Cinemax i Cinemax 2 w lipcu 2018

W lipcu na kanałach Cinemax obejrzymy m.in.: film science fiction „Pasażerowie”, horror „Mother!”, japoński film akcji „Koniec wściekłości”, film przygodowy „Król Artur: Legenda miecza” nowy miniserial „Patrick Merlose” oraz 2 sezon serialu „Stacja Berlin”.

 

NIEDZIELNA PREMIERA

 

PASAŻEROWIE (PASSENGERS (2016)) science fiction, USA 2016
premiera: 08.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 09.07.2018 godz. 11:10
10.07.2018 godz. 20:00
11.07.2018 godz. 09:10
13.07.2018 godz. 21:35
14.07.2018 godz. 13:10

PASAŻEROWIE (PASSENGERS (2016)) science fiction, USA 2016, 112 min., (12), reż. Morten Tyldum, wyk. Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne, Andy Garcia

Jennifer Lawrence i Chris Pratt jako zagubiona w kosmosie para, która próbuje przetrwać podróż do innej galaktyki.

Na przeznaczoną do skolonizowania, odległą planetę zostaje wysłana misja kosmiczna. Podróż ma trwać 120 lat, w związku z czym wszyscy jej uczestnicy zostają zahibernowani. Niestety, coś idzie nie tak i dwoje z nich – mechanik Jim (Chris Pratt) oraz pisarka Aurora (Jennifer Lawrence) – budzi się 90 lat za wcześnie. Skazani tylko na swoje towarzystwo szybko się w sobie zakochują. Sielanka nie trwa jednak zbyt długo. Jim i Aurora odkrywają, że ich statek kosmiczny znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czy uda im się wyjść cało z opresji?

Pasażerowie to widowiskowe kino science fiction w gwiazdorskiej obsadzie, które opowiada o pełnej problemów, międzygalaktycznej podróży. W główne role wcielają się laureatka Oscara Jennifer Lawrence (Poradnik pozytywnego myślenia, American Hustle) oraz Chris Pratt (Strażnicy Galaktyki, Jurassic World). Film w reżyserii nominowanego do Nagrody Akademii Mortena Tylduma (Łowcy głów, Gra tajemnic) porywa efektami specjalnymi, pięknymi zdjęciami, dynamicznym montażem oraz wartką akcją. Wyróżniona nominacjami do Oscara za muzykę i scenografię produkcja zarobiła ponad 300 mln dolarów na całym świecie.

 

 

MOTHER! (MOTHER!) horror, USA 2017
premiera: 15.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 17.07.2018 godz. 20:00
20.07.2018 godz. 21:20

MOTHER! (MOTHER!) horror, USA 2017, 117 min., (18), reż. Darren Aronofsky, wyk. Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Brian Gleeson

Jennifer Lawrence oraz Javier Bardem w horrorze psychologicznym w reżyserii Darrena Aronofsky’ego.

Ona (Jennifer Lawrence) i on (Javier Bardem) wiodą wolne od trosk życie w miejscu, które można nazwać rajem. Pewnego dnia ich spokój zostaje zakłócony przez parę nieznajomych (Ed Harris oraz Michelle Pfeiffer). W jakiś tajemniczy sposób są oni związani z cierpiącym na pisarską niemoc twórczą panem domu. Miłość i wzajemne zaufanie między gospodarzami szybko zostają wystawione na próbę.

Surrealistyczny film grozy w reżyserii bezkompromisowego, nominowanego do Oscara Darren Aronofsky’ego (Czarny łabędź, Requiem dla snu). Obraz w swojej stylistyce nawiązuje do najlepszych dzieł Polańskiego, von Triera czy Bunuela. Wyróżniają go płynnie budowana intryga oraz niezwykły, pełen niepokoju i niepewności klimat. W główne role w tym mrocznym horrorze wcielają się laureatka Nagrody Akademii Jennifer Lawrence (Poradnik pozytywnego myślenia), nagrodzony statuetką Oscara Javier Bardem (To nie jest kraj dla starych ludzi), wyróżniony dwoma Złotymi Globami Ed Harris (Pollock, serial HBO Westworld), trzykrotnie wyróżniona nominacją do Oscara Michelle Pfeiffer (Niebezpieczne związki) oraz Brian Gleeson (Królewna Śnieżka i Łowca). Zdjęcia do produkcji powstały w Montrealu, a swoją premierę miała ona na MFF w Wenecji.

 

KONIEC WŚCIEKŁOŚCI (OUTRAGE CODA) film akcji, Japonia 2017
premiera: 22.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 24.07.2018 godz. 20:00
27.07.2018 godz. 21:35

KONIEC WŚCIEKŁOŚCI (OUTRAGE CODA) film akcji, Japonia 2017, 100 min., (18), reż. Takeshi Kitano, wyk. Takeshi Kitano, Toshiyuki Nishida, Tatsuo Nadaka, Ken Mitsuishi, Hakuryû

Finałowa część kryminalnej sagi opowiadającej o walkach o wpływy w japońskim półświatku.

Pięć lat po wielkim starciu między dwoma mafijnymi rodzinami – Sanno oraz Hanabishi – były szef yakuzy Otomo (Takeshi Kitano) pracuje w Korei Południowej dla niejakiego pana Changiem, który chciałby poszerzyć swoją strefę wpływów o Japonię. Pewien z pozoru nic nieznaczący incydent rodzi napięcie między Changiem a rodziną Hanabishi. Kiedy sytuacja coraz bardziej się komplikuje, Otomo postanawia wrócić do rodzinnego kraju, aby raz na zawsze rozwiązać patową sytuację.

Brawurowo zrealizowana, ostatnia, trzecia część sagi autorstwa zdobywcy Nagrody Publiczności na MFF w Wenecji Takeshiego Kitano (Zatoichi) osadzonej w realiach japońskiego mafijnego podziemia, w którym o wpływy walczą między sobą bezlitosne i w pełni zhierarchizowane klany. Koniec wściekłości to solidne kino akcji rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, które zachwyca brawurowymi scenami walk i pościgów. W obsadzie produkcji znaleźli się sam reżyser oraz Toshiyuki Nishida (Miłość o smaku Orientu), Tatsuo Nadaka (Poza wściekłością), Ken Mitsuishi (Cienka czerwona linia) oraz Hakuryû (Hana-bi).

 

 

KRÓL ARTUR: LEGENDA MIECZA (KING ARTHUR: LEGEND OF THE SWORD) przygodowy, USA 2017
premiera: 29.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 30.07.2018 godz. 11:10
31.07.2018 godz. 20:00

KRÓL ARTUR: LEGENDA MIECZA (KING ARTHUR: LEGEND OF THE SWORD) przygodowy, USA 2017, 121 min., (15), reż. Guy Ritchie, wyk. Charlie Hunnam, Jude Law, Astrid Bergès-Frisbey, Djimon Hounsou, Eric Bana

Reżyser Guy Ritchie na nowo opowiada angielską legendę o Królu Arturze i jego niezwykłym mieczu.

Artur (Charlie Hunnam) wychował się między prostytutkami, które znalazły go i postanowiły otoczyć opieką, gdy ten był jeszcze mały. Chłopak dorastał na ulicy, gdzie uczył się walki o przetrwanie. Teraz włóczy się ze swoją ferajną po szemranych zakamarkach Londynu. Pewnego dnia w jego ręce trafia niezwykły miecz – Excalibur. Za jego sprawą młody mężczyzna ląduje w więzieniu, w którym odwiedza go król Vortigern (Jude Law). Władca wyznaje Arturowi, że jest on jego bratankiem i zarazem synem prawowitego króla Uthera (Eric Bana). W obawie przed zemstą król decyduje się skazać młodzieńca na śmierć. Podczas egzekucji wydarza się jednak cud i Artur uchodzi z życiem. Uciekinier bez zastanowienia dołącza do rebeliantów i planuje odzyskać należną mu pozycję.

Uznany, charakteryzujący się oryginalnym i dynamicznym stylem reżyser Guy Ritchie (Sherlock Holmes) bierze na warsztat klasyczną opowieść o Excaliburze. Nieśmiertelna angielska legenda ukazana jest przez niego jako pełna nieukrywanego wdzięku komedia gangsterska. W postać charyzmatycznego głównego bohatera wciela się Charlie Hunnam (Synowie Anarchii). W produkcji występują również czterokrotny zdobywca nominacji do Złotego Globu Jude Law (Utalentowany pan Ripley), Astrid Bergès-Frisbey (Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach), dwukrotnie nominowany do Oscara Djimon Hounsou (Krwawy diament) oraz Eric Bana (Kochanice króla).

 

 

OSTRY PIĄTEK

DWA GOŁĘBIE (FREEHOLD (AKA. 2 PIGEONS)) komedia, Wielka Brytania 2017
premiera: 06.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 07.07.2018 godz. 14:10
09.07.2018 godz. 21:40
10.07.2018 godz. 13:00
26.07.2018 godz. 07:50
26.07.2018 godz. 16:55

DWA GOŁĘBIE (FREEHOLD (AKA. 2 PIGEONS)) komedia, Wielka Brytania 2017, 77 min., (15), reż. Dominic Bridges, wyk. Javier Botet, Mandeep Dhillon, Michael Mckell, Mim Shaikh, Kola Bokinni

Intrygujący dreszczowiec opowiadający o nieuczciwym agencie nieruchomości, do mieszkania którego w tajemnicy wprowadza się szukający zemsty klient.

Hussein (Mim Shaikh) jest agentem nieruchomości, który nie ma żadnych skrupułów. Aby osiągnąć zamierzone cele, często wykorzystuje swoich klientów. Pewnego dnia jeden z nich (Javier Botet) postanawia się zemścić. Mężczyzna po kryjomu wprowadza się do mieszkania Husseina i rozpoczyna z nim perfidną grę w kotka i myszkę. Zdezorientowany agent nieruchomości długo nie jest w stanie domyślić się, co się dookoła niego dzieje.

Hipnotyczny thriller z elementami komedii w reżyserii utalentowanego Dominica Bridgesa (serial Shelfstackers). Siłą obrazu jest niebanalny scenariusz. Produkcja przykuwa uwagę i długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Jej wyróżnikami są dobre tempo akcji oraz ciekawe skrojone postacie. W głównych rolach występują Javier Botet (Mumia), Mandeep Dhillon (Stan Lee’s Lucky Man), Michael McKell (Sprzymierzeni), Mim Shaikh (serial Informer) oraz Kola Bokinni (Machina wojenna). Produkcja zdobyła trzy nominacje na Nightmares Film Festival.

 

 

AMERYKAŃSKA BAŚŃ (AMERICAN FABLE) thriller, USA 2016
premiera: 13.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 14.07.2018 godz. 11:30
16.07.2018 godz. 21:55
31.07.2018 godz. 15:00

AMERYKAŃSKA BAŚŃ (AMERICAN FABLE) thriller, USA 2016, 92 min., (15), reż. Anne Hamilton, wyk. Peyton Kennedy, Richard Schiff, Kip Pardue, Marci Miller, Gavin Macintosh

Lubiąca fantazjować dziewczynka musi zdecydować, co jest dla niej w życiu naprawdę ważne.

Jedenastoletnia Gitty (Peyton Kennedy) żyje w świecie swojej wyobraźni. Ze wszystkich sił stara się nie myśleć o problemach finansowych swojej żyjącej na farmie rodziny. Pewnego dnia odkrywa, że jej ojciec (Kip Pardue) i starszy brat (Gavin MacIntosh) porwali bogatego mężczyznę (Richard Schiff) i liczą, że uda im się za niego otrzymać okup. Nastolatka jest w rozpaczliwej sytuacji. Musi zdecydować, co jest dla niej ważniejsze – ludzkie życie czy wierności rodzinie.

Mocny thriller, który zabiera widzów do mrocznego świata dziecięcej wyobraźni. Stawiająca swoje pierwsze kroki jako reżyserka Anne Hamilton (The Woman at the Bar) podejmuje udaną próbę ukazania widzom skomplikowanej psychiki nastolatki i opowiedzenia historii z jej perspektywy. Bohaterka musi dokonać wyboru, który raz na zawsze zmieni jej życie. W jej roli pojawia się utalentowana Peyton Kennedy (Miasteczko Cut Bank). W filmie występują także laureat nagrody Emmy Richard Schiff (serial Prezydencki poker), Kip Pardue (Wyścig), Marci Miller (XOXO) oraz Gavin MacIntosh (Sanctioned to Die). Klimat produkcji budują przepiękne zdjęcia Wyatta Garfielda (Beatriz na kolacji).

 

PSYCHONAUCI, ZAPOMNIANE DZIECI (PSICONAUTAS (AKA. BIRDBOY: THE FORGOTTEN CHILDREN)) horror, Hiszpania 2015
premiera: 20.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 23.07.2018 godz. 21:45

PSYCHONAUCI, ZAPOMNIANE DZIECI (PSICONAUTAS (AKA. BIRDBOY: THE FORGOTTEN CHILDREN)) horror, Hiszpania 2015, 76 min., (18), reż. Alberto Vázquez, Pedro Rivero

Dwójka przyjaciół postanawia wybrać się w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu nowego domu, po tym jak na ich rodzinnej wyspie doszło do katastrofy.

Birdboy i Dinki żyją na wyspie, na której dochodzi do ekologicznej katastrofy. Giną w niej rodzice nastolatków. Życie po tragedii nie jest łatwe. Bohaterowie mają problemy z radzeniem sobie ze swoimi problemami oraz odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Każde z nich szuka innego sposobu, aby zmierzyć się z traumą. Birdboy ukrywa się przed światem w lesie, a Dinki postanawia opuścić rodzinne strony w poszukiwaniu lepszego jutra. W końcu para decyduje się zjednoczyć siły, wspierając się nawzajem i dając sobie nadzieję.

Niezwykła, animowana czarna komedia z elementami kina fantasy, która bez lukru pokazuje rzeczywistość po katastrofie ekologicznej. Punktem wyjścia jest historia dwójki nastolatków, którzy próbują otrząsnąć się z traumy i znaleźć bezpieczne miejsce do życia. Twórcami tej przepięknie zrealizowanej, do głębi przejmującej produkcji są Alberto Vázquez oraz Pedro Rivero (Birdboy). Hiszpański obraz zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „najlepszy film animowany”, a jego scenariusz został oparty na popularnej powieści graficznej.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

PŁOTY (FENCES) dramat, USA 2016
emisja: 01.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 02.07.2018 godz. 10:20
03.07.2018 godz. 20:00
04.07.2018 godz. 09:05
06.07.2018 godz. 21:20

PŁOTY (FENCES) dramat, USA 2016, 134 min., (12), reż. Denzel Washington, wyk. Denzel Washington, Viola Davis, Stephen Mckinley Henderson, Jovan Adepo, Russell Hornsby

Denzel Washington jako przedstawiciel klasy robotniczej, który stara się zapewnić byt swojej rodzinie i walczyć z uprzedzeniami rasowymi.

