Canal+ premiery od 14 do 27 września 2013

Hobbit Niezwykla PodrozW tych tygodniach obejrzymy kinowe hity: „Hobbit: Niezwykła podróż” i „Promoteusz”, animowany „Żółwik Sammy 2”, oraz: „Droga bez powrotu 5: Krwawe granice”, „Komisarz Blond i oko sprawiedliwości”, „Operacja Sofia”, „Tajna agentka”, „Moja Australia” i „Smak zwycięzstwa”.

PREMIERA: CANAL+, sobota, 14 września 2013, 21:00 

HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ (The Hobbit: An Unexpected Journey)

fantasy, Nowa Zelandia/USA, 2012

reżyseria: Peter Jackson

występują: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage

Bilbo Baggins wyrusza na wyprawę, by pomóc krasnoludom pod wodza Thorina odzyskać utracony dom, zajęty przez smoka Smauga.

Hobbit Niezwykla PodrozBilbo Baggins to miłośnik dobrej kuchni, palacz wykwintnych tytoni, elegant i prawdziwy domator. Pewnego dnia odwiedza go czarodziej Gandalf. Namawia, by dołączył do wyprawy krasnoludów pod wodzą legendarnego wojownika Thorina Dębowej Tarczy. Mają wspólnie przepędzić smoka Smauga, który wyciął w pień mieszkańców ich rodzinnego miasta Dal, znajdującego się u podnóża Samotnej Góry. Według Gandalfa, krasnoludy potrzebują Bilba, bo jest mały, zwinny i sprytny, co czyni go wyśmienitym włamywaczem. Początkowo niechętny, Baggins wyrusza w podróż, podczas której odkrywa w sobie wielką odwagę i odpowiedzialność za losy przyjaciół. Po drodze drużyna musi zmierzyć się z grupą trolli i gigantycznymi pająkami. W tunelach goblinów, z których po ciężkich walkach krasnoludom udaje się uwolnić, Bilbo spotyka Golluma i przejmuje jego cenny skarb – kluczowy dla losów Śródziemia czarodziejski pierścień, dzięki któremu Bagginsowi udaje się wyjść cało z wielu opresji. Kompanię Thorina ściga armia goblinów i wargów, z którymi krasnoludy, wspierane przez leśne elfy i ludzi, muszą się wreszcie skonfrontować w bitwie.

 

 PREMIERA: CANAL+, niedziela, 15 września 2013, 21:00

ŻÓŁWIK SAMMY 2 (Sammy’s Adventures 2)

animowany/przygodowy, Belgia, 2012

reżyseria: Vincent Kesteloot, Ben Stassen

dubbing w polskiej wersji językowej: Bonzo (Artur Żmijewski), Sammy (Cezary Morawski), Ray (Piotr Bąk), Filip (Cezary Żak), Marco (Jacek Kawalec), Szpecio (Klaudiusz Kaufmann), Manager (Jarosław Boberek), Lolek Ryszard Olesiński)

Zółwik Sammy – nieustraszony zdobywca mórz i najwytrwalszy podróżnik świata trafia do niewoli, by zaplanować spektakularna ucieczkę i odnaleźć ukochaną.

Zolwik Sammy 2Sammy wpada w sidła kłusowników i trafia do luksusowego oceanarium, gdzie u boku najbardziej malowniczych mieszkańców rafy koralowej bawi turystów z różnych zakątków świata. Jednak Sammy nie potrafi żyć w niewoli i planuje wielką ucieczkę. Wspiera go waleczny żółw Ray, rybka Szpecio, homar Lolek oraz rekin-młot Albert. Plany Sammy’ego próbuje pokrzyżować samozwańczy boss oceanarium – zadufany w sobie konik morski Bonzo (Artur Żmijewski). Podmorski gangster i jego pomocnicy zrobią wszystko, żeby zatrzymać cały narybek oceanarium wewnątrz.

 

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 16 września 2013, 23:00

DROGA BEZ POWROTU 5: KRWAWE GRANICE (Wrong Turn 5: Bloodlines)

horror, Stany Zjednoczone, 2012

reżyseria: Declan O’Brien

występują: Roxanne McKee, Simon Ginty, Paul Luebke, Amy Lennox, Doug Bradley, Camilla Arfwedson, Duncan Wisbey

Małe miasteczko w Wirginii zostaje zaatakowane przez grupę żadnych krwi kanibali.

