CANAL+ Premiery w styczniu 2013 „Rzeź”, „Sztos 2 „, „Dziennik zakrapiany rumem” „”Transporter serial”

W styczniu Canal+ wyemituje m.in. najnowszy film Romana Polańskiego „Rzeź”, kolejna część filmu z Cezarym Pazurą „Sztos 2” czy film z Johnym Deppem „Dziennik zakrapiany rumem„. Dla najmłodszych zostanie wyemitowany film animowany „Winx Club – Magiczna przygoda 3D„. Obejrzymy również 2 nowe seriale „Transporter” serial sensacyjny Luca Besona na podstawie filmu. Oraz francuski serial komediowy „Kabul Kitchen„. Canal+ rusza również z nowym cyklem CINEKLUB w którym wyemituje w każdy czwartek klasyczne kino zagraniczne, w tym miesiącu filmy z Gregorym Peckiem.

2013-01-01 wtorek

Forces speciales HD Terytorium wroga

Reż. Stephane Rybojad

Wyst. Diane Kruger,Djimon Hounsou

akcja/wojenny/dramat  Francja 2011

Elsa Casanova (Diane Kruger) jest we Francji znaną dziennikarką, która jawnie i głośno demonstruje swój sprzeciw wobec obecności zachodnich sił zbrojnych w Afganistanie. Zbudowała osobistą więź z tym krajem i jest mocno zaangażowana w sprawę emancypacji afgańskich kobiet. Z jedną z nich przeprowadza w Kabulu wywiad. Maina (Morjana Alaoui) opowiada tragiczną historię swojego życia, odsłania twarz przed kamerą, twierdząc, że widzą się ostatni raz i ostrzega dziennikarkę o grożącym jej niebezpieczeństwie. Wkrótce Elsa i jej afgański przewodnik Amen (Mehdi Nebbou) zostają uprowadzeni przez talibów, któremu przewodzi fanatyczny Ahmed Zaief (Raz Degan). Szansa na negocjacje z porywaczami jest niewielka, ponieważ Elsa została porwana nie dla okupu, lecz dla zyskania rozgłosu. Francuski rząd postanawia siłą uwolnić swoją obywatelkę z rąk terrorystów. Wysyła do Afganistanu sześcioosobowy oddział sił specjalnych pod dowództwem Kovaksa (Djimon Hounson).

 

2013-01-02 środa

Taxi A HD

Reż. Marcin Korneluk

Wyst. Marian Dziędziel, Jerzy Bończak

komedia Polska 2007

Andrzej Konieczny (Marian Dziędziel), doświadczony biznesmen, szef dużej firmy o wielomilionowych obrotach, zostaje oszukany przez niewierną żonę (Katarzyna Gniewkowska) i nielojalnego wspólnika (Leszek Piskorz). Traci cały majątek, firma bankrutuje. Komornik (Adam Woronowicz) zajmuje dom i ruchomości na poczet należności skarbowych. Lokalne media przedstawiają Andrzeja jako malwersanta i oszusta. Samotny i zdruzgotany, postanawia popełnić samobójstwo, powiesić się w lesie po drugiej stronie jeziora. Aby się tam dostać, kupuje za ostatnie pieniądze starą łódkę i nieoczekiwanie dla siebie zostaje przewoźnikiem z dochodami rzędu kilkuset złotych tygodniowo. Rozklekotaną łódką przeprawia na drugi brzeg innych zmagających się z losem ludzi. Jest wśród nich m.in. robotnik (Henryk Gołębiewski), ambitna prostytutka Lucyna (Katarzyna Ankudowicz), pomysłowy przemytnik (Witold Debicki), bezrobotny ślusarz (Ryszard Gawęda), wielobranżowy akwizytor (Maciej Sosnowski), wierzący w siłę łapówek biznesmen Roman (Jan Monczka), kontroler (Henryk Gęsikowski), który wszystkim wytyka łamanie prawa oraz małoletnia złodziejka telefonów komórkowych (Monika Malec). Wszystkich klientów Andrzej wysłuchuje z uwagą i udziela im życiowych rad. Sprawa jego rzekomych malwersacji wzbudza zainteresowanie młodej prawniczki (Paulina Holtz), która szuka możliwości potwierdzenia swoich zdolności zawodowych.

 

WEEKEND Z  POLAŃSKIM. ZA I PRZED KAMERĄ: ROMAN POLAŃSKI

2013-01-04 piątek

Roman Polanski: A Film Memoir HD Roman Polański: Moje życie

Reż. Laurent Bouzereau dokument

Wlk.Bryt/Włochy/Niemcy 2011

Roman Polański w rozmowie z wieloletnim przyjacielem opowiada o swoim barwnym, obfitującym w dramatyczne wydarzenia życiu, nie unikając tematów tabu. Nie skrywa emocji, płacze, żałuje, wspomina. Nie tłumaczy się jednak z niczego i nie szuka przebaczenia.

2013-01-05 sobota

Carnage HD Rzeź

Reż. Roman Polański

Wyst. Jodie Foster, Kate Winslet kom.dram.

Francja/Polska/Niemcy 2011

Nowy Jork. Na placu zabaw w Brooklyn Bridge Park dochodzi do bójki dwóch jedenastolatków, podczas której Zachary Cowan (Elvis Polanski) uderza swojego rówieśnika w twarz kijem. Ethan Longstreet (Eliot Berger) traci przedni ząb, drugi ma uszkodzony. Matka pobitego chłopca Penelope (Jodie Foster) i jego ojciec Michael (John C. Reilly) zapraszają Nancy (Kate Winslet) i Alana (Christoph Waltz) Cowanów, rodziców krewkiego nastolatka, do swojego eleganckiego mieszkania na Brooklynie. Celem spotkania ma być omówienie przykrego incydentu i polubowne rozwiązanie sprawy. Oba małżeństwa są przyjaźnie nastawione i mają wolę, aby między sobą rozwiązać konflikt. Spisują coś w rodzaju porozumienia, mającego zabezpieczyć strony przed nieprzewidzianymi skutkami prawnymi. Wydaje się, że kłopotliwy obowiązek został spełniony i niebawem o wszystkim będzie można zapomnieć. Dalsza rozmowa ma charakter grzecznościowy. Gospodarze proponują kawę i szarlotkę. Cowanowie nie odmawiają, ale gdy Penelope domaga się przeprosin, kulturalna atmosfera pryska jak bańka mydlana i narasta wzajemna wrogość.

 

2013-01-06 niedziela

Winx Club 3D: Magic Adventure HD / 3D  Winx Club – Magiczna przygoda 3D

Reż. Iginio Straffi

animacja Włochy 2010

Magix to pełna tajemnic planeta, na której są dwie słynne szkoły. Alfea kształci wróżki, a działająca w Chmurnej Wieży konkurencyjna uczelnia zgłębia tajniki czarnej magii. Na wspólną inaugurację roku szkolnego zostały zaproszone słynne absolwentki Alfei, czarodziejki: Musa, Stella, Tecna i Flora. Nieustraszone członkinie klubu Winx, wróżki-strażniczki magicznego wymiaru, uratowały swego czasu świat przed knowaniami Starych Wiedźm i przywróciły dawny blask planecie Domino. Dzięki nim mieszkająca tam czarodziejka Smoczego Płomienia Bloom odzyskała rodziców, a królestwo księżniczkę. Nikczemne czarownice Icy, Darcy i Stormy zakłócają uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i kradną Kompas Tajemnic – klucz do rozwiązywania wszelkich zagadek. Dzięki niemu Stare Wiedźmy chcą odnaleźć i zniszczyć Drzewo Życia, utrzymujące równowagę między siłami dobra i zła. W tym czasie na Domino księżniczka Bloom przyjmuje oświadczyny Sky’a. Erendor, ojciec Sky’a, przez wzgląd na dawną klątwę nie zgadza się jednak na ślub.

