Cinemax i Cinemax 2 w lutym 2017

W lutym w Cinemax m.in.: dramat „Pojedynek”, dramat „Snajper”, kanadyjska komedia „Nasza nowa rodzina” oraz polski dramat „Kamper”. Wydarzeniem miesiąca będzie E.A. Poe kontra Roger Corman.

 

NIEDZIELNA PREMIERA

POJEDYNEK (THE DUEL (AKA. BY WAY OF HELENA)) dramat, USA 2016
premiera: 05.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 07.02.2017 godz. 20:00
10.02.2017 godz. 21:25
25.02.2017 godz. 22:20

POJEDYNEK (THE DUEL (AKA. BY WAY OF HELENA)) dramat, USA 2016, 106 min., (18), reż. Kieran Darcy-Smith, wyk. Woody Harrelson, Liam Hemsworth, Alice Braga, Emory Cohen, Felicity Price

Strażnik Teksasu zostaje wysłany do małego miasteczka, aby wyjaśnić przyczynę tajemniczych zgonów.

Teksas, rok 1887. Uważający się za proroka, charyzmatyczny Abraham Brant (Woody Harrelson) jest kaznodzieją w małym miasteczku zwanym Mount Hermon. Pewnego dnia nieopodal odizolowanej mieściny, na brzegu rzeki Rio Grande zaczynają pojawiać się martwe ciała. Na miejsce przybywa nieustraszony strażnik Teksasu David Kingston (Liam Hemsworth) wraz ze swoją piękną żoną Marisol (Alice Braga). Jego zadaniem jest wyjaśnienie zagadki tajemniczych zgonów.

Wciągająca intryga opowiadająca o odwiecznej walce dobra ze złem w reżyserii Kierana Darcy-Smitha (Gdybyś tu był). Akcja filmu toczy się na Dzikim Zachodzie. Twórcom udaje się nakreślić interesujące, skomplikowane psychologicznie postacie. Produkcja wyróżnia się sugestywnym klimatem oraz dużą dawką przemocy. Zdaniem krytyków, fabuła luźno nawiązuje zarówno do słynnego opowiadania Josepha Conrada Jądro ciemności, jak i opartego na nim filmu Francisa Forda Coppoli Czas apokalipsy. W role głównych bohaterów wcielają się z powodzeniem dwukrotnie nominowany do Oscara Woody Harrelson (Skandalista Larry Flynt, serial Detektyw) oraz Liam Hemsworth (Ostatnia piosenka, cykl Igrzyska śmierci). Obok nich występują brazylijska gwiazda Alice Braga (Miasto Boga), Emory Cohen (Brooklyn) oraz Felicity Price (Gdybyś tu był).

 

 

 

 

SNAJPER (AMERICAN SNIPER) dramat, USA 2014
premiera: 12.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 14.02.2017 godz. 20:00
17.02.2017 godz. 21:25

SNAJPER (AMERICAN SNIPER) dramat, USA 2014, 128 min., (18), reż. Clint Eastwood, wyk. Bradley Cooper, Sienna Miller, Jake Mcdorman, Luke Grimes, Keir O’Donnell

Żołnierz elitarnej jednostki Navy SEALs trafia do Iraku. Zostaje uznany za najlepszego snajpera w historii, jednak nie potrafi przejść przez okrucieństwa wojny bez skazy.

Chris Kyle (świetny Bradley Cooper) to najskuteczniejszy snajper w historii amerykańskiej wojskowości. W czasie misji w Iraku robi wszystko, by chronić swoich towarzyszy broni. Jego celność i zdecydowanie ratują życie wielu żołnierzy, a on sam staje się wrogiem numer 1 rebeliantów. Jednocześnie Chris stara się pozostać dobrym mężem i ojcem. Po powrocie do domu nie jest mu jednak łatwo zapomnieć o koszmarze wojny.

Dopracowany pod względem formy i pobudzający do refleksji film w reżyserii legendarnego Clinta Eastwooda (Bez przebaczenia, Za wszelką cenę) to ekranizacja bestsellerowej autobiografii Chrisa Kyle’a, najsłynniejszego snajpera w dziejach amerykańskich sił zbrojnych, nazywanego przez wrogów „Diabłem z Ramadi”. Świetnie opowiedziana i zagrana historia bogata jest w pełne napięcia sceny batalistyczne. Obraz otrzymał pięć nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (między innymi za najlepszy film i scenariusz) oraz jedną statuetkę – za montaż dźwięku. Wielowymiarową, nominowaną do Oscara kreację stworzył odtwórca głównej roli Bradley Cooper (Poradnik pozytywnego myślenia, American Hustle). Towarzyszą mu między innymi: Sienna Miller (film TV Dziewczyna Hitchcocka, Ugotowany), Jake McDorman (Akwamaryna, serial Miłość na Manhattanie) i Luke Grimes (Uprowadzona 2, Pięćdziesiąt twarzy Greya).
NASZA NOWA RODZINA (THE STEPS) komedia, Kanada 2015
premiera: 19.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 20.02.2017 godz. 12:35
21.02.2017 godz. 20:00
22.02.2017 godz. 13:05
24.02.2017 godz. 21:40
25.02.2017 godz. 11:15

NASZA NOWA RODZINA (THE STEPS) komedia, Kanada 2015, 96 min., (12), reż. Andrew Currie, wyk. Emmanuelle Chriqui, James Brolin, Jason Ritter, Christine Lahti, Kate Corbett

Rodzeństwo z Nowego Jorku spędza szalony weekend z nową rodziną swojego bogatego ojca.

Nieradzący sobie najlepiej w życiu bankier inwestycyjny Jeff (Jason Ritter) i jego uwielbiająca dobrą zabawę siostra Marla (Emmanuelle Chriqui) zostają zaproszeni przez swojego bogatego ojca Eda (James Brolin) na weekend w jego wiejskim domku w północnym Ontario. Na miejscu poznają Sherry (Christine Lahti), nową żonę ojca, i trójkę jej dorosłych dzieci z poprzednich związków. Jeff i Marla szybko uświadamiają sobie, że ich szanse odziedziczenia majątku ojca stają się z każdą minutą coraz mniejsze.

Szalona rodzinna komedia, która udowadnia, że życie lubi nas zaskakiwać. Lekki, niezobowiązujący obraz w reżyserii Andrew Curriego (Od nowa, Fido) jest popisem gry aktorskiej Emmanuelle Chriqui (Nie zadzieraj z fryzjerem, Ekipa), zdobywcy dwóch Złotych Globów Jamesa Brolina (Horror Amityville, serial Hotel), Jasona Rittera (Freddy kontra Jason, Nie jesteś sobą), laureatki Nagrody Akademii Christine Lahti (Szybka zmiana, krótki metraż Lieberman In Love) oraz Kate Corbett (serial Fargo). Produkcja pokazuje w krzywym zwierciadle życie nietuzinkowej rodziny, której członkowie spędzają ze sobą weekend pełen niespodzianek.

 

 

 

 

KAMPER (KAMPER) dramat, Polska 2016
premiera: 26.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 27.02.2017 godz. 09:15
28.02.2017 godz. 20:00

KAMPER (KAMPER) dramat, Polska 2016, 85 min., (12), reż. Łukasz Grzegorzek, wyk. Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Sheily Jimenez, Justyna Suwała, Jacek Braciak

Kamper jest wiecznym chłopcem żyjącym bez większych zobowiązań – nowe zdarzenia w jego życiu sprawią, że będzie musiał zadać sobie pytanie, co dalej. Urokliwy porter współczesnych trzydziestolatków.

Mania (Marta Nieradkiewicz) i Kamper (Piotr Żurawski) są parą trzydziestolatków z Warszawy. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w życiu Mani pojawia się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu (Jacek Braciak), dziewczyna zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża i czy na pewno chce spędzić z nim resztą życia. Kamper musi się zmienić. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego (Sheily Jimenez).

Kamper to nowoczesna, szczera i bezkompromisowa komedia o współczesnych trzydziestolatkach. Debiut Łukasza Grzegorzka opowiada o miłości i lęku przed dorosłością, budowaniu poczucia bezpieczeństwa i nagłym traceniu gruntu pod nogami. Twórcy filmu stawiają pytania kluczowe dla pokolenia, które nie boi się przyznać, że ma wszystko i nie wie, co z tym zrobić. W głównych rolach wiarygodne kreacje tworzą Piotr Żurawski (serial Czas honoru, Karbala) i Marta Nieradkiewicz (Płynące wieżowce, Zjednoczone stany miłości, Pakt I). Partnerują im debiutantka Sheily Jimenez, Jacek Braciak (Edi) oraz Justyna Suwała (Body/Ciało). Produkcja otrzymała pozytywne recenzje (w tym m.in. w opiniotwórczym „Variety”). Światowa premiera filmu odbyła się podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Film znalazł się również w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni, a także zdobył Discovery Award na festiwalu Raindance w Londynie.

 

 

 

 

OSTRY PIĄTEK

KOMENDA: ZABIJ (KILL COMMAND) film akcji, Wielka Brytania 2016
premiera: 03.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 06.02.2017 godz. 21:20
19.02.2017 godz. 01:30

KOMENDA: ZABIJ (KILL COMMAND) film akcji, Wielka Brytania 2016, 96 min., (18), reż. Steven Gomez, wyk. Vanessa Kirby, Thure Lindhardt, David Ajala, Bentley Kalu, Tom Mckay

Opowieść z gatunku kina science fiction o mrocznym świecie przyszłości opanowanym przez okrutne maszyny.

Świat w nieodległej przyszłości, w której ludzkości udało się zbudować roboty będące w stanie się uczyć. Elitarna jednostka żołnierzy trafia do ośrodka szkoleniowego położonego na opuszczonej wyspie. Szybko okaże się, że nie są to zwykłe ćwiczenia. Miejsce opanowane jest przez żądne krwi maszyny. Ludzie zmuszeni są stoczyć dramatyczną walkę na śmierć i życie.

Solidne kino science fiction, które przykuwa uwagę niezwykłymi efektami specjalnymi, dynamiczną fabułą oraz zapierającymi dech w piersiach scenami walk i pościgów. Debiutujący w roli reżysera Steven Gomez zadbał też o odpowiednie tempo akcji. W głównych rolach występują: Vanessa Kirby (serial The Crown, Zanim się pojawiłeś), Thure Lindhardt (Podziemny front, Zostań ze mną), David Ajala (Mroczny Rycerz, Jupiter: Intronizacja), Bentley Kalu (Na skraju jutra, Avengers: Czas Ultrona) oraz Tom McKay (Clubbed, serial Biała królowa).

 

 

 

 

TRANS-PECOS (TRANSPECOS) thriller, USA 2016
premiera: 10.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 11.02.2017 godz. 13:10
13.02.2017 godz. 21:20
14.02.2017 godz. 10:55

TRANS-PECOS (TRANSPECOS) thriller, USA 2016, 82 min., (15), reż. Greg Kwedar, wyk. Johnny Simmons, Gabriel Luna, Clifton Collins Jr., David Acord, Oscar Avila

Elektryzujący thriller o trzech agentach straży granicznej, którzy obsługują policyjny punkt kontroli na przechodzącej przez pustynię autostradzie.

Pogranicze USA i Meksyku. Na przechodzącej przez pustynię autostradzie stoi policyjny checkpoint prowadzony przez trzech agentów straży granicznej: zasadniczego Lance’a Floresa (Gabriel Luna), nowicjusza Benjamina Davisa (Johnny Simmons) oraz weterana Lou Hobbsa (Clifton Collins Jr). Tkwiąc całymi dniami na odległym posterunku, mężczyźni przywykli do samotności i nudy. Pewnego razu ich rutynę przerywa jednak pojawienie się podejrzanego samochodu.

Trans-Pecos to inteligentnie zrealizowany dreszczowiec, który opowiada o przemycie narkotyków, strachu, przemocy i zemście. Obraz jest dziełem utalentowanego debiutanta Grega Kwedara (krótki metraż Guest Room). Twórcy stopniowo rozkręcają akcję i z wyczuciem dozują napięcie. Mocną stroną filmu są wiarygodnie nakreślone postacie oraz doskonałe, klimatyczne zdjęcia. W główne role brawurowo wcielają się: Johnny Simmons (Charlie, Whiplash), Gabriel Luna (serial Matador, Freeheld), Clifton Collins Jr (Ostatni bastion, Capote). Produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków i publiczności. Otrzymała nagrody na festiwalach filmowych w Nashville, Bostonie, Austin oraz Dallas.
NOC ŻYWEJ DEB (NIGHT OF THE LIVING DEB) komedia, USA 2015
premiera: 17.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 20.02.2017 godz. 21:25

NOC ŻYWEJ DEB (NIGHT OF THE LIVING DEB) komedia, USA 2015, 81 min., (18), reż. Kyle Rankin, wyk. Maria Thayer, Michael Cassidy, Ray Wise, Syd Wilder, Chris Marquette

Perypetie pary, która budzi się po upojnie spędzonej nocy w świecie opanowanym przez krwiożercze zombie.

Deb (Maria Thayer) budzi się niespodziewanie w mieszkaniu przystojnego i czarującego Ryana (Michael Cassidy). Kobieta niewiele pamięta z tego, co wydarzyło się poprzedniej nocy. Okazuje się, że mężczyzna jest zaręczony – robi więc wszystko, żeby Deb jak najszybciej opuściła jego dom. Nie jest to jednak takie łatwe, albowiem miasto zostaje opanowane przez śmiercionośne zombie. Deb i Ryan zmuszeni są zjednoczyć siły, aby przetrwać. Podczas ucieczki przed niebezpieczeństwem zaczyna rodzić się między nimi płomienne uczucie.

Kapitalnie zrealizowany film, w którym nie brakuje emocji i świetnej zabawy. Twórcy zgrabnie łączą wątki komediowe z kinem grozy i romansem. W głównych rolach bezbłędnie odnajdują się Maria Thayer (Przyjęty, Chłopaki też płaczą) i Michael Cassidy (serial Męska robota, Operacja Argo). Towarzyszą im Ray Wise (serial Miasteczko Twin Peaks), Syd Wilder (Podwodna bestia) oraz Chris Marquette (Dziewczyna z sąsiedztwa). Produkcja mówi z przymrużeniem oka o niemożliwej miłości, która walczy o przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie. Reżyserem obrazu jest Kyle Rankin (Infestation).

 

 

 

 

NIE TORTURUJ KACZUSZKI (DON’T TORTURE A DUCKLING (AKA. NON SI SEVIZIA UN PAPERINO)) horror, Włochy 1972
emisja: 24.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 27.02.2017 godz. 21:45

NIE TORTURUJ KACZUSZKI (DON’T TORTURE A DUCKLING (AKA. NON SI SEVIZIA UN PAPERINO)) horror, Włochy 1972, 96 min., (18), reż. Lucio Fulci, wyk. Florinda Bolkan, Barbara Bouchet, Tomas Milian, Irene Papas, Marc Porel

Hipnotyzująca opowieść o małym miasteczku, w którym w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynają ginąć dzieci.

Spokój małego miasteczka na południu Włoch zostaje przerwany serią bestialskich morderstw na małych chłopcach. Pod naciskiem opinii publicznej policja rozpoczyna śledztwo. Nikt nie może czuć się bezpiecznie. Pierwszymi podejrzanymi zostają miejscowi wykolejeńcy. Z każdą kolejną zbrodnią sytuacja robi się jednak coraz bardziej napięta. Mieszkańcy miasta postanawiają rozpocząć poszukiwania winnego na własną rękę. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, a tajemniczy zabójca wciąż jest na wolności…

Niepokojący horror o włoskim miasteczku, w którym grasuje seryjny zabójca nieletnich chłopców. Złowrogi klimat, trzymająca w napięciu fabuła, świetne zdjęcia oraz wyśmienita gra aktorów to tylko niektóre z wyróżników mrocznego filmu w reżyserii klasyka gatunku giallo Lucia Fulciego (Miasto żywej śmierci, Dom przy cmentarzu). W głównych rolach odnajdują się brawurowo: Florinda Bolkan (Zmierzch bogów, Krótkie wakacje), Barbara Bouchet (Casino Royale, Gangi Nowego Jorku), Tomas Milian (Traffic, Hawana – miasto utracone), Irene Papas (Grek Zorba, Trojańskie kobiety), Marc Porel (Żyj jak glina, zgiń jak mężczyzna, Siedem czarnych nut).

