Canal+ premiery filmowe od 28 marca do 3 kwietnia 2015

noahNa przełomie marca i kwietnia w Canal+: polski dramat historyczny „Kamienie na szaniec”,  koncert „Bryan Adams. In Concert„, australijski dramat biograficzny „Ścieżki”, brytyjska komedia muzyczna „Masz talent”, francuski dramat „Wspólna pasja: Fifa”, dramat „Pan Pip” oraz  dramat CANAL PLUSfantasy „Noe: Wybrany przez Boga”.

 20-LECIE CANAL+: HITY
PREMIERA: okno otwarte CANAL+, sobota, 28 marca 2015, 20:00

KAMIENIE NA SZANIEC  (Kamienie na szaniec)
Dramat, historyczny, Polska, 2013
Reżyseria: Robert Gliński
Obsada: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Sandra Staniszewska, Magdalena Koleśnik, Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Wojciech Zieliński, Andrzej Chyra

kamienie na szaniecLatem 1939 roku „Rudy” (Tomasz Ziętek), „Zośka” (Marcel Sabat) i „Alek” (Kamil Szeptycki) kończą Liceum im. Stefana Batorego. We wrześniu wybucha wojna. Przyjaciele muszą porzucić beztroskie życie i zrewidować ambitne plany i marzenia. Stają przed wyborem, jak walczyć z okupantem. Na początku organizują akcje „małego sabotażu”. Atakują kina, do których chodzą niemieccy oficerowie, zastępują niemieckie flagi polskimi, wieszają kukły hitlerowców na latarniach. Podejmują również próby zdobycia broni. Z czasem przechodzą do Grup Szturmowych, gdzie obejmują dowództwo. Z beztroskich chłopców przemieniają się w dorosłych mężczyzn – żołnierzy, którzy musza zabijać. W 1943 roku w ręce gestapo trafia „Rudy” i jego ojciec (Artur Żmijewski). Pomimo tortur, „Rudy” milczy. Koledzy postanawiają go odbić. Po słynnej akcji „Pod Arsenałem” umiera ranny w brzuch „Alek”. Tego samego dnia z powodu odniesionych w więzieniu ran umiera „Rudy”. W odwecie za atak Niemcy rozstrzeliwują 140 Polaków i Żydów na dziedzińcu Pawiaka. „Zośka” ginie kilka miesięcy później podczas zwycięskiego szturmu na posterunek żandarmerii w Sieczychach. Jest dowódcą akcji i jedyną ofiarą.

„Kamienie na szaniec” jest sprawnie zrealizowanym dramatem historycznym, filmową wersją opartej na faktach, wydanej po raz pierwszy w 1943 roku powieści Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem. Film nie jest tradycyjną adaptacją, ale autorskim, współczesnym komentarzem do powieści. Za jego realizację odpowiada Robert Gliński, reżyser takich filmów, jak „Wszystko, co najważniejsze”, „Świnki” i „Cześć Tereska”. Reżyser skupił się na przyjaźni „Rudego” i „Zośki”, ich odmiennych postawach wobec rzeczywistości. Jak sam mówił w wywiadach, chciał „odbrązowić” książkowe postacie-legendy i przybliżyć je ich dzisiejszym rówieśnikom. Stąd też bohaterowie filmu przeżywają rozterki moralne, których w książce nie ma, brakuje im dyscypliny konspiracyjnej, podważają autorytet dowódców.

W filmie znalazły się sceny, których nie ma w książce Kamińskiego, jak na przykład samochodowy pościg „Zośki” za więźniarką jadącą z Pawiaka do siedziby Gestapo w alei Szucha 25. W filmie Jan Kiwerski wydaje zgodę na przeprowadzenie akcji odbicia więźniów pod Arsenałem pod pałacem Staszica, choć w rzeczywistości miało to miejsce pod Instytutem Głuchoniemych. SS-Rottenführer Ewald Lange ginie na klatce schodowej kamienicy, podczas gdy naprawdę został zastrzelony na ulicy Wiejskiej przy pl. Trzech Krzyży. Wreszcie, inaczej niż w książce, w filmie „Alek” jest tylko postacią drugoplanową.