 

2013-01-06 niedziela

World Without End  (cz.I) HD Świat bez końca cz.I

Reż. Michael Caton-Jones

Wyst. Ben Chaplin, Cynthia Nixon

kostium/przygodowy     Kan/Niem/Wlk.Bryt       2012

Jest rok 1327. Królowa Izabela pozbawia tronu męża. Doprowadza do koronacji niepełnoletniego syna Edwarda III, dzięki czemu może sprawować rządy u boku swego kochanka lorda Mortimera. Tymczasem w znanym z handlu wełną Kingsbridge pojawiają się plotki, że stary król został zamordowany. Wkrótce w mieście zjawia się ranny rycerz, sir Thomas Langley, który prosi o przyjęcie go do miejscowego zakonu. Ku zdziwieniu przeora Anthony’ego, jego sponsorem jest sama królowa. Siostra przeora, Petranilla, znajduje sposób, by zająć miejsce żony w domu swojego drugiego brata Edmunda i jego córki Caris. Okoliczne ziemie dostają się pod władanie stronnika królowej, Sir Rolanda (Peter Firth), który bezwzględnie rozprawia się z sympatykami Edwarda II. Wśród skazanych na śmierć mieszkańców Kingsbridge jest lord Shiring. Jeden z jego synów, Ralph, zostaje giermkiem sir Rolanda, drugi Merthin, uczniem miejscowego budowniczego Elfrica. Przebiegła Petranilla wydaje za niego mąż swoją siostrzenicę Caris, w której kocha się ze wzajemnością Merthin. Caris uczy się od miejscowej znachorki Mattie, jak leczyć ludzi, do czasu, kiedy kobieta zostaje skazana na śmierć jako czarownica. Podczas wykonywania wyroku most, na którym ma zawisnąć Mattie zawala się, odcinając miasto od świata.

 

2013-01-07 poniedziałek

The Crew Ekipa

Reż. Adrian Vitoria

Wyst. Stephen Graham, Scott Williams

sensacyjny Wlk.Bryt 2008

Ged Brennan (Scot Williams) jest znany w przestępczym światku Liverpoolu. Razem ze swoją ekipą specjalizuje się w okradaniu transportów. Po nieudanym napadzie na tira, który okazuje się pusty, wspólnicy gangstera domagają się zapłaty. Ged ma dosyć. Najchętniej przeszedłby na przestępczą emeryturę i zajął legalnymi interesami. Jego przyjaciel Keith (Raza Jaffrey) proponuje mu inwestycję w atrakcyjne działki, która wymaga jednak dużego wkładu finansowego. Aby zrealizować transakcję, Ged planuje ostatni skok. Tymczasem sytuacja w mieście robi się napięta. Lokalny boss narkotykowy zostaje znaleziony martwy. Młodszy brat Geda, Ratter (Kenny Doughty), próbuje namówić ekipę do przejęcia wpływów po zmarłym. Ged nie chce nawet o tym słyszeć, obawiając się konsekwencji związanych z wkroczeniem w narkotykowy biznes. Niezadowolony z decyzji brata ambitny Ratter zaczyna prowadzić ryzykowne interesy na własną rękę z pomocą nieobliczalnego Paula (Philip Olivier). Naraża przy tym na niebezpieczeństwo Geda.

 

2013-01-07 poniedziałek

The Next Life  Drugie życie

Reż. Jian Fan

dokument socjologicznyJaponia/Chiny/Wlk.Brytania 2011

W 2008 roku trzęsienie ziemi w chińskiej prowincji Syczuan pochłonęło blisko 70 tysięcy ofiar, w tym 6 tysięcy dzieci pogrzebanych w zawalonych murach szkół. Wśród matek opłakujących stracone pociechy jest Ye Hongmei.

Chińska polityka ograniczania przeludnienia ogranicza liczbę dzieci w rodzinie do jednego. Trzęsienie ziemi sprawiło więc, że 6 tysięcy rodzin stało się nagle bezdzietne. Pięć tysięcy z nich postanowiło postarać się o nowe potomstwo. Wiele z nich wierzyło, że narodziny kolejnego dziecka oznaczały reinkarnację tego utraconego.

 

2013-01-08 wtorek

Scusa ma ti chiamo amore (Sorry If I Love You) Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie

Reż. Federico Moccia

Wyst. Raoul Bova, Michela Quattrociocche

obyczajowy Włochy 2008

Alessandro „Alex” Belli (Raoul Bova) jest pracownikiem agencji reklamowej. Pewny siebie, przystojny 37-latek może pochwalić się sukcesami zawodowymi, pięknym mieszkaniem i drogim samochodem. Ciągle jednak przeżywa niedawne rozstanie z wieloletnią dziewczyną, a do tego pojawiają się problemy w pracy nad nową kampanią dla japońskiego zleceniodawcy. Pewnego dnia Alex potrąca autem skuter uroczej nastolatki Niki (Michaela Quattrociocche) i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Dziewczyna żyje w zupełnie innym świecie – nadal chodzi do liceum, spotyka się z przyjaciółkami i stara się odpędzić zaloty byłego chłopaka Fabia. Różnica dwudziestu lat nie przeszkadza wprawdzie Niki, ale dla Aleksa oznacza komplikacje. Zwłaszcza, że jego dawna dziewczyna postanawia go odzyskać.

 

2013-01-11 piątek

Le Havre HD Człowiek z Hawru

Reż. Aki Kaurismaki

Wyst. Andre Wilms, Blondin Miguel

kom.dram Finlandia/Fr/Niemcy      2011

Marcel Marx (André Wilms), człowiek o bogatej artystycznej przeszłości i były członek paryskiej bohemy, wiedzie niepewny żywot pucybuta w portowym Hawrze. Ze swoich skromnych zarobków z trudem udaje mu się utrzymać siebie, żonę Arletty (Kati Outinen) i wiernego psa Łajkę. Mimo to, zachowuje pogodę ducha i nie wydaje się zbytnio przejmować statusem materialnym. Pewnego dnia spokojna egzystencja mężczyzny dzielącego czas pomiędzy pracę, ulubiony bar i dom zostaje zakłócona. Wracając z pracy Marcel staje się świadkiem policyjnej obławy na nielegalnych imigrantów z Afryki, którzy drogą morską są przerzucani do Anglii. Jeden z uciekinierów, nastoletni Idrissa (Blondin Miguel), trafia pod skrzydła pucybuta, który udziela mu schronienia przed policją we własnym domu. Marcel z pomocą równie życzliwych i bezinteresownych sąsiadów postanawia pomóc chłopcu z Gabonu w zebraniu pieniędzy na podróż do matki, do Londynu. W tym samym czasie jego ciężko chora żona trafia do szpitala.

 

2013-01-12 sobota

The Rum Diary HD Dziennik zakrapiany rumem

Reż. Bruce Robinson

Wyst. Johnny Depp, Aaron Eckhardt

kom.dram USA 2011

Przełom lat 50. i 60. XX wieku. Początkujący pisarz Paul Kemp (Johnny Depp) porzuca nowojorską metropolię i wyjeżdża do Portoryko. W San Juan podejmuje pracę w podupadającej anglojęzycznej gazecie. Redaguje rubrykę horoskopów. Wolałby pisać o lokalnych sprawach społecznych, ale redaktor naczelny Lotterman (Richard Jenkis) nie wyraża na to zgody. Amerykanin mieszka w hotelu, a wolny czas spędza na pijacko-narkotykowych eskapadach, w których towarzyszą mu dwaj koledzy z „The San Juan Star” – fotograf Bob Sala (Michael Rispoli) i niechlujny dziennikarz Moberg (Giovanni Ribisi), piszący artykuły o religii i słuchający płyt z przemówieniami Adolfa Hitlera. Kemp poznaje przedsiębiorcę Sandersona (Aaron Eckhart). Bogaty Jankes współpracuje z wpływowym, skorumpowanym byłym woskowym Zimburgerem (Bill Smitrovich) w celu przechwycenia okolicznej wysepki, na której ma stanąć dochodowy kompleks hotelowy. Sanderson widzi w Kempie połączenie dziennikarskiego talentu i słabej woli. Nakłania go do reklamowania tego intratnego, ale niemoralnego przedsięwzięcia w gazecie. Aby pozyskać jego pozytywną opinię, oferuje mu sportowy samochód i cichą zgodę na flirt ze swoją kochanką Chenault (Amber Heard). Paul staje przed trudnym wyborem: ratować gazetę, od czego zależy jego dziennikarska przyszłość, czy poświęcić swoją niezależność dla pieniędzy i miłości.