 

 

 

WYDARZENIE MIESIĄCA:
E.A. POE KONTRA ROGER CORMAN

ZAGŁADA DOMU USHERÓW (HOUSE OF USHER (1960)) horror, USA 1960
emisja: 06.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 07.02.2017 godz. 12:10
19.02.2017 godz. 03:10
23.02.2017 godz. 07:30
23.02.2017 godz. 17:20

ZAGŁADA DOMU USHERÓW (HOUSE OF USHER (1960)) horror, USA 1960, 76 min., (15), reż. Roger Corman, wyk. Vincent Price, Mark Damon, Myrna Fahey, Harry Ellerbe, Bill Borzage

Ponure dzieje arystokratycznego rodu Usherów w porywającej ekranizacji opowiadania Edgara Allana Poe.

Philip Winthrop (Mark Damon) odwiedza swoją narzeczoną Madeline Usher (Myrna Fahey) w mrocznym domu od pokoleń należącym do jej rodziny. Brat dziewczyny, Roderyk (Vincent Price), usiłuje odwieść Philipa od ślubu. Przedstawia mu historię ich rodu, która pełna jest ponurych opowieści. Jego członkowie to mordercy i wszelkiej maści potępieńcy. Zdaniem Roderyka ród Usherów powinien się skończyć na nim i jego siostrze. Przerażony Philip nakłania narzeczoną do opuszczenia dziwnego domu.

Pierwsza z cyklu ośmiu ekranizacji dzieł Edgara Allana Poe zrealizowanych przez wyróżnionego Oscarem Specjalnym za całokształt twórczości Rogera Cormana (Maska Czerwonego Moru, Dzikie anioły). Klasyczna produkcja opowiadająca o upiornym domu Usherów trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Misternie skonstruowana fabuła porywa widzów bez reszty. Posępny obraz zachwyca gotycką atmosferą, znakomitymi zdjęciami autorstwa laureata Oscara Floyda Crosby’ego (Tabu, W samo południe) i niezwykłą, klaustrofobiczną scenografią. W rolach głównych bohaterów doskonale odnajdują się: ikona kina grozy Vincent Price (Dom Na Przeklętym Wzgórzu, Kruk), nagrodzony za swoją kreację Złotym Globem Mark Damon (Czarne Święto, Bitwa o Anzio) oraz Myrna Fahey (Twarz zbiega, serial Father of the Bride).

 

 

 

 

STUDNIA I WAHADŁO (PIT AND THE PENDULUM (1961)) horror, USA 1961
emisja: 13.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 14.02.2017 godz. 12:20

STUDNIA I WAHADŁO (PIT AND THE PENDULUM (1961)) horror, USA 1961, 78 min., (15), reż. Roger Corman, wyk. Vincent Price, John Kerr, Barbara Steele, Luana Anders, Antony Carbone

Adaptacja klasycznego opowiadania Edgara Allana Poe. Pogrążony w rozpaczy wdowiec zaczyna popadać w obłęd.

Nicholas Medina (Vincent Price) jest potomkiem jednego z najznamienitszych hiszpańskich rodów, którego członkowie byli twarzami inkwizycji. Mężczyzna nie może pogodzić się ze śmiercią żony Elizabeth (Barbara Steele). Słysząc w nocy jej głosy, zaczyna popadać w szaleństwo. Pewnego dnia z nieoczekiwaną wizytą przybywa brat zmarłej, Francis (John Kerr), starając się wyjaśnić okoliczności jej odejścia. Jego dociekliwość i nadmierne zainteresowanie sprawiają, że Nicholas staje się bardzo podejrzliwy…

Kolejna rewelacyjna adaptacja jednego z klasycznych opowiadań Edgara Allana Poe w reżyserii zdobywcy Honorowego Oscara za całokształt twórczości, Rogera Cormana (Sklepik z horrorami, Opowieści niesamowite). Obraz zachwyca pod względem wizualnym i doskonale oddaje mroczny klimat prozy autora „Zagłady domu Usherów”. Sugestywne kreacje aktorskie tworzą w filmie: Vincent Price (Dom na Przeklętym Wzgórzu, Kruk), laureat Złotego Globu John Kerr (Herbata i sympatia, Południowy Pacyfik), Barbara Steele (Maska szatana, Osiem i pół), Luana Anders (Obłęd, Swobodny jeździec) oraz Antony Carbone (Wiadro krwi, serial Pogoda dla bogaczy).

 

 
KRUK (THE RAVEN (1963)) komedia grozy, USA 1963
emisja: 20.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 21.02.2017 godz. 12:15

KRUK (THE RAVEN (1963)) komedia grozy, USA 1963, 83 min., (12), reż. Roger Corman, wyk. Vincent Price, Peter Lorre, Boris Karloff, Hazel Court, Jack Nicholson

Opowieść o magiku zrozpaczonym po stracie ukochanej żony, który spotyka na swej drodze mówiącego ludzkim głosem kruka marzącego o zemście na bezwzględnym czarnoksiężniku. Adaptacja tak samo zatytułowanego poematu Edgara Allana Poe.

Doktor Erasmus Craven (Vincent Price) jest piętnastowiecznym magikiem, który postanawia iść na emeryturę po śmierci swojej ukochanej żony Lenore. Pewnego dnia mężczyzna spotyka na swojej drodze mówiącego ludzkim głosem kruka. Okazuje się, że jest to inny były magik, Adolphus Bedlo (Peter Lorre), który został zamieniony w ptaka przez Scarabusa (Boris Karloff). Craven pomaga Bedlo wrócić do ludzkiej formy. Ten odwdzięcza się swojemu wybawcy, informując go, że w mrocznym zamku Scarabusa przebywa kobieta łudząco podobna do Lenore.

Pełna tajemnic, wyśmienita kinowa uczta dla fanów filmów grozy i komedii w reżyserii niezrównanego Rogera Cormana (Studnia i wahadło, Nawiedzony pałac). Scenariusz obrazu powstał na podstawie poematu Edgara Allana Poe. Produkcja emanuje świeżością i doskonałym humorem. Na ekranie pojawiają się takie legendy kina jak Vincent Price (Dom Na Przeklętym Wzgórzu, Zagłada domu Usherów), Peter Lorre (M – Morderca, Sokół maltański), Boris Karloff (Frankenstein, Mumia), Hazel Court (Przekleństwo Frankensteina, Przedwczesny pogrzeb) czy młody Jack Nicholson (Chinatown, Lśnienie).

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

DAISY MILLER (DAISY MILLER) dramat, USA 1974
emisja: 03.02.2017 godz. 08:20
powtórzenie: 03.02.2017 godz. 16:55
14.02.2017 godz. 06:00

DAISY MILLER (DAISY MILLER) dramat, USA 1974, 88 min., (12), reż. Peter Bogdanovich, wyk. Cybill Shepherd, Barry Brown, Cloris Leachman, Mildred Natwick, Eileen Brennan

Ekranizacja prozy Henry’ego Jamesa. Cybill Shepherd w roli podróżującej po Europie Amerykanki, która buntuje się przeciwko obowiązującym konwenansom.

XIX wiek. Pochodząca z Ameryki Daisy Miller (Cybill Shepherd) podróżuje wraz matką Ezrą (Cloris Leachman) i młodszym bratem Randolphem (James McMurtry) po Europie. Pewnego dnia kobieta poznaje Fredericka Winterbourna (Barry Brown). Mężczyzna zakochuje się w niej bez reszty, ale z powodu swoich obowiązków nie może towarzyszyć jej w dalszej podróży. Para spotyka się ponownie w stolicy Włoch. Okazuje się jednak, że zalotna i spontaniczna Daisy jest już zajęta nowym wielbicielem, panem Gionavellim (Duilio Del Prete).

Inteligentne kino obyczajowe z uroczą Cybill Shepherd (Taksówkarz, serial Na wariackich papierach) w roli wyzwolonej Amerykanki, która gorszy swoim zachowaniem purytańskie elity. Produkcja jest ekranizacją klasycznej noweli Henry’ego Jamesa pod tym samym tytułem. Obraz wybitnego reżysera Petera Bogdanovicha (Ostatni seans filmowy, Papierowy księżyc) zachwyca świeżością i stylową realizacją (nominacja do Oscara za kostiumy). Obok Shepherd wyraziste kreacje stworzyli w filmie Eileen Brennan (Szeregowiec Benjamin), tragicznie zmarły w wieku 27 lat Barry Brown (Banda), Mildred Natwick (Boso w parku) oraz laureatka Nagrody Akademii Cloris Leachman (Ostatni seans filmowy).

 

 

 

 

KOPALNIA (THE MINE (AKA. JATTILAINEN)) dramat, Finlandia 2016
emisja: 03.02.2017 godz. 23:40
powtórzenie: 04.02.2017 godz. 13:30

KOPALNIA (THE MINE (AKA. JATTILAINEN)) dramat, Finlandia 2016, 93 min., (12), reż. Aleksi Salmenperä, wyk. Joonas Saartamo, Jani Volanen, Peter Franzén, Saara Kotkaniemi, Elena Leeve

Młody urzędnik zostaje wysłany na północ Finlandii, by nadzorować dużą kopalnię. Czuje jednak, że nie wie wszystkiego…

Jussi (Joonas Saartamo), młody i ambitny urzędnik, zostaje wysłany na północ Finlandii z zadaniem nadzorowania dużej kopalni niklu i uranu. Prowadzone przez charyzmatycznego właściciela Pekkę Perä (Jani Volanen) przedsiębiorstwo eksperymentuje z nowymi metodami wydobywania drogocennych surowców, dzięki czemu udaje się tworzyć nowe miejsca pracy. Jussi szybko jednak odkrywa, że kopalnia stanowi poważne niebezpieczeństwo dla lokalnej ludności.

Wciągający dramat o przeżywającym wewnętrzny konflikt, ambitnym urzędniku, który został wysłany na fińską prowincję. Czy Jussi powinien doprowadzić do zamknięcia kopalni, która daje pracę setkom osób? A może sam powinien wykorzystać sytuację, w której stawia go życie? Film wyreżyserował jeden z najzdolniejszych fińskich twórców młodego pokolenia Aleksi Salmenperä (Pułapki dorosłości, Wszystko zostaje w rodzinie), a w rolach głównych wystąpili Joonas Saartamo (Bilet do Mombasy, Dziennik pijaka) oraz Jani Volanen (Męska robota, Zakazane owoce).

 

 
NOSTALGIA (NOSTALGIA (AKA. NOSTALGHIA)) dramat, Włochy 1983
emisja: 08.02.2017 godz. 23:15
powtórzenie: 09.02.2017 godz. 13:15
18.02.2017 godz. 01:50

NOSTALGIA (NOSTALGIA (AKA. NOSTALGHIA)) dramat, Włochy 1983, 121 min., (15), reż. Andrei Tarkovsky, wyk. Oleg Yankovskiy, Erland Josephson, Domiziana Giordano, Patrizia Terreno, Laura De Marchi

Historia przemierzającego Włochy rosyjskiego poety w reżyserii wielkiego Andrieja Tarkowskiego. Trzy nagrody na MFF w Cannes.

Andriej Gorczakow (Oleg Jankowski) jest rosyjskim poetą, który wraz z przewodniczką i tłumaczką Eugenią (Domiziana Giordano) podróżuje po Włoszech. Jego celem jest odkrycie szczegółów dotyczących życia i twórczości pewnego kompozytora z XVIII wieku. W jednym z włoskich miast pisarz spotyka Domenico (Erland Josephson), szalonego mężczyznę, który twierdzi, że przed laty zamknął swoich najbliższych w stodole, aby chronić ich przed złem tego świata. Gorczakow dostrzega w mężczyźnie coś niezwykłego i stara się go poznać.

Uważany za jednego z najważniejszych twórców filmowych XX wieku Andriej Tarkowski (Zierciadło, Ofiarowanie) po mistrzowsku opowiadał w swoich filmach o duchowej kondycji człowieka. Artysta w poetycki sposób kształtował rzeczywistość. Jak nikt inny potrafił oddać na ekranie jej piękno oraz metafizykę. Nakręcona we Włoszech Nostalgia pełna jest zapadających w pamięć metaforycznych obrazów i stanowi, wraz z późniejszym Ofiarowaniem, swego rodzaju testament wielkiego reżysera. W głównych rolach występują: Oleg Jankowski (Zwierciadło), Erland Josephson (Sceny z życia małżeńskiego), Domiziana Giordano (Wywiad z wampirem) oraz Laura De Marchi (Młodość). Na festiwalu w Cannes produkcja została wyróżniona Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), nagrodą za reżyserię oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego.

 

 

 

 

 

BURZA W ODDALI (DISTANT THUNDER (1988)) dramat, USA 1988
emisja: 08.02.2017 godz. 03:45
powtórzenie: 16.02.2017 godz. 23:35

BURZA W ODDALI (DISTANT THUNDER (1988)) dramat, USA 1988, 110 min., (15), reż. Rick Rosenthal, wyk. Ralph Macchio, John Lithgow, Kerrie Keane, Reb Brown, Janet Margolin

Po wielu latach życia w samotności weteran wojny w Wietnamie postanawia odbudować swoje relacje z synem.

Żołnierz Mark Lambert (John Lithgow) powraca z wojny w Wietnamie i zupełnie nie może odnaleźć się w rzeczywistości. Cały czas prześladują go traumatyczne wspomnienia z linii frontu. Nie jest w stanie wytrzymać napięcia. Zdesperowany, decyduje się na podróż po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Spędza szesnaście lat w odosobnieniu, w końcu jednak postanawia wrócić do świata cywilizacji. Pragnie spotkać się z synem Jackiem (Ralph Macchio), który powoli staje się młodym mężczyzną.

Wstrząsający dramat, który pokazuje destrukcyjny wpływ wojny na psychikę jednostki. Doskonałą kreację aktorską tworzy w filmie dwukrotnie nominowany do Oscara John Lithgow (Świat według Garpa, Mój brat Kain), który brawurowo wciela się w rolę zmagającego się z traumą weterana wojennego. Reżyserem obrazu jest Rick Rosenthal (Halloween 2, serial Buffy: Postrach wampirów), a w obsadzie znaleźli się także Janet Margolin (Pogromcy duchów II), Ralph Macchio (Karate Kid), Kerrie Keane (serial Z Archiwum X) i Reb Brown (Niespotykane męstwo).
WYGNAŃCY (EXILED (2016)) dramat, Łotwa 2016
emisja: 09.02.2017 godz. 02:30
powtórzenie: 21.02.2017 godz. 18:15
22.02.2017 godz. 09:30

WYGNAŃCY (EXILED (2016)) dramat, Łotwa 2016, 101 min., (15), reż. Davis Simanis Jr., wyk. Ulrich Matthes, Agnese Cirule, Dmitrijs Jaldovs, Leonids Lencs, Toms Liepajnieks

Niemiecki lekarz wojskowy zostaje podczas wojny wysłany do położonego w Kurlandii szpitala psychiatrycznego.

