pełna tajemnic fabuła, której autorką jest debiutująca w pełnym metrażu reżyserka i scenarzystka – Rossella De Venuto. Niepokojący klimat opowieści budują zarówno wysmakowane zdjęcia, jak i niezwykły sposób operowania grą świateł i cieni. Film wsparty jest sugestywnym aktorstwem Fiony Glascott (film TV Dzieci Ireny Sendlerowej, Emergo), Pietra Ragusy (Podwodne życie ze Stevem Zissou, Moja matka), Federica Castelluccio (serial HBO Rodzina Soprano, Lipna panna młoda) oraz Bianki Nappi (Mine Vaganti. O miłości i makaronach, Magnifica Presenza). Obraz spotkał się z dobrym przyjęciem przez krytyków, którzy chwalili reżyserkę za umiejętne nawiązanie do tradycji włoskich horrorów z lat siedemdziesiątych.

 

 

 

MADE IN FRANCE (INSIDE THE CELL (AKA. MADE IN FRANCE)) thriller, Francja 2015
premiera: 22.07.2016 godz. 21:20
powtórzenie: 23.07.2016 godz. 14:40

MADE IN FRANCE (INSIDE THE CELL (AKA. MADE IN FRANCE)) thriller, Francja 2015, 89 min., (15), reż. Nicolas Boukhrief, wyk. Malik Zidi, Dimitri Storoge, Ahmed Dramé, François Civil, Nassim Si Ahmed

Niezależny dziennikarz stara się rozpracować działającą pod Paryżem siatkę niebezpiecznych terrorystów.

Sam (Malik Zidi) jest niezależnym dziennikarzem, który wykorzystuje swoje muzułmańskie korzenie do infiltrowania siatki fundamentalistów z paryskich przedmieść. Mężczyźnie szybko udaje się zdobyć zaufanie grupy młodych ludzi, których zadaniem jest stworzenie komórki dżihadu. Ma to ułatwić zaplanowanie i przeprowadzenie akcji zbrojnej w Paryżu. Po powrocie lidera grupy z Afganistanu (Dimitri Storoge) rozpoczynają się przygotowania do ataku. Szybko się okazuje, że tylko on zna ostateczny cel działającej na terenie Francji organizacji terrorystycznej.

Trzymający w napięciu, sprawnie skonstruowany thriller w reżyserii Nicolasa Boukhriefa (Konwojent, W imieniu prawa). Jego przesłanie jest bardzo mocne. Mówi o siatce fundamentalistów, których celem było uderzenie we francuskie społeczeństwo i jego wartości. Francuska premiera obrazu miała odbyć się 18 listopada 2015 roku. Kilka dni wcześniej doszło jednak do brutalnych zamachów terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 137 osób, i film ostatecznie wycofano z dystrybucji kinowej. W główne role wcielili się laureat Cezara Malik Zidi (Krople wody na rozpalonych kamieniach, Utracona miłość), nominowany do tej nagrody Dimitri Storoge (Gang Story, Bella i Sebastian), Ahmed Dramé (Les petits princes, Pani od historii) oraz François Civil (Sponsoring, Jako w piekle, tak i na Ziemi).

 

 

EKRANY ŚWIATA

DZIECIŃSTWO (A CHILDHOOD (AKA. UNE ENFANCE)) dramat, Francja 2015
premiera: 03.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 04.07.2016 godz. 12:25
19.07.2016 godz. 18:15
20.07.2016 godz. 09:00

DZIECIŃSTWO (A CHILDHOOD (AKA. UNE ENFANCE)) dramat, Francja 2015, 101 min., (15), reż. Philippe Claudel, wyk. Alexi Mathieu, Angelica Sarre, Pierre Deladonchamps, Jules Gauzelin, Patrick D’Assumçao

Dramatyczna opowieść o pochodzącym z patologicznej rodziny trzynastolatku, który przechodzi przyspieszony kurs dorastania.

Jimmy (Alexi Mathieu), trzynastolatek z małego przemysłowego miasta na wschodzie Francji, marzy o beztroskim, pełnym dobrobytu dzieciństwie. Rzeczywistość jest inna – chłopak mieszka z przyrodnim bratem (Jules Gauzelin), uzależnioną od narkotyków matką (Angelica Sarre) i jej konkubentem (Pierre de Ladonchamps), który wiedzie życie kryminalisty. Pewnego upalnego lata Jimmy musi przejść przyspieszony kurs dorastania. Czy uda mu się zachować niewinność i wiarę w lepsze jutro?

