Cinemax w lipcu 2014

Bitwa roku W lipcu w sobotnie premiery kanał Cinemax wyemituje: dramat „O czym wiedziała Maisie„, dramat „Jack, jakiego nie znacie”, dramat „Bitwa roku” oraz francuski dramat CINEMAX„Zakonnica”. Wydarzeniem miesiąca będą filmy z Merryl Streep.

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

O CZYM WIEDZIAŁA MAISIE (WHAT MAISIE KNEW) dramat, USA 2012

premiera: 05.07.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 06.07.2014 godz. 12:40

08.07.2014 godz. 20:15

09.07.2014 godz. 13:10

17.07.2014 godz. 17:20

18.07.2014 godz. 09:20

O CZYM WIEDZIAŁA MAISIE (WHAT MAISIE KNEW) dramat, USA 2012, 95 min., reż. Scott Mcgehee, David Siegel, wyk. Julianne Moore, Alexander Skarsgård, Onata Aprile, Steve Coogan, Joanna Vanderham

Uwspółcześniona ekranizacja powieści Henry’ego Jamesa. Losy siedmioletniej dziewczynki, która staje się kartą przetargową w rozwodowej grze rodziców.

Nowy Jork. Maisie (Onata Aprile) to pełna uroku, rezolutna siedmiolatka, której rodzice właśnie postanowili się rozstać. Susanna (Julianne Moore) jest piosenkarką, a Beale (Steve Coogan) odnoszącym sukcesy handlarzem dzieł sztuki. Każde z nich jest bardzo skupione na sobie. Para nie potrafi się porozumieć i bez pardonu walczy o dziecko. Niespodziewanie z pomocą zagubionej w całej sytuacji dziewczynce przychodzą nowi partnerzy rodziców – Margo (Joanna Vanderham) oraz Lincoln (Alexander Skarsgård).

Rodzinny dramat na podstawie znanej książki Henry’ego Jamesa z 1897 roku. Twórcy ekranizacji, utalentowany reżyserski duet Scott McGehee – David Siegel (Szwy, Na samym dnie), przenieśli akcję powieści do współczesnego Nowego Jorku. Ich film we wnikliwy sposób pokazuje osamotnienie i smutek dziecka, które stało się pionkiem w rozwodowej grze egoistycznych rodziców. Obraz nie tylko wzrusza i skłania do refleksji, ale też zachwyca subtelną grą aktorską. W roli małej Maisie chwytającą za serce kreację stworzyła debiutantka Onata Aprile, a odtwórcami jej rodziców są czterokrotnie nominowana do Oscara Julianne Moore (Godziny, Daleko od nieba) oraz zdobywca dwóch nominacji do tej nagrody, aktor i scenarzysta Steve Coogan (Prawdziwa historia króla skandali, Tajemnica Filomeny). Film był nominowany do Grand Prix na MFF w Tokio.

 

JACK, JAKIEGO NIE ZNACIE (YOU DON’T KNOW JACK) dramat, USA 2010

premiera: 12.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 13.07.2014 godz. 12:15

15.07.2014 godz. 20:00

16.07.2014 godz. 11:00

JACK, JAKIEGO NIE ZNACIE (YOU DON’T KNOW JACK) dramat, USA 2010, 129 min., reż. Barry Levinson, wyk. Al Pacino, Susan Sarandon, Danny Huston, Brenda Vaccaro, John Goodman

Nagrodzony dwiema statuetkami Emmy film biograficzny opowiadający historię kontrowersyjnego amerykańskiego lekarza, Jacka Kevorkiana. W roli głównej zdobywca Oscara Al Pacino.

Nazywany “Doktorem Śmierć” amerykański lekarz Jack Kevorkian (Al Pacino) od lat osiemdziesiątych opowiada się za prawem do eutanazji. Jednocześnie pomaga pacjentom, którzy, świadomi swego terminalnego stanu, decydują się odejść z tego świata. Pierwszą wykonaną przez niego eutanazją była pomoc pacjentowi cierpiącemu z powodu choroby Alzheimera w stadium nie pozwalającym na godne życie. Film prezentuje to wydarzenie, a także następującą po nim kampanię zwolenników i przeciwników eutanazji, która przetoczyła się przez amerykańskie media.

Bohater filmu, kontrowersyjny lekarz Jack Kevorkian, od ponad trzydziestu lat budzi gorące dyskusje wśród Amerykanów. Wielokrotnie stawał przed sądem. W 1999 roku, skazany za zabójstwo drugiego stopnia, trafił do więzienia, gdzie spędził w sumie osiem lat. W wyprodukowanym przez stację HBO poruszającym dramacie telewizyjnym w postać “Doktora Śmierć” wcielił się jeden z najwybitniejszych aktorów naszych czasów, zdobywca Oscara i siedmiu innych nominacji do tej nagrody – Al Pacino (Ojciec chrzestny, Pieskie popołudnie, Zapach kobiety). Udało mu się stworzyć niezwykłą i złożoną kreację, za którą otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę przemysłu telewizyjnego na świecie – Emmy. Obok niego w filmie Barry’ego Levinsona (Rain Man – Oscar, Uśpieni, Fakty i akty) zobaczymy także laureatkę Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Susan Sarandon (Thelma i Louise, Przed egzekucją, Nostalgia anioła) oraz gwiazdę serialu Roseanne Johna Goodmana (także: Big Lebowski, Bracie, gdzie jesteś?). Jack, jakiego nie znacie otrzymał aż 15 nominacji do Emmy, w tym w najważniejszych kategoriach – za reżyserię, scenariusz i dla najlepszego filmu. Oprócz Ala Pacino statuetkę zdobył scenarzysta Adam Mazer.

 

BITWA ROKU (BATTLE OF THE YEAR) dramat, USA 2013

premiera: 19.07.2014 godz. 20:10

powtórzenie: 20.07.2014 godz. 12:40

22.07.2014 godz. 18:25

23.07.2014 godz. 11:15

BITWA ROKU (BATTLE OF THE YEAR) dramat, USA 2013, 106 min., reż. Benson Lee, wyk. Josh Holloway, Laz Alonso, Josh Peck, Caity Lotz, Chris Brown

Porywająca opowieść o grupie amerykańskich tancerzy, którzy marzą o zwycięstwie w międzynarodowym turnieju breakdance.

Bitwa rokuBITWA ROKU to międzynarodowy turniej tańca, na który zjeżdżają drużyny z całego świata. Do występów przygotowują się też reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Drużyna z USA nie zwyciężyła od piętnastu lat, więc zawodnicy czują presję. Mistrz hip hopu Dante Graham (Laz Alonso) marzy o wygranej i namawia do współpracy zmagającego się z alkoholizmem byłego trenera koszykówki Jasona Blake’a (Josh Holloway). Razem chcą stworzyć drużynę, która sięgnie po mistrzowski tytuł.

Oparte na sprawdzonym pomyśle, energetyczne kino o miłości do tańca, determinacji w spełnianiu marzeń i walce z własnymi słabościami. Zainspirowany prawdziwą historią (opowiedzianą wcześniej przez tego samego reżysera w filmie dokumentalnym Planet B-Boy) film wypełniony jest doskonałą muzyką i zapierającymi dech w piersiach popisami choreograficznymi. Bitwa roku to druga fabuła, po Miss poniedziałku, w reżyserskim dorobku amerykańskiego filmowca o koreańskich korzeniach – Bensona Lee. W rolach głównych występują: gwiazda serialu Zagubieni Josh Holloway, Laz Alonso (Szybko i wściekle, Skok przez miotłę) oraz Josh Peck (Mean Creek, Drake i Josh jadą do Hollywood). W drugoplanowej roli pojawi się polska aktorka Weronika Rosati (PitBull, Obława).

