Cinemax i Cinemax 2 premiery stycznia 2018

W styczniu na kanał Cinemax m.in.:  film akcji „Star Trek: W nieznane”, dramat „Kobiety i XX wiek”, irlandzki dramat „Przyjaźń czy kochanie?” oraz francuski dramat „Asfalt”.

 

 

NIEDZIELNA PREMIERA

STAR TREK: W NIEZNANE (STAR TREK BEYOND) film akcji, USA 2016
premiera: 07.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 08.01.2018 godz. 10:50
09.01.2018 godz. 20:00
10.01.2018 godz. 09:40
12.01.2018 godz. 22:05
13.01.2018 godz. 12:55

STAR TREK: W NIEZNANE (STAR TREK BEYOND) film akcji, USA 2016, 118 min., (12), reż. Justin Lin, wyk. Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg, Zoe Saldana, John Cho

Dzielny kapitan Kirk i załoga statku kosmicznego USS Enterprise powracają, aby zmierzyć się z kolejnym śmiertelnym wrogiem.

Po postoju w bazie kosmicznej Yorktown, w połowie zaplanowanej na pięć lat misji, statek USS Enterprise zostaje niespodziewanie zaatakowany przez żądnych krwi obcych. Załoga statku musi sobie poradzić na nieznanej i pełnej niebezpieczeństw planecie. Nie będzie to jednak łatwe. Czy przedstawicielom Federacji uda się przeciwstawić groźnemu wrogowi i zapobiec wybuchowi brutalnej międzygalaktycznej wojny?

Przyprawiające o zawrót głowy tempo akcji, solidna dawka humoru oraz zapierające dech w piersiach efekty specjalne to tylko niektóre z wyróżników nowego odcinka kultowej serii Star Trek, która ma miliony fanów na całym świecie. Za reżyserię filmu odpowiada Justin Lin, twórca czterech przebojowych części Szybkich i wściekłych, a za produkcję wizjoner współczesnego kina – J.J. Abrams (serial Zagubieni, Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy). W obsadzie znalazły się takie gwiazdy, jak m.in. Chris Pine (Star Trek, A więc wojna), laureat Złotego Globu Idris Elba (serial Luther, Beasts of No Nation) czy Zoe Saldana (Strażnicy Galaktyki, Avatar). Obok nich występują m.in. Zachary Quinto (W ciemność. Star Trek), współautor scenariusza Simon Pegg (Mission: Impossible – Ghost Protocol) oraz John Cho (American Beauty). Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii „najlepsza charakteryzacja”.

 

 

KOBIETY I XX WIEK (20TH CENTURY WOMEN) dramat, USA 2016
premiera: 14.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 15.01.2018 godz. 11:00
16.01.2018 godz. 20:00
17.01.2018 godz. 09:35
19.01.2018 godz. 21:55
20.01.2018 godz. 13:55

KOBIETY I XX WIEK (20TH CENTURY WOMEN) dramat, USA 2016, 115 min., (12), reż. Mike Mills, wyk. Annette Bening, Elle Fanning, Greta Gerwig, Lucas Jade Zumann, Billy Crudup

Annette Bening, Elle Fanning oraz Greta Gerwig w rolach trzech kobiet, które mają ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości dorastającego chłopaka.

Koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Dorothea Fields (Annette Bening) to ekscentryczna rozwódka po pięćdziesiątce, która jest właścicielką wielkiego domu w Santa Barbara. Kobieta wychowuje samotnie nastoletniego syna Jamiego (Lucas Jade Zumann). Nie jest to jednak łatwe zadanie. Dorastający chłopak coraz bardziej się od niej oddala. Zdesperowana matka prosi o pomoc swoją sublokatorkę Abbie (Greta Gerwig) oraz przyjaciółkę syna Julie (Elle Fanning).

Pełne uroku, wybornie zagrane kino niezależne w reżyserii znanego z Debiutantów i Rodzinki Mike’a Millsa. Twórca bierze na warsztat takie tematy, jak dojrzewanie, kobiecość, niekonwencjonalna rodzina czy skomplikowane relacje między bliskimi ludźmi. Mówi też o przemianach społeczno-kulturowych w Ameryce przełomu lat 70. i 80 ubiegłego wieku. W role silnych i wyrazistych bohaterek wcielają się bezbłędnie: czterokrotnie nominowana do Nagrody Akademii Annette Bening (American Beauty, Wszystko w porządku), dwukrotnie wyróżniona nominacją do nagrody Saturna Elle Fanning (Super 8, Czarownica) oraz nominowana do Złotego Globu Greta Gerwig (Greenberg, Frances Ha). Przepełniony nostalgią, słodko-gorzki obraz zwraca uwagę świetnie oddanymi realiami epoki oraz doskonałą ścieżką dźwiękową. Produkcja zdobyła nominację do Oscara w kategorii „najlepszy scenariusz oryginalny”. Otrzymała też dwie nominacje do Złotego Globu – dla najlepszego filmu i dla najlepszej aktorki (Annette Bening).

 

 

 

PRZYJAŹŃ CZY KOCHANIE? (LOVE AND FRIENDSHIP) dramat, Irlandia 2015
premiera: 21.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 22.01.2018 godz. 09:45
23.01.2018 godz. 20:00
24.01.2018 godz. 11:40
26.01.2018 godz. 21:35
27.01.2018 godz. 14:20

PRZYJAŹŃ CZY KOCHANIE? (LOVE AND FRIENDSHIP) dramat, Irlandia 2015, 90 min., (12), reż. Whit Stillman, wyk. Kate Beckinsale, Chloë Sevigny, Xavier Samuel, Stephen Fry, Tom Bennett

Błyskotliwa adaptacja powieści Jane Austen. Pełna intryg i ciętego humoru historia atrakcyjnej wdowy, która snuje ambitne matrymonialne plany.

Osiemnastowieczna Anglia, posiadłość Churchill. Lady Susan Vernon (Kate Beckinsale) jest piękną i inteligentną wdową, która marzy tylko o jednym. Kobieta chciałaby znaleźć dla siebie i swojej wrażliwej córki Frederiki (Morfydd Clark) bogatych mężów. Wykorzystuje w tym celu cały swój spryt i wdzięk. Z pomocą przychodzi jej również wierna przyjaciółka Alicia Johnson (Chloë Sevigny). Jednak dwóch przebiegłych mężczyzn – urodziwy Reginald DeCourcy (Xavier Samuel) oraz zamożny Sir James Martin (Tom Bennett) – komplikuje plany Susan.

Pełna intryg, przezabawna historia miłosna, rozgrywająca się na angielskich salonach pod koniec XVIII wieku. Film osnuty jest na kanwie wczesnej powieści Jane Austen pt. „Lady Susan”. Na ekranie błyszczy Kate Beckinsale (Pearl Harbor, Aviator), która po mistrzowsku oddaje wszystkie niuanse osobowości głównej bohaterki. Partnerują jej: zdobywczyni nominacji do Oscara Chloë Sevigny (Nie czas na łzy), Xavier Samuel (Saga „Zmierzch”: Zaćmienie), nominowany do Złotego Globu Stephen Fry (Sherlock Holmes: Gra cieni) oraz Tom Bennett (serial Family Tree). Produkcja w reżyserii nominowanego do Oscara Whita Stillmana (Metropolitan, Pannice w opałach), który jest również autorem scenariusza, zachwyca lekkością, błyskotliwymi dialogami i ciętym humorem. Twórcom, dzięki stylowej scenografii i kostiumom, udaje się wskrzesić ducha epoki. Film spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i publiczności. To wyborne kostiumowe kino, które dostarcza wciągającej i inteligentnej rozrywki.

 

 

ASFALT (ASPHALTE (AKA. MACADAM STORIES)) dramat, Francja 2015
premiera: 28.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 29.01.2018 godz. 11:45
30.01.2018 godz. 20:00
31.01.2018 godz. 14:30

ASFALT (ASPHALTE (AKA. MACADAM STORIES)) dramat, Francja 2015, 100 min., (12), reż. Samuel Benchetrit, wyk. Isabelle Huppert, Gustave Kervern, Valeria Bruni Tedeschi, Tassadit Mandi, Jules Benchetrit

Oryginalnie skonstruowana opowieść o szóstce ludzi, którzy niespodziewanie otwierają się na siebie.

Blok z wielkiej płyty na przedmieściach francuskiego miasta. Poruszający się na wózku inwalidzkim mężczyzna (Gustave Kervern) spotyka pogrążoną w smutku, samotną pielęgniarkę (Valeria Bruni Tedeschi). Starzejąca się aktorka (Isabelle Huppert) odrzuca zaloty naiwnego nastolatka (Jules Benchetrit), a amerykański astronauta (Michael Pitt) ląduje na dachu budynku. Natomiast zagubionym mężczyzną z kosmosu zaczyna opiekować się algierska emigrantka (Tassadit Mandi), która tęskni za swoim synem.

Osadzona w zimnej, miejskiej scenerii, nietuzinkowa opowieść o spotkaniu szóstki przypadkowych ludzi. Utalentowany pisarz i reżyser Samuel Benchetrit (nagrodzony na festiwalu w Sundance za Zawsze chciałem być gangsterem) pokazuje w swoim kameralnym filmie, że w każdym kryje się dobro i potrzeba obcowania z drugim człowiekiem. Ciekawe role tworzą: wyróżniona nominacją do Oscara Isabelle Huppert (Elle), Gustave Kervern (Mammuth), dwukrotna zdobywczyni Nagrody im. Francesco Pasinettiego Valeria Bruni Tedeschi (5×2 pięć razy we dwoje), Tassadit Mandi (Imigranci), Jules Benchetrit (Pożądanie) oraz Michael Pitt (serial HBO Zakazane imperium). Obraz zachwyca lekkością, surrealistycznym klimatem oraz podszytym melancholią humorem. Jego fabuła oparta jest na dwóch powieściach Benchetrita, stanowiących część autobiograficznego cyklu „Les Chroniques de l’Asphalte”. Produkcja zebrała dobre recenzje i otrzymała nominację do Cezara za najlepszy scenariusz adaptowany.

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

GLENGARRY GLEN ROSS (GLENGARRY GLEN ROSS) dramat, USA 1992
emisja: 01.01.2018 godz. 06:00

GLENGARRY GLEN ROSS (GLENGARRY GLEN ROSS) dramat, USA 1992, 97 min., (12), reż. James Foley, wyk. Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Ed Harris, Alan Arkin

Ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Davida Mameta. Czterech pracowników podupadającego biura nieruchomości musi odnaleźć się w podbramkowej sytuacji.

Czterech mężczyzn (Ed Harris, Kevin Spacey, Jack Lemmon, Alan Arkin) od lat pracuje w firmie zajmującej się sprzedażą nieruchomości o nazwie Premiere Properties. Interes nie idzie najlepiej, a zdemotywowani pracownicy już dawno przestali dbać o wyniki. Pewnego dnia w ich sennym biurze zjawia się energiczny i pewny siebie Blake (Alec Baldwin). Młody mężczyzna został wysłany przez szefostwo, aby zmusić leniwych pracowników do działania. Stawia im ultimatum – albo poprawią sprzedaż, albo będą musieli pożegnać się z posadami.

Wciągająca tragikomedia w doborowej obsadzie, opowiadająca o świecie agentów nieruchomości. Fabuła skupia się na historii grupy zdesperowanych ludzi, którzy walczą o przetrwanie w biznesie. Scenariusz tego inteligentnego filmu został oparty na nagrodzonej Pulitzerem sztuce Davida Mameta. Obraz specjalizującego się w kryminałach Jamesa Foleya (W swoim kręgu, Po zmroku, kochanie) jest wnikliwym studium ludzkich zachowań w sytuacji kryzysowej. Wyróżnikami produkcji są fantastycznie zarysowane postacie, soczyste, miejscami niecenzuralne dialogi oraz wyborne aktorstwo. W głównych rolach błyszczy plejada hollywoodzkich sław – w tym nominowany za swoją kreację do Oscara Al Pacino (Ojciec chrzestny), nagrodzony za swój występ nagrodą Volpi Cup na MFF w Wenecji Jack Lemmon (Pół żartem, pół serio), Alec Baldwin (To skomplikowane), Ed Harris (Godziny), Kevin Spacey (American Beauty) oraz Alan Arkin (Mała Miss).

 

 

 

PRZYCZAJONY TYGRYS, UKRYTY SMOK (CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON) film akcji, Chiny 2000
emisja: 01.01.2018 godz. 13:10
powtórzenie: 27.01.2018 godz. 06:00
27.01.2018 godz. 18:00

PRZYCZAJONY TYGRYS, UKRYTY SMOK (CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON) film akcji, Chiny 2000, 116 min., (12), reż. Ang Lee, wyk. Yun-Fat Chow, Michelle Yeoh, Ziyi Zhang, Chen Chang, Pei-Pei Cheng

Nagrodzona czterema Oscarami, olśniewająca wizualnie opowieść o dzielnym wojowniku oraz zakochanej w nim kobiecie.

Dzielny wojownik Li Mu Bai (Yun-Fat Chow) marzy o pomszczeniu śmierci swego dawnego mistrza. Pragnie dopaść morderczynię – Nefrytową Lisicę (Pei-Pei Cheng) – i zabić ją legendarnym mieczem, zwanym „Zielone Przeznaczenie”. Przez dłuższy czas nie udaje mu się do niej dotrzeć. Zrezygnowany, postanawia oddać miecz w dobre ręce. Niestety, szybko okazuje się, że broń została skradziona. Li Mu Bai nie zawaha się przed niczym, aby ją odnaleźć.

Pochodzący z Tajwanu, dwukrotnie nagrodzony Oscarem reżyser Ang Lee (Tajemnica Brokeback Mountain, Życie Pi) przedstawia efektownie zrealizowaną, pełną egzotyki historię z Dalekiego Wschodu. Scenariusz tego baśniowego obrazu w luźny sposób nawiązuje do powieści „Rozważna i romantyczna” autorstwa Jane Austin. Film obfituje w niezwykle widowiskowe scen walk. Twórcą choreografii był Yuen Woo Ping, który wcześniej pracował przy Pijanym mistrzu oraz Matriksie. Ciekawe kreacje tworzą Yun-Fat Chow (Cesarzowa), Michelle Yeoh (Jutro nie umiera nigdy), Ziyi Zhang (Wyznania gejszy), Chen Chang (Zabójczyni) oraz Pei-Pei Cheng (Napij się ze mną). Produkcja została uhonorowana czterema Oscarami (w tym dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego) i dwoma Złotymi Globami. Odniosła też wielki sukces u publiczności.

 

 

TRUSKAWKOWE DNI (STRAWBERRY DAYS (AKA. JORDGUBBSLANDET)) dramat, Szwecja 2017
emisja: 01.01.2018 godz. 18:25
powtórzenie: 02.01.2018 godz. 09:10
14.01.2018 godz. 06:00
14.01.2018 godz. 16:35

TRUSKAWKOWE DNI (STRAWBERRY DAYS (AKA. JORDGUBBSLANDET)) dramat, Szwecja 2017, 94 min., (12), reż. Wiktor Ericsson, wyk. Nelly Axelsson, Staszek Cywka, Julia Kijowska, Przemyslaw Sadowski, Torkel Petersson

Rozgrywający się w Szwecji melodramat o zakazanej miłości. Syn tymczasowych robotników z Polski zakochuje się bez pamięci w córce szefa swoich rodziców.

