Canal+ w marcu 2013.

CANAL PLUSW marcu na Canal+ po raz pierwszy zabraknie premier filmowych, zostaną wyemitowane ostatnie odcinki serialu „Kaboul Kitchen” i anime „Fate/Zero”, Swoją premierę będzie miało kilka filmów dokumentalnych. Nie zabraknie również transmisji sportowych.

 

FILMY DOKUMENTALNE

 

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 4 marca 2013, 21:00

ZWYKŁA PRZECIĘTNOŚĆ (The Average of the Average)

dokument socjologiczny, Dania, 2011, 51’

reżyseria: Michael Madsen

Muzea to zbiorowiska rzeczy, pochodzących z różnych epok historycznych. Z założenia eksponaty te mają być typowe i reprezentatywne dla danego okresu. A wszystko po to, żeby jak najlepiej oddać realia świata, który już minął. Problem pojawia się jednak, kiedy należy przygotować wystawę rzeczy przedstawiających czasy współczesne. Jak poprawnie dobrać eksponaty definiujące teraźniejszość? Gdzie leży granica między obiektywizmem doboru a subiektywizmem własnych doświadczeń i emocji?

Kwestia ta na tyle zaciekawiła Michaela Madsena, że postanowił wykorzystać perspektywę muzealną do przedstawienia typowego życia oraz przeciętnych ludzi we współczesnej Danii. – Każde muzeum działa w oparciu ujednoliconą kategoryzację przedmiotów, po to by jak najlepiej przekazać fakty historyczne potomnym. Z duńskiego podręcznika dla muzealników wybrałem 12 kategorii i zadałem sobie pytanie, jakie obiekty z otacząjącego nas obecnie świata byłyby dla niego reprezentatywne – mówi reżyser.

Dokument „Zwykła przeciętność” to 12 historii o ludziach i rzeczach pochodzących z Middlefart, miasteczka, które w mniemaniu Madsena  jest najbardziej przeciętnym z przeciętnych. Tytuł każdej z 12 części to nazwa kategorii pochodząca z podręcznika, służącego do prawidłowego dobierania eksponatów w muzeum.

 

Twórcy przyglądają się mieszkańcom Middlefart, ich zwyczajom, poglądom i relacjom z innym ludźmi. Jednocześnie poszukują przedmiotów, które umieszczone w muzeum najlepiej oddałyby współczesną rzeczywistość małej duńskiej wioski. Wśród nich są m.in. granitowy kamień płodności, dobowy raport policyjny i telefon komórkowy.

 

 PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 11 marca 2013, 23:30

MIŁOŚĆ, NIENAWIŚĆ I WSZYSTKO POMIĘDZY (Love, Hate & Everything In Between)

dokument socjologiczny, Wielka Brytania, 2012, 53’

reżyseria: Alex Gabbay

Zdolność człowieka do miłości i współczucia jest równa jedynie jego gniewowi i dążeniu do destrukcji. Od tysięcy lat ludzie zastanawiają się, jak zneutralizować nienawiść.

– Zło wynika z braku empatii – twierdził słynny psycholog Gustave Gilbert, badający m.in. nazistów zasiadających przed trybunałem w Norymberdze. Taką tezę postawili także twórcy dokumentu. Śledząc badania nad układem nerwowym i zachowaniami społecznymi, starają się odpowiedzieć na pytanie, czy odczuwanie empatii może pomóc w rozładowywaniu agresji.

– Tematem empatii zainteresowałem się podczas wizyty w Izraelu, gdzie przyglądałem się badaniom nad tym zjawiskiem. Po dalszym rozeznaniu okazało się, że tą kwestią zajmują się nie tylko neurobiolodzy, ale także ekonomiści, psycholodzy, politycy, a nawet prymatolodzy – przyznaje reżyser filmu Alex Gabbay.