Lata pięćdziesiąte, Pittsburgh. Troy Maxson (Denzel Washington) jest mężem Rose (Viola Davis) i ojcem dwóch synów. W młodości był utalentowanym baseballistą, ale mógł grać tylko w lidze dla czarnoskórych. Kiedy w końcu zmieniły się przepisy i mężczyzna miał szansę na zawodowstwo, okazało się, że jest już na to za stary. Rozczarowany i pełen żalu, musi zarabiać na życie jako śmieciarz. Kiedy jego syn Cory (Jovan Adepo) zaczyna myśleć o karierze sportowej, w ojcu odżywają dawne ambicje i marzenia.

Kameralny dramat na podstawie nagrodzonej Pulitzerem sztuki Augusta Wilsona. Subtelna, a zarazem pełna realizmu opowieść wyróżnia się inteligentnym scenariuszem (napisanym przez samego Wilsona) oraz wybitną grą aktorską. W głównych rolach błyszczą uhonorowana za swoją kreację Oscarem Viola Davis (Wątpliwość, Służące) oraz dwukrotny laureat tej nagrody – Denzel Washington (Dzień próby, Lot), który stanął również za kamerą. Oboje wystąpili wcześniej w tych samych rolach na deskach Broadwayu (ich kreacje zostały docenione prestiżową Nagrodą Tony). Obok nich pojawią się Stephen Henderson (Manchester by the Sea), Jovan Adepo (serial HBO Pozostawieni) oraz Russell Hornsby (serial Grimm). Produkcja porusza temat uprzedzeń rasowych w Ameryce lat pięćdziesiątych. Film mówi też o zaprzepaszczonych marzeniach oraz dynamice rodzinnych relacji. Obraz otrzymał wiele nagród i prestiżowych nominacji – w tym do Oscara (m.in. za najlepszy film i scenariusz adaptowany) oraz Złotych Globów.

 

 

SZEŚĆ DNI, SIEDEM NOCY (SIX DAYS, SEVEN NIGHTS) komedia, USA 1998
emisja: 02.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 03.07.2018 godz. 13:05
15.07.2018 godz. 08:00
15.07.2018 godz. 18:15

SZEŚĆ DNI, SIEDEM NOCY (SIX DAYS, SEVEN NIGHTS) komedia, USA 1998, 98 min., (12), reż. Ivan Reitman, wyk. Harrison Ford, Anne Heche, David Schwimmer, Jacqueline Obradors, Temuera Morrison

Harrison Ford oraz Anne Heche w komedii o dwójce przypadkowych ludzi, którzy muszą współpracować, aby przetrwać na bezludnej wyspie.

Robin Monroe (Anne Heche) jest odnoszącą sukcesy dziennikarką, która pracuje dla jednego z magazynów kobiecych. Kobieta spędza z narzeczonym wakacje na egzotycznej wyspie na Pacyfiku, kiedy nagle okazuje się, że musi przerwać wypoczynek i pilnie wrócić na chwilę do pracy. Bilety na lot rejsowy są już niedostępne, zdesperowana Robin decyduje się więc na wynajęcie zdezelowanej awionetki pilotowanej przez ekscentrycznego Quinna (Harrison Ford). Niestety po starcie samolotu rozpętuje się burza i maszyna spada na bezludną wyspę. Dwoje zupełnie różnych i obcych sobie ludzi musi znaleźć sposób, aby wyjść cało z opresji.

Pełna emocji komedia romantyczna opowiadająca o wymarzonych wakacjach, które niespodziewanie przeradzają się w niebezpieczną przygodę. W głównych rolach występuje znakomity duet – wyróżniony nominacją do Nagrody Akademii Harrison Ford (Świadek) oraz nominowana do nagrody Emmy Anne Heche (Amerykańskie ciacho). Oprócz nich w obsadzie znaleźli się David Schwimmer (serial Przyjaciele), Jacqueline Obradors (Boski żigolo) oraz Temuera Morrison (Speed 2: Wyścig z czasem). W obrazie Ivana Reitmana (Pogromcy duchów) nie brakuje ciepła i niespodziewanych zwrotów akcji.

 

 

BEZ OFIAR NIE MA KARNAWAŁU (SUCH IS LIFE IN THE TROPICS (AKA. SIN MUERTOS NO HAY CARNAVAL)) thriller, Ekwador 2016
emisja: 03.07.2018 godz. 02:00
powtórzenie: 16.07.2018 godz. 23:30

BEZ OFIAR NIE MA KARNAWAŁU (SUCH IS LIFE IN THE TROPICS (AKA. SIN MUERTOS NO HAY CARNAVAL)) thriller, Ekwador 2016, 97 min., (18), reż. Sebastián Cordero, wyk. Daniel Adum Gilbert, Victor Aráuz, Diego Cataño Elizondo, Andrés Crespo Arosemena, Erando González

Młody bogacz zrobi wszystko, żeby wyrzucić ze swojej ziemi 250 rodzin bezprawnie zajmujących jego teren .

Guayaquil jest najbardziej zaludnionym miastem Ekwadoru, w którym bardzo widoczne są podziały społeczne. Młody, bogaty mężczyzna, który odziedziczył majątek po swoim ojcu robi wszystko, co w jego mocy, aby pozbyć się ze swojej ziemi 250 rodzin, które nielegalnie na niej squatują. Nieformalny przywódca rodzin jest gotów negocjować z właścicielem. Nie ma jednak pewności, że konflikt uda się rozwiązać w pokojowy sposób.

Zaangażowane społecznie kino obnażające podziały i rozwarstwienie charakteryzujące ekwadorskie społeczeństwo. Produkcja, której reżyserem jest ceniony latynoamerykański twórca Sebastián Cordero (Ratas, ratones, rateros) porusza do głębi i zmusza do myślenia nad kondycją współczesnego człowieka. Nie brakuje w niej nieoczywistych postaci, w które wcielają się debiutanci – m.in. Daniel Adum Gilbert, Victor Aráuz, Diego Cataño Elizondo, Andrés Crespo Arosemena oraz Erando González. Obraz otrzymał nagrodę za reżyserię na San Diego Latino Film Festival.

 

 

RYSA NA ŚCIANIE (DARK BUILDINGS (AKA. LAS GRIETAS DE JARA)) thriller, Argentyna 2017
premiera: 04.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 05.07.2018 godz. 11:55
16.07.2018 godz. 18:25
17.07.2018 godz. 09:30

RYSA NA ŚCIANIE (DARK BUILDINGS (AKA. LAS GRIETAS DE JARA)) thriller, Argentyna 2017, 91 min., (12), reż. Nicolás Gil Lavedra, wyk. Oscar Martínez, Joaquín Furriel, Soledad Villamil, Sara Sálamo, Santiago Segura

Hipnotyzujący thriller, którego bohaterami są trzej architekci i oburzony ich błędami właściciel budynku.

Pewnego dnia w studiu architektonicznym Borla i wspólnicy pojawia się piękna Leonor (Sara Sálamo). Kobieta zdradza, że szuka niejakiego Nelsona Jary (Oscar Martínez). Mario Borla (Santiago Segura), Marta Hovart (Soledad Villamil) oraz Pablo Simó (Joaquín Furriel) udają, że zupełnie nie wiedzą o kogo chodzi. Za sprawą wspomnień Pablo prawda jednak szybko wychodzi na jaw. Okazuje się, że Jara był pełnym złości i gniewu właścicielem budynku, który w wyniku błędów konstrukcyjnych uległ uszkodzeniu. Powiązania między mężczyznami powoli zaczynają wychodzić na światło dzienne…

Intrygujące, pełne tajemnic kino w reżyserii początkującego, utalentowanego argentyńskiego twórcy Nicolása Gila Lavedry (Verdades verdaderas, la vida de Estela). Solidna produkcja pełna jest niedopowiedzeń i niewyjaśnionych sytuacji. Doskonale skrojone w warstwie emocjonalnej role tworzą Oscar Martínez (Dzikie historie), Joaquín Furriel (Szef, anatomia przestępstwa), Soledad Villamil (Sekret jej oczu), Sara Sálamo (Wszyscy wiedzą) oraz Santiago Segura (Blade: Wieczny łowca II).

 

STARSKY I HUTCH (STARSKY & HUTCH (2004)) komedia, USA 2004
emisja: 09.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 10.07.2018 godz. 11:15
19.07.2018 godz. 08:00
19.07.2018 godz. 16:55

STARSKY I HUTCH (STARSKY & HUTCH (2004)) komedia, USA 2004, 97 min., (15), reż. Todd Phillips, wyk. Ben Stiller, Owen Wilson, Snoop Dogg, Fred Williamson, Vince Vaughn

Remake popularnego serialu o przygodach dwóch kalifornijskich policjantów, którzy różnią się od siebie jak ogień i woda.

David Starsky (Ben Stiller) to służbista tropiący przestępców dzień i noc. Natomiast jego kolega po fachu Ken Hutchinson (Owen Wilson) kieruje się zasadą „jak zrobić, żeby się nie narobić, ale zarobić”. Ich przełożony, kapitan Doby (Fred Williamson), mając dosyć problemów z tymi złożonymi osobowościami, postanawia połączyć Dave’a i Hutcha w jeden zespół operacyjny. Decyzja postrzegana przez samych zainteresowanych jako błąd, z czasem okazuje się strzałem w dziesiątkę. Już na samym początku świeżo upieczeni partnerzy wpadają na ślad dilerów narkotyków, którzy zamierzają wprowadzić na rynek niewykrywalną tradycyjnymi sposobami kokainę. Jednak w walce z bezwzględnym światkiem narkobiznesu niezbędna okazuje się też pomoc osób trzecich – ofiarnego informatora Huggy’ego Beara (Snoop Dogg) i dwóch uroczych cheerleaderek (Amy Smart, Carmen Electra).

Zwariowana komedia będąca równocześnie zręcznym pastiszem widowisk policyjnych z lat siedemdziesiątych. Twórcą oryginalnego Starsky’ego i Hutcha był William Blinn, który udzielił zresztą swego błogosławieństwa reżyserowi nowej wersji, Toddowi Phillipsowi (Kac Vegas, Zanim odejdą wody), gdy ten przedstawił mu scenariusz. W serialu, emitowanym w latach 1975-79, główne role grali Paul Michael Glaser i David Soul. Na dużym ekranie w niesfornych stróżów prawa wcielili się Ben Stiller (Zoolander, Jaja w tropikach) i Owen Wilson (Polowanie na druhny, O północy w Paryżu). Obaj znani są nie tylko jako aktorzy. Stiller z powodzeniem reżyseruje (m.in. Orbitowanie bez cukru, Telemaniak), a Wilson jest cenionym scenarzystą, nominowanym do Oscara za scenariusz Genialnego klanu. Występ w Starskym i Hutchu przyniósł im nominację do Nagrody MTV.

 

SZEJK JACKSON (SHEIKH JACKSON) dramat, Egipt 2017
emisja: 10.07.2018 godz. 07:25
powtórzenie: 10.07.2018 godz. 16:10
13.07.2018 godz. 18:25

SZEJK JACKSON (SHEIKH JACKSON) dramat, Egipt 2017, 91 min., (12), reż. Amr Salama, wyk. Ahmad El-Fishawi, Maged El Kedwany, Ahmed Malek, Amina Khalil, Basma

Po śmierci Michaela Jacksona – idola z czasów dzieciństwa, młody imam zaczyna zastanawiać się nad swoim losem.

Śmierć króla muzyki pop – Michaela Jacksona – wywołała pod koniec czerwca 2009 roku ogromne poruszenie na całym świecie. Odejście idola poruszyło również młodego imama. Mężczyzna nie potrafi się otrząsnąć. Przypomina sobie nastoletnie czasy, kiedy Jackson był dla niego ogromną inspiracją i bohaterem. Imam wraca również do trudnych wspomnień związanych z przedwczesną śmiercią matki oraz oziębłością ojca.

Kameralna opowieść o młodym kapłanie, który za sprawą śmierci Michaela Jacksona zaczyna zastanawiać się nad swoją egzystencją. Znajdujący się w sytuacji granicznej mężczyzna zadaje pytania dotyczące wiary, bycia dobrym człowiekiem oraz życia w zgodzie z samym sobą. Reżyserem tego zachęcającego do refleksji dramatu psychologicznego jest wyróżniony Nagrodą Specjalną w Wenecji Amr Salama (Tahrir 2011. Dobrzy, źli i politycy), a w obsadzie znaleźli się Ahmad El-Fishawi (Out of Order), Maged El Kedwany (Les femmes du bus 678), Ahmed Malek (Zderzenie), Amina Khalil (serial Grand Hotel). Produkcja miała swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie została bardzo dobre przyjęta.

 

ARYTMIA (ARRHYTHMIA) dramat, Rosja 2017
emisja: 11.07.2018 godz. 18:00
powtórzenie: 12.07.2018 godz. 09:20
29.07.2018 godz. 15:00
30.07.2018 godz. 06:00

ARYTMIA (ARRHYTHMIA) dramat, Rosja 2017, 112 min., (15), reż. Boris Khlebnikov, wyk. Aleksandr Yatsenko, Irina Gorbacheva, Nikolay Shrayber, Maksim Lagashkin, Sergey Nasedkin

Młody, oddany swojej pracy sanitariusz zaczyna powoli tracić kontrolę nad swoim życiem. Nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.

Oleg (Aleksandr Yatsenko) jest młodym, utalentowanym sanitariuszem. Jego żona – Katya (Irina Gorbacheva) – jest pielęgniarką na oddziale ratunkowym w szpitalu. Kobieta kocha męża, ale z trudem znosi jego bezgraniczne zaangażowanie w pracę. W końcu żąda rozwodu. Co gorsza, nowy szef Olega wprowadza nowe, surowe reguły pracy. Z początku sanitariusz, dla którego podstawą jest ratowanie ludzkiego życia, nic sobie z nich nie robi. Przełożony nie jest jednak zadowolony z jego postawy. Pogrążający się w coraz większym życiowym chaosie mężczyzna musi znaleźć wyjście z sytuacji.

Zrealizowany przez Borisa Khlebnikova (Długie i szczęśliwe życie) dramat o skupionym na ratowaniu życia sanitariuszu, który całkowicie zapomina o swojej karierze, rodzinie i przyszłości. Obraz pokazuje człowieka stojącego na rozdrożu i pogrążającego się w życiowych odmętach. W jego roli występuje Aleksandr Yatsenko (Hardcore Henry). W obsadzie znaleźli się także Irina Gorbacheva (I Am Losing Weight), Nikolay Shrayber (Posledniy bogatyr), Maksim Lagashkin (Zanim noc nas nie rozdzieli) oraz Sergey Nasedkin (Długie i szczęśliwe życie). Produkcja otrzymała wiele nagród. Wyróżniono ją m.in. na festiwalach filmowych w Karlowych Warach, Chicago, Hajfie, Soczi i Trieście.