 

ZAKONNICA (THE NUN (2013)) dramat, Francja 2013

premiera: 26.07.2014 godz. 20:10

powtórzenie: 27.07.2014 godz. 12:30

29.07.2014 godz. 20:10

30.07.2014 godz. 13:20

ZAKONNICA (THE NUN (2013)) dramat, Francja 2013, 107 min., reż. Guillaume Nicloux, wyk. Pauline Etienne, Isabelle Huppert, Louise Bourgoin, Martina Gedeck, Françoise Lebrun

Adaptacja skandalizującej powieści Denisa Diderota. Historia młodziutkiej zakonnicy, która zrobi wszystko, aby pewnego dnia móc opuścić klasztor i odzyskać wolność.

Francja, druga połowa osiemnastego wieku. Urodzona w szlacheckiej rodzinie Suzanne Simonin (Pauline Etienne) jest obdarzona niezwykłym talentem muzycznym. Nie jest jej jednak dane go rozwinąć – dziewczyna zostaje wysłana do klasztoru, gdzie ma poświęcić życie Bogu. Od początku zbuntowana, próbuje znaleźć swoje miejsce w zgromadzeniu. Przez cały czas nie traci nadziei, że uda jej się odzyskać wolność.

Wyróżniona nominacją do Złotego Niedźwiedzia, wstrząsająca opowieść o młodej dziewczynie, która wbrew swojej woli zostaje wysłana do klasztoru. Gdy poznaje ciemne strony zakonnego życia, nierzadko doświadczając aktów psychicznego i fizycznego okrucieństwa ze strony osób duchownych, podejmuje starania o odzyskanie wolności. Fabuła Zakonnicy osnuta jest na motywach stylizowanej na pamiętnik, oświeceniowej powieści Denisa Diderota pod tym samym tytułem. Ze względów obyczajowych pisarz nie zdecydował się na jej publikację za życia. Książka została wydana dopiero w 1796 roku, dwanaście lat po jego śmierci. Siłą filmu są znakomite kreacje grupy świetnych aktorek: nominowanej za swoją rolę do Cezara Pauline Etienne (Prywatny trener, Inny świat), zdobywczyni dwóch Złotych Palm Isabelle Huppert (Pianistka, Miłość), dwukrotnie nominowanej do Europejskiej Nagrody Filmowej Martiny Gedeck (Tylko Marta, Życie na podsłuchu) i nominowanej do Cezara Louise Bourgoin (Dziewczyna z Monako, Niezwykłe przygody Adeli Blanc-Sec). Za reżyserię obrazu odpowiadał Guillaume Nicloux, znany z takich tytułów, jak m.in. Prywatne dochodzenie, Tamta kobieta, Porwanie Michela Houellebecqa. Zdjęcia powstały we Francji oraz w Niemczech w klasztorze Bronnbach.

 

OSTRY PIĄTEK

 

EGZAMIN Z MORDERSTWA (THESIS ON A HOMICIDE) thriller, Argentyna 2013

premiera: 04.07.2014 godz. 23:25

powtórzenie: 31.07.2014 godz. 01:40

EGZAMIN Z MORDERSTWA (THESIS ON A HOMICIDE) thriller, Argentyna 2013, 103 min., reż. Hernán Goldfrid, wyk. Ricardo Darín, Alberto Ammann, Calu Rivero, Arturo Puig, Fabián Arenillas

Wykładowca prawa podejrzewa, że jeden z jego studentów popełnił brutalną zbrodnię. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które staje się jego obsesją.

Roberto Bermúdez (Ricardo Darín) jest uniwersyteckim wykładowcą, specjalistą od prawa karnego. Pewnego dnia na terenie kampusu dochodzi do brutalnego morderstwa. Profesor podejrzewa, że jego sprawcą mógł być charyzmatyczny student Gonzalo Ruiz Cordera (Alberto Ammann). Mężczyzna rozpoczyna prywatne śledztwo. Jest zdeterminowany, by odkryć prawdę o zbrodni i zdobyć dowody obciążające Gonzala. Okazuje się, że może go to drogo kosztować.

Nominowana w ośmiu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, do prestiżowych Nagród Argentyńskiej Akademii Filmowej, elektryzująca adaptacja bestsellerowej powieści Diega Paszkowskiego pod tym samym tytułem. Nominacjami zostali wyróżnieni m.in. autor znakomitego scenariusza Patricio Vega (Música en espera, Mi primera boda), operator Rodrigo Pulpeiro (Tajemnica dziewczyny znad jeziora, Chińczyk na wynos) oraz odtwórca głównej roli, wybitny argentyński aktor Ricardo Darín (Syn panny młodej, Sekret jej oczu). Egzamin z morderstwa to inteligentny, stylowo sfotografowany thriller psychologiczny z dobrze skonstruowaną intrygą, świetnym aktorstwem i umiejętnie dawkowanym suspensem. Obraz jest drugą fabułą w reżyserskiej karierze utalentowanego Hernána Goldfrida (Música en espera). Darínowi partneruje laureat Goi Alberto Ammann (Cela 211, Eva), który sugestywnie wcielił się w postać młodego Gonzala.

 

MORLOKOWIE I WEHIKUŁ CZASU (MORLOCKS (AKA. TIME MACHINE: RISE OF THE MORLOCKS)) horror, 2011

premiera: 11.07.2014 godz. 00:00

MORLOKOWIE I WEHIKUŁ CZASU (MORLOCKS (AKA. TIME MACHINE: RISE OF THE MORLOCKS)) horror, 2011, 83 min., reż. Matt Codd, wyk. David Hewlett, Christina Cole, Hamish Clark, Robert Picardo, Lincoln Frager

Specjalna grupa badawcza odbywa tajną podróż w czasie. Celem wyprawy jest ocalenie Ziemi przed inwazją humanoidalnych istot z przyszłości.

Doktor James Radnor (David Hewlett) próbuje skonstruować wehikuł czasu, ale bez skutku. Pewnego dnia jednak, bez jego wiedzy, maszyna zostaje ukończona przez naukowców współpracujących z wojskiem. W przyszłość zostaje wysłana grupa badawcza, której zadaniem jest zdobycie informacji na temat najnowszych technologii. Nie wszystko jednak idzie po myśli członków misji. Dokonują odkrycia, które budzi przerażenie i grozę.

Połączenie kina grozy z wątkami science fiction, luźno inspirowane prozą Herberta George’a Wellsa. To właśnie brytyjski pisarz, pionier literatury fantastycznonaukowej, wymyślił tytułowe stwory i wprowadził je do swojej sławnej powieści „Wehikuł czasu”. Wciągający obraz w reżyserii Matta Codda (filmy TV Monolit, Zaginiona kolonia) powstał dla telewizji, a w rolach głównych zobaczymy w nim m.in. Davida Hewletta (Cube, serial Gwiezdne wrota: Atlantyda), Christinę Cole (Czego pragnie dziewczyna, Spirala życia i śmierci) oraz zdobywcę nominacji do nagrody Emmy Roberta Picardo (seriale Cudowne lata, Star Trek: Voyager).

 

CHŁÓD NADCHODZI NOCĄ (COLD COMES THE NIGHT) kryminalny, USA 2013

premiera: 18.07.2014 godz. 00:20

powtórzenie: 28.07.2014 godz. 02:55

CHŁÓD NADCHODZI NOCĄ (COLD COMES THE NIGHT) kryminalny, USA 2013, 87 min., reż. Tze Chun, wyk. Alice Eve, Bryan Cranston, Logan Marshall-Green, Ursula Parker, Leo Fitzpatrick

Bezwzględny kryminalista decyduje się na desperacki krok. Bierze jako zakładniczkę właścicielkę motelu, żądając, by pomogła mu odzyskać dużą sumę pieniędzy. Jeśli tego nie zrobi, zabije jej córkę.