 

2013-01-13 niedziela

World Without End  (cz.II) HD Świat bez końca cz.II

Reż. Michael Caton-Jones

Wyst. Ben Chaplin,Cynthia Nixon

kostium/przygod Kan/Niem/Wlk.Bryt       2012

Jest rok 1333. Królowa Izabela znajduje sposób, by przekonać króla Edwarda III do ataku na Francję i ubieganie się o tamtejszą koronę. W Kingsbrigde Petranilla pomaga synowi Godwynowi zostać przeorem zakonu. Godwyn odkrywa romans młodej żony sir Rolanda z jego synem, biskupem. Gwenda angażuje się tymczasem w pomoc przy uprawie pola miejscowego chłopa Wulfrika. Merthinowi zostaje powierzona budowa mostu prowadzącego do miasta, jednak jego radość nie twa długo – królowa nakłada na Kingsbridge nowe podatki związane z prowadzoną wojną i budowę trzeba przerwać. Matka Cecylia wraz z Caris walczą z Godwynem o możliwość wybudowania hospicjum na ziemiach należących do klasztoru. Godwyn jest gotów na każdą zbrodnię, by temu zapobiec. Zmusza również mieszkańców Kingsbrigde, by powierzyli budowę mostu Elfrikowi. W Kingsbridge pojawia się król, który ratuje Ralpha przed stryczkiem i zabiera go ze sobą na wojnę. Poznaje też Caris, która leczy jego ranę. To sprowadza na nią gniew Godwyna i jego matki.

 

2013-01-14 poniedziałek

Dear Mr.Gacy Szanowny Panie Gacy

Reż. Svetozar Ristovski

Wyst. William Forsythe, Jesse Moss

sensac/dramat Wlk.Bryt 2008

Student kryminologii Jason Moss (Jesse Moss) poszukuje tematu na pracę roczną. Zaintrygowany materiałem telewizyjnym o skazanym na śmierć seryjnym mordercy (William Forsythe), decyduje się o nim napisać. Chcąc wniknąć w umysł zabójcy i zdobyć nieznane informacje z jego życia wysyła do oczekującego na egzekucję skazańca list. Przedstawia się w nim jako wrażliwy i zagubiony nastolatek niepewny swej seksualności. Nieoczekiwanie szybko dostaje odpowiedź i rozpoczyna z więźniem regularną korespondencję. Znając jego skłonność do młodych chłopców, których wybierał na swoje ofiary, Jason wysyła mu swoje pozowane, sugestywne zdjęcia. Udaje mu się wzbudzić zainteresowanie mordercy. John Gacy zaczyna się nim interesować do tego stopnia, że zdobywa jego numer telefonu. Jason stopniowo traci kontrolę nad sytuacją i staje się ofiarą zmyślnych manipulacji psychopaty.

 

2013-01-14 poniedziałek

After Life – 4 Stories Of Torture HD Życie na nowo – 4 opowieści o torturach

Reż. Mervi Junkkonen

dokument socjologiczny Finlandia 2011

 

Finlandia. Czterech mężczyzn z czterech stron świata. Wspólny koszmar – upokorzenie i  blizny na ciele pozostawione przez tortury, którym byli poddawani we własnym kraju. Kebi, Serge, Musa i Hector szukają schronienia w Helsinkach. W rodzimych krajach poznali czym jest fizyczna i psychiczna przemoc. Na przekór wszystkiemu przeżyli, ale nie mogą liczyć na to, że tragiczne doświadczenia kiedykolwiek pójdą w niepamięć. Tortury podkopały ich poczucie własnej wartości, a tragiczne wydarzenia do dziś są obecne w ich snach.

2013-01-15 wtorek

NIC ŚWIĘTEGO (Nothing is Private)

dramat, USA, 2007, 112’

reżyseria: Alan Ball

występują: Summer Bishil, Aaron Eckhart, Toni Collette, Maria Bello, Peter MacDissi, Matt Letscher, Carrie Preston

Rok 1990. W Zatoce Perskiej wybucha wojna, w którą angażują się Stany Zjednoczone. Trzynastoletnia Jasira Maroun (Summer Bishil) jest Amerykanką libańskiego pochodzenia z Syracuse w stanie Nowy Jork. Nie mogąc sobie poradzić z dorastającą dziewczyną, jej matka Gail (Maria Bello) wysyła ją pod opiekę konserwatywnego ojca Rifata (Peter MacDissi) do teksańskiego Houston. Dziewczyna nie znajduje wspólnego języka z surowym rodzicielem. W nowym otoczeniu jest obiektem rasistowskich żartów. Bezskutecznie poszukując zrozumienia i ciepła, Jasira pada ofiarą gburowatego sąsiada pana Vuoso (Aaron Eckhart), który nakłania nastolatkę na seks. Prawdziwą sympatię okazuje jej dopiero sąsiadka, Melina (Toni Collette). Ona też oferuje Jasirze

 

2013-01-16 środa

The Express Ekspres – bohater futbolu

Reż. Gary Fleder Dennis Quaid,Rob Brown

biograf/sport USA/Niemcy 2008

Dorastając w Ameryce lat 50. XX wieku, Ernie Davis (Rob Brown) szybko przekonuje się, że kolor skóry przysporzy mu w życiu wielu kłopotów. Aby uniknąć prześladowań w rodzinnym miasteczku w Pensylwanii, chłopak postanawia zostać sportowcem. Choć za wzór do naśladowania przyjmuje postać Jackie’ego Robinsona, pierwszego Afroamerykanina, który został profesjonalnym baseballistą, to dyscypliną, która pociąga Ernie’ego jest jednak futbol amerykański. Po kilku latach gry na amatorskim szczeblu talent Davisa zostaje dostrzeżony przez Bena Schwartzwaldera (Dennis Quaid), trenera uniwersyteckiej drużyny z Syracuse University. Szkoleniowiec przekonuje chłopaka do gry w barwach jego ekipy. Chociaż na boisku Ernie demonstruje nieprzeciętne zdolności, ma problemy z przekonaniem do siebie wielu kibiców, a nawet niektórych kolegów z drużyny. Z pomocą Schartzwaldera gotów jest jednak walczyć o sportowy sukces.

 

2013-01-18 piątek

900 Days 900 dni

Reż. Jessica Gorter

dokument socjologiczny Holandia 2011

Zdobycie Leningradu było jednym z głównych celów nazistowskiej kampanii na wschodzie. Pomiędzy wrześniem 1941 a styczniem 1944 roku Niemcy blokowali miasto, nieustannie zrzucając na nie tony bomb i pocisków artyleryjskich. Dla mieszkańców zabójczy okazał się jednak głód. W nieprzygotowanym do tak długiej obrony Leningradzie szybko skończyły się zapasy. Ludziom rozdawano głodowe racje, a nieliczne konwoje, którym udało się pokonać oblężenie nie były w stanie zmienić sytuacji. Zjadano klej, podeszwy butów, zwierzęta domowe, wreszcie ciała umarłych. W niektórych przypadkach dochodziło nawet do morderstw, także na członkach własnej rodziny. Desperacja głodnych ludzi nie znała granic.

 

2013-01-19 sobota

Sztos 2

Reż. Olaf Lubaszenko

Wyst. Cezary Pazura, Borys Szyc, Bogusław Linda

kom.sens Polska 2012

Rok 1981, początek stanu wojennego. Doświadczony cinkciarz, hazardzista i oszust Synek (Cezary Pazura) i jego młody podopieczny Janek (Borys Szyc) potrafią odnaleźć się w najbardziej ponurej rzeczywistości. Po pobycie w Zakopanem, gdzie kantują naiwniaków na walucie i wygrywają nie do końca uczciwą partyjkę pokera, wybierają się na drugi koniec Polski do rodzinnego Sopotu. Po drodze zatrzymują się na noc w Krakowie u starego kumpla Markiza (Edward Linde), który zleca im przetransportowanie do Warszawy poszukiwanego działacza Solidarności (Bartłomiej Topa). Szczęście kanciarzy wyczerpuje się i trafiają w ręce milicji. Nieoczekiwanie z tarapatów ratuje ich oficer Urzędu Bezpieczeństwa, Mietek Królikowski (Bogusław Linda). W rewanż chce, by cinkciarze skupowali dla niego waluty. Synek i Janek przystają na propozycję, a o pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia zwracają się do cieszącego się estymą w branży Eryka (Jan Nowicki). Cinkciarze obmyślają plan oszukania bezpieki i zgarnięcia kasy dla siebie.