 

AMERYKAŃSKIE PIESZCZOCHY (AMERICAN PETS) thriller, USA 2018
premiera: 11.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 30.07.2018 godz. 21:50

AMERYKAŃSKIE PIESZCZOCHY (AMERICAN PETS) thriller, USA 2018, 83 min., (18), reż. Robert Logevall, wyk. Rhys Wakefield, Fabianne Therese, Nathan Keyes, Lesley Ann Warren, Sarah Clarke

Igrający z losem chłopak doprowadza do śmierci swojej babki, a potem ze wszelkich sił próbuje ukryć przed światem swoją zbrodnię.

Dwudziestoczteroletni Tod (Rhys Wakefield) oraz jego dwa lata młodsza siostra Lani (Fabianne Therese) mieszkają w pięknym domu na wzgórzach Hollywood. Jego właścicielką jest ich babka Judy (Lesley Ann Warren), która w przeszłości była wielką gwiazdą kina, a dziś prowadzi niecieszący się za dużą popularnością telewizyjny program zakupowy. Dzięki jej pieniądzom rodzeństwo wiedzie bardzo wygodne życie, nie musząc się zupełnie o nic martwić. Pewnego dnia dochodzi jednak do tragedii. Niefrasobliwy i chwilami porywczy Tod zabija, jak twierdzi przez przypadek, babkę. Aby zachować swój styl życia, rodzeństwo będzie musiało zrobić wszystko, żeby ich sekret wyszedł na jaw.

Thriller psychologiczny o dwójce rozpieszczonych dwudziestolatków, którzy próbują ukryć przed światem mroczną tajemnicę. W ich postacie wcielają się doskonali Rhys Wakefield (serial HBO Detektyw) oraz Fabianne Therese (Teenage Cocktail). Obok nich na ekranie pojawiają się Nathan Keyes (Królowie lata), nominowana do Oscara Lesley Ann Warren (Victor Victoria) oraz Sarah Clarke (Saga ‚Zmierzch’: Przed świtem. Część 1). Reżyserem kameralnego dreszczowca był Robert Logevall (Wszystkie Boże dzieci).

 

PRZEKŁADANIEC (LAYER CAKE) kryminalny, Wielka Brytania 2004
emisja: 11.07.2018 godz. 23:10
powtórzenie: 22.07.2018 godz. 21:45

PRZEKŁADANIEC (LAYER CAKE) kryminalny, Wielka Brytania 2004, 102 min., (18), reż. Matthew Vaughn, wyk. Daniel Craig, Colm Meaney, Kenneth Cranham, George Harris, Jamie Foreman

Daniel Craig jako mężczyzna, który pragnie w końcu zerwać z przestępczym życiem i zacząć korzystać przyjemności tego świata.

Mr. X (Daniel Craig), znany w przestępczym światku gangster handlujący narkotykami, postanawia wycofać się z interesu, aby móc nareszcie korzystać z życia. Jego szef (Kenneth Cranham) zgadza się na to pod warunkiem, że X wykona dla niego jeszcze jedno zadanie. Jest nim odnalezienie córki pewnego milionera (Michael Gambon), starego przyjaciela bossa, i sfinalizowanie wielkiej transakcji. Sprawy szybko komplikują się na tyle, że X musi wprowadzić w życie własny plan.

Pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji, gangsterska opowieść w stylu Przekrętu Guya Ritchiego. Podobieństwo nieprzypadkowe, bo film jest reżyserskim debiutem współpracownika twórcy Porachunków – Matthew Vaughna (Gwiezdny pył, Kick-Ass). Scenariusz na podstawie własnej książki napisał J.J. Connolly. W roli głównej wystąpił Daniel Craig (Casino Royal, Dziewczyna z tatuażem), charyzmatyczny brytyjski aktor, który od kilku lat z sukcesem wciela się w postać agenta Jamesa Bonda. Przekładaniec otrzymał nominację do BAFTY i nagrodę Empire Award za najlepszą reżyserię.

 

1945 (1945 (2017)) dramat, Węgry 2017
emisja: 12.07.2018 godz. 22:50
powtórzenie: 13.07.2018 godz. 10:45
29.07.2018 godz. 07:30
29.07.2018 godz. 18:25

1945 (1945 (2017)) dramat, Węgry 2017, 88 min., (15), reż. Ferenc Török, wyk. Péter Rudolf, Bence Tasnádi, Tamás Szabó Kimmel, Dóra Sztarenki, Ági Szirtes

Kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej do małej węgierskiej wioski przybywa dwóch Żydów, co budzi popłoch wśród okolicznych mieszkańców.

W sierpniowy dzień 1945 roku mieszkańcy pewnej węgierskiej wioski zajęci są organizacją ślubu syna miejscowego, wpływowego urzędnika. W tym samym czasie na dworcu pojawia się dwóch ortodoksyjnych Żydów z drewnianymi skrzynkami. Miejscowa społeczność myśli, że przyjechali odzyskać majątki należące do swoich przodków przed II wojną światową. Obawiają się również, że większa liczba ocalonych wkrótce wróci po swoje.

Doskonały dramat rozprawiający się ze skrywanymi przez lata wyrzutami sumienia oraz post-wojenną traumą w reżyserii wyróżnionego na Berlinale Ferenca Töröka (Plac Moskwy). Produkcja mówi o rozliczeniach z historią i własnym dziedzictwem, które musieli podjąć Węgrowie i inne narody z Europy Środkowo-Wschodniej. W role głównych bohaterów z powodzeniem wcielają się Péter Rudolf (Jakub kłamca), Bence Tasnádi (Couch Surf), Tamás Szabó Kimmel (Papryka, sex i rock’n’roll), Dóra Sztarenki (serial HBO Terapia) oraz Ági Szirtes (Człowiek z Londynu).

 

MĘŻCZYŹNI NIE PŁACZĄ (MEN DON’T CRY (AKA. MUSKARCI NE PLACU)) dramat, Bośnia i Hercegowina 2017
emisja: 15.07.2018 godz. 23:30
powtórzenie: 16.07.2018 godz. 12:30
31.07.2018 godz. 18:20

MĘŻCZYŹNI NIE PŁACZĄ (MEN DON’T CRY (AKA. MUSKARCI NE PLACU)) dramat, Bośnia i Hercegowina 2017, 95 min., (15), reż. Alen Drljević, wyk. Boris Isaković, Leon Lučev, Emir Hadžihafizbegović, Sebastian Cavazza, Ermin Bravo

Grupa weteranów wojny domowej w Jugosławii zostaje zaproszona przez przedstawicieli organizacji międzynarodowej do wzięcia udziału w warsztacie, którego celem jest pozbycie się wojennej traumy.

Rozpad Jugosławii i poprzedzająca go bratobójcza wojna wywarły ogromne piętno na ludziach. Po niespełna dwudziestu latach od zakończenia krwawego konfliktu grupa weteranów wojennych zbiera się w małym hotelu w górach. Mają wziąć udział w terapii zorganizowanej przez międzynarodową organizację pozarządową. Uczestnicy warsztatów od początku są niezwykle podejrzliwi i wrogo do siebie nastawieni. Uparcie nie chcą zmierzyć się z traumą i dramatem wydarzeń, które rozegrały się przed dwoma dekadami.

Kameralny dramat psychologiczny w reżyserii utalentowanego, nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej Alena Drljevica (Grbavica) mówi o niezabliźnionych ranach oraz trudnych do przezwyciężenia podziałach wśród mieszkańców Byłej Jugosławii. Pokazuje społeczności międzynarodowej, że konflikt, który rozegrał się w latach dziewięćdziesiątych w dalszym ciągu odciska ogromne piętno na Bałkanach. Dużymi atutami obrazu są scenariusz oraz aktorstwo. Ciekawe role tworzą Boris Isakovic (Biały, biały świat), Leon Lucev (Kraina miodu i krwi), Emir Hadžihafizbegovic (Posterunek graniczny), Sebastian Cavazza (Winnetou. Ostatnia bitwa) oraz Ermin Bravo (Cyrk Columbia). Produkcja została wyróżniona na festiwalach filmowych w Bratysławie, Karlowych Warach, Lublanie i Zagrzebiu.

 

PŁONĄCA PUŁAPKA (LADDER 49) dramat, USA 2004
emisja: 16.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 17.07.2018 godz. 12:30
28.07.2018 godz. 08:25
28.07.2018 godz. 18:00

PŁONĄCA PUŁAPKA (LADDER 49) dramat, USA 2004, 111 min., (12), reż. Jay Russell, wyk. Joaquin Phoenix, John Travolta, Jacinda Barrett, Robert Patrick, Morris Chestnut

Joaquin Phoenix w roli strażaka, który zostaje uwięziony na dwudziestym piętrze płonącego wieżowca.

Jack Morrison (Joaquin Phoenix) jest strażakiem. Aby ratować innych, niemal codziennie ryzykuje własnym życiem. Niska płaca, ciągłe niebezpieczeństwo i stres spowodowały, że mężczyzna przeżywa poważny kryzys. Dowódca Jacka, Mike Kennedy (John Travolta), stara się go wspierać, ten jednak rozważa pożegnanie się z zawodem. Kiedy zostaje uwięziony na 20. piętrze płonącego wieżowca, koledzy z oddziału Ladder 49 natychmiast ruszają mu na pomoc.

Za niedościgniony wzór filmu o strażakach uchodzi Ognisty podmuch Rona Howarda. Płonąca pułapka to nawiązujący do niego kawał realistycznego kina, ukazującego strażaków zarówno jako bohaterów, jak i zwykłych ludzi. W pozbawionym łatwego sentymentalizmu obrazie Jaya Russella (Mój przyjaciel Skip, Źródło młodości) ciekawe role stworzyli: trzykrotnie nominowany do Oscara Joaquin Phoenix (Spacer po linie, Mistrz), zdobywca dwóch nominacji do tej nagrody John Travolta (Gorączka sobotniej nocy, Pulp Fiction) i Jacinda Barrett (Bridget Jones: W pogoni za rozumem, Posejdon).

 

INXEBA. ZAKAZANA ŚCIEŻKA (THE WOUND (AKA. INXEBA)) dramat, RPA 2017
emisja: 17.07.2018 godz. 01:35

INXEBA. ZAKAZANA ŚCIEŻKA (THE WOUND (AKA. INXEBA)) dramat, RPA 2017, 85 min., (18), reż. John Trengove, wyk. Nakhane Touré, Bongile Mantsai, Niza Jay Ncoyini, Gamelihle Bovana, Thobani Mseleni

Losy trzech młodych mężczyzn krzyżują się podczas tradycyjnego rytuału przejścia. Fantastyczne recenzje i deszcz nagród.

Xolani (Nakhane Touré) jest wrażliwym samotnikiem, który pracuje w fabryce. Pewnego dnia zostaje wysłany w góry, aby tam zostać duchowym przewodnikiem chłopca z Johannesburga o imieniu Kwanda (Niza Jay Ncoyini) w tradycyjnym rytuale przejścia, który od pokoleń jest częścią życia mężczyzn z ludu Xhosa. Młody człowiek na początku nie do końca odnajduje się w bardzo zmaskulinizowanym otoczeniu. Z czasem jednak uświadamia sobie jak bliska relacja łączy Xolaniego z innym duchowym przewodnikiem, Viją (Bongile Mantsai).

Przejmujący i nieoczywisty południowoamerykański dramat mówiący o kształtowaniu się tożsamości płciowej w tradycyjnej społeczności. Reżyser John Trengove (Zawieszona młodość) bierze na warsztat temat dojrzewania oraz męskości. Udaje mu się uchwycić pogoń za marzeniami i namiętnością młodych ludzi. W rolach głównych bohaterów świetnie odnajdują się Nakhane Touré, Bongile Mantsai (Cold Harbour), Niza Jay Ncoyini (Hello Au Revoir), Gamelihle Bovana oraz Thobani Mseleni (serial Swartwater). Produkcja wzbudziła zachwyt krytyków, którzy wielokrotnie wyróżniali ją na festiwalach filmowych na całym świecie – m.in. w Durbanie, San Francisco, Londynie, Bombaju i Palm Springs.

 

DZIWNI GOŚCIE (THE STRANGE ONES) dramat, USA 2017
premiera: 18.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 19.07.2018 godz. 14:00

DZIWNI GOŚCIE (THE STRANGE ONES) dramat, USA 2017, 79 min., (15), reż. Lauren Wolkstein, Christopher Radcliff, wyk. Alex Pettyfer, James Freedson-Jackson, Emily Althaus, Gene Jones, Owen Campbell

Dwóch braci wyrusza w drogę po tragicznym zdarzeniu, które na zawsze zmienia ich życie.

Młodziutki Sam (James Freedson-Jackson) i jego starszy brat Nick (Alex Pettyfer) wybierają się w podróż po amerykańskich pustkowiach. Z pozoru wszystko wygląda normalnie. Młodszy z braci cały czas jednak boryka się z przerażającymi koszmarami, które w żaden sposób nie pozwalają mu się cieszyć wyprawą. Jaką tajemnicę skrywają chłopcy?

Zaskakujące kino drogi w reżyserii Laurena Wolksteina (Dusza towarzystwa) oraz Christophera Radcliffa (Jonathan). Twórcy zręcznie bawią się konwencją i kapitalnie budują intrygę. Ich obraz pełen jest tajemnic, a fabuła zaskakuje na każdym kroku. W postacie dwóch skrywających mroczne sekrety, gubiących się w swoich kłamstwach braci wcielają się Alex Pettyfer (Magic Mike) oraz James Freedson-Jackson (Cop Car). W filmie występują także Emily Althaus (serial Orange Is the New Black), Gene Jones (To nie jest kraj dla starych ludzi) oraz Owen Campbell (Bardzo grzeczne dziewczyny). Niezależna produkcja otrzymała nagrodę jury na Champs-Élysées Film Festival.

 

JAKI JESTEŚ (AS YOU ARE) dramat, USA 2016
emisja: 19.07.2018 godz. 02:40
powtórzenie: 25.07.2018 godz. 07:40
25.07.2018 godz. 16:30

JAKI JESTEŚ (AS YOU ARE) dramat, USA 2016, 101 min., (15), reż. Miles Joris-Peyrafitte, wyk. Owen Campbell, Charlie Heaton, Amandla Stenberg, Scott Cohen, Mary Stuart Masterson

Nagrodzona na festiwalu w Sundance historia trójki przyjaciół, którzy starają się zrozumieć siebie i otaczający ich świat.