Piętnastoletni Wojtek (Staszek Cywka) jedzie ze swoimi rodzicami do Szwecji, aby zarobić pieniądze na zbieraniu truskawek. Szybko okazuje się, że codzienność pracownika tymczasowego daleka jest od ideału, a przybysze z Europy Wschodniej często są wykorzystywani. Pomimo przeciwności losu chłopak nawiązuje znajomość z Anneli (Nelly Axelsson), córką właściciela gospodarstwa. Młodzi zaczynają się spotykać za plecami swoich rodziców. Między nimi rodzi się zakazane uczucie.

Przejmująca opowieść o niemożliwej miłości, która narodziła się między polskim emigrantem a córką szwedzkiego farmera. Obraz jest pełen emocji i zmusza do myślenia nad kondycją europejskiego społeczeństwa. Mówi o poszukiwaniu szczęścia i pogoni za marzeniami, ale także o nierównościach społecznych czy ksenofobii. Za reżyserię odpowiada Wiktor Ericsson (dokument The Sarnos: A Life in Dirty Movies), a w główne role wcielają się debiutantka Nelly Axelsson oraz polski aktor Staszek Cywka (serial HBO Bez tajemnic, Królewicz Olch). W obrazie występują też Torkel Petersson (Półtoraroczny Patryk), Julia Kijowska (Miłość) oraz Przemysław Sadowski (Układ zamknięty). Wyróżniająca się pięknymi zdjęciami szwedzkiego południa, produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków i zdobyła nagrodę ADL Stand Up na MFF w Santa Barbara.

 

 

 

LEPIEJ BYĆ NIE MOŻE (AS GOOD AS IT GETS) dramat, USA 1997
emisja: 01.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 02.01.2018 godz. 10:45
27.01.2018 godz. 21:50
28.01.2018 godz. 13:50

LEPIEJ BYĆ NIE MOŻE (AS GOOD AS IT GETS) dramat, USA 1997, 133 min., (12), reż. James L. Brooks, wyk. Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear, Cuba Gooding Jr., Skeet Ulrich

Jack Nicholson jako zgorzkniały pisarz, który za sprawą pewnej kelnerki zaczyna zmieniać swoje życie. Dwa Oscary i trzy Złote Globy.

Melvin Udall (Jack Nicholson) jest ekscentrycznym i skupionym na sobie nowojorskim pisarzem. Jego gburowaty styl bycia sprawia, że mężczyzna nie ma zbyt wielu przyjaciół. Nie może też znaleźć sobie odpowiedniej partnerki. Życie Melvina jest niezwykle uporządkowane. Artysta codziennie jada obiad w tej samej restauracji, zamawiając jedzenie u tej samej kelnerki – Carol Connelly (Helen Hunt). Pewnego dnia kobieta nie pojawia się w pracy. Melvin postanawia ją odnaleźć. Dowiaduje się, że Carol musiała rzucić posadę, aby zająć się chorym synkiem. Mężczyzna bez zastanowienia postanawia opłacić koszty leczenia chłopca. Pragnie, aby jego matka wróciła do pracy.

Inteligentnie skonstruowany komediodramat o tym, że w życiu nigdy nie jest na nic za późno. Trzykrotnie nagrodzony Oscarem James L. Brooks (Czułe słówka, Telepasja) tworzy pełną ciepła i niewymuszonych wzruszeń opowieść o starzejącym się artyście na życiowym zakręcie. W główne role wciela się doskonały duet aktorski – Jack Nicholson (Lot nad kukułczym gniazdem, Lśnienie) oraz Helen Hunt (Czego pragną kobiety, Sesje). Obydwoje za stworzone przez siebie kreacje zostali uhonorowani Nagrodami Akademii oraz Złotymi Globami. Obok nich występują m.in. zdobywca nominacji do Oscara Greg Kinnear (Mała Miss) oraz laureat tej nagrody Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire).

 

 

GRA W KLASY (HOPSCOTCH (1980)) komedia, USA 1980
emisja: 05.01.2018 godz. 13:10
powtórzenie: 05.01.2018 godz. 04:15

GRA W KLASY (HOPSCOTCH (1980)) komedia, USA 1980, 101 min., (12), reż. Ronald Neame, wyk. Walter Matthau, Glenda Jackson, Sam Waterston, Ned Beatty, Herbert Lom

Walter Matthew jako zdegradowany agent CIA, który postanawia zemścić się na swoich byłych pracodawcach.

Miles Kendig (Walter Matthau) jest doświadczonym agentem CIA, który pewnego dnia zostaje odsunięty przez swego szefa (Ned Beatty) od działań operacyjnych. Oddelegowany do pracy biurowej mężczyzna nie może pogodzić się z faktem, że jego zadania przejął niedoświadczony asystent Joe Cutter (Sam Waterston). Zdegradowany Kending postanawia się zemścić. Ucieka ze swoją kochanką Isobel (Glenda Jackson) do Szwajcarii, gdzie pisze bogate w szczegóły pamiętniki, w których ujawnia tajemnice amerykańskiego wywiadu. Wybucha wielki skandal, a na poszukiwania Kendiga wyruszają pracownicy CIA i KGB.

Tryskające dobrym humorem, błyskotliwe kino szpiegowskie w doborowej obsadzie. Scenariusz filmu powstał na kanwie tak samo zatytułowanej powieści Briana Garfielda, który był również współautorem scenariusza. W rolę zbuntowanego agenta wcielił się popisowo laureat Oscara Walter Matthau (Promienni chłopcy), który otrzymał za swój występ nominację do Złotego Globu. Partnerują mu wyróżniona dwiema Nagrodami Akademii Glenda Jackson (Zakochane kobiety), zdobywca Złotego Globu Sam Waterston (serial HBO Newsroom) oraz Ned Beatty (Superman). Za kamerą stanął trzykrotnie nominowany do Oscara Ronald Neame, wszechstronny brytyjski twórca, znany z takich obrazów jak Pieśni chwały, Tragedia „Posejdona” czy Akta Odessy.

 

 

 

OD ZMIERZCHU DO ŚWITU (FROM DUSK TILL DAWN) horror, USA 1996
emisja: 05.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 08.01.2018 godz. 22:00

OD ZMIERZCHU DO ŚWITU (FROM DUSK TILL DAWN) horror, USA 1996, 104 min., (18), reż. Robert Rodriguez, wyk. George Clooney, Quentin Tarantino, Harvey Keitel, Juliette Lewis, Ernest Liu

Dwaj bezwzględni bracia próbują przedostać się do Meksyku. Po drodze biorą zakładników. Razem z nimi trafiają do baru, który okazuje się gniazdem wampirów.

Bracia Seth (George Clooney) i Richard Gecko (Quentin Tarantino) są zepsutymi do szpiku kości przestępcami. Po jednej ze swoich krwawych eskapad postanawiają uciec do Meksyku. Po drodze udaje im się zgarnąć zakładników – byłego pastora (Harvey Keitel) i dwójkę jego dzieci (Juliette Lewis, Ernest Liu). Bez problemu przekraczają granicę. Bracia docierają do nocnego klubu o nazwie Titty Twister. Pech chce, że okazuje się on siedzibą wampirów.

Wybuchowa mieszanka horroru, kina akcji oraz filmu drogi. Ekstrawagancki obraz Roberta Rodrigueza (Desperado, Maczeta) to prawdziwa jazda bez trzymanki. Za scenariusz odpowiedzialny był dwukrotny zdobywca Oscara Quentin Tarantino (Pulp Fiction, Django), który wcielił się również w jedną z głównych ról. Twórcy czerpią garściami z popkultury i zaskakują widzów masą znakomitych pomysłów. W filmie nie brakuje odniesień do wielu klasycznych pozycji kina kategorii B. Całość okraszona jest czarnym humorem i dużą dawką przemocy. W produkcji występuje plejada hollywoodzkich gwiazd z dwukrotnym laureatem Nagrody Akademii George’em Clooneyem (Syriana, Spadkobiercy) na czele. Partnerują mu, obok Quentina Tarantino, nominowani do Oscara Harvey Keitel (Bugsy, Fortepian) i Juliette Lewis (Przylądek strachu, Urodzeni mordercy). Film otrzymał dwie statuetki Saturna, w tym w kategorii „najlepszy horror”.

 

 

KWIATY ZŁA (FLOWERS OF EVIL (AKA. PAHAN KUKAT)) dramat, Finlandia 2016
emisja: 05.01.2018 godz. 23:30
powtórzenie: 24.01.2018 godz. 00:55

KWIATY ZŁA (FLOWERS OF EVIL (AKA. PAHAN KUKAT)) dramat, Finlandia 2016, 102 min., (18), reż. Antti Jokinen, wyk. Viljami Nojonen, Juno, Eero Aho, Mikael Gabriel, Diana Tenkorang

Dwaj przyrodni bracia mają dość życia na przedmieściach Helsinek. Każdy z nich manifestuje to w zupełnie inny sposób.

Gorące lato, ubogie przedmieścia Helsinek. Czternastoletni Sipe (Viljami Nojonen) jest dobrym uczniem, któremu z coraz większym trudem przychodzi zaakceptowanie otaczającej go rzeczywistości. Wie jednak, że nauka jest jego jedyną szansą na lepsze jutro. Jego przyrodni brat – dwudziestosześcioletni Juno (Juno) – buzuje od gniewu. Matka Laura (Alma Pöysti) i ojciec Artt (Eero Aho) chcieliby, żeby chłopak wyrwał się z szemranego towarzystwa. Juno podejmuje coraz więcej błędnych decyzji, które prowadzą do tragedii.

Realistyczny dramat z kryminalną intrygą, który opowiada o trudach dojrzewania na przedmieściach. Twórca tego mocnego filmu – znany z obrazów Oczyszczenie oraz Akuszerka Antti Jokinen – porusza przy okazji ważny problem społeczny. Mówi o straconych nadziejach i przegranych szansach tysięcy zamkniętych w gettach migrantów w Europie. Wielu z nich roznosi frustracja i poczucie niesprawiedliwości. Ciekawe role tworzą w filmie Viljami Nojonen (Syvälle salattu), debiutant Jon „Juno”Korhonen, Eero Aho (Przebaczenie) oraz raper Mikael Gabriel (Bodom). Obraz został wyróżniony nagrodą Jussi za scenografię. Otrzymał ponadto specjalne wyróżnienie jury na festiwalu w Nashville oraz statuetkę Golden Goblet na MFF w Szanghaju. Jego dopełnieniem jest znakomita ścieżka dźwiękowa z punk rockową muzyką.

 

 

LARA CROFT: TOMB RAIDER (LARA CROFT: TOMB RAIDER) przygodowy, Wielka Brytania 2001
emisja: 06.01.2018 godz. 21:00
powtórzenie: 07.01.2018 godz. 09:25
18.01.2018 godz. 18:20
19.01.2018 godz. 11:40

LARA CROFT: TOMB RAIDER (LARA CROFT: TOMB RAIDER) przygodowy, Wielka Brytania 2001, 97 min., (12), reż. Simon West, wyk. Angelina Jolie, Jon Voight, Iain Glen, Noah Taylor, Daniel Craig

Angelina Jolie w roli jednej z najpopularniejszych bohaterek świata gier wideo, która musi zmierzyć się z niebezpiecznym wyzwaniem.

Lara Croft (Angelina Jolie) jest poszukiwaczką przygód, która wiedzie skromne życie w zamku pozostawionym jej przez zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca (Jon Voight). Pewnej nocy, między pudłami przywiezionymi dwie dekady wcześniej z jednej z archeologicznych wypraw, kobieta znajduje tajemniczy zegar. Pamięta, że ojciec opowiadał jej kiedyś o złowrogiej sekcie Iluminatów, która chce przejąć władzę nad światem. Poszukują oni Trójkąta Światła będącego kluczem do przestrzeni i czasu. Lara uświadamia sobie, że pozostało jedynie 48 godzin do momentu, kiedy wszystkie planety staną w jednej linii i dojdzie do całkowitego zaćmienia. Kobieta musi odzyskać legendarny artefakt, zanim wpadnie on w niepowołane ręce.

Widowiskowa ekranizacja kultowej gry wideo „Tomb Raider” o niezwyciężonej bohaterce, która przeżywa krwawe przygody w różnych częściach świata. W jej rolę brawurowo wciela się laureatka Oscara i trzech Złotych Globów Angelina Jolie (Przerwana lekcja muzyki, Oszukana). W obsadzie kinowego hitu Simona Westa (Con Air – lot skazańców, Niezniszczalni 2) znaleźli się również: zdobywca Nagrody Akademii, a prywatnie ojciec Angeliny Jon Voight (Powrót do domu), wyróżniony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie Iain Glen (serial HBO Gra o tron), Noah Taylor (Charlie i fabryka czekolady) oraz nominowany do BAFTY Daniel Craig (Casino Royale). Wyróżnikami obrazu, który otrzymał trzy nominacje do Nagrody Saturna, są spektakularne sceny walk, dynamiczny montaż oraz porywające efekty specjalne.

 

 

ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA (LIKE CRAZY (AKA. LA PAZZA GIOIA)) komedia, Włochy 2016
emisja: 07.01.2018 godz. 23:25
powtórzenie: 08.01.2018 godz. 08:55
19.01.2018 godz. 18:00
20.01.2018 godz. 10:20

ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA (LIKE CRAZY (AKA. LA PAZZA GIOIA)) komedia, Włochy 2016, 112 min., (12), reż. Paolo Virzì, wyk. Valeria Bruni Tedeschi, Micaela Ramazzotti, Valentina Carnelutti, Tommaso Ragno, Bob Messini

Pełna ciepła opowieść o dwóch kobietach, które uciekają z ośrodka psychiatrycznego. Nagrody włoskich krytyków plus trzy statuetki Davida.

Beatrice (Valeria Bruni Tedeschi) jest gadatliwą mitomanką, która śni o potędze. Wierzy, że do jej najlepszych przyjaciół należą światowi liderzy. Donatella (Micaela Ramazzotti) natomiast to wrażliwa introwertyczka, która średnio radzi sobie z rzeczywistością. Wychudzona i wytatuowana dziewczyna pełna jest tajemnic i lęków. Kobiety przebywają w położonym w Toskanii ośrodku psychiatrycznym o nazwie Villa Biondi, z którego pewnego dnia postanawiają uciec.

Słodko-gorzka komedia o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwie całkowicie różne od siebie kobiety. Trzykrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, znany dzięki obrazowi Kapitał ludzki reżyser Paolo Virzì (także: Ból dorastania, Coś pięknego) tworzy pełną ciepła opowieść, która zachwyca błyskotliwym scenariuszem i wyraziście nakreślonymi postaciami. W role uciekających z ośrodka psychiatrycznego bohaterek wcieliły się brawurowo dwukrotna laureatka Nagrody im. Francesco Pasinettiego na MFF w Wenecji Valeria Bruni Tedeschi (Czas, który pozostał, Kapitał ludzki) oraz żona reżysera Micaela Ramazzotti (Sercowa sprawa, Coś pięknego). Produkcja otrzymała liczne wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach filmowych. We Włoszech zdobyła trzy statuetki Davida di Donatello – w tym dla najlepszego filmu i dla najlepszej aktorki (Valeria Bruni Tedeschi) – oraz pięć nagród przyznawanych przez włoskich krytyków filmowych.

 

 

 

IQALUIT (IQALUIT) dramat, Kanada 2016
emisja: 08.01.2018 godz. 18:15
powtórzenie: 09.01.2018 godz. 09:40

IQALUIT (IQALUIT) dramat, Kanada 2016, 99 min., (12), reż. Benoit Pilon, wyk. Marie-Josée Croze, François Papineau, Natar Ungalaaq, Sébastien Huberdeau, Christine Tootoo

Żona wyrusza na daleką północ, aby poznać prawdę na temat tragicznego wypadku swojego męża.

