Cinemax i Cinemax 2 w grudniu 2016

upadek-3W grudniu na kanałach Cinemax m.in.: brytyjski dramat „Dama w Vanie”, holenderska komedia „Shneider kontra Bax” irlandzka komedia „Lobster”, belgisjka komedia „Zupełnie nowy testament” 3 sezon serialu „Upadek” oraz 2 sezon serialu „Treme”.cinemax_black

 

 

 

NIEDZIELNA PREMIERA

DAMA W VANIE (THE LADY IN THE VAN) dramat, Wielka Brytania 2015
premiera: 04.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 05.12.2016 godz. 11:40
06.12.2016 godz. 20:00
07.12.2016 godz. 09:30
09.12.2016 godz. 21:30
10.12.2016 godz. 13:10
28.12.2016 godz. 16:35

DAMA W VANIE (THE LADY IN THE VAN) dramat, Wielka Brytania 2015, 100 min., (12), reż. Nicholas Hytner, wyk. Maggie Smith, Alex Jennings, Dominic Cooper, James Corden, Jim Broadbent

Brawurowa Maggie Smith w roli bezdomnej staruszki, która zamieszkała w samochodzie na podjeździe domu dramaturga Alana Bennetta.

Ekscentryczna panna Shepherd (Maggie Smith) pojawia się ze swoim rozklekotanym vanem w jednej z eleganckich dzielnic Londynu, co budzi ogólną konsternację mieszkańców. Kobieta parkuje samochód na podjeździe domu Alana Bennetta (Alex Jennings), znanego dramatopisarza. Twierdzi, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe. Ostatecznie jednak zostaje na miejscu piętnaście lat. Relacja między nią a nowym sąsiadem niespodziewanie się zacieśnia i z czasem przeradza w prawdziwą przyjaźń.

Oparta na faktach, pełna ciepła i nietuzinkowego humoru opowieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwoje z pozoru obcych sobie ludzi. Autorem scenariusza do filmu jest sam Alan Bennett, znany angielski dramaturg, scenarzysta i aktor, który historię swojej relacji z Mary Shepherd opisał już wcześniej w sztuce teatralnej pod tym samym tytułem. Niezapomniane kreacje aktorskie tworzą w filmie dwukrotna laureatka Oscara Maggie Smith (Pełnia życia panny Brodie, Gosford Park) oraz Alex Jennings (Miłość i śmierć w Wenecji, Królowa). Obok nich występują m.in. Dominic Cooper (Captain America: Pierwsze starcie), laureat nagrody BAFTA James Corden (Zacznijmy od nowa) oraz wyróżniony Nagrodą Akademii Jim Broadbent (Iris). Reżyserem produkcji jest zdobywca nominacji do BAFTY, Nicholas Hytner (Czarownice z Salem, Szaleństwo Króla Jerzego). Obraz spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków, a brawurowa rola Maggie Smith została doceniona nominacjami do Złotego Globu i BAFTY.

 

 

 

 

SCHNEIDER KONTRA BAX (SCHNEIDER VS. BAX) komedia, Holandia 2015
premiera: 11.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 13.12.2016 godz. 20:00
16.12.2016 godz. 21:25
29.12.2016 godz. 00:00

SCHNEIDER KONTRA BAX (SCHNEIDER VS. BAX) komedia, Holandia 2015, 93 min., (18), reż. Alex Van Warmerdam, wyk. Tom Dewispelaere, Alex Van Warmerdam, Maria Kraakman, Gene Bervoets, Annet Malherbe

Płatny zabójca dostaje w dniu swoich urodzin proste z pozoru zlecenie. Ma zlikwidować pewnego mieszkającego samotnie pisarza. Zadanie okazuje się dużo trudniejsze, niż początkowo przypuszczał.

Schneider (Tom Dewispelaere) jest płatnym zabójcą, który w dniu swoich urodzin otrzymuje ważne zlecenie. Na początku nie chce go przyjąć. Tłumaczy, że obiecał żonie pomóc w przygotowaniu urodzinowej kolacji. Jednak szef (Gene Bervoets) nalega i zapewnia, że chodzi o bardzo łatwy cel. Jest nim Ramon Bax (Alex van Warmerdam), mieszkający samotnie w odizolowanym miejscu pisarz. Szybko okazuje się, że pozornie prosta robota jest znacznie trudniejsza, niż Scheider początkowo sądził.

Błyskotliwa czarna komedia z elementami psychologicznego dramatu. Obsypany prestiżowymi nominacjami (m.in. do Złotego Lamparta na MFF w Locarno) obraz jest intrygującą, a przy tym przewrotną opowieścią o niezwykle trudnym dniu z życia płatnego zabójcy. Sprytnie skonstruowana fabuła obfituje w zaskakujące zwroty akcji, dzięki czemu perypetie bohaterów nie tylko bawią, ale też trzymają w napięciu. Za reżyserię filmu odpowiedzialny był jeden z najciekawszych twórców holenderskiego kina Alex van Warmerdam (Ludzie z Północy – Europejska Nagroda Filmowa, Borgman – nominacja do Złotej Palmy), który wcielił się również w jedną z głównych ról. Obok niego występują m.in. Tom Dewispelaere (Borgman), Maria Kraakman (Królowa Karo), Gene Bervoets (Ostatnie dni Emmy Blank) oraz Annet Malherbe (Sprawa Lucii de B).

 

 

 

 

LOBSTER (THE LOBSTER) komedia, Irlandia 2015
premiera: 18.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 19.12.2016 godz. 13:00
20.12.2016 godz. 20:00
21.12.2016 godz. 11:10
23.12.2016 godz. 21:50
24.12.2016 godz. 10:20

LOBSTER (THE LOBSTER) komedia, Irlandia 2015, 114 min., (15), reż. Yorgos Lanthimos, wyk. Colin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden, Olivia Colman, Ashley Jensen

Colin Farrell w roli porzuconego mężczyzny, który ma 45 dni na znalezienie sobie nowej partnerki. Uhonorowany Nagrodą Jury na MFF w Cannes kolejny niezwykły obraz twórcy głośnego Kła.

Świat przyszłości, w którym nikt nie może być samotny. Ludzie zmuszeni są żyć w parach. Zgodnie z przepisami uchwalonymi przez władze miasta każdy singiel trafia do hotelu, w którym ma 45 dni na poznanie nowego partnera. Jeśli w tym czasie nie uda mu się znaleźć miłości, czeka go przemiana w zwierzę. David (Colin Farrell) trafia do ośrodka po tym, jak opuściła go żona, i próbuje jakoś odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pewnego dnia poznaje mieszkającą w lesie przedstawicielkę rebeliantów (Rachel Weisz), która raz na zawsze zmienia jego życie.

Surrealistyczna czarna komedia o świecie, w którym nie ma miejsca dla singli. Każdy z nich wyrzucany jest na margines życia społecznego. Istnieją jasne reguły, których każdy bez wyjątku musi przestrzegać. Anglojęzyczny debiut Yorgosa Lanthimosa (Alpy), twórcy głośnego Kła, jest pełną eksperymentów fabularnych antyutopią. Wyróżnikami filmu są wymykający się wszelkim schematom scenariusz oraz znakomita realizacja. Twórcy w metaforyczny sposób mówią o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą współczesna zachodnia cywilizacja. W postacie głównych bohaterów wcielają się, m.in.: zdobywca Złotego Globu Colin Farrell (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj), laureatka Oscara Rachel Weisz (Wierny ogrodnik), Jessica Barden (Tamara i mężczyźni), znana z serialu Broadchurch Olivia Colman, nagrodzona Złotą Palmą Léa Seydoux (Życie Adeli – Rozdział 1 i 2) oraz Ashley Jensen (serial Statyści). Produkcja spotkała się z uznaniem na całym świecie. Otrzymała liczne wyróżnienia, w tym m.in. Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz dwie statuetki Europejskiej Nagrody Filmowej (najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy).

 

 

 

 

ZUPEŁNIE NOWY TESTAMENT (THE BRAND NEW TESTAMENT (AKA. LE TOUT NOUVEAU TESTAMENT)) komedia, Belgia 2015
premiera: 25.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 26.12.2016 godz. 10:55
27.12.2016 godz. 20:00
28.12.2016 godz. 12:25
30.12.2016 godz. 21:55
31.12.2016 godz. 14:25

ZUPEŁNIE NOWY TESTAMENT (THE BRAND NEW TESTAMENT (AKA. LE TOUT NOUVEAU TESTAMENT)) komedia, Belgia 2015, 110 min., (12), reż. Jaco Van Dormael, wyk. Pili Groyne, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve, François Damiens, Yolande Moreau

Córka Boga buntuje się przeciwko Ojcu i postanawia urządzić świat zupełnie po swojemu. Liczne wyróżnienia, w tym nominacja do Złotego Globu.

Bóg (Benoît Poelvoorde) mieszka w Brukseli. Daleko mu jednak do przykładnego męża i ojca. Stwórca terroryzuje swoją rodzinę, a jego największą przyjemnością jest gapienie się w telewizor i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują życie ludzi. Pewnego dnia jego córka Ea (Pili Groyne) dochodzi do wniosku, że ma już dość ojca i jego niepoprawnego zachowania. Decyduje się wykraść z komputera boskie tajemnice i urządzić świat zupełnie po swojemu.

Oryginalna i bardzo zabawna wizja rzeczywistości, w której Pan Bóg mieszka w stolicy Belgii, a jego główną rozrywką jest uprzykrzanie życia całej ludzkości. Pełna świeżości i wyśmienitego humoru produkcja w reżyserii wyróżnionego nominacją do BAFTY Jaco Van Dormaela (Toto bohater, Mr. Nobody) zachwyca pomysłowym scenariuszem, zwariowanymi gagami oraz doskonałą grą aktorów. W główne role wcielili się z powodzeniem młodziutka Pili Groyne (Dwa dni, jedna noc), doświadczony Benoît Poelvoorde (Człowiek pogryzł psa, Rower Lamberta), nominowana do Oscara Catherine Deneuve (Wstręt, Indochiny) oraz laureatka dwóch Cezarów Yolande Moreau (Amelia, Serafina). Obraz został wyróżniony nominacją do Złotego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego. Był też nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Cezara.

 

 

 

 

OSTRY PIĄTEK

KOŚCIÓŁ (THE CHURCH (AKA. LA CHIESA)) horror, Włochy 1989
emisja: 02.12.2016 godz. 20:00

KOŚCIÓŁ (THE CHURCH (AKA. LA CHIESA)) horror, Włochy 1989, 98 min., (18), reż. Michele Soavi, wyk. Hugh Quarshie, Tomas Arana, Feodor Chaliapin Jr., Barbara Cupisti, Asia Argento

Mrożący krew w żyłach horror o opanowanym przez demony miasteczku. Klasyka włoskiego kina grozy.

Średniowieczne Włochy. Grupa krzyżowców dokonuje rzezi na mieszkańcach jednej z wiosek, oskarżając ich o konszachty z diabłem. Ciała ofiar zostają pochowane w masowym grobie. Jeden z księży uważa, że w tym miejscu powinna stanąć ogromna katedra. Wierzy, że tylko w ten sposób będzie możliwe pozbycie się szatańskich mocy. Wiele wieków później zło znów próbuje zwyciężyć. Jedynymi osobami, które mogą je powstrzymać, są ksiądz Gus (Hugh Quarshie) oraz młoda dziewczyna o imieniu Lotte (Asia Argento).

Gotyckie kino grozy mówiące o odwiecznej walce dobra ze złem. Za reżyserię tego należącego do klasyki włoskiego horroru obrazu odpowiedzialny był Michele Soavi (Deliria, O miłości i śmierci), a w zespole scenarzystów znalazł się m.in. mistrz gatunku i mentor Soaviego Dario Argento (Głęboka czerwień, Odgłosy). Produkcja ceniona jest za doskonały klimat, oryginalną fabułę, niesamowite zdjęcia oraz nastrojową muzykę. W głównych rolach występują: Hugh Quarshie (Nocne plemię, Nieśmiertelny), Tomas Arana (Gladiator, Jestem Bogiem), Feodor Chaliapin Jr. (Imię róży, Wpływ księżyca), Barbara Cupisti (Opera, O miłości i śmierci) oraz córka twórcy Inferno – Asia Argento (Syndrom Stendhala, Transylwania).

 

 

 

 

KOSZMAR (DER NACHTMAHR) dramat, Niemcy 2015
premiera: 09.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 12.12.2016 godz. 22:05

KOSZMAR (DER NACHTMAHR) dramat, Niemcy 2015, 88 min., (18), reż. Akiz, wyk. Carolyn Genzkow, Sina Tkotsch, Wilson Gonzalez Ochsenknecht, Arnd Klawitter, Julika Jenkins

Niepokojąca opowieść o szesnastolatce, która zaczyna widzieć tajemniczą, niedostrzegalną dla innych ludzi istotę.

Tina (Carolyn Genzkow) wygląda na niczym niewyróżniającą się nastolatkę, która nie stroni od dobrej zabawy. Razem ze znajomymi zdarza jej się imprezować do upadłego i nadużywać zabronionych substancji. Pewnego dnia dziewczyna zauważa, że zaczyna za nią podążać tajemniczy, niewidoczny dla innych ludzi stwór. Zrozpaczona Tina prosi o pomoc swojego terapeutę (Alexander Scheer), który radzi jej, żeby zaakceptowała obecność budzącej odrazę istoty. Problem jednak w tym, że stworzenie ma coraz większy wpływ na zachowanie nastolatki.

Hipnotyzująca opowieść o blaskach i cieniach okresu dojrzewania, samotności i stopniowym rodzeniu się obłędu. Twórcy – na czele z reżyserem i scenarzystą Akizem (artystyczny pseudonim Achima Bornhaka, znanego także jako malarz i rzeźbiarz), autorem m.in. filmu Das Wilde Leben – umiejętnie dozują emocje i budują mroczną atmosferę obrazu, który zdaniem krytyków stanowi udane połączenie kina grozy z dramatem psychologicznym. Całość okraszona jest transową muzyką w stylu techno. W głównych rolach występują m.in. Carolyn Genzkow (film TV Wiosna dla początkujących), Sina Tkotsch (Groupies nie zostają na śniadanie), Wilson Gonzalez Ochsenknecht (Dziewczyny górą!), Arnd Klawitter (Oh, Boy!) oraz Julika Jenkins (Body Rice). Na ekranie pojawi się również wokalistka i basistka zespołu Sonic Youth – Kim Gordon. Zdjęcia do produkcji powstały w Berlinie. Film był prezentowany na MFF w Locarno i Warszawskim Festiwalu Filmowym.

 

 
SZKLANA SZCZĘKA (GLASS CHIN) thriller, USA 2014
premiera: 16.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 17.12.2016 godz. 11:45
19.12.2016 godz. 23:55

SZKLANA SZCZĘKA (GLASS CHIN) thriller, USA 2014, 84 min., (12), reż. Noah Buschel, wyk. Corey Stoll, Billy Crudup, Marin Ireland, Yul Vazquez, Kelly Lynch

Wciągający dramat o byłym gwiazdorze boksu, który musi zdecydować, co zrobić z resztą swojego życia.

Bud Gordon (Corey Stoll) odnosił niegdyś ogromne sukcesy w boksie. Niestety, sportowiec przegrał swoją ostatnią walkę i od tamtej pory nie może wrócić do formy. Mieszka teraz ze swoją dziewczyną (Marin Ireland) w New Jersey i tęskni za dawnym życiem. Pewnego dnia dostaje lukratywną propozycję od gangstera JJ (Billy Crudup). Bud będzie musiał zdecydować, co jest dla niego naprawdę ważne – pieniądze czy życie w zgodzie ze swoimi ideałami.

Wciągająca opowieść o dojrzewaniu byłego sportowca, który musi pogodzić się z własnymi ograniczeniami. Za reżyserię i scenariusz obrazu odpowiedzialny był Noah Buschel (Uznany za zmarłego, Sparrows Dance). Film przykuwa uwagę sugestywnym klimatem noir oraz atrakcyjną obsadą. W głównych rolach świetnie odnajdują się: nominowany do Złotego Globu Corey Stoll (O północy w Paryżu, serial House of Cards), Katherine Waterston (Steve Jobs, Wada ukryta), Billy Crudup (U progu sławy, Spotlight), Yul Vazquez (American Gangster, Kapitan Phillips) oraz nominowana za swój występ do Nagrody Independent Spirit Marin Ireland (28 pokoi hotelowych, Dwoje do poprawki). Obraz był pokazywany na prestiżowym festiwalu Tribeca, gdzie ubiegał się o Nagrodę Jury.

 

 

 

 

CZYSTE RĘCE (SCHONE HANDEN (AKA. CLEAN HANDS)) dramat, Holandia 2015
premiera: 23.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 24.12.2016 godz. 12:20
26.12.2016 godz. 01:50

CZYSTE RĘCE (SCHONE HANDEN (AKA. CLEAN HANDS)) dramat, Holandia 2015, 104 min., (15), reż. Tjebbo Penning, wyk. Jeroen Van Koningsbrugge, Thekla Reuten, Teun Kuilboer, Angela Schijf, Cees Geel

Zdesperowana kobieta postanawia zabrać dzieci i odejść od zamieszanego w handel narkotykami męża. Ten jednak nie zamierza pogodzić się z utratą rodziny.

