Cinemax w czerwcu 2016

nocny poscigW czerwcu na antenie Cinemax m.in.: film akcji „Nocny pociąg”, dramat „The Walk: Sięgając chmur” oraz brytyjski film kryminalny „I nie było już nikogo”.

CINEMAX

 

SOBOTNIA PREMIERA

NOCNY POŚCIG (RUN ALL NIGHT) film akcji, USA 2015
premiera: 04.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 07.06.2016 godz. 20:00

NOCNY POŚCIG (RUN ALL NIGHT) film akcji, USA 2015, 110 min., (18), reż. Jaume Collet-Serra, wyk. Liam Neeson, Ed Harris, Joel Kinnaman, Boyd Holbrook, Bruce Mcgill

Pierwszorzędne kino akcji w gwiazdorskiej obsadzie. Starzejący się gangster musi zwrócić się przeciwko swojemu byłemu szefowi, aby ocalić syna i odkupić grzechy z przeszłości.

nocny poscigJimmy Conlon (Liam Neeson), brooklyński gangster i płatny zabójca, powoli kończy karierę. Ma już 55 lat, jest zmęczony swoją pracą, a policja coraz mocniej depcze mu po piętach. Czuje się związany ze swoimi współpracownikami, zwłaszcza z mafijnym bossem Shawnem Maquire’em (Ed Harris). Kiedy jednak okazuje się, że ten chce zlikwidować jego syna Mike’a (Joel Kinneman), którego Jimmy przed laty opuścił, zaczyna mieć poważne wątpliwości.

Pełne emocji, znakomicie zagrane gangsterskie kino, osnute wokół wątku zemsty i poszukiwania odkupienia. Film opowiada o szarpanym wyrzutami sumienia płatnym zabójcy, który w obronie syna zmuszony jest rzucić wyzwanie swojemu byłemu szefowi. Siłą obrazu są świetnie przedstawione relacje między trójką głównych bohaterów, w których wcielają się: nominowany do Oscara Liam Neeson (Lista Schindlera, cykl Uprowadzona), czterokrotny zdobywca nominacji do Nagrody Akademii Ed Harris (Apollo 13, Pollock) oraz Joel Kinnaman (Szybki cash, serial Dochodzenie). Reżyser Jaume Collet-Serra (Sierota, Tożsamość) sprawnie prowadzi fabułę i z wyczuciem stopniuje napięcie. Udaje mu się również sugestywnie oddać klimat przestępczego Brooklynu. W filmie nie brakuje efektownych scen akcji.

 

 

 

THE WALK. SIĘGAJĄC CHMUR (THE WALK) dramat, USA 2015
premiera: 11.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 12.06.2016 godz. 11:45
14.06.2016 godz. 20:00
15.06.2016 godz. 13:05

THE WALK. SIĘGAJĄC CHMUR (THE WALK) dramat, USA 2015, 119 min., (12), reż. Robert Zemeckis, wyk. Joseph Gordon-Levitt, Ben Kingsley, Charlotte Le Bon, James Badge Dale, Clément Sibony

Porywająca historia francuskiego marzyciela Philippe’a Petita, który w 1974 roku przeszedł po stalowej linie, rozpiętej między wieżami World Trade Center.

Philippe Petit (Joseph Gordon-Levitt) jest ulicznym artystą, który marzy o wielkiej sławie. Chciałby zostać linoskoczkiem i zachwycać widownię. Rodzice w żaden sposób go nie wspierają, ale on nie daje za wygraną. Zmotywowany chłopak opuszcza dom i zjawia się w cyrku zarządzanym przez Papę Rudy’ego (Ben Kingsley). Chce, żeby ten nauczył go wszystkiego, co umie. Z biegiem lat Philippe ma coraz większe ambicje. Pewnego dnia postanawia dokonać rzeczy niemożliwej. Decyduje się pokonać na linie drogę między dwoma najwyższymi budynkami na świecie – wieżami World Trade Center. Przygotowania trwają długie lata. W realizacji marzenia pomagają mu dziewczyna (Charlotte Le Bon) i przyjaciel (Clément Sibony). W końcu Petit trafia do Stanów. Z pomocą bliskich i przypadkowo poznanych w Nowym Jorku osób, udaje mu się osiągnąć upragniony cel.

Laureat Oscara Robert Zemeckis, twórca trylogii Powrót do przyszłości, Forresta Gumpa czy Cast Away – poza światem, zabiera widzów do świata magii, szaleństwa i wielkich marzeń. Oparty na faktach obraz przedstawia niezwykłą historię Philippe’a Petita, francuskiego linoskoczka, który ponad cztery dekady temu przeszedł bez użycia żadnych zabezpieczeń po stalowej linie, rozciągniętej między nowojorskimi wieżami World Trade Center. Śmiały wyczyn przyniósł artyście międzynarodowy rozgłos i zapewnił stałe miejsce w historii (o dokonaniach Petita opowiadał też oscarowy dokument Jamesa Marsha pt. Człowiek na linie). Produkcja urzeka klimatem, efektami specjalnymi i zapierającymi dech w piersiach zdjęciami Dariusza Wolskiego (trylogia Piraci z Karaibów), który na festiwalu Camerimage otrzymał za nie nominację do Nagrody Jury. W postać głównego bohatera wcielił się wiarygodnie dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Joseph Gordon-Levitt (500 dni miłości, Looper – Pętla czasu).
I NIE BYŁO JUŻ NIKOGO, CZ. 1 (AND THEN THERE WERE NONE – PART 1) kryminalny, Wielka Brytania 2015
premiera: 18.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 21.06.2016 godz. 20:00

I NIE BYŁO JUŻ NIKOGO, CZ. 2 (AND THEN THERE WERE NONE – PART 2) kryminalny, Wielka Brytania 2015
premiera: 25.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 28.06.2016 godz. 20:00

I NIE BYŁO JUŻ NIKOGO (AND THEN THERE WERE NONE) kryminalny, Wielka Brytania 2015, (18), reż. Craig Viveiros, wyk. Toby Stephens, Noah Taylor, Miranda Richardson, Maeve Dermody, Douglas Booth

Adaptacja najsłynniejszej powieści Agaty Christie. Dziesięcioro nieznajomych zostaje zaproszonych na odciętą od świata wyspę. Wkrótce zaczynają ginąć jedno po drugim.

Rok 1939, Europa stoi na skraju wojny. Dziesięcioro ludzi, których pozornie nic ze sobą nie łączy, zostaje zaproszonych na odciętą od świata wyspę w południowej Anglii. W dniu przyjazdu okazuje się, że gospodarz nie pojawi się w posiadłości. Zostawia jednak nagranie, na którym oskarża każdą z obecnych osób o popełnienie w przeszłości morderstwa. Wkrótce potem goście zaczynają ginąć jeden po drugim, a wyspa pogrąża się w ogromnym chaosie. Czy komuś uda się wyjść cało z opresji?