Droga Bez Powrotu 5W piątej części „Drogi bez powrotu” lasy zachodniej Wirginii są jeszcze mroczniejsze i bardziej niebezpieczne niż w poprzednich częściach filmowej sagi. W Fairlake  z okazji Halloween odbywa się festiwal, który dla okolicznych studentów jest doskonałą okazją do hucznej imprezy. Atmosferę imprezy psuje rodzina kanibali, która zupełnie odmienia zabawę w „cukierek albo psikus”. W rolę Lity, jednej ze studentek walczącej z psychopatycznymi mordercami, wciela się Roxanne McKee, znana jako Doreah z serialu „Gra o tron”.

 

PREMIERA: CANAL+, czwartek, 19 września 2013, 21:00

KOMISARZ BLOND I OKO SPRAWIEDLIWOŚCI (Komisarz Blond i Oko sprawiedliwości)

komedia sensacyjna, Polska, 2012

reżyseria: Paweł Czarzasty

występują: Mariusz Pujszo, Paweł Deląg, Marek Włodarczyk, Anna Dereszowska, Marian Dziędziel,

Komisarz Blond I Oko SprawiedliwosciKomisarz Blond (Mariusz Pujszo), nawet zdegradowany do roli pracownika archiwum, potrafi wykryć spisek na skalę międzynarodową, znany pod nazwą „Oko sprawiedliwości”. Choć jest fajtłapą na miarę inspektora Clouseau, sam siebie uważa za geniusza. Przekonany, że losy świata są w rękach, przystępuję do działania. Wspiera Minister Spraw Wewnętrznych (Marian Dziędziel), prywatnie wielbiciel psów i mocnych trunków, oraz tajemniczy taksówkarz Marek (Paweł Deląg). Kiedy Blond jest już blisko rozwiązania zagadki, na jego drodze staje piękna Natalia (Anna Dereszowska), której seksapilowi nie będzie mu się łatwo oprzeć.

 

PREMIERA: CANAL+, niedziela, 22 września 2013, 21:00

PROMETEUSZ (Prometheus)

science fiction, USA, 2012

reżyseria: Ridley Scott

wyatępują: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, Idris Elba, Logan Marshall-Green, Charlize Theron

PromoteuszW 2089 archeologowie Elizabeth Shaw (Noomi Rapace) i Charlie Holloway (Logan Marshall-Green) odkrywają w Szkocji piktogramy wykonane ponad 35000 lat wcześniej. Podobne znaki pojawiały się w kulturach niemal wszystkich starożytnych cywilizacji. Według naukowców ludzkość mogła być stworzona przez pozaziemską inteligencję, którą nazywają Inżynierami. Kilka lat później cierpiący na kompleks boga miliarder Peter Weyland (Guy Pearce) funduje wyprawę statkiem Prometeusz na odległy księżyc LV-223. Na pokładzie jest między innymi para archeologów, kapitan statku Janek (Idris Elba), szefowa wyprawy z ramienia Weyland Corporation – Meredith Vickers (Charlize Theron) oraz android David (Michael Fassbender). Członkowie załogi dopiero po przybyciu na miejsce w 2093 roku zostają poinformowani, że celem misji jest ustalenie, kto stworzył ludzkość. Okazuje się, że poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie może doprowadzić do jej końca.

 

 PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 23 września 2013, 21:00

OPERACJA SOFIA (Sofia)

thriller, USA, 2012

reżyseria: Isaac Florentine

występują: Christian Slater, Donald Sutherland, Elika Portnoy

Operacja SofiaTajemniczy zabójca bierze na celownik terrorystów z listy najbardziej poszukiwanych przez USA przestępców w Europie. Likwiduje ich, jednego po drugim, regularnie, precyzyjnie, bez zostawiania śladów. Władzom ze względów politycznych i operacyjnych nie jest to na rękę. Ambasador USA (Donald Sutherland) zleca zidentyfikowanie i odnalezienie zabójcy byłemu agentowi FBI, Robertowi (Christian Slater). Trop prowadzi do stolicy Bułgarii, Sofii.

 

 

PREMIERA: CANAL+, wtorek, 24 września 2013, 21:00

TAJNA AGENTKA (So Undercover)

komedia, USA, 2012

reżyseria: Tom Vaughan

występują: Miley Cyrus, Jeremy Piven, Mike O’Malley

Tajna AgentkaMolly (Miley Cyrus – gwiazda „Hannah Montana” i „High School Musical 2″) jest uroczą nastolatką, która pracuje z ojcem, byłym policjantem, a obecnie prywatnym detektywem. Pewnego dnia zgłasza się do niej FBI z prośbą o pomoc w ochronie córki jednego ze świadków, który wkrótce ma zeznawać przeciwko szefowi mafii. Molly, tym razem jako tajna agentka, trafia do college’u, w środek rozgrywek między uczelnianymi bractwami.

 

 PREMIERA: CANAL+, środa, 25 września 2013, 21:00

MOJA AUSTRALIA (Moja Australia)

obyczajowy, Polska/Izrael, 2011

reżyseria: Ami Drozd

występują: Aleksandra Popławska, Jakub Wróblewski, Łukasz Sikora

Pełna emocji, ale też i humoru, historia dorastania i samookreślenia dwóch braci.

Moja AustraliaPolska, czasy powojenne. Dwóch braci, Tadek (Jakub Wróblewski) i Andrzej (Łukasz Sikora), wychowuje się bez ojca. Zajęta pracą matka nie zauważa, kiedy chłopcy przystępują do chuligańskiej, antyżydowskiej grupy. Dopiero bójka, w której jeden z chłopców zostaje ranny, uświadamia jej, co się dzieje. Po wydarzeniach marca ’68 podejmuje decyzję o wyjeździe rodziny z Polski do Australii. U końcu podróży okazuje się, że jej celem był Izrael, a bracia odkrywają pochodzenie swoje i swojej rodziny. Muszą szybko przystosować się do nowego środowiska i kultury.

 

PREMIERA: CANAL+, czwartek, 26 września 2013, 21:00

SMAK ZWYCIĘSTWA (An American Girl – Mckenna Shoots For The Stars)

dramat, USA, 2013

reżyseria: Vince Marcello

występują: Jade Pettyjohn, Ysa Penarejo, Kerris Dorsey, Nia Vardalos

Opowieść młodej gimnastyczce, która próbuje połączyć sport z życiem codziennym.

Smak ZwyciezstwaMcKenna Brooks (Jade Pettyjohn) ma w życiu jedną pasję – gimnastykę. Wraz z przyjaciółką Toulane (Ysa Penarejo), ma nadzieję zakwalifikować się na regionalne zawody gimnastyczne. Problem polega na tym, że treningi poważnie kolidują z nauką. Szkoła sugeruje, że dziewczynie potrzebny jest korepetytor. Jakby tego było mało, podczas rutynowych zajęć McKenna spada z równoważni, doznaje kontuzji, co wyklucza ją z treningów na tygodnie. Chodzenie na korepetycje i obserwowanie zajęć sportowych z ławki nie przychodzi jej łatwo. Dochodzi do kłótni z Toulane. McKenna musi znaleźć sposób, żeby podzielić się swoimi problemami I odnaleźć równowagę w życiu. W przeciwnym wypadku nie będzie lepsza ani na równoważni, ani w żadnej innej dziedzinie.

 

 

FILMY DOKUMENTALNE

 

ŚLADY

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 16 września 2013, 00:30

dokumentalny, Polska, 2012

reżyseria: Robert Gliński

występują: Lech Majewski, Juliusz Machulski, Jacek Bromski, Janusz Kijowski, Jolanta Dylewska, Dorota Kędzierzawska, Mariusz Grzegorzek, Sławomir Kryński, Borys Lankosz, Piotr Trzaskalski, Małgorzata Szumowska, Sławomir Fabicki

Wybitny polski reżyser oczami swoich wychowanków

Wojciech Jerzy Has był wykładowcą PWSFTviT przeszło 25 lat. W filmie Roberta Glińskiego poznajemy go przez pryzmat jego wychowanków, obecnie znanych reżyserów filmowych. O swoim Mistrzu mówią: Jacek Bromski, Jolanta Dylewska, Sławomir Fabicki, Robert Gliński, Mariusz Grzegorzek, Dorota Kędzierzawska, Janusz Kijowski, Sławomir Kryński, Borys Lankosz, Juliusz Machulski, Lech Majewski, Małgorzata Szumowska i Piotr Trzaskalski. Jak wspomina Gliński, Has był tym dla jego generacji, czym Bohdziewicz i Munk dla pokolenia Wajdy i Polańskiego. Bohaterowie dokumentu opowiadają o swoim wykładowcy, a jednocześnie o tym, jak kształtowała się ich świadomość artystyczna na przestrzeni lat. Relacje, które Has budował z wychowankami były dla nich źródłem inspiracji i fascynacji. Ich wspomnienia ilustrują etiudy studenckie, które powstały pod opieką merytoryczną lub wpływem Hasa.

 

WYPRAWY W CZASIE odc. 4-6 (Time Traveller Guides, ep. 4-6)

PREMIERA 3D: CANAL+ Family2, niedziela, 15 września 2013, 17:00 (odc. 4 i5)

PREMIERA 3D: CANAL+ Family2, niedziela, 22 września 2013, 17:00 (odc 5 i 6)

seria dokumentalna 3D,

Trójwymiarowa podróż po największych miastach świata

„Wyprawy w czasie 3D” to sześcioodcinkowa seria dokumentalna. Jej twórcy przenoszą widzów do drugiej połowy XIX wieku, czasów kiedy rodziła się trójwymiarowa technologia stereoskopowa. Każdy odcinek przedstawia jedno z sześciu miast: Paryż, Londyn, Nowy Jork, Waszyngton, Gettysburg i Rzym. Specjalnie dobrany dźwięk i zdjęcia z epoki oraz narrator, który jest przewodnikiem po dawnym świecie to atuty, dzięki którym widz poznaje z bliska realia odległych wydarzeń: zjednoczenia Włoch, amerykańskiej wojny domowej czy rządów królowej Wiktorii.

 

WIZYTA W ZOO. NOSOROŻCE (City ZOO)

PREMIERA: CANAL+ Family 2, poniedziałek, 16 września 2013, 20:30

seria dokumentalna

Seria dokumentalna pokazująca pracę w jednym z dziesięciu najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie. To ZOO różni się od pozostałych. Jego pracownicy są skoncentrowani na badaniach nad zwierzętami zagrożonymi wymarciem. Placówka odgrywa znaczącą rolę w walce o przetrwanie tych gatunków oraz w zdobywaniu wiedzy na ich temat. Od lasów deszczowych po Sawannę, od laboratoriów po rafy koralowe, dokument pokazuje ciężką pracę naukowców i pasjonatów, którzy starają się ocalić zwierzęta od zagłady.

 

CANAL+

 REŻYSERIA: WOODY ALLEN cz. 1 (Woody Allen: A Documentary)

PREMIERA CZ. 1: CANAL+, poniedziałek, 23 września 2013, 22:45

PREMIERA CZ. 2: CANAL+, poniedziałek, 30 września 2013, 22:25

dokument, Stany Zjednoczone, 2012

reżyseria: Robert B. Weide

występują: Woody Allen, Letty Aronson, Josh Brolin, Penélope Cruz, Scarlett Johansson, Diane Keaton, Sean Penn, Naomi Watts, Owen Wilson, Martin Scorsese, Mira Sorvino

Dwuczęściowy dokument o życiu i procesie twórczym legendarnego amerykańskiego reżysera, aktora i komika.

Robert B. Weide stworzył dokument biograficzny portretujący jednego z najbardziej znanych twórców filmowych na świecie – Woody’ego Allena, a właściwie Allana Stewarta Konigsberga, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko. Film ilustruje życie reżysera od lat dzieciństwa, przez początki kariery w branży, po premierę kasowego hitu „O północy w Paryżu”. Dokument opiera się na wspomnieniach samego Allena oraz jego bliskich, rodziny i współpracowników, m.in. Diane Keaton, Seana Penna, Scarlett Johansson, Josha Brolina, Penélope Cruz, Naomi Watts i wielu innych. Robert B. Weide był wielokrotnie wyróżnianym filmowcem, który ma na koncie m.in.  nominację do Oscara® za dokument „ Lenny Bruce: Swear to Tell the Truth” oraz trzy nagrody Emmy, w tym za reżyserię serialu komediowego „Pohamuj entuzjazm”.

 

SERIALE

 

Canal+Film SMASH II (17 odc.)

czwartki godz. 20:00 od 12 września

serial obyczajowy USA 2013

SMASH to serial zrealizowany według pomysłu Stevena Spielberga z Anjeliką Houston, Umą Thurman i Debrą Messing w obsadzie. Łączy wątki dramatyczne z elementami musicalu.
Smash2Julia Houston (Debra Messing) i Tom Levitt (Christian Borle) są parą zaprzyjaźnionych kompozytorów związanych z teatrami na Broadwayu. Wspólnie podejmują się napisania piosenek do musicalu opartego na życiu Marylin Monroe. Projekt realizuje ambitna producentka Eileen Rand (Anjelica Huston), która pragnie udowodnić mężowi, z którym właśnie się rozwodzi, że potrafi poradzić sobie bez jego pieniędzy. Eileen zatrudnia jako reżysera renomowanego, ale zarozumiałego i aroganckiego Dereka Willsa (Jack Davenport). Wkrótce rozpoczyna się rywalizacja między kandydatkami do głównej roli. Faworytką jest doświadczona chórzystka Ivy Lynn (Megan Hilty), ale zagraża jej utalentowana dziewczyna z prowincji, Karen Cartwright (Katharine McPhee), w której Derek widzi swoją Marylin. Wystawienie spektaklu utrudniają zarówno problemy finansowe Eileen, jak i skomplikowane relacje osobiste pomiędzy uczestnikami projektu.”Smash” to serial, w którym wątki dramatyczne i elementy musicalu stanowią spójną, doskonale uzupełniającą się całość. Pomysłodawcą produkcji odkrywającej przed widzami sekrety realizacji broadwayowskiego przedstawienia jest Steven Spielberg, od dawna zafascynowany magią nowojorskich teatrów. Będąc jednym z producentów sprawił, że „Smash” rozmachem nie odbiega od wielkich hollywoodzkich produkcji. W realizacji projektu wsparł go prezes NBC Entertainment Robert Greenblatt, a o realizm zadbali Neil Meron i Craig Zadan, duet producencki znający Broadway jak własną kieszeń. Napisanie scenariusza powierzono Theresie Rebeck (seriale „Prawnicy z Miasta Aniołów”, „Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar”), a odcinek pilotowy, nakręcony kosztem aż 7,5 miliona dolarów, wyreżyserował Michael Mayer („Ostateczny egzamin”).

 

Prawdziwa historia rodu Borgiów II (Borgia II)

serial historyczny, Francja/Niemcy, 2013, (12 odc. x 52 min.)

PREMIERA: canal+ Family2, 4 września 2013, emisja w środy o 20:30

twórca: Tom Fontana

reżyseria: Metin Hüseyin, Dearbhla Walsh, Christoph Schrewe, Thomas Vincent

występują: John Doman (Rodrigo Borgia), Mark Ryder (Cezar Borgia), Isolda Dychauk (Lukrecja Borgia), Assumpta Serna (Vannozza Cattanei), Diarmuid Noyes (Alessandro Farnese), Marta Gastini (Giulia Farnese)

PrawdziwaHistoriaRoduBorgiow2Koprodukowana przez CANAL+ „Prawdziwa historia rodu Borgiów” to dzieło Toma Fontany, który pokazuje bez kompromisów i cenzury losy tej kontrowersyjnej rodziny. Borgiowie dali Kościołowi rzymskokatolickiemu dwóch papieży i świętego, a jednak pamięci o nich towarzyszą najbardziej ponure pogłoski, w których rzeczywistość miesza się z mitem. „Prawdziwa historia rodu Borgiów” to widowisko kostiumowe, którego wartość tkwi nie tylko w perfekcyjnej realizacji, dbałości o historyczną prawdę i inscenizacyjne szczegóły, ale także brak politycznej poprawności i ujęcie tematu w taki sposób, że jest on wiarygodny, w zaskakujący sposób współczesny. Jednocześnie jest to serial, który skupia się w równym stopniu na zaczerpniętych z materiałów źródłowych faktach (Fontana przy pisaniu scenariusza wykorzystał swoją doskonałą znajomość łaciny), co na relacjach międzyludzkich, motywach działania bohaterów, ich żądzach, urażonych ambicjach, zazdrości, poczuciu winy i słabościach.

Akcja drugiej serii rozpoczyna się po zamordowaniu papieskiego syna Juana. Rodrigo Borgia załamuje się i jego władza słabnie, a na pierwszy plan wysuwa się młodszy syn Cezar, który staje się okrutnym, bezwzględnym wojownikiem, uosobieniem „Księcia” Machiavellego. Cesar jest owładnięty obsesją rządzenia Italią. Bezwzględność, z jaką realizuje swój plan prowadzi do katastrofy nie tylko własnej rodziny, ale też całego Półwyspu Apenińskiego. Wychodząc z cienia ojca, młody Borgia zaczyna kontrolować każdą myśl i decyzję Rodriga. Papież tymczasem nie porzuca myśli o zreformowaniu Kościoła, jednak skala korupcji w Watykanie oraz jego własne pożądanie i słabość sprawiają, że wszystkie wysiłki w tym kierunku spełzają na niczym. Lucrezia po tym, jak brała udział w spisku, mającym na celu zamordowanie brata i była świadkiem zabicia przez Cezara jej kochanka Perotta, pragnie odnaleźć drogę do Boga i szczęścia, które nigdy nie było jej udziałem. Urocza i niewinna kiedyś dziewczyna wyrosła na silną kobietę, której ojciec nie waha się powierzyć władzę na czas swojej nieobecności w Watykanie i pozwolić jej zasiadać na papieskim tronie.

Pierwsza część serialu była emitowana w CANAL+ na przełomie 2011 i 2012 roku. Obecnie trwają prace nad trzecim i ostatnim sezonem „Prawdziwej historii rodu Borgiów”.

 

KAMUFLAŻ III  (Covert Affairs III) serial szpiegowski, USA, 2012 (16 odc.)

PREMIERA: CANAL+ Film, w każdy czwartki, godz. 20:45

reżyseria: Allan Kroeker

występują: Piper Perabo (Annie Walker), Christopher Gorham (Auggie Anderson), Kari Matchett (Joan Campbell), Anne Dudek (Danielle Brooks), Peter Gallagher (Arthur Campbell), Sendhil Ramamurthy (Jai Wilcox), Sarah Clarke (Lena Smith), Richard Coyle (Simon Fischer)

kamuflaz3Tajne akcje CIA, płatni mordercy, zagraniczni agenci oraz zdrada – „Kamuflaż” idealnie łączy wszystkie elementy charakterystyczne dla opowieści szpiegowskich. Jest to bez wątpienia zasługa jednego z producentów serialu DOUGA LIMANA, którego można uznać za specjalistę od filmów szpiegowskich. Liman jest znany przede wszystkim z produkcji trylogii o Jasonie Bourne’ie oraz wyreżyserowania „Tożsamości Bourne’a”. Na tym jednak nie kończy się przygoda Limana z produkcjami o szpiegach, tajnych agentach i płatnych zabójcach. W 2005 roku wyreżyserował „Pana i panią Smith”, historię pary zabójców zagranych przez Angelinę Jolie i Brada Pitta. W 2010 roku został zaś reżyserem „Fair Game”, osadzonej we współczesnych realiach historii agentów CIA z Seanem Pennem i Naomi Watts w rolach głównych. Doświadczenia zdobyte na planie są widoczne w produkowanym przez Limana „Kamuflażu”.

 

Mentalista V (The Mentalist V) serial sens./detektywistyczny, USA 2012  (22 odc.)

PREMIERA: CANAL+, w każdy piątek,  godz. 20:00

reżyseria: Randall Zisk

występują: Simon Baker (Patrick Jane), Robin Tunney (Teresa Lisbon), Tim Kang (Kimball Cho), Owain Yeoman (Wayne Rigsby), Amanda Righetti (Grace Van Pelt), Emmanuelle Chriqui (Lorelei Martins)

Serial „Mentalista” to opowieść o człowieku, który dzięki talentowi, wysokorozwiniętemu zmysłowi obserwacji i dedukcji oraz szczególnego rodzaju trikom przez wiele lat udawał medium i utrzymywał się wykorzystując ludzką naiwność.

Mentalista5Kiedy jego żona i córka zostały zamordowane przez seryjnego mordercę Czerwonego Johna, który nigdy nie został ujęty, Patrick Jane (Simon Baker) postanowił zostać niezależnym detektywem i pomagać agentom z Kalifornijskiego Biura Śledczego rozwiązywać zagadki kryminalne. Dzięki genialnemu instynktowi, z pomocą którego czyta w ludziach jak w otwartych księgach i wykorzystaniu bardzo niekonwencjonalnych metod, jak manipulacja, sugestia czy hipnoza jest bardzo skuteczny w dochodzeniu prawdy. Na co dzień pracuje z grupą specjalistów pod dowództwem agentki Teresy Lisbon (Robin Tunney), która niechętnie uznaje talenty Jane’a i przy każdej okazji krytykuje go za teatralność, narcyzm i notoryczne nieprzestrzeganie regulaminu. W skład zespołu Lisbon wchodzą także agenci Kimball Cho (Tim Kang) i Wayne Rigsby (Owain Yeoman) oraz najmłodsza w zespole Grace Van Pelt (Amanda Righetti). Wszyscy uważają Patricka za megalomana i efekciarza, ale podziwiają jego urok i niewątpliwy talent.

Już pierwszy sezon „Mentalisty” pobił w USA rekordy popularności. Odcinek pilotażowy zgromadził 23 września 2008 roku blisko 16-milionową widownię, a gdy ponownie nadano go trzy dni później, przed telewizorami zasiadło kolejne 8 milionów. W bardzo krótkim czasie awansował do miana jednego z najchętniej oglądanych seriali za oceanem. „Mentalista” był także w pewnym momencie najpopularniejszym programem stacji CBS, co jak na serial w pierwszym sezonie emisji jest wielkim osiągnięciem (wcześniej udało się to „Gotowym na wszystko” 4 lata wcześniej). Dotychczas produkcję wyróżniono m.in. Kryształową Statuetką, czyli Nagrodą Amerykańskiej Publiczności (People’s Choice Award) w kategorii „nowy serial dramatyczny”, a wcielający się w tytułowa rolę Simon Baker był nominowany do Złotego Globu i nagrody Emmy.

 

PREMIERA: CANAL+ Film, w każdą sobotę, godz. 22:00

THE FOLLOWING serial sensacyjny/thriller, USA, 2013, (15 odc.)

twórca: Kevin Williamson

reżyseria: Marcos Siega, Joshua Butler

występują: Kevin Bacon, James Purefoy, Natalie Zea, Annie Parisse, Shawn Ashmore, Valorie Curry, Nico Tortortella

FollowingDoświadczony agent FBI Ryan Hardy (Kevin Bacon) odchodzi ze służby z powodów zdrowotnych. Po kilku latach spędzonych w stanie spoczynku, zostaje wezwany przez dawnych przełożonych. Ma zająć się sprawą seryjnego mordercy Josepha Carrolla (James Purefoy), byłego wykładowcy akademickiego, którego skazano na dożywocie za zamordowanie 14 swoich studentek. Przebiegły i charyzmatyczny Carroll zdołał zbiec z więzienia i zbudować podziemną przestępczą siatkę wspierającą innych morderców. Joseph chce zemścić się na Hardym, który nie tylko posłał go kiedyś za kraty, ale też romansował z jego byłą żoną (Natalie Zea).

Kevin Williamson, producent i scenarzysta, pracujący wcześniej m.in. przy filmach „Krzyk”, „Koszmar minionego lata” oraz serialach „Pamiętniki wampirów” i „Tajemny krąg”, od początku zakładał, że jego nowy projekt nie będzie należał do lekkiej rozrywki. „The Following” to propozycja dla widza, który nie boi się krwi, nagości i karkołomnych zwrotów akcji. „Jeśli szukasz dobrego dreszczowca, zręcznie i bezlitośnie zrealizowanego, bądź ostrzeżony: „The Following” to poważna sprawa!” – z uznaniem pisał Matt Roush z serwisu TV Guide. Oprócz trzymającej w napięciu akcji, mistrzowsko poprowadzonej intrygi i frapujących bohaterów, niewątpliwym atutem „The Following” jest też doborowa obsada. W roli Hardy’ego błyszczy zdobywca Złotego Globu Kevin Bacon („Odwrócić przeznaczenie”, „Frost / Nixon”, „Podróż powrotna”), w jego adwersarza brawurowo wciela się James Purefoy („Vanity Fair – Targowisko próżności”, „Solomon Kane – Pogromca zła”, serial „Rzym”). Na drugim planie można zobaczyć m.in. Natalie Zeę (seriale „Justified – Bez przebaczenia”, „Franklin & Bash”), Annie Parisse (seriale „Rubicon”, „Unforgettable – Zapisane w pamięci”) oraz Shawna Ashmore’a (cykl „X-Men”, „Ruiny”,  „Frozen”).

Odcinek pilotażowy, wyemitowany na kanale Fox w styczniu 2013, zgromadził przed telewizorami blisko 10,5 miliona Amerykanów. „W kwestii aktorstwa, zaskoczenia i suspensu może rywalizować śmiało ze wszystkim, co zobaczycie w multikinach” – wydał wówczas werdykt David Hiltbrand z redakcji „Philadelphia Inquirer”. – „Ale to co naprawdę sprawia, że „The Following” ogląda się jak film kinowy to jego ekstrawagancka, wymowna brutalność”. Liczący 15 odcinków premierowy sezon serialu rywalizuje o nagrodę Saturna w dwóch kategoriach. Zachęcona jego sukcesami, stacja Fox podjęła już zaś decyzję o realizacji sezonu drugiego.

 

PREMIERA: CANAL+ Film2, poniedziałki, godz. 20:00

GRIMM II (22 odc.)

serial fantasy, USA 2012/2013

występują: David Giuntoli, Russell Hornsby, Bitsie Tulloch, Silas Weir Mitchell, Sasha Roiz, Reggie Lee, Bree Turner

GRIMM2Nick Burkhardt (David Giuntoli) jest detektywem z wydziału zabójstw policji. Od czasu przeprowadzki do Portland mężczyzna jest świadkiem dziwnych wydarzeń: na jego oczach ludzie przemieniają się w nierzadko przerażające postacie rodem z baśni. Od ciotki Nick dowiaduje się, iż jest spadkobiercą legendarnej grupy łowców zwanych Grimmami, którzy przez wieki chronili ludzkość przed zakusami nadprzyrodzonych potworów ze starych ksiąg oraz innych sił zła. Tylko Burkhardt potrafi dostrzec te istoty i skutecznie się im przeciwstawić. Z pomocą przyjaciela o baśniowym rodowodzie Monroe’a (Silas Weir Mitchell) oraz partnera, porucznika Hanka Griffina (Russell Hornsby), Nick staje do walki z wrogiem nie z tego świata, jednocześnie starając się ukryć nowe zadania przed dziewczyną, Juliette (Bitsie Tulloch), która w drugim sezonie utraci wszystkie wspomnienia z nim związane. Sam Burkhardt  zaś będzie miał do rozpracowania kolejne niepokojące sprawy, takie jak napady na dzieci w Halloween czy niekonwencjonalna zbrodnia popełniona przez genialnego projektanta gier.

Tytuł serialu nawiązuje do niemieckich pisarzy Wilhelma i Jakuba Grimmów, autorów słynnego zbioru „Baśnie braci Grimm”. W telewizyjnej produkcji kanału NBC niezwykłe istoty znane z ich utworów wkraczają w scenerię współczesnej Ameryki, niosąc zagrożenie ludziom.

Po sukcesie pierwszego sezonu „Grimm”, który w samych tylko USA gromadził przed telewizorami średnio 6,35 milionów widzów, licencję na serial zakupiły telewizje z blisko 50 krajów, a NBC zrealizowało drugi, liczący 22 odcinki sezon. Biorąc pod uwagę fakt, ze każdy z nich przyciągał średnio około 4,66 miliona widzów, już podjęto decyzję o kontynuacji – sezon trzeci rusza na antenie NBC w styczniu 2014 roku.

Wśród scenarzystów drugiego sezonu – obok sprawdzonych fachowców, takich jak David Greenwalt i Jim Kouf – pojawili się nowi autorzy, a wśród nich David Simkins („Roswell: W kręgu tajemnic”, „Magazyn 13”) i Alan Di Fiore („Tajniacy”). W drugim sezonie zobaczymy ponownie tych samych odtwórców pierwszoplanowych ról: Davida Giuntolego (seriale „Eli Stone”, „The Deep End”), Russela Hornsby’ego („Po zachodzie słońca”, „Utkwiony”), Bitsie Tulloch (oscarowy „Artysta”) i Silasa Weira Mitchella (serial „Prison Break – Skazany na śmierć).

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.