Canal+ premiery filmowe od 27 grudnia 2014 do 2 stycznia 2015

wilk z wall street W ostatnim tygodniu roku w Canal+: animowany „Kumba”, komedia kryminalna „Wilk z Wall Street”, komediodramat „Sekretne życie Waltera Mitty”, francuska komedia „Uziemieni”, polska komedia „Wkręceni”, thriller „Plan ucieczki” oraz emitowany już w HBO kryminalny „Gangster”.

CANAL

 

PREMIERA: CANAL+, sobota, 27 grudnia 2014, 17:30

KUMBA (Khumba)

Animacja, RPA, 2013

Reżyseria: Anthony Silverston

Obsada: Maciej Musiał (Kumba), Jarosław Boberek (Bradley), Małgorzata Kożuchowska (Mama W), Tomasz Karolak (Królik), Robert Więckiewicz (Fango), Sonia Bohosiewicz (Nora), Joanna Kulig (Fifi), Sławomir Pacek (Skalk)

kumbaKumba (Maciej Musiał) urodził się pasiasty do połowy, a wiadomo przecież, że zebra bez pasów jest jak słoń bez trąby i lew bez grzywy. Przez to Kumba od źrebaka jest obiektem drwin rówieśników. Koledzy nie mogą mu również wybaczyć, że znacznie lepiej od nich gra w piłkę nożną. Odtrącony przez rodzinne stado, Kumba wyrusza na poszukiwanie magicznego źródła, w którym – jak głosi stara legenda – pierwsze zebry zyskały pasy. W wędrówce po Afryce towarzyszą mu nowi przyjaciele – nadopiekuńcza antylopa gnu Mama W. (Małgorzata Kożuchowska) oraz postrzelony struś Bradley (Jarosław Boberek). Wspólnie przeżywają mnóstwo przygód i mierzą się z groźnym lampartem Fango (Robert Więckiewicz), który poluje na Kumbę, wierząc, że schwytanie wyjątkowej zebry da mu ponadzwierzęcą moc.

„Kumba” opowiada o odtrąconej przez stado zebrze, która wyrusza w podróż życia w poszukiwaniu brakujących na skórze pasów. Film wyreżyserował Anthony Silverston, odpowiedzialny za animację „Zambezia”, którą w polskich kinach zobaczyło blisko 600 000 widzów. W wersji polskiej widzowie usłyszą m.in. Tomasza Karolaka, Małgorzatę Kożuchowską i Macieja Musiała, a także Jarosława Boberka, Roberta Więckiewicza, Sonię Bohosiewicz i Joannę Kulig.

 

PREMIERA: CANAL+, sobota, 27 grudnia 2014, 23:00

WILK Z WALL STREET (The Wolf of Wall Street)

komedia kryminalna, biograficzny, USA, 2013

reżyseria: Martin Scorsese

obsada: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Mathew Mcconaughey, Kyle Chandler, Rob Reiner

wilk z wall streetJordan Belfort (Leonardo DiCaprio) pechowo zaczyna karierę w październiku 1987, kiedy akcje na Wall Street lecą w dół, a firmy maklerskie zwalniają ludzi. Po pewnym czasie na bezrobociu w 1989 roku zakłada własną firmę Stratton Oakmont, która obraca tzw. śmieciowymi akcjami, czyli akcjami wartymi ułamki dolara. Jego wspólnikiem i prawą ręką jest Donnie Azoff Belfort (Jonah Hill), którego poznaje przypadkiem. Niezwykły dar przekonywania Belforta i wiedza, że nie klient, lecz pośrednik jest w handlu najważniejszy sprawiają, że Stratton Oakmont przynosi ogromne zyski. Szybki i oszałamiający sukces finansowy przyniosły Belfortowi władzę i poczucie bezkarności. Korumpuje, kogo się da, nagina prawo, dokonuje malwersacji podatkowych na gigantyczną skalę. Ma pieniądze, kobiety, piękną żonę (Margot Robbie), córkę i wielkie grono znajomych. Lata własnymi helikopterami, jeździ luksusowymi samochodami, pływa na 50-metrowym jachcie, a jego rachunki za hotele i prostytutki sięgają jednorazowo setek tysięcy dolarów. Każdego dnia zażywa mieszkanki z metakwalonów, kokainy i morfiny. Ma wszystko, oprócz umiaru. W końcu zaczyna popełniać błędy. W 1998 roku następuje przełom. Żona kieruje go na odwyk i występuje o rozwód. Do tego wieloletnie śledztwo prowadzone przez agenta FBI Gregory’ego Colemana (Patrick Denham) kończy się sukcesem służb federalnych i aresztowaniem Belforta.