Chloe (Alice Eve) jest właścicielką obskurnego motelu, położonego obok mało uczęszczanego zjazdu z autostrady. Kobieta mieszka razem z córką Sophią (Ursula Parker). Pewnego dnia w ich okolicy pojawia się niejaki Topo (Bryan Cranston), który przewozi pieniądze dla swojego szefa. Kiedy znika jego kierowca, a samochód zostaje skonfiskowany przez policję, zdesperowany mężczyzna bierze Chloe i jej córkę jako zakładniczki.

Mroczny kryminał z trzymającą w napięciu intrygą i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Ten ciekawie pomyślany i wizualnie intrygujący film został zrealizowany przez niezależnego młodego reżysera Tze Chuna (nagradzany debiut Children of Invention). Zdaniem krytyków Chłód nadchodzi nocą to solidne kino noir, które od początku do końca ogląda się z niesłabnącą uwagą. Główne role w obrazie zagrali sugestywnie laureat Złotego Globu za kreację w serialu Breaking Bad – Bryan Cranston (także: Drive, Operacja Argo) oraz Alice Eve (Dziewczyna z ekstraklasy, Kruk. Zagadka zbrodni). Partnerują im dziecięca aktorka Ursula Parker (Musimy porozmawiać o Kevinie, Sprawa zamknięta) i Logan Marshall-Green (Diabeł, Prometeusz).

 

SIEDEM NIEWINNYCH RODZIN (THE INNOCENT SEVEN (AKA. SHICHININ NO TOMURAI)) dramat, Japonia 2005

premiera: 25.07.2014 godz. 23:35

SIEDEM NIEWINNYCH RODZIN (THE INNOCENT SEVEN (AKA. SHICHININ NO TOMURAI)) dramat, Japonia 2005, 108 min., reż. Dankan, wyk. Dankan, Ikkei Watanabe, Hitomi Takahashi, Yôko Ishino, Hajime Yamazaki

Szokująca opowieść o grupie rodzin uczestniczących w letnim wyjeździe. Wkrótce okazuje się, że wycieczka jest tylko przykrywką, a dorośli zaangażowani są w handel ludzkimi organami.

Siedem rodzin, które mają poważne problemy finansowe, wyrusza autobusem w podróż na wymarzone wakacje. Jednak już na miejscu urlopowicze orientują się, że nie trafili do wakacyjnego raju – organizator wyjazdu ma dla nich inną, makabryczną propozycję. Ponieważ wszystkie rodziny łączy fakt, że rodzice mogą wkrótce stracić prawo opieki nad dziećmi, otrzymują oni możliwość sprzedania swoich pociech tajemniczej organizacji.

Niepokojący obraz, który łączy w sobie elementy rodzinnego dramatu i thrillera. Szokująca fabuła porusza problem przemocy wobec dzieci i nawiązuje ponoć do prawdziwych wydarzeń. Twórcą tego nieoczywistego filmu, a także wykonawcą jednej z głównych ról, jest Dankan – japoński aktor i scenarzysta, znany m.in. z obrazów Punkt zapalny, Czy wreszcie coś osiągniesz? oraz Ikinai. Siedem niewinnych rodzin to ciepło przyjęty przez krytyków reżyserski debiut artysty. Mimo kontrowersyjnego tematu film zawiera sporą dawkę humoru, a na szczególną uwagę, zdaniem recenzentów, zasługuje sposób, w jaki Dankan przedstawia emocje i charaktery bohaterów.

 

EKRANY ŚWIATA

 

KLAUNI (KLAUNI (AKA. CLOWNWISE)) dramat, Czechy 2013

premiera: 06.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 07.07.2014 godz. 11:35

26.07.2014 godz. 08:35

26.07.2014 godz. 18:05

KLAUNI (KLAUNI (AKA. CLOWNWISE)) dramat, Czechy 2013, 120 min., reż. Viktor Tau, wyk. Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Didier Flamand, Kati Outinen, Julie Ferrier

Nominowana do Czeskich Lwów, wzruszająca opowieść o jesieni życia członków słynnej trupy cyrkowych klaunów.

Oskar (Didier Flamand), Max (Oldřich Kaiser) i Viktor (Jiří Lábus) przed ponad trzydziestu laty występowali jako trio klaunów. Ich pełne ironii i autentycznego humoru występy cieszyły się w komunistycznej Czechosłowacji ogromnym powodzeniem. Wspólną karierę komików przerwały osobiste nieporozumienia, co spowodowało rozwiązanie zespołu. Po latach spotykają się i postanawiają reaktywować trupę. Czy to przedsięwzięcie ma szansę na sukces?

Chwytający za serce, kameralny komediodramat w reżyserii Viktora Tauša (Kanarek) opowiada o grupie starzejących się komików, których łączy niezwykłe poczucie humoru, umiłowanie pracy i szacunek do tego, co udało im się osiągnąć przed laty. W rolach głównych wystąpili: nominowany za swoją kreację do nagrody Czeskiego Lwa Oldřich Kaiser (Ciemnoniebieski świat, Obsługiwałem angielskiego króla), wyróżniony po raz drugi tą prestiżową statuetką Jiří Lábus (serial Arabela, Babie lato) oraz popularny francuski aktor Didier Flamand (Purpurowe rzeki, Pan od muzyki). Bezpretensjonalny, pełen błyskotliwych scen i dialgów film zdobył nominacje do Czeskich Lwów między innymi w kategorii „najlepszy obraz“, „najlepszy scenariusz“ i „najlepsza muzyka“.

 

DOTYK GRZECHU (A TOUCH OF SIN (AKA. TIAN ZHU DING)) dramat, Chiny 2013

premiera: 13.07.2014 godz. 21:40

powtórzenie: 29.07.2014 godz. 23:30

DOTYK GRZECHU (A TOUCH OF SIN (AKA. TIAN ZHU DING)) dramat, Chiny 2013, 125 min., reż. Zhangke Jia, wyk. Tao Zhao, Wu Jiang, Baoqiang Wang, Lanshan Luo, Jia-Yi Zhang

Poruszające studium przemocy opowiedziane na przykładzie czterech historii osadzonych we współczesnych Chinach.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat Chiny dokonały olbrzymiego skoku cywilizacyjnego i ekonomicznego, często kosztem życia i zdrowia ludzi, którzy nie nadążali za zmianami. Wśród bohaterów filmu są zdesperowany górnik (Wu Jiang), który, rozczarowany wszechogarniającą korupcją, postanawia na własną rękę walczyć o sprawiedliwość, pozbawiony korzeni emigrant zarobkowy (Baoqiang Wang), napastowana przez klienta pracownica łaźni (Tao Zhao) oraz sfrustrowany robotnik (Lanshan Luo).

Szokujący, trudny, a jednocześnie piękny w warstwie wizualnej film opowiada o kosztach nagłych zmian społeczno-gospodarczych przez pryzmat indywidualnych ludzkich losów. Twórca obrazu, wybitny chiński reżyser Szóstej Generacji Zhangke Jia (Martwa natura, Niepotrzebne piękno), oparł fabułę na prawdziwych wypadkach, o których informowały chińskie media społecznościowe. Zaprezentował historie czworga bardzo różnych bohaterów, których łączy jedno – z powodów związanych z pracą zostają zmuszeni do dokonania najtrudniejszych życiowych wyborów. Dotyk grzechu był pokazywany na MFF w Cannes, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz oraz nominację do Złotej Palmy. W filmie występują zarówno aktorzy profesjonalni, jak i amatorzy. Głównych bohaterów zagrali: Tao Zhao (Nieznane rozkosze, Martwa natura), Wu Jiang (Żyć!, Wszystkie niewidzialne dzieci), Baoqiang Wang (Ostatnia bitwa, Mały wielki wojownik) oraz debiutant Lanshan Luo.