Carmen (Marie-Josée Croze) jest żoną budowlańca Gilles’a (François Papineau), który pracuje na dalekiej północy. Pewnego dnia kobieta otrzymuje wiadomość, że jej mąż doznał poważnych obrażeń. Postanawia pojechać do niego do Iqaluit i sprawdzić, co dokładnie się stało. Na miejscu poznaje Noaha (Natar Ungalaaq), z którym udaje się do Frobisher Bay, aby wyjaśnić okoliczności wypadku.

Kameralny dramat obyczajowy w reżyserii Benoit Pilona (To, czego potrzeba do życia, Décharge), jednego z ciekawszych francuskojęzycznych kanadyjskich filmowców. Obraz ukazuje trudy życia w arktycznych obszarach Kanady oraz problemy rdzennych mieszkańców tych ziem. W obsadzie przepięknie zrealizowanego filmu znaleźli się: laureatka canneńskiej Złotej Palmy Marie-Josée Croze (Inwazja barbarzyńców), François Papineau (Konfesjonał), Natar Ungalaaq (To, czego potrzeba do życia), Sébastien Huberdeau (Cisza kłamie) oraz debiutantka Christine Tootoo. Autorem zachwycających zdjęć jest Sébastien Pilote (Likwidacja).

 

 

CZAS GREENWICH (G:MT GREENWICH MEAN TIME) dramat, Wielka Brytania 1999
emisja: 08.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 28.01.2018 godz. 21:45

CZAS GREENWICH (G:MT GREENWICH MEAN TIME) dramat, Wielka Brytania 1999, 113 min., (18), reż. John Strickland, wyk. Steve John Shepherd, Ben Waters, Alec Newman, Chiwetel Ejiofor, Anjela Lauren Smith

Czwórka ambitnych i pełnych marzeń młodych londyńczyków pragnie odnieść sukces w świecie show-biznesu.

Czwórka spragnionych sukcesu przyjaciół – Charlie (Alec Newman), Sam (Steve John Shepherd), Bean (Benjamin Waters) oraz Rix (Chiwetel Ejiofor) – jest świeżo upieczonymi absolwentami prestiżowego liceum w Londynie. Każdy z nich marzy o karierze w show-biznesie. Charlie chciałby zostać znanym fotografem, a pozostała trójka tworzy zespół muzyczny i pracuje nad płytą. Pewnego dnia dochodzi do tragedii. Charlie doznaje wypadku, który unieruchamia go na długie tygodnie w szpitalu. Sam, Bean i Rix nie potrafią poradzić sobie z traumą i presją wytwórni płytowych.

Wciągający brytyjski dramat w reżyserii Johna Stricklanda (seriale Trzy na jednego, In Plain Sight) pokazuje blaski i cienie show-biznesu. Obraz opowiada o pełnych ambicji młodych ludziach, którzy nie są świadomi, jak wysoką cenę trzeba czasami zapłacić za sukces. W głównych rolach dobrze odnajdują się Steve John Shepherd (Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów), Ben Waters (Pod wpływem), Alec Newman (serial Diuna) oraz nominowany do Oscara Chiwetel Ejiofor (Zniewolony. 12 Years a Slave). Wyróżnikami produkcji są niepowtarzalny klimat, złożone psychologicznie postacie oraz ciekawa ścieżka dźwiękowa.

 

 

 

ORNITOLOG (THE ORNITHOLOGIST (AKA. O ORNITOLOGO)) dramat, Portugalia 2016
emisja: 08.01.2018 godz. 23:50
powtórzenie: 18.01.2018 godz. 01:00

ORNITOLOG (THE ORNITHOLOGIST (AKA. O ORNITOLOGO)) dramat, Portugalia 2016, 114 min., (18), reż. João Pedro Rodrigues, wyk. Paul Hamy, Xelo Cagiao, João Pedro Rodrigues, Han Wen, Chan Suan

Fascynująca opowieść o badaczu ptaków, który w wyniku intensywnych przeżyć doświadcza niezwykłej przemiany. Nagroda za reżyserię na MFF w Locarno.

Fernando (Paul Hamy), stroniący od ludzi ornitolog, zajmuje się poszukiwaniem zagrożonego wymarciem gatunku czarnych bocianów w pobliżu małej rzeki na północy Portugalii. Pewnego dnia jego kajak się wywraca i mężczyzna wpada do wody. Z pomocą przychodzą mu dwie tajemnicze Chinki, które pielgrzymują do Santiago de Compostela. Później sytuacja bohatera zaczyna mocno się komplikować. Zagubiony Fernando próbuje przetrwać w niesprzyjających warunkach, a trudne doświadczenia zmieniają go nieodwracalnie.

Pełne tajemnic i symboli kino artystyczne w reżyserii João Pedro Rodriguesa (O Fantasma, Gdy ostatni raz widziałem Macao), który uważany jest za jednego z najciekawszych współczesnych portugalskich filmowców. Obraz opowiada o egzystencjalnej podróży i stanowi fascynującą mieszankę różnych gatunków filmowych. Przedstawia niezwykłą przemianę człowieka, który za sprawą trudnych doświadczeń doznaje duchowego objawienia. Bezdyskusyjnym atutem produkcji jest hipnotyzująca warstwa wizualna, która wzbudziła zachwyt krytyków. W głównej roli występuje nominowany do Cezara Paul Hamy (Moja miłość, Cień). Produkcja była pokazywana na wielu imprezach filmowych na całym świecie. Na prestiżowym festiwalu w Locarno otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię, a na MFF w Denver została wyróżniona Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego.

 

 

ELLEN (ELLEN) dramat, Wielka Brytania 2016
emisja: 10.01.2018 godz. 03:10
powtórzenie: 26.01.2018 godz. 07:50
26.01.2018 godz. 17:00

ELLEN (ELLEN) dramat, Wielka Brytania 2016, 73 min., (15), reż. Mahalia Belo, wyk. Jessica Barden, Yasmin Monet Prince, Joe Dempsie, Jaime Winstone, Charlie Creed-Miles

Pogrążająca się w autodestrukcji nastolatka dzięki nowej przyjaźni ma szansę odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Wyróżniony nagrodą BAFTA, brawurowy debiut Mahalii Belo.

Ellen (Jessica Barden) jest sprawiającą problemy wychowawcze nastolatką, która nie stroni od rozmaitych używek. Czuje się nierozumiana i zagubiona w rzeczywistości. Wszystko zmienia się, kiedy dziewczyna poznaje Kaylę (Yasmin Monet Prince). Nowa przyjaźń pozwala jej się wyciszyć i spojrzeć inaczej na otaczający ją świat. Jej dom jednak w dalszym ciągu jest pogrążony w chaosie. Ellen nie widuje wcale ojca, a uzależniona od alkoholu matka (Jaime Winstone) ignoruje ją. Czy wrażliwa nastolatka jest w stanie przetrwać trudne chwile?

Brytyjski dramat, który w intrygujący sposób mówi o problemach okresu dorastania – poczuciu wyobcowania, potrzebie bliskości i zrozumienia oraz poszukiwaniu własnego „ja”. Zrealizowany z dbałością o szczegóły, telewizyjny obraz porywa w warstwie wizualnej. Przepiękny sposób filmowania, dopracowana scenografia, budująca nastrój muzyka, dojrzały scenariusz – wszystko to sprawiło, że początkująca reżyserka Mahalia Belo otrzymała za swój film prestiżową BAFTA TV Award. Wiarygodne kreacje aktorskie tworzą w filmie Jessica Barden (Tamara i mężczyźni), debiutantka Yasmin Monet Prince, Joe Dempsie (serial HBO Gra o tron), Jaime Winstone (Love, Rosie) oraz Charlie Creed-Miles (Harry Brown).

CICHE SERCE (A QUIET HEART) dramat, Izrael 2016
emisja: 11.01.2018 godz. 07:45
powtórzenie: 11.01.2018 godz. 16:40
29.01.2018 godz. 18:25
30.01.2018 godz. 09:50

CICHE SERCE (A QUIET HEART) dramat, Izrael 2016, 91 min., (15), reż. Eitan Anner, wyk. Ania Bukstein, Giorgio Lupano, Lior Lifshitz, Uri Gottlieb, Rona-Lee Shim’On

Zmęczona życiem w ciągłym stresie młoda pianistka przenosi się z Tel Awiwu do Jerozolimy, aby zacząć wszystko od nowa.

Pochodząca z Tel Awiwu Naomi (Ania Bukstein) jest młodą pianistką, która nie może wytrzymać ciągłej presji. Pewnego dnia decyduje się zacząć swoje życie od nowa i przeprowadza się do Jerozolimy. Szybko okazuje się, że stać ją na mieszkanie tylko w zamieszkiwanej przez ortodoksyjnych Żydów części miasta. Mimo wrogości, z jaką odnoszą się do niej sąsiedzi, Naomi udaje się nawiązać nowe, interesujące znajomości. Znajduje wspólny język z uzdolnionym muzycznie młodym chłopakiem (Lior Lifshitz), który mieszka w jej kamienicy oraz charyzmatycznym włoskim mnichem o imieniu Fabrizio (Giorgio Lupano).

Kameralny dramat o spotkaniu, które zmienia sposób patrzenia na świat młodej artystki. Izraelski filmowiec Eitan Anner (Sipur Hatzi-Russi) bierze na warsztat takie tematy jak wypalenie, samotność czy sposoby radzenia sobie z nadmierną presją. Jednocześnie mówi też o religijnym fanatyzmie, z którym zderza się w Jerozolimie niewierząca bohaterka. Obraz udowadnia, że muzyka łagodzi obyczaje i może pomóc w przełamywaniu religijnych i kulturowych barier. W obsadzie tego inteligentnego i wyciszonego filmu znaleźli się m.in. trzykrotnie nominowana do nagrody Ofira Ania Bukstein (Sekrety), Giorgio Lupano (Papieżyca Joanna), debiutant Lior Lifshitz, Uri Gottlieb (Rabin – ostatni dzień) oraz Rona-Lee Shim’on (Policjant). Produkcja została wyróżniona nagrodą za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hajfie.

 

 

OSOBLIWA MIŁOŚĆ (QUESTA SPECIE D’AMORE) dramat, Włochy 1972
emisja: 11.01.2018 godz. 11:00
powtórzenie: 11.01.2018 godz. 04:10

OSOBLIWA MIŁOŚĆ (QUESTA SPECIE D’AMORE) dramat, Włochy 1972, 104 min., (12), reż. Alberto Bevilacqua, wyk. Ugo Tognazzi, Jean Seberg, Fernando Rey, Ewa Aulin, Angelo Infanti

Pełen marzeń o lepszym życiu Federico opuszcza swoją społeczność i wyrusza na poszukiwanie szczęścia.

Federico (Ugo Tognazzi) jest synem antyfaszysty, który był prześladowany za swoje poglądy w latach trzydziestych. Mężczyzna chce zostawić za sobą trudne wspomnienia i decyduje się na ślub z córką (Jean Seberg) niezwykle bogatego i wpływowego człowieka (Fernando Rey). Niestety szybko okazuje się, że nie jest to życie, o jakim marzył. Zdesperowany, postanawia powrócić do rodzinnej wioski i swoich korzeni.

Włoski pisarz, reżyser i scenarzysta Alberto Bevilacqua (Czarne święto, La Califfa) ekranizuje własną powieść pod tym samym tytułem. Film opowiada o dojrzewaniu, pogoni za szczęściem, nietrafionych życiowych wyborach i poszukiwaniu swego prawdziwego „ja”. W rolę zmagającego się ze swoimi uczuciami głównego bohatera wciela się wyróżniony nominacją do Złotego Globu Ugo Tognazzi (Klatka szaleńców, Wielkie żarcie), który zagrał również ojca Federica. W obsadzie znaleźli się także Jean Seberg (Do utraty tchu), laureat Złotej Palmy Fernando Rey (Dyskretny urok burżuazji), Ewa Aulin (Zacznijcie rewolucję beze mnie) oraz Angelo Infant (Ojciec chrzestny). Przepiękną muzykę stworzył dwukrotny zdobywca Oscara Ennio Morricone (Nienawistna ósemka). Zdjęcia do wyróżnionego nagrodą Davida di Donatello filmu powstały w Rzymie i Parmie.

KREW Z KRWI, KOŚĆ Z KOŚCI (FLESH AND BONE (1993)) dramat, USA 1993
emisja: 11.01.2018 godz. 02:05
powtórzenie: 12.01.2018 godz. 12:55

KREW Z KRWI, KOŚĆ Z KOŚCI (FLESH AND BONE (1993)) dramat, USA 1993, 121 min., (15), reż. Steve Kloves, wyk. Dennis Quaid, Meg Ryan, James Caan, Gwyneth Paltrow, Scott Wilson

Dennis Quaid jako komiwojażer, który poznaje niezwykłą kobietę, mającą związek z jego przeszłością.

Arlis Sweeney (Dennis Quaid) prowadzi proste i pełne rutyny życie w Zachodnim Teksasie. Mężczyzna jest komiwojażerem, który przemieszcza się z miasta do miasta. W każdym z nich czeka na niego inna kochanka. Pewnego dnia na swojej drodze spotyka Kay Davies (Meg Ryan). Po ucieczce od męża kobieta prowadzi wędrowne życie. Ich spokój zostaje przerwany za sprawą pojawienia się ojca Arlisa (James Caan), który przywołuje mroczną tajemnicę z historii rodziny.

Wciągający dramat o mrocznych tajemnicach i zbrodniach z przeszłości, które wywierają wpływ na teraźniejszość. Nominowany do Oscara reżyser i scenarzysta Steve Kloves (reż. Wspaniali bracia Bakerowie, scen. Cudowni chłopcy) tworzy pełną emocji opowieść, której siłą są dobrze napisane, skomplikowane psychologicznie postacie. Dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Dennis Quaid (Daleko od nieba, Pojutrze), trzykrotnie nominowana do Złotego Globu Meg Ryan (Bezsenność w Seattle, Masz wiadomość), wyróżniony nominacją do Oscara James Caan (Ojciec chrzestny, Misery) wybornie wcielają się w role trójki bohaterów, których połączył przed laty los. W obsadzie znalazła się ponadto laureatka Nagrody Akademii Gwyneth Paltrow (Siedem, Zakochany Szekspir). Autorem doskonałych zdjęć jest Philippe Rousselot (Rzeka życia – Oscar).

 

 

MIŁOSNA UKŁADANKA (STARTER FOR 10) komedia, Wielka Brytania 2006
emisja: 12.01.2018 godz. 07:45
powtórzenie: 12.01.2018 godz. 16:45
24.01.2018 godz. 02:45

MIŁOSNA UKŁADANKA (STARTER FOR 10) komedia, Wielka Brytania 2006, 93 min., (12), reż. Tom Vaughn, wyk. James Mcavoy, Alice Eve, Rebecca Hall, Catherine Tate, Dominic Cooper

James McAvoy w roli ambitnego chłopaka z robotniczej rodziny, który rozpoczyna naukę na uniwersytecie w Bristolu.