„Wilk z Wall Street” to zrealizowana z lekkością i rozmachem historia Jordana Belforta i jego domu maklerskiego Stratton Oakmont. Belfort, w którego wcielił się Leonardo Di Caprio, zaczynał od obwoźnego handlu mięsem i owocami morza na Long Island, by po 10 latach zarabiać kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie i zarządzać tysiącem maklerów. W 1998 roku FBI udowodniło mu oszustwa finansowe, w tym pranie brudnych pieniędzy. Wilkowi groziło 30 lat więzienia. W zamian za zeznania przeciwko innym oszustom z Wall Street skazano go tylko na 4, z których odsiedział 22 miesiące. Nie stracił tego czasu. Spisał swoje wspomnienia i wydał bestseller.

Film oparty na książce Belforta to również dobry interes – „Wilk z Wall Street” zarobił na świecie blisko 400 milionów dolarów, w Polsce obejrzało go w kinach ponad 960 tysięcy widzów, co dało mu 5. miejsce w polskim box office’ie 2014 roku (po „Bogach”, „Mieście 44”, „Jacku Strongu” i „Jak wytresować smoka 2”). Mniej łaskawa była dla „Wilka” Amerykańska Akademia Filmowa. Film zdobył pięć nominacji do Oscara® 2014, w tym czwartą i piątą dla Leonarda di Caprio (w kategoriach najlepsza rola pierwszoplanowa i najlepsza produkcja roku), ale żadna nie zamieniła się w złotą statuetkę. „Wilk z Wall Street” jest piątym wspólnym projektem Scorsese i DiCaprio – wcześniej nakręcili razem „Wyspę tajemnic”, „Infiltrację”, „Aviatora” oraz „Gangi Nowego Jorku”. Ich wspólne projekty zarobiły w sumie 1,385 miliarda dolarów. Oprócz nominowanych brawurowych kreacji Di Caprio i Hilla jako Donnie’ego, w produkcji Scorsesego można zobaczyć Margot Robbie w roli żony Belforta, Matthew McConaugheya w świetnym epizodzie oraz Kyle’a Chandlera jako agenta FBI.

„Nazywam się Jordan Belfort. W sezonie, w którym ukończyłem 26. rok życia, zarobiłem 49 milionów dolarów, co mnie mocno wkurzyło, bo zabrakło mi trzech milionów, żeby mieć średnią jednego miliona tygodniowo” – tak zaczyna się opowieść Martina Scorsesego o Jordanie Belfortcie, złotym dziecku świata amerykańskich finansów, „Robin Hoodzie, który kradnie bogatym i daje sobie” – jak napisał o nim „Forbes Magazine”. – (…) Ludzie jak Jordan czy Jake LaMotta czy Tommy, bohater Joe Pesciego w „Chłopakach z sąsiedztwa”. Oni się od siebie za bardzo nie różnią – to my, my wszyscy. Ty i ja, gdybyśmy urodzili się w innych okolicznościach (…). Interesuje mnie podkreślanie aspektów tych postaci, które są typowo ludzkie i z którymi każdy z nas musi walczyć – mówił Martin Scorsese, o bohaterach swoich filmów, w tym Belforcie. Scorsese zobaczył potencjał w scenariuszu Terence’a Wintera, znanego jako współtwórca seriali „Rodzina Soprano” oraz współprodukowanego przez Scorsese „Zakazanego imperium”. Winter pracował również w latach 80. w banku Merrill Lynch, posiadał więc obszerną wiedzę na temat świata finansów. Proces pisania scenariusza rozpoczął jednak od kilkukrotnego spotkania się z samym Belfortem. – Był niesamowicie szczery – wspomina Winter. – Opowiedział mi bardzo szczegółowo o swoim uzależnieniu od narkotyków, o urządzanych orgiach, o relacjach z pracownikami – dosłownie o wszystkim. Był jak otwarta księga. Potem spotkałem się z jego rodzicami, jego byłą żoną, agentami FBI, którzy doprowadzili do jego upadku, ludźmi, którzy z nim pracowali, a także z kilkoma, których oszukał na duże sumy.