Ostatni rok I wojny światowej. Niemiecki chirurg wojskowy, Ulrich (Ulrich Matthes), zostaje przeniesiony do położonego w głuszy ośrodka dla osób z problemami psychicznymi. Nowe miejsce na początku wydaje mu się odrealnione i pełne chaosu. Mężczyzna z trudem się w nim odnajduje. Pewnego dnia spotyka tajemniczego chłopca, z którym się zaprzyjaźnia. Ta nieoczekiwana znajomość pozwala mu na nowo odkryć samego siebie.

Jeden z najciekawszych łotewskich filmów ostatnich lat. Fabularny debiut dokumentalisty Davisa Simanisa Jr. (Valkyrie Limited, Escaping Riga) mówi w dojrzały i przemyślany sposób o piekle wojny, pokazując jej absurdy i szaleństwo. Film wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem, który podkreślają hipnotyzujące zdjęcia i niezwykła scenografia. W główną rolę wciela się sugestywnie zdobywca nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej, Ulrich Matthes (Dziewiąty dzień, Upadek). Obok niego występują m.in. Leonids Lencs (film TV Archanioł), Marina Janaus (Izlaiduma gads) i debiutantka Agnese Cirule. Scenariusz był luźno inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się pod koniec pierwszej wojny światowej.

 

 

 

 

SAM SIĘ NIE URATUJESZ (YOU CAN’T SAVE YOURSELF ALONE (AKA. NESSUNO SI SALVA DA SOLO)) dramat, Włochy 2015
emisja: 10.02.2017 godz. 10:30
powtórzenie: 10.02.2017 godz. 04:15
18.02.2017 godz. 14:35

SAM SIĘ NIE URATUJESZ (YOU CAN’T SAVE YOURSELF ALONE (AKA. NESSUNO SI SALVA DA SOLO)) dramat, Włochy 2015, 100 min., (15), reż. Sergio Castellitto, wyk. Riccardo Scamarcio, Jasmine Trinca, Anna Galiena, Angela Molina, Marina Rocco

Niebanalna opowieść o parze byłych kochanków, którzy spotykają się, żeby podsumować swój trwający ponad dekadę związek.

Gaetano (Riccardo Scamarcio) i Delia (Jasmine Trinca) są byłymi małżonkami, którzy spędzili ze sobą ponad dziesięć lat. Ich miłość nie przeszła jednak próby. Dziś rozwiedzeni, spotykają się na kolacji, żeby zaplanować wakacje swoich dzieci. Posiłek przeradza się w pełną emocji rozmowę na temat przyczyn rozpadu ich związku. Razem wspominają dobre i złe chwile. Momenty pełne ciepła i namiętności, jak i te, w których dochodziło do kłótni i nieporozumień.

Szczery do bólu dramat mówiący o kondycji współczesnego człowieka i jego podejściu do związków i miłości. Dwukrotnie wyróżniony Nagrodą im. Francesco Pasinettiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, reżyser i aktor Sergio Castellitto (Namiętność, Powtórnie narodzony) opowiada historię ludzi, którzy pogubili się w swoich uczuciach. Mimo że próbują zacząć nowe życie, ich rany po zakończeniu nieudanej relacji jeszcze się nie zagoiły. W postacie głównych bohaterów z wyczuciem wcielają się Riccardo Scamarcio (Mój brat jest jedynakiem, Mine vaganti. O miłości i makaronach) oraz Jasmine Trinca (Pokój syna, Miele). Za stworzone przez siebie kreacje oboje otrzymali nominacje do Davida di Donatello i nagrody włoskich krytyków. Film jest oparty na tak samo zatytułowanej powieści Margaret Mazzantini, prywatnie żony Castellitto, która jest również autorką scenariusza.
ANOMALISA (ANOMALISA) dramat, USA 2015
emisja: 12.02.2017 godz. 07:55
powtórzenie: 12.02.2017 godz. 18:30
20.02.2017 godz. 22:50
21.02.2017 godz. 13:40

ANOMALISA (ANOMALISA) dramat, USA 2015, 87 min., (15), reż. Charlie Kaufman, Duke Johnson

Obsypana nagrodami animowana tragikomedia. Przytłoczony życiem autor popularnej książki o marketingu spotyka w hotelowym barze wyjątkową kobietę.

Michael Stone jest odnoszącym sukcesy autorem książek o marketingu oraz przykładnym ojcem i mężem. Słabo radzi sobie w kontaktach międzyludzkich. Pewnego dnia jedzie służbowo do Cincinnati, gdzie ma wygłosić wykład. Wieczorem spotyka w barze zapatrzoną w niego, pełną uroku kobietę o imieniu Lisa. Po kilku kieliszkach para ląduje w łóżku. Michael wierzy, że dzięki Lisie będzie mógł zacząć nowe życie. Zerwać z przytłaczającą codziennością i rutyną.

Nominowana do Oscara i Złotego Globu lalkowa animacja jest słodko-gorzką opowieścią o samotności współczesnego człowieka. W świecie stworzonym przez wyróżnionego Nagrodą Akademii Charliego Kaufmana (scen. Zakochany bez pamięci, reż. Synekdocha, Nowy Jork) wciąż powtarzane jest hasło: „bądź sobą”. Wszyscy bohaterowie wyglądają jednak tak samo. W kluczowym momencie filmu Michael Stone uświadamia sobie i widzom, że jego teoria jest nic nieznaczącym frazesem. Życie każdego człowieka składa się z przyziemnej codzienności, powtarzalnych czynności i przyzwyczajeń, od których nie da się uciec. Obraz urzeka intymnym klimatem i pełną finezji stroną wizualną. Swoich głosów postaciom użyczyli: David Thewlis (Nadzy), Jennifer Jason Leigh (Mechanik) oraz Tom Noonan (Czerwony smok). Produkcja otrzymała liczne wyróżnienia, w tym nagrodę specjalną i Wielką Nagrodę Jury na MFF w Wenecji. Współreżyserem filmu jest Duke Johnson (serial Community).

 

 

 

 

 

MOTYLE SĄ WOLNE (BUTTERFLIES ARE FREE) komedia, USA 1972
emisja: 12.02.2017 godz. 09:25
powtórzenie: 12.02.2017 godz. 04:10
24.02.2017 godz. 07:50
24.02.2017 godz. 16:05

MOTYLE SĄ WOLNE (BUTTERFLIES ARE FREE) komedia, USA 1972, 105 min., (12), reż. Milton Katselas, wyk. Goldie Hawn, Edward Albert, Eileen Heckart, Paul Michael Glaser, Mike Warren

Goldie Hawn w roli uwodzicielskiej sąsiadki, która wprowadza niewidomego mężczyznę w tajniki seksu, budząc tym samym oburzenie jego nadopiekuńczej mamusi.

Jill (Goldie Hawn) bezskutecznie próbuje zostać aktorką. Wszystko się zmienia, gdy poznaje nowego sąsiada, Dona (Edward Albert). Niewidomy młodzieniec właśnie wyprowadził się od nadopiekuńczej matki, pani Baker (Eileen Heckart), która za nic w świecie nie chce przyjąć tego do wiadomości. Para przypada sobie do gustu i w końcu Jill zaczyna udzielać nieśmiałemu Donowi praktycznych porad w zakresie seksu. Niestety, po pierwszej wspólnie spędzonej nocy w mieszkaniu Dona zjawia się jego matka…

Doskonała komedia w reżyserii Miltona Katselasa (Raport dla komisarza, 40 karatów). Film bawi i wzrusza, a aktorzy grają jak z nut. Nominowanej za swój występ do Złotego Globu Goldie Hawn (Kwiat kaktusa – Oscar, Szeregowiec Benjamin) partnerują nagrodzona Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową Eileen Heckart (Przystanek autobusowy, Wzgórze złamanych serc) i wyróżniony Złotym Globem za najlepszy debiut Edward Albert (Galaktyka grozy, Rycerz pierwszej damy). Obraz otrzymał ponadto nominacje do Oscara za zdjęcia i dźwięk oraz nominację do Złotego Globu dla najlepszego filmu komediowego. Scenariusz – na podstawie własnej sztuki – napisał Leonard Gershe.
UMRZEĆ POWTÓRNIE (DEAD AGAIN) dramat, USA 1991
emisja: 13.02.2017 godz. 22:45
powtórzenie: 21.02.2017 godz. 01:30

UMRZEĆ POWTÓRNIE (DEAD AGAIN) dramat, USA 1991, 104 min., (15), reż. Kenneth Branagh, wyk. Kenneth Branagh, Andy Garcia, Emma Thompson, Derek Jacobi, Hanna Schygulla

Kenneth Branagh jako detektyw z Miasta Aniołów próbuje rozwiązać sprawę cierpiącej na amnezję dziewczyny.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Mike Church (Kenneth Branagh) jest jednym z najlepszych prywatnych detektywów w Los Angeles. Niestety, ostatnio jego biznes nie idzie najlepiej. Kiedy więc zwraca się do niego o pomoc przeor pobliskiego klasztoru, mężczyzna bez zastanowienia przyjmuje zlecenie. Zadaniem Churcha jest zbadanie tożsamości tajemniczej kobiety (Emma Thompson), która cierpi na amnezję. Szybko wychodzi na jaw, że jej historia może mieć związek ze sprawą kompozytora Romana Straussa, który w 1949 roku zamordował swoją żonę Margaret.

Pełen emocji thriller psychologiczny, który wciąga bez reszty od pierwszej do ostatniej minuty. Porównywany z dziełami Alfreda Hitchcocka obraz opowiada o namiętności, zbrodni i reinkarnacji. Złowieszczy klimat, ciekawe postacie, zaskakująca intryga oraz doskonale skrojony scenariusz to główne wyróżniki produkcji w reżyserii czterokrotnie nominowanego do Oscara Kennetha Branagha (Henryk V, Mój tydzień z Marilyn), który wciela się również w podwójną rolę Mike’a/Romana. Obok niego występują takie gwiazdy, jak m.in: dwukrotna laureatka Nagrody Akademii Emma Thompson (Powrót do Howards End, Rozważna i romantyczna), nominowany do Złotego Globu Andy Garcia (Ojciec chrzestny III, Ocean’s 13) oraz zdobywca Oscara Robin Williams (Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Buntownik z wyboru). Film był nominowany do Złotego Globu (najlepsza muzyka), BAFTY (drugoplanowa rola Dereka Jacobiego) i berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

 

 

 

 

PRZED PAŃSTWEM: THE FABULOUS STAINS (LADIES AND GENTLEMEN, THE FABULOUS STAINS) dramat, USA 1982
emisja: 14.02.2017 godz. 15:10
powtórzenie: 15.02.2017 godz. 06:00

PRZED PAŃSTWEM: THE FABULOUS STAINS (LADIES AND GENTLEMEN, THE FABULOUS STAINS) dramat, USA 1982, 84 min., (12), reż. Lou Adler, wyk. Diane Lane, Laura Dern, Peter Donat, Marin Kanter, Christine Lahti

Trzy zbuntowane nastolatki zakładają punkrockową kapelę, która szybko zaczyna odnosić sukcesy w całym kraju.

Kultowy film Lou Adlera opowiada historię piętnastoletniej Corrine Burns (Diane Lane), która po śmierci matki zakłada, razem z siostrą Tracy (Marin Kanter) i kuzynką Jessiką (Laura Dern), punkrockową grupę o nazwie The Fabulous Stains. Corrine zmienia swój styl, a w piosenkach zaczyna wyrażać całą swoją złość i bunt. O młodych artystkach robi się bardzo głośno, a kraj zaczyna szaleć na ich punkcie. Nastolatki niespodziewanie stają się głosem swojego pokolenia.

Pełna energetycznej muzyki opowieść o młodzieńczym buncie, dojrzewaniu oraz spełnianiu najskrytszych marzeń. W głównych rolach wystąpiły w niej dwie znakomite aktorki, wówczas dopiero rozpoczynające swoją przygodę z kinem: zdobywczyni nominacji do Oscara Diane Lane (Niewierna, Pod słońcem Toskanii) i dwukrotnie nominowana do tej nagrody Laura Dern (Historia Rose, Dzika droga). Obok nich pojawią się m.in. Marin Kanter (Za dużo słońca), Ray Winstone (Sexy Beast), Peter Donat (Chiński syndrom), laureatka Nagrody Akademii Christine Lahti (Szybka zmiana), a także takie ikony punkrocka jak Steve Jones i Paul Cook z grupy Sex Pistols czy basista The Clash Paul Simonon. Wyróżnikiem obrazu zrealizowanego przez znanego producenta muzycznego Lou Adlera (Z dymkiem) jest doskonała ścieżka dźwiękowa. W produkcji czuć ducha niezapomnianych lat osiemdziesiątych.
LATO SANGAILE (THE SUMMER OF SANGAILE) dramat, Litwa 2015
emisja: 18.02.2017 godz. 06:00
powtórzenie: 18.02.2017 godz. 16:20
22.02.2017 godz. 04:25
22.02.2017 godz. 14:45

LATO SANGAILE (THE SUMMER OF SANGAILE) dramat, Litwa 2015, 87 min., (12), reż. Alante Kavaite, wyk. Julija Steponaityte, Aiste Dirziute, Jurate Sodyte, Martynas Budraitis, Laurynas Jurgelis

Niepewna siebie, pełna lęków nastolatka poznaje podczas wakacji dziewczynę, która pomaga jej spełnić marzenia. Nagroda za reżyserię na festiwalu w Sundance.

Sangaile (Julija Steponaityte) jest skrytą i niepewną siebie siedemnastolatką, która marzy o lataniu, ale z powodu lęku wysokości boi się wsiąść do samolotu. Jej życie zmienia się, gdy podczas wakacji poznaje barwną i przebojową Auste (Aiste Dirziute). Między dziewczynami szybko rodzi się uczucie. Nowa znajomość pozwoli Sangaile nabrać pewności siebie i przezwyciężyć własne ograniczenia.

Pełna niedopowiedzeń i subtelności opowieść o dojrzewaniu, pierwszych młodzieńczych uczuciach i pokonywaniu własnych słabości. Nagrodzona na Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance reżyserka Alante Kavaite (Écoute le temps) stawia na symbole i impresyjną formę. Atutem obrazu są przepiękne, nastrojowe zdjęcia. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się wiarygodnie utalentowana Julija Steponaityte (Wizje Europy), która otrzymała za swój występ nagrodę na festiwalu filmowym w Sztokholmie. Partnerują jej Aiste Dirziute (Karaliu pamaina), Nele Savicenko (Szept grzechu) oraz Laurynas Jurgelis (Piekło nad Berlinem).

 

 

 

 

WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O SEKSIE, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ (EVERYTHING YOU ALWAYS WANTED TO KNOW ABOUT SEX * BUT WERE AFRAID TO ASK) komedia, USA 1972
emisja: 19.02.2017 godz. 15:00
powtórzenie: 20.02.2017 godz. 06:00

WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O SEKSIE, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ (EVERYTHING YOU ALWAYS WANTED TO KNOW ABOUT SEX * BUT WERE AFRAID TO ASK) komedia, USA 1972, 85 min., (12), reż. Woody Allen, wyk. Woody Allen, John Carradine, Lou Jacobi, Louise Lasser, Anthony Quayle

Woody Allen przedstawia siedem zabawnych historyjek, w których rozprawia się z różnymi tabu dotyczącymi seksu.

Film składa się z siedmiu rozdziałów, w których przedstawiane są tematy uważane powszechnie za tabu. I tak np. w części pt. „Co to jest sodomia?” zakochany w owcy lekarz (Gene Wilder) porzuca żonę i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. W „Dlaczego niektóre kobiety mają problemy z osiągnięciem orgazmu?” młode małżeństwo (Woody Allen i Louise Lasser) odkrywa, że jedynym sposobem na osiągnięcie spełnienia jest dla nich uprawianie seksu w miejscach publicznych. Natomiast w ostatnim epizodzie „Co się dzieje podczas ejakulacji?” pokazane są procesy zachodzące w ciele mężczyzny podczas stosunku seksualnego.