 

2013-01-20 niedziela

World Without End  (cz.III) HD Świat bez końca cz.III

Reż. Michael Caton-Jones

Wyst. Ben Chaplin,Cynthia Nixon

kostium/przygod Kan/Niem/Wlk.Bryt       2012

Caris, by uniknąć kary śmierci, zostaje zakonnicą. Merthin jest zrozpaczony. Opuszcza Kingsbridge. Mija 7 lat. Caris dostaje list od Merthina, który osiadł we Florencji, ożenił się i ma córkę. Matka Cecylia dziedziczy majątek, który przeznacza na budowę hospicjum, ale Godwynowi udaje się przywłaszczyć pieniądze. Cecylia wysyła Caris po wsparcie do króla. Widząc okrucieństwo wojny z bliska, Caris traci wiarę w boga. Europę ogrania epidemia. Do miasta powraca w chwale Ralph, któremu król w dowód wdzięczności nadaje majątek. Po stracie rodziny z Florencji powraca także Merthin. Czarna śmierć pochłania jedną trzecią populacji Anglii. Wkrótce również w Kingsbridge pojawiają się pierwsze przypadki dżumy. Jedną z jej ofiar jest matka Cecylia, która umierając prosi Caris, by zajęła jej miejsce, zbudowała hospicjum i spisała swoją wiedzę. Godwyn ucieka przed epidemią, zabierając ze sobą kosztowności. Nowym przeorem zostaje Caris.

 

2013-01-21 poniedziałek

Trolljegeren Łowca trolli

Reż. André Øvredal

Wyst. Otto Jespersen, Robert Stoltenberg, Knut Nærum

fantasy/horror Norwegia 2010

Trójka studentów dziennikarstwa – Thomas (Glenn Erland Tosterud), Johanna (Johanna Mørck) i kamerzysta Kalle (Tomas Alf Larsen) – planuje nakręcić reportaż o powtarzających się przypadkach bezprawnego polowania na niedźwiedzie w norweskich lasach. Myśliwi podejrzewają o kłusownictwo zarośniętego odludka, Hansa (Otto Jespersen), który nie komentuje oskarżeń skierowanych przeciwko niemu. Niezrażeni adepci dziennikarstwa, niczym wytrawni paparazzi, nie odstępują jednak gburowatego mężczyzny na krok. Podążają za nim z kamerą w głąb lasu, gdzie atakuje ich, nie oszczędzając samochodu, tajemnicze zwierzę. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Hans, który twierdzi, że mieli do czynienia z trollem. Przedstawia się jako jedyny w kraju specjalista zatrudniony przez tajną rządową jednostkę do kontrolowania populacji tych, zdawałoby się, baśniowych stworów. Sfrustrowany ciężką, niedocenianą przez przełożonych i słabo opłacaną pracą zgadza się na sfilmowanie go w akcji. Studenci przystają na propozycję, choć nie wierzą w jego wyjaśnienia i po cichu biorą Hansa za oderwanego od rzeczywistości dziwaka. Ich sceptycyzm trwa do następnej nocy, podczas której towarzysząc Hansowi, natykają się na olbrzymiego trójgłowego trolla.

 

2013-01-21 poniedziałek

Solace Pociecha

Reż. Karoline Grindaker, Hilde Kjøs

dokument  socjologiczny Norwegia 2011

W czasie II wojny światowej setki młodych Norweżek odpowiedziały na wezwanie Czerwonego Krzyża i wyjechały nieść pomoc rannym na froncie wschodnim. Gdy wracały do kraju, czekało je oskarżenie o zdradę, a wraz z nim poczucie hańby, utrata praw i społeczne napiętnowanie.

 

2013-01-22 wtorek

Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić (Scusa ma ti voglio sposare)

komediodramat, Włochy, 2010, 104’

reżyseria: Federico Moccia

występują: Raoul Bova, Michela Quattrociocche, Cecilia Dazzi, Luca Angeletti

W życiu Aleksa (Raoul Bova) i Niki (Michela Quattrociocche) nadchodzi czas stabilizacji. Po romantycznych wakacjach para wraca do Rzymu i decyduje się zamieszkać pod jednym dachem. Niki zaczyna studia, nawiązuje nowe znajomości i cieszy się życiem. Alex przekonany, że poznał wreszcie kobietę swego życia, zabiera ją do Paryża i podczas rejsu po Sekwanie prosi ją o rękę. Dziewczyna przyjmuje oświadczyny z radością, jednak z czasem odzywają się w niej obawy co do przyszłości u boku znacznie starszego mężczyzny. Życiowe zmiany nie omijają także ich znajomych. Przyjaciółki Niki poświęcają się robieniu kariery, wikłają w kolejne romanse lub myślą o założeniu rodziny. Dla przyjaciół Aleksa los jest znacznie mniej łaskawy. Podczas gdy on przygotowuje się do ślubu, długoletnie związki jego najlepszych kumpli rozpadają się jeden po drugim.

 

2013-01-23 środa

O Consul de Bordeus Konsul z Bordeaux

Reż. Joao Correa, Francisco Manso

Wyst. Vitor Norte, Joao Monteiro

dramat Portugalia 2011

Sławny dyrygent Francisco de Almeida (Manuel de Blas) odchodzi na emeryturę, co wzbudza zainteresowanie prasy. Podczas rozmowy z jedną z dziennikarek cofa się do swego dzieciństwa, kiedy nosił nazwisko Apelman (Joao Monteiro). W pełnym emocji wywiadzie opowiada o czerwcu 1940 roku, kiedy uciekając z opanowanej przez Hitlera Belgii, przebywał  na terytorium Francji. Życie jego i 30 tysięcy innych osób uratował wówczas urzędujący w Bordeaux portugalski konsul (Vitor Norte). Mimo zarządzenia premiera Salazara, które surowo zabraniało wydawania wiz Żydom, Aristides de Sousa Mendes hurtowo podpisywał przepustki do wolności tysiącom ludzi, którzy uciekali przed nazistami. Wykazując niesubordynację wobec przełożonych, Mendes narażał nie tylko karierę, ale przede wszystkim życie swoje i własnej rodziny.

 

2013-01-25

piątek Hamilton – I nationens intresse Hamilton – W interesie narodu

Reż. Kathrine Windfeld

Wyst. Mikael Persbrandt, Pernilla August

sensac/dramat/thriller/akcja Szwecja 2012

Agent specjalny Carl Hamilton (Mikael Persbrandt) przenika w szeregi mafii, która szmugluje szwedzkie pociski dla islamskich terrorystów. W pobliżu afgańskiej granicy zostają zaatakowani przez nieznaną grupę paramilitarną, towar znika bez śladu, a Hamilton jako jedyny uchodzi z zasadzki z życiem. Trop prowadzi go do Somalii, gdzie zostaje uprowadzony szwedzki technik, ekspert od broni Martin Lagerbäck (Gustaf Hammarsten). Miał on szkolić etiopskich żołnierzy obsługi zakupionych przez rząd rakiet. W rzeczywistości nieświadomie pomagał terrorystom, którzy weszli w posiadanie pocisków i użyli ich do ataku na miejscowego polityka. Premier Szwecji (Pernilla August) wyznacza Hamiltona, by towarzyszył doświadczonym w podobnych operacjach najemnikom z amerykańskiej firmy Sectragon w odbiciu Lagerbäcka. Wkrótce Hamilton odkrywa powiązania terrorystów z najemnikami z firmy, która ma interes w eskalacji konfliktu na międzynarodową skalę. Intryga Sectragonu sięga szczytów amerykańskiego wywiadu. Przeciwstawia się jej as szwedzkiego wywiadu, który w interesie swojego narodu nie cofa się przed niczym.

 

2013-01-26 sobota

This Must Be The Place  Wszystkie odloty Cheyenne’a

Reż. Cheyenne’a Paolo

Wyst. Sorrentino Sean Penn, Frances McDormand kom.dram

Włochy/Francja/ Irlandia 2011

Pięćdziesięcioletni Cheyenne (Sean Penn) mieszka z żoną Jane (Frances McDormand), w luksusowej posiadłości w Dublinie. Ponad 20 lat wcześniej grał w rockowym zespole, ale wycofał się z muzycznego biznesu po tym, jak dwaj młodzi fani, wsłuchawszy się w jeden z jego  posępnych przebojów, popełnili samobójstwo. Zerwał kontakty z kolegami z branży i z rodziną. Mimo upływu lat, Cheyenne wciąż kultywuje swój estradowy image. Ubiera się w czarne skórzane stroje, nosi wysokie buty za kostkę i kolczyki, maluje oczy i usta i tapiruje długie, ufarbowane na czarno włosy. Przyjaźni się z 16-letnią, zafascynowaną gotycką subkulturą Mary (Eve Hewson). Pewnego dnia Cheyenne otrzymuje wiadomość o chorobie ojca – więźnia Oświęcimia z Polski, który po wojnie zamieszkał wśród nowojorskich ortodoksyjnych Żydów. Bez chwili wahania były rockman wsiada na statek, ale przybywa za późno. Na miejscu dowiaduje się, że zmarły ojciec całe życie poświęcił na ściganie swego oprawcy z obozu koncentracyjnego. Postanawia doprowadzić jego misje do końca.