Znakomita telewizyjna adaptacja słynnej powieści Agaty Christie pod tym samym tytułem (znanej też jako „Dziesięciu małych Murzynków”). Stylowa realizacja, wyborne aktorstwo i złowieszczy klimat tworzą niepokojącą, pełną napięcia całość, która zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników kryminałów. Za scenariusz tej dopracowanej pod każdym względem produkcji odpowiada Sarah Phelps (seriale Olivier Twist, Trafny wybór), a reżyserem jest Craig Viveiros (Przeniesienie, serial Milczący świadek). W obsadzie znaleźli się uznani brytyjscy aktorzy, wśród nich dwukrotnie nominowana do Oscara Miranda Richardson (Skaza, Tom i Viv), Toby Stephens (Maszyna, serial Piraci), znany z serii Hobbit Aidan Turner czy doświadczony Charles Dance (Gosford Park, Gra tajemnic). W roli generała Johna MacArthura wystąpił australijski gwiazdor Sam Neill (Park Jurajski, serial Uczeń Merlina). Zdjęcia do filmu powstały w Kornwalii.

 

 

 

OSTRY PIĄTEK

OPUSZCZENI (THE CONFINES (AKA. THE ABANDONED)) horror, USA 2015
premiera: 03.06.2016 godz. 23:10

OPUSZCZENI (THE CONFINES (AKA. THE ABANDONED)) horror, USA 2015, 84 min., (18), reż. Eytan Rockaway, wyk. Jason Patric, Louisa Krause, Mark Margolis, Ezra Knight, Lou Carbonneau

Mrożąca krew w żyłach historia młodej kobiety, która niespodziewanie musi zmierzyć się z nadprzyrodzonymi mocami.

Julia Streak (Louisa Krause) jest niestabilną psychicznie młodą matką, która walczy o zachowanie prawa do opieki nad córką. Kobieta zostaje pracownikiem ochrony, na nocnej zmianie, w należącym do wpływowej korporacji, opuszczonym apartamentowcu. Oprócz niej zatrudniony jest tam tylko Cooper (Jason Patric), który odpowiada za monitoring obiektu. Niestety, w nowym miejscu pracy Julia nie czuje się dobrze. Ma wrażenie, że ktoś lub coś manipuluje jej umysłem. Dręczą ją przerażające wizje i słyszy dziwne odgłosy. Zaczyna jej się wydawać, że w budynku działają nadprzyrodzone siły…

Niepokojący horror o młodej kobiecie z problemami, która pracuje nocą jako strażniczka opuszczonego apartamentowca. Film charakteryzuje się wciągającą fabułą i posępnym klimatem. Nie brakuje w nim intensywnych emocji. Twórcom udaje się zaintrygować widzów i wzbudzić w nich lęk. Atutem jest ciekawie zaprojektowana scenografia – pełen mrocznych zakamarków i piwnic, przepastny budynek, w którym czai się zło. Za kamerą stanął debiutant Eytan Rockaway (krótkometrażowy film My First Time), a w głównych rolach dobrze odnajdują się Jason Patric (Straceni chłopcy, Uśpieni), Louisa Krause (Martha Marcy May Marlene, Zimowy ptaszek) i Mark Margolis (Zapaśnik, serial Breaking Bad). Obraz był pokazywany na MFF w Chicago, gdzie otrzymał nominację do Nagrody Publiczności.

 

 

OPOWIEŚCI NIESAMOWITE (EXTRAORDINARY TALES) thriller, Luksemburg 2014
premiera: 10.06.2016 godz. 21:45
powtórzenie: 11.06.2016 godz. 14:25

OPOWIEŚCI NIESAMOWITE (EXTRAORDINARY TALES) thriller, Luksemburg 2014, 70 min., (15), reż. Raul Garcia

Pięć animowanych opowieści o zbrodni i szaleństwie, inspirowanych prozą mistrza literatury grozy, Edgara Allana Poego.

Edgar Allan Poe, amerykański pisarz uznawany za ojca literackiego horroru, jest autorem licznych opowiadań, które łączą wątki kryminalne z fantastycznymi. Jego dzieła wyróżniają postacie głównych bohaterów – zagubionych, niepokojonych przez ich własną wyobraźnię, wrażliwych ludzi. Jednocześnie każde z jego opowiadań jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Twórcy filmu wykorzystali wątki z takich utworów Poego, jak: „Zagłada domu Usherów”, „Maska Czerwonego Moru”, „Studnia i wahadło”, „Prawdziwy opis wypadku z panem Waldemarem” czy „Serce oskarżycielem”.

Oryginalna animowana antologia pięciu mrocznych historii, wywodzących się z literackiej spuścizny Edgara Allana Poego. Film wyróżnia się bogactwem zastosowanych technik i stylów wizualnych. Każda opowieść jest inna, a do jej przedstawienia użyto różnych środków – od specyficznego wykorzystania kolorów po zaawansowaną animację. Inspiracją dla twórców były m.in. komiksy, fotografie oraz obrazy niemieckich ekspresjonistów. Reżyserem nominowanego do dwóch nagród Annie (nazywanych Oscarami animacji) filmu jest pochodzący z Hiszpanii Raul Garcia (Ryś i spółka, prod. krótki metraż Dama i śmierć).
ŚMIERĆGAZM (DEATHGASM) horror, Nowa Zelandia 2015
premiera: 17.06.2016 godz. 21:55

ŚMIERĆGAZM (DEATHGASM) horror, Nowa Zelandia 2015, 83 min., (18), reż. Jason Lei Howden, wyk. Milo Cawthorne, James Blake, Kimberley Crossman, Sam Berkley, Daniel Cresswell

Brodie i Zakk to sprawiający problemy nastolatkowie, których łączy pasja do heavy metalu. Pewnego dnia wykonywana przez nich tajemnicza melodia budzi mrocznego demona.

Brodie (Milo Cawthorne) na skutek rodzinnych perturbacji trafia do domu religijnych krewnych, gdzie nie czuje się najlepiej. Prześladowany przez rówieśników, nienawidzi też swojej nowej szkoły. Udaje mu się jednak zaprzyjaźnić z Zakkiem (James Blake), który podobnie jak on jest fanem muzyki heavy metalowej. Obaj postanawiają założyć swój własny zespół. Wszystko się komplikuje, gdy w ich ręce wpadają nuty pewnego tajemniczego utworu. Wykonując go, chłopcy nieświadomie przyzywają starożytnego, żądnego krwi demona…

Ekscytująca mieszanka krwawego horroru i czarnej komedii, przeznaczona zarówno dla fanów gatunku, jak i miłośników muzyki heavy metalowej. Film w świeży sposób nawiązuje do estetyki kina gore i takich tytułów jak Martwe zło Sama Raimiego czy Martwica mózgu Petera Jacksona. Obraz został nakręcony w nowozelandzkim Auckland, a jego autorem jest debiutujący reżyser i scenarzysta Jason Lei Howden (krótki metraż Veil), który zadbał o dostarczenie widzom potężnej dawki humoru i silnych emocji. W tej ciepło przyjętej przez krytyków produkcji wystąpili między innymi: Milo Cawthorne (serial Power Rangers R.P.M.), debiutant James Blake, Kimberley Crossman (serial Step Dave), Sam Berkley (Jake) oraz Daniel Cresswell (3 Mile Limit). Film zgarnął kilka nagród na festiwalu horrorów Toronto After Dark.

 

 

 

SURWIWALISTA (THE SURVIVALIST (2015)) thriller, Wielka Brytania 2015
premiera: 24.06.2016 godz. 21:35

SURWIWALISTA (THE SURVIVALIST (2015)) thriller, Wielka Brytania 2015, 100 min., (18), reż. Stephen Fingleton, wyk. Martin Mccann, Mia Goth, Olwen Fouere, Andrew Simpson, Douglas Russell

W postapokaliptycznym świecie ludzie desperacko walczą o przetrwanie, zatracając powoli swoje człowieczeństwo.