Składająca się z siedmiu nowelek, prześmiewcza komedia czterokrotnego zdobywcy Oscara Woody’ego Allena (Annie Hall, O północy w Paryżu). Mistrz inteligentnego kina występuje w niej w roli reżysera, autora scenariusza oraz aktora. Obraz jest satyrycznym spojrzeniem na kwestie dotyczące intymności i seksu. Przy okazji Allen szydzi też z mediów i propagowanych przez nie wartości. Scenariusz produkcji oparty jest na książce doktora Davida Reubena pod tym samym tytułem. W produkcji grają m.in. John Carradine (Grona gniewu), Lou Jacobi (Narzeczona dla geniusza), Louise Lasser (Bananowy czubek) Gene Wilder (Młody Frankenstein), Burt Reynolds (Boogie Nights) oraz sam Allen. Obraz wywołał w USA sporo kontrowersji, a jego emisja była przez wiele lat zabroniona.
KARYGODNY (THE CULPABLE (AKA. VERFEHLUNG)) dramat, Niemcy 2015
emisja: 23.02.2017 godz. 15:45
powtórzenie: 24.02.2017 godz. 06:00

KARYGODNY (THE CULPABLE (AKA. VERFEHLUNG)) dramat, Niemcy 2015, 92 min., (12), reż. Gerd Schneider, wyk. Sebastian Blomberg, Kai Schumann, Jan Messutat, Sandra Borgmann, Valerie Koch

Historia przyjaźni trzech księży, dla której sprawdzianem jest oskarżenie jednego z nich o molestowanie.

Jakob Voelz (Sebastian Blomberg) jest doświadczonym księdzem, którego wiara zostaje wystawiona na próbę, gdy jego najlepszy przyjaciel, ojciec Dominik (Kai Schumann), trafia do aresztu oskarżony o molestowanie seksualne. Jakob chce wierzyć w niewinność przyjaciela, jednak najważniejsze jest dla niego odkrycie prawdy.

Poruszający niemiecki dramat, którego reżyserem i scenarzystą jest debiutant Gerd Schneider (dokument Am Rand Der Hoffnung). Ten zmuszający do myślenia obraz spotkał się z ciepłym przyjęciem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara, gdzie został wyróżniony Nagrodą Publiczności. Mocną stroną produkcji jest wiarygodne aktorstwo. W role związanych przyjaźnią księży, którzy muszą odpowiedzieć sobie na ważne pytania, wystąpili: Sebastian Blomberg (Anarchiści, Baader-Meinhof), Kai Schumann (Mia i milioner, serial Heldt) i Jan Messutat (Kohlhaas albo stosowność środków, Agnieszka). Zdjęcia do filmu zostały nakręcone w Getyndze oraz Monachium.

 

 

 

 

PIEŚŃ ZMIERZCHU (SUNSET SONG) dramat, Wielka Brytania 2015
emisja: 25.02.2017 godz. 14:50
powtórzenie: 25.02.2017 godz. 03:45

PIEŚŃ ZMIERZCHU (SUNSET SONG) dramat, Wielka Brytania 2015, 131 min., (12), reż. Terence Davies, wyk. Agyness Deyn, Peter Mullan, Kevin Guthrie, Jack Greenlees, Ian Pirie

Wysmakowana adaptacja klasycznej powieści Lewisa Grassica Gibbona. Mieszkająca na szkockiej prowincji nastolatka musi stawić czoła przeciwnościom losu.

Północno-wschodnia Szkocja, początek XX wieku. Nastoletnia Chris Guthrie (Agyness Deyn) nie ma łatwego życia. Jej tyranizowana przez męża matka (Daniela Nardini) popełniła samobójstwo. Dziewczyna musiała przejąć jej obowiązki na farmie. Kiedy wydaje się, że nie może być już gorzej, despotyczny ojciec Chris, John (Peter Mullan), dostaje wylewu, a brat (Jack Greenlees) postanawia wyjechać za chlebem do Argentyny. Młoda kobieta nie daje jednak za wygraną. Stara się ze wszystkich sił iść dalej, dbając o rodzinną spuściznę.

Przepięknie zrealizowana opowieść o szkockiej prowincji w przededniu I wojny światowej to dzieło wielokrotnie nagradzanego Terence’a Daviesa, twórcy takich obrazów jak Dalekie głosy, spokojne życie, Koniec długiego dnia czy Głębokie błękitne morze. Brytyjski artysta ceniony jest za wypracowanie własnego, oryginalnego języka filmowego, a jego dzieła mają często autobiograficzny charakter. Oparty na klasycznej powieści Lewisa Grassica Gibbona dramat jest wzruszającą historią o miłości, nadziei, pasji i samozaparciu, które pozwalają iść dalej przez życie. Mocną stroną obrazu jest wysmakowana, dopieszczona w najdrobniejszych szczegółach warstwa wizualna. W głównych rolach występują: nominowana za swój występ do BIFY Agyness Deyn (Starcie tytanów, Ave, Cezar!), Kevin Guthrie (serial Bez wytchnienia, Sunshine on Leith), Jack Greenlees (serial Dom grozy) oraz laureat Złotej Palmy Peter Mullan (Jestem Joe, Tyranozaur). Produkcja została wyróżniona nominacją do szkockiej BAFTY i Złotej Muszli na MFF w San Sebastián. Zdjęcia powstały w Szkocji, Nowej Zelandii i Luksemburgu.
JAK BÓG DA (SE DIO VUOLE) komedia, Włochy 2015
emisja: 27.02.2017 godz. 07:45
powtórzenie: 27.02.2017 godz. 16:35

JAK BÓG DA (SE DIO VUOLE) komedia, Włochy 2015, 84 min., (12), reż. Edoardo Maria Falcone, wyk. Marco Giallini, Alessandro Gassman, Laura Morante, Ilaria Spada, Edoardo Pesce

Tolerancyjny ateista wpada w szał, kiedy dowiaduje się, że jego ukochany syn postanowił poświęcić życie Bogu.

Tommaso (Marco Giallini) jest cenionym rzymskim kardiochirurgiem, który wraz z żoną Carlą (Laura Morante) i dwójką dorosłych już dzieci tworzy szczęśliwą rodzinę. Mężczyzna jest ateistą. Lubi szczycić się swoją otwartością na inność i progresywnym podejściem do rzeczywistości. Wszystko jednak zmienia się w dniu, w którym Tommaso dowiaduje się, że jego jedyny syn, Andrea (Enrico Oetiker), postanowił zostać księdzem. Mężczyzna wpada w szał i nie jest w stanie pogodzić się z decyzją chłopaka.

Lekka i dowcipna komedia, bezbłędnie wyśmiewająca ludzką hipokryzję. Reżyserski debiut Edoardo Marii Falconego (scen. Pani do towarzystwa, Pamiętasz mnie?) bawi do łez, ale też zmusza do myślenia. Dzięki wartkiej fabule, pełnym humoru dialogom i wyraziście nakreślonym bohaterom film ogląda się z dużą przyjemnością. Co istotne, twórcom udaje się uniknąć jednoznaczności i nachalnego moralizatorstwa. Obraz otrzymał statuetkę Davida za najlepszy debiut reżyserski oraz przyznawaną przez włoskich krytyków nagrodę Silver Ribbon. W pierwszoplanowych rolach występują Marco Giallini (Gliniarze to dranie, Cześć, tato) i Alessandro Gassman (Hamam – łaźnia turecka, Cichy chaos).

 

 

 

 

MIRAŻ (LE MIRAGE) komedia, Kanada 2015
premiera: 27.02.2017 godz. 20:00
powtórzenie: 28.02.2017 godz. 11:45

MIRAŻ (LE MIRAGE) komedia, Kanada 2015, 98 min., (12), reż. Ricardo Trogi, wyk. Louis Morissette, Julie Perreault, Christine Beaulieu, Patrice Robitaille, Nathaly Thibault

Przechodzący kryzys wieku średniego mężczyzna musi zastanowić się nad swoją przyszłością.

Patrick (Louis Morissette) ma trzydzieści kilka lat i wydaje się, że powinien być szczęśliwy. W pracy odnosi sukcesy, ma piękny dom z basenem, uroczą żonę, dwójkę bystrych dzieci i wiernych przyjaciół. To jednak wszystko pozory. Jego biznes nie idzie najlepiej, dzieci go ignorują, a żona ma go dosyć. Jego znajomi potrafią rozmawiać tylko o pieniądzach. Jedyną radością Patricka jest oglądanie filmów pornograficznych i fantazjowanie o najlepszej przyjaciółce żony. Czy mężczyzna jest w stanie wyjść z życiowego impasu?

Błyskotliwa komedia o dojrzewaniu, poszukiwaniu spełnienia i miłości. Produkcja w bezpretensjonalny sposób udowadnia, że życie na pokaz nie daje szczęścia. Że aby zaznać spełnienia, trzeba najpierw pogodzić się z samym sobą i własnymi ograniczeniami. Za reżyserię obrazu odpowiedzialny był Ricardo Trogi (Québec-Montréal, 1981), a w główne role z powodzeniem wcielili się: Louis Morissette (Reste avec moi, Liverpool), który jest również autorem scenariusza, Julie Perreault (Trzy świnki, Projekt – M), Christine Beaulieu (serial Félix Leclerc, Jaloux), Patrice Robitaille (Québec-Montréal, Mała królowa).
ZNIENACKA (ALL OF A SUDDEN (AKA. AUF EINMAL)) dramat, Niemcy 2016
emisja: 27.02.2017 godz. 23:25
powtórzenie: 28.02.2017 godz. 13:30

ZNIENACKA (ALL OF A SUDDEN (AKA. AUF EINMAL)) dramat, Niemcy 2016, 109 min., (12), reż. Asli Özge, wyk. Sebastian Hülk, Julia Jentsch, Hanns Zischler, Sascha Alexander Gersak, Luise Heyer

Pełen ambicji młody mężczyzna musi zapłacić wysoką cenę za swoją lekkomyślność. Wyróżniony nagrodą specjalną na MFF w Berlinie, niemieckojęzyczny debiut tureckiej reżyserki.

Odnoszący sukcesy, dobrze sytuowany Karsten (Sebastian Hülk) organizuje w swoim mieszkaniu imprezę. Jedyną osobą, która zostaje u niego na noc, jest tajemnicza Anna (Natalia Belitski). Mężczyzna jest nią zafascynowany. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że ta z pozoru nic nieznacząca decyzja będzie miała ogromny wpływ na całe jego dalsze życie. Moment słabości sprawi, że codzienność Karstena zostanie wywrócona do góry nogami, a sprawy zaczną wymykać się spod kontroli.

Kameralny dramat z kryminalną intrygą, obnażający hipokryzję panującą w małej niemieckiej społeczności. Urodzona w Turcji Asli Özge (Mężczyźni na moście, Hayatboyu) tworzy odważny i wiarygodny psychologicznie portret mieszkańców prowincjonalnego miasteczka, w którym rządzą obłuda i zawiść. Intrygująca fabuła zmusza do myślenia i trzyma w napięciu. Twórcom udaje się też wykreować sugestywny, klaustrofobiczny klimat. W główne role brawurowo wcielają się, m.in.: Sebastian Hülk (Biała wstążka, Bękarty wojny), Hanns Zischler (Z biegiem czasu, Sils Maria), Sascha Alexander Gersak (Pięć lat, Zurich) oraz laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Julia Jentsch (Edukatorzy, Sophie Scholl – ostatnie dni). Obraz otrzymał nagrodę specjalną na MFF w Berlinie oraz Nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Stambule.

 

 

 

SERIALE

ASH KONTRA MARTWE ZŁO II,  (ASH VS EVIL DEAD II. EP) serial grozy, USA 2016
 emisja w soboty godz. 20:00 (odc. 2-5/10)

ASH KONTRA MARTWE ZŁO II (ASH VS EVIL DEAD II) serial grozy, USA 2016, (18), wyk. Bruce Campbell, Ray Santiago, Dana Delorenzo, Lucy Lawless, Michelle Hurd

Drugi sezon serialu o Ashu Williamsie, który powraca po trzydziestu latach, aby zmierzyć się z Martwym Złem.

Ash Williams (Bruce Campbell) przez trzydzieści lat unikał konfrontacji z siłami zła. Mężczyzna wiedzie dziś smutne życie w samotności. Ciągle nie może się otrząsnąć po wydarzeniach, które miały miejsce przed laty w domku w lesie. Pewnego dnia jednak dochodzi do kolejnej inwazji Deadite’ów na Ziemię. Tylko Ash może przeciwstawić się śmiercionośnym stworzeniom i uratować rodzaj ludzki przed zagładą.

Ociekający krwią serial grozy, który jest kontynuacją niezwykle popularnych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych filmów Martwe zło oraz Armia ciemności. Odpowiedzialny za ich sukces Sam Raimi jest również twórcą serialu. Produkcja zachwyca ekscytującą fabułą i zwariowanym humorem. Nie brakuje w niej też solidnej porcji makabry. W główne role wcielają się Bruce Campbell (Martwe zło), Ray Santiago (Chłopaki do wzięcia), Jill Marie Jones (Blondynka w koszarach), Lucy Lawless (serial Spartakus: Krew i piach). Drugi sezon serialu składa się z dziesięciu trzydziestominutowych odcinków. Wyprodukowało go studio Renaissance Picture dla telewizji STARZ.

 

 

 

 

CINEMAX 2

SOBOTNIA PREMIERA

NIE JESTEM ŚWINIĄ (A DECENT MAN (AKA. JE NE SUIS PAS UN SALAUD)) dramat, Francja 2015
emisja: 04.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 05.02.2017 godz. 11:30
08.02.2017 godz. 20:30
09.02.2017 godz. 12:45
10.02.2017 godz. 22:10
11.02.2017 godz. 13:30

NIE JESTEM ŚWINIĄ (A DECENT MAN (AKA. JE NE SUIS PAS UN SALAUD)) dramat, Francja 2015, 107 min., (15), reż. Emmanuel Finkiel, wyk. Nicolas Duvauchelle, Mélanie Thierry, Maryne Cayon, Driss Ramdi, Nicolas Bridet

Nadużywający alkoholu, bezrobotny mężczyzna staje się ofiarą brutalnego napadu. Aby rozładować swoją frustrację, oskarża o atak niewinnego młodego Araba.

Trzydziestokilkuletni Eddie (Nicolas Duvauchelle) bardzo przeżywa rozstanie z ukochaną Karine (Mélanie Thierry) i ich synem Noamem (Johan Soulé). Jest zagubiony i sfrustrowany, nie umie odnaleźć się w rzeczywistości. Nadużywa też alkoholu. Pewnego wieczoru mężczyzna zostaje brutalnie zaatakowany przez grupę złodziejaszków. Indagowany przez policję, oskarża o napad młodego Araba Ahmeda (Driss Ramdi). Cała społeczność jest wstrząśnięta zdarzeniem. Przerażona żona Eddiego niespodziewanie pozwala mu wrócić do domu. Co więcej, mężczyzna otrzymuje propozycję nowej pracy. Gdy wydaje się, że los w końcu uśmiechnął się do niego, sprawy przybierają niespodziewany obrót.

Wstrząsający dramat o niestabilnym emocjonalnie mężczyźnie, który po przeżyciu brutalnej napaści wraca na łono rodziny, odczuwając równocześnie coraz większą frustrację i złość. Określony przez jednego z recenzentów jako „kronika cichej desperacji”, film jest popisem gry Nicolasa Duvauchelle’a (Złodziejaszek, Polisse), który bezbłędnie wciela się w rolę pełnego sprzeczności Eddiego. Aktor stworzył złożoną i niejednoznaczną kreację, w której oddał skomplikowaną osobowość głównego bohatera. Obok niego występują: zdobywczyni Cezara Mélanie Thierry (Po jednym na drogę, Teoria wszystkiego), Maryne Cayon (Geronimo, serial Trzy razy Manon), Driss Ramdi (Nić, Je ne suis pas mort) oraz Nicolas Bridet (Zwyczajni kochankowie, Fanka). Bezkompromisowy obraz w precyzyjnej reżyserii nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes Emmanuela Finkiela (Podróże, film dokumentalny Casting) charakteryzuje się realizmem i w przenikliwy sposób ukazuje relacje między jednostką a społeczeństwem. Produkcja niepokoi i zmusza do myślenia. Mocno też angażuje emocje widzów. Scenariusz filmu został zainspirowany prawdziwą historią.