Sylvia (Thekla Reuten) długo starała się przymykać oczy na kryminalną działalność swojego męża Eddiego (Jeroen van Koningsbrugge). Kiedy jednak sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, zdesperowana kobieta podejmuje decyzję o odejściu od zamieszanego w handel narkotykami mężczyzny. Chce chronić za wszelką cenę swoje niewinne dzieci przed zgubnym otoczeniem. Niestety, Eddie nie zawaha się przed niczym, żeby ocalić rodzinę przed rozpadem.

Sprawnie zrealizowany kryminał, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Przemyślany scenariusz, wartka akcja oraz solidne aktorstwo to podstawowe atuty tego pełnego emocji obrazu, którego twórcą jest holenderski filmowiec Tjebbo Penning (Morlang, Great Kills Road). W głównych rolach występują: Jeroen van Koningsbrugge (Loft, Niespodzianka), Thekla Reuten (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, Amerykanin), Teun Kuilboer (Nova zembla, Porwanie Heinekena), Angela Schijf (serial Policjanci z Maastricht, Daglicht) oraz Cees Geel (serial Anna Frank: cała prawda, Simon). Film został nakręcony na podstawie powieści Rene Appela o tym samym tytule.

 

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

FORTUNA (THE FORTUNE) komedia, USA 1975
emisja: 01.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 02.12.2016 godz. 12:35

FORTUNA (THE FORTUNE) komedia, USA 1975, 85 min., (12), reż. Mike Nichols, wyk. Warren Beatty, Jack Nicholson, Stockard Channing, Florence Stanley, Scatman Crothers

Zgrabna komedia o nietypowym miłosnym trójkącie, szalonych latach 20. i wielkich pieniądzach. Plus doborowa obsada.

USA, lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Piękna Freddie (Stockard Channing) jest spadkobierczynią ogromnej fortuny. Nie jest jednak szczęśliwa. Marzy o ucieczce z luksusowej posiadłości swoich rodziców na Long Island i zamieszkaniu w Kalifornii ze swoim ukochanym Nickym (Warren Beatty). Niestety, zgodnie z prawem dziewczyna może przekroczyć granicę stanu tylko w towarzystwie męża. Pech chce, że mężczyzna, którego kocha, jest już żonaty. Z pomocą parze kochanków przychodzi przyjaciel Nicky’ego, Oscar (Jack Nicholson), który godzi się wziąć udział w farsie i zostać mężem Freddie. Cała trójka może teraz bez przeszkód wyruszyć do Kalifornii. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jedno małe „ale”: Freddie zaczyna podejrzewać, że obu panom zależy wyłącznie na jej majątku.

Doskonała mieszanka slapstickowej farsy z czarną komedią w reżyserii zdobywcy Oscara Mike’a Nicholsa (Kto się boi Virginii Woolf?, Absolwent). Film powstał w oparciu o scenariusz Carole Eastman (Pięć łatwych utworów – nominacja do Oscara, Kłopoty z facetami), a jego największym atutem są błyskotliwe role trojga znakomitych aktorów: nominowanej do Oscara za Szósty stopień oddalenia Stockard Channing (także: Zmowa pierwszych żon, serial Prezydencki poker), która wówczas dopiero rozpoczynała swoją karierę, laureata Oscara i dwóch Złotych Globów, wielkiego filmowego amanta Warrena Beatty’ego (Bonnie i Clyde, Czerwoni) oraz trzykrotnego zdobywcy Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – Jacka Nicholsona (Lot nad kukułczym gniazdem, Czułe słówka). Co ciekawe, to właśnie występ debiutującej Channing zwrócił uwagę krytyków i przyniósł jej prestiżową nominację do Złotego Globu dla najbardziej obiecującej nowej aktorki.

 

 

 

 

JUTRO BĘDZIE FUTRO 2 (HOT TUB TIME MACHINE 2) komedia, USA 2015
premiera: 03.12.2016 godz. 21:00
powtórzenie: 09.12.2016 godz. 02:50
18.12.2016 godz. 23:35

JUTRO BĘDZIE FUTRO 2 (HOT TUB TIME MACHINE 2) komedia, USA 2015, 90 min., (18), reż. Steve Pink, wyk. Rob Corddry, Craig Robinson, Clark Duke, Adam Scott, Chevy Chase

Gdy Lou zostaje ciężko postrzelony, jego wierni przyjaciele przenoszą się w czasie, by uratować mu życie.

Lou (Rob Corddry) grozi ogromne niebezpieczeństwo. Mężczyzna został postrzelony i walczy o życie. Jego zdesperowani przyjaciele – Jacob (Clark Duke) i Nick (Craig Robinson) – postanawiają jeszcze raz odpalić magiczne jacuzzi, które pozwala im na przenoszenie się w czasie. Chcą cofnąć się do przeszłości. Przypadkowo jednak lądują w przyszłości razem z Adamem Juniorem (Adam Scott). Teraz muszą ją zmienić, aby ocalić przeszłość…

Sequel zwariowanej komedii o przygodach grupki przyjaciół, którzy za pomocą magicznej wanny jacuzzi są w stanie przenosić się w czasie. Obraz Steve’a Pinka (Przyjęty, Jutro będzie futro) to prawdziwa jazda bez trzymanki. Twórcy zafundowali widzom jeszcze więcej gagów i niespodziewanych zwrotów akcji niż w pierwszej części. Dobra zabawa nie ma końca, choć żarty są często niewybredne. W główne role po raz kolejny wcielają się: zdobywca dwóch statuetek Emmy Rob Corddry (serial Childrens Hospital, Wiecznie żywy), Craig Robinson (To już jest koniec, Boski chillout), Clark Duke (Kick Ass, Tysiąc słów), nominowany do Nagrody Independent Spirit Adam Scott (Złe kobiety, Sekretne życie Waltera Mitty) oraz dwukrotnie wyróżniony nominacją do Złotego Globu komik Chevy Chase (Nieczyste zagranie, cykl W krzywym zwierciadle).

 
SZAMAN (SHAMAN (AKA. CHAMANE)) przygodowy, Francja 1996
emisja: 04.12.2016 godz. 12:00
powtórzenie: 22.12.2016 godz. 18:25
23.12.2016 godz. 09:45

SZAMAN (SHAMAN (AKA. CHAMANE)) przygodowy, Francja 1996, 91 min., (12), reż. Bartabas, wyk. Igor Gotesman, Spartak Fedotov, Vladimir Yakovlev, Serguei Emilianov, Emilia Dobrin

Ekscytująca historia młodego artysty, który postanowił uciec z obozu pracy na dalekiej rosyjskiej Syberii.

Dimitri (Igor Gotsman) jest utalentowanym skrzypkiem, który powoli umiera z głodu w obozie pracy położonym gdzieś na syberyjskim pustkowiu. Pewnego dnia pochodzący z Jakucji Toli (Spartak Fedotov) informuje go, że już niedługo nadarzy się okazja do ucieczki. Udaje im się wymknąć, ale po drodze Toli zostaje ciężko ranny. Przed śmiercią wyznaje przyjacielowi, że jest szamanem i wręcza mu amulet o niezwykłej mocy. Jego duch staje się aniołem stróżem Dimitriego, który samotnie przemierza bezkresną Syberię.

Nakręcona w niesamowitych syberyjskich plenerach opowieść o dramatycznej ucieczce z łagru. Bohater musi poradzić sobie z surowym klimatem i z pomocą ducha przyjaciela samotnie walczyć o przetrwanie. Reżyserem tego wciągającego filmu był Bartabas (Mazeppa), który znany jest przede wszystkim jako twórca słynnego teatru konnego Zingaro. W produkcji zagrali Igor Gotsman (Weekend ostatniej szansy), Spartak Fedotov (Snajper Sasza), Vladimir Yakovlev (Złote dno), Serguei Emilianov oraz Emilia Dobrin (Japoński piesek).

 

 

 

MOLL FLANDERS (MOLL FLANDERS) dramat, USA 1996
emisja: 06.12.2016 godz. 02:35

MOLL FLANDERS (MOLL FLANDERS) dramat, USA 1996, 118 min., (12), reż. Pen Densham, wyk. Robin Wright, Morgan Freeman, Stockard Channing, John Lynch, Brenda Fricker

Oparty na motywach klasycznej powieści Daniela Defoe dramat przenosi widzów w realia osiemnastowiecznej Anglii, do świata, z którego uciekła Moll Flanders.

XVIII wiek. Czarnoskóry służący Hibble (Morgan Freeman) przyjeżdża do Anglii, by zabrać małą Florę (Aisling Corcoran) w podróż do Ameryki. W powozie czyta jej pamiętnik matki, Moll Flanders (Robin Wright Penn), której dziewczynka nigdy nie poznała. Moll, córka straconej za kradzież złodziejki, wychowywała się w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Miejsce to dalekie było od świętości. Napastowana przez księdza Moll ucieka i znajduje pracę u zamożnej londyńskiej rodziny. Jej szczęście nie trwa długo – ze względu na niezwykłą urodę zostaje sprzedana do domu publicznego. Kiedy wydaje się, że już nic dobrego nie może się jej przydarzyć, poznaje artystę malarza, w którym się zakochuje…

Swobodna ekranizacja klasycznej powieści Daniela Defoe z 1772 roku. Jej twórcą jest angielski reżyser, scenarzysta i producent Pen Densham (Pocałunek, scen. Robin Hood – Książę złodziei), który ma na koncie dwie nominacje do Oscara – za dokument Don’t Mess With Bill i za krótki metraż Life Times Nine. Kostiumy do filmu zaprojektowała Consolata Boyle (nominowana do Oscara za Królową), wyróżniona za swoją pracę nominacją do nagrody Złotego Satelity. Powieść Daniela Defoe była wielokrotnie adaptowana na potrzeby kina i telewizji, jednak to Moll Flanders z Morganem Freemanem (Skazani na Shawshank, Za wszelką cenę) w roli Hibble’a i Robin Wright Penn (Forrest Gump, serial House of Cards) w roli Moll pozostaje jak dotąd najpopularniejszą wersją losów zbuntowanej Brytyjki.

 
AUTO FOCUS (AUTO FOCUS) biograficzny, USA 2002
emisja: 07.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 27.12.2016 godz. 22:45

AUTO FOCUS (AUTO FOCUS) biograficzny, USA 2002, 102 min., (18), reż. Paul Schrader, wyk. Greg Kinnear, Willem Dafoe, Rita Wilson, Maria Bello, Ron Leibman

Prowokacyjny dramat o wzlocie i upadku amerykańskiego gwiazdora Boba Crane’a, gwiazdy programu komediowego Hogan’s Heroes.

Poruszający dramat biograficzny, którego bohaterem jest Bob Crane (Greg Kinnear), popularny w latach 60. i 70. aktor telewizyjny. Film przedstawia burzliwe losy Crane’a – od początków kariery, aż do jej tragicznego końca w roku 1978. Bob zaczynał jako prezenter radiowy w Los Angeles. W 1964 roku otrzymał propozycję występów w serialu komediowym Hogan’s Heroes i szybko stał się ulubieńcem Ameryki. Był przystojnym, sympatycznym i bezkonfliktowym człowiekiem, wzorowym mężem i ojcem. Regularnie chodził do kościoła, aktywnie uczestniczył w życiu parafii. Jednak wraz ze sławą przyszły liczne pokusy. Pojawił się człowiek, który pokazał Bobowi nowe ekscytujące życie i wprowadził go w świat nocnych klubów, narkotyków i seksualnych orgii. Przyjaźń z montażystą Johnem Carpenterem (Willem Dafoe) okazała się dla aktora początkiem końca. Coraz bardziej uzależniony od seksu, uwikłany w niezliczone romanse, uczynił swe życie pasmem skandali i erotycznych ekscesów. Zapłacił za to najwyższą cenę. W roku 1978 Crane został brutalnie zamordowany, a okoliczności jego śmierci do dziś owiane są tajemnicą.

Scenariusz tego poruszającego dramatu został oparty na książce Roberta Graysmitha „The Murder of Bob Crane”. Za kamerą stanął Paul Schrader, scenarzysta najgłośniejszych obrazów Martina Scorsesego – Taksówkarza, Wściekłego byka i Ostatniego kuszenia Chrystusa. Schrader jest również wybitnym reżyserem – zrealizował tak znane produkcje, jak Amerykański żigolak z Richardem Gere’em w roli głównej, Prywatne piekło, w którym zagrali Nick Nolte i James Coburn, czy znakomity obraz Mishima z udziałem japońskiego aktora Kena Ogaty. Schrader ma na koncie nominacje do Złotego Globu, Złotej Palmy i Złotego Niedźwiedzia. W Auto Focusie jako Bob Crane wystąpił Greg Kinnear (Masz wiadomość, Mała miss) – aktor nominowany do Oscara za rolę w komedii Lepiej być nie może. Demonicznego Johna Carpentera zagrał dwukrotny zdobywca nominacji do Nagrody Akademii Willem Dafoe (Pluton, Antychryst). Autorem muzyki jest kojarzony przede wszystkim z filmami Davida Lyncha Angelo Badalamenti (serial Miasteczko Twin Peaks, Mulholland Drive). Auto Focus otrzymał nominację do prestiżowej Złotej Muszli na MFF w San Sebastian.

 

 

 

VIVA MAX! (VIVA MAX) komedia, USA 1969
emisja: 08.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 09.12.2016 godz. 13:25

VIVA MAX! (VIVA MAX) komedia, USA 1969, 89 min., (15), reż. Jerry Paris, wyk. Peter Ustinov, Pamela Tiffin, Jonathan Winters, John Astin, Keenan Wynn

Peter Ustinov jako generał meksykańskiej armii postanawia wkroczyć ze swoim oddziałem na amerykańskie terytorium i zająć fort Alamo.

Max De Santos (Peter Ustinov) jest niepozornym generałem w meksykańskiej armii, który pewnego dnia wpada na absurdalny pomysł. Nie mając nadziei na lepsze jutro, decyduje się dokonać heroicznego czynu. Mężczyzna postanawia razem ze swoimi ludźmi przekroczyć granicę i wtargnąć na amerykańskie terytorium. Pod pretekstem uczestnictwa w paradzie z okazji urodzin George’a Waszyngtona udaje im się przedostać do San Antonio w Teksasie i zająć słynny fort Alamo. Przeciwko meksykańskim wojownikom zostaje wysłana Gwardia Narodowa. W normalnych okolicznościach jej przedstawiciele nie mieliby najmniejszych problemów z pokonaniem niewyposażonego w broń wroga. Ministerstwo Obrony naciska jednak na bezkrwawe rozwiązanie konfliktu.

Ta pełna pomyłek, absurdów oraz niespodziewanych zwrotów akcji komedia to adaptacja powieści Jima Lehrera. Za reżyserię filmu odpowiadał laureat Nagrody Emmy, Jerry Paris (serial The Dick Van Dyke Show, cykl Akademia policyjna). Zrealizowany z werwą obraz wyróżnia się świeżością i zwariowanym humorem. To dla widzów prawdziwa jazda bez trzymanki. Główne role zagrali brawurowo: laureat dwóch Oscarów Peter Ustinov (Quo Vadis, Spartakus), nominowany do tej nagrody John Astin (Rodzina Addamsów, Przerażacze), Jonathan Winters (Ten szalony, szalony świat, Rosjanie nadchodzą) oraz Pamela Tiffin (Raz, dwa, trzy, Ruchomy cel).

 

 
ZURICH (ZURICH (2015)) dramat, Holandia 2015
emisja: 08.12.2016 godz. 14:45
powtórzenie: 09.12.2016 godz. 06:00

ZURICH (ZURICH (2015)) dramat, Holandia 2015, 84 min., (12), reż. Sacha Polak, wyk. Wende Snijders, Sascha Alexander Gersak, Barry Atsma, Martijn Lakemeier, Aäron Roggeman

Poruszająca opowieść o kobiecie, która musi poradzić sobie nie tylko z tragiczną śmiercią ukochanego, ale też z prawdą o jego podwójnym życiu.

Trzydziestoparoletnia Nina (Wende Snijders) w jednej chwili traci wszystko – w wypadku ginie jej ukochany, a ona sama dowiaduje się, że mężczyzna przez ostatnie dziesięć lat wiódł podwójne życie i miał drugą rodzinę. Kobieta wyrusza w podróż, aby poznać prawdę o swoim partnerze i jednocześnie poradzić sobie z jego śmiercią. W czasie drogi spotyka Matthiasa (Sascha Alexander Gersak), niemieckiego kierowcę ciężarówki, który staje się jej towarzyszem i powiernikiem.

Prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną, poruszający film o kolejnych fazach żałoby i próbie poradzenia sobie nie tylko z utratą najbliższej osoby, ale też prawdą o tym, kim naprawę była. Niezwykłą kreację pogrążonej w rozpaczy kobiety stworzyła w nim odtwórczyni głównej roli Wende Snijders (Cztery amazonki). Obok niej w filmie wystąpili także Sascha Alexander Gersak (A jeśli Bóg jest?, Pięć lat) oraz Barry Atsma (Loft, Jak dogonić szczęście). Melancholijny klimat opowieści podkreślają znakomite zdjęcia i muzyka. Zurich jest drugą fabułą w reżyserskim dorobku Holenderki Sachy Polak (Hemel). Produkcja otrzymała cztery nominacje do przyznawanych na Niderlandzkim Festiwalu Filmowym Złotych Cielaków.