Postapokaliptyczny świat, w którym nikt nie może czuć się bezpieczny. Jeden z ocalałych (Martin McCann) ukrywa się w środku lasu. Do ochrony ma starą strzelbę oraz system prowizorycznych pułapek. W odosobnieniu zaczyna stopniowo tracić kontakt z rzeczywistością. Pewnego dnia w jego rewiry zapuszczają się dwie kobiety – matka i nastoletnia córka (Olwen Fouere, Mia Goth). Zdesperowane i głodne, są w stanie zrobić wszystko, żeby tylko otrzymać pomoc. Mężczyzna zgadza się przyjąć je pod swój dach, jednak nie bezinteresownie.

Udane połączenie postapokaliptycznego thrillera z kinem science fiction. Niezwykły obraz w reżyserii zdolnego debiutanta Stephena Fingletona zabiera widza do pełnego zagrożeń i lęków świata przyszłości. Siłą filmu jest intrygujący scenariusz, wsparty sugestywną grą aktorów. Twórcy nie stronią od naturalistycznych, czasem brutalnych scen. W główne role wcielają się Martin McCann (serial HBO Pacyfik, Starcie tytanów), Mia Goth (Nimfomanka – Część II, Everest) i Olwen Fouere (Kowboje przestrzeni, Wszystkie odloty Cheyenne’a). Produkcja spotkała się z uznaniem krytyków i publiczności. Została wyróżniona specjalną nagrodą BIFA oraz prestiżową nominacją do BAFTY w kategorii „Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent”. Otrzymała ponadto nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na festiwalu Tribeca.

 

 

 

EKRANY ŚWIATA

REGULAMIN WOJNY (WAR BOOK) dramat, Wielka Brytania 2014
premiera: 05.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 06.06.2016 godz. 10:20

REGULAMIN WOJNY (WAR BOOK) dramat, Wielka Brytania 2014, 89 min., (15), reż. Tom Harper, wyk. Ben Chaplin, Sophie Okonedo, Shaun Evans, Adeel Akhtar, Kerry Fox

Grupa wysoko postawionych brytyjskich urzędników uczestniczy w grze symulacyjnej. Muszą opracować plan działania na wypadek konfliktu nuklearnego.

Dziewięcioro wysoko postawionych urzędników państwowych z brytyjskim premierem (Ben Chaplin) na czele uczestniczy w grze symulacyjnej. Muszą w ciągu trzech dni opracować strategię działania kraju na wypadek ataku nuklearnego. Niestety, początkowo większość z nich skupia się na własnych interesach i ambicjach. Tylko dwójka urzędników zdaje sobie sprawę z realnego niebezpieczeństwa i robi wszystko, żeby przygotować skuteczny plan obrony.

Pasjonujący dramat polityczny w reżyserii laureata nagrody BAFTA Toma Harpera (serial Wyklęci, Co każdy skaut wiedzieć powinien). Akcja filmu obejmuje trzy dni i toczy się praktycznie tylko w jednym pomieszczeniu – bliżej nieokreślonej sali konferencyjnej, w której obraduje grupa wysokich rangą brytyjskich urzędników i polityków. Mimo ascetycznej formy obraz porywa bez reszty i do samego końca trzyma widzów w napięciu. Produkcja przykuwa uwagę duszną atmosferą oraz inteligentnym scenariuszem autorstwa Jacka Thorne’a (Jeżeli nadejdzie jutro, Nauka spadania). Wyraziste kreacje stworzyli m.in. Ben Chaplin (Cienka czerwona linia, Śmiertelna wyliczanka), zdobywczyni nominacji do Oscara Sophie Okonedo (Hotel Ruanda, Skóra), gwiazda serialu Endeavour Shaun Evans oraz nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem Kerry Fox (Intymność, Jaśniejsza od gwiazd).

 

 

 

SZTOKHOLM W PENSYLWANII (STOCKHOLM, PENNSYLVANIA) dramat, USA 2015
premiera: 12.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 13.06.2016 godz. 13:20

SZTOKHOLM W PENSYLWANII (STOCKHOLM, PENNSYLVANIA) dramat, USA 2015, 96 min., (12), reż. Nikole Beckwith, wyk. Saoirse Ronan, Cynthia Nixon, Jason Isaacs, David Warshofsky, Rosalind Chao

Uprowadzona w dzieciństwie młoda kobieta powraca do swojej prawdziwej rodziny, której prawie nie pamięta. Czy uda jej się odbudować relacje z najbliższymi?

Uprowadzona jako dziecko Leia (Saoirse Ronan) po siedemnastu latach zostaje odnaleziona i powraca do domu. Nie pamięta swoich rodziców – Marcy (Cynthia Nixon) i Glena (David Warshofsky). Jedynym opiekunem, jakiego znała, był jej porywacz, Ben (Jason Isaacs). Młoda kobieta nie potrafi odbudować relacji z rodzicami, w nowym życiu czuje się zagubiona i, paradoksalnie, tęskni za swoim prześladowcą. Jej matka (Cynthia Nixon) za wszelką cenę próbuje zbliżyć się do córki.

Prezentowany na festiwalu filmowym w Sundance, poruszający dramat otrzymał nagrodę Satelity dla najlepszego filmu telewizyjnego. Jego reżyserką jest debiutująca za kamerą Nikole Beckwith (scen. About Ray), młoda twórczyni, która w wiarygodny sposób pokazuje trudne relacje między kobietami. Tu skupia się na próbie odbudowy więzi między matką a córką. W ich role wcieliły się dwukrotnie nominowana do Oscara Saoirse Ronan (Pokuta, Brooklyn) oraz pięciokrotnie nominowana do Złotego Globu gwiazda serialu HBO Seks w wielkim mieście Cynthia Nixon. Obraz otrzymał także trzy nominacje do nagród Critics’ Choice Television.
ŻÓŁTE KWIATY NA ZIELONEJ TRAWIE (YELLOW FLOWERS ON THE GREEN GRASS) dramat, Wietnam 2015
premiera: 19.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 20.06.2016 godz. 12:05

ŻÓŁTE KWIATY NA ZIELONEJ TRAWIE (YELLOW FLOWERS ON THE GREEN GRASS) dramat, Wietnam 2015, 99 min., (12), reż. Victor Vu, wyk. Thinh Vinh, Khang Trong, My Thanh, Jayvee Mai The Hiep, Truong Tu Lien

Osadzona na ubogiej wietnamskiej prowincji, nostalgiczna opowieść o dorastaniu i sile braterskiej więzi.

Wietnamska prowincja, koniec lat osiemdziesiątych XX wieku. Thieu (Thinh Vinh) jest pełnym uroku dwunastolatkiem. Chłopak spędza każdą wolną chwilę ze swoim młodszym bratem Tuongiem (Khang Trong), który jest wpatrzony w niego jak w obrazek. Ich dni są pełne niezwykłych odkryć i magicznych przygód. Niestety, Thieu robi się zazdrosny o szkolne sukcesy i niezliczone talenty brata. Między chłopcami zaczyna narastać napięcie.