 

OLBRZYM SAMOLUB (THE SELFISH GIANT) dramat, Wielka Brytania 2013

premiera: 20.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 20.07.2014 godz. 03:35

31.07.2014 godz. 21:30

OLBRZYM SAMOLUB (THE SELFISH GIANT) dramat, Wielka Brytania 2013, 87 min., reż. Clio Barnard, wyk. Conner Chapman, Shaun Thomas, Sean Gilder, Lorraine Ashbourne, Ian Burfield

Obsypany nagrodami dramat o chłopięcej przyjaźni, która pewnego dnia zostaje wystawiona na próbę.

Trzynastoletni Arbor (Conner Chapman) pochodzi z rozbitej rodziny, która z trudem wiąże koniec z końcem. Chłopak cierpi na ADHD, przez co uważany jest za odmieńca. Pewnego dnia Arbor i jego przyjaciel Swifty (Shaun Thomas) zostają usunięci dyscyplinarnie ze szkoły. Od tej pory nastolatkowie nie wiedzą, co ze sobą zrobić i włóczą się bez celu po osiedlu. Wszystko zmienia się, kiedy poznają handlarza złomem Kittena (Sean Gilder). Mężczyzna zatrudnia ich do pracy. Na początku wszyscy trzej tworzą zgrany zespół i doskonale się dogadują. Nie trwa to jednak zbyt długo.

Hipnotyczne kino mówiące o skomplikowanej relacji, która łączy dwójkę nastolatków. Obraz wyróżnia się surowym realizmem i wiarygodną grą młodych aktorów. Jego atutem jest też nietuzinkowy scenariusz, nawiązujący do jednego z opowiadań Oscara Wilde’a. Autorką tego poruszającego filmu jest debiutująca w pełnometrażowej fabule Clio Barnard (The Arbor), która otrzymała za niego szereg prestiżowych wyróżnień, w tym m.in. nagrodę specjalną w Cannes, Grand Prix na MFF w Gandawie, Nagrodę Londyńskich Krytyków Filmowych oraz nominacje do BAFTY i BIFY. W główne role wcielili się nagrodzeni za swoje kreacje na festiwalu filmowym w Londynie debiutanci Conner Chapman (Pleasure Island) i Shaun Thomas.

 

SIDDHARTH (SIDDHARTH) dramat, Kanada 2013

premiera: 27.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 28.07.2014 godz. 12:45

SIDDHARTH (SIDDHARTH) dramat, Kanada 2013, 93 min., reż. Richie Mehta, wyk. Rajesh Tailang, Tannishtha Chatterjee, Anurag Arora, Shobha Sharma Jassi, Geeta Agrawal Sharma

Przejmująca opowieść o ubogim Hindusie, który przemierza całe Indie w poszukiwaniu zaginionego syna.

Mahendra (Rajesh Tailang), ubogi mieszkaniec Delhi, pracuje na ulicy. Specjalizuje się w naprawie zepsutych zamków. Aby polepszyć byt swojej rodziny, postanawia wysłać dwunastoletniego syna Siddhartha (Irfan Khan) do pracy w fabryce. Kiedy jednak chłopak nie wraca do domu, Mahendra popada w rozpacz. Podejrzewa, że jego dziecko padło ofiarą porywaczy. Ojciec wyrusza w podróż po Indiach w poszukiwaniu ukochanego syna.

Osadzona w realistycznie ukazanych Indiach, pełna emocji historia o miłości ojca do syna, poświęceniu i odpowiedzialności za bliskich. Film wzrusza i prowokuje do myślenia. Jego wyróżnikiem jest intrygujący scenariusz oraz przykuwająca uwagę gra aktorów. Za reżyserię obrazu odpowiadał urodzony w Kanadzie Hindus Richie Mehta (Rikszarz, I’ll Follow You Down). W rolach głównych bohaterów znakomicie odnaleźli się: nominowany za swoją kreację do kanadyjskiej nagrody Genie Rajesh Tailang (Umrika), Tannishtha Chatterjee (Brick Lane, Anna Karenina) oraz Anurag Arora (Cooking with Stella). Obraz zdobył wyróżnienie specjalne na MFF w Hongkongu oraz nominację do nagrody głównej na festiwalu we Fryburgu.

 

WYDARZENIE MIESIĄCA:

MERYL STREEP

 

ZAKOCHAĆ SIĘ (FALLING IN LOVE) dramat, USA 1984

premiera: 07.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 08.07.2014 godz. 12:30

19.07.2014 godz. 09:15

19.07.2014 godz. 18:25

ZAKOCHAĆ SIĘ (FALLING IN LOVE) dramat, USA 1984, 102 min., reż. Ulu Grosbard, wyk. Robert De Niro, Meryl Streep, Harvey Keitel, Jane Kaczmarek, George Martin

Obydwoje są w stałych związkach, obydwoje mają poukładane, bezpieczne życie. Żadne z nich nie planuje tego zmieniać, ale cóż znaczą plany w obliczu wielkiej, dojrzałej miłości?

Frank Raftis (Robert De Niro) i Molly Gilmore (Meryl Streep) codziennie dojeżdżają do Nowego Jorku tą samą kolejką. Frank pracuje jako architekt, Molly zajmuje się grafiką. Oboje mają rodziny. Pozornie nic ich nie łączy, nic o sobie nie wiedzą. Przypadek sprawia, że podczas świątecznych zakupów w księgarni przez nieuwagę zamieniają się paczkami z prezentami dla najbliższych. Od tej pory nie mogą przestać o sobie myśleć. Gdy ponownie spotykają się w pociągu, zwyczajna znajomość przeradza się w przyjaźń, a ta z kolei w miłość.

Film Ulu Grosbarda (Zwolnienie warunkowe, Głębia oceanu), uznany przez niektórych krytyków za głos pokolenia, urzeka ciepłem, brakiem moralizatorskiego zacięcia i wyśmienitym aktorstwem. To ponadczasowa opowieść o miłości, która może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek czy okoliczności. Jej gwiazdami są dwukrotny zdobywca Oscara Robert De Niro (Ojciec chrzestny II, Wściekły byk) i trzykrotnie nagrodzona przez Amerykańską Akademię Meryl Streep (Wybór Zofii, Żelazna Dama), którzy wcześniej zagrali już parę zakochanych w niezapomnianym Łowcy jeleni. Scenariusz napisał laureat Nagrody Pulitzera za sztukę The Shadow Box – Michael Cristofer (Czarownice z Eastwick), a produkcji obrazu podjął się Marvin Worth, współautor sukcesu filmów Malcolm X oraz Lenny.

 

ZGAGA (HEARTBURN) dramat, USA 1986

premiera: 14.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 15.07.2014 godz. 13:15

ZGAGA (HEARTBURN) dramat, USA 1986, 105 min., reż. Mike Nichols, wyk. Meryl Streep, Jack Nicholson, Jeff Daniels, Maureen Stapleton, Stockard Channing

Ekranizacja bestsellerowej książki Nory Ephron. Meryl Streep i Jack Nicholson w słodko-gorzkiej opowieści o przechodzącym kryzys małżeństwie.

Rachel Samstat (Meryl Streep), autorka książek kulinarnych, mieszkanka Nowego Jorku, poznaje na weselu znajomych Marka Formana (Jack Nicholson), publicystę z Waszyngtonu. Para zakochuje się w sobie i szybko postanawia zacząć wspólne życie. Kupują dom, decydują się na dziecko. Kiedy jednak Rachel jest w drugiej ciąży, okazuje się, że jej ukochany nie pozbył się jeszcze starych nawyków i mentalności podrywacza.