 

PREMIERA: CANAL+, niedziela, 28 grudnia 2014, 21:00

SEKRETNE ŻYCIE WALTERA MITTY (The Secret Life of Walter Mitty)

Komediodramat, USA, 2013

reżyseria: Ben Stiller

obsada: Ben Stiller, Kristen Wiig, Sean Penn, Shirley MacLaine, Adam Scott

sekretne zycie waltera mittyWalter Mitty (Ben Stiller) pracuje jako fotoedytor w tygodniku, w którym są publikowane jedne z najciekawszych zdjęć na świecie. Ma dostęp do archiwum fotografii z ostatnich 70 lat i większość czasu poświęca na wyobrażanie sobie, że jest herosem, który doświadcza wielu niesamowitych przygód. Wraz z koleżanką Cheryl (Kristen Wiig), w której się skrycie podkochuje, dowiaduje się, że właściciele pisma postanowili zmienić profil pisma i skupić się na stronie internetowej. Wielu pracownikom, w tym Walerowi, grozi utrata pracy. W przygotowaniu jest ostanie papierowe wydanie magazynu, w którym kluczową rolę ma odegrać zdjęcie, nadesłane do redakcji przez Seana O’Connella (Sean Penn). Ulubiony fotograf Waltera i legendarny artysta, słynie z odwagi i wytrwałości w dążeniu do zrobienia tego jednego jedynego zdjęcia. Negatyw jakimś cudem ginie, co sprawia, że Walter wyrusza na poszukiwanie O’Connella i rozpoczyna przygodę, o której do tej pory tylko śnił.

W „Sekretnym życiu Waltera Mitty” Ben Stiller stanął po obu stronach kamery – jako aktor odgrywający główną rolę („Poznaj mojego tatę”, „Nocy w muzeum”, „Starsky & Hutch”) i reżyser („Orbitowanie bez cukru”, „Zoolander”, „Jaja w tropikach”). Stiller postanowił wyreżyserować współczesną ekranizację opowiadania fantastycznego z 1939 roku autorstwa Jamesa Thurbera, z którym po raz pierwszy zetknął się w liceum. Na podstawie tekstu powstał m.in. w latach 40. XX wieku film z Dannym Kayem oraz sztuki teatralne. Do języka weszło nawet powiedzenie „być jak Walter Mitty”, oznaczające kogoś, kto spędza większość czasu na fantazjowaniu. Stiller zamienił liczący dwie i pół strony tekst w komiksowy, spektakularny film o mężczyźnie, który przeżywa przygody, będące do pewnego momentu tylko jego marzeniami. Zrealizował piękną historię, będącą jednocześnie kinem fantastycznym i wzruszającym kinem obyczajowym. Od „Life Magazine”, które jest pierwowzorem filmowego pisma, Stiller pożyczył motto, które brzmi: „Podziwiaj rzeczy oddalone o tysiące kilometrów, skryte za murami, czasem niebezpieczne. Spójrz na nie i zachwyć się”.

 

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 29 grudnia 2014, 21:00

UZIEMIENI (Eyjafjallajokull aka Le volcan)

Komedia, Francja, Belgia, 2013

Reżyseria: Alexandre Coffre

Obsada: Valérie Bonneton, Dany Boon, Denis Ménochet

uziemieniAlain (Dany Boon) i Valerie (Valérie Bonneton) są rozwiedzeni i szczerze się nie znoszą. Czeka ich spotkanie na ślubie ich córki w małej greckiej wiosce, dokąd wybierają się samolotem. Niestety, w międzyczasie dochodzi do potężnej erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajokull, która paraliżuje ruch lotniczy w całej Europie. Jeśli mają zdążyć, muszą powstrzymać obopólną nienawiść I wspólnie kontynuować podróż.

 

WYSTRZAŁOWY SYLWESTER Z CANAL+

PREMIERA: CANAL+, środa, 31 grudnia 2014, 21:00

GANGSTER (Lawless)

Dramat, kryminał, USA, 2012

reżyseria: John Hillcoat

obsada: Tom Hardy, Shia LaBeouf, Guy Pearce, Jason Clarke, Mia Wasikowska, Jessica Chastain, Gary Oldman

GangsterRok 1931, Franklin County w stanie Wirginia. Bracia Bondurant – Jack (Shia LaBeouf), Forrest (Tom Hardy) i Howard (Jason Clarke) – prowadzą miejscowy bar, ale zarabiają – podobnie jak wszyscy w okolicy – na nielegalnej produkcji alkoholu. Są powszechnie znani ze swej odwagi i nieustępliwości. Jak głoszą opowieści krążące po okolicy, bracia są wręcz nieśmiertelni. Interes idzie dobrze, dopóki z Chicago nie przybywa agent Charlie Rakes (Guy Pearce), który wprowadza dla wszystkich producentów alkoholu wysokie łapówki. Bracia Bondurant nie uznają jego propozycji nie do odrzucenia i jako jedyni odmawiają. Między nimi i sadystycznym szeryfem wybucha krwawa wojna.