Pełne uroku wietnamskie kino, które w subtelny sposób mówi o dorastaniu i wzajemnych relacjach dwóch nastoletnich braci. Reżyserem tej przepięknie sfotografowanej, kameralnej opowieści jest wybijający się wietnamsko-amerykański twórca Victor Vu (Dusze, List pisany krwią), a w główne role wcielają się niezwykle utalentowani debiutanci – Thinh Vinh i Khang Trong. Obok nich występują My Thanh (Love: Yeu) oraz Jayvee Mai The Hiep (Jesienna podróż). Twórcom udaje się przedstawić złożone relacje między bohaterami i ukazać siłę rodzinnej więzi. Scenariusz obrazu został oparty na bestsellerowej powieści Nguyena Nhat Anha „Widzę żółte kwiaty na zielonej trawie”. Produkcja miała swoją premierę na festiwalu filmowym w Cannes.

 

 

 

INTRUZ (THE HERE AFTER (AKA. EFTERSKALV)) dramat, Szwecja 2015
premiera: 26.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 27.06.2016 godz. 12:00

INTRUZ (THE HERE AFTER (AKA. EFTERSKALV)) dramat, Szwecja 2015, 98 min., (15), reż. Magnus Von Horn, wyk. Ulrik Munther, Mats Blomgren, Alexander Nordgren, Wieslaw Komasa, Loa Ek

Wstrząsająca, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodego chłopaka, który po opuszczeniu poprawczaka wraca w rodzinne strony i próbuje na nowo ułożyć sobie życie.

Pod wpływem silnych emocji siedemnastoletni John (Ulrik Munther) dopuszcza się zbrodni, za którą trafia do zakładu poprawczego. Po odbyciu kary chłopak wraca w rodzinne strony z nadzieją, że uda mu się na nowo ułożyć sobie życie. Szybko jednak okazuje się, że nie będzie to łatwe. Lokalna społeczność nie pozwala mu zapomnieć o przeszłości. Rodzina i przyjaciele odwracają się od niego. John traci nadzieję na lepsze jutro. Rodzą się w nim złość i agresja. Chłopak decyduje się zmierzyć ze swoją przeszłością. Czy uda mu się wyjść na prostą?

Rewelacyjnie zrealizowana opowieść o zbrodni i karze. Budujące klimat zdjęcia oraz nieoczywista fabuła to główne atuty tego poruszającego dramatu, rozgrywającego się w realiach współczesnej szwedzkiej prowincji. Jego autorem jest Magnus von Horn, absolwent łódzkiej filmówki, który wcześniej zwrócił na siebie uwagę etiudą Bez śniegu. Intruz to pierwszy pełnometrażowy obraz młodego twórcy, doceniony zarówno przez widzów, jak i krytyków. Film zdobył liczne nagrody, w tym m.in. przyznawanego przez Szwedzki Instytut Filmowy Złotego Żuka (najlepszy film) i gdyńskie Złote Lwy (najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz), a także nominację do canneńskiej Złotej Kamery. Obraz trzyma w napięciu i zmusza do myślenia. Mówi o społecznym ostracyzmie, narastającej agresji, skrywanych głęboko emocjach i niemożności odpokutowania za grzechy młodości. W głównych rolach występują: debiutant Ulrik Munther, Mats Blomgren (Tylko razem, Call Girl), Wiesław Komasa (Lincz, Sala samobójców) oraz Loa Ek.

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

WYSYPISKO (WASTE LAND (2014)) thriller, Belgia 2014
premiera: 01.06.2016 godz. 20:55
powtórzenie: 02.06.2016 godz. 13:30

WYSYPISKO (WASTE LAND (2014)) thriller, Belgia 2014, 93 min., (15), reż. Pieter Van Hees, wyk. Jérémie Renier, Natali Broods, Babetida Sadjo, Peter Van Den Begin, Peter Van Den Eede

Rewelacyjnie opowiedziana historia policjanta z wydziału zabójstw, który musi rozwiązać ostatnią sprawę w swojej karierze.

Bruksela. Leo Woeste (Jérémie Renier) jest detektywem zatrudnionym w wydziale zabójstw. Praca pochłania go bez reszty. Wieczorami znajduje spokój u boku pięknej Kathleen (Natali Broods) i jej pięcioletniego syna. Mężczyzna prowadzi właśnie dochodzenie w sprawie brutalnego zabójstwa młodego Kongijczyka. Niespodziewanie dowiaduje się, że jego partnerka jest w ciąży. Leo obiecuje sobie, że zmieni swój styl życia. Postanawia, że będzie to jego ostatnie śledztwo w tym wydziale. Pytanie, czy rasowy gliniarz będzie potrafił poświęcić swoją pasję dla rodziny?

Hipnotyczny belgijski thriller, w którym nie brakuje elementów zaskoczenia. Obraz wciąga bez reszty. Zachwyca nieoczywistym scenariuszem, sugestywną atmosferą oraz dobrze zarysowanymi postaciami. Za jego reżyserię odpowiedzialny był Pieter Van Hees (Lewy brzeg, Dirty Mind). W głównych rolach występują: nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Jérémie Renier (Dziecko, Saint Laurent), Natali Broods (Z piątku na sobotę, Boso, ale na rowerze), Babetida Sadjo (Ombline, The Paradise Suite), Peter Van den Begin (Anomalia, Naprzód Eddy!). Na festiwalu filmowym w Ostendzie obraz otrzymał aż 11 nominacji do nagród Ensor.

 

 

 

 

UCIECZKA OD ŻYCIA (IGBY GOES DOWN) dramat, USA 2002
emisja: 03.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 04.06.2016 godz. 13:20
14.06.2016 godz. 18:20
15.06.2016 godz. 09:35

UCIECZKA OD ŻYCIA (IGBY GOES DOWN) dramat, USA 2002, 94 min., (15), reż. Burr Steers, wyk. Kieran Culkin, Claire Danes, Jeff Goldblum, Jared Harris, Susan Sarandon

Zbuntowany nastolatek wyrusza w podróż w nieznane, która raz na zawsze zmieni jego życie. Znakomita obsada plus dwie nominacje do Złotego Globu.

Igby Slocumb (Kieran Culkin) jest sprawiającym kłopoty siedemnastoletnim buntownikiem, którego wyrzucono już z kilku szkół. Chłopak pochodzi z zamożnej, ale dysfunkcjonalnej rodziny. Wychowuje się z cierpiącym na schizofrenię ojcem (Bill Pullman), skupioną na sobie matką (Susan Sarandon) i zafascynowanym prawicową ideologią starszym bratem (Ryan Phillippe). Igby, rozczarowany rodziną i przyjaciółmi, postanawia zmienić otoczenie z nadzieją, że gdzieś czeka na niego lepsze życie.

