W tym tygodniu w Canal+: polski dramat wojenny „Miasto’44”, dokument „Backstreet Boys: Show’Em What Your Are Made Of„, familijny „Beethoven na tropie skarbu”, musical „Skutki uboczne” oraz komedia„Udając gliniarzy”.
MIASTO’44
dramat, wojenny, Polska, 2014
Reżyseria: Jan Komasa
Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Maurycy Popiel
Zrealizowana z ogromnym rozmachem opowieść o młodości, odwadze i miłości w apokaliptycznej scenerii Powstania Warszawskiego. Dzieło Jana Komasy, młodego (rocznik 1981) reżysera o wielkim talencie, autora obsypanej nagrodami „Sali samobójców”. „Miasto 44” zdobyło cztery Złote Lwy, cztery Polskie Nagrody Filmowe – Orły, w tym za debiuty Zofii Wichłacz i Sebastiana Fabjańskiego.
Warszawa, lato 1944 roku. Stefan (Józef Pawłowski) mieszka z matką (Monika Kwiatkowska) i młodszym bratem w kamienicy na warszawskiej Woli. Ojciec – oficer Wojska Polskiego – zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pomimo obietnicy złożonej matce, chłopak wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie i ma nadzieję, że po wojnie będą razem. On tymczasem zakochuje się w subtelnej Biedronce (Zofia Wichłacz), którą poznaje niedługo przed wybuchem Powstania. 1 sierpnia Stefan wraz z Kamą, Biedronką, Góralem (Maurycy Popiel), Rogalem (Filip Gurłacz) i Beksą (Antoni Królikowski) trafiają pod komendę charyzmatycznego Kobry (Tomasz Schuchardt). Przechodzą krwawy szlak bojowy od Woli, przez Starówkę i Śródmieście, po Czerniaków. Po euforii i nadziei pierwszych dni Powstania przychodzi im doświadczyć grozy, rozpaczy i niewyobrażalnego okrucieństwa wojny.
Reżyser „Miasta 44” Jan Komasa o projekcie pokazującym Powstanie zaczął myśleć już w 2005 roku, kiedy realizował swój fabularny debiut – segment „Warszawa” w „Odzie do radości”. Prowadził rozmowy ze świadkami i uczestnikami Powstania, przejrzał setki dokumentów, mieszkał i pracował w Muzeum Powstania Warszawskiego, a nawet wstąpił do jednej z grup rekonstrukcyjnych. Ale sukces filmu to nie tylko gruntowne przygotowanie historyczne autora. To także jego wizja, którą pomógł mu zrealizować hollywoodzki specjalista od efektów specjalnych Richard Bain i czeska firma UPP. Bain wniósł do produkcji ogromne doświadczenie wyniesione z takich produkcji, jak „Nędznicy” Toma Hoppera, „Casino Royale” Martina Campbella, „King Kong” Petera Jacksona czy „Incepcji” Christophera Nolana. Nad scenografią, która nigdy nie pojawia się w filmie dwa razy pracował duet Marek Warszewski i Grzegorz Piątkowski, o kostiumy zadbały Dorota Roqueplo i Magdalena Rutkiewicz-Luterek. Ich praca zaowocowała Polskimi Nagrodami Filmowymi – Orłami. Za zdjęcia odpowiedzialny był Marian Prokop, autor zdjęć m.in. do filmu „Wojna polsko-ruska”.
Prapremierowy pokaz „Miasta 44” na Stadionie Narodowym w Warszawie obejrzało ponad 12 tysięcy widzów, a wśród nich Warszawscy Powstańcy, którzy przyjechali z różnych stron kraju i świata na obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wielu z nich bardzo przeżyło seans. „… po raz pierwszy poczułam, że ja to przeżyłam. To jest moje Powstanie” – mówiła po projekcji Anna Jakubowska, ps. „Paulinka”. „Film mówi wiele prawdy o Powstaniu. Tak było naprawdę” – potwierdzał Wojciech Barański, ps. „Bar”. Jan Komasa za „Miasto 44” zdobył Paszport „Polityki” za „wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski”.