2013-01-27 niedziela

World Without End  (cz.IV) HD Świat bez końca cz.IV

Reż. Michael Caton-Jones

Wyst. Ben Chaplin,Cynthia Nixon

kostium/przygod Kan/Niem/Wlk.Bryt       2012

Kingsbridge podnosi się po pladze, której ofiarą pada pośród wielu innych hrabia Roland. Petranilla widzi jako jego następcę Ralpha, któremu daje do ręki argumenty, by sięgnął po majątek Shiring. Przy okazji sprawia, że Godwyn ponownie staje się przeorem. Zanim jednak do tego dochodzi, Caris ogłasza, że będzie płaciła chłopom, uprawiającym ziemię należącą do klasztoru. Aby przywrócić stary porządek, Ralph wzywa na pomoc króla i jego armię. Edward III ma dodatkowy powód, żeby zaatakować Kingsbridge – musi zabić swego ojca, który ukrywa się w murach miejscowego klasztoru.

 

2013-01-28 poniedziałek

Goblin

Reż. Jeffrey Scott

Wyst. Lando Gil Bellows, Tracy Spiridakos

horror Kanada 2010

Rok 1831. W małym miasteczku Hollowglen odbywa się tradycyjne ognisko z okazji święta Halloween. Aby zapewnić sobie pomyślność na cały rok, miejscowi wrzucają do ognia wszystko to, co uważają za nieczyste: od zgniłych owoców po dziecko kobiety oskarżanej o czary. W akcie zemsty wiedźma rzuca na miasto klątwę. Od tego czasu co rok miejscowość będzie nawiedzana przez krwiożerczego goblina, bezwzględnie mordującego każdego, kogo spotka na swej drodze. Hollowglen współcześnie. Neil Perkins (Gil Bellows), jego żona Kate (Camille Sullivan), córka Nikki (Tracy Spiridakos) i malutki syn Nathan przybywają do miasteczka w przededniu Halloween. Neil, z zawodu developer budowlany, ma do załatwienia na miejscu interesy. Dla tubylców nadarza się okazja, aby udobruchać prześladującego ich goblina. Muszą złożyć w ofierze niemowlę. Wkrótce pobyt Perkinsów w uroczej mieścinie zamienia się w piekło.

 

2013-01-28 poniedziałek

Seduced And Blackmailed Uwiedziona i szantażowana

Reż. Aldo Gugolz, Romeo Regenass

dokument socjologiczny Szwajcaria 2012

Nazwisko Helga Sgarbiego trafiło na pierwsze strony gazet, gdy policja aresztowała niepozornego Szwajcara pod zarzutem szantażowania najbogatszej kobiety Niemiec. Mężczyzna domagał się czternastu milionów euro od mającej duży pakiet akcji koncernu BMW miliarderki Susanne Klatten. W zamian oferował nieujawnianie potajemnie nagranej sekstaśmy. Sprawa Klatten okazała się zaledwie wierzchołkiem góry lodowej.

 

2013-01-29 wtorek

Belcanto 

Reż. Ryszard Nyczka

Wyst. Cezary Pazura, Magdalena Różczka

komedia Polska 2010

Pomorze Zachodnie, rok 1966. Śpiewak operowy, tenor Mariusz Marzęda (Cezary Pazura) pracuje w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, gdzie gra w tragikomedii „Belcanto”. Ma ładne mieszkanie w Stargardzie, NRD-owski samochód i kota. Jest ulubieńcem miasteczka, sklepikarzy i urzędników. Chętnie śpiewa na akademiach organizowanych przez władze, podczas uroczystości kościelnych oraz na wieczorkach dancingowych w miejscowym domu kultury. W repertuarze ma bogaty zestaw pieśni legionowych, radzieckich, akowskich, rycerskich, lwowskich, wileńskich, hiszpańskich i żydowskich. Spokojny żywot artysty zmienia się, kiedy do mieszkania obok wprowadza się młoda i atrakcyjna Katarzyna Pietrusińska (Magdalena Różczka). Początkowa przyjaźń między sąsiadami przeradza się w fatalne zauroczenie. Świat Mariusza wali się w gruzy. Z dnia na dzień traci pracę, pieniądze i uznanie. Z tarapatów ratuje go major-generał Jurij Ogórcow (Piotr Gasowski), dowódca wojsk stacjonujących na lotnisku w Kluczewie. Rosjanin, wielbiciel muzyki i alkoholu, tak samo jak Marzęda jest zdania, że nikczemność kobiet nie zna granic.

 

2013-01-30 środa

Sur le rythme (On The Beat) Muzyka serca

Reż. Charles- Olivier

Wyst. Michaud Mylene St-Sauveur, Nico Archambault

muzyczny Kanada 2011

Dwudziestoletnia Delphine Lamarre (Mylène St-Sauveur) jest rozdarta pomiędzy studia medyczne a taniec. Jej rodzice, Denis (Paul Doucet) i Marie (Marina Orsini) naciskają, by wybrała karierę lekarza, dziewczyna woli jednak poświęcać czas swojej prawdziwej pasji. Pewnego dnia spotyka wyjątkowo utalentowanego Marka Painchauda (Nico Archambault), z którym postanawia stworzyć wymarzony duet. Za namową ukochanej babci, Delphine porzuca rozpoczęte studia, co przyczynia się do zaostrzenia konfliktu z rodzicami. Zrywa z nią kontakt również wieloletnia przyjaciółka Julianne (Alexia Gourd), gdyż okazuje się, że Marc jest jej byłym chłopakiem. Pomimo przeciwności losu, Delphine nie poddaje się. Wierzy, że uda jej się zrobić karierę w świecie tańca. Równie mocno chce też naprawić relacje z najbliższymi.

 

CINEKLUB: GREGORY PECK

2012-01-03

czwartek The World in His Arms Ma w ramionach cały świat

Reż. Raoul Walsh

Wyst. Gregory Peck, Anthony Quinn

przygodowy USA 1952

San Francisco, połowa XIX wieku. Trudniący się nielegalnym polowaniem na foki u wybrzeży Alaski kapitan Jonathan Clark (Gregory Peck) po dłuższej nieobecności przybywa do miasta. Zamierza wykorzystać swoją popularność i zebrać 10 milionów dolarów na odkupienie Alaski z rąk Rosjan, którzy bezmyślnie wyniszczają populację fok. Jonathan i jego barwna kompania zajmują najlepszy hotel w mieście. Wśród jego gości jest rosyjska hrabina Marina Selanova (Ann Blyth), która ucieka przed niechcianym małżeństwem z księciem Semyonem (Carl Esmond). Próbuje za wszelką cenę dotrzeć na Alaskę, gdzie gubernatorem jest jej wuj generał Ivan Vorashilov (Sig Ruman). By tam dopłynąć, wynajmuje statek nieobliczalnego awanturnika i odwiecznego rywala kapitana Clarka, Portugee (Anthony Quinn). Gdy ten okazuje się niesłownym oszustem, zdesperowana hrabina zwraca się po pomoc do Clarka. Kapitan błyskawicznie i z wzajemnością zakochuje się w Marinie i oświadcza się jej. W dniu ślubu jego wybranka znika bez słowa.

 

2012-01-10 czwartek

Cape Fear HD Przylądek Strachu

Reż. J.Lee Thompson

Wyst. Gregory Peck, Robert Mitchum

thriller USA 1962

Psychopatyczny morderca i gwałciciel Max Cady (Robert Mitchum) siedząc w więzieniu poprzysięga zemstę na swoim adwokacie Samie Bowdenie (Gregory Peck), któremu zarzuca umyślnie nieudolną obronę i w rezultacie wysoki wyrok. Po latach odsiadki wychodzi na wolność i składa mu nieoczekiwaną wizytę. Początkowo wywołuje u niego wyrzuty sumienia, ale gdy zapowiada, że zgwałci żonę (Polly Bergen) i córkę (Lori Martin) adwokata, wątpliwości Bowdena szybko znikają. Zawiadomiona przez prawnika policja jest bezradna, nie mając podstaw prawnych, by natręt trafił z powrotem za kratki. Rozpoczyna się psychologiczna gra w kotka i myszkę, w której nawet ucieczka za miasto nie jest rozwiązaniem. Kiedy wszystkie inne metody obrony zawodzą, Sam decyduje się przyjąć reguły gry przeciwnika i podejmuje bezwzględną walkę o życie swoje i rodziny.