Cierpka komedia opowiadająca o blaskach i cieniach związków. W obrazie w reżyserii laureata Oscara Mike’a Nicholsa (Absolwent, Pracująca dziewczyna) nie brakuje ironii i sarkazmu. Fabuła filmu została zaczerpnięta z bestsellerowej powieści Nory Ephron, w której autorka opisała ze szczegółami rozpad swojego małżeństwa ze znanym dziennikarzem Carlem Bernsteinem (afera Watergate). Ephron, wybitna specjalistka od komedii romantycznych (Kiedy Harry poznał Sally, Masz wiadomość), sama napisała też scenariusz Zgagi. Lekki, pełen błyskotliwych dialogów film przykuwa uwagę gwiazdorską obsadą. Parę głównych bohaterów zagrali trzykrotni zdobywcy Oscarów Meryl Streep (Wybór Zofii, Sierpień w hrabstwie Osage) i Jack Nicholson (Lot nad kukułczym gniazdem, Lepiej być nie może), a obok nich występują m.in. Jeff Daniels (Purpurowa róża z Kairu, Krwawa profesja), Maureen Stapleton (Jak ptaki bez gniazd, Kokon) i Stockard Channing (Szósty stopień oddalenia, serial Prezydencki poker).

 

KRZYK W CIEMNOŚCI (A CRY IN THE DARK (1988)) dramat, Australia 1988

premiera: 21.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 22.07.2014 godz. 13:05

30.07.2014 godz. 18:10

31.07.2014 godz. 09:05

KRZYK W CIEMNOŚCI (A CRY IN THE DARK (1988)) dramat, Australia 1988, 117 min., reż. Fred Schepisi, wyk. Meryl Streep, Sam Neill, Lewis Fitz-Gerald, Bruce Myles, Nick Tate

Oskarżona o zabicie swojego dziecka kobieta walczy o udowodnienie, swojej niewinności. Film oparty na faktach.

Australijka Lindy Chamberlain (Meryl Streep) wyjeżdża wraz z mężem Michaelem (Sam Neill) na piknik w malownicze okolice Ayers Rock. Sielankowy wieczór przerywa pojawienie się w pobliżu namiotu, w którym nocuje ich mała córka Azaria, psa dingo. Przerażona Lindy odkrywa, że dziewczynka zniknęła. Na miejscu pojawia się policja, której nie udaje się odnaleźć ani ciała Azarii, ani śladów obecności psa. Oficerowie stwierdzają ponadto, że w zeznaniach Lindy i jej męża są nieścisłości. Małżeństwo zostaje oskarżone o zamordowanie dziecka, a opinia publiczna i media szybko wydają wyrok w tej sprawie.

Oparty na głośnych wydarzeniach z 1980 roku (opisanych w reporterskiej książce Johna Brysona), trzymający w napięciu dramat sądowy z brawurową rolą Meryl Streep (Wybór Zofii, Żelazna Dama). Utytułowana aktorka otrzymała za swój występ nominację do Oscara i Złotego Globu, a także Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. W zagubionego w całej sytuacji męża Lindy wcielił się jeden z najbardziej znanych australijskich aktorów, trzykrotnie nominowany do Złotego Globu Sam Neill (Fortepian, Świat na talerzu). Wyreżyserowany przez Freda Schepisiego (Wydział Rosja, Ostatnia prośba) film zdobył pięć statuetek australijskiej nagrody AFI i cztery nominacje do Złotych Globów, w tym w najbardziej prestiżowych kategoriach – najlepszy film, najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz.

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

 

LUKE (THE STORY OF LUKE) dramat, USA 2012

premiera: 02.07.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 03.07.2014 godz. 14:10

15.07.2014 godz. 11:40

LUKE (THE STORY OF LUKE) dramat, USA 2012, 92 min., reż. Alonso Mayo, wyk. Lou Taylor Pucci, Seth Green, Cary Elwes, Kristin Bauer Van Straten, Kenneth Welsh

Wzruszająca opowieść o młodym mężczyźnie, który pomimo autyzmu próbuje żyć pełnią życia. Deszcz nagród na amerykańskich festiwalach filmowych.

Luke (Lou Taylor Pucci) ma 25 lat i po śmierci ukochanej babci pragnie zacząć żyć na własny rachunek. Nie jest to proste – mężczyzna jest autystyczny i nie miał dotąd okazji, by nauczyć się samodzielności. Za radą zniedołężniałego dziadka (Kenneth Welsh) Luke postanawia znaleźć pracę, dziewczynę i zacząć życie dorosłego mężczyzny. Czy uda mu się zaaklimatyzować w domu nowych opiekunów (Cary Elwes, Kristin Bauer) i czy zdoła pokonać własne słabości?

Pełen wzruszeń, inspirujący film o autystycznym młodym człowieku, który próbuje wziąć los w swoje własne ręce. W rolach głównych wystąpili między innymi: nagrodzony za swoją kreację na festiwalach filmowych w Phoenix, Irvine i Arizonie laureat berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia Lou Taylor Pucci (Rodzinka, Martwe zło), Seth Green (Austin Powers i Złoty Członek, Włoska robota), znana z serialu HBO Czysta krew Kristin Bauer oraz Cary Elwes (Narzeczona dla księcia, Piła). Niezależny obraz jest pierwszą pełnometrażową fabułą w reżyserskim dorobku urodzonego w Limie Alonsa Mayo (serial Untitled Fiction Project, krótki metraż Wednesday Afternoon). Produkcja była pokazywana na licznych amerykańskich festiwalach filmowych, gdzie otrzymała szereg nagród przyznawanych zarówno przez jury, jak i przez publiczność. Ciekawostką jest fakt, że Mayo wykorzystał podczas pracy nad filmem swoje własne doświadczenia z kontaktów z niepełnosprawnymi – jego matka prowadzi w Peru szkołę dla dzieci z zaburzeniami rozwoju.

 

TAŚMY PRAWDY (THE ANDERSON TAPES) kryminalny, USA 1971

premiera: 04.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 05.07.2014 godz. 11:25

14.07.2014 godz. 18:20

15.07.2014 godz. 10:05

TAŚMY PRAWDY (THE ANDERSON TAPES) kryminalny, USA 1971, 95 min., reż. Sidney Lumet, wyk. Sean Connery, Dyan Cannon, Martin Balsam, Ralph Meeker, Alan King

Doświadczony złodziej – mimo wielu lat spędzonych w więzieniu – nie potrafi zapomnieć o swojej przeszłości i planuje obrabować apartamenty w luksusowym, dobrze strzeżonym wieżowcu.

Po 10 latach spędzonych w więzieniu Duke Anderson (Sean Connery) wychodzi na wolność i wprowadza się do mieszkania swojej dziewczyny (Dyan Cannon) w luksusowej części nowojorskiego Manhattanu. Dawne nawyki są jednak silniejsze niż pragnienie uczciwego życia – z pomocą mafijnego bossa, Pata Angelo (Alan King), Duke nawiązuje współpracę z najlepszymi włamywaczami w Nowym Jorku. Jest wśród nich Tommy Haskins (Martin Balsam), znawca sztuki, antyków i biżuterii. Razem planują skok wart milion dolarów. Nie wiedzą jednak, że każdy ich ruch jest nagrywany przez zainstalowany w budynku system kamer i mikrofonów.

Wątki opartego na książce Lawrence’a Sandersa filmu Sidneya Lumeta (Dwunastu gniewnych ludzi, Sieć, Werdykt) porównywano często do afery Watergate. Co ciekawe, sztuka wyprzedziła wydarzenia polityczne – Taśmy prawdy powstały dwa lata wcześniej, niż wybuchł skandal związany z prezydentem Nixonem. Należący do gatunku heist movie obraz Lumeta wyróżnia się trzymającą w napięciu intrygą i wyrazistym aktorstwem. Obok niezawodnego Seana Connery’ego (Imię róży, Nietykalni) sugestywne kreacje stworzyli: dwukrotnie nominowana do Nagrody Amerykańskiej Akademii Dyan Cannon (Bob i Carol i Ted i Alice, Niebiosa mogą zaczekać), Alan King (Kasyno, Godziny szczytu 2), Martin Balsam (Tysiąc klownów, Wszyscy ludzie prezydenta) oraz, wówczas po raz pierwszy na dużym ekranie, laureat Oscara Christopher Walken (Łowca jeleni, Złap mnie, jeśli potrafisz).

