Canal+ premiery filmowe od 24 do 31 stycznia 2015

obroncy skarbow W ostatnim tygodniu stycznia w Canal+ dramat wojenny „Obrońcy skarbów”, dramat „Długi, wrześniowy weekend”, thriller „Isa”,  australijski dramat  „Rakieta” oraz thriller „Zauroczenie”.CANAL

 

 

 

PREMIERA: CANAL+, sobota, 24 stycznia 2015, 21:00

OBROŃCY SKARBÓW (Monuments Men)

Dramat, wojenny, USA, Niemcy, Wielka Brytania, 2014

Reżyseria: George Clooney

Obsada: George Clooney, Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Hugh Bonneville, Cate Blanchett, Bob Balaban

obroncy skarbowOd 1938 roku naziści wykradli ponad pięć milionów dzieł sztuki należących do narodów europejskich, w tym dzieła Michała Anioła, Leonarda Da Vinci, Rembrandta i Vermeera. W marcu 1945 roku Hitler wydaje dekret, na mocy którego Niemcy mają zostać zniszczone na wypadek przegranej. Nakazuje wysadzanie mostów, torów kolejowych, budynków oraz zniszczenie zabytków. Kiedy informacje o grabieżach wychodzą na jaw, Amerykanie postanawiają odzyskać skradzione działa sztuki. Prezydent Roosevelt powołuje Sekcję Zabytków, Dzieł Sztuki i Archiwów, która ma je zabezpieczyć, a następnie zwrócić prawowitym właścicielom. Do Europy zostaje wysłana kilkunastoosobowa ekipa, której nieoficjalnym przywódcą zostaje amerykański konserwator zabytków, porucznik George Stokes (George Clooney). W skład grupy wchodzi również podporucznik James Granger (Matt Damon), znany rzeźbiarz Walter Garfield (John Goodman) i architekt Richard Campbell (Bill Murray), którego zadaniem jest opracowanie sposobu ochrony zabytków i ich późniejszej odbudowy. Z racji bogatej wiedzy o sztuce do ekipy zostaje zaproszony również marszand z Marsylii, Jean Claude Clermont (Jean Dujardin). Donaldowi Jeffriesowi (Hugh Bonneville) dołączenie do Sekcji daje możliwość zrehabilitowania się i powrotu do swojej pasji, czyli sztuki. Od wizerunku żołnierza w grupie najbardziej odstaje historyk sztuki, impresario teatralny i dandys w jednej osobie – Preston Savitz (Bob Balaban). Sekcji pomaga Claire Simone (Cate Blanchett), członkini francuskiego ruchu oporu i pracowniczka paryskiego muzeum Jeu de Paume, która ryzykując życie odnotowywała zgrabione dzieła sztuki, które trafiały do muzeum. Sekcja Zabytków, Dzieł Sztuki i Archiwów walczy z czasem, by zdążyć uratować to, co ma być bezpowrotnie zniszczone.