 

2012-01-17 czwartek

To Kill a Mockingbird HD Zabić drozda

Reż. Robert Mulligan

Wyst. Gregory Peck, John Megna

dramat USA 1962

Miasteczko Maycomb w Alabamie, rok 1932. Po śmierci żony prawnik Atticus Finch (Gregory Peck) samotnie wychowuje dwoje dzieci: syna Jema (Phillip Alford) i młodszą od niego, sześcioletnią Jem (Mary Badham), zwaną Scout. Ojciec usilnie zabiega o to, aby oboje wyrośli na prawych, rozsądnych ludzi. Pewnego dnia ciesząca się w okolicy wątpliwą opinią Mayella Violet Ewell (Collin Wilcox), biała młoda kobieta z ubogiej rodziny, oskarża młodego Murzyna Toma Robinsona (Brock Peters) o gwałt. Lokalna społeczność jest przekonana o winie oskarżonego – czarny mężczyzna zaatakował bowiem białą kobietę, fakty mówią więc same za siebie. Podczas wstępnego przesłuchania sędzia Taylor (Paul Fix) prosi Atticusa Fincha, aby z urzędu podjął się obrony oskarżonego. Wierny ideałom prawnik przyjmuje sprawę. W trosce o bezpieczeństwo Robinsona rozprawa zostaje przeniesiona do pobliskiego Abbottsville. Nie zniechęca to jednak ludzi, którzy zaślepieni zemstą i uprzedzeniami, postanawiają dokonać linczu. Szeryf Heck Tate (Frank Overton) informuje o tym Fincha. Prawnik siada na straży przed budynkiem aresztu. Zaskoczone jego postępowaniem dzieci dołączają do niego.

 

2012-01-24 czwartek

Mirage HD Miraż

Reż. Edward Dmytryk

Wyst. Gregory Peck, Diane Baker

thriller USA 1965

W nowojorskim wieżowcu gasną światła, a David Stillwell (Gregory Peck) stara się wydostać z budynku. Po drodze spotyka piękną Sheilę (Diane Baker), która zachowuje się, jakby byli znajomymi. Mężczyzna nie ma pojęcia, co się dzieje, kim są ludzie, którzy go zaczepiają i dlaczego ludzie, których z kolei zaczepia on, zachowują się, jakby go nie znali. Odpowiedź jest równie tajemnicza. Bohater cierpi na amnezję i, aby poskładać tajemniczą układankę własnego życia w logiczną całość, wynajmuje prywatnego detektywa – Teda Casselle (Walter Matthau).

 

2012-01-31 czwartek

Arabesque Arabeska

Reż. Stanley Donen

Wyst. Gregory Peck, Sophia Loren przygodowy

USA 1966

Profesor David Pollock (Gregory Peck), ekspert w dziedzinie hieroglifów, otrzymuje zlecenie przetłumaczenia zaszyfrowanego tekstu. Nagle, ku swojemu zaskoczeniu, znajduje się w samym centrum szpiegowskiej afery, spisku uknutego przez niejakiego Beshraaviego przeciwko premierowi jednego z krajów arabskich. W spisek zamieszana zdaje się być też jego kochanka Yasmin Azir (Sophia Loren). Pollock potrzebuje jej pomocy, ale nie ma pewności co do prawdziwych intencji pięknej Yasmin.

 

KLUB FILMU POLSKIEGO PRZEGLĄD FILMÓW JANUSZA MAJEWSKIEGO

2013-01-01 wtorek

Złoto dezerterów

Reż. Janusz Majewski

Wyst. Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Bogusław Linda, Katarzyna Figura.

komedia Polska 1998

Jesień 1942 roku. W willi na warszawskim Żoliborzu trwa tajna narada grupy AK, w której uczestniczą: major Jeremi (Jan Englert), rotmistrz Leliwa (Leonard Pietraszak), porucznik Lotka (Piotr Machalica) i podporucznik Pet (Artur Żmijewski). Zostaje powołany specjalny oddział, który ma kupić broń i amunicję od włoskich dywizji wycofujących się z frontu wschodniego. Transakcja jest bardzo kosztowna, dowództwo postanawia więc okraść okupantów. W jednym z łódzkich banków znajduje się duża ilość złota skradzionego przez Niemców gminom żydowskim. Cenny depozyt jest w sejfie w podziemiach. Napad ma być przeprowadzony przez doświadczonych żołnierzy, pozostaje jednak kwestia otwarcia sejfu. Zostają do tego wyznaczeni prawdziwi przedwojenni kasiarze: Kania (Marek Kondrat) i Silberman (Piotr Gąsowski). Problem w tym, że pierwszy siedzi w więzieniu w Krakowie, a drugi – za murami tamtejszego getta. Ich dawny druh Rudy (Bogusław Linda) wyrusza z misją oswobodzenia przyjaciół. Przy okazji z krakowskiego getta zostaje uwolniony krawiec Moryc Haber (Wiktor Zborowski), kompan Kani z czasów I wojny światowej. Wkrótce rozpoczynają się intensywne przygotowania do skoku życia.

 

2013-01-08 wtorek

Zazdrość i medycyna

Reż. Janusz Majewski

Wyst. E.Krzyżewska, M.Dmochowski psych

Polska 1973

Przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski) od jakiegoś czasu podejrzewa, że zdradza go młoda żona Rebeka (Ewa Krzyżewska), o którą jest szaleńczo wręcz zazdrosny. Prawdę o rzekomym romansie ma wyjaśnić dzięki krawcowi Goldowi (Włodzimierz Boruński), który śledzi kobietę w zamian za obietnicę pomocy w wyjeździe do Anglii. Podczas gdy Widmar przypomina sobie najdrobniejsze wydarzenia z przeszłości i doszukuje się w nich sygnałów zdrady, Gold odkrywa prawdę.

 

2013-01-15 wtorek

Zaklęte rewiry

Reż. Janusz Majewski

Wyst. M.Kondrat, R.Wilhelmi

dramat Polska 1975

Na początku lat 30. XX wieku Romek Boryczko (Marek Kondrat) podejmuje pracę jako pomywacz w restauracji wielkiego hotelu „Pacyfik”. Szybko zaprzyjaźnia się z Frycem (Roman Skamene), chłopcem z bufetu, dzięki któremu wkrótce awansuje w hotelowej hierarchii. Obaj pracują teraz w bufecie i obaj przygotowują się do egzaminu na kelnera. Bez żadnego konkretnego powodu Romek staje się obiektem złośliwości i fizycznej przemocy ze strony brutalnego kelnera Fornalskiego (Roman Wilhelmi), który odtąd konsekwentnie prześladuje chłopaka. Zwłaszcza, kiedy Romek – kosztem przyjaźni z Frycem – awansuje na pikolaka (młodszego kelnera). Z czasem Boryczko zaczyna zdawać sobie sprawę, w jak zepsutym i nieuczciwym środowisku się obraca. Determinację, żeby się z niego wyrwać, znajduje dopiero, gdy poprzez zawodowe złośliwości i porachunki z Fornalskim straci dziewczynę, w której się zakochał.