Za zdjęcia do „Kamieni na szaniec” odpowiada Paweł Edelman, jeden z najlepszych operatorów filmowych na świecie, od lat zaufany współpracownik Romana Polańskiego, z którym zrealizował m.in. „Pianistę”, „Autora widmo”, „Olivera Twista”, „Wenus w futrze” i „Rzeź”. W dorobku ma także takie tytuły, jak „Pokłosie”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Demony wojny wg Goi”, „Pan Tadeusz”, „Psy” i „Psy II”.

Główne role zagrali Marcel Sabat i Tomasz Ziętek, którzy wcielili się w Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę” i Jana Bytnara „Rudego”. W obsadzie są też m.in. debiutujący na ekranie Kamil Szeptycki w roli „Alka”, Sandra Staniszewska w roli dziewczyny „Zośki” Hali Glińskiej i Magdalena Koleśnik jako Monia, dziewczyna „Rudego”. Krzysztof Globisz zagrał Józefa Zawadzkiego, ojca „Zośki”, zaś Danuta Stenka i Artur Żmijewski wcielili się w rodziców „Rudego” – Zdzisławę i Stanisława Bytnarów. W roli dowódcy Akcji pod Arsenałem Stanisława Broniewskiego „Orszy” wystąpił Wojciech Zieliński, a jako odpowiedzialny za kontakty z Szarymi Szeregami major Jan Kiwerski wystąpił Andrzej Chyra.
„Kamienie na szaniec” Glińskiego zobaczyło w kinach ponad 831 tysięcy widzów, w tym przeszło 100 tys. w pierwszy weekend jego obecności na ekranach.

 

MARATON Z SERIALEM „PIRACI 2”
PREMIERA: CANAL+, sobota, 28 marca 2015, 22:00

MARATON Z SERIALEM „PIRACI 2” (Black Sails 2)
Serial sensacyjny, USA, RPA, 2015, odc. 6 – 10
twórcy: Robert Levine, Jonathan E. Steinberg
obsada: Toby Stephens (kapitan Flint), Hannah New (Eleanor Guthrie), Luke Arnold (John Silver), Zach McGowan (kapitan Charles Vane), Toby Schmitz (Rackham), Clara Paget (Anne Bony), Louise Barnes (Miranda Barlow), Roland Reed (Dufresne), Robert Hobbs (Jenks), Ben Hornigold (Patrick Lyster), Tadhg Murphy (Ned Low)

piraci 2Budzący największą grozę, najinteligentniejszy z przywódców Złotej Ery Piractwa kapitan Flint (Toby Stephens) zostaje skazany na śmierć przez własną załogę. Ma niewiele czasu, by z pomocą młodego żeglarza Johna Silvera (Luke Arnold) znaleźć sposób, by ocalić życie i odzyskać władzę na okręcie. Determinacja Flinta, by zdobyć złoto ze statku Urca de Lima i ochronić Nassau przez zewnętrznymi i wewnętrznymi zagrożeniami nie ma granic. Zwłaszcza, że w czasie jego nieobecności port zmienia się nie do poznania. Fort przejmuje Charles Vane (Zach McGowan) i jego załoga, a Eleanor Guthrie (Hannah New) staje do konfrontacji z bezwzględnym Nedem Lowem, który sprawdza na wyspę skarb ogromnej wartości. W jego obliczu okaże się, kto jest człowiekiem, a kto potworem. Jednocześnie akcja drugiego sezonu przenosi widzów do Londynu pierwszej połowy XVIII wieku, do czasów kiedy Flint był porucznikiem brytyjskiej floty i poznał Mirandę Barlow (Louise Barnes). Teraz w obliczu nieoczekiwanych okoliczności oboje muszą rozliczyć się z przeszłością, a Miranda po raz kolejny zaryzykuje wszystko, by ratować Flinta.