Wielka Brytania, rok 1985. Brian (James McAvoy) jest bystrym, pochodzącym z typowej robotniczej rodziny chłopakiem, który rozpoczyna właśnie pierwszy rok studiów na uniwersytecie w Bristolu. Brak mu pewności siebie i wiary we własne możliwości. Brian postanawia jednak ciężko pracować na sukces. Nieustannie chłonie wiedzę. W końcu decyduje się wystartować w najsłynniejszym brytyjskim turnieju telewizyjnym. Poznaje też dwie dziewczyny – seksowną blondynkę Alice (Alice Eve) oraz rozważną szatynkę Rebeckę (Rebecca Hall).

Lekka komedia o porywach serca oraz potrzebie ciągłego zdobywania wiedzy, w kapitalny sposób ukazująca Anglię lat osiemdziesiątych XX wieku. W rolach głównych w debiucie fabularnym Toma Vaughana (Co się zdarzyło w Las Vegas, Anglik, który mnie kochał) występują nominowany do Złotego Globu James McAvoy (Pokuta, seria X-Men), zdobywczyni BAFTY Rebecca Hall (Vicky Cristina Barcelona, Miasto złodziei) oraz Alice Eve (Dziewczyna z ekstraklasy, Zanim się rozstaniemy). Produkcja wyróżnia się solidnym scenariuszem oraz doskonałą ścieżką dźwiękową, na której znalazło się wiele hitów z lat osiemdziesiątych.

WYJŚCIE Z TUNELU (AL FINAL DEL TUNEL (AKA. AT THE END OF THE TUNNEL)) thriller, Hiszpania 2016
premiera: 12.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 15.01.2018 godz. 21:40

WYJŚCIE Z TUNELU (AL FINAL DEL TUNEL (AKA. AT THE END OF THE TUNNEL)) thriller, Hiszpania 2016, 90 min., (18), reż. Rodrigo Grande, wyk. Leonardo Sbaraglia, Pablo Echarri, Clara Lago, Federico Luppi, Uma Salduende

Sparaliżowany mężczyzna musi zmierzyć się z niebezpieczną grupą złodziei, którzy planują skok na bank.

Joaquín (Leonardo Sbaraglia) jest sparaliżowanym inżynierem komputerowym, który nie oczekuje zbyt wiele od życia. Pewnego dnia postanawia wynająć część swojego domu młodej i atrakcyjnej Bercie (Clara Lago) oraz jej córce Betty (Uma Salduende). Dzięki nowym lokatorkom Joaquín zaczyna bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość. Którejś nocy odkrywa jednak, że gang złodziei kopie tunel pod jego domem. Ich celem jest dostanie się do pobliskiego banku. Co gorsza, mężczyzna uświadamia sobie, że Berta jest zamieszana w sprawę. Zdesperowany, postanawia działać.

Ten porywający kryminał z elementami dramatu i thrillera to dzieło pochodzącego z Argentyny reżysera Rodriga Grande (Rosarigasinos, Cuestión de principios). Pełen napięcia obraz zachwyca mrocznym klimatem oraz starannie budowaną intrygą, w której nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji. Wykonawcami dobrze skrojonych ról są: laureat nagrody Goya Leonardo Sbaraglia (Intacto, Dzikie historie), Pablo Echarri (Metoda, Historia pewnej ucieczki), Clara Lago (Podróż Carol, Jak zostać Katalonką), Federico Luppi (Kręgosłup diabła, Labirynt fauna). Produkcja zdobyła wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach filmowych w Brukseli, Rzymie oraz Seattle. Zdjęcia do niej powstały w Buenos Aires i na Teneryfie.

 

 

 

ŻYCIE POZA MNĄ (LIFE BEYOND ME (AKA. UNE VIE AILLEURS)) dramat, Francja 2017
emisja: 15.01.2018 godz. 18:25
powtórzenie: 16.01.2018 godz. 09:45

ŻYCIE POZA MNĄ (LIFE BEYOND ME (AKA. UNE VIE AILLEURS)) dramat, Francja 2017, 92 min., (12), reż. Olivier Peyon, wyk. Isabelle Carré, Ramzy Bedia, María Dupláa, Dylan Cortes, Virginia Mendes

Zrozpaczona matka zrobi wszystko, żeby odzyskać ukochanego syna, którego porwał jej były mąż.

Francuzka Sylvie (Isabelle Carré) rozstała się ze swoim mężem Pablem, który po rozwodzie porwał ich syna Felipe (Dylan Cortes). Kobieta od czterech lat próbuje znaleźć swoje ukochane dziecko. Niestety, policja wydaje się bezradna. Zdesperowana matka postanawia wynająć prywatnego detektywa. Okazuje się, że Pablo nie żyje, a chłopiec wychowuje się z ciotką i babką na urugwajskiej wsi. Sylvie uświadamia sobie, że po śmierci byłego męża ma w końcu pełnię praw rodzicielskich.

Poruszająca historia matki, która ze wszystkich sił stara się odnaleźć swojego ukochanego synka. Kiedy już jej się to udaje, kobieta musi zastanowić się, co jest dla niego najlepsze. W postać stojącej przed trudnym wyborem Sylvie wciela się laureatka nagrody Cezara Isabelle Carré (Wspominać rzeczy piękne, W jego rękach). W angażującym emocje filmie występują także: Ramzy Bedia (Ich dwóch i Paryż), María Dupláa (Francia), Dylan Cortes (Mi amiga del parque) oraz Virginia Mendes (Papieska toaleta). Reżyserem obrazu jest Olivier Peyon (Skradzione wakacje, dokument Nie znosiłem matematyki).

KORPO (CORPORATE) dramat, Francja 2017
premiera: 15.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 16.01.2018 godz. 11:20
31.01.2018 godz. 18:20

KORPO (CORPORATE) dramat, Francja 2017, 95 min., (12), reż. Nicolas Silhol, wyk. Céline Sallette, Lambert Wilson, Stéphane De Groodt, Violaine Fumeau, Alice De Lencquesaing

Stawiająca na sukces pracownica korporacji staje się świadkiem samobójstwa swojego kolegi. Tragedia sprawia, że kobieta zaczyna krytycznie patrzeć na firmę i zarządzających nią ludzi.

Emilie Tesson-Hansen (Céline Sallette) jest ambitną szefową działu HR w dużym koncernie spożywczym. Praca wypełnia całe jej życie. Kobieta jest doskonałym korporacyjnym „żołnierzem”. Nie ma problemu z wdrażaniem bezwzględnych zasad i procedur, które pomagają firmie osiągać dobre wyniki finansowe. Pewnego dnia jednak dochodzi do tragedii. Zdesperowany współpracownik popełnia samobójstwo na jej oczach. Straumatyzowana Emilie musi przewartościować swoje życie i zastanowić się, co jest naprawdę ważne.

Wstrząsający dramat z elementami thrillera, obnażający nieludzką kulturę pracy niektórych francuskich korporacji. Debiutujący w pełnym metrażu reżyser Nicolas Silhol w wiarygodny sposób ukazuje przemianę głównej bohaterki, która za sprawą tragedii zaczyna zupełnie inaczej patrzeć na swoje środowisko pracy i kadrę zarządzającą. W jej roli idealnie odnajduje się wyróżniona nominacją do Cezara Céline Sallette (Z krwi i kości, Marsylski łącznik). W filmie występują również: sześciokrotny zdobywca nominacji do Cezara Lambert Wilson (Ludzie Boga), Stéphane De Groodt (Przychodzi facet do lekarza), Violaine Fumeau (Les Éléphants) oraz Alice de Lencquesaing (Miłość od pierwszego dziecka). Produkcja brała udział w konkursie głównym na MFF w Karlowych Warach. Inspiracją dla scenariusza były wydarzenia w firmie France-Telecom, w której w latach 2008-2009 doszło do serii samobójstw.

 

 

HIPOPOTAM (THE HIPPOPOTAMUS) komedia, Wielka Brytania 2017
emisja: 18.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 19.01.2018 godz. 10:10

HIPOPOTAM (THE HIPPOPOTAMUS) komedia, Wielka Brytania 2017, 86 min., (12), reż. John Jencks, wyk. Roger Allam, Matthew Modine, Fiona Shaw, Tim Mcinnerny, Geraldine Somerville

Zwariowana komedia o pełnym cynizmu, niespełnionym poecie, który próbuje rozwiązać tajemnicę cudownych uzdrowień.

Ted Wallace (Roger Allam) jest niepoprawnym krytykiem teatralnym, który nie stroni od alkoholu. Jego awanturnicze usposobienie przysparza mu całej masy kłopotów. Pewnego dnia szefowie Teda mają dość jego wyskoków. Mężczyzna traci pracę. Z pomocą przychodzi mu para znajomych (Matthew Modine i Fiona Shaw), którzy zapraszają go do swojej wiejskiej posiadłości Swafford Hall. Jego zadaniem jest zbadanie serii nagłych i trudnych do wytłumaczenia uzdrowień, które miały tam miejsce.

Hipopotam to absurdalna brytyjska komedia, która zachwyca soczystym humorem i galerią świetnie nakreślonych, ekscentrycznych postaci. Scenariusz obrazu Johna Jencksa (Aspekty życia) został oparty na popularnej powieści Stephena Fry pod tym samym tytułem (nawiązującym do wiersza T.S. Eliota). W postać głównego bohatera z niewymuszonym wdziękiem wciela się doświadczony angielski aktor Roger Allam (Tamara i mężczyźni, serial Endeavour). Obok niego występują, m.in.: Matthew Modine (Full Metal Jacket), Fiona Shaw (Harry Potter i Zakon Feniksa), Tim McInnerny (Notting Hill) oraz Geraldine Somerville (Gosford Park). W produkcji nie brakuje intryg i zaskakujących zwrotów akcji. Atutem są też błyskotliwe dialogi. Zdjęcia powstały w malowniczym West Wycombe.

6A (6A) dramat, Szwecja 2016
emisja: 19.01.2018 godz. 13:20
powtórzenie: 27.01.2018 godz. 04:40

6A (6A) dramat, Szwecja 2016, 59 min., (12), reż. Peter Modestij, wyk. Emine Özkan, Tyra Olin, Omeya Lundqvist, Caroline Söderström, Eva Melander

Wychowawczyni wzywa do szkoły grupę rodziców, aby porozmawiać o relacjach panujących między uczniami.

Trwa kryzysowe spotkanie rodziców uczniów klasy 6A, którzy rozmawiają na temat narastających problemów między nastolatkami. Bierze w nim udział trójka dziewcząt – dwunastoletnie Denise (Emine Özkan), Bella (Tyra Olin) i Mina (Omeya Lundqvist). Nauczycielka Louise (Caroline Söderström) oraz niektórzy z rodziców są zdania, że to one zastraszają inne dzieci i odpowiedzialne są za pojawienie się licznych konfliktów w klasie. Szybko wychodzi na jaw, że prawda jest zgoła inna.

Intensywny dramat o szkolnym zebraniu, podczas którego dochodzi do konfrontacji zwaśnionych stron. Debiutujący w długim metrażu reżyser Peter Modestij w kapitalny sposób pokazuje ludzkie emocje w sytuacji kryzysowej. W głównych rolach występują młode i utalentowane aktorki: Emine Özkan, Tyra Olin (Den som söker) oraz Omeya Lundqvist (serial Gsmamman). Obok nich pojawiają się Caroline Söderström (Saknad) oraz Eva Melander. Szwedzki obraz był pokazywany na Berlinale, gdzie otrzymał nominację do Kryształowego Niedźwiedzia oraz do nagrody za najlepszy debiut.

 

 

CZARNY DIAMENT (DARK DIAMOND (AKA. DIAMANT NOIR)) thriller, Francja 2016
emisja: 19.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 29.01.2018 godz. 22:55

CZARNY DIAMENT (DARK DIAMOND (AKA. DIAMANT NOIR)) thriller, Francja 2016, 111 min., (18), reż. Arthur Harari, wyk. Niels Schneider, August Diehl, Hans-Peter Cloos, Abdel Hafed Benotman, Guillaume Verdier

Po śmierci ojca zrozpaczony młody chłopak postanawia zemścić się na członkach swojej majętnej rodziny.

Pier Ulmann (Niels Schneider) jest zagubionym chłopakiem z zamożnej rodziny, który mieszka w Paryżu. Mężczyzna pracuje od czasu do czasu na budowie. Zajmuje się też drobnymi kradzieżami, wykonywanymi na zlecenie niejakiego Rachida (Hafed Benotman). Pewnego dnia jego ojciec zostaje znaleziony martwy na ulicy. Syn wini za jego śmierć zajmującą się sprzedażą diamentów rodzinę z Antwerpii. Kiedy kuzyn (August Diehl) zaprasza Piera do odwiedzenia rodzinnego biznesu, ten nie zastanawia się ani chwili. Powodowany chęcią zemsty, postanawia zrobić skok życia.

Hipnotyzujący thriller o poszukiwaniu zemsty w reżyserii debiutującego w długim metrażu Arthura Harariego. Dobrze rokujący artysta otrzymał za swoje dzieło prestiżowe nominacje do Cezara i przyznawanej przez zagranicznych dziennikarzy pracujących we Francji Nagrody Lumiere. Film stanowi udane połączenie rodzinnego dramatu z kinem noir i obfituje w wyraziste, wymykające się schematom postacie. Godny uwagi jest też realistyczny portret hermetycznego środowiska handlarzy diamentów. W główne role wcielają się: wyróżniony za stworzoną przez siebie kreację Cezarem, charyzmatyczny Niels Schneider (Zabiłem moją matkę, Wyśnione miłości), August Diehl (Fałszerze, Bękarty wojny), tragicznie zmarły w 2015 roku Hafed Benotman (Carrément à l’Ouest), Raphaële Godin (Wspaniała para, Mój kawałek tortu) oraz Guillaume Verdier (Prorok, Grand Central). Wyróżnikiem produkcji są stylizowane zdjęcia i brawurowo skonstruowana fabuła, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

KOCHANE ŻYCIE (THE SWEET LIFE) dramat, USA 2016
premiera: 22.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 23.01.2018 godz. 11:45

KOCHANE ŻYCIE (THE SWEET LIFE) dramat, USA 2016, 90 min., (15), reż. Rob Spera, wyk. Chris Messina, Abigail Spencer, Brian Shortall, Karan Soni, Tyson Ritter

Dwoje zagubionych ludzi wyrusza z Chicago do San Francisco, aby w spektakularny sposób skończyć ze swoim życiem.

Kenny (Chris Messina) jest pozbawionym złudzeń sprzedawcą lodów z Chicago. Pewnej nocy mężczyzna spotyka na swojej drodze Lolitę (Abigail Spencer) – wygadaną dziewczynę o fioletowych włosach, która nie ma w życiu nic do stracenia. Chociaż wiele ich różni, postanawiają wybrać się wspólnie do San Francisco, gdzie planują rzucić się z mostu Golden Gate. Ich podróż niespodziewanie zamienia się w romantyczną przygodę.

Chwytająca za serce tragikomedia o perypetiach dwójki desperatów, którzy chcą pożegnać się z życiem, skacząc ze słynnego mostu Golden Gate. W ich rolach dobrze odnajdują się znany z filmów Vicky Cristina Barcelona czy Operacja Argo Chris Messina oraz utalentowana Abigail Spencer (A więc wojna, Oz: Wielki i Potężny). Partnerują im m.in. Maggie Siff (serial Mad Men), Tyson Ritter (Już za tobą tęsknię), Brian Shortall (Miss agent 2: Uzbrojona i urocza), J.D. Evermore (Witaj w klubie). Za reżyserię tego pełnego czarnego humoru i błyskotliwych dialogów obrazu odpowiedzialny był Rob Spera (seriale Zabójcze umysły, Poślubione armii). Zmuszająca do przemyśleń niezależna produkcja została wyróżniona nagrodą California on Location Award.