 

 

 

 

SZYBKI ZMIERZCH (HURRY SUNDOWN) dramat, USA 1967
emisja: 08.12.2016 godz. 01:45

SZYBKI ZMIERZCH (HURRY SUNDOWN) dramat, USA 1967, 137 min., (12), reż. Otto Preminger, wyk. Michael Caine, Jane Fonda, John Phillip Law, Diahann Carroll, Robert Hooks

Zrealizowany z rozmachem dramat o ludziach, którzy postanowili wystąpić przeciw bezdusznemu przedsiębiorstwu naftowemu.

Rok 1946, południe Stanów Zjednoczonych. Należące do małżeństwa Warrenów (Michael Caine i Jane Fonda) przedsiębiorstwo naftowe robi wszystko, żeby wykupić za grosze małe farmy. Celem jest zdobycie za bezcen dostępu do wartych grube miliony terenów bogatych w ropę. Kilku właścicieli podejmuje heroiczną walkę z żądną zysku firmą. Robią wszystko, żeby utrzymać swoją ziemię i zachować status quo.

Zrealizowana z epickim rozmachem adaptacja bestsellerowej powieści autorstwa Katyi i Berta Gildenów o tym samym tytule. Obraz w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Ottona Premingera (Anatomia morderstwa, Kardynał) opisuje dramat ludzi wykorzystywanych przez bezduszne przedsiębiorstwo naftowe. Mówi również o uprzedzeniach rasowych. Twórcom udaje się oddać zarówno realia targanego konfliktami społecznymi południa USA, jak i emocje jego mieszkańców. Produkcja przykuwa uwagę rewelacyjną obsadą, w której znalazły się takie znakomitości jak Michael Caine (Hannah i jej siostry, Młodość), Jane Fonda (Klute, Chiński syndrom) czy Faye Dunaway (Bonnie i Clyde, Chinatown) w jednej ze swoich pierwszych znaczących ról. Za stworzoną przez siebie kreację artystka została wyróżniona nominacją do Złotego Globu.

 

 
SZERMIERZ (THE FENCER (AKA. MIEKKAILIJA)) dramat, Finlandia 2015
emisja: 11.12.2016 godz. 23:05
powtórzenie: 12.12.2016 godz. 13:00
28.12.2016 godz. 18:20
29.12.2016 godz. 10:05

SZERMIERZ (THE FENCER (AKA. MIEKKAILIJA)) dramat, Finlandia 2015, 95 min., (12), reż. Klaus Härö, wyk. Märt Avandi, Ursula Ratasepp, Lembit Ulfsak, Liisa Koppel, Kirill Käro

Uciekający przed przeszłością współpracownik stalinowskiego wywiadu podejmuje pracę nauczyciela w odległej estońskiej wiosce.

Początek lat pięćdziesiątych XX wieku. Endel Nelis (Märt Avandi) jest współpracownikiem stalinowskiej tajnej policji, który postanawia zmienić swoje życie. Ucieka z Leningradu do odległej estońskiej wsi i zostaje nauczycielem szermierki w miejscowej szkole. Okazuje się zdolnym pedagogiem, który zaraża dzieci swoją miłością do sportu. Szermierka staje się dla wielu z nich formą ekspresji i ucieczką od przytłaczającej rzeczywistości. Nastolatkowie zaczynają marzyć o wycieczce na zawody do dalekiego Leningradu… Endel wpada w popłoch, co wzbudza podejrzenia w członkach grona pedagogicznego.

Inspirowana prawdziwą historią, rewelacyjna opowieść o miłości, sporcie i polityce w reżyserii wyróżnionego Kryształowym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Klausa Härö, znanego z takich tytułów jak Niewidzialna Elina, Moje matki czy Listy do Ojca Jakuba. Szermierz to doskonale zrealizowane połączenie kina historycznego, dramatu sportowego oraz romansu. W głównych rolach występują: nominowany za swoją kreację do nagrody Jussi Märt Avandi (Byłem tu), Ursula Ratasepp (Kertu – miłość jest ślepa), Lembit Ulfsak (Mandarynki) oraz Kirill Käro (Tropiciel). Produkcja została wyróżniona nominacją do Złotego Globu w kategorii „najlepszy film zagraniczny”, trafiła też na krótką listę filmów nominowanych do Oscara 2016. W Finlandii okrzyknięto ją najlepszym fińskim obrazem dekady i uhonorowano prestiżowymi nagrodami Jussi (najlepszy film, najlepsze zdjęcia).

 

 

 

PROJEKT MANHATTAN (FAT MAN AND LITTLE BOY) dramat, USA 1989
emisja: 14.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 15.12.2016 godz. 13:15
30.12.2016 godz. 03:55
31.12.2016 godz. 10:25

PROJEKT MANHATTAN (FAT MAN AND LITTLE BOY) dramat, USA 1989, 122 min., (12), reż. Roland Joffé, wyk. Paul Newman, Dwight Schultz, Bonnie Bedelia, John Cusack, Laura Dern

Fascynujący dramat historyczny o kulisach powstania bomby atomowej, która raz na zawsze zmieniła oblicze świata.

II wojna światowa. Na pustyni w Nowym Meksyku realizowany jest ściśle tajny program o nazwie „Projekt Manhattan”, którego celem jest skonstruowanie bomby atomowej. Jego inicjatorzy wierzą, że dzięki nowoczesnej broni uda im się zmienić losy wojny. Generał Leslie Groves (Paul Newman) odpowiada za zbudowanie dwóch bomb: „Fat Man” oraz „Little Boy”. Nad pracami zespołu badawczego czuwa genialny naukowiec J. Robert Oppenheimer (Dwight Schultz).

Doskonale opowiedziana, oparta na faktach historia „Projektu Manhattan” i powstania bomby atomowej to dzieło dwukrotnie nominowanego do Oscara Rolanda Joffé (Pola śmierci, Misja). Twórcom bezbłędnie udaje się oddać realia epoki i zbudować pełne niuansów, charyzmatyczne postacie ojców programu. W głównych rolach wyśmienite kreacje aktorskie stworzyli laureat Nagrody Akademii Paul Newman (Żądło, Kolor pieniędzy) oraz Dwight Schultz (Długa droga do domu, Drużyna A). Partnerują im m.in. Bonnie Bedelia (cykl Szklana pułapka), John Cusack (Przeboje i podboje), Natasha Richardson (Biała hrabina) i zdobywczyni dwóch oscarowych nominacji, Laura Dern (Dzika droga). Produkcja była nominowana do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

 

 
CARANDIRU (CARANDIRU) dramat, Brazylia 2003
emisja: 14.12.2016 godz. 22:05

CARANDIRU (CARANDIRU) dramat, Brazylia 2003, 140 min., (18), reż. Hector Babenco, wyk. Luiz Carlos Vasconcelos, Milton Gonçalves, Ivan De Almeida, Ailton Graça, Maria Luísa Mendonça

Bliski dokumentowi, wstrząsający obraz życia więźniów z Carandiru, najcięższego zakładu karnego Brazylii.

Scenariusz filmu powstał na podstawie wspomnień doktora Drauzio Varelli, który przez 14 lat pracował w nieistniejącym już zakładzie karnym Carandiru w São Paulo. Naoczny świadek opisuje koszmar codziennego życia w piekle, jakim było to przerażające miejsce. Nieludzkie warunki, niebywałe zatłoczenie i brutalne prawa, narzucone przez przestępczą elitę, doprowadziły w konsekwencji do tragicznych wydarzeń. W 1992 roku Carandiru stało się areną najbardziej krwawego buntu więźniów w historii.

Porównywany z Miastem Boga Fernando Meirellesa, wstrząsający dramat to dzieło wybitnego reżysera Hectora Babenco – pracującego w Brazylii Argentyńczyka o żydowsko-polskich korzeniach. Zmarły w 2016 roku Babenco jest autorem tak głośnych produkcji, jak Pocałunek kobiety pająka (nominacja do Oscara), Chwasty czy Zabawa w Boga. W swych filmach łączy fascynację egzystencjalizmem z tematyką społeczną oraz poetyką magicznego realizmu i paradokumentu. Carandiru zrealizował po kilkuletniej przerwie spowodowanej chorobą nowotworową. Obraz zdobył wiele cennych wyróżnień, w tym 7 nagród na festiwalu w Hawanie, dwie Cinema Brazil Grand Prize i nominację do canneńskiej Złotej Palmy.

 

 

 

 

W RYTMIE RAVE (GROOVE) dramat, USA 2000
emisja: 14.12.2016 godz. 00:30
powtórzenie: 15.12.2016 godz. 11:50

W RYTMIE RAVE (GROOVE) dramat, USA 2000, 81 min., (15), reż. Greg Harrison, wyk. Hamish Linklater, Lola Glaudini, Mackenzie Firgens, Denny Kirkwood, Rachel True

Sobotnia noc w San Francisco. Na podziemnej imprezie techno pojawia się około dwustu osób. Zaczyna się maraton tańca i narkotykowego szaleństwa.

Pochodzący ze środkowego wschodu David Turner (Hamish Linklater) przyjeżdża do San Francisco z nadzieją, że zostanie pisarzem. Niestety, jego jedynym zajęciem jest pisanie instrukcji obsługi dla pewnej firmy komputerowej. W sobotni wieczór jego brat Colin (Denny Kirkwood) zaprasza go na podziemną imprezę z muzyką rave, która odbywa się w oddalonym od centrum miasta magazynie. Mężczyźni biorą ecstasy i rozpoczyna się dwunastogodzinna impreza, która zostawi piętno na ich życiu.

Pełna pulsującej muzyki, tragikomiczna opowieść o świecie subkultury rave. Twórcy próbują odpowiedzieć na pytanie, czego szukają ludzie, którzy do białego rana bawią się na imprezach techno. Mocnych wrażeń, narkotykowej ekstazy, kontaktu z innymi czy zapomnienia o bożym świecie? Główne role w filmie Grega Harrisona (Listopad) grają Chris Ferreira (Illusion), Elizabeth Sun (Mądrość i seks), znana z serialu Zabójcze umysły Lola Glaudini, Hamish Linklater (Big Short) i Denny Kirkwood (Ten pierwszy raz).

 

 
MARGOT JEDZIE NA ŚLUB (MARGOT AT THE WEDDING) dramat, USA 2007
emisja: 15.12.2016 godz. 03:05

MARGOT JEDZIE NA ŚLUB (MARGOT AT THE WEDDING) dramat, USA 2007, 89 min., (12), reż. Noah Baumbach, wyk. Nicole Kidman, Jennifer Jason Leigh, Jack Black, John Turturro, Ciarán Hinds

Nicole Kidman jako niezależna pisarka, która zrobi wszystko, żeby nie dopuścić do ślubu swojej siostry z bezrobotnym artystą.

Margot Zeller (Nicole Kidman) jest niezależną pisarką, która słynie z ciętego języka. Bystra i pewna siebie, postanawia niespodziewanie wybrać się na ślub siostry, która jest jej całkowitym przeciwieństwem. Pauline (Jennifer Jason Leigh), delikatna i nieśmiała dziewczyna, ma wyjść za mąż za bezrobotnego artystę Malcolma (Jack Black). Kiedy Margaret dowiaduje się o tym, postanawia zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do ślubu. Wprowadza przy tym ogromny chaos nie tylko w życie siostry, ale i całej swojej rodziny.

Inteligentna komedia w gwiazdorskiej obsadzie, wyreżyserowana przez nominowanego do Oscara Noaha Baumbacha (Walka żywiołów, Frances Ha), jednego z najbardziej błyskotliwych twórców współczesnego kina niezależnego. Tragikomiczna opowieść o skomplikowanej relacji między dwiema siostrami to przede wszystkim dużo sarkastycznego humoru, galeria świetnie naszkicowanych postaci, zabawne dialogi i garść przenikliwych obserwacji na temat rodziny. Wielkim atutem jest też rewelacyjna gra aktorska. W główne role wcielają się nagrodzona Oscarem Nicole Kidman (Godziny, Między światami) i nominowana do tej nagrody Jennifer Jason Leigh (Pani Parker i krąg jej przyjaciół, Nienawistna ósemka). Pierwsza z nich zdobyła za swój występ nominację do Satelity, druga – do Nagrody Independent Spirit.

 

 

 

 

SPALONE (PARCHED) dramat, Indie 2015
emisja: 16.12.2016 godz. 18:00
powtórzenie: 17.12.2016 godz. 09:45
28.12.2016 godz. 03:35
29.12.2016 godz. 13:10

SPALONE (PARCHED) dramat, Indie 2015, 112 min., (15), reż. Leena Yadav, wyk. Tannishtha Chatterjee, Radhika Apte, Surveen Chawla, Adil Hussain, Lehar Khan

Wyjątkowy obraz, który opowiada o losach czterech zwykłych kobiet, żyjących w małej indyjskiej wiosce.

Trzydziestokilkuletnia wdowa Rani (Tannishtha Chatterjee) jest pochłonięta przygotowaniami do wesela swego syna Gulaba (Riddhi Sen). W dniu ślubu jego młodziutka narzeczona Janaki (Lehar Khan) przeżywa dotkliwe upokorzenie. W międzyczasie dwie przyjaciółki Rani zmagają się z własnymi problemami. Lajjo (Radhika Apte) nie może już wytrzymać ze swoim nadużywającym przemocy mężem, a tancerka Bijili (Surveen Chawla) zostaje napiętnowana przez społeczność za zbyt swobodne zachowanie.

Pełna emocji, realistyczna opowieść o silnych indyjskich kobietach, które nieustannie muszą zmagać się z mizoginią i złym traktowaniem. Każdej z nich udaje się jednak znaleźć sposób, aby przejąć w końcu kontrolę nad swoim życiem. Obraz w reżyserii Leeny Yadav (Shabd, Teen Patti) wzrusza do łez i dostarcza masę pozytywnej energii. Inteligentnie napisany scenariusz pokazuje problemy i złożoność życia wielu milionów kobiet w Indiach. W głównych rolach brawurowo odnalazły się: Tannishtha Chatterjee (Brick Lane), Radhika Apte (Kochaj mnie kochaj), Surveen Chawla (Brzydki) oraz Lehar Khan (Jalpari: The Desert Mermaid). Zdjęcia są dziełem laureata Oscara Russella Carpentera (Titanic). Produkcja odniosła sukces na Festiwalu Indyjskiego Kina w Los Angeles, gdzie zdobyła dwie nagrody.

 

 

 
DUET NA JEDEN INSTRUMENT (DUET FOR ONE) dramat, USA 1986
emisja: 20.12.2016 godz. 14:55
powtórzenie: 21.12.2016 godz. 06:00

DUET NA JEDEN INSTRUMENT (DUET FOR ONE) dramat, USA 1986, 103 min., (12), reż. Andrey Konchalovskiy, wyk. Julie Andrews, Alan Bates, Max Von Sydow, Rupert Everett, Margaret Courtenay

Julie Andrews w roli genialnej artystki, która musi na nowo ułożyć sobie życie po tym, jak dowiaduje się, że cierpi na poważną chorobę.

Stephanie Anderson (Julie Andrews) jest wybitną skrzypaczką, która odniosła ogromny sukces. Wydaje się, że udało jej się osiągnąć wszystko – karierę i szczęście małżeńskie. Pewnego dnia kobieta dowiaduje się, że cierpi na stwardnienie rozsiane. Jej stan stopniowo się pogarsza. Na domiar złego jej mąż David (Alan Bates) zaczyna ją zdradzać na prawo i lewo, a ulubiony uczeń (Rupert Everett) postanawia wyjechać na tournée do Stanów. Psychiatra, dr Louis Feldman (Max von Sydow), próbuje jej ulżyć w cierpieniu. Niestety, pogarsza tylko sprawę.

Poruszający dramat w gwiazdorskiej obsadzie, mówiący o radzeniu sobie z chorobą, która zmienia w życiu wszystko – przerywa karierę oraz rozbija małżeństwo. Oparty na sztuce Toma Kempinskiego (inspirowanej życiem sławnej wiolonczelistki Jacqueline du Pre) obraz jest popisem gry aktorskiej zdobywczyni Oscara Julie Andrews (Mary Poppins, Dźwięki muzyki), która za stworzoną przez siebie rolę została wyróżniona nominacją do Złotego Globu. Obok niej występują takie znakomitości, jak nominowani do Nagrody Akademii Alan Bates (Z dala od zgiełku, Żyd Jakow) i Max von Sydow (Egzorcysta, Pelle zwycięzca) czy dwukrotnie nominowany do BAFTY Rupert Everett (Mój chłopak się żeni, Idealny mąż). Za reżyserię filmu odpowiadał słynny rosyjski reżyser, Andriej Konczałowski (Syberiada, Kurka Riaba). Duet na jeden instrument był jego trzecią anglojęzyczną fabułą.

 

 

 

 

CIEŃ MGŁY (A PATCH OF FOG) thriller, Wielka Brytania 2015
emisja: 21.12.2016 godz. 18:25
powtórzenie: 22.12.2016 godz. 09:55

CIEŃ MGŁY (A PATCH OF FOG) thriller, Wielka Brytania 2015, 89 min., (12), reż. Michael Lennox, wyk. Stephen Graham, Conleth Hill, Lara Pulver, Arsher Ali, Stuart Graham

Trzymająca w napięciu historia szanowanego pisarza i wykładowcy, który jest szantażowany przez sklepowego ochroniarza.