 

MŁODZI GROŹNI (LE PERIL JEUNE) dramat, Francja 1994

premiera: 09.07.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 10.07.2014 godz. 12:25

15.07.2014 godz. 07:50

15.07.2014 godz. 16:30

MŁODZI GROŹNI (LE PERIL JEUNE) dramat, Francja 1994, 102 min., reż. Cédric Klapisch, wyk. Romain Duris, Vincent Elbaz, Nicolas Koretzky, Julien Lambroschini, Joachim Lombard

Kilka lat po ukończeniu liceum grupa przyjaciół spotyka się w szpitalu, aby wesprzeć ciężarną koleżankę.

Momo (Nicolas Koretzky), Bruno (Julien Lambroschini), Léon (Joachim Lombard) i Alain (Vincent Elbaz) znają się jeszcze z liceum. Po kilku latach wracają do Paryża, żeby podtrzymać na duchu koleżankę Sophie (Élodie Bouchez), która leży na porodówce w oczekiwaniu na rozpoczęcie porodu. Ojciec dziecka (Romain Duris), ich szkolny przyjaciel, umarł tydzień wcześniej po przedawkowaniu narkotyków. Panowie wspominają młode lata – pierwsze miłosne podboje, imprezy, a także alkoholowe przygody.

Nostalgiczna komedia o spotkaniu grupy dawnych przyjaciół. Film bawi i wzrusza do łez. To pełna ciepła opowieść o szaleństwach młodości, a zarazem nakreślony z czułością, barwny obraz wczesnych lat siedemdziesiątych. Za reżyserię filmu odpowiedzialny był zdobywca Cezara Cédric Klapisch (cykl Smak życia, Niebo nad Paryżem). Obraz wyróżnia się słodko-gorzkim klimatem i dobrze oddaje emocje bohaterów. W głównych rolach bezbłędnie odnaleźli się Romain Duris (W rytmie serca, Smak życia), Vincent Elbaz (Wędrowcy, Miłość buja w obłokach), Julien Lambroschini (Syndrom Stendhala, Bez skandalu) oraz Joachim Lombard (Kim Novak przy telefonie, Copacabana). Produkcja zdobyła Nagrodę Publiczności na Paryskim Festiwalu Filmowym.

 

NIEZWYCIĘŻONY (INVINCIBLE (2001)) dramat, Wielka Brytania 2001

premiera: 11.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 12.07.2014 godz. 11:45

23.07.2014 godz. 18:05

24.07.2014 godz. 09:30

NIEZWYCIĘŻONY (INVINCIBLE (2001)) dramat, Wielka Brytania 2001, 126 min., reż. Werner Herzog, wyk. Tim Roth, Jouko Ahola, Anna Gourari, Max Raabe, Jacob Wein

Historia Zishe Breitbarta, legendarnego żydowskiego siłacza, który był ulubieńcem Berlina początku lat trzydziestych.

Zishe Breitbart (Jouko Ahola), urodzony w Polsce syn żydowskiego kowala, staje się sensacją Republiki Weimarskiej. Obdarzony ponadnaturalną siłą mężczyzna otrzymuje angaż w popularnym teatrze prowadzonym przez charyzmatycznego Hanussena (Tim Roth). Zishe zdobywa sławę i szybko staje się ulubieńcem berlińczyków. Tymczasem w całych Niemczech rosną nastroje antysemickie. Breitbart nie zamierza wypierać się swojego pochodzenia, nawet gdy do władzy dochodzi Hitler.

Przeznaczone dla koneserów, wyróżniające się niezwykłym klimatem dzieło legendarnego Wernera Herzoga (Aguirre, gniew boży, Zagadka Kaspara Hausera, Stroszek), jednego z najwybitniejszych reżyserów niemieckich. W rolę prostodusznego Zishe Breitbarta, zwanego w czasach Republiki Weimarskiej „Najsilniejszym człowiekiem świata“, wcielił się pochodzący z Finlandii Jouko Ahola (Królestwo niebieskie, Zły dzień na wędkowanie). Razem z nim w filmie wystąpił Tim Roth (1900: Człowiek legenda, Planeta małp), obdarzony niezwykłą charyzmą brytyjski aktor, nominowany do Oscara za rolę w obrazie Rob Roy. Artysta wcielił się w postać demonicznego jasnowidza Hanussena tak sugestywnie, że krytyka określiła jego kreację jako „hipnotyzującą“ i „dogłębnie złowrogą“. Zdjęcia do produkcji powstały m.in. w Niemczech, na Litwie i w Estonii.

 

ŚLUB MIMO WOLI (LATE MARRIAGE (AKA. HATUNA MEUHERET)) dramat, Izrael 2001

premiera: 16.07.2014 godz. 20:15

powtórzenie: 16.07.2014 godz. 04:20

27.07.2014 godz. 23:15

ŚLUB MIMO WOLI (LATE MARRIAGE (AKA. HATUNA MEUHERET)) dramat, Izrael 2001, 98 min., reż. Dover Koshashvili, wyk. Lior Ashkenazi, Ronit Elkabetz, Moni Moshonov, Lili Koshashvili, Aya Steinovitz

Perypetie trzydziestoletniego kawalera, który staje przed niełatwym dylematem: pójść za głosem serca czy podporządkować się rodzinnej tradycji.

Trzydziestoletni Zaza (Lior Ashkenazi) nie myśli o małżeństwie. Rodzina pragnie jednak, by chłopak wreszcie się ustatkował. Rodzice (Moni Moshonov, Lili Koshashvili) mają swoje oczekiwania – chcą, aby wybranką jego serca została piękna, bogata, dobrze wykształcona dziewica. Chłopak tymczasem zakochuje się w emigrantce z Maroka, Judith (Ronit Elkabetz), która ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Zaza nie wie, co robić – czy wybrać miłość, czy postąpić zgodnie z nakazem tradycji.

Inteligentne, błyskotliwie zagrane kino z morałem. Słodko-gorzka komedia Dovera Koshashvilego (Matana MiShamayim, Infiltracja) jest zabawnym, a przy tym pełnym wnikliwych obserwacji obyczajowych portretem żydowsko-gruzińskiej społeczności Tel Awiwu. Reżyser, sam wywodzący się z tego środowiska, zadbał o nieszablonowy scenariusz, lekkość narracji i bezpretensjonalne dialogi. Atutem obrazu są też ciekawe zdjęcia i znakomicie nakreślone postacie. W główne role wcielają się Lior Ashkenazi (Spacer po wodzie, Przypis), Ronit Elkabetz (Przyjeżdża orkiestra, Potop), Moni Moshonov (Besame Mucho, Hunting Elephants) oraz pojawiająca się po raz pierwszy na ekranie Lili Koshashvili (matka reżysera). Produkcja odniosła w Izraelu wielki sukces – została nagrodzona prestiżowymi statuetkami Ofir w aż 10 kategoriach, w tym za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz. Nagrody odebrała też cała aktorska czwórka.

 

ANNA TYSIĄCA DNI (ANNE OF THE THOUSAND DAYS) dramat, USA 1969

premiera: 18.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 19.07.2014 godz. 11:05

29.07.2014 godz. 16:20

30.07.2014 godz. 07:35

ANNA TYSIĄCA DNI (ANNE OF THE THOUSAND DAYS) dramat, USA 1969, 140 min., reż. Charles Jarrott, wyk. Richard Burton, Genevieve Bujold, Irene Papas, Anthony Quayle, John Colicos

Brawurowo zrealizowana opowieść o losach nieszczęsnej Anny Boleyn, drugiej z sześciu żon króla Henryka VIII. 10 nominacji do Oscara.