„Gangster” to oparta na faktach opowieść o braciach Bondurant, którzy w czasach prohibicji na południu Stanów produkowali nielegalnie alkohol. Podstawą do nakręcenia filmu stała się powieść „The Wettest County in the World”, w której Matt Bondurant połączył fakty o swojej rodzinie z literacką fikcją. – Nie miałem zbyt wielu potwierdzonych informacji, więc na bazie kilku udokumentowanych wydarzeń stworzyłem szkielet nowej historii, używając do wypełnienia reszty własnej wiedzy o braciach oraz posiadanych zdjęć i archiwaliów – mówił autor. Książka zainteresowała uznanego australijskiego reżysera Johna Hillcoata („Propozycja”, „Droga”), który zaprosił do współpracy starego przyjaciela Nicka Cave’a (Cave napisał wcześniej scenariusz i muzykę do „Propozycji”). Klimat Wirginii lat 30. znakomicie buduje muzyka zespołu The Bootlegers, który stworzyli na potrzeby sesji nagraniowej m.in. Nick Cave, Warren Ellis, Mark Lanegan i Ralph Stanley. Cave i Ellis grają razem od ponad 17 lat, najpierw w The Bad Seeds, później w Grinderman oraz Dirty Three. Napisali muzykę do m.in. „Propozycji” Johna Hillcoata, „Zabójstwa Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” Andrew Dominika, „Dias de Gracia” Everendo Valerio Gouta oraz „West of Memphis” Amy Berg. – To, co Nick tworzy jako muzyk, zawsze uzupełnia narrację filmu, a wszystko, co pisze, ma unikalny rytm, który podkreśla wszystkie aspekty produkcji – zachwalał kolegę Hillcoat. Do głównych ról zatrudniono utalentowanych aktorów młodego pokolenia (Shia LaBeouf, Tom Hardy, Jessica Chastain, Jason Clarke, Mia Wasikowska), wspierając ich dwójką doświadczonych i charakterystycznych aktorów (Guy Pearce, Gary Oldman). Film został walczył o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

 

PREMIERA: CANAL+, czwartek, 1 stycznia 2015, 21:00

WKRĘCENI

Komedia, Polska, 2013

reżyseria: Piotr Wereśniak

obsada: Piotr Adamczyk, Bartosz Opania, Paweł Domagała, Kamilla Baar, Dominika Kluźniak, Monika Krzywkowska, Kacper Kuszewski, Krzysztof Stelmaszyk

wkreceniRomantyczny Franek „Franczesko” Szpak (Piotr Adamczyk), narwany Zenobiusz „Fikoł” Kozioł (Bartosz Opania) i niezbyt rozgarnięty kucharz Tomek „Szyja” Zarówny (Paweł Domagała) to przyjaciele od lat. Razem pracują w jednej ze śląskich fabryk samochodów, razem spędzają wolny czas i razem zostają zwolnieni. Franka natychmiast rzuca urodziwa dziewczyna (Katarzyna Glinka), która z zasady nie umawia się z bezrobotnymi. Jako posiadacz najwyższej odprawy, Franczesko postanawia się zabawić i zaprasza kumpli na szalony weekend do Warszawy. Gdy bez grosza przy duszy wracają ze stolicy wypożyczonym samochodem na niemieckich numerach, w szczerym polu kończy im się paliwo. Miejscowy komendant Grygalewicz (Kacper Kuszewski) przez pomyłkę bierze ich za wyczekiwanych inwestorów z Niemiec. Rozpoczyna tym samym lawinę zdarzeń, która wstrząśnie kumplami i całą społecznością malowniczego Zarzecza.