„MIASTO 44” FAKTY:
– zdjęcia do filmu trwały 63 dni – tyle, ile Powstanie Warszawskie
– na sukces tego filmu pracowało 500 osób
– w ogólnopolskich castingach wzięło udział ponad 7 000 osób
– przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów
– na potrzeby filmu użyto 5 000 ton gruzu
– dekoracje budowało 10 odrębnych ekip
– użyto ponad 3000 tysiące kostiumów, w tym ok. 1000 wojskowych, 200 panterek niemieckich, ok. 600 par butów wojskowych
– główni bohaterowie są wyposażeni w oryginalną, pochodzącą z lat 30. i 40. broń, która być może brała nawet udział w Powstaniu Warszawskim
– na planie pojawiło się ok. 30 modeli różnych epokowych pojazdów: od rowerów poprzez motocykle do ciężarówek
NAGRODY:
Gdynia Film Festival 2014:
nagroda za dźwięk (Bartosz Putkiewicz),
nagroda za efekty specjalne (Vit Komrzy),
nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą (Zofia Wichłacz),
nagroda za debiut aktorski (Sebastian Fabijański, znany m.in. z serialu CANAL+ „Misja: Afganistan”),
Wschodząca Gwiazda „Elle” (Anna Próchniak)
Orły – Polskie Nagrody Filmowe 2015:
scenografia (Marek Warszewski i Grzegorz Piątkowski),
kostiumy (Dorota Roqueplo i Magdalena Rutkiewicz-Luterek),
montaż (Michał Czarnecki),
Odkrycie Roku (Zofia Wichłacz)
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) – Nagroda Publiczności
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) – Nagroda za debiut im. Andrzeja Konica (Sebastian Fabijański)
PREMIERA: CANAL+, środa, 19 września 2015, 21:00
BACKSTREET BOYS: SHOW’EM WHAT YOUR ARE MADE OF
(Backstreet Boys: Show’Em What Your Are Made Of)
dokument, USA, Wielka Brytania, 2015
reżyseria: Stephen Kijak
Dokument muzyczny o Backstreet Boys, najpopularniejszym boysbandzie w historii i ich burzliwej drodze od czasów, gdy byli nastoletnimi gwiazdami do zespołu, którym są dziś.
W skład Backstreet Boys wchodzą A.J. McLean, Howie Dorough, Nick Carter, Kevin Richardson i Brian Littrell. Zespół powstał w 1993 roku i zdobył sławę takimi przebojami, jak „I Want It That Way”, „Everybody” czy „As Long As You Love Me”. Występowali w ogromnych salach koncertowych, na których oglądały ich rzesze fanów, sprzedali 130 milionów płyt. Ale nie ominęły ich też problemy, w tym sprawa sądowa z ich byłym managerem Lou Pearlmanem, który aktualnie odsiaduje wyrok 25 lat za defraudację. A.J. McLean tymczasem uzależnił się od narkotyków i alkoholu, co skończyło się odwykiem. W 2006 roku z zespołu odszedł Kevin Richardson. Powrócił do oficjalnego składu w 2012, by wspólnie z kolegami nagrać pierwszą po ośmiu latach przerwy płytę z okazji 20-lecia istnienia. Od tego czasu grupa przeżywa drugą młodość.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 19 września 2015, 14:55
BEETHOVEN NA TROPIE SKARBU (Beethoven’s Treasure Tail)
Familijny, USA, 2014
Reżyseria: Ron Oliver
Obsada: Jonathan Silverman, Kristy Swanson, Jonathan Silverman, Kristy Swanson, Bretton Manley, Alec Mapa, Jayne Eastwood, David DeLuise
Bernardyn Beethoven i jego trener Eddie (Jonathat Silverman), wracając do domu, są zmuszeni zatrzymać się w małej nadmorskiej miejscowości Cedar Woods. Pies zaprzyjaźnia się z miejscowym chłopcem Samem Parkerem (Bretton Manley) i pomaga mu odnaleźć piracką mapę do zaginionego skarbu. Wykopanie z ziemi starego dziesięciodolarowego banknotu, który okazuje się częścią zagubionej fortuny zwraca uwagę wszystkich mieszkańców, którzy mają nadzieję, że Beethoven pomoże im odnaleźć cały skarb.