Sandy Duffy (Conleth Hill) prowadzi wygodne życie w Belfaście. Jest nauczycielem uniwersyteckim i regularnym gościem telewizyjnego programu o sztuce. Jego opublikowana wiele lat temu książka uznawana jest za klasykę. Mężczyzna ma jednak pewną słabość. Uwielbia emocje, które towarzyszą małym sklepowym kradzieżom. Pewnego dnia Sandy zostaje przyłapany na gorącym uczynku przez ochroniarza Roberta (Stephen Graham). Jego życie przewraca się do góry nogami. Pracownik sklepu obiecuje przymknąć oko na występek nauczyciela pod jednym warunkiem – ten musi pójść z nim po pracy na drinka.

Błyskotliwy scenariusz, pierwszorzędne aktorstwo oraz bezbłędnie budowana intryga to największe atuty debiutanckiego filmu Michaela Lennoxa (nominowany do Oscara za krótki metraż Boogaloo and Graham). Odtwórcy głównych ról – nominowany do BAFTY Stephen Graham (To właśnie Anglia, serial HBO Zakazane imperium) i znany z serialu HBO Gra o tron Conleth Hill – tworzą skomplikowane psychologicznie postacie, które grają ze sobą w kotka i myszkę. W miarę jak rozwija się akcja, ich relacja staje się coraz bardziej napięta i mroczna. W filmie występują też Lara Pulver (seriale Sherlock, Demony da Vinci), Arsher Ali (Cztery lwy, Resztki) oraz Ian McElhinney (Oświadczyny po irlandzku, serial HBO Gra o tron).

 

 
DYM (SMOKE (1995)) dramat, USA 1995
emisja: 21.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 22.12.2016 godz. 11:25

DYM (SMOKE (1995)) dramat, USA 1995, 108 min., (12), reż. Wayne Wang, wyk. William Hurt, Harvey Keitel, Stockard Channing, Harold Perrineau Jr., Forest Whitaker

Oparty na scenariuszu znanego pisarza Paula Austera, kameralny portret życia zwykłych ludzi, którzy zmagają się z codziennymi problemami. Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku, Brooklyn. Auggie Wren (Harvey Keitel) jest właścicielem kiosku z cygarami. Mężczyzna codziennie o ósmej rano fotografuje swój sklep. W ten sposób dokumentuje zmieniającą się rzeczywistość. Jego stały klient, znany pisarz Paul Benjamin (William Hurt), nie rozumie tego hobby. Artysta przechodzi załamanie po nagłej śmierci swojej ciężarnej żony. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z czarnoskórym Rashidem (Harold Perrineau Jr.), który marzy o tym, żeby poznać swojego ojca (Forest Whitaker). W sklepie pojawia się też była kochanka Auggiego, Ruby (Stockard Channing). Kobieta informuje go, że najprawdopodobniej jest ojcem jej uzależnionej od narkotyków córki (Ashley Judd).

Ciepły film, który w ujmujący sposób opowiada o naszej codzienności, składającej się z drobnych spraw, przypadkowych momentów, niespodziewanych spotkań i zbiegów okoliczności. Portretuje ludzi jak my, którzy na co dzień zmagają się z przeciwnościami losu oraz przyziemnymi problemami. Obraz Wayne’a Wanga (Chińska szkatułka) powstał, podobnie jak późniejszy Brooklyn Boogie, we współpracy z wybitnym amerykańskim pisarzem Paulem Austerem. W głównych rolach występują uznani aktorzy: William Hurt (Pocałunek kobiety pająka, Historia przemocy), Harvey Keitel (Bugsy, Fortepian), Stockard Channing (Szósty stopień oddalenia, serial Prezydencki poker) oraz Forest Whitaker (Ostatni król Szkocji, Kamerdyner). Film podbił serca krytyków i publiczności na całym świecie. Oprócz berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał Nagrodę Independent Spirit, duńskiego Roberta, Niemiecką Nagrodę Filmową i przyznawaną przez argentyńskich krytyków statuetkę Srebrnego Kondora. Był też nominowany w kategorii „najlepszy film zagraniczny” do Cezara i włoskiej nagrody David di Donatello.

 

 

 

 

BOGOWIE DYSCYPLINY (THE LORDS OF DISCIPLINE) dramat, USA 1983
emisja: 22.12.2016 godz. 02:00

BOGOWIE DYSCYPLINY (THE LORDS OF DISCIPLINE) dramat, USA 1983, 99 min., (15), reż. Franc Roddam, wyk. David Keith, Robert Prosky, G.D. Spradlin, Barbara Babcock, Michael Biehn

Oparta na głośnej powieści Pata Conroya, historia studenta Akademii Wojskowej, który postanowił wstawić się za poniżanym czarnoskórym kolegą.

Południe USA, lata sześćdziesiąte. Will (David Keith) rozpoczyna właśnie ostatni rok nauki na Akademii Wojskowej, kiedy po raz pierwszy do szkoły zostaje przyjęty czarnoskóry student (Mark Breland). Mężczyzna zostaje poproszony o ochronę młodego Pearce’a i zwracanie uwagi na wszelkie akty rasizmu. Niestety, Afroamerykanin nie spotyka się na uczelni z ciepłym przyjęciem. Powstaje tam elitarne tajne bractwo „Dziesiątka” o charakterze ksenofobicznym. Will decyduje się zaryzykować swoją przyszłość, aby ochronić Pearce’a przed przemocą.

Trzymający w napięciu thriller w reżyserii Franca Roddama (Kwadrofonia, Oblubienica Frankensteina) opowiada o heroicznym poświęceniu i walce o ideały. Obraz pokazuje nierówności społeczne i niczym nieuzasadnioną wrogość białych elit z południa USA wobec czarnej mniejszości. Scenariusz tej pełnej silnych emocji produkcji został osnuty na kanwie znanej powieści Pata Conroya pt. „Władcy dyscypliny”. W głównych rolach doskonale odnajdują się: zdobywca dwóch nominacji do Złotego Globu David Keith (Więzień Brubaker, Oficer i dżentelmen), Robert Prosky (Pani Doubtfire, Przed egzekucją), nominowana do nagrody Emmy Barbara Babcock (serial Doktor Quinn, Za horyzontem), Michael Biehn (Terminator, Obcy – decydujące starcie) oraz G.D. Spradlin (Zabriskie Point, Czas Apokalipsy).

 

 
AKUSZERKA (THE MIDWIFE (AKA. KATILO)) dramat, Finlandia 2015
emisja: 23.12.2016 godz. 07:45
powtórzenie: 23.12.2016 godz. 16:30

AKUSZERKA (THE MIDWIFE (AKA. KATILO)) dramat, Finlandia 2015, 114 min., (15), reż. Antti Jokinen, wyk. Krista Kosonen, Lauri Tilkanen, Pirkka-Pekka Petelius, Tommi Korpela, Leea Klemola

Zakochani w sobie akuszerka i oficer SS zrobią wszystko, żeby odnaleźć się w czasach wojennej zawieruchy.

Finlandia, rok 1944. Trwa wojna. Helena (Krista Kosonen) jest położną mieszkającą w małym lapońskim miasteczku. Pewnego dnia poznaje nazistowskiego oficera o niemiecko-fińskich korzeniach, Johannesa Angelhursta (Lauri Tilkanen), w którym zakochuje się do szaleństwa. Kobieta decyduje się jechać za nim do obozu, gdzie pracuje jako pielęgniarka. Między nimi wybucha namiętny romans…

Zrealizowany z rozmachem romans, którego akcja toczy się podczas II wojny światowej. Scenariusz obrazu powstał na podstawie bestsellerowej powieści Katji Kettu o tym samym tytule. Twórcom, z reżyserem Anttim Jokinenem (Oczyszczenie) na czele, bezbłędnie udaje się oddać realia epoki. Dbają o wszelkie szczegóły – kostiumy, charakteryzację, scenografię. Niekwestionowanym atutem filmu są olśniewające zdjęcia autorstwa Rauno Ronkainena, który otrzymał za nie nominację do prestiżowej Złotej Żaby. Świetne kreacje aktorskie stworzyli w filmie, m.in.: nagrodzona za swój występ na MFF w Szanghaju Krista Kosonen (Rok wilka, Oczyszczenie), Lauri Tilkanen (Wszystko zostanie w rodzinie, Pewnego razu na północy), Pirkka-Pekka Petelius (Klasyk, Księżniczka), Tommi Korpela (Męska robota, Dom mrocznych motyli) oraz Leea Klemola (Wojna Zimowa, Powiem ci wszystko). Produkcja została wyróżniona dwiema nagrodami Jussi.

 

 

 

 

BROOKLYN BOOGIE (BLUE IN THE FACE) komedia, USA 1995
emisja: 28.12.2016 godz. 20:00
powtórzenie: 29.12.2016 godz. 11:45

BROOKLYN BOOGIE (BLUE IN THE FACE) komedia, USA 1995, 81 min., (12), reż. Paul Auster, Wayne Wang, wyk. Harvey Keitel, Madonna, Lou Reed, Jim Jarmusch, Michael J. Fox

Kontynuacja kultowego Dymu. Harvey Keitel w roli kierownika sklepu tytoniowego, w którym spotykają się mieszkańcy Brooklynu.

Auggie Wren (Harvey Keitel) prowadzi na Brooklynie sklepik z tytoniem. Trafika jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców dzielnicy. Do jej stałych bywalców należą m.in. pragnący rzucić palenie Bob (Jim Jarmusch) oraz zwariowany socjolog Pete (Michael J. Fox). Zmagający się z własnymi problemami właściciel sklepu (Victor Argo) chce zmienić swoje życie i zamknąć interes. Marzy o otworzeniu baru ze zdrową żywnością. Wszystko to jednak tylko plany…

Brooklyn Boogie to ciepła komedia, której fabuła nawiązuje do kultowego filmu Dym. Kolejny wspólny projekt pisarza Paula Austera i reżysera Wayne’a Wanga (Chińska szkatułka) jest swego rodzaju portretem legendarnej dzielnicy Nowego Jorku i jej nietuzinkowych mieszkańców. Składa się z szeregu luźno ze sobą powiązanych improwizowanych scenek i pełnych humoru dialogów. W filmie występują zarówno wielkie gwiazdy, jak i naturszczycy. Na ekranie pojawią się, m.in.: nominowany do Oscara Harvey Keitel (Bugsy, Młodość), wyróżniona Złotym Globem Roseanne Barr (serial Roseanne), słynny reżyser Jim Jarmusch (Truposz, Broken Flowers), weteran Victor Argo (Taksówkarz, Ghost Dog: Droga samuraja), znany z trylogii Powrót do przyszłości Michael J. Fox, muzyk Lou Reed, Madonna oraz nominowana do Nagrody Akademii Lily Tomlin (Nashville, Babka). Obraz ujmuje poetyckim klimatem oraz bezpretensjonalną fabułą.

 

 
JAMES WHITE (JAMES WHITE) dramat, USA 2015
emisja: 29.12.2016 godz. 08:40
powtórzenie: 29.12.2016 godz. 16:45

JAMES WHITE (JAMES WHITE) dramat, USA 2015, 84 min., (15), reż. Josh Mond, wyk. Christopher Abbott, Cynthia Nixon, Scott Mescudi, Ron Livingston, Makenzie Leigh

Młody nowojorczyk, który ma ciężko chorą matkę, stara się zapanować nad swoim autodestrukcyjnym zachowaniem. Nominacja do Złotego Lamparta na MFF w Locarno.

James White (Christopher Abbott) jest błyskotliwym, dwudziestokilkuletnim nowojorczykiem, który nie radzi sobie z rzeczywistością. Chłopak jest całkowicie zagubiony i pogrąża się w autodestrukcji. Wiedzie hedonistyczną egzystencję. Nie stroni od narkotyków ani dobrej zabawy. Jego kochająca matka (Cynthia Nixon) cierpi na poważną chorobę. W każdej chwili może umrzeć. Do Jamesa w końcu dociera, że musi znaleźć w sobie siłę, żeby przejąć kontrolę nad własnym życiem. Nie będzie to jednak łatwe zadanie.

Kameralny dramat, który w inteligentny sposób mówi o dorastaniu i przemijaniu. Reżyser i twórca scenariusza – Josh Mond (Martha Marcy May Marlene) – oparł fabułę obrazu na własnych przeżyciach, a pisanie traktował jako sposób na radzenie sobie z traumą po śmierci matki. W głównych rolach występują bardzo wiarygodni Christopher Abbott (serial HBO Dziewczyny) i gwiazda serialu HBO Seks w wielkim mieście Cynthia Nixon. Za stworzone przez siebie kreacje oboje byli nominowani do najważniejszych nagród kina niezależnego – Independent Spirit Awards. Pieniądze na postprodukcję filmu, którego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance, zostały uzbierane dzięki serwisowi Kickstarter. Obraz otrzymał liczne wyróżnienia, w tym nagrodę specjalną i nominację do Złotego Lamparta na festiwalu w Locarno.

 

 

 

 

TROP (CLUE) komedia, USA 1985
emisja: 29.12.2016 godz. 01:35

TROP (CLUE) komedia, USA 1985, 93 min., (12), reż. Jonathan Lynn, wyk. Eileen Brennan, Tim Curry, Madeline Kahn, Christopher Lloyd, Martin Mull

Szóstka gości odkrywa, że gospodarz przyjęcia, na które właśnie przybyli, został zamordowany w tajemniczych okolicznościach.

Rok 1954. Sześć osób – trzy kobiety i trzech mężczyzn – przyjeżdża na uroczystą kolację do domu na odludziu. Na miejscu zamiast pana domu zastają jedynie kamerdynera Wadswortha (Tim Curry) oraz pokojówkę Yvette (Colleen Camp). Okazuje się, że gospodarz został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach, a każdy z gości może być potencjalnym mordercą. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy zaczynają ginąć kolejne osoby.

Wciągająca bez reszty komedia kryminalna, której scenariusz został oparty na popularnej na całym świecie grze planszowej o nazwie Trop. Produkcja w reżyserii Jonathana Lynna (Mój kuzyn Vinny, Jak ugryźć 10 milionów) bawi do łez. Zachwyca inteligentną fabułą i kapitalną grą aktorów. Nie brakuje w niej napięcia ani wyśmienitego czarnego humoru. W głównych rolach występują: zdobywczyni nominacji do Oscara Eileen Brennan (Ostatni seans filmowy, Szeregowiec Benjamin), Tim Curry (Rocky Horror Picture Show, Polowanie na Czerwony Październik), dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii Madeline Kahn (Papierowy księżyc, Płonące siodła), Christopher Lloyd (Lot nad kukułczym gniazdem, Powrót do przyszłości) oraz nominowana do Oscara Lesley Ann Warren (Victor, Victoria, Angol).

 

 
MIARA CZŁOWIEKA (THE MEASURE OF A MAN (AKA. LA LOI DU MARCHE)) dramat, Francja 2015
emisja: 30.12.2016 godz. 15:10

MIARA CZŁOWIEKA (THE MEASURE OF A MAN (AKA. LA LOI DU MARCHE)) dramat, Francja 2015, 88 min., (12), reż. Stéphane Brizé, wyk. Vincent Lindon, Yves Ory, Karine De Mirbeck, Matthieu Schaller, Xavier Mathieu

Historia bezrobotnego mężczyzny, który zostaje ochroniarzem w supermarkecie. W nowym miejscu pracy nie może sobie poradzić z moralnymi konsekwencjami swojego zajęcia.

Thierry Taugourdeau (Vincent Lindon) jest robotnikiem w średnim wieku, który po latach traci pracę w fabryce. Przez kolejny rok szuka bezskutecznie nowego zatrudnienia. Jego sytuacja jest tym trudniejsza, że ma na utrzymaniu rodzinę – żonę (Karine de Mirbeck) i niepełnosprawnego syna (Matthieu Schaller). W końcu zostaje ochroniarzem w supermarkecie, gdzie musi dbać o interesy ludzi podobnych do tych, którzy wcześniej wyrzucili go z pracy. Jego zadaniem jest wyłapywanie sprawców oszustw i kradzieży – zarówno wśród klientów, jak i pracowników. Thierry szybko zaczyna wątpić w sens swojego zajęcia.

Poruszający dramat społeczny z rewelacyjną kreacją Vincenta Lindona (Dla niej wszystko, Witamy), który otrzymał za nią Cezara i nagrodę w Cannes. Porównywany z kinem braci Dardenne, film jest gorzkim i do bólu prawdziwym portretem współczesnego rynku pracy. Opowiada historię zmagającego się z życiowymi przeciwnościami mężczyzny, który w nowym miejscu zatrudnienia staje przed trudnym dylematem etycznym. Wywodzący się z klasy robotniczej bohater stara się ze wszystkich sił zachować własną godność w sytuacji, która moralnie jest nie do zaakceptowania. Reżyserem tego zmuszającego do refleksji obrazu jest Stéphane Brizé (Mademoiselle Chambon, Kilka godzin wiosny). Miara człowieka została wyróżniona Nagrodą Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie ubiegała się także o statuetkę Złotej Palmy.