Sarkastyczna tragikomedia o dorastaniu i poszukiwaniu siebie. Twórcy, z debiutującym za kamerą Burrem Steersem (Znów mam 17 lat, Charlie St. Cloud) na czele, zaproponowali widzom inteligentne i pełne świeżości kino, którego atutem są wyraziste, wymykające się schematom postacie. Główny bohater, podobny do buntowniczego Holdena Caulfielda z „Buszującego w zbożu”, z całych sił walczy z przeznaczeniem, starając się zmienić swoje życie. W jego postać wcielił się nominowany za tę kreację do Złotego Globu Kieran Culkin (Uciec, ale dokąd?, Scott Pilgrim kontra świat). Obok niego występują takie gwiazdy, jak: laureatka czterech Złotych Globów Claire Danes (Romeo i Julia, serial Homeland), charyzmatyczny Jeff Goldblum (Mucha, Dzień Niepodległości) czy zdobywczyni Oscara Susan Sarandon (Przed egzekucją), która za rolę matki została wyróżniona nominacją do Złotego Globu.
FRANCUSKA KREW (FRENCH BLOOD (AKA. UN FRANCAIS)) dramat, Francja 2015
premiera: 03.06.2016 godz. 21:35
powtórzenie: 23.06.2016 godz. 00:05

FRANCUSKA KREW (FRENCH BLOOD (AKA. UN FRANCAIS)) dramat, Francja 2015, 94 min., (18), reż. Diastème, wyk. Alban Lenoir, Paul Hamy, Samuel Jouy, Patrick Pineau, Olivier Chenille

Młody Francuz pogrążony jest w nienawiści do mieszkających w jego kraju imigrantów, których obwinia o wszystkie swoje życiowe porażki.

Francja, rok 1994. Marco (Alban Lenoir) jest młodym paryskim skinheadem. Nienawidzi przedstawicieli innych nacji. Razem ze swoimi kolegami, Braguettem (Samuel Jouy), Grand-Guyem (Paul Hamy) oraz Marvinem (Olivier Chenille), notorycznie prześladuje członków arabskiej, i nie tylko, społeczności. Chłopak jest pełen gniewu i agresji. Podobnie jak jego najbliżsi uważa, że za wszystkie jego problemy odpowiadają obcy. Czy Marco będzie w stanie wyrwać się z kręgu przemocy i spojrzeć na rzeczywistość w inny sposób?

Doskonale zrealizowany dramat, który porusza aktualny i ważny społecznie problem nienawiści wobec ludzi innych kultur i ras. Obraz mówi o korzeniach faszyzmu i pokazuje różne jego strony. Akcja obejmuje 19 lat i skupia się na historii Marco, przedstawiając jego trudny proces dojrzewania do przemiany wewnętrznej. Ten zmuszający do myślenia obraz to druga fabuła w reżyserskim dorobku francuskiego twórcy, znanego jako Diastème (Zgiełk wokół nas). Artysta odpowiada również za scenariusz. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się: Alban Lenoir (Wieczni chłopcy, Mecz zombie), Paul Hamy (Suzanne, Moja miłość), Samuel Jouy (Gorące pragnienie, W kręgu tajemnicy) oraz Olivier Chenille (Les yeux fermes, Pseudonym).

 

 

 

FRIDA (FRIDA) dramat, USA 2002
emisja: 06.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 07.06.2016 godz. 12:35
17.06.2016 godz. 08:15
17.06.2016 godz. 16:00

FRIDA (FRIDA) dramat, USA 2002, 118 min., (12), reż. Julie Taymor, wyk. Salma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush, Mía Maestro, Antonio Banderas

Pasjonująca opowieść o burzliwym życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, w którą wciela się brawurowo Salma Hayek.

Fascynująca opowieść o burzliwym życiu niezwykłej kobiety i wybitnej artystki, Meksykanki Fridy Kahlo (Salma Hayek). Na jej losach zaważyły dwa wydarzenia. Pierwsze to wypadek, w którym jako młoda dziewczyna została trwale okaleczona. Drugie – poznanie malarza, rewolucjonisty i kobieciarza w jednej osobie, Diego Rivery (Alfred Molina). Cierpienie stało się inspiracją jej sztuki, miłość do Diega – treścią życia. Film ukazuje Fridę zarówno jako oryginalną malarkę, autorkę szokujących autoportretów, jak i prowokującą otoczenie, niezależną i niekonwencjonalną kobietę. Jest także barwną opowieścią o środowisku bohemy lat 30., a wreszcie, jak powiedział Alfred Molina, historią miłosną o porażającej mocy.

Barwny życiorys meksykańskiej malarki Fridy Kahlo (1907-1954) stał się – za pośrednictwem biografii pióra Hayden Herrery – materiałem porywającego filmu Julie Taymor (Tytus Andronikus, Across the Universe), cenionej reżyserki filmowej, teatralnej i operowej. Roli producentki podjęła się znana aktorka Salma Hayek, która zagrała również główną bohaterkę. W ekipie znalazł się poza tym wybitny operator Rodrigo Prieto (Tajemnica Brokeback Mountain, Babel), który wyczarował na ekranie niezwykły świat obrazów Meksykanki. O sukcesie filmu zdecydowały też wyraziste kreacje aktorskie, przede wszystkim Salmy Hayek (Desperado, Od zmierzchu do świtu) i Alfreda Moliny (Czekolada, Była sobie dziewczyna), ale także laureata Oscara Geoffreya Rusha (Blask, Jak zostać królem), Valerii Golino (Giulia nie wychodzi wieczorem, Kryptonit!) czy Antonia Banderasa (Maska Zorro, Skóra, w której żyję). Frida otrzymała sześć nominacji do Oscara (m.in. dla Salmy Hayek, za scenografię i kostiumy), z czego ostatecznie zdobyła dwie statuetki (za muzykę Elliota Goldenthala i rewelacyjną charakteryzację). Na festiwalu w Wenecji Julie Taymor została wyróżniona nominacją do Złotego Lwa.
NIE BĄDŹ ZŁYM (DON’T BE BAD (AKA. NON ESSERE CATTIVO)) dramat, Włochy 2015
premiera: 08.06.2016 godz. 20:55
powtórzenie: 09.06.2016 godz. 13:25

NIE BĄDŹ ZŁYM (DON’T BE BAD (AKA. NON ESSERE CATTIVO)) dramat, Włochy 2015, 99 min., (15), reż. Claudio Caligari, wyk. Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Roberta Mattei, Silvia D’Amico, Alessandro Bernardini

Historia przyjaźni dwóch młodych mężczyzn, którzy coraz bardziej oddalają się od siebie. Nagrody na MFF w Wenecji.

Połowa lat dziewięćdziesiątych, Ostia i przedmieścia Rzymu. Vittorio (Alessandro Borghi) i Cesare (Luca Marinelli) mają po 20 lat i przyjaźnią się od dzieciństwa. Życie młodych ludzi kręci się wokół pieniędzy, szybkich samochodów, nocnych klubów i narkotyków. Z biegiem czasu przyjaciele zaczynają się od siebie oddalać. Cesare coraz bardziej uzależnia się od narkotyków i alkoholu, Vittorio próbuje wyjść na prostą.

Film wyreżyserowany przez zmarłego w ubiegłym roku Claudia Caligariego (Toksyczna miłość, Zapach nocy) to włoski kandydat do Oscara 2016 (ostatecznie nie trafił na krótką listę Akademii) i wydarzenie festiwalu filmowego w Wenecji. Obraz zdobył tam aż osiem wyróżnień, w tym Nagrodę Federacji Włoskich Klubów Filmowych i dwie Nagrody Pasinettiego (najlepszy film, najlepszy aktor). Pełna emocji, znakomicie zagrana opowieść o dorastaniu i dokonywaniu ważnych wyborów została zrealizowana w środkowych Włoszech, a w szczególności w okolicach Rzymu i Ostii, lokalizacjach znanych z filmów Piera Paola Pasoliniego. W role głównych bohaterów wcielili się brawurowo Luca Marinelli (Samotność liczb pierwszych, Wielkie piękno) i Alessandro Borghi (Roma Criminale, Suburra).