 

2013-01-22 wtorek

Lokis. Rękopis profesora Wittembacha       

Reż. Janusz Majewski

Wyst. J.Duriasz, E.Fetting

horror Polska 1970

Niemiecki pastor, profesor K. M. Wittembach (Edmund Fetting) to ceniony ekspert językoznawstwa i etnologii z Towarzystwa Biblijnego w Królewcu. Naukowiec wyrusza w podróż na Litwę i Żmudź, aby przeprowadzić tam badania nad ocalałymi śladami starego piśmiennictwa sakralnego. W pociągu poznaje trzy damy, które wracają do Wilna z Anglii – młodą Julię Dowgiałło (Małgorzata Braunek), jej ciotkę, księżnę Katarzynę Pacową (Irena Horecka) oraz towarzyszącą im guwernantkę Pamelę Leemon (Hanna Stankówna). Księżna zaprasza Wittembacha do swojej posiadłości, ale gdy pastor zdradza cel swojej podróży, radzi mu, aby zatrzymał się u hrabiego Michała Szemiota (Józef Duriasz), który ma odziedziczoną po ojcu, bogatą bibliotekę starodruków. Profesor korzysta z listu polecającego od księżnej i udaje się do posiadłości hrabiego. Na miejscu odkrywa ekscentryczne zachowanie hrabiego oraz ukrywany przed obcymi obłęd jego przetrzymywanej w odosobnieniu matki (Zofia Mrozowska). Doktor Froeber (Gustaw Lutkiewicz), który stosuje na kobiecie niekonwencjonalne metody leczenia, wtajemnicza Wittembacha w sekrety rodu Szemiotów. Przed laty, tuż po zamążpójściu, hrabinę porwał na polowaniu olbrzymi niedźwiedź, nazywany wśród ludu lokisem. Więziona przez krótki czas, kobieta ocalała, ale nigdy nie wróciła już do pełni władz umysłowych. Dziewięć miesięcy później urodziła syna, w którym widzi zwierzę podobne do tego, które ją kiedyś porwało.

 

2013-01-29 wtorek

Lekcja martwego języka

Reż. Janusz Majewski

Wyst. O.Łukaszewicz, E.Dałkowska

psych Polska 1979

Galicja, ostatnie miesiące I wojny światowej. Porucznik CK ułanów Alfred Kiekeritz (Olgierd Łukasiewicz) zostaje przeniesiony z powodu zaawansowanej gruźlicy na tyły frontu. Trafia do maleńkiej mieściny Turka, w której ma zająć stanowisko komendanta punktu etapowego. Dostaje pokój w obskurnym żydowskim hotelu, w którym jest jedynym gościem. Dla niego, urodzonego estety, który nawet w czasie wojny gromadzi dzieła sztuki i nie rozstaje się z posążkiem Diany znalezionym w zgliszczach ukraińskiego dworu, pobyt w Turku działa przygnębiająco. Jedyną jego rozrywką są rozmowy z nielicznymi tu ludźmi „na poziomie”. Podczas jednej z nich wyznaje porucznikowi von Trautowi (Marek Kondrat), że nic nie dostarcza mu takich emocji, jak moment, kiedy mierzy do człowieka z broni i w każdej chwili może pozbawić go życia. Jednak Alfred jeszcze nikogo nie zabił, mimo że dowodził plutonem egzekucyjnym. Pewnego dnia podczas polowania Kiekeritz dostrzega w lesie zbiegłego rosyjskiego jeńca. Znów czuje, że ma boską władzę nad życiem innego człowieka.

 

SERIALE

 W czwartki od 2013-01-10

Kaboul Kitchen  Kabul Kitchen  (12 odc.)

Reż. Frederic Berthe, Jean – Patrick Benes, Allan Mauduit

Wyst. Gilbert Melki, Stephanie Pasterkamp, Simon Abkarian, Benjamin Bellecour, Marc Citti

serial komediowy Francja 2011

Afganistan, 2005 rok. George Bush jest prezydentem USA, Jacques Chirac – prezydentem Francji, a Jacky Robert właścicielem restauracji Kabul Kitchen w stolicy Afganistanu. Knajpa Jacky’ego to jedyne miejsce w mieście, gdzie  obcokrajowcy, pracownicy organizacji pozarządowych, żołnierze i dziennikarze mogą się zabawić w zachodnim stylu. W Kabul Kitchen sprzedawany jest alkohol, można tam popływać w basenie i popatrzeć na dziewczyny w bikini. Rozrywkowe życie Jacky’ego zmienia się, kiedy niespodziewanie w Kabulu pojawia się z jego córka Sophie, z którą dotychczas w ogóle nie utrzymywał kontaktów. Dziewczyna przyjeżdża do Afganistanu z misją humanitarną.

 

W czwartki po 2 odc. od 2013-01-24

Transporter  HD Transporter  (12 odc.)

Reż. Luc Besson

Wyst. Chris Vance, Rachel Skarsten, Andrea Osvart

serial sensacyjny USA/Niemcy/Francja/Kanada 2012
Serial sensacyjny na podstawie filmu Luca Bessona z 2002 roku”” w którym Frank Martin jest kurierem, który za odpowiednią cenę dostarczy wszystko w każde miejsce bez żadnych pytań.

 

 

 

 

W każdą sobotę   godz. 16:50

LEVERAGE IV  Uczciwy przekręt IV (18 odc.)

Reż. John Rogers, Chris Downey

Wyst. Timothy Hutton, Gina Bellman, Christian Kane, Beth Riesgraf

serial sensacyjny  USA 2011

Kolejna seria przygód Neda Forda i jego zespołu. Dzielny team jak zwykle ucieka się do niezwykłych metod walcząc z najróżniejszymi wyzyskiwaczami: od firm farmaceutycznych i skorumpowanych szefów wytwórni płytowych po chciwych sprzedawców samochodów.

 

W każdy czwartek godz. 21:00

Suits II –  W garniturach II (16 odc.)

Reż. Aaron Korsh

Wyst. Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Gina Torres, Rick Hoffman

serial prawniczy USA 2012

Harvey Specter jest najlepszym closerem w Nowym Jorku. Efektywnie i z wrodzoną wirtuozerią doprowadza do zamknięcia spraw związanych z fuzjami, przejęciami, a nawet rozwodami. Nikogo poza jego cichym rywalem Louisem Littem nie dziwi więc fakt mianowania go starszym partnerem w spółce Pearson & Harden.

 

 

W każdą  środę około godz. 22:30

„Fate/Zero”  sezon 2  (12 odc.)

reż. Ei Aoki
serial anime Japonia  2011

Raz na 60 lat w mieście Fuyuki zbiera się siedmiu magów, którzy mają walczyć o cudowny artefakt, zwany Świętym Graalem. Do pokonania przeciwników wykorzystują nie tylko magię. Wystawiają do walki jednego ze słynnych bohaterów z dziejów ludzkości.

Rywalizacja jest zaciekła, a wszystkie metody walki uważa się za dozwolone. Graala chce zdobyć m.in. ród Einzbern, który pomimo swej nieposzlakowanej reputacji postanawia zatrudnić bezwzględnego maga-zabójcę Kiritsugu Emiyę, znanego z nieustępliwego charakteru i niekonwencjonalnych metod. Przez kolejne osiem lat Emiya przygotowuje się do zmagań o zdobycie cennego trofeum. W międzyczasie nawiązuje romans z Irisviel von Einzbern, która zostaje jego żoną. Kiedy przychodzi pora stanąć do walki, Kiritsugu czuje się rozdarty pomiędzy powinnością a rodziną. Tymczasem przeciwko niemu ma walczyć sześciu znakomitych przeciwników, w tym także jego arcywróg Kirei Kotomine, szalony ksiądz, który pragnie zabić Emiyę, aby zapełnić pustkę w swoim życiu. Wojna o Świętego Graala może mieć tylko jednego zwycięzcę.

W każdą sobotę godz. 14:30

Wildlife  Tajemnice zwierząt

serial przyrodniczy, Japonia, 2010,

reżyseria: Nobuhito Yamashita

Twórcy serialu zabierają widzów w najodleglejsze zakątki świata, by podglądać życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podczas egzotycznych podróży odkrywają tajemnice m.in. wielkich kotów zamieszkujących afrykańską sawannę, wodnych drapieżników oraz ich ofiar. Zdjęcia zrealizowane w formacie HD pozwalają w pełni delektować się pięknem dzikiej przyrody.

 

EMISJE 3D

PREMIERA 3D: CANAL+ 3D, niedziela, 2 grudnia 2012, 20:00

CHINY BEZ TAJEMNIC ODC. 5

(China Revealed)

seria dokumentalna 3D, Nowa Zelandia/Chiny, 2011, 46’

„Chiny bez tajemnic” to seria dokumentalna ukazująca najbardziej urokliwe i zdumiewające krajobrazy oraz budowle Państwa Środka. Dzięki dziesięciu godzinnym odcinkom widzowie wybiorą się w trójwymiarową podróż po miejscach mało znanych zachodniej cywilizacji.

Odc. 5

Wuzhen i Szanghaj to dwa duże miasta powstałe na ruinach antycznych miejscowości. Pierwsze leżało i nadal leży na popularnym wodnym szlaku handlowym. Drugie kiedyś było małą wioską rybacką, a w krótkim czasie stało się symbolem rozwoju i przemian gospodarczych współczesnych Chin. Co łączy te dwa miasta i jak odnajdują się w rzeczywistości zmieniających się Chin? Na te oraz inne pytania odpowiadają twórcy dokumentu.