 

 

SERIALE

UPADEK III, (THE FALL III.) serial obyczajowy, Wielka Brytania 2016
premiera: 05.12.2016 emisja po 2 odc. w poniedziałki godz. 20:00 i 21:00 (odc. 1-6/6)

UPADEK III (THE FALL III) serial obyczajowy, Wielka Brytania 2016, (18), wyk. Gillian Anderson, Jamie Dornan, Bronagh Waugh, John Lynch, Bronagh Taggart

Trzeci sezon serialu kryminalnego, którego bohaterką jest ambitna policjantka ścigająca seryjnego mordercę.

upadek-3Stella Gibson (Gillian Anderson) to niezwykle inteligentna detektyw, bez reszty oddana swojej pracy. Oddelegowanej do Irlandii Północnej policjantce udaje się schwytać Paula Spectora (Jamie Dornan), okrutnego seryjnego mordercę, który terroryzował Belfast. Podczas policyjnej obławy mężczyzna zostaje ranny, ale lekarzom udaje się uratować mu życie. O sprawie robi się głośno w mediach. Metody działania funkcjonariuszy państwowych poddawane są krytyce. Co gorsza, ciężki stan zdrowia Spectora uniemożliwia postawienie go przed sądem.

Upadek to realistyczny serial kryminalny, łączący elementy psychologicznego thrillera z wątkami obyczajowymi. Akcja skupia się na postaciach ambitnej pani detektyw i próbującego uciec przed wymiarem sprawiedliwości zwyrodniałego zabójcy. Pomysłodawcą tej mrocznej, pełnej napięcia produkcji jest zdobywca dwóch nominacji do telewizyjnej BAFTY, Allan Cubitt (film TV Sherlock Holmes i sprawa jedwabnej pończochy). W główne role rewelacyjnie wcielają się nominowany za swoją kreację do BAFTY Jamie Dornan (50 twarzy Greya) oraz gwiazda kultowego serialu Z Archiwum X, zdobywczyni Złotego Globu Gillian Anderson. Produkcja spotkała się z uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków. Otrzymała liczne wyróżnienia, w tym m.in. trzy statuetki irlandzkiej nagrody IFTA oraz nominację do BAFTY w kategorii „najlepszy miniserial”.

 

 

GOMORRA II,  (GOMORRA II.) serial kryminalny, Włochy 2016
emisja w soboty godz. 20:00 (odc. 5-9)

GOMORRA II (GOMORRA II) serial kryminalny, Włochy 2016, (18), wyk. Marco D’Amore, Fortunato Cerlino, Salvatore Esposito, Marco Palvetti, Cristiana Dell’Anna

Drugi sezon opartego na głośnej książce Roberta Saviano serialu kryminalnego, który odsłania tajemnice neapolitańskiej mafii.

gomorra-2Na ciemnych i wąskich ulicach Neapolu władzę sprawuje camorra – potężna miejscowa mafia, która oplata swoimi mackami całe miasto i kontroluje życie mieszkańców. Klan Savastano traci jednak na znaczeniu. Pietro Savastano (Fortunato Cerlino) postradał zmysły, a jego żona i syn zostali zabici. Trwa walka o władzę między trzydziestoletnim Ciro Di Marzio (Marco D’Amore) i jego największym rywalem – Salvatore Conte (Marco Palvetti).

Zrealizowany na południu Włoch, realistyczny serial odsłaniający największe tajemnice neapolitańskiej mafii. Pełna brutalności opowieść jest ekranizacją wstrząsającej książki autorstwa Roberta Saviano, młodego włoskiego dziennikarza, który po opublikowaniu „Gomorry” musiał opuścić rodzinny Neapol w związku z groźbami ze strony mafiosów. W serialu wystąpili między innymi: Marco D’Amore (Spokojne życie, Wesele w Sorrento), znany z kinowej adaptacji książki Fortunato Cerlino oraz Marco Palvetti (Il grande sogno). Reżyserem produkcji jest Stefano Sollima (Suburra), twórca nagradzanego kryminału pt. Gliniarze to dranie.

 

 

 

 

CINEMAX 2

 

SOBOTNIA PREMIERA

PIEŚŃ ZMIERZCHU (SUNSET SONG) dramat, Wielka Brytania 2015
premiera: 03.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 04.12.2016 godz. 10:30
07.12.2016 godz. 20:30
08.12.2016 godz. 13:10
09.12.2016 godz. 22:00
26.12.2016 godz. 06:00

PIEŚŃ ZMIERZCHU (SUNSET SONG) dramat, Wielka Brytania 2015, 131 min., (12), reż. Terence Davies, wyk. Agyness Deyn, Peter Mullan, Kevin Guthrie, Jack Greenlees, Ian Pirie

Wysmakowana adaptacja klasycznej powieści Lewisa Grassica Gibbona. Mieszkająca na szkockiej prowincji nastolatka musi stawić czoła przeciwnościom losu.

Północno-wschodnia Szkocja, początek XX wieku. Nastoletnia Chris Guthrie (Agyness Deyn) nie ma łatwego życia. Jej tyranizowana przez męża matka (Daniela Nardini) popełniła samobójstwo. Dziewczyna musiała przejąć jej obowiązki na farmie. Kiedy wydaje się, że nie może być już gorzej, despotyczny ojciec Chris, John (Peter Mullan), dostaje wylewu, a brat (Jack Greenlees) postanawia wyjechać za chlebem do Argentyny. Młoda kobieta nie daje jednak za wygraną. Stara się ze wszystkich sił iść dalej, dbając o rodzinną spuściznę.

Przepięknie zrealizowana opowieść o szkockiej prowincji w przededniu I wojny światowej to dzieło wielokrotnie nagradzanego Terence’a Daviesa, twórcy takich obrazów jak Dalekie głosy, spokojne życie, Koniec długiego dnia czy Głębokie błękitne morze. Brytyjski artysta ceniony jest za wypracowanie własnego, oryginalnego języka filmowego, a jego dzieła mają często autobiograficzny charakter. Oparty na klasycznej powieści Lewisa Grassica Gibbona dramat jest wzruszającą historią o miłości, nadziei, pasji i samozaparciu, które pozwalają iść dalej przez życie. Mocną stroną obrazu jest wysmakowana, dopieszczona w najdrobniejszych szczegółach warstwa wizualna. W głównych rolach występują: nominowana za swój występ do BIFY Agyness Deyn (Starcie tytanów, Ave, Cezar!), Kevin Guthrie (serial Bez wytchnienia, Sunshine on Leith), Jack Greenlees (serial Dom grozy) oraz laureat Złotej Palmy Peter Mullan (Jestem Joe, Tyranozaur). Produkcja została wyróżniona nominacją do szkockiej BAFTY i Złotej Muszli na MFF w San Sebastián. Zdjęcia powstały w Szkocji, Nowej Zelandii i Luksemburgu.

 

 

 

 

ZNIENACKA (ALL OF A SUDDEN (AKA. AUF EINMAL)) dramat, Niemcy 2016
premiera: 10.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 11.12.2016 godz. 09:50
14.12.2016 godz. 20:30
15.12.2016 godz. 12:35
16.12.2016 godz. 22:25
27.12.2016 godz. 07:55

ZNIENACKA (ALL OF A SUDDEN (AKA. AUF EINMAL)) dramat, Niemcy 2016, 109 min., (12), reż. Asli Özge, wyk. Sebastian Hülk, Julia Jentsch, Hanns Zischler, Sascha Alexander Gersak, Luise Heyer

Pełen ambicji młody mężczyzna musi zapłacić wysoką cenę za swoją lekkomyślność. Wyróżniony nagrodą specjalną na MFF w Berlinie, niemieckojęzyczny debiut tureckiej reżyserki.

Odnoszący sukcesy, dobrze sytuowany Karsten (Sebastian Hülk) organizuje w swoim mieszkaniu imprezę. Jedyną osobą, która zostaje u niego na noc, jest tajemnicza Anna (Natalia Belitski). Mężczyzna jest nią zafascynowany. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że ta z pozoru nic nieznacząca decyzja będzie miała ogromny wpływ na całe jego dalsze życie. Moment słabości sprawi, że codzienność Karstena zostanie wywrócona do góry nogami, a sprawy zaczną wymykać się spod kontroli.

Kameralny dramat z kryminalną intrygą, obnażający hipokryzję panującą w małej niemieckiej społeczności. Urodzona w Turcji Asli Özge (Mężczyźni na moście, Hayatboyu) tworzy odważny i wiarygodny psychologicznie portret mieszkańców prowincjonalnego miasteczka, w którym rządzą obłuda i zawiść. Intrygująca fabuła zmusza do myślenia i trzyma w napięciu. Twórcom udaje się też wykreować sugestywny, klaustrofobiczny klimat. W główne role brawurowo wcielają się, m.in.: Sebastian Hülk (Biała wstążka, Bękarty wojny), Hanns Zischler (Z biegiem czasu, Sils Maria), Sascha Alexander Gersak (Pięć lat, Zurich) oraz laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Julia Jentsch (Edukatorzy, Sophie Scholl – ostatnie dni). Obraz otrzymał nagrodę specjalną na MFF w Berlinie oraz Nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Stambule.

 

 

 

KWIAT WIŚNI I CZERWONA FASOLA (SWEET RED BEAN PASTE (AKA. SWEET BEAN)) dramat, Japonia 2015
premiera: 17.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 18.12.2016 godz. 11:35
21.12.2016 godz. 20:30
22.12.2016 godz. 13:30
23.12.2016 godz. 22:00

KWIAT WIŚNI I CZERWONA FASOLA (SWEET RED BEAN PASTE (AKA. SWEET BEAN)) dramat, Japonia 2015, 109 min., (12), reż. Naomi Kawase, wyk. Kirin Kiki, Masatoshi Nagase, Kyara Uchida, Miyoko Asada, Etsuko Ichihara

Subtelna opowieść o dwójce doświadczonych przez życie ludzi, którzy odkrywają piękno i sens przyjaźni.

Sentaro (Masatoshi Nagase) prowadzi małą piekarnię, w której sprzedaje dorayaki, czyli japoński deser składający się z placuszków przekładanych słodką pastą z czerwonej fasoli. Mężczyzna potrzebuje kogoś do pomocy. Kiedy w jego budce pojawia się sędziwa Tokue (Kirin Kiki), Sentaro nie jest chętny, żeby przyjąć ją do pracy. Szybko jednak okazuje się, że starsza pani potrafi w kuchni zdziałać cuda. Za sprawą jej sekretnej receptury, mały biznes wkrótce rozkwita. Nowi współpracownicy zaczynają powoli otwierać przed sobą serca.

Wzruszający obraz w reżyserii wielokrotnie nagradzanej Naomi Kawase (Las w żałobie, Zawsze woda) jest poetycką, głęboko osadzoną w japońskiej kulturze opowieścią o przyjaźni, poczuciu wyobcowania oraz otwieraniu się na drugiego człowieka. Film urzeka subtelnością i melancholijnym nastrojem. Twórcy niespiesznie prowadzą fabułę, pozwalając widzowi powoli stawać się jej częścią. Kapitalne kreacje aktorskie tworzą Masatoshi Nagase (Mystery Train, Ukryte ostrze) oraz Kirin Kiki (Ciągle na chodzie, Jak ojciec i syn). Kroku dotrzymuje im młoda Kyara Uchida (Życzenie), która wciela się w trzecią bohaterkę filmu – nastolatkę Wakanę. Uwagę zwracają doskonałe zdjęcia autorstwa debiutanta – Shigekiego Akiyamy. Produkcja została nagrodzona na festiwalach filmowych w Hajfie, São Paulo, Valladolid i Cork.

 

 

 

 

STARY CZŁOWIEK I MOŻE (THE GRUMP (AKA. MIELENSAPAHOITTAJA)) komedia, Finlandia 2014
premiera: 24.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 25.12.2016 godz. 11:10
28.12.2016 godz. 20:30
29.12.2016 godz. 13:35
30.12.2016 godz. 22:05

STARY CZŁOWIEK I MOŻE (THE GRUMP (AKA. MIELENSAPAHOITTAJA)) komedia, Finlandia 2014, 99 min., (12), reż. Dome Karukoski, wyk. Antti Litja, Petra Frey, Mari Perankoski, Iikka Forss, Viktor Drevitski

Narzekający na wszystko starszy mężczyzna musi niespodziewanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Gderliwemu starszemu panu (Antti Litja) przytrafia się nieszczęście. Mężczyzna potknął się przy schodzeniu ze schodów i doznał urazu nogi. Czeka go teraz długotrwałe leczenie. Cała sytuacja zupełnie wyprowadza go z równowagi. Nie dość, że kontuzja uniemożliwia mu opiekę nad chorą na alzheimera żoną, to jeszcze musi przenieść się do mieszkającego w Helsinkach syna (Likka Forss) i spędzać czas ze swoją skupioną na karierze synową (Mari Perankoski). Kobieta też nie darzy wielką sympatią marudnego teścia. Sytuacja jest tym bardziej kłopotliwa, że szef zlecił jej odpowiedzialne zadanie – ma zorganizować spotkanie z rosyjskimi biznesmenami.

Opowiedziana z wdziękiem historia zrzędliwego staruszka, który żyje wspomnieniami wyidealizowanej przeszłości. Obraz autorstwa wyróżnionego nagrodą Amanda Dome Karukoskiego (Piękna i drań, Zakazane owoce) zachwyca wyrafinowanym humorem z nutką ironii i sarkazmu. Film bywa chwilami przerysowany, a cała historia ukazana jest niczym w krzywym zwierciadle. Scenariusz jest oparty na popularnej powieści Tuomasa Kyrö. Główną rolę zagrał doświadczony Antti Litja (Zajęczy rok, W kręgu marzeń), a partnerują mu m.in. Mari Perankoski (Seks po fińsku, Droga na północ) i Likka Forss (21 sposobów na rozpad małżeństwa). Obraz zdobył statuetkę Jussi (najlepszy aktor – Antti Litja) i dwie inne nominacje do tej nagrody (najlepszy reżyser, najlepszy film).

 

 
POTWÓR O TYSIĄCU GŁÓW (A MONSTER WITH A THOUSAND HEADS (AKA. UN MONSTRUO DE MIL CABEZAS)) thriller, Meksyk 2015
premiera: 31.12.2016 godz. 20:30

POTWÓR O TYSIĄCU GŁÓW (A MONSTER WITH A THOUSAND HEADS (AKA. UN MONSTRUO DE MIL CABEZAS)) thriller, Meksyk 2015, 72 min., (12), reż. Rodrigo Plá, wyk. Jana Raluy, Sebastián Aguirre Boëda, Hugo Albores, Nora Huerta, Daniel Giménez Cacho

Walcząca o życie chorego na raka męża bohaterka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i przeciwstawić się skorumpowanej firmie ubezpieczeniowej.

Sonia Bonet (Jana Raluy) jest do szaleństwa zakochana w swoim chorym na raka mężu (Daniel Cubillo). Zdesperowana kobieta zrobi wszystko, żeby zdobyć dla niego dostęp do kosztownego leczenia, które jest jedyną szansą na uratowanie mu życia. Postanawia odważnie walczyć o swoje prawa, sprzeciwić się obowiązującemu porządkowi i wypowiedzieć wojnę skorumpowanej firmie ubezpieczeniowej. Niestety, sprawy szybko przybiorą dramatyczny obrót.

Pełna intensywnych emocji historia zdesperowanej kobiety, która wypowiada wojnę systemowi. Meksykański obraz wciska widza w fotel. Za jego reżyserię odpowiada niezwykle utalentowany, wyróżniany wielokrotnie na festiwalach w Wenecji i Berlinie, Rodrigo Plá (Zona, Pustynia we mnie). Oparty na powieści Laury Santullo thriller mówi bez ogródek o korupcji i niesprawiedliwości społecznej. Jego mocne strony to pełna dramatyzmu fabuła, umiejętnie stopniowane napięcie oraz wyraziste postacie. Godną zapamiętania kreację stworzyła odtwórczyni głównej roli, Jana Raluy (seriale Cachito de Cielo, Kapadocja). Produkcja zdobyła liczne nagrody, w tym dwa Srebrne Ariele, nagrodę za najlepszą reżyserię i nagrodę specjalną dla Jany Raluy na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, statuetkę Golden Tulip na MFF w Stambule oraz nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Hawanie.

 

 

 

 

EKRANY ŚWIATA

WYGNAŃCY (EXILED (2016)) dramat, Łotwa 2016
premiera: 04.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 05.12.2016 godz. 11:00
08.12.2016 godz. 21:55

WYGNAŃCY (EXILED (2016)) dramat, Łotwa 2016, 101 min., (15), reż. Davis Simanis Jr., wyk. Ulrich Matthes, Agnese Cirule, Dmitrijs Jaldovs, Leonids Lencs, Toms Liepajnieks

Ulrich, niemiecki chirurg wojskowy zostaje wysłany na Łotwę, by przeprowadzić tam inspekcję położonego na odludziu szpitala dla umysłowo chorych. Świat, jaki odkrywa, jest niezrozumiały dla jego racjonalnego pojmowania.