 

 

 

TAKA ZWYKŁA HISTORIA (A SIMPLE STORY (AKA. UNE HISTOIRE SIMPLE)) dramat, Francja 1978
emisja: 10.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 11.06.2016 godz. 10:35

TAKA ZWYKŁA HISTORIA (A SIMPLE STORY (AKA. UNE HISTOIRE SIMPLE)) dramat, Francja 1978, 104 min., (12), reż. Claude Sautet, wyk. Romy Schneider, Bruno Cremer, Claude Brasseur, Roger Pigaut, Arlette Bonnard

Wspaniała Romy Schneider w roli 38-letniej kobiety, która za wszelką cenę pragnie uciec od normalnego życia. Nominacja do Oscara w kategorii „najlepszy film zagraniczny”.

Marie (Romy Schneider) ma trzydzieści osiem lat i zajmuje się projektowaniem przemysłowym. Jej życie osobiste jest jednak bardzo niepoukładane. Pewnego dnia kobieta nie wytrzymuje. Postanawia opuścić uzależnionego od alkoholu kochanka Serge’a (Claude Brasseur) i poddać się aborcji. Chwilę później na swojej drodze spotyka byłego męża Georges’a (Bruno Cremer). Marie zakochuje się w nim na nowo i zdaje się nie przyjmować do wiadomości faktu, że mężczyzna żyje w szczęśliwym związku.

Melancholijny dramat obyczajowy w reżyserii wielokrotnie nagradzanego Claude’a Sauteta, twórcy takich obrazów jak m.in. Okruchy życia, Serce jak lód czy Nelly i pan Arnaud. Film opowiada o ucieczce przed sobą, przytłaczającą codziennością i własnymi problemami. Twórcom udaje się z powodzeniem nakreślić portret życia kilkorga zwykłych ludzi w średnim wieku. Pokazać ich pragnienia, rozterki i lęki. W roli Marie błyszczy niezapomniana Romy Schneider (trylogia Sissi, Najważniejsze to kochać), która za stworzoną przez siebie kreację została uhonorowana statuetką Cezara. Partnerują jej Bruno Cremer (Cena strachu, Pod piaskiem), Claude Brasseur (Amatorski gang, Prywatka) oraz Roger Pigaut (Hrabia Monte Christo, Angelika wśród piratów). Produkcja zdobyła nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i dziesięć nominacji do Nagród Francuskiej Akademii, w tym w kategoriach „najlepszy film”, „najlepsza reżyseria”, „najlepszy scenariusz”.
CHARING CROSS 84 (84 CHARING CROSS ROAD) dramat, Wielka Brytania 1987
emisja: 13.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 14.06.2016 godz. 13:25
22.06.2016 godz. 11:20

CHARING CROSS 84 (84 CHARING CROSS ROAD) dramat, Wielka Brytania 1987, 96 min., (12), reż. David Jones, wyk. Anne Bancroft, Anthony Hopkins, Judi Dench, Mercedes Ruehl, Maurice Denham

Anne Bancroft i Anthony Hopkins w kameralnej opowieści o dwójce ludzi, którym przez ponad dwadzieścia lat udaje się utrzymać czuły korespondencyjny związek.

Lata 40. ubiegłego stulecia. Helene Hanff (Anne Bancroft) jest pełną pasji nowojorską pisarką. Pewnego dnia postanawia wysłać list do jednej z londyńskich księgarń z zapytaniem o kilka klasycznych pozycji z literatury angielskiej. Dobrze wychowany właściciel, Frank Doel (Anthony Hopkins), odpowiada na jej prośbę. Kobieta nie spodziewa się, że w ten sposób zaczynie się jej niezwykły związek z angielskim dżentelmenem. Para utrzymuje ze sobą kontakt korespondencyjny. Co więcej, mimo że Helene i Frank nigdy się nie spotkali, przez 20 lat łączy ich coś więcej niż tylko przyjaźń.

Pełna humoru i ciepła opowieść o niecodziennym uczuciu, które połączyło dwójkę z pozoru obcych sobie ludzi. Za reżyserię obrazu odpowiedzialny był David Hugh Jones (Proces, film TV Opowieść wigilijna). Poza miłosnym wątkiem film zawiera wiele interesujących obserwacji na temat kulturowych i społecznych różnic między Europą i Ameryką. Bez wątpienia jednak jego największą siłą są subtelne i bardzo wiarygodne kreacje, jakie stworzyli nagrodzona za swoją rolę BAFTĄ Anne Bancroft (Cudotwórczyni – Oscar, Absolwent) i Anthony Hopkins (Milczenie owiec – Oscar, Okruchy dnia), któremu ten występ przyniósł nagrodę na MFF w Moskwie. Scenariusz opowieści (nominacja do BAFTY) powstał na podstawie bestsellerowej książki autorstwa Helene Hanff pod tym samym tytułem.

 

 

JESTEM DO USŁUG (I’M ALL YOURS (AKA. JE SUIS A VOUS TOUT DE SUITE)) komedia, Francja 2015
premiera: 15.06.2016 godz. 20:55
powtórzenie: 16.06.2016 godz. 10:50

JESTEM DO USŁUG (I’M ALL YOURS (AKA. JE SUIS A VOUS TOUT DE SUITE)) komedia, Francja 2015, 96 min., (15), reż. Baya Kasmi, wyk. Vimala Pons, Mehdi Djaadi, Agnès Jaoui, Ramzy Bedia, Laurent Capelluto

Bezpretensjonalna komedia o perypetiach pełnej uroku trzydziestolatki, która nie potrafi mówić ludziom „nie”.

Hanna (Vimala Pons) jest czarującą i lubianą przez wszystkich trzydziestolatką o algierskich korzeniach. Problem w tym, że dziewczyna nie potrafi mówić ludziom „nie”. Wielokrotnie cierpi, przedkładając potrzeby innych nad swoje. Jej rodzicom (Agnès Jaoui, Ramzy Bedia) też zdarza się być przesadnie uczynnymi. Tylko jej brat, Hakim (Mehdi Djaadi), zachowuje zdrowy egoizm. Z tego powodu często nie dogaduje się z członkami swojej rodziny, a szczególnie z Hanną. Pewnego dnia jednak niespodziewany obrót zdarzeń sprawi, że rodzeństwo będzie musiało zbliżyć się do siebie.

Ciepła, bezpretensjonalna opowieść o poszukiwaniu siebie i wyznaczaniu własnych granic. Obraz wzrusza i bawi, dając nadzieję na lepsze jutro. Zaletami produkcji są lekki, ale też skłaniający do refleksji scenariusz oraz doskonale dobrana obsada. W głównych rolach występują: pochodząca z Indii Vimala Pons (Spotkałem ją 14 lipca, W cieniu kobiet), Mehdi Djaadi (Comme un avion), nominowana do Złotej Palmy Agnès Jaoui (Gusta i guściki, Popatrz na mnie), Ramzy Bedia (Ich dwóch i Paryż, Droga pod wiatr) oraz Laurent Capelluto (Miłość, Mr. Nobody). Jako reżyserka zadebiutowała zdobywczyni Cezara Baya Kasmi, autorka scenariuszy do takich filmów jak m.in. Le nom des gens czy Hipokrates.
RUDY (RUDY) dramat, USA 1993
emisja: 17.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 18.06.2016 godz. 12:05

RUDY (RUDY) dramat, USA 1993, 110 min., (12), reż. David Anspaugh, wyk. Sean Astin, Ned Beatty, Jon Favreau, Charles S. Dutton, Lili Taylor

Inspirująca opowieść o amerykańskim futboliście, który odniósł sukces dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy.

