Cinemax i Cinemax 2 w maju 2018

W maju na kanale Cinemax obejrzymy m.in: norweski thriller „Thelma”, brytyjski dramat „T2: Trainspotting”, dramat „Sulley” oraz thriller „Księgowy”.

 

 

NIEDZIELNA PREMIERA

 

THELMA (THELMA) thriller, Norwegia 2017
premiera: 06.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 07.05.2018 godz. 13:20
08.05.2018 godz. 20:00
09.05.2018 godz. 09:35
11.05.2018 godz. 21:55
12.05.2018 godz. 11:05

THELMA (THELMA) thriller, Norwegia 2017, 112 min., (15), reż. Joachim Trier, wyk. Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen, Ellen Dorrit Petersen, Marte Magnusdotter Solem

Zagubiona studentka zaczyna odkrywać w sobie przedziwne moce, nad którymi nie ma kontroli.

Thelma (Eili Harboe) jest nieśmiałą nastolatką, która z małego miasteczka przyjechała do Oslo na studia. Pochodząca z religijnej rodziny dziewczyna stara się odnaleźć w nowym miejscu. Pewnego dnia poznaje piękną Anję (Kaya Wilkins), która robi na niej ogromne wrażenie. Thelma nie potrafi poradzić sobie z uczuciami, które zaczyna żywić do nowej koleżanki. Szybko odkrywa też, że ma w sobie niezwykłe, trudne do ujarzmienia moce, które uaktywniają się, kiedy stresuje się lub odczuwa niepokój.

Nieoczywisty thriller, który wciska widza w fotel. Zrealizowany przez dwukrotnie nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej Joachima Triera (Głośniej od bomb) obraz jest prawdziwą ucztą dla wszystkich miłośników kina grozy. Mówi o nieakceptowaniu swojej tożsamości seksualnej oraz fundamentalizmie religijnym. W role głównych bohaterów wcielają się m.in.: Eili Harboe (Doktor Proktor i wanna czasu), Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen (Mężczyzna prawie idealny), Ellen Dorrit Petersen (Wyspa skazańców) oraz Marte Magnusdotter Solem (Z natury). Obraz otrzymał nominację do nagrody Critics’ Choice w kategorii „najlepszy film zagraniczny”.

 

 

T2: TRAINSPOTTING (TRAINSPOTTING 2 (AKA. T2)) dramat, Wielka Brytania 2017
premiera: 13.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 15.05.2018 godz. 20:00
18.05.2018 godz. 21:35

T2: TRAINSPOTTING (TRAINSPOTTING 2 (AKA. T2)) dramat, Wielka Brytania 2017, 113 min., (18), reż. Danny Boyle, wyk. Ewan Mcgregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Shirley Henderson

Druga część niezapomnianego filmu Danny’ego Boyle’a. Mark Renton po dwudziestu latach wraca do Edynburga, aby odnowić relacje z przyjaciółmi.

Renton (Ewan McGregor) zapewnił sobie małą stabilizację. Wyzwolił się z nałogu, ma piękną żonę i dobrą pracę. Pewnego dnia postanawia wybrać się w sentymentalną podróż do Edynburga. Po przybyciu na miejsce zaczyna odwiedzać dawnych kumpli. Okazuje się, że Spud (Ewen Bremner) w dalszym ciągu walczy z uzależnieniem, Simon (Jonny Lee Miller) robi szemrane interesy, a Begbie (Robert Carlyle) nadal ma problemy z prawem. Co przyniesie im spotkanie po latach?

Laureat Oscara Danny Boyle (Slumdog. Milioner z ulicy, 127 godzin) powraca z drugą częścią swojej brawurowej opowieści o zagubionych w życiu mieszkańcach Edynburga. Trainspotting zyskał w latach dziewięćdziesiątych status dzieła kultowego. Obraz ten, nakręcony na podstawie powieści Irvinga Welsha, bezbłędnie chwytał ducha czasów i pokazywał pokolenie niemających pomysłu na przyszłość, pogrążonych w nałogach dwudziestolatków. Teraz twórcy biorą na warsztat m.in. media społecznościowe, gentryfikację, fundusze europejskie oraz problem imigrantów z Europy Wschodniej. W role głównych bohaterów ponownie wcielają się: dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Ewan McGregor (Autor widmo), Ewen Bremner (Ostatnia miłość na Ziemi), Jonny Lee Miller (Hakerzy), laureat BAFTY Robert Carlyle (Goło i wesoło) oraz Shirley Henderson (Bridget Jones 3). Ciekawą kreację tworzy również Anjela Nedyalkova (Wschodnie zabawy).

 

SULLY (SULLY) dramat, USA 2016
premiera: 20.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 21.05.2018 godz. 13:15
22.05.2018 godz. 20:00
23.05.2018 godz. 11:20
25.05.2018 godz. 22:00
26.05.2018 godz. 14:55

SULLY (SULLY) dramat, USA 2016, 96 min., (15), reż. Clint Eastwood, wyk. Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, Anna Gunn, Valerie Mahaffey

#Tom Hanks w roli pilota, który awaryjnie wylądował samolotem pasażerskim na rzece Hudson.

15 stycznia 2009 roku, tuż po starcie z nowojorskiego lotniska, pilotowany przez doświadczonego kapitana, Chesleya Sullenbergera (Tom Hanks), Airbus A320 traci dwa silniki. Mężczyzna bez wahania podejmuje decyzję o awaryjnym lądowaniu na zimnych wodach rzeki Hudson i tym samym ratuje 155 osób. Media nazywają zdarzenie cudem, a sam pilot zdobywa ogromne uznanie. Z czasem jednak rozpoczyna się śledztwo, podczas którego wychodzą na jaw informacje mogące zniszczyć reputację i karierę Sullenbergera.

Wyróżniony czterema Oscarami Clint Eastwood (Za wszelką cenę) bierze na warsztat historię amerykańskiego pilota, którą w 2009 roku żył cały świat. Artysta mówi o znaczeniu bohaterstwa w dzisiejszym świecie i rozkłada ten temat na czynniki pierwsze. W głównej roli popisowo odnajduje się laureat dwóch Nagród Akademii Tom Hanks (Forrest Gump). Tworzy on nieoczywistą postać człowieka, którego media wykreowały na ideał z krwi i kości. Obok niego w filmie występują m.in. Aaron Eckhart (Mroczny Rycerz), trzykrotnie nominowana do Oscara Laura Linney (Kinsey) oraz Mike O’Malley (Wstrząs). Produkcja otrzymała nominację do Oscara w kategorii „najlepszy montaż dźwięku”.

 

KSIĘGOWY (THE ACCOUNTANT) thriller, USA 2016
premiera: 27.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 29.05.2018 godz. 20:00

KSIĘGOWY (THE ACCOUNTANT) thriller, USA 2016, 128 min., (18), reż. Gavin O’Connor, wyk. Ben Affleck, Anna Kendrick, J.K. Simmons, Jon Bernthal, Jeffrey Tambor

Ben Affleck w roli genialnego księgowego, który nawiązuje współpracę z pewną organizacją i szybko odkrywa prawdziwy obraz jej sytuacji finansowej.

Christian Wolff (Ben Affleck) jest geniuszem matematycznym, który nie najlepiej odnajduje się wśród ludzi. Mężczyzna skrywa też przed całym światem mroczną tajemnicę. Pod osłoną małomiasteczkowego biura rachunkowego pracuje dla najbardziej niebezpiecznych organizacji przestępczych na świecie. Kiedy wydział ds. ścigania przestępstw Departamentu Skarbu zaczyna się nim interesować, Christian podejmuje współpracę z nowoczesną firmą specjalizującą się w robotyce. Jej dział księgowy wykrywa niezgodność opiewającą na miliony dolarów, a sytuacja zaczyna powoli wymykać się spod kontroli.

Misternie uknuta intryga, dobre tempo akcji oraz efektownie zrealizowane sceny to główne atuty filmu sensacyjnego w reżyserii wyróżnionego Trofeum Filmowców na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sundance Gavina O’Connora (W cieniu chwały). W roli introwertycznego geniusza obsadzony został laureat dwóch Oscarów Ben Affleck (scenariusz: Buntownik z wyboru). W filmie występują również, takie gwiazdy jak: wyróżniony Nagrodą Akademii J.K. Simmons (Whiplash), Anna Kendrick (W chmurach) czy zdobywca dwóch Złotych Globów John Lithgow (Czułe słówka). Zdjęcia do produkcji powstały w Atlancie.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

PODRÓŻ DO BOUNTIFUL (THE TRIP TO BOUNTIFUL (1985)) dramat, USA 1985
emisja: 01.05.2018 godz. 18:10
powtórzenie: 02.05.2018 godz. 09:35

PODRÓŻ DO BOUNTIFUL (THE TRIP TO BOUNTIFUL (1985)) dramat, USA 1985, 104 min., (12), reż. Peter Masterson, wyk. Geraldine Page, John Heard, Carlin Glynn, Richard Bradford, Rebecca De Mornay

Mająca problemy ze zdrowiem kobieta zrobi wszystko, żeby przed śmiercią powrócić w rodzinne strony. Statuetka Oscara dla Geraldine Page.

Lata czterdzieste XX wieku, Houston w stanie Texas. Carrie Watts (Geraldine Page) jest podupadającą na zdrowiu kobietą, która w malutkim mieszkaniu mieszka razem ze swoim tchórzliwym synem Ludiem (John Heard) oraz jego despotyczną żoną Jessie Mae (Carlin Glynn). Największym marzeniem staruszki jest odwiedzić jeszcze raz znane z młodości miasteczko Bountiful. Syn boi się jednak, że matka źle może znieść podróż. Pewnego dnia rezolutna pani Watts postanawia uciec z domu.

Mistrzowsko zrealizowana ekranizacja sztuki Hortona Foote’a pod tym samym tytułem. Scenariusz jego autorstwa został wyróżniony nominacją do Nagrody Akademii. Za reżyserię filmu mówiącego o przemijaniu, potrzebie wolności i decydowania o własnym losie odpowiadał Peter Masterson (Skrzyżowanie). W postać głównej bohaterki popisowo wciela się Geraldine Page (Papież z Greenwich Village), która za stworzoną przez siebie rolę została wyróżniona Oscarem. W obsadzie tego przejmującego obrazu znaleźli się również John Heard (Kevin sam w Nowym Jorku), Carlin Glynn (Skrzyżowanie), Richard Bradford (Hawana – miasto utracone) oraz Rebecca De Mornay (Dziewczyna i chłopak – wszystko na opak).

KROPLA SŁOŃCA NA ZIEMI (I AM TRULY A DROP OF SUN ON EARTH) dramat, Szwajcaria 2017
emisja: 01.05.2018 godz. 03:00
powtórzenie: 24.05.2018 godz. 11:10

KROPLA SŁOŃCA NA ZIEMI (I AM TRULY A DROP OF SUN ON EARTH) dramat, Szwajcaria 2017, 61 min., (12), reż. Elene Naveriani, wyk. Khatia Nozadze, Daniel Antony Onwuka, Bianka Shigurova, Nino Giorgobiani, Mariam Chachia

Szukająca szczęścia w Tbilisi prostytutka zakochuje się niespodziewanie w imigrancie z Nigerii.

Współczesne Tbilisi. April (Khatia Nozadze) ma trzydzieści cztery lata i zarabia na życie jako prostytutka w luksusowym hotelu. Pewnego dnia poznaje tam Dije (Daniel Antony Onwuka), młodego imigranta z Nigerii. Chłopak wierzył, że zmierza do stanu Georgia w Stanach Zjednoczonych. Splot nieporozumień sprawił, że wylądował on w dalekiej i obcej Gruzji. Między April i Dije niespodziewanie rodzi się uczucie. Każde z nich wierzy, że ma szanse na lepsze życie.

Pełen prawdziwych emocji dramat o dwójce zakochanych, będących na życiowym zakręcie, ludzi. Mimo wielu przeciwności losu, każde z nich stara się znaleźć swoje miejsce w świecie i zawalczyć o swoją miłość. W role przeklętych przez gwiazdy kochanków wcielają się debiutanci: Khatia Nozadze oraz Daniel Antony Onwuka. W filmie występują również Bianka Shigurova (Les évangiles d’Anasyrma), Nino Giorgobiani (Maita Nasosi) oraz Mariam Chachia. Za reżyserię tego pełnego niuansów i subtelności obrazu odpowiedzialna była Elene Naveriani (Les évangiles d’Anasyrma). Autorką czarno-białych, nastrojowych zdjęć jest Ágnes Pákózdi (Bezpieczna przestrzeń). Produkcja została wyróżniona na Queer Lisboa – Festival Internacional de Cinema Queer.

 

OBYWATEL (THE CITIZEN (AKA. AZ ALLAMPOLGAR)) dramat, Węgry 2016
emisja: 02.05.2018 godz. 11:25
powtórzenie: 02.05.2018 godz. 04:10

OBYWATEL (THE CITIZEN (AKA. AZ ALLAMPOLGAR)) dramat, Węgry 2016, 104 min., (12), reż. Roland Vranik, wyk. Dr. Marcelo Cake-Baly, Ágnes Máhr, Arghavan Shekari, Tibor Gáspár, Tünde Szalontay

Pochodzący z Afryki mężczyzna robi wszystko, żeby dostać węgierskie obywatelstwo i ułożyć sobie życie w nowym kraju.

56-letni Wilson Ugabe (Dr. Marcelo Cake-Baly) jest politycznym uchodźcą z Afryki, który przed kilku laty przyjechał do Budapesztu. Mężczyzna zarabia na życie jako ochroniarz i robi wszystko, żeby dostać węgierskie obywatelstwo. Niestety, nie najlepiej radzi sobie z testami, które zdać musi każda ubiegająca się o nie osoba. Pewnego dnia Wilson poznaje nauczycielkę Mari (Ágnes Máhr), która specjalizuje się w historii i kulturze Węgier. Para szybko zaczyna darzyć się uczuciem. Problem jednak w tym, że kobieta jest mężatką.

Pełna wzruszeń i bardzo aktualna opowieść o afrykańskim uchodźcy, który po tym, jak w ogarniętej wojną Gwinei Bissau stracił całą swoją rodzinę, próbuje ułożyć sobie życie w nowej ojczyźnie. Film jest równocześnie niecodzienną historią miłosną. Oryginalna produkcja w reżyserii jednego z ciekawszych współczesnych węgierskich twórców, Rolanda Vranika (Czarna szczotka, Transmisja), chwyta za serce, ale zmusza też do refleksji nad współczesnym europejskim społeczeństwem i jego stosunkiem do emigrantów. W główne role z powodzeniem wcielają się debiutant Dr. Marcelo Cake-Baly, Ágnes Máhr (Bolse Vita), Tibor Gáspár (Moja matka i inni wariaci z rodziny) oraz Tünde Szalontay (Betonzaj).

 

NIEBO (HEAVEN (2002)) dramat, Niemcy 2002
emisja: 02.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 03.05.2018 godz. 13:40

NIEBO (HEAVEN (2002)) dramat, Niemcy 2002, 94 min., (15), reż. Tom Tykwer, wyk. Cate Blanchett, Giovanni Ribisi, Remo Girone, Stefania Rocca, Alessandro Sperduti

Cate Blanchett w roli zdesperowanej kobiety, która zostaje oskarżona o zamach bombowy. Intrygujące kino na podstawie scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.

Turyn, Włochy. 29-letnia Phillipa (Cate Blanchett) jest pochodzącą z Wielkiej Brytanii nauczycielką angielskiego, która pewnego dnia decyduje się na desperacki krok. Kobieta chce zabić dealera narkotyków odpowiedzialnego za śmierć jej męża. Wszystko ma precyzyjnie zaplanowane. Przychodzi do jego biura z bombą zegarową i umieszcza ją w koszu na śmieci. Niestety, w wybuchu giną cztery przypadkowe osoby. Policja uparcie doszukuje się w tragicznym wydarzeniu znamion aktu terrorystycznego. Phillipa trafia do aresztu. Jej tłumaczem zostaje młody karabinier Filippo (Giovanni Ribisi).

Niezwykła opowieść o miłości, winie i poszukiwaniu odkupienia. Film uznanego niemieckiego reżysera Toma Tykwera (Biegnij Lola, biegnij, Księżniczka i wojownik) dla polskiej widowni będzie tym ciekawszy, że został oparty na ostatnim wspólnym scenariuszu Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej), będącego częścią planowanego tryptyku Raj. Czyściec. Piekło. Obraz zachwyca zarówno przemyślaną stroną wizualną (piękne, docenione nagrodą niemieckiej krytyki zdjęcia Franka Griebego), jak i wymykającą się schematom, pełną niedopowiedzeń fabułą. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się: uhonorowana za swój występ Niemiecką Złotą Kamerą Cate Blanchett (Elizabeth, Blue Jasmine) i nagrodzony na festiwalu w Puli Giovanni Ribisi (Między słowami, Dziennik zakrapiany rumem). Obraz był nominowany do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

 

TOM OF FINLAND (TOM OF FINLAND) dramat, Finlandia 2017
emisja: 02.05.2018 godz. 02:15
powtórzenie: 27.05.2018 godz. 22:15

TOM OF FINLAND (TOM OF FINLAND) dramat, Finlandia 2017, 112 min., (18), reż. Dome Karukoski, wyk. Pekka Strang, Lauri Tilkanen, Jessica Grabowsky, Taisto Oksanen, Seumas Sargent

Porywająca opowieść o Touko Laaksonenie, jednej z kluczowych postaci kultury gejowskiej XX wieku.

Fiński rysownik – Touko Laaksonen (Pekka Strang) – wraca z frontu do rodzimych Helsinek. Jego kraj stara się ze wszystkich sił otrząsnąć z piekła wojny. Społeczeństwo zdaje się jednak nie radzić sobie z innością. Przetacza się przez nie fala homofobii. Stosowane są represje wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tworzy pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Artysta nie jest jednak w stanie opublikować ich w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera mu drogę do szerokiej publiczności. Laaksonen szybko staje się symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

Zrealizowana z finezją filmowa biografia jednego z najważniejszych twórców kultury gejowskiej XX wieku. Touko Laaksonen, znany również jako Tom of Finland, wywarł ogromny wpływ na emancypację powojennego pokolenia homoseksualistów. Reżyserią obrazu zajął się laureat nagrody Amanda Dome Karukoski (Dom mrocznych motyli), a w postać tytułowego bohatera wcielił się nominowany do nagrody Jussi Pekka Strang (Samotny port – miłość). W pozostałych rolach występują Lauri Tilkanen (Akuszerka), Jessica Grabowsky (Ślady naszej przeszłości), Taisto Oksanen (Vares: Kwietniowe dziewczęta) oraz Seumas Sargent (Point Break – na fali).

 

 

CEMETERY JUNCTION (CEMETERY JUNCTION) komedia, Wielka Brytania 2010
emisja: 03.05.2018 godz. 18:25
powtórzenie: 04.05.2018 godz. 09:25
20.05.2018 godz. 06:00
20.05.2018 godz. 16:25

CEMETERY JUNCTION (CEMETERY JUNCTION) komedia, Wielka Brytania 2010, 91 min., (12), reż. Ricky Gervais, Stephen Merchant, wyk. Christian Cooke, Tom Hughes, Jack Doolan, Felicity Jones, Ralph Fiennes

Trójka młodych mężczyzn szuka pomysłu na siebie w prowincjonalnym angielskim miasteczku.

Lata siedemdziesiąte XX wieku. Trzech przyjaciół – Freddie (Christian Cooke), Bruce (Tom Hughes) oraz Snork (Jack Doolan) – wiedzie pełne rutyny życie w małym, angielskim miasteczku. Freddie marzy o wyrwaniu się klasy robotniczej i lepszej przyszłości, a chłodny i charyzmatyczny Bruce oraz nieudacznik Snork zadowoleni są z tego, co mają. Kiedy jednak ambitny chłopak dostaje nową pracę i zaczyna spotykać ze swoją szkolną miłością Julie (Felicity Jones), jego dwaj kumple zaczynają inaczej patrzeć na rzeczywistość.

Cemetery Junction to tryskająca humorem, wzruszająca i uniwersalna historia młodzieńczych marzeń o ucieczce z małego miasteczka. Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialny był duet artystyczny – wyróżniony Złotym Globem Ricky Gervais (serial Biuro) oraz dziewięciokrotnie nominowany do nagrody Emmy Stephen Merchant (serial Statyści). Pełne wdzięku role młodych, zagubionych w świecie, ludzi z klasy robotniczej tworzą Christian Cooke (Love, Rosie), Tom Hughes (serial Wiktoria), Jack Doolan (Rabusie kontra zombie) oraz nominowana do Nagrody Akademii Felicity Jones (Teoria wszystkiego). Twórcy zadbali o odtworzenie realiów epoki i przywołanie ducha burzliwych lat siedemdziesiątych na Wyspach Brytyjskich.

 

GORZKIE ŻNIWA (BITTER HARVEST (2016)) dramat, Kanada 2017
emisja: 03.05.2018 godz. 22:00
powtórzenie: 23.05.2018 godz. 23:30

GORZKIE ŻNIWA (BITTER HARVEST (2016)) dramat, Kanada 2017, 99 min., (18), reż. George Mendeluk, wyk. Max Irons, Samantha Barks, Barry Pepper, Tamer Hassan, Terence Stamp

Oparta na faktach opowieść o dramacie milionów Ukraińców, którzy musieli zmierzyć się z Wielkim Głodem.

Ukraina, lata trzydzieste XX wieku. Władze ZSRR narzucają chłopom obowiązkowe, nieodpłatne kontyngenty dostaw produktów rolnych. Ich wymiar znacznie przekracza możliwości produkcyjne wsi. W kraju zaczyna panować wielki głód. Młody artysta Jurij (Max Irons) ze wszystkich sił stara się ocalić przed wycieńczeniem i śmiercią swoją szkolną miłość – Natalkę (Samantha Barks). Mężczyźnie udaje się uciec z sowieckiego więzienia. Zrobi wszystko, żeby przeciwstawić się bolszewikom i ochronić ukochaną.

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film doświadczonego twórcy George’a Mendeluka (Porwanie prezydenta, serial Policjanci z Miami) w szczery sposób przedstawia historię Hołodomoru, czyli Wielkiego Głodu na Ukrainie. Według różnych szacunków działania Kremla przyczyniły się w latach trzydziestych XX wieku do śmierci od 6 do 10 milionów niewinnych ludzi. Reżyser opowiada o tragicznych doświadczeniach ukraińskiego narodu z perspektywy pary kochanków, którzy desperacko starają się wyjść cało z opresji. W ich role sugestywnie wcielają się Max Irons (Intruz, Złota dama) i Samantha Barks (Les Misérables: Nędznicy, The Christmas Candle). Obok nich występują też Barry Pepper (Szeregowiec Ryan), Aneurin Barnard (Dunkierka) oraz zdobywca nominacji do Oscara Terence Stamp (Angol). Zdjęcia do tego zrealizowanego z rozmachem filmu powstały na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii oraz Rumunii.

THE RING (THE RING) horror, USA 2002
emisja: 04.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 07.05.2018 godz. 21:45

THE RING (THE RING) horror, USA 2002, 115 min., (18), reż. Gore Verbinski, wyk. Naomi Watts, Martin Henderson, David Dorfman, Brian Cox, Jane Alexander

Naomi Watts jako dziennikarka próbująca rozwikłać zagadkę tajemniczej kasety wideo. Amerykański remake azjatyckiego hitu.

Coraz głośniej robi się o miejskiej legendzie mówiącej o krążącej między ludźmi kasecie wideo, która zawiera makabryczne obrazy. Po jej obejrzeniu każda z osób otrzymuje telefon z informacją, że umrze w ciągu 7 dni. Co gorsza, czwórka nastolatków, która podobno ją widziała, straciła już życie w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziennikarka Rachell Keller (Naomi Watts) jest sceptycznie nastawiona do tej opowieści. Rozpoczyna własne śledztwo, które pomaga jej dotrzeć do kasety. Kiedy decyduje się ją obejrzeć, odkrywa jak mało czasu zostało jej na rozwiązanie mrocznej zagadki.

Jeden z głośniejszych horrorów ostatnich lat i zarazem remake japońskiego filmu, którego reżyserem był Hideo Nakata. W postać głównej bohaterki świetnie wciela się dwukrotnie nominowana do Oscara Naomi Watts (21 gramów). W obsadzie znaleźli się również Martin Henderson (Duma i uprzedzenie), David Dorfman (Teksańska masakra piłą mechaniczną), Brian Cox (Krucjata Bourne’a) oraz Jane Alexander (Terminator: Ocalenie). Produkcja autorstwa wyróżnionego Nagrodą Akademii Gore’a Verbinskiego (Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły) zarobiła ponad 250 mln dolarów na całym świecie.

 

TESS (TESS (2016)) dramat, RPA 2016
emisja: 04.05.2018 godz. 01:25
powtórzenie: 31.05.2018 godz. 22:50

TESS (TESS (2016)) dramat, RPA 2016, 87 min., (18), reż. Meg Rickards, wyk. Christia Visser, Brendon Daniels, Nse Ikpe-Etim, Dann Jaques Mouton, Lee-Ann Van Rooi

Zdesperowana prostytutka w ciąży zrobi wszystko, żeby uciec od trudnej przeszłości.

Tess (Christia Visser) jest dwudziestolatką, która zarabia na życie jako prostytutka w nadmorskich przedmieściach Kapsztadu w RPA. Przy życiu trzymają ją leki przeciwbólowe oraz specyficzne poczucie humoru. Pewnego dnia zdarza się coś, co wywraca jej codzienność do góry nogami. Dziewczyna zostaje zgwałcona i zachodzi w niechcianą ciążę. Tess powoli zaczyna tracić kontrolę nad własnym życiem i robi wszystko, żeby przetrwać.

Wstrząsający dramat o zmagającej się z losem, pochodzącej z nizin społecznych prostytutce. Upokorzona i wykorzystana kobieta musi znaleźć w sobie siłę, żeby iść dalej. W jej postać bezbłędnie wciela się Christia Visser (Planeta rekinów). W mocnym i wyrazistym filmie w reżyserii Meg Rickards (Kraina pragnienia) występują również Brendon Daniels (Po dwóch stronach), Nse Ikpe-Etim (Black November), Dann Jaques Mouton (Mów mi złodziej) oraz Lee-Ann Van Rooi (Krakatau: Dni ostatnie). Scenariusz obrazu został oparty na powieści Tracey Farren pt. „Whiplash”.

 

JAJA W TROPIKACH (TROPIC THUNDER) komedia, USA 2008
emisja: 07.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 22.05.2018 godz. 02:25

JAJA W TROPIKACH (TROPIC THUNDER) komedia, USA 2008, 103 min., (18), reż. Ben Stiller, wyk. Ben Stiller, Jack Black, Robert Downey Jr., Steve Coogan, Jay Baruchel

Grupa egocentrycznych aktorów zostaje wysłana w głąb azjatyckiej dżungli, gdzie trafiają na groźnych handlarzy narkotyków.

Tugg Speedman (Ben Stiller), Jeff Portnoy (Jack Black) oraz Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) są ambitnymi aktorami, którzy marzą, żeby wziąć udział w najlepszym w historii kina filmie wojennym. Ekipa rusza na plan zdjęciowy do Azji. Szybko okazuje się jednak, że koszty produkcji rosną w zastraszającym tempie, a kaprysy gwiazdorów doprowadzają wszystkich do szału. Sfrustrowany reżyser chwyta się więc ostatniej deski ratunku – wysyła aktorów do prawdziwej dżungli.

Komedia zapewnia widzom rozrywkę na najwyższym poziomie. Inteligentny humor i brawurowe gagi rozbawią nawet największego ponuraka. Twórcy – z reżyserem Benem Stillerem na czele – tworzą genialną satyrę na współczesny show-biznes. Obraz jest popisem gry aktorskiej Stillera (Sekretne życie Waltera Mitty), dwukrotnie nominowanego do Złotego Globu Jacka Blacka (Holiday) oraz wyróżnionego za stworzoną przez siebie kreację nominacją do Oscara Roberta Downey’a Jr. (Sherlock Holmes). W filmie występują również, takie gwiazdy jak: Nick Nolte, Tom Cruise czy Matthew McConaughey.

 

SZEREGOWIEC RYAN (SAVING PRIVATE RYAN) wojenny, USA 1998
emisja: 09.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 22.05.2018 godz. 23:05

SZEREGOWIEC RYAN (SAVING PRIVATE RYAN) wojenny, USA 1998, 163 min., (18), reż. Steven Spielberg, wyk. Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Adam Goldberg

Tom Hanks w roli kapitana, który wraz ze swoim oddziałem zostaje wysłany na ratunek zaginionemu spadochroniarzowi. Deszcz nagród – w tym pięć Oscarów.

Rok 1944, inwazja wojsk alianckich na Normandię. Kapitan John Miller (Tom Hanks) otrzymuje rozkaz specjalny przedostania się za linię wroga i odnalezienia spadochroniarza – szeregowca Jamesa Francisa Ryana (Matt Damon). Mężczyzna jest ostatnim żyjącym z czterech braci i dowództwo pragnie ocalić chociaż jednego z nich. Niezwykle trudnej akcji podejmuje się grupa ośmiu śmiałków, którzy bez namysłu rusza w nieznane.

Wybitny film wojenny w reżyserii trzykrotnego laureata Oscara Stevena Spielberga (Czwarta władza). Obraz mówi o II wojnie światowej z bardzo osobistej perspektywy. Ośmiu żołnierzy wykonuje rozkaz i naraża swoje życie, by odszukać jednego człowieka. Po pewnym czasie zaczynają oni wątpić w słuszność wyprawy. W swoich rolach przekonująco odnajdują się: wyróżniony dwoma Nagrodami Akademii Tom Hanks (Cast Away – poza światem), Edward Burns (Człowiek na krawędzi), nominowany do Złotego Globu Tom Sizemore (Helikopter w ogniu) oraz zdobywca Oscara Matt Damon (Marsjanin). Uwagę w tej produkcji przykuwają także wyróżnione Nagrodą Akademii zdjęcia Janusza Kamińskiego (Motyl i skafander). Film otrzymał łącznie pięć statuetek Oscara.

 

DŁUGI, WRZEŚNIOWY WEEKEND (LABOR DAY (2013)) dramat, USA 2013
emisja: 09.05.2018 godz. 22:50
powtórzenie: 10.05.2018 godz. 10:35
26.05.2018 godz. 07:30
26.05.2018 godz. 18:05

DŁUGI, WRZEŚNIOWY WEEKEND (LABOR DAY (2013)) dramat, USA 2013, 107 min., (12), reż. Jason Reitman, wyk. Kate Winslet, Josh Brolin, Gattlin Griffith, Tobey Maguire, Brooke Smith

Kate Winslet jako matka, która zostaje zmuszona do pomocy rannemu uciekinierowi z więzienia.

Adele (Kate Winslet) i jej trzynastoletni syn Henry Wheeler (Gattlin Griffith) jadą do supermarketu, aby uzupełnić zapasy żywności. Na miejscu spotykają uciekiniera z więzienia Franka (Josh Brolin), który zmusza rodzinę, aby ukryła go w swoim domu. Przerażona kobieta nie wie, co robić. Obawia się o bezpieczeństwo swoje i syna. Z czasem jednak odkrywa, że mężczyzna skrywa drugie, łagodne oblicze. Frank nawiązuje niezwykłą więź z Henrym. Zauroczona Adele postanawia pomóc nieznajomemu schować się przed policją.

Nominowany do Nagrody Akademii reżyser Jason Reitman (W chmurach, Juno) przedstawia kameralną, pełną ciepła i sentymentalnego uroku historię miłosną. Obraz mówi o niespodziewanym spotkaniu, które raz na zawsze zmienia życie trójki ludzi. W ich role popisowo wcielają się Josh Brolin (Faceci w czerni 3), Gattlin Griffith (Oszukana) oraz Kate Winslet (Zakochany bez pamięci), która za stworzoną przez siebie kreację otrzymała nominację do Złotego Globu. W obsadzie znaleźli się również nominowany do Złotego Globu Tobey Maguire (Bracia) oraz Brooke Smith (serial Chirurdzy).

 

ŻYCIE I NIC POZA NIM (LIFE & NOTHING MORE) dramat, Hiszpania 2017
emisja: 10.05.2018 godz. 15:10
powtórzenie: 11.05.2018 godz. 06:00
26.05.2018 godz. 04:05

ŻYCIE I NIC POZA NIM (LIFE & NOTHING MORE) dramat, Hiszpania 2017, 110 min., (12), reż. Antonio Méndez Esparza, wyk. Andrew Bleechington, Regina Williams, Robert Williams, Ry’Nesia Chambers

Wychowywany przez samotną matkę czarny chłopak stara się znaleźć pomysł na siebie.

Regina (Regina Williams) jest samotną matką, która zmaga się z rzeczywistością. Kobieta pracuje długie godziny w barze szybkiej obsługi, z trudem jednak wiąże koniec z końcem. Nie ma wystarczających zasobów, aby zaspokoić wszystkie potrzeby dwójki swoich dzieci – zbuntowanego, czternastoletniego syna Andrew (Andrew Bleechington) oraz małej córeczki. Kiedy w jej życiu pojawia się charyzmatyczny nieznajomy, Regina zupełnie nie wie co myśleć. Tym bardziej, że jej syn zaczyna wpadać w coraz większe tarapaty…

Hipnotyzujący dramat w reżyserii wyróżnionego na festiwalu w Cannes, dobrze rokującego hiszpańskiego twórcy Antonio Méndezy Esparzy (Tu i tam). Obraz pokazuje wchodzenie w dorosłość młodego chłopaka – jego bunt oraz poszukiwanie sensu życia. Twórcom udaje się w ciekawy sposób pokazać kondycję młodego pokolenia Afroamerykanów w USA. W obsadzie znaleźli się debiutanci: Andrew Bleechington, wyróżniona za stworzoną przez siebie kreację nominacją do nagrody Independent Spirit Regina Williams, Robert Williams oraz Ry’nesia Chambers. Produkcja otrzymała Nagrodę FIPRESCI na MFF w San Sebastian.

 

 

STUDNIA (WELL (AKA. KUT)) dramat, Węgry 2016
emisja: 10.05.2018 godz. 20:00

STUDNIA (WELL (AKA. KUT)) dramat, Węgry 2016, 96 min., (18), reż. Attila Gigor, wyk. Péter Jankovics, Zsolt Kovács, Nóra Trokán, Niké Kurta, Roland Tzafetás

Solidne kino sensacyjne o niecodziennym spotkaniu, które raz na zawsze zmienia sposób patrzenia na rzeczywistość głównych bohaterów.

Młody mężczyzna przyjeżdża na znajdującą się pośrodku niczego małą stację benzynową, aby spotkać się z ojcem, którego nie widział od ponad trzydziestu lat. Tego samego dnia jadąca do Szwajcarii furgonetka z czterema prostytutkami na pokładzie psuje się na tej samej przydrożnej stacji. Mężczyźni i kobiety spędzają ze sobą trzy dni, które raz na zawsze zmieniają ich życie.

Wciągający, mocny film akcji opowiadający o spotkaniu, które wywraca do góry nogami życie głównych bohaterów. Kapitalnie skonstruowany, wymykający się schematom scenariusz to ogromny atut obrazu w reżyserii popularnego węgierskiego filmowca Attila Gigora (serial HBO Terapia). Twórcy inspirowali się kinem Quentina Tarantino. Świetnie nakreślone postacie oraz mroczny klimat to prawdziwa wizytówka ich produkcji. W obrazie występują Péter Jankovics (Illúziók), Zsolt Kovács (Plac Moskwy), Nóra Trokán (Szinglik éjszakája), Niké Kurta (serial HBO Terapia) oraz Roland Tzafetás (Stracone czasy).

 

 

EASY RIDER (EASY RIDER) dramat, USA 1969
emisja: 10.05.2018 godz. 21:40
powtórzenie: 26.05.2018 godz. 23:30

EASY RIDER (EASY RIDER) dramat, USA 1969, 92 min., (18), reż. Dennis Hopper, wyk. Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson, Toni Basil, Karen Black

Peter Fonda, Dennis Hopper w rolach dwójki hippisów z Kalifornii, którzy wybierają się na motocyklach w podróż przez Stany. Dwie nominacje do Oscara.

Wyatt (Peter Fonda) oraz Billy (Dennis Hopper) są żądnymi przygód hipisami z Kalifornii, którym udaje się sprzedać na czarnym rynku dużą ilość narkotyków przywiezionych z Meksyku. Za zarobione pieniądze decydują się wybrać na motorach w podróż z Los Angeles do Nowego Orleanu. Mężczyźni jadą przez Kalifornię, Nowy Meksyk, Teksas oraz Luizjanę. Po drodze nie stronią od używek i romansów. W pewnym momencie dołącza do nich młody prawnik (Jack Nicholson), który bez wahania porzuca rodzinne strony.

Niezapomniane dzieło filmowe, które szybko zdobyło status kultowego. Autorami genialnego, nominowanego do Nagrody Akademii scenariusza są Terry Souther (Barbarella – królowa galaktyki), Dennis Hopper (aktor: Blue Velvet) oraz Peter Fonda (aktor: 3:10 do Yumy). Dwaj ostatni wcielili się również w role głównych bohaterów. Partneruje im młody Jack Nicholson (Lot nad kukułczym gniazdem), który za stworzoną przez siebie kreację otrzymał nominacje do Oscara oraz Złotego Globu. Produkcja nieustannie zachwyca i szokuje. Jej wyróżnikiem jest ścieżka dźwiękowa, na której znalazły się utwory autorstwa m.in. Steppenwolf, The Byrds oraz Jimmy’ego Hendrixa.

 

NIEBEZPIECZNY UMYSŁ (CONFESSIONS OF A DANGEROUS MIND) komedia, USA 2002
emisja: 11.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 12.05.2018 godz. 13:00
14.05.2018 godz. 21:50
15.05.2018 godz. 11:10
30.05.2018 godz. 18:05
31.05.2018 godz. 09:35

NIEBEZPIECZNY UMYSŁ (CONFESSIONS OF A DANGEROUS MIND) komedia, USA 2002, 109 min., (15), reż. George Clooney, wyk. Sam Rockwell, Drew Barrymore, George Clooney, Julia Roberts, Rutger Hauer

Pełna tajemnic historia człowieka, który żył w dwóch światach jednocześnie. Na co dzień był gwiazdą telewizji, po godzinach tajnym agentem CIA.

Niebezpieczny umysł jest biografią, najprawdopodobniej częściowo fikcyjną, gwiazdora stacji telewizyjnej NBC – Chucka Hirscha Barrisa. Barris (Sam Rockwell) zdobył sławę i stał się legendą amerykańskiej telewizji jako producent znanego na całym świecie talk-show „Randka w ciemno”. W 2002 roku opublikował książkę o swoim życiu, w której ujawnił, że w latach 70. został zwerbowany przez CIA i był tajnym agentem. Mało tego, przyznał się, że podczas pełnienia tej misji, osobiście zabił 32 osoby. Czy rzeczywiście wiódł podwójną egzystencję i czy fakty przez niego podane są prawdziwe, tego nie wie nikt oprócz samego Barrisa…

Intrygujące połączenie czarnego kryminału i dramatu psychologicznego spod ręki słynnego aktora George’a Clooneya (Syriana, Spadkobiercy), dla którego był to reżyserski debiut. Główne atuty filmu to nietuzinkowy i nieoczywisty bohater, inspirowana prawdziwą historią, pełna zagadek fabuła oraz fantastyczna obsada. Obraz spotkał się z dobrym przyjęciem na MFF w Berlinie, gdzie był nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia. Statuetka Srebrnego Niedźwiedzia powędrowała do rąk znakomitego odtwórcy głównej roli, Sama Rockwella (Naciągacze, Moon), który sugestywnie oddał złożoność postaci Barrisa. W rolach drugoplanowych zobaczymy plejadę hollywoodzkich gwiazd: Julię Roberts (Sierpień w hrabstwie Osage), Brada Pitta (Ciekawy przypadek Benjamina Buttona), Rutgera Hauera (Autostopowicz), Drew Barrymore (Aniołki Charliego) i samego Clooneya.

 

CHICAGO (CHICAGO) musical, USA 2002
emisja: 12.05.2018 godz. 07:40
powtórzenie: 12.05.2018 godz. 18:05
28.05.2018 godz. 22:25
29.05.2018 godz. 13:30

CHICAGO (CHICAGO) musical, USA 2002, 109 min., (12), reż. Rob Marshall, wyk. Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere, Queen Latifah, John C. Reilly

Nagrodzona 6 Oscarami, porywająca ekranizacja słynnego broadwayowskiego musicalu. Akcja rozgrywa się w latach 20. w Chicago – mieście, którym rządzą skandal, zbrodnia i jazz.

W więzieniu dla kobiet spotykają się dwie śpiewające ślicznotki – nikomu nieznana, lecz ambitna Roxie Hart (Renée Zellweger) i gwiazda wodewilu, Velma Kelly (w tej roli uhonorowana Oscarem Catherine Zeta-Jones). Obydwie trafiły za kratki z powodu morderstwa. Roxie zabiła kochanka, gdy okazało się, że nie zamierza pomóc jej w karierze. Velma natomiast zastrzeliła męża i siostrę; dzięki temu „wyczynowi” jej nazwisko nie schodzi z pierwszych stron gazet. Roxie nie zamierza jednak spokojnie czekać na stryczek. Wynajmuje najlepszego adwokata w mieście, przebiegłego i zabójczo przystojnego Billy’ego Flynna (Richard Gere). Ten zaś za 5 tys. dolarów da jej to, o czym marzyła – wielką sławę.

Rozśpiewana i roztańczona opowieść o szalonym Chicago lat 20., której scenariusz został oparty na głośnym musicalu Boba Fosse’a z 1975 roku (dzieło Fosse’a jest z kolei adaptacją napisanej w 1926 roku sztuki Maurine Dallas Watkins, reporterki Chicago Tribune). Wspaniała muzyka Johna Kandera, Freda Ebba i Danny’ego Elfmana oraz oszałamiająca choreografia Roba Marshalla sprawiają, że film ogląda się z zapartym tchem. Jeśli dodać do tego świetną scenografię i znakomity występ gwiazd światowego kina, nie dziwi, że obraz zdobył aż 6 Oscarów (z 13 nominacji do tej nagrody). Statuetki przyznano Catherine Zeta-Jones (za najlepszą drugoplanową rolę żeńską), autorom scenografii i kostiumów, montażystom, osobom odpowiedzialnym za dźwięk i producentom. Chicago wyróżniono także 3 Złotymi Globami (za role Renée Zellweger i Richarda Gere’a oraz dla najlepszego musicalu) i Nagrodą Grammy za ścieżkę dźwiękową.

 

 

KANAPOWCY (COUCH POTATOES (AKA. GLI SDRAIATI)) komedia, Włochy 2017
premiera: 14.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 15.05.2018 godz. 13:00
25.05.2018 godz. 14:20

KANAPOWCY (COUCH POTATOES (AKA. GLI SDRAIATI)) komedia, Włochy 2017, 90 min., (12), reż. Francesca Archibugi, wyk. Claudio Bisio, Gaddo Bacchini, Cochi Ponzoni, Antonia Truppo, Gigio Alberti

Zaangażowany w swoją pracę ojciec oraz zbuntowany syn nie mogą w żaden sposób nawiązać nici porozumienia.

Giorgio (Claudio Bisio) jest odnoszącym sukcesy dziennikarzem, który ciężko pracuje na swoją pozycję. Obowiązkowy i ambitny mężczyzna nie może dogadać się ze swoim nastoletnim synem. Tito (Gaddo Bacchini) jest piekielnie leniwy i nie jest w stanie w nic się zaangażować. Ojciec stara się zrozumieć przechodzącego okres dojrzewania syna. Chciałby zabrać go na wycieczkę do Ligurii. Młody Tito woli jednak spędzać beztrosko czas ze swoimi znajomymi i grać w gry wideo.

Zrealizowana z wdziękiem, lekka komedia opowiadająca o trudnej relacji między ojcem a synem. Wielokrotnie nagradzana na prestiżowych festiwalach filmowych reżyserka Francesca Archibugi (scenariusz: Mignon wyjechała) w błyskotliwy sposób pokazuje drogę narodzin więzi między mężczyznami. W ich role wcielają się Claudio Bisio (Witaj na południu) oraz Gaddo Bacchini. Obraz powala bezpretensjonalnym humorem oraz zmuszającą do myślenia, przewrotną fabułą.

 

ALIVE, DRAMAT W ANDACH (ALIVE) dramat, USA 1993
emisja: 16.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 17.05.2018 godz. 12:30
26.05.2018 godz. 11:15

ALIVE, DRAMAT W ANDACH (ALIVE) dramat, USA 1993, 122 min., (15), reż. Frank Marshall, wyk. Ethan Hawke, Vincent Spano, Josh Hamilton, Bruce Ramsay, John Newton

W Andach rozbija się samolot z urugwajską drużyną rugby. Rozbitkowie rozpoczynają desperacką walkę o przetrwanie. Historia oparta na faktach.

W piątek 13 października 1972 roku w Andach rozbija się samolot, którym podróżuje urugwajska drużyna rugby. Większość osób przeżywa wypadek i decyduje się czekać na pomoc. Po ośmiu dniach dociera do nich jednak przez radio wiadomość, że poszukiwania zostały zawieszone. Wkrótce kończą się im żywność oraz woda. Walczący o przetrwanie rozbitkowie zaczynają robić rzeczy, które nigdy wcześniej nie przyszłyby im do głowy. W końcu trójka desperatów decyduje się iść w góry i tam szukać pomocy.

Oparta na faktach, pełna dramatyzmu opowieść o przetrwaniu. Historia urugwajskiej drużyny rugby i dramatu jaki jej członkowie przeżyli w Andach nie schodziła przez długie tygodnie z pierwszych stron gazet. Pięciokrotnie nominowany do Oscara reżyser Frank Marshall (Ciekawy przypadek Benjamina Buttona) postanowił przypomnieć tamte wydarzenia i pokazać ludzi w sytuacji granicznej. W role głównych bohaterów wcielają się m.in. czterokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Ethan Hawke (Boyhood), Vincent Spano (Armia Boga: Proroctwo) oraz Josh Hamilton (Manchester by the Sea).

TIGER GIRL (TIGER GIRL) dramat, Niemcy 2017
premiera: 18.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 21.05.2018 godz. 21:45

TIGER GIRL (TIGER GIRL) dramat, Niemcy 2017, 88 min., (18), reż. Jakob Lass, wyk. Ella Rumpf, Maria-Victoria Dragus, Enno Trebs, Orce Feldschau, Benjamin Lutzke

Niewiedząca co zrobić ze swoim życiem dziewczyna spotyka na swojej drodze rezolutną i zbuntowaną koleżankę, która całkowicie zmienia jej podejście do rzeczywistości.

Młoda i nieśmiała Margarete (Maria-Victoria Dragus) ze wszystkich sił pragnie pracować w policji. Mimo dużego poświęcenia i wielu prób, nie udaje jej się jednak spełnić tego marzenia. W końcu decyduje się zrobić kurs na pracownika ochrony. Pewnego wieczoru dziewczyna zostaje niespodziewanie zaatakowana przez byłego współpracownika. Z trudnej sytuacji pomaga jej wyjść Tiger – zbuntowana dziewczyna, która pracuje jako taksówkarz (Ella Rumpf). Margarete jest pod ogromnym wrażeniem nowej znajomej…

Popisowo zrealizowany dramat w reżyserii niemieckiego twórcy Jakoba Lassa (Love Steaks). Odważne, zmontowane w stylu teledysku kino szokuje i wciąga. Obraz pokazuje dziewczyńską przyjaźń i ogromną siłę z niej płynącą. Widzowie obserwują przemianę głównej bohaterki, w którą wciela się młodziutka Maria-Victoria Dragus (Biała wstążka). W roli jej silnej i bezkompromisowej życiowej nauczycielki popisowo odnajduje się Ella Rumpf (Alpejski bunt). Uwagę w filmie przykuwa budująca nastrój buntu muzyka.

 

NAUCZYCIEL (THE TEACHER (AKA. LES GRANDS ESPRITS)) komedia, Francja 2017
premiera: 21.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 22.05.2018 godz. 12:55

NAUCZYCIEL (THE TEACHER (AKA. LES GRANDS ESPRITS)) komedia, Francja 2017, 102 min., (12), reż. Olivier Ayache-Vidal, wyk. Denis Podalydès, Abdoulaye Diallo, Tabono Tandia, Pauline Huruguen, Alexis Moncorgé

Pedagog z prestiżowej paryskiej placówki musi przyjąć pracę w podrzędnej szkole na przedmieściach francuskiej stolicy.

Francois (Denis Podalydès) jest nauczycielem literatury z wieloletnim stażem. Mężczyzna pracuje w jednej z najlepszych szkół we Francji. Za sprawą przypadkowej uwagi poczynionej na przyjęciu, mężczyzna zmuszony jest przyjąć posadę w placówce dydaktycznej na paryskich przedmieściach. Szybko uświadamia sobie, że jego metody wychowawcze zupełnie nie sprawdzają się ze niezmotywowanymi uczniami z nizin społecznych. Czy uda mu się odnaleźć w nowej sytuacji?

Rewelacyjna komedia ukazująca podziały klasowe we francuskim społeczeństwie. Twórcy filmu na czele z Olivierem Ayache-Vidalem (Witamy w Chinach) bawią się stereotypami i kliszami kulturowymi. W rolę nauczyciela z prestiżowej szkoły, który musi znaleźć sposób na trudną młodzież z paryskich przedmieść wciela się trzykrotnie wyróżniony nominacją do Cezara Denis Podalydès (Kod da Vinci). W pozostałych rolach występują Abdoulaye Diallo (serial Quotidien), Tabono Tandia, Pauline Huruguen (Lightness) oraz Alexis Moncorgé (Turf).

 

UTRZYMANEK (KEPT BOY) komedia, USA 2017
emisja: 21.05.2018 godz. 23:20

UTRZYMANEK (KEPT BOY) komedia, USA 2017, 86 min., (18), reż. George Bamber, wyk. Jon Paul Phillips, Thure Riefenstein, Greg Audino, Diosiq Burné, John-Michael Carlton

Ekscentryczny artysta próbuje zmusić swojego młodego kochanka do pójścia do pracy.

Dennis Racine (Jon Paul Phillips) jest przystojnym utrzymankiem dużo starszego projektanta wnętrz i gwiazdy popularnego TV show Farleigha Knocka (Thure Riefenstein), który uwielbia otaczać się ładnymi rzeczami i ludźmi. Mężczyźni wiodą spokojne, pełne przepychu życie. Pewnego dnia jednak Farleigh postanawia zmusić swojego trzydziestoletniego kochanka do pójścia do pracy. Dennis jest zrozpaczony. Obawia się, że partner planuje wymienić go na młodszy model. Co z tego wyniknie?

Czarna komedia, która próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest miłość i jaką cenę trzeba zapłacić za jej utrzymanie. Pełna emocji, ciekawych postaci i niespodziewanych zwrotów akcji produkcja wprowadza widzów w dobry nastrój. W głównych rolach w filmie w reżyserii George’a Bambera (Faceci w czerni II) występują: Jon Paul Phillips (Kilimanjaro), Thure Riefenstein (Wielki Liberace), Greg Audino (Friends with Partial Benefits), Diosiq Burné (Don’t Judge Me!) oraz John-Michael Carlton (Mamuśka).

 

NETA (SAVING NETA) dramat, Izrael 2016
emisja: 24.05.2018 godz. 13:55
powtórzenie: 24.05.2018 godz. 04:25

NETA (SAVING NETA) dramat, Izrael 2016, 87 min., (12), reż. Nir Bergman, wyk. Benny Avni, Neta Riskin, Rotem Abuhab, Irit Kaplan, Naama Arlaky

W życiu czterech kobiet pojawia się tajemniczy nieznajomy, który pomaga im poradzić sobie z dużymi problemami.

Dalia (Rotem Abuhab), samotna matka, której praca polega na słuchaniu innych, z coraz większym trudem dogaduje się z własną córką. Ruti (Naama Arlaky) chce mieć dziecko ze swoją partnerką, boi się jednak powiedzieć matce, że jest lesbijką. Małżeństwo Mari (Irit Kaplan) przeżywa ogromny kryzys. Ani ona, ani jej mąż nie są w stanie powiedzieć o tym swoim dzieciom. Sharona (Neta Riskin) wraca po latach w rodzinne strony na pogrzeb matki. W życiu każdej z kobiet pojawia się tajemniczy nieznajomy – Neta (Benny Avni) – który pomaga im uporządkować rzeczywistość.

Mądre kino z przesłaniem, z fabułą wymykającą się wszelkim schematom, w reżyserii jednego z ciekawszych współczesnych izraelskich twórców Nira Bergmana (Złamane skrzydła – trzy nagrody na MFF w Berlinie). Obraz pokazuje kobiety w momentach kryzysu – ich walkę o siebie, niezależność oraz rodzinę. W rolach głównych bohaterów wyśmienicie odnajdują się Benny Avni (Mądrość precla), Neta Riskin (Opowieść o miłości i mroku), Rotem Abuhab (Dzień dobry Panie Shlomi), Irit Kaplan (Tapuhim Min HaMidbar) oraz Naama Arlaky. Produkcja zdobyła dwie nagrody publiczności na Festiwalu Filmowym w Jeruzalem.

 

CZŁOWIEK RINGU (CINDERELLA MAN) dramat, USA 2005
emisja: 28.05.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 29.05.2018 godz. 11:05

CZŁOWIEK RINGU (CINDERELLA MAN) dramat, USA 2005, 139 min., (12), reż. Ron Howard, wyk. Russell Crowe, Renée Zellweger, Paul Giamatti, Craig Bierko, Paddy Considine

Oparta na faktach historia legendarnego boksera Jamesa J. Braddocka, który po serii porażek powrócił na ring, by osiągnąć sukces, o jakim nawet nie marzył.

Dla Amerykanów James J. Braddock (Russell Crowe) jest uosobieniem ich najważniejszych wartości: miłości do rodziny, odwagi wobec przeciwności losu i woli zwycięstwa. W 1929 roku bokser po serii porażek wycofał się ze sportu i podjął pracę zwykłego robotnika. Na ring powrócił w latach 30. ubiegłego wieku, w czasach Wielkiego Kryzysu, by utrzymać żyjącą w ubóstwie rodzinę. W 1935 roku został mistrzem świata wagi ciężkiej, pokonując Maksa Baera, który podczas swoich wcześniejszych walk zabił dwóch przeciwników.

Doceniony przez krytykę, nominowany w trzech kategoriach do Oscara dramat biograficzny w reżyserii utytułowanego Rona Howarda (Piękny umysł, Frost/Nixon). Odtwórcą roli legendarnego boksera jest laureat Nagrody Akademii Russell Crowe (Gladiator, Piękny umysł), który za stworzoną przez siebie kreację został wyróżniony nominacją do Złotego Globu. W roli żony Braddocka, Mae, wystąpiła laureatka Oscara Renée Zellweger (Dziennik Bridget Jones, Chicago), a w trenera Joego Goulda wcielił się Paul Giamatti (Bezdroża, Iluzjonista), który oprócz nominacji do Oscara i Złotego Globu otrzymał też za swój występ liczne nagrody amerykańskich krytyków. Obok znakomitego aktorstwa atutem filmu jest dobrze skrojony scenariusz (nominacja do BAFTY) autorstwa Clifforda Hollingswortha (Too Good To Be True) i Akivy Goldsmana (Piękny umysł).

 

SERIALE

 

 

GOMORRA III,  (GOMORRA III.) serial kryminalny, Włochy 2017
premiera: w soboty godz. 20:00 (odc. 4-7)

GOMORRA III (GOMORRA III) serial kryminalny, Włochy 2017, (18), wyk. Marco D’Amore, Salvatore Esposito, Cristina Donadio, Cristiana Dell’Anna, Arturo Muselli

Trzeci sezon jednego z najlepszych europejskich seriali kryminalnych, który opowiada o tajemnicach neapolitańskiej mafii.

Na ciemnych i wąskich ulicach Neapolu władzę sprawuje kamorra – potężna miejscowa mafia, która oplata swoimi mackami całe miasto i kontroluje życie mieszkańców. Przywódca klanu Savastano – Pietro – został zamordowany, a władzę po nim przejmuje jego syn Genny (Salvatore Esposito). Osłabiony i nękany przez wymiar sprawiedliwości mężczyzna musi teraz sam zarządzać biznesem. Natomiast zrozpaczony po stracie marzeń i najbliższych Ciro (Marco D’Amore) postanawia wyruszyć do Bułgarii, aby podjąć współpracę z wpływowym dealerem narkotyków Valentinem (Stilian Ivanov). Szybko jednak wraca do Neapolu, gdzie pomaga ambitnemu Enzo (Arturo Muselli) rozkręcić interes.

Zrealizowany na południu Włoch, trzeci sezon realistycznego serialu odsłaniającego największe tajemnice neapolitańskiej mafii. Produkcja odniosła ogromny sukces i jest ekranizacją wstrząsającej książki autorstwa Roberta Saviano, włoskiego dziennikarza, który po opublikowaniu „Gomorry” musiał opuścić rodzinny Neapol w związku z groźbami ze strony mafiosów. W głównych rolach wystąpili między innymi: Marco D’Amore (Wesele w Sorrento), Salvatore Esposito (Jeeg robot), Cristina Donadio (Libera), Cristiana Dell’Anna (Mister Felicità) oraz Arturo Muselli (Skutki miłości). Reżyserami serialu są Claudio Cupellini (Una vita tranquilla) oraz zdobywczyni nagrody na MFF w Berlinie Francesca Comencini (Mi piace lavorare – Mobbing).

 

ASH KONTRA MARTWE ZŁO III, (ASH VS EVIL DEAD III.) serial grozy, USA 2018
premiera: w soboty  godz. 20:50 (odc. 7-10/10)

ASH KONTRA MARTWE ZŁO III (ASH VS EVIL DEAD III) serial grozy, USA 2018, (18), wyk. Bruce Campbell, Ray Santiago, Dana Delorenzo, Lucy Lawless

Trzeci sezon serialu Ash kontra martwe zło to ciąg dalszy losów bohatera klasycznego horroru Martwe zło. Ociekający krwią i humorem serial grozy jest jednocześnie pastiszem tego gatunku.

Ash Williams (Bruce Campbell) przeszedł długą drogę od morderczej miejskiej legendy do lokalnego bohatera ratującego ludzkość. Tym razem widzowie wchodzą w groteskowy świat Asha, aby poznać jego córkę (Brandy Barr), z którą od lat nie miał żadnego kontaktu. Jednocześnie Ash po raz kolejny staje do walki z największym wrogiem – prawdziwym złem, które nadal nie odpuszcza. Wszystko rozpoczyna się na nowo, kiedy Kelly (Dana DeLorenzo), będąc świadkiem masakry relacjonowanej w telewizji, odkrywa wszędzie odciski palców diabolicznej Ruby, która nie ustaje w wysiłkach, by pokonać Asha i uczynić z ziemi piekło.

W tym sezonie w rolach głównych ponownie wystąpili Bruce Campbell (Martwe zło, Tożsamość szpiega) jako Ash, Lucy Lawless (serial Spartakus: Krew i piach) jako Ruby, Ray Santiago (Chłopaki do wzięcia) jako Pablo oraz Dana DeLorenzo (Harold i Kumar: Spalone święta) w roli Kelly. Do obsady dołączyli Arielle Carver-O’Neill (serial Tatusiowie na medal) jako Brandy Barr – córka Asha oraz Lindsay Farris (serial Zatoka serc) jako Dalton – tajemniczy przywódca starożytnego zakonu rycerzy. Do ekipy powrócił Lee Majors (Czy naprawdę wierzysz?, The Six Million Dollar Man), który jako zmarły ojciec Asha będzie chciał ostrzec syna przed niebezpieczeństwem. Producentem serialu jest telewizja Starz.

 

CINEMAX 2

 

SOBOTNIA PREMIERA

 

MĘŻCZYŹNI NIE PŁACZĄ (MEN DON’T CRY (AKA. MUSKARCI NE PLACU)) dramat, Bośnia i Hercegowina 2017
premiera: 05.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 06.05.2018 godz. 09:40
09.05.2018 godz. 20:30
10.05.2018 godz. 11:20
11.05.2018 godz. 22:10
12.05.2018 godz. 13:15

MĘŻCZYŹNI NIE PŁACZĄ (MEN DON’T CRY (AKA. MUSKARCI NE PLACU)) dramat, Bośnia i Hercegowina 2017, 95 min., (15), reż. Alen Drljević, wyk. Boris Isaković, Leon Lučev, Emir Hadžihafizbegović, Sebastian Cavazza, Ermin Bravo

Grupa weteranów wojny domowej w Jugosławii zostaje zaproszona przez przedstawicieli organizacji międzynarodowej do wzięcia udziału w warsztacie, którego celem jest pozbycie się wojennej traumy.

Rozpad Jugosławii i poprzedzająca go bratobójcza wojna wywarły ogromne piętno na ludziach. Po niespełna dwudziestu latach od zakończenia krwawego konfliktu grupa weteranów wojennych zbiera się w małym hotelu w górach. Mają wziąć udział w terapii zorganizowanej przez międzynarodową organizację pozarządową. Uczestnicy warsztatów od początku są niezwykle podejrzliwi i wrogo do siebie nastawieni. Uparcie nie chcą zmierzyć się z traumą i dramatem wydarzeń, które rozegrały się przed dwoma dekadami.

Kameralny dramat psychologiczny w reżyserii utalentowanego, nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej Alena Drljevica (Grbavica) mówi o niezabliźnionych ranach oraz trudnych do przezwyciężenia podziałach wśród mieszkańców Byłej Jugosławii. Pokazuje społeczności międzynarodowej, że konflikt, który rozegrał się w latach dziewięćdziesiątych w dalszym ciągu odciska ogromne piętno na Bałkanach. Ogromnymi atutami obrazu są scenariusz oraz aktorstwo. Ciekawe role tworzą Boris Isakovic (Biały, biały świat), Leon Lucev (Kraina miodu i krwi), Emir Hadžihafizbegovic (Posterunek graniczny), Sebastian Cavazza (Winnetou. Ostatnia bitwa) oraz Ermin Bravo (Cyrk Columbia). Produkcja została wyróżniona na festiwalach filmowych w Bratysławie, Karlowych Warach, Lublanie i Zagrzebiu.

 

 

ARYTMIA (ARRHYTHMIA) dramat, Rosja 2017
premiera: 12.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 13.05.2018 godz. 12:15
16.05.2018 godz. 20:30
17.05.2018 godz. 13:30
18.05.2018 godz. 23:10
19.05.2018 godz. 11:10

ARYTMIA (ARRHYTHMIA) dramat, Rosja 2017, 112 min., (15), reż. Boris Khlebnikov, wyk. Aleksandr Yatsenko, Irina Gorbacheva, Nikolay Shrayber, Maksim Lagashkin, Sergey Nasedkin

Młody, oddany swojej pracy sanitariusz powoli zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.

Oleg (Aleksandr Yatsenko) jest młodym, utalentowanym sanitariuszem. Jego żona – Katya (Irina Gorbacheva) – jest pielęgniarką na oddziale ratunkowym w szpitalu. Kobieta kocha męża, ale z trudem znosi jego bezgraniczne zaangażowanie w pracę. W końcu żąda rozwodu. Co gorsza, nowy szef Olega wprowadza nowe, surowe reguły pracy. Z początku sanitariusz, dla którego podstawą jest ratowanie ludzkiego życia, nic sobie z nich nie robi. Przełożony nie jest jednak zadowolony z jego postawy. Pogrążający się w coraz większym życiowym chaosie mężczyzna musi znaleźć wyjście z sytuacji.

Zrealizowany przez Borisa Khlebnikova (Długie i szczęśliwe życie) dramat o skupionym na ratowaniu życia sanitariuszu, który całkowicie zapomina o swojej karierze, rodzinie i przyszłości. Obraz pokazuje człowieka stojącego na rozdrożu i pogrążającego się w życiowych odmętach. W jego roli występuje Aleksandr Yatsenko (Hardcore Henry). W obsadzie znaleźli się także Irina Gorbacheva (I Am Losing Weight), Nikolay Shrayber (Posledniy bogatyr), Maksim Lagashkin (Zanim noc nas nie rozdzieli) oraz Sergey Nasedkin (Długie i szczęśliwe życie). Produkcja otrzymała wiele nagród. Wyróżniono ją m.in. na festiwalach filmowych w Karlowych Warach, Chicago, Hajfie, Soczi i Trieście.

 

 

DOBRE PO ZŁYM (MORE THAN ENOUGH (AKA. GOOD AFTER BAD)) dramat, USA 2017
premiera: 19.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 20.05.2018 godz. 11:35
23.05.2018 godz. 20:30
24.05.2018 godz. 09:30
25.05.2018 godz. 21:50
26.05.2018 godz. 12:50

DOBRE PO ZŁYM (MORE THAN ENOUGH (AKA. GOOD AFTER BAD)) dramat, USA 2017, 95 min., (15), reż. Anne-Marie Hess, wyk. Maddie Hasson, Billy Burke, Melora Walters, Dabier , Rhys Ward

Marząca o karierze muzycznej dziewczyna znajduje schronienie w domu starszego, ekscentrycznego mężczyzny.

Shelly Ackerman (Maddie Hasson) jest zmagającą się z trudną rzeczywistością nastolatką. Jej matka ma problemy psychiczne i odmawia przyjmowania leków. W szkole natomiast dziewczyna na co dzień musi się mierzyć z bullyingiem. Myśląca o karierze muzycznej Shelly zupełnie nie wie, jak wybrnąć z sytuacji. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się ekscentryczny i majętny mężczyzna, który proponuje, że zostanie jej prawnym opiekunem. Co z tego wyniknie?

Historia młodzieńczej pogoni za marzeniami w bezpretensjonalnej oprawie. Specjalizująca się w kinie dla nastolatków reżyserka Anne-Marie Hess (serial Rich Kids of Beverly Hills) mówi o trudach dorastania i poszukiwaniu siebie. Jednocześnie artystka płynnie miesza filmowe gatunki i konwencje. W postać głównej bohaterki wciela się dwukrotnie nominowana do nagrody Teen Choice Maddie Hasson (Boże, błogosław Amerykę). W filmie partnerują jej Billy Burke (Zmierzch), Melora Walters (Magnolia), Dabier (serial Dr House) oraz Rhys Ward (serial iZombie).

 

 

1945 (1945 (2017)) dramat, Węgry 2017
premiera: 26.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 27.05.2018 godz. 12:35
30.05.2018 godz. 20:30
31.05.2018 godz. 13:45

1945 (1945 (2017)) dramat, Węgry 2017, 88 min., (15), reż. Ferenc Török, wyk. Péter Rudolf, Bence Tasnádi, Tamás Szabó Kimmel, Dóra Sztarenki, Ági Szirtes

Kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej do małej węgierskiej wioski przybywa dwóch Żydów, co budzi popłoch wśród okolicznych mieszkańców.

W sierpniowy dzień 1945 roku mieszkańcy pewnej węgierskiej wioski zajęci są organizacją ślubu syna miejscowego, wpływowego urzędnika. W tym samym czasie na dworcu pojawia się dwóch ortodoksyjnych Żydów z drewnianymi skrzynkami. Miejscowa społeczność myśli, że przyjechali odzyskać majątki należące do swoich przodków przed II wojną światową. Obawiają się również, że większa liczba ocalonych wkrótce wróci po swoje.

Doskonały dramat rozprawiający się ze skrywanymi przez lata wyrzutami sumienia oraz post-wojenną traumą w reżyserii wyróżnionego na Berlinale Ferenca Töröka (Plac Moskwy). Produkcja mówi o rozliczeniach z historią i własnym dziedzictwem, które musieli podjąć Węgrowie i inne narody z Europy Środkowo-Wschodniej. W role głównych bohaterów z powodzeniem wcielają się Péter Rudolf (Jakub kłamca), Bence Tasnádi (Couch Surf), Tamás Szabó Kimmel (Papryka, sex i rock’n’roll), Dóra Sztarenki (serial HBO Terapia) oraz Ági Szirtes (Człowiek z Londynu).

 

 

EKRANY ŚWIATA

INXEBA. ZAKAZANA ŚCIEŻKA (THE WOUND (AKA. INXEBA)) dramat, RPA 2017
premiera: 06.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 30.05.2018 godz. 22:00

INXEBA. ZAKAZANA ŚCIEŻKA (THE WOUND (AKA. INXEBA)) dramat, RPA 2017, 85 min., (18), reż. John Trengove, wyk. Nakhane Touré, Bongile Mantsai, Niza Jay Ncoyini, Gamelihle Bovana, Thobani Mseleni

Losy trzech młodych mężczyzn krzyżują się podczas tradycyjnego rytuału przejścia. Fantastyczne recenzje i deszcz nagród.

Xolani (Nakhane Touré) jest wrażliwym samotnikiem, który pracuje w fabryce. Pewnego dnia zostaje wysłany w góry, aby tam zostać duchowym przewodnikiem chłopca z Johannesburga o imieniu Kwanda (Niza Jay Ncoyini) w tradycyjnym rytuale przejścia, który od pokoleń jest częścią życia mężczyzn z ludu Xhosa. Młody człowiek na początku nie do końca odnajduje się w bardzo zmaskulinizowanym otoczeniu. Z czasem jednak uświadamia sobie jak bliska relacja łączy Xolaniego z innym duchowym przewodnikiem, Viją (Bongile Mantsai).

Przejmujący i nieoczywisty południowoamerykański dramat mówiący o kształtowaniu się tożsamości płciowej w tradycyjnej społeczności. Reżyser John Trengove (Zawieszona młodość) bierze na warsztat temat dojrzewania oraz męskości. Udaje mu się uchwycić pogoń za marzeniami i namiętnością młodych ludzi. W rolach głównych bohaterów świetnie odnajdują się Nakhane Touré, Bongile Mantsai (Cold Harbour), Niza Jay Ncoyini (Hello Au Revoir), Gamelihle Bovana oraz Thobani Mseleni (serial Swartwater). Produkcja wzbudziła zachwyt krytyków, którzy wielokrotnie wyróżniali ją na festiwalach filmowych na całym świecie – m.in. w Durbanie, San Francisco, Londynie, Bombaju i Palm Springs.

 

 

SZEJK JACKSON (SHEIKH JACKSON) dramat, Egipt 2017
premiera: 13.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 14.05.2018 godz. 12:20
29.05.2018 godz. 18:55
30.05.2018 godz. 09:15

SZEJK JACKSON (SHEIKH JACKSON) dramat, Egipt 2017, 91 min., (12), reż. Amr Salama, wyk. Ahmad El-Fishawi, Maged El Kedwany, Ahmed Malek, Amina Khalil, Basma

Po śmierci Michaela Jacksona – idola z czasów dzieciństwa, młody imam zaczyna zastanawiać się nad swoim losem.

Śmierć króla muzyki pop – Michaela Jacksona – wywołała pod koniec czerwca 2009 roku ogromne poruszenie na całym świecie. Odejście idola poruszyło również młodego imama. Mężczyzna nie potrafi się otrząsnąć. Przypomina sobie nastoletnie czasy, kiedy Jackson był dla niego ogromną inspiracją i bohaterem. Imam wraca również do trudnych wspomnień związanych z przedwczesną śmiercią matki oraz oziębłością ojca.

Kameralna opowieść o młodym kapłanie, który za sprawą śmierci Michaela Jacksona zaczyna zastanawiać się nad swoją egzystencją. Znajdujący się w sytuacji granicznej mężczyzna zadaje pytania dotyczące wiary, bycia dobrym człowiekiem oraz życia w zgodzie z samym sobą. Reżyserem tego zachęcającego do refleksji dramatu psychologicznego jest wyróżniony Nagrodą Specjalną w Wenecji Amr Salama (Tahrir 2011. Dobrzy, źli i politycy), a w obsadzie znaleźli się Ahmad El-Fishawi (Out of Order), Maged El Kedwany (Les femmes du bus 678), Ahmed Malek (Zderzenie), Amina Khalil (serial Grand Hotel). Produkcja miała swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie została bardzo dobre przyjęta.

 

NOCNY STRÓŻ (NIGHT WATCH (AKA. EL SERENO)) horror, Urugwaj 2017
premiera: 27.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 28.05.2018 godz. 12:15

NOCNY STRÓŻ (NIGHT WATCH (AKA. EL SERENO)) horror, Urugwaj 2017, 90 min., (12), reż. Oscar Estévez, Joaquin Mauad, wyk. Gastón Pauls, César Troncoso, Álvaro Armand Ugón, Cecilia Caballero, Valentina Barrios

Wycofany stróż nocny odkrywa, że w magazynie, w którym pracuje dzieją się nieprawdopodobne rzeczy.

Fernando (Gastón Pauls) jest samotnikiem, który znajduje pracę nocnego stróża w ogromnym magazynie przeznaczonym do rozbiórki. Mężczyzna bardzo ceni sobie spokój nowego zajęcia. Pewnej nocy wydarza się jednak coś niepokojącego. Stróż zaskoczony dziwnym dźwiękiem postanawia sprawdzić, co dokładnie się dzieje w opuszczonym budynku. Okazuje się, że jedna z bram jest otwarta. Sprawy szybko przybierają bardzo niespodziewany przebieg.

Hipnotyzujący urugwajski horror autorstwa dwóch młodych artystów – Oscara Estéveza (Cichy dom) oraz Joaquina Mauada (La extraña noche de Phillip). Produkcja zachwyca nieoczywistą fabułą, zapewnia także porządna dawkę strachu. Twórcy dbają o mroczną oprawę i kapitalnie budują atmosferę ciągłego niepokoju. W rolach głównych występują Gastón Pauls (Che – Boliwia), César Troncoso (Jak mam na imie), Álvaro Armand Ugón (O Silêncio do Céu), Cecilia Caballero oraz Valentina Barrios.

 

 

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

 

WSZYSTKO ZA ŻYCIE (INTO THE WILD) dramat, USA 2007
emisja: 07.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 08.05.2018 godz. 12:50
23.05.2018 godz. 18:05
24.05.2018 godz. 11:05

WSZYSTKO ZA ŻYCIE (INTO THE WILD) dramat, USA 2007, 142 min., (15), reż. Sean Penn, wyk. Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone, Catherine Keener

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, niezwykła historia młodego chłopaka, który postanawia spełnić swoje marzenie o mieszkaniu w leśnej głuszy.

Pochodzący z zamożnej rodziny Christopher McCandless (Emile Hirsch) ma 22 lata i właśnie z wyróżnieniem ukończył studia. Wszyscy wróżą mu świetlaną przyszłość. On jednak nie chce korzystać z wygodnego życia, marzy o przygodach i bliskim kontakcie z naturą. Postanawia przejechać kontynent autostopem i przemierzyć samotnie dziką przestrzeń Alaski. W czasie swojej podróży poznaje ludzi, którzy mają wpływ na jego dalsze życie. On sam nabiera pewności, że nigdy nie będzie potrafił wrócić do cywilizacji.

Christopher McCandless to postać autentyczna. Jego dramatyczne losy (opowiedziane przez Jona Krakauera w tak samo zatytułowanej książce) zafascynowały Seana Penna, utytułowanego aktora i reżysera (Rzeka tajemnic, Obywatel Milk), który postanowił zekranizować tę niezwykłą, pełną pasji historię. Penn szuka w swoim filmie odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był Christopher – bohaterskim łowcą przygód czy może naiwnym marzycielem, który wierzył w bliskość człowieka i natury. Wszystko za życie to obraz piękny i głęboki. Nie tylko wspaniale sfotografowany i zagrany, ale też w wyjątkowy sposób angażujący emocje widzów. W rolę młodego człowieka sugestywnie wcielił się Emile Hirsch (Ocalony), który rok później ponownie spotkał się z Pennem na planie Obywatela Milka. Obok niego wystąpili między innymi: nominowany za swoją kreację do Oscara weteran Hal Holbrook (Siła magnum, Lincoln), zdobywcy złotej statuetki Marcia Gay Harden (Pollock, Rzeka tajemnic) i William Hurt (Dzieci gorszego Boga, Historia przemocy) oraz dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii Catherine Keener (Być jak John Malkovich, Capote). Magnetyczna piosenka Eddiego Veddera „Guaranteed”, która promowała obraz, otrzymała Złoty Glob. Produkcja zdobyła liczne wyróżnienia, w tym m.in. nagrody na festiwalach filmowych w Rzymie, São Paulo i Palm Springs, a także nominację do francuskiego Cezara i włoskiego Davida. Obok Holbrooka nominację do Oscara dostał montażysta Jay Cassidy.

 

 

DEJA VU (DEJA VU (2006)) film akcji, USA 2006
emisja: 14.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 15.05.2018 godz. 10:50
25.05.2018 godz. 18:20
26.05.2018 godz. 09:25

DEJA VU (DEJA VU (2006)) film akcji, USA 2006, 122 min., (12), reż. Tony Scott, wyk. Denzel Washington, Paula Patton, Val Kilmer, Jim Caviezel, Adam Goldberg

Dwukrotny zdobywca Oscara Denzel Washington jako obdarzony ponadprzeciętną intuicją agent, który cofa się w czasie, aby pokrzyżować szyki groźnemu terroryście.

Agent federalny Doug Carlin (Denzel Washington) zajmuje się prowadzeniem śledztwa dotyczącego zamachu terrorystycznego na promie w Nowym Orleanie, w którym zginęło kilkaset osób. Mężczyzna trafia do specjalnej jednostki dochodzeniowej, której zadaniem jest poznanie prawdy. Jej członkowie mają dostęp do najnowocześniejszych technologii. Wraz z agentem Andrew Pryzwarrą (Val Kilmer), Carlin zrobi wszystko, żeby odnaleźć sprawcę okrutnej zbrodni.

Laureat Oscara Denzel Washington (Dzień próby) łączy siły z producentem Jerrym Bruckheimerem (serial CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas) oraz reżyserem megahitów Tonym Scottem (Wróg publiczny) w pełnym akcji thrillerze opowiadającym w oryginalny sposób o podróży w czasie. Obok Washingtona w obsadzie znaleźli się: Paula Patton (Mission: Impossible – Ghost Protocol), Val Kilmer (Kiss Kiss Bang Bang), Jim Caviezel (Cienka czerwona linia) oraz Adam Goldberg (Szeregowiec Ryan). Produkcja wyróżnia się ciekawym scenariuszem oraz znakomitymi zdjęciami, które powstały w Nowym Orleanie po przejściu Huraganu Katrina.

 

PRZEKŁADANIEC (LAYER CAKE) kryminalny, Wielka Brytania 2004
emisja: 21.05.2018 godz. 20:30

PRZEKŁADANIEC (LAYER CAKE) kryminalny, Wielka Brytania 2004, 102 min., (18), reż. Matthew Vaughn, wyk. Daniel Craig, Colm Meaney, Kenneth Cranham, George Harris, Jamie Foreman

Świetnie prosperujący diler narkotykowy chce wycofać się z branży i zacząć nowe życie. Najpierw musi jednak wykonać ostatnie zadanie.

Mr. X (Daniel Craig), znany w przestępczym światku gangster handlujący narkotykami, postanawia wycofać się z interesu, aby móc nareszcie korzystać z życia. Jego szef (Kenneth Cranham) zgadza się na to pod warunkiem, że X wykona dla niego jeszcze jedno zadanie. Jest nim odnalezienie córki pewnego milionera (Michael Gambon), starego przyjaciela bossa, i sfinalizowanie wielkiej transakcji. Sprawy szybko komplikują się na tyle, że X musi wprowadzić w życie własny plan.

Pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji gangsterska opowieść w stylu Przekrętu Guya Ritchiego. Podobieństwo nieprzypadkowe, bo film jest reżyserskim debiutem współpracownika twórcy Porachunków – Matthew Vaughna (Gwiezdny pył, Kick-Ass). Scenariusz na podstawie własnej książki napisał J.J. Connolly. W roli głównej wystąpił Daniel Craig (Casino Royal, Dziewczyna z tatuażem), charyzmatyczny brytyjski aktor, który od kilku lat z sukcesem wciela się w postać agenta Jamesa Bonda. Przekładaniec otrzymał nominację do BAFTY i nagrodę Empire Award za najlepszą reżyserię.

 

 

W POGONI ZA AMY (CHASING AMY) dramat, USA 1997
emisja: 28.05.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 29.05.2018 godz. 10:50

W POGONI ZA AMY (CHASING AMY) dramat, USA 1997, 109 min., (12), reż. Kevin Smith, wyk. Ben Affleck, Joey Lauren Adams, Jason Lee, Dwight Ewell, Jason Mewes

Dwaj zaprzyjaźnieni autorzy komiksów spotykają uroczą lesbijkę, w której jeden z nich się zakochuje. Co z tego wyniknie?

Holden McNeil (Ben Affleck) i Banky Edwards (Jason Lee) przyjaźnią się od ponad dwudziestu lat. Mieszkają w New Jersey, we wspólnej pracowni rysują komiksy, a wieczorami razem się bawią. Niespodziewanie ich przyjaźń zostaje poddana próbie – Holden i Banksy spotykają Alyssę (Joey Lauren Adams), uroczą autorkę komiksów, w której zakochuje się Holden. Chłopak musi sobie teraz poradzić nie tylko z zazdrością przyjaciela, ale i z niezwykle bogatą przeszłością uczuciową swojej wybranki.

Przewrotna komedia o miłości, przyjaźni i seksie to dzieło Kevina Smitha (Sprzedawcy, Zack i Miri kręcą porno), niezależnego twórcy, który obdarzony jest niebanalnym, dla niektórych kontrowersyjnym, poczuciem humoru. Smith jest także autorem inteligentnego scenariusza, za który otrzymał prestiżową Nagrodę Independent Spirit. W pogoni za Amy uchodzi za jeden z najlepszych filmów w dorobku twórcy Dogmy. Obraz jednocześnie śmieszy i wzrusza, nie brakuje w nim ironii oraz błyskotliwych dialogów. W rolach głównych wystąpili: nominowana za swoją kreację do Złotego Globu Joey Lauren Adams (Szczury z supermarketu, Jay i Cichy Bob kontratakują), jedna z ulubionych aktorek Kevina Smitha, laureat dwóch Oscarów Ben Affleck (Buntownik z wyboru, Operacja Argo) oraz znany z serialu Mam na imię Earl Jason Lee.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

PODZIELONY (MAN DIVIDED (AKA. QEDA)) science fiction, Dania 2017
emisja: 01.05.2018 godz. 19:00
powtórzenie: 02.05.2018 godz. 09:25
13.05.2018 godz. 06:00
13.05.2018 godz. 17:25
27.05.2018 godz. 01:35

PODZIELONY (MAN DIVIDED (AKA. QEDA)) science fiction, Dania 2017, 84 min., (12), reż. Max Kestner, wyk. Carsten Bjørnlund, Sofia Helin, Marijana Jankovic, Stina Ekblad, Joseph Mawle

Hipnotyzujące kino opowiadające o tajnym agencie, który odbywa ryzykowną podróż, aby uratować ludzkość przed zagładą.

Rok 2095. Światu grozi katastrofa ekologiczna. Poziom wód w oceanach dramatycznie się podniósł, w następstwie czego zaczyna brakować wody pitnej. Ludzkość pogrąża się w chaosie. Jedyną nadzieją jest Fang Rung (Carsten Bjørnlund), zaangażowany pracownik służb specjalnych z Kopenhagi, który decyduje się przenieść w czasie. Jego celem jest wysłanie swojego alter ego, Gordona Thomasa, do roku 2017 i skontaktowanie się z Moną Lindkvist (Sofia Helin), której przełomowe odkrycia mogły przyczynić się do uratowania świata przed katastrofą.

Pełen emocji, skandynawski film katastroficzny z elementami science fiction. Za jego reżyserię odpowiadał Max Kestner (Amatorzy w kosmosie). Produkcja trzyma w napięciu i długo nie pozwala o sobie zapomnieć między innymi dzięki ciekawym rozwiązaniom, które zostały zastosowane w scenariuszu przez jego twórców. Intrygujące kreacje w tym obrazie tworzą Carsten Bjørnlund (Nie ma tego złego), Sofia Helin (Templariusze. Miłość i krew), czterokrotnie wyróżniona nominacją do nagrody Roberta Marijana Jankovic (Wszystko będzie dobrze), laureatka Złotego Żuka Stina Ekblad (Fanny i Aleksander) oraz Joseph Mawle (Abraham Lincoln: Łowca wampirów 3D).

 

 

OJCIEC CHRZESTNY (THE GODFATHER) kryminalny, USA 1972
emisja: 01.05.2018 godz. 20:30

OJCIEC CHRZESTNY (THE GODFATHER) kryminalny, USA 1972, 170 min., (18), reż. Francis Ford Coppola, wyk. Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton

Wyróżniona trzema Oscarami opowieść o nowojorskiej rodzinie mafijnej. Marlon Brando wciela się w rolę starzejącego się Don Corleone, który pragnie przekazać władzę swojemu synowi.

Michael Corleone (Al Pacino), weteran II wojny światowej i absolwent wyższej uczelni, powraca do Nowego Jorku, by spotkać się z rodziną na weselu swojej siostry Konstancji (Talia Shire). Ojcem Michaela jest Vito Corleone (Marlon Brando), głowa jednej z pięciu mafijnych rodzin Nowego Jorku. Michael nie chce mieć nic wspólnego z szemranym rodzinnym interesem. Splot niespodziewanych wydarzeń sprawia jednak, że mężczyzna odegra ważną rolę w wojnie nowojorskich gangów.

Ekranizacja bestsellerowej książki Mario Puzo o tym samym tytule i jednocześnie arcydzieło filmowe w reżyserii Francisa Forda Coppoli (Czas Apokalipsy). Obraz opowiada historię pochodzącego z Sycylii mafijnego rodu Corleone, którego członkowie starają się kierować trzema zasadami – honoru, szacunku oraz wierności rodzinie. Genialne role w produkcji tworzą nagrodzony dwoma Oscarami Marlon Brando (Ostatnie tango w Paryżu), laureat czterech Złotych Globów Al Pacino (Zapach kobiety), James Caan (Egzekutor), dwukrotnie wyróżniony Nagrodą im. Francesco Pasinettiego na festiwalu w Wenecji Robert Duvall (Prawdziwe wyznania) oraz zdobywczyni dwóch Złotych Globów Diane Keaton (Lepiej późno niż później). Produkcja zdobyła trzy Nagrody Akademii – w tym za najlepszy film oraz scenariusz adaptowany.

 

OJCIEC CHRZESTNY 2 (THE GODFATHER PART II) kryminalny, USA 1974
emisja: 01.05.2018 godz. 23:25

OJCIEC CHRZESTNY 2 (THE GODFATHER PART II) kryminalny, USA 1974, 194 min., (18), reż. Francis Ford Coppola, wyk. Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale

Młody Vito Corleone stawia pierwsze kroki w Nowym Jorku. Ponad 40 lat później jego syn Michael walczy o wpływy i dobro rodziny.

Sycylia, początek XX wieku. Antonio Andolini i jego starszy syn Paolo zostają zamordowani przez mafię. Młodszemu, dziewięcioletniemu Vito udaje się uciec. Chłopak opuszcza włoską wyspę i dociera do Ameryki, gdzie zaczyna nowe życie pod zmienionym nazwiskiem Vito Corleone (Robert De Niro). Powoli tworzy w Nowym Jorku potężną organizację mafijną. W latach pięćdziesiątych schedę po nim przejmuje jego syn Michael (Al Pacino). Nie ma on jednak tak wielkiej charyzmy jak ojciec. Mimo dużych ambicji przywódczych i chłodnej kalkulacji nie potrafi utrzymać jedności w rodzinie i zapobiec kryzysowi.

Kontynuacja słynnego filmu o życiu włoskiej rodziny gangsterskiej. Niezapomniany Francis Ford Coppola (Czas Apokalipsy) po raz kolejny podejmuje współpracę z pisarzem Mario Puzo, aby pokazać losy dwóch pokoleń rodu Corleone i ich bezwzględne dążenie do władzy. W pierwszej części obrazu przedstawia losy młodego Don Vito – zagranego bezbłędnie przez Roberta De Niro (Poradnik pozytywnego myślenia), który za swą kreację otrzymał Oscara. Druga jest kontynuacją oryginału i ukazuje przejmowanie przez Michaela interesu po ojcu. W jego roli po raz kolejny odnajduje się wyróżniony Nagrodą Akademii Al Pacino (Zapach kobiety). Obok nich występują Robert Duvall (Prawdziwe wyznania), zdobywczyni dwóch Złotych Globów Diane Keaton (Lepiej późno niż później) oraz John Cazale (Łowca jeleni). Film otrzymał jedenaście nominacji do Oscara i zdobył sześć statuetek – w tym dla najlepszego film.

 

 

OJCIEC CHRZESTNY 3 (THE GODFATHER PART III) kryminalny, USA 1990
emisja: 01.05.2018 godz. 02:40

OJCIEC CHRZESTNY 3 (THE GODFATHER PART III) kryminalny, USA 1990, 164 min., (18), reż. Francis Ford Coppola, wyk. Al Pacino, Diane Keaton, Talia Shire, Andy Garcia, Eli Wallach

Michael Corleone chce na starość uporządkować swoje interesy i wyprowadzić rodzinę z przestępczego świata.

Rok 1979. Starzejący się Michael Corleone (Al Pacino) mieszka w Nowym Jorku. Mężczyzna pragnie zmienić swoje życie – zostać szanowanym biznesmenem, zalegalizować interesy i doprowadzić do scalenia rodziny, której drogi rozeszły się wiele lat wcześniej. Szybko jednak przyjdzie mu przekonać się, że niełatwo jest zerwać z przeszłością. W kolejce po władzę nad rodzinnym biznesem staje ambitny i bezwzględny Vincent Mancini (Andy Garcia), nieślubny syn starszego brata Michaela, Sonny’ego.

Genialny reżyser Francisa Forda Coppoli (Czas Apokalipsy) powraca z ostatnią częścią legendarnej, mafijnej trylogii. Wyróżniony Oscarem Al Pacino (Zapach kobiety), nominowany do Nagrody Akademii Andy Garcia (Miłość lub ojczyzna. Historia Artura Sandovala), zdobywczyni dwóch Złotych Globów Diane Keaton (Lepiej późno niż później), laureatka Oscara Talia Shire (Rocky), zdobywca BAFTY Eli Wallach (Laleczka), Sofia Coppola (reżyseria: Między słowami), Joe Mantegna (Celebrity) wcielają się popisowo w główne role w filmie mówiącym o władzy, rodzinie, tradycji, zemście oraz miłości. Produkcja zarobiła ponad 136 mln dolarów na całym świecie i została wyróżniona siedmioma nominacjami do Oscara.

 

PLEMIONA PALOS VERDES (THE TRIBES OF PALOS VERDES) dramat, USA 2017
emisja: 03.05.2018 godz. 18:50
powtórzenie: 04.05.2018 godz. 09:55
26.05.2018 godz. 06:00
26.05.2018 godz. 17:05

PLEMIONA PALOS VERDES (THE TRIBES OF PALOS VERDES) dramat, USA 2017, 100 min., (15), reż. Brendan Malloy, Emmett Malloy, wyk. Maika Monroe, Cody Fern, Jennifer Garner, Justin Kirk, Noah Silver

Zagubiona nastolatka szuka w surfingu ucieczki od domowych problemów.

Nastoletnia Medina (Maika Monroe) przeprowadza się z rodzicami do pełnego uroku miasteczka Palos Verdes w Kalifornii. Wydaje się, że ma wszystko – piękny dom i kochającą się rodzinę. Jak się jednak okazuje to tylko pozory. Małżeństwo jej rodziców przechodzi poważny kryzys. Matka Mediny (Jennifer Garner) ma ogromne problemy z kontrolowaniem swoich emocji. Odbija się to na bracie bliźniaku Mediny (Cody Fern), który zaczyna eksperymentować z narkotykami. Dziewczyna szuka sposobu, aby zapomnieć o przytłaczającej ją rzeczywistości. Radość życia odnajduje w końcu w surfingu.

Niezależne kino amerykańskie o trudach dorastania w reżyserii doskonałych – Brendana oraz Emmetta Malloyów (The White Stripes: pod zorzą polarną). Scenariusz obrazu skupia się na życiu nastolatki pogrążonej w rodzinnych problemach. W jej rolę bezbłędnie wciela się młodziutka i energiczna Maika Monroe (Długi, wrześniowy weekend). Obok niej występują Cody Fern (The Last Time I Saw Richard), laureatka Złotego Globu Jennifer Garner (serial Agentka o stu twarzach), nominowany do nagrody Emmy Justin Kirk (miniserial HBO Anioły w Ameryce) oraz Noah Silver (Misja kadrowego). Produkcja wyróżnia się pięknymi zdjęciami kalifornijskiego krajobrazu.

 

ONI (THE FACULTY) horror, USA 1998
emisja: 03.05.2018 godz. 23:50
powtórzenie: 13.05.2018 godz. 01:05
28.05.2018 godz. 02:10

ONI (THE FACULTY) horror, USA 1998, 101 min., (18), reż. Robert Rodriguez, wyk. Jordana Brewster, Clea Duvall, Josh Hartnett, Jon Stewart, Elijah Wood

Amerykańska szkoła średnia zostaje opanowana przez kosmitów. Czy grupie uczniów uda się ich pokonać?

Herrington High to na pozór zwykła szkoła średnia. Nieoczekiwanie zaczyna tam dochodzić do tajemniczych zdarzeń. Okazuje się, że władzę nad szkołą przejęli… kosmici ukrywający się pod przebraniem licealnych nauczycieli. Grupa uczniów próbuje się im przeciwstawić, jednak czy będą mieć wystarczająco dużo siły, by pokonać obcych, zanim ci zniszczą ludzkość?

Pomysłowy, pełen akcji i efektów specjalnych horror sci-fi w reżyserii uwielbianego przez publiczność Roberta Rodrigueza (El Mariachi, Od zmierzchu do świtu). Oni to wartkie i emocjonujące kino, w którym nie brakuje błyskotliwych odniesień do klasyki gatunku z Inwazją porywaczy ciał na czele. W okraszonej czarnym humorem produkcji można podziwiać plejadę znanych i lubianych aktorów, m.in. gwiazdę cyklu Władca Pierścieni Elijaha Wooda, Josha Hartnetta (Helikopter w ogniu, 30 dni mroku), Cleę DuVall (Przerwana lekcja muzyki, Operacja Argo) czy nominowaną do Oscara Salmę Hayek (Desperado, Frida). Plusem jest też świetna ścieżka dźwiękowa z przebojami takich wykonawców, jak Oasis, Soul Asylum czy Sheryl Crow. Film był nominowany do Nagrody Saturna w kategorii „najlepszy horror”.

 

DYKTATOR (THE DICTATOR) komedia, USA 2012
emisja: 03.05.2018 godz. 01:35
powtórzenie: 12.05.2018 godz. 22:25
13.05.2018 godz. 14:10

DYKTATOR (THE DICTATOR) komedia, USA 2012, 80 min., (15), reż. Larry Charles, wyk. Sacha Baron Cohen, Anna Faris, Ben Kingsley, Sayed Badreya, Jason Mantzoukas

Niepoprawna politycznie satyra z Sachą Baronem Cohenem w roli północnoafrykańskiego dyktatora, który odwiedza Stany Zjednoczone.

Aladeen (Sacha Baron Cohen) jest jednym z najbardziej znienawidzonych dyktatorów na świecie. Rządzone przez niego państwo to siedlisko korupcji i miejsce bezwzględnego traktowania przeciwników politycznych. Gdy Aladeen udaje się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, nie kryje pogardy dla obowiązujących tam zasad. Jednak czy w zderzeniu demokracji z totalitaryzmem zawsze wygrywa ta pierwsza? Aladeen udowadnia, że zachodni system polityczny nie jest idealny.

Po entuzjastycznie przyjętym Boracie Sacha Baron Cohen (także: Ali G, Brüno), brytyjski komik i aktor, dla którego nie ma żadnych świętości, powraca w kolejnym niepoprawnym politycznie filmie, obnażającym najbardziej wstydliwe sekrety Ameryki. Dyktator to trzecie wspólne dzieło Cohena i Larry’ego Charlesa, amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta, znanego m.in. z niepokornych seriali produkcji HBO Ekipa oraz Pohamuj entuzjazm. W obsadzie, obok brawurowego wykonawcy głównej roli, znaleźli się gwiazda komediowego cyklu Straszny film Anna Faris, laureat Oscara i zdobywca trzech nominacji do tej nagrody Ben Kingsley (Gandhi, Dom z piasku i mgły) oraz Jason Mantzoukas (seriale The League, Iluminacja).

 

 

BEATRIZ NA KOLACJI (BEATRIZ AT DINNER) dramat, USA 2017
emisja: 05.05.2018 godz. 08:05
powtórzenie: 05.05.2018 godz. 19:05
15.05.2018 godz. 09:30
15.05.2018 godz. 16:30

BEATRIZ NA KOLACJI (BEATRIZ AT DINNER) dramat, USA 2017, 78 min., (15), reż. Miguel Arteta, wyk. Salma Hayek, John Lithgow, Connie Britton, Jay Duplass, Amy Landecker

Salma Hayek jako imigrantka z Meksyku, która przypadkowo trafia na kolację z bogaczami.

Beatriz (Salma Hayek) jest pochodzącą z Meksyku fizjoterapeutką. Ta uduchowiona kobieta całe życie stara się pomagać innym i mało myśli o sobie. Pewnego wieczoru odwiedza swoją klientkę Kathy (Connie Britton), aby zrobić jej odprężający masaż przed ważnym biznesowym spotkaniem. Kiedy Beatriz chce wrócić do domu, okazuje się, że jej samochód nie odpala. Masażystka zostaje na kolacji zorganizowanej dla przedstawicieli klasy wyższej. Szybko wychodzi na jaw, że kobieta bardzo nie pasuje do zgromadzonego w domu towarzystwa.

Kameralne dzieło filmowe w nieszablonowy sposób przedstawiające konfrontacje dwóch światów. Obraz w reżyserii czterokrotnie nominowanego do Nagrody Independent Spirit Miguela Artety (serial HBO Sześć stóp pod ziemią) jest niezwykle aktualnym komentarzem do sytuacji społeczno-politycznej w Ameryce. W rolę głównej bohaterki wciela jak zawsze doskonała zdobywczyni nominacji do Oscara Salma Hayek (Frida). W obsadzie znaleźli się również dwukrotny Zdobywca Złotego Globu John Lithgow (Czułe słówka), wyróżniona czterema nominacjami do nagrody Emmy Connie Britton (Przyjaciel do końca świata), Jay Duplass (The Intervention) oraz Amy Landecker (Poważny człowiek).

 

KAWALERSKIE ŻYCIE (THE BACHELORS) dramat, USA 2017
emisja: 05.05.2018 godz. 22:10
powtórzenie: 06.05.2018 godz. 13:30
16.05.2018 godz. 18:50
17.05.2018 godz. 11:50

KAWALERSKIE ŻYCIE (THE BACHELORS) dramat, USA 2017, 96 min., (12), reż. Kurt Voelker, wyk. J.K. Simmons, Julie Delpy, Josh Wiggins, Odeya Rush, Kevin Dunn

Ojciec i syn przeżywają ogromną tragedię, po której postanawiają przenieść się do innego miasta.

Po śmierci ukochanej żony Bill Ponder (J.K. Simmons) przeprowadza się razem z siedemnastoletnim synem Wesem (Josh Wiggins) do dużego miasta, aby tam zacząć wszystko od nowa. W nowym domu szybko udaje im się wygoić rany i znaleźć szczęście. Wes poznaje Lacy (Odeya Rush), niezwykle intrygującą introwertyczkę. Bill natomiast nawiązuje znajomość z zaangażowaną w swoją pracę, elegancką nauczycielką Carine (Julie Delpy). Nowe związki sprawiają, że relacja ojca i syna zostaje jednak wystawiona na próbę.

Słodko-gorzki komediodramat o radzeniu sobie ze stratą oraz odkrywaniu życia na nowo. Twórcy – z Kurtem Voelkerem (scenariusz: Słodki listopad) na czele – skupiają się na procesie odbudowywania więzi między ojcem i synem. W ich role z powodzeniem wcielają się laureat Oscara oraz Złotego Globu J.K. Simmons (Whiplash) oraz utalentowany Josh Wiggins (Piekielny chłopak). Obok nich w obsadzie znaleźli się dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii Julie Delpy (scenariusz: Przed zachodem słońca), Odeya Rush (serial HBO Pohamuj entuzjazm) oraz Kevin Dunn (Vicky Cristina Barcelona). Produkcja została wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Diego.

 

PEŁNA KREW (PURASANGRE) thriller, Meksyk 2016
emisja: 08.05.2018 godz. 00:55
powtórzenie: 18.05.2018 godz. 02:35

PEŁNA KREW (PURASANGRE) thriller, Meksyk 2016, 100 min., (18), reż. Noé Santillán-López, wyk. Hernán Mendoza, Joaquín Cosio, Mauricio Argüelles, Luis Roberto Guzmán, Cesar Rodriguez

Piątka złodziei dokonuje skoku życia. Nie wszystko jednak idzie po ich myśli.

Piątka profesjonalistów postanawia obrabować znany kompleks składający się z toru wyścigowego i kasyna. Ich plan jest prosty: zrobić skok, ukryć łup, a następnie nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów i przez pięć kolejnych lat ukrywać się przed policją. Jeden z nich popełnia jednak błąd i trafia na policyjny radar. Jego pomyłka uruchamia lawinę problemów i ściąga na pozostałych policyjną obławę.

Ekscytujący meksykański thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Reżyser Noé Santillán-López (serial El Diez) tworzy wyrafinowaną intrygę i bezbłędnie bawi się konwencją. Jednocześnie w swoim dziele odsłania kulisy pracy policjantów i złodziei. W głównych rolach występują Hernán Mendoza (Pragnienie miłości), Joaquín Cosio (007 Quantum of Solace), Mauricio Argüelles (Una Ultima y Nos Vamos), Luis Roberto Guzmán (Za głosem serca) oraz Cesar Rodriguez (Ni Tú Ni Yo). Produkcja została wyróżniona nagrodą za montaż na Breckenridge Festival of Film.

 

CZTERY POKOJE (FOUR ROOMS) komedia, USA 1995
emisja: 09.05.2018 godz. 18:50
powtórzenie: 10.05.2018 godz. 09:45
19.05.2018 godz. 00:00

CZTERY POKOJE (FOUR ROOMS) komedia, USA 1995, 94 min., (15), reż. Quentin Tarantino, Robert Rodriguez, Allison Anders, Alexandre Rockwell, wyk. Tim Roth, Antonio Banderas, Madonna, Marisa Tomei, Quentin Tarantino

W pewną szaloną sylwestrową noc hotelowy boy musi sobie poradzić z bardzo nietypowymi lokatorami tytułowych czterech pokoi.

Ted (Tim Roth) jest początkującym boyem w hotelu Mon Signor, starym hollywoodzkim przybytku, który lata świetności ma już za sobą. W sylwestrową noc musi poradzić sobie z nietypowymi życzeniami mieszkańców czterech pokoi. Wśród hotelowych gości są między innymi: czarownice, które właśnie w Mon Signor postanowiły zorganizować swój sabat, kochankowie walczący na śmierć i życie, gangster z żoną i dwójką niesfornych dzieci oraz pewien hollywoodzki gwiazdor, który wita Nowy Rok z grupą oryginalnych przyjaciół.

Cztery niewiarygodne historie wyreżyserowane przez czterech wybitnych twórców: laureata dwóch Oscarów Quentina Tarantino (Pulp Fiction, Django), często współpracującego z nim Roberta Rodrigueza (Desperado, Od zmierzchu do świtu), nominowanej do Złotego Niedźwiedzia Allison Anders (Czekam na ciebie w Laramie, W rytmie serca) oraz Alexandre’a Rockwella, autora nagrodzonego na festiwalu w Sundance filmu In the Soup. Cztery pokoje to przezabawna czarna komedia, w której pierwsze skrzypce gra doskonały Tim Roth (Wściekłe psy, Rob Roy), który stworzył niezapomnianą postać zaganianego boya hotelowego. W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Antonio Banderas (Skóra, w której żyję), Madonna (Evita), Marisa Tomei (Oscar za rolę w filmie Mój kuzyn Vinnie) oraz Jennifer Beals (Flashdance).

 

 

EUTANAZJER (EUTHANIZER) thriller, Finlandia 2017
emisja: 10.05.2018 godz. 22:05
powtórzenie: 19.05.2018 godz. 03:00

EUTANAZJER (EUTHANIZER) thriller, Finlandia 2017, 84 min., (18), reż. Teemu Nikki, wyk. Matti Onnismaa, Jari Virman, Hannamaija Nikander, Heikki Nousiainen, Pihla Penttinen

Thriller opowiadający historię kochającego zwierzęta weterynarza amatora, który zadziera z groźnym bandziorem.

Pięćdziesięcioletni Viejo (Matti Onnismaa) w ciągu dnia pracuje jako mechanik, a wieczorami zajmuje się usypianiem chorych zwierząt. Kocha je bardziej niż ludzi, dlatego stara się, żeby ich ostatnie chwile były jak najbardziej humanitarne. Co więcej, pobiera za swoje usługi znacznie niższą opłatę niż lokalny weterynarz. Pewnego dnia wchodzi jednak w konflikt z Petrim (Jari Virman), sfrustrowanym przedstawicielem lokalnej grupy nacjonalistów, który chciał pozbyć się swojego psa.

Solidnie skonstruowane kino z dreszczykiem. Reżyserem obrazu jest nominowany do nagrody Jussi utalentowany finlandzki artysta Teemu Nikki (Lovemilla). Atutem produkcji są wymykający się schematom scenariusz, wartka akcja oraz popisowa gra aktorów. W obsadzie znaleźli się Matti Onnismaa (Światła o zmierzchu), Jari Virman (Betonowa noc), Hannamaija Nikander (Tissit), Heikki Nousiainen (Zakazane owoce) oraz Pihla Penttinen (Książę opery mydlanej). Scenariusz produkcji został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio.

 

 

PIRACI! (THE PIRATES! BAND OF MISFITS) animowany, Wielka Brytania 2012
emisja: 11.05.2018 godz. 04:30
powtórzenie: 21.05.2018 godz. 10:50

PIRACI! (THE PIRATES! BAND OF MISFITS) animowany, Wielka Brytania 2012, 85 min., (7)), reż. Peter Lord, Jeff Newitt

Pełen wiary w swoje siły kapitan statku zrobi wszystko, aby pokonać przeciwników i zdobyć tytuł „Pirata Roku”.

Kapitan pirackiego statku wierzy, że pewnego dnia stanie się postrachem mórz i oceanów. Niestety, na razie nic z tego nie wychodzi, a jego szalone pomysły kończą się fiaskiem. Mężczyzna za wszelką cenę pragnie wykazać się męstwem. Postanawia pokonać swoich największych wrogów – Czarnego Bellamy’ego i Cutlass Liz – w konkursie o tytuł „Pirata roku”. W osiągnięciu celu ma pomóc mu jego wierna i równie zwariowana załoga. Przed nimi trudne zadanie. Czeka ich między innymi bitwa z korsarzami okrutnej królowej Wiktorii i spotkanie z młodym Karolem Darwinem. Jak potoczą się losy nietypowych piratów?

Przygodowa animacja produkcji studia Aardman, która porywa ciętym, angielskim humorem oraz szalonym scenariuszem. Za reżyserię pełnego wdzięku i gracji obrazu odpowiadał trzykrotnie nominowany do Oscara Peter Lord (Uciekające kurczaki). Swoich głosów w polskiej wersji językowej obrazu użyczyli bohaterom m.in. Waldemar Barwiński, Grzegorz Kwiecień oraz Monika Węgiel. Film został wyróżniony nominacją do Nagrody Akademii.

 

 

FACET PEŁEN UROKU (GOOD LUCK CHUCK) komedia, USA 2007
emisja: 14.05.2018 godz. 07:45
powtórzenie: 22.05.2018 godz. 14:55
23.05.2018 godz. 06:00

FACET PEŁEN UROKU (GOOD LUCK CHUCK) komedia, USA 2007, 96 min., (15), reż. Mark Helfrich, wyk. Dane Cook, Jessica Alba, Dan Fogler, Lonny Ross, Michelle Harrison

Zdesperowany dentysta zrobi wszystko, żeby pozbyć się klątwy, która została na niego rzucona.

Charlie Logan (Dane Cook) to młody, przystojny dentysta, na którego rzucona została klątwa. Wszystkie kobiety, z którymi się spotyka, zaraz po spędzonej z nim nocy znajdują miłość swojego życia. Pewnego dnia poznaje on piękną opiekunkę pingwinów, Cam (Jessica Alba). Przekonany, że odnalazł wreszcie swoją brakującą połówkę, Charlie zrobi wszystko, aby zniechęcić Cam do spędzenia z nim nocy. W przeciwnym razie dziewczyna porzuci go dla innego…

Lekka komedia o miłosnych perypetiach pewnego dentysty, na którego rzucona zostaje klątwa. W rolę pechowego stomatologa wcielił się komik Dane Cook (Ja cię kocham, a ty z nim, Dziewczyna mojego kumpla). Wybrankę jego serca zagrała nominowana do Złotego Globu Jessica Alba (serial Cień anioła, Sin City – Miasto grzechu). W obsadzie znaleźli się również Dan Fogler (serial Goldbergowie), Chelan Simmons (Oszukać przeznaczenie 3) i Steve Bacic (Gwiezdne wrota: Continuum). Reżyserem tego sympatycznego obrazu jest debiutant Mark Helfrich. Facet pełen uroku to jak dotąd jego jedyny kinowy film.

 

POOBIJANY HENRY (PUNCHING HENRY) komedia, USA 2016
emisja: 21.05.2018 godz. 15:35
powtórzenie: 22.05.2018 godz. 06:00

POOBIJANY HENRY (PUNCHING HENRY) komedia, USA 2016, 90 min., (12), reż. Gregori Viens, wyk. Henry Phillips, Tig Notaro, J.K. Simmons, Sarah Silverman, Jim Jefferies

Komediant Henry Phillips, po namowach starzejącego się producenta telewizyjnego, przybywa do LA w poszukiwaniu sławy.

Zmagający się z rzeczywistością autor satyrycznych piosenek Henry Phillips (Henry Phillips) zostaje zwabiony do Los Angeles przez znanego producenta telewizyjnego Jay’a Warrena (J.K. Simmons), który chce zrobić show o jego życiu. Z pomocą przyjaciółki Jillian (Tig Notaro) oraz managerki Ellen Pinsky (Ellen Ratner), Phillips walczy o siebie w Mieście Aniołów. Z czasem musi zdecydować, czy naprawdę chce, żeby jedyną spuścizną po nim była seria telewizyjnych żartów.

Świeża komedia opowiadająca o poszukiwaniu szczęścia i spełnienia oraz blaskach i cieniach show-biznesu. W filmie w reżyserii wyróżnionego na festiwalu filmowym w Slamdance Gregoria Viensa (Punching the Clown Director) czuć ducha lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Produkcja zachwyca scenografią oraz kostiumami z epoki. Wyróżnikiem obrazu jest również doskonałe aktorstwo. W głównych rolach występują Henry Phillips (serial HBO Dolina Krzemowa), Tig Notaro (Dzień z życia blondynki) , laureat Oscara i Złotego Globu J.K. Simmons (Whiplash) , trzykrotnie nominowana do nagrody Emmy Sarah Silverman (Take This Waltz) oraz Jim Jefferies (Me and My Mates vs the Zombie Apocalypse).

 

 

SERIALE

 

MIASTECZKO TWIN PEAKS II,  (TWIN PEAKS II.) serial obyczajowy, USA 1990
emisja: w czwartki po 2 odc. godz. 20:30 i 22:00

MIASTECZKO TWIN PEAKS II (TWIN PEAKS II) serial obyczajowy, USA 1990, (18), wyk. Kyle Maclachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer

Drugi sezon kultowego serialu Davida Lyncha i Marka Frosta opowiadającego o morderstwie Laury Palmer.

Nad jeziorem w małym amerykańskim miasteczku zostaje znalezione ciało nastoletniej Laury Palmer (Sheryl Lee). Cała społeczność jest w szoku. Dziewczyna była przykładną, lubianą przez wszystkich uczennicą. Do Twin Peaks przybywa niezwykle skuteczny i słynący z niestandardowych metod działania agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan), którego zadaniem jest rozwiązanie sprawy zagadkowego morderstwa. Szybko okazuje się, że z pozoru spokojne, zapomniane przez boga i ludzi miasteczko kryje w sobie wiele mrocznych tajemnic.

Perfekcyjnie zrealizowany serial genialnego duetu David Lynch (czterokrotnie nominowany do Oscara w tym za Mulholland Drive) i Mark Frost (serial Posterunek przy Hill Street) zrewolucjonizował w latach dziewięćdziesiątych telewizję. Produkcja o pozornie idyllicznym, pełnym ponurych sekretów miasteczku na dalekiej północy Stanów Zjednoczonych zahipnotyzowała miliony widzów na całym świecie. Wciągająca bez reszty fabuła i mroczny klimat to główne jej wyróżniki. Kapitalnie w swoich rolach odnajdują się m.in. Kyle MacLachlan (serial HBO Seks w wielkim mieście), Michael Ontkean (Spadkobiercy), Mädchen Amick (Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną), Dana Ashbrook (Gabinet figur woskowych) oraz Richard Beymer (West Side Story). Serial został wyróżniony trzema Złotymi Globami oraz dwoma nagrodami Emmy.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.