Porównywana z filmami Kena Loacha, poruszająca opowieść o pochodzącym z nizin społecznych trzynastolatku, który marzy o lepszym życiu. W jego rolę wiarygodnie wcielił się niezwykle utalentowany debiutant Alexi Mathieu, wyróżniony za tę kreację (wspólnie z Jules’em Gauzelinem) nagrodą Srebrnego Hugona na MFF w Chicago. Towarzyszą mu między innymi: Angelica Sarre (Śniegi Kilimandżaro), laureat Cezara Pierre de Ladonchamps (Nieznajomy nad jeziorem, House of Time) oraz nominowany do tej nagrody Patrick d’Assumçao (Nieznajomy nad jeziorem, Dziennik panny służącej). Twórcą filmu jest reżyser, scenarzysta i pisarz Philippe Claudel (Milczenie miłości, Zdążyć przed chłodem), znany między innymi z nagrodzonego BAFTĄ i statuetką Cezara obrazu Kocham cię od tak dawna.

 

 

PODZIEMNE ZAPACHY (UNDERGROUND FRAGRANCE) dramat, Chiny 2015
premiera: 10.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 11.07.2016 godz. 10:45
22.07.2016 godz. 07:50
22.07.2016 godz. 16:20

PODZIEMNE ZAPACHY (UNDERGROUND FRAGRANCE) dramat, Chiny 2015, 74 min., (12), reż. Peng Fei Song, wyk. Ze Ying, Wenjie Luo, Fuyu Zhao, Xiaohui Li, Xiaochu Lin

Historia dwojga młodych ludzi, którzy w poszukiwaniu lepszego życia przybywają z prowincji do pełnego kontrastów Pekinu.

Yong Le (Wenjie Luo) jest pełnym marzeń młodym chłopakiem, który postanawia przenieść się z południa Chin do Pekinu. Nie jest mu jednak łatwo. Żyje w ciasnej klitce w podziemnym mieście, które wcześniej pełniło rolę schronu. Pewnego dnia dochodzi do tragedii. Yong traci tymczasowo wzrok. W tym samym czasie do pokoju obok wprowadza się Xiao Yu (Ze Ying). Dziewczyna nie chce już pracować jako tancerka w nocnym klubie i desperacko stara się znaleźć nowe zajęcie. Między młodymi ludźmi szybko rodzi się nić porozumienia.

Gorzki dramat, który opowiada o konfrontacji marzeń z rzeczywistością i szukaniu swojej szansy w wielkim mieście. Produkcja w reżyserii debiutanta Penga Fei Songa (scenariusz: Bezpańskie psy) jest pełna subtelności, ale też wnikliwych obserwacji. Młody twórca celnie portretuje przemiany, jakie zachodzą współcześnie w Chinach. Pokazuje drapieżny kapitalizm, niszczenie tradycyjnej kultury, kontrasty społeczne, zmieniające się relacje międzyludzkie. Obraz angażuje emocje i zmusza do myślenia. Nie brakuje w nim też wiarygodnie zarysowanych postaci. Bohaterowie filmu to ludzie z krwi i kości, którzy każdego dnia muszą walczyć o swój byt. W głównych rolach występują utalentowani debiutanci: Ze Ying, Wenjie Luo, Fuyu Zhao, Xiaohui Li oraz Xiaochu Lin. Obraz został wyróżniony statuetką Złotego Hugona na MFF w Chicago oraz Nagrodą Fedeora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
CENA PRAGNIEŃ (THE PRICE OF DESIRE (2015)) dramat, Irlandia 2015
premiera: 17.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 18.07.2016 godz. 12:00
27.07.2016 godz. 22:40
28.07.2016 godz. 14:30

CENA PRAGNIEŃ (THE PRICE OF DESIRE (2015)) dramat, Irlandia 2015, 105 min., (12), reż. Mary Mcguckian, wyk. Orla Brady, Vincent Perez, Francesco Scianna, Alanis Morissette, Dominique Pinon

Wciągająca opowieść o życiu i twórczości Eileen Gray, charyzmatycznej architektki i projektantki wnętrz, której dzieła uchodzą za ikony modernizmu.

Eileen Gray (Orla Brady) urodziła się w małym miasteczku w południowo-wschodniej Irlandii. Później wyprowadziła się do Paryża, gdzie studiowała sztukę. Razem z swoim kochankiem, Jeanem Badovicim (Francesco Scianna), podjęła się zaprojektowania modernistycznej willi na południu Francji, znanej jako E-1027. Budynek wzbudził zachwyt wielkiego Le Corbusiera (Vincent Perez), który obok wybudował swój własny letni domek. Co ciekawe, zazdrosny o talent Gray Szwajcar przez wiele lat robił wszystko, by willa uchodziła w powszechnej świadomości za jego własny projekt. Artystka nie dała jednak za wygraną i postanowiła walczyć o prawa do swojego dorobku.