Jack (Owen Campbell) jest uczniem liceum i razem ze swoją matką Karen (Mary Stuart Masterson) mieszka w prowincjonalnym mieście. Nastolatek czuje się wyobcowany i nie ma wokół siebie zbyt wielu bratnich dusz. Wszystko zmienia się jednak w dniu, w którym wprowadza się do nich partner Keren ze swoim synem Markiem (Charlie Heaton). Jack szybko zyskuje nowego przyjaciela. Do ich grupy dołącza Sarah (Amandla Stenberg). Trójka nastolatków spędza ze sobą coraz więcej czasu. Pewnego dnia jednak ich relacja zostaje wystawiona na próbę.

Pełne subtelności, niezależne kino amerykańskie opowiadające o przyjaźni, namiętności i dojrzewaniu. To poskładana ze strzępów wspomnień historia młodzieńczych wzlotów i upadków, w której nie brakuje silnych emocji. Jej autorem jest debiutujący w roli reżysera uzdolniony Miles Joris-Peyrafitte (Przeklęta ziemia). Kapitalne kreacje aktorskie tworzą Owen Campbell (Super Dark Times), Charlie Heaton (serial Stranger Things), Amandla Stenberg (Igrzyska śmierci), Scott Cohen (Miłość i inne używki) oraz Mary Stuart Masterson (Smażone zielone pomidory). Produkcja porywa przepięknymi zdjęciami Caleba Heymanna oraz nastrojową muzyką. Obraz został wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance.

 

 

TRUMAN SHOW (THE TRUMAN SHOW) dramat, USA 1998
emisja: 23.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 24.07.2018 godz. 12:50

TRUMAN SHOW (THE TRUMAN SHOW) dramat, USA 1998, 99 min., (12), reż. Peter Weir, wyk. Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich, Natascha Mcelhone, Holland Taylor

Jim Carrey w wyróżnionej trzema nominacjami do Oscara opowieści o mężczyźnie, który odkrywa, że jest głównym bohaterem nadawanego przez całą dobę reality show.

Truman Burbank (Jim Carrey) jest agentem ubezpieczeniowym po trzydziestce, który u boku ukochanej żony Meryl (Laura Linney) wiedzie spokojne i szczęśliwe życie w nadmorskiej miejscowości Seahaven. Mężczyzna od dzieciństwa ma wrażenie, że jest śledzony. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest bohaterem reality show, a jego egzystencja jest w pełni wyreżyserowana przez twórcę programu – Christofa (Ed Harris).

Genialny popis gry aktorskiej Jima Carrey’a (Bruce Wszechmogący) oraz Eda Harrisa (Piękny umysł). Obydwaj aktorzy za stworzone przez siebie kreacje zostali nagrodzeni Złotymi Globami. Obraz jest współczesną wersją antycznej metafory życia jako sceny i człowieka jako aktora. Dojrzały dramat w reżyserii sześciokrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Petera Weira (Pan i władca: Na krańcu świata) mówi o obłudzie nowoczesnego świata oraz ukazuje proces wychodzenia głównego bohatera z kłamstwa, które towarzyszyło mu od dzieciństwa. Produkcja zdobyła trzy nominacje do Oscara – w tym za najlepszy scenariusz oraz reżyserię.

 

WYPRAWA TWARDZIELI (ROUGH STUFF) przygodowy, Australia 2017
premiera: 25.07.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 26.07.2018 godz. 12:45

WYPRAWA TWARDZIELI (ROUGH STUFF) przygodowy, Australia 2017, 115 min., (12), reż. Jonathan Adams, wyk. Gareth Rickards, Vincent Andriano, Sam Glissan, Katie Garfield, Jamie Kristian

Film przygodowy opowiadający historię przedstawicieli organizacji pozarządowej oraz ich przewodnika, którzy wybierają się w podróż przez australijskie pustkowia.

Grupa aktywistów zwraca się z prośbą o pomoc do niejakiego Buzza (Gareth Rickards) – wprawionego w bojach poszukiwacza skarbów. Chcą, aby ten pomógł im w znalezieniu drogi prowadzącej przez dolinę Mamuya do nowej kopalni, którą otwiera wielka korporacja Madsen Minerals należąca do miliardera Daniela Madsena (Bobby Babin). Chcą tam zorganizować protest i pokazać swój sprzeciw wobec działań kapitalisty. Starzejący się Buzz wierzy natomiast, że dzięki wyprawie uda mu się w końcu dotrzeć do legendarnego Złota Straya. Szybko okaże się, że dla wszystkich będzie to bardzo wymagająca podróż.

Kino przygodowe najwyższych lotów rodem z odległych Antypodów. Widzowie obserwują pasjonującą wyprawę, której każdy z uczestników ma swój własny interes. W filmie nie brakuje prawdziwych emocji i dramatów. W głównych rolach w filmie autorstwa próbującego swoich sił w pełnym metrażu Jonathana Adamsa (krótkometrażowy Relativity) występują Gareth Rickards (Zatoka serc), Vincent Andriano (Bohemian Rhapsody), Sam Glissan (Dirt Tin), Katie Garfield (Pamiętniki wampirów) oraz Jamie Kristian (100 Bloody Acres).

 

 

SERIALE

 

 

PATRICK MELROSE,  (PATRICK MELROSE) serial obyczajowy, Wielka Brytania 2018
premiera: 07.07.2018 soboty godz. 20:00 (odc. 1-4/5)

PATRICK MELROSE (PATRICK MELROSE) serial obyczajowy, Wielka Brytania 2018, (18), wyk. Benedict Cumberbatch, Jennifer Jason Leigh, Hugo Weaving, Holliday Grainger, Jessica Raine

Benedict Cumberbatch w tragikomicznej opowieści o młodym brytyjskim arystokracie, który zmaga się z uzależnieniem i traumą z dzieciństwa, jednocześnie próbując uporządkować swoje życie.
Patrick Melrose (Benedict Cumberbatch) pochodzi z arystokratycznej, uprzywilejowanej rodziny. Jest inteligentnym i charyzmatycznym mężczyzną, który cieszy się dużym powodzeniem wśród kobiet. Starając się uporać z trudnymi wspomnieniami z traumatycznego dzieciństwa, które zafundowali mu agresywny ojciec oraz przymykająca na wszystko oko matka, szuka ukojenia w używkach.
Produkcja jest ekranizacją cyklu powieściowego „Patrick Melrose” autorstwa Edwarda St. Aubyna, który bezbłędnie portretuje brytyjską klasę wyższą i przedstawia etapy radzenia sobie z traumą. Akcja serialu rozgrywa się w latach 60. na południu Francji, w latach 80. w Nowym Jorku oraz w Wielkiej Brytanii po 2000 roku. Obok nominowanego do Oscara Benedicta Cumberbatcha (Gra tajemnic), w główne role wcielają się m.in. Hugo Weaving (Matrix Reaktywacja), laureatka Złotego Globu Jennifer Jason Leigh (Nienawistna ósemka), Anna Madeley (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj), wyróżniona dwiema nagrodami Emmy Blythe Danner (Poznaj moich rodziców) oraz Allison Williams (serial HBO Dziewczyny).

 

 

STACJA BERLIN II,  (BERLIN STATION II.) thriller, USA 2017
premiera: 21.07.2018 soboty godz. 21:05 (odc. 1-2/9)

STACJA BERLIN II (BERLIN STATION II) thriller, USA 2017, (15), wyk. Richard Armitage, Rhys Ifans, Richard Jenkins, Leland Orser, Michelle Forbes

Drugi sezon serialu o agencie Danielu Millerze, który pracuje w berlińskim biurze CIA. W roli nowej szefowej jednostki pojawia się Ashley Judd.

Daniel Miller (Richard Armitage) przyjechał z tajną misją do niemieckiej rezydentury CIA w Berlinie. Z pomocą zaprawionego w szpiegowskich intrygach Hectora DeJeana (Rhys Ifans) poznał miasto. Teraz znajduje się w nowej sytuacji, bowiem w biurze pojawia się nowa szefowa zespołu BB Yates (Ashley Judd) i młoda oficer operacyjna April Lewis (Keke Palmer). Akcja serialu rozgrywa się w obliczu przechodzącej przez Europę fali coraz bardziej pogłębiających się ultraprawicowych nastrojów. Ruchy te silnie zaznaczają swoją obecność podczas trwającej w Niemczech kampanii wyborczej.

Kontynuacja mrocznego serialu szpiegowskiego, który w mistrzowski sposób odsłania kulisy pracy tajnych agentów. Pokazuje też niejasne relacje i powiązania w świecie wielkiej polityki. Twórcy dbają o odpowiedni klimat i umiejętnie dozują napięcie. Mocną stroną produkcji są świetnie zarysowane, wyraziste postacie. W obsadzie znaleźli się m.in. Richard Armitage (Hobbit: Niezwykła podróż), nominowany do Oscara Richard Jenkins (Spotkanie), Leland Orser (Siedem), Rhys Ifans (Niesamowity Spider-Man) oraz dwukrotnie nominowana do Złotego Globu Ashley Judd (De-Lovely). Pomysłodawcą i współscenarzystą Stacji Berlin jest popularny pisarz Olen Steinhauer.

 

CORMORAN STRIKE,  (C.B. STRIKE) serial kryminalny, Wielka Brytania 2017
premiera w soboty około godz. 20:50 (odc. 6-7/7)

CORMORAN STRIKE (C.B. STRIKE) serial kryminalny, Wielka Brytania 2017, (18), wyk. Tom Burke, Holliday Grainger, Kerr Logan, Killian Scott, Natasha O’Keeffe

Serialowa ekranizacja cyklu powieści kryminalnych J.K. Rowling przedstawiająca perypetie prywatnego detektywa, który musi rozwiązać kilka trudnych i nieoczywistych spraw.

Cormoran Strike (Tom Burke) to weteran wojenny, który wrócił ze służby wojskowej w Afganistanie i założył w Londynie jednoosobową firmę detektywistyczną. Zraniony zarówno psychicznie, jak i fizycznie mężczyzna ma niezawodną intuicję i instynkt, a także cenne doświadczenie wojskowego śledczego, które okazują kluczowe przy próbie rozwiązania trzech złożonych spraw, z którymi nie radzi sobie policja. Dołącza do niego asystentka Robin Ellacott (Holliday Grainger). Początkowo ma zostać tylko na chwilę, ale okazuje się być bardzo przydatna.
Telewizyjna ekranizacja doskonałej serii powieści J.K. Rowling pt. „Cormoran Strike”. Trzy pierwsze odcinki są ekranizacją „Wołania kukułki”, kolejne dwa to historia z „Jedwabnika”, w ostatnich dwóch poznajemy historię z tomu trzeciego pt. „Żniwa zła”. Głównym bohaterem serialu jest prywatny detektyw na tropie zbrodni. Mężczyzna ma przenikliwy umysł i skomplikowaną przeszłość. W jego postać wciela się Tom Burke (Tylko Bóg wybacza). W roli jego błyskotliwej asystentki występuje Holliday Grainger (serial Rodzina Borgiów). Za reżyserię wysmakowanej, kameralnej produkcji odpowiadał Michael Keillor (serial Line of Duty). J.K. Rowling jest jedną z producentek wykonawczych serialu.

 

CINEMAX 2

SOBOTNIA PREMIERA

 

SUSANO, ZABIJASZ MNIE (YOU’RE KILLING ME SUSANA (AKA. ME ESTAS MATANDO SUSANA)) komedia romantyczna, Meksyk 2016
premiera: 07.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 08.07.2018 godz. 11:25
11.07.2018 godz. 20:30
12.07.2018 godz. 13:30
13.07.2018 godz. 22:10
14.07.2018 godz. 14:45

SUSANO, ZABIJASZ MNIE (YOU’RE KILLING ME SUSANA (AKA. ME ESTAS MATANDO SUSANA)) komedia romantyczna, Meksyk 2016, 100 min., (15), reż. Roberto Sneider, wyk. Gael García Bernal, Verónica Echegui, Ashley Hinshaw, Björn Hlynur Haraldsson, Jadyn Wong

Gael García Bernal w komedii romantycznej opowiadającej o bawidamku, który zostaje opuszczony przez żonę bez słowa wyjaśnienia.

Eligio (Gael García Bernal) jest uwielbiającym dobrą zabawę meksykańskim aktorem, który pewnego dnia odkrywa, że jego żona Susana (Verónica Echegui) postanowiła go opuścić. Zaskoczony próbuje zrozumieć, co się stało. Za wszelką cenę stara się odnaleźć ukochaną. Kilka miesięcy później odkrywa, że Susana przebywa w Iowa w USA na warsztacie pisarskim. Eligio postanawia opuścić rodzinny Meksyk, aby spotkać się z żoną. Jego początki w Stanach nie są łatwe. Co gorsza, mężczyzna odkrywa, że jego wybranka serca związała się z poetą o imieniu Slawomir (Björn Hlynur Haraldsson).

Kapitalna komedia przedstawiająca skomplikowaną dynamikę związków damsko-męskich. Obraz skupia się na relacji między egocentrycznym mężczyzną a duszącą się w ich małżeństwie kobietą. Mocno jest też osadzony w południowoamerykańskiej kulturze macho. Odtwórcami głównych ról są laureat Złotego Globu Gael García Bernal (Dzienniki motocyklowe) oraz trzykrotnie nominowana do nagrody Goya Verónica Echegui (W sześciu punktach o Emmie). Obok nich występują m.in. Ashley Hinshaw (LOL) oraz Björn Hlynur Haraldsson (Państwo w państwie). Reżyserem produkcji, która zdobyła 4 nagrody na The Festival Pantalla de Cristal był Roberto Sneider (producent: Frida).

 

 

WSZYSTKO NAS DZIELI (TOUT NOUS SEPARE (AKA. ALL THAT DIVIDES US)) thriller, Francja 2017
premiera: 14.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 18.07.2018 godz. 20:30
20.07.2018 godz. 22:25

WSZYSTKO NAS DZIELI (TOUT NOUS SEPARE (AKA. ALL THAT DIVIDES US)) thriller, Francja 2017, 96 min., (18), reż. Thierry Klifa, wyk. Catherine Deneuve, Diane Kruger, Nekfeu, Nicolas Duvauchelle, Sébastien Houbani

Catherine Deneuve oraz Diane Kruger w dreszczowcu o kobietach szantażowanych przez chłopaka z nizin społecznych.

Louise (Catherine Deneuve) pochodzi z wyższej klasy społecznej, jest dzielną kobietą, która zarządza biznesem zmarłego męża i opiekuje się niepełnosprawną córką Julią (Diane Kruger). Jej życie zdaje się być uporządkowane. Wszystko do czasu, kiedy Julia popełnia poważny błąd, w wyniku którego jej chłopak traci życie. Matka za wszelką cenę stara się ochronić córkę. Przyjaciel zmarłego – Ben (Nekfeu) – postanawia jednak zaszantażować kobiety. Między bohaterami rozpoczyna się gra w kotka i myszkę.