USA, lata sześćdziesiąte. Rudy (Sean Astin) dorasta w ubogiej, robotniczej rodzinie. Pomimo braku warunków nastolatek ma ambitne plany – chce rozpocząć studia na uniwersytecie Notre Dame i zostać zawodowym futbolistą. Chłopak musi się zmierzyć z licznymi przeciwnościami. Nawet jego najbliżsi nie wierzą, że może osiągnąć sukces. Ciężka praca i zaciętość procentują – Rudy’emu udaje się spełnić marzenia.

Nakręcony przez Davida Anspaugha (Mistrzowski rzut, Gra ich życia) film biograficzny o Rudy’m Ruettigerze jest uznawany za jeden z najbardziej motywujących obrazów wszech czasów. W rolę sportowca, który spełnia swoje marzenia na przekór warunkom fizycznym i innym ograniczeniom, wcielił się wiarygodnie Sean Astin (Goonies, trylogia Władca Pierścieni). W filmie wystąpili także: Lili Taylor (Arizona Dream, Obecność), zdobywca nominacji do Oscara Ned Beatty (Uwolnienie, Strzelec), Jon Favreau (cykl Iron Man, Szef) oraz Charles S. Dutton (Obcy 3, Sekretne okno). Znakomicie zrealizowany obraz zdobył specjalne wyróżnienie na festiwalu filmowym w Heartland.

 

 

 

WERSJA OFICJALNA (THE OFFICIAL STORY (AKA. LA HISTORIA OFICIAL)) dramat, Argentyna 1985
emisja: 20.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 21.06.2016 godz. 13:05

WERSJA OFICJALNA (THE OFFICIAL STORY (AKA. LA HISTORIA OFICIAL)) dramat, Argentyna 1985, 110 min., (12), reż. Luis Puenzo, wyk. Norma Aleandro, Héctor Alterio, Chela Ruiz, Chunchuna Villafane, Hugo Arana

Nagrodzony Oscarem, wstrząsający dramat o argentyńskiej nauczycielce, która stara się odkryć historię rodziców adoptowanego przez siebie dziecka.

Rok 1983. Alicia Marnet de Ibañez (Norma Aleandro) jest szczęśliwą nauczycielką historii z Buenos Aires. Razem ze swoim kochającym mężem Robertem (Héctor Alterio) adoptuje pięcioletnią dziewczynkę o imieniu Gaby (Analia Castro). Kobieta ignoruje doniesienia dotyczące krwawych rządów w jej kraju. Pewnego dnia jednak jeden z uczniów pyta ją, czy wierzy w wersję historii, którą opisują szkolne podręczniki. Alicia zaczyna analizować rzeczywistość. Podejrzewa, że jej córka mogła być dzieckiem jednej z tysiąca kobiet zaginionych podczas przewrotu wojskowego w 1976 roku. Przerażony Roberto zrobi wszystko, żeby jego żona nie odkryła prawdy.

Wyśmienity, zaangażowany społecznie dramat w reżyserii Luisa Puenzo (Dżuma, Tango ze śmiercią) został uhonorowany licznymi nagrodami z Oscarem i Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego na czele. Amerykańska Akademia nominowała go również w kategorii „najlepszy oryginalny scenariusz”. Obraz stara się rozliczyć z trudną historią współczesnej Argentyny i przypomnieć o zapomnianych ofiarach reżimu. W filmie nie brakuje emocji. Twórcy umiejętnie budują dramaturgię i stopniują napięcie. W role głównych bohaterów wybornie wcielają się: nagrodzona za swoją kreację Złotą Palmą Norma Aleandro (Gaby. Historia prawdziwa, Jesienne słońce), Héctor Alterio (Syn panny młodej, Ostatni pociąg), Chela Ruiz (Mama querida, I rozpadł się raj…), Chunchuna Villafañe (Życio-rysy, Extraño) oraz Hugo Arana (Podróż nad morze, Cautiva). Produkcja wywołała żywą dyskusję w kraju i za granicą.
ARIANNA (ARIANNA) dramat, Włochy 2015
premiera: 22.06.2016 godz. 20:55
powtórzenie: 23.06.2016 godz. 11:35

ARIANNA (ARIANNA) dramat, Włochy 2015, 81 min., (15), reż. Carlo Lavagna, wyk. Ondina Quadri, Massimo Popolizio, Valentina Carnelutti, Blu Yoshimi, Corrado Sassi

Nietuzinkowa opowieść o młodej dziewczynie, która próbuje odkryć swoją prawdziwą tożsamość seksualną.

Chociaż Arianna (Ondina Quadri) ma już dziewiętnaście lat, to jeszcze nie dostała miesiączki. Ginekolożka (Lidia Vitale) zaleca terapię hormonalną, jednak leczenie nie przynosi spodziewanych efektów. Dziewczyna zmaga się z emocjonalnymi oznakami dojrzewania, jest także ogarnięta obsesją na punkcie zmian zachodzących w jej ciele. Podczas rodzinnych wakacji nad jeziorem Bolsena Arianna próbuje dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest.

Poruszająca opowieść o dorastającej dziewczynie, która urodziła się jako chłopiec, i jej zmaganiach z własną cielesnością i seksualnością. Pomyślany pierwotnie jako dokument, obraz w taktowny i pełen empatii sposób podejmuje niełatwy temat hermafrodytyzmu. Film wyróżnia się poetyckim nastrojem, który podkreślają wysmakowane zdjęcia autorstwa Hélène Louvart (Plaże Agnes, Pina). W rolę desperacko pragnącej zostać kobietą Arianny wcieliła się debiutantka Ondina Quadri, która otrzymała za swój występ dwie nagrody specjalne na MFF w Wenecji. W filmie wystąpili także: Massimo Popolizio (Boski, Wielkie piękno), Valentina Carnelutti (Nasze najlepsze lata, film TV Barabasz) oraz Blu Yoshimi (Cichy chaos, The Banality of Crime). Wyróżniony nominacją do prestiżowej nagrody Davida di Donatello obraz jest pełnometrażowym debiutem Carla Lavagny, producenta, reżysera i scenarzysty.

 

 

 

MAŁE KOCHANIĄTKA (LITTLE DARLINGS) komedia, USA 1980
emisja: 24.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 25.06.2016 godz. 11:35

MAŁE KOCHANIĄTKA (LITTLE DARLINGS) komedia, USA 1980, 91 min., (12), reż. Ronald F. Maxwell, wyk. Tatum O’Neal, Kristy Mcnichol, Armand Assante, Matt Dillon, Maggie Blye

Zabawna komedia o perypetiach dwóch nastolatek, które marzą o stracie dziewictwa na letnim obozie.

Romantyczna Ferris (Tatum O’Neal) i przebojowa Angel (Kristy McNichol) są zbuntowanymi piętnastolatkami. Pierwsza pochodzi z uprzywilejowanej, zamożnej rodziny, druga – z robotniczej. Dziewczyny poznają się na letnim obozie, na który zostają wysłane przez zmęczonych rodziców. Na miejscu okazuje się, że łączy je ten sam „problem”. Obydwie nie przeszły jeszcze inicjacji seksualnej. Pod wpływem współlokatorek Ferris i Angel zakładają się, która z nich pierwsza straci dziewictwo. Co z tego wyniknie?