 

 

PODWÓJNA RANDKA (DOUBLE DATE) komedia, Wielka Brytania 2017
premiera: 26.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 29.01.2018 godz. 21:20

PODWÓJNA RANDKA (DOUBLE DATE) komedia, Wielka Brytania 2017, 90 min., (18), reż. Benjamin Barfoot, wyk. Danny Morgan, Georgia Groome, Michael Socha, Kelly Wenham, Dougie Poynter

Nieśmiały chłopak postanawia stracić przed swoimi trzydziestymi urodzinami dziewictwo. Nie spodziewa się jednak, że los szykuje dla niego krwawą niespodziankę.

Jim (Danny Morgan) ma prawie trzydzieści lat i dalej jest prawiczkiem. Nieśmiały chłopak marzy, aby przed swoimi urodzinami w końcu spędzić noc z kobietą. Razem ze swoim zarozumiałym kumplem Alexem (Michael Socha) wychodzi do klubu. Na miejscu mężczyźni poznają dwie bliźniaczki – Kitty (Kelly Wenham) oraz Lulu (Georgia Groome). Jim myśli, że wreszcie udało mu się wygrać los na loterii. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak bardzo jest w błędzie. Femmes fatales pragną zabrać mu dużo więcej niż tylko dziewictwo…

Przewrotny obraz dla wszystkich miłośników kina grozy w reżyserii debiutanta Benjamina Barfoota. W obsadzie krwawego i pełnego zwrotów akcji, ale też zabawnego obrazu znaleźli się: wykonawca głównej roli, a zarazem autor scenariusza Danny Morgan (W drodze), Georgia Groome (Angus, stringi i przytulanki), Michael Socha (serial Dawno, dawno temu) oraz Kelly Wenham (serial Przygody Merlina). Produkcja została wyróżniona nominacją do nagrody BIFA za najlepsze efekty i zyskała spore uznanie wśród publiczności.

PORTO (PORTO) dramat, Francja 2016
premiera: 29.01.2018 godz. 20:00
powtórzenie: 30.01.2018 godz. 11:25

PORTO (PORTO) dramat, Francja 2016, 74 min., (15), reż. Gabe Klinger, wyk. Anton Yelchin, Lucie Lucas, Paulo Calatré, Françoise Lebrun, Florie Auclerc-Vialens

Dwójka młodych ludzi wraca przez lata do pewnej nocy, podczas której ich losy niespodziewanie połączyły się na chwilę.

Jake (Anton Yelchin) i Mati (Lucie Lucas) są dwójką outsiderów, którzy mieszkają w portugalskim mieście Porto. On jest Amerykaninem, który ucieka od skomplikowanych relacji rodzinnych. Ona – Francuzką na wymianie studenckiej, która ma romans z jednym ze swoich profesorów. Para spotyka się przez przypadek i przeżywa krótkotrwałe uczucie. Kilka lat później bohaterowie wspominają spotkanie, podczas którego czas zatrzymał się dla nich na chwilę.

Poruszająca opowieść o przygodzie na jedną noc, która przez lata nie pozwala o sobie zapomnieć. Obraz debiutującego w fabule Gabe’a Klingera (dokument Outsiderzy: James Benning i Richard Linklater) mówi o niepozornym zdarzeniu, które naznacza bohaterów na całe życie. Jego sceną staje się malownicze portugalskie miasto. W głównych rolach występują tragicznie zmarły Anton Yelchin (Kraina wiecznego szczęścia, Do szaleństwa) oraz zjawiskowa Lucie Lucas (Dyplomowany tata, serial Clem). Obraz urzeka niepowtarzalnym nastrojem i pełną niedopowiedzeń, romantyczną historią. Produkcja została wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Buenos Aires. Brała również udział w konkursach głównych na MFF w Hongkongu, San Sebastián, Turynie oraz Lublanie.

 

 

SERIALE

HIPNOTYZER II,  (THE HYPNOTIST II.) serial obyczajowy, Brazylia 2017
premiera: soboty godz. 20:00  (odc. 4-8)

HIPNOTYZER II (THE HYPNOTIST II) serial obyczajowy, Brazylia 2017, (18), wyk. Leonardo Sbaraglia, Carla Quevedo

Drugi sezon doskonałego serialu HBO Latin America o żyjącym w latach czterdziestych hipnotyzerze, który skrywa mroczny sekret.

Charyzmatyczny Arenas (Leonardo Sbaraglia) jest hipnotyzerem mającym umiejętność wprowadzania ludzi w trans, w którym wyjawiają mu swoje największe sekrety. Mężczyzna cierpi na bezsenność, która uniemożliwia mu normalne życie. Mieszka samotnie w hotelu, dręczony przez bolesne wspomnienia z przeszłości. Arenas skrywa też pewną mroczną tajemnicę…

Wyprodukowany przez HBO Latin America, pełen tajemnic serial dramatyczny w reżyserii Alexa Gabassiego (serial Psi). Fabuła została osadzona w latach czterdziestych XX wieku. Składająca się z ośmiu odcinków produkcja zachwyca klimatem, tworzącą niezwykły nastrój muzyką, przepięknymi strojami oraz scenografią. Trzyma też w napięciu. W postać głównego bohatera wciela się sugestywnie laureat nagrody Goya Leonardo Sbaraglia (Intacto). W pozostałych rolach występują Chico Díaz (Żółte mango), César Troncoso (Papieska toaleta), Marilu Marini (Głód miłości) oraz Juliana Didone (Negócio da China Celeste). Scenariusz serialu został oparty na powieści graficznej autorstwa Pablo de Santisa z ilustracjami Juana Sáenza Valiente. Zdjęcia powstały w Montevideo w Urugwaju.

 

 

 

CINEMAX 2

SOBOTNIA PREMIERA

ROZGWIAZDA (STARFISH) dramat, Wielka Brytania 2016
premiera: 06.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 07.01.2018 godz. 09:50
10.01.2018 godz. 20:30
11.01.2018 godz. 12:15
12.01.2018 godz. 22:05
13.01.2018 godz. 13:40

ROZGWIAZDA (STARFISH) dramat, Wielka Brytania 2016, 95 min., (12), reż. Bill Clark, wyk. Joanne Froggatt, Tom Riley, Phoebe Nicholls, Michele Dotrice, Simon Bamford

Oparta na faktach historia brytyjskiej rodziny, która musi zmierzyć się z następstwami sepsy.

Tom (Tom Riley) i Nicola (Joanne Froggatt) są kochającym się małżeństwem, które wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Para spodziewa się właśnie drugiego dziecka. Pewnej zimowej nocy dochodzi jednak do tragedii. Tom budzi się w bólach. Trafia do szpitala, gdzie okazuje się, że przechodzi sepsę. Mężczyzna zapada w śpiączkę na pięć miesięcy. Choroba zabiera mu wszystkie kończyny oraz część twarzy. Po jego wybudzeniu cała rodzina zostaje wystawiona na ogromną próbę.

Wstrząsający, oparty na faktach dramat o rodzinie, która musi odnaleźć się w obliczu tragedii. Brytyjski obraz w dobitny sposób pokazuje, że w życiu nie możemy być niczego pewni i że nic nie jest nam dane raz na zawsze. Jego twórcy – z reżyserem Billem Clarkiem (Cudowne święta Jonatana) na czele – szczerze mówią też o niebezpieczeństwach związanych z perfidną chorobą, jaką jest sepsa. Mimo trudnego tematu ostatecznym przesłaniem filmu są nadzieja i miłość. W role głównych bohaterów z powodzeniem wcielają się laureatka Złotego Globu Joanne Froggatt (serial Downton Abbey, Brud) oraz Tom Riley (W świecie Jane Austen, serial Demony da Vinci). Autorem perfekcyjnych zdjęć jest Clive Norman (The Mirror Boy).

 

 

GDYBYM BYŁA CHŁOPCEM (IF I WERE A BOY (AKA. SI J’ETAIS UN HOMME)) komedia, Francja 2017
premiera: 13.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 14.01.2018 godz. 10:25
17.01.2018 godz. 20:30
18.01.2018 godz. 12:05
19.01.2018 godz. 22:00
20.01.2018 godz. 14:00

GDYBYM BYŁA CHŁOPCEM (IF I WERE A BOY (AKA. SI J’ETAIS UN HOMME)) komedia, Francja 2017, 95 min., (12), reż. Audrey Dana, wyk. Audrey Dana, Christian Clavier, Eric Elmosnino, Alice Belaïdi, Antoine Gouy

Szalona komedia o rozwódce z dwójką dzieci, która niespodziewanie zamienia się w mężczyznę.

Jeanne (Audrey Dana) jest kobietą po przejściach. Rozwiódł się z nią mąż, który zdradził ją z inną. Trzydziestokilkulatka ma dość facetów i obiecuje sobie, że przez jakiś czas nie będzie miała z nimi do czynienia. Postanawia skupić się na dzieciach i pracy. Pewnego dnia jednak dzieje się coś dziwnego. Kobieta budzi się rano i niespodziewanie odkrywa, że wyrósł jej penis. Zdesperowana, prosi o pomoc przyjaciółkę i lekarza.

Perypetie trzydziestokilkuletniej paryżanki, która musi uporać się z pewnym delikatnym problemem. Za reżyserię tej pełnej gagów, feministycznej komedii odpowiedzialna była popularna aktorka Audrey Dana (Czytadło, Spódnice w górę!), która wcieliła się również w postać głównej bohaterki. Obok niej w obsadzie znaleźli się Christian Clavier (Goście, goście), laureat Cezara Eric Elmosnino (Gainsbourg), Alice Belaïdi (Zabójczy Jacques) oraz Antoine Gouy (Jutro będziemy szczęśliwi). Twórcy bawią się stereotypami na temat płci i pokazują, że w każdym z nas tkwi zarówno pierwiastek męski, jak i kobiecy.

 

 

GORZKIE ŻNIWA (BITTER HARVEST (2016)) dramat, Kanada 2017
premiera: 20.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 24.01.2018 godz. 20:30
26.01.2018 godz. 22:15

GORZKIE ŻNIWA (BITTER HARVEST (2016)) dramat, Kanada 2017, 103 min., (18), reż. George Mendeluk, wyk. Max Irons, Samantha Barks, Barry Pepper, Tamer Hassan, Terence Stamp

Oparta na faktach opowieść o dramacie milionów Ukraińców, którzy musieli zmierzyć się z Wielkim Głodem.

Ukraina, lata trzydzieste XX wieku. Władze ZSRR narzucają chłopom obowiązkowe, nieodpłatne kontyngenty dostaw produktów rolnych. Ich wymiar znacznie przekracza możliwości produkcyjne wsi. W kraju dochodzi do wielkiego głodu. Młody artysta Jurij (Max Irons) stara się ze wszystkich sił ocalić przed wycieńczeniem i śmiercią swoją szkolną miłość – Natalkę (Samantha Barks). Mężczyźnie udaje się uciec z sowieckiego więzienia. Zrobi wszystko, żeby przeciwstawić się bolszewikom i ochronić ukochaną.

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film doświadczonego twórcy George’a Mendeluka (Porwanie prezydenta, serial Policjanci z Miami) przedstawia w szczery sposób historię Hołodomoru, czyli Wielkiego Głodu na Ukrainie. Według różnych szacunków działania Kremla przyczyniły się w latach trzydziestych XX wieku do śmierci od 6 do 10 milionów niewinnych ludzi. Reżyser opowiada o tragicznych doświadczeniach ukraińskiego narodu z perspektywy pary kochanków, którzy desperacko starają się wyjść cało z opresji. W ich role wcielają się sugestywnie Max Irons (Intruz, Złota dama) i Samantha Barks (Les Misérables: Nędznicy, The Christmas Candle). Obok nich występują też Barry Pepper (Szeregowiec Ryan), Aneurin Barnard (Dunkierka) oraz zdobywca nominacji do Oscara Terence Stamp (Angol). Zdjęcia do tego zrealizowanego z rozmachem filmu powstały na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii oraz Rumunii.

 

 

ODWET (01:54) dramat, Kanada 2016
premiera: 27.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 28.01.2018 godz. 13:35
31.01.2018 godz. 20:30

ODWET (01:54) dramat, Kanada 2016, 106 min., (15), reż. Yan England, wyk. Antoine-Olivier Pilon, Sophie Nélisse, Lou-Pascal Tremblay, David Boutin, Robert Naylor

Zagubiony nastolatek musi znaleźć w sobie siłę, żeby skonfrontować się ze szkolnym prześladowcą i swoimi wewnętrznymi demonami.

Tim (Antoine-Olivier Pilon) ma szesnaście lat i ogromny talent sportowy. Niestety, chłopak jest nieśmiały i bardzo zamknięty w sobie. Niektórzy ludzie wykorzystują jego słabość. Ostatnie lata nie były dla niego łatwe. Nastolatek doświadczył bolesnej straty, zmaga się też z problemem swojej seksualności. Na dodatek znajomy z drużyny – Jeff (Lou-Pascal Tremblay) – od dawna go prześladuje. Tim ma dość. Postanawia w końcu pokazać, na co go stać. Młody sportowiec zrobi wszystko, żeby pokonać rywala w ważnym wyścigu na 800 metrów i tym samym zemścić się za wszystkie upokorzenia.

Przejmująca do głębi opowieść o poczuciu wyobcowania, pokonywaniu własnych słabości, przemocy w szkole, ukrywanej seksualności oraz walce o sprawiedliwość. Debiutujący w pełnym metrażu Kanadyjczyk Yan England (nominacja do Oscara za krótkometrażowy obraz pt. Henry) tworzy szczery i bezkompromisowy film o homoseksualnym chłopaku, który poprzez sport próbuje wyzwolić się z lęku i znaleźć w sobie siłę, by przeciwstawić się swojemu dręczycielowi. Bezdyskusyjnym atutem obrazu jest kapitalna rola młodziutkiego Antoine’a-Oliviera Pilona (Mama), który gra złożoną psychologicznie postać Tima w skupiony i wyciszony sposób. Obok niego występują Sophie Nélisse (Złodziejka książek), Lou-Pascal Tremblay (serial Le berceau des anges), David Boutin (Więzienne piekło) oraz Robert Naylor (Immortals. Bogowie i herosi).

 

 

EKRANY ŚWIATA

PRZEZ OTWARTE DRZWI (THE OPEN DOOR (AKA. LA PUERTA ABIERTA)) dramat, Hiszpania 2016
premiera: 07.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 08.01.2018 godz. 12:35
25.01.2018 godz. 14:40
26.01.2018 godz. 06:00

PRZEZ OTWARTE DRZWI (THE OPEN DOOR (AKA. LA PUERTA ABIERTA)) dramat, Hiszpania 2016, 82 min., (12), reż. Marina Seresesky, wyk. Carmen Machi, Terele Pávez, Asier Etxeandia, Lucía Balas, Paco Tous

Madrycka prostytutka musi poradzić sobie z matką, której zaczyna wydawać się, że jest gwiazdą hiszpańskiego show-biznesu.

Rosa (Carmen Machi), podobnie jak jej matka Antonia (Terele Pávez), jest prostytutką. Kobieta nie ma łatwego życia. Na domiar złego jej sędziwa matka zaczyna dziwnie się zachowywać. Wydaje jej się, że jest popularną piosenkarką i aktorką – Sarą Montiel. Rosa nie radzi sobie z tą sytuacją. Jej codzienność zaczyna zamieniać się w piekło. Pewnego dnia jednak w jej domu pojawia się ktoś, kto pokazuje jej, jak osiągnąć spokój i szczęście.