Piotr Wereśniak, scenarzysta i reżyser „Wkręconych” stoi za sukcesami takich hitów kinowych, jak „Och, Karol 2″, „Nie kłam, kochanie” czy „Kiler”. Jak napisał na swoim blogu, zrobił ten film „Dla uciechy. Dla rozrywki. Dla widzów” Według niego Polacy bez swoich komedii dziczeją i on postanowił temu zdziczeniu zapobiec. Wyszła mu lekka, przyjemna komedia, która przyciągnęła do kin ponad 840 tysięcy widzów, plasując film na 5. miejscu polskich premier kinowych 2014 roku (lepsze wyniki zanotowali „Bogowie”, „Miasto 44”, „Jack Strong” i „Pod Mocnym Aniołem”). We „Wkręconych” komediowym talentem błyszczy Piotr Adamczyk, który zaprezentował go wcześniej w takich produkcjach, jak „Testosteron”, „Lejdis” czy wcześniejsze filmy Wereśniaka „Och, Karol 2″ i „Nie kłam, kochanie”. Partnerują mu zaś Bartosz Opania, czyli doktor Latoszek z serialu „Na dobre i na złe” oraz Paweł Domagała, znany m.in. z serialu „Wszystko przed nami” i filmu „Miasto z morza”. W kobiety, które tracą dla trzech przystojniaków głowy wcielają się Kamilla Baar, Dominika Kluźniak i Monika Krzywkowska, a w prezydenta Zamościa Mikulskiego – niezawodny Krzysztof Stelmaszyk.

 

 PREMIERA: CANAL+, piątek, 2 stycznia 2015, 21:00

PLAN UCIECZKI (Escape Plan)

Film akcji/thriller, USA, 2013

Reżyseria: Mikael Håfström

Obsada: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel, Vincent D’Onofrio, Sam Neill, Curtis „50 Cent” Jackson, Vinnie Jones

plan ucieczkiRay Breslin (Sylvester Stallone) zajmuje się zawodowo sprawdzaniem zabezpieczeń w więzieniach. Jest w tej dziedzinie światowym autorytetem. Pewnego dnia przyjmuje bardzo dobrze płatne zlecenie, by przetestować nowy ośrodek dla szczególnie niebezpiecznych więźniów, których należy na stałe odizolować od świata. Dobrowolnie trafia do zakładu karnego o nazwie „Grób”, który okazuje się placówką w całości finansowaną przez prywatnych inwestorów. Zakład zbudował naczelnik Hobbes (Jim Caviezel), kierując się wytycznymi z książki napisanej przez samego Breslina. Szybko okazuje się, że Breslin został wrobiony i ma pozostać w „Grobie” na zawsze. Nie poddaje się jednak. Nadzieja na ucieczkę pojawia się, gdy pomoc oferuje mu współwięzień, Emil Rottmayer (Arnold Schwarzenegger).

Arnold Schwarzenegger i Sylvester Stallone spotkali się na planie po raz pierwszy w 2010 roku. W pierwszej części wyreżyserowanych przez Stallone’a „Niezniszczalnych” Schwarzenegger zagrał bez wynagrodzenia w jednej scenie. W drugiej części zagrał już większą rolę, ale dopiero w „Planie ucieczki” obaj ze Sly’em wcielają się w głównych bohaterów i mimo zbliżającej się siedemdziesiątki, obaj wciąż prężą przed kamerą muskuły. Film pojawił się 36 lat po tym, jak gwiazdorzy spotkali się po raz pierwszy w 1977 roku podczas ceremonii rozdania Złotych Globów. Przez lata byli uważani przez publiczność za rywali, co umiejętnie podsycali, przekazując mediom od czasu do czasu absurdalne plotki i pomówienia na swój temat. W rzeczywistości od lat byli przyjaciółmi i wspólnikami, jak choćby w 1991 roku, kiedy wspólnie z Brucem Willisem otworzyli sieć restauracji „Planet Hollywood”. W „Planie ucieczki” zagrał również Jim Caviezel jako kierownik zakładu, Sam Neill w roli więziennego lekarza oraz i Vinnie Jones (jeden ze strażników). We współpracowników Breslina wcielają się natomiast Amy Ryan i Curtis „50 Cent” Jackson. Film wyreżyserował szwedzki filmowiec Mikael Håfström, autor m.in. „Zła” z 2003 roku i ekranizacji opowiadania Stephena Kinga „1408″ (2007). Zrealizowany za 50 milionów dolarów „Plan ucieczki” okazał się sukcesem komercyjnym, przynosząc ponad 137 milionów dolarów. W Polsce nie miał dystrybucji kinowej i pojawił się bezpośrednio na DVD.

 

SERIALE

 

MENTALISTA VI – serial kryminalny

PREMIERA: CANAL+ emisja wtorki godz. 21:00 odc. 18/22

 

RAKE – serial obyczajowy, odc. 11/13

PREMIERA: CANAL+, soboty, godz.  14:00

 

DEFIANCE II – serial science fiction (10/13)

PREMIERA: CANAL+ Film, poniedziałki godz. 20:00

 

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.