 

 

 

 

ALOJZY (ALOYS) dramat, Szwajcaria 2016
premiera: 11.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 12.02.2017 godz. 11:10
15.02.2017 godz. 20:30
16.02.2017 godz. 14:00
17.02.2017 godz. 22:10

ALOJZY (ALOYS) dramat, Szwajcaria 2016, 87 min., (12), reż. Tobias Nölle, wyk. Georg Friedrich, Tilde Von Overbeck, Kamil Krejcí, Yufei Li, Koi Lee

Stroniący od ludzi prywatny detektyw zaczyna być szantażowany przez tajemniczą kobietę, która wciąga go w psychologiczną grę.

Alojzy Adorn (Georg Friedrich) jest prywatnym detektywem, który mieszka i pracuje ze swoim ojcem (Karl Friedrich). Mężczyzna jest bardzo wycofany, obserwuje życie z bezpiecznej odległości. Otaczający go świat nagrywa kamerą. Kiedy umiera jego ojciec, Alojzy zostaje sam. Po pewnej trudnej nocy budzi się w autobusie i odkrywa, że jego aparat i taśmy zostały skradzione. Jakiś czas później telefonuje do niego tajemnicza kobieta (Tilde von Overbeck), która zaczyna go szantażować. Detektyw daje się wciągnąć w dziwną grę.

Niezwykły film, który intryguje zarówno w warstwie plastycznej, jak i fabularnej. Uhonorowany na festiwalu w Berlinie Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) debiutant Tobias Nölle buduje napięcie z codziennych sytuacji i umiejętnie wprowadza widzów w wewnętrzny świat tytułowego bohatera. Niejednorodny gatunkowo obraz urzeka subtelnością i melancholijnym klimatem, który podkreślają wysmakowane, precyzyjnie skomponowane kadry. Szwajcarski reżyser z wyczuciem zaciera granicę między rzeczywistością a fantazją, olśniewając widzów wizualną pomysłowością i znakomitym warsztatem. W swoich rolach kapitalnie odnajdują się wykonawcy głównych ról – Georg Friedrich (Pianistka, Faust) i pojawiająca się po raz pierwszy na dużym ekranie Tilde von Overbeck. Produkcja otrzymała nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na prestiżowym festiwalu Camerimage.

 

 

 

 

ZATRZYMAĆ (KEEPER) dramat, Belgia 2015
premiera: 18.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 19.02.2017 godz. 13:35
22.02.2017 godz. 20:30
23.02.2017 godz. 13:40
24.02.2017 godz. 22:10

ZATRZYMAĆ (KEEPER) dramat, Belgia 2015, 91 min., (12), reż. Guillaume Senez, wyk. Kacey Mottet Klein, Galatéa Bellugi, Catherine Salée, Sam Louwyck, Laetitia Dosch

Zakochana bez reszty w swoim chłopaku nastolatka niespodziewanie zachodzi w ciążę. Nominacja do głównej nagrody na MFF w Locarno.

Maxime (Kacey Mottet Klein) i Mélanie (Galatéa Bellugi) mają po piętnaście lat i są w sobie bezgranicznie zakochani. Para nie może wytrzymać bez siebie ani minuty. Planują wspólne życie. Chłopak ma bardzo sprecyzowaną wizję przyszłości – pragnie zostać zawodowym piłkarzem. Pewnego dnia jednak Mélanie zachodzi w ciążę. Nastolatek musi szybko dorosnąć i zrewidować swoje marzenia. Tęsknota za beztroską i zwyczajnym życiem okaże się nad wyraz dojmująca.

Kameralne kino o dorastaniu i braniu odpowiedzialności za swoje czyny. Produkcja w reżyserii debiutanta Guillaume’a Seneza pokazuje różne odcienie niedojrzałości. W przekonujący sposób oddaje zagubienie młodych bohaterów, którzy nie są jeszcze gotowi, aby zostać rodzicami. W głównych rolach pełne autentyzmu kreacje stworzyli Kacey Mottet Klein (Twoja siostra, Mając 17 lat) i Galatéa Bellugi (Elle ne pleure pas, elle chante, À 14 Ans). Obok nich występują Catherine Salée (Dwa dni, jedna noc), Sam Louwyck (Anomalia) oraz Laetitia Dosch (Moja miłość). Film był prezentowany na MFF w Locarno, gdzie otrzymał nagrodę Europa Cinemas Label i nominację do Złotego Leoparda.

 

 

 

 

RESZTKI (REMAINDER) dramat, Wielka Brytania 2015
premiera: 25.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 25.02.2017 godz. 03:00

RESZTKI (REMAINDER) dramat, Wielka Brytania 2015, 99 min., (18), reż. Omer Fast, wyk. Tom Sturridge, Cush Jumbo, Ed Speleers, Danny Webb, Nicholas Farrell

Ekranizacja głośnej powieści Toma McCarthy’ego. Bezimienny mężczyzna doznaje poważnego wypadku, w wyniku którego traci pamięć.

Bezimienny mężczyzna (Tom Sturridge) zostaje poszkodowany w nieszczęśliwym wypadku. Kiedy budzi się ze śpiączki w szpitalu, uświadamia sobie, że cierpi na amnezję. Nie pamięta praktycznie niczego – kim jest, skąd pochodzi. W ramach odszkodowania dostaje ogromną sumę pieniędzy: osiem i pół miliona funtów. Jego największym marzeniem jest jednak odkrycie prawdy o sobie samym. Zdesperowany, na różne sposoby wykorzystuje do tego swój świeżo zdobyty majątek.

Wymykający się schematom, wciągający dramat o samotności i poszukiwaniu własnej tożsamości. Obraz pochodzącego z Izraela Omera Fasta (Ciągłość), reżysera, dokumentalisty i artysty sztuk wizualnych, jest ekranizacją powieści angielskiego pisarza Toma McCarthy’ego. Wyróżnikami tej kameralnej produkcji są oryginalna fabuła, hipnotyzujący klimat oraz znakomite zdjęcia. W głównej roli wystąpił Tom Sturridge (W drodze, Z dla od zgiełku), któremu partnerują, m.in.: znana z serialu Żona idealna Cush Jumbo, Ed Speleers (Alicja po drugiej stronie lustra), Danny Webb (Koliber) oraz Nicholas Farrell (Żelazna Dama).

 

 

 

 

EKRANY ŚWIATA

PAULINA (PAULINA (AKA. LA PATOTA)) thriller, Argentyna 2015
premiera: 05.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 09.02.2017 godz. 21:30
21.02.2017 godz. 01:30

PAULINA (PAULINA (AKA. LA PATOTA)) thriller, Argentyna 2015, 100 min., (18), reż. Santiago Mitre, wyk. Dolores Fonzi, Oscar Martínez, Esteban Lamothe, Cristian Salguero, Laura López Moyano

Hipnotyzujący thriller o młodej prawniczce, która porzuca swoje wygodne życie, aby pomóc potrzebującym. Deszcz nagród.

Dwudziestoośmioletnia Paulina (Dolores Fonzi) jest wybitnie inteligentną i błyskotliwą prawniczką. Pewnego dnia jednak postanawia porzucić swoją dynamicznie rozwijającą się karierę, aby zostać nauczycielką w pogrążonym w ogromnym kryzysie regionie Argentyny. Niedługo po przyjeździe kobieta zostaje napadnięta i zgwałcona przez gang młodych ludzi, wśród których znajdują się także jej uczniowie. Mimo przeżytej traumy Paulina postanawia walczyć o swoje ideały.

Pełna emocji opowieść o kobiecie, której dobroć i poświęcenie zostają wystawione na wielką próbę. Film zdobył wiele nagród, w tym m.in. FIPRESCI i Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes oraz trzy wyróżnienia specjalne na festiwalu w San Sebastián. W rolę głównej bohaterki brawurowo wcieliła się magnetyczna Dolores Fonzi (Na dnie morza, Aura), która za stworzoną przez siebie kreację otrzymała Nagrodę Argentyńskiej Akademii Filmowej. Obok niej w produkcji występują Oscar Martínez (Dzikie historie), Esteban Lamothe (El estudiante), Cristian Salguero (El Invierno) oraz Laura López Moyano (Labia). Utalentowany reżyser i scenarzysta Santiago Mitre (Miłość (początek), El estudiante) zrealizował swój film z ogromną finezją. Pokazał świat pełen cierpienia, przemocy i bezradności, w którym ciężko o współczucie i przebaczenie. Obraz jest nową wersją czarno-białej produkcji pt. La Patota, nakręconej w 1960 roku przez Daniela Tinayre.
PROBLEMSKI HOTEL (PROBLEMSKI HOTEL) dramat, Belgia 2015
premiera: 12.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 13.02.2017 godz. 12:10
16.02.2017 godz. 21:30
17.02.2017 godz. 13:45

PROBLEMSKI HOTEL (PROBLEMSKI HOTEL) dramat, Belgia 2015, 107 min., (12), reż. Manu Riche, wyk. Tarek Halaby, Gökhan Girginol, Evgenia Brendes, Lydia Indjova, Kamil Alisultanov

Ekranizacja bestsellerowej powieści Dimitriego Velhursta. Mieszkający w ośrodku dla uchodźców Bipul stara się ze wszystkich sił ułożyć sobie życie w nowym kraju.

Bipul (Tarek Halaby) jest niczym enigma. Cierpiący na amnezję, znający kilka języków człowiek mieszka w ośrodków dla azylantów w Brukseli. Mężczyzna zajmuje się organizacją życia społecznego placówki. Jest tłumaczem i rozjemcą w konfliktach. Mimo ogromnych starań życie go nie rozpieszcza. Pewnego dnia Bipul poznaje pochodzącą z Europy Wschodniej Lidię (Evgenia Brendes), która marzy o wyjeździe do Anglii. Dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci.

Fabularny debiut specjalizującego się w kinie dokumentalnym Manu Riche’a (Szlakiem Prometeusza) pokazuje świat z punktu widzenia osób, które opuszczają swój dom ze strachu przed śmiercią lub szykanami, w nadziei, że w obcym kraju uda im się na nowo ułożyć sobie życie. Problemski hotel to kameralne, surrealistyczne kino, które urzeka poetyckim klimatem, świeżością oraz absurdalnym humorem. Bezpretensjonalny scenariusz powstał na kanwie bestsellerowej powieści Dimitriego Verhulsta pod tym samym tytułem. W głównych rolach występują Tarek Halaby i Evgenia Brendes, którzy zostali wyróżnieni nagrodą za najlepszy debiut aktorski na festiwalu filmowym w Ostendzie.
HANDLOWIEC (WHO’S YOUR DADDY (AKA. VENDEUR)) dramat, Francja 2016
premiera: 19.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 20.02.2017 godz. 11:40
23.02.2017 godz. 22:00
24.02.2017 godz. 13:25

HANDLOWIEC (WHO’S YOUR DADDY (AKA. VENDEUR)) dramat, Francja 2016, 86 min., (15), reż. Sylvain Desclous, wyk. Gilbert Melki, Pio Marmaï, Pascal Elso, Clémentine Poidatz, Sara Giraudeau

Świetnie opowiedziana historia zapatrzonego w siebie człowieka sukcesu i jego skomplikowanej relacji z synem.

Serge (Gilbert Melki) jest jednym z najlepszych sprzedawców we Francji. Podczas swojej ponad trzydziestoletniej kariery pomógł wielu firmom zarobić ogromne pieniądze. Poświęcił jednak wszystkie prywatne relacje, aby osiągnąć sukces w zawodzie. Prawie nie widuje się ze swoim synem Géraldem (Pio Marmaï). Pewnego dnia chłopak zwraca się do niego z niespodziewaną prośbą. Pragnie, żeby ojciec pomógł mu znaleźć pracę, dzięki której mógłby zdobyć środki na otworzenie własnej restauracji. Po długim namyśle Serge oferuje mu posadę sprzedawcy.

Gorzki dramat o trudnej relacji łączącej ojca i syna. Jego atutem są przekonująco nakreślone portrety głównych bohaterów oraz celne obserwacje społeczno-obyczajowe. Debiutujący w długim metrażu reżyser Sylvain Desclous zadbał też o błyskotliwe dialogi i odpowiednie tempo narracji. Wiarygodne kreacje aktorskie tworzą: Gilbert Melki (Po życiu, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu), Pio Marmaï (Dzień, który odmienił twoje życie, Miłością i wodą), Pascal Elso (serial Marseille), Clémentine Poidatz (Maria Antonina, Osaczona), Sara Giraudeau (Piękna i bestia, Les bêtises).

 

 

 

 

BEZ GRANIC (BORDERLESS (AKA. BEDONE MARZ)) dramat, Iran 2014
premiera: 26.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 27.02.2017 godz. 12:10

BEZ GRANIC (BORDERLESS (AKA. BEDONE MARZ)) dramat, Iran 2014, 102 min., (12), reż. Amirhossein Asgari, wyk. Alireza Baledi, Arash Mehraban, Arsalan Alipuorian, Zeynab Naserpour

Idyllę chłopca łowiącego ryby w niebezpiecznej strefie przygranicznej przerywa pojawienie się tajemniczego intruza.

Młody chłopak (Alireza Baledi) spędza całe dnie na znajdującym się w przygranicznej strefie wraku statku. To dla niego idealne miejsce, w którym może schronić się przed wojną. W spokoju łowi ryby i skorupiaki, które następnie sprzedaje na targu. Pewnego dnia jego sielankę zakłóca pojawienie się mówiącego w innym języku, uzbrojonego w karabin intruza (Arash Mehraban). Obcy uważa statek za swoją własność. Dzieli jego powierzchnię na dwie części i kategorycznie żąda nieprzekraczania wyznaczonej linii. Z czasem chłopcy znajdują jednak nić porozumienia.

Debiutanckie dzieło urodzonego w Iranie Amirhosseina Asgariego, który zdobywał doświadczenie zawodowe jako asystent na planie wielu produkcji kinowych i telewizyjnych, to kameralna, antywojenna przypowieść, która chwyta za serce i zmusza do refleksji. Bez granic opowiada o konflikcie zbrojnym na Bliskim Wschodzie z perspektywy mówiących innymi językami, bezimiennych młodych bohaterów. W ich role z powodzeniem wcielają się Alireza Baledi, Arsalan Alipuorian oraz Arash Mehraban. Doskonale zrealizowana produkcja charakteryzuje się minimalistycznymi dialogami, niespiesznym tempem akcji oraz starannie zaplanowanymi długimi ujęciami. Obraz otrzymał nominacje do nagród za najlepszy debiut reżyserski oraz operatorski na prestiżowym festiwalu Camerimage. Został ponadto wyróżniony na międzynarodowych festiwalach filmowych w Tokio, Sofii, Heartland oraz Teheranie.

 

 

 

 

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

PRÓBA ORKIESTRY (ORCHESTRA REHEARSAL (AKA. PROVA D’ORCHESTRA)) dramat, Włochy 1978
emisja: 06.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 07.02.2017 godz. 12:25
18.02.2017 godz. 15:00

PRÓBA ORKIESTRY (ORCHESTRA REHEARSAL (AKA. PROVA D’ORCHESTRA)) dramat, Włochy 1978, 70 min., (12), reż. Federico Fellini, wyk. Balduin Baas, Clara Colosimo, Elizabeth Labi, Ronaldo Bonacchi, Ferdinando Villella

Kapitalny obraz Federica Felliniego opowiada o niesfornych członkach orkiestry i dyrygencie, który ze wszystkich sił stara się zapanować nad pracą zespołu.