Ostatni rok Wielkiej Wojny. Wycieńczony pracą w polowym szpitalu niemiecki chirurg wojskowy zostaje wysłany przez swoje dowództwo, by dokonać inspekcji położonego na uboczu szpitala, w którym leczeni są cierpiący na nerwicę frontową żołnierze. Dziwny świat, jaki odkrywa podczas swojej podróży, wydaje się być nierealny i obcy jego chłodnej i racjonalnej naturze. Ulrich próbuje bezskutecznie zmienić panujące w szpitalu porządki. Na miejscu bardzo przywiązuje się do tajemniczego chłopca, który ukrywa się w okolicznych lasach i pomaga mu odkryć samego siebie. Szybko okazuje się, że wojskowy lazaret jest ostatnią ostoją normalności w owładniętym szaleństwem wojny świecie.

 

 

 

 

JAK BÓG DA (SE DIO VUOLE) komedia, Włochy 2015
premiera: 11.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 12.12.2016 godz. 11:05
15.12.2016 godz. 21:30

JAK BÓG DA (SE DIO VUOLE) komedia, Włochy 2015, 84 min., (12), reż. Edoardo Maria Falcone, wyk. Marco Giallini, Alessandro Gassman, Laura Morante, Ilaria Spada, Edoardo Pesce

Tolerancyjny ateista wpada w szał, kiedy dowiaduje się, że jego ukochany syn postanowił poświęcić życie Bogu.

Tommaso (Marco Giallini) jest cenionym rzymskim kardiochirurgiem, który wraz z żoną Carlą (Laura Morante) i dwójką dorosłych już dzieci tworzy szczęśliwą rodzinę. Mężczyzna jest ateistą. Lubi szczycić się swoją otwartością na inność i progresywnym podejściem do rzeczywistości. Wszystko jednak zmienia się w dniu, w którym Tommaso dowiaduje się, że jego jedyny syn, Andrea (Enrico Oetiker), postanowił zostać księdzem. Mężczyzna wpada w szał i nie jest w stanie pogodzić się z decyzją chłopaka.

Lekka i dowcipna komedia, bezbłędnie wyśmiewająca ludzką hipokryzję. Reżyserski debiut Edoardo Marii Falconego (scen. Pani do towarzystwa, Pamiętasz mnie?) bawi do łez, ale też zmusza do myślenia. Dzięki wartkiej fabule, pełnym humoru dialogom i wyraziście nakreślonym bohaterom film ogląda się z dużą przyjemnością. Co istotne, twórcom udaje się uniknąć jednoznaczności i nachalnego moralizatorstwa. Obraz otrzymał statuetkę Davida za najlepszy debiut reżyserski oraz przyznawaną przez włoskich krytyków nagrodę Silver Ribbon. W pierwszoplanowych rolach występują Marco Giallini (Gliniarze to dranie, Cześć, tato) i Alessandro Gassman (Hamam – łaźnia turecka, Cichy chaos).

 

 

 

LATO SANGAILE (THE SUMMER OF SANGAILE) dramat, Litwa 2015
premiera: 18.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 19.12.2016 godz. 11:50
22.12.2016 godz. 21:30

LATO SANGAILE (THE SUMMER OF SANGAILE) dramat, Litwa 2015, 87 min., (12), reż. Alante Kavaite, wyk. Julija Steponaityte, Aiste Dirziute, Jurate Sodyte, Martynas Budraitis, Laurynas Jurgelis

Niepewna siebie, pełna lęków nastolatka poznaje podczas wakacji dziewczynę, która pomaga jej spełnić marzenia. Nagroda za reżyserię na festiwalu w Sundance.

Sangaile (Julija Steponaityte) jest skrytą i niepewną siebie siedemnastolatką, która marzy o lataniu, ale z powodu lęku wysokości boi się wsiąść do samolotu. Jej życie zmienia się, gdy podczas wakacji poznaje barwną i przebojową Auste (Aiste Dirziute). Między dziewczynami szybko rodzi się uczucie. Nowa znajomość pozwoli Sangaile nabrać pewności siebie i przezwyciężyć własne ograniczenia.

Pełna niedopowiedzeń i subtelności opowieść o dojrzewaniu, pierwszych młodzieńczych uczuciach i pokonywaniu własnych słabości. Nagrodzona na Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance reżyserka Alante Kavaite (Écoute le temps) stawia na symbole i impresyjną formę. Atutem obrazu są przepiękne, nastrojowe zdjęcia. W rolę tytułowej bohaterki wiarygodnie wcieliła się utalentowana Julija Steponaityte (Wizje Europy), która otrzymała za swój występ nagrodę na festiwalu filmowym w Sztokholmie. Partnerują jej Aiste Dirziute (Karaliu pamaina), Nele Savicenko (Szept grzechu) oraz Laurynas Jurgelis (Piekło nad Berlinem).

 

 

 

 

MEDITERRANEA (MEDITERRANEA) dramat, Włochy 2015
premiera: 25.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 26.12.2016 godz. 09:40
29.12.2016 godz. 21:30

MEDITERRANEA (MEDITERRANEA) dramat, Włochy 2015, 107 min., (12), reż. Jonas Carpignano, wyk. Koudous Seihon, Alassane Sy, Pio Amato, Francesco Papasergio, Vincenzina Siciliano

Dwaj mężczyźni w poszukiwaniu lepszego życia decydują się wyruszyć w niebezpieczną podróż z Afryki do Włoch.

Ayiva (Koudous Seihon) postanawia opuścić rodzinne Burkina Faso i wyruszyć do Europy w poszukiwaniu zarobku. Mężczyzna liczy, że pieniądze zarobione na starym kontynencie pozwolą mu zapewnić godziwy byt siostrze i córce. Dzięki znajomościom Ayiva i jego przyjaciel Abas (Alassane Sy) dostają się bez problemu do Włoch. Niestety, na miejscu ich życie nie przedstawia się zbyt różowo. Na domiar złego niekontrolowany napływ imigrantów wywołuje napięcia wśród przedstawicieli lokalnej społeczności.

Pełen emocji dramat mówiący o aktualnych problemach, którymi żyje cała Europa. Debiutancki obraz Jonasa Carpignano (krótki metraż A Ciambra) jest mocnym głosem w sprawie wywołującego ogromne emocje społeczne kryzysu migracyjnego. Co roku setki tysięcy ludzi pochodzących z Afryki i Bliskiego Wschodu ryzykują swoje życie i zdrowie dla marzeń o Europie, którą postrzegają jako ziemię obiecaną. Produkcja udowadnia, że rzeczywistość nie jest czarno-biała. W role głównych bohaterów wcielają się: nagrodzony za swoją kreację na festiwalach w Kairze, Sztokholmie i Zurichu debiutant Koudous Seihon oraz Alassane Sy (Restless City). Obraz zdobył szereg nagród na całym świecie, był ponadto nominowany w trzech kategoriach do prestiżowej Independent Spirit Award.

 

 

 

 

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

BEZDROŻA SERC (HEARTLANDS) dramat, Wielka Brytania 2002
emisja: 05.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 06.12.2016 godz. 11:50
29.12.2016 godz. 08:20
29.12.2016 godz. 17:20

BEZDROŻA SERC (HEARTLANDS) dramat, Wielka Brytania 2002, 88 min., (12), reż. Damien O’Donnell, wyk. Michael Sheen, Mark Addy, Jim Carter, Celia Imrie, Ruth Jones

Colin jest dobrodusznym mężczyzną, który wiedzie spokojne życie u boku ukochanej żony. Gdy ta pewnego dnia ucieka z innym, Colin bez namysłu rusza w ślad za nią.

Colin (Michael Sheen) jest poczciwym i niezwykle sympatycznym mężczyzną, który w wolnych chwilach oddaje się grze w rzutki. Ceni sobie spokojne życie, które wiedzie u boku ukochanej żony Sandry (Jane Robbins). Pewnego dnia odkrywa, że kobieta ma romans z jego kolegą Geoffem (Jim Carter) i razem z nim wyjechała na weekend do Blackpool. Zraniony Colin postanawia zrobić wszystko, żeby odzyskać jej miłość.

Wyróżniający się subtelnym humorem brytyjski komediodramat zachwyca ciepłym klimatem i galerią wiarygodnie nakreślonych postaci z głównym bohaterem na czele. Twórcą obrazu jest autor przebojowego filmu Wojny domowe, Irlandczyk Damien O’Donnell (także: Ja w środku tańczę). Bezdroża serc są ujmującą opowieścią o podróży życia, zrywaniu z rutyną codzienności i otwieraniu się na nowe doznania. W głównych rolach wyśmienicie odnajdują się: nominowany do Złotego Globu Michael Sheen (Królowa, serial Masters of Sex), znany z serialu Downton Abbey Jim Carter, Celia Imrie (Dziewczyny z kalendarza, Hotel Marigold) oraz Jane Robbins (Rycerz króla Artura, Swingowanie z Finkelami).

 

 

 

 

UMRZEĆ POWTÓRNIE (DEAD AGAIN) dramat, USA 1991
emisja: 12.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 13.12.2016 godz. 12:55

UMRZEĆ POWTÓRNIE (DEAD AGAIN) dramat, USA 1991, 104 min., (15), reż. Kenneth Branagh, wyk. Kenneth Branagh, Andy Garcia, Emma Thompson, Derek Jacobi, Hanna Schygulla

Kenneth Branagh jako detektyw z Miasta Aniołów próbuje rozwiązać sprawę cierpiącej na amnezję dziewczyny.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Mike Church (Kenneth Branagh) jest jednym z najlepszych prywatnych detektywów w Los Angeles. Niestety, ostatnio jego biznes nie idzie najlepiej. Kiedy więc zwraca się do niego o pomoc przeor pobliskiego klasztoru, mężczyzna bez zastanowienia przyjmuje zlecenie. Zadaniem Churcha jest zbadanie tożsamości tajemniczej kobiety (Emma Thompson), która cierpi na amnezję. Szybko wychodzi na jaw, że jej historia może mieć związek ze sprawą kompozytora Romana Straussa, który w 1949 roku zamordował swoją żonę Margaret.

Pełen emocji thriller psychologiczny, który wciąga bez reszty od pierwszej do ostatniej minuty. Porównywany z dziełami Alfreda Hitchcocka obraz opowiada o namiętności, zbrodni i reinkarnacji. Złowieszczy klimat, ciekawe postacie, zaskakująca intryga oraz doskonale skrojony scenariusz to główne wyróżniki produkcji w reżyserii czterokrotnie nominowanego do Oscara Kennetha Branagha (Henryk V, Mój tydzień z Marilyn), który wciela się również w podwójną rolę Mike’a/Romana. Obok niego występują takie gwiazdy, jak m.in: dwukrotna laureatka Nagrody Akademii Emma Thompson (Powrót do Howards End, Rozważna i romantyczna), nominowany do Złotego Globu Andy Garcia (Ojciec chrzestny III, Ocean’s 13) oraz zdobywca Oscara Robin Williams (Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Buntownik z wyboru). Film był nominowany do Złotego Globu (najlepsza muzyka), BAFTY (drugoplanowa rola Dereka Jacobiego) i berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

 

 
MOTYLE SĄ WOLNE (BUTTERFLIES ARE FREE) komedia, USA 1972
emisja: 19.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 20.12.2016 godz. 12:00

MOTYLE SĄ WOLNE (BUTTERFLIES ARE FREE) komedia, USA 1972, 105 min., (12), reż. Milton Katselas, wyk. Goldie Hawn, Edward Albert, Eileen Heckart, Paul Michael Glaser, Mike Warren

Goldie Hawn w roli uwodzicielskiej sąsiadki, która wprowadza niewidomego mężczyznę w tajniki seksu, budząc tym samym oburzenie jego nadopiekuńczej mamusi.

Jill (Goldie Hawn) bezskutecznie próbuje zostać aktorką. Wszystko się zmienia, gdy poznaje nowego sąsiada, Dona (Edward Albert). Niewidomy młodzieniec właśnie wyprowadził się od nadopiekuńczej matki, pani Baker (Eileen Heckart), która za nic w świecie nie chce przyjąć tego do wiadomości. Para przypada sobie do gustu i w końcu Jill zaczyna udzielać nieśmiałemu Donowi praktycznych porad w zakresie seksu. Niestety, po pierwszej wspólnie spędzonej nocy w mieszkaniu Dona zjawia się jego matka…

Doskonała komedia w reżyserii Miltona Katselasa (Raport dla komisarza, 40 karatów). Film bawi i wzrusza, a aktorzy grają jak z nut. Nominowanej za swój występ do Złotego Globu Goldie Hawn (Kwiat kaktusa – Oscar, Szeregowiec Benjamin) partnerują nagrodzona Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową Eileen Heckart (Przystanek autobusowy, Wzgórze złamanych serc) i wyróżniony Złotym Globem za najlepszy debiut Edward Albert (Galaktyka grozy, Rycerz pierwszej damy). Obraz otrzymał ponadto nominacje do Oscara za zdjęcia i dźwięk oraz nominację do Złotego Globu dla najlepszego filmu komediowego. Scenariusz – na podstawie własnej sztuki – napisał Leonard Gershe.

 

 

 

PROPOZYCJE TYGODNIA

ZADZIWIAJĄCE ŻYCIE (A REMARKABLE LIFE) dramat, USA 2015
emisja: 01.12.2016 godz. 15:20
powtórzenie: 02.12.2016 godz. 06:00

ZADZIWIAJĄCE ŻYCIE (A REMARKABLE LIFE) dramat, USA 2015, 92 min., (12), reż. Vohn Regensburger, wyk. Chris Bruno, Marie Avgeropoulos, Daphne Zuniga, Mark Margolis, Dylan Bruno

Słodko-gorzka opowieść o mężczyźnie w średnim wieku, który musi na nowo ułożyć sobie życie i odpowiedzieć na kilka istotnych pytań.

Wydaje się, że Lenny Babbitt (Chris Bruno) ma w życiu wszystko – kochającą żonę, głęboką relację ze swoim autystycznym synem oraz karierę w jednej z największych gazet w Denver. Niestety, pewnego dnia mężczyzna traci pracę, a stan jego dziecka się pogarsza. Na domiar złego odkrywa, że ukochana (Daphne Zuniga) ma romans z inną kobietą (Helen Slater). Zrozpaczony Lenny wprowadza się do swojego ojca (Eric Roberts) i podejmuje pracę w prowadzonym przez niego lombardzie.

Chwytające za serce kino, które udowadnia, że w życiu na nic nigdy nie jest za późno i że człowiek może się odnaleźć w każdej, nawet najgorszej sytuacji. Obraz w reżyserii Vohna Regensburgera (Last of the Romantics) ujmuje kameralnym klimatem i ciepłym humorem. Atutem jest także inteligentny scenariusz. W rolach głównych wiarygodne kreacje stworzyli Chris Bruno (Prawdziwa historia), Daphne Zuniga (Kosmiczne jaja), zdobywca nominacji do Oscara Eric Roberts (Uciekający pociąg) i Marie Avgeropoulos (Nieuchwytni).

 

 

 

DENAT (BODY) thriller, USA 2015
emisja: 01.12.2016 godz. 01:05
powtórzenie: 25.12.2016 godz. 02:15

DENAT (BODY) thriller, USA 2015, 72 min., (18), reż. Dan Berk, Robert Olsen, wyk. Helen Rogers, Alexandra Turshen, Lauren Molina, Larry Fessenden, Adam Cornelius

Niewinna impreza trzech młodych dziewczyn nieoczekiwanie zamienia się w koszmar, z którego nie ma wyjścia.

Trzy studentki – Holly (Helen Rogers), Cali (Alexandra Turshen) i Mel (Lauren Molina) – spędzają razem wigilię Bożego Narodzenia. Jedna z nich wpada na pomysł, by zamiast nudzić się w studenckim mieszkaniu, pojechały do opuszczonego podczas świąt domu jej wujka. Luksusowa rezydencja jest świetnym miejscem do imprezowania. Nieoczekiwanie jednak okazuje się, że dziewczyna skłamała – dom należy do obcych ludzi. Gdy nachodzi je stróż (Larry Fessenden), studentki panikują i sytuacja wymyka się spod kontroli…

Pokazywana na festiwalu Slamdance, niezależna produkcja w reżyserii rozpoczynających dopiero swoją przygodę z kinem Dana Berka i Roberta Olsena. Pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji film, który ma cechy zarówno kina studenckiego, jak i trzymającego w napięciu thrillera w stylu Alfreda Hitchcocka, nie pozwala nawet na chwilę oderwać się od ekranu. Wciągająca fabuła wsparta jest wiarygodnym aktorstwem odtwórczyń głównych ról: Helen Rogers (V/H/S), Alexandry Turshen (Boy Meets Girl) oraz Lauren Moliny (Martha Marcy May Marlene).

 

 
CHWASTY (IRONWEED) dramat, USA 1987
emisja: 02.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 03.12.2016 godz. 11:20
28.12.2016 godz. 14:55
29.12.2016 godz. 06:00

CHWASTY (IRONWEED) dramat, USA 1987, 137 min., (12), reż. Hector Babenco, wyk. Jack Nicholson, Meryl Streep, Carroll Baker, Michael O’Keefe, Diane Venora

Nominowani do Oscara Meryl Streep i Jack Nicholson w rolach zagubionych w świecie ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa.