Wymykająca się schematom hiszpańska tragikomedia, osadzona w środowisku madryckich prostytutek. Fabularny debiut Mariny Seresesky (krótki metraż La Boda) to chwytające za serce kino, które bawi i wzrusza. Film opowiada o kobiecej solidarności, poszukiwaniu siebie, otwieraniu się na szczęście i dobro. W rolach matki i córki fantastycznie odnajdują się znana z filmów Pedra Almodóvara Carmen Machi (Volver, Przerwane objęcia) oraz nieżyjąca już Terele Pávez (Kamienica w Madrycie, Hiszpański cyrk). Obie aktorki za stworzone przez siebie kreacje zdobyły nominacje do nagrody Goya. Partnerują im Asier Etxeandia (Krwawe gody), Lucía Balas (Las furias) oraz Paco Tous (Kapitan Alatriste). Autorem nastrojowej muzyki jest Mariano Marín (Otwórz oczy). Obraz otrzymał Nagrodę Publiczności na Transilvania International Film Festival.

 

 

POSMAK TUSZU (A TASTE OF INK (AKA. COMPTE TES BLESSURES)) dramat, Francja 2016
premiera: 14.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 15.01.2018 godz. 12:45
30.01.2018 godz. 07:45
30.01.2018 godz. 17:20

POSMAK TUSZU (A TASTE OF INK (AKA. COMPTE TES BLESSURES)) dramat, Francja 2016, 77 min., (15), reż. Morgan Simon, wyk. Kévin Azaïs, Monia Chokri, Nathan Willcocks, Julien Krug, Selim Aymard

Relacja między ojcem a synem zostaje wystawiona na poważną próbę po tym, jak w ich życiu pojawia się ponętna kobieta.

Vincent (Kévin Azaïs) to zbuntowany dwudziestoczterolatek, który jest liderem zespołu rockowego. Jego wielką pasją są tatuaże. Ma już nimi pokryte pół ciała. Na szyi sprawił sobie nawet wizerunek taty (Nathan Willcocks), z którym łączy go bardzo skomplikowana relacja. Kiedy pewnego dnia jego ojciec zaczyna spotykać się z nową dziewczyną – Julią (Monia Chokri) – więzy krwi zaczynają mieć dla chłopaka coraz mniejsze znaczenie. Zafascynowany kobietą, postanawia ją zdobyć, nie zważając na nic.

Pełen silnych emocji dramat obyczajowy, który opowiada o skomplikowanej relacji ojca i syna. Między dwóch mężczyzn wchodzi atrakcyjna, trzydziestoletnia kobieta, która burzy całą pozorną stabilizację. Porównywany z filmami Xaviera Dolana, obraz elektryzuje i do końca trzyma w napięciu. Wiarygodne, złożone psychologicznie kreacje stworzyli w nim laureat Cezara Kévin Azaïs (Miłość od pierwszego ugryzienia, Souvenir), Monia Chokri (Wyśnione miłości, Na zawsze Laurence) i Nathan Willcocks (Śmierć w blasku sławy, serial Missions). Ważną częścią filmu jest również hardcorowa muzyka. Za reżyserię odpowiedzialny był Morgan Simon (krótki metraż Essaie de mourir jeune), który na MFF w San Sebastian został wyróżniony Nagrodą Specjalną w kategorii „debiut reżyserski”. Film spotkał się też z ciepłym przyjęciem na festiwalach Ars Independent, Tofifest, w Sztokholmie oraz Bordeaux.

 

 

ZALECANA OSTROŻNOŚĆ (HANDLE WITH CARE (AKA. HJERTESTART)) dramat, Norwegia 2017
premiera: 28.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 29.01.2018 godz. 13:55

ZALECANA OSTROŻNOŚĆ (HANDLE WITH CARE (AKA. HJERTESTART)) dramat, Norwegia 2017, 102 min., (12), reż. Arild Andresen, wyk. Kristoffer Joner, Marlon Moreno, Kristoffer Bech, Patricia Castañeda, Amalia Santamaria

Nieradzący sobie po śmierci żony mężczyzna decyduje się odnaleźć biologiczną rodzinę swojego adoptowanego syna.

Kjetil (Kristoffer Joner) jest pracownikiem norweskiej platformy wiertniczej, który przechodzi trudne chwile po śmierci żony. Mężczyzna zmuszony jest zająć się ich adoptowanym synem Danielem (Kristoffer Bech). Wydaje mu się, że powinien odnaleźć biologiczną matkę chłopca. Wierzy, że w ten sposób pozbędzie się wielu problemów. W tym celu obydwaj wyruszają do Kolumbii. Chłopiec szybko przyzwyczaja się do latynoskiego stylu życia. Kjetil musi natomiast odpowiedzieć sobie na ważne pytania.

Zmuszające do myślenia kino o radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby. Film stawia też ważne pytania dotyczące relacji między rodzicem a jego adoptowanym dzieckiem. Za realizację obrazu odpowiadał laureat Kryształowego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie, jeden z ciekawszych współczesnych norweskich twórców – Arild Andresen (Bramkarz Liverpoolu, Rodzina Orheimów). W głównych rolach występują: nagrodzony za stworzoną przez siebie kreację statuetką Amanda Kristoffer Joner (Rodzina Orheimów), Marlon Moreno (Perro come perro), Kristoffer Bech (We krwi), Patricia Castañeda (Miłość w czasach zarazy) oraz Amalia Santamaria (The Boy). Pełna subtelności produkcja została ciepło przyjęta przez krytyków i widzów, którzy docenili ją za oryginalny scenariusz oraz wyśmienite zdjęcia.

 

 

 

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

MARZYCIEL (FINDING NEVERLAND) dramat, Wielka Brytania 2004
emisja: 01.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 02.01.2018 godz. 12:05
12.01.2018 godz. 13:35
20.01.2018 godz. 07:35
20.01.2018 godz. 18:50

MARZYCIEL (FINDING NEVERLAND) dramat, Wielka Brytania 2004, 97 min., (12), reż. Marc Forster, wyk. Johnny Depp, Kate Winslet, Julie Christie, Dustin Hoffman, Radha Mitchell

Nominowana do siedmiu Oscarów opowieść o życiu autora nieśmiertelnych „Przygód Piotrusia Pana”, Jamesa Matthew Barriego.

Przeżywający kryzys twórczy pisarz J.M. Barrie (Johnny Depp) spotyka podczas spaceru czarującą wdowę Sylvię Llewelyn Davies (Kate Winslet) i czwórkę jej synów. Znajomość przeradza się w przyjaźń, a potem w miłość. Otoczenie sceptycznie odnosi się do tej relacji – wszak Barrie ma żonę. Ale to właśnie uczucie, jakim pisarz obdarza rodzinę Daviesów, pozwala mu znaleźć inspirację do stworzenia jednej z najbardziej niezwykłych książek XX wieku.

Piękny, subtelny film Marca Forstera (Czekając na wyrok, Chłopiec z latawcem) jest magiczną podróżą do krainy wyobraźni i zaproszeniem, by odkryć w sobie dziecięcą wrażliwość. To również dyskretna opowieść o uczuciu, które nie mieści się w świecie konwenansów i sztywnych zasad. Obraz przykuwa uwagę znakomitą obsadą. W głównej roli błyszczy Johnny Depp (Arizona Dream, cykl Piraci z Karaibów), który otrzymał za swój występ nominację do Złotego Globu i Oscara. Ukochaną pisarza zagrała laureatka Nagrody Akademii Kate Winslet (Zakochany bez pamięci, Lektor). Na drugim planie pojawiają się m.in. Dustin Hoffman (Rain Man), Julie Christie (Doktor Żywago), Ian Hart (Harry Potter i Kamień Filozoficzny) oraz Radha Mitchell (Silent Hill). Nagrodzoną Oscarem muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek (Niewierna). Film otrzymał w sumie siedem nominacji do Nagród Amerykańskiej Akademii (m.in. dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz, najlepszą scenografię) i pięć do Złotych Globów. Zdobył także nagrodę Laterna Magica na MFF w Wenecji.

FISHER KING (THE FISHER KING) dramat, USA 1991
emisja: 08.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 30.01.2018 godz. 22:15

FISHER KING (THE FISHER KING) dramat, USA 1991, 133 min., (18), reż. Terry Gilliam, wyk. Robin Williams, Jeff Bridges, Mercedes Ruehl, Amanda Plummer, David Pierce

Robin Williams i Jeff Bridges w opowieści o niezwykłej przyjaźni dwóch życiowych rozbitków. Srebrny Lew w Wenecji oraz pięć nominacji do Oscara.

Przed kilku laty prezenter radiowy Jack Lucas (Jeff Bridges) przekonywał na antenie pewnego desperata, aby ten odstąpił od planowanego zamachu terrorystycznego. Niestety, rozmowa zakończyła się tragedią. Zginęło wielu ludzi. Od tamtej pory Jacka dręczy poczucie winy. Pogrążony w depresji, bez pracy, godzinami włóczy się po ulicach Manhattanu. Pewnego dnia cudem unika śmierci. Z pomocą przychodzi mu tajemniczy kloszard, Kauz Parry (Robin Williams). Mężczyzna twierdzi, że jest poszukiwaczem świętego Graala. Przypadkowi znajomi nieoczekiwanie odkrywają, że łączą ich pewne sprawy z przeszłości…

Fisher King to połączenie baśni, komediodramatu i romansu, dzieło związanego z grupą Monty Pythona Terry’ego Gilliama. Znany z oryginalnej wyobraźni reżyser ma w swoim dorobku takie obrazy jak m.in. Bandyci czasu, Brazil czy 12 małp. W tej wspaniale opowiedzianej i zagranej historii niezwykłej przyjaźni zobaczymy trójkę wybitnych aktorów: nominowanego za swój występ do Oscara Robina Williamsa (Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Buntownik z wyboru), Jeffa Bridgesa (Big Lebowski, Szalone serce – Oscar) i uhonorowaną za swoją kreację Nagrodą Akademii Mercedes Ruehl (Poślubiona mafii, Rodzina z przeszłością). Film otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, w tym dwa Złote Globy (Robin Williams, Mercedes Ruehl), statuetkę Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji (Terry Gilliam) oraz pięć nominacji do Oscara.

 

 

MIKEY I NICKY (MIKEY AND NICKY) kryminalny, USA 1976
emisja: 15.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 16.01.2018 godz. 11:10
28.01.2018 godz. 10:10

MIKEY I NICKY (MIKEY AND NICKY) kryminalny, USA 1976, 102 min., (15), reż. Elaine May, wyk. Peter Falk, John Cassavetes, Ned Beatty, Rose Arrick, Carol Grace

Dwójka przyjaciół z młodości szuka sposobu, aby uchronić jednego z nich przed zemstą groźnego bandziora.

Nicky (John Cassavetes) jest drobnym cwaniaczkiem, który wpadł w ogromne tarapaty. Szuka go gangster, któremu mężczyzna jest winien duże pieniądze. Ukrywa się w hotelu, skąd spanikowany dzwoni do swojego przyjaciela z młodości – Mikeya (Peter Falk). Zanim mężczyźni znajdą sposób, jak wyciągnąć Nicky’ego z kłopotów, muszą zmierzyć się ze swoją przeszłością i zastanowić się nad wartością przyjaźni.

Ciekawie skonstruowany dramat kryminalny, który opowiada o zdradzie, żalu i wartości przyjaźni. Obraz jest popisem gry zdobywcy dwóch nominacji do Oscara Petera Falka (serial Columbo, Niebo nad Berlinem) oraz trzykrotnie nominowanego do tej nagrody aktora i reżysera Johna Cassavetesa (Parszywa dwunastka, Kobieta pod presją), którym udało się stworzyć bardzo prawdziwe i nieoczywiste postacie. Obok nich występują również: nominowany do Nagrody Akademii Ned Beatty (Uwolnienie), Rose Arrick (Na brooklińskim moście) oraz Carol Grace (Gangster Story). Za kamerą stanęła dwukrotnie wyróżniona nominacją do Oscara Elaine May, reżyserka filmu Bogata, wolna, samotna oraz autorka scenariuszy do Niebiosa mogą zaczekać oraz Barw kampanii.

 

 

GRY WOJENNE (WARGAMES) thriller, USA 1983
emisja: 22.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 23.01.2018 godz. 11:25

GRY WOJENNE (WARGAMES) thriller, USA 1983, 109 min., (12), reż. John Badham, wyk. Matthew Broderick, Dabney Coleman, John Wood, Ally Sheedy, Barry Corbin

Nastolatek włamuje się do komputera Pentagonu. Jego działania niespodziewanie zaczynają zagrażać światowemu bezpieczeństwu. Trzy nominacje do Oscara.

Nastoletni David (Matthew Broderick) jest uczniem jednej z amerykańskich szkół, a jego wielką pasją są komputery. Posiadający ogromne umiejętności chłopak potrafi bez problemu włamać się do szkolnego systemu, aby poprawić swoje oceny. David szczególnie lubi gry wideo. W poszukiwaniu nowych fascynacji decyduje się podłączyć do komputera Pentagonu, gdzie dostępny jest symulator wojny atomowej. Z czasem okazuje się, że gra staje się rzeczywistością. Nastolatek musi odnaleźć się w nowej sytuacji.

Trzymający w napięciu film sensacyjny z elementami kina science fiction. Fabuła koncentruje się na historii beztroskiego nastolatka, który nie zdaje sobie sprawy, że jego niefrasobliwe działania mogą być tragiczne w skutkach. W obsadzie porywającego obrazu Johna Badhama (Gorączka sobotniej nocy, Krótkie spięcie) znaleźli się, m.in.: wyróżniony nominacją do Złotego Globu Matthew Broderick (Wolny dzień Ferrisa Buellera), laureat tej nagrody Dabney Coleman (serial HBO Zakazane imperium), John Wood (Czekolada), Ally Sheedy (Klub winowajców) oraz Barry Corbin (serial Przystanek Alaska). Produkcja otrzymała trzy nominacje do Nagrody Akademii – za najlepszy scenariusz oryginalny, zdjęcia oraz dźwięk. W obrazie czuć ducha zimnowojennej epoki.

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

MANCHESTER BY THE SEA (MANCHESTER BY THE SEA) dramat, USA 2016
emisja: 01.01.2018 godz. 18:15
powtórzenie: 09.01.2018 godz. 08:05
09.01.2018 godz. 16:45
20.01.2018 godz. 22:15
21.01.2018 godz. 09:50

MANCHESTER BY THE SEA (MANCHESTER BY THE SEA) dramat, USA 2016, 132 min., (12), reż. Kenneth Lonergan, wyk. Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Lucas Hedges, Gretchen Mol

Rewelacyjny Casey Affleck w roli zagubionego mężczyzny, który musi zaopiekować się nastoletnim bratankiem. Deszcz prestiżowych nagród, w tym dwa Oscary.

Lee Chandler (Casey Affleck) jest zamkniętym w sobie dozorcą, który stroni od ludzi. Po śmierci starszego brata (Kyle Chandler) mężczyzna rzuca wszystko i wraca w rodzinne strony, aby zgodnie z wolą zmarłego zaopiekować się jego synem Patrickiem (Lucas Hedges). Na miejscu spotyka swoją byłą żonę Randi (Michelle Williams) i szybko uświadamia sobie, że będzie musiał zmierzyć się z bolesnymi wydarzeniami z przeszłości, które nadal siedzą w nim bardzo głęboko.