Historia przedstawiona w filmie George’a Clooneya jest oparta na faktach, a jej bohaterowie wzorowani na autentycznych postaciach. Postać, w którą wciela się Clooney to George Stout, który prowadził dział renowacji zabytków w muzeum Fogg, a potem został dyrektorem Worcester Art Museum i Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie. W trakcie drugiej wojny światowej pojechał do Caen, Maastricht, Aachen, Siegen, Heilbronn, Kolonii, Merkers i Altaussee. Richarda Campbella, którego zagrał Bill Murray wzorowano na Robercie Poseyu, który odkrył kopalnię solni w austriackim Altaussee, gdzie naziści ukryli między innymi „Ołtarz gandawski”, „Madonnę z Brugii” i obrazy Veermera. W sumie w kopalni znaleziono ponad 6,5 tysiąca obrazów, 230 akwarel, 137 rzeźb, 122 arrasów i ponad 1500 książek. Murray zagrał większość scen z Bobem Balabanem, który wcielił się w historyka sztuki Prestona Savitza. Postać Savitza wzorowano na Lincolnie Kirsteinie – amerykańskim impresario, pisarzu i współzałożycielu New York City Ballet. Prawdziwi Kirstein i Posey zostali przypisani do Trzeciej Armii generała Pattona i szukali „Ołtarza gandawskiego”. Matt Damon, który na planie „Obrońców skarbów” spotkał się z Clooneyem już po raz szósty, wcielił się w Jamesa Grangera, wzorowanego na Jamesie Rorimerze, dyrektora nowojorskiego muzeum Metropolitan po wojnie. Filmowy związek Grangera i Claire Simone inspirowano relacją Rorimera i Rose Valland, pracowniczką paryskiej galerii Jeu de Paume, która w filmie zagrała Cate Blanchett. Dzięki zapiskom Valland zlokalizowano 20 000 dzieł sztuki. Postać Waltera Garfielda, którego zagrał John Goodman, wzorowano na Walkerze Hankocku, rzeźbiarzu z Saint Louis. Pierwowzorem Jeana Claude’a Clermonta (Jean Dujardin) był szeregowiec Harry Ettlinger, Żyd niemieckiego pochodzenia, który przyjechał do Stanów z rodzicami w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej. W Sekcji był kierowcą i tłumaczem, rolę którą w filmie pełni Sam Epstein, w którego wcielił się Dimitri Leonidas.

 

 PREMIERA: CANAL+, niedziela, 25 stycznia 2015, 21:00

DŁUGI, WRZEŚNIOWY WEEKEND (Labor Day)

dramat, romans, USA, 2013,

reżyseria: Jason Reitman

obsada: Kate Winslet, Josh Brolin, Gattlin Griffith

"Labor Day"Adele (Kate Winslet) samotnie wychowuję nastoletniego Henry’ego (Gattlin Griffith). Mąż zostawił ją jakiś czas temu i zaczął nowe życie – ona cierpi na depresję ze śladami agorafobii. W przeddzień Święta Pracy Adele z synem jadą do supermarketu. W sklepie podchodzi do nich Frank (Josh Brolin), który wymusza na nich, by zabrali go do na kilka godzin do swojego domu. Jak się szybko okazuje, Frank jest skazańcem i zbiegłym ze szpitala więźniem, za którym rozesłany został list gończy. Jego pobyt w domu Adele przedłuża się. W tym czasie mężczyzna z intruza staje się głową rodziny. Stopniowo zyskuje zaufanie, szacunek, a w końcu miłość samotnej kobiety.

„Długi, wrześniowy weekend” to film w reżyserii Jasona Reitmana, autora m.in. nominowanego do trzech Oscarów „W chmurach” (najlepszy film, reżyseria i scenariusz), „Juno” (nominacja do Oscara za reżyserię), a także „Kobiety na skraju dojrzałości” z Charlize Theron w roli głównej oraz błyskotliwego komediodramatu „Men, Women and Children” z 2014 roku. Kate Winslet za role w „Długim wrześniowym weekendzie” była nominowana do Złotego Globu.

 

 PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 26 stycznia 2015, 21:00

ISA (ISA)

Thriller, science fiction, USA, 2014

Reżyseria: Jose Nestor Marquez

Obsada: Sabi, Jeanette Samano, Khotan Fernández

isaKończąca właśnie liceum Isa Reyes (Jeanette Samano) zostaje potrącona przez samochód. W szpitalu lekarze znajdują w jej mózgu czip, który wysyła fale radiowe. Tej samej nocy Isa ma sen, w którym jedzie samochodem ze swoimi nieżyjącymi rodzicami. Matka mówi jej, że nie było żadnego wypadku. Isa budzi się we śnie i znajduje złoty kokon. Podczas, gdy ona śpi, jej telefon transmituje sygnał, za pomocą którego dwóch inżynierów w Meksyku monitoruje jej podświadomą aktywność. Mężczyźni uznają jej sen jako włamanie do systemu i resetują go. Isa budzi się z bólu, trzymając złoty kokon, o którym śniła. Wkrótce dziewczyna ma okazję poznać swoją przeszłość i dowiedzieć się, kim jest.