Grupa muzyków orkiestry symfonicznej przygotowuje się do ważnego koncertu. Między artystami ujawnia się wiele różnic i nieporozumień. Każdy z nich jest indywidualistą i ma swój własny styl pracy. Członków zespołu próbuje przywołać do porządku niemiecki dyrygent (Balduin Baas), który doskonale zdaje sobie sprawę, że aby koncert się udał, muzycy muszą ze sobą współpracować.

Wybitne dzieło filmowe w mistrzowskiej reżyserii jednego z największych twórców światowego kina, Federica Felliniego (La Strada, Słodkie życie). Artysta posługując się metaforą orkiestry symfonicznej, opowiada o ludzkich przywarach i słabościach. Zrealizowany z finezją obraz zachwyca kunsztem gry, błyskotliwymi dialogami, dbałością o szczegóły. Każda scena ma swój charakter i niepowtarzalną wymowę. W role głównych bohaterów wcielają się: Balduin Baas (Doktor Faustus), Clara Colosimo (Nosferatu w Wenecji), Elizabeth Labi (Skok w pustkę), Ronaldo Bonacchi (Wielki błękitny szlak) oraz Ferdinando Villella (Najczarniejsza godzina). Autorem muzyki jest stały współpracownik Felliniego, laureat Oscara Nino Rota (Noce Cabirii, Amarcord).

 

 

 

 

MOLL FLANDERS (MOLL FLANDERS) dramat, USA 1996
emisja: 13.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 14.02.2017 godz. 09:05

MOLL FLANDERS (MOLL FLANDERS) dramat, USA 1996, 118 min., (12), reż. Pen Densham, wyk. Robin Wright, Morgan Freeman, Stockard Channing, John Lynch, Brenda Fricker

Oparty na motywach klasycznej powieści Daniela Defoe dramat przenosi widzów w realia osiemnastowiecznej Anglii, do świata, z którego uciekła Moll Flanders.

XVIII wiek. Czarnoskóry służący Hibble (Morgan Freeman) przyjeżdża do Anglii, by zabrać małą Florę (Aisling Corcoran) w podróż do Ameryki. W powozie czyta jej pamiętnik matki, Moll Flanders (Robin Wright), której dziewczynka nigdy nie poznała. Moll, córka straconej za kradzież złodziejki, wychowywała się w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Miejsce to dalekie było od świętości. Napastowana przez księdza Moll ucieka i znajduje pracę u zamożnej londyńskiej rodziny. Jej szczęście nie trwa długo – ze względu na niezwykłą urodę zostaje sprzedana do domu publicznego. Kiedy wydaje się, że już nic dobrego nie może się jej przydarzyć, poznaje artystę malarza, w którym się zakochuje…

Swobodna ekranizacja klasycznej powieści Daniela Defoe z 1772 roku. Jej twórcą jest angielski reżyser, scenarzysta i producent Pen Densham (Pocałunek, scen. Robin Hood – Książę złodziei), który ma na koncie dwie nominacje do Oscara – za dokument Don’t Mess With Bill i za krótki metraż Life Times Nine. Kostiumy do filmu zaprojektowała Consolata Boyle (nominowana do Oscara za Królową), wyróżniona za swoją pracę nominacją do nagrody Złotego Satelity. Powieść Daniela Defoe była wielokrotnie adaptowana na potrzeby kina i telewizji, jednak to Moll Flanders z Morganem Freemanem (Skazani na Shawshank, Za wszelką cenę) w roli Hibble’a i Robin Wright (Forrest Gump, serial House of Cards) w roli Moll pozostaje jak dotąd najpopularniejszą wersją losów zbuntowanej Brytyjki.
NIEBIOSA MOGĄ ZACZEKAĆ (HEAVEN CAN WAIT) komedia, USA 1978
emisja: 20.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 21.02.2017 godz. 13:15

NIEBIOSA MOGĄ ZACZEKAĆ (HEAVEN CAN WAIT) komedia, USA 1978, 97 min., (12), reż. Warren Beatty, Buck Henry, wyk. Warren Beatty, Julie Christie, James Mason, Jack Warden, Charles Grodin

Amerykański futbolista ginie w wypadku samochodowym, ale powraca na Ziemię w ciele zamordowanego biznesmena. Oscar za scenografię i osiem innych nominacji do tej nagrody.

Joe Pendleton (Warren Beatty) jest czołowym graczem drużyny futbolowej. Chłopak ma w życiu wszystko: jest młody, utalentowany, osiąga sukces za sukcesem. Niestety, pewnego dnia traci życie w karambolu samochodowym. Anioł Jordan (James Mason) zabiera nieszczęśnika pod niebiańską bramę. Szybko jednak wychodzi na jaw, że to nie Pendleton miał zginąć w wypadku. W niebie rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie pomysłu na wyjście z patowej sytuacji.

Nagrodzona Oscarem i trzema Złotymi Globami, wyśmienita komedia w reżyserii debiutującego za kamerą słynnego aktora Warrena Beatty’ego (Bonnie i Clyde, Bugsy), który wcielił się również w jedną z głównych ról. Obok niego występują takie znakomitości jak Julie Christie (Doktor Żywago, Daleko od niej), James Mason (Narodziny gwiazdy, Lolita), Jack Warden (Wszyscy ludzie prezydenta, Wystarczy być) czy Charles Grodin (King Kong, Zdążyć przed północą). Lekka, pełna nostalgicznego wdzięku produkcja wdarła się z impetem do klasyki współczesnego kina. Obraz otrzymał w sumie dziewięć nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz adaptowany (film powstał na podstawie sztuki Harry’ego Segalla), najlepszą rolę męską, najlepsze zdjęcia.

 

 

 

 

SZYBKI ZMIERZCH (HURRY SUNDOWN) dramat, USA 1967
emisja: 27.02.2017 godz. 20:30
powtórzenie: 28.02.2017 godz. 11:15

SZYBKI ZMIERZCH (HURRY SUNDOWN) dramat, USA 1967, 137 min., (12), reż. Otto Preminger, wyk. Michael Caine, Jane Fonda, John Phillip Law, Diahann Carroll, Robert Hooks

Zrealizowany z rozmachem dramat o ludziach, którzy postanowili wystąpić przeciw bezdusznemu przedsiębiorstwu naftowemu.

Rok 1946, południe Stanów Zjednoczonych. Należące do małżeństwa Warrenów (Michael Caine i Jane Fonda) przedsiębiorstwo naftowe robi wszystko, żeby wykupić za grosze małe farmy. Celem jest zdobycie za bezcen dostępu do wartych grube miliony terenów bogatych w ropę. Kilku właścicieli podejmuje heroiczną walkę z żądną zysku firmą. Robią wszystko, żeby utrzymać swoją ziemię i zachować status quo.

Zrealizowana z epickim rozmachem adaptacja bestsellerowej powieści autorstwa Katyi i Berta Gildenów o tym samym tytule. Obraz w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Ottona Premingera (Anatomia morderstwa, Kardynał) opisuje dramat ludzi wykorzystywanych przez bezduszne przedsiębiorstwo naftowe. Mówi również o uprzedzeniach rasowych. Twórcom udaje się oddać zarówno realia targanego konfliktami społecznymi południa USA, jak i emocje jego mieszkańców. Produkcja przykuwa uwagę rewelacyjną obsadą, w której znalazły się takie znakomitości jak Michael Caine (Hannah i jej siostry, Młodość), Jane Fonda (Klute, Chiński syndrom) czy Faye Dunaway (Bonnie i Clyde, Chinatown) w jednej ze swoich pierwszych znaczących ról. Za stworzoną przez siebie kreację artystka została wyróżniona nominacją do Złotego Globu.

 

 

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

SZKLANA SZCZĘKA (GLASS CHIN) thriller, USA 2014
emisja: 02.02.2017 godz. 07:30
powtórzenie: 02.02.2017 godz. 17:05
13.02.2017 godz. 03:05

SZKLANA SZCZĘKA (GLASS CHIN) thriller, USA 2014, 84 min., (12), reż. Noah Buschel, wyk. Corey Stoll, Billy Crudup, Marin Ireland, Yul Vazquez, Kelly Lynch

Wciągający dramat o byłym gwiazdorze boksu, który musi zdecydować, co zrobić z resztą swojego życia.

Bud Gordon (Corey Stoll) odnosił niegdyś ogromne sukcesy w boksie. Niestety, sportowiec przegrał swoją ostatnią walkę i od tamtej pory nie może wrócić do formy. Mieszka teraz ze swoją dziewczyną (Marin Ireland) w New Jersey i tęskni za dawnym życiem. Pewnego dnia dostaje lukratywną propozycję od gangstera JJ (Billy Crudup). Bud będzie musiał zdecydować, co jest dla niego naprawdę ważne – pieniądze czy życie w zgodzie ze swoimi ideałami.

Wciągająca opowieść o dojrzewaniu byłego sportowca, który musi pogodzić się z własnymi ograniczeniami. Za reżyserię i scenariusz obrazu odpowiedzialny był Noah Buschel (Uznany za zmarłego, Sparrows Dance). Film przykuwa uwagę sugestywnym klimatem noir oraz atrakcyjną obsadą. W głównych rolach świetnie odnajdują się: nominowany do Złotego Globu Corey Stoll (O północy w Paryżu, serial House of Cards), Katherine Waterston (Steve Jobs, Wada ukryta), Billy Crudup (U progu sławy, Spotlight), Yul Vazquez (American Gangster, Kapitan Phillips) oraz nominowana za swój występ do Nagrody Independent Spirit Marin Ireland (28 pokoi hotelowych, Dwoje do poprawki). Obraz był pokazywany na prestiżowym festiwalu Tribeca, gdzie ubiegał się o Nagrodę Jury.

 

 

 

 

KRZYK (SCREAM) horror, USA 1996
emisja: 02.02.2017 godz. 00:20

KRZYK (SCREAM) horror, USA 1996, 107 min., (18), reż. Wes Craven, wyk. David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Skeet Ulrich, Drew Barrymore

Początek legendarnego cyklu Wesa Cravena. Spokojnym miasteczkiem Woodsboro wstrząsa seria brutalnych morderstw, których sprawcą jest zamaskowany szaleniec.

Mała miejscowość Woodsboro w USA. Nastoletnia Sidney Prescott (Neve Campbell) nie może się pozbierać po śmierci matki. Jej ojciec (David Booth) jest skupiony na swojej karierze i rzadko bywa w domu. Tymczasem w okolicy dochodzi do dramatycznych zdarzeń. Znajomi Sidney ze szkoły – Casey (Drew Barrymore) i jej chłopak Steve (Kevin Patrick Walls) – zostają brutalnie zamordowani. Za obie zbrodnie odpowiada tajemniczy osobnik w charakterystycznej białej masce. Społeczność miasteczka jest zszokowana i wystraszona. Kiedy ginie dyrektor szkoły, wybucha prawdziwa panika…

Zrealizowany z brawurą, klasyczny slasher w reżyserii mistrza gatunku Wesa Cravena (Wzgórza mają oczy, Koszmar z ulicy Wiązów). Obraz wywołał spore zamieszanie w filmowym światku i szybko został okrzyknięty mianem kultowego. Produkcja zachwyca świeżością, pomysłowym scenariuszem, świetnym prowadzeniem akcji, ironicznym humorem. Twórcy w błyskotliwy sposób odwołują się do kina grozy lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. W filmie nie brakuje krwawych scen, które wciąż robią silne wrażenie. Klimat buduje znakomita ścieżka dźwiękowa autorstwa dwukrotnie nominowanego do Oscara Marco Beltramiego (The Hurt Locker. W pułapce wojny), który napisał też muzykę do kolejnych trzech części serii. W głównych rolach występują: David Arquette (Atak pająków, Ekipa), Neve Campbell (serial Ich pięcioro, Dzikie żądze), nominowana do Złotego Globu Courteney Cox (seriale Przyjaciele, Cougar Town: Miasto kocic), Skeet Ulrich (Szkoła czarownic, Lepiej być nie może) oraz wyróżniona Złotym Globem Drew Barrymore (50 pierwszych randek, film TV prod. HBO Szare ogrody). Krzyk został nagrodzony trzema statuetkami Saturna, w tym w prestiżowej kategorii „najlepszy horror”.
KOSZMAR (DER NACHTMAHR) dramat, Niemcy 2015
emisja: 03.02.2017 godz. 23:50
powtórzenie: 22.02.2017 godz. 00:55

KOSZMAR (DER NACHTMAHR) dramat, Niemcy 2015, 88 min., (18), reż. Akiz, wyk. Carolyn Genzkow, Sina Tkotsch, Wilson Gonzalez Ochsenknecht, Arnd Klawitter, Julika Jenkins

Niepokojąca opowieść o szesnastolatce, która zaczyna widzieć tajemniczą, niedostrzegalną dla innych ludzi istotę.

Tina (Carolyn Genzkow) wygląda na niczym niewyróżniającą się nastolatkę, która nie stroni od dobrej zabawy. Razem ze znajomymi zdarza jej się imprezować do upadłego i nadużywać zabronionych substancji. Pewnego dnia dziewczyna zauważa, że zaczyna za nią podążać tajemniczy, niewidoczny dla innych ludzi stwór. Zrozpaczona Tina prosi o pomoc swojego terapeutę (Alexander Scheer), który radzi jej, żeby zaakceptowała obecność budzącej odrazę istoty. Problem jednak w tym, że stworzenie ma coraz większy wpływ na zachowanie nastolatki.

Hipnotyzująca opowieść o blaskach i cieniach okresu dojrzewania, samotności i stopniowym rodzeniu się obłędu. Twórcy – na czele z reżyserem i scenarzystą Akizem (artystyczny pseudonim Achima Bornhaka, znanego także jako malarz i rzeźbiarz), autorem m.in. filmu Das Wilde Leben – umiejętnie dozują emocje i budują mroczną atmosferę obrazu, który zdaniem krytyków stanowi udane połączenie kina grozy z dramatem psychologicznym. Całość okraszona jest transową muzyką w stylu techno. W głównych rolach występują m.in. Carolyn Genzkow (film TV Wiosna dla początkujących), Sina Tkotsch (Groupies nie zostają na śniadanie), Wilson Gonzalez Ochsenknecht (Dziewczyny górą!), Arnd Klawitter (Oh, Boy!) oraz Julika Jenkins (Body Rice). Na ekranie pojawi się również wokalistka i basistka zespołu Sonic Youth – Kim Gordon. Zdjęcia do produkcji powstały w Berlinie. Film był prezentowany na MFF w Locarno i Warszawskim Festiwalu Filmowym.

 

 

 

 

 

MIGAWKA Z PRZYSZŁOŚCI (TIME LAPSE (2014)) thriller, USA 2014
emisja: 03.02.2017 godz. 01:20
powtórzenie: 16.02.2017 godz. 23:20

MIGAWKA Z PRZYSZŁOŚCI (TIME LAPSE (2014)) thriller, USA 2014, 100 min., (18), reż. Bradley King, wyk. Danielle Panabaker, Matt O’Leary, George Finn, Amin Joseph, Jason Spisak

Troje młodych przyjaciół znajduje niezwykłą maszynę, dzięki której mogą zobaczyć to, co wydarzy się następnego dnia.