PREMIERA: CANAL+, niedziela, 20 września 2015, 12:45
SKUTKI UBOCZNE (Side Effects)
Musical, dla młodzieży, USA, 2013
Reżyseria: Matt Stawski
Obsada: Keith: Chester See, Meg DeLacy, Lulu Antariksa, Cade Canon Ball, Finn Roberts, Keli Price, Lia Marie Johnson
16-letnia Whitney (Meg DeLacy) bardzo przeżyła utratę matki i tajemnicze zniknięcie ojca. Mieszka z czwórką rodzeństwa, z których najstarszy jest Keith (Chester See). By poradzić sobie ze stresem, który potęguje dodatkowo grupa dokuczających jej dziewczyn ze szkoły, Whitney przyjmuje leki. Pigułki mają na nią nieoczekiwany wpływ: dziewczyna często doświadcza muzycznych halucynacji, w których jest pewną siebie, atrakcyjną nastolatką. „Skutki uboczne” to pełnometrażowa wersja 5-odcinkowego miniserialu wyprodukowanego przez internetową telewizję AwesomenessTV. Jednego z braci głównej bohaterki gra Chester See, piosenkarz i autor piosenek, którego klipy na YouTubie obejrzało 175 milionów osób. W filmie widzowie usłyszą jego piosenki napisane specjalnie na potrzeby produkcji, a także hity popularnych wykonawców, jak Kesha, P!nk i Taylor Swift.
PREMIERA: CANAL+ FILM, wtorek, 22 września 2015, 20:00
UDAJĄC GLINIARZY (Let’s Be Cops)
Komedia, USA, 2014
Reżyseria: Luke Greenfield
Obsada: Jake Johnson, Damon Wayans Jr., James D’Arcy, Nina Dobrev
Justin Miller (Damon Wayans Jr.) i Ryan O’Malley (Jake Johnson) są przyjaciółmi od dziecka. Justin pracuje w firmie zajmującej się produkcją gier wideo, Ryan, kiedyś gwiazd drużyny futbolowej, nie może znaleźć stałej pracy. Pewnego wieczoru przebierają się na imprezę za policjantów. Potem ruszają w miasto. Wszyscy, łącznie z prawdziwymi funkcjonariuszami, dają się nabrać na ich przebranie. Przyjaciele doskonale się bawią i osiągają przy okazji szereg rozmaitych korzyści. Choć Justin boi się zdemaskowania, postanawiają kontynuować maskaradę. Ryan kupuje w tym celu prawdziwy radiowóz, koguty policyjne oraz radiowy skaner. Niestety, swoim zachowaniem ściągają uwagę mafioza Mossiego Kasica (James D’Arcy), który postanawia pozbyć się sprawiających kłopoty funkcjonariuszy. W 2015 roku film był nominowany do nagrody Kryształowa Statuetka w kategorii „ulubiona komedia”.
PREMIERA: CANAL+, piątek, 25 września 2015, 22:30
CANAL+
PREMIERY SERIALI OD 19 DO 25 WRZEŚNIA 2015
WIKING VIC
(Vic the Viking, ep 49-52)
PREMIERA: CANAL+ FAMILY, sobota, 19 września 2015
NA TROPIE KRÓLA LASU
(FloopaLoo, Where Are You?, ep 47-48)
PREMIERA: CANAL+FAMILY, sobota, 19 września 2015
DZIWNA PARA
(Odd Couple, ep. 11, 12)
PREMIERA: CANAL+ FAMILY, niedziela, 20 września 2015
AMERICAN ODYSSEY
(American Odyssey odc. 9, 10)
PREMIERA: CANAL+ SERIALE, niedziela, 20 września 2015
BYŁ SOBIE CHŁOPIEC 2
(About A Boy s. 2, ep 15, 16)
PREMIERA: CANAL+ SERIALE, wtorek, 22 września 2015
BITWA O GALLIPOLI ODC. 4
(Deadline Gallipoli, ep. 4)
PREMIERA: CANAL+ SERIALE, środa, 23 września 2015
W GARNITURACH 4
(Suits 4, ep. 3, 4)
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 24 września 2015