Intrygująca historia Eileen Gray (1878 – 1976), przez lata zapomnianej wybitnej projektantki i architektki, prekursorki modernizmu. Jej życie wzbudzało wiele emocji. Wymykała się wszelkim schematom i ograniczeniom, nie kryła się ze swoim biseksualizmem. Obraz zachwyca dopracowaną formą. Jego wyróżnikiem są doskonałe zdjęcia, które zostały nakręcone w autentycznych lokalizacjach, m.in. we wnętrzach słynnej willi E-1027. Twórcy, z Mary McGuckian (To jest morze, Most przeznaczenia) na czele, zadbali o wszelkie detale. W głównych rolach wystąpili: nominowana za swoją kreację do IFTY Orla Brady (Uroki życia, serial Kochanki), Vincent Perez (Królowa Margot, Fanfan Tulipan), Francesco Scianna (Zapnijcie pasy, Włoski kochanek), znana piosenkarka Alanis Morissette oraz Dominique Pinon (Delicatessen, Amelia).

 

 

KRÓLEWNA (PRINCESS (2014)) dramat, Izrael 2014
premiera: 24.07.2016 godz. 20:00

KRÓLEWNA (PRINCESS (2014)) dramat, Izrael 2014, 89 min., (18), reż. Tali Shalom-Ezer, wyk. Shira Haas, Adar Zohar-Hanetz, Ori Pfeffer, Keren Mor, Shimon Mimran

Intrygujący dramat o zagubionej dwunastolatce, która desperacko szuka u bliskich ciepła i miłości. Nagrody na festiwalu filmowym w Jerozolimie plus nominacje do Ofirów.

Adar (Shira Haas) jest niezwykle wrażliwą dwunastolatką, która wychowuje się w dysfunkcjonalnej rodzinie. Jej matka (Keren Mor) skupiona jest na robieniu kariery i cieszeniu się nowym związkiem. Mało czasu poświęca córce. Adar desperacko szuka bliskości i miłości. Wydaje się, że znajduje je u ojczyma (Ori Pfeffer). Szybko jednak okazuje się, że nie jest to zdrowa relacja. Sytuacja zaczyna przerastać dziewczynkę. W jej życiu pojawia się tajemniczy chłopak o imieniu Alan (Adar Zohar-Hanetz). Razem przyjdzie im odbyć mroczną podróż między dzieciństwem a dorosłością.

Kameralne kino psychologiczne, które na długo pozostaje w pamięci. Izraelska reżyserka Tali Shalom-Ezer (Surrogate) w swoim pierwszym pełnometrażowym filmie mówi o poszukiwaniu bliskości, dojrzewaniu i młodzieńczej seksualności. Pokazuje też w odważny, dla niektórych kontrowersyjny, sposób problem niezdrowych relacji między dorosłymi a dziećmi. Twórcom udaje się stworzyć złożone i nieoczywiste postacie. Obraz zachwyca od strony fabularnej i wizualnej. Rzeczywistość miesza się w nim z fantazją, tworząc niepokojący oniryczny klimat. Wykonawcami głównych ról są: rewelacyjna debiutantka Shira Haas (Opowieść o miłości i mroku), Ori Pfeffer (Monachium, Dziwny bieg zdarzeń), Keren Mor (Shiva, Viviane chce się rozwieść) oraz początkujący aktor Adar Zohar-Hanetz. Operatorem zdjęć był Polak Radek Ładczuk (Sala samobójców, Jesteś Bogiem). Obraz zdobył trzy nagrody na festiwalu w Jerozolimie (najlepszy izraelski film, najlepsze zdjęcia i muzyka), był ponadto nominowany do Głównej Nagrody w Sundance oraz do Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej (Ofirów), w tym za pierwszoplanową rolę Shiry Haas.
OSTATNIA LEKCJA (THE FINAL LESSON (AKA. LA DERNIERE LECON)) dramat, Francja 2015
premiera: 31.07.2016 godz. 20:00

OSTATNIA LEKCJA (THE FINAL LESSON (AKA. LA DERNIERE LECON)) dramat, Francja 2015, 101 min., (12), reż. Pascale Pouzadoux, wyk. Sandrine Bonnaire, Marthe Villalonga, Antoine Duléry, Gilles Cohen, Grégoire Montana

Historia 92-letniej kobiety, która postanawia sama wybrać moment swojej śmierci, co wywołuje szok u jej dzieci.

W dniu swoich dziewięćdziesiątych drugich urodzin Madeleine (Marthe Villalonga) informuje członków rodziny, że chce sama zadecydować o swoim odejściu z tego świata. Dla jej córki Diane (Sandrine Bonnaire) i syna Pierre’a (Antoine Duléry) jest to ogromny szok. Są przekonani, że ich matka postradała zmysły. Że cierpi na depresję i jest jej potrzebna pomoc psychologa. Starsza pani do końca swych dni będzie pełna pasji, wigoru i godności. Dla Diane i Pierre’a postawa matki, choć trudna do zaakceptowania, stanie się ważną lekcją życia.