 

 PREMIERA: CANAL+, środa, 28 stycznia 2015, 21:00

RAKIETA (The Rocket)

Dramat, Australia, Tajlandia, Laos, 2013

Reżyseria: Kim Mordaunt

Obsada: Sitthiphon Disamoe, Loungnam Kaosainam, Thep Phongam

rakietaLaos. O 10-letnim Ahlo (Sitthiphon Disamoe) ludzie mówią, że przynosi pecha. Oskarżają go o spowodowanie serii nieszczęść. Jego rodzina traci dom i jest zmuszona do przeprowadzki. Wtedy Ahlo spotyka 9-letnią Kię (Loungnam Kaosainam) oraz jej ekscentrycznego wujka Purple (Thep Phongam ), byłego żołnierza w fioletowym garniturze, uwielbiającego ryżowe wino. W poszukiwaniu nowego domu Ahlo prowadzi bliskich, Kię , Purple i poznanego Jamesa Browna przez kraj naznaczony wojnami. W ostatniej próbie udowodnienia, że nie jest przeklęty, chłopak buduje ogromny pocisk rakietowy, by móc wziąć udział w najbardziej dochodowych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych zawodach roku – Festiwalu Rakiet. Chce sięgnąć gwiazd i poprosić o przebaczenie.

„Rakieta” to australijski dramat według scenariusza i w reżyserii Kim Mordaunt. To chwytająca za serce i podnosząca na duchu opowieść o determinacji chłopca znajdującego się w sytuacji beznadziejnej. Jego historia jest przedstawiona na tle spustoszonego wojną Laosu, stojącego na progu wielkich przemian. „Rakieta” pozwala przyjrzeć się z bliska obrzędom i uroczystościom odbywającym się w Laosie, dając tym samym niepowtarzalny wgląd w świat nigdy wcześniej niesportretowany w filmie. Film zdobył Kryształowego Niedźwiedzia Dziecięcego Jury Generation Kplus, Nagrodę Amnesty International oraz Nagrodę Specjalną za Najlepszy Debiut podczas Berlinale 2013. Otrzymał również Nagrodę Publiczności, Nagrodę za Najlepszy Film oraz Nagrodę dla Najlepszego Aktora podczas Festiwalu Filmowego Tribeca. „Rakieta” była australijskim kandydatem do Oscara 2014 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

 

 PREMIERA: CANAL+, piątek, 30 stycznia 2015, 21:00

ZAUROCZENIE (Crush)

Thriller, USA, 2013

Reżyseria: Malik Bader

Obsada: Crystal Reed, Lucas Till, Caitriona Balfe, Camille Guaty, Sarah Bolger

zauroczenieScott (Lucas Till) ma wszystko: urodę, talent, powodzenie. Jest najlepszym piłkarzem szkolnej drużyny futbolowej i marzeniem większości dziewczyn. To pasmo życiowych sukcesów zostaje jednak nagle przerwane. Kontuzja kolana na dłuższy czas odsuwa go od sportu. Wieloletnia przyjaciółka Jules (Sarah Bolger), ma pretensje o charakter ich związku. Tymczasem w życiu Scotta pojawia się nieśmiała i delikatna Bess (Crystal Reed). Dziewczyna jest zafascynowana przystojnym chłopakiem, ale jej zauroczenie przeradza się w obsesję. Wokół Scotta zaczynają dziać się coraz bardziej przerażające rzeczy. Dostaje dziwne listy, jego znajomi ulegają tajemniczym wypadkom. Wkrótce chłopak uświadamia sobie, że stał się obiektem chorej fascynacji, która zagraża jego życiu.

 

 

SERIALE

 

MENTALISTA VI – serial kryminalny

PREMIERA: CANAL+ emisja wtorki godz. 21:00 odc. 22/22

 

HOSTAGES – ZAKŁADNICY – serial sensacyjny (12/15)

PREMIERA: CANAL+, czwartki  godz. 21:30

 

 

 

Podziel się na:
  • Dodaj do ulubionych
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • RSS
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.