Finn (Matt O’Leary) mieszka wraz ze swoją dziewczyną Callie (Danielle Panabaker) i najlepszym kumplem Jasperem (George Finn) w kompleksie apartamentów. Pewnego dnia w opuszczonym domu młodzi ludzie znajdują tajemniczy aparat. Urządzenie robi zdjęcia zdarzeń, które nastąpią dokładnie 24 godziny później. Szybko uświadamiają sobie, że dzięki wynalazkowi mogą wpływać na bieg historii. Trójka przyjaciół zaczyna grać na wyścigach. Ich wysokie wygrane zaczynają jednak niepokoić bukmachera.

Zgrabnie skonstruowany thriller sci-fi, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Obraz w reżyserii debiutanta Bradleya Kinga (krótki metraż Action Figures) jest intrygującą wariacją na temat podróży w czasie. To pełne emocji kino, które zachwyca dynamiczną, wymykającą się schematom fabułą oraz niespodziewanymi zwrotami akcji. Twórcom udało się wykreować wyrazistych bohaterów – w ich rolach świetnie odnajdują się Danielle Panabaker (Piątek 13-go, serial Flash), Matt O’Leary (Ręka Boga, Kto ją zabł?) i pochodzący z Gruzji George Finn (LOL, Tbilisi, I Love You). Mimo skromnego budżetu film zrobił wrażenie zarówno na krytykach, jak i publiczności. Otrzymał liczne nagrody na całym świecie, w tym m.in. na festiwalach w Londynie, Portsmouth, Fantaspoa, Austin czy Burbank.
ZUPEŁNIE NOWY TESTAMENT (THE BRAND NEW TESTAMENT (AKA. LE TOUT NOUVEAU TESTAMENT)) komedia, Belgia 2015
emisja: 04.02.2017 godz. 22:45
powtórzenie: 21.02.2017 godz. 18:35
22.02.2017 godz. 11:45

ZUPEŁNIE NOWY TESTAMENT (THE BRAND NEW TESTAMENT (AKA. LE TOUT NOUVEAU TESTAMENT)) komedia, Belgia 2015, 110 min., (12), reż. Jaco Van Dormael, wyk. Pili Groyne, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve, François Damiens, Yolande Moreau

Córka Boga buntuje się przeciwko Ojcu i postanawia urządzić świat po swojemu. Liczne wyróżnienia, w tym nominacja do Złotego Globu.

Bóg (Benoît Poelvoorde) mieszka w Brukseli. Daleko mu jednak do przykładnego męża i ojca. Stwórca terroryzuje swoją rodzinę, a jego największą przyjemnością jest gapienie się w telewizor i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują życie ludzi. Pewnego dnia jego córka Ea (Pili Groyne) dochodzi do wniosku, że ma już dość ojca i jego niepoprawnego zachowania. Decyduje się wykraść z komputera boskie tajemnice i urządzić świat zupełnie po swojemu.

Oryginalna i bardzo zabawna wizja rzeczywistości, w której Pan Bóg mieszka w stolicy Belgii, a jego główną rozrywką jest uprzykrzanie życia całej ludzkości. Pełna świeżości i wyśmienitego humoru produkcja w reżyserii wyróżnionego nominacją do BAFTY Jaco Van Dormaela (Toto bohater, Mr. Nobody) zachwyca pomysłowym scenariuszem, zwariowanymi gagami oraz doskonałą grą aktorów. W główne role wcielili się z powodzeniem młodziutka Pili Groyne (Dwa dni, jedna noc), doświadczony Benoît Poelvoorde (Człowiek pogryzł psa, Rower Lamberta), nominowana do Oscara Catherine Deneuve (Wstręt, Indochiny) oraz laureatka dwóch Cezarów Yolande Moreau (Amelia, Serafina). Obraz został wyróżniony nominacją do Złotego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego. Był też nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Cezara.

 

 

 

 

 

CHÓR (A CHORUS LINE) dramat, USA 1985
emisja: 06.02.2017 godz. 04:05
powtórzenie: 19.02.2017 godz. 11:35
26.02.2017 godz. 12:45

CHÓR (A CHORUS LINE) dramat, USA 1985, 113 min., (12), reż. Richard Attenborough, wyk. Michael Douglas, Alyson Reed, Terrence Mann, Michael Blevins, Yamil Borges

Filmowa wersja popularnego musicalu pod tym samym tytułem. Michael Douglas w roli reżysera, który próbuje zebrać zespół aktorski do nowego przedstawienia na Broadwayu.

Reżyser i choreograf Zach (Michael Douglas) przygotowuje się do wystawienia nowego musicalu. Wraz ze swoim asystentem Larrym (Terrence Mann) organizuje casting, który ma wyłonić ósemkę charyzmatycznych tancerzy – kandydatów do głównych ról. Do półfinału dostaje się szesnaście osób. Pragnąc dowiedzieć się o nich jak najwięcej, Zach zadaje im różne osobiste pytania. Każdy z tancerzy reaguje na nie inaczej – jedni potrafią się otworzyć, inni wpadają w popłoch.

Pełne emocji, efektowne kino dla wszystkich wielbicieli tańca i teatru w reżyserii utytułowanego brytyjskiego twórcy, Sir Richarda Attenborough (Gandhi, Cienista dolina). Obraz odsłania kulisy powstawania broadwayowskiego przedstawienia i jest filmową wersją tak samo zatytułowanego musicalu z 1975 roku, który do dziś cieszy się popularnością na całym świecie. W roli Zacha błyszczy dwukrotny laureat Oscara Michael Douglas (Wall Street, Wielki Liberace), a partnerują mu m.in. Alyson Reed (High School Musical), Terrence Mann (cykl Critters), Michael Blevins (Chaplin) i Yamil Borges (serial Policjanci z Miami). Produkcja zdobyła trzy nominacje do Oscara, w tym dla najlepszej piosenki („Surprise, Surprise” w wykonaniu Gregga Burge’a). Otrzymała ponadto po dwie nominacje do Złotego Globu i BAFTY.
ZŁOTA JESIEŃ (GOLDEN YEARS) komedia, Wielka Brytania 2016
emisja: 07.02.2017 godz. 00:20
powtórzenie: 12.02.2017 godz. 07:50
12.02.2017 godz. 18:55
22.02.2017 godz. 22:05

ZŁOTA JESIEŃ (GOLDEN YEARS) komedia, Wielka Brytania 2016, 93 min., (12), reż. John Miller, wyk. Bernard Hill, Virginia Mckenna, Sue Johnston, Phil Davis, Brad Moore

Borykająca się z problemami finansowymi para emerytów decyduje się wkroczyć na drogę przestępstwa i zaczyna napadać na banki.

Arthur (Bernard Hill) i Martha Goode (Virginia McKenna) mają coraz więcej lat. Żadne z nich nie może pogodzić się jednak z faktem, że najlepsze dni są już za nimi. Na domiar złego kryzys ekonomiczny sprawił, że ich emerytury warte są grosze. W małżonkach zaczyna narastać złość i potrzeba zemsty na systemie i instytucjach finansowych. Pewnego dnia para postanawia zacząć napadać na banki i wcielić się w rolę współczesnego Robin Hooda.

Wyśmienita komedia o dojrzałych wiekiem ludziach, którzy postanawiają wziąć sprawy we własne ręce i żyć pełnią życia. Razem ze znajomymi decydują się wypowiedzieć wojnę instytucjom finansowym, które ich zdaniem odpowiedzialne są za marne emerytury. Wyraziste postacie, wartka i błyskotliwa fabuła to wyróżniki obrazu autorstwa Johna Millera (Living in Hope). W filmie występują m.in.: Bernard Hill (Titanic, Władca Pierścieni: Dwie wieże), nominowana do Złotego Globu Virginia McKenna (Elza z afrykańskiego buszu, Przypadkowa dziewczyna), Sue Johnston (Seks, frytki i rock n’roll, serial Budząc zmarłych) oraz nominowany do BAFTY Phil Davis (Vera Drake, serial Morderca z Whitechapel).

 

 

 

 

 

CZYSTE RĘCE (SCHONE HANDEN (AKA. CLEAN HANDS)) dramat, Holandia 2015
emisja: 08.02.2017 godz. 02:30
powtórzenie: 28.02.2017 godz. 00:20

CZYSTE RĘCE (SCHONE HANDEN (AKA. CLEAN HANDS)) dramat, Holandia 2015, 104 min., (15), reż. Tjebbo Penning, wyk. Jeroen Van Koningsbrugge, Thekla Reuten, Teun Kuilboer, Angela Schijf, Cees Geel

Zdesperowana kobieta postanawia zabrać dzieci i odejść od zamieszanego w handel narkotykami męża. Ten jednak nie zamierza pogodzić się z utratą rodziny.

Sylvia (Thekla Reuten) długo starała się przymykać oczy na kryminalną działalność swojego męża Eddiego (Jeroen van Koningsbrugge). Kiedy jednak sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, zdesperowana kobieta podejmuje decyzję o odejściu od zamieszanego w handel narkotykami mężczyzny. Chce chronić za wszelką cenę swoje niewinne dzieci przed zgubnym otoczeniem. Niestety, Eddie nie zawaha się przed niczym, żeby ocalić rodzinę przed rozpadem.

Sprawnie zrealizowany kryminał, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Przemyślany scenariusz, wartka akcja oraz solidne aktorstwo to podstawowe atuty tego pełnego emocji obrazu, którego twórcą jest holenderski filmowiec Tjebbo Penning (Morlang, Great Kills Road). W głównych rolach występują: Jeroen van Koningsbrugge (Loft, Niespodzianka), Thekla Reuten (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, Amerykanin), Teun Kuilboer (Nova zembla, Porwanie Heinekena), Angela Schijf (serial Policjanci z Maastricht, Daglicht) oraz Cees Geel (serial Anna Frank: cała prawda, Simon). Film został nakręcony na podstawie powieści Rene Appela o tym samym tytule.
DAMA W VANIE (THE LADY IN THE VAN) dramat, Wielka Brytania 2015
emisja: 09.02.2017 godz. 09:20
powtórzenie: 19.02.2017 godz. 07:50
19.02.2017 godz. 18:45

DAMA W VANIE (THE LADY IN THE VAN) dramat, Wielka Brytania 2015, 100 min., (12), reż. Nicholas Hytner, wyk. Maggie Smith, Alex Jennings, Dominic Cooper, James Corden, Jim Broadbent

Brawurowa Maggie Smith w roli bezdomnej staruszki, która zamieszkała w samochodzie na podjeździe domu dramaturga Alana Bennetta.

Ekscentryczna panna Shepherd (Maggie Smith) pojawia się ze swoim rozklekotanym vanem w jednej z eleganckich dzielnic Londynu, co budzi ogólną konsternację mieszkańców. Kobieta parkuje samochód na podjeździe domu Alana Bennetta (Alex Jennings), znanego dramatopisarza. Twierdzi, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe. Ostatecznie jednak zostaje na miejscu piętnaście lat. Relacja między nią a nowym sąsiadem niespodziewanie się zacieśnia i z czasem przeradza w prawdziwą przyjaźń.

Oparta na faktach, pełna ciepła i nietuzinkowego humoru opowieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwoje z pozoru obcych sobie ludzi. Autorem scenariusza do filmu jest sam Alan Bennett, znany angielski dramaturg, scenarzysta i aktor, który historię swojej relacji z Mary Shepherd opisał już wcześniej w sztuce teatralnej pod tym samym tytułem. Niezapomniane kreacje aktorskie tworzą w filmie dwukrotna laureatka Oscara Maggie Smith (Pełnia życia panny Brodie, Gosford Park) oraz Alex Jennings (Miłość i śmierć w Wenecji, Królowa). Obok nich występują m.in. Dominic Cooper (Captain America: Pierwsze starcie), laureat nagrody BAFTA James Corden (Zacznijmy od nowa) oraz wyróżniony Nagrodą Akademii Jim Broadbent (Iris). Reżyserem produkcji jest zdobywca nominacji do BAFTY, Nicholas Hytner (Czarownice z Salem, Szaleństwo Króla Jerzego). Obraz spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków, a brawurowa rola Maggie Smith została doceniona nominacjami do Złotego Globu i BAFTY.

 

 

 

 

KRZYK 2 (SCREAM 2) horror, USA 1997
emisja: 09.02.2017 godz. 01:00
powtórzenie: 28.02.2017 godz. 02:10

KRZYK 2 (SCREAM 2) horror, USA 1997, 116 min., (18), reż. Wes Craven, wyk. David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Sarah Michelle Gellar, Jamie Kennedy

Koszmar powraca. Młoda Sidney Prescott musi zmierzyć się z zamaskowanym szaleńcem, który zaczyna terroryzować okolice jej uczelni.

Minął rok od tragicznych wydarzeń w Woodsboro. Sidney Prescott studiuje w Windsor College i wiedzie szczęśliwe życie. Niestety, pewnego dnia w okolicy kampusu dochodzi do tragedii. Podczas kinowej premiery filmu „Cios” zamaskowany osobnik morduje parę nastolatków. Sidney jest załamana. Boi się, że koszmar powróci. Na uczelnię przybywają reporterka Gale Weathers (Courteney Cox) oraz porucznik Dwight Riley (David Arquette).

Udana kontynuacja kultowego obrazu o zwyrodnialcu w masce, który w okrutny sposób morduje młodych ludzi. Za kamerą stanął twórca pierwowzoru, weteran kina grozy Wes Craven (Koszmar z ulicy Wiązów, Nowy koszmar Wesa Cravena). W główne role ponownie wcielili się David Arquette (Atak pająków, Ekipa), Neve Campbell (Ich pięcioro, Szkoła czarownic) i nominowana do Złotego Globu Courteney Cox (seriale Przyjaciele, Cougar Town: Miasto kocic). Film podobnie jak oryginał łączy w sobie elementy slashera, komedii i błyskotliwego pastiszu. Wciągająca bez reszty fabuła, świetnie budowane napięcie, dynamiczne tempo i zaskakujące zwroty akcji gwarantują pełen emocji seans.
PAPIEROWY BOKSER (CARDBOARD BOXER) dramat, USA 2015
emisja: 10.02.2017 godz. 19:00
powtórzenie: 11.02.2017 godz. 10:25
27.02.2017 godz. 02:15

PAPIEROWY BOKSER (CARDBOARD BOXER) dramat, USA 2015, 85 min., (15), reż. Knate Gwaltney, wyk. Thomas Haden Church, Terrence Howard, Boyd Holbrook, Rhys Wakefield, Marlo Thomas

Przejmujący Thomas Haden Church w roli bezdomnego z Los Angeles, który staje się gwiazdą ulicznych bijatyk.

Bezdomny Willie (Thomas Haden Church) żyje na ulicy w Los Angeles. Mężczyzna codziennie zmaga się z trudną rzeczywistością. Jest wykorzystywany przez bogatego i aroganckiego studenta (Rhys Wakefield), który bawi się jego kosztem. Chłopak płaci mu za udział w brutalnych ulicznych bójkach. Willie staje się coraz bardziej popularny i otrzymuje przydomek „Kartonowy bokser”. Pewnego dnia znajduje w koszu na śmieci pamiętnik młodej dziewczyny. Poruszony jej losem, próbuje się z nią skontaktować.

Pełen realizmu niezależny dramat o bezdomnym mężczyźnie, który zarabia na życie, biorąc udział w ulicznych bójkach. Pomimo swojej rozpaczliwej sytuacji Willie za wszelką cenę stara się zachować godność i człowieczeństwo. Debiutujący w roli reżysera Knate Gwaltney stworzył piękną i wzruszającą opowieść, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Film zwraca uwagę na ważny społecznie problem bezdomności, ale sprawdza się też jako wnikliwe studium postaci głównego bohatera. W jego rolę wcielił się brawurowo uznany amerykański aktor, Thomas Haden Church (Bezdroża – nominacja do Oscara, Łatwa dziewczyna). Partnerują mu, m.in.: wyróżniony nominacją do Nagrody Akademii Terrence Howard (Pod prąd, Iron Man), Boyd Holbrook (Zaginiona dziewczyna, Nocny pościg), Rhys Wakefield (Czarny balonik, Noc oczyszczenia), znana piosenkarka Macy Gray oraz laureatka Złotego Globu Marlo Thomas (film TV Pomocna dłoń, LOL).