Henryk VIII (Richard Burton), król Anglii, poznaje piękną i pełną temperamentu Annę Boleyn (Geneviève Bujold). Mężczyzna zakochuje się w kobiecie i traci dla niej głowę. Postanawia unieważnić małżeństwo ze swoją pierwszą żoną Katarzyną Aragońską (Irene Papas). Kiedy papież nie wyraża na to zgody, Henryk zrywa kontakty z Rzymem i całym katolickim światem. Ostatecznie dopina swego i żeni się z Anną. Z czasem jednak ich związek staje się coraz bardziej burzliwy. Monarcha nie kryje swego rozczarowania, gdy zamiast upragnionego syna, Anna wydaje na świat dziewczynkę.

Henryk VIII zrywa kontakty z Kościołem katolickim, aby unieważnić małżeństwo i móc wziąć ślub z kobietą, w której jest do szaleństwa zakochany. Jego wybranka Anna Boleyn zapłaci jednak za swój związek z królem najwyższą cenę – na rozkaz monarchy zostanie oskarżona o czary i położy głowę pod katowski miecz. Obraz w reżyserii Charlesa Jarrotta (Maria, królowa Szkotów, Sekretne życie Algernona) to barwne, pełne emocji kino historyczne, które trafnie oddaje ducha epoki Tudorów. Zachwyca zarówno świetnie nakreślonymi postaciami, jak i wysmakowaną oprawą wizualną. Klasę filmu doceniła Amerykańska Akademia, która nominowała produkcję aż do dziesięciu Oscarów, w tym w kategoriach aktorskich, za zdjęcia i scenografię, a także w najbardziej prestiżowej kategorii „najlepszy film”. Ostatecznie złotą statuetką uhonorowano autorkę przepięknych kostiumów, Margaret Furse. W głównych rolach brawurowo odnaleźli się hollywoodzki gwiazdor Richard Burton (Becket, Kto się boi Virginii Woolf?) i Kanadyjka Geneviève Bujold (Coma, Nierozłączni). Jako Katarzyna Aragońska partneruje im Irene Papas (Grek Zorba, Działa Navarony). Scenariusz obrazu powstał na podstawie tak samo zatytułowanej sztuki Maxwella Andersona.

 

LUDZKIE DZIECI (CHILDREN OF MEN) science fiction, USA 2006

premiera: 25.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 25.07.2014 godz. 02:45

LUDZKIE DZIECI (CHILDREN OF MEN) science fiction, USA 2006, 105 min., reż. Alfonso Cuarón, wyk. Clive Owen, Chiwetel Ejiofor, Michael Caine, Julianne Moore, Clare-Hope Ashitey

Jest rok 2027. Ludzkość straciła zdolność prokreacji, a ostatnie dziecko narodziło się przed 18 laty. Promyk nadziei przynosi odnalezienie jedynej ciężarnej kobiety na ziemi.

Świat umiera, ludzie stali się niepłodni i nie mogą się rozmnażać. Najmłodszy człowiek na ziemi skończył właśnie 18 lat, a jego nagła śmierć wstrząsnęła opinią publiczną. Kolejne kraje pogrążają się w chaosie wojen religijnych. Względną stabilność zachowała tylko rządzona silną ręką Wielka Brytania. Apatia dopadła także byłego działacza społecznego Theodore’a Farona (Clive Owen). Pewnego dnia eksżona (Julianne Moore) prosi Farona o pomoc w przewiezieniu na wybrzeże 19 letniej dziewczyny o imieniu Kee (Clare-Hope Ashitey). W trakcie podróży okazuje się, że Kee jest w ósmym miesiącu ciąży. Prawdopodobnie jest jedyną płodną kobietą na ziemi i ostatnią nadzieją na ocalenie ludzkiego gatunku. Pod warunkiem, że uda się ją przewieźć w bezpieczne miejsce.

Nominowana w trzech kategoriach do Oscara, gwiazdorska ekranizacja tak samo zatytułowanej powieści pióra angielskiej pisarki P.D. James. Apokaliptyczny świat przedstawiony w filmie Alfonso Cuaróna (Grawitacja) jest wyjątkowo realistyczny – nie ma w nim statków kosmicznych, teleportacji czy laserów, są natomiast wojny, nędza i cierpienie. Mroczną atmosferę opowieści współtworzą zdjęcia Emmanuela Lubezkiego (Drzewo życia, Grawitacja), który otrzymał za nie nominację do Oscara. Film zwraca uwagę znakomitą obsadą, w której znaleźli się m.in. utytułowany Michael Caine (Hannah i jej siostry, Wbrew regułom) i nominowani do Nagrody Akademii Julianne Moore (Godziny, Daleko od nieba) oraz Clive Owen (Bliżej, Plan doskonały). Alfonso Cuarón uważany jest za jednego z najzdolniejszych i najbardziej wszechstronnych meksykańskich filmowców. Nie tylko reżyseruje, ale także zajmuje się scenopisarstwem, produkcją i montażem. W 2003 roku jego film I twoją matkę też otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Ludzkie dzieci, cztery lata później, zdobyły nominacje za najlepszy scenariusz adaptowany i najlepszy montaż. Praca przy Labiryncie fauna (w charakterze producenta) przyniosła z kolei Cuarónowi nagrodę BAFTA, a popularność wśród młodszej widowni zapewnił sobie widowiskowym obrazem Harry Potter i więzień Azkabanu. Ukoronowaniem dotychczasowej kariery Meksykanina stał się głośny film Grawitacja, nagrodzony aż siedmioma oscarowymi statuetkami, z czego dwie przypadły w udziale samemu reżyserowi.

 

DWA ŚWIATY (HARDCORE (1979)) dramat, USA 1979

premiera: 25.07.2014 godz. 21:50

DWA ŚWIATY (HARDCORE (1979)) dramat, USA 1979, 104 min., reż. Paul Schrader, wyk. George C. Scott, Peter Boyle, Season Hubley, Dick Sargent, Leonard Gaines

Przejmujący dramat o głęboko religijnym mężczyźnie, który pewnego dnia odkrywa szokującą prawdę o swojej nastoletniej córce.

Jake VanDorn (George C. Scott) jest bogobojnym i konserwatywnym ojcem, który samotnie wychowuje nastoletnią Kristen (Ilah Davis). Pewnego dnia mężczyzna wysyła ją na wycieczkę do Los Angeles razem z grupą kalwińskiej młodzieży. Dziewczyna nie wraca jednak do domu. Nikt nie wie, co się z nią stało, a okoliczności jej zniknięcia nie są znane. Zrozpaczony ojciec jest niezadowolony z pracy policji i postanawia na własną rękę szukać córki. W tym celu wynajmuje prywatnego detektywa (Peter Boyle). Wyniki jego pracy są szokujące. Wszystko wskazuje na to, że Kristen trafiła do świata pornobiznesu.

Wstrząsające, dające do myślenia kino w reżyserii Paula Schradera, twórcy m.in. Amerykańskiego żigolaka, Mishimy i Prywatnego piekła oraz scenarzysty najważniejszych filmów Martina Scorsesego – Taksówkarza, Wściekłego byka, Ostatniego kuszenia Chrystusa. Obraz jest mroczny i gęsty od emocji. Mówi o pułapkach wiary, tajemnicy, zakłamaniu i trudnej rodzicielskiej miłości. Twórcom udaje się wiarygodnie przedstawić skomplikowane relacje między bohaterami. Sugestywnie pokazują też realia świata pornobiznesu i dwuznaczne emocje, jakie budzi on w VanDornie. Film do końca trzyma w napięciu, a jego siłą są wybitne kreacje aktorskie stworzone przez zdobywcę Oscara George’a C. Scotta (Patton, Szpital), wyróżnionego nagrodą Emmy Petera Boyle’a (serial Wszyscy kochają Raymonda, Czekając na wyrok) i Season Hubley (Obyczajówka, Ucieczka z Nowego Jorku). Produkcja wzbudziła uznanie krytyków filmowych (m.in. cztery gwiazdki od wpływowego Rogera Eberta) i ubiegała się o berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

 

MANNY I LO (MANNY & LO) dramat, USA 1996

premiera: 28.07.2014 godz. 20:00

powtórzenie: 29.07.2014 godz. 13:20

MANNY I LO (MANNY & LO) dramat, USA 1996, 85 min., reż. Lisa Krueger, wyk. Mary Kay Place, Scarlett Johansson, Aleksa Palladino, Glenn Fitzgerald, Paul Guilfoyle

Dwie siostry uciekają z rodzin zastępczych i razem wyruszają w podróż przez Stany. Jedna z pierwszych ról Scarlett Johansson.