Inspirowana prawdziwą historią (opisaną w tak samo zatytułowanej książce autorstwa Noëlle Châtelet), poruszająca opowieść o przemijaniu i prawie do odchodzenia ze świata na własnych warunkach. Pełen emocji obraz w reżyserii specjalizującej się dotąd w lekkich komediach Pascale Pouzadoux (Toutes les filles sont folles, Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus) to portret silnej kobiety, która walczy o godność i możliwość decydowania o swoim losie. Film mówi też o skomplikowanych relacjach rodzinnych i godzeniu się ze stratą najbliższej osoby. W głównych rolach brawurowo odnaleźli się uznani francuscy aktorzy: laureatka dwóch Cezarów Sandrine Bonnaire (Bez dachu i praw, Ceremonia), Marthe Villalonga (Wielka czerwona jedynka, Moja ulubiona pora roku) oraz Antoine Duléry (Z miłości do gwiazd, Droga pod wiatr).

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ (LOVE AND DEATH) komedia, USA 1975
emisja: 01.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 02.07.2016 godz. 12:45
20.07.2016 godz. 07:35
20.07.2016 godz. 16:50

MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ (LOVE AND DEATH) komedia, USA 1975, 82 min., (12), reż. Woody Allen, wyk. Woody Allen, Diane Keaton, James Tolkan, Harold Gould, Olga Georges-Picot

Brawurowy Woody Allen w roli oczekującego na egzekucję Borysa, który opowiada historię swojego życia.

Rosja, XIX wiek. Borys Gruszenko (Woody Allen) jest neurotycznym Rosjaninem, który marzy o wielkiej sławie. Mężczyzna zostaje zmuszony do walki w kampanii przeciwko Napoleonowi (James Tolkan). Szczęśliwie wraca do domu jako bohater. Dzięki temu może w końcu poślubić kuzynkę Sonię (Diane Keaton), miłość swojego życia. Małżonkowie szybko stają się częścią spisku, którego celem jest zabicie Napoleona. Wierzą, że w ten sposób uda im się zmienić bieg historii. W końcu dochodzi do zamachu, w którym ginie sobowtór Napoleona. Zabójcą jest jeden ze współpracowników cesarza. Jednak to Borys zostaje oskarżony o zbrodnię, której nie popełnił i oczekuje w celi na stracenie.

Pełna absurdów, prześmieszna opowieść o carskiej Rosji. Zdobywca czterech Oscarów Woody Allen (Hannah i jej siostry, O północy w Paryżu), reżyser, scenarzysta oraz odtwórca głównej roli w jednej osobie, doskonale bawi się konwencją pastiszu. W filmie nie brakuje żartobliwych nawiązań do powieści takich pisarzy jak Tołstoj, Dostojewski czy Czechow. Obraz zachwyca bogactwem formy, wybornym scenariuszem oraz doskonałymi kostiumami i scenografią. Całość okraszona jest muzyką Sergiusza Prokofiewa. Oprócz Allena w filmie występują, m.in.: laureatka Oscara Diane Keaton (Annie Hall, Lepiej późno niż później), James Tolkan (Powrót do przyszłości, Top Gun), Fédor Atkine (Wysokie obcasy, Ronin) oraz Yves Barsacq (Żandarm się żeni, Człowiek z tatuażem). Produkcja została wyróżniona Nagrodą Międzynarodowej Unii Krytyki Filmowej (UNICRIT) na MFF w Berlinie, gdzie walczyła też o główną festiwalową nagrodę – Złotego Niedźwiedzia.

 

 

 

CROMWELL (CROMWELL) dramat, Wielka Brytania 1970
emisja: 04.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 05.07.2016 godz. 12:45
22.07.2016 godz. 17:40
23.07.2016 godz. 07:40

CROMWELL (CROMWELL) dramat, Wielka Brytania 1970, 134 min., (12), reż. Ken Hughes, wyk. Richard Harris, Alec Guinness, Robert Morley, Dorothy Tutin, Frank Finlay

Wystawny historyczny fresk z burzliwych dziejów XVII-wiecznej Anglii – od powstania parlamentu po wojnę domową i przewrót na tronie.

XVII-wieczna Anglia. Właśnie powstaje nowa instytucja o nazwie Parlament, która chce wpływać na politykę króla jako przedstawiciel ludu. Karol I (Alec Guinness) jest temu przeciwny. Jego doradcy, przede wszystkim hrabia Thomas Wentworth (Patrick Wymark), nakłaniają go do rozwiązania zgromadzenia i pojmania przywódcy Olivera Cromwella (Richard Harris). Na skutek politycznych zawirowań dochodzi do wybuchu wojny domowej. Armia parlamentu prowadzi walkę z oddziałami królewskimi. Gdy po kolejnych porażkach król chce zawrzeć sojusz z katolickim Kościołem Irlandii Północnej, dla Cromwella i jego zwolenników jest to jednoznaczny sygnał, że Karol I zdradził swój lud i musi zostać usunięty z tronu.