Dynamiczna akcja, bezlitosna rywalizacja, zapierające dech w piersi sceny bitew i urzekające obrazy dzikiej natury. Do tego wyraźnie zarysowane postacie: skrywający mroczne sekrety mężczyźni i piękne, silne kobiety. „Piraci” to widowiskowy serial, nad którego stroną wizualną czuwa Michael Bay, reżyser m.in. czterech filmów z cyklu „Transformers”, „Armageddonu” i „Pearl Harbour”. Bay, który z wynikiem 5,5 miliarda dolarów zajmuje 4. miejsce na liście najbardziej dochodowych reżyserów wszech czasów, zagwarantował „Piratom” kinowy rozmach i godne nagrody Emmy efekty specjalne. „Piraci” zostali bowiem nagrodzeni przez Amerykańską Akademię Telewizyjną statuetkami Emmy właśnie za efekty specjalne i montaż dźwięku, a także wyróżnieni nominacjami za czołówkę i najlepszy muzyczny motyw przewodni. Twórcami serialu są Jon Steinberg i Robert Levine.

Akcja „Piratów” jest osadzona w 1715 roku i skupia się na kapitanie Flincie (w tej roli Toby Stephens) i jego pragnieniu przejęcia złota z hiszpańskiego okrętu-skarbca Urca de Lima. Pomaga mu w tym młody żeglarz John Silver. Piraci wyznaczyli jako miejsce zbytu skradzionych towarów port Nassau na brytyjskiej wyspie New Providence. Władzę w porcie sprawuje Eleanor Guthrie (Hannah New), która sprzedając towary na legalnych rynkach, pozwala piratom się wzbogacić. By utrzymać pozycję i zapewnić Nassau dalszy rozwój, Eleonor musi mierzyć się nie tylko ze zbuntowanymi piratami, ale też zagrożeniem związanym z powracającymi Brytyjczykami. Wśród bohaterów serii można znaleźć postacie historyczne, takie jak Charles Vane (Zach McGowan), Jack Rackham (Toby Schmitz), Anne Bony (Clara Paget), Ben Hornigold (Patrick Lyster).

Drugi sezon „Piratów” zadebiutował w USA 24 stycznia 2015 roku. Pierwszy odcinek obejrzało w sumie 4 miliony widzów, co daje 27% wzrost widowni w porównaniu do finałowego odcinka sezonu pierwszego (1.77 miliona). W październiku 2014 zatwierdzono realizację części trzeciej, która pojawi się w roku 2016. Zdaniem szefa stacji Starz Chrisa Albrechta, „Piraci” to obiecująca produkcja, która może gościć na ekranach przez wiele lat.

 

PREMIERA: okno otwarte CANAL+, niedziela, 29 marca 2015, 21:00

BRYAN ADAMS. IN CONCERT (Bryan Adams. In Concert)
koncert, Kanada, 2014
reżyser: David Horn

Bryan Adams, artysta który sprzedał w karierze ponad 100 milionów płyt, latem 2014 roku wystąpił w ojczyźnie, w Elgin and Winter Garden Theatre Centre w Toronto. Koncert promował najnowszy, dwunasty album muzyka „Tracks of My Years”. Wydawnictwo zawiera oryginalne utwory artysty, ale przede wszystkim aranżacje ulubionych utworów Adamsa, napisanych przez innych wykonawców, m.in. „Any Time At All” zespołu The Beatles czy „God Only Knows” z repertuaru The Beach Boys. Podczas koncertu w Toronto Adamsowi towarzyszy na gitarze prowadzącej Keith Scott, na perkusji gra Mickey Curry, na instrumentach klawiszowych Gary Breit, a na basie Norm Fisher.