Albany w stanie Nowy Jork, końcówka lat trzydziestych XX wieku. Francis Phelan (Jack Nicholson) porzucił rodzinę i od ponad dwudziestu lat żyje na ulicy. Uzależniony od alkoholu mężczyzna śpi w kartonach i żywi się odpadkami. Francis zupełnie nie dba o swój los. Nieustająco żyje przeszłością, rozpamiętując śmierć swojego synka, za którą czuje się odpowiedzialny. Pewnego dnia odnajduje dawną ukochaną, Helen Archer (Meryl Streep).

Poruszający dramat o parze życiowych rozbitków w reżyserii nominowanego do Oscara Hectora Babenco, twórcy Pixote, Pocałunku kobiety pająka czy Carandiru. Siłą filmu są wybitne kreacje aktorskie stworzone przez dwoje utytułowanych artystów – Jacka Nicholsona (Lot nad kukułczym gniazdem, Lepiej być nie może) i Meryl Streep (Wybór Zofii, Sierpień w hrabstwie Osage). Oboje otrzymali za nie nominacje do Oscara, a Nicholson także do Złotego Globu. Chwasty są adaptacją nagrodzonej Pulitzerem powieści pod tym samym tytułem autorstwa Williama Kennedy’ego, który napisał również scenariusz do filmu. Obraz jest smutną refleksją nad kondycją zagubionego w świecie współczesnego człowieka.

 

 

 

 

VIVA TEPEPA! (TEPEPA (AKA. BLOOD AND GUNS)) western, Włochy 1969
emisja: 03.12.2016 godz. 13:40
powtórzenie: 13.12.2016 godz. 07:35
13.12.2016 godz. 16:40

VIVA TEPEPA! (TEPEPA (AKA. BLOOD AND GUNS)) western, Włochy 1969, 98 min., (12), reż. Giulio Petroni, wyk. Tomas Milian, Orson Welles, John Steiner, José Torres, Luciano Casamonica

Meksyk, początek dwudziestego wieku. Charyzmatyczny rewolucjonista walczy przeciwko bezwzględnemu pułkownikowi.

Początek dwudziestego wieku to w Meksyku czas walk i niepokojów – ludowe powstanie przeciwko wspieranym przez USA oligarchom szybko zaczyna ogarniać kolejne regiony kraju. Tepepa (Tomas Milian), jeden z przywódców rewolucji, jest ścigany przez bezwzględnego pułkownika Cascorro (Orson Welles). Gdy wpada w ręce sił rządowych, z nieoczekiwaną pomocą przychodzi mu angielski lekarz (John Steiner). Szybko okazuje się jednak, że i doktor Price ma wobec Tepapy niecne plany.

Opowiadający o meksykańskiej rewolucji spaghetti western to dzieło mistrza gatunku Giulia Petroniego (Śmierć jeździ konno, Noc węża). Atutem nakręconego we Włoszech i Hiszpanii filmu jest doskonała obsada z wielkim Orsonem Wellesem (Obywatel Kane, Dotyk zła) w roli czarnego charakteru na czele. W filmie wystąpili także Tomas Milian (Amistad, Traffic) oraz John Steiner (Marat/Sade, Kaligula). Całej trójce udało się stworzyć sugestywny obraz nietypowego trójkąta – walczących ze sobą nie tylko z powodów politycznych mężczyzn.

 

 
PORWANE W CLEVELAND (CLEVELAND ABDUCTION) dramat, USA 2015
emisja: 03.12.2016 godz. 02:15
powtórzenie: 29.12.2016 godz. 23:20

PORWANE W CLEVELAND (CLEVELAND ABDUCTION) dramat, USA 2015, 84 min., (18), reż. Alex Kalymnios, wyk. Taryn Manning, Raymond Cruz, Katie Sarife, Samantha Droke, Pam Grier

Młoda samotna matka zostaje uprowadzona przez ojca koleżanki, a następnie uwięziona w jego domu na ponad 11 lat. Na faktach.

22 sierpnia 2002 roku dwudziestojednoletnia, samotna matka, Michelle Knight (Taryn Manning), została porwana w Cleveland przez niezrównoważonego Ariela Castro (Raymond Cruz). Dziewczyna była przetrzymywana w jego domu przez ponad 11 lat. Wkrótce dołączyły do niej dwie nastolatki: Amanda Berry (Samantha Droke) oraz Gina DeJesus (Katie Sarife). Wspólne cierpienie i niepewność jutra sprawiły, że kobiety szybko się zaprzyjaźniły. Michelle odebrała nawet poród Berry, kiedy ta zaszła w ciążę ze swoim oprawcą.

Szokująca, oparta na faktach historia trzech kobiet, które były przetrzymywane w domu szaleńca przez ponad dekadę. Zostały uwolnione 6 maja 2013 roku, a ich historia wstrząsnęła opinią publiczną na całym świecie. Fabuła obrazu skupia się na najstarszej z uprowadzonych, Michelle Knight, która nigdy nie straciła wiary, że w końcu uda jej się uciec. Film Alexa Kalymniosa (seriale Salem, EastEnders) odsłania również mroczne oblicze porywacza, który swoje ofiary poddawał psychicznym i fizycznym torturom. W głównych rolach występują: Taryn Manning (Pod prąd, serial Orange Is the New Black), Raymond Cruz (Obcy: Przebudzenie, serial Mroczne zagadki Los Angeles), Katie Sarife (film TV Królowa balu, Abel’s Field), Samantha Droke (Boże, błogosław Amerykę, Sins of Our Youth) oraz Pam Grier (Marsjanie atakują!, Jackie Brown). Obraz jest produkcją telewizyjną.

 

 

 

 

RZECZY, KTÓRE ROBISZ W DENVER, BĘDĄC MARTWYM (THINGS TO DO IN DENVER WHEN YOU’RE DEAD) kryminalny, USA 1996
emisja: 04.12.2016 godz. 01:20
powtórzenie: 28.12.2016 godz. 22:15

RZECZY, KTÓRE ROBISZ W DENVER, BĘDĄC MARTWYM (THINGS TO DO IN DENVER WHEN YOU’RE DEAD) kryminalny, USA 1996, 111 min., (18), reż. Gary Fleder, wyk. Andy Garcia, Christopher Lloyd, William Forsythe, Bill Nunn, Treat Williams

Były gangster dostaje od wpływowego szefa mafii ostatnie zlecenie. Gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, na mężczyznę zostaje wydany wyrok.

Jimmy (Andy Garcia) jest byłym gangsterem, który niegdyś nosił pseudonim „Święty”. Obecnie prowadzi firmę „Rada po życiu” i stara się żyć w zgodzie z prawem. Pewnego dnia jednak wpływowy szef mafii (Christopher Walken) proponuje mu robotę. Szybko okazuje się, że jest to oferta nie do odrzucenia. Jimmy zwołuje swoją dawną ekipę. Jego zadaniem jest nastraszenie natrętnego zalotnika dziewczyny, która wpadła w oko synowi szefa (Michael Nicolosi). Gdy sprawy nieoczekiwanie się komplikują, na Jimmy’ego i spółkę zostaje wydany wyrok. Mężczyzna ma 48 godzin, aby uratować siebie, kumpli oraz ukochaną kobietę.

Wciągający gangsterski kryminał z wątkiem romantycznym w tle to kinowy debiut Gary’ego Fledera, twórcy Kolekcjonera, Nikomu ani słowa czy Ławy przysięgłych. Atutami tego klimatycznego obrazu są pomysłowy scenariusz, nietuzinkowi bohaterowie, błyskotliwe dialogi oraz wyśmienita obsada. Reżyserowi udało się zgromadzić na planie doborową ekipę. Główną rolę zagrał brawurowo nominowany do Oscara Andy Garcia (Ojciec chrzestny III, Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra). Partnerują mu, m.in.: uhonorowany Nagrodą Akademii Christopher Walken (Łowca jeleni, Pulp Fiction), znany z trylogii Powrót do przyszłości Christopher Lloyd, William Forsythe (Twierdza, Bękarty diabła), Bill Nunn (Szkolne oszołomienie, cykl Spider-Man), laureat Złotego Globu Steve Buscemi (Fargo, serial HBO Zakazane imperium) oraz trzykrotnie nominowany do tej nagrody Treat Williams (Hair, Dawno temu w Ameryce).

 
WIELKA UCIECZKA (THE GREAT ESCAPE) wojenny, USA 1963
emisja: 05.12.2016 godz. 08:10
powtórzenie: 23.12.2016 godz. 17:40
24.12.2016 godz. 09:30

WIELKA UCIECZKA (THE GREAT ESCAPE) wojenny, USA 1963, 166 min., (Al), reż. John Sturges, wyk. Steve Mcqueen, James Garner, Richard Attenborough, James Donald, Charles Bronson

Oparta na faktach historia grupy alianckich żołnierzy, którzy uciekają z nazistowskiego obozu dla jeńców. Klasyczne kino w gwiazdorskiej obsadzie.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia z czasów drugiej wojny światowej. Grupa amerykańskich i angielskich jeńców wojennych próbuje uciec z pilnie strzeżonego niemieckiego obozu. Nie jest to proste, bo Niemcy dobrze wiedzą, że wśród ich „podopiecznych” znajdują się weterani, którzy mają na koncie po kilkanaście takich prób. W pierwszej połowie filmu – tej bardziej komediowej – więźniowie są pochłonięci pracą nad wykopaniem tunelu, który ma im umożliwić wydostanie się na wolność. W drugiej uciekinierów czekają niezliczone przygody, jak przystało na rasowy film akcji. Bohaterowie używają wszelkich dostępnych sposobów, aby opuścić okupowaną Europę – łodzi, pociągów, a nawet samolotów.

Należąca do klasyki kina wojennego Wielka ucieczka jest ekranizacją książki Paula Brickhilla pod tym samym tytułem. Współautorem scenariusza był James Clavell, autor znanych powieści Shogun i Król szczurów (również sfilmowanych). John Sturges (Siedmiu wspaniałych, Czarny dzień w Black Rock – nominacja do Oscara) zaprosił do współpracy wiele ówczesnych hollywoodzkich gwiazd, co już zdecydowało o sukcesie filmu. W roli buntowniczego kapitana Virgila Hiltsa, zwanego „The Cooler King”, wystąpił charyzmatyczny Steve McQueen ( The Cincinnati Kid, Bullitt), a obok niego takie sławy jak James Garner, Richard Attenborough, Charles Bronson (w roli polskiego pilota), James Coburn czy Donald Pleasance. Wielka ucieczka otrzymała nominację do Oscara (najlepszy montaż) i do Złotego Globu (najlepszy film). Na MFF w Moskwie nagrodę za najlepszą rolę męską przyznano McQueenowi, a film wyróżniono nominacją do Grand Prix.

 

 

 

INTERSTELLAR (INTERSTELLAR) dramat, USA 2014
emisja: 07.12.2016 godz. 17:45
powtórzenie: 08.12.2016 godz. 09:15
20.12.2016 godz. 07:35
20.12.2016 godz. 16:00

INTERSTELLAR (INTERSTELLAR) dramat, USA 2014, 163 min., (12), reż. Christopher Nolan, wyk. Matthew Mcconaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine, Ellen Burstyn

Historia Ziemi dobiega końca. Grupa astronautów wyrusza w międzygalaktyczną misję – muszą znaleźć planetę, która będzie nadawała się do zamieszkania przez ludzi. Oscar za efekty specjalne.

Ziemia w niedalekiej przyszłości. Planeta jest sukcesywnie niszczona przez klęski suszy, a ludziom grozi wyginięcie. Nieoczekiwanie naukowcy odkrywają możliwość podróżowania poza granice Układu Słonecznego. Grupa astronautów wyrusza w najważniejszą w dziejach ludzkości podróż – muszą znaleźć miejsce, gdzie nasz gatunek będzie mógł przetrwać. Na czele załogi staje Cooper (Matthew McConaughey), były pilot NASA, który obecnie zajmuje się uprawą ziemi.

Uhonorowany Oscarem za najlepsze efekty specjalne, wciągający film science fiction w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Nagrody Amerykańskiej Akademii Christophera Nolana (Incepcja, Mroczny Rycerz powstaje). Interstellar zabiera widzów w niezwykłą międzygalaktyczną podróż, której celem jest znalezienie nowego domu dla ludzkości. Podobnie jak poprzednie obrazy twórcy Memento film charakteryzuje tajemnicza i niepokojąca atmosfera. Duża w tym zasługa świetnych zdjęć autorstwa absolwenta łódzkiej filmówki Hoyte Van Hoytemy (Szpieg, Ona). Obraz przyciąga uwagę doborową obsadą, w której znaleźli się: Matthew McConaughey (Witaj w klubie, serial Detektyw), Anne Hathaway (Diabeł ubiera się u Prady, Les Miserables Nędznicy), Jessica Chastain (Służące, Wróg numer jeden), Michael Caine (Wbrew regułom, Młodość) oraz Ellen Burstyn (Egzorcysta, Requiem dla snu). Produkcja zdobyła w sumie pięć nominacji do Oscara, w tym za najlepszą muzykę i scenografię.

 

 
PRZED PAŃSTWEM: THE FABULOUS STAINS (LADIES AND GENTLEMEN, THE FABULOUS STAINS) dramat, USA 1982
emisja: 09.12.2016 godz. 01:50

PRZED PAŃSTWEM: THE FABULOUS STAINS (LADIES AND GENTLEMEN, THE FABULOUS STAINS) dramat, USA 1982, 84 min., (12), reż. Lou Adler, wyk. Diane Lane, Laura Dern, Peter Donat, Marin Kanter, Christine Lahti

Trzy zbuntowane nastolatki zakładają punkrockową kapelę, która szybko zaczyna odnosić sukcesy w całym kraju.

Kultowy film Lou Adlera opowiada historię piętnastoletniej Corrine Burns (Diane Lane), która po śmierci matki zakłada, razem z siostrą Tracy (Marin Kanter) i kuzynką Jessiką (Laura Dern), punkrockową grupę o nazwie The Fabulous Stains. Corrine zmienia swój styl, a w piosenkach zaczyna wyrażać całą swoją złość i bunt. O młodych artystkach robi się bardzo głośno, a kraj zaczyna szaleć na ich punkcie. Nastolatki niespodziewanie stają się głosem swojego pokolenia.

Pełna energetycznej muzyki opowieść o młodzieńczym buncie, dojrzewaniu oraz spełnianiu najskrytszych marzeń. W głównych rolach wystąpiły w niej dwie znakomite aktorki, wówczas dopiero rozpoczynające swoją przygodę z kinem: zdobywczyni nominacji do Oscara Diane Lane (Niewierna, Pod słońcem Toskanii) i dwukrotnie nominowana do tej nagrody Laura Dern (Historia Rose, Dzika droga). Obok nich pojawią się m.in. Marin Kanter (Za dużo słońca), Ray Winstone (Sexy Beast), Peter Donat (Chiński syndrom), laureatka Nagrody Akademii Christine Lahti (Szybka zmiana), a także takie ikony punkrocka jak Steve Jones i Paul Cook z grupy Sex Pistols czy basista The Clash Paul Simonon. Wyróżnikiem obrazu zrealizowanego przez znanego producenta muzycznego Lou Adlera (Z dymkiem) jest doskonała ścieżka dźwiękowa. W produkcji czuć ducha niezapomnianych lat osiemdziesiątych.

 

 

 

WSZYSCY MAJĄ SIĘ DOBRZE (EVERYBODY’S FINE) dramat, USA 2009
emisja: 12.12.2016 godz. 01:40
powtórzenie: 17.12.2016 godz. 15:35

WSZYSCY MAJĄ SIĘ DOBRZE (EVERYBODY’S FINE) dramat, USA 2009, 96 min., (12), reż. Kirk Jones, wyk. Robert De Niro, Drew Barrymore, Kate Beckinsale, Sam Rockwell, Lucian Maisel

Kinowy hit z rewelacyjnym Robertem De Niro w roli mężczyzny, który po śmierci żony chce odzyskać kontakt z czwórką dorosłych już dzieci.

Frank Goode (Robert De Niro) przez całe życie ciężko pracował, by zapewnić dostatek swojej rodzinie. Po śmierci żony odkrywa jednak, że właściwie nie zna swoich dorosłych już dzieci. Wyrusza w podróż, podczas której chce odwiedzić każde z nich i jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Ku jego zaskoczeniu okazuje się, że David (Austin Lysy), Amy (Kate Beckinsale), Robert (Sam Rockwell) i Rosie (Drew Barrymore) wcale nie mają się tak dobrze, jak sądził.

Remake tak samo zatytułowanego filmu Giuseppe Tornatorego z 1990 roku, w którym główną rolę grał Marcello Mastroianni. W obrazie wyreżyserowanym przez Anglika Kirka Jonesa (Martwy farciarz, Jak urodzić i nie zwariować) w postać sympatycznego, acz niepozbawionego wad i śmiesznostek, Franka wcielił się dwukrotny laureat Oscara Robert De Niro (Ojciec chrzestny II, Wściekły byk). Partneruje mu grupa cenionych aktorów młodszego pokolenia: Kate Beckinsale (Pearl Harbor, Aviator), Katherine Moennig (Kroniki portowe, Trudna miłość), nagrodzona Złotym Globem Drew Barrymore (Aniołki Charliego, film TV Szare ogrody) oraz zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia Sam Rockwell (Niebezpieczny umysł, Moon). Wszyscy mają się dobrze to ciepłe kino obyczajowe, które wybija się ponad przeciętność przede wszystkim dzięki roli Roberta De Niro, który otrzymał za nią nagrodę dla najlepszego aktora na Hollywood Film Festival. Skomponowana dla potrzeb filmu przez Paula McCartneya piosenka „I Want To Come Here” była nominowana do Złotego Globu.