Uhonorowany Oscarem za najlepszy scenariusz, przejmujący dramat obyczajowy w reżyserii Kennetha Lonergana (Możesz na mnie liczyć, Margaret). Główny bohater filmu wydaje się do cna wypalonym i całkowicie pozbawionym woli życia człowiekiem. Nie jest w stanie wybaczyć sobie błędu z przeszłości, który doprowadził do ogromnej tragedii. Wciela się w niego Casey Affleck (Gdzie jesteś, Amando?, Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda), który w powściągliwy, a przy tym niezwykle wiarygodny sposób nakreślił portret pogrążonego w żałobie mężczyzny. Ta mistrzowska kreacja przyniosła aktorowi statuetki Oscara oraz Złotego Globu. Znakomite, nominowane do Nagrody Akademii role stworzyli także Michelle Williams (Blue Valentine, Mój tydzień z Marilyn) i Lucas Hedges (Teoria wszystkiego, Grand Budapest Hotel). Obraz jest bardzo poruszający i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

 

 

PATROL (THE GUARDIAN (2006)) film akcji, USA 2006
emisja: 05.01.2018 godz. 13:00
powtórzenie: 16.01.2018 godz. 15:00
17.01.2018 godz. 06:00
27.01.2018 godz. 07:55
27.01.2018 godz. 18:10

PATROL (THE GUARDIAN (2006)) film akcji, USA 2006, 134 min., (12), reż. Andrew Davis, wyk. Kevin Costner, Ashton Kutcher, Sela Ward, Clancy Brown, Melissa Sagemiller

Kevin Costner jako mistrz ratownictwa, który daje lekcję życia utalentowanemu, lecz aroganckiemu rekrutowi.

Ben Randall (Kevin Costner), doświadczony ratownik Straży Przybrzeżnej, przeżywa wewnętrzny kryzys po nieudanej akcji, podczas której stracił część swojej załogi. W poczuciu winy rozważa zakończenie służby. Zamiast tego przyjmuje propozycję poprowadzenia szkoleń w prestiżowej jednostce ratownictwa. Swoją wiedzę przekazuje młodym adeptom zawodu, stosując przy tym dość niekonwencjonalne metody. Wśród jego uczniów na pierwszy plan wybija się zdolny, ale bardzo arogancki i zarozumiały Jake Fischer (Ashton Kutcher). Ben podejrzewa, że takie zachowanie ma ścisły związek z przeszłością chłopaka. Postanawia pomóc mu otrząsnąć się z przykrych wspomnień i nadać jego życiu właściwy bieg.

Emocjonująca opowieść o pracy ratowników legendarnej Straży Przybrzeżnej. Film charakteryzuje się dynamicznie prowadzoną akcją i widowiskowym zdjęciami. Nie brakuje w nim zapierających dech w piersiach scen walki z żywiołem. Pełna dramatyzmu fabuła koncentruje się na relacji mistrz-uczeń. Obraz mówi też o odpowiedzialności, pokonywaniu swoich słabości, odwadze i poświęceniu. W role protagonistów wcielają się laureat Oscara Kevin Costner (Tańczący z wilkami, Robin Hood – Książę złodziei) i ulubieniec młodszej widowni, Ashton Kutcher (Stary, gdzie moja bryka?, Efekt motyla). Twórcą Patrolu jest specjalizujący się w kinie akcji Andrew Davis (Liberator, Ścigany).

 

 

SPRZEDAWCY (CLERKS (1994)) komedia, USA 1994
emisja: 05.01.2018 godz. 23:50
powtórzenie: 16.01.2018 godz. 08:00
16.01.2018 godz. 17:15

SPRZEDAWCY (CLERKS (1994)) komedia, USA 1994, 88 min., (15), reż. Kevin Smith, wyk. Brian O’Halloran, Jeff Anderson, Marilyn Ghigliotti, Lisa Spoonauer, Jason Mewes

Nietuzinkowa komedia o jednym szalonym dniu z życia dwójki sprzedawców. Nagrodzony w Cannes, kultowy debiut Kevina Smitha.

Dante (Brian O’Halloran) pracuje w lokalnym supermarkecie w New Jersey i szczerze nienawidzi swojej pracy. Jednak gdy szef niespodziewanie prosi go o zastępstwo, chłopak się zgadza. Dzięki temu może spotkać się ze swoim kumplem Randalem (Jeff Anderson), który pracuje w pobliskiej wypożyczalni wideo. Panowie spędzą ze sobą tego dnia dużo czasu – to bawiąc się, to rozmawiając, to obsługując klientów. Nie wiedzą, że w ciągu kilku najbliższych godzin ich życie bardzo się zmieni.

Nagrodzony na festiwalach w Cannes i Sundance, debiutancki obraz Kevina Smitha (W pogoni za Amy, Jay i Cichy Bob kontratakują), jednego z najoryginalniejszych współczesnych twórców amerykańskiego kina. Siłą filmu, uznawanego za manifest pokolenia X, są przede wszystkim kapitalne dialogi i błyskotliwy scenariusz autorstwa Smitha. Obraz odniósł niespodziewany sukces i szybko stał się obiektem kultu. W opowiadającej o jednym dniu z życia zwyczajnych sprzedawców, niskobudżetowej komedii wystąpili zaprzyjaźnieni z reżyserem debiutujący aktorzy: Brian O’Halloran (Dogma, Sprzedawcy 2), Jeff Anderson (Sprzedawcy 2, Zack i Miri kręcą porno), Marilyn Ghigliotti (Dead and Gone, Sprzedawcy 3) oraz Jason Mewes (Szczury z supermarketu, Jay i Cichy Bob kontratakują).

 

 

BEN HALL: LEGENDA (THE LEGEND OF BEN HALL) western, Australia 2016
emisja: 06.01.2018 godz. 01:35
powtórzenie: 25.01.2018 godz. 22:15

BEN HALL: LEGENDA (THE LEGEND OF BEN HALL) western, Australia 2016, 135 min., (18), reż. Matthew Holmes, wyk. Jack Martin, Jamie Coffa, William Lee, Joanne Dobbin, Adam Willson

Porywająca historia Bena Halla, jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców w dziejach Australii.

Renegat Ben Hall (Jack Martin), po dwóch latach spędzonych w ukryciu, wraca do gry za namową swojego starego przyjaciela Johna Gilberta (Jamie Coffa). Do gangu przyłącza się John Dunn (William Lee). Mężczyźni organizują spektakularne kradzieże i rozboje w Nowej Południowej Walii. Szybko robi się o nich głośno. Stają się najbardziej poszukiwanymi przestępcami w historii Australii. Ich dobra passa nie trwa jednak zbyt długo…

Widowiskowe kino przygodowe o ostatnich miesiącach życia Bena Halla, jednego z najbardziej intrygujących i charyzmatycznych przestępców w dziejach Australii. Obraz w reżyserii Matthew Holmesa (Twin Rivers, serial Crooked) odsłania nieznane powszechnie karty z historii dalekich Antypodów. W role dziewiętnastowiecznych renegatów wcielają się z powodzeniem debiutanci Jack Martin (serial Zatoka serc), Jamie Coffa (serial Gallipoli), William Lee (krótki metraż The Trolley Police) oraz Adam Willson (serial Córki McLeoda). Mocną stroną filmu są starannie oddane realia epoki. Aby jak najwierniej opowiedzieć historię Halla, twórcy nakręcili zdjęcia w autentycznych lokalizacjach, a materiał do dialogów zaczerpnęli z XIX-wiecznych gazet i akt sądowych.

 

 

LABIRYNT DAVE’A (DAVE MADE A MAZE) przygodowy, USA 2017
emisja: 07.01.2018 godz. 04:40
powtórzenie: 13.01.2018 godz. 02:45

LABIRYNT DAVE’A (DAVE MADE A MAZE) przygodowy, USA 2017, 78 min., (15), reż. Bill Watterson, wyk. Nick Thune, Meera Rohit Kumbhani, Adam Busch, James Urbaniak, Frank Caeti

Absurdalna komedia o uwięzionym w kartonowym labiryncie, zdesperowanym artyście.

Dave (Nick Thune) jest sfrustrowanym artystą po trzydziestce, któremu nie udało się osiągnąć niczego znaczącego w swojej karierze. Pewnego dnia zdesperowany mężczyzna buduje w swoim mieszkaniu kartonowy labirynt, w którym szybko się gubi. Mimo licznych ostrzeżeń jego dziewczyna – Annie (Meera Rohit Kumbhani) – udaje się do środka z misją ratunkową i szybko odkrywa, że wydostanie się z pułapki nie będzie takie łatwe.

Oryginalny projekt filmowy, który zachwyca świeżością i ciekawym sposobem realizacji. Jego scenariusz luźno nawiązuje do greckiego mitu o Minotaurze. Niezależny obraz autorstwa debiutującego w roli reżysera aktora Billa Wattersona utrzymany jest w poetyce absurdu. Twórca zabiera widzów w niezwykłą podróż do świata wyobraźni, w którym wszystko wydaje się możliwe. Ogromnym atutem filmu jest rewelacyjna warstwa wizualna. W rolach głównych bohaterów występują: Nick Thune (Wpadka), Meera Rohit Kumbhani (serial Weird Loners), Adam Busch (Leon zawodowiec), James Urbaniak (film TV Jack, jakiego nie znacie), Frank Caeti (Przypadek Harolda Cricka). Produkcja zdobyła Nagrody Publiczności na festiwalach Slamdance, Boston Underground oraz Fantaspoa. Była również pokazywana na wielu prestiżowych imprezach filmowych.

 

 

ROSEMARI (ROSEMARI (AKA. FRAMING MOM)) dramat, Norwegia 2016
emisja: 08.01.2018 godz. 18:50
powtórzenie: 09.01.2018 godz. 10:20
20.01.2018 godz. 15:40

ROSEMARI (ROSEMARI (AKA. FRAMING MOM)) dramat, Norwegia 2016, 94 min., (12), reż. Sara Johnsen, wyk. Tuva Novotny, Ruby Dagnall, Laila Goody, Tommy Kenter, Helga Guren

W dniu swojego ślubu kobieta znajduje w ubikacji nowo narodzoną dziewczynkę. Szesnaście lat później ich drogi znowu się krzyżują.

Podczas swojego przyjęcia weselnego Unn Tove (Tuva Novotny) znajduje w toalecie noworodka, którego przekazuje odpowiednim służbom. Szesnaście lat później pracująca w telewizji rozwódka z dwójką dzieci spotyka porzuconą przed laty dziewczynkę. Dorastająca Rosemari (Ruby Dagnall) stara się ze wszystkich sił odnaleźć swoją biologiczną matkę. Unn postanawia pomóc nastolatce, robiąc o niej reportaż telewizyjny. Podczas wspólnej podróży przez Norwegię do Danii kobiety zbliżają się do siebie.

Poruszający dramat o zerwanej więzi oraz skrywanych przez lata tajemnicach w reżyserii obiecującej norweskiej twórczyni, laureatki dwóch nagród Amanda – Sary Johnsen (Mroźny pocałunek, Upperdog). Artystce udało się stworzyć intrygujące od strony psychologicznej postacie dwóch kobiet, które łączy nieoczywista i złożona relacja. Film zmusza do refleksji, ale nie brakuje w nim również subtelnego humoru. W główne role wcielają się z wyczuciem ceniona szwedzka aktorka Tuva Novotny (Jedz, módl się, kochaj, Wojna) i wyróżniona za stworzoną przez siebie kreację nagrodą Amanda – debiutantka Ruby Dagnall (serial Skam). Partnerują im Laila Goody (Fala), Tommy Kenter (Marie Krøyer) oraz Emil Johnsen (Zniknięcie).

 

 

DO ODSTRZAŁU (TWO DOWN) thriller, Wielka Brytania 2015
emisja: 09.01.2018 godz. 13:40
powtórzenie: 16.01.2018 godz. 01:40

DO ODSTRZAŁU (TWO DOWN) thriller, Wielka Brytania 2015, 88 min., (15), reż. Matthew Butler, wyk. Alex Hassell, Tori Hart, Graham Butler, Felicity Montagu, Conleth Hill

Życie młodej Sophie wywraca się do góry nogami, gdy dziewczyna spotyka pod domem uzbrojonego, rannego mężczyznę.

Sophie (Tori Hart) wychodzi wyrzucić śmieci. Niespodziewanie przy drzwiach do klatki domu spotyka rannego mężczyznę (Alex Hassell), który grozi jej bronią. Kobieta zostaje zmuszona do wpuszczenia go do swojego mieszkania. Jakiś czas później do jej drzwi puka znajomy (Graham Butler). Zdenerwowana Sophie próbuje go odprawić. Szybko wychodzi na jaw, że coś jest nie tak. Zdesperowany porywacz postanawia wziąć kolejnego zakładnika.

Pełna emocji, inteligentnie skonstruowana czarna komedia w reżyserii Matthew Butlera (Miss in Her Teens, The Isle). Obraz opowiada o niespodziewanej przyjaźni, jaka narodziła się między porywaczem a jego ofiarami. Produkcja zachwyca świeżością scenariusza, dowcipnymi dialogami oraz wciągającą bez reszty intrygą. Odtwórcami głównych ról są Alex Hassell (Czarna śmierć), Tori Hart (Miss in Her Teens), Graham Butler (serial Dom grozy), Felicity Montagu (Dziennik Bridget Jones) oraz znany z serialu HBO Gra o tron – Conleth Hill. Obraz spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków i został wyróżniony nagrodami na festiwalach filmowych w Amsterdamie, Manchesterze oraz Oksfordzie.

 

 

 

KLUB 54 (54) dramat, USA 1998
emisja: 09.01.2018 godz. 15:10
powtórzenie: 10.01.2018 godz. 06:00

KLUB 54 (54) dramat, USA 1998, 89 min., (15), reż. Mark Christopher, wyk. Ryan Phillipe, Salma Hayek, Neve Campbell, Mike Myers, Sela Ward

Opowieść o legendarnym nowojorskim klubie „Studio 54”, w którym w latach 70. bywali m.in. Truman Capote, Andy Warhol czy Liza Minnelli.

Młody i przystojny Shane O’Shea (Ryan Phillippe) przyjeżdża z New Jersey do Nowego Jorku. Chłopak marzy o wielkiej karierze. Ma szczęście – zostaje barmanem w słynnym nocnym klubie 54, gdzie bawią się sławni i bogaci, i który może stać się dla niego przepustką do lepszego życia. Shane poznaje gwiazdy bywające w zarządzanym przez Steve’a Rubella (Mike Myers) lokalu. Wpada w wir szalonych imprez, stopniowo pnie się coraz wyżej. Lata siedemdziesiąte mają się jednak ku końcowi – pojawiają się problemy, z których bywalcy klubu nie zdawali sobie do tej pory sprawy.

Debiutancki film Marka Christophera (Pizza) pozwala zanurzyć się w świecie ery disco i poczuć dekadencką atmosferę legendarnego klubu „Studio 54”. W rolę przystojnego Shane’a wcielił się będący wówczas u szczytu kariery Ryan Phillippe (Szkoła uwodzenia, Sztandar chwały). Partnerują mu, m.in.: popularny komik Mike Myers (Austin Powers: Agent specjalnej troski, Bękarty wojny), nominowana do Oscara Salma Hayek (Od zmierzchu do świtu, Frida) oraz Neve Campbell (Krzyk, Troje do tanga). Na ekranie pojawią się też takie osobistości, jak Donald Trump, Cindy Crawford, Heidi Klum, Sheryl Crow czy Art Garfunkel. Klimat lat 70. przywołuje muzyka skomponowana przez dwukrotnie nominowanego do Oscara Marca Beltramiego (3:10 do Yumy, The Hurt Locker. W pułapce wojny).