Bryan Adams związany jest z muzyką od wczesnej młodości. Swój pierwszy album wydał w 1980 roku, ale światową sławę przyniosła mu wydana w 1984 roku płyta „Reckless”. Nagrany w 1991 roku utwór „(Everything I Do) I Do It for You” do dziś pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się singli w historii. W swojej karierze został nagrodzony wieloma statuetkami i wyróżnieniami m.in. Grammy i MTV Music Awards. Jako autor muzyki filmowej był również kilkakrotnie nominowany do Oscarów® i Złotych Globów.

„Bryan Adams. In Concert” to ponad 67 minut muzyki. Podczas koncertu artysta wykonał następujące utwory: „Run To You”, „Here I Am”, „Any Time at All”, „God Only Knows”, „The Only Thing That Looks Good On Me Is You”, „(Everything I Do) I Do It For You”, „Cuts Like A Knife”, „She Knows Me”, „When You’re Gone”, „Summer of ’69”, „18 Til I Die”, „I Thought I’d Seen Everything Heaven”, „It’s Only Love”, „You’ve Been A Friend To Me”, „C’mon Everybody”, „Straight From The Heart”, „All For Love”.

 

20-LECIE CANAL+: PASJE
PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 30 marca 2015, 21:00

ŚCIEŻKI (Tracks)
dramat, biograficzny, Australia, 2013
reżyseria: John Curran
obsada: Mia Wasikowska, Adam Driver, Lily Pearl

sciezkiW 1975 roku 25-letnia Robyn Davidson (Mia Wasikowska) przeprowadza się do Alice Springs. Przez dwa lata trenuje wielbłądy i uczy się, jak przetrwać w ekstremalnych warunkach na pustyni. Planuje 9-miesieczną wyprawę przez bezdroża Australii do wybrzeży Oceanu Indyjskiego, szlakiem liczącym ponad 2700 kilometrów. Wyrusza samotnie z Alice Springs wzdłuż zachodniego wybrzeża z psem i czterema wielbłądami: starszym samcem Dookie’em, młodszym Bubem, dziką samicą Zeleiką i jej synem Goliathem. zachodnim wybrzeżem. Na szlaku trzykrotnie dołącza do niej fotograf Rick Smolan (Adam Driver), z którym ma romans. Początkowo Robyn nie zamierza dokumentować swojej podróży. Z czasem zgadza się na napisanie artykułu do „National Geographic”. Tekst cieszy się na tyle dużą popularnością, że Davidson postanawia napisać książkę.

Film Johna Currana, który jest adaptacją książki autorstwa Robyn Davidson miał pokaz specjalny na Toronto International Film Festival, w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji oraz na wielu innych. W główną rolę wcieliła się Mia Wasikowski, australijska aktorka polskiego pochodzenia, która zyskała popularność, dzięki kreacji Sophie w amerykańskim serialu „In Treatment”. Po nim przyszła seria mniejszych ról, które doprowadziły Wasikowski do pojawienia się na pierwszym planie u Tima Burtona w „Alicji w Krainie Czarów” oraz w adaptacji Cary’ego Fukunagi „Jane Eyre”. Za rolę w filmie „Wieczorne słońce” została nominowana do Independent Spirit Awards 2009.

 

20-LECIE CANAL+: PASJE
PREMIERA: CANAL+, wtorek, 31 marca 2015, 21:00

MASZ TALENT (One Chance)
Komedia, muzyczny, USA, Wielka Brytania, 2013
reżyseria: David Frankel
obsada: James Corden, Alexandra Roach, Julie Walters

masz talentWieczorem 9 czerwca 2007 roku w Wielkiej Brytanii telewizja emituje pierwszy odcinek nowego reality show „Britain’s Got Talent”. Jednym z uczestników programu jest Paul Potts (James Corden), nieśmiały, nierzucający się w oczy mężczyzna, który śpiewa słynną arię „Nessun Dorma”. Piękne, wzruszające wykonanie zmienia całe jego życie. Zwycięża, staje się nagle bohaterem YouTube’a, a jego fenomenalny głos zachwyca cały świat. Jednak tylko nieliczni wiedzą, jak heroicznego wysiłku dokonał, by znaleźć się w tym miejscu. Zaledwie kilka osób zdaje sobie sprawę, z prób, potknięć i bolesnych upadków, które to poprzedziły.