Mroczny thriller z dwoma wielkimi gwiazdami europejskiego kina – nominowaną do Oscara Catherine Deneuve (Indochiny) oraz laureatką Złotej Palmy w Cannes Diane Kruger (W ułamku sekundy) – w rolach głównych. Produkcja pokazuje skomplikowaną relację, jaka rodzi się pomiędzy głównymi bohaterkami a chłopakiem domagającym się pieniędzy w zamian za milczenie (w jego postać wciela się rewelacyjny Nekfeu). W pozostałych rolach występują dwukrotnie nominowany do Cezara Nicolas Duvauchelle (Miłość aż po ślub) oraz Sébastien Houbani (Zmiana). Silne emocje i nieoczywiste rozwiązania są wizytówką filmu w reżyserii Thierry’ego Klifa (Tak długo czekałem). Produkcja brała udział w konkursie głównym RomeFilmFest.

 

SZKICOWNIK (HER SKETCHBOOK (AKA. SEKAI WA KYO KARA KIMI NO MONO)) dramat, Japonia 2017
premiera: 21.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 22.07.2018 godz. 10:25
25.07.2018 godz. 20:30
26.07.2018 godz. 13:30
27.07.2018 godz. 23:10
28.07.2018 godz. 12:25

SZKICOWNIK (HER SKETCHBOOK (AKA. SEKAI WA KYO KARA KIMI NO MONO)) dramat, Japonia 2017, 102 min., (12), reż. Masaya Ozaki, wyk. Mugi Kadowaki, Takahiro Miura, Makita Sports, You, Yu Hirukawa

Młoda, zamknięta w sobie dziewczyna rozpoczyna pracę, która niespodziewanie otwiera ją na świat i nowe możliwości.

Mami (Mugi Kadowaki) jest uzdolnioną plastycznie introwertyczką, która zostaje wyrzucona ze szkoły. Dziewczyna nie wychodzi z domu, za wszelką cenę starając się uciec od przytłaczającej rzeczywistości. Jej zatroskani, rozwiedzeni rodzice postanawiają działać. Ojciec pomaga córce znaleźć pracę testera gier wideo. Mami decyduje się przyjąć tę ofertę, wierząc, że w biurze będzie miała bardzo ograniczony kontakt z ludźmi. Jeden ze współpracowników szybko jednak odkrywa jej ogromny talent i namawia ją do tworzenia własnych szkiców.

Słodko-gorzka opowieść o żyjącej w swoim świecie nastolatce, która musi wyjść ze swojej strefy komfortu. Osadzony głęboko w japońskiej kulturze film w reżyserii Masaya Ozakiego (Randebû!) w ciekawy sposób przybliża zachodniemu widzowi problemy współczesnych nastolatków z Kraju Kwitnącej Wiśni. W postać neurotycznej, stroniącej od ludzi bohaterki wciela się Mugi Kadowaki (Ai no uzu). W pozostałych rolach odnajdują się Takahiro Miura (Atak Tytanów), Makita Sports (Wściekłość), You (Nikt nie wie) oraz Yu Hirukawa (Saigo no inochi).

 

 

CHYBA ŻE (UNLESS) dramat, Kanada 2016
premiera: 28.07.2018 godz. 20:30

CHYBA ŻE (UNLESS) dramat, Kanada 2016, 90 min., (18), reż. Alan Gilsenan, wyk. Catherine Keener, Matt Craven, Hannah Gross, Chloe Rose, Abigail Winter

Odnosząca sukcesy matka przeżywa szok, kiedy odkrywa, że jej ukochana córka postanowiła rzucić szkołę i zamieszkać na ulicy.

Reta Winters (Catherine Keener) zdaje się być spełnioną kobietą. Jest matką trzech nastolatek, od ponad 20 lat żyje w szczęśliwym związku i w dodatku odnosi sukcesy jako pisarka i tłumaczka. Wszystko zmienia się jednak w dniu, kiedy Reta dowiaduje się, że jej najstarsza córka postanowiła rzucić naukę w college’u i zamieszkać na ulicy. Cała rodzina próbuje zrozumieć decyzję Norah (Hannah Gross) i pomóc jej pokonać kryzys. Szybko okazuje się, że nie będzie to łatwe zadanie.

Przejmujący dramat pokazujący rodzinny kryzys z jego wszelkimi odcieniami. Scenariusz obrazu został oparty na wielokrotnie nagradzanej powieści autorstwa Carol Shields pod tym samym tytułem. Wyróżnikiem produkcji w reżyserii dwukrotnie nominowanego do nagrody IFTA Alana Gilsenana (Timbuktu) są nieoczywiste postacie, w które wcielają się Catherine Keener (Wszystko za życie), Matt Craven (Karmazynowy przypływ), Hannah Gross (I Used to Be Darker), Chloe Rose (Degrassi: Nowe pokolenie) oraz Abigail Winter (Coconut Hero). Twórcy przedstawiają psychologiczną ewolucję bohaterów w trudnym momencie ich życia. Stronią jednak przy tym od zbędnego sentymentalizmu.

 

 

EKRANY ŚWIATA

ZMYŚLONY (THE PRETEND ONE) dramat, Australia 2017
premiera: 01.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 02.07.2018 godz. 10:55

ZMYŚLONY (THE PRETEND ONE) dramat, Australia 2017, 85 min., (12), reż. Tony Prescott, wyk. Geraldine Hakewill, Michael Whalley, Benedict Wall, David Field, Fiona Press

Wyimaginowany przyjaciel dorosłej dziewczyny czuje się zagrożony, kiedy w jej życiu pojawia się mężczyzna z krwi i kości.

Charlie (Geraldine Hakewil) i Hugo (Michael Whalley) mają po dwadzieścia lat, żyją w małym rolniczym miasteczku w australijskim stanie Queensland i są przyjaciółmi od zawsze. W ich znajomości jest coś wyjątkowego. Chłopak jest wyimaginowaną postacią pochodzącą z wewnętrznego świata dziewczyny. Ich relacja zawsze była bardzo platoniczna. Kiedy jednak Charlie zaczyna interesować się pewnym mężczyzną, Hugo uświadamia sobie, że jest w niej zakochany i postanawia zrobić wszystko, żeby stać się prawdziwym człowiekiem.

Niezwykle oryginalna, niezależna komedia romantyczna, która wyróżnia się pięknymi zdjęciami i wymykającą się wszelkim schematom fabułą. Twórca obrazu – Tony Prescott (dokument Legacy: A Ride to Conquer Motor Neurone Disease) – bawi się konwencją i świetnie reżyseruje głównych bohaterów, w których wcielają się Geraldine Hakewill (Uninhabited) oraz Michael Whalley (Niezłomny). Pokazuje proces ich dojrzewania i stawania się dorosłymi. W obrazie występują również Benedict Wall (Zatoka serc), David Field (Notting Hill) oraz Fiona Press (San Andreas).

 

 

W CHMURACH (UP IN THE AIR) dramat, USA 2009
emisja: 08.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 09.07.2018 godz. 11:10
18.07.2018 godz. 18:40
19.07.2018 godz. 09:35

W CHMURACH (UP IN THE AIR) dramat, USA 2009, 105 min., (12), reż. Jason Reitman, wyk. George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman, Amy Morton

George Clooney w roli człowieka, który zawodowo zajmuje się zwalnianiem ludzi z pracy. Deszcz nagród i 6 nominacji do Oscara.

Ryan Bingham (George Clooney) w czasach kryzysu finansowego zajmuje się zwalnianiem pracowników w imieniu prezesów i dyrektorów różnych firm. Mężczyzna nie ma własnego domu, a na każdym lotnisku czuje się jak u siebie. Podróżuje po kraju i nie zastanawia się za bardzo nad konsekwencjami swojej pracy. Jego największym marzeniem jest uzbieranie 10 milionów mil w lotniczym programie lojalnościowym. Pewnego dnia mężczyzna spotyka na swojej drodze Alex (Vera Farmiga), która zmusza go do refleksji nad życiem i samym sobą.

Rewelacyjnie zrealizowany i zagrany dramat na podstawie bestsellerowej powieści Waltera Kirna. Za kamerą stanął Jason Reitman (Juno, Uwiązani), któremu obraz przyniósł trzy nominacje do Oscara (najlepszy reżyser, scenariusz i film). Kolejne trzy zdobyli charyzmatyczni aktorzy: wcielający się z wyczuciem w postać głównego bohatera, wielokrotnie nagradzamy George Clooney (Syriana, Spadkobiercy) oraz partnerujące mu Vera Farmiga (Przełamując wiarę, serial Bates Motel) i Anna Kendrick (Zmierzch, Pitch Perfect). Obraz zachwyca wyrazistą i inteligentną fabułą, a także bezpretensjonalnym klimatem. Reitmanowi udaje się nakreślić wiarygodne postacie i, w bezpretensjonalny sposób, opowiedzieć o tym, co w życiu ważne.

 

MOJA ZIEMIA (MY PURE LAND) dramat, Wielka Brytania 2017
premiera: 15.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 16.07.2018 godz. 11:45

MOJA ZIEMIA (MY PURE LAND) dramat, Wielka Brytania 2017, 94 min., (15), reż. Sarmad Masud, wyk. Suhaee Abro, Syed Tanveer Hussain, Razia Malik, Eman Malik, Atif Akhtar Bhatti

Mocny, oparty na faktach dramat przedstawiający historię trzech pakistańskich kobiet, które zmuszone są walczyć o swój dom.

Współczesny Pakistan. Nazo (Suhaee Abro) jest silną kobietą, która wraz ze swoją matką i siostrą musi bronić rodzinnego domu przed chciwym wujem Mehrbanem (Ahsen Murad). Do ich dramatu doprowadziły rodzinne animozje. Teraz kobiety same muszą znaleźć sposób, aby skutecznie przeciwstawić się zbirom wynajętym przez bezlitosnego Mehrbana. Kiedy ich opór okazuje się zbyt duży, mężczyzna postanawia wezwać lokalną policję. Zdesperowana matka i jej dwie córki nie dają jednak za wygraną.

Oparty na prawdziwej historii dramat mówiący o kobiecej solidarności, sile i dumie. Nominowany do British Independent Film Awards reżyser Sarmad Masud (serial Życie w Hollyoaks) przedstawia sylwetki trzech silnych kobiet, które bez za wszelką cenę chcą walczyć z niesprawiedliwością. Wyraziste role w filmie tworzą Suhaee Abro (serial Mor Mahal), Syed Tanveer Hussain, Razia Malik, Eman Malik oraz Atif Akhtar Bhatti. Produkcja zmusza do zastanowienia się nad pozycją kobiet w tradycyjnym społeczeństwie oraz ich prawem do decydowania o własnym losie.

 

 

DROGA ASZERA (SCAFFOLDING) dramat, Izrael 2017
premiera: 22.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 23.07.2018 godz. 09:40

DROGA ASZERA (SCAFFOLDING) dramat, Izrael 2017, 91 min., (12), reż. Matan Yair, wyk. Asher Lax, Ami Smolartchik, Yaacov Cohen, Keren Berger, Naama Manor

Nieradzący sobie z rzeczywistością nastolatek odnajduje przyjaciela w nauczycielu literatury.

Asher (Asher Lax) jest siedemnastolatkiem, który zmaga się z trudami dorastania. Chłopak nie odnajduje się najlepiej w szkole. Walczy z kadrą nauczycielską, której przedstawiciele w większości go nie rozumieją. Jedynie nauczyciel literatury – Rami (Ami Smolartchik) – znajduje z nim nić porozumienia. Pedagogowi udaje się zachęcić młodego buntownika do odkrywania piękna języka. Ojciec Ashera nalega jednak, żeby nastolatek nie zaprzątał sobie głowy nauką, a skupił się na przejmowaniu rodzinnego biznesu…

Przejmująca opowieść o dojrzewającym chłopaku, który rozdarty jest między słowami nauczyciela a wymaganiami ojca. W obliczy dylematu bohater sam musi w końcu zdecydować, jakim człowiekiem chce zostać. W postać nastolatka na rozdrożu wciela się początkujący aktor Asher Lax. Obok niego występują również Ami Smolartchik (Jeruzalem), Yaacov Cohen (Oddział Delta 3: Zabójcza gra), Keren Berger (Cukiernia Anat) oraz Naama Manor. Reżyser i scenarzysta Matan Yair zbudował fabułę na swoich własnych doświadczeniach pracy w szkole dla trudnej młodzieży. Obraz jest izraelsko-polską koprodukcją, a za zdjęcia do niego odpowiedzialny był Bartosz Bieniek (Drogówka).

 

KTO URATUJE RÓŻE (WHO WILL SAVE THE ROSES?) dramat, Włochy 2017
premiera: 29.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 30.07.2018 godz. 12:00

KTO URATUJE RÓŻE (WHO WILL SAVE THE ROSES?) dramat, Włochy 2017, 100 min., (12), reż. Cesare Furesi, wyk. Carlo Delle Piane, Caterina Murino, Lando Buzzanca, Antonio Careddu, Philippe Leroy

Dwójka starzejących się Włochów musi znaleźć sposób, aby podreperować swoją sytuację finansową.

Giulio (Carlo Delle Piane) jest starszym, eleganckim panem, który niegdyś był prawnikiem. Porzucił jednak tę drogę kariery i zaczął zarabiać na życie jako pokerzysta. Jego życia nie ułatwia skomplikowana relacja z córką (Caterina Murino). Mężczyzna cały swój wolny czas poświęca Claudio, ciężko choremu, bliskiemu przyjacielowi (Lando Buzzanca). Giulio opiekuje się nim i odwiedzając go codziennie, przynosi mu różę. Kiedy sytuacja finansowa mężczyzn bardzo się komplikuje, były hazardzista musi stoczyć swoją ostatnią grę o wszystko.

Bezpretensjonalna historia miłosna, która bawi i wzrusza. Film, którego reżyserem jest debiutant Cesare Furesi pokazuje głębie i piękno uczucia, które łączy dwóch dojrzałych mężczyzn. Prezentuje też dynamikę ich niecodziennej relacji. W ich role wciela się doskonały duet – Carlo Delle Piane (Dzień rozdania dyplomów) oraz Lando Buzzanca (Dziewczyna z Parmy). Produkcja jest swoistym popisem ich gry aktorskiej. W obsadzie znaleźli się również Caterina Murino (Casino Royale), Antonio Careddu (20 papierosów) oraz nominowany do BAFTY Philippe Leroy (Nikita).