Zrealizowany z epickim rozmachem dramat historyczny o życiu i działalności Olivera Cromwella – jednej z najwybitniejszych postaci w dziejach Wielkiej Brytanii. W znakomicie oddającym realia i ducha epoki filmie Kena Hughesa (Proces Oscara Wilde’a, Nasz cudowny samochodzik) wystąpił kwiat brytyjskiego aktorstwa. W głównych rolach błyszczą zdobywca dwóch nominacji do Oscara Richard Harris (Sportowe życie, Pole) i laureat Nagrody Akademii Sir Alec Guinness (Most na rzece Kwai, Lawrence z Arabii). Obraz otrzymał Oscara za najlepsze kostiumy i nominację w kategorii „najlepsza muzyka”.
DLA WASZEGO DOBRA (ANNA (AKA. PER AMOR VOSTRO)) dramat, Włochy 2015
premiera: 06.07.2016 godz. 20:50
powtórzenie: 07.07.2016 godz. 11:25
25.07.2016 godz. 18:05
26.07.2016 godz. 09:20

DLA WASZEGO DOBRA (ANNA (AKA. PER AMOR VOSTRO)) dramat, Włochy 2015, 112 min., (12), reż. Giuseppe M. Gaudino, wyk. Valeria Golino, Massimiliano Gallo, Adriano Giannini, Elisabetta Mirra, Edoardo Crò

Świetna Valeria Golino w inspirującej opowieści o dojrzałej kobiecie, która po latach upokorzeń postanawia rozpocząć nowe życie. Nagrody na MFF w Wenecji.

Współczesny Neapol. Anna (Valeria Golino) jest stojącą na skraju załamania nerwowego żoną i matką. Od lat doświadcza przemocy ze strony prowadzącego szemrane interesy męża (Massimiliano Gallo), z którym wychowuje trójkę nastoletnich dzieci – dwie córki i głuchoniemego syna Arturo (Edoardo Crò). Kobieta, szukając niezależności, znajduje pracę w lokalnej stacji telewizyjnej. Szybko okazuje się, że łatwo nawiązuje znajomości i jest cenionym przez innych pracownikiem. Rozpoczyna też romans z aktorem Michele (Adriano Giannini). Po latach upokorzeń i poświęcania się dla rodziny kobieta w końcu czuje się wartościowym człowiekiem i jest gotowa podjąć najważniejszą decyzję.

Fascynujący portret pogrążonej w depresji i stłamszonej przez rodzinę kobiety, która znajduje w sobie siłę, o jaką nigdy się nie podejrzewała. Dzięki wsparciu kolegów z pracy, ale przede wszystkim własnej determinacji Anna przechodzi proces, w czasie którego z ofiary zmienia się w silną, pewną siebie kobietę. Niezwykłą kreację aktorską, wyróżnioną na festiwalu w Wenecji prestiżowym Pucharem Volpiego, stworzyła Valeria Golino, ceniona na całym świecie włoska aktorka, znana między innymi z takich filmów jak Rain Man, Hot Shots! czy Frida. Obok niej w dramacie wyreżyserowanym przez Giuseppe M. Gaudino (Giro di lune tra terra e mare) wystąpili Massimiliano Gallo (Fortapasc, Mine Vaganti. O miłości i makaronach) oraz Adriano Giannini (Skutki miłości, serial Missing: Zaginiony). Film zwraca uwagę niebanalną formą, która łączy elementy realistyczne z sekwencjami surrealistycznymi.

 

 

ŚWIAT WAYNE’A (WAYNE’S WORLD) komedia, USA 1992
emisja: 08.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 09.07.2016 godz. 13:25

ŚWIAT WAYNE’A (WAYNE’S WORLD) komedia, USA 1992, 91 min., (12), reż. Penelope Spheeris, wyk. Mike Myers, Dana Carvey, Rob Lowe, Tia Carrere, Brian Doyle-Murray

Szalona komedia o dwóch przyjaciołach z małego miasteczka, którzy prowadzą nietuzinkowy program muzyczny w telewizji.

Wayne Campbell (Mike Myers) i Garth Algar (Dana Carvey) to dwójka przyjaciół z miasteczka Aurora w stanie Illinois. Obaj są fanami heavy metalu. Młodzieńcy prowadzą razem oryginalny program muzyczny na antenie jednej z lokalnych stacji kablowych. Pewnego dnia szczęście puka do ich drzwi. Łowca talentów (Rob Lowe) proponuje im lukratywny kontrakt w ogólnokrajowej telewizji. Jak Wayne i Garth poradzą sobie w świecie show-biznesu?