Film wyreżyserował David Frankel, twórca „Diabeł ubiera się u Prady”. – Bardzo mi się podoba, że ta historia jest jednocześnie słodka i zabawna – mówił Frankel. – To są dwa przymiotniki, które lubię widzieć w opisach moich filmów. Są tu elementy baśniowe, a przecież to wydarzyło się naprawdę. „Masz talent” to prawdziwa historia syna hutnika z południowej Walii, który w dzieciństwie zakochał się w operze. Przez kontuzje i choroby ma problemy finansowe, poddaje się i zapomina o swojej operowej pasji. Aż pewnego dnia rzuca monetą i decyduje się spróbować zmienić swoje życie. Wykonując arię Giacomo Pucciniego w reality show „Britain’s Got Talent”, niepozorny Potts wprawił w zachwyt trójkę jurorów: Simona Cowella, Amandę Holden i Piersa Morgana, którzy z niedowierzaniem przyglądali się jego występowi. Dwutysięczna widownia w Wales Millenium Centre w Cardiff eksplodowała i zgotowała owację na stojąco wykonawcy, w tym czasie pracującemu jako menedżer w firmie sprzedającej telefony. Widzowie śledzili jego drogę do tytułu zwycięzcy pierwszej edycji „Britain’s Got Talent”, a następnie niezwykłą karierę, która wykroczyła poza Wielką Brytanię.

 

20-LECIE CANAL+: PASJE
PREMIERA: CANAL+, środa, 1 kwietnia 2015, 21:00

WSPÓLNA PASJA: FIFA (United Passion)
Dramat, Francja, 2014
Reżyseria: Frédéric Auburtin
Obsada: Sam Neill, Tim Roth, Gérard Depardieu

wspolna pasja fifaMiędzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA), która organizuje światowe rozgrywki piłkarskie i ustala przepisy gry w piłkę nożną, została założona w Paryżu dnia 21 maja 1904. W roku 1921 prezydentem federacji został Jules Rimet (Gérard Depardieu), który sprawował tę funkcję do 1954 roku. W tym czasie, w 1930 roku, odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Urugwaju. Potem na arenie związkowej pojawili się Joao Havelange (Sam Neill), który przewodził organizacji w latach 1974–1998 oraz jego bliski współpracownik i następca Joseph Blatter (Tim Roth), który jest prezydentem FIFA do dziś.

Film Frédérica Auburtina opowiada o historii FIFA i rozwoju futbolu przez pryzmat trzech jej prezydentów. Są oni przedstawieni jako całkowicie uczciwi i głęboko etyczni ludzie, którzy mieli wielkie marzenie i konsekwentnie je realizowali. „Wspólna pasja: FIFA” miała premierę na festiwalu w Cannes. FIFA wyłożyła 16 z 19 milionów funtów na jego produkcję i nadzorowała realizację za pomocą samego Blattera. Reżyser przyznaje jedynie, że konsultował ze Szwajcarem treść scenariusza. FIFA reklamowała obraz jako „próbę bezpośredniej komunikacji z fanami, by ci lepiej zrozumieli jej pracę”. W filmie nie ma ani słowa o skandalach łapówkarskich, które wybuchły w 2012 roku. Tim Roth mówił w wywiadzie, że pytał, dlaczego film omija ten temat i twierdził, że grą aktorską starał się pewne rzeczy „zasugerować” – „na tyle, na ile się dało”.