 

 

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

CZAS PRZEMIAN (RESTORATION (1995)) dramat, USA 1995
emisja: 02.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 03.07.2018 godz. 11:40
08.07.2018 godz. 14:35
25.07.2018 godz. 18:35
26.07.2018 godz. 09:40

CZAS PRZEMIAN (RESTORATION (1995)) dramat, USA 1995, 113 min., (12), reż. Michael Hoffman, wyk. Robert Downey Jr., Sam Neill, David Thewlis, Polly Walker, Meg Ryan

Młody medyk zaczyna służbę na dworze króla Karola II. Szybko orientuje się, że jego los zależy teraz od łaski lub niełaski kapryśnego władcy.

Wielka Brytania, druga połowa siedemnastego wieku. W kraju, po okresie rządów Olivera Cromwella, restytuowano monarchię i obecnie panuje tu król Karol II Stuart (Sam Neill). Po latach rządów purytanów jego dwór wydaje się wręcz siedliskiem rozpusty. W otoczeniu króla pojawia się Robert Merivel (Robert Downey Jr), młody lekarz, któremu udaje się uratować… ukochanego psa monarchy. Dzięki wdzięczności Karola II Merivel zaczyna wieść wystawne i pełne przyjemności życie, szybko jednak orientuje się, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ.

Imponujący rozmachem dramat historyczny otrzymał dwa Oscary – za najlepsze kostiumy i scenografię. Barwna opowieść na podstawie książki Rose Tremain zderza ekstrawagancki świat dworu Karola II z realiami życia zwyczajnych londyńczyków. Polityczne i obyczajowe perypetie ukazane są na tle klęsk, które w drugiej połowie XVII wieku spustoszyły stolicę Anglii – wielkiego pożaru oraz plagi dżumy. Film zachwyca zarówno od strony wizualnej, jak i fabularnej. Wyreżyserował go Michael Hoffman (Szczęśliwy dzień, Ostatnia stacja), któremu udało się zaprosić do współpracy plejadę filmowych gwiazd. W produkcji możemy podziwiać między innymi: dwukrotnie nominowanego do Oscara Roberta Downeya Jr. (Chaplin, Jaja w tropikach), Sama Neilla (Park Jurajski, Fortepian), Hugh Granta (Był sobie chłopiec, To właśnie miłość), Davida Thewlisa (Nadzy, Siedem lat w Tybecie) czy Meg Ryan (Bezsenność w Seattle, Masz wiadomość). Obraz był prezentowany na festiwalu filmowym w Berlinie, gdzie walczył o główną nagrodę.

 

 

POKÓJ MARVINA (MARVIN’S ROOM) dramat, USA 1996
emisja: 09.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 10.07.2018 godz. 11:40
29.07.2018 godz. 06:00
29.07.2018 godz. 17:15

POKÓJ MARVINA (MARVIN’S ROOM) dramat, USA 1996, 95 min., (12), reż. Jerry Zaks, wyk. Meryl Streep, Leonardo Dicaprio, Diane Keaton, Robert De Niro, Hume Cronyn

Diane Keaton oraz Meryl Streep w rolach sióstr, które po dwudziestu latach milczenia na nowo nawiązują kontakt.

Lee (Meryl Streep) i Bessie (Diane Keaton) są siostrami. Dwadzieścia lat temu ich drogi całkiem się rozeszły. Lee próbowała wywalczyć swoją niezależność i ułożyć sobie życie z dala od domu, wychowując przy tym niezrównoważonego psychicznie syna (Leonardo DiCaprio). Starsza Bessie została na Florydzie, by opiekować się sparaliżowanym ojcem (Hume Cronyn) i ekscentryczną ciotką Ruth (Gwen Verdon). Dziś sama zmaga się ze śmiertelną chorobą. Jej jedyną szansą jest przeszczep szpiku. Musi jednak znaleźć dawcę wśród najbliższych członków rodziny. Dochodzi do pojednania sióstr.

Pokój Marvina to kameralny dramat psychologiczny w doborowej obsadzie. Film opowiada o skomplikowanych relacjach rodzinnych i jest swego rodzaju lekcją miłości i tolerancji. Mimo trudnego tematu w obrazie Jerry’ego Zaksa (serial Wszyscy kochają Raymonda) nie brakuje akcentów czarnego humoru. Tym, co wynosi film ponad przeciętność, są świetnie skrojone, nieoczywiste postacie i wyśmienite aktorstwo. W główne role wcielają się, m.in.: laureatka Nagrody Akademii Diane Keaton (Annie Hall, Lepiej późno niż później), wyróżniona trzema Oscarami Meryl Streep (Wybór Zofii, Sierpień w hrabstwie Osage), nagrodzony złotą statuetką za Zjawę Leonardo DiCaprio (Titanic, Wilk z Wall Street) oraz zdobywca trzech nagród Emmy Hume Cronyn (Kokon, film TV Droga na Broadway). Diane Keaton za swoją rolę otrzymała nominację do Oscara, a Meryl Streep do Złotego Globu. Nastrojowe zdjęcia do filmu zrealizował Piotr Sobociński (Trzy kolory: Czerwony – nominacja do Oscara, Kraina wiecznego szczęścia).

 

PRZYPADKOWY BOHATER (HERO (1992)) dramat, USA 1992
emisja: 16.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 17.07.2018 godz. 13:40

PRZYPADKOWY BOHATER (HERO (1992)) dramat, USA 1992, 114 min., (12), reż. Stephen Frears, wyk. Dustin Hoffman, Geena Davis, Andy Garcia, Joan Cusack, Kevin J. O’Connor

Dustin Hoffman w roli drobnego oszusta, który niespodziewanie ratuje z płonącego wraku samolotu 54 osoby.

Bernie Laplante (Dustin Hoffman) jest życiowym nieudacznikiem, który pewnego dnia staje się świadkiem katastrofy lotniczej na autostradzie nieopodal Chicago. Mężczyzna bez zastanowienia rusza na pomoc. Z płonącego wraku udaje mu się uratować 54 osoby. Na końcu kradnie jednak kilka kart kredytowych i jak gdyby nigdy nic znika z miejsca zdarzenia. Jedna z ofiar wypadku, popularna dziennikarka Gale Gayley (Geena Davis), namawia koncern medialny, dla którego pracuje, aby odnaleźć bohatera i nagrodzić go za okazane męstwo. Sprawy szybko się jednak komplikują…

Błyskotliwa i świetnie zagrana komedia pomyłek z laureatem dwóch Oscarów Dustinem Hoffmanem (Rain Man), zdobywczynią Nagrody Akademii Geeną Davis (Thelma i Louise), wyróżnionym dwoma nominacjami do Złotego Globu Andym Garcią (Miłość lub ojczyzna. Historia Artura Sandovala) oraz dwukrotnie nominowaną do Oscara Joan Cusack (Pracująca dziewczyna) w rolach głównych. Produkcja pełna jest szalonych zwrotów akcji i zaskoczeń. Film w reżyserii wyróżnionego Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) w Wenecji Stephena Frearsa (Królowa) jest przewrotną satyrę na współczesne media i amerykańską kulturę, która uwielbia bohaterów.

 

 

GO (GO (1999)) komedia, USA 1999
emisja: 23.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 24.07.2018 godz. 12:00

GO (GO (1999)) komedia, USA 1999, 98 min., (15), reż. Doug Liman, wyk. Katie Holmes, Sarah Polley, Suzanne Krull, Desmond Askew, Nathan Bexton

Pokazana z trzech perspektyw historia młodej kasjerki, która zostaje dilerką narkotyków, aby opłacić zaległy czynsz.

Wigilia Bożego Narodzenia w Los Angeles. Ronna (Sarah Polley) pracuje w supermarkecie i ledwie wiąże koniec z końcem. Aby zdobyć 400 dolarów na opłacenie zaległego czynszu, postanawia wraz ze swoją koleżanką Claire (Katie Holmes) oszukać znajomego handlarza narkotyków (Timothy Olyphant). Kobiety nie wiedzą jednak, że decydując się na współpracę z przestępcą, same staną się obiektem zainteresowania stróżów prawa. Rozpoczynają się szalone 24 godziny, w czasie których wszystko może się zdarzyć.

Młodzieżowa czarna komedia, porównywana do kultowego Pulp Fiction Quentina Tarantino. Charakteryzujący się szybkim tempem i montażem film to dzieło Douga Limana (Swingers, Tożsamość Bourne’a), który otrzymał za nie nominację do prestiżowej Nagrody Independent Spirit. Wśród zalet tego dynamicznego obrazu krytyka wymieniała pomysłowy scenariusz (John August – Duża ryba, Charlie i fabryka czekolady), błyskotliwie prowadzoną narrację, energetyczną ścieżkę dźwiękową oraz wiarygodne aktorstwo. W rolach gotowych na wszystko przyjaciółek znakomicie wypadły znana z serialu Jezioro marzeń Katie Holmes (także: Telefon, Wizyta u April) i nagrodzona za swój występ statuetką Canadian Comedy Award Sarah Polley – ceniona aktorka, scenarzystka i reżyserka, twórczyni filmów Daleko od niej (nominacja do Oscara), Take This Walz czy Historie rodzinne.

 

OLD SCHOOL: NIEZALICZONA (OLD SCHOOL) komedia, USA 2003
emisja: 30.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 31.07.2018 godz. 11:20

OLD SCHOOL: NIEZALICZONA (OLD SCHOOL) komedia, USA 2003, 87 min., (15), reż. Todd Phillips, wyk. Luke Wilson, Will Ferrell, Vince Vaughn, Jeremy Piven, Ellen Pompeo

Dwóch kumpli ze wszystkich sił stara się pocieszyć starego druha, którego zdradziła kobieta jego życia.

Mitch (Luke Wilson) wraca wcześniej z delegacji i niespodziewanie nakrywa swoją ukochaną (Juliette Lewis) w łóżku z dwoma innymi mężczyznami. Czując się w domu jak nieproszony gość, postanawia się wyprowadzić. Mężczyzna znajduje mieszkanie na terenie kampusu. Humor próbują mu poprawić dwaj wierni koledzy – Frank (Will Ferrell) i Beanie (Vince Vaughn) – którzy szybko stają się u niego stałymi gośćmi. Z czasem okazuje się jednak, że nowy lokator nie wszystkim jest na rękę. Co z tego wyniknie?

Szalona komedia o rozczarowanych dorosłością trzydziestolatkach i sile męskiej przyjaźni. Tryskający humorem, pełen gagów obraz w reżyserii nominowanego do Oscara Todda Phillipsa (Kac Vegas, Zanim odejdą wody) wprawi w świetny nastrój nawet największego ponuraka. W rolach trzech najlepszych kumpli znakomicie odnajdują się Luke Wilson (Legalna blondynka, Genialny klan), Will Ferrell (Legenda telewizji, Przypadek Harolda Cricka) i Vince Vaughn (Mr. & Mrs. Smith, Polowanie na druhny).

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

TIGER GIRL (TIGER GIRL) dramat, Niemcy 2017
emisja: 03.07.2018 godz. 03:00

TIGER GIRL (TIGER GIRL) dramat, Niemcy 2017, 88 min., (18), reż. Jakob Lass, wyk. Ella Rumpf, Maria-Victoria Dragus, Enno Trebs, Orce Feldschau, Benjamin Lutzke

Niewiedząca co zrobić ze swoim życiem dziewczyna spotyka na swojej drodze rezolutną i zbuntowaną koleżankę, która całkowicie zmienia jej podejście do rzeczywistości.

Młoda i nieśmiała Margarete (Maria-Victoria Dragus) ze wszystkich sił pragnie pracować w policji. Mimo dużego poświęcenia i wielu prób, nie udaje jej się jednak spełnić tego marzenia. W końcu decyduje się zrobić kurs na pracownika ochrony. Pewnego wieczoru dziewczyna zostaje niespodziewanie zaatakowana przez byłego współpracownika. Z trudnej sytuacji pomaga jej wyjść Tiger – zbuntowana dziewczyna, która pracuje jako taksówkarz (Ella Rumpf). Margarete jest pod ogromnym wrażeniem nowej znajomej…

Popisowo zrealizowany dramat w reżyserii niemieckiego twórcy Jakoba Lassa (Love Steaks). Odważne, zmontowane w stylu teledysku kino szokuje i wciąga. Obraz pokazuje dziewczyńską przyjaźń i ogromną siłę z niej płynącą. Widzowie obserwują przemianę głównej bohaterki, w którą wciela się młodziutka Maria-Victoria Dragus (Biała wstążka). W roli jej silnej i bezkompromisowej życiowej nauczycielki popisowo odnajduje się Ella Rumpf (Alpejski bunt). Uwagę w filmie przykuwa budująca nastrój buntu muzyka.

 

 

ZWODNICZY UROK (A WORTHY COMPANION (AKA. ALLURE)) dramat, Kanada 2017
premiera: 06.07.2018 godz. 20:30

ZWODNICZY UROK (A WORTHY COMPANION (AKA. ALLURE)) dramat, Kanada 2017, 102 min., (18), reż. Carlos Sanchez, Jason Sanchez, wyk. Evan Rachel Wood, Julia Sarah Stone, Denis O’Hare, Maxim Roy, Joe Cobden

Zmagająca się z demonami przeszłości kobieta pod wpływem nowej znajomości zaczyna powoli tracić kontakt z rzeczywistością.

Trzydziestoletnia Laura (Evan Rachel Wood) pracuje jako sprzątaczka w firmie należącej do swojego ojca, a jej życie prywatne to jeden wielki chaos. Dziewczyna szuka miłości w nieodpowiednich miejscach. Pewnego dnia poznaje w pracy Evę (Julia Sarah Stone), wycofaną i nieszczęśliwą szesnastolatkę. Ich relacja szybko przeradza się w silną zażyłość, a Laurze udaje się przekonać nową znajomą do ucieczki z domu i wspólnego mieszkania. Zagubiona nastolatka nie zdaje sobie jednak sprawy, że czasami granica między chęcią pomocy a obsesją jest bardzo cienka.

Dramat psychologiczny mówiący o rodzącym się szaleństwie. Debiutanci – Carlos oraz Jason Sanchez – tworzą portret psychologiczny straumatyzowanej w dzieciństwie kobiety, która pogrąża się w obłędzie. W jej rolę kapitalnie wciela się trzykrotnie nominowana do Złotego Globu Evan Rachel Wood (serial HBO Westworld). W obrazie nie brakuje silnych emocji i napięcia. W pozostałych rolach występują Julia Sarah Stone (Weirdos), trzykrotnie wyróżniony nominacją do nagrody Emmy Denis O’Hare (Obywatel Milk), Maxim Roy (Bad Blood) oraz Joe Cobden (Nowy początek). Zdjęcia do filmu nakręcono w Montrealu.