Absurdalna, pełna rockowych motywów i zwariowanych gagów komedia w reżyserii Penelope Spheeris (Chłopcy z sąsiedztwa, Klan urwisów). W role dwóch ekscentrycznych bohaterów wcielają się zdobywcy statuetki Emmy Mike Myers (Austin Powers: Agent specjalnej troski, Klub 54) i znany z programu Saturday Night Live Dana Carvey. Ich występ został doceniony Nagrodą MTV w kategorii „najlepszy ekranowy duet”. Obok nich grają również: sześciokrotnie nominowany do Złotego Globu Rob Lowe (serial Prezydencki poker, produkcja HBO Wielki Liberace), popularna aktorka i piosenkarka Tia Carrere (Prawdziwe kłamstwa, Zagniewani młodociani) oraz Brian Doyle-Murray (Dzień świstaka, Lepiej być nie może). Obraz zachwyca lekkością oraz żywiołowym humorem. Wielkim atutem jest też ścieżka dźwiękowa z przebojami takich wykonawców jak Queen, Jimi Hendrix, Alice Cooper, Black Sabbath czy Red Hot Chilli Peppers. Scenariusz produkcji był inspirowany skeczami z programu Saturday Night Live.
CZEKAM NA CIEBIE W LARAMIE (GAS FOOD LODGING) dramat, USA 1992
emisja: 11.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 12.07.2016 godz. 13:05
27.07.2016 godz. 14:40
28.07.2016 godz. 06:00

CZEKAM NA CIEBIE W LARAMIE (GAS FOOD LODGING) dramat, USA 1992, 98 min., (15), reż. Allison Anders, wyk. Brooke Adams, Ione Skye, Fairuza Balk, James Brolin, Robert Knepper

Historia samotnej matki, która musi radzić sobie z dorastającymi córkami, ich miłosnymi zawodami i marzeniami o wyrwaniu się z ponurego miejsca, w którym przyszło im żyć.

Małe miasteczko Laramie w stanie Nowy Meksyk. Nora (Brooke Adams) jest seksowną samotną matką, która zarabia na życie jako kelnerka. Kobieta zmaga się z rzeczywistością, starając się ze wszystkich sił utrzymać w ryzach swoje dwie nastoletnie córki – Trudi (Ione Skye) i Shade (Fairuza Balk). Nie chce, żeby uganiały się za chłopakami. Jej zdaniem powinny skupić się na nauce. Nie jest to jednak proste. Znudzone prowincjonalnym życiem dziewczyny desperacko marzą o wyrwaniu się ze smutnej mieściny.

Pełna emocji opowieść o młodzieńczych marzeniach i pogoni za szczęściem w reżyserii Allison Anders (Moje szalone życie, W rytmie serca), dla której był to reżyserski debiut. Skonstruowany z finezją dramat chwyta za serce i zmusza do myślenia. Twórcom z powodzeniem udaje się oddać duszny klimat małego miasteczka. W filmie nie brakuje też wyrazistych kobiecych postaci. Scenariusz powstał na kanwie powieści Richarda Pecka „Don’t Look and It Won’t Hurt”. W główne role wcielają się: Brooke Adams (Niebiańskie dni, Inwazja łowców ciał), Ione Skye (Nic nie mów, Cztery pokoje) i nagrodzona za swoją kreację statuetką Independent Spirit Fairuza Balk (Szkoła czarownic, U progu sławy). Produkcja została wyróżniona m.in. nominacjami do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia i Głównej Nagrody Jury na festiwalu w Sundance. Otrzymała także prestiżową nagrodę nowojorskich krytyków dla najlepszego nowego reżysera.

 

 

 

ŚWIAT WAYNE’A 2 (WAYNE’S WORLD 2) komedia, USA 1993
emisja: 15.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 16.07.2016 godz. 11:40

ŚWIAT WAYNE’A 2 (WAYNE’S WORLD 2) komedia, USA 1993, 91 min., (12), reż. Stephen Surjik, wyk. Mike Myers, Dana Carvey, Christopher Walken, Tia Carrere, Kim Basinger

Druga część kultowej komedii o przygodach dwóch nieprzewidywalnych przyjaciół – Wayne’a Campbella i Gartha Algara.

Wayne Campbell (Mike Myers) i Garth Algar (Dana Carvey) są już dorośli. Daleko im jednak do dojrzałości. Co prawda wyprowadzili się już od rodziców, ale nadal są niepoważni i nieprzewidywalni. Do tego noszą długie włosy, jeansy i tenisówki. Wayne jest już jednak znudzony show-biznesem i postanawia zorganizować wielki festiwal rockowy. Musi też zawalczyć o miłość, ponieważ pewien agent próbuje ze wszystkich sił odbić mu dziewczynę (Tia Carrere).