Gabbay odwiedził badaczy w Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu i Włoszech. Wszyscy są zgodni, że pobudzenie wśród ludzi chęci do współodczuwania może wyeliminować wiele społecznych i międzynarodowych problemów. Neurobiolog Simone Shamay-Tsoory z uniwersytetu w Hajfie wierzy, że prace nad empatią mogą w przyszłości pomóc rozwiązać konflikty na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Z kolei Mary Gordon, założycielka szkolnego programu Roots of Empathy stwierdza, że wpajanie zachowań empatycznych u dzieci może wpłynąć na zanik agresji w ich dorosłym życiu.

 

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 18 marca 2013, 22:45

DOBRZY LUDZIE IDĄ DO PIEKŁA. DO NIEBA IDĄ ZBAWIENI (Good People Go to Hell, Saved People Go to Heaven)

dokument socjologiczny, USA, 2012, 55’

reżyseria: Holly Hardman

W efekcie wydarzeń pierwszej dekady XXI wieku ludzie świat poznał oblicze islamskiego fundamentalizmu. Niewiele jednak wiadomo o skrajnie konserwatywnych grupach drugiej największej religii świata – chrześcijaństwa. Zalicza się do nich często wyznawców ewangelikalizmu, o których opowiada Holly Hardman.

Chrześcijanie ewangeliczni są przedstawicielami jednego z nurtów protestantyzmu, jednak jako konserwatyści sprzeciwiają się liberalnemu podejściu innych protestantów. Praktykują specyficzny rodzaj duchowości oparty na pobożności, wierze w nieomylność Biblii i osobistych relacjach z Jezusem Chrystusem. Ewangelikalizm jest szczególnie popularny w krajach Ameryki Północnej, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Twórcy dokument śledzą z kamerą życie kilku osób zaangażowanych we wspólnotę ewangeliczną w amerykańskim stanie Luizjana. Szukają odpowiedzi na pytania, dlaczego ludzie przyjmują akurat tę wiarę oraz jak to wpłynęło na ich rodziny i relacje z innymi.

 

 SERIALE

W czwartki godz. 21:00

Kaboul Kitchen  Kabul Kitchen  (12 odc.)

Reż. Frederic Berthe, Jean – Patrick Benes, Allan Mauduit

Wyst. Gilbert Melki, Stephanie Pasterkamp, Simon Abkarian, Benjamin Bellecour, Marc Citti

serial komediowy Francja 2011

Afganistan, 2005 rok. George Bush jest prezydentem USA, Jacques Chirac – prezydentem Francji, a Jacky Robert właścicielem restauracji Kabul Kitchen w stolicy Afganistanu. Knajpa Jacky’ego to jedyne miejsce w mieście, gdzie  obcokrajowcy, pracownicy organizacji pozarządowych, żołnierze i dziennikarze mogą się zabawić w zachodnim stylu. W Kabul Kitchen sprzedawany jest alkohol, można tam popływać w basenie i popatrzeć na dziewczyny w bikini. Rozrywkowe życie Jacky’ego zmienia się, kiedy niespodziewanie w Kabulu pojawia się z jego córka Sophie, z którą dotychczas w ogóle nie utrzymywał kontaktów. Dziewczyna przyjeżdża do Afganistanu z misją humanitarną.

 

 

W każdą  środę około godz. 22:30

„Fate/Zero”  sezon 2  (12 odc.)

reż. Ei Aoki
serial anime Japonia  2011

Raz na 60 lat w mieście Fuyuki zbiera się siedmiu magów, którzy mają walczyć o cudowny artefakt, zwany Świętym Graalem. Do pokonania przeciwników wykorzystują nie tylko magię. Wystawiają do walki jednego ze słynnych bohaterów z dziejów ludzkości.