 

 

 

BOOST (BOOST (2016)) dramat, Kanada 2016
emisja: 10.01.2018 godz. 09:20
powtórzenie: 10.01.2018 godz. 02:25
29.01.2018 godz. 15:40
30.01.2018 godz. 06:00

BOOST (BOOST (2016)) dramat, Kanada 2016, 99 min., (15), reż. Darren Curtis, wyk. Nabil Rajo, Jahmil French, Ntare Guma Mbaho Mwine, Fanny Mallette, Patrick Goyette

Osadzona we współczesnym Montrealu, dramatyczna opowieść o dwójce nastoletnich przyjaciół, którzy współpracują z gangiem złodziei samochodów.

Nastoletni Hakeem (Nabil Rajo) jest synem pochodzących ze wschodniej Afryki migrantów. Rodzina żyje nieopodal Parc-Ex w Montrealu. Chłopak pracuje razem ze swoim najlepszym kumplem Anthonym ‚A-Mac’ McDonaldem (Jahmil French) w myjni samochodowej. Aby zdobyć dodatkowe pieniądze, chłopcy współpracują też z lokalnym gangiem. Pewnego dnia A-Mac przekonuje Hakeema do kradzieży auta, co prowadzi do fatalnych konsekwencji.

72 dramatyczne godziny z życia dwójki nastolatków, którzy muszą odnaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Film trzyma w napięciu i w wiarygodny sposób ukazuje życie wywodzących się ze środowiska migrantów młodych montrealczyków. W ich role brawurowo wcielają się Nabil Rajo (film TV Aaliyah: The Princess of R&B) oraz Jahmil French (serial Degrassi: Nowe pokolenie). W obsadzie znaleźli się również znany z serialu Treme Ntare Guma Mbaho Mwine, Fanny Mallette (7 dni) oraz Patrick Goyette (serial Blue Moon). Reżyserem tego poruszającego obrazu jest Darren Curtis (Who Is KK Downey?). Za zdjęcia odpowiadał utalentowany operator o polskich korzeniach, Paweł Pogorzelski (Tragedy Girls).

SKRUCHA (THE REPENTER (AKA. IL PENTITO)) dramat, Włochy 1985
emisja: 12.01.2018 godz. 01:25
powtórzenie: 23.01.2018 godz. 23:55

SKRUCHA (THE REPENTER (AKA. IL PENTITO)) dramat, Włochy 1985, 115 min., (18), reż. Pasquale Squitieri, wyk. Franco Nero, Tony Musante, Erik Estrada, Max Von Sydow, Rita Rusic

Franco Nero jako nieustraszony sędzia, który musi opanować wymykającą się spod kontroli sytuację w mafijnym Palermo.

Nieustraszony sędzia Falco (Franco Nero) zostaje wysłany na niebezpieczną misję do Palermo. Jego zadaniem jest zajęcie się sprawą mafijnych bossów i zaprowadzenie w mieście porządku. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że stoi przed bardzo trudnym wyzwaniem. Starsi przedstawiciele półświatka prowadzą wojnę na śmierć i życie z młodymi wilczkami, które chcą ich zastąpić. Co z tego wyniknie?

Pełen napięcia dramat kryminalny w reżyserii laureata nagrody Davida di Donatello Pasquale Squitieriego (Żelazny prefekt, Rewolwer). Rozgrywająca się w terroryzowanym przez mafię Palermo produkcja wyróżnia się wartkim tempem akcji. Jej fabuła jest luźno oparta na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, które odcisnęły piętno na historii miasta. Odtwórcą głównej roli jest charyzmatyczny Franco Nero (Django, Listy do Julii). Obok niego występują Tony Musante (Ptak o kryształowym upierzeniu), Erik Estrada (Wieczny student), dwukrotnie nominowany do Oscara Max von Sydow (Pelle zwycięzca) oraz Rita Rusic (Polvere).

 

 

KRAINA PRZYGÓD (ADVENTURELAND) dramat, USA 2009
emisja: 13.01.2018 godz. 15:20
powtórzenie: 13.01.2018 godz. 04:10
23.01.2018 godz. 01:55

KRAINA PRZYGÓD (ADVENTURELAND) dramat, USA 2009, 103 min., (15), reż. Greg Mottola, wyk. Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Martin Starr, Bill Hader, Kristen Wiig

Perypetie dorastającego chłopaka, który podczas wakacji zarabia na studia, pracując w parku rozrywki. Poznaje tam nowych przyjaciół i spotyka dziewczynę swoich marzeń.

James Brennan (Jesse Eisenberg) jest świeżo upieczonym absolwentem college’u, który marzy o spędzeniu wakacji w Europie. W ostatniej chwili okazuje się jednak, że rodzice nie będą w stanie sfinansować mu podróży, a co gorsza, nie będzie ich także stać na pokrycie kosztów związanych z jego studiami na Uniwersytecie Columbia. W tej sytuacji chłopak sam musi zadbać o swoją przyszłość i szybko podjąć jakąś pracę. Ze względu na brak doświadczenia jego szanse na znalezienie dobrze płatnego zajęcia maleją do zera i dlatego James zmuszony jest zatrudnić się w lokalnym parku rozrywki, gdzie poznaje uroczą Emily (Kristen Stewart). Od tej chwili koszmarna praca zamienia się w najcudowniejsze wakacje.

Pełna pozytywnej energii, bezpretensjonalna komedia o miłości, przyjaźni i dojrzewaniu, której twórcą jest Greg Mottola – reżyser wielokrotnie nagradzanej Rodzinnej wyprawy i przebojowego Supersamca. Za scenariusz Krainy przygód Mottola został wyróżniony nominacją do prestiżowej nagrody Independent Spirit. W roli głównej występuje nominowany do Oscara Jesse Eisenberg (The Social Network, Zakochani w Rzymie), a jako Emily partneruje mu gwiazda sagi Zmierzch, Kristen Stewart. Stworzone przez nich kreacje zyskały uznanie krytyków, w tym surowego zazwyczaj Rogera Eberta z „Chicago Sun-Times”.

 

 

 

OPŁACONE KRWIĄ (BLEED FOR THIS) dramat, USA 2016
emisja: 13.01.2018 godz. 00:50
powtórzenie: 24.01.2018 godz. 03:35
25.01.2018 godz. 12:45

OPŁACONE KRWIĄ (BLEED FOR THIS) dramat, USA 2016, 112 min., (12), reż. Ben Younger, wyk. Miles Teller, Aaron Eckhart, Katey Sagal, Ciarán Hinds, Ted Levine

Inspirująca opowieść o amerykańskim bokserze, któremu po groźnym wypadku samochodowym udało się wrócić na ring.

Vinny Pazienza (Miles Teller) jest ambitnym pięściarzem, który wspina się po kolejnych szczeblach sportowej kariery. Jego trener Kevin Rooney (Aaron Eckhart) stara się zachęcić chłopaka do jeszcze cięższej pracy. Przynosi to pożądane efekty. Pazienza nabiera wiatru w żagle. Niestety dochodzi do tragedii. Młody bokser doznaje poważnych obrażeń w wypadku samochodowym. Ma złamany kręgosłup w odcinku szyjnym i nie wiadomo, czy będzie mógł kiedykolwiek chodzić. Vinny Pazienza nie traci jednak wiary i robi wszystko, żeby wrócić na ring.

Oparty na faktach dramat sportowy, który przybliża widzom sylwetkę mistrza boksu Vinny’ego Pazienzy. W 1991 roku pięściarz przeżył groźny wypadek samochodowy. Lekarze obawiali się, że już nigdy w życiu nie będzie mógł chodzić. Niezwykła siła woli i miłość do sportu sprawiły, że po 13 miesiącach od tragedii mężczyzna wrócił na ring. W postać pełnego determinacji boksera wciela się kapitalnie Miles Teller, charyzmatyczny młody aktor, znany z oscarowego filmu Whiplash. Wyraziste role tworzą również: Aaron Eckhart (Mroczny Rycerz), laureatka Złotego Globu Katey Sagal (serial Synowie Anarchii), Ciarán Hinds (Monachium) oraz Ted Levine (Milczenie owiec). Reżyserem tego świetnie zrealizowanego, energetycznego obrazu jest dwukrotnie nominowany do Nagrody Independent Spirit Ben Younger (Ryzyko, Serce nie sługa).

 

 

CIEMNA STRONA KSIĘŻYCA (THE DARK SIDE OF THE MOON (AKA. DIE DUNKLE SEITE DES MONDES)) thriller, Niemcy 2015
emisja: 14.01.2018 godz. 23:25
powtórzenie: 25.01.2018 godz. 00:35

CIEMNA STRONA KSIĘŻYCA (THE DARK SIDE OF THE MOON (AKA. DIE DUNKLE SEITE DES MONDES)) thriller, Niemcy 2015, 95 min., (18), reż. Stephan Rick, wyk. Moritz Bleibtreu, Jürgen Prochnow, Nora Von Waldstätten, Doris Schretzmayer, André Hennicke

Przechodzący kryzys wieku średniego, wpływowy prawnik zaczyna eksperymentować z środkami odurzającymi.

Urs Blank (Moritz Bleibtreu) jest odnoszącym sukcesy prawnikiem, specjalizującym się w finalizowaniu dużych transakcji. Mężczyzna ma piękną żonę Evelyn (Doris Schretzmayer) i na pozór niczego nie brakuje mu do szczęścia. Pewnego dnia poznaje hipnotyzującą Lucille (Nora von Waldstätten), która zmienia jego życie. Urs razem z nią zaczyna eksperymentować z grzybkami halucynogennymi. Nowe doznania mają wpływ na zmianę jego osobowości.

Intrygujący thriller o odnoszącym sukcesy prawniku, który eksperymentując z substancjami odurzającymi, zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Film w ciekawy sposób przedstawia wpływ halucynogenów na psychikę i osobowość człowieka. Pokazuje, jak ich działanie zmienia zachowanie ludzi i wydobywa z nich najbardziej mroczne instynkty. W roli głównej bezbłędnie odnajduje się zdobywca berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia, Moritz Bleibtreu (Eksperyment, Cząstki elementarne). Obok niego występują również: weteran Jürgen Prochnow (Okręt), Nora von Waldstätten (Personal Shopper), Doris Schretzmayer (Anarchiści) oraz André Hennicke (Niebezpieczna metoda). Obraz Stephana Ricka (Dobry sąsiad) jest adaptacją bestsellerowej powieści szwajcarskiego pisarza Martina Sutera. Zdjęcia do tej trzymającej w napięciu produkcji zostały nakręcone w Niemczech, Francji i Szwajcarii.

CHEMIA (CHEMO (AKA. CHEMIA)) dramat, Polska 2015
premiera: 21.01.2018 godz. 20:30
powtórzenie: 22.01.2018 godz. 11:00
30.01.2018 godz. 18:45
31.01.2018 godz. 09:00

CHEMIA (CHEMO (AKA. CHEMIA)) dramat, Polska 2015, 101 min., (12), reż. Bartosz Prokopowicz, wyk. Agnieszka Zulewska, Tomasz Schuchardt, Danuta Stenka, Eryk Lubos, Anita Jancia

Wzruszająca opowieść o miłości dwójki młodych ludzi, którzy muszą przygotować się na nieuniknione.

Lena (Agnieszka Żulewska) jest szalona i nieobliczalna. Ma sto pomysłów na minutę. Benek (Tomasz Schuchardt) natomiast jest człowiekiem wycofanym i pełnym gniewu. Ich losy krzyżują się w dniu, w którym oboje porzucają swoje dotychczasowe posady. Od razu wybucha między nimi gorące uczucie. Niestety, szybko się okazuje, że ich wspólna droga nie będzie usłana różami. Dziewczyna cierpi na nieuleczalny nowotwór. Para staje do nierównej walki z chorobą.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia dwojga młodych ludzi, których miłość rozwija się w cieniu śmiertelnej choroby. Reżyserski debiut cenionego operatora Bartosza Prokopowicza (zdjęcia: Dług, Komornik – Złote Lwy) to osobisty i szczery film, który mówi o nietuzinkowym uczuciu oraz przygotowywaniu się na nieuniknione. Scenariusz filmu został luźno osnuty na kanwie życia żony reżysera, Magdaleny Prokopowicz, założycielki fundacji Rak’n’Roll, która zmarła na nowotwór w wieku 35 lat. W główne role wcielają się utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Agnieszka Żulewska (Hardkor Disko, Demon) i Tomasz Schuchardt (Chrzest – Złote Lwy, Jesteś Bogiem). Obraz był nominowany do gdyńskich Złotych Lwów i Nagrody ‘East of West’ na MFF w Karlowych Warach.

 

 

 

SERIALE

DOM GROZY III, (PENNY DREADFUL III.) serial obyczajowy, USA 2016
emisja: 04.01.2018 czwartki po  2 odc. godz. 20:30 i 21:30

DOM GROZY III (PENNY DREADFUL III) serial obyczajowy, USA 2016, (18), wyk. Josh Hartnett, Timothy Dalton, Eva Green, Reeve Carney, Harry Treadaway

Trzeci sezonu rewelacyjnego serialu, który opowiada o mrocznych sekretach wiktoriańskiego Londynu i jego mieszkańców.

Osamotniona Vanessa Ives (Eva Green) pogrąża się w depresji i zmuszona jest szukać pomocy u tajemniczej doktor Seward (Patti LuPone). Aresztowany rewolwerowiec Ethan Chandler (Josh Hartnett) udaje się pod policyjną eskortą w rodzinne strony, gdzie ma być sądzony za swoje zbrodnie. Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton) przebywa w Afryce Wschodniej. Mężczyzna przybył tam, żeby pochować starego przyjaciela i znaleźć nowy cel w życiu. Doktora Frankensteina (Harry Treadaway) odwiedza dawny znajomy Henry Jekyll (Shazad Latif).

Trzeci sezon elektryzującego serialu grozy, który łączy w sobie elementy horroru i psychologicznego dramatu. Serial jest bezbłędnie napisany i zagrany. Jego atutem są wyraziste, pełne tajemnic postacie (wśród nich znani z literatury doktor Frankenstein, Dorian Gray czy profesor Abraham Van Helsing), trzymająca w napięciu akcja oraz gęsta, sugestywna atmosfera. Twórcy bardzo starannie oddali też realia epoki. W głównych rolach doskonale odnaleźli się Josh Hartnett (Helikopter w ogniu, 30 dni mroku), Timothy Dalton (Licencja na zabijanie, Turysta), nominowana za swój występ do Złotego Globu Eva Green (Casino Royale, Ostatnia miłość na Ziemi), uhonorowany za swoją kreację statuetką Satelity Rory Kinnear (Skyfall, Gra tajemnic) oraz Reeve Carney (Cedry pod śniegiem, Burza). Pomysłodawcą serialu jest zdobywca trzech nominacji do Oscara John Logan (scen. Gladiator, Aviator), a producentem wykonawczym laureat Nagrody Akademii Sam Mendes (reż. American Beauty, Skyfall).

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

4 thoughts on “Cinemax i Cinemax 2 premiery stycznia 2018

      • A Ty co, obrońca „uciśnionych”? Spójrz na mój nick, mam doskonałe rozeznanie w temacie, dlatego realnie oceniam ich ofertę. A co do konkurencji, to owszem byłem ich abonentem, ale to było około 15 lat temu, a od 10 jestem z HBO, to tak gwoli ścisłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.