Wayne Campbell i Garth Algar powracają w brawurowym stylu. Niedojrzali i pełni szalonych pomysłów mężczyźni kolejny raz muszą zawalczyć o miłość i swoje miejsce w show-biznesie. Film w reżyserii Stephena Surjika (Słodka jak cukierek, serial Daredevil) jest prawdziwą jazdą bez trzymanki i na pewno spodoba się wszystkim fanom kina komediowego. W produkcji, obok uwielbianych przez widzów komików Mike’a Myersa (cykl Austin Powers, Bękarty wojny) i Dana Carveya (program Saturday Night Live, Jack i Jill), występuje cała plejada gwiazd Hollywood: wyróżniony Oscarem Christopher Walken (Łowca jeleni), laureatka Nagrody Akademii Kim Basinger (Tajemnice Los Angeles) czy zdobywczyni Złotego Globu Drew Barrymore (produkcja HBO Szare ogrody).
ZŁA NOC (MALA NOCHE) dramat, USA 1986
emisja: 22.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 23.07.2016 godz. 13:20

ZŁA NOC (MALA NOCHE) dramat, USA 1986, 75 min., (12), reż. Gus Van Sant, wyk. Tim Streeter, Doug Cooeyate, Ray Monge, Nyla Mccarthy, Sam Downey

Głośny debiut Gusa Van Santa. Przejmujący dramat o pracowniku sklepu monopolowego, który zakochuje się w nielegalnym imigrancie z Meksyku.

Walt (Tim Streeter) pracuje w obskurnym sklepie monopolowym na przedmieściach Portland. Mężczyzna wiedzie spokojne i niczym niewyróżniające się życie. Pewnego dnia poznaje nielegalnego emigranta z Meksyku, nastoletniego Johnny’ego (Doug Cooeyate). Mimo że młodzieniec nie zna ani słowa po angielsku, sklepikarz zakochuje się w nim bez pamięci. Johnny pozostaje obojętny na uczucie, jakim obdarzył go nowy znajomy. Nie przeszkadza mu to jednak w manipulowaniu Waltem i wykorzystywaniu go dla pieniędzy.

Zmysłowa opowieść o obsesyjnej namiętności, której obiektem jest nielegalny imigrant, to dzieło dwukrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Gusa Van Santa (Buntownik z wyboru, Słoń). Nakręcony za niewielkie pieniądze czarno-biały film był pełnometrażowym debiutem twórcy Obywatela Milka. Obraz spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków, którzy uznali go za „fascynujący”, „przejmujący” i „zniewalająco piękny”. Scenariusz został oparty na autobiograficznej książce kultowego poety Walta Curtisa, który z szokującą szczerością opisał w niej swoją fascynację młodymi meksykańskimi emigrantami. W rolach głównych bohaterów z powodzeniem odnaleźli się naturszczycy: Tim Streeter, Doug Cooeyate (Narkotykowy kowboj), Ray Monge (Słoń), Nyla McCarthy oraz Sam Downey. Zła noc została wyróżniona na międzynarodowym festiwalu kina gejowskiego i lesbijskiego w Turynie, otrzymała też nagrodę stowarzyszenia krytyków Los Angeles.

 

 

 

RĘCE NAD MIASTEM (LE MANI SULLA CITTA (AKA. HANDS OVER THE CITY)) dramat, Włochy 1963
emisja: 29.07.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 30.07.2016 godz. 12:30

RĘCE NAD MIASTEM (LE MANI SULLA CITTA (AKA. HANDS OVER THE CITY)) dramat, Włochy 1963, 96 min., (15), reż. Francesco Rosi, wyk. Rod Steiger, Salvo Randone, Guido Alberti, Angelo D’Alessandro, Carlo Fermariello
Osadzona w powojennym Neapolu historia spekulanta i łapówkarza, który wykorzystuje swoje stanowisko do prowadzenia szemranych interesów.

Neapol, czasy po drugiej wojnie światowej. W wyniszczonym mieście trwa boom budowlany, z którego korzysta Edoardo Nottola (Rod Steiger). Członek rady miejskiej wykorzystuje swoje stanowisko, by osiągać prywatne korzyści. Gdy w wyniku jego działań dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku, wydaje się, że kariera Nottoli jest skończona. Szybko okazuje się jednak, że polityka rządzi się swoimi prawami, a Nottola zna doskonale te reguły. Wkrótce udaje mu się wrócić do życia publicznego.

Wnikliwe spojrzenie na problem korupcji w powojennych Włoszech. Nagrodzony w 1963 roku weneckim Złotym Lwem, klasyczny film w reżyserii uznanego włoskiego twórcy Francesca Rosiego (Sprawa Mattei, Chrystus zatrzymał się w Eboli) uchodzi za jeden z najlepszych dramatów politycznych w historii kina. Opowiadający o ciemnych stronach polityki obraz jest popisem gry aktorskiej odtwórcy głównej roli Roda Steigera (laureata Oscara za W upalną noc), występującego często we włoskich filmach amerykańskiego aktora, znanego z takich legendarnych tytułów jak między innymi Na nabrzeżach, Doktor Żywago czy western Garść dynamitu. Oprócz niego w filmie wystąpili też Salvo Randone (Salvatore Giuliano, Satyricon), Guido Alberti (Osiem i pół, Giulietta i duchy) oraz komunistyczny polityk i neapolitański radny, Carlo Fermariello.

 

 

SERIALE

Z ZIEMI NA KSIĘŻYC,  (FROM THE EARTH TO THE MOON) serial obyczajowy, USA 1998 (odc. 9-12/12)
emisja w środy od 11.05.2016 godz. 20:00

Z ZIEMI NA KSIĘŻYC, (FROM THE EARTH TO THE MOON) serial obyczajowy, USA 1998, 60 min., (12), reż. Lili Fini Zanuck, wyk. Tom Hanks, Nick Searcy, Lane Smith, David Andrews, Daniel Hugh Kelly

Wyróżniony Złotym Globem dwunastoodcinkowy serial produkcji HBO to pasjonująca opowieść o amerykańskim programie kosmicznym i zaangażowanych w jego realizację ludziach.

z ziemi na ksiezycOd momentu ogłoszenia amerykańskiego programu kosmicznego przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego do chwili wypowiedzenia przez Neila Armstronga słynnych słów „To mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości” minęło 10 lat. W tym czasie tysiące ludzi zaangażowało się w prace NASA, a wiele osób poświęciło swoje życie prywatne, by zrealizować główny cel – pierwszy w historii lot na Księżyc.

Każdy odcinek rozpoczyna się od wprowadzenia, którego autorem jest reżyser i koproducent serialu Tom Hanks. Aktor, znany między innymi z filmu Apollo 13, opowiada o kolejnych kamieniach milowych amerykańskiego programu kosmicznego. Serial przedstawia historyczne wydarzenia z punktu widzenia ludzi zaangażowanych w prace NASA – astronautów, inżynierów, naukowców. Pokazuje ich radości, marzenia i dramaty. Atutem produkcji są niezwykłe efekty specjalne i unikalne materiały archiwalne. Wśród odtwórców głównych ról znaleźli się między innymi: Nick Searcy (Cast Away. Poza światem), Lane Smith (Mój kuzyn Vinnie), David Andrews (Fight Club) oraz Daniel Hugh Kelly (serial All My Children).

 

 

 

DOCHODZENIE, (CASE) serial obyczajowy, Islandia 2015
premiera: 30.07.2016 emisja w soboty po 2 odc. godz. 20:00 i 20:50 (odc. 1-2/10)

DOCHODZENIE (CASE) serial obyczajowy, Islandia 2015, (18), wyk. Magnús Jónsson, Steinunn Ólína Thorsteinsdóttir, Jóhanna Vigdís Arnardóttir, Thorsteinn Bachmann, Birna Rún Eiríksdóttir

Mroczny serial o tajemniczej śmierci nastoletniej islandzkiej baletnicy. Mimo że sprawa wygląda na samobójstwo, policyjna detektyw nie wierzy w taką wersję wydarzeń.

dochodzenieCzternastoletnia baletnica Lára zostaje znaleziona martwa w teatrze. Wszystko wskazuje, że dziewczyna popełniła samobójstwo, wieszając się na linie. Na jaw wychodzi też, że przed śmiercią uprawiała seks. Jej rodzice są wstrząśnięci. Tylko trzy osoby nie wierzą, że Lára mogła sama odebrać sobie życie. Mocno stąpająca po ziemi policjantka Gabríela (Steinunn Ólína Þorsteinsdóttir) chce za wszelką cenę rozwiązać zagadkę śmierci nastolatki. Poza nią sprawą interesuje się dwójka prawników.

Trzymający w napięciu serial w reżyserii dwukrotnego zdobywcy Nagrody Edda Baldvina Zophoníassona (Nerwówka, Życie na kredycie) to połączenie realistycznego dramatu z ekscytującym thrillerem. Islandzka produkcja utrzymana jest w niepokojącym, mrocznym klimacie. Zachwyca inteligentnym scenariuszem, doskonałymi zdjęciami oraz niezwykłą ścieżką dźwiękową. W główne role z powodzeniem wcielają się m.in.: Magnús Jónsson (Reykjavik-Rotterdam, serial Réttur), wyróżniona za swoją kreację statuetką Eddy Steinunn Ólína Þorsteinsdóttir (Ikíngut, Beowulf – Droga do sprawiedliwości) oraz Jóhanna Vigdís Arnardóttir (Opinberun Hannesar, serial Réttur).

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.