 

ALIVE, DRAMAT W ANDACH (ALIVE) dramat, USA 1993
emisja: 09.07.2018 godz. 03:20
powtórzenie: 10.07.2018 godz. 13:20
22.07.2018 godz. 23:35
27.07.2018 godz. 07:50
27.07.2018 godz. 16:20

ALIVE, DRAMAT W ANDACH (ALIVE) dramat, USA 1993, 122 min., (15), reż. Frank Marshall, wyk. Ethan Hawke, Vincent Spano, Josh Hamilton, Bruce Ramsay, John Newton

W Andach rozbija się samolot z urugwajską drużyną rugby. Rozbitkowie rozpoczynają desperacką walkę o przetrwanie. Historia oparta na faktach.

W piątek 13 października 1972 roku w Andach rozbija się samolot, którym podróżuje urugwajska drużyna rugby. Większość osób przeżywa wypadek i decyduje się czekać na pomoc. Po ośmiu dniach dociera do nich jednak przez radio wiadomość, że poszukiwania zostały zawieszone. Wkrótce kończą się im żywność oraz woda. Walczący o przetrwanie rozbitkowie zaczynają robić rzeczy, które nigdy wcześniej nie przyszłyby im do głowy. W końcu trójka desperatów decyduje się iść w góry i tam szukać pomocy.

Oparta na faktach, pełna dramatyzmu opowieść o przetrwaniu. Historia urugwajskiej drużyny rugby i dramatu jaki jej członkowie przeżyli w Andach nie schodziła przez długie tygodnie z pierwszych stron gazet. Pięciokrotnie nominowany do Oscara reżyser Frank Marshall (Ciekawy przypadek Benjamina Buttona) postanowił przypomnieć tamte wydarzenia i pokazać ludzi w sytuacji granicznej. W role głównych bohaterów wcielają się m.in. czterokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Ethan Hawke (Boyhood), Vincent Spano (Armia Boga: Proroctwo) oraz Josh Hamilton (Manchester by the Sea).

 

 

SULLY (SULLY) dramat, USA 2016
emisja: 10.07.2018 godz. 18:55
powtórzenie: 11.07.2018 godz. 09:25
28.07.2018 godz. 22:05
29.07.2018 godz. 11:00

SULLY (SULLY) dramat, USA 2016, 92 min., (15), reż. Clint Eastwood, wyk. Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, Anna Gunn, Valerie Mahaffey

Tom Hanks w roli pilota, który awaryjnie wylądował samolotem pasażerskim na rzece Hudson.

15 stycznia 2009 roku, tuż po starcie z nowojorskiego lotniska, pilotowany przez doświadczonego kapitana, Chesleya Sullenbergera (Tom Hanks), Airbus A320 traci dwa silniki. Mężczyzna bez wahania podejmuje decyzję o awaryjnym lądowaniu na zimnych wodach rzeki Hudson i tym samym ratuje 155 osób. Media nazywają zdarzenie cudem, a sam pilot zdobywa ogromne uznanie. Z czasem jednak rozpoczyna się śledztwo, podczas którego wychodzą na jaw informacje mogące zniszczyć reputację i karierę Sullenbergera.

Wyróżniony czterema Oscarami Clint Eastwood (Za wszelką cenę) bierze na warsztat historię amerykańskiego pilota, którą w 2009 roku żył cały świat. Artysta mówi o znaczeniu bohaterstwa w dzisiejszym świecie i rozkłada ten temat na czynniki pierwsze. W głównej roli popisowo odnajduje się laureat dwóch Nagród Akademii Tom Hanks (Forrest Gump). Tworzy on nieoczywistą postać człowieka, którego media wykreowały na ideał z krwi i kości. Obok niego w filmie występują m.in. Aaron Eckhart (Mroczny Rycerz), trzykrotnie nominowana do Oscara Laura Linney (Kinsey) oraz Mike O’Malley (Wstrząs). Produkcja otrzymała nominację do Oscara w kategorii „najlepszy montaż dźwięku”.

 

T2: TRAINSPOTTING (TRAINSPOTTING 2 (AKA. T2)) dramat, Wielka Brytania 2017
emisja: 11.07.2018 godz. 22:15
powtórzenie: 20.07.2018 godz. 20:30

T2: TRAINSPOTTING (TRAINSPOTTING 2 (AKA. T2)) dramat, Wielka Brytania 2017, 113 min., (18), reż. Danny Boyle, wyk. Ewan Mcgregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Shirley Henderson

Druga część niezapomnianego filmu Danny’ego Boyle’a. Mark Renton po dwudziestu latach wraca do Edynburga, aby odnowić relacje z przyjaciółmi.

Renton (Ewan McGregor) zapewnił sobie małą stabilizację. Wyzwolił się z nałogu, ma piękną żonę i dobrą pracę. Pewnego dnia postanawia wybrać się w sentymentalną podróż do Edynburga. Po przybyciu na miejsce zaczyna odwiedzać dawnych kumpli. Okazuje się, że Spud (Ewen Bremner) w dalszym ciągu walczy z uzależnieniem, Simon (Jonny Lee Miller) robi szemrane interesy, a Begbie (Robert Carlyle) nadal ma problemy z prawem. Co przyniesie im spotkanie po latach?

Laureat Oscara Danny Boyle (Slumdog. Milioner z ulicy, 127 godzin) powraca z drugą częścią swojej brawurowej opowieści o zagubionych w życiu mieszkańcach Edynburga. Trainspotting zyskał w latach dziewięćdziesiątych status dzieła kultowego. Obraz ten, nakręcony na podstawie powieści Irvinga Welsha, bezbłędnie chwytał ducha czasów i pokazywał pokolenie niemających pomysłu na przyszłość, pogrążonych w nałogach dwudziestolatków. Teraz twórcy biorą na warsztat m.in. media społecznościowe, gentryfikację, fundusze europejskie oraz problem imigrantów z Europy Wschodniej. W role głównych bohaterów ponownie wcielają się: dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Ewan McGregor (Autor widmo), Ewen Bremner (Ostatnia miłość na Ziemi), Jonny Lee Miller (Hakerzy), laureat BAFTY Robert Carlyle (Goło i wesoło) oraz Shirley Henderson (Bridget Jones 3). Ciekawą kreację tworzy również Anjela Nedyalkova (Wschodnie zabawy).

 

 

SUKA (BITCH (2017)) komedia, USA 2017
emisja: 11.07.2018 godz. 00:10
powtórzenie: 28.07.2018 godz. 01:35

SUKA (BITCH (2017)) komedia, USA 2017, 93 min., (18), reż. Marianna Palka, wyk. Jason Ritter, Jaime King, Marianna Palka, Brighton Sharbino, Rio Mangini

Zmęczona swoim życiem rodzinnym kobieta zamienia się mentalnie w pełnego złości psa.

Jill Hart (Marianna Palka) jest matką i żoną, która coraz gorzej znosi swoją szarą codzienność. Kobieta ma dość przymykania oka na zdrady uzależnionego od pracy, egoistycznego męża (Jason Ritter). Ma też coraz gorszy kontakt z czwórką swoich niewdzięcznych dzieci. Pewnego dnia w kobiecie coś pęka… Jej ciało zostaje opanowane przez pełnego złości psa. Mąż musi odnaleźć się w nowych okolicznościach. Czy uda mu się wyciągnąć rodzinę z opresji?

Prowokacyjna, pełna czarnego humoru opowieść o sfrustrowanej kobiecie, w której coś pękło. Za reżyserię tego niezwykle oryginalnego w warstwie fabularnej obrazu odpowiedzialna była dobrze rokująca amerykańska artystka Marianna Palka (Good Dick), która wcieliła się również w główną rolę. Obok niej w obsadzie znaleźli się Jason Ritter (Szansa na sukces), Jaime King (Sin City – Miasto grzechu), Brighton Sharbino (Cuda z nieba) oraz Rio Mangini (Six Letter Word). Niezależna produkcja została nagrodzona za scenariusz na Fantasia Film Festival.

 

THE RING (THE RING) horror, USA 2002
emisja: 11.07.2018 godz. 01:50
powtórzenie: 28.07.2018 godz. 23:40

THE RING (THE RING) horror, USA 2002, 111 min., (18), reż. Gore Verbinski, wyk. Naomi Watts, Martin Henderson, David Dorfman, Brian Cox, Jane Alexander

Naomi Watts jako dziennikarka próbująca rozwikłać zagadkę tajemniczej kasety wideo. Amerykański remake azjatyckiego hitu.

Coraz głośniej robi się o miejskiej legendzie mówiącej o krążącej między ludźmi kasecie wideo, która zawiera makabryczne obrazy. Po jej obejrzeniu każda z osób otrzymuje telefon z informacją, że umrze w ciągu 7 dni. Co gorsza, czwórka nastolatków, która podobno ją widziała, straciła już życie w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziennikarka Rachell Keller (Naomi Watts) jest sceptycznie nastawiona do tej opowieści. Rozpoczyna własne śledztwo, które pomaga jej dotrzeć do kasety. Kiedy decyduje się ją obejrzeć, odkrywa jak mało czasu zostało jej na rozwiązanie mrocznej zagadki.

Jeden z głośniejszych horrorów ostatnich lat i zarazem remake japońskiego filmu, którego reżyserem był Hideo Nakata. W postać głównej bohaterki świetnie wciela się dwukrotnie nominowana do Oscara Naomi Watts (21 gramów). W obsadzie znaleźli się również Martin Henderson (Duma i uprzedzenie), David Dorfman (Teksańska masakra piłą mechaniczną), Brian Cox (Krucjata Bourne’a) oraz Jane Alexander (Terminator: Ocalenie). Produkcja autorstwa wyróżnionego Nagrodą Akademii Gore’a Verbinskiego (Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły) zarobiła ponad 250 mln dolarów na całym świecie.

 

 

CZŁOWIEK RINGU (CINDERELLA MAN) dramat, USA 2005
emisja: 12.07.2018 godz. 21:25
powtórzenie: 13.07.2018 godz. 11:15
28.07.2018 godz. 14:10

CZŁOWIEK RINGU (CINDERELLA MAN) dramat, USA 2005, 139 min., (12), reż. Ron Howard, wyk. Russell Crowe, Renée Zellweger, Paul Giamatti, Craig Bierko, Paddy Considine

Oparta na faktach historia legendarnego boksera Jamesa J. Braddocka, który po serii porażek powrócił na ring, by osiągnąć sukces, o jakim nawet nie marzył.

Dla Amerykanów James J. Braddock (Russell Crowe) jest uosobieniem ich najważniejsze wartości: miłość do rodziny, odwagi wobec przeciwności losu i woli zwycięstwa. W 1929 roku, po serii porażek, bokser wycofał się ze sportu i podjął pracę zwykłego robotnika. Na ring powrócił w latach 30. ubiegłego wieku, w czasach Wielkiego Kryzysu, by utrzymać żyjącą w ubóstwie rodzinę. W 1935 roku został mistrzem świata wagi ciężkiej, pokonując Maksa Baera, który podczas swoich wcześniejszych walk zabił dwóch przeciwników.

Doceniony przez krytykę, nominowany w trzech kategoriach do Oscara dramat biograficzny w reżyserii utytułowanego Rona Howarda (Piękny umysł, Frost/Nixon). Odtwórcą roli legendarnego boksera jest laureat Nagrody Akademii Russell Crowe (Gladiator, Piękny umysł), który za stworzoną przez siebie kreację został wyróżniony nominacją do Złotego Globu. W roli żony Braddocka, Mae, wystąpiła laureatka Oscara Renée Zellweger (Dziennik Bridget Jones, Chicago), a w trenera Joego Goulda wcielił się Paul Giamatti (Bezdroża, Iluzjonista), który oprócz nominacji do Oscara i Złotego Globu otrzymał też za swój występ liczne nagrody amerykańskich krytyków. Obok znakomitego aktorstwa atutem filmu jest dobrze skrojony scenariusz (nominacja do BAFTY) autorstwa Clifforda Hollingswortha (Too Good To Be True) i Akivy Goldsmana (Piękny umysł).

 

 

NIEBEZPIECZNY UMYSŁ (CONFESSIONS OF A DANGEROUS MIND) komedia, USA 2002
emisja: 13.07.2018 godz. 15:30
powtórzenie: 13.07.2018 godz. 03:30
24.07.2018 godz. 18:35
25.07.2018 godz. 09:15

NIEBEZPIECZNY UMYSŁ (CONFESSIONS OF A DANGEROUS MIND) komedia, USA 2002, 109 min., (15), reż. George Clooney, wyk. Sam Rockwell, Drew Barrymore, George Clooney, Julia Roberts, Rutger Hauer

Pełna tajemnic historia człowieka, który żył w dwóch światach jednocześnie. Na co dzień był gwiazdą telewizji, po godzinach tajnym agentem CIA.

Niebezpieczny umysł jest biografią, najprawdopodobniej częściowo fikcyjną, gwiazdora stacji telewizyjnej NBC – Chucka Hirscha Barrisa. Barris (Sam Rockwell) zdobył sławę i stał się legendą amerykańskiej telewizji jako producent znanego na całym świecie talk-show „Randka w ciemno”. W 2002 roku opublikował książkę o swoim życiu, w której ujawnił, że w latach 70., został zwerbowany przez CIA i był tajnym agentem. Mało tego, przyznał się, że podczas pełnienia tej misji, osobiście zabił 32 osoby. Czy rzeczywiście wiódł podwójną egzystencję i czy podane przez niego fakty są prawdziwe, tego nie wie nikt oprócz samego Barrisa…

Intrygujące połączenie czarnego kryminału i dramatu psychologicznego spod ręki słynnego aktora George’a Clooneya (Syriana, Spadkobiercy), dla którego był to reżyserski debiut. Główne atuty filmu to nietuzinkowy i nieoczywisty bohater, inspirowana prawdziwą historią, pełna zagadek fabuła oraz wyborna obsada. Obraz spotkał się z dobrym przyjęciem na MFF w Berlinie, gdzie był nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia. Statuetka Srebrnego Niedźwiedzia powędrowała do rąk znakomitego odtwórcy głównej roli, Sama Rockwella (Naciągacze, Moon), który sugestywnie oddał złożoność postaci Barrisa. W rolach drugoplanowych zobaczymy plejadę hollywoodzkich gwiazd: Julię Roberts (Sierpień w hrabstwie Osage), Brada Pitta (Ciekawy przypadek Benjamina Buttona), Rutgera Hauera (Autostopowicz), Drew Barrymore (Aniołki Charliego) i samego Clooneya.

 

 

MOSSIE (MOSSIE (AKA. MIGNON MOSSIE VAN WYK)) dramat, RPA 2016
premiera: 13.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 14.07.2018 godz. 11:30

MOSSIE (MOSSIE (AKA. MIGNON MOSSIE VAN WYK)) dramat, RPA 2016, 96 min., (12), reż. Darrell Roodt, wyk. Tanika Fourie, Deànré Reiners, Devon Hofmeyr, Kiara Fourie, Paul Du Toit

Porywające kino o miłosnym trójkącie, trudach dorastania oraz pogoni za młodzieńczymi marzeniami.