 

WINX CLUB – MAGICZNA PRZYGODA 3D

PREMIERA 3D: CANAL+ 3D, niedziela, 6 stycznia 2013, 20:00

PREMIERA: CANAL+, niedziela, 6 stycznia 2013, 15:20

(Winx Club 3D: Magica avventura / Winx Club 3D: Magic Adventure)

animacja przygodowa fantasy, Włochy, 2010, 84’

reżyseria: Iginio Straffi

Magix to pełna tajemnic planeta, na której są dwie słynne szkoły. Alfea kształci wróżki, a działająca w Chmurnej Wieży konkurencyjna uczelnia zgłębia tajniki czarnej magii. Na wspólną inaugurację roku szkolnego

zostały zaproszone słynne absolwentki Alfei, czarodziejki: Musa, Stella, Tecna i Flora. Nieustraszone członkinie klubu Winx, wróżki-strażniczki magicznego wymiaru, uratowały swego czasu świat przed knowaniami Starych Wiedźm i przywróciły dawny blask planecie Domino. Dzięki nim mieszkająca tam czarodziejka Smoczego Płomienia Bloom odzyskała rodziców, a królestwo księżniczkę. Nikczemne czarownice Icy, Darcy i Stormy zakłócają uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i kradną Kompas Tajemnic – klucz do rozwiązywania wszelkich zagadek. Dzięki niemu Stare Wiedźmy chcą odnaleźć i zniszczyć Drzewo Życia, utrzymujące równowagę między siłami dobra i zła. W tym czasie na Domino księżniczka Bloom przyjmuje oświadczyny Sky’a. Erendor, ojciec Sky’a, przez wzgląd na dawną klątwę nie zgadza się jednak na ślub.

„Winx Club – Magiczna przygoda 3D” to drugi pełnometrażowy film animowany oparty na popularnym włoskim serialu animowanym o wróżce Bloom i jej koleżankach ze szkoły magii. Pierwszy, „Klub Winx – Tajemnica Zaginionego Królestwa”, powstał w 2007 roku.  „Klub Winx” to hybryda dwóch popularnych serii dla dzieci: włoskich komiksów „W.I.T.C.H.” i cyklu powieści o Harrym Potterze. To także multimedialny projekt , który funkcjonuje na różnych płaszczyznach: muzyczne show na lodzie, popularna gra MMO, sprzedaż lalek, naklejek, kart wizerunkowych, książek oraz portal internetowy. Serial zadebiutował na antenach największych europejskich kanałów telewizyjnych w 2004 roku, a później z dużym sukcesem rozpoczęto jego emisję także w Ameryce.

Osadzona po czwartej serii serialu fabuła filmu „Winx Club – Magiczna przygoda 3D” nie powiela historii znanych z telewizji, ale rozwija znane wątki. Czarodziejka Smoczego Płomienia Bloom wychowywała się nieświadoma swoich mocy w zwyczajnej rodzinie. Jej wiernymi przyjaciółkami są: Stella – spontaniczna, wesoła, trochę egoistyczna, ale zabawna i hojna Czarodziejka Słońca i Księżyca; Musa – silna , energiczna, dowcipna i porywcza Czarodziejka Muzyki i Tańca, mądra i rozważna Czarodziejka Natury Flora, aktywna sportsmenka Tecna – Czarodziejka Technologii schludna rozsądna, zachowująca w każdym momencie trzeźwość umysłu i logiczne myślenie; Layla – dumna Czarodziejka Płynów, która nigdy nie ucieka przed niebezpieczeństwem, ale boi się ciemności i ma lekką klaustrofobię. W pierwszej części, koprodukcji włosko-francusko-holendersko-amerykańskiej, Bloom odkryła, że jest dziedziczką tronu Zaginionego Królestwa Światła i walczyła o niego z wiedźmami. Teraz w

towarzystwie swoich przyjaciółek z Klubu Winx będzie musiała ponownie stoczyć walkę  z podstępnym złem oraz stanie przed szansą odkrycia tajemnic swojej przeszłości. Druga część przygód została wyprodukowana w stereoskopowej technice 3D. Zaowocowało to powstaniem pierwszej włoskiej animacji trójwymiarowej. Iginio Straffi, reżyser i autor scenariusza, chciał w ten sposób zwrócić uwagę na nowe rozwiązania i dynamikę akcji. Wyimaginowana historia ma swoje inspiracje w dramacie „Romeo i Julia”, greckiej mitologii, średniowiecznych legendach oraz w Kabale. Przesłanie filmu mówi o tym, że nawet, gdy spełniają się największe marzenia, sprawy mogą przybrać najbardziej nieoczekiwany i dramatyczny obrót. Nie należy wtedy jednak uciekać od rzeczywistości, ale raczej starać się odnaleźć w sobie odwagę w obliczu trudności. Magii tak naprawdę trzeba szukać w samym sobie – wiara w siebie, siła woli, optymizm i wsparcie przyjaciół pozwalają przezwyciężyć wszelkie przeciwności życia. „Winx Club – Magiczna przygoda 3D” składa się z około 125 000 klatek i ponad 5 milionów warstw, które łączą się na różnych poziomach tworząc poszczególne kadry. Inspiracją dla strojów wróżek były kształty kwiatów. Gianmario Catania i Corrado Virgili nominowani byli do nagrody David di Donatello za najlepsze efekty specjalne.

 

PERŁY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA ODC. 5

(Jewels of the World)

PREMIERA: niedziela, 13 stycznia 2013, 20:00

seria dokumentalna 3D, USA, 2011, 46’

„Perły światowego dziedzictwa” to zrealizowana w trójwymiarze pięcioodcinkowa seria dokumentalna, która w każdej odsłonie ukazuje w sposób do tej pory niespotykany jedno ze zdumiewających miejsc na świecie. Twórcy dokumentu zabierają widzów w podróż do Parku Narodowego Fiordland w Nowej Zelandii, gdzie człowiek jest bardzo rzadkim gościem, do położonej w szwajcarskich Alpach wioski Interlaken, na wyspę Santorini, do Wenecji i Rzymu. W każdym miejscu pokazują unikalne krajobrazy, wspaniałe zabytki i pomniki przyrody w technologii 3D.

 

PARKI NARODOWE AMERYKI  (America’s National Parks)

PREMIERA: niedziele, od 20 stycznia 2013, 20:00

seria dokumentalna 3D, USA, 2011, 46’

„Parki Narodowe Ameryki” to 5-cześciowy serial, będący podróżą po najbardziej znanych i najpiękniejszych parkach narodowych Stanów Zjednoczonych. Twórcy zabierają widzów do Yellowstone, zajmującego blisko 9000 km² najstarszego parku narodowego na świecie. Leżący w trzech różnych stanach jest znany z geotermalnych cudów natury: gejzerów i gorących źródeł, a także wulkanów i wodospadów. Kamera dokumentalistów zagląda również do Kalifornii, gdzie znajduje się objęty ochroną dekretem prezydenckim Abrahama Lincolna słynny park Yosemite, czyli polodowcowa dolina będąca przez wieki domem Indian Miwok i Pajutów. Seria prezentuje także Park Narodowy Arches, a w nim ukształtowane przez wiatr i wodę zachwycające kamienne łuki oraz pozostawione przez Indian Anasazi ryty naskalne. Z Utah film przenosi widzów do kalifornijskiej Doliny Śmierci, gdzie znajduje się miejsce najniżej położone na półkuli zachodniej, a w niektórych lokalizacjach piasek rozgrzewa się do temperatury blisko 100 stopni Celsjusza. Dolina znana jest również z zagadki geologicznej, którą są samoistnie przemieszczające się kamienie. Ostatnim miejscem, do którego zabiorą widzów twórcy serii jest Park Narodowy Wulkany Hawai’i. To krainy lawy, w której rządzi uznawany za święty dom bogini Pele wulkan Kīlauea i gdzie Hawajczycy składali ofiary bóstwu.

 

Dzięki technologia 3D twórcy umożliwiają wgląd w miejsca, do których normlanie trudno jest się dostać. Trójwymiar sprawia również, że widoczne są detale, których nie można dostrzec na zdjęciach czy tradycyjnych dokumentach.

 


Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.