Lekka, pełna dobrego humoru opowieść o szaleństwach młodości i odkrywaniu swojej seksualności. Za reżyserię obrazu odpowiedzialny był Ronald F. Maxwell (Nie wierzcie bliźniaczkom 2, Gettysburg), a w główne role wcielają się dwie niezwykle popularne w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych aktorki – nagrodzona Oscarem Tatum O’Neal (Papierowy księżyc, Straszne misie) i laureatka dwóch nagród Emmy Kristy McNichol (Koniec, White Dog). W filmie zobaczymy też zdobywcę czterech nominacji do Złotego Globu Armanda Assante (film TV Gotti, serial Odyseja), gwiazdę serialu HBO Seks w wielkim mieście Cynthię Nixon i nominowanego do Oscara Matta Dillona (Drugstore Cowboy, Miasto gniewu).
ŁATWA ZGODA (L’AMOUR AVEC DES SI (AKA. IN THE AFFIRMATIVE)) dramat, Francja 1964
emisja: 27.06.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 28.06.2016 godz. 12:10

ŁATWA ZGODA (L’AMOUR AVEC DES SI (AKA. IN THE AFFIRMATIVE)) dramat, Francja 1964, 79 min., (15), reż. Claude Lelouch, wyk. Guy Mairesse, Janine Magnan, Jean Franval, Richard Saint-Bris, France-Noëlle

Jeden z pierwszych filmów Claude’a Leloucha. Intrygująca opowieść o zbiegłym z więzienia przestępcy i młodej autostopowiczce.

Mężczyzna (Guy Mairesse) w średnim wieku ucieka z więzienia, w którym odbywał karę za akty przemocy wobec kobiet. Skradzionym autem gna w nieznane. Na trasie poznaje młodą i naiwną autostopowiczkę (Janine Magnan). Proponuje jej transport. Dziewczyna bez wahania przyjmuje ofertę. Podczas drogi para słyszy w radiu wiadomość przestrzegającą kobiety przed sadystą, który zbiegł z zakładu karnego…

Mało znany, wczesny film drogi w reżyserii nagrodzonego Oscarem Claude’a Leloucha (Kobieta i mężczyzna, Całe nasze życie). Łatwa zgoda to kameralne, pozbawione tradycyjnie pojętej dramaturgii dzieło, którego wyróżnikiem jest wciągająca, lecz niespieszna akcja. Twórca w intrygujący sposób buduje klimat i nieoczywiste postacie bohaterów. W główne role brawurowo wcielili się: znana także z innych filmów Leloucha Janine Magnan (Dziewczyna i karabiny, Życie jest powieścią) oraz Guy Mairesse (Najważniejsze to kochać, Spowiedź). Obok nich występują m.in. Jean Franval (Dziennik panny służącej, Czarny Jack), Richard Saint-Bris (Thérese Desqueyroux, Co słychać, koteczku?) oraz France-Noëlle (Kobieta widowisko, Une infinie tendresse). Obraz był nominowany do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

 

 

 

NARZECZONY Z TOKIO (TOKYO FIANCEE) komedia romantyczna, Belgia 2014
premiera: 29.06.2016 godz. 20:50
powtórzenie: 30.06.2016 godz. 13:35

NARZECZONY Z TOKIO (TOKYO FIANCEE) komedia romantyczna, Belgia 2014, 100 min., (15), reż. Stefan Liberski, wyk. Pauline Etienne, Taichi Inoue, Julie Lebreton, Alice De Lencquesaing, Akimi Ota

Ciepła opowieść o zafascynowanej japońską kulturą Belgijce, która decyduje się zostać nauczycielką francuskiego w Tokio.

Amélie (Pauline Etienne) jest dwudziestolatką, która od dziecka kocha wszystko co japońskie. Dziewczyna urodziła się w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale jej rodzice szybko musieli wracać do rodzimej Belgii. Teraz, jako dorosła kobieta, postanawia przenieść się do Tokio. Na miejscu udaje jej się znaleźć wygodne mieszkanie na przedmieściach. Na życie zarabia jako nauczycielka francuskiego. Pewnego dnia trafia do niej japoński uczeń (Taichi Inoue), który zafascynowany jest francuską kulturą. Para zakochuje się w sobie do szaleństwa.

Pełna uroku opowieść o miłości i fascynacji innymi kulturami. Lekka, bezpretensjonalna fabuła, doskonałe zdjęcia i piękne widoki to niewątpliwie główne, choć niejedyne, atuty obrazu w reżyserii Stefana Liberskiego (Bunker paradise, Baby Balloon). Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej, częściowo inspirowanej osobistymi doświadczeniami, powieści Amélie Nothomb pod tym samym tytułem. W głównych rolach występują dwukrotnie wyróżniona nominacją do Cezara Pauline Etienne (Zakonnica, Eden) oraz debiutant Taichi Inoue. Porównywany z Między słowami Sofii Coppoli obraz wprowadza widza w pogodny nastrój, pokazując mu, że w życiu warto mieć marzenia. Produkcja została wyróżniona trzema nominacjami do belgijskiej Nagrody Magritte’a.

 

 

SERIALE

 

Z ZIEMI NA KSIĘŻYC,  (FROM THE EARTH TO THE MOON) serial obyczajowy, USA 1998 (odc. 4-8/12)
emisja w środy od 11.05.2016 godz. 20:00

Z ZIEMI NA KSIĘŻYC, (FROM THE EARTH TO THE MOON) serial obyczajowy, USA 1998, 60 min., (12), reż. Lili Fini Zanuck, wyk. Tom Hanks, Nick Searcy, Lane Smith, David Andrews, Daniel Hugh Kelly

Wyróżniony Złotym Globem dwunastoodcinkowy serial produkcji HBO to pasjonująca opowieść o amerykańskim programie kosmicznym i zaangażowanych w jego realizację ludziach.

z ziemi na ksiezycOd momentu ogłoszenia amerykańskiego programu kosmicznego przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego do chwili wypowiedzenia przez Neila Armstronga słynnych słów „To mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości” minęło 10 lat. W tym czasie tysiące ludzi zaangażowało się w prace NASA, a wiele osób poświęciło swoje życie prywatne, by zrealizować główny cel – pierwszy w historii lot na Księżyc.

Każdy odcinek rozpoczyna się od wprowadzenia, którego autorem jest reżyser i koproducent serialu Tom Hanks. Aktor, znany między innymi z filmu Apollo 13, opowiada o kolejnych kamieniach milowych amerykańskiego programu kosmicznego. Serial przedstawia historyczne wydarzenia z punktu widzenia ludzi zaangażowanych w prace NASA – astronautów, inżynierów, naukowców. Pokazuje ich radości, marzenia i dramaty. Atutem produkcji są niezwykłe efekty specjalne i unikalne materiały archiwalne. Wśród odtwórców głównych ról znaleźli się między innymi: Nick Searcy (Cast Away. Poza światem), Lane Smith (Mój kuzyn Vinnie), David Andrews (Fight Club) oraz Daniel Hugh Kelly (serial All My Children).

 

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.