Canal+ premiery od 12 października do 18 października 2013

Jestes BogiemW Canal+ obejrzymy głośny polski dramat „Jesteś Bogiem”, francuski dramat „Miłość” francuską komedię „Niewierni”. Dramat „Mary i Martha” z Hilary Swank w roli głównej, czeski dramat „Cztery słońca” oraz najnowszą wersję filmu akcji „Dredd”.

 

CANAL

 

 

PREMIERA: CANAL+, sobota, 12 października 2013, 21:00

JESTEŚ BOGIEM (Jesteś Bogiem)

dramat, Polska, 2012

reżyseria: Leszek Dawid

występują: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik, Katarzyna Wajda, Marcin Dorociński

Historia trójki przyjaciół z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom stali się głosem pokolenia młodych Polaków i na zawsze zmienili oblicze polskiego hip-hopu.

Jestes BogiemPaktofonika powstała w 1998 roku, a jej nazwę, oznaczającą „pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika”, wymyślili Magik i Rahim. W pełnym składzie zespół działał niespełna trzy lata. Tworzyli ją Piotr Łuszcz – Magik (Marcin Kowalczyk), Sebastian Salbert – Rahim (Dawid Ogrodnik) i Wojciech Alszer – Fokus (Tomasz Schuchardt). Film opowiada historię powstawania kilku konkretnych piosenek, lecz przede wszystkim pozwala odnieść ich teksty do życia bohaterów i zrozumieć, co znaczyły. Jest zapisem codziennego życia Magika, Rahima i Fokusa z czasu, gdy tworzyli Paktofonikę. Wchodzili wówczas w dorosłość, myśleli o realizacji pierwszych poważnych planów artystycznych. Najdojrzalszy z nich –  Magik – miał charyzmę i pisał świetne teksty. Poczatkowo Rahim i Fokus szukają Magika, chcą się z nim zaprzyjaźnić i pokazać mu swoje teksty, bo wiedzą, że mogą się od niego dużo nauczyć, znaleźć jakąś konkretną formę dla tego, co chcieliby robić. Nić porozumienia, która nawiązuje się między nimi a Magikiem jest jednym z ważniejszym momentów filmu. Pierwsze piosenki – „Priorytety”, „Ja to ja” i „Gdyby” – nagrali i wydali w październiku 1998 roku. Po pierwszych sukcesach podpisali umowę na płytę, nad którą pracowali przez kolejne dwa lata. „Kinematografia” ukazała się w grudniu 2000 roku, zawierała utwór „Jestem bogiem”, najważniejszy i najbardziej znany w dorobku Paktofoniki. Kilka dni po premierze płyty, 26 grudnia 2000 roku Magik popełnił samobójstwo, skacząc z okna swojego mieszkania. Rahim i Fokus pomimo szoku nie zawiesili działalności Paktofoniki, jakiś czas później zaczęli także na nowo grać koncerty, w czasie których partie Magika odtwarzane były z taśmy. W marcu 2003 roku zagrali pożegnalny koncert dedykowany pamięci Magika. Na końcu występu Rahim ogłosił, że Paktofonika przestaje istnieć.

„Jesteś Bogiem” czekał na premierę blisko dziesięć lat, pomysłodawca i autor scenariusza, Maciej Pisuk zaczął bowiem pracować nad tekstem wkrótce po śmierci Magika. We wrześniu 2012 roku, kiedy film wszedł na ekrany, w weekend otwarcia przyciągnął do kin 373 796 widzów, co jest trzecim wynikiem na przestrzeni lat 1992-2012. Większą oglądalność odnotował tylko „Pan Tadeusz” i komedia romantyczna „Kochaj i tańcz”. Obraz Leszka Dawida był najchętniej oglądanym polskim filmem w 2012 roku – zobaczyło go ponad 1 442 tysiące widzów.

Prace nad obrazem poprzedził długotrwały casting, a także warsztaty wokalne i spotkania z żyjącymi członkami Paktofoniki, których najświeższe utwory można usłyszeć w filmie. Muzyka jest oczywiście jednym z głównych motywów filmu. Choć „Jesteś Bogiem” nie jest dokumentalną kompilacją najważniejszych występów Paktofoniki, na potrzeby produkcji został odtworzony pożegnalny koncert Paktofoniki w katowickim Spodku.

Leszek Dawid od początku zapowiadał, że chce, by jego film dawał możliwość „przebywania” z Magikiem i spojrzenia na niego jako na niezwykle ciekawą osobowość. Reżyser pozostaje wierny swojemu wrażeniu, które w pierwszej chwili wywarła na nim ta postać w scenariuszu: wprawdzie Magik był idolem, miał bliskich sobie ludzi, lecz żył z poczuciem, że nie jest rozumiany. Leszek Dawid nie stara się odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do samobójczej śmierci lidera Paktofoniki. Pokazuje jednak całe skomplikowanie sytuacji w jakiej znalazł się Magik. W pewnych fragmentach filmu jego losy obserwujemy także z perspektywy bliskich Magikowi ludzi, którzy wpływali na jego życie. Dzięki temu „Jesteś Bogiem” staje się swego rodzaju wielogłosem o Magiku, o jego poczuciu wyobcowania i bezradności wobec wymagań ówczesnej rzeczywistości. Leszek Dawid zdobył m.in. nagrodę specjalną za reżyserię za „Jesteś Bogiem” na 22. Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus oraz na Gdynia Film Festival. W Gdyni nagrody za kreacje aktorskie otrzymali też Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt i Dawid Ogrodnik.

 

 PREMIERA: CANAL+, niedziela, 13 października 2013, 21:00

MIŁOŚĆ (Amour)

dramat, Austria/Francja/Niemcy, 2012

reżyseria: Michael Haneke

występują: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert

MiloscGeorges (Jean-Louis Trintignant) i Anne (Emmanuelle Riva) są mieszkającym w Paryżu małżeństwem z 50-letnim stażem. Obydwoje mają artystyczną duszę i cieszą się każdą chwilą życia. Ich córka (Isabelle Huppert) wraz z rodziną mieszka za granicą. Pewnego dnia w wyniku wylewu stan zdrowia Anne dramatycznie się pogarsza. Po nieudanej operacji Anne poprosi męża, by nigdy więcej nie posyłał jej do szpitala. Oznacza to powolne pogarszanie się jej stanu. Alexandre przystaje na tę prośbę i z pełnym poświęceniem zaczyna się nią opiekować. Odrzuca pomoc rodziny, nie zgadza się wysłać żony do domu opieki. W końcu jednak i on jest u kresu sił.

Haneke pokazuje sytuację, w której śmierć bliskiej osoby przychodzi powoli i jest tym bardziej bolesna. Dla reżysera miłością jest szacunek i spełnianie woli partnera wbrew wszystkiemu. „Miłość” Michaela Hanekego była filmowym wydarzeniem 2013 roku. Film zdobył m.in. Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Złotą Palma w Cannes, nagrodę BAFTA i Złoty Glob.

 

 PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 14 października 2013, 21:00

MARY I MARTHA (Mary and Martha)

dramat, Wielka Brytania/USA, 2013

reżyseria: Phillip Noyce

występują: Hilary Swank, Brenda Blethyn, Sam Claflin

Historia dwóch kobiet, które tracą synów z powodu malarii.

Mary i MarthaMary (Hilary Swank) jest nadopiekuńczą matką, która postanawia zabrać syna (Lux Haney-Jardine) ze szkoły po tym, jak chłopak staje się obiektem ataków ze strony kolegów z klasy. Przekonana o tym, że jest w stanie zapewnić mu lepszą edukację, wyrusza z nim w długa podróż do Afryki. Tam George zostaje ugryziony przez komara, zapada na malarię i umiera. Zrozpaczona Mary, wkrótce po pogrzebie, powraca na Czarny Ląd. Poznaje Marthę (Brenda Blethyn), Brytyjkę, która również straciła jedyne dziecko z powodu malarii. Jej syn pracował w sierocińcu w Mozambiku. Kobiety zdają sobie sprawę, że ich tragiczne doświadczenia są codziennością w tej części świata. Rocznie z powodu malarii umiera ponad pół miliona ludzi, a większość z nich to afrykańskie dzieci. Mary i Martha postanawiają walczyć z tą chorobą.

 

 PREMIERA: CANAL+, wtorek, 15 października 2013, 21:00

Niewierni (Les Infideles)

komedia, Francja, 2012

reżyseria: Emmanuelle Bercot, Fred Cavayé
występują: Jean Dujardin, Gilles Lellouche, Lionel Abelanski

Komedia o męskich zdradach, na którą składają się miłosne perypetie bohaterów, granych przez największe gwiazdy francuskiego kina.

NiewierniThibault (Guillaume Canet) uprawia seks z kochanką w domu pod nieobecność żony. A gdy ta niespodziewanie dzwoni domofonem, w panice wyprawia partnerkę i stara się usunąć ślady po niej. Przez okno wyrzuca nawet psa, który przypadkiem znalazł się na jego drodze. Inny bohater, Bernard (Gilles Lellouche), po kolejnej przygodzie łóżkowej trafia na pogotowie. O jego dolegliwości lekarze muszą powiadomić żonę. Eric uwodzi młodą Ines (Clara Ponsot), a Greg i Fred z kolejnej opowieści spędzają miłosne noce z przygodnie poznanymi kobietami w paryskich hotelach.

Obok laureata Oscara 2012 Jeana Dujardina, damsko-męskie sekrety i kłamstewka ujawniają m.in. Guillaume Canet („Nie mów nikomu”, „Niebiańska plaża”), Gilles Lellouche („Niebo nad Paryżem”) i zjawiskowa Sanderine Kiberlain („Kobiety z 6. piętra”, „Mikołajek”, „Cyrano de Bergerac”). Film wyróżnia efektowna sceneria (zdjęcia kręcono w Paryżu i Las Vegas), a także pomysłowe skecze autorstwa Alexandre’a Courtèsa, reżysera światowej sławy klipów grup Daft Punk, U2, The White Stripes i Jamiroquai.

 

PREMIERA: CANAL+, środa, 16 października 2013, 21:00

Cztery słońca (Ctyri slunce/Four Suns)

dramat, Czechy, 2012

reżyseria: Bohdan Slama
występują: Jaroslav Plesl, Anna Geislerová, Karel Roden, Marek Šácha, Igor Chmela

Opowieść o współczesnej rodzinie – jej wzlotach i upadkach, chwilach szczęścia i zwątpienia.

Cztery SloncaJára (Jaroslav Plesl) ma czterdzieści lat i dwójkę dzieci, ale wciąż nie jest jeszcze dojrzały. Kilkuletnią córkę oraz nastoletniego, wkraczającego właśnie w okres buntu syna (Marek Šácha), z pierwszego związku wychowuje z obecną żoną, (Anna Geislerová). Jana nie jest szczęśliwa w tym związku. Kiedy Jára traci pracę i nie może znieść kolejnej, jeszcze gorszej, nachodzi kulminacja kryzysu. Jana znajduje pocieszenie w ramionach kochanka Třídníego (Igor Chmela). Jara postanawia tymczasem wykorzystać zdolności najbliższego przyjaciela, Karela (Karel Roden) i rozkręcić z nim interes życia.

W prezentowanych na festiwalu w Sundance „Czterech słońcach” Bohdan Slama („Mój nauczyciel”, „Dzikie pszczoły, „Szczęście”) znów przygląda się prowincjonalnej rzeczywistości i rysuje portret ludzi, poszukujących duchowości.

 

 PREMIERA: CANAL+, czwartek, 17 października 2013, 23:30

DREDD (Dredd)

film akcji, USA/Wielka Brytania, 2012

reżyseria: Pete Travis

występują: Karl Urban, Olivia Thirlby, Lena Headey, Wood Harris, Langley Kirkwood

DreddW niedalekiej przyszłości Stany Zjednoczone są wyjałowioną Ziemią Przeklętą. W leżącym na wschodnim wybrzeżu, liczącym 800 milionów mieszkańców Mega City 1 odnotowuje się 17 tysięcy przestępstw dziennie. Prawo egzekwują tam sędziowie, którzy sami ścigają przestępców, wydają wyroki i wymierzają kary. Losy podejrzanych są wyłącznie w ich rękach. Za szczególnie bezwzględnego wobec bandytów uchodzi sędzia Dredd (Karl Urban). Pomaga mu Anderson (Olivia Thirlby), obdarzona umiejętnościami parapsychicznymi rekrutka. Tymczasem w mieście pojawia się niebezpieczny narkotyk o nazwie Slo-Mo. Źródłem jego pochodzenia jest najbardziej niebezpieczne miejsce w metropolii – olbrzymi, 200-piętrowy blok o nazwie Peach Tree Block, w którym rządzi stojąca na czele gangu handlarzy Ma-Ma (Lena Headey). Dredd i Anderson wkraczają do akcji, ale okazuje się, że wieżowiec jest dla nich pułapką.

 

 

FILMY DOKUMENTALNE

 

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 14 października 2013, 22:35

Bert Stern. Prawdziwy Madman (Bert Stern: Original Madman)

dokument, USA, 2011

reżyseria: Shannah Laumeister

wystąpują: Bert Stern, Shannah Laumeister, Albert D’Annibale

Historia o autokreacji jednego z najbardziej znanych fotografików w historii, jego karierze, upadku i ponownym wzniesieniu się na szczyt.

Dokument „Bert Stern. Prawdziwy Madmen” przybliża sylwetkę jednego z najbardziej znanych na świecie fotografików komercyjnych, gwiazdy lat 60.

Początek zawrotnej kariery Sterna zbiega się w czasie z okresem złotych lat reklamy w Stanach Zjednoczonych. Bert zaczynał od pracy roznosiciela poczty w gazecie „Look Magazine”, gdzie poznał innego młodego fotografika Stanleya Kubricka. Pierwszym oszałamiającym sukcesem Sterna była kampania reklamowa „Driest of the Dry” zrobiona na zlecenie producentów wódki Smirnoff. Reklama, która pojawiła się m.in. na słynnej Madison Avenue w Nowym Jorku spowodowała wzrost sprzedaży alkoholu, który przeszedł najśmielsze oczekiwania producenta.

Przed obiektywem Sterna stawały najpiękniejsze kobiety świata: Audrey Hepburn, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot i Twiggy. Bert jest również autorem ostatniej sesji zdjęciowej Marilyn Monroe, cykl zdjęć znany jako „The Last Sitting” to 2500 fotografii, nad którymi aktorka i ekipa pracowali 3 dni. Stern robił zdjęcia do reklam, fotografie modowe, okładki magazynów oraz portrety. Pracował dla takich firm, jak IBM, Vouge, Glamour czy Revlon. Stern, tak jak Irving Penn czy Richard Avedon, stał się gwiazdą na miarę tych, które fotografował.

Życie prywatne Sterna było bardzo burzliwe, ożenił się z gwiazdą baletu Allegrą Kent, z którą miał dwoje dzieci. Jednak z powodu trudnego charakteru Berta małżeństwo nie przetrwało. Przez ponad 20 lat był związany z Shannah Laumeister, reżyserką filmu „Bert Stern. Prawdziwy

Madman”.  Laumeister pokazuje zarówno samego Sterna, jak i źródła jego inspiracji i proces tworzenia. Robi to z pozycji bliskiej mu osoby, dzięki czemu film ma wyjątkowy wymiar. Stern zmarł w czerwcu 2013 roku.

 

 

SERIALE

 

Gigolos 2 (Gigolos 2) (8 odc.)

serial paradokumentalny, USA, 2011

twórcy: Richard Grieco, Shane Walker

reżyseria: John D Downer

występują: Nick Hawk, Brace, Vin Armani, Jimmy Clabots (Jimmy Dior), Steven Gantt

Zrealizowany przez Showtime, kontrowersyjny serial dokumentalny opowiadający o pięciu mężczyznach pracujących w Las Vegas jako panowie do towarzystwa.

Jimmy ciągle szuka nowych wrażeń, Steven jest samotnym ojcem, Nick spędza mnóstwo czasu na siłowni, Brace jest najstarszy z grupy i ma największe doświadczenie, Vin natomiast stawia dopiero pierwsze kroki w zawodzie. Łączy ich to, że pracują w tej samej agencji jako panowie do towarzystwa, próbując oddzielić życie zawodowe od prywatnego.

Gigolos2W drugim z czterech sezonów serialu reality Brace’a czeka maraton z nieokiełznaną 20-latką, spełnia najskrytsze życzenia kobiety, u której zdiagnozowano raka i wstrzykuje sobie Botox w ramach przygotowań na randkę z ważną klientka. W życiu prywatnym sprawy się komplikują, kiedy staje przez możliwością zastania ojcem. Vin stara się usilnie pogodzić życie prywatne z zawodowym. Proponuje swojej dziewczynie, żeby się do niego wprowadziła i spotka z matką na urodzinowy lunch, jednocześnie pomaga pewnej kobiecie zapomnieć o bólu samotności. Jimmy przechodzi wewnętrzny kryzys. Zwłaszcza, kiedy musi wybierać pomiędzy spotkaniem z klientką a debiutem najlepszego przyjaciela.

 

 

Canal+Film SMASH II (17 odc.)

czwartki godz. 20:00

serial obyczajowy USA 2013

SMASH to serial zrealizowany według pomysłu Stevena Spielberga z Anjeliką Houston, Umą Thurman i Debrą Messing w obsadzie. Łączy wątki dramatyczne z elementami musicalu.
Smash2Julia Houston (Debra Messing) i Tom Levitt (Christian Borle) są parą zaprzyjaźnionych kompozytorów związanych z teatrami na Broadwayu. Wspólnie podejmują się napisania piosenek do musicalu opartego na życiu Marylin Monroe. Projekt realizuje ambitna producentka Eileen Rand (Anjelica Huston), która pragnie udowodnić mężowi, z którym właśnie się rozwodzi, że potrafi poradzić sobie bez jego pieniędzy. Eileen zatrudnia jako reżysera renomowanego, ale zarozumiałego i aroganckiego Dereka Willsa (Jack Davenport). Wkrótce rozpoczyna się rywalizacja między kandydatkami do głównej roli. Faworytką jest doświadczona chórzystka Ivy Lynn (Megan Hilty), ale zagraża jej utalentowana dziewczyna z prowincji, Karen Cartwright (Katharine McPhee), w której Derek widzi swoją Marylin. Wystawienie spektaklu utrudniają zarówno problemy finansowe Eileen, jak i skomplikowane relacje osobiste pomiędzy uczestnikami projektu.”Smash” to serial, w którym wątki dramatyczne i elementy musicalu stanowią spójną, doskonale uzupełniającą się całość. Pomysłodawcą produkcji odkrywającej przed widzami sekrety realizacji broadwayowskiego przedstawienia jest Steven Spielberg, od dawna zafascynowany magią nowojorskich teatrów. Będąc jednym z producentów sprawił, że „Smash” rozmachem nie odbiega od wielkich hollywoodzkich produkcji. W realizacji projektu wsparł go prezes NBC Entertainment Robert Greenblatt, a o realizm zadbali Neil Meron i Craig Zadan, duet producencki znający Broadway jak własną kieszeń. Napisanie scenariusza powierzono Theresie Rebeck (seriale „Prawnicy z Miasta Aniołów”, „Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar”), a odcinek pilotowy, nakręcony kosztem aż 7,5 miliona dolarów, wyreżyserował Michael Mayer („Ostateczny egzamin”).

 

Prawdziwa historia rodu Borgiów II (Borgia II)

serial historyczny, Francja/Niemcy, 2013, (12 odc. x 52 min.)

PREMIERA: canal+ Family2,  emisja w środy o 20:30

twórca: Tom Fontana

reżyseria: Metin Hüseyin, Dearbhla Walsh, Christoph Schrewe, Thomas Vincent

występują: John Doman (Rodrigo Borgia), Mark Ryder (Cezar Borgia), Isolda Dychauk (Lukrecja Borgia), Assumpta Serna (Vannozza Cattanei), Diarmuid Noyes (Alessandro Farnese), Marta Gastini (Giulia Farnese)

PrawdziwaHistoriaRoduBorgiow2Koprodukowana przez CANAL+ „Prawdziwa historia rodu Borgiów” to dzieło Toma Fontany, który pokazuje bez kompromisów i cenzury losy tej kontrowersyjnej rodziny. Borgiowie dali Kościołowi rzymskokatolickiemu dwóch papieży i świętego, a jednak pamięci o nich towarzyszą najbardziej ponure pogłoski, w których rzeczywistość miesza się z mitem. „Prawdziwa historia rodu Borgiów” to widowisko kostiumowe, którego wartość tkwi nie tylko w perfekcyjnej realizacji, dbałości o historyczną prawdę i inscenizacyjne szczegóły, ale także brak politycznej poprawności i ujęcie tematu w taki sposób, że jest on wiarygodny, w zaskakujący sposób współczesny. Jednocześnie jest to serial, który skupia się w równym stopniu na zaczerpniętych z materiałów źródłowych faktach (Fontana przy pisaniu scenariusza wykorzystał swoją doskonałą znajomość łaciny), co na relacjach międzyludzkich, motywach działania bohaterów, ich żądzach, urażonych ambicjach, zazdrości, poczuciu winy i słabościach.

Akcja drugiej serii rozpoczyna się po zamordowaniu papieskiego syna Juana. Rodrigo Borgia załamuje się i jego władza słabnie, a na pierwszy plan wysuwa się młodszy syn Cezar, który staje się okrutnym, bezwzględnym wojownikiem, uosobieniem „Księcia” Machiavellego. Cesar jest owładnięty obsesją rządzenia Italią. Bezwzględność, z jaką realizuje swój plan prowadzi do katastrofy nie tylko własnej rodziny, ale też całego Półwyspu Apenińskiego. Wychodząc z cienia ojca, młody Borgia zaczyna kontrolować każdą myśl i decyzję Rodriga. Papież tymczasem nie porzuca myśli o zreformowaniu Kościoła, jednak skala korupcji w Watykanie oraz jego własne pożądanie i słabość sprawiają, że wszystkie wysiłki w tym kierunku spełzają na niczym. Lucrezia po tym, jak brała udział w spisku, mającym na celu zamordowanie brata i była świadkiem zabicia przez Cezara jej kochanka Perotta, pragnie odnaleźć drogę do Boga i szczęścia, które nigdy nie było jej udziałem. Urocza i niewinna kiedyś dziewczyna wyrosła na silną kobietę, której ojciec nie waha się powierzyć władzę na czas swojej nieobecności w Watykanie i pozwolić jej zasiadać na papieskim tronie.

Pierwsza część serialu była emitowana w CANAL+ na przełomie 2011 i 2012 roku. Obecnie trwają prace nad trzecim i ostatnim sezonem „Prawdziwej historii rodu Borgiów”.

 

Mentalista V (The Mentalist V) serial sens./detektywistyczny, USA 2012  (22 odc.)

PREMIERA: CANAL+, w każdy piątek,  godz. 20:00

reżyseria: Randall Zisk

występują: Simon Baker (Patrick Jane), Robin Tunney (Teresa Lisbon), Tim Kang (Kimball Cho), Owain Yeoman (Wayne Rigsby), Amanda Righetti (Grace Van Pelt), Emmanuelle Chriqui (Lorelei Martins)

Serial „Mentalista” to opowieść o człowieku, który dzięki talentowi, wysokorozwiniętemu zmysłowi obserwacji i dedukcji oraz szczególnego rodzaju trikom przez wiele lat udawał medium i utrzymywał się wykorzystując ludzką naiwność.

Mentalista5Kiedy jego żona i córka zostały zamordowane przez seryjnego mordercę Czerwonego Johna, który nigdy nie został ujęty, Patrick Jane (Simon Baker) postanowił zostać niezależnym detektywem i pomagać agentom z Kalifornijskiego Biura Śledczego rozwiązywać zagadki kryminalne. Dzięki genialnemu instynktowi, z pomocą którego czyta w ludziach jak w otwartych księgach i wykorzystaniu bardzo niekonwencjonalnych metod, jak manipulacja, sugestia czy hipnoza jest bardzo skuteczny w dochodzeniu prawdy. Na co dzień pracuje z grupą specjalistów pod dowództwem agentki Teresy Lisbon (Robin Tunney), która niechętnie uznaje talenty Jane’a i przy każdej okazji krytykuje go za teatralność, narcyzm i notoryczne nieprzestrzeganie regulaminu. W skład zespołu Lisbon wchodzą także agenci Kimball Cho (Tim Kang) i Wayne Rigsby (Owain Yeoman) oraz najmłodsza w zespole Grace Van Pelt (Amanda Righetti). Wszyscy uważają Patricka za megalomana i efekciarza, ale podziwiają jego urok i niewątpliwy talent.

Już pierwszy sezon „Mentalisty” pobił w USA rekordy popularności. Odcinek pilotażowy zgromadził 23 września 2008 roku blisko 16-milionową widownię, a gdy ponownie nadano go trzy dni później, przed telewizorami zasiadło kolejne 8 milionów. W bardzo krótkim czasie awansował do miana jednego z najchętniej oglądanych seriali za oceanem. „Mentalista” był także w pewnym momencie najpopularniejszym programem stacji CBS, co jak na serial w pierwszym sezonie emisji jest wielkim osiągnięciem (wcześniej udało się to „Gotowym na wszystko” 4 lata wcześniej). Dotychczas produkcję wyróżniono m.in. Kryształową Statuetką, czyli Nagrodą Amerykańskiej Publiczności (People’s Choice Award) w kategorii „nowy serial dramatyczny”, a wcielający się w tytułowa rolę Simon Baker był nominowany do Złotego Globu i nagrody Emmy.

 

PREMIERA: CANAL+ Film2, poniedziałki, godz. 20:00

GRIMM II (22 odc.)

serial fantasy, USA 2012/2013

występują: David Giuntoli, Russell Hornsby, Bitsie Tulloch, Silas Weir Mitchell, Sasha Roiz, Reggie Lee, Bree Turner

GRIMM2Nick Burkhardt (David Giuntoli) jest detektywem z wydziału zabójstw policji. Od czasu przeprowadzki do Portland mężczyzna jest świadkiem dziwnych wydarzeń: na jego oczach ludzie przemieniają się w nierzadko przerażające postacie rodem z baśni. Od ciotki Nick dowiaduje się, iż jest spadkobiercą legendarnej grupy łowców zwanych Grimmami, którzy przez wieki chronili ludzkość przed zakusami nadprzyrodzonych potworów ze starych ksiąg oraz innych sił zła. Tylko Burkhardt potrafi dostrzec te istoty i skutecznie się im przeciwstawić. Z pomocą przyjaciela o baśniowym rodowodzie Monroe’a (Silas Weir Mitchell) oraz partnera, porucznika Hanka Griffina (Russell Hornsby), Nick staje do walki z wrogiem nie z tego świata, jednocześnie starając się ukryć nowe zadania przed dziewczyną, Juliette (Bitsie Tulloch), która w drugim sezonie utraci wszystkie wspomnienia z nim związane. Sam Burkhardt  zaś będzie miał do rozpracowania kolejne niepokojące sprawy, takie jak napady na dzieci w Halloween czy niekonwencjonalna zbrodnia popełniona przez genialnego projektanta gier.

Tytuł serialu nawiązuje do niemieckich pisarzy Wilhelma i Jakuba Grimmów, autorów słynnego zbioru „Baśnie braci Grimm”. W telewizyjnej produkcji kanału NBC niezwykłe istoty znane z ich utworów wkraczają w scenerię współczesnej Ameryki, niosąc zagrożenie ludziom.

Po sukcesie pierwszego sezonu „Grimm”, który w samych tylko USA gromadził przed telewizorami średnio 6,35 milionów widzów, licencję na serial zakupiły telewizje z blisko 50 krajów, a NBC zrealizowało drugi, liczący 22 odcinki sezon. Biorąc pod uwagę fakt, ze każdy z nich przyciągał średnio około 4,66 miliona widzów, już podjęto decyzję o kontynuacji – sezon trzeci rusza na antenie NBC w styczniu 2014 roku.

Wśród scenarzystów drugiego sezonu – obok sprawdzonych fachowców, takich jak David Greenwalt i Jim Kouf – pojawili się nowi autorzy, a wśród nich David Simkins („Roswell: W kręgu tajemnic”, „Magazyn 13”) i Alan Di Fiore („Tajniacy”). W drugim sezonie zobaczymy ponownie tych samych odtwórców pierwszoplanowych ról: Davida Giuntolego (seriale „Eli Stone”, „The Deep End”), Russela Hornsby’ego („Po zachodzie słońca”, „Utkwiony”), Bitsie Tulloch (oscarowy „Artysta”) i Silasa Weira Mitchella (serial „Prison Break – Skazany na śmierć).

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.