Rywalizacja jest zaciekła, a wszystkie metody walki uważa się za dozwolone. Graala chce zdobyć m.in. ród Einzbern, który pomimo swej nieposzlakowanej reputacji postanawia zatrudnić bezwzględnego maga-zabójcę Kiritsugu Emiyę, znanego z nieustępliwego charakteru i niekonwencjonalnych metod. Przez kolejne osiem lat Emiya przygotowuje się do zmagań o zdobycie cennego trofeum. W międzyczasie nawiązuje romans z Irisviel von Einzbern, która zostaje jego żoną. Kiedy przychodzi pora stanąć do walki, Kiritsugu czuje się rozdarty pomiędzy powinnością a rodziną. Tymczasem przeciwko niemu ma walczyć sześciu znakomitych przeciwników, w tym także jego arcywróg Kirei Kotomine, szalony ksiądz, który pragnie zabić Emiyę, aby zapełnić pustkę w swoim życiu. Wojna o Świętego Graala może mieć tylko jednego zwycięzcę.

EMISJE 3D

 

 PREMIERA 3D: CANAL+ 3D, niedziela, 3 marca 2013, 20:00

ARABIA: DWA ZŁOTE WIEKI (Arabia: A Story of Golden Ages)

film dokumentalny 3D, USA, 2011, 44’

Półwysep Arabski to największy półwysep na świecie. Jego powierzchnię zajmuje 8 państw, z których największe to Arabia Saudyjska. Jednak tytułowa Arabia odnosi się do starożytnej krainy o bogatej kulturze. Twórcy filmu postanowili przybliżyć niezwykły świat przedstawiony m.in. w baśniach z tysiąca i jednej nocy. W trójwymiarze widzowie zobaczą m.in. zaginione miasto Madain Saleh, jego tajemnicze ruiny i grobowce, słynne szlaki kadzidlane, burze piaskową, wraki na Morzu Czerwonym oraz największą pielgrzymkę na świecie zwaną Hadżdż.

W oryginalnej ścieżce dźwiękowej narratorem dokumentu jest Helen Mirren, aktorka nagrodzona Oscarem 2007 za rolę w filmie „Królowa”.

 

PREMIERA 3D: CANAL+ 3D, niedziela, 10 marca 2012, 20:00

CHINY BEZ TAJEMNIC ODC. 7 (China Revealed)

seria dokumentalna 3D, Nowa Zelandia/Chiny, 2011, 46’

„Chiny bez tajemnic” to seria dokumentalna ukazująca najbardziej urokliwe i zdumiewające krajobrazy oraz budowle Państwa Środka. Dzięki dziesięciu godzinnym odcinkom widzowie wybiorą się w trójwymiarową podróż po miejscach mało znanych zachodniej cywilizacji.

Odc. 7

Xishuangbanna to autonomiczna prefektura w prowincji Junnan. Jest to tropikalna kraina zamieszkana przez wiele różnych mniejszości etnicznych z Dai na czele. Na jej obszarze żyje obecnie blisko milion ludzi. Xishuangbanna znana jest przede wszystkim z ogromnej bioróżnorodności. Turyści lawinowo odwiedzający to miejsce mogą podziwiać słonie, tygrysy, złote małpy, dzikie bawoły, węże boa czy pawie. Drugim ważnym walorem krainy jest dorobek kulturowy zamieszkujących ją ludów, w tym  buddyjskie pagody i świątynie zbudowane w stylu południowym, m.in. ponad siedemsetletnia Pagoda Pędów Bambusa w Daimenglong.

 

 PREMIERA 3D: CANAL+ 3D, niedziele, od 17 marca 2012, 20:00

WYPRAWY W CZASIE  (Time Traveller Guides)

seria dokumentalna 3D, 49’

„Wyprawy w czasie 3D” to sześcioodcinkowa seria dokumentalna. Jej twórcy przenoszą widzów do drugiej połowy XIX wieku, czasów kiedy rodziła się trójwymiarowa technologia stereoskopowa. Każdy odcinek przedstawia jedno z sześciu miast: Paryż, Londyn, Nowy Jork, Waszyngton, Gettysburg i Rzym. Specjalnie dobrany dźwięk i zdjęcia z epoki oraz narrator, który jest przewodnikiem po dawnym świecie to atuty, dzięki którym widz poznaje z bliska realia odległych wydarzeń: zjednoczenia Włoch, amerykańskiej wojny domowej czy rządów królowej Wiktorii.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.