 

 

 

 

BROOKLYN BOOGIE (BLUE IN THE FACE) komedia, USA 1995
emisja: 11.02.2017 godz. 07:25
powtórzenie: 16.02.2017 godz. 04:35
17.02.2017 godz. 17:25

BROOKLYN BOOGIE (BLUE IN THE FACE) komedia, USA 1995, 81 min., (12), reż. Paul Auster, Wayne Wang, wyk. Harvey Keitel, Madonna, Lou Reed, Jim Jarmusch, Michael J. Fox

Kontynuacja kultowego Dymu. Harvey Keitel w roli kierownika sklepu tytoniowego, w którym spotykają się mieszkańcy Brooklynu.

Auggie Wren (Harvey Keitel) prowadzi na Brooklynie sklepik z tytoniem. Trafika jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców dzielnicy. Do jej stałych bywalców należą m.in. pragnący rzucić palenie Bob (Jim Jarmusch) oraz zwariowany socjolog Pete (Michael J. Fox). Zmagający się z własnymi problemami właściciel sklepu (Victor Argo) chce zmienić swoje życie i zamknąć interes. Marzy o otworzeniu baru ze zdrową żywnością. Wszystko to jednak tylko plany…

Brooklyn Boogie to ciepła komedia, której fabuła nawiązuje do kultowego filmu Dym. Kolejny wspólny projekt pisarza Paula Austera i reżysera Wayne’a Wanga (Chińska szkatułka) jest swego rodzaju portretem legendarnej dzielnicy Nowego Jorku i jej nietuzinkowych mieszkańców. Składa się z szeregu luźno ze sobą powiązanych improwizowanych scenek i pełnych humoru dialogów. W filmie występują zarówno wielkie gwiazdy, jak i naturszczycy. Na ekranie pojawią się, m.in.: nominowany do Oscara Harvey Keitel (Bugsy, Młodość), wyróżniona Złotym Globem Roseanne Barr (serial Roseanne), słynny reżyser Jim Jarmusch (Truposz, Broken Flowers), weteran Victor Argo (Taksówkarz, Ghost Dog: Droga samuraja), znany z trylogii Powrót do przyszłości Michael J. Fox, muzyk Lou Reed, Madonna oraz nominowana do Nagrody Akademii Lily Tomlin (Nashville, Babka). Obraz ujmuje poetyckim klimatem oraz bezpretensjonalną fabułą.
VIVA MAX! (VIVA MAX) komedia, USA 1969
emisja: 13.02.2017 godz. 09:15

VIVA MAX! (VIVA MAX) komedia, USA 1969, 89 min., (15), reż. Jerry Paris, wyk. Peter Ustinov, Pamela Tiffin, Jonathan Winters, John Astin, Keenan Wynn

Peter Ustinov jako generał meksykańskiej armii postanawia wkroczyć ze swoim oddziałem na amerykańskie terytorium i zająć fort Alamo.

Max De Santos (Peter Ustinov) jest niepozornym generałem w meksykańskiej armii, który pewnego dnia wpada na absurdalny pomysł. Nie mając nadziei na lepsze jutro, decyduje się dokonać heroicznego czynu. Mężczyzna postanawia razem ze swoimi ludźmi przekroczyć granicę i wtargnąć na amerykańskie terytorium. Pod pretekstem uczestnictwa w paradzie z okazji urodzin George’a Waszyngtona udaje im się przedostać do San Antonio w Teksasie i zająć słynny fort Alamo. Przeciwko meksykańskim wojownikom zostaje wysłana Gwardia Narodowa. W normalnych okolicznościach jej przedstawiciele nie mieliby najmniejszych problemów z pokonaniem niewyposażonego w broń wroga. Ministerstwo Obrony naciska jednak na bezkrwawe rozwiązanie konfliktu.

Ta pełna pomyłek, absurdów oraz niespodziewanych zwrotów akcji komedia to adaptacja powieści Jima Lehrera. Za reżyserię filmu odpowiadał laureat Nagrody Emmy, Jerry Paris (serial The Dick Van Dyke Show, cykl Akademia policyjna). Zrealizowany z werwą obraz wyróżnia się świeżością i zwariowanym humorem. To dla widzów prawdziwa jazda bez trzymanki. Główne role zagrali brawurowo: laureat dwóch Oscarów Peter Ustinov (Quo Vadis, Spartakus), nominowany do tej nagrody John Astin (Rodzina Addamsów, Przerażacze), Jonathan Winters (Ten szalony, szalony świat, Rosjanie nadchodzą) oraz Pamela Tiffin (Raz, dwa, trzy, Ruchomy cel).

 

 

 

 

PROJEKT MANHATTAN (FAT MAN AND LITTLE BOY) dramat, USA 1989
emisja: 13.02.2017 godz. 18:25
powtórzenie: 14.02.2017 godz. 11:05
23.02.2017 godz. 11:35

PROJEKT MANHATTAN (FAT MAN AND LITTLE BOY) dramat, USA 1989, 122 min., (12), reż. Roland Joffé, wyk. Paul Newman, Dwight Schultz, Bonnie Bedelia, John Cusack, Laura Dern

Fascynujący dramat historyczny o kulisach powstania bomby atomowej, która raz na zawsze zmieniła oblicze świata.

II wojna światowa. Na pustyni w Nowym Meksyku realizowany jest ściśle tajny program o nazwie „Projekt Manhattan”, którego celem jest skonstruowanie bomby atomowej. Jego inicjatorzy wierzą, że dzięki nowoczesnej broni uda im się zmienić losy wojny. Generał Leslie Groves (Paul Newman) odpowiada za zbudowanie dwóch bomb: „Fat Man” oraz „Little Boy”. Nad pracami zespołu badawczego czuwa genialny naukowiec J. Robert Oppenheimer (Dwight Schultz).

Doskonale opowiedziana, oparta na faktach historia „Projektu Manhattan” i powstania bomby atomowej to dzieło dwukrotnie nominowanego do Oscara Rolanda Joffé (Pola śmierci, Misja). Twórcom bezbłędnie udaje się oddać realia epoki i zbudować pełne niuansów, charyzmatyczne postacie ojców programu. W głównych rolach wyśmienite kreacje aktorskie stworzyli laureat Nagrody Akademii Paul Newman (Żądło, Kolor pieniędzy) oraz Dwight Schultz (Długa droga do domu, Drużyna A). Partnerują im m.in. Bonnie Bedelia (cykl Szklana pułapka), John Cusack (Przeboje i podboje), Natasha Richardson (Biała hrabina) i zdobywczyni dwóch oscarowych nominacji, Laura Dern (Dzika droga). Produkcja była nominowana do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.
FORTUNA (THE FORTUNE) komedia, USA 1975
emisja: 13.02.2017 godz. 04:30

FORTUNA (THE FORTUNE) komedia, USA 1975, 85 min., (12), reż. Mike Nichols, wyk. Warren Beatty, Jack Nicholson, Stockard Channing, Florence Stanley, Scatman Crothers

Zgrabna komedia o nietypowym miłosnym trójkącie, szalonych latach 20. i wielkich pieniądzach. Plus doborowa obsada.

USA, lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Piękna Freddie (Stockard Channing) jest spadkobierczynią ogromnej fortuny. Nie jest jednak szczęśliwa. Marzy o ucieczce z luksusowej posiadłości swoich rodziców na Long Island i zamieszkaniu w Kalifornii ze swoim ukochanym Nickym (Warren Beatty). Niestety, zgodnie z prawem dziewczyna może przekroczyć granicę stanu tylko w towarzystwie męża. Pech chce, że mężczyzna, którego kocha, jest już żonaty. Z pomocą parze kochanków przychodzi przyjaciel Nicky’ego, Oscar (Jack Nicholson), który godzi się wziąć udział w farsie i zostać mężem Freddie. Cała trójka może teraz bez przeszkód wyruszyć do Kalifornii. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jedno małe „ale”: Freddie zaczyna podejrzewać, że obu panom zależy wyłącznie na jej majątku.

Doskonała mieszanka slapstickowej farsy z czarną komedią w reżyserii zdobywcy Oscara Mike’a Nicholsa (Kto się boi Virginii Woolf?, Absolwent). Film powstał w oparciu o scenariusz Carole Eastman (Pięć łatwych utworów – nominacja do Oscara, Kłopoty z facetami), a jego największym atutem są błyskotliwe role trojga znakomitych aktorów: nominowanej do Oscara za Szósty stopień oddalenia Stockard Channing (także: Zmowa pierwszych żon, serial Prezydencki poker), która wówczas dopiero rozpoczynała swoją karierę, laureata Oscara i dwóch Złotych Globów, wielkiego filmowego amanta Warrena Beatty’ego (Bonnie i Clyde, Czerwoni) oraz trzykrotnego zdobywcy Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – Jacka Nicholsona (Lot nad kukułczym gniazdem, Czułe słówka). Co ciekawe, to właśnie występ debiutującej Channing zwrócił uwagę krytyków i przyniósł jej prestiżową nominację do Złotego Globu dla najbardziej obiecującej nowej aktorki.

 

 

 

 

KRZYK 3 (SCREAM 3) horror, USA 2000
emisja: 16.02.2017 godz. 01:00

KRZYK 3 (SCREAM 3) horror, USA 2000, 112 min., (18), reż. Wes Craven, wyk. David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Patrick Dempsey, Jenny Mccarthy

Na planie filmu inspirowanego zabójstwami w Woodsboro dochodzi do serii makabrycznych morderstw.

Sidney Prescott (Neve Campbell) wiedzie spokojne życie pod przybranym nazwiskiem w małej górskiej osadzie na północy Kalifornii. Dziewczyna pracuje w telefonie zaufania i za wszelką cenę stara się chronić swoją prywatność. Tymczasem w Hollywood powstaje film, którego fabuła oparta jest na wydarzeniach z jej życia. Niestety, na planie dochodzi do serii brutalnych morderstw. Przy zwłokach zostają znalezione zdjęcia nieżyjącej od dawna matki Sidney…

Trzecia cześć jednego z największych przebojów kinowych lat dziewięćdziesiątych. Za reżyserię kultowej serii odpowiedzialny jest legendarny twórca horrorów Wes Craven (Koszmar z ulicy Wiązów, Nowy koszmar Wesa Cravena). Krzyk 3 to nie tylko spora dawka strachu, ale też ironii i dobrego humoru. Twórcy umiejętnie balansują między gatunkami i bawią się konwencją. W główne role po raz kolejny wcielają się z powodzeniem David Arquette (Atak pająków, Ekipa), Neve Campbell (Ich pięcioro, Szkoła czarownic) oraz nominowana do Złotego Globu Courteney Cox (serial Przyjaciele, Cougar Town: Miasto kocic).
DYM (SMOKE (1995)) dramat, USA 1995
emisja: 17.02.2017 godz. 15:35
powtórzenie: 23.02.2017 godz. 04:10

DYM (SMOKE (1995)) dramat, USA 1995, 108 min., (12), reż. Wayne Wang, wyk. William Hurt, Harvey Keitel, Stockard Channing, Harold Perrineau Jr., Forest Whitaker

Oparty na scenariuszu znanego pisarza Paula Austera, kameralny portret życia zwykłych ludzi, którzy zmagają się z codziennymi problemami. Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku, Brooklyn. Auggie Wren (Harvey Keitel) jest właścicielem kiosku z cygarami. Mężczyzna codziennie o ósmej rano fotografuje swój sklep. W ten sposób dokumentuje zmieniającą się rzeczywistość. Jego stały klient, znany pisarz Paul Benjamin (William Hurt), nie rozumie tego hobby. Artysta przechodzi załamanie po nagłej śmierci swojej ciężarnej żony. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z czarnoskórym Rashidem (Harold Perrineau Jr.), który marzy o tym, żeby poznać swojego ojca (Forest Whitaker). W sklepie pojawia się też była kochanka Auggiego, Ruby (Stockard Channing). Kobieta informuje go, że najprawdopodobniej jest ojcem jej uzależnionej od narkotyków córki (Ashley Judd).

Ciepły film, który w ujmujący sposób opowiada o naszej codzienności, składającej się z drobnych spraw, przypadkowych momentów, niespodziewanych spotkań i zbiegów okoliczności. Portretuje ludzi jak my, którzy na co dzień zmagają się z przeciwnościami losu oraz przyziemnymi problemami. Obraz Wayne’a Wanga (Chińska szkatułka) powstał, podobnie jak późniejszy Brooklyn Boogie, we współpracy z wybitnym amerykańskim pisarzem Paulem Austerem. W głównych rolach występują uznani aktorzy: William Hurt (Pocałunek kobiety pająka, Historia przemocy), Harvey Keitel (Bugsy, Fortepian), Stockard Channing (Szósty stopień oddalenia, serial Prezydencki poker) oraz Forest Whitaker (Ostatni król Szkocji, Kamerdyner). Film podbił serca krytyków i publiczności na całym świecie. Oprócz berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał Nagrodę Independent Spirit, duńskiego Roberta, Niemiecką Nagrodę Filmową i przyznawaną przez argentyńskich krytyków statuetkę Srebrnego Kondora. Był też nominowany w kategorii „najlepszy film zagraniczny” do Cezara i włoskiej nagrody David di Donatello.

 

 

 

 

 

 

 

SERIALE

TREME II,  (TREME II.) serial obyczajowy, USA 2011
emisja w czwartki godz. 20:30 (odc. 8-11)

TREME II (TREME II) serial obyczajowy, USA 2011, (18), wyk. Khandi Alexander, Rob Brown, Kim Dickens, India Ennenga, Michiel Huisman

Nowy Orlean, 14 miesięcy po przejściu huraganu Katrina. Mieszkańcy dzielnicy Treme próbują odbudować swoje życie.

tremeTreme – jedna z najstarszych dzielnic Nowego Orleanu, kolebka jazzu, do dziś zamieszkała przez muzyków, zawsze była centrum kulturalnego życia miasta. Po przejściu huraganu Katrina dzielnica została niemal całkowicie zniszczona. Pozbawieni dachu nad głową mieszkańcy próbują ją odbudować. Czternaście miesięcy po katastrofie sytuacja wcale nie jest łatwiejsza niż na początku – pojawiają się nowe problemy, a ubywa wiary w powodzenie przedsięwzięcia.

Niezwykły serial produkcji HBO, opowiadający o jednej z dzielnic zniszczonego przez huragan Katrina Nowego Orleanu. Nominowana do nagród Emmy i Grammy produkcja jest wspólnym dziełem Erica Overmyera oraz Davida Simona, autora świetnego Prawa ulicy. Serial, którego atutami są doskonale zarysowane, pełnokrwiste postacie oraz znakomita muzyka, jest przepełniony nie tylko ludzkimi dramatami, ale także nadzieją i optymizmem. Wśród reżyserów drugiego sezonu znaleźli się, między innymi, wybitny aktor, laureat Oscara za rolę w Rzece tajemnic Tim Robbins (reż. Przed egzekucją – nominacja do Oscara, Cradle Will Rock) i Agnieszka Holland (nominowana do Oscara za Europa, Europa i Gorzkie żniwa), która pracowała również przy pierwszej serii – za reżyserię odcinka pilotowego otrzymała nominację do Emmy. Odtwórcami głównych ról są, m.in.: Khandi Alexander (Sposób na blondynkę, serial CSI: Kryminalne zagadki Miami), Rob Brown (Szukając siebie, Wytańczyć marzenia), Kim Dickens (Dom z piasku i mgły, Dziękujemy za palenie) i laureatka Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Melissa Leo (Rzeka ocalenia, 21 gramów, Fighter).

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.