 

 
WYŚCIG PO WŁOSKU (POLIZIOTTO SPRINT) film akcji, Włochy 1977
emisja: 15.12.2016 godz. 04:10

WYŚCIG PO WŁOSKU (POLIZIOTTO SPRINT) film akcji, Włochy 1977, 98 min., (12), reż. Stelvio Massi, wyk. Maurizio Merli, Giancarlo Sbragia, Angelo Infanti, Lilli Carati, Glauco Onorato

Włoski detektyw bierze udział w akcji skierowanej przeciwko gangowi, który słynie z zuchwałych kradzieży.

Detektyw Marco Palma (Maurizio Merli) jest uznawany za najlepszego policyjnego kierowcę. Bierze udział w akcji skierowanej przeciwko odpowiedzialnemu za serię zuchwałych kradzieży gangowi, do którego należą mistrzowie kierownicy. Chcąc złapać złodziei, Palma stosuje nieoczywiste metody, które spotykają się ze zdecydowanym sprzeciwem jego przełożonych. Jednak gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, detektyw otrzymuje zadanie infiltracji gangu.

Policyjne kino akcji w reżyserii Stelvio Massiego (Policja się boi, Czarna kobra). Efektownie zrealizowany obraz świetnie oddaje klimat drugiej połowy lat siedemdziesiątych, przede wszystkim jednak jest gratką dla miłośników pięknych samochodów oraz brawurowych pościgów i kraks. Bohaterowie filmu jeżdżą między innymi takimi kultowymi włoskimi markami jak Porsche czy Alfa Romeo. Atutami produkcji są doskonałe zdjęcia i montaż. W rolach głównych wystąpili Maurizio Merli (Lampart, Sycylijski boss), Giancarlo Sbragia (Nieuchwytny morderca, Tony Arzenta), Angelo Infanti (Ojciec chrzestny, Listy do Julii) oraz Lilli Carati (Czysty erotyzm, Alkowa).

 

 

 

KAMIENNE OGRODY (GARDENS OF STONE) dramat, USA 1987
emisja: 16.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 17.12.2016 godz. 12:35

KAMIENNE OGRODY (GARDENS OF STONE) dramat, USA 1987, 108 min., (12), reż. Francis Ford Coppola, wyk. James Caan, Anjelica Huston, James Earl Jones, D.B. Sweeney, Dean Stockwell

Kameralny i poetycki obraz Francisa Forda Coppoli odtwarza antywojenne nastroje panujące w Ameryce końca lat sześćdziesiątych.

Rok 1968. Młody rekrut Jackie Willow (D.B. Sweeney) jest członkiem kompanii reprezentacyjnej, która służy podczas wojskowych ceremonii pogrzebowych. Jego losem interesuje się starszy kolega, Clell Hazard (James Caan). Mężczyzna z niepokojem obserwuje podkomendnego. Wraz z rozpoczęciem się wojny w Wietnamie, kompania ma coraz więcej pracy. Do kraju coraz liczniej przybywają trumny z ciałami poległych. Sytuacja ta budzi w żołnierzach mieszane uczucia. W jednych rodzi się strach przed wojną, inni natomiast z entuzjazmem myślą o wyjeździe na front. Willow rwie się do boju, marzy, by trafić do Wietnamu. Sierżant Hazard znał jego ojca, z którym walczył ramię w ramię w Korei. Wie, na czym polega prawdziwa wojna. Próbuje więc uświadomić Jackiemu, że walka to nie romantyczna przygoda, lecz krwawa i bezsensowna rzeź.

Jeden z najbardziej wyciszonych i oszczędnych w środkach wyrazu filmów pięciokrotnego zdobywcy Oscara, Francisa Forda Coppoli (Ojciec chrzestny, Czas apokalipsy). Autor odtwarza w nim klimat Ameryki lat sześćdziesiątych – antywojenne demonstracje oraz polityczną gorączkę związaną z sytuacją w Wietnamie. W rolach głównych wystąpili James Caan (Ojciec chrzestny – nominacja do Oscara, Misery) i D.B. Sweeney (Na ostrzu, Dwa bilety do raju). Świetne recenzje zebrała też laureatka Nagrody Amerykańskiej Akademii Anjelica Huston (Honor Prizzich, Naciągacze), która gra przyjaciółkę Hazarda. Autorem scenariusza, opartego na książce Nicholasa Proffitta pod tym samym tytułem, jest zdobywca Oscara Ronald Bass (Rain Man).

 
NA KRAWĘDZI (I WALK THE LINE) dramat, USA 1970
emisja: 18.12.2016 godz. 15:20
powtórzenie: 19.12.2016 godz. 06:00

NA KRAWĘDZI (I WALK THE LINE) dramat, USA 1970, 93 min., (12), reż. John Frankenheimer, wyk. Gregory Peck, Tuesday Weld, Estelle Parsons, Ralph Meeker, Charles Durning

Pryncypialny szeryf zakochuje się do szaleństwa w młodziutkiej dziewczynie, której ojciec prowadzi szemrane interesy. Mężczyzna zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę.

Henry Tawes (Gregory Peck) jest szeryfem małego miasteczka w stanie Tennessee. Wyznający surowe zasady moralne mężczyzna nie jest szczęśliwy w małżeństwie z Ellen (Estelle Parsons), dlatego całą swoją energię inwestuje w pracę. Pewnego dnia poznaje nastoletnią Almę McCain (Tuesday Weld). Jej ojciec Carl (Ralph Meeker) prowadzi szemrane interesy. Między Henrym a dziewczyną rodzi się gorące uczucie. Jest to na rękę Carlowi, który liczy, że zakochany stróż prawa będzie przymykał oko na jego działalność.

Nastrojowy dramat o namiętności i samotności z wątkiem kryminalnym w tle. Osnuty na kanwie powieści Madisona Jonesa obraz zachwyca od strony fabularnej. Jego wyróżnikiem jest nieoczywisty scenariusz autorstwa dwukrotnie nagrodzonego Oscarem Alvina Sargenta (Julia, Zwyczajni ludzie). Za kamerą stanął uznany reżyser John Frankenheimer, autor takich filmów jak Ptasznik z Alcatraz, Przeżyliśmy wojnę, Cyrk straceńców czy Ronin. Uwagę przykuwa też odtwórca głównej roli, legendarny Gregory Peck (Rzymskie wakacje, Zabić drozda), który po raz pierwszy w karierze wcielił się w postać niejednoznaczną moralnie. Obok niego występują również zdobywczyni nominacji do Oscara Tuesday Weld (W poszukiwaniu idealnego kochanka, Złodziej), laureatka Nagrody Akademii Estelle Parsons (Bonnie i Clyde, Rachelo, Rachelo) oraz Ralph Meeker (Ścieżki chwały, Parszywa dwunastka). Na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazły się ballady Johnny’ego Casha z tytułowym I Walk the Line na czele.

 

 

 

BURZA W ODDALI (DISTANT THUNDER (1988)) dramat, USA 1988
emisja: 21.12.2016 godz. 02:15

BURZA W ODDALI (DISTANT THUNDER (1988)) dramat, USA 1988, 110 min., (15), reż. Rick Rosenthal, wyk. Ralph Macchio, John Lithgow, Kerrie Keane, Reb Brown, Janet Margolin

Po wielu latach życia w samotności weteran wojny w Wietnamie postanawia odbudować swoje relacje z synem.

Żołnierz Mark Lambert (John Lithgow) powraca z wojny w Wietnamie i zupełnie nie może odnaleźć się w rzeczywistości. Cały czas prześladują go traumatyczne wspomnienia z linii frontu. Nie jest w stanie wytrzymać napięcia. Zdesperowany, decyduje się na podróż po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Spędza szesnaście lat w odosobnieniu, w końcu jednak postanawia wrócić do świata cywilizacji. Pragnie spotkać się z synem Jackiem (Ralph Macchio), który powoli staje się młodym mężczyzną.

Wstrząsający dramat, który pokazuje destrukcyjny wpływ wojny na psychikę jednostki. Doskonałą kreację aktorską tworzy w filmie dwukrotnie nominowany do Oscara John Lithgow (Świat według Garpa, Mój brat Kain), który brawurowo wciela się w rolę zmagającego się z traumą weterana wojennego. Reżyserem obrazu jest Rick Rosenthal (Halloween 2, serial Buffy: Postrach wampirów), a w obsadzie znaleźli się także Janet Margolin (Pogromcy duchów II), Ralph Macchio (Karate Kid), Kerrie Keane (serial Z Archiwum X) i Reb Brown (Niespotykane męstwo).

 

 
WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O SEKSIE, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ (EVERYTHING YOU ALWAYS WANTED TO KNOW ABOUT SEX * BUT WERE AFRAID TO ASK) komedia, USA 1972
emisja: 23.12.2016 godz. 20:30
powtórzenie: 24.12.2016 godz. 12:20

WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O SEKSIE, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ (EVERYTHING YOU ALWAYS WANTED TO KNOW ABOUT SEX * BUT WERE AFRAID TO ASK) komedia, USA 1972, 85 min., (12), reż. Woody Allen, wyk. Woody Allen, John Carradine, Lou Jacobi, Louise Lasser, Anthony Quayle

Woody Allen przedstawia siedem zabawnych historyjek, w których rozprawia się z różnymi tabu dotyczącymi spraw seksu.

Film składa się z siedmiu rozdziałów, w których przedstawiane są tematy uważane powszechnie za tabu. I tak np. w części pt. „Co to jest sodomia?” zakochany w owcy lekarz (Gene Wilder) porzuca żonę i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. W „Dlaczego niektóre kobiety mają problemy z osiągnięciem orgazmu?” młode małżeństwo (Woody Allen i Louise Lasser) odkrywa, że jedynym sposobem na osiągnięcie spełnienia jest dla nich uprawianie seksu w miejscach publicznych. Natomiast w ostatnim epizodzie „Co się dzieje podczas ejakulacji?” pokazane są procesy zachodzące w ciele mężczyzny podczas stosunku seksualnego.

Składająca się z siedmiu nowelek, prześmiewcza komedia czterokrotnego zdobywcy Oscara Woody’ego Allena (Annie Hall, O północy w Paryżu). Mistrz inteligentnego kina występuje w niej w roli reżysera, autora scenariusza oraz aktora. Obraz jest satyrycznym spojrzeniem na kwestie dotyczące intymności i seksu. Przy okazji Allen szydzi też z mediów i propagowanych przez nie wartości. Scenariusz produkcji oparty jest na książce doktora Davida Reubena pod tym samym tytułem. W produkcji grają m.in. John Carradine (Grona gniewu), Lou Jacobi (Narzeczona dla geniusza), Louise Lasser (Bananowy czubek), Gene Wilder (Młody Frankenstein), Burt Reynolds (Boogie Nights) oraz sam Allen. Obraz wywołał w USA sporo kontrowersji, a jego emisja była przez wiele lat zabroniona.

 

 

 

DAISY MILLER (DAISY MILLER) dramat, USA 1974
emisja: 30.12.2016 godz. 01:55

DAISY MILLER (DAISY MILLER) dramat, USA 1974, 88 min., (12), reż. Peter Bogdanovich, wyk. Cybill Shepherd, Barry Brown, Cloris Leachman, Mildred Natwick, Eileen Brennan

Ekranizacja prozy Henry’ego Jamesa. Cybill Shepherd w roli podróżującej po Europie Amerykanki, która buntuje się przeciwko obowiązującym konwenansom.

XIX wiek. Pochodząca z Ameryki Daisy Miller (Cybill Shepherd) podróżuje wraz matką Ezrą (Cloris Leachman) i młodszym bratem Randolphem (James McMurtry) po Europie. Pewnego dnia kobieta poznaje Fredericka Winterbourna (Barry Brown). Mężczyzna zakochuje się w niej bez reszty, ale z powodu swoich obowiązków nie może towarzyszyć jej w dalszej podróży. Para spotyka się ponownie w stolicy Włoch. Okazuje się jednak, że zalotna i spontaniczna Daisy jest już zajęta nowym wielbicielem, panem Gionavellim (Duilio Del Prete).

Inteligentne kino obyczajowe z uroczą Cybill Shepherd (Taksówkarz, serial Na wariackich papierach) w roli wyzwolonej Amerykanki, która gorszy swoim zachowaniem purytańskie elity. Produkcja jest ekranizacją klasycznej noweli Henry’ego Jamesa pod tym samym tytułem. Obraz wybitnego reżysera Petera Bogdanovicha (Ostatni seans filmowy, Papierowy księżyc) zachwyca świeżością i stylową realizacją (nominacja do Oscara za kostiumy). Obok Shepherd wyraziste kreacje stworzyli w filmie Eileen Brennan (Szeregowiec Benjamin), tragicznie zmarły w wieku 27 lat Barry Brown (Banda), Mildred Natwick (Boso w parku) oraz laureatka Nagrody Akademii Cloris Leachman (Ostatni seans filmowy).
SERIALE

 

TREME,  (TREME) serial obyczajowy, USA 2010
emisja w czwartki godz. 20:30

TREME (TREME) serial obyczajowy, USA 2010, (18), wyk. Wendell Pierce, Khandi Alexander, Clarke Peters, Rob Brown, Steve Zahn

tremeNiezwykły serial produkcji HBO opowiadający o mieszkańcach nowoorleańskiej dzielnicy Treme, prawie całkiem zniszczonej w 2005 roku przez huragan Katrina.
Treme – jedna z dzielnic Nowego Orleanu, która w 2005 roku została niemal całkowicie zniszczona przez huragan Katrina. Wśród jej mieszkańców było wielu muzyków, którzy po katastrofie próbują na nowo ułożyć sobie życie. Dla bohaterów serialu muzyka jest nie tylko pracą, ale i największą pasją, która pomaga im przetrwać trudne chwile.
Twórcami Treme są David Simon i Eric Overmyer, doświadczeni scenarzyści i producenci, którzy mają na koncie tak znane produkcje, jak Prawo ulicy czy Wydział zabójstw Baltimore. Serial, którego atutem są doskonale zarysowane postacie bohaterów, jest przepełniony nie tylko ludzkimi dramatami, ale także nadzieją i optymizmem. Dwa odcinki składającej się z 23 epizodów pierwszej serii, w tym nominowany do nagrody Emmy odcinek premierowy, wyreżyserowała Polka Agnieszka Holland (Kobieta samotna, Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona), zdobywczyni nominacji do Oscara za film Europa Europa. Wśród odtwórców głównych ról są, m.in.: Khandi Alexander (Sposób na blondynkę, serial CSI: Kryminalne zagadki Miami), Rob Brown (Szukając siebie, Wytańczyć marzenia) i Kim Dickens (Dom z piasku i mgły, Dziękujemy za palenie).

 

 

TREME II,  (TREME II.) serial obyczajowy, USA 2011
emisja: 15.12.2016 godz. 20:30

TREME II (TREME II) serial obyczajowy, USA 2011, (18), wyk. Khandi Alexander, Rob Brown, Kim Dickens, India Ennenga, Michiel Huisman

Nowy Orlean, 14 miesięcy po przejściu huraganu Katrina. Mieszkańcy dzielnicy Treme próbują odbudować swoje życie.

tremeTreme – jedna z najstarszych dzielnic Nowego Orleanu, kolebka jazzu, do dziś zamieszkała przez muzyków, zawsze była centrum kulturalnego życia miasta. Po przejściu huraganu Katrina dzielnica została niemal całkowicie zniszczona. Pozbawieni dachu nad głową mieszkańcy próbują ją odbudować. Czternaście miesięcy po katastrofie sytuacja wcale nie jest łatwiejsza niż na początku – pojawiają się nowe problemy, a ubywa wiary w powodzenie przedsięwzięcia.

Niezwykły serial produkcji HBO, opowiadający o jednej z dzielnic zniszczonego przez huragan Katrina Nowego Orleanu. Nominowana do nagród Emmy i Grammy produkcja jest wspólnym dziełem Erica Overmyera oraz Davida Simona, autora świetnego Prawa ulicy. Serial, którego atutami są doskonale zarysowane, pełnokrwiste postacie oraz znakomita muzyka, jest przepełniony nie tylko ludzkimi dramatami, ale także nadzieją i optymizmem. Wśród reżyserów drugiego sezonu znaleźli się, między innymi, wybitny aktor, laureat Oscara za rolę w Rzece tajemnic Tim Robbins (reż. Przed egzekucją – nominacja do Oscara, Cradle Will Rock) i Agnieszka Holland (nominowana do Oscara za Europa, Europa i Gorzkie żniwa), która pracowała również przy pierwszej serii – za reżyserię odcinka pilotowego otrzymała nominację do Emmy. Odtwórcami głównych ról są, m.in.: Khandi Alexander (Sposób na blondynkę, serial CSI: Kryminalne zagadki Miami), Rob Brown (Szukając siebie, Wytańczyć marzenia), Kim Dickens (Dom z piasku i mgły, Dziękujemy za palenie) i laureatka Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Melissa Leo (Rzeka ocalenia, 21 gramów, Fighter).

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.