Jedenastoletnia Manny (Scarlett Johansson) i szesnastoletnia Lo (Aleksa Palladino) to siostry, które wychowują się w dwóch różnych rodzinach zastępczych. Dziewczęta tęsknią za sobą i aby móc spędzać razem czas, postanawiają uciec z domów. Podróżują przez Stany, zatrzymując się w małych miasteczkach, kradnąc ze sklepów i śpiąc w opuszczonych budynkach. Sytuacja się zmienia, gdy okazuje się, że Lo jest w ciąży. Przygotowując się do porodu Lo, dziewczyny poznają Elaine (Mary Kay Place), pracownicę sklepu z artykułami dla niemowląt. Liczą, że kobieta pomoże im przyjąć na świat noworodka.

Ciepła i wzruszająca opowieść o dorastaniu, które jest tym trudniejsze, im mniej wzorców ma młody człowiek. W role wychowywanych w rodzinach zastępczych sióstr wcieliły się rozpoczynająca dopiero swoją karierę Scarlett Johansson, aktorka znana między innymi z takich filmów jak Między słowami, Dziewczyna z perłą czy Vicky Cristina Barcelona, oraz gwiazda serialu HBO Zakazane imperium Aleksa Palladino (także: Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz). W nominowanym do czterech Nagród Independent Spirit obrazie wystąpili również Mary Kay Place (Dziewczyna z Alabamy, To skomplikowane) i Glenn Fitzgerald (Szósty zmysł, Fanatyk). Film jest reżyserskim debiutem Lisy Krueger (To wciąż mój mąż), która dostała za niego specjalną nagrodę Gotham.

 

CZŁOWIEK ROBI, CO MOŻE (MEN DO WHAT THEY CAN (AKA. MANN TUT WAS MANN KANN)) komedia, Niemcy 2012

premiera: 30.07.2014 godz. 20:10

powtórzenie: 31.07.2014 godz. 12:55

CZŁOWIEK ROBI, CO MOŻE (MEN DO WHAT THEY CAN (AKA. MANN TUT WAS MANN KANN)) komedia, Niemcy 2012, 103 min., reż. Marc Rothemund, wyk. Wotan Wilke Möhring, Jasmin Gerat, Jan Josef Liefers, Fahri Yardim, Oliver Korittke

Zdeklarowany kawaler zakochuje się w uroczej pani weterynarz i próbuje odwieść ją od zamiaru poślubienia niewłaściwego mężczyzny.

Paul (Wotan Wilke Möhring) jest zatwardziałym kawalerem, który nie ma najlepszego zdania o instytucji małżeństwa. Wszystko się zmienia, gdy poznaje Iris (Jasmin Gerat). Szybko zakochuje się w pięknej i czarującej dziewczynie i uświadamia sobie, że chce z nią spędzić resztę życia. Niestety, wydaje się, że jest bez szans – Iris ma wkrótce poślubić innego mężczyznę. Paul postanawia zrobić wszystko, by nie dopuścić do ślubu.

Lekka komedia romantyczna opowiadająca o miłosnych perypetiach współczesnych berlińczyków. Atutem filmu, który był w Niemczech dużym przebojem, są zabawne dialogi i świetnie zarysowane, pełne życia postaci. Zgrabnie napisany scenariusz powstał na podstawie poczytnej powieści Hansa Ratha pod tym samym tytułem. W rolach głównych wystąpili Wotan Wilke Möhring (Eksperyment, Cisza), Jasmin Gerat (Tata do pary, Dziś jestem blondynką), Jan Josef Liefers (Baader-Meinhof, Simon i dęby) oraz Fahri Yardim (Miłość z przedszkola, Almanya). Obraz wyreżyserował Marc Rothemund, twórca nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem dramatu Sophie Scholl – ostatnie dni.

 

KRÓL SKORPION (THE SCORPION KING) fantasy, USA 2002

premiera: 31.07.2014 godz. 20:00

KRÓL SKORPION (THE SCORPION KING) fantasy, USA 2002, 88 min., reż. Chuck Russell, wyk. Dwayne ‚The Rock’ Johnson, Steven Brand, Michael Clarke Duncan, Kelly Hu, Bernard Hill

Pustynny wojownik ze starożytnego Egiptu rozpoczyna nierówną walkę z armią, która zniszczyła jego ojczyznę.

Starożytny Egipt, czasy plemienne. Okrutny wódz miasta Gomora, Memnon (Steven Brand), pragnie podporządkować sobie plemiona zamieszkujące nad Nilem. Jego armia rozpoczyna morderczy pochód. Mathyus (Dwayne ‚The Rock’ Johnson), ostatni żywy Akadyjczyk, poprzysięga zemstę Memnonowi – rusza na poszukiwanie potężnego czarownika, który wspiera wojska władcy Gomory. Okazuje się, że jest nim piękna kobieta (Kelly Hu), która przyłącza się do bojowników.

Nakręcony z ogromnym rozmachem, nominowany do nagrody Saturna w kategorii „najlepszy obraz fantasy“ film przygodowy opowiadający o legendarnych czasach z najdawniejszej historii Egiptu. Zalety obrazu to wartka, pełna emocji fabuła, spektakularne sceny walk i niezwykłe efekty specjalne. W rolę nieustraszonego Mathyusa wcielił się nominowany za tę kreację do Teens Choice Award zawodowy wrestler Dwayne ‚The Rock’ Johnson (Witajcie w dżungli, cykl Szybcy i wściekli). Towarzyszą mu między innymi: Steven Brand (Nocni Łowcy, Hellraiser: Revelations), nominowany do Oscara Michael Clarke Duncan (Zielona mila, Daredevil) oraz Kelly Hu (X-Men 2, Turniej). Film wyreżyserował Chuck Russell (Maska, Egzekutor).

 

 

SERIALE

 

PRAWO ULICY III (THE WIRE III) serial kryminalny, USA 2003, wyk. Dominic West, Sonja Sohn, Lance Reddick, Wendell Pierce, Wood Harris

Emisja w środy od 25.06 godz. 22:00 (odc. 2-6/12)

Prawo ulicyŻycie w Baltimore nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę. Z pomocą swojej partnerki Shakimi (Sonja Sohn) uczyni wszystko, by dilerzy śmierci znaleźli się za kratkami.

Produkcja Davida Simona – twórcy i współscenarzysty potrójnego zdobywcy Emmy, miniserialu The Corner – bardzo realistyczny serial HBO, który pokazuje przeciągające się śledztwo w sprawie handlu narkotykami oraz związanego z tym morderstwa. Śledztwo toczące się w Baltimore ma swój punkt kulminacyjny w postaci złożonej serii niebezpiecznych podsłuchów i prowadzonej inwigilacji. Opowiedziane z punktu widzenia obu stron: policji i kryminalistów, serial pokazuje świat w którym proste rozróżnienia pomiędzy dobrem i złem, winą i karą są w każdej chwili wystawiane na próbę.

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.