 

20-LECIE CANAL+: PASJE
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 2 kwietnia 2015, 21:00

PAN PIP (Mr Pip)
Dramat, wojenny, Australia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, 2012
Reżyseria: Andrew Adamson
Obsada: Hugh Laurie, Xzannjah Matsi, Healesville Joel, Eka Darville

mr pipPapua Nowa Guinea, prowincja Bougainville. Wybucha wojna domowa między separatystami a wojskami rządowymi. Największa z wysp Salomona zostaje całkowicie zamknięta. Jedynym białym człowiekiem, który nie uciekł z wyspy przed wprowadzeniem blokady jest Mr. Watts (Hugh Laurie). W małej wiosce rybackiej otwiera szkołę. Czyta dzieciom powieść „Wielkie nadzieje” Dickensa. Trzynastoletnia Matylda (Xzannjah Matsi) znajduje pocieszenie w losach bohatera powieści, osieroconego Pipa (Eka Darville). Pisze jego imię na piasku. Kiedy napis znajdują żołnierze, biorą Pipa za lidera rebeliantów i chcą go schwytać. Film Andrew Adamsona powstał na podstawie powieści Lloyda Jonesa, uhonorowanej Commonwealth Writers’ Prize i nominowanej do nagrody Bookera.

 

20-LECIE CANAL+: HITY
PREMIERA: CANAL+, piątek, 3 kwietnia 2015, 21:00

NOE: WYBRANY PRZEZ BOGA (Noah)
Dramat, fantasy, USA, 2014
Reżyseria: Darren Aronofsky
Obsada: Russell Crowe, Emma Watson, Jennifer Connelly, Anthony Hopkins, Logan Lerman, Douglas Booth, Leo Carroll

noahZiemia w przededniu potopu jest miejscem ogarniętym złem, podłością i przemocą, zaludnionym przez upadłych potomków Kaina oraz gigantów przypominających skalne golemy. Ostnim prawym człowiekiem jest Noe, były wojownik, mag i uzdrowiciel, który pragnie jedynie spokojnego życia u boku żony Naameh (Jennifer Connelly) i trzech synów: Sema (Douglas Booth), Chama (Logan Lerman) i Jafeta (Leo Carroll). Noe nie zaznaje jednak spokoju. Co noc nawiedza go sen o katastrofalnej powodzi, która niszczy wszelkiego istnienie. Matuzalem (Anthony Hopkins) uświadamia Noemu, że jest świadkiem proroctwa. Noe zdaje sobie sprawę, że Stwórca, który postanowił oczyścić świat ze zła, daje mu szansę ocalenia życia. Buduje więc ogromną arkę, by zgromadzić na niej po parze każdego gatunku istot. Wierzy, że to polecenie Boga i wykonuje je z niezachwianą wiarą i ufnością. Pomagają mu w tym kamienne olbrzymy zwane Strażnikami. Po latach, gdy budowla jest prawie ukończona, pojawia się samozwańczy król Tubal-Kain (Ray Winstone), który żąda miejsca w arce dla siebie i swoich poddanych.

Film jest adaptacją komiksu Darrena Aronofsky’ego („Czarny łabędź”, „Zapaśnik”, „Źródło”) i Ariego Handela „Noe. Za niegodziwość ludzi”. Laureat Oscara® Russell Crowe wciela się w człowieka, który został wybrany do podjęcia misji uratowania rodzaju ludzkiego oraz zwierząt przed apokaliptycznym potopem, który ma zniszczyć zepsuty świat. Oprócz grającego tytułową rolę Crowe’a („Gladiator”, „Piękny umysł”, „Nędznicy”) w obsadzie filmu znaleźli się również: laureatka Nagrody Akademii® Jennifer Connelly („Piękny umysł”, „Requiem dla snu”), Ray Winstone („Infiltracja”, „Hugo i jego wynalazek”), Emma Watson („Harry Potter i Insygnia Śmierci”, „Mój tydzień z Marylin”), Logan Lerman („Percy Jackson i bogowie olimpijscy”) oraz laureat Oscara sir Anthony Hopkins („Milczenie owiec”).

Kilka bliskowschodnich krajów islamskich, m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Bahrajn, zakazało wyświetlania filmu Aronofsky’ego. Pomijając rozbieżności z Księgą Rodzaju, w islamie Noe, posłaniec Allaha, jest jednym z pięciu głównych proroków, a personifikacja postaci jest niezgodna z szariatem.

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.