Mignon „Mossie” Van Wyk (Tanika Fourie) i Adriaan Prinsloo (Deànré Reiners) od dziecka byli najlepszymi przyjaciółmi i zawsze się wspierali. Chłopak pomógł dziewczynie przetrwać trudne chwile po śmierci matki. Kiedy zaczęli dorastać, wszystkim wydawało się, że ich relacja płynnie przejdzie od przyjaźni do miłości. Tymczasem Mossie zakochała się, podobnie jak inne dziewczyny w jej wieku, w starszym chłopaku o imieniu Leon (Devon Hofmeyr). Szybko jednak okazało się, że jej związek daleki jest od ideału.

Niezależne kino z RPA pokazujące trudny okres dojrzewania i przeżywania pierwszych miłości. Obraz uświadamia widzom z jakimi decyzjami muszą zmagać się na co dzień młodzi ludzie. Produkcja wyróżnia się od strony realizacyjnej – narratorką jest tu młodsza siostra głównej bohaterki. W głównych rolach występują w dużej mierze debiutanci: Tanika Fourie, Deànré Reiners (Dis Koue Kos, Skat), Devon Hofmeyr, Kiara Fourie oraz Paul du Toit (Więzień labiryntu: Lek na śmierć), a za reżyserię odpowiedzialny był Darrell Roodt (Yesterday). Produkcja wzbudziła pozytywne emocje wśród krytyków. Została wyróżniona nagrodą m.in. na The Richard Harris International Film Festival.

 

JAJA W TROPIKACH (TROPIC THUNDER) komedia, USA 2008
emisja: 13.07.2018 godz. 01:35
powtórzenie: 31.07.2018 godz. 22:10

JAJA W TROPIKACH (TROPIC THUNDER) komedia, USA 2008, 103 min., (18), reż. Ben Stiller, wyk. Ben Stiller, Jack Black, Robert Downey Jr., Steve Coogan, Jay Baruchel

Grupa egocentrycznych aktorów zostaje wysłana w głąb azjatyckiej dżungli, gdzie trafiają na groźnych handlarzy narkotyków.

Tugg Speedman (Ben Stiller), Jeff Portnoy (Jack Black) oraz Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) są ambitnymi aktorami, którzy marzą, żeby wziąć udział w najlepszym w historii kina filmie wojennym. Ekipa rusza na plan zdjęciowy do Azji. Szybko okazuje się jednak, że koszty produkcji rosną w zastraszającym tempie, a kaprysy gwiazdorów doprowadzają wszystkich do szału. Sfrustrowany reżyser chwyta się więc ostatniej deski ratunku – wysyła aktorów do prawdziwej dżungli.

Komedia zapewnia widzom rozrywkę na najwyższym poziomie. Inteligentny humor i brawurowe gagi rozbawią nawet największego ponuraka. Twórcy – z reżyserem Benem Stillerem na czele – tworzą genialną satyrę na współczesny show-biznes. Obraz jest popisem gry aktorskiej Stillera (Sekretne życie Waltera Mitty), dwukrotnie nominowanego do Złotego Globu Jacka Blacka (Holiday) oraz wyróżnionego za stworzoną przez siebie kreację nominacją do Oscara Roberta Downey’a Jr. (Sherlock Holmes). W filmie występują również, takie gwiazdy jak: Nick Nolte, Tom Cruise czy Matthew McConaughey.

 

 

KSIĘGOWY (THE ACCOUNTANT) thriller, USA 2016
emisja: 17.07.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 21.07.2018 godz. 02:15

KSIĘGOWY (THE ACCOUNTANT) thriller, USA 2016, 123 min., (18), reż. Gavin O’Connor, wyk. Ben Affleck, Anna Kendrick, J.K. Simmons, Jon Bernthal, Jeffrey Tambor

Ben Affleck w roli genialnego księgowego, który nawiązuje współpracę z pewną organizacją i szybko odkrywa prawdziwy obraz jej sytuacji finansowej.

Christian Wolff (Ben Affleck) jest geniuszem matematycznym, który nie najlepiej odnajduje się wśród ludzi. Mężczyzna skrywa też przed całym światem mroczną tajemnicę. Pod przykrywką małomiasteczkowego biura rachunkowego pracuje dla najbardziej niebezpiecznych organizacji przestępczych na świecie. Kiedy wydział ds. ścigania przestępstw Departamentu Skarbu zaczyna się nim interesować, Christian podejmuje współpracę z nowoczesną firmą specjalizującą się w robotyce. Jej dział księgowy wykrywa niezgodność opiewającą na miliony dolarów, a sytuacja zaczyna powoli wymykać się spod kontroli.

Misternie uknuta intryga, dobre tempo akcji oraz efektownie zrealizowane sceny to główne atuty filmu sensacyjnego w reżyserii wyróżnionego Trofeum Filmowców na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sundance Gavina O’Connora (W cieniu chwały). W roli introwertycznego geniusza obsadzony został laureat dwóch Oscarów Ben Affleck (scenariusz: Buntownik z wyboru). W filmie występują również, takie gwiazdy jak: wyróżniony Nagrodą Akademii J.K. Simmons (Whiplash), Anna Kendrick (W chmurach) czy zdobywca dwóch Złotych Globów John Lithgow (Czułe słówka). Zdjęcia do produkcji powstały w Atlancie.

 

LEGION (LEGION (2010)) horror, USA 2010
emisja: 20.07.2018 godz. 01:45

LEGION (LEGION (2010)) horror, USA 2010, 97 min., (18), reż. Scott Charles Stewart, wyk. Paul Bettany, Lucas Black, Tyrese Gibson, Adrianne Palicki, Charles S. Dutton

Efektowne kino grozy, w którym garstka przypadkowych osób, wspieranych przez Archanioła Michała, próbuje przeciwstawić się Bogu i ocalić ludzkość.

Bóg nie może już patrzeć na ziemską rozpustę i raz na zawsze chce naprawić błąd, jakim było stworzenie człowieka. Pomóc w tym mają mu aniołowie. Jedyną szansą dla ludzi staje się Charlie (Adrianne Palicki), kelnerka pracująca w przydrożnym barze. Dziewczyna jest w ósmym miesiącu ciąży i nosi w swoim łonie mesjasza. Archanioł Michał (Paul Bettany) sprzeciwia się woli Boga i postanawia ocalić niemowlę…

Apokaliptyczny horror w reżyserii debiutanta Scotta Charlesa Stewarta (Ksiądz 3D). Mocną stroną filmu są widowiskowe efekty specjalne, liczne sceny akcji i atrakcyjna obsada. W rolach głównych występują: nominowany do BAFTY Paul Bettany (Piękny umysł, Pan i władca: Na krańcu świata), zdobywca dwóch nominacji do Złotego Globu Dennis Quaid (Męska gra, Daleko od nieba, film TV Władcy świata), laureat Saturna i Nagrody Młodych Artystów Lucas Black (Blizny przeszłości, Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej, Szybcy i wściekli: Tokio Drift), nominowany do nagrody Black Reel Tyrese Gibson (Za szybcy, za wściekli, Czterej bracia, Transformers) oraz Adrianne Palicki (Kobiety w opałach, Elektra Luxx, Czerwony świt). Zdjęcia do obrazu powstały m.in. w Galisteo oraz Garson Studios w Santa Fe, a ich autorem był nominowany do Złotego Satelity – John Lindley (Miasteczko Pleasantville, Masz wiadomość).

 

 

KANAPOWCY (COUCH POTATOES (AKA. GLI SDRAIATI)) komedia, Włochy 2017
emisja: 24.07.2018 godz. 08:15
powtórzenie: 24.07.2018 godz. 16:50

KANAPOWCY (COUCH POTATOES (AKA. GLI SDRAIATI)) komedia, Włochy 2017, 100 min., (12), reż. Francesca Archibugi, wyk. Claudio Bisio, Gaddo Bacchini, Cochi Ponzoni, Antonia Truppo, Gigio Alberti

Zaangażowany w swoją pracę ojciec oraz zbuntowany syn w żaden sposób nie mogą nawiązać nici porozumienia.

Giorgio (Claudio Bisio) jest odnoszącym sukcesy dziennikarzem, który ciężko pracuje na swoją pozycję. Obowiązkowy i ambitny mężczyzna nie może dogadać się ze swoim nastoletnim synem. Tito (Gaddo Bacchini) jest piekielnie leniwy i nie jest w stanie zaangażować się w cokolwiek. Ojciec stara się zrozumieć przechodzącego okres dojrzewania syna. Chciałby zabrać go na wycieczkę do Ligurii. Młody Tito woli jednak spędzać beztrosko czas ze swoimi znajomymi i grać w gry wideo.

Zrealizowana z wdziękiem, lekka komedia opowiadająca o trudnej relacji między ojcem a synem. Wielokrotnie nagradzana na prestiżowych festiwalach filmowych reżyserka Francesca Archibugi (scenariusz: Mignon wyjechała) w błyskotliwy sposób pokazuje drogę narodzin więzi między mężczyznami. W ich role wcielają się Claudio Bisio (Witaj na południu) oraz Gaddo Bacchini. Obraz powala bezpretensjonalnym humorem oraz zmuszającą do myślenia, przewrotną fabułą.

 

POŁĄCZENIA (LANDLINE) komedia, USA 2017
emisja: 27.07.2018 godz. 14:45

POŁĄCZENIA (LANDLINE) komedia, USA 2017, 93 min., (15), reż. Gillian Robespierre, wyk. Jenny Slate, Edie Falco, Abby Quinn, John Turturro, Jay Duplass

Dwie siostry zaczynają podejrzewać swojego ojca o zdradę i w sekrecie przed matką postanawiają sprawdzić, czy ich domysły są prawdziwe.

Rok 1995, Nowy Jork. Dana (Jenny Slate) oraz Ali (Abby Quinn) są siostrami, które podejrzewają swojego ojca (John Turturro) o romans. Starsza – Dana – niedawno zaręczyła się, ale jej związek przechodzi pewne problemy. Młodsza przeżywa okres buntu. Trudna sytuacja zbliża z pozoru obce sobie kobiety. Razem próbują odkryć prawdę o swoim ojcu, jednocześnie nie raniąc przy tym swojej matki (Edie Falco). Szybko jednak na światło dzienne zaczynają wychodzić długo skrywane tajemnice.

Błyskotliwe kino niezależne opowiadające w nieoczywisty sposób o miłości, namiętności oraz wierności. Dobrze rokująca reżyserka Gillian Robespierre (Obvious Child) ukazuje problem wierności damsko-męskiej z punktu widzenia dwóch sióstr, które starają się dowiedzieć, czy ich ojciec ma romans z inną kobietą. Przy okazji ukazana została rodzącą się powoli między nimi więź. W ich role z ogromnym wyczuciem wcielają się młodziutkie: Jenny Slate (serial Pora na przygodę!) oraz Abby Quinn (serial Prawo i porządek: sekcja specjalna). W obsadzie znaleźli się również starzy wyjadacze: czterokrotna laureatka nagrody Emmy Edie Falco (serial HBO Rodzina Soprano) oraz dwukrotnie nominowany do Złotego Globu John Turturro (Casanova po przejściach). Produkcja brała udział w konkursie o Główną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance.

 

 

SERIALE

 

MAŁE KOBIETKI,  (LITTLE WOMEN) serial obyczajowy, Wielka Brytania 2017
emisja: 02.07.2018 godz. 15:45 (odc. 1-3/3)

MAŁE KOBIETKI (LITTLE WOMEN) serial obyczajowy, Wielka Brytania 2017, (12), wyk. Emily Watson, Maya Hawke, Kathryn Newton, Willa Fitzgerald, Annes Elwy

Miniserial osadzony w XIX wieku i opowiadający o losach czterech sióstr, które szukają sposobu na szczęście i dobre życie.

XIX wiek. Cztery siostry March – Meg (Willa Fitzgerald), Jo (Maya Hawke), Beth (Annes Elwy) oraz Amy (Kathryn Newton) – dorastają w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ich ojciec walczy w wojnie secesyjnej, a matka Marmee (Emily Watson) sama stara się wprowadzić je w dorosłe życie i wyjaśnić im, co to znaczy być kobietą. Dziewczyny próbują wejść w swoje role, rywalizują między sobą, przeżywają pierwsze miłości oraz uczą się życia po stracie najbliższych.

Składająca się z trzech części produkcja o dorastaniu. Obraz pokazuje dziewiętnastowieczną rzeczywistość z kobiecej perspektywy. Scenariusz miniserialu został oparty na popularnej powieści Louisy May Alcott z 1868 roku. Twórcom, z reżyserką Vanessą Caswill (miniserial Thirteen) na czele, wyśmienicie udaje się pokazać realia epoki i wskrzesić ducha tamtych czasów. W role głównych bohaterek z finezją wcielają się: dwukrotnie nominowana do Oscara Emily Watson (Przełamując fale), Maya Hawke (serial Stranger Things), Kathryn Newton (serial HBO Wielkie kłamstewka), Willa Fitzgerald (Blood Money) oraz Annes Elwy (Excalibur Rising).

 

TWIN PEAKS,  (TWIN PEAKS (2017) PART 01) serial obyczajowy, USA 2017
emisja: od 05.07.2018 niedziele godz. 20:30

TWIN PEAKS (TWIN PEAKS (2017)) serial obyczajowy, USA 2017, (18), wyk. Kyle Maclachlan, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Sheryl Lee, Everett McGill

Nowa odsłona kultowego serialu, w całości wyreżyserowana przez Davida Lyncha, której akcja zaczyna się dwadzieścia pięć lat po tym, jak mieszkańców osobliwego miasteczka zszokowała wiadomość, że urocza Laura Palmer została zamordowana.

Twin Peaks to jeden z najbardziej przełomowych i wpływowych seriali telewizyjnych wszech czasów. Nowa produkcja SHOWTIME® zaczyna się dwadzieścia pięć lat po tym, jak mieszkańców osobliwego miasteczka zszokowała wiadomość, że urocza Laura Palmer została zamordowana. W niezwykle wyczekiwanym nowym Twin Peaks widzowie zobaczą wielu znanych, powracających członków obsady, włącznie z Kylem Maclachlanem jako specjalnym agentem FBI. W serialu pojawi się również wiele nowych postaci. 18-częściowy serial Twin Peaks stworzony dla SHOWTIME® został napisany i wyprodukowany przez Davida Lyncha i Marka Frosta ze wsparciem producentki Sabriny S. Sutherland. Nowy Twin Peaks został w całości wyreżyserowany